Page 1

3/2012

me raárn otvá e é pôžičk

nov v košiciach a prešove

bilbordová kampaŇ pokračuje:

Peniaze

nikomu z neba nespadnú!


Kým iní vám pôžičku iba sľubujú,

my vám ju ** poskytneme! Požičajte si Od 100 do 4500 eur Peniaze poskytneme v deň žiadosti *** n Pohodlné splácanie n n

Zavolajte na

0850 111 155*

Poraďte sa Navštívte nás v niektorej zo 119 Pôžičkární po celom Slovensku. Informácie nájdete aj na

www.pohotovost.sk

Zarábajte Hľadáme pracovníkov obchodnej služby Ak máte záujem o prácu, pošlite svoj životopis na info@pohotovost.sk.

Ak chcete pôžičku, zavolajte na 0850 111 155* alebo kontaktujte pracovníka obchodnej služby

** V prípade splnenia obchodných podmienok spoločnosti *** Platí v prípade, ak je žiadosť podaná do 14.00 h daného dňa


Úvodník 0850 111 155*

aj vám sa zdá, že nebo dnes "letí"? Iste z televízie poznáte Dobré z neba, Modré z neba či Nebíčko v papuľke, ja osobne poznám aj výbornú reštauráciu Nebeský mlyn. Myslím, že je v Brne. S nebom sa dnes dajú robiť divy, ak na to máte. Aj na nebi sa dajú robiť divy, ak na to máte. Aj v nebi sa dajú robiť divy, ak to samozrejme povolí Svätý Peter. Všetky veci by totiž mali mať svoj poriadok, svoj systém, svoje pravidlá. Ktovie, či sa Američania pýtali Svätého Petra, keď zahajovali parkovací manéver na Marse. Ale ak by ho aj nekonzultovali, evidentne si to dobre zrátali. A vyšlo im to – pristáli na Marse! Do tretice. Autíčko, ktoré na nebeskom Marse parkovalo pri rýchlosti 6 km za sekundu sa volalo Curiosity. Synovi som to preložil ako autíčko „Zvedavec“, dcére by som to možno preložil ako autíčko „Kuriozitka“, pretože je v puberte a nejaký zvedavec ju predsa nerozhodí. Zato nadšenie celého štábu NASA stálo za to. Pozrel som si celý „Zvedavcov“ príbeh a uvedomil som si, aké jednoduché je dostať niečo z neba na zem, oproti snahe zaparkovať niečo do neba. Napríklad také „Peniaze z neba“ tu ešte neboli a môžu poľahučky pristáť u kohokoľvek. Je to oproti Marsu jednoduché. A to navzdory odvekej slovenskej múdrosti: Peniaze nikomu z neba nespadnú. Prečítajte si posledné číslo Sprievodcu svetom pôžičiek a dozviete sa, ako môžu „Peniaze z neba“ bezpečne a nehlučne pristáť u vás, v pohodlí domova a nemusíte to osem rokov pripravovať. Výsledok vás určite poteší. S nebom sa dnes dajú robiť divy. Výborná akcia: Peniaze z neba. Ochutnajte! Myslím, že beží v Pôžičkárňach.

Opýtajte sa na váš úver na

Vážení čitatelia,

Tím marketingu * voláte v cene miestneho hovoru

3


aktuálna kampaň 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Odporučte

Peniaze z neba!

Sú trvanlivé

Akcia zvýhodnených pôžičiek s názvom „Peniaze z neba!“ vám umožní až do konca Septembra využiť výhodnejšiu pôžičku. Ako? Kupóny, ktoré sú symbolické napodobeniny bankoviek môžete využiť na zlacnenie vašej pôžičky v rovnakej výške, akoby kupón bola skutočná bankovka. Závisí iba od vás, koľko si práve potrebujete požičať. Čo nájdete na letáku v prílohe? Peniaze z neba Na letáku sú kupóny vyobrazené ako bankovky, ktoré môžete zmeniť na skutočné peniaze vo všetkých Pôžičkárňach alebo na stretnutí s každým pracovníkom obchodnej služby. Stačí, ak zavoláte na infolinku 0850 111 155* a požiadate o kontakt pre pôžičku. Všetky pôžičky poskytujeme pre prípad krátkodobého nedostatku finančných prostriedkov každému záujemcovi s pravidelným príjmom. Využite kupóny v hodnote 20 eur, 50, eur, 100 eur alebo 200 eur! Požiadajte o zvýhodnenú pôžičku „Peniaze z neba“ a my vám podľa výšky zvýhodnenej pôžičky poskytneme zľavu 20 eur, 50 eur, 100 eur alebo 200 eur z celej dlžnej čiastky.

