Page 1

2 0 1 1

Dováží Merida Czech s.r.o. info@merida-bike.cz www.sellesmp.cz Změna specifikací a cen vyhrazena.

e d i t i o n

více než obyčejné sedlo 100% made in Italy


Navrženo pro Široký středový kanál dovoluje optimální cirkulaci vzduchu v citlivých místech, které jsou u normálních sedel v kontaktu se sedlem.

V dolní části sedla je vyhloubení, které zabraňuje kontaktu sedla s kostrčí jezdce. Díky tomu i při velkých nárazech nehrozí bolestivé naražení kostrče.

Středový kanál sedla, 3 až 5 cm široký, zabraňuje tlaku na genitálie, anus, prostatu, žíly a tepny v této citlivé oblasti. Tím umožňuje plynulou a zcela přirozenou cirkulaci krve.

Karbonové ližiny Nový rám sedla z karbonu je dostupný pro sedla řady Composit, Forma, Evolution, Stratos, Glider, Lite209, Avant a modely Pro, stejně i pro dámské verze. Toto řešení dovoluje nejen významné snížení hmotnosti v porovnání s rámem z materiálu Aisi 304, ale díky pružnosti také zajišťuje lepší komfort a efektivní pohlcení vibrací.

www.sellesmp.cz


vaše tělo! Na sedle SELLE SMP je posed cyklisty rozložen mezi hýždě a dolní část pánve.

Přední část sedla, charakteristická originálním tvarem orlího zobáku, výrazně zmenšuje tlak na genitálie a poskytuje stabilní oporu při typickém šlapání ve sprintu.

Sponsor: Footon Servetto Fuji - Amore e Vita Conad - Team Feudi di San Marzano C.D.C. Cavaliere - Asd Club Zaina Biciclette - Asd Della Bona Damiani - Asd Fiordifrutta GFM 2002 Selle SMP - Asd Garda Sport - Asd Integra 04 - Asd La Torre Brondello - Asd Pedale Verbanese Delta - Asd Sc La Pujese - Asd Team Bosco di Orsago - Asd Team Co.Bo. Pavoni - Beaune Triathlon - Belinda Goss - Bridie O’Donnel - Cameron Brown - Eurobike - Futura Team - GP Triathlon - Gruppo Forestale dello Stato - Gs Guadense Rotogal - Gs Sardegna - Gs Sorgente Pradipozzo - Info Tre Lee Cougan - Ivan Renggli - Ju Sport - Pedale Larigiano - Regina Schl Temperato - Team Chirio Forno D’Asolo - Team Feminine de Genevois - Team Orobica - Team Pedale del Frignano - Team Progetto Cic Ciaponi Edilizia di Pisa - Uc Arcobaleno Mestre - Uc La Serra - Uc Mogliano 85 - Uc Pregnana - Vc Apuana - Vc Marostica - Vc Notaresco Parmegiani - Vc Vaiano


Vymysleli jsme je a vyrobili v Itálii, prodáváme je na celém světě. Itálie je kolébkou lidské kreativity. Její umělecká tradice a styl jsou obdivovány po celém světě, „Made in Italy“ je uznávanou značkou kvality. Italské výrobky můžete okamžitě rozpoznat podle důrazu na detail a estetickou stránku. V návaznosti na tuto bohatou tradici vyrábí Selle SMP již od roku 1947 100% italské výrobky, přičemž exkluzivně spolupracuje s domácími společnostmi a odborníky, aby svým zákazníkům vždy nabídla technicky a designově dokonalé výrobky. Značka Selle SMP má registrováno více než 50 patentů. Naši nabídku tvoří široký výběr výrobků, za kterými stojí pečlivý výběr kvalitních materiálů a součástek a náročný výrobní proces. Na naše výrobky jsme proto zaslouženě hrdí.

