Page 1

dodatek internetowy

Ełk: Trzech mężczyzn, którzy mieli narkotyki usłyszy zarzuty

Strona 4 Biblioteka Pedagogiczna w Ełku uratowana

Strona 5

14

30 marzec

3

Ełk. Czarne chmury nad starostwem . