Page 1


Зміст 2007 Рік Свині • Срібна монета «Наша Свинка» • Срібна монета «Троє поросят» • Кольорова срібна монета «Ніколи не здавайся!» Особистості • Срібні монети серії «Поети «срібної доби» ◦ Срібна монета «Олександр Блок» ◦ Срібна монета «Анна Ахматова» ◦ Срібна монета «Борис Пастернак» ◦ Срібна монета «Марина Цвєтаєва» • Серія срібних монет «Видатні британці» ◦ Срібна монета «Уїнстон Черчілль» ◦ Срібна монета «Чарльз Дарвін» ◦ Срібна монета «Королева Вікторія» ◦ Срібна монета «Королева Єлизавета І» ◦ Срібна монета «Гораціо Нельсон» ◦ Срібна монета «Вільям Шекспір» ◦ Срібна монета «Ісак Ньютон» ◦ Срібна монета «Роберт Скотт» ◦ Срібна монета «Ісамбард Брунель» ◦ Срібна монета «Чарльз Діккенс» ◦ Срібна монета «Боббі Мур» ◦ Срібна монета «Флоренс Найтінгейл» Література • Срібна монета «Шахерезада. Тисяча й одна ніч» Транспорт • Срібні монети серії «Швидкісні автомобілі 1930-х рр.» ◦ Срібна монета «1935 Auburn 851 Speedster» ◦ Срібна монета «1930 Packard 734 Boattail Speedster» ◦ Срібна монета «1936 Duesenberg SSJ Speedster» ◦ Срібна монета «1935 Bugatti Type 57SC Atlantic Speedster» • Срібна монета «Мерседес-Бенц SL 300 Gullwin» Фауна • Срібні монети серії«Наші улюбленці — собаки» ◦ Срібна монета «Хорт» ◦ Срібна монета «Російський спанієль» ◦ Срібна монета «Ньюфаундленд» ◦ Срібна монета «Лабрадор» ◦ Срібна монета «Сенбернар» ◦ Срібна монета «Cибірська лайка» ◦ Срібна монета «Шар-пей» ◦ Срібна монета «Бладхаунд» • Срібні монети серії «Тваринний світ Кавказу» ◦ Срібна монета «Їжак вухатий» ◦ Срібна монета «Закавказький бурий ведмідь» ◦ Срібна монета «Середземноморська черепаха» ◦ Срібна монета «Кавказька лісова кішка»

268 грн. 268 грн. 275 грн.

стор. 1 стор. 1 стор. 2

384 грн. 384 грн. 384 грн. 384 грн.

стор. 3 стор. 3 стор. 3 стор. 3

340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн. 340 грн.

стор. 4 стор. 4 стор. 4 стор. 4 стор. 5 стор. 5 стор. 5 стор. 6 стор. 6 стор. 6 стор. 7 стор. 7

268 грн.

стор. 8

295 грн. 295 грн. 295 грн. 295 грн. 339 грн.

стор. 10 стор. 10 стор. 10 стор. 10 стор. 11

268 грн. 268 грн. 268 грн. 268 грн. 268 грн. 268 грн. 268 грн. 268 грн.

стор. 12 стор. 12 стор. 12 стор. 12 стор. 12 стор. 13 стор. 13 стор. 13

277 грн. 277 грн. 277 грн. 277 грн.

стор. 14 стор. 14 стор. 15 стор. 15


Срібні монети

«Наша Свинка» та «Троє поросят» Пропонуємо вашій увазі присвячені року Свині монети, створені фахівцями Монетного двору Польщі. Китайський календар втілює циклічну, а не лінійну (західну) концепцію часу, він базується на місячному, а не на сонячному році, тому початок року припадає на різні дати у період між другою половиною січня та початком лютого. Й хоча з 1911 року в Китаї використовують звичний нам західний календар, стародавній місячний із вжитку не виходить й навіть набув популярності у світі завдяки цікавому пантеону образів, який існує в уяві людей через те, що кожен рік вважається роком однієї з дванадцяти обраних тварин, і люди знаходяться під її впливом, а також під впливом тварини року їхнього народження, що накладає відбиток на характер. Нові срібні монети випущено на замовлення Республіки Ніуе — острівної території автономної конституційної юстиції, що перебуває у відносинах «вільної асоціації» з Новою Зеландією (дотримується новозеландської конституції, особливо у питаннях оборони і зовнішніх відносин). На реверсі однієї з монет ми бачимо трійко веселих поросят із добре відомої з дитинства повчальної казки про дружбу, братерство й різні підходи до захисту від життєвих негараздів, які уособлював грізний вовк, а на реверсі іншої викарбувано одну свинку — такою, якою, власне, вона є: малюнок досить реалістичний. Тож і ідеалісту, і реалісту нові монети будуть до вподоби.

