Page 1

1/2012

nová kampaŇ: JARNÁ ÚĽAVA viac vo vnútri

šťastným výhercom súťaže sme odovzdali kľúčE od

nových áut


Kým iní vám pôžičku iba sľubujú,

my vám ju ** poskytneme! Požičajte si n n

n

Od 100 do 4500 eur Peniaze poskytneme v deň žiadosti *** Pohodlné splácanie

Zavolajte na

0850 111 155*

Poraďte sa Navštívte nás v niektorej z viac ako 100 Pôžičkární po celom Slovensku. Informácie nájdete aj na

www.pohotovost.sk

Zarábajte Hľadáme úverových referentov. Ak máte záujem o prácu, pošlite svoj životopis na info@pohotovost.sk.

Ak chcete pôžičku, zavolajte na 0850 111 155* alebo kontaktujte pracovníka obchodnej služby

** V prípade splnenia obchodných podmienok spoločnosti *** Platí v prípade, ak je žiadosť podaná do 14.00 h daného dňa


Úvodník 0850 111 155*

poznáme to všetci z reklamy: "Keď musíš, tak musíš!" Čo všetko v jednom pracovnom dni musíme urobiť, splniť, čomu všetkému neznámemu denne čelíme a čo všetko nás denne čaká na stole, doma, či v jarnej záhrade. Očakávané udalosti niekedy dokážeme odhadnúť, lebo vieme, čo je potrebné spraviť. Inokedy nás však okolnosti v práci či doma naopak prekvapia. Milo aj nemilo. Tak alebo onak, čeliť neznámemu je umenie. Ak mávate obavy z toho, čo bude, možno u vás funguje známe "keď musíš, tak musíš" príliš často. Možno príliš často niečo iba musíte. Poviete si: "Čo sa dá robiť..." Ale robiť sa dá. Možno skúste namiesto „musíš“, použiť slovesá „môžem, chcem“ alebo dokonca „dokážem“. Maličká zmena, ale obrovský rozdiel v živote. Poznáte to? "Keď chcem, tak môžem" alebo "Keď chcem, tak to dokážem". Vezmite na jar viac vecí v živote do vlastných rúk a rozhodnite sa, že tie, ktoré chcete sami zmeniť, aj zmeníte. Uľaví sa vám. Ak niekto okolo vás čaká, že ho zamestnajú, nech sa radšej zamestná sám. Ak skutočne „chce“, tak skutočne „môže“. Pár rád, ako to urobiť, nájdete aj v našom čísle Sprievodcu. Vezmite veci do vlastných rúk, uľaví sa vám. Stačí iba menej „musieť“ a viac „chcieť“. Prebudí vás to k životu. Veľa šťastia s takouto jarnou úľavou. Tím marketingu

Opýtajte sa na váš úver na

Vážení čitatelia,

Výhercovia kvízu Šťastní výhercovia spomedzi úspešných riešiteľov Kvízu v Sprievodcovi svetom pôžičiek č. 4/2011: Roman Rusnák, Krompachy Jaroslav Kubička, Madunice Výhercovia od nás dostanú zaujímavú knihu „Mysli a zbohatni“. Srdečne blahoželáme! * voláte v cene miestneho hovoru

3


výsledky súťaže 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

4

Požičaj si

a vyhraj

Súťaž auto už pozná svojich víťazov Takmer celý rok 2011 sa niesol v znamení kampane „POŽIČAJ SI A VYHRAJ AUTO!“. Každý klient, ktorý uzavrel úver so spoločnosťou POHOTOVOSŤ, s.r.o., v termíne od 22.2.2011 do 23.12.2011, bol automaticky zaradený do žrebovania o jedno z desiatich pekných áut podľa vlastného výberu.

