Page 1

Низьковольтне обладнання

Cистеми автоматизації №6 (229)

20 березня – 2 квітня 2012 р.

www.eltema.com.ua Цінова політика

Ціна, попит, пропозиція: що очікувати від міді в 2012 році?

Олександра ГАЙДУКІВСЬКА

За останні кілька років ціни на мідь на світовому ринку невпинно зростали. У червні минулого року аналітики прогнозували, що така сама тенденція спостерігатиметься впродовж наступних двох-трьох років. На думку експертів «Standard Chartered Plc», мідь, золото, залізняк і вугілля повинні стати лідерами у зростанні цін серед сировинних товарів у наступні два-три роки у зв’язку з високим попитом на них у Китаї та Індії. «Обсяги постачання цих видів сировини істотно відстають від темпів зростання попиту, що «підштовхуватиме» вгору їх ціни впродовж найближчих трьох років, – заявив глава сировинного підрозділу банку Ашиш Міттал. – У період фінансової кризи компанії відкладали інвестиції в сировинний сектор». Трохи раніше аналітики «Goldman Sachs» також заявляли, що налаштовані на зростання котирувань сировинних товарів і рекомендували інвесторам купувати нафту, мідь і цинк. А «Barclays Capital» прогнозував дефіцит міді, нікелю, олова, свинцю і платини на світовому ринку. Проте уже у грудні минулого року ситуація на ринку змусила засумніватись у таких оцінках. Аналітики американського банку «Bank of America» («BofA») у своєму дослідженні стверджували, що світові ціни на мідь будуть знижуватися в майбутньому році на тлі високої чутливості котирувань металу до сповільнення темпів розвитку світової економіки – вартість міді знизиться до $ 3,52 за фунт (нагадаємо, що у 2011 вона становила $ 3,99 за фунт). На їхню думку, ціна за 1 тонну міді у 2012 році знизиться до 7,75 тис. з $ 8,75 тис. При цьому негативною динаміка ринку міді була вже в 2011 році. «Якщо на початку року передбачалось зростання цін на мідь, то наприкінці стало зрозуміло, що ринок не виправдав прогнозів», – говориться в документі. Серед іншого, це було пов’язано з перебоями в постачаннях міді з Індонезії і Перу.

У березні цього року аналітики «Goldman Sachs» прогнозували зростання цін на мідь на найближчі три місяці на 5% – до $ 8400 за тонну. Про це повідомляє «Metal Bulletin». Експерти зазначили, що очікують помірного економічного зростання в США, пом’якшення монетарної політики в КНР, а також посилення будівництва соціального житла в цій країні. Ці фактори, за словами фахівців, повинні найближчим часом місяці забезпечити сталість цін на метали. За останніми прогнозами середня ціна міді у 2012 році триматиметься на рівні $ 8990 за тонну внаслідок зниження курсу долара, відновлення попиту в КНР і проблем із поставками мідного концентрату в результаті погіршення якості руди і затримок проектів. Таку думку висловили аналітики сінгапурського агентства «UOB KayHian». Експерти переконані, що попит у Китаї та його сталість треба підтримати заходами монетарного пом’якшення, кампанією для збільшення енергоефективності і більшим попитом з боку будівельного, енергетичного і транспортного секторів. «Ці фактори допоможуть стимулювати попит на червоний метал», – додали фахівці. Водночас вони вважають, що ризик зниження цін на мідь цілком імовірний внаслідок погіршення ситуації з борговою кризою в Єврозоні, сповільненням економічного зростання в КНР та незбалансованою активізацією пропозиції міді. Спеціалісти «BofA» також припускають, що ціна на мідь збільшиться ціьогоріч: «Однак,

наш прогноз передбачає невелике її підвищення, якщо політики в Європі почнуть вирішувати ключові економічні проблеми регіону. Аналогічним чином на вартість металу може вплинути зростання імпорту в Китай, який прогнозується в 2012 році на рівні 6%». Європа наступного року буде найбільш слабким ринком з погляду збільшення попиту на мідь. А Китай готовий платити навіть високу ціну за цей ресурс. Загалом експерти вважають що найбільший попит на мідь у 2012 році буде у Індії та Китаї. «Споживання сировини в Індії, як і раніше, досить невелике, – відзначає голова сировинного підрозділу банку «Standard Chartered Plc» Ашиш Міттал. – В країні будують енергопідприємства, дороги, розвивають регіони. Тож попит на сировину зростатиме, – і дуже високими темпами». Згідно із прогнозом «Barclays», попит на метали в Індії збільшиться на 80% протягом п’яти років. Проте попит з боку Китаю все ж найбільше позначиться на цінах на сировинні товари в поточному році, вважають експерти швейцарського банку «UBS». За оцінками експертів, попит на мідь в Китаї в 2012 році збільшиться на 7%, незважаючи на значний спад у січні цього року. Таку думку висловили в місцевій компанії «Jiangxi Copper», повідомляє «Reuters». «Основи китайського ринку міді залишаться здоровими, а це означає сталість ціни на неї», – додали в китайській корпорації. Нагадаємо, що Китай в січні 2012 року порівняно з груднем 2011 скоротив імпорт рафінованої міді практично на 18% – до 335,48 тис. тонн. Проте в річному підрахунку поставки червоного металу в країні збільшилися на 36,6%. Раніше фахівці компанії «Wanxiang Resources» передбачали, що споживання міді в Китаї в 2012 році збільшиться на 4–5%. Проте не тільки попит у Китаї та Індії визначатиме ціну на мідь цьогоріч. Суверенні боргові проблеми в Єврозоні та США будуть, як і раніше, становити ризик для цін на сировинні товари. Тому дуже важливими стануть заходи законодавців для вирішення цих проблем.

новинки

с. 2

Україна відсудила у «Русала» «Запорізький алюмінієвий комбінат» За позовом Генеральної прокуратури України Господарським судом міста Києва 22 березня 2012 р. прийнято рішення про розірвання договорів купівлі-продажу пакета акцій ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» у кількості 423,5 млн простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна, що становить 68,01% статутного фонду товариства, укладених між Фондом державного майна України і ЗАТ «АвтоВАЗ-Інвест» та між останнім і компанією «VELBAY HOLDINGS LIMITED» (Кіпр).

оновлення обладнання

с. 4

Інтелектуальні модулі розподілу живлення «Eaton» та «Cisco» «EnergyWise» Компанія «Eaton» оголосила про нові функціональні можливості інтелектуальних модулів розподілу електроживлення (ePDU). Тепер прилади підтримують керування електроживленням «Cisco» «EnergyWise», можуть визначати групи розеток на вибір, забезпечувати живлення устаткування за заданим розкладом і його планове вимкнення.

танденції

с. 8

Що за «воскресінням» ВАТ: залучення інвестицій чи приватизація… Тривалий час «ЕлектроТЕМА» послідовно висвітлює питання будівництва Дністровської гідроакумулювальної станції у Чернівецькій області. Намагаємось не оминати будьяку інформацію, пов’язану з цим грандіозним об’єктом, який має стати найбільшою ГАЕС у Європі.

автоматизація

с. 11

Модулі-перетворювачі послідовного з’єднання у бездротовий зв’язок Нові перетворювачі послідовних з’єднань у бездротовий зв’язок M2M-711D та M2M-712D спеціально розроблені для віддаленого обслуговування і модернізації послідовних мережевих додатків у бездротові.

cmyk


cmyk20 березня – 2 квітня 2012 р. Актуально

Свідоцтво про державну реєстрацію КВ №5874 від 19.02.2002 р. Засновник Василь Масюк Видавець ТзОВ «Редакція газети «ЕлектроТЕМА» Директор Михайло КОВАЛЬЧУК Випусковий редактор Олександра ГАЙДУКІВСЬКА Поштова адреса: а/с 5911, м. Львів, 79054 Адреса редакції: вул. Садова, 2а, м. Львів, Україна Тел./факс: (032) 244–11–66, 244–11–67 e–mail: eltema@eltema.com.ua www.eltema.com.ua

Передплатний індекс 23717 © ТзОВ «РГ «ЕлектроТЕМА», 2012 Тираж – 10 000 примірників Періодичність – двічі на місяць Ціна договірна –––––––––––––– Погляди авторів публікацій не завжди збігаються з думкою редакції. Редакція залишає за собою право не листуватися з читачами. Рукописи не рецензуємо і не повертаємо. За достовірність поданої у матеріалах інформації відповідають автори матеріалів. За зміст і достовірність інформації у рекламних та інших повідомленнях і за якість рекламованого товару відповідає рекламодавець. Передрук дозволено з письмової згоди редакції. ––––––––––– Газета «ЕлектроТЕМА» є учасником медіа–групи «ПромІнфо»

Шеф–редактор Петро Баландюх www.prominfo.com.ua ––––––––––– Газета надрукована у Спільному українсько-чеському підприємстві ТзОВ “ПОЛІ” (м. Львів, вул. Сахарова, 35) Замовлення №

Чи довго ще протримається Київська ГЕС? Дніпровська весняна повінь вже дійшла до Київської гідроелектростанції, однак вона може витримати й у кілька разів більший натиск води. Про це заявили керівники Мінекоресурсів та «Укргідроенерго» після того, як оглянули ГЕС. Фахівці прогнозують, що цьогорічна повінь буде меншою, ніж у 2010 році. Проте через велику протяжність земляної дамби, біля якої, до того ж, триває забудова, Київську ГЕС вважають однією з найнебезпечніших гідротехнічних споруд світу. Цього року весняна повінь на Дніпрі поблизу Києва може сягнути 21 км3, тобто менше, ніж позаторік, повідомляють у компанії «Укргідроенерго». На Київській ГЕС вже помітили початок повені, повідомив генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота. «Київська ГЕС працює у штатному режимі, пропускає 1600–1700 м3/с. Це абсолютно некритично. Повінь лише розпочалася, її піку ми очікуємо у 20-х числах квітня. Тоді потік води через греблю сягне до 3500 м3/с». Ігор Сирота нагадав, що найбільша повінь, яку витримала Київська ГЕС, сталася у 1975 році і була втричі потужнішою, ніж цьогоріч. Льодохід і повені на українських річках перебувають під контролем, запевнив міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. За

його словами, критичні рівні води цього року очікуються лише у містах Ізмаїл, Рені та Вилкове в українському гирлі Дунаю. Що ж до Київської ГЕС, то, за словами її керівника Олега Урманова, гарантований термін експлуатації бетонної греблі та земляної дамби – сто років, усе ж інше обладнання, яке може вплинути на її безпеку, замінене за проектом «Світового банку». Наразі гідроелектростанція є однією з найсучасніших в Україні, зауважив Олег Урманов.