Viete, ako jednoducho to funguje? Zvýhodnená pôžička 500 eur a Peniaze z neba Ak požiadate o pôžičku 500 eur na 10 mesiacov, okamžite vám z celkového dlhu odrátame sumu 50 eur (suma je na kupóne) a kupón o zvýhodnenej pôžičke priložíme k vašej žiadosti o zvýhodnený úver ako zľavu. Pôžička 1000 eur Ak požiadate o pôžičku 1000 eur na 10 mesiacov, okamžite vám z celkového dlhu odrátame sumu 100 eur (suma je uvedená na kupóne) a kupón o zvýhodnenej pôžičke priložíme k vašej žiadosti o zvýhodnený úver ako zľavu.

Koľko „Peňazí z neba“ môžem využiť? „Peniaze z neba“ nemusíte premeniť na reálnu hodnotu peňazí (zľavu) iba sami. Kupóny môže využiť každý, koho poznáte a kto

4


si potrebuje výhodnejšie požičať. Je to jednoduché. „Peniaze z neba“ sú viazané na poskytnuté pôžičky v určitých výškach. V závislosti od výšky úveru, o ktorý požiadate, sa mení hodnota peňazí, ktoré dokážete z kupónov získať. Príklad získaných zliav na celkovú dlžnú sumu je uvedený v nasledujúcej tabuľke: Zľava vo výške 20 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR,

Poskytnutý úver vo výške ak bol poskytnutý úver vo výške 200 EUR; ak bol poskytnutý úver vo výške 500 EUR; ak bol poskytnutý úver vo výške 1 000 EUR; ak bol poskytnutý úver vo výške 2 000 EUR.

Ak si potrebujete požičať alebo poznáte niekoho, kto má pravidelný príjem a potrebuje drobnú finančnú injekciu, odporučte mu túto akciu a bude vám za zvýhodnené čerpanie pôžičky vďačný. Pozor – poukážku je možné použiť len na úver v trvaní 10 mesiacov! V prípade, že sa rozhodnete pôžičku čerpať sám, zoznámte sa s pravidlom, že pri uzatvorení jednej zmluvy o úvere je možné použiť iba jednu poukážku, pričom zľavu na pôžičku z akcie „Peniaze z neba“ nie je možné kombinovať s ďalšími zľavami.

aktuálna kampaň 0850 111 155*

nikomu z neba nespadnú!

Opýtajte sa na váš úver na

Peniaze

Odporučte „Peniaze z neba“ Poukážka je prenosná a klient ju môže poskytnúť (darovať) aj iným osobám (najmä rodinným príslušníkom, kamarátom) bez ohľadu na to, či takáto osoba má alebo nemá s organizátorom akcie „Peniaze z neba“ a kampane uzatvorenú zmluvu o úvere. Aj na takéto osoby sa budú vzťahovať pravidlá kampane “Peniaze z neba“. V prípade otázok využitia kupónov ako zliav z celkovej dlžnej sumy sa informujte bezodkladne u vášho najbližšieho pracovníka obchodnej služby alebo zavolajte na služby zákazníkom na tel. čísle 0850 111 155*. Naši kolegovia vás budú ochotne informovať o možnostiach čerpania pôžičiek alebo vám iba poradia, na koho sa obrátite v mieste vášho bydliska. Nezabudnite sa opýtať na akciovú pôžičku „Peniaze z neba“. * voláte v cene miestneho hovoru

5


pôžičkáreň 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Získajte prácu v nových

Pôžičkárňach Čo je Pôžičkáreň? Banka? Pobočka banky? Nie. Vyzerá podobne ako banka, ale nebude to banka. Klienti si z nej odnesú to najdôležitejšie – peniaze. K doterajším 119 Pôžičkárňam postupne pribudnú ďalšie v novom šate. Poskytneme v nich príležitosť takmer 50 nadaným živnostníkom, ktorí chcú s nami podnikať. Zaujímate sa o podnikavú prácu v takejto pobočke poskytujúcej pôžičky?

Už 3. septembra 2012 o 9.00 h Nové modernejšie otvoríme v Košiciach na Hlavnom Pôžičkárne otvoríme námestí a v Prešove hneď veďla už 3. septembra Gréckokatolíckeho kostola na Hlavnom námestí nové Pôžičkárv Košiciach a Prešove ne. Ich spoločným menovateľom bude maximálny komfort pre klienta a profesionálna odbornosť našich pracovníkov obchodnej služby (POS) aj v neskorších hodinách. Chceme tu byť pre klientov vtedy, keď nás najviac potrebujú. Vyriešiť ich problémy, prípadne poskytnúť cennú radu obratom. Jednotlivé Pôžičkárne zariaďujeme v jednotnom šate a budú pripomínať pobočky bankových spoločností.