Na základě ergonomických studií, analýz pozic jezdce při šlapání a související interakce částí těla a svalů Selle SMP přineslo revoluci do řešení cyklistických sedel. Problém sedel byl analyzován na základě lékařských dat a statistik. Lehká projížďka po městě nebo krajinou. Náročné terény v divoké přírodě nebo ambiciózní závodní nasazení. Různé využití jízdního kola má vždy společný prvek: musíte sednout na kolo a šlapat. Sám nebo ve skupině. Rychle nebo pomalu. V husté městské dopravě nebo tichu přírody. Na trase lemované fanoušky nebo pouze s několika stejnými nadšenci. Cyklistika je taková, jakou ji chceme a máme rádi. Měli bychom si také uvědomit důsledky zatížení, obzvláště některých, partií těla, které při jízdě vzniká. Proto se nyní budeme těmto efektům blíže věnovat a doporučíme některá účinná opatření. Podle 62 odborných studií zkoumajících jízdu na kole a její souvislosti s močopohlavními poruchami jsou nejčastější problémy spojeny se sedlem: • Znecitlivění oblasti genitálií a hráze z důvodu omezení proudění krve tlakem na cévy. • Chronická bolest v oblasti genitálií a hráze, kterou trpí 50 - 91 % cyklistů účastnících se výzkumu znecitlivění močo-genitálního systému (a související erektivní disfunkce) v 13 - 24 %. Prvky ovlivňujícími výsledky jsou věk (především vyšší než 50 let), tělesná hmotnost, cyklistická zátěž (nejméně 10 let cyklistiky) a frekvence jízdy na kole (více než 3 krát týdně, ekvivalent 60 km týdně).

Naše 100% „Made in Italy“ výrobky vznikají s certifikací ISO 9001.


Tato fotografie ilustruje ideální pozici pánve na sedle: největší část hmotnosti jezdce působí na oblast ischial tuberosities a ischium superior ramus. Na několik centimetrů čtverečních opěrné plochy jsou soustředěny kosti, svaly, šlachy a chrupavky. Během normální jízdy jsou vystaveny značné kompresi a otřesům.

Ischial tuberosities

Zatížení kompresí: míra závisí na tvaru a polstrování sedla a jeho interakci se stavbou pánve. Otřesová traumata: dopad a nebezpečí koreluje s absorpční kapacitou sedla, jeho tvarem a interakcí se stavbou pánve. Vyjížďky po silnicích vedou cyklisty k dlouhotrvající jízdě v sedle, která zvyšuje zatížení kompresí. Na druhé straně terénní cyklistika charakterizovaná častými nástupy ze sedla a technickými sjezdy přináší při menší míře jízdy v sedle riziko otřesů a rázů. Z těchto důvodů doporučuje Selle SMP pro terénní cyklistiku (cross country, downhill, all-mountain, atd.) nebo další technické disciplíny (dirt, street, trial, urban, atd.) více polstrované sedla. Naši odborníci doporučují použití sedel s alespoň lehkým polstrováním. SMP sedla s polstrováním jsou více komfortní a lépe absorbují terénní nerovnosti a efektivněji chrání tělo cyklisty před mikrotraumaty v terénu i na silnici. Vedle typu cyklistiky musí být při výběru správného sedla zváženy další faktory. Tělesná stavba, výška, šířka sedací oblasti, věk, hmotnost, přizpůsobivost pánve určují při výběru úzkou, normální nebo širokou variantu sedla.

Inovativní a přelomové řešení podpořené vlastními patenty je vhodné pro všechny cyklisty bez rozdílu věku, pohlaví, disciplíny nebo ambicí.


Výzkumy odhalily řadu poruch a disfunkcí, které provázejí cyklisty a používání sedla. Jedná se například o priapismus, trombózu penisu, neplodnost, hematurii, torzi spermatického kordu, prostatu, zvýšení hladiny PSA, zhoršení ejakulace, urinární retence a další. Odborné analýzy potvrdily možné potíže: Priapismus - nepravidelný průtok krve v tělíscích penisu způsobuje bolestivou erekci. Příčinou je vaskulární trauma žil a tepen. Neplodnost - dlouhá a intenzivní jízda způsobuje zvýšení teploty šourku, které poškozuje tvorbu spermatu a mění hormonální vyvážení hypotalamicko-testikulární osy. Hormonální efekty při náročné jízdě - řada studií potvrdila, že psychologicko-fyzická zátěž cyklistů může vést k významným změnám v hormonálním vyvážení a snížit hladinu testosteronu a kortizonu. Hladina PSA séra - mnoho studií také ukázalo zvýšení koncentrace PSA séra po cyklistickém výkonu, které je pravděpodobně způsobeno sezením na perineu a prostatě. Cyklisté se zduřením prostaty a abnormální hladinou PSA séra (obzvláště pokud jsou starší 50 let) by měli být o tomto potenciálním efektu informováni. Rakovina varlat - mnoho lékařů nalezlo vztah mezi cyklistikou a zvýšeným rizikem rakoviny varlat (způsobeným pravděpodobně častými traumaty šourku). Další odborníci však poukazují na význam cvičení a pohybu jako prevence proti rakovině, což může rizika vyvážit. Poškození hráze - dlouhotrvající kontakt mezi sedlem a oblastí hráze může způsobit různé typy poškození. Například calluses, ulcerace, podráždění kůže, folikulitidu a další. Nejcharakterističtějším "cyklistickým" poškozením uzlin oblasti hráze je "třetí varle". Obvyklým řešením je chirurgické odstranění tohoto několikacentimetrového útvaru. Hematurie - hematurie způsobená sportovní aktivitou je způsobena traumaty (opakované otřesy měchýře a ledvin), které přímo korelují s délkou aktivity. Torze spermatického kordu - závislost mezi poruchou a cyklistikou je stále považován za kontroverzní a je předmětem debaty. Torze může být způsobena přetočením varlat při jízdě a zvýšenou kontrakcí jejich úponů.