Утім, закордонні та українські експерти найслабшим місцем цієї ГЕС вважають 40-кілометрову земляну дамбу уздовж водосховища, в охоронній зоні якої, до того ж, триває котеджна забудова. А оскільки нижче розташоване ще й велике місто, в європейських ЗМІ Київську ГЕС називають одним із найнебезпечніших гідротехнічних об’єктів світу. За матеріалами радіо «Свобода»

США підтримає Україну в розвитку енергобезпеки Сполучені Штати Америки готові надавати підтримку Україні у зміцненні енергетичної безпеки. Про це йдеться в повідомленні Департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України. 24 березня в межах Брюссельського форуму міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко обговорив зі спеціальним представником Державного секретаря США з питань енергетики Річардом Морнінгстаром шляхи посилення енергетичної безпеки у Європі. При цьому голова МЗС України наголосив про важливість залучення ресурсів міжнародних фінансових інститутів для модернізації газотранспортної системи України. «Представник США зі свого боку підтвердив готовність США надавати підтримку Україні у зміцненні її енергетичної безпеки», – зазначається в повідомленні. Розглянуто було і перспективи розвитку україноамериканських відносин в енергетичній сфері.

У цей же день Грищенко виступив на панельній дискусії «Східноєвропейські партнери: рух на Захід, Схід чи в нікуди?» і взяв участь у тематичних дебатах «Європейське сусідство: більше за більше чи просто нічого?», присвячених розвитку Європейської політики сусідства. Брюссельський фо­­ рум – щорічна конференція високого рівня, організована Фондом Маршалла. Учасниками форуму традиційно є високопоставлені та впливові політичні, інтелектуальні й бізнес-лідери з Північної Америки і Європи. Раніше США заявляли, що поліпшення енергоефективності й пошук альтернативних джерел енергії в Україні сприятиме вирішенню її газової суперечки з Росією.

Події

Україна відсудила у «Русала» «Запорізький алюмінієвий комбінат» За позовом Генеральної прокуратури України Господарським судом міста Києва 22 березня 2012 р. прийнято рішення про розірвання договорів купівлі-продажу пакета акцій ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» у кількості 423,5 млн простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна, що становить 68,01% статутного фонду товариства, укладених між Фондом державного майна України і ЗАТ “АвтоВАЗІнвест” та між останнім і компанією “VELBAY HOLDINGS LIMITED” (Кіпр).

Про це повідомляє відділ зв’язків із засобами масової інформації Генпрокуратури України. Вказаний пакет акцій повернуто державі в особі Фонду державного майна України. «Суд погодився з доводами Генеральної прокуратури України про те, що у зв’язку із розірванням за ініціативою ВАТ «ЗАлК» кредитної угоди щодо рефінансування інвестором заборгованості товариства у сумі $75,5 млн істотно змінились обста-

вини, чим суттєво порушено майнові інтереси держави», – йдеться в повідомленні ГПУ. Досі контроль над «ЗАлК» мав російський алюмінієвий холдинг «Русал» Олега Дерипаски. Рішення націоналізувати підприємство було ухвалене у зв`язку з тим, що «Запорізький алюмінієвий комбінат» за власною ініціативою розірвав кредитну угоду про рефінансування заборгованості на $75,5 мільйона. Таким чином

«ЗАлК», як вважає Генпрокуратура України, істотно порушив майнові інтереси держави. У прес-службі «Русала» вже заявили, що холдинг оскаржить вердикт (про передачу контрольного пакета акцій комбінату в держвласність) у вищій інстанції. «Рішення суду не набрало чинності, завод, як і раніше, належить «Русалу», про передачу акцій державі не йдеться», – зазначено у заяві компанії. Генпрокуратура України добивається націоналізації «Запорізького алюмінієвого комбінату» впродовж останніх двох

років. У травні 2011 року суд вже повертав підприємство в держвласність, проте після трьох місяців це рішення було скасоване. «ЗАлК» є єдиним виробником алюмінію в Україні. Торік у квітні «Русал» зупинив випуск алюмінію на комбінаті через невигідні тарифи на електроенергію (ви­трати на неї перевищували 45% собівартості продукції). За підсумками роботи в 2011 році чистий збиток підприємства сягнув 131,2 млн грн. За матеріалами УНІАН

ДовідкА ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» – єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з потужністю 100 тис. тонн на рік. На початку 2001 р. «Фонд держмайна України» за підсумками приватизаційного конкурсу продав 68,01% акцій російському комбінату «АвтоВАЗ-Інвесту» за $70 млн. Згідно з угодою купівліпродажу інвестор, зокрема, мав погасити кредитні зобов`язання заводу перед «Укрексімбанком» на $76,45 млн. У 2004 р. власником комбінату стала російська група «СУАЛ», що входить до десятки найбільших алюмінієвих компаній світу. У 2007 р. «ЗАлК» перейшов під контроль об`єднаної компанії «Російський алюміній» (ОК «Русал»), створеної в березні 2007 р. шляхом злиття «Русалу», «СУАЛу» і глиноземних активів швейцарського трейдера «Glencore».
20 березня – 2 квітня 2012 р. Події

Новинки

«QTECH»: настінна антивандальна шафа WQSHP-806325-CTV Російський виробник мережевого устаткування компанія «QTECH» анонсувала випуск настінної антивандальної шафи WQSHP-806325-CTV. Новий виріб призначений для встановлення в під’їздах житлових будинків і технічних приміщеннях будівель, де необхідний захист від несанкціонованого доступу. Тут розміщуватимуть різне електронне устаткування, телекомунікаційну апаратуру та електротехнічні пристрої. Ця настінна шафа дає змогу компактно об’єднати різне обладнання на стіні площею 0,5 м2. У ній передбачено забезпечення безперебійним живленням навантаження, потужність до 500 VА, контроль і облік електроенергії. Поворотна рама вміщує 3 пристрої типу комутаторів, IP-шлюзів у виконанні 19’’. Також є оптичний крос і крос типу «Krone» на 10 плінтів. Передбачено керування електроживленням і місце для зберігання запасу оптичного кабелю.

Основні технічні ха­ рактеристики настінної антивандальної шафи WQSHP-806325-CTV: • габарити (висота, ширина, глибина) – 800х630х250 мм; • вага – не більше 27 кг; • товщина матеріалу стінок – 1,5 мм; • матеріал – листова сталь; • колір – RAL7035 або інше забарвлення вимогу замовника; • кількість кабельних скоб – 7 шт.; • місце для лічильника електроенергії – внизу ліворуч; • місце для джерела безперебійного живлення (ДБЖ) – внизу справа; • максимальна висота ДБЖ – 180 мм.

Рейтинг електромобілів Нещодавно на сайті www.fueleconomy.gov оприлюднили рейтинг найефективніших електромобілів світу. Електрокари оцінювали, зважаючи на витрати палива і дальність пробігу на одній зарядці.

Перше місце у рейтингу посів «Mitsubishi» IMiEV, друге і третє місця поділили відповідно «Ford» Focus EV та «Nissan» Leaf. Замикає десятку «Toyota» Prius V. Рейтинг, в якому представлені стовідсоткові електромобілі і гібридні автомобілі, уклав Державний департамент енергетики США.

Базова система освітлення «LEDagon» Шафа SE8 від компанія «Rittal» «Arrow Electronics», «Cree», «Häusermann» і «Kathrein Austria» анонсували систему «LEDagon» – унікальну систему LED-освітлення. В ній відображені всі аспекти системи світлодіодного освітлення: рішення термоменеджменту, інноваційні друковані плати, датчики та інші електронні компоненти. «LEDagon» дає змогу користувачам швидко та економічно втілити власні ідеї.

«Arrow», «Cree», «Häusermann» і «Kathrein Austria» скооперувалися з метою запропонувати комплексне рішення – від розробки проекту твердотілого освітлення з використанням сучасних технологій, до його інсталяції. Друковані плати, які використовують у «LEDagon», базуються на HSMtec, мідно-склотекстолітовій (FR4) технології, розробленій компанією «Häusermann». Ця технологія забезпечує оптимальні теплові характеристики для відведення тепла від великих масивів світлодіодів, здатність прово-

дити великі струми і масштабованість друкованої плати для використання в різних проектах. До складу «LEDagon» містить мікроконтролер, що забезпечує інтелектуальне керування світлодіодами «Xlamp» від «Cree» і дає змогу впровадити світлодіодне освітлення в різних додатках. За допомогою датчиків, що є в системі, контролюють розміщення, напрямок, яскравість і температуру освітлення. Сенсорна клавіатура і повзункові перемикачі на лицьовій панелі дають змогу встановлювати різні режими роботи. На 7-сег-

ментному індикаторі відображається поточне значення струму. До того ж можна оновлювати програмне забезпечення через MiniUSB-2.0-інтерфейс. Для дистанційного керування системою, оцінювання результатів або оновлення мікропрограмного забезпечення інтегровано хостдодаток Windows. Живиться система від стандартного джерела постійної напруги. «Häusermann», «Kathrein Austria» і «Arrow» продемонструють «LEDagon» на спеціалізованій виставці «Light + Building» у Франкфурті (15–20 квітня).