Na finančnom trhu sme už vyše 10 rokov a neustále zlepšujeme naše služby Ak premýšľate nad zmenou zamestnania, prípadne už novú prácu hľadáte, využite túto ponuku a staňte sa pracovníkom obchodnej služby. Získajte šancu pracovať v nových Pôžičkárňach. Pôžičkáreň budú ako prví obsluhovať traja POS z Košíc,

6


* voláte v cene miestneho hovoru

0850 111 155*

pôžičkáreň Pôžičkárne tohto typu pripravujeme aj v ďalších mestách Slovenska. Budeme sa snažiť otvoriť ich bezprostredne v nasledujúcich mesiacoch. Ak máte vo svojich okresoch námety na vhodný priestor na mieste s vysokým potenciálom výskytu našich klientov, chcete s nami podnikať a stať sa pracovníkom obchodnej služby, odporučte nám tento priestor a pri pohovore ho prediskutujte s naším regionálnym riaditeľom.

Opýtajte sa na váš úver na

ktorí budú mať spoločne k dispozícii jednu asistentku zamestnanú spoločnosťou. Nájdite si na našej stránke pozickaren.sk náš personálny inzerát a pošlite nám záujem o spoluprácu. Spojíme sa s vami do 3 dní s ponukou termínu na pohovor Ak máte námet s riaditeľom pobočky. Ak máte obchodného ducha a chuť pracovať, na dobrý priestor ponúkame vám prácu v silnej a stavo vašom okolí, bilnej finančnej spoločnosti, ktorá odporučte nám ho je na trhu viac ako 10 rokov.

7


pôžičkáreň 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Rôzne pôžičky pre rôznych ľudí Bonita zákazníka je v širšom slova zmysle chápaná ako jeho finančné zdravie. V užšom slova zmysle predstavuje schopnosť klienta prijať a následne splácať poskytnutý úver. Často je odvodzovaná od predchádzajúcej skúsenosti s klientom pri splácaní úverov, t.j. od jeho platobnej disciplíny a zároveň aj jeho finančnej a majetkovej situácie. Banky a finančné inštitúcie si Finančné inštitúcie vyberajú prevažne spoľahlivých si vyberajú prevažne klientov, u ktorých je bonita klienspoľahlivých klientov, ta zodpovedajúca riziku požičatzv. neplatiči sú pre nia financií. Takzvaní neplatiči sú potenciálnym problémom pre všetkých problémom všetkých. Dôležitým faktorom pri požičaní si financií je aj rýchlosť, akou si peniaze potrebujete požičať. Tejto rýchlosti zodpovedajú následne aj výšky splátok. Ďalším faktorom je účel, na ktorý chcete financie použiť. Každý z nás je iný a rovnako aj úvery a ich účely využitia je potrebné prispôsobiť klientovi „namieru“. Klient si sám vyberie, čo najviac vyhovuje jeho potrebám. Poznáme niekoľko druhov pôžičiek/ úverov: Krátkodobé úvery patria medzi bezúčelové typy pôžičiek. Už z názvu vyplýva, že ich charakteristickou črtou je hlavne krátka doba splatnosti – väčšinou niekoľko mesiacov, ale pri každej ban-

8


pôžičkáreň Hypotekárny úver je úver, účelom ktorého je nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti. Podmienkou poskytnutia hypotekárneho úveru je zriadenie záložného práva na nehnuteľnosť v prospech banky. V zmysle Zákona o bankách je hypotekárny úver dlhodobý úver, ktorého účelom je nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti. Zväčša sa banke zadlžujeme až na 30 rokov .

0850 111 155*

Spotrebný úver je určený na financovanie konkrétnych potrieb, zväčša spojených s nákupom spotrebného tovaru. Spotrebné úvery sú najčastejšie účelovými úvermi poskytovanými na kúpu automobilu, nábytku, elektrotechniky, ale aj na rekonštrukcie a pod. Pod spotrebné úvery spadajú aj bezúčelové úvery – kreditné karty, kontokorentné účty, splátkové úvery a pod. Na rozdiel od investičných úverov sa pri spotrebných úveroch predmet kúpy nestáva zdrojom príjmov.

