Page 1

METİN DÜZENLEYİCİ

Elmas BAYRAM 200910210015 IV. Sınıf - I. Öğretim


Not Defteri Notepad, not defteri anlamına gelmektedir. Windows'un Not Defteri, normal bir not defteri gibi çalışır. Bu programın yardımıyla notlarınızı yazabilir, kaydedebilir ve üzerlerinde kolayca değişiklikler yapabilirsiniz. Kısacası Not Defteri, bir kelime işlemcinin tüm temel işlevlerini bünyesinde barındırır. "Kes", "Kopyala", "Yapıştır" gibi komutları, Not Defteri'nde de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca tek bir tıklamayla metne tarih-saat eklemeniz veya metnin içinde belli bir kelimeyi ya da cümleyi aratmanız bile mümkündür.


Not defterine bilgisayarınızdan “Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Not Defteri” yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.


Not defterini sadece not yazmak için değil aynı zamanda.txt uzantılı metin dosyalarını açmada ve web sayfalarının program kodlarını düzenlemede kullanmanız mümkündür. Ancak konu resim ve grafikler olduğunda,Not Defteri'nin size sunabileceği çok fazla özellik yoktur. Not Defteri sadece düz metin dosyaları ile baş edebilir; grafik ve resimlerle süslenmiş metinler oluşturmak için uygun değildir.


WordPad WordPad, Windows'da bulunan bir temel sözcük işlemcidir. Sözcük işlemci, metin belgeleri oluşturmak, düzenlemek, görüntülemek ve yazdırmak için kullanabileceğiniz bir bilgisayar programıdır. WordPad ile mektup, rapor ve diğer basit belgeleri yazabilirsiniz. Ayrıca, metnin görünümünü değiştirebilir, tümceleri ve paragrafları taşıyabilir ve belgeler içinde ve arasında kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.


WordPad’e bilgisayarınızdan “Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > WordPad” yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.


WordPad penceresinin dört ana bölümü vardır:


Araç Çubuğu Kaydetme ve yazdırma dahil temel komut düğmelerini içerir. Bir düğmenin ne yaptığını öğrenmek için, fare işaretçisini üzerinde bekletin. Düğmenin işlevini gösteren bir kutu açılır.


Biçimlendirme Çubuğu Biçimlendirme çubuğunda belgenizi biçimlendirmek için kullanabileceğiniz düğmeler bulunur. Örneğin, metninizin yazı tipini, rengini ve hizalamasını seçebilirsiniz.


Cetvel Belgenizde metin düzeni ve yerleşimini denetlemek için cetvel kullanılır.


Belge alanı Bu, belgenizi yazdığınız, metin değişikliklerini yaptığınız ve biçimlendirmenizi uyguladığınız yerdir.


Rengi değiştirmek için  1.

Rengini değiştirmek istediğiniz metni seçin.

 2.

Biçim menüsünde Yazı Tipi’ni tıklatın.

 3.

Renk altında, istediğiniz rengi tıklatın.


Hizalamayı değiştirmek için Belgenizdeki metni (veya belgenizdeki bir paragrafı) sol kenara, ortaya ya da sağ kenara hizalayabilirsiniz. 1.Hizalamasını değiştirmek istediğiniz metni seçin. 2.Biçim menüsünden Paragraf'ı tıklatın. 3.Hizalama kutusunda, istediğiniz hizalamayı tıklatın.


Belgeyi kaydetmek için Dosya menüsünden, Kaydet'i tıklatın. Belgeyi henüz kaydetmediyseniz, belgenin adını ve bilgisayarınızda kaydedilecek konumu girmeniz istenir: 1. Konum kutusunda, belgeyi kaydetmek istediğiniz konumu tıklatın. 2. Dosya adı kutusuna belgeniz için bir ad girin. 3. Kaydet'i tıklatın.


EditPlus EditPlus programı HTML editör olarak kullanabileceğiniz Windows için üretilmiş bir metin düzenleyicisidir. Windows içerisinde gelen Not Defteri (Notepad) programına göre güçlü bir alternatif olan program sahip olduğu birçok gelişmiş özellik ile kodlama yaparken kolaylık sağlıyor ve web geliştiricileri için sahip olduğu özellikler ile profesyonel bir çözüm aracı sunuyor


 EditPlus, FTP sunucusuna yerel dosyalarınızı

göndermek (upload) için FTP komutları içerir.  HTML Araç Çubuğu, size yaygın HTML etiketlerini hızlı ve kolayca eklemenize izin verir. Hem de HTML Renk Seçici, Karakter Seçici, Tablo Üreteci ve Nesne Seçici gibi yararlı araçları destekler.


Soru_1: WordPad'i nasıl açabilirim? Cevap: Başlat düğmesi , Tüm Programlar, Donatılar ve ardından WordPad'i tıklatarak WordPad'i açın.


Soru_2: Yeni bir WordPad belgesini nasıl oluşturabilirim? Cevap: Dosya menüsünde Yeni'yi tıklatın. Yeni belge türü listesinde oluşturmak istediğiniz belge türünü seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın


Soru_3: Not Defteri nedir? Cevap: Not Defteri, temel bir metin düzenleme programıdır ve genellikle metin dosyalarını görüntülemek veya düzenlemek için kullanılır. Metin dosyası, genellikle .txt dosya adı uzantısıyla tanımlanan bir dosya türüdür.

metin düzenleyici  

baü bote 4 elmas bayram proje geliştirme

metin düzenleyici  

baü bote 4 elmas bayram proje geliştirme

Advertisement