Розподільні шафи, використані окремо або коли до них не потрібен доступ збоку, мають значні переваги. Проте у таких випадках можливості різноманітного монтажу для комплектувальників обмежені порівняно з лінійними шафами. Цю проблему намагається вирішити компанія «Rittal» за допомогою нових окремих шаф SE 8. Це рішення забезпечує сумісність з системою шаф TS 8 і разом з цим різноманітні можливості монтажу та цінові переваги. Окремі розподільні шафи використовують у різних сферах промисловості й інфраструктури будівель, зазвичай у машинах і установках, для яких компоненти розподілу живлення та керування необхідно розмістити в саме таких шафах. Для цих випадків компанія «Rittal» розширила системну платформу TS 8 новою окремою шафою SE 8. На відміну від лінійних шаф з рамним каркасом і знімними боковими стінками, корпус шаф SE 8 складається з об’єднаних двох бічних стінок та даху, які виготовляють з одного листа сталі. Для забезпечення простого доступу в шафу задню стінку кріплять на гвинтах. На вбудовану раму основи можна монтувати засоби для введення кабелю так само, як у системі лінійних шаф TS 8. Двері й цоколь SE 8 також взяті з серії TS 8. Оскільки профілі шафи для внутрішнього монтажу

такі ж самі, як у шафі TS 8, SE 8 повністю інтегрована в системну платформу TS 8 та має різноманітні переваги. Отже, користувач отримує вигоду від ширших можливостей монтажу на двох монтажних рівнях. Різноманітні системні комплектуючі, які «Rittal» пропонує для TS 8, можна без проблем встановлювати і в SE 8. Якщо раніше для окремих і лінійних шаф використовували різні типи комплектуючих, то тепер їх кількість можна скоротити. Оскільки у SE 8 корпус шафи і профіль виготовляють з одного листа, вартість продукту нижча. При великій ширині шафи SE 8 забезпечує найбільший потенціал економії. Тож тепер, замість двох або трьох з’єднаних у лінійку шаф можна використовувати одну. Подальше скорочення витрат забезпечує автоматичне вирівнювання потенціалів між корпу-

сом шафи, задньою стінкою і панелями основи. Спеціальні контактні елементи, які при монтажі проколюють лакофарбове покриття і забезпечують надійне електричне з’єднання, дають змогу не встановлювати окремих дротів заземлення. Значні переваги отримують також і проектувальники, тому що внутрішній монтаж SE 8 цілком ідентичний монтажу TS 8, тож можна спершу розпочати проектування і тільки згодом визначити, чи буде використана окрема чи лінійна шафа.

cmyk


cmyk20 березня – 2 квітня 2012 р. на правах рек­ла­ми

Новинки

Нові тепловізори «Fluke»: покращений фокус та ергономічність Компанія «Fluke» представила одразу п’ять нових тепловізорів із широким діапазоном функцій. Як стверджують виробники, ці пристрої можуть стати регулярною складовою стандартних методик виявлення несправностей і діагностичних процедур. Нові пристрої Ti110 і Ti125 призначені для промисловості та бізнесу, TiR110 іTiR125 – для діагностики будівель, Ti100 – для загального застосування.

Нові функціональні можливості: • система фокусування «IROptiFlex» – автоматичне фокусування, можливість ручного фокусування для отримання великих планів. «IR Optiflex» дає змогу виконувати ці дії швидко і просто, отримуючи чіткі, точні зображення; • технологія «IRFusion» – за допомогою цієї запатентованої технології на одному екрані поєднані цифрові зображення видимого та інфра­ червоного діапазону. Таким чином забезпечують максимально точне

документування проблемних ділянок; • можливість працювати однією рукою – пристрої важать 0,73 кг, їх зручно тримати в руці, всі кнопки розміщені в межах досяжності великого пальця. Ці тепловізори настільки легкі, що їх можна спрямовувати, тримаючи й у вертикальному, і в горизонтальному напрямку протягом тривалого часу; • міцність конструкції – нові прилади ви­тримують складні робочі умови; • кілька режимів відеозапису – відеозапис без

налаштовування фокуса у видимому та ІЧ-діапазоні з повним підтриманням технології «IR-Fusion». Моніторинг динаміки процесів, покадрова діагностика, створення відеозвітів у ІЧдіапазоні; • т е х н о л о г і я «IRPhotoNotes» – захоплення до трьох цифрових фотографій на файл теплового зображення і збереження окремого запису про моделі устаткування, заводські таблички з паспортними даними та іншої корисної інформації; • електронний компас – ця функція гарантує впевненість у тому, що проблеми локалізовані завдяки збереженню

показів компаса разом із тепловим зображенням; • програмне забезпечення «Fluke SmartView IR» – професійний модуль аналізу зображень і засобів складання звітів, що забезпечує перегляд, анотування та редагування інфрачервоних зображень. Належить до комплекту, має необмежені ліцензії, є можливість безкоштовно оновлювати впродовж усього терміну слугування. Як уже зазначалося, п’ять моделей призначені для широкого кола користувачів, охоплюють різні сфери застосування і належать до різних цінових діапазонів:

• моделі Ti110 і Ti125 – для заводських техніків, фахівців з опалення, вентиляції, кондиціонування повітря та холодильних установок, а також для електриків, що відповідають за підтримання у працездатному стані й оглядають електротехнічне і механічне обладнання та його компоненти; • моделі TiR110 і TiR125 – для фахівців, що перевіряють будівлі

та контролюють енергоспоживання, оцінюють проблеми ізоляції, витоку повітря, виникнення вологості або будівельних дефектів і складають відповідну звітність; • модель Ti100 – для загального застосування. Як і попередні моделі, цей прилад конструктивно міцний і простий в експлуатації. Олександра Гайдуківська

Оновлення обладнання

Інтелектуальні модулі розподілу живлення «Eaton» та «Cisco» «EnergyWise» Компанія «Eaton» оголосила про нові функціональні можливості інтелектуальних модулів розподілу електроживлення (ePDU). Тепер прилади підтримують керування електроживленням «Cisco» «EnergyWise», можуть визначати групи розеток на вибір, забезпечувати живлення устаткування за заданим розкладом і його планове вимкнення, а також масову конфігурацію і масове оновлення модулів ePDU. Ці нові функціональні можливості доступні для моделей «Managed», «Advanced Monitored» і «Switched ePDU» після оновлення внутрішнього програмного забезпечення (ПЗ). Технологія «Cisco» «EnergyWise» дає змогу керувати, перемикати і контролювати споживання енергії інфраструктур у центрах обробляння даних (ЦОД) з підтримкою «EnergyWise». Інтеграція модулів ePDU дає користувачам можливість ретельного моніторингу і додаткового керування енергоспоживанням до рівня окремого сервера, тобто контролювати й оптимізувати ви­трати на електроенергію. «Одним із найважливіших завдань для ЦОД на сьогодні є пошук нових шляхів зниження споживання енергії та зменшення експлуатаційних витрат без шкоди для надійності самої системи. Цього не можна досягти без чіткого розуміння рівня споживання енергії. Отож надання точних даних щодо споживання електроенергії сотнями блоків ePDU в мережі

простим і зрозумілим способом стає вкрай важливим для будьякого ЦОД», – розповідає Сергій Амелькін, менеджер напряму «Якісне електроживлення» компанії «Eaton». Вдосконалені модулі ePDU компанії «Eaton» забезпечують інтелектуальний розподіл електроживлення і здатні вимірювати споживання окремих серверів у вольтах, ватах, амперах і кіловат-годинах з точністю 1% (понад 2 ампери). Завдяки інтеграції з «Cisco» «EnergyWise», модулі ePDU працюють як кінцеві точки «Cisco» в мережі «EnergyWise», а доступ до них можна отримати безпосередньо з будьякого керівного додатка з підтримкою «EnergyWise». Це дає змогу станціям керування «Cisco» отримувати інформацію про споживання електроенергії через численні модулі ePDU безпосередньо з

окремих розеток. Окрім того, модулі ePDU контролюють використання енергії, підтримуючи мережу «EnergyWise» для безпечного ввімкнення або вимкнення окремих розеток. Ще одним новим доповненням є те, що модулі ePDU дають змогу користувачам визначати на свій розсуд групи розеток. Завдяки цьому можна присвоювати атрибути групам розеток для того, щоб користувач, замовник або конкретн и й відділ компанії могли стежити і керувати власним енерго­ споживанням. До того ж живлення устаткування за заданим розкладом дає змогу вимикати некритичне обладнання, наприклад, на вихідні дні або в нічний час, забез-

печуючи додаткові варіанти раціонального використання енергії. Масова конфігурація та оновлення модулів ePDU компанії «Eaton» за допомогою «Intelligent Power Manager»

Усі модулі ePDU компанії «Eaton» повністю інтегровані з програмним забезпеченням «Intelligent Power Manager» (IPM) компанії «Eaton», яке дає змогу користувачам керувати своїм енергопостачанням через єдиний інтерфейс і єдину IP-адресу. Як стверджують виробники, нові функціональні можливості

масової конфігурації й оновлення, реалізовані за допомогою «Intelligent Power Manager», забезпечують ще більшу простоту використання. Завдяки функції масової конфігурації, можна налаштувати, наприклад, рівень спрацьовування пристроїв сигналізації одночасно для кількох модулів ePDU. Це сприяє зменшенню часу пусконалагодження для центрів обробляння даних і спрощує встановлення і техобслуговування блоків ePDU. Функція масової конфігурації дає змогу адміністраторам ЦОД здійснювати подальше оновлення внутрішнього програмного забезпечення мережевих інтерфейсних карт на кількох модулях ePDU одночасно, полегшуючи таким чином розширення функціональних можливостей. Програмне забезпечення «Intelligent Power Manager» версії 1.25, яке компанія «Eaton» випустила в лютому 2012 р., необхідне для підтримки можливостей як масової конфігурації, так і масового оновлення. Це ПЗ доступне для безкоштовного завантаження на сайті компанії.