Opýtajte sa na váš úver na

ke/finančnej inštitúcii je to však individuálne. Žiadatelia o tento typ úveru zvyčajne potrebujú peniaze veľmi rýchlo, preto im subjekty poskytujúce pôžičku vychádzajú v ústrety a svoje peniaze má žiadateľ už v deň požiadania. Pri žiadaní o krátkodobý úver, celé vybavenie pôžičky prebieha hladko a rýchlo, má to samozrejme ale svoj háčik – pri krátkodobých úveroch sú úroky vyššie ako pri klasických.

Sprievodca svetom pôžičiek spoločnosti Pohotovosť, s.r.o. vychádza štvrťročne, číslo 3/2012, ročník 9, Dátum vydania: 20.8.2012

Vydavateľ: pohotovosť, s.r.o. Pribinova 25, 811 09 Bratislava IČO: 35 807 598 Šéfredaktor: MgArt. Michal Hatina e-mail: hatina@hrguru.cz Redakčný tím: Mgr. Bronislava Kreiselová Mgr. Vladimír Šimončič

Grafické spracovanie: Vladimír Šimončič e-mail: simoncic@pohotovost.sk Foto: sxc.hu a archív redakcie Príjem inzercie: Na adrese vydavateľa. Redakčná rada: Jaroslav Fuchs, Michal Hatina

Spoločnosť POHOTOVOSŤ, s.r.o. za chyby tlače nezodpovedá. ISSN: 1336-2046 * voláte v cene miestneho hovoru

Evidenčné číslo: EV 3704/09

nepredajné

9


kariéra 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

10

Čo môžeš urobiť dnes... Príslovie "Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra" je dobre známe každému z nás. Ako často sa však podľa neho riadime? Odkladanie povinností na ďalší deň, a pokiaľ možno na dobu neurčitú, sa môže týkať všetkých oblastí nášho života. Medzi najčastejšie príklady môžeme uviesť neplatenie účtov načas, kupovanie lístkov do kina na poslednú chvíľu či zháňanie vianočných darčekov na Štedrý deň. Na rozdiel od zaužívaných názorov neustále odkladanie vecí, ktoré treba urobiť, nevyplýva iba z úplnej lenivosti. Často je spôsobené strachom a sprevádzané neschopnosťou konať. Chronickí "odkladači" často podľahnú sebaklamu, že „zajtra toho urobia Odkladanie povinností viac“, prípadne, že patria medzi nie je vždy lenivosť tých, ktorí „radi robia veci pod – často je to dané tlakom.“ Pravda je však taká, že strachom a neschopaj na druhý deň skončia tam, nosťou konať kde včera a vytúžený „entuziazmus“ sa dostaví len málokedy. Cena za chronické odkladanie býva často vysoká. V prípade nezaplatenia účtov a splátok si nás skôr či neskôr nájdu upomienky v schránkach, pokuty, penále či výzvy na zaplatenie a náš zdanlivo nízky dlh sa vyšplhá na nezanedbateľnú čiastku. Ak budete svoje mesačné splátky uhrádzať včas, vybudujete si u poskytovateľa služby alebo pôžičky takzvanú kreditnú histó-


kariéra 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

riu, ktorá vám v budúcnosti uľahčí prístup k ďalším pôžičkám. Ak budete mať v budúcnosti so splácaním akýkoľvek problém, okamžite sa spojte s poskytovateľom služby alebo pôžičky a tento problém riešte. Je dôležité si uvedomiť, že nikto z nás sa „odkladačom“ nerodí, a to, či sa ním staneme, záleží len na našom postoji. Ponúkame zopár tipov, ako sa nezaradiť do tejto kategórie ľudí: n Rozdeľte si povinnosti na menšie kúsky. Po dobre vykonanej práci si dajte kávu alebo si prečítajte noviny. Snažte sa prísť na iné myšlienky. Postupne sa vám bude vracať sebavedomie a získate chuť úlohy dokončiť. n Využite zmysluplne svoj voľný čas. Ak sa pristihnete pri tom, že sa nudíte, skúste vyplniť svoj čas urobením si aspoň časti z práce, ktorá si na vás aj tak počká. Ak sa danej činnosti budete venovať hoci len pol hodinu, znížite si riziko stresu v prípade, že ju dokončíte na poslednú chvíľu. n Stanovte si priority. Ak máte úloh viac, rozdeľte si ich na tie, ktoré nepočkajú a na tie, ktoré toľko neponáhľajú. Tento bod je obzvlášť dôležitý v otázke rodinného rozpočtu. n Urobte si poznámky. Spíšte si povinnosti na papier spolu s termínom na ich dokončenie. Pripnite si ho na viditeľné miesto. Mnohé domácnosti ho majú pripnutý niekde v kuchyni na mieste, kde sa rodina stretáva pri spoločnom jedle a má priestor diskutovať. Po dokončení úlohy si ju vyškrtnite zo zoznamu, čo vám priniesie dobrý pocit z dobre a včas vykonanej práce. S chuťou, dobrým pocitom a v duchu hesla „čo môžeš urobiť dnes, už si mal začať robiť“ sa pustime do práce.