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Номінал Законний платіжний засіб Гурт

до 5 000 анциркулейтед (оксидоване срібло) 925.0 28,28 г 38,61 мм 1 новозеландський долар Республіки Ніуе гладкий

Ціна кожної монети — 268 грн.

1


Кольорова срібна монета «Ніколи не здавайся!» У відділеннях Райффайзен Банку Аваль з’явилася нова монета-побажання! Новинку присвячено року Свині за китайським місячним календарем, вона є оригінальним побажанням наполегливості у досягненні мети, оптимізму й успішного подолання перешкод, що часом ставить нам життя. Симпатичне поросятко на реверсі майже подолало вже свою перешкоду — високий паркан. На аверсі монети викарбувано зображення буддійського храму Баканг, що знаходиться вершині однойменної гори у Камбоджі (монета є законним платіжним засобом цієї країни). Не втрачайте бойового духу, не здавайтеся, адже удача, як відомо, любить наполегливих!

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Товщина Номінал Законний платіжний засіб

2

30 000 матово-глянцева з кольоровим фотодруком на поверхні 999.0 1 тройська унція 40,70 мм 3,05 мм 3 000 камбоджийських ріелів Королівства Камбоджа

Ціна монети — 275 грн.


Срібні монети серії «Поети «срібної доби» На реверсах монет серії «Поети «срібної доби» ми бачимо портрети добре знайомих нам російських поетів: Олександра Блока, Анни Ахматової, Бориса Пастернака, Марини Цвєтаєвої. «Срібною добою» російської поезії вважаються перші два десятиріччя XX століття. Символічним його початком можна назвати вихід збірки «Стихи о прекрасной даме» Блока, а символічним закінченням — книжку ліричних віршів «Сестра моя – жизнь» Пастернака. Разом із «золотою добою» (період за сто років до того) початок минулого століття вважається часами розквіту російської поезії, багатими на геніальні творіння обдарованих особистостей, визнаних – хто раніше, а хто, щоправда, з часом, – і світом, і власним народом.

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Товщина Номінал Законний платіжний засіб

6 000 (кожна монета) матово-глянцева з кольоровим фотодруком на поверхні 999.0 1 тройська унція 40,70 мм 3,05 мм 2 новозеландські долари Островів Кука

Ціна кожної монети даної серії — 384 грн.

3


Серія срібних монет «Видатні британці» У 2002 році телерадіокомпанія ВВС провела опитування, маючи на меті визначити 100 найвидатніших британців усіх часів. В опитуванні взяли участь понад мільйон респондентів і вже у 2006 році Королівський монетний двір Великобританії розпочав випуск серії монет з портретами видатних представників нації, обраних співвітчизниками. Перше місце у списку посів сер Уїнстон Черчілль, тож монета з його портретом побачила світ першою. Щомісяця у 2006 році виходила нова монета. Ми бачимо на реверсах Королеву Єлизавету І (останню представницю династії Тюдорів на англійському престолі), Королеву Вікторію (вона правила протягом 63 років, більше за будь-якого іншого британського монарха), Чарльза Дарвіна (відомого своєю теорією походження видів), Ісамбарда Брунеля (видатного інженера), Ісака Ньютона, Боббі Мура (відомого футболіста, капітана команди, що отримала в 1966 році Кубок світу), Вільяма Шекспіра, Роберта Скотта (дослідника Антарктики), Флоренс Найтінгейл (захисниця прав жінок, Флоренс — перша медсестра, яка походила з забезпеченої родини), Чарльза Діккенса (видатного письменника) та знаменитого адмірала Нельсона (під його командуванням англійський флот здобув перемогу в Трафальгарській битві). Аверси містять знайомий нам офіційний портрет Королеви Єлизавети ІІ, а на кількох монетах викарбувано більш ранній варіант портрета.