20 березня – 2 квітня 2012 р.Огляд автоматичного вимикача серії ВА47-60 Недавно «ІЕК Україна» анонсувала розширення асортименту модульної автоматики і вивела на ринок України автоматичні вимикачі серії ВА47-60 з ПКС 6000 А. Вимикач автоматичний серії ВА47-60 забезпечує захист колу, що живиться від надструмів у разі виникнення аварійних ситуацій (коротких замикань і перевантажень) в однофазних або трифазних електричних мережах змінного струму номінальною напругою до 400 В частотою 50 Гц. Ряд конструктивних особливостей вимикача дав змогу довести вимикальну властивість

апарата до 6000 А. Також вимикач можна застосовувати для неавтоматичної оперативної комутації електричних кіл. Виготовляють ВА47-60 на сучасному виробництві з дотриманням вимог, встановлених національним стандартом. Вимикач автоматичний серії ВА47-60 випускають в одно-, дво-, три- і чотириполюсному виконанні з характеристиками спрацьовування C і D.

ВА47-29М

ВА47-60

Рис. 1. Конструкції автоматичних вимикачів ВА47-29 і ВА47-60: 1 – деталі механізму незалежного розчеплення; 2 – рухомий контакт; 3 – нерухомий контакт; 4 – контактна напайка зі срібловмісного композиту; 5 – пластини дуговідведення; 6 – дугогасильна решітка.

www.iek.ua

Діапазон номінальних струмів ВА47-60 досить широкий – від 6 до 63 А, що дає змогу застосовувати цей пристрій для захисту практично будь-якого кола. Беручи до уваги зацікавленість покупців до цієї продукції, ми спробували в цій статті дати загальну відповідь на питання наших клієнтів через порівняння вже добре відомих усім автоматичних вимикачів ВА47-29М і ВА47-60. Для порівняння розглянемо конструкцію двох автоматичних вимикачів з асортименту ТМ IEK, які мають різне значення ПКС. Це автоматичні вимикачі ВА4729М (ПКС 4500 А) і ВА47-60 (ПКС 6000 А) (рис. 1). Обидва вимикачі налаштовані на номінальний струм 16 А і мають характеристику електромагнітного розчеплювача «С». На рис. 2 помітне різне компонування апаратів. У конструкції ВА47-29М рухливий контакт розміщений зліва, з боку дугогасильної камери. У ВА47-60 – рухливий контакт справа, з протилежного боку від дугогасильної камери, які значно відрізняються за розмірами, що вказує на різні властивості дугогасіння. Відомо: що більше пластин при однаковій відстані між ними, то ефективніше електрична дуга розсікатиме. У ВА4729М дев’ять пластин, а у ВА47-60 їх тринадцять (рис. 2). Механізм вільного розчіплювання у ВА47-60 конструктивно простіший і легший, зачеплення більш м’яке, робоча пружина розмикання одна і достатньо потужна. Тобто розмикання контактів порівняно з ВА47-29М відбудеться швидше. На високу зносостійкість контактної пари при процесі горіння вказу контактна напайка нерухомого контакту, в обох випадках (ВА47-29М і ВА47-60) вона виконана зі сріблевмісного

композиту, а також спеціальна форма контактної зони рухомого контакту. Цьому ж сприяє й те, що у ВА47-60 рухливий контакт замикається пластиною дуговідведення, а у ВА47-29М не замикається. Окрім вищеописаних характеристик є ще одна важлива відмінність: пластина дуговідведення рухомого контакту ВА47-60 виконана у вигляді гладкої кривої (що значно полегшує затягування дуги в дугогасильну камеру), а у ВА47-29М це ламана лінія із зоною критичного стану в зоні перелому. Також необхідно зазначити, що у ВА47-60 є пластина дуговідведення подвійної товщини в зоні нерухомого контакту. Подвійна товщина необхідна для збільшення ресурсу при горінні дуги. Ще одна особливість: рухливий контакт ВА47-60 при розмиканні торкається пластини дуговідведення, що різко підвищує ефективність дугогасильної камери. Отже, ВА47-60 справді має більше значення ПКС порівняно з ВА47-29М. Цей факт підтверджують і результати проведених випробувань: конструкція ВА4760 дійсно відповідає значенню ПКС 6000 А. 04-06 квітня 2012 р. компанія «ІЕК Україна» спільно з компанією «ЕЛ-КОН» запрошує вас відвідати виставку «Енергопром 2012» у Дніпропетровську. Виставковий стенд розміщений у секторі №4. Представники компанії, як завжди, будуть готові надати відвідувачам консультації щодо асортименту продукції ТМ ІЕК і ознайомити з перспективами та можливостями співробітництва.

Рис. 2. Дугогасильні камери автоматичних вимикачів ВА47-29М і ВА47-60

Весь спектр електротехнічної продукції

cmyk


cmyk20 березня – 2 квітня 2012 р. Вимірювання

Оновлені цифрові мегомметри нового покоління

Генератори спеціальної та довільної форми від «LeCroy»

Польська компанія «Sonel» випустила на ринок оновлену серію портативних цифрових вимірювачів параметрів електроізоляції, фактично завершивши етап повно рестайлингу номенклатури вимірювачів.

Компанія «LeCroy» розширила лінійку цифрових генераторів, представлених раніше серією генераторів довільних форм на базі ПК «ArbStudio». Нові прилади «WaveStation» належать до класу генераторів спеціальної та довільної форми (СПФ) бюджетного сегмента.

Оновлення своєї продукції компанія розпочала ще у 2009 році. Як наслідок, поряд зі зразками приладів, виконаних у корпусах старого типу, майже в кожній вимірювальній серії напряму тепер є й альтернативні вимірювачі нового покоління в оновлених корпусах. Процес модернізації не тільки охопив фірмовий колір і форму приладів, а й істотно змінив «начинку», пристрої набули додаткових функцій або стали багатофункціональними. У розділі приладів контролю параметрів ізоляції (мегомметри), компанія запропонувала дві нові моделі «Sonel» MIC-2505 та «Sonel» MIC-2510, які мають більше функціональних можливостей порівняно з попереднім поколінням вимірювачів. MIC-2505 та MIC2510 – цифрові мегомметри, призначені для

У серії є три моделі генераторів із максимальною вихідною частотою 10, 20 і 50 МГц. Ці генератори забезпечують видавання 5 форм стандартних функціональних сигналів: синус, прямокутник, трикутник, імпульс, шум, а також відтворення більше 40 вбудованих у меню готових форм сигналів довільної форми. Новинки використовують технологію прямого цифрового синтезу (DDS), яка дає змогу формувати точні, стабільні й неспо­ творені за формою сигнали для широкого кола вимірювальних додатків та інженерного дизайну. Генератори оснащені інформативним кольоровим графічним РК-дисплеєм і мають зручний для користувача інтерфейс. Особливістю серії «WaveStation» є наявність у генераторах двох ціл-

вимірювання опору ізоляції кабельних ліній, проводів, обмоток трансформаторів, двигунів, інших електро- і телекомунікаційних установок. Максимальна вимірювальна напруга становить 2500 В по­стійного струму, а діапазон вимірюваного опору сягає 2000 ГОм.

• автоматичне роз­ ряджання ємності кабелю після закінчення вимірювання ізоляції; •  в и м і р ю в а н н я  н а ­ пруги змінного і постійного струму – до 600 В.

Основні функціональні можливості: • вимірювальна на­­ пруга – до 2500 В; • вимірювання опору ізоляції – до 2000 ГОм; • обчислення кое­ фіцієнта абсорбції (зволоженості ізоляції) та кое­ фіцієнта поляризації (ступеня старіння ізоляції); • звукова індикація п’ятисекундних інтервалів – спрощує вирішення завдання з побудови тимчасової залежності; • постійна індикація вимірюваного опору або струму витоку;

Технічні характеристики: • тип ізоляції – подвійна відповідно до PN-EN 61010-1 i IEC 61557; • категорія вимірювання – IV 600V (III 1000V) відповідно до PNEN 61010-1; • захист корпуса – ІР54; • живлення приладу – набір акумуляторів SONEL L-1 NiMH 9,6V; • вага – приблизно 1,3 кг; • розміри – 260х190х60 мм; • РК-екран.

ком незалежних вихідних каналів, що дає змогу одночасно генерувати два довільних сигнали (за частотою, амплітудою та формою). Генератори мають вихідний опір з можливістю перемикання 1 МОм – 50 Ом для під’єднання до різних трактів. За допомогою USBпорту на передній панелі користувач може легко зберегти створений сигнал на зовнішній flashносій для подальшого використання або відтворити в генераторі вихідну форму за файлом зовнішніх даних. Основні можливості і характеристики: • максимальна частота дискретизації – 125 MГц; • розрядність ЦАП – 14 біт, довжина пам’яті для формування сигналу – 16 кБ;

• кількість вихідних каналів – 2 (незалежні у всіх моделях), • стандартні форми сигналу – синусоїдальний, прямокутний, трикутний, імпульс, шум; • широкий перелік вбудованих сигналів довільної форми (більше 40 готових форм); • види модуляції – АМ, ФМ, ЧМ, ЧМН, ФМн, АМН, ШІМ; • кольоровий графічний дисплей для відображення вихідного сигналу (діагональ 9 см, роздільна здатність 320х240 точок); • інтерфейс USB (опція GPIB); • графічний редактор для формування сигналів СДФ (програма «EasyWave»). Висока продуктивність генераторів, низький рівень джитера і мінімальні гармонічні спотворення вихідного сигналу в поєднанні з незначним часовим зсувом між каналами дають змогу формувати високоточні сигнали.

Вимірювання

Новий високоточний генератор-калібратор гармонічних сигналів Нещодавно на ринку з’явився генераторкалібратор гармонічних сигналів CK6-122. Новий прецизійний прилад призначений для відтворення: • гармонічних сигналів з нормованими значеннями частоти і амплітуди; • сигналів з нормованими значеннями частоти і амплітуди першої гармоніки та коефіцієнта гармонік; • гармонік, інтергармонік і субгармоніках основного сигналу з нормованими значеннями частоти й амплітуди одночасно до 15 складових; • періодичних сигналів довільної форми за заданим законом формування і високою точністю генерації. Генератор-калібра­ тор гармонічних сиг­ налів CK6-122 можна застосовувати: • для періодичного перевіряння та калібрування еталонних і робочих засобів вимірювань коефіцієнта гармонік (нелінійних спотворень, несинусоїдальності, коефіцієнта спотворення синусоїдальності, сумар-

ного коефіцієнта гармонічних складових, total harmonic distortions THD) у радіотехніці, при контролюванні параметрів якості електроенергії тощо; • для перевіряння та калібрування вимірювачів рівнів гармонік напруг і струмів щодо першої (коефіцієнтів n-ї гармонійної складової напруги та струму); • для випробування технічних засобів на відповідність обов’язковим вимогам стандартів електромагнітної сумісності ГОСТ Р 51317.3.2-2006, ГОСТ Р 51317.4.13-2006; • для випробування засобів контролю параметрів якості електроенергії на відповідність обов’язковим вимогам ГОСТ Р 51317.4.7-2008, ГОСТ Р 51317.4.30-2008, ГОСТ Р 8.655-2009, ГОСТ Р 8.656-2009. Принцип дії приладу CK6-122, який працює під керуванням зовніш­ньої

ПЕОМ через інтерфейс USB, заснований на сучасному методі цифрового синтезу сигналів. Вбудований 16-розрядний ЦАП перетворює за командами ПЕОМ значення частоти, напруги і фазових зрушень гармонічних складових сигналу, які задаються в цифровому коді, на вихідні аналогові величини. Їх посилює підсилювач з низьким рівнем шуму, сигнал із якого надходить на вихідний резистивний ступінчастий атенюатор. Основні технічні ха­ рак­теристики генерато­ ра-калібратора CK6-122: • діапазон відтворюваних частот 0,1 Гц – 1 МГц (в цьому діапазоні можна відтворювати будь-які гармоніки, інтергармоніки і субгармоніки із заданими рівнями амплітуд і фазовими зрушеннями

щодо основної гармоніки) з дискретністю 0,024 Гц і абсолютною похибкою, яка не перевищує ±(2,10– 4•F+0,024 Гц), де F – встановлювана частота, Гц; • діапазон відтворюваних амплітудних значень першої гармоніки на навантаженні 600±1 Ом від 0,01 до 10 В з дискретністю 0,01 В і абсолютною похибкою, яка не перевищує ±(0,01•А+1 мВ), де А – встановлювана амплітуда, В; • діапазон відтворюваних значень коефіцієнта гармонік Кг від 0,001 до 100% з дискретністю 0,001%; • абсолютна похибка від 0,0005 до 2% (основне виконання СК6-122) і від 0,005 до 2% (виконання СК6-122-01) залежно від частоти й амплітуди першої гармоніки і значення Кг.

Струмові кліщі з відкритим захопленням Російська компанія «Енергопромавтоматика» випустила на ринок цифрові струмові кліщі з відкритим захопленням Е321.3 «КРАБ». Вони дають змогу вимірювати змінний струм до 600 А і напругу до 660 В. Відкрите захоплення струмового датчика дає змогу здійснювати вимірювання у важкодоступних місцях або там, де зробити це

пристроєм з роз’ємним магнітопроводом просто неможливо. Додатковими перевагами вимірювальних кліщів Е321.3 «КРАБ» є мала вага, ергономічність, надійність, безпечність, підсвічування цифрового індикатора і зони вимірювання. Окрім цього, швидкість вимірювання новим приладом Е321.3 КРАБ становить не більше 2–3 секунд.

Технічні характеристики: Параметр Напруга змінного струму

Значення 0/200/660

Похибка вимірювання напру±[1,5+0,6(Uk/Ux-1)] ги змінного струму Сила змінного струму

0/200/600 A

Похибка вимірювання сили ±[2,0+1,0(Ik/Ix-1)] змінного струму Діаметр провідника

17 мм

Струм, споживаний від джерела живлення, з підсвічуван- 4 мА, з підсвічуванням – 25 мА ням
20 березня – 2 квітня 2012 р. Кабель та провід

Вдосконалений кабель «SLiPWire» Нове покоління проводів для повітряних ліній електропередачі THHN від «Cerro Wire» Американська компанія «Cerro Wire LLC» презентувала на ринку новинку – кабель марки «SLiPWire» з термопластичним термостійким нейлоновим покриттям (THHN) і спеціальною оболонкою з самозмащувального полімеру, який забезпечує низький коефіцієнт тертя при прокладанні.

Завдяки цим характеристиками під час прокладання нового кабелю значно зменшуються часові, фі­зичні та матеріальні ви­ трати. Також немає потреби застосовувати матеріали для змащення, а згодом очищати кабелі та видаляти залишки мастила. Випробування, проведені незалежними експертами (наприклад, незалежною випробувальною лабораторією «Intertek Testing Services»), підтвердили, що цей кабель за

своїми експлуатаційними характеристиками еквівалентний або перевершує альтернативні кабельні продукти для будівельної галузі. При виготовленні кабелю «SLiPWire» також використовують запатентовану технологію точного вимірювання необхідної довжини кабелю і маркування на кабельних барабанах («True Sequential Footage»). Це дає змогу спростити процес збору й обробляння інформації про запаси кабелю, наявного на складі, і його вартість. Окрім того, спеціально розроблена система ідентифікації («Max Print») дає змогу швидко визначати розмір кабелю, завдяки чому спрощується процес обирання та контроль кабелю і зменшуються фінансові витрати.

Компанія «Hendrix/Kerite Cable» оголосила про нову пропозицію для вітрової енергетики – кабель типу TRXLP на напругу 34,5 кВ.

Польська компанія «TELE-FONIKA Kable» нещодавно презентувала нову серію кабелів марки «GREENPAS», призначену для повітряних ліній електропередачі. Як запевняють виробники, особливістю цих виробів є унікальна тришарова структура ізоляції. Осердя складається зі струмопровідних жил, виконаних зі сплаву Al-Mg-Si. Як бар’єр, що запобігає повздовжній міграцію вологи, використовують спеціальний порошок, який розбухає і заповнює осердя. Електропровідний шар, накладений поверх жил, відповідає за рівномірний розподіл електричного поля. Ще один ізоляційний шар виконаний із термопластичного поліетилену низької щільності. Зовнішній ізоляційний шар вироблений із термопластичного поліетилену високої щільності, стійкого до впливу ультрафіолето-

«Siemon»: вдосконалені комутаційні шнури категорії 6

Компанія «Siemon» оголосила про випуск нового покоління популярних комутаційних шнурів на основі неекранованої витої пари категорії 6 типу UTP MC6. Нові вироби мають менший діаметр і ультратонкий з’єднувач з наконечником, що знижує напругу. Як запевняють виробники, вони відповідають вимогам або й перевищують встановлені стандартами значення для кабелів категорії 6. Складовою доопрацьованих шнурів типу MC6 є новий кабель з багатодротовими жилами діаметром 26 AWG, розрахований на 250 МГц, який завдяки зменшеному діаметру підвищує гнучкість шнура і при цьому відповідає усім встановленим стандартами ANSI/TIA-568-C.2 і ISO / IEC 11801. Щоб новий виріб із по­кращеними експлуатаційними характеристиками відповідав технічним умовам і вимогам, виробники передбачили подвійну оболонку типу CM/LS0H, виконану з матеріалу, що не містить галогенів і має низьке димоутворення. Окрім того, нові шнури типу MC6 придатні для нарощування, що особливо важливо при підтриманні надзвичайно насиченого комутаційного середовища (наприклад, мережеві перемикачі або стільникові сервери). Прозорий наконечник також захищає інтегрова-

ну «навісну» защіпку, що не лише спрощує процес видалення шнурів, а й дає змогу керувати защіпкою з віддаленого боку роз’єму. Все це полегшує монтаж, прокладання і видалення шнурів при високій щільності розміщення компонентів мережі. Цей ультратонкий наконечник забезпечує ефективне зняття механічного навантаження, при збереженні критичного радіуса вигину і максимальної гнучкості й утримує кабель в потрібному положенні. Така міцна конфігурація в поєднанні з запатентованим компанією «Siemon» внутрішнім міжпарним металевим відокремлювачем зберігає геометрію пар кабелю і запобігає деформації, результатом чого є вища якість передавання сигналу. Нові шнури також оснащені унікальними защіпними кліпсами з кольоровим маркуванням, які можна

Кабель типу TRXLP для підземного прокладання

додавати або видаляти при ввімкненні або вимкненні роз’єму. Це полегшує ідентифікацію та керування у комутаційному полі. Усі комутаційні шнури MC 6 компанії «Siemon» сумісні зі стандартними розетками і відповідають вимогам стандартів FCC68.500 і IEC 606037. Вони мають високий опір до тривалого впливу вологи, екстремальних температур і забруднювачів повітря. Нові проводи сертифіковані на відповідність критеріям UL, схемам комутації T568A і T568B, тому їх можна застосовувати для мереж «Ethernet». Шнури випускають у широкому спектрі кольорів зі стандартними довжинами до 7,5 метра.

вого випромінювання та атмосферних чинників. Завдяки застосуванню в конструкції термопластичного поліетилену, після закінчення терміну слугування ці вироби можна повністю переробити. Порівняно з традиційними проводами типу PAS (з одним шаром ізоляції) проводи типу «GREENPAS» завдяки тришаровій структурі характеризуються вищим опором ізоляції та високою стійкістю ізоляції до часткових і ковзальних розрядів, що робить їх менш схильними до пошкоджень і забезпечує триваліший термін безпечної експлуатації.

Усі технологічні процеси і процедури випробувань під час виготовлення цих кабелів відповідають стандартам ICEA/AEIC. Кабелі виготовляють із застосуванням технології тришарової екструзії та сухого сушіння. Кабель TRXLP на 34,5 кВ випускають у двох модифікаціях: з алюмінієвими і мідними жилами. Стандартний розмір струмопровідної жили – від 1/0 до 1250 kcmil, конфігурація концентричної

нейтральної жили може бути повною або короткою. Компанія «Hendrix» готова корегувати кількість і довжину кабелів, які постачає, до початку виготовлення, щоб адаптувати їх до останніх змін у схемі розміщення компонентів вітрових енергетичних комплексів. Виробники запевняють, що вони тісно співпрацюють зі споживачами, щоб розробити гнучкий графік постачання кабельних виробів, який найбільш відповідатиме графіку будівництва запроектованого клієнтом об’єкта. Окрім того, фахівці і представники конструкторського відділу компанії «Hendrix» надають допомогу клієнтам у пого­ дженні вимог специфікацій на кабелі з вимогами галузевих стандартів, щоб переконатися, що ці специфікації гарантують отримання оптимального продукту для конкретної сфери застосування.

«Superior Essex Energy Inc.»: розпочато серійне виробництво кабельних виробів Компанія «Superior Essex Energy», підрозділ «Superior Essex», розпочала комерційне виробництво першої кабельної продукції низької напруги для енергетичного сектора. Початковий асортимент охоплює кабелі низької напруги (на 300 і 600 В) для контрольновимірювальних приладів, аудіосистем, систем внутрішнього зв’язку, пристроїв регулювання споживання енергії, систем аварійної сигналізації, а також контрольних

кабелів і керування на напругу 600 В, призначених для кіл керування в промисловості та на станціях або системах енергопостачання. Перша лінійка кабельної продукції енергетичного призначення – це кабелі діаметром від 18 AWG до 10 AWG, що мають

ізоляцію і оболонку на основі різних матеріалів і різних поєднань цих матеріалів: ПВХ/ПВХ, ПВХ/нейлон/ПВХ, ПЕ/ ПВХ/ПВХ і зшитий ПЕ/ ПВХ. Віце-президент з маркетингу компанії «Superior Essex Energy» Ліндсей Аллен повідомив, що випуск цих кабелів – тільки початок планів компанії стати постачальником усієї лінійки кабельних виробів для енергетичного ринку. Як запевняють представники компанії, нове підприємство компанії в місті Тарборо (США), яке освоїло випуск цих кабельних виробів, зареєстровано в системі ISO 9001:2008 і використовує у виробництві найсучасніше технологічне обладнання.

cmyk


cmyk20 березня – 2 квітня 2012 р. ТЕНДЕНЦІЇ

Що за «воскресінням» ВАТ: залучення інвестицій чи приватизація… Ярослав ЯКИМОВИЧ

Тривалий час «ЕлектроТЕМА» послідовно висвітлює питання будівництва Дністровської гідроакумулювальної станції у Чернівецькій області. Намагаємось не оминати будь-яку інформацію, пов’язану з цим грандіозним об’єктом, який має стати найбільшою ГАЕС у Європі.

Нещодавно, натрапивши на сайті economica.com.ua на матеріал із інтригуючим заголовком «Кому віддадуть ГАЕС», вкотре хочемо привернути увагу читачів, тобто фахівців, керівників, загалом, так би мовити, галузевої громадськості до процесів, пов’язаних із цим вітчизняним енергетичним довгобудом. А ці процеси то загальмовуються, то набирають обертів з кожною черговою зміною урядів. Як відомо, за останнє десятиріччя до влади приходили то уряд Тимошенко, то уряд Януковича і, відповідно, то ліквідовували, то відновлювали діяльність ВАТ «Дністровська ГАЕС». І ось 25 січня цього року відбулися загальні збори акціонерів товариства, на яких відновлено його діяльність, яка з 16 вересня 2009 року була паралізована, оскільки ВАТ «Дністровська ГАЕС» перебувало у стані ліквідації. Крім того, акціонери прийняли необхідні рішення для приведення діяльності ВАТ «Дністровська ГАЕС» у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства». На зборах також обрано органи управління товариства: Наглядову раду й Ревізійну комісію та керівника виконавчого органу. До Наглядової ради увійшли юридичні особи НАК «Енергетична компанія України» і

ПАТ «Укргідроенерго» та фізична особа Вадим Соломченко. Генеральним директором ВАТ «Дністровська ГАЕС» обрано Сергія Луніна, який до цього очолював ліквідаційну комісію. Статутний фонд ВАТ «Дністровська ГАЕС» становить 475 млн 329 тис. 410 грн, номінал акції – 10 грн. Державі, тобто, НАК «Енергетична компанія України», належить 87,4% статутного фонду ВАТ «Дністровська ГАЕС», ПАТ Укргідроенерго» – 11,48%, решту акцій розподілено між міноритарними акціонерами. Нагадаємо, що акціонерне товариство на базі однойменної недобудованої гідроакумулювальної електростанції на Дністрі у Чернівецькій області було створене в 1998 році з метою залучення недержавних інвестицій у її спору­ дження. До речі, варто звернути увагу на те, що рішення про відновлення АТ прийняте не вперше. Протистояння між прихильниками добудови Дністровської ГАЕС то у складі акціонерного товариства, то у складі державного «Укргідро­ енерго» розпочалося під час першого прем’єрства Юлії Тимошенко і після призначення міністром палива та енергетики Івана Плачкова. У грудні 2005 року акціонери ВАТ «Дністровська ГАЕС» прийняли рішення про лікві-

дацію товариства та про передавання цілісного майнового комплексу у вигляді недобудованої станції «Укргідроенерго». Однак у травні 2007 року, коли Кабмін очолював Віктор Янукович, було прийнято протилежне рішення: скасовано ліквідацію товариства, а з 1 червня того ж року управління будівництвом енергооб’єкта знову повернуто до компетенції ВАТ. У 2009 році історія повторилася: у вересні акціонери ВАТ «Дністровської ГАЕС» прийняли повторне рішення про ліквідацію товариства. Йому передували наказ міністра палива та енергетики Юрія Продана про передавання функцій замовника спорудження об’єкта компанії «Укргідроенерго», а також розпорядження уряду Юлії Тимошенко про передавання майна у вигляді недобудови на баланс «Укргідроенерго». При цьому на балансі «Дністровської ГАЕС» залишилася ГЕС-2, яка виробляє електроенергію для потреб споруджуваного об’єкта. Таким чином, зауважує аналітик в «Экономических Известиях», зворотна гра з ліквідацієюпоновленням акціонерного товариства зразка січня нинішнього року завершує двосерійний семирічний цикл протистояння. Однак оскільки керівники нинішнього паливно-енергетичного блоку уряду Миколи Аза-

рова багато управлінських рішень публічно не обговорюють, не зовсім зрозуміло, з якою метою реанімують АТ, і чи не є рішення акціонерів від 25 січня прелюдією до наступної зворотної передачі станції на баланс «Дністровської ГАЕС» з подальшою можливою приватизацією об’єкта? Один із експертів повідомив «Экономическим Известиям», що рішення про відновлення АТ пов’язане з кредитуванням проекту. Зокрема, висловлено думку про ефективніше реструктурування активів і виділення об’єкта будівництва в окрему структуру, аби воно не перебувало в одному «казані» «Укргідроенерго». Однак що і як конкретно будуть передавати або ділити, наразі експерти визначити не можуть. А добре відомий нам і авторитетний у фаховому середовищі галузі президент Енергетичної асоціації України Василь Котко не підтримує ідею можливого зворотного

передавання майнового комплексу на баланс «Дністровської ГАЕС». «Доки об’єкт був в «Укргідроенерго», там хоч щось більш-менш робилося, бо ця компанія володіє певними фінансовими можливостями. Однак що буде робити самотня «Дністровська ГАЕС» з єдиним добудованим гідроагрегатом із семи запроектованих, якщо знову отримає станцію? Будь-який інвестор, перед тим як вкладати в добудову, зажадає гарантованого тарифу на електроенергію, який забезпечить повернення коштів. З таким самим успіхом ГАЕС можна добудовувати і у складі «Укргідроенерго», – вважає В. Котко. На його думку, «Дністровська ГАЕС» могла б володіти непоганими можливостями щодо залучення інвестиційних коштів на пізніх етапах завершення будівництва за наявності блоків, що вже працюють, однак у ниніш­ньому вигляді навряд чи інвестори виявлять до неї значний інтерес.

Безумовно, «Укргідроенерго» навряд чи можна вважати ефективним будівельником. Зокрема, за висновками Рахункової палати, Мінпаливенерго впродовж 2008–2010 років не забезпечило раціонального використання коштів держбюджету на спорудження ГАЕС. При цьому внаслідок постійного порушення графіка вартість робіт зросла в 2,4 разу – до 8457 млн грн. Тільки торік у грудні введено в промислову експлуатацію перший гідроагрегат станції потужністю 350 МВт, хоча до цього часу було заплановано ввести в дію три гідроагрегати. Попри все на сьогодні чи не ключовим визріває питання: що є істинною метою влади у разі можливого передавання ГАЕС до складу окремої акціонерної структури? Залучення інвестицій чи забезпечення приватизації майбутньої найбільшої ГАЕС у Європі потрібною бізнес-групою?

А ТИМЧАСОМ… Чистий прибуток ВАТ «Дніпровська ГАЕС» у 2011 році збільшився на 15,65% – до 703 тис. грн. Про це повідомляє держустанова «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» при Національній комісії з цінних паперів і фондового ринку (НКЦБФР). Дохід (виторг) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) торік збільшився на 14% – до 38 млн 949 тис. грн порівняно з 33 млн 532 тис. грн у 2010 році. Валовий дохід збільшився на 14,5% – до 11 млн 552 тис. грн порівняно з 9 млн 876 тис. грн. Статутний фонд ВАТ «Дністровська ГАЕС» становить 475 млн 329 тис. 410 грн, номінал акції – 10 грн.

*

*

*

Промінвестбанк виділить ПАТ «Укргідроенерго» кредити на загальну суму 250 млн гривень, які призначені на оплату будівництва Дністровської гідроакумулювальної електростанції. Відповідні угоди сторони підписали 29 лютого 2012 року. Про це повідом-

ляє агентство «Інтерфакс-Україна» із посиланням на публікацію у «Віснику державних закупівель». Згідно із повідомленням, кошти залучають терміном на один рік під 20% річних. Вартість обслуговування кредитної лінії на 150 млн гривень становитиме 30 006 962 гривні (без ПДВ), лінії на 100 млн гривень – 20 004 641 гривню (без ПДВ). Як відомо, наприкінці грудня 2011 року “Укргідроенерго” не вдалося результативно провести тендер на залучення кредитів на загальну суму 1,1 млрд гривень для завершення будівництва другого і третього гідроагрегатів Дністровської ГАЕС. Генеральний директор «Укргідро­ енерго» Ігор Сирота влітку 2011 року зазначав, що загальна вартість добудови другого і третього гідроагрегатів становить близько 5 млрд грн, з яких 4 млрд грн можуть бути кредитні кошти, 1 млрд грн – кошти, передбачені в тарифі генкомпанії на відпуск електроенергії.
20 березня – 2 квітня 2012 р. АЛЬТЕРНАТИВА: ТЕХНОЛОГІЇ

3D-осередки можна інтегрувати в черепицю У домовласників, які бажають долучитися до сонячної енергетики, але стурбовані тим, що пластини сонячних панелей можуть змінити зовнішній вигляд будинку не на краще, скоро з’явиться можливість об’єднати старі традиції з новими досягненнями. Американська компанія «Solar3D» повідомила, що досліджує потенціал інтеграції сонячних осередків безпосередньо в черепицю. Традиційні сонячні комірки не дуже годяться для черепиці, бо мають фіксовану орієнтацію, однак «Solar3D» вважає, що її технологія може з цим впоратися. Як і багато інших подібних технологій, сонячні комірки Solar3D максимізують кількість сонячного світла, що перетворюється на електрику, вловлюючи і «замикаючи» його всередині. У той час як традиційні сонячні комірки відтворюють значну частину світла, перш ніж поглинути його, розробка «Solar3D» «замикає» світло всередині фотоелектричних структур, витравлених у кремнієвій пластині, де фотони «перестрибують»

з місця на місце, збільшуючи ймовірність того, що будуть поглинені. Представники компанії заявили, що її сонячні 3D-осередки мають внутрішню ефективність до 25,47%. Для порівняння, цей показник у наявних у продажу аналогів становить від 15 до 19%. Окрім того, поверхня осередків від «Solar3D» така, що дає змогу вловлювати світло з більш широких кутів, тобто не тільки вдень, а й уранці та увечері, а також у зимові місяці. На відмі-

ну від них, ефективність традиційних сонячних осередків значно знижується, як тільки світло, що потрапляє на них, виходить за межі вузького спектра кутів падіння. Представники «Solar3D» стверджують: їхня розробка здатна зберігати 25% ефективність у такому широкому спектрі кутів, що може накопичувати удвічі більше енергії, ніж традиційні сонячні комірки. За матеріалами moesonce.com

Мініатюрні фрактальні дерева для сонячної енергетики У домовласників, які бажають долучитися до сонячної енергетики, але стурбовані тим, що пластини сонячних панелей можуть змінити зовнішній вигляд будинку не на краще, скоро з’явиться можливість об’єднати старі традиції з новими досягненнями. Вирощені з нітрату срібла на допованій фтором підкладці оксиду олова, мініатюрні фрактальні «срібні дерева» могли б стати основою для нового типу фотогальванічних комірок. За словами Френка Остерлоо, провідного дослідника з Каліфорнійського університету в Девісі (США), подібні структури дадуть змогу в майбутньому створювати ефективні сонячні батареї. Фрактал – це нескінченно самоподібна геометрична фігура, кожен фрагмент якої повторюється при зменшенні масштабу. У цьому випадку кожне відгалуження срібною ниточки в 50 разів тонше від людської волосини і має відгалуження, на яких ростуть ще дрібніші «гілочки», формуючи деревоподібні візерунки. У сонячних батареях «срібні дерева» будуть покриті полімерами, що абсорбують світловий

потік. Коли фотони потраплять на полімерне покриття, виникатимуть короткоживучі пари «електрон – дірка». Позитивно заряджені дірки «збиратимуться» срібними «гілками», а електрони – мігруватимуть до протилежного електрода, створюючи електричний потенціал. Пан Остерлоо порівнює свою розробку зі справжніми деревами, які використовують фрактальні структури з гілок для ефективного розподілу листя, накопичують сонячне світло. Подібним чином нанорозмірні об’єкти «срібних дерев», маючи надзви-

Мікроінвертори у сонячній енергетиці

вертори, які встановлюють на кожній панелі. Шляхом перетворення постійного струму на змінний на кожному модулі мікроінвертори максимізують вихідну потужність, підвищуючи таким чином ефективність роботи системи загалом. Мікроінвертори, як правило, дорожчі, тому що вони потребують складної електроніки для фільтрації змінного струму. Найбільші витрати – на електролітичний конденсатор – по суті акумулятор, який зберігає енергію в межах дуже коротких проміжків часу, що дає змогу інвертору створювати змінний струм. Як заявляли донедавна виробники мікроінверторів, ці пристрої розроблені для невеликих інсталяцій – до 2 кВт, що обмежує їхнє використання для сонячних колекторів на дахах житлових будинків. Проте події останніх місяців свідчать, що мікроінвертори посилено

За матеріалами moesonce.com

Батареї подешевшають удвічі

Зважаючи на тенденції у Європі щодо згортання і скорочення державних субсидій для сонячної енергетики, можна припустити, що незабаром гостро постане питання про ефективність використання енергії небесного світила. У зв’язку з цим актуальними є оцінки, подані у блозі Олексія Солового про порівняльно новий спосіб – застосування мікроінверторів, завдяки яким можна підвищити ефективність сонячних інсталяцій на 25%. Це чималенька цифра, а, отже, і гроші. Нині на великомасштабних сонячних енергостанціях використовують або один «центральний», або безліч «послідовних» інверторів для перетворення енергії, що надходить від групи з’єднаних фотоелектричних панелей. Обидва підходи, однак, мають низьку ефективність через спосіб з’єднання панелей між собою. У будь-якому випадку, якщо одна панель пошкоджена або затінена, продуктивність усієї системи знижується до рівня найслабшої ланки в ланцюзі. Кілька років тому було запропоновано рішення – використовувати мікроін-

чайно розвинену площу поверхні, ідеальні для ефективного накопичення носіїв заряду. Лабораторія Френка Остерлоо вже готова до створення справжніх сонячних батарей на основі нанорозмірного «срібного лісу». А щоб перехід від теорії та моделювання до реальної справи відбувся якнайшвидше, американський приватний фонд підтримки наукових досліджень RCSA виділив ученим $100 тис. Кошти не астрономічні, але суттєві.

Компанія «Twin Creeks Technologies» розпочинає продаж машини, яка дасть змогу значно зменшити використання кремнію в сонячних батареях.

«стукають у двері» великих комерційних інсталяцій. Як приклад, мікроінвертори на 660 кВт «Enphase» були нещодавно встановлені на сонячній фермі у Вісконсині. У цьому унікальному проекті було встановлено 2000 мікроінверторів і 99 трекерів на земельній ділянці, яку ніколи б не віддали під сонячну генерацію. Згідно із заявою «Enphase», їхня частка в Каліфорнії в 10 – 100 кВт

інсталяціях на 10–100 кВт зросла з 0 до 19% за 3 роки. Інші вендори, такі як «ЕIQ», «SolarEdge» і «Tigo» також успішно реалізовують великі проекти. «EIQ» завершила інсталяцію на 1,2 мВт в Coalinga, штат Каліфорнія. «SolarEdge» встановила панелі та мікроінвертори в офісі французької компанії «Bouygues» біля Парижа. Ця наземна інсталяція – 1 мВт, перша стадія з 3 мВт проекту. У компанії вже

більше 80 інсталяцій по всьому світу – від 200 кВт до 1 мВт. Як відомо, Україна нині перебуває на стадії активного розвитку сонячної енергетики. Використання ефективних рішень може зробити цю сферу ще привабливішим бізнесом, які разом із «зеленим» тарифом відкриють дорогу «зеленій» енергореволюції.

Завдяки іонному прискорювачу «Hyperion» можна виготовляти сонячні батареї з кремнієвим шаром удесятеро тоншим, ніж у наявних. Таким чином, один із найдорожчих компонентів кремнієвих фотоелементів використовуватимуть набагато менше. Згідно з даними представників компанії, введення «Hyperion» в експлуатацію може знизити капітальні витрати на обладнання на 50% для типової компанії, яка сама відповідальна практично за весь технологічний ланцюжок: від підготовки кремнію до створення сонячних панелей.

За матеріалами elektrovesti.net

За матеріалами: science.compulenta.ru

cmyk


cmyk

10

20 березня – 2 квітня 2012 р. На замітку фахівцям

Автоматизація

Універсальний ультразвуковий датчик Нещодавно на ринку з’явилась нова серія ультразвукових датчиків «SICK UM18-2 Hi», виконана в меншому корпусі та з достатньо широким набором функцій. Датчики цієї серії випускають на 4 діапазони вимірювань з максимальною відстанню до 1,3 м. Для полегшення процесу монтажу прилади «SICK UM18-2 Hi» виробляють у радіальному корпусі та в корпусі з поверненою на 90° головкою, а також з 3-ма промисловими інтерфейсами. Окрім того, доступні виконання з аналоговим виходом по струму або напрузі, виходом з можливістю перемикання та інтерфейсом IOLink. Як запевняє компанія «SICK», датчики серії UM18-2 Hi гарантують надійне вимірювання незалежно від кольору, прозорості, глянцевості матеріалу і навколишнього освітлення для робочих дистанцій до 1,3 м. Металевий корпус M18 завдовжки лише 41 мм. Програмують роботу датчиків через IO-Link і/або за допомогою багатофункціонального вводу teach-in. Високий захист чутливих елементів нової серії датчиків від бруду, пилу, вологи і туману забезпечує стійку роботу у складних умовах промислового використання.

Блок перетворення сигналів датчиків термоопорів із гальванічною розв’язкою БПО-31, БПО-41 Одноканальний перетворювач термоопору (ТСМ-50М, ТСМ-100М, ТСМ гр. 23, ТСП-50П, ТСП-100П, ТСП гр. 21), підключеного по трьох- (БПО-31) або чотирьохпровідній (БПО-41) схемі, у вихідний уніфікований сигнал постійного струму або напруги (0-5 мА, 0-20 мА, 4-20 мА, 0-10 В)

• контроль рівня заповнення рідин або сипких матеріалів; • вимірювання діаметра рулонів металу, паперу чи пластику; • позиціонування або виявлення електронних друкованих плат або скляних панелей в електронній промисловості та у виробництві сонячних панелей; • безперервне виявлення тканини; • вимірювання і виявлення темних дерев’яних панелей або блискучих металевих деталей.

Сфери застосування: • вимірювання, позиціонування або виявлення блискучих і прозорих матеріалів у пакувальній промисловості;

на правах рек­ла­ми

Переваги датчиків: • робоча дистанція до 1,3 м забезпечує гнучкість застосування;

Передплатний індекс 23717

• проста інтеграція в обладнання завдяки короткому корпусу M18 у прямому або кутовому виконанні; • інтелектуальні фільтри забезпечують надійні результати вимірювання для стабільності робочих процесів; • вбудована температурна компенсація забезпечує високу точність вимірювань у будь-який час; • суцільний металевий корпус забезпечує високу працездатність обладнання; • синхронізація або мультиплексування дають змогу одночасно використовувати до 10 датчиків; • неможливо ненавмисно змінити налаштування датчика, тому що процес програмування відбувається через зовнішній кабель; • датчики з можливістю перемикати вихід і з інтерфейсом IO-Link забезпечують високу гнучкість обладнання разом із простим керуванням.

• трирівнева гальванічна розв’язка (вхід/вихід/живлення); • можливість налаштування вхідного сигналу під нестандартні виконання (перетворення сигналів опору від резистивних давачів і реохордів); • температурний режим роботи від мінус 40°С до плюс 70°С; • термін гарантії - 5 років!

ТОВ «МІКРОЛ» 76495, м. Івано-Франківськ вул. Автоливмашівська, 5 тел.: (0342) 502701, 502702 e-mail: microl@microl.ua, www.microl.ua


20 березня – 2 квітня 2012 р.

11

Автоматизація

Індуктивні датчики наближення

Модулі-перетворювачі послідовного з’єднання у бездротовий зв’язок

Модельний ряд індуктивних датчиків наближення «Autonics PRD» зі збільшеною до 25 мм відстанню спрацьовування поповнився новими виробами з додатковими функціональними властивостями.

Нові перетворювачі послідовних з’єднань у бездротовий зв’язок M2M-711D та M2M-712D спеціально розроблені для віддаленого обслуговування і модернізації послідовних мережевих додатків у бездротові. Модуль перетворення M2M711D підтримує Wі-Fі-інтерфейс, а модуль M2M-712D забезпечує підтримання і перетворення сигналів за GPRS-інтерфейсом. Ці прилади застосовують для віддаленого керування і перетворення сигналів серійних портів на мережеві, тобто об’єднують два серійні пристрої, під’єднані через мережу інтернет, без урахування їх розташування та відстані. Використовують для цього TCP/IP і сервер/ клієнт архітектуру. Основні функціональні характеристики: • підтримання комунікаційного режиму «pair-connection server» і «pair-connection client»; • підтримання режиму VxServer; • працює з іншими продуктами M2M (M2M-420-A, M2M-720-A,

M2M-710D тощо); • підтримання послідовного комунікаційного порту RS-232 або RS-485; • вбудований самоналагоджувальний ASIC-чип для порту RS485; • адміністрування на основі Web; • вбудований ОС MiniOS7 Ethernet протокол: TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, RARP; • підтримання IEEE 802.11 b/g для Wi-Fi-режиму; • підтримання WEP-64-, WEP128-, WPA-TKIP- і WPA2-AES-шифрування для AP-режиму; • підтримання WEP-64-, WEP128-шифрування для Ad Hoc-режиму; • забезпечення динамічних DNS-функцій;

• джерело статичного IP/DHCP; • швидкий старт; • 7-сегментний LED-дисплей на 5 цифр. Модулі M2M-711D та M2M-712D можна застосовувати у складних промислових умовах.

Усі новинки оснащені спеціальними інтегральними схемами, які поліпшують характеристики перешкодозахищеності і мають більші функціональні можливості. Серія датчиків «Autonics PRDCM» і «Autonics PRDW» має нові типи роз’ємів під’єднання, її можна укомплектувати кабелем з роз’ємом, що спрощує їх обслуговування та під’єднання. Окрім цього, нові датчики мають спеціальне тефлонове покриття корпуса – це дає змогу застосовувати їх у робочій зоні зварювального апарата, бо захищає від гарячих іскор внутрішні мікросхе-

Вони забезпечують 3 основні мережеві технології.

ми датчиків. Ці серії датчиків характеризуються такими властивостями: • збільшена відстань спрацьовування (порівняно з попередніми моделями, відстань спрацьовування в 1,5–2 рази більша); • покращена пере­ шкодозахищеність завдяки новій інтегральній схемі; • захист від перенапруг, під’єднання з неправильною полярністю, перевантаження за струмом і короткого замикання; • червоний індикатор (СІД) стану виходу; • клас захисту – IP67 (стандарт IEC).

«MOXA» NPort Z2150 і «MOXA» NPort – нові модулі для бездротових мереж Випуск нових бездротових комунікаційних модулів «MOXA» NPort Z2150 і NPort Z3150 для створення великих промислових бездротових мереж за стандартом «ZigBee» планують розпочати не пізніше березня 2012 року.

Режим парного з’єднання: забезпеРежим «VxServer»: програмчення TCP-тунелювання даних між двома не забезпечення з драйвером послідовними пристроями через бездрото«VxComm» для створення віртуальве з’єднання або Ethernet без модифікації ного COM-порту. програм.

Підтримання інших продуктів M2M: систему дистанційного обслуговування віддаленого обладнання можна налаштовувати з локального місця керування. За матеріалами mirasu.ru

MOXA NPort Z2150 і MOXA NPort Z3150 – це конвертер 1 порт RS232/422/485 в ZigBee і ZigBee-Ethernet шлюз відповідно. Ці безпровідні комунікаційні модулі дають змогу забезпечити послідовне під’єднання пристроїв до Ethernet через мережі ZigBee. ZigBee – це сучасний стандарт бездротового зв’язку, однією з переваг якого є велика зона по­криття. Дальність зв’яз­ ку між двома пристроями може сягати 6 тис. м. Така особливість дає змогу використовувати цей стандарт для побудови єдиних мереж на великих промислових підприємствах. Окрім того, дані в ZigBee можна передавати по ланцюжку пристроїв, що значно спрощує процес розгортання мережі на великих площах. Стандарт також передбачає 128-бітове AES-шифрування даних, що

дає змогу використовувати його в системах з високими вимогами до безпеки. Комунікаційні пристрої «MOXA» NPort Z2150/ Z3150 можна використовувати для широкого спектра завдань, у тому числі для промислової автоматизації, медицини, автоматизації будинків, у системах ЖКГ для моніторингу та керування обліком води, електропостачання і опалення тощо. Модулям «MOXA» NPort Z2150/Z3150 притаманний низький рівень енергоспоживання, вони мають захист від перепадів напруги та призначені для роботи в широкому температурному діапазоні –40...+75°C.

cmyk


cmyk

12

20 березня – 2 квітня 2012 р. Альтернатива

Американці створили рідкі батареї Американські вчені з Массачусетського технологічного інституту працюють над технологією, яка дасть змогу створювати дешеві та довговічні промислові акумулятори. У нових батареях містяться рідкі компоненти, що допоможуть стабілізувати рівень навантаження на електромережі, забезпечені енергією з поновлюваних джерел. Коли сонце сідає, генерація електрики сонячними батареями припиняється, і це може створити проблеми для

адміністраторів енергомереж, які намагаються налагодити стабільне енергопостачання. Промислові акумулятори з дешевих і широкодоступних матеріалів дадуть

Читайте у нас на сайті

• «Simoprime»: вже в Україні Компанія «С-інжиніринг» уперше на території України вводить в експлуатацію розподільні установки на базі технології «Siemens Simoprime». Сьогодні розвиток і підвищення виробничих потужностей підприємств неможливі без своєчасного оновлення обладнання та модернізації цілих систем. Зокрема, систем електропостачання.

• Збудовано особливу сонячну електростанцію В іспанській Севільї збудували першу сонячну електростанцію, яка працює навіть уночі. Весь секрет тут у вежі. Її верхівка із розплавленої солі, яка концентрує тепло. На неї спрямовано дві з половиною тисячі дзеркал, які розігрівають вежу до 5000С.

• Вирішуючи проблему утилізації батарейок і ртуті Постанова про порядок утилізації ртутевмісних приладів і батарейок може бути прийнята найближчим часом. Про це нещодавно на прес-конференції сказав міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський, повідомило агентство «ЛІГАБізнесІнформ».

• Перший у світі «сонячний» підйомник Невелике сільськогосподарське містечко у Швейцарії Тенна є батьківщиною першого у світі підйомника, що живиться від сонячної енергії.

змогу вирішити цю проблему і зробити поновлювані джерела енергії ще привабливішим. Олександра Гайдуківська

ElectroTEMA_06  

Gazeta_2012_06

ElectroTEMA_06  

Gazeta_2012_06

Advertisement