Potrebujete si

požičať?

Poradíme každému, zavolajte na 0850 111 155*

* voláte v cene miestneho hovoru

11


psychologická poradňa 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Neuzatvárajte sa

do seba

Niekedy v živote človeka nastáva zlom, ktorý mu nečakane obráti všetko zaužívané hore nohami. Strata zamestnania a finančnej istoty je fenoménom dnešnej doby. Cítime sa nepotrební, odkopnutí, menejcenní, nechcení... Byť prepustený zo zamestnania je nočná mora, ktorá prenasleduje mnoho ľudí – najmä tých, ktorých to už v minulosti postihlo, alebo majú pocit, že by sa ich to mohlo v dohľadnej dobe týkať. Akokoľvek je strata zamestnania a nutnosť hľadať nové miesto nepríjemnou a psychicky náročnou situáciou, ktorú nie je radno podceňovať, rozhodne to neznamená koniec vašej kariéry. Naopak. Ako ukazujú príklady tisícov ľudí, ktorí úspešne našli nové, mnohokrát lepšie uplatnenie, je potrebné na takúto situáciu hľadieť ako na príležitosť rozvinúť svoju kariéru iným smerom, Strata zamestnania v inom odbore alebo napríklad môže znamenať aj v inom regióne. V každom prípapríležitosť naštartovať de je potrebné si uvedomiť, že svoju kariéru iným strata miesta nie je nič neobvyklé, že ide o bežnú súčasť pracovsmerom nej kariéry a že je len veľmi málo tých, ktorí podobnú skúsenosť nemajú. Pokiaľ si prečítate životopisy úspešných a obdivovaných manažérov, tak zistíte, že takmer každý z nich sa v určitej fáze svojej kariéry do podobnej situácie dostal a mnohí z nich aj opakovane. Kritické situácie otrasú každým z nás a patria jednoducho k reálnemu životu.

Obdobie tvrdej reality Vďaka tejto traume zabúdame na ostatné povinnosti a tie nám potom ešte viac skomplikujú život. To, že sme prišli o prácu, neznamená, že naše záväzky nemusíme splácať. Platiť nájom, energie a splátky je potrebné vždy a pravidelne – to iba spôsob, akým na nevyhnutné výdavky zarobíme, je dočasne ohraničený podporou alebo sociálnymi dávkami a prípadnými brigádami.

Život ide ďalej Vyrovnajte sa s prípadnou stratou príjmov čo najrýchlejšie. Zostavte si prehľad výdajov a označte si tie nutné, prípadne pre vás najdôležitejšie z nich, najmä však:

12


Vaša rodina je ďalším neoceniteľným zdrojom podpory. Otázky, na ktoré je potrebné si v tejto súvislosti odpovedať, sú nasledujúce: n Zmení skutočnosť, že ste stratili prácu životný štýl alebo životnú úroveň vašej rodiny? n Ako budú jej členovia akceptovať prípadné zmeny? n Budem môcť naďalej podporovať (resp. v akom rozsahu) závislých členov rodiny? n Môžu teraz ostatní členovia rodiny výraznejšie prispievať do rodinného rozpočtu? n Môžete niektoré rodinné výdaje zrušiť, obmedziť alebo časovo posunúť? Neskrývajte svoje problémy pred členmi rodiny, ale zoznámte ich s nimi čo najskôr. Hľadajte u nich podporu a zapojte ich do riešenia vzniknutej situácie.

0850 111 155*

psychologická poradňa Podpora prichádza zvnútra

Opýtajte sa na váš úver na

platba nájomného a súvisiacich služieb (elektrina, plyn, voda a pod.); n nevyhnutné životné náklady rodiny (potraviny, ošatenie, náklady na prevádzku automobilu a pod.); n splátky hypoték, lízingu či pôžičiek; n povinné poistenia; n ďalšie nutné výdaje. Ak by ste si totiž záväzky nesplácali, okrem straty práce by pribudli aj dlhy a tým by sa problémy len znásobili. n

Rady psychológov Chce sa vám plakať, tak plačte, chce sa vám smiať, tak sa smejte. Neľutujte sa a neumárajte sa v žiali viac ako je nutné. Buchnite po stole a povedzte si, že život ide ďalej, že vás nič len tak nezloží a snažte sa pozerať dopredu.