Hovorí sa, že piatok trinásteho je magický dátum. Niektorí ho zbožňujú, iní sa ho boja. My sme si tento dátum vybrali ako deň žrebovania, aby sme zlomili predsudky. A ako sme sa presvedčili, aj piatok trinásteho dokáže ľudí príjemne potešiť. Šťastie sa usmialo na pána Vladimíra Olejara z okresu Svidník, ktorý vyhral auto Opel Corsa. Keď sme mu volali kvôli výhre, práve sa vrátil z prechádzky so psom a chystal sa uvariť si čaj. Chcel sa zahriať, lebo mu bola zima. Po našom telefonáte mu už zima iste nebola. Majiteľkou druhého auta sa stala pani Jana Jurčová z okresu Čadca, ktorá sa môže tešiť na Kia Rio. Pani Jurčovú sme telefonicky zastihli u lekára, čo sa celkom hodilo, pretože sme jej "otočili" náladu o 180 stupňov. Mladá mamička troch detí sa tešila zo svojej výhry spolu s manželom. Obidvom šťastným výhercom želáme veľa šťastných kilometrov bez nehody a tiež lacný benzín.


jarná úľava

až 200 eur!

Na jar sa začína prebúdzať príroda, všetko kvitne, vonia, vtáčiky štebocú... Tak, ako v období Vianoc, aj v marci je každý cent dobrý. Vrásky na tvári nám však spôsobuje každoročné platenie daní. Zamestnanec aj živnostník premýšľa, kde čo najlacnejšie nakúpiť, ako zaplatiť výdavky a ešte z toho aj vyžiť. Vieme, že toto obdobie nie je ľahké, a preto sme pre vás pripravili kampaň s názvom Jarná úľava.

Opýtajte sa na váš úver na

JarZľnaváy naúľúvaervya

0850 111 155*

Zľava 20 eur z celko vej dlžnej sumy pri úvere vo výšk e 200 eur

Cieľom tejto kampane je ponúknuť zvýhodnenú pôžičku pre klientov, ktorí riadne splácali svoje pôžičky, alebo potrebujú novú pôžičku. Zaujíma vás ako to funguje? Pozrite si letáčik s poukážkami, ktorý sme vám poslali v obálke. Našli ste si vhodnú pôžičku, ktorá vás zaujala? Napr. 500-eurová pôžička s 50-eurovou zľavou? Nie je nič jednoduchšie, ako ju odtrhnúť a zavolať na číslo nášho pracovníka obchodnej služby, s ktorým ste v minulosti komunikovali, prípadne zavolajte na tel. číslo 0850 111 155 a my váš kontakt odovzdáme nášmu pracovníkovi obchodnej služby, ktorý s vami vyrieši všetko potrebné. Dostanete zvýhodnenú pôžičku, ktorá vám pomôže vyriešiť finančný problém. A nemusíte sa trápiť, že nepoužijete všetky poukážky. Darujte ich vo vašom okolí tým, ktorí ich potrebujú. * voláte v cene miestneho hovoru

5


radíme živnostníkom 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Skôr ako začnete

podnikať

Dať výpoveď v práci a začať podnikať býva jedno z najťažších a najdôležitejších rozhodnutí, ktoré človek môže urobiť. Okrem možnosti vyšších zárobkov sa s podnikaním v porovnaní so zamestnaním spája aj oveľa väčšia neistota a pribudne množstvo povinností. Niekto sa rozhodne rázne a skočí do podnikania rovnými nohami, iný sa potrebuje vopred uistiť a začať najskôr podnikať popri zamestnaní. Podnikanie popri zamestnaní Ľudia, ktorí váhajú nad tým, či zostať v práci, alebo sa vrhnúť na podnikanie, si môžu založiť živnosť aj popri zamestnaní. Môžu si tak aspoň na začiatku vyskúšať, či sa budú schopní uživiť ako živnostníci. Ak sa im bude dariť, môžu dať v práci výpoveď a celú svoju energiu venovať podnikateľskej činnosti. ProbAk neradi riskujete, lém môže nastať v prípade, ak založte si živnosť chce niekto podnikať v rovnakej popri zamestnaní oblasti ako jeho zamestnávateľ. Zákonník práce v takom prípade vyžaduje písomný súhlas zamestnávateľa. Ten je potrebný napríklad v prípade, ak je niekto zamestnaný ako opravár práčok a chce si založiť živnosť s rovnakou činnosťou. Ak mu tento zámer jeho zamestnávateľ neodobrí, ide o závažné porušenie pracovnej disciplíny, pre ktoré môže firma takého zamestnanca prepustiť. Ak však niekto plánuje podnikať v inej oblasti ako jeho zamestnávateľ, nemusí ho o tom vôbec informovať. Každý živnostník sa môže rozhodnúť, či si bude z príjmov odpočítavať skutočné náklady na podnikanie, alebo si bude uplatňovať paušálne výdavky. Tie môžu živnostníkom ušetriť nielen peniaze zaplatené na dani, ale aj množstvo času venovaného vedeniu účtovníctva. Výhodné sú najmä pre ľudí, ktorí majú skutočné náklady nižšie, ako je výška paušálnych výdavkov. Ak však v sebe nájdete odvahu rozhodnúť sa, je to prvý krok, ako byť úspešný.

