Page 1

Paide G端mnaasium T.O.R.E.- aastaraamat 2008-2009 torekad.blogspot.com

Paide 2009


Sisukord Sisukord.......................................................................................................................................................2 Juuni............................................................................................................................................................3 Mai...............................................................................................................................................................5 Aprill............................................................................................................................................................7 M채rts.........................................................................................................................................................10 Jaanuar......................................................................................................................................................15 Detsember.................................................................................................................................................22 November..................................................................................................................................................24 Oktoober...................................................................................................................................................35 September.................................................................................................................................................40


Juuni neljapäev, 4. Juuni 2009

Tegevusaasta Mul on hea meel teatada, et meie torekal Kristiine Kuremal ilmus lõpuks kaua oodatud raamat. Soovime omalt poolt talle kõik õnne. Raamatu esitlus 10.juuni kell 17.00 Järvamaa Keskraamatukogus. Sellega head uudised ei piirdu :) Sel aastal tahan kõik blogi postitused siin toimetada ja välja printida. Saame omale väikese raamatu, mis kajastab 2008/2009 aasta Paide Gümnaasiumi T.o.R.E.kate tegevusi :) (Y)

Grillipidu 2009 Alustuseks tänan tänada kõiki torekaid,kes tegevust pakkumas olid, kõiki suuri ja väikeseid, kes tegutsema tulid. Ürituse pildid kooli galeriis: ... Sel aastal olid tegevused tore telgis tagasihoidlikumad kui varasematel aastatel. Ilmselt minu soovil ei teinud me õnneloosi. Arvan, et praegu ei ole hea aeg noolida laste taskuraha. Vägagi populaarne oli sel aastal näomaalingute tegemine. Tublid näomaalijad tegid kokku 29 tööd. Teenisime sellega 145.- . Väga hea. Panin tähele, et ka sel aastal olid ikka kõige populaarsemad poiste hulgas ämblikmehed ja piraadid. Sekka mõni ilus draakon. Türdukud olid kaunid haldjad ja liblikad. Tänu Egele valmis ka väga hoolikalt kujundatud tiiger ja vahva koer, mis osutus hiljem väga popiks. Sodisime kriitidega kummiplaatidele elevante ja mustreid. Üheks ideeks oli paluda lasta kõigil grillipeol osalejatel kujundada üks lill. Igaüks väärib lille tegevuse järgi, kus lille südamikku kirjutad oma nime ja 8-le õielehele oma häid iseloomuomadusi. Kahjuks tabas ka siin meid osalejate passiivsus või isegi apaatsus. Samas valminud lilled, mida oli 30 ringis- on imeilusad ja tahan siiski need sügisel kooli üles panna. Ühiselt Jaanikaga sai staadionil korraldatud matzinga-laadne tegevus. Kokku võiski kahes suures ringis osalejaid olla ligikaudu 100. Esimesel korral hõikasime mürinal TORE ja teisel ringil SUVI.


Kurvastab see, et palju energiat läheb tühja, kuna noortel on vist kõigest tüdimus ja kaasategemist nägi vähe. Lõpuks jällegi tänu: Kristi, Ege, Kätlin, Sidney. Eriti suur tänu Triine-Liisile ja Teinile, kes aitasid asju ohjata ja hiljem koristada. Kooliaasta selleks korraks läbi. Päikest! esmaspäev, 1. Juuni 2009

Lastekaitse Liidu pressiteade rahvusvahelise lastekaitsepäeva puhul Sel aastal tähistame ÜRO lapse õiguste konventsiooni 20-ndat aastapäeva. Lapse õiguste konventsioon rõhutab lapsevanemate esmast tähtsust lapse kasvatamisel, ning lähtub põhimõttest, et ühiskonnal on kohustus tagada lapse põhiliste vajaduste rahuldamine ning pakkuda tuge lapse isiksuse, annete ja võimete arenguks. Eesti ühines lapse õiguste konventsiooniga 1991. aastal, millega võttis kohustuse tagada rahvusvaheliselt tunnustatud õigused igale Eestis elavale lapsele. Lapse õiguste tagamine pole midagi abstraktset ja kauget, vaid mõjutab otseselt laste elukvaliteeti tervikuna. Eriti oluline on pöörata tähelepanu laste elukvaliteedi tagamisele just kriisiajal, kus ühiskonnas suureneva tööpuuduse tõttu napib nii mõneski peres söögiraha ja vanemad ei suuda enam maksta laste arenguks vajaliku huvihariduse eest. Seetõttu oleks igasugused katsed nõrgemate arvelt raha kokku hoida kurjast. Universaalne peretoetuste süsteem on ennetav ning tõhusaim viis vaesuse vähendamiseks, suurendades lastevanemate motivatsiooni töötada ja aidates seeläbi pikemas perspektiivis vähendada ka vaesust. Tervisliku koolilõuna tagamise säilitamine on vanemaid toetava meetmena vajalik ning laste tervise seisukohalt ülioluline. Lapsed on osa ühiskonnast. Eesti ühiskonna arengut suunavad otsused mõjutavad meid kõiki, aga äärmiselt oluline on analüüsida ja hinnata, kuidas need avaldavad mõju laste tervisele ja arenguvõimalustele.


Mai neljapäev, 28. Mai 2009

TORE suvekooli "Annan endast parima!" Tähelepanu! Valmis olla! Start! Algas registreerumine TORE suvekooli "Annan endast parima!". Kolmepäevane TORE suvekool toimub 27.-29. augustil (N, R, L) 2009.a. meie lemmik kohas Kloogaranna Noortelaagris. Igast TORE koolist saab osaleda 1 juhendaja ja 4 õpilast (kokku 5 inimest). Koolidest, kus on üle 20 tugiõpilase võib tulla topelt arv tugiõpilasi (8), koolist, kus on üle 30 tugiõpilase võib tulla kolmekordne arv tugiõpilasi (12) jne. Laagi tasu on endiselt TORE - 450.00 inimese kohta (sisaldab kahe öö majutust, kolme päeva toitlustust, koolitusi, koolitusmaterjale, laagriprogrammidest osavõttu, TOREsuvekooli särki). Liikmetele, kellel on registreerimise ajaks esitatud liikmeavaldus ja tasutud liikmemaks on suvekooli osalustasu eriti TORE - 300.00 inimese kohta! (saame väljastada arveid koolile või ka eraisikule. Küsi tore@tore.ee) Laagri kämpingu kohtade arv on piiratud. Ka telkimise võimalus on olemas! Nii-et vutavuta registreeruma... Registreerimine LÕPPEB 29. juunil 2009.a. Registreerimiseks täida TORE suvekooli ankeet (manuses) ja saada see aadressil Jakobsoni 3-5, 10128, Tallinn (tore@tore.ee). NB! Juhendajad, palun viige end kurssi oma noorte tervisliku seisundi ja tervislike eripäradega. Tervise eripärade puhul on noorel kohustuslik võtta laagrisse kaasa tervisetõend. Kõikide küsimuste korral, vastan meeleldi! ANNAME ENDAST PARIMA!


teisipäev, 5. Mai 2009

ÖÖmatk Paide Gümnaasiumi TORE ja ÕE liikmed tähistasid sel aastal Volbriööd ÖÖmatkaga. 30.aprilli õhtul koolimajast alguse saanud tegevused kujunesid nii mõnelegi katsumuseks. Osales 16 noort ja 7 täiskasvanut. Tegevuse idee on pärit rahvusvaheliselt noorsootöötajate koolituselt Portugalist "Think and Act: new ways for participation". Tegemist on eelkõige ettevõtmisega, mis võimaldab noortel õppimist läbi tegevuse ja tavapärasest teistsuguses keskkonnas. Peamiseks eesmärgiks on arendada koostööoskusi, pakkuda võimalusi eneseületamiseks ning veeta meeldivalt aega. Kokkuleppeliselt kujunes matka pikkuseks 13 kilomeetrit. Ettevalmistused ja teekond koos sillaehitamiste ja piknikupausidega kujunes ühel grupil 5 tundi ja teisel 6 tundi. Õpilased jagunesid kahte meeskonda. Peamised kokkulepped ja ülesanded olid: olla tund aega vaikuses, olla tund aega pimeduses, korraldada kogu meeskonna toitlustamine, hoida meeskonnana kokku ning tagada kõigi turvalisus. Saatvad õpetajad/täiskasvanud olid ainult nn. kaitseingli rollis ning otseselt ei juhendanud ega pakkunud nõu. On hea meel tõdeda, et nii õpilased kui inglid peavad ettevõtmist õnnestunuks. ÖÖmatka pilte on võimalik vaadata Paide Gümnaasiumi kodulehe galeriist. Õpilane (TORE- liige) Rein Saar X klassist: "Öömatk oli hea vaheldus ekskursioonidele linna muuseumis. Sai ennast proovile panna. 2-3 korda aastas oleks selline matk väga hea läbi teha, siis tunned, et ikka jood vett ja käid jala" Kadri-Ann Kertsmik (ÕE ja TORE- liige) IX klassist: "Minu arust oli öömatk väga lahe üritus. Öö oli pikk ja väsitav. Lõpp-punkti jõudes olid jalad päris valusad. Kuid teinekordki osaleks sellisel matkal. Väga tore oli ka see, et õpetajad võtsid sellest osa.


Aprill esmaspäev, 20. Aprill 2009 4-kooli TORE koolitus-kokkusaamised 18.aprillil päädis 4-kooli TORE-koolitustesari helge ja magusa lõpetamisega. Projekt sidus ja lähendas omavahel 4 kooli õpilasi-torekaid- Tallinna 37.keskkool, Türi Gümnaasium, Valga Vene gümnaasium ja Paide Gümnaasium. Idee algatajaks ja vastutajaks oli Tallinna 37.keskkooli TOREjuhendaja Epp Priimägi. Kokku saadi 3 nädalavahetust. Esimene etapp- suhtlemisoskused toimus Türil märtsis. Teine kokkusaamine Valgas keskendus kolfliktide olemusele ja nende lahendamisele. Viimane etapp Tallinnas keskendus TORE- tegevusele ja selle arendamisele koolis. Kõikidel etappidel oli mõnusat mõttetegevust, mängimist ja piisavalt vaba aega tutvumiseks ja ühistegevusteks. Oli filmiõhtu popcorniga, disko ja kõva tants ning võrkpallivõistlus ning karaoke laulmise võimalus. Osalejate tagasiside oli põhjalik ja positiivne. On hea meel tõdeda, et osalejad said nendest etappidest palju uusi teadmisi, praktilisi näpunaiteid. Tänu eneseanalüüsimisele leiti, et ollakse julgemad suhtlejate ja ürituste organiseerijatena. Ollakse enesekindlamad ja naeratatakse rohkem. Tänud Eppule, Ailile, Nadjale ja mulle muidugi kaa :) Teeme tänuväärset tööd ja kiidame end selle eest! Tublid oleme. Tallinna kokkusaamise pildid: http://fotoalbum.ee/photos/Mariteh256/sets/738983/? page=5 Aitäh, Marite! Projekti wikileht: http://elekas.pbwiki.com/4-kooli-TORE-projekt


neljapäev, 16. Aprill 2009 ÖÖmatk ehk Mine metsa

Filmid ja saladused

9.aprillil pakkusime õpetajatele ja gümnaasiumiõpilastele välja audikas filmi SAladus vaatamise. Tegime teed ja väike näks oli kaasas. Kuna jällegi oli tegemist üritusega, mis ei olnud tundide ajal, siis osavõtt oli ääramiselt tagasihoidlik. Mõttevahetusest selgus, et jäite ka kõik rahule :) Aitäh! Filmist kirjutab Kultuuriaken nii: THE SECRET *** Saladus (2006) Tegu on 2006. a valminud 90-minutilise dokumentaalfilmiga, mis paljastab universumi SUURE SALADUSE, mida on edasi antud läbi aegade, et see jõuaks lõpuks nii sinu kui


ka kogu inimkonnani. Sinust saab see, millest sa enim mõtled aga sa tõmbad ka ligi kõike seda millest sa enim mõtled. Mõtted saavad asjadeks. See Saladus on kõige - lõputu rõõmu, tervise, raha, suhete, armastuse, nooruse või mida iganes sa ka oled soovinud - saavutamiseks. Selles hämmastavas filmis antakse abinõud selle Saladuse mõistmiseks ja rakendamiseks omaenese elus. Esmakordselt ajaloos kergitavad maailma juhtivad teadlased, kirjanikud ja filosoofid katteloori sellelt, mis on täielikult muutnud kõigi nende elu, kes seda kunagi teadnud on: Platon, Newton, Carnegie, Beethoven, Shakespeare, Einstein. "Saladus" räägib kavatsuse-väljenduse mudelist ning sellest, kuidas kasutada "ligitõmbamise" seadust, et luua, mida iganes sa soovid. Filmis tuuakse hästi esile, kuidas enamus inimesi keskendub vaid sellele, mida nad ei soovi, või siis võimendavad nad juba olemasolevat kogemust. Seevastu edu saavutamiseks kavatsuse-väljenduse teel tuleb keskenduda sellele, mida sa ihkad/soovid ja seda isegi siis, kui see sinu praeguses elus veel ei kajastu.

kolmapäev, 15. Aprill 2009 Vitamiinisüst 6.aprillil peale tunde tegid klasside esindajad ja torekad ühise vitamiinisüsti kogu kooliperele. Esialgu oli plaanis ja kutsutud sai kõikide klasside esindajad, kuid tuleb tunnistada osavõtt jäi kasinaks. Seisame jällegi dilemma ees, kas viia tore-tegevusi läbi tundide ajast ja osaleb rohkelt õpilasi või viia üritus läbi peale tunde ja kohale tuleb väiksem huviliste ring. Esmalt tegime mõned tutvumismängud ja jäälõhkujad. Kirjutasime oma nime nina, põlve ja pepuga. Tervitasime erinevatel veidratel viisidel ja mängisime 3-etapilist tempokat mängu. Viimases tuleb mõttes välja valida üks inimene ja märguande peale jooksta ümber tema kolm ringi. Teiseks tuleb märguande peale jooksta ümber väljavalitu 3 ringi ja teha pai. Kolmandaks teha kolm ringi, pai ja püüda saavutada silmside vähemalt 3 sekundit. Peab ütlema, et tegemist oli tõlise väljakutsega. Ole hea näha, et nii 6. kui 12.klassi õpilased võtsid tegevust tõsiselt ja tundsid sellest rõõmu. Gruppide moodustamisel me piire ei seadnud ja otsustasime valmistada plakateid, mis hiljem kooli seintele üles pannakse. Selleks olime varnud paberid-pliiatsid ja kollaaži jaoks ajakirju. Tuleb tunnistada, et kõige populaarsemad olid Buduaar ja Cosmopolitan


Märts esmaspäev, 30. Märts 2009 4-kooli TORE kohtumine II etapp, Valgas http://public.fotki.com/torekad/4-kooli-tore-ii-eta/ kolmapäev, 25. Märts 2009

Kristiine mõtted torekaks olemise kohta ;) Torekana olen saanud uskumatute kogemuste osaliseks, mis aitavad mul inimesi paremini mõista ja mitte rajada suhtumist eelarvamustele või esmamuljele. Nimelt olen olnud ühe, kooli peal levivate juttude kohaselt probleemse klassi tugiõpilane ehk torekas. Nendega koostööd tehes, kohtudes kord nädalas, et vastastikku koolielu headest ja halbadest külgedest rääkida. Tekkis usaldus, ning õppisin, et seda, kas keegi on probleemne või mitte, tuleb otsutada isiklike kokkupuudete alusel. See oli huvitav, kaasahaarav ning kindlasti ka hariv kogemus. Tean, et torekatega koos veedetud aeg Unagris möödunud suvel, muutis mu elu mitmeti. Seal naastes oli mu enesekindlus saanud tuge ning suutsin iseseisvalt nii mõnedki olulised, juba kaua planaitud sammud oma elus ära astuda. Põhjus on lihtne, torekad on tolerantsed ning iga inimene saab nendega olla tema ise. Mingit inimeste sildistamist ei toimu. Koolielus on hea teada, et teiste torekate näol on inimesi, kes aitavad. Nad õpetavad oma abivalmidusega, et alati ei pea üksi oma koormat kandma ning jagatud mure on pool murest. Kristiine Kurema XI klass

esmaspäev, 16. Märts 2009 4 kooli T.O.R.E. Projektist lähemalt: http://elekas.pbwiki.com/4-kooli-TORE-projekt Esimene etapp toimus Türil 6. ja 7.märtsil.


Veebruar reede, 27. Veebruar 2009 Foorumteater Vabariigi aastapäeva puhul oli 20.veebruaril lisaks aktustele lühendatud koolipäev. Torekad kasutasid võimalust ning üle pika aja viisime läbi suuremat sorti ettevõtmise. Sel päeval kohtusime nii 7., 8., kui 9.klasside õpilastega. Asjaolude kokkulangemise tõttu oli meil võimalik viia läbi üritus tundide ajal, kuid kasutada oli võimalik ainult uut auditooriumit. Selles ruumis aga on lauad põrandate küljes kinni. Torekate tegevused üldjuhul aga on ju vabamas vormis. Istume ringis, mitte laudade taga nagu tundides. Ajurünnaku käigus otsustasime, et proovime esimest korda teha ise foorumteatri etendust. Kogemused selles vallas on meil kõgil erinevad. Mõni ei ole kuulnud-näinud, mõni on osalenud etendusel, mõni on aastaid tagasi väikeses mahus osalenud koolitusel. Ürituse ette valmistamiseks oli meil aega nädal. Napp aeg, kas pole? Igastahes sai kokku üsna muhe grupp. Kuidas üldse? :) Kadri-Ann Kertsmik, Kristi Treier, Käty Kuusemets, Sander Laurson, Reigo Kruusement, Kärt Päll, Siim Uusküla ja Eliisa Hanko. Ja mina Jokkerina. Kokku tegime kaks lugu. Esimene, mille ellu viisime oli tõsisem ja kajastas üsna mitut probleemi. Teine sai tehtud läbi huumoriprisma. Olime siis juba ka veidi väsinud. PS! Ma salajas loodan, et me ka selle naljavõtmes etenduse ühel päeval ära teeme :) Foorumteatri päevast. Esimeses tunnis kohtusime kohe 9.klassidega, mida mina pidasin kõige keerulisemaks ja väjakutsuvamaks publikuks. Teisalt oli meie imearmas Kersti organiseerinud teadlikult nii, muidu väga pretensioonikad noored olid alles poolunes-poolärkvel. Seega oli äärmiselt mõnus nendega koostööd teha :P Osalejaid ja kaasarääkijaid tuli üsna palju. Minule isiklikult jättis kustumatu mulja Verner õpetajana. No tegelikult olen ma talle seda juba varemgi öelnud, et temast saaks hea õpetaja. :) 7.klassidega kohtumsime juba kohe järgmises tunnis. Tundub, et neile sobiski etendus või formaat kõige enam. oli palju kaasarääkijaid-mõtlejaid. Nägime ka, kuidas mõni nähes kodust karmi situatsiooni vaikselt pisara poetas :( Üllatav on see, et noored tahavad nii väga muuta kõiki teisi rolle enda ümber. Tahetakse, et isa oleks leebem, ema kaitseks last julgemalt ning õpetaja oleks õiglasem. Lahendused, mida välja pakuti olid seinast seina ja see on väga hea (Y) Kas ja kuidas aga kehtestada iseennast? Kuidas seda teha nii, et hundid on söönud ja lambad terved? Üks 7.klassi poiss tunni lõppedes: "Selliseid asju võiks iga veerandi lõpus teha!" Vau!


8.klassid. Tõsine väljakutse. Mis toimub? Miks? Ma jokkerina tunnen, et teen ees juba igasuguseid trikke ja klouni. Õpetan selgeks ka tööriista, kuidas esitada head sõnumit (Fakst, Tunne, mõte, Soov) Kas siinkohal oligi kõige valusam peegeldamine? Päeva lõppedes kiidame ennast ja analüüsime end ja publiku reaktsioone. Aili Umda šokolaad torevandi välisvisiidi eest maitseb imehea. Suusulav ja lõhnab hästi. UUDIS: 2.ja3. märts on võimalus osaleda foorumteatri koolitusel juhendajal ja järgmistel torekatel: Reigo Kruusement 11R Kadri-Ann Kertsmik 8A Käty Kuusemets 8A Kristi Treier 8A Osalenud õpetajate tagasiside oli enam kui julgustav. Väga tublid oleme. Meeldib.

neljapäev, 26. Veebruar 2009 Kiire info TOREkad KIIRE! Võimalus osaleda foorumteatri koolitusel 2.-3. märts! Võimalus osaleda 4 kooli TORE projektis. I etapp 6.-7.märts Türil. Tule ja küsi lisa! Infotund reedel peale 2. tundi raamatukogus. Ele

esmaspäev, 16. Veebruar 2009 Sõbrapäev


Imearmas sõbrapäevakaart ühingu tegevjuhi Marju poolt. Minu poolt Hando Runneli luuletus: Sõber tunneb sõpra silmist, vaenlast vanast sõjafilmist, ütle mulle, kust sa tuled, siis ma teangi, kes sa oled, tuled põhjast, oled põder, tuled lõunast, oled lõvi, tuled uksest, oled udu, tuled vihmast - vikerkaar Paide Gümnaasiumis viisid ühiselt 9.klasside õpilastega torekad läbi Sõbrapäevapeo 1.3.klassi õpilastele. Näomaalingud, puhvet ja ühised mängud vaheldusid diskotamisega. Palju oli õhupalle ja naerusuid. Pildid PG galeriis.

Ühingupoolne tänu ja tunnistamine on kõrvust tõstev ja teeb heameelt. Tänukirja on võimalik imetleda ka kooli fuajee stendil. Mõttetera: Kui sa midagi hästi teed, siis räägi sellest :) ka.. Kes ikka koera saba kergitab, kui mitte koer ise :) Tublid oleme!

neljapäev, 5. Veebruar 2009 T.O.R.E.-tegemised Esmaspäeval, 26. jaanuaril tähistasid Paide Gümnaasiumi T.O.R.E.tugiõpilased ühingu 13. sünnipäeva.


Torekate eestvedamisel valmisid erinäolised päikesed, mille kiirtele kirjutasid õpilased ja õpetajad seda, kuidas igaüks meist saaks kaasa aidata koolipäeva turvalisemaks ja rõõmsamaks muutmisele. Sõltub ju meist endist, mis nägu on koolipäev. Päikeste meisterdamine sobib hästi endasse vaatamiseks ja pakub isetegemise- ja loomisrõõmu. Päikeste meisterdamise idee on saadud Valga Gümnaasiumi ja Valga Vene Gümnaasiumi torekatelt. Kunstiõpetaja Kai Salumäe sõnul on tegemist hea mõttega. „Sõnum oli hea ja tuli südamest. Päikesed sobivad meie talve hästi. Väga tähtis, et iga õpilane sai kirjutada kiirele oma mõtte. Kunstilises mõttes on nii palju erinevaid lahendusi, kuidas päikest on kujutatud. Hea mõte on kasutada päikese motiivi TORE sümboolikast.” Meeldiv on see, et õpilased leidsid päikeste meisterdamisel ka võimaluse materjalide taaskasutamiseks. Kõik päikesed nagu meie õpilased ja õpetajadki on kordumatud ja ilusad. Klasside ühiselt valminud päikesed paistsid koridori seintel ja soojendasid meid oma säraga terve koolinädala jooksul. Sünnipäevanädala raames toimus Tartu Descartes´i Lütseumis ka üle-eestiline T.O.R.E. konverents-üldkoosolek, kus osalesid ka Paide Gümnaasiumi torekate esindajad. Lisaks ettekannetele ja ühingu protseduurilistele sõnavõttudele toimusid sel aastal töötoad. Erinevate tegevuste läbiviijateks olid tore-vilistlased ning praegused torekad. Paide Gümnaasiumi torekate töötoa Tiimitöö viisid läbi 10.klasside õpilased Rein Saar, Teet Uusküla ja Marek Müller. Pildid: http://public.fotki.com/torekad/ T.O.R.E. missioon on suurendada koolides (ühiskonnas) nende inimeste hulka, kes kannavad ja levitavad inimsõbralikku, õppimist ja õpetamist soodustavat, suhtlusjulgust ja -oskust arendavat, vaimset ja füüsilist vägivalda taunivat, üksteist toetavat ja erinevusi sallivat ning koostööle orienteeritud mõtteviisi. Paide Gümnaasiumis on torekaid 30 õpilast.

teisipäev, 3. Veebruar 2009 TORE konverents-üldkoosoleku pildid

tervitused! Tartus oli väga mõnus üritus jällegi. Torekad oskavad muidugi ainult häid üritusi teha :) Descartes´ torekatele suured tänud korraldamise ja vastu võtmise eest. Siinkohal viitan torekate galeriile Fotki keskkonnas, kuhu on lisatud Kristo Päevloo tehtud pildid üritusest: http://public.fotki.com/torekad/tore-konverents-ldk/

Anna teada, kui sinagi soovid siia pilte lisada.


Jaanuar esmaspäev, 19. Jaanuar 2009 Ideed Lisan lingi Eesti Lastekaitseliidu poolt kogutud ideedele. Tegemist on paljude erinevate võimalustega, kuidas koolikeskkonda muuta sõbralikumaks ning sallivamaks. Ideid nii huvijuhile kui torekale.

Marju edastatud kokkuvõte 2008 TORE-aastast Kallid TORE-kad! Teen väikese tagasivaate möödunud poolaasta TORE tegemistele. PÕHIKOOLITUSED: 3.-5. oktoobril toimus TORE põhikoolituse viimane etapp Tarutmaal. Osalenud koolid: Tartu Karlova Gümnaasium, Tartu Kesklinna kool, Tartu Descartes´i Lütseum, Elva Gümnaasium, Nõo Põhikool, Jõhvi Gümnaasium. Koolitajad: Malle Metsis-Müür ja Riina Roomeldi. 17.-19. oktoobril toimus teine ja 5.-7. detsembril toimus viimane TORE põhikoolituse etapp Põlvamaal. Osalenud koolid: Põlva Ühisgümnaasium, Räpina Ühisgümnaasium, Vastse-Kuusta Põhikool, Parksepa Keskkool. Koolitajad: Endla Lõkova ja Nadežda Selivjorstova. 21.-23. novembril toimus TORE põhikoolituse esimene etapp Harjumaal. Osalenud koolid: Laulasmaa kool, Oru Põhikool, Paldiski Gümnaasium,Tallinna Arte Gümnaasium, Tallinna Kuristiku Gümnaasium, Tallinna Lasnamäe Üldgümnaasium. Koolitajad: Endla Lõkova, Ireen Lehtmets. 12.-14. detsembril toimus TORE põhikoolituse teine etapp Pärnumaal. Osalenud koolid: KilingiNõmme Gümnaasium, Häädemeeste Keskkool, Pärnu Koidula Gümnaasium, Pärnu Rääma Põhikool, Tõstamaa Keskkool. Koolitajad: Endla Lõkova ja Ly Jagor. TORE SÜGISKOOL: 10. - 11. oktoobril toimus neljas TORE sügiskool. Osales paarkümmend TORE juhendajat üle Eesti. Koolitajad: Endla Lõkova (Ideede turg ja TORE aastaring) ja Õnne Aas-Udam (Pingevabam elu - tööristakasti täitmise koolitus). Oli tõeliselt mõnus koolitus! KONVERENTSID/TEEMAPÄEVAD/MESSID: *** 28. oktoobril toimus Tallinna Sikupilli Keskkool, Briti Nõukogu ja Microsoft Eesti poolt korraldatud konverentsi teemal "Väljakutsed koolides: otsides lahendusi". Konverents oli osa Briti Nõukogu rahvusvahelisest projektist "Väljakutsed koolides", mille eesmärk oli aidata koolidel toime tulla ühiskonnas süvenevate nähtustega nagu koolivägivald, tagakiusamine, narkomaania, virtuaalse suhtlemise järjest kasvav maht ning õpilaste erinev kultuuriline ja sotsiaalmajanduslik taust. Konverentsil astus üles MTÜ NÜ TORE tegevjuht, Marju Jaanimäe. Loe täpsemalt: http://www.tsk.edu.ee/index.php? option=com_content&task=view&id=255&Itemid=0


*** 6. novembril toimus koostöö-ja koolituspäev Läänemaal. Päeva sisustasid: MTÜ NÜ TORE tegevjuht, Marju Jaanimäe (TORE, koolitus) ja Tallinna 37. keskkooli TORE juhendaja Epp Priimägi (Naerukoolitus). Osalenud koolid: Haapsalu Wiedemanni Gümnaasium, Kullamaa Keskkool, Virtsu Põhikool, Ridala Põhikool, Martna Põhikool, Haapsalu Sanatoorne Internaatkool, Haapsalu Gümnaasium. Päeva korraldas Lääne Maavalitsuse noorsootöö nõunik, Ülle Lass. *** 9. novembril toimus Tallinnas Euroopa Noortenädala lõpukonverents "Noored võtavad sõna!", kus 250 noort üle Eesti kujundasid oma arvamuse lähiaastate olulisemate väljakutsete kohta: vähemused, haridus, töö, kultuur, Euroopa, meedia, omaalgatus, ühiskonnas kaasarääkimine ja keskkond. SA Archimedes Euroopa Noored Eesti büroo pressiteatest võis välja lugeda töötubade tulemused, sh hariduse teemal: "Noored rõhutasid vajadust tasuta hariduse järele, tõid esile praeguse haridussüsteemi nõrkust omaalgatuse toetamisel ning vähest sidet mitteformaalse õppe ja formaalse õppe vahel. Noored ootavad järgmise 10 aasta jooksul rohkem kvaliteeti, väärtustele suunatud kuid ka praktilist õpet." Euroopa Noortenädala Eesti projektijuhi Gerd Tarand võttis noorte arvamuse hariduse teemal kokku nii: "Noorte sõnul ei toeta praegune haridussüsteem omaalgatust ning noorteühendusi tuleb tugevdada." Artulused toimusid erinevates gruppides. Töötubades osalesid mitmed TORE-kad Valgamaalt, Harjumaalt. TORE tegevjuht, Marju Jaanimäe rääkis kaasa eelpool esitatud töötoas "Noored ja haridus". *** 20. novembril tähistasid mitmed koolid vägivallavaba päeva. Vastava üleskutse selle päeva tähistamiseks tegi Lastekaitse Liit. TORE lisas sellele omi mõtteid. Üleskutsele vastas ligi 60 kooli, neist umbes kolmandik olid TORE koolid. Loe täpsemalt ja saa infot tegevuste kohta: http://lastekaitseliit.ee/?id=13776 *** 27. novembril toimus Loo Keskkoolis (Harjumaal) kodanikupäev, mille raames toimusid järgmised TOREga seotud tegevused: 1) MTÜ NÜ TORE juhatuse esimehe, Ülo Vihma ja tegevjuhi, Marju Jaanimäe, kohtumine kooli juhtkonnaga (TORE tegevuse järjepidevuse tagamine Loo Keskkoolis); 2) TORE tegevjuhi kohtumine põhi-ja keskooli noortega (põgus TORE tutvustus); 3) Vahetund TORE-vantidega (kallistuste, paituste ja TOREklepsude jagamine). Päeva korraldas Loo Keskkooli TORE juhendaja, Rozeta Meos. *** 3.- 4. detsembril toimus Tartus Eesti-Soome ühiskonverents "VÄÄRTUSED - VALIKUD JA VÕIMALUSED 21. SAJANDI EESTI KOOLIS". Konverentsi eesmärgiks oli: Arutleda kooli väärtuskasvatuse aluste ja võimaluste üle; Tutvustada Eesti ja Soome koolide väärtuskasvatuse kogemusi; Analüüsida väärtuskasvatuse võimalusi ja vorme tänases Eesti koolis. Konverentsi teisel päeval astus üles MTÜ NÜ TORE juhatuse liige, Endla Lõkova ettekandega: TORE noor TORE klass, TORE kool, TORE Eesti! Olle olnud päeva värvikaim ettekanne! Konverentsi korraldasid: Tartu Ülikooli eetikakeskus, Kultuuriteooria tippkeskuse religiooniuuringute töörühm ja Soome Instituut. Loe veel: http://eetika.ut.struktuur.ee/424300 *** 4.-5. detsembril esindasid noorte infomessil "TEEVIIT" TORE organisatisooni ja tegevust järgmiste TORE koolide meeskonnad: Tallinna Kuristiku Gümnaasium, Elva Gümnaasium, Palade Põhikool ja Emmasta Põhikool. SUPERVISIOONID: *** 14.-15. novembril toimus järjekordne TORE supervisiooni etapp Kloogaranna Noortelaagris. Osales kümmekond TORE juhendajate üle Eesti. Superviisor: Estar Väljaots. Supervisioon on väga vajalik ja värskendav - kingitus juhendajale!


*** 28.-29. novembril toimus Ühise Mure meetodi supervisioon Põltsamaal, mis oli mõeldud ka vastava ettevalmistusega TORE juhendajatele. Korraldas Lastekaitse Liit. Koolitajad: Auli Andersalu-Targo ja Õnne Aas-Udam. PROJEKTID: *** Hasartmängumaksu Nõukogu toetas (17.11.08 otsusega) projekti "Teeme kooli toredaks!". Projekti esitas Tallinna 37. keskkooli TORE juhendaja, Epp Priimägi. Projekti on kaasatud veel järgmised TOREkoolid: Paide Gümnaasium, Türi Gümnaasium, Valga Vene Gümnaasium. Projekti mote ja sisu on teha TORE laienemiskoolitust koos teiste koolidega. MTÜ NÜ TORE tegevjuhi kommentaar nr 1: Julgustan Sindki, kallis TORE juhendaja, võimalusel tegema koolisiseseid laienemiskoolitusi koos teiste koolidega (naaber-TOREkool või TOREkool kaugemalt)! Kasvõi osaliselt (näiteks mõned tunnid). See annab juurde tohutult lisaväärtusi kogu koolitusprotsessile. Mitmed TORE juhendajad on seda varemgi teinud ja teevad ka praegu. Näiteks mulle on Kunda Ühisgümnaasiumi TORE juhendaja, Lea Metsis, teatanud, et neil Kundas käib jpraegu uute torekate laienemiskoolitus koos lähiümbruse koolidega: Uhtna Põhikool ja Sõmeru Põhikool. MTÜ NÜ TORE tegevjuhi kommentaar nr 2: Julgustan kõikidest TOREga seotud projektidest ja tegemistest teada andma. tore@tore.ee. Saame neist siis kõikidele teistele TOREkatele pajatada - kirjades, kodulehel. MUU: *** Detsembri esimesel nädalal toimus Londonis (Inglismaal) seminar "Responses to violence in everyday life in a democratic society: Approaches to promoting social and emotional learning for pupils in schools." Osavõtjaid oli üle 30, 11 erinevast riigist, sh kaks inimest Eestist ja neist üks oli Tallinna 37. keskkooli TORE juhendaja, Epp Priimägi. Seminari toimus Euroopa Nõukogu koolitusprogrammi "Pestalozzi" raames ja selle eesmärgiks oli uurida, kuidas edendada noorte positiivset käitumist pöörates rohkem tähelepanu sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste arendamisele (SEAL programm - social and emotional aspects of learning). Tähelepanu keskpunktis oli ülevaate andmine probleemidest, oma kodumaa hariduselust ja ideedevahetus vägivalla olemuse ning selle ennetamise võimaluste üle. Epp Priimägi tutvustas TORE organisatsiooni ja tegevust. *** Aasta lõpus sündis uus TOREvant - kuus TOREvanti (2 Tallinnas, 1 Paides, 1 Türil, 1 Puhjas ja 1 Valgas) - said Kunda Ühisgümnaasiumi TORE juhendaja, Lea Metsise eestvedamisel õe. TOREvante õmbleb aastast 2005 oma ala professionaal, Margot Kallavus (Paidest). Küsi infot: tore@tore.ee. MEEDIA: Ristikivi. A. "Gaidid aitasid UNESCO ja TORE suvekooli läbi viia". Gaidide Infoleht nr 7 (85) (September 2008), lk 12. Vaata: http://www.gaidid.ee/failid/september2008.pdf Jaanimäe. M. Toimumas. TORE teeb kooli toredaks. Vabariiklik noorteleht "tundRuudus" nr.7 (22.09.2008), lk 14. Vaata: http://tundruudus.ee/TR7_22.09.08.pdf Lass. Ü. "Tugiõpilasprojektide raames on koolitatud 8 Läänemaa kooli" (7.11.2008).


Artikkel on üleval kahes kohas: Vaata Läänemaa portaali: http://portaal.laanemaa.ee/article/articleview/3836/1/1 Vaata Läänemaa noorteportaali: http://noor.laanemaa.ee/index.php? option=com_content&task=view&id=129 Jaanimäe. M. "TORE noor - TORE klass, TORE kool, TORE Eesti!". Koolirahu uudiskiri veebruar 2009. Vaata lk 1: http://www.koolirahu.eu/public/Koolirahu_1lk.pdf Vaata lk 2 (TOREst): http://www.koolirahu.eu/public/Koolirahu_lk_2.pdf Metsis. L. "Kunda linna uue kodaniku jõuluunistus" Kunda linna ajaleht "Meie Kodu" nr 287-288 (Detsember 2008), lk 4 Vaata: http://www.kunda.ee/meiekodu/meiekodu287-288.pdf Ajalehe "Pealinn" reporter vestles novembri lõpus MTÜ NÜ TORE tegevjuhi, Marju Jaanimäega ja külstas Tallinna 37. keskkooli TOREringi ning rääkis ka TORE juhendaja, Epp Priimäega. Artikkel ilmub reporteri sõnul käesoleval poolaastal. OLI VÄGA TORE AASTA MU MEELEST! Marju Jaanimäe

neljapäev, 15. Jaanuar 2009 Info •

23. jaanuar, kell 14.00 kokkukas: sünnipäeva korraldamine, Tartu sõit, jne…

26. jaanuar, TORE sünnipäev

30. jaanuar, TORE aasta konverents-üldkoosek Tartu Descartes´i Lütseumis

Tule ja registreeri end konverents-üldkoosolekule. Võta kaasa ühingu liikmemaks 25 EEK Ele


neljapäev, 8. Jaanuar 2009 Kutse Hea TORE-kas, Ootame Sind TORE aasta konverents-üldkoosolekule 30. jaanuaril 2008.a. Tartu Descartes´i Lütseumis. (Anne 69, Tartu). Ootame kõiki TORE liikmeid (tugiõpilased, juhendajad, koolitajad)! Ka vilistlasi! Aasta konverents-üldkoosoleku päevakava (kujundatult olemas ka kirja manuses): 10.30 Saabumine ja registreerumine 11.00 Aastakonverentsi avamine – TORE RITUAALID! Marju Jaanimäe, Ülo Vihma Külaliste tervitused 11.15 Tartumaa TOREkate tervitus 11.30 MTÜ NÜ TORE IX üldkoosolek Päevakorra punktid: - ühingu 2008.a. tegevusaruande kinnitamine; - ühingu 2008.a. majandusaasta aruande kinnitamine; - ühingu 2009.a. tegevuskava tutvustamine. 12.15 Foorumetendus. Lastekaiste Liidu sotsiaalteatri grupilt “Meie” 13.00 Lõuna (kooli lõuna - hind täpsustamisel) 13.45 Aasta-konverentsi TORE töötoad: TUGIÕPILASTELE: Noortepärased tegevused, kus läbiviijateks on TORE vilistlased ja TOREkad ise!!! JUHENDAJATELE: - Tugiõpilastegevuse ressursid koolikeskkonna positiivse mõjutajana. Kohal on Ellu Eik, Koolipsühholoogide Ühingu esindajad ja protsessi juhib Ülo Vihma - Õpilaste ja õpetajate hoiakud tugiõpilaste suhtes, räägib Endla Lõkova 15.15 Töötubade kokkuvõtted ja ettekanded 15.45 TORE organisatoorsed küsimused


16.00 – 16.20 TORE aastakonverentsi lõptetamine, tunnustamine. NB! Palume kõigil ühingu liikmetel, kes ei saa koosolekul osaleda, volitada kirjalikult teisi liikmeid ennast esindama (volikiri on manuses, küsi tore@tore.ee ). See on vajalik koosoleku otsustusõiguse tagamiseks. Kirja manuses on ka liikmeks astumise avaldus. Registreerimine kestab 23.jaanuarini. Kirjuta aadressil tore@tore.ee : Kool: Nimi: Õpilaste nimed: Kui paljud soovivad lõunat koolis? Küsimused ettepanekud, mida arutada üldkoosolekul: NB! Kaasa: vahetusjalanõud. Lisainfoks: Kuidas tulla Descartes'i lütseumi? Vaata kooli kodulehelt: http://portal.tdl.ee/index.php? module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=29&MMN_p

osition=50:1 Kõikide küsimuste korral vastan meeleldi! SAAME KOKKU! Marju Jaanimäe

Jõuluolengu pildid

2008 aasta torekate jõuluoleng oli hubane ja sõralik. Väga tore oli, et meid nii palju kokku tuli. Meisterdasime ja küpsetasime piparkooke, mille kõrvale tegime imemeitsvat kakaod. Ja elag pelmeenid :) Tundub, et fantaasiaretkega jäime samuti kõik rahule ;) Tänud Kadri-Annile heade klõpsude eest! http://fotoalbum.ee/photos/AnnKadri/sets/654923 - T.O.R.E. pildid:)


Detsember teisip채ev, 2. Detsember 2008 E-9


oh sa! juba on eelviimane esmaspäevane koolitus ka tehtud. Koolitajaks sel korral mina, Ele. Üllatuskoolitaja. Meie tore meeskond. Nöörimängud on igas seltskonnas sobinud ja osalejatele meeldinud. Harutasime sõlmi ning tegime erinevaid kujundeid. Kas kuuske tuleks teha okstega või ilma nagu pipargoogivormi moodi :)? Sel korral me käisime ära. Tegime pisikese retke Havihamba saarele. Tundub, et osalejad mõtlesid tõsiselt kaasa ja olid asjas sees. Võtsime asja üsna tõsiselt ja ei märganudki, kuidas aeg lendas. Mõned planeeritud asjad jäid küll tegemata, kuid ma usun, et me võiksime teha ühe lisakoolituse, kus teeme läbi ka need viimased meeskonnatöö tegevused.


November teisipäev, 25. November 2008 N-6 koolitaja Kristiine

Kõik tunded ON olulised ehk kuidas ma kuuendat koolitust läbi viisin Räägin minavormis, teadke siis, et olen Kristiine. Nädala alguses tuli esimene paanika: appi neljapäeavl on koolitus, aga samal ajal ka rahvatants. Plaan oli keegi enda asemel koolitama otsida, aga küll ma nüüd olen alles rahul, et see läbi ei läinud. Nimelt ei osanud ma alguses koolitatavatest midagi arvata. Kõik olid omajagu väsinud nägudega ja näljased. Tunnete rida aitas asjas selgusele jõuda. Teele oli see päike läbi terve koolituse. Ka nälga sai Geisha šokolaadiga õrritatud. Mulle tundub senini natukene uskumatu, kuidas ma teemasse nii sisse läksin. Vaieldamatuteks lemmikuteks on vihafoor ja jäämägi. Oli tunda, et mõtted liikusid ruumis ringi ja igal ühel oli oma arvamus. Mida rohkem me tunnete teemal arutlesime seda


enam süvenesin ning ühel hetkel olin juba nii jutu sees, et unustasin ära järgmisena plaanis olnud tegevuse. (Siinkohal tänusõnad abimees spikrile) Mulle meeldis, et üks koolitatav lausa lubas, et katsetab enda peal foori toimimist. Peakski uurima, kuidas tal see edenenud on. Jõudsime selgusele, et kehakeel ja tunded on tihedalt seotud ning kui sõnadega tõrjutakse tundeid tagasi, siis oma keha me alatihti ei kontrolli. Üllatas mind tõsiasi, et enamike jaoks pole üldse mingi raskus oma lähedastele öelda, kui väga neid armastatakse. Siinkohal soovin teile edu ja positiivset tagasisidet koduse ülesande täitmise puhul! Vahepeal läks jutt ka isiklikuks ja ega tunnetest rääkides vast teisiti ei saagi. Kui ma mõtlen tagasi emotsioonile, mis mind koolitusel kõige rohkem valdas, siis oli see usaldus. Tunded on keeruline teema, aga ometigi räägiti tunnetest, mis tekivad erinevates situatsioonides ja julgeti neid teistelegi lahti seletada. Veelkord ütleksin Usaldus! Lõpuring on alati mu meelisosa T.O.R.E. koolituste juures. Siis võtavad inimesed justkui aja maha. Teavad, et kohe kohe on nad kodus, saavad pugeda hetkeks sooja teki alla ja juua teed ehk teisisõnu kasvõi kaheks minutiks aja maha võtta. Ma tahaks suuresuure Aitäh sõna öelda veelkord Kerstile, sest see ootamatult kena kompliment läks sügavale hinge ja teeb sooja tunde veel nädal aega hiljemgi. Ja kõik te toredad, kes seda koolituste sarja hetkel läbite, mulle meeldis näha, kuidas te koolituse lõpuks minu jaoks hoopis teised tundusite kui alguses. Meeleldi tuleks ja teeks teiega koos veel ühe koolituse läbi. Ja ärge siis unustage, iga tunne on tähtis ja väärib tundmist. Olgu selleks siis viha lõbu väsimus või õnn!


kolmapäev, 19. November 2008

N-1Triine- Liis ja Egle

Hei, hei kallid torekad! Meie vabandame Triine –Liisiga , et meie postitus nii nii hiljaks on jäänud, aga ma loodan, et peaasi, et see ikkagi lõpuks siia üles saab. Meie tegime teisele grupile esimest koolitust, siis kui meie pluss ühte ei olnud . Teine rühm on vist väiksem kui esimene, kuid arvan, et väiksemal grupil omad head küljed. Koolitust tegime Triinega teist korda tulime varem kohale ning tegime endale mõnusa pesa. Kõik punktid olid meil eelnevalt ära jaotatud, et ei tekiks koolitusel mingeid ebamugavusi…. Esimesena tegime tutvustavaid mänge ja nimed saidki selgeks! Järgnevalt rääkisime endast, et rühmas ei oleks saladusi, vaid kõik julgeks seal kõike rääkida, mis aga pähe tuleb. Muidugi algul ei julgenud keegi eriti midagi rääkida ning pigem öeldi :“ Mina küll ei tea!“. Seda tean omast käest, kui raske algul oli rääkida ja rääkida, aga

küll see hakkab minema edaspidi. Vahelduseks tegime mängu koridoris, et ennast värskendada, sest tundus, et tekkis juba väsimus. Tagasi tulles võtsime paari, aga nii , et see inimene oleks sinu jaoks uus, viisime läbi intervjuu. Ja pärast siis ringis rääksime kõvasti kõigist, et ka teistel oleks midagi kõrva taha panna. Edasi joonistasime oma autoportree, pannes paberi kukla peale, pildid tulid päris huvitavad ning sai naerda. Needki panid noored oma T.O.R.E mappi, mis on neile vajalikud,


kui kunagi teie koolitusi ise tegema hakkate.

Kindlasti oli see mulle ja Triine-Liisile uus ja tore kogemus ning isegi hirmu ei olnud nii palju sees, kui eelneval aastal. Ja rühm on nagu ikka ja alati TORE! J Kõigile torekatele , aga soovime palju jõudu, tervist ja kõige rohkem ARMASTUST … Egle ja Triine-Liis


reede, 14. November 2008 N-5 Käty

Nii. Vabandan, et pole viienda koolituse kohta postitust varem teinud. Mina Käty viisin siis läbi viienda koolituse teise rühmaga. Koolituse teemaks oli "Väärtused ja hoiakud." Samuti oli see mu esimene koolitus. Kuna teine rühm ongi esimesest väiksem, siis kohal oli meid tulnud üsna vähe. Sellest polnud aga hullu midagi, sest saime hästi hakkama. Ma arvan, et ongi parem elu esimest koolitust taha väikse rühmaga. Enne koolituse algust olin tunduvalt varem kohal. Tegin valmis plakati roosade pilvede ja suure kollase päikesega. Kui rahvas kohal, alustasime koolitusega. Esimese asjana tegime soojenduseks lause moodustamist. Laused tulid naljakad ja pikad. Soojendusmäng tehtud, hakkasime kirjutama. Teiseks tegevuseks oli autoportree lõpetamata lausetega ning pärast seda kirjutasime paberile enda kümme tähtsamat


asja. Valisime neist esialgu välja kolm ja siis ühe, mis on kõige tähtsam. Tähtsamate asjade seas oli ka ühel osalejal kirjutatud unistused, mida pole ennem keegi kirjutanud. Olles pikalt arutlenud ja kirjutanud, otsustasime teha rallit. Ralli kujunes väga naljakaks, kuna ralliauto kippus tihti välja surema. Pärast rallit läksime oma mõttetööga edasi. Lugesin osalejatele ette Kõnnumaa Peetri loo ja hiljem rääkisime, kuidas on see seotud tugiõpilastega ning arutlesime erinevate tsitaatide üle, mis loos esinesid. Roosad pilved ! Asusime täitma pilvi, mida ma ennem olin suure tuhinaga ette valmistanud. Pilvedes olid sellised teemad nagu rõõmud, mured, ootused ja hirmud. Pilved saime täidetud ja koolituse aeg oligi otsakorral. Tegime kiire lõpuringi. Lõpuringist sain palju positiivset tagasisidet, mis tegi olemise väga mõnusaks. Samuti panin koolituse käigus paika oma kümme tähtsat asja, mis olid sellel aastal oopis teistsugused, kui eelmisel. :) Kindlasti sain ma sellest ühe hea uue kogemuse. Palju päikest kõikidele uutele ja vanematele olijatele ! Käty

neljapäev, 13. November 2008 E-6. Kogunemine "Kõik tunded on olulised" 10.novembril viisin mina, Kärt, läbi esmaspäevase rühma 6.nda koolituse. Jube raske teema... huhh. Kõik algas kell 15.00, olin juba varem kohal, et paar plakatit valmis joonistada ja asjad korda sättida. Inimesi oli kokku vist 10. Proovin ka nimed meelde tuletada: Anita, Brigitta, Ege, Teet, Marina, Heleri, Deini, Hanna- Liisa, Mona ning + 1. Vabandan, kui kellegi nimi niimoodi tegelikult ei kirjutata (A). Alustasime toreda autopesula mänguga, kus kõik said üksteist natukene katsuda. Jätkasime tunnete pajaga, mis hakkas isegi keema ja kõik mullitas üle ääre. Järgmisena püüdsin nii hästi kui võimalik seletada kehakeele olemasolust ja selle kasutamisest. Katsetasime seda ka ühe pantomiimi mängu juures, kus pidi iga rühm teistele kolm sõna seletama, ilma sõnu kasutamata. Võitis siis tiim koosseisus Ege, Marina ja Brigitta. Peale mängu ootas meid tunnete jäämägi, mille tipus oli viha ja meie ülesanne oli jäämäe veealune osa ära täita. Saime sellega hästi hakkama ;) Õppisime viharedeli ja -foori, mis peaksid meid enne tegutsemist natukene mõtlema panema. Meie kõlkusime viharedeli eelviimasel pulgal ja osad olid juba peaaegu tippu välja jõudmas. Peale pikka vestlust mängisime mängu "Kas sa armastad mind?", mis tekitas väga palju emotsioone ja nalja. Kui juba mänguhooks läks, siis võtsime suuna koridori poole ja moodustasime üle terve koridori enesetunde pingerea, kuhu raamatukogu poolsesse otsa läksid super hea tujulised ning teise otsa päris näruse enesetundega torekad. Lõpetasime tunnete sedelitega, kus kõik said lõpetada neile antud 2 lauset. N: Kui ma viimati nutsin, tundsin ma ennast ...... ( See lause tuli mulle ja vastasin ....., et mulle on ülekohut tehtud). Aeg oli lõpuringiks ning arutasime ka eelmisel korral antud koduse ülesande üle. Osadel oli see ka tegemata, kuid tuletan meelde, et teil on seda iga kell veel aega teha ;)! Ja ärge unustage ka uut kodust ülesannet. Mulle meeldis teid ja ka ennast koolitada ;) Justnimelt ka ennast, sest õppisin nii mõndagi uut! See oli mul teine koolitus ja arvan, et kunagi tuleb ka ehk kolmas :)! Olge sama mõnusad torekad edasi ja uute kohtumisteni ;)!


Kokkukas 12.11

Sügisene hallus on väljas. Raamatukogu akna taga valmiva linna uue spordihoone sein on tumehall ja tundub nagu oleks väljas kogu aeg öö. Kokkukale tuli sel korral üsna vähe torekaid. Samas eelistan mõelda, et kokku tuli parim osa :) Torekad on tublid ja aktiivsed. Rahvatants, trennid ja võimlemispeo kavade ette valmistamine võtavad oma osa. Suurem osa tulijatest oli hetkel koolitusel osalevad uued torekad. Teisalt on kokkukad just seetõttu olulised, et ka vanemad olijad tegevust leiaksid. Räägitust. •

Kuidas läinud on? Mis kriibib?

Liikmelisus. Uued osalejad täidavad ankeedid ja kogume 2009. a ühingu liikmemaksu a ´25 EEK ja tee-kommi raha a´25 EEK.

Hammerbecki aasta tegijate nominentide esitamine

Ühisprojekt Tallinna 37. Keskkkooli, Türi Gümnaasiumi, Valga Vene Gümnaasiumiga...JEE :)

TORE-klassid ja koolis loodav õpilase tugisüsteem ning torekate roll selles.


Jõulupidu ja aasta lõpetamine. Ideid!?

Salasoov.

Videvikuaeg on käes. Räägime ja kuulame üksteist. Hingedeaeg.

Armsad oleme!

esmaspäev, 3. November 2008 Läheme kinno Hea torekas!

Paide Kultuurikeskuse kinos 05.-06. kell 19.00 Film "MINA OLIN SIIN"

Filmi teemal arutleme järgmisel kolmapäeval, 11.novembril kell 16.00 Paide maailma kõikide torekate kokkukal

N – 3 . Kadri-Anni koolitus


Oli neljapäevane päev. Kuupäevaks oli 23 oktoober. Jõudsin raamatukokku kella 14.25 ajal. Ja hakkasin ette valmistama seekordset koolitust. Minu jaoks oli see juba teine koolitus, mida ise läbi viin. Teemaks oli „ Inimeste erinevused ja sarnasused“. Kui kell oli saanud 14.57, hakkasime oma koolitusega pihta. Kohal polnud küll palju rahvast, aga hiljem selgus, et enamus kes sellel päeval käima pidi olid kohal. Esmalt tutvustasin ma end ja tegime nimeringi. Esimese mänguna tegime kohe paberi rebimise. Kui paberid olid rebitud analüüsisime, miks ei tulnud kellegil täpselt samasugust paberit. Oli küll sarnasusi aga mitte ühtegi täpselt sama. Järgmisena jaotati uued torekad gruppidesse ja hakati tegema üht suurt rühma tööd, milleks oli muidugi „ hea laps“. Minu arust olid väga põhjalikud „ head lapsed“. Jällegi analüüsisime tehtud. Et asi liiga tüütuks ei muutuks tegime ühe mängu, enne seda kui hakkasime „ halba last“ tegema. Mängu nime ma ei tea aga, see käis nii, et kohad peavad vahetama need kes armastava seda asja mis mängu juht ütleb, või kellel on seljas see asi mis mängujuht ütleb jne, J. Mäng läbi, hakkasime tegema „ halba last“. Halba last oli kergem teha, kuna juba teadsid mida kirjutada üles. Halb laps valmis, hakkasime pikalt ja põhjalikult analüüsima, mida olime teinud. Rääkisime


ära, mis on hea lapse head ja vead ja mis on ka halva lapse head ja vead. Olles analüüsi läbi saanud tegime paar kiiret mängu, milleks oli käed risti ja põlvepatsu mäng. Viimases tuli olla väga tähelepanelik. Ja oligi lõpuringi aeg käes. Aitäh teile, kes te olite mu teises koolituses, Kadri-Ann!


Oktoober neljapäev, 23. Oktoober 2008 E-4 Mareki koolitus E4 Tere mina tegin 20. oktoober koolitust, mille teemaks oli “Väärtused ja Hoiakud”. See ei olnud minu esimene kord koolitada, nii et närv ei olnud eriti pinges. Nii… Kõigepealt koolituse alguses ma tutvustasin ennast viisakalt, seejärel tegime lause moodustamise mängu millega saime mõtte tööle. Seejärel tegime veel igast lahedaid ülesandeid millega kõik väga hästi hakkama said ja probleeme ei esinenud. Ise jäin ma rahule enda antud koolitusega ja loodan ka et teistele meeldis. Tulevikus annaksin hea meelega veel koolitusi, kuid blogisid ma eriti ei armasta (siin kohal vabandan blogi hilinemise eest ja trükivigade) Kõike head… Marek


neljapäev, 23. Oktoober 2008 N-2 Reigo koolitus Mina siis koolitasin neljapäevast gruppi teist korda. Kahjuks oli sel korral vähe rahvast – mina + Ele, Krista, Kersti, Kaire ja Mari Aga et siis asja juurde – vaatamata vähesele osavõtule saime koolituse siiski hästi tehtud. Mängisime James Bond, elevant ja jahimees mängu. Ahjaa, sellega seoses tuli meelde, et jätsin koduse ülesande originaalne mänguelement välja mõelda. Lisaks mängudele võrdlesime veel omavahel elevanti ja T.O.R.E. liiget, ning leidsime, et on palju sarnaseid omadusi. Seejärel tuli üks minu jaoks raskemaid ülesanded T.O.R.E. koolituses – oma heade omaduste kirjapanek – kõigepealt 8 ja siis neist valida välja 3 parimat, ning kirsiks tordi peal oli nende ettekandmine tooli peal seistes, kõik said sellega hästi hakkama, ja mõnelegi oli see esimene kord. Sellel koolitusel oli ka natuke teoreetilist osa rohkem – koos Ele abiga rääkisime, mis on tugiõpilase omadused, kes ta ei ole ja mida ta peaks tegema. Peale seda oligi lõpuringi aeg. Sain üllatavalt palju head tagasisidet ning tuju läks kohe paremaks.

Aitäh kõigile.

E-2 Reinu ja Eliisi koolitus


sisu on ootel!

E-3 Kaisa koolitus Hei kõik rohkem ja vähem torekad! Päris nädal on möödas mu koolitusest, aga ennem lihtsalt ei jõudnud kirjutada. Igatahes minuga oli see lugu, et tuli rakendada telepaatiat Elega, sest me arvestasime mu koolituse kuupäeva valesti. Tegijatel juhtub ikka. Igatahes esmaspäeva hommikul sain materjalid, töötasin nendega natukene ja pärastlõunal algaski koolitus. Tohutult äge oli näha nii palju täiesti uusi nägusid, kes kõik tahavad koolielu paremaks muuta. Esmapilgul vaatasin, et üsna vaikne grupp on, aga tuli välja, et ideid jagus ja juttu jätkus kauemaks. Ühesõnaga, esmamulje on out. Mina olin küll alguses päris närvis, polnud siiski just see õige koolitusetunne, aga tasapisi kadus närv ja ettevalmistatud paberileht ununes üsna kiiresti. Joonistasime halva ja hea lapse, mis tundus, et meeldis päris hästi. Arutelu oli aktiivne ning vaikusehetki nagu ei tekkinud, kõik avaldasid oma mõtteid ning tundus, et hirmu polnud. See on väga vägev! Mängisime alguses mängu MIC-MAC, mis oli minu jaoks täiesti uus. Tundus, et mäng oli pisut keeruline, kuid saime tehtud ja nurinat polnud. Lõpupoole sai tehtud ka põlveplaksu mäng. Siinkohal soovitan järgmistele koolitajatele, et ärge tehke pärast pikka koolipäeva lõppu nii mõtlemist nõudvaid mänge. Mäng ei suju pooltki nii hästi, kui puhanuna. Loodan, et igaüks sai koolituselt uusi teadmisi ning mõtteid. Mina veendusin jälle, et täiesti häid ega halbu lapsi pole olemas. Välimus, käitumine ning mõtted võivad aja jooksul muutuda ning sama juhtub ka inimesega. Peab tõdema, et mõistsin taas, et T.O.R.E. koolitustel on maagiline võime kurnatud inimesele anda juurde tohutut energiat! Aitäh sellele mõnusale grupile ning järgmise koolituseni! :)


neljapäev, 2. Oktoober 2008 E-1 Minu esimene koolitus.

Uh, lõpuks kirjutan ka mina midagi. Nii kõik sai alguse sellest, kui oli PG kõigi torekate kogunemine. Ja siis Ele pakkus mulle, et võiksin ka koolituse läbi viia, no ja mina olin muidugi kohe nõus. Järgmise nädalal läkisingi Ele juurde ja ta andis mulle materjalid. Nädal möödus kiiresti ning hakkas asi pihta. Algul tundus et on väga vähe rahvast, aga lõpuks kogunes päris palju inimesi.


Teemaks oli siis „Tore-siin me oleme”. No närv oli sees ikka, ja oli hetki kus olin väga hädas oma kiirustamisega. Aga lõpu poole läks asi kergemaks, osalejad ise hakkasid juba rohkem rääkima ja enam ei tekkinud nii palju vaikushetki. Aga koolitus ise oli hea. Nüüd koolitusest lähemalt. Koolitus kestis siis umbes kaks tundi ja oli sisukas. Sisaldas nii mänge kui ka tõsisemat asja. Mängisime ka „kohvri” mängu, millele nad kohe esimese ringiga pihta said(kui mina seda koolitust läbisin ei saanud küll mina kohe aru). Siis oli veel paar mängu seoses nimedega. Veel panime paika koolituse kokkulepped ja ootused. Ja nagu selgus siis olid kõikide ootused erinevad , kuid kordus ka samasugust ootust, milleks oli uute sõprade saamine. Kui olime need läbi teinud tuli veel paaridesse võtta ja intervjuu teha.

Intervjuu käigus sai igaüks oma paarilisega rohkem tuttavaks. Pärast räägiti teistele missugune paariline on. Juba oligi lõpuringi aeg. Lõpuringis rääksime oma arvamusest ja tunnetest seose koolitusega. Aitäh teile, kes te olite minu esimesel koolitusel! Kadri-Ann


September esmaspäev, 29. September 2008 Tore pildigalerii nüüd suvekoolide pilte võimalik vaadata: http://public.fotki.com/torekad/

teisipäev, 23. September 2008 Pankoogikas Eelmisel neljapäeval, 18.septembril tegime torekatega pannkooke. Maiustama ja toretegevusest rääkima tulid ka uued huvilised. Lühikese ajurünnaku käigus mõtlesime asjadele, millised mured noortel olla võivad? Kellega muresid jagada saab? Mis on koolis head? Mida meie saaksime teha, et koolis oleks mõnus õppida ja hea töötada? Suminat oli palju ja terve köök pannkoogilõhna täis. (veel pilte vt: https://gymn.paide.ee/gallery/view_album.php? set_albumName=album05)

Pannkoogist kõhud punnis- tegime plaane ja võtsime vastu mõned otsused.


Kokku lepitud saime: T.O.R.E.-klassid Rein ja Teet- 5c Kaisa ja Krissu- 6a Ken ja Anitta- 6b Egle ja Kärt- 6c Triine-Liis ja KätyKadri-Ann ja Sander- 4c Loodetavasti leiame ka võimaluse teiste klassidega! ÜRITUSED ja TEGEVUSED aitan korraldada ja osalen: Jõulud- Kaisa, Krissu, Triine, Egle, Eliis, Ken, Käty, Heleri, Kärt, Sander 26.jaanuar, TORE 13 sünnipäev (Suure-Jaanis 30.01.2009)-Kaisa, Krissu, Triine, Egle, Eliis, Ken, Heleri, Rein, Kadri-Ann Sõbrapäev- Kaisa, Krissu, Triine, Egle, Ken, Heleri, Rein, Kadri-Ann, Sander, Kärt Grillipidu- Käty, Sander, Kärt, Egle Suvekool, laager Kloogarannas- Triine, Egle, Kaisa, Kristiine, REin, Kadri-Ann

KOOLITAJAD:

6. Kärt

esmaspäevane grupp: algus 29.september, kell 15.00

7. Triine-liis

1. Kadri-Ann 2. Rein ja Eliis 3. Kaisa 4. ... 5. Rauno

8. Egle 9. Ken 10. Inkeri neljapäevane grupp: algus 9.oktoober, kell 15.00 1. Egle ja Triine-Liis 2. ...


3. ...

7. Kaisa

4. ...

8. Rein

5. ...

9. Ken

6. Kristiine

10. Inkeri

esmaspäev, 22. September 2008 TundRuudus info Marjult Tere-tere! Möödunud märtsil hakkas ilmuma üle-eestiline noorteleht põhi-ja keskkooliealistele noortele, mida võivad lugade ka kõik teised kooliga seotud või koolist huvitatud inimesed - "tundRuudus"! Leht ilmub esmaspäeviti - iga kahe nädala tagant! See läheb mõnedesse koolidesse, mõnedesse noortekeskustesse ja seda jagatakse ka kaubanduskeskustes TASUTA! Veebipõhist lehte saab lugeda kohe ilmumise päeval. Väga mõnus leht minuleelest - rõõmus, värviline, noortepärane. Reklaamige seda lehte noorte seas! Täna ilmus leht jälle! Selles on lugu TORE kohta! Vaata: http://tundruudus.ee/TR7_22.09.08.pdf Kui antud ülemine link ei avane, siis vaata www.tundruudus.ee ja võta vasakul asuvatest lehenumbritest "tundRuudus nr 7" (22.09.08). TORE kohta kirjutab lehekülg 14. Tervitustega, Marju Jaanimäe

kolmapäev, 10. September 2008 Esimene infokas

ui kui raske on leida suuremale osale meist ühist sobilikku aega. Samas on nii hea üle tüki aja jälle näha neid vanu


tuttavaid nägusid :) nii palju ilusaid inimesi! Esimene küsimus ja kokkulepe- jah, me teeme sel aastal TORE :) jee!

Ettepanek teha esimene pikem kokkusaamine koos pannkookidega. Järgmine neljapäev so. 18.september kell 17-19 kodunduse klassis. Oodatud on uued ja vanad torekad. Räägime suvel tehtust ja vaatame pilte. Paneme paika täpsemad plaanid.

laupäev, 6. September 2008 Marju kirjutab: TORE-kad andsid jälle endast parima! 18.-20. augustil toimus üle-eestiline tugiõpilaste suvekool „Annan endast parima!“. Juba teist aastat järjest kogunes Kloogaranna noortelaagrisse üle 80 tugiõpilase ja ligi 20 juhendajat 19-st erinevast koolist. Suvekooli avatervituse ütlesid MTÜ NÜ TORE tegevjuht, Marju Jaanimäe ja juhatuse esimees, Ülo Vihma. Hilinemisega saabus avamisele autotäis TORE-vante (viis) erinevatest Eesti suvituspaikadest. Nad tantsisid suvekoolilistega TORE-tantsu ja tõid endaga kaasa kadumaläinud TORE-lipu, mille energilise heiskamisega kuulutati TORE suvekool alanuks. Suvekooli eesmärk oli täiendavalt koolitada erinevates koolides juba tegutsevaid tugiõpilasi ja nende juhendajaid, et nad saaks efektiivset koolikeskkonnas tugiõpilastegevust ellu viia. Tänavuse suvekooli korraldusmeeskonda võis lugeda kõiki osalejaid, sest olulisemad tegevused ja vastutusalad olid jagatud TORE-komiteedeks: T – tantsulkakomitee – vastutas stiilitantsulkade meeleolu loomise ja muusika valiku eest. Komiteesse kuulusid Lagedi Põhikooli tugiõpilased: Mariin Virolainen, Kristen Aigro, Kätlin Maal ja nende juhendaja, Liisi Vesselov. Abilisena tegutses ka tugiõpilane Elis Käsper! O – ommikukomitee – vastutas hommikuste liikumistegevuste läbiviimise eest. Komiteesse kuulusid Paide Gümnaasiumi tugiõpilased: Kadri-Ann Kertsmik, Triine-Liis Merbach, Egle Ninep, Kadri-Ann Kerstmik, Rein Saar ja nende juhendaja, Ele Priidik. R – rõõmsameele komitee – vastutas täpsuse, hea tuju ja valmisoleku eest kõikides suvekooli tegevustes rõõmuga kaasa lüüa. Komiteesse kuulusid: kõik TORE suvekooli osalejad. E – ekraanikomitee – vastutas filmiõhtu sisulise ettavalmistuse ja läbiviimise eest. Komiteesse kuulusid: Andra Aedma, Ave Alviste ja nende juhendaja, Aili Meier.


Kolme pika, põneva ja sisuka suvekooli päeva jooksul läbisid tugiõpilased järgmisi õpitegevusi: - Tutvumine ja ühise meeskonnana toimimine pesades. Hooliva, suunava, asjaliku ja aruka tegutsemisega pesapead olid: Ly Jagor (Pärnu Vannalinna Põhikooli TORE-juhendaja), Endla Lõkova (Valga Gümnaasiumi TORE-juhendaja), Aili Meier (Türi Gümnaasiumi TORE-juhendaja), Ele Priidik (Paide Gümnaasiumi TORE-juhendaja), Kaia Petser (Kehra Gümnaasiumi TORE-juhendaja). Pesapead juhtisid ka igaõhtuseid ringiaegu - pesasisesed päeva toiminguid filtreerivad kvaliteet-minutid. - Foorumteatri õpitoas - “TORE-oleme dialoogis!” - õppisid tugiõpilased metoodikat, kuidas mängulisel moel kaasata eakaaslasi leidma erinevatele probleemidele uusi vaatenurki ja lahendusi. Koolitajad VAT-teatri Foorumgrupi Mihkel Roolaid ja Aare Taveter. - Gaidide õpitoas “Suvekoolis – tunnetusega loodusesse”- said osalejad läbi looduse vaatlemise, tunnetamise ja kirjeldamisega seotud ülesannete arendada oma teadmisi loodusest, oskusi märgata detaile, analüüsida oma tegevust, inimeste erinevute tajumist ja aktsepteerimist, iseenda meelte kasutamist info saamiseks ümbritsevast keskkonnast, meeskonnatööoskusi. Koolitahad Eesti Gaideide Liidust, õed Annely ja Kai Ristikivi. - Ohvriabi õpitoas “Annan – julge abi küsida” - said tugiõpilased teada, millega tegeleb Ohvriabi, millal ja kuidas nende poole pöörduda. Mängiti põnevaid mänge ja läbiti õpetlikke rollimänge. Koolitajad Ohvriabist, Jekaterina Lastotskina, Olga Sepp, Marju Kirt, Evelin Müürel, Oksana Sviridenko, Tatjana Zjuzina. - Loovteraapia õpitoas “Endast – muinaslugu minus” – toas tegid tugiõpilased läbi ühe loovteraapia võtte, mille abil paremini tunnetest aru saada, pingega toime tulla ja leida oma sisemise muinasloo abil positiivset energiat edasi tegutsemiseks. Muinasjutu loomine ja analüüsimine pakub osalejatele mõistmist ja arusaamist, et ükskõik kui raske elus on, leidub ikka mõni hea abiline,- sõber, vanem, nõustaja, kes saab aidata. Muinasjuttude õnnelikud lõpud kujundavad positiivset hoiakut ja ellusuhtumist. Koolitaja Õnne Aas-Udam. - Politsei õpitoas “Parima – kuidas reageerida ohtlikus olukorras” eesmärgiks oli anda noortele käitumisjuhised kõige enam levinud ohtude ilmnemisel ja näpunäiteid nende ennetamiseks (liiklus, vargused, põlengud jpm). Üle korrati peamised liiklusreeglid ning näidati õppefilmi turvalisest liiklemisest. Korraldati temaatiline viktoriin ja võistlus. Koolitajad Politseist Pille Luiga, Pille-Riin Pihelgas, Liina Soodla. TORE-juhendajatele toimusid järgmised koolitused:


- Kuidas olla parem TORE juhendaja. Koolituse sisu oli: isikliku motivatsiooni analüüs (miks ma olen tugiõpilaste juhendaja) ja oma töös raskusi valmistanud tegevuste analüüs. Osalejad tegid Thomas-Killmanni konfliktitesti oma käitumisstrateegiate hindamiseks ja seostamiseks raskusi valmistanud tegevustega. ning sõnastasid oma arenguülesande. Koolitaja TORE juhatusest Ülo Vihma. - Psühholoogiline koolitus-mõtisklus “Varjatu nähtavaks – kellele? miks?” teemadel: Millest sõltub see, kui me kogeme ja avastame endas midagi ootamatut? Ja millest sõltub see, kuidas me seda võtame? Mida sisaldab inimese kognitiivne kaart: kitsamalt, laiahaardelisemalt (minapilt, enesemääratlus)? Laps, täiskasvanu ja lapsevanem kognitiivsel kaardil, nende põimumine. Kogemuste kihid: mida võivad öleda inimese varasemad kogemused, mida ütlevad hilisemad kogemused? Mida inimene omandab toimetulekuks? Tingimuslikkus minapildis, audentsus minapildis jne. Mida ütlevad inimese kogemused inimesele tema enda kohta? Kuivõrd inimene erineb sellest, nagu ta ise on end kujutanud? Koolitaja psühhiaater-psühholoog, Ellu Eik. Suvekooli õhtuprogrammid pakkusid kõigile osalejatele esinemisvõimalusi ja koosnesid tugiõpilaste isetegevuskavadest: esimesel õhtul teemaks annan endast parima ja teisel õhtul kujunesid teemad vastavalt läbitud õpitoa iseloomust. Vaimu elavdajana juhtis esimesel õhtul pogrammi TORE-vant ja teisel õhtul Paide Gümnaasiumi silmapaistev tugiõpilane, Rein Saar. Lisaks toimus esimesel õhtul ekraanikomitee liikmete pool ettevalmistatud filmiõhtu. Nimelt, Türi Gümnaasiumi tugiõpilased koos juhendaja, Aili Meieriga, viisid möödunud õppeaastal oma koolis läbi koolirahu temaatikale tähelepanu pöörava filmiprojekti “Kas märkad ja näed?” , kuhu laekus 13 noorte tehtud filmi, millest nelja paremaga saimegi tutvuda TORE suvekoolis. Filmidele eelnesid ja järgnesid lühikommentaarid filmiprojekti tegijate ja läbiviijate poolt. Pärast kõiki õpitegevusi toimusid suvekooli osalistele lõõgastustegevused (jalutamine, jutlemine jne) – nendest organiseerituimad olid stiilitantsulkad: esimesel õhtul MINEVIK, teisel TULEVIK! Ja siingi andsid tugiõpilased endast parima – oi, neid kostüüme, soenguid, meike, aksessuaare, oi seda fantaasialendu... Vastava meeleolu – minevik või tulevik - lõid väga tabavalt muusikat valides säravad tantsulkakomitee liikmed. Värskendavate hommikuvirgutuste eest kandis hoolt loomingulise suhtumisega ommikukomitee: saime ühes koos anda endast parima tansu, laulu, liikumise ja niisama lustimisega!


Viimane õpipäev oli pühendatud tuletõrjemängudele. Tuletõrjemäng koosneb reast ülesannetest, mille seas on nii koostööl põhinevaid ja meeskonda kujundavaid harjutusi kui ka loomingulisust nõudvaid ja lahenduste leidmisele orienteeritud ülesandeid. Ja kes lahkus mängust kuivalt? See sai pool lõbu lihtsalt teiste vesisest olemisest J Mänge viisid läbi vabatahtlikud tuletõrjujad, Ivo ja Risto! Suvekooli lõpetamisel tegi tegevjuht, Marju Jaanimäe sissejuhatuse uude kooliaastasse, tutvustades lühidalt tänavust koolirahu tseremooniat ja jagades koolirahuplakateid. TORE on olnud koolirahu programmis selle loomise hetkest ja oma tegevusega asetub koolikeskkonnas väga tugevalt koolirahu mõtte kandjaks ning osales ka tänavusel koolirahu välja kuulutamisel 01. septembril Põlvas. Suvekooli lõptamine sisaldas veel mitmeid tunnustus-ja tänusõnu, energiakoondamistegevusi, ruumilis-füüsilist tagasisidet Ele Priidiku eestvedamisel ja Valga Gümnaasiumi poolt tehtud üllatus-etteastet sõnumitega Valgamaa TORE-kate ja alaealistekomisjoni projektist: “Gin pole in!”, “Siider pole liider!”, “Selge pea on hea!”“Kool on cool”! TORE suvekoolis osalenud koolide tugiõpilased ja juhendajad lõid suvekoolis omavahelisi kontakte ja planeerivad algavaks kooliaastaks ühistegevusi. Suvekooli elluviimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning Hasartmängumaksu Nõukogu. Täname kõiki osalenud koole: Tallinna Tehnika Gümnaasium, Kehra Gümnaasium, Viimsi Keskkool, Lagedi Põhikool, Kunda Ühisgümnaasium, Paide Gümnaasium, Türi Gümnasium, Peetri Põhikool, Adavere Põhikool, Suure-Jaani Gümnaasium, Pärnu Vanalinna Põhikool, Tartu Descartes´i Lütseum, Puhja Gümnaasium, Elva Gümnaasium, Valga Gümnaasium, Valga Vene Gümnaasium, Tsirguliina Keskkool, Ala Põhikool, Palade Põhikool. SUUR TÄNU: Kõikidele koolitajatele! Kõikidele pesapeadele! Kõikidele komiteede liikmetele! TORE-vantidele! ERALDI TÄNAME RÕÕMSAMEELEKOMITEE LIIKMEID!!! TE ANDSITE ENDAST PARIMA! Täname ka fotograafi, Kristo Päevlood (Paide Gümnaasiumi tugiõpilane) suvekooli jäädvustamise eest! Pilte saab õige pea vaadata www.tore.ee! JAAAA, MEIL ON UUS KODULEHT! SEE AVATAKSE JÄRGMISE NÄDALA JOOKSUL!!! Jälgi kirju!


Tulgu meil TORE kooliaasta!

teisipäev, 2. September 2008 Uus ja hea Võtsime uue õppeaasta pidulikult vastu. Torevant käis tervitamas 1. klassi astujaid. Abituriendid rääkisid torevandile paljudest põnevatest asjadest, mis 12-ne aasta jooksul koolis juhtunud on. Terve kooli ühisel aktusel tantsis torevant lava ääres ja oli tunnistamas koolirahu lepingu allkirjastamisele Kooli direktori ja õpilasesinduse presidenti poolt.

teisipäev, 26. August 2008 Koolirahu Koolirahu väljakuulutamise tseremoonia on meile igaaastaseks meeldetuletuseks, et soodsa ja turvalise koolikeskkonna loomisega peab tegelema aastaringselt. Koolirahu tseremoonia ühendab nii õpilased, õpetajad, kooli juhtkonna kui ka lapse-vanemad tegutsema ühise eesmärgi nimel – parem koolikeskkond. Algaval 2008/2009 õppeaastal:


1. Märkame, kuulame ja tunnustame üksteist 2. Oleme sallivad, hoiame kokku ja aitame üksteist 3. Hoidume vägivallast ja meelemürkidest - kool peab olema turvaline ja mõnus paik 4. Teeme koostööd ja osaleme aktiivselt koolielus 5. Armastame õppimist ja õpetamist

esmaspäev, 25. August 2008 Annan endast parima Suvi jällegi otsakorral ja nagu ikka saime kokku ka torekatega suvekoolis- suvelaagris Kloogarannas. Koht ja inimesed mõnusad. Ilmadega rehepapilikult eestipärane. Palju tegevusija tihe programm. Vägevad stiilipeod. Võhmale võttev tuletõrjeolümpia. Super. PG noorte ja eelkõige Kristo klõpsitud pilte on võimalik laadida alla siit (gymn.paide.ee/annan_endast_parima.rar) . Selleks on vaja .rar lahtipakkijat, kuid vast saate hakkama. Kui sul on tehtud pilte ja need veebis siis lisa soovi korral siia alla kommentaaridesse link või viide piltide juurde. Järgmisel suvel jälle. Hästi tegusat ja häid emotsioone, naeratusi täis õppeaastat meile!

Paide Gümnaasiumi T.O.R.E. aastaraamat 2008-2009  

Paide Gümnaasiumi torekate blogisissekannete alusel koostatud ülevaade

Paide Gümnaasiumi T.O.R.E. aastaraamat 2008-2009  

Paide Gümnaasiumi torekate blogisissekannete alusel koostatud ülevaade

Advertisement