Ako sa znova naštartovať: Prvými krokmi na ceste k získaniu nového zamestnania je identifikácia súčasnej situácie a "inventúra” všetkého, čo môžete svojmu novému potenciálnemu zamestnávateľovi ponúknuť. Za* voláte v cene miestneho hovoru

13


psychologická poradňa 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

ujímavé ponuky nikdy neprichádzajú samé od seba. Väčšinou ich budete musieť intenzívne hľadať, budete o ne musieť bojovať a použiť všetky svoje silné stránky. „Inventúra“ silných stránok Zaujímavé ponuky a predností je dôležitá ako prípraneprichádzajú samé va pre písanie životopisu, príprava od seba, musíte ich na prijímacie pohovory i ako náintenzívne hľadať stroj na získanie väčšej sebadôvery. K vašim silným stránkam môže patriť napríklad aj: n dlhoročná a úspešná kariéra; n získané vzdelanie; n znalosti, skúsenosti, zručnosti a kvalifikácie; n vynikajúce pracovné hodnotenie od bývalých zamestnávateľov; n kontakty, ktoré môžete pri hľadaní nových príležitostí využiť. Do silných stránok si ale môžete zaznamenať napríklad aj odstupné od zamestnávateľa, ktoré vám umožní po určitý čas a v relatívnom pokoji hľadať nové pracovné uplatnenie bez toho, aby ste sa museli zaoberať existenčnými otázkami.

dáme Hpraľcovaník ov obchodnej služby

Zavolajte na 0850 111 155*

14


poradňa Je veľa starých ľudí, ktorí zostali žiť sami. Nemajú sa s kým poradiť a naivne hoci v dobrej vôli dúfajú, že všetci ľudia sú čestní. Denne sa v správach stretávame s podobnými titulkami:

"Babička naletela podvodníkom s hrncami. Tí jej pod zámienkou skvelej kúpy (rovnaké hrnce si už kúpil pán starosta aj pán farár) predali obyčajné plechové nádoby a navyše ju olúpili o ďalšie peniaze." Alebo "deduško vpustil do bytu údajných opravárov z energetického závodu, ktorí od neho pod zámienkou zmerania spotreby vymámili peniaze na nové merače. S peniazmi ušli a deduška pri úteku ovalili stoličkou." Každá spoločnosť ponúkajúca služby, či už finančného alebo iného charakteru, by sa mala riadiť etickým kódexom spoločnosti. Etický kódex je súbor pravidiel a noriem správania sa zamestnancov vo vnútri spoločnosti a rešpektovania firemnej politiky, rovnako ako aj správania sa navonok voči klientom.

0850 111 155*

podvodníkom

Opýtajte sa na váš úver na

Nenaleťte

Čo robiť, ak vám niekto cudzí zazvoní: 1. Každý pracovník, ktorého k vám pošle naozaj dôveryhodná firma, je povinný na vyžiadanie ukázať vám preukaz zamestnanca alebo iný doklad na overenie totožnosti. 2. V žiadnom prípade nevpúšťajte do bytu nikoho, koho nepoznáte! 3. Žiadna zodpovedná firma, resp. jej zamestnanci, vás nemôže tlačiť do niečoho, čo nechcete, ani vás obmedzovať alebo vyvíjať na vás akýkoľvek nátlak. 4. Taktiež vás nesmie nútiť niečo predať, kúpiť alebo jej vydať hotovosť bez dôveryhodného dokladu! * voláte v cene miestneho hovoru