Hľadáme úverových referentov 6


radíme živnostníkom Čo je potrebné na vydanie živnostenského listu? Na vydanie živnostenského listu potrebujete kolok v hodnote 3 eurá, pokiaľ žiadate o voľnú živnosť. Ak chcete získať remeselnú alebo viazanú živnosť, budete potrebovať kolok v hodnote 16,50 eura. Viazané živnosti sú také, pri ktorých zákon vyžaduje isté vzdelanie a prax. Napríklad, ak chce niekto podnikať ako inštruktor autoškoly, musí mať preukaz inštruktora. Aké povinnosti čakajú živnostníka každý mesiac? Kto chce začať podnikať, musí sa pripraviť na to, že mu pribudne množstvo povinností. Kým za zamestnanca platenie daní či odvodov vykonáva zamestnávateľ, živnostník sa musí o všetko postarať sám. Každý mesiac musí poslať peniaze do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

0850 111 155*

Návšteva živnostenského úradu - registrácia Ak sa človek rozhodne podnikať, stačí, aby navštívil živnostenský úrad alebo jednotné kontaktné miesto, kde sa zároveň zaregistruje do zdravotnej poisťovne a na daňový úrad.

Opýtajte sa na váš úver na

Ako začať podnikať

Budúci podnikateľ si kladie rôzne otázky: n Oplatia sa viac paušálne alebo skutočné výdavky? n Môžem získať od štátu peniaze na rozbeh môjho podnikania? n Nebudem mať v budúcnosti problémy získať hypotéku? n Ak som živnostník, požičia mi banka peniaze? Neistota je v každom zamestnaní i podnikaní, avšak netreba sa jej vopred báť. Ak sa človek zásobí potrebnými informáciami, všetko je na dobrej ceste k úspechu. Stačí ich vedieť použiť.

Zavolajte na 0850 111 155* * voláte v cene miestneho hovoru

7


radíme živnostníkom

Kalendár povinností

živnostníka

Byť živnostníkom obnáša povinnosť pravidelného platenia výdavkov spojených s podnikaním. Pre lepšiu orientáciu prinášame ich prehľad:

Opýtajte sa na váš úver na

0850 111 155*

Každý mesiac: Živnostník musí poslať peniaze do zdravotnej a sociálnej poisťovne. 31. január: Podanie daňového priznania z motorových vozidiel (cestná daň), ak živnostník auto nadobudol v predchádzajúcom roku. Do tohto termínu treba zároveň zaplatiť daň. 31. marec: Termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov za predchádzajúci kalendárny rok a zároveň do tohto dátumu treba zaplatiť aj daň. 31. marec: Do konca marca musí živnostník do zdravotnej poisťovne poslať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za predchádzajúci kalendárny rok. 30. jún: Do zdravotnej poisťovne treba poslať nedoplatky zo zdravotného poistenia, ktoré vyšli v ročnom zúčtovaní, resp. do tohto dátumu musí poisťovňa vrátiť prípadný preplatok. 30. jún: Živnostník musí do sociálnej poisťovne predložiť výpis z daňového priznania k dani z príjmov. 1. júl: Od tohto termínu si musí živnostník upraviť výšku odvodov pre sociálne a zdravotné poistenie na základe príjmov v predchádzajúcom roku – prvýkrát zaplatí nové odvody za júl začiatkom augusta. 8. deň v mesiaci: Splatnosť odvodov na sociálne a zdravotné poistenie za predchádzajúci mesiac. 20. deň v mesiaci: Každý, kto za posledných 12 mesiacov dosiahol obrat minimálne 49 790 eur, sa musí zaregistrovať ako platca DPH. 25. deň v mesiaci: Splatnosť DPH za predchádzajúci mesiac pri platcoch, ktorí majú mesačnú splatnosť dane. Každý štvrtý mesiac splatnosť DPH za predchádzajúci štvrťrok pri štvrťročných platcoch. Poznámka: Ak niektorý z termínov pripadne na víkend, tak sa daná povinnosť presúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