Законний платіжний засіб Гернсі (один з Нормандських островів, залежна територія Великобританії, має власне самоврядування, до складу Сполученого Королівства не входить). Джерсі (один з Нормандських островів, залежна територія Великобританії, має власне самоврядування, до складу Сполученого Королівства не входить). Олдерні (один з Нормандських островів, залежна територія Великобританії, має власне самоврядування, до складу Сполученого Королівства не входить).

4

Монети Роберт Скотт, Ісак Ньютон, Гораціо Нельсон, Королева Вікторія

Боббі Мур, Флоренс Найтінгейл,

Уїнстон Черчілль, Чарльз Дарвін

Чарльз Діккенс, Вільям Шекспір, Ісамбард Брунель, Королева Єлизавета І

Ціна кожної монети даної серії — 340 грн.


Серія срібних монет «Видатні британці» Перед початком битви при мисі Трафальгар, останньої в житті Гораціо Нельсона, прославлений адмірал звернувся до своїх матросів зі словами: «Англія очікує, що кожен виконає свій обов’язок». І обов’язок було виконано: перемога у битві врятувала Британію від вторгнення військ Наполеона. Але самого Нельсона у перший же день битви, 21 жовтня 1805 року, смертельно уразила куля ворога. Британія втратила тоді багатогранну особистість, справжнього лідера, що прагнув слави й шани і при цьому з повагою ставився до усіх своїх підлеглих незалежно від чину. Нельсона знали як сміливого й відважного командувача, який не раз брав на себе відповідальність за результат військової операції. Він навіть двічі не виконував наказ, і це приносило перемогу. Під час битви при Копенгагені у 1801 році він, зокрема, не підкорився наказу припинити бойові дії, тому що начебто не бачив сигналу до цього (так, але він і не міг його побачити своїм сліпим оком, до якого навмисно приставив підзорну трубу…) Широко відома історія кохання адмірала Нельсона та Емми, леді Гамільтон, яку віце-адмірал (на той час) зустрів в Італії, у м. Неаполь. Вони вважали одне одного рідними душами, хоча й залишалися одруженими з іншими. «Весь світ — театр, а люди у ньому — актори». Ці відомі майже всім слова дуже точно характеризують наше життя. Слова героїв п’єс Вільяма Шекспіра й донині широко цитуються, постановки за його творами не сходять зі сцен театрів усього світу. Творчий геній Шекспіра вважається неперевершеним, адже він не мав спеціальної освіти: у 15 років залишив школу й ніколи більше не навчався в жодному навчальному закладі... За життя Вільям Шекспір створив 38 п’єс і 154 сонети, що й чотириста років після смерті автора не втратили своєї актуальності. Кількість читачів його творів поступається тільки кількості читачів Біблії, а за життя Шекспіра не було видано жодного з них . Серія срібних монет «Видатні британці» Королівського монетного двору Великобританії була б неповною без монети із зображенням найвідомішого поета й драматурга країни — Вільяма Шекспіра. Сер Ісак Ньютон (1642-1727) — фізик, математик, один з найвизначніших науковців усіх часів. Ньютон висловлювався проти посилення впливу католицької церкви на вищі учбові заклади, й саме як захисника інтересів університетів його було обрано членом британського парламенту. У 1690х рр. Ісак Ньютон обіймав керівні посади Королівського монетного двору (з 1699-го й до кінця життя був його керуючим). Ісак Ньютон відомий тим, що започаткував основи фізики як науки, результати його досліджень були на той час просто революційними. З таким же, якщо не сильнішим запалом, Ньютон займався хімією, історією західної цивілізації, теологією... Людиною він був доволі стриманою. Не одружувався, жив скромно. Ісака Ньютона було з почестями поховано у Вестмінстерському абатстві.

Ціна кожної монети даної серії — 340 грн.

