Page 101

DEĞİŞİK ÖZELLİKLERE SAHİP ALANLAR FARKLI FONKSİYONLAR İÇİN KULLANILIYOR. A VARIETY OF FUNCTIONS ARE REALIZED IN DISTINCTIVE SPACES.:

olanak sağlıyor. Salon, büyük spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak şekilde dünya standartlarında tasarlanmış. Salonun konsepti alanın esnekliği üzerine kurulu. Saha 46 x 44 metrelik bir ölçüye sahip, bu da iki hentbol sahası büyüklüğüne denk geliyor. Salon profesyonel idman ve karşılaşmalar için gereken tüm fasiliteleri içerisinde barındırıyor, teleskopik ayaklar sistemiyle tasarlanan oditoryum gündelik kullanım için transformasyonu sağladığı gibi mekanı konserler, konferanslar ve kongreler gibi aktivitelere de uygun hale getiriyor. Seçilmiş ahşap ve akustik panellerden oluşan iç mekan malzemeleri salonun atletler için geniş bir yaşama mekanı işlevi görmesine olanak sağlıyor. Salona ve diğer fasilitelere giriş yapının batısından, yani kamusal meydandan ve yeraltındaki garajdan sağlanıyor. Zamet Center, kütüphanesiyle de kentin önemli ihtiyaçlarından birine cevap veriyor. Merkezin içinde yer alan çeşitli ticaret ve servis alanları bölgeye önemli bir hareketlilik unsuru katıyorlar.

below grade while the remaining public facilities and services emerge vertically from this dynamic gesture. The main architectural elements of the Zamet Center are these ‘ribbons’ that strech in a north-south direction, functioning as the primary design element and as a zoning strategy to form a public square and a link between the park on the north and a school to the south. The ribbon-like stripes were inspired by “gromaèa”, a type of stone specific to Rijeka, which the Center reinterprets in colour and shape at an urban scale. These stripes are covered with 51.000 ceramic tiles designed by 3LHD and manufactured specially for the Center. Steel girders of 55 meters span the main volumes at different heights to enable natural light to enter into the sports hall. The hall contains all the supporting facilities for professional training and competition, and as an auditorium that can be transformed for for everyday use for concerts, conferences and congresses.

Tasarımcı-Design by: 3LHD Tasarım Ekibi - Designers : Sasa Begovic, Tatjana Grozdanic Begovic, Marko Dabrovic, Silvije Novak, Paula Kukuljica, Zvonimir Marcic, Leon Lazaneo, Eugen Popovic, Nives Krsnik Rister, Andrea Vukojic 104 NATURA • KASIM-ARALIK 2010

Natura Magazine 001  

Stone architecture and interiors magazine published by the Turkish Stone Exporters' Association, Istanbul, Turkey

Natura Magazine 001  

Stone architecture and interiors magazine published by the Turkish Stone Exporters' Association, Istanbul, Turkey

Advertisement