8


Živnostníci, ktorí platia DPH, majú výhodu najmä v tom, že zo všetkého materiálu či z majetku, ktorý nakupujú pre svoje podnikanie, si môžu odrátať DPH. Za auto, ktoré stojí 12-tisíc eur, tak v skutočnosti zaplatia len 10–tisíc. Naopak, veľkou nevýhodou je, že živnostník, ktorý platí DPH, nemôže využívať paušálne výdavky. Kým väčšina drobných živnostníkov sa môže rozhodnúť, či budú DPH platiť, alebo nie, zákon prikazuje stať sa platcom tejto dane každému, kto za posledných 12 mesiacov dosiahol obrat minimálne vo výške 49 790 eur. Spôsob uplatňovania výdavkov

Hodnota uplatneného výdavku

poznámka

tzv. paušálne daňové výdavky

- 40 % z úhrnu príjmov dosiahnutých z podnikania, resp. z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP - 40 % z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP - ak daňovník uplatní výdavky paušálnym spôsobom, v danej percentom určenej sume výdavkov už má zahrnuté všetky daňové výdavky, okrem zaplateného povinného poistného a príspevkov platených do Sociálnej poisťovňe a do príslušnej zdravotnej poisťovňe, ktoré môže uplatniť najviac v zaplatenej preukázanej výške (ak toto poistné nebolo zahrnuté do ZD v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach)

- je možné aplikovať iba u toho daňovníka, ktorý je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a rozhodne sa neuplatňovať preukázateľné daňové výdavky - výdavky percentom z príjmu sa uplatňujú osobitne z úhrnu príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2 ZDP a osobitne z príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP

preukázateľné daňové výdavky

v preukázateľnej a zákonom povolenej výške

riešené v rámci § 2 písm. i) a § 19 až 21 ZDP, spojenie týchto ustanovení vytvára rozdiel medzi účtovným výsledkom hospodárenia a ZD z príjmov

* voláte v cene miestneho hovoru

radíme živnostníkom

Živnostník si musí rozmyslieť, či bude platcom DPH alebo nie. Platca DPH si ku konečnej cene, ktorú bude faktúrovať zákazníkom, musí vždy prirátať 20-percentnú DPH. Jeho služby sú tak drahšie ako v prípade živnostníka, ktorý daň neplatí. To však platí len v prípade, ak živnostník ponúka svoje služby bežným spotrebiteľom. Ak sú jeho zákazníkmi najmä spotrebitelia, ktorí takisto platia DPH, je platca DPH v porovnaní so živnostníkom, ktorý daň neplatí, vo výhode. Jeho zákazníci si túto DPH odpočítajú z vlastnej dane, ktorú majú odviesť štátu. Prakticky ju tak nebudú platiť.

0850 111 155*

platcom DPH?

Opýtajte sa na váš úver na

Byť či nebyť

9


dane

Musíme podávať

daňové priznanie

Opýtajte sa na váš úver na

0850 111 155*

za rok 2011?

Marec je obávaný mesiac pre všetkých, ktorých sa táto povinnosť týka. Ale kto sú tí, čo sa musia skutočne obávať? Pripravili sme pre vás malý „ťaháčik“, aby ste toto obdobie zvládli. Dôvody, pre ktoré podávame daňové priznanie 1. Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie ako 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2011 ide o čiastku 1779,65 eur. 2. Pokiaľ dosahujete nižšie príjmy než 1779,65 eur, nie ste povinní podať daňové priznanie. Daňové priznanie môžete podať aj dobrovoľne. Na druhej strane, pokiaľ vás vyzve daňový úrad, ste vždy povinní ho podať. 3. V prípade, že vykážete stratu, ste takisto povinní podať daňové priznanie.

Ak je váš ročný 4. Ak ste dosiahli príjmy len zo závislej činnosti, podávate daňové príjem menej ako priznanie k dani z príjmov fyzickej 1779,65 eur, nie osoby zo závislej činnosti - typ ste povinný podať A. Ak ste v zdaňovacom období poberali aj iné príjmy (príjmy z daňové priznanie podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, či iné príjmy), podávate daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B. Kam a kedy podávame daňové priznanie 5. Daňové priznanie podávate na daňový úrad v mieste vášho trvalého bydliska. Nezabudnite k priznaniu priložiť všetky dôležité kópie dokladov, ktoré preukážu výšku vašich príjmov.