5


Серія срібних монет «Видатні британці» Роберт Фалкон Скотт (1868-1912) — видатний британський дослідник Антарктики. Очолювана ним експедиція усього на 33 дні пізніше за Руаля Амундсена дісталася Південного полюса Землі. Сер Роберт Скотт протягом 1901-1904 років був головою Британської антарктичної експедиції, що дослідила велику частину крижаного континенту. Скотт дав ім’я короля Едуарда VII відкритому експедицією великому вкритому льодом півострову в Антарктиді. Експедиція сера Роберта дісталася углиб континенту найдалі за будь-кого до того часу; Скотт планував першим підкорити Південний полюс... Зворотній шлях другої антарктичної експедиції команда здолати не змогла. Хвороби, важкі погодні умови та ускладнений рельєф місцевості зробили свою справу: Роберт Скотт і всі інші учасники походу загинули на шельфових льодовиках. На честь Роберта Фалкона Скотта названо Інститут полярних досліджень, що є частиною Кембриджського університету. Ісамбард Кінгдом Брунель — визначний британський інженер, який за понад тридцять років, присвячені ним професійній діяльності, своїми сміливими й геніальними у технічному плані проектами назавжди змінив зовнішній вигляд Великобританії. Згідно з результатами опитування BBC, Ісамбарда Кінгдома Брунеля було визнано другим після Уїнстона Черчилля видатним британцем в історії.

Чарльз Діккенс (1812-1870) — один із найвідоміших та найвизначніших письменників світу. Він жив і працював у період правління королеви Вікторії, і його твори донесли до наших часів дух тієї епохи й незабутні образи мешканців вікторіанського Лондона. Усі твори Діккенса друкуються до сьогодні, адже у романах і оповіданнях цього автора не тільки відтворено історію, а й майстерно описано характери, стосунки та переживання героїв — це в усі часи не залишає байдужими серця читачів. Життя Чарльза Діккенса було нелегким. Він був сином службовця, який усе своє життя намагався «вийти в люди», розбагатіти, та все марно. Батьки не могли дати синові гарної освіти, тож Чарльз встиг попрацювати на невеличкому підприємстві, що виробляло ваксу, потім переписував документи у конторі, був стенографом, а вже пізніше — репортером британської Палати громад. Майбутній відомий письменник працював також журналістом газети “True Sun”, а під псевдонімом «Боз» почав друкуватися у “Morning Chronicle”, виносячи на суд читачів оповідання, сповнені особливої іронії, притаманної Діккенсу, та насичені подіями автобіографічного характеру. Оповідання мали величезний успіх. А знаменитий роман «Посмертні записки Піквікського клубу» мав бути просто супровідним тестом, яким Діккенсу запропонували прокоментувати малюнки відомого у той час художника... Коментарі стали романом, що прославив автора тексту, а не автора малюнків.

6

Ціна кожної монети даної серії — 340 грн.


