Page 1

HEAVY METAL Heavy metal jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją. Pierwsze zespoły, takie jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple zgromadziły szerokie grono słuchaczy i to one są często uznawane za twórców gatunku, nie były jednak docenione przez krytyków.


Amerykańska grupa muzyczna wykonująca nu metal. Powstała w 1993 roku w Bakersfield w stanie Kalifornia.

BLACK SABATH brytyjska grupa z Birmingham, grająca hard rock i heavy metal, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w roku 1968.


Pierwszą grupą grającą muzykę heavy metal w jej rozwiniętym już kształcie, był Judas Priest. W swej symbolice odnosił się raczej do Black Sabbath niż Led Zeppelin, rozciągając jej granice do ekstremum. Podstawowymi cechami tej muzyki była ostra i dudniąca praca sekcji rytmicznej, dominacja mocno przesterowanej, ostro grającej gitary elektrycznej (u niektórych grup duetu gitar elektrycznych, u Iron Maiden nawet tria). Największą różnorodność można zaobserwować w rodzaju śpiewu. Wokaliści zaadaptowali wiele różnych stylów – od gardłowego, bardzo szorstkiego śpiewu (Bona Scotta i Briana Johnsona z AC/DC), przez growl, aż do śpiewu czystym falsetem (Stratovarius). Do najbardziej znanych grup heavymetalowych tego okresu należały Iron Maiden, AC/DC, Kiss, Judas Priest, Motörhead, Salon, Blue Öyster Cult, czy Nazareth.

JUDAS PRIEST

dfsjkschjdfahujsdghojig  

rgksjpwoiytearohgkrjhaohwruieuweughgshfshsghrfihiufdshgiurshgjkfxgheprigvrugvripeutguirefireagherughrepuaoiy4987fusgfvrdgliurg

dfsjkschjdfahujsdghojig  

rgksjpwoiytearohgkrjhaohwruieuweughgshfshsghrfihiufdshgiurshgjkfxgheprigvrugvripeutguirefireagherughrepuaoiy4987fusgfvrdgliurg

Advertisement