15


zdravie 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

16

Opálení, krásni a bezbolestne vyšetrení Podľa štatistiky Národného onkologického ústavu v Bratislave pribúdajú najmä malígne melanómy. Priemerný vek pacientov sa pohybuje medzi štyridsiatym až päťdesiatym rokom. Jeho lokalizácia je rôzna, objavili ho v ústach, na nose, očiach aj na genitáliách. U žien sa najčastejšie vyskytuje na dolnej a hornej končatine, na trupe. U mužov na trupe. Slnenie znamienka produkuje Melanómy sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. „Tvoria asi tri percentá všetkých nádorov, objavujú sa u mladých ľudí, ale aj u detí a starší ľudí. Väčšina z nich je svetlovlasích so svetlou pokožkou. “, hovorí dermatovenerologička MUDr. Michaela Dubčeková. Pod zvyšujúci sa počet zhubných nádorov kože sa pravdepodobne podpisuje prílišné slnenie – ľudia sa opaľujú viac ako kedysi, za teplom cestujú aj niekoľkokrát do roka, bežná je exotika, používajú soláriá. Ľudia sa niekedy pýtajú, prečo majú tak veľa znamienok, kým iní majú kožu takmer čistú. „Počet znamienok je daný jednak geneticky – najviac sa nám ich vytvorí do tretieho roku veku, to sú tzv. rodené znamienka, jednak k nim môžu pribúdať rôzne solárPríčinou zvyšujúceho ne a iné druhy znamienok vyprosa počtu zhubných dukované slnečným žiarením a nádorov kože je rôzne hyperpigmentačné pehy. prílišné slnenie Ich vzniku napomáhajú výdatne kumulačné dávky slnečného žiarenia,“ vysvetľuje Dubčeková. „Tí, čo majú po tele veľa znamienok, by mali prehliadku absolvovať každý rok, vo všeobecnosti je u nich vyššia pravdepodobnosť vzniku melanómu,“ upozorňuje dermatovenerologička. Významnú skupinu vyšetrených klientov tvorili aj ľudia po päťdesiatke, ktorí doteraz pri opaľovaní nepoužili žiadny ochranný krém. To je nelichotivé zistenie, lebo bez použitia ochranných faktorov nám do pokožky prenikne celé spektrum nebezpečných rakovinotvorných ultrafialových lúčov. Najčastejšie ide o záhradkárov, koža ktorých si pamätá niekoľkonásobné vážne spálenia.


zdravie Znamienko sa do jazvy neraz vráti Stáva sa, že po odstránení zamienka na tom istom mieste časom vyrastie nové. Doktorka Dubčeková tvrdí, že v tzv. referenčných nervoch môže opätovne vzniknúť nové znamienko, hlavne ak nebolo to pôvodné vybrané v celej svojej hĺbke a šírke. „Bunky melanocyty, ktoré vytvárajú pigment, sú schopné precestovať z okolia do rany a počet znamienok sa opäť rozrastie,“ vysvetľuje. U detí znamienka lekári odporúčajú odstraňovať až v období, keď už zvládnu lokálnu anestézu, aby sa nemuseli zbytočne celkovo uspávať. Je to tak v šiestich až siedmich rokoch. „Ale ak ide o znamienko, ktoré bolo poškodené, odtrhnuté alebo je vo veľmi rizikovej oblasti, kde pri kontrolách dochádza opakovane k nejakým zmenám, ktoré vidíme dermaskopicky, tak u týchto detí treba znamienka odstrániť aj skôr,“ povedala Dubčeková.

0850 111 155*

Ak máte znamienko v oblasti opaska, pri gumičke ponožiek, na pleci, kde často nosíte ruksak či ženy pod kosticou podprsenky, mali by ste si ho dať skontrolovať lekárom. Najrizikovejšími oblasťami sú ale dlane a zospodu plôšky nôh. „Akékoľvek mechanické dráždenie je jednou z príčin, prečo dochádza k zvrhnutiu znamienka. Preto odporúčame v týchto lokalizáciách odstraňovať znamienka,“ zdôrazňuje Dubčeková. Podľa lekárov je na odstraňovanie vhodnejšia zima. „V tomto období sa rany všeobecne hoja lepšie, človek sa nepotí, nehrozí predispozícia sekundárnej infekcie. Navyše čerstvá jazva, pokiaľ by bola vystavená UV žiareniu, by sa mohla zhojiť opäť hyperpigmentáciou. Jazva je mennejcenná koža, iný materiál", vysvetľuje doktorka.

Opýtajte sa na váš úver na

Pozor na retiazky aj opasky

Prevencia nebolí Vyšetrenie kože je bezbolestné - robí sa dermatoskopom, ktorý umožňuje lepšie vidieť okraje materského znamienka. Ak lekár zistí, že má znamienko podozrivý tvar, pošle pacienta na jeho odstránenie. Operačný zákrok trvá pár minút a predchádza ďalším komplikáciám. Zanedbané nádory kože totiž môžu vytvárať metastázy, ktoré napádajú nielen kožu, ale aj pľúca, mozog či pečeň. * voláte v cene miestneho hovoru

17


fenomén 0850 111 155* Opýtajte sa na váš úver na

Keď pivo tečie potokom Kým v septembri zvykneme v našich končinách ochutnávať burčiaky a "cigánske" pečienky na vinobraniach a jarmokoch, október v Nemecku už tradične patrí vychutnávaniu piva, pečených špecialít a praclíkov. A kde inde ako na známom festivale Oktoberfest v Mníchove - metropole Bavorska, ktoré je pre pivárov doslova pútnickym miestom rovnako ako pre veriacich svätá zem. Kedy sa to začalo? Počiatky festivalu siahajú až do roku 1810, kedy sa konala svadba korunného princa Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Pri tejto príležitosti princ usporiadal oslavu pre celé mesto, ktorá sa konala 12. - 16. októbra a bola zakončená konskými dostihmi. Oslavy sa ľudu zapáčili a zopakovali ich aj v nasledujúcich rokoch, pre lepšie počasie ich však presunuli na september. Termín sa neskôr ustálil a koniec Oktoberfestu pripadá vždy na prvú októbrovú nedeľu po 16 dňoch jeho trvania.