Z anatomického hlediska jsou nervová a vaskulární zakončení při cyklistickém posezu vystavovány tlaku stejně u mužů i žen. Ženy postihují specifické problémy a poruchy. Mezi nejčastější se řadí problémy s orgasmem, ulcerace, obtíže s močením, chronické bolesti hráze a hematurie.

Závěr Tlak na pánevní a genitální oblast vede k stlačení neuro-vaskulárních zakončení a možnému vzniku erekce. Geometrie cyklistického sedla může tento tlak výrazně redukovat, a proto by měla být zásadním parametrem při jeho výběru.


doporučení pro výběr správného sedla SIZE

XS

S

M

L

XL

Man

44

46

48

50

52

54

Lady

38

40-42

44

46

48

50

29

30-31 32-33 34-35 36-37 38-39

Man jeans Lady jeans

JUNIOR

XXL

24-25 26-27 30-31 32-33 34-35 36-37 28-29

full carbon full carbon Lite carbon carbon Lite composit forma chrono evolution dynamic stratos Lite209 glider avant pro plus LiteJunior

Pozor: Tato tabulka je platná pro 75% populace. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho možných variací vlastností a specifických parametrů, nemusí výběr sedla vždy přesně odpovídat dané tabulce. V těchto případech výběr sedla konzultujte s odborníky SMP.

Pro většinu cyklistů je výběr správného sedla jedním z nejtěžších úkolů a často při něm dochází ke značným kompromisům. Tento text přináší analýzu různých faktorů a možných řešení s cílem poskytnout cyklistům praktickou pomoc. Problém s výběrem sedla souvisí s cyklistickým posezem a fyzicko-skeletálním přizpůsobením pánevní kosti a okolního svalstva, které jsou pro každého jedince odlišné (ani dvojčata nemají identické parametry). Antropometrické statistické studie zavedly identifikaci kategorií šíře pánve (v mezích limitů morfologické variability a výjimek). Nejprve musí být správně pochopena struktura pánve a její interakce s pokladem, na kterém spočívá. Ischium je pánevní kost, která společně s kyčelní a stydkou kostí tvoří kyčel. Spodní část kyčelní kosti je charakterizována sedací kostí, která při normální pozici nese váhu těla.


Carbon Fiber

Carbon Lite

/ Doporučená MOC: 8 590 Kč

Sedlo se sofistikovaným designem, karbonovou skořepinou a ocelovým rámem. Model Carbon Lite je určen pro cyklisty, kteří chtějí lehké přitom však pohodlnější sedlo než jsou úzké verze. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Je určeno pro štíhlé jezdce s úzkou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 175 g Rozměry: 273 x 135 mm Vycpávka: není Kostra: carbon fiber Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: M - L - XL


Potažené bez vycpávky

Composit

/ Doporučená MOC: 3 790 Kč

Model Composit má stejnou skořepinu a design jako modely Carbon. Tělo sedla je tvořeno elastomerizovaným materiálem Nylon 12 vyplněným karbonem potaženým pravou kůží. Tento model není polstrován, proto je vhodný pro cyklisty zvyklé na jízdu na tuhých a úzkých sedlech. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Sedlo je určeno pro cyklisty s úzkou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 200 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 150 g Rozměry: 263 x 129 mm Vycpávka: není Tělo: elastomerizovaný Nylon 12 vyplněný karbonovými vlákny Potah: pravá kůže Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: XS - S - M


