Page 1

AYAK: Halk şiirinde kafiye karşılığı kullanılan bir terim. Mısra sonlarında son sesin aynı ya da benzer olması kulağa hoş gelen ses benzerlikleri oluşturur. Biz de öğrencilerimize bununla ilgili çalışma yaptırdık. Böylece onların ses benzerliklerinden çıkarak şiire ilk adımı atmalarını istedik. Bazen mısralar arasında anlamsız gibi görünen ses benzerlikleri görebiliriz. Buradaki amaç anlamsız da olsa öğrencilerin şiirdeki ahenk unsurlarını ve benzer sesleri şiirde kullanmayı öğrenKEREM DERMAN TAŞTAN 5-E

Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda? Anlayabilir misiniz acıyı gözyaşlarımda? Bana et alır mısınız mahalle kasabında? Kim olacak her zaman yakınımda? Uçan kuşa borcum var Dışarıda yağar lapa lapa kar. Cep delik cepken delik, Her yerim delik deşik. Su iner yokuşlardan hep basamak basamak, İsterim sana hep yukarıdan bakmak, İsterim seninle kırlarda koşmak, Bahçede, her yerde doyasıya oynamak. Benim canım öğretmenim, Sen olmasan solar gözlerim, Sen gören gözüm tutan elim, Hep bilgi ışığı veren güneşim.

KEREM DERMAN TAŞTAN 5-E

Benim adım Kerem, Yüzüme sürerim krem, Çok yazmaktan, Evde kalmadı kalem.

İçtim birkaç soda, Tek başına kaldım odada, Elimde kumanda, Televizyon karşımda.

FURKAN TURHAL 5-E

Uçan kuşa borcum var, Havalar soğuyunca lapa lapa kar yağar, Önümde ordu gibi bir duvar, Soysan bana bir hıyar.

Su iner yokuşlardan basamak basamak, Olacağız seninle ileride bacanak, Ne bana bakıyorsun avanak avanak, Alsana bana bir kilo kaymak.

Benim canım öğretmenim, Sen olmayınca gülmez gözlerim, Annemden sonra sensin rehberim, Seni görünce güler gözlerim, Sen bakmayınca solar gözlerim, Sensin benim biricik öğretmenim. Pazardan aldım portakal, Sakın çıkma evde kal, İştahın azalırsa, Birkaç kaşık ye bal.

Bakkaldan aldım gofret Hızlı sürerim bisiklet, Sabah yedim omlet, Aldım pazardan yeni bir sepet. Annemi çok seviyorum, Onu hep özlüyorum, Onsuz yapamıyorum, Annemsiz bir hayat düşünemiyorum.

ESRA ELMAS 5-B

Yayın9  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you