Серія срібних монет «Видатні британці» Обійти на футбольному полі Боббі Мура (народився 12 квітня 1941 р., пішов з життя 24 лютого 1993 р.) було так само складно, як знайти вихід із лабіринту. Мур був одним з найкращих футбольних захисників світу, його прозвали «кишеньковим злодієм» за неперевершену спроможність відібрати м’яч у гравця команди-суперниці. Боббі Мур — наймолодший капітан футбольної команди в історії Англії. Боббі було 22 роки, коли він став капітаном, а три роки по тому він очолював команду, що 30 липня 1966 року перемогла у фіналі світової першості команду Німеччини й стала чемпіоном світу! Сам футболіст говорив про свою гру, що вона є швидше стабільною та виваженою, ніж видовищною. Скульптурне зображення Боббі Мура планується розмістити перед входом на стадіон Уемблі після закінчення його реконструкції. Флоренс Найтінгейл (1820-1910) була, мабуть, найвідомішою людиною за часів правління королеви Вікторії (звісно, після самої королеви). Флоренс походила із заможної родини, її майбутнє мало б походити на життя жінок її оточення, але ще в юності вона вирішила присвятити себе справі догляду за хворими та пораненими, підкорившись, як вона сама пояснювала, «небесному покликанню». Під час Кримської війни вона разом із 38 іншими жінками приїхала до Константинополя, щоб піклуватися про поранених у боях. Флоренс невтомно працювала, в тому числі приводячи до ладу помешкання, де знаходилися поранені, адже стан приміщень був вкрай незадовільним, а тіснота, в якій доводилося лікувати й доглядати солдат, — нестерпною. Міс Найтінгейл називали «леді із світильником», тому що вона і вночі приходила перев’язувати поранених, давати їм ліки або воду. Додому Флоренс повернулася героїнею. Королева Вікторія запропонувала їй взяти участь у створенні Королівської комісії з контролю за станом здоров’я солдат і офіцерів армії. У ті часи жінку не могли призначити членом, а тим більше головою цієї комісії, але саме Флоренс Найтінгейл відігравала значну роль у її роботі й писала звіти на тисячу сторінок про діяльність новоствореного органа, опікувалася втіленням у життя рекомендацій комісії тощо. Стараннями Флоренс медична система армії зазнала глибоких якісних змін. У 1883 році міс Найтінгейл було нагороджено Королівським Червоним хрестом, а пізніше вона стала першою жінкою, яка отримала орден «За заслуги». Королівський монетний двір Великобританії вшановує пам’ять Флоренс Найтінгейл випуском срібної монети з її портретом. Тираж Якість Проба Маса Діаметр Номінал

25 000 (з яких 10 000 для наборів) пруф 925.0 28,28 г 38,61 мм 5 фунтів

Ціна кожної монети даної серії — 340 грн.

7


Срібна монета «Шахерезада. Тисяча й одна ніч» Майстри-казкарі Монетного двору Польщі при розробці малюнка реверса монети «Шахерезада. Тисяча й одна ніч» врахували безліч деталей, властивих як східному декору, так і структурі літературних творів Сходу. Історії «Тисячі й однієї ночі» — це казки у казці: кожна історія містить у собі принаймні ще одну, а то й декілька самостійних закінчених творів. Ця структура відтворена у мереживі композиції реверса: усі малюнки розділені на групи, відокремлені одна від одної рамками. На східному малюнку немає порожніх ділянок, кожен міліметр його вкривається завитками орнаменту. Так, основну групу зображень центру реверса складають куполоподібна арка, всередину якої вписано фрагмент стелі палацу з арками вікон; за вікнами видніються фантастичні пейзажі — морський і міський. Справа всередині арки видно фрагмент колони. Напіварки вікон у ніжній частині обмежені балконом, що також має вигляд арабського орнаменту. Якщо перевернути монету на 180°, то на місці арки й пейзажів ми побачимо обличчя Шахерезади у чадрі з вишуканими прикрасами. Чітко зображено очі й брови (дзеркало настрою східної жінки). У правій частині реверса ближче до канту монети викарбувано традиційний східний музичний інструмент — домбру, а також дерево і двох пташок на його гілках; зліва — нічний пейзаж східного міста з Місяцем і двома зірками у небі, на передньому плані — морські хвилі, що винесли на берег сосуд із джином, містичним казковим персонажем перських і арабських легенд. Справа угорі в імпровізованій рамці-клітці бачимо пташку, а внизу посередині, на тлі міста, перетвореного у орнамент, зображено амфору, килим-літак, верблюда й змію. З цими предметами та персонажами найчастіше можна зустрітися у міфах і казках Сходу. У елемент оформлення стелі палацу — арабеску — вмонтовано камінь (блакитний циркон). Арабеска є видом складного витонченого орнаменту з геометричних фігур, стилізованого листя, квітів тощо. Таким безкінечним малюнком може заповнюватись вся поверхня витвору мистецтва або будь-якого предмету чи споруди. В орієнтальному мистецтві малюнок існує не сам по собі, а у комплексі з важливим компонентом — словом, яке є органічною частиною художнього контексту. Тому для напису білоруською мовою «Тысяча і адна ноч» відведено спеціальне місце, не вкрите орнаментом (угорі по колу між рамками). На аверсі монети хлопчик з дівчинкою, сидячи на перевернутому Місяці, читають казки Шахерезади, які, до речі, входять до десятки творів, що найчастіше перекладаються іноземними мовами. Запрошуємо і вас поринути у казковий світ срібних візерунків!

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Номінал Законний платіжний засіб

8

до 20 000 анциркулейтед (оксидоване срібло) 925.0 28,28 г 38,61 мм 20 білоруських рублів Республіки Білорусь

Ціна монети — 268 грн.


Срібна монета «Шахерезада. Тисяча й одна ніч»

Ціна монети — 268 грн.

9


Срібні монети серії «Швидкісні автомобілі 1930-х рр.» Тридцяті роки минулого сторіччя були важливою віхою автомобільної історії. То був час бурхливого розвитку галузі автобудівництва та період, коли з’явилися перші претензійні та зухвалі швидкісні автомобілі, сконструйовані спеціально для задоволення потреб (і забаганок) знаменитостей та улюбленців долі, які обожнювали швидкість і вітер в обличчя... У 2006 році Монетним двором Нової Зеландії було випущено монети, на реверсах яких красуються чотири мрії тих тепер вже далеких часів. 1935 Auburn 851 Speedster — дуже «чоловіче» авто. Специфічного маскулінного вигляду 1935 Auburn 851 Speedster надають фари особливої конструкції, хромовані вихлопні труби, крила, решітка та капот нової на той час форми. Це авто було одним із 240 експонатів виставки, присвяченої епосі ар-деко (серед інших — діамантові прикраси Картьє, вечірнє вбрання від французьких кутюр’є, афіші того періоду тощо). 1930 Packard 734 Boattail Speedster. Для знавців і тих, хто цікавиться історією автомобілів, Packard — це більше, ніж просто ім’я та більше, ніж тільки авто. Більше п’яти десятків років Packard був неперевершеним уособленням духу та прагнень Америки, однією з візитних карток представників вищого суспільства. Пізніше марка зазнала погіршення іміджу через технічну недосконалість нових моделей, але аура легенди свого часу й досі існує навколо моделей 1930-х. 1936 Duesenberg SSJ Speedster належав Кларку Гейблу. Існувало усього два автомобіля, колісна база яких була коротшою, ніж база серійних машин (для збільшення маневреності). Одне авто знаходилося у власності зіркового актора і відтворене тепер на срібній монеті.

1935 Bugatti Type 57SC Atlantic Speedster багатьма вважається найкрасивішим довоєнним автомобілем. У 2003 році саме таке авто було названо кращим із 230-ти за результатами конкурсу, протягом якого оцінювався саме зовнішній вигляд автомобілів. До цього часу у світі збереглося усього три екземпляри 1935 Bugatti Type 57SC Atlantic. Тираж Якість Проба Маса Діаметр Товщина Номінал Законний платіжний засіб

10

6 000 (кожна монета) матово-глянцева з кольоровим фотодруком на поверхні 999.0 1 тройська унція 40,70 мм 3,05 мм 2 новозеландські долари Островів Кука

Ціна кожної монети даної серії — 295 грн.


Срібна монета «Мерседес-Бенц SL 300 Gullwin» Представляємо нову спокусу для чоловіків (не виключено, що й для жінок також) і варіант прекрасного подарунка! Шикарна срібна монета із зображенням кращого спортивного автомобілю світу, назви якого вже стали легендою, вразять навіть найвибагливішу людину. На реверсі монети є зображення окремих деталей конструкції авто.

«Мерседес-Бенц» SL 300 Gullwing — знамените німецьке авто, що вперше було представлене світові в 1954 році на міжнародній автомобільній виставці в Нью-Йорку. Gullwing (англ.) — крило чайки. Саме так виглядали відкриті двері цієї моделі: вони відкривались догори, кріплення містились на даху автомобіля.

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Товщина Номінал Законний платіжний засіб

4 000 пруф з кольоровим фотодруком на поверхні 999.0 1 тройська унція 40,60 мм 4,00 мм 1 долар Тувалу Тувалу

Ціна монети — 339 грн.

11


Срібні монети серії «Наші улюбленці — собаки» Срібні монети з кольоровими зображеннями борзої, російського спанієля, ньюфаундленда та лабрадора випущені як законні платіжні засоби Королівства Камбоджа. На аверсах монет викарбувано портрет короля Джайявармана VII, який правив країною наприкінці XII ст. За часів його правління Камбоджа досягла найвищого ступеню могутності; при Джайявармані VII у Південно-Східній Азії було побудовано велику кільк ість храмів (більше, ніж будь-коли до того або після). Зображення собак добре відомих нам порід виконані надзвичайно реалістично, з увагою до найменших деталей. Хорта було спеціально виведено для полювання на вовків — улюбленої забави російського дворянства. Собак цієї породи вважають одними з найефектніших і найбільш граційних, вони рухливі й дуже сміливі та віддані своєму хазяїну. Хортам і тепер притаманні риси «аристократів собачого світу». Російський спанієль — також мисливський собака. Його було виведено для міських мисливців, яким був потрібен не дуже великий за розмірами компаньйон для полювання. Наразі цих дружніх до людини собак здебільшого тримають вдома просто як друзів родини. Ньюфаундленди врятували чимало людей, що тонули, адже ці сильні собаки добре плавають завдяки перемичкам на лапах (сприятливим фактором є також те, що шерсть собак цієї породи має водовідштовхуючі властивості). Канадські рибалки за допомогою ньюфаундлендів витягували тенета з води та транспортували свій улов. Лабрадори самі раніше були майже рибалками: у крижаній воді поблизу берегів Канади вони ловили великих рибин, які вислизали з тенет. Полювали ці собаки і на водоплаваючих птахів. Пізніше силу й безстрашність лабрадорів оцінили у Великобританії, де почали їх розводити у якості помічників єгерів. Сенбернар є перш за усе рятувальником. Немає, мабуть, вірнішого собаки, ніж цей добрий вкритий густою шерстю велетень, чиї собрати врятували більш ніж дві дві тисячі людей в альпійських снігах. Історія породи тісно пов’язана із монастирем Святого Августина біля перевалу Св. Бернара. Перші відомості про сенбернарів датуються XVII століттям, і з того часу ці собаки були вірними друзями августинців. Сенбернари дуже добре відчувають наближення снігових лавин та найменші підземні поштовхи, вони здатні відшукати занесену снігом людину за майже невловимим її рухом. Найвідомішим сенбернаром є Баррі, який врятував згідно з різними даними від 40 до 100 людських життів. У Франції чотириногому рятівнику навіть поставили пам’ятник —скульптурне зображення Баррі із врятованим ним хлопчиком. Згідно з результатами досліджень ДНК сибірської лайки ця порода собак виявилася однією з найстаріших на Землі. Виведені чукотськими племенами лайки добре пристосовані до життя за низьких температур

12

Ціна кожної монети даної серії — 268 грн.


Срібні монети серії «Наші улюбленці — собаки» Півночі. Ці невеликі за розмірами собаки (їхній зріст не перевищує 60 см, вага — 16-27 кг) — хороші помічники: вони можуть тягнути повіз, зігрівати дітей, охороняти оленів на пасовищі. Батьківщиною шар-пея є Китай. Назва породи означає «піщана шкіра» (або ж «шкура», якщо йдеться про собаку). Таким іменем порода завдячує не так кольору шерсті, як її текстурі. Зовсім маленькі цуценята просто утопають у складках шкіри, а з часом вони виростають до її розмірів, тож у дорослих шар-пеїв складок може бути не так вже й багато. У провінції Гуаньчжоу, на своїй батьківщині, шар-пеї були собаками для боїв та охоронниками: це дуже вірні пси, вони навіть охороняли членів імператорської родини Китаю. Шар-пеї добре захищаються, адже мають близько посаджені очі та маленькі вуха, схопити за які нелегко, а надлишок шкіри дає можливість собаці вивернутися й напасти у відповідь, навіть якщо її вже схопили. Після того, як до влади у Китаї прийшов Мао Дзе-Дун, почалося знищення всього, що хоч якось було пов’язане з імператорською родиною. Шар-пеї тоді майже зовсім зникли, породу навіть було занесено до «Книги рекордів Гіннеса» як найрідкіснішу породу собак у світі. Через деякий час шар-пеїв, на щастя, почали розводити знову, й зараз вони надзвичайно популярні в усьому світі. Бладхаунди — досить великі за розмірами собаки, що їх виводили спеціально для переслідування або знаходження людей. Тому часто бладхаундів використовують під час проведення пошукових операцій (після землетрусів, при пошуках зниклих дітей, а також в’язнів, що втекли з місця свого ув’язнення). Собаки цієї породи мають неперевершений нюх: знайдуть людину по сліду, залишеному багато днів тому або на великій відстані. Разом із тим, бладхаунди — одні з самих дружніх собак, їх навіть називають «добрими велетнями». Вважається, що перших бладхаундів вивели ченці монастиря Св. Губерта, що в Бельгії (у X ст. н.е.). Пізніше собак цієї породи використовували для виведення інших порід гончаків. Бладхаунди не нападають на предмет переслідування, собаки лише беруть його у кільце й голосно гавкають, привертаючи таким чином увагу людей. Тираж Якість Проба Маса Діаметр Товщина Номінал Законний платіжний засіб

4 000 (кожна монета) матово-глянцева з кольоровим фотодруком на поверхні 999.0 1 тройська унція 40,70 мм 3,05 мм 3 000 камбоджийських ріелів Королівства Камбоджа

Ціна кожної монети даної серії — 268 грн.

13


Срібні монети серії «Тваринний світ Кавказу» Серія «Тваринний світ Кавказу» започаткована у 2006 році та складатиметься з 24 срібних монет, що карбуватимуться по чотири на рік. Пропонуємо вашій увазі перші чотири з них: «Їжак вухатий», «Закавказький бурий ведмідь», «Середземноморська черепаха» та «Кавказька лісова кішка». На реверсах монет зображено тварин, занесених до Червоної книги Вірменії (монети є законними платіжними засобами цієї країни). Їжак вухатий, зокрема, занесений і до Червоної книги України як рідкісний вид. Суттєве зменшення кількості цих невеликих їжачків було спричинено розорюванням цілинних степів. Цікаво, що при небезпеці їжак цього виду пригинає голову, шипить і намагається вколоти супротивника, а не просто згортається у кульку й чекає, доки йому дадуть спокій.

Тираж Якість Проба Маса Діаметр Номінал Законний платіжний засіб

14

3 000 (кожної монети) матово-глянцева 925.0 28,28 г 38,61 мм 100 вірменських драм Республіки Вірменія

Ціна кожної монети даної серії — 277 грн.


Срібні монети серії «Тваринний світ Кавказу» Черепахи надзвичайно люблять тепло: на Сицилії, наприклад, середземноморських черепах можна побачити навіть біля доріг, де вони гріються на сонечку, причому температура їхнього панцира піднімається настільки, що людина не може втримати руку, торкнувшись його. Цікаво, що складного візерунку рогові щитки панцира свідчать про вік черепахи (чим їх більше, тим старша тварина), хоча кількість щитків не відповідає точній кількості років, прожитих певним представником цих тварин-довгожителів. Також черепаха є своєрідним символом наполегливості, адже навіть значна перешкода не змусить її змінити шлях. Вона йде напролом крізь кущі, зіштовхує або перелазить через камінь, що заважає пройти саме там, де їй потрібно, вона безстрашно спускається під значний уклін, ризикуючи перевернутися... Така от безкомпромісна! Зникає ж цей вид через винищування молодих черепашок хижаками, через вилов тваринок й зміну звичного їм середовища. Як зрозуміло із назви, кавказька лісова кішка переважно мешкає у лісах (у хвойних рідше), але може жити також в очереті й у чагарниках. Це кішка-одиначка. Вона є близькою родичкою наших домашніх кішок. Під загрозою зникнення тварини цього виду опинилися через зменшення площі лісів, трансформацію середовища людиною та, у меншій мірі, через несприятливу погоду взимку. На усіх монетах тварини викарбувані на тлі гір — Великого Арарату та Малого Арарату. Червоні стрічки на реверсах монет означають, що тварину занесено до Червоної книги.

Ціна кожної монети даної серії — 277 грн.

15


Aval catalogue  

Aval world coins catalogue

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you