Potažené s vycpávkou

Evolution

/ Doporučená MOC: 3 790 Kč

Tento model je vhodný pro závodní i volnočasové využití. Využívá skořepinu kompozitového modelu s minimálním polstrováním. V černé verzi je potaženo pravou kůží, v bílém provedeních materiálem Lorica. Jedná se o univerzální model vhodný pro středně širokou pánevní oblast. V oblasti zvýšeného kontaktu má sedlo elastomerové výstelky. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Díky velmi střídmému polstrování je vhodné pro cyklisty s úzkou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 230 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 180 g Rozměry: 266 x 129 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: elastomerizovaný Nylon 12 vyplněný karbonovými vlákny Potah: pravá kůže (černá) a Lorica (bílá) Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: XS - S - M


Stratos

/ Doporučená MOC: 3 990 Kč

Tento model je vhodný pro intenzivní trénink i volnočasové využití. Využívá skořepinu kompozitového modelu se středně silným polstrováním. V černé verzi je potaženo pravou kůží, v bílé materiálem Lorica. Jedná se o univerzální model vhodný pro středně širokou pánevní oblast. V oblasti zvýšeného kontaktu má sedlo elastomerové výstelky. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Sedlo kombinuje nízkou hmotnost a komfort polstrování s malou šířkou. Je vhodné pro cyklisty s úzkou a středně širokou pánevní oblastí. Stratos je ideálním řešením mezi modely Evolution a Glider. Parametry Hmotnost: 250 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 200 g Rozměry: 266 x 131 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: elastomerizovaný Nylon 12 vyplněný karbonovými vlákny Potah: pravá kůže (černá) a Lorica (bílá) Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: XS - S - M - L

Glider

/ Doporučená MOC: 3 990 Kč

Tento model je vhodný pro intenzivní trénink i volnočasové využití. Využívá skořepinu kompozitového modelu se komfortním polstrováním. V černé verzi je potaženo pravou kůží, v bílé materiálem Lorica. Jedná se o univerzální model vhodný pro středně širokou pánevní oblast. V oblasti zvýšeného kontaktu má sedlo elastomerové výstelky. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Je zvláště vhodné pro ženy a cyklisty se středně širokou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 260 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 210 g Rozměry: 266 x 136 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: elastomerizovaný Nylon 12 vyplněný karbonovými vlákny Potah: pravá kůže (černá) a Lorica (bílá) Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: XS - S - M - L


Lite 209 lady / Doporučená MOC: 3 990 Kč Tento model je vhodný pro intenzivní trénink i volnočasové využití. Využívá konstrukci modelu Forma s komfortním polstrováním. V černé verzi je potaženo pravou kůží, v barevných provedeních materiálem Lorica. Jedná se o univerzální model vhodný pro středně širokou pánevní oblast. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Je zvláště vhodné pro cyklisty se středně širokou pánevní oblastí preferující maximální komfort středně širokého sedla. Parametry Hmotnost: 310 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 260 g Rozměry: 273 x 139 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: Nylon 12 s karbonem Potah: pravá kůže (černá) a Lorica (bílá) Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB a dámská verze doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: M - L - XL

Avant lady

/ Doporučená MOC: 3 990 Kč

Tento model má širší tělo než ostatní sedla Smp4bike. V černé verzi je potaženo pravou kůží, v barevných provedeních materiálem Lorica. Tělo Avantu je kratší a širší. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Je obzvláště vhodné pro ženy a cyklisty se středně širokou a širokou pánevní oblastí. Doporučeno pro trekingová kola. Parametry Hmotnost: 335 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 285 g Rozměry: 269 x 154 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: Nylon 12 s karbonem Potah: pravá kůže (černá) a Lorica (bílá) Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB, silniční a trekingová kola Doporučené pro velikosti: L - XL - XXL


Pro

/ Doporučená MOC: 3 790 Kč

Model Pro je prvním sedlem v nabídce SMP4BIKE a využívá delší a širší tělo než ostatní sedla. Komfortní polstrování zajišťuje výborné pohodlí. Tělo sedla je potaženo pravou kůží. Model Pro je nejužší verzí sedel této řady. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Sedlo je dostatečně polstrováno a vhodné pro cyklisty se středně širokou a širokou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 315 g Hmotnost s karbonovými ližinami - CRB: 265 g Rozměry: 278 x 148 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: Nylon 12 s karbonem Potah: pravá kůže Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel Volitelné: karbonové lyžiny - CRB doporučeno pro MTB i silniční kola Doporučené pro velikosti: L - XL - XXL

Plus

/ Doporučená MOC: 3 790 Kč

Model Plus využívá stejné tělo jako model Pro, jehož tenčí polstrování zajišťuje dostatečné pohodlí. Tělo sedla je potaženo pravou kůží. Model Plus je vybaven ještě silnějším polstrováním. Doporučen je především pro trekingová kola. S patentovanými prvky jako jsou centrální kanál, originální špička ve tvaru orlího zobáku nebo zvednutá zadní část tvoří nepřehlédnutelný aerodynamický celek. Model Plus je vhodný pro cyklisty se středně širokou a širokou pánevní oblastí. Parametry Hmotnost: 360 g Rozměry: 279 x 159 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: Nylon 12 s karbonem Potah: pravá kůže Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel doporučeno pro MTB, silniční a trekingová kola Doporučené pro velikosti: L - XL - XXL


sedla vhodná pro rekreační cyklistiku, ideální pro krosová kola

Hybrid

/ Dop. MOC: 1 590 Kč

Extra

/ Dop. MOC: 1 190 Kč

Hmotnost: 288 g Rozměry: 275 x 140 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: nylon Potah: SMP Vacuum Tech černá / bílá Ližiny: AISI 304 dutá nerezová ocel

Hmotnost: 420 g Rozměry: 270 x 146 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: nylon Potah: syntetická kůže černá / bílá Ližiny: Cr-Mo

TRK man

TRK lady

/ Dop. MOC: 990 Kč

Hmotnost: 440 g Rozměry: 277 x 164 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: nylon Potah: syntetická kůže Ližiny: Cr-Mo

/ Dop. MOC: 990 Kč

Hmotnost: 440 g Rozměry: 269 x 178 mm Vycpávka: pěnový elastomer Tělo: nylon Potah: syntetická kůže Ližiny: Cr-Mo


CYKLISTICKÉ OBLEČENÍ Novinka smp4bike / Doporučená MOC: 2 990 Kč Vaše tělesné potřeby konečně můžete vyřešit bez stresujícího vysvlékání. Středový kanál sedel SMP dovolil vznik inovativních cyklistických kalhot, které jsou v dolní části vybaveny zipem. Zip přitom jezdce nijak neomezuje při jízdě. Vůbec o něm nebudete vědět. Až do chvíle, kdy jej budete potřebovat. Materiál: Performer Použitý materiál pro výrobu kalhot je pružný, vysoce funkční a odolný. Proto jsou kalhoty velmi pohodlné a lehce se udržují. Tyto vlastnosti poskytují jezdci správnou ochranu, komfort a pohodu. Vložka: SmpTech Výsledkem pečlivé kombinace materiálů je nová bezešvá vložka, která zajišťuje lepší rozložení hmotnosti na sedlo. Střední část je rozdělena na dvě části. Jedna je polstrovaná a druhá pak perforovaná pro maximální odvod potu a tělesného tepla. I po mnoha praních zůstávají vlastnosti kalhot a vložky nezměněny.

? NO

LeatherProtector

YES! IT’S 4 BIKE

NO

/ Doporučená MOC: 130 Kč / ks

Čistící ubrousky LeatherProtector jsou důležitým doplňkem kožených sedel. LeatherProtector zvyšuje odolnost proti otěru a chrání sedlo neviditelnou vrstvou, která jej činí odolným proti dešti, olejovým skvrnám nebo alkoholu. Po použití LeatherProtector se sedla lehce udržují a výrazně se zvyšuje jejich životnost. Použití je zcela jednoduché. Po očištění sedla jej otřete ubrouskem LeatherProtector. Poté může být sedlo vyleštěno suchým hadříkem. Přípravek je vhodný pro použití na všechny kůže s výjimkou nabuku a semiše. LeatherProtector je součástí doplňků smp4bike.

www.sellesmp.cz

YES! IT’S 4 BIKE

Katalog SELLE SMP 2011  

Katalog produktů Selle SMP 2011