Najväčší pivný festival na svete Každoročne prichádza do MníchoNa festivale sa varí va na festival až okolo 6 miliónov ľudí, ktorí sa zídu na Tereziánskej iba jeden druh piva, lúke. Asi 70 % ľudí je z Bavorska, tzv. Oktoberfestbier zvyšok tvoria turisti z iných európskych krajín. Tradiční návštevníci nosia bavorské klobúky s chumáčom kozej srsti a tradičný bavorský kroj. V posledných rokoch festival objavujú už aj turisti z iných kontinentov.

Liter piva za 9 eur? Každá sranda niečo stojí a aj v prípade takýchto udalostí je treba siahnuť hlbšie do vrecka. Najmä priemerný Slovák zarabajúci mnohonásobne menej ako domorodec sa pri pohľade na litrové pivo za 9 eur riadne zapotí, avšak po jeho vypití iste pocíti úľavu - pivo totiž chutí skvelo, je správne vychladené a nie je to žiadna brečka sýtená plynom, s akou sa často stretávame v slovenských krčmách.

Šplhnite si u miestnych Ak nechcete vyzerať ako tuctový turista, ktorý sa prišiel iba opiť, naučte sa zopár vecí, ktoré miestni ocenia. Názov "oktoberfest"

18


Ak ste už rozhodnutí navštíviť Mníchov, bola by škoda stráviť ho iba na festivale, hoci je jedinečný. Každé väčšie európske mesto má zaujímavé centrum s množstvom historických budov a zákutia s útulnými kaviarňami. Obzrieť si môžete aj známe miesta, ktoré ste doteraz videli iba na fotkách, napr. štadión, na ktorom sa konali olympijské hry, alebo neďaleké sídlo automobilky BMW. Pri ňom sa nachádza prekrásny park, kde môžete príjemne zrelaxovať po namáhavej prechádzke a z reštaurácie na vrchu vyhliadkovej veže si môžete pozrieť mesto z vtáčej perspektívy.

0850 111 155*

fenomén Čo sa ešte oplatí v Mníchove vidieť?

Opýtajte sa na váš úver na

je síce celosvetový, ale miestni tamojšiemu festivalu hovoria "Wiesn". Ak si chcete dať obyčajné pivo (litrové), stači objednať "Mass". Pokiaľ si objednáte Budvar alebo Zlatý Bažant, vyslúžite si iba ak pohŕdanie. Na festivale sa totiž oficiálne varí iba jeden druh špeciálneho piva zvaného "Oktoberfestbier", a to bez ohľadu na to, v akom stánku tej-ktorej značky si ho objednáte. Festival oficiálne otvára "Obaburgameista" (tamojší primátor) narazením prvého suda. Dokonca sa prijímajú stávky, na koľko úderov sa mu podarí sud naraziť (rekord je zatiaľ 2 údery). Po tomto akte sa priestranstvom ozve "Ozapft is!" a festival sa môže začať.

Ako sa dostanete na festival? Keď už ste sa rozhodli urobiť si s priateľmi víkendový výlet, využite služby niektorej z cestoviek, ktoré sa na zájazdy na Oktoberfest špecializujú. Okrem dopravy a ubytovania vám zabezpečia aj vstupenky na festival a môžu vám dať zaujímavé tipy.

Oktoberfest v číslach 30 % ročnej produkcie bavorských pivovarov sa spotrebuje počas

n

dvoch týždňov festivalu

priamo na festivale je zamestnaných 12 000 ľudí, z toho 1600 čašníkov n kapacita je 100 000 miest na sedenie n počas festivalu sa spotrebuje: 880 pečených volov, 219 443 párkov, n

459 279 pečených kurčiat * voláte v cene miestneho hovoru

19


Peniaze

www.pozicka.sk

nikomu z neba nespadnú!

Volajte na bezplatné číslo

0800 155 155

* voláte v cene miestneho hovoru

pohotovost  

sprievodca svetom poziciek

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you