10


dane 7. V prípade, že daňové priznanie odovzdáte a potom zistíte, že v ňom máte nesprávny údaj, do 31. 3. 2012 máte možnosť podať opravné daňové priznanie, v ktorom uvediete správne údaje. Na formulári daňového priznania však musíte označiť, že ide o opravné priznanie.

8. Ak by ste však chybu zistili až po 31. marci 2012, musíte podať dodatočné (a nie opravné) daňové priznanie. Túto skutočnosť vyznačíte na daňovom priznaní zaškrtnutím príslušného políčka. Aby ste si všetko uľahčili, na doleuvedenej internetovej stránke odpovedzte pravdivo a výsledok sa vám obratom zobrazí.

0850 111 155*

Daňové priznanie je treba podať v mieste vášho trvalého bydliska najneskôr do 31. marca 2012

Opýtajte sa na váš úver na

6. Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, to znamená že za rok 2011 sa podáva v období od 1.1.2012 do 31.3.2012.

http://www.finance.sk/dane/danovy-special/ podat-danove-prizanie/

Sprievodca svetom pôžičiek spoločnosti Pohotovosť, s.r.o. štvrťročník o pôžičkách

Vydavateľ: pohotovosť, s.r.o. Pribinova 25, 811 09 Bratislava

Grafické spracovanie: Vladimír Šimončič e-mail: simoncic@pohotovost.sk

Šéfredaktor: MgArt. Michal Hatina e-mail: hatina@hrguru.cz

Foto: sxc.hu a archív redakcie

Redakčný tím: Mgr. Bronislava Kreiselová Mgr. Vladimír Šimončič

Príjem inzercie: Na adrese vydavateľa. Redakčná rada: Jaroslav Fuchs, Michal Hatina

Spoločnosť POHOTOVOSŤ, s.r.o. za chyby tlače nezodpovedá. ISSN: 1336-2046 * voláte v cene miestneho hovoru

nepredajné

11


radíme živnostníkom 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Nielen živnostníci a firmy môžu svoje splátky

uhradiť včas Aj v čase vyšších výdavkov u živnostníkov, ktorým je napríklad platba daní, môžu naši existujúci klienti uhradiť svoje splátky včas. Môžu totiž svoje platby daní legitímne odložiť. Oceníme, ak klienti uhradia v prvom rade svoje predpísané splátky v termíne. Pokiaľ však nemajú naraz dostatok peňazí na úhradu splátky aj daní, je výhodnejší bezplatný posun podania daňového priznania a odvodu dane, než omeškanie sa so splátkou, ktoré zvyčajne znamená vyššie náklady. Posun daňového priznania je dobBezplatný posun rý nástroj na preklenutie určitej hospodárskej situácie. Napríklad daňového priznania kvôli vyriešeniu druhotnej platobmôže byť o 1, 2 nej neschopnosti. Predĺžením lealebo 3 mesiace hoty priznania sa posúva aj platba dane, prípadne preddavkov. Predĺženie lehoty prináša nielen výhodu jej neskoršej platby, ale dlhšie možno pokračovať v platení nižších preddavkov na daň, lebo sú vypočítané z nižšej daňovej povinnosti predchádzajúceho roka. Možnosť žiadať o odklad daňového priznania je od minulého roka prístupná už aj pre fyzické osoby. Pred dvomi rokmi platil tento voľnejší prístup iba pre firmy. Nemusíte posielať žiadosť a čakať na vybavenie; stačí, ak to daňovému úradu len oznámite prostredníctvom vypísaného formulára. Tento bezplatný posun

12


radíme živnostníkom Vo všeobecnosti, ak nie ste naozaj v kritickej situácii, priznanie neodkladajte. Aj preto, že firmy majú k 30. júnu za sebou už polovicu hospodárskeho roka, z čoho im vyplývajú ďalšie povinnosti. Môže sa ľahko stať, že pre inú pracovnú zaneprázdnenosť nebude na priznanie a závierku čas alebo naopak.

Potrebujete si

0850 111 155*

Bezplatný posun podania daňového priznania môže byť o 1 mesiac, 2 mesiace, alebo 3 mesiace. Ak teda potrebujete, neodovzdáte priznanie štandardne k 31. marcu, ale až v nasledujúcich mesiacoch. Pri zahraničných príjmoch môže byť odklad až do šiestich mesiacov. No špekulovať s odkladom priznania nie je podľa odborníkov namieste – zbytočne na seba upriamujete pozornosť daňovákov.

Opýtajte sa na váš úver na

podania daňového priznania je legitímny a bežný krok, o ktorom informuje Riaditeľstvo daní na internetovej stránke www.drsr.sk.

požičať?

Poradíme každému, zavolajte na 0850 111 155* * voláte v cene miestneho hovoru

13


rozhovor 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Mať Pôžičkáreň

sa oplatí Alfou a omegou každej spoločnosti sú zodpovední a šikovní spolupracovníci. Oni prezentujú spoločnosť navonok a vytvárajú o nej klientom obraz. Jedným z našich dlhoročných úspešných pracovníkov obchodnej služby je aj pán František Angyal z regionálnej agentúry v Nitre, ktorý u nás pracuje už viac ako 10 rokov. Rozhodli sme sa ho vyspovedať a priblížiť vám jeho prácu v teréne. Čo vás podnietilo pracovať v spoločnosti Pohotovosť? Je to jednoduché – finančné zázemie. Predtým som pracoval pre rôzne iné, aj finančné spoločnosti a vedel som, že takouto prácou sa naozaj zarobiť dá. A v druhom rade to bolo pre pocit istoty, že ak si na seba zarobím sám, tak peniaze naozaj dostanem vyplatené. Ako si spomínate na vaše začiatky? Boli ťažké ako v každej práci, ktorú začínate. Veľkú oporu som našiel vo svojom regionálnom riaditeľovi a agentúre. Asi najťažšie sa mi javili predpisy a administratíva, ale aj tú som si rýchlo osvojil. Práca s ľuďmi patrí medzi najťažšie práce. Čomu pripisujete váš dlhoročný úspech? Mám rád svoju prácu, som zanietený. Ak niekoho práca nebaví, tak nech robí niečo iné. Dlhodobo treba mať prácu rád, inak v nej veľa nedokážete.

Húveľrovaýchdárefemrenetov

Zavolajte bezplatne

111155 155* 08000850 155

Zavolajte na

14


rozhovor Máte spolupracovníkov? Odovzdávate im skúsenosti? Pracujem sám, už som si tak zvykol. Máte nejaké obchodnícke alebo kancelárske rituály, ktoré vám prinášajú šťastie? Ak sa dá považovať dochvíľnosť a dodržanie slova za rituál, tak áno. Záleží mi na tom, aby mi klient veril. A práve dôvera sa mi v praxi najviac osvedčila.

0850 111 155*

Myslíte si, že je dôležité mať vlastnú Pôžičkáreň? Čo by ste odporučili kolegom, ktorí si ju plánujú zriadiť, ale nevedia ako? Je dôležité mať Pôžičkáreň na viditeľnom mieste, dobre označenú – ideálne na mieste, kde sa denne "premelie" veľa ľudí. Ľudia vás musia ľahko nájsť, nemali by ste byť niekde schovaný v kúte.

Opýtajte sa na váš úver na

Zažili ste nejaký vtipný zážitok s klientom, na ktorý si aj po rokoch spomínate? Bolo ich viacej. Napríklad som riešil klienta, ktorý bol nedoslýchavý. Ja som nerozumel jemu, on nerozumel mne. Obaja sme sa snažili a nakoniec všetko zdarne dotiahli do úspešného konca a zmluvu uzavreli. A bol to poctivý klient, ktorý riadne platil a opakovane sa ku mne vracal.

Pomáha vám rodina? Máte na ňu čas? Pomáha mi manželka, hlavne pri vypisovaní dokladov. A aj na rodinu mám dostatok času. Ako si získavate dôveru klientov, keďže sa k vám vracajú? Snažím sa vždy dodržať svoje slovo, resp. to, čo som sľúbil. Ako som už hovoril, dôvera je veľmi dôležitá. Vieme, že klienti vám úvery riadne splácajú. Čím si budujete taký kredit a rešpekt? Je to hlavne servisovaním, udržiavaním styku. Opakovaným klientom blahoželám k sviatkom napr. esemeskou, to ich isto tiež poteší. * voláte v cene miestneho hovoru

15


radíme vám 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Dlhy

jedného z partnerov Sľubovali ste si s partnerom lásku až za hrob a pomoc v dobrom i zlom, zdraví aj chorobe? Časom partner odišiel za niekým iným, ale zanechal po sebe nepríjemné prekvapenie. Objavili ste v pošte upomienku z banky? Prišiel na návštevu exekútor a označil všetko hodnotné, čo doma máte? Sklamanie z lásky vystrieda trpká realita. Je možné, aby si jeden z manželov napožičiaval bez toho, aby ten druhý o tom vedel? Aký dopad môžu mať jeho dlhy na vás? Je možné potenciálne dlhy partnera ošetriť nejakou zmluvou? Nie vždy je potrebné pri podpise zmluvy oboch manželov. Tu je zopár príkladov, kedy môže partner uzavrieť zmluvu sám:

1. Splátkový predaj tovaru Pri žiadosti spoločnosť preveruje žiadateľa o úver – jeho bonitu aj vzhľadom na výšku úveru. Má tiež dosah na záväzky, ktoré sú zadokumentované v registri spoločností splátkového predaja. Podpis partnera spravidla nie je potrebný, pokiaľ vyhovuje kritériám splátkovej spoločnosti. Ak však svoj záväzok nespláca, o tovar môže prísť. Tajnosti sa zväčša netýkajú práčky, chladničky alebo televízora. V kurze sú drahé mobilné telefóny či počítače.

2. Povolené prečerpanie na osobnom účte Takzvaný debet na osobnom účte povoľuje výhradne banka podľa stanovených kritérií a nepotrebuje k nemu váš súhlas. Stačí jej podpis partnera, ktorý je majiteľom účtu. V prípade nesplácania povoleného prečerpania môže banka v konečnom dôsledku zrušiť samotný osobný účet a pohľadávku vymáha. Môže pristúpiť Ak jediný majetok ku zrážkam zo mzdy, ak je partpartnera je váš ner zamestnaný, čo už by mohlo spoločný, exekútor mať dopad na rodinný rozpočet. naň môže siahnuť V prípade, že má manžel majetok vo výlučnom vlastníctve, t. j. taký, ktorý získal pred uzatvorením manželstva, bude sa uspokojovať pohľadávka vymáhaná exekútorom z jeho majetku. Ak však jediný majetok, ktorý dlžný partner má, je ten váš spoločný, budete musieť strpieť to, že exekútor naň siahne. Tento postup platí

16


radíme vám 3. Kreditná karta, spotrebný úver Ide o úverové produkty, pri ktorých získaní a splácaní platia jasné pravidlá. O kreditnej karte partner vedieť nemusí, takisto ani o spotrebnom úvere – samozrejme, v závislosti od jeho výšky. Pri nesplácaní je cesta priama – od upomienok, cez zrážky zo mzdy, blokácie účtu až po exekúcie.

4. Pôžička z finančnej spoločnosti Pri pôžičke od finančnej inštitúcie je to podobné ako pri ostatných úveroch z bánk. Pri úvere, ktorý klient od takejto spoločnosti žiada, sa prihliada na jeho príjmy, teda celkovú bonitu klienta. Následky nesplácania úveru sú odlišné a každá spoločnosť poskytujúca úvery ich má upravené inak.

5. Ručenie pri bankovom úvere Ak nás kamarát alebo niekto z rodiny požiada o ručenie napíklad pri hypotéke, svojím súhlasom preberáme na seba veľkú zodpovednosť. Je možné vyhovieť žiadosti, aby o tom jeden z manželov nevedel? Potrebuje teda ručiteľ súhlas manželky/manžela?

0850 111 155*

aj v prípade dlhov na kreditnej karte či spotrebnom úvere.

Opýtajte sa na váš úver na

Nie vždy je pri zmluve potrebný podpis oboch manželov

Odpoveď na otázku, či je potrebný súhlas ručiteľa od svojho zákonného partnera, je nie. Podľa ustanovení § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka a § 147 ods. 1 OZ, bežné pôžičky týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov, inak je právny úkon neplatný. Keďže v Občianskom zákonníku nie je dostatočne jasné, či je potrebný súhlas druhého manžela v prípade ručenia, pomáhame si výkladom súdu v rámci rozhodnutia, kde sa uvádza, že prevzatím ručiteľského záväzku jedným z manželov vzniká záväzok len tomuto manželovi, preto nie je potrebný súhlas druhého manžela.  (pokračovanie na ďalšej strane) * voláte v cene miestneho hovoru

17


radíme vám 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia (exekúcii) uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že v prípade exekúcie môže exekútor siahnuť aj na spoločný majetok, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. A toto je smerodajné. Netreba však zabudnúť aj na to, že exekútor nikdy nemôže siahnuť na majetok, ktorý je vo vašom výlučnom vlastníctve.

Varovné signály Vopred je potrebné sledovať signály, ktoré môžu z partnerovej strany znamenať isté problémy: n upomienky zasielané poštou; n výpisy z účtu; n telefonáty, ktoré partner nedvíha, alebo rieši mimo vás; n Sms správy upozorňujúce na záväzky; n návštevy pre vás neznámych ľudí.

Čo robiť? Ak sa ocitnete v situácii, v ktorej ste nútení splácať úverové dlhy svojho bývalého partnera, mali by ste: n okamžite komunikovať s veriteľom – teda s bankou, úverovou spoločnosťou a pod.; n zistiť, či si môžete dočasne odložiť splátky alebo ich výšku aspoň znížiť; n žiadať o predĺženie úveru, ak je to možné.

Dlhy po rozvode Ani ukončenie manželstva ešte nemusí znamenať, že sa manželových dlhov zbavíte, lebo aj záväzky patria do bezpodielového vlastníctva manželov. Aby sa bývalí manželia vyhli nedorozumeniam, mali by ešte pred rozvodom uzavrieť dohodu o vyrovnaní ich spoločného majetku. V nej si jasne stanovia, čo si kto vezme a čo kto bude splácať. Akékoľvek dokumenty treba spisovať s právnikom a dať si ich notársky overiť. Základom však zostáva dohoda a ochota túto situáciu riešiť.

18


bude vás zaujímať Poznáte to. Najdlhšie a najťažšie čakanie je vtedy, keď niečo veľmi rýchlo potrebujete. A rovnako je to aj s peniazmi. Keď ich potrebujete teraz, obrazne povedané, už včera bolo neskoro o ne žiadať. Na trhu je veľa spoločností, ktoré ponúkajú pôžičky. Nie všetky vám ju ale v skutočnosti naozaj poskytnú. A vy márne čakáte na peniaze, ktoré neprichádzajú. Jediné, čo príde, je sklamanie a nervozita z toho, ako nedostatok financií čo najrýchlejšie vyriešiť. Predíďte vopred rozčarovaniu a obracajte sa na profesionálov, ktorí sú na trhu už viac ako 10 rokov.

0850 111 155*

ožltlo

Opýtajte sa na váš úver na

Slovensko

V mesiaci január sme pre vás pripravili rozhlasovú a letákovú kampaň. V rozhlase sa vám prihováral zaslúžilý umelec, pán Dušan Jamrich (mimochodom, čerstvá posila seriálu Ordinácia v ružovej záhrade). Jeho výrazný a hlboký hlas vám odporúčal kampaň „Pôžičky namiesto sľubov“. Druhou časťou kampane bola letáková podpora. Aj vy ste si našli v januári žltý lístoček so "smajlíkom" na schránke? Touto netradičnou formou sme vás chceli osloviť. Tradičné letáky už poznáte, bolo preto načase zaujať vašu pozornosť niečím novým. Ak potrebujete rýchlo vyriešiť svoj finančný problém, spoliehajte sa na istotu, aby sa vám vrátil úsmev na tvár. * voláte v cene miestneho hovoru

19


Potrebujete si

požičať?

od 100 do 4500 eur

Poradíme každému, zavolajte bezplatne na

* voláte v cene miestneho hovoru

0850 111 155*

TELETEXT strana 155

n

Viac info na www.pohotovost.sk

sprievodca2012  

rgerggrerg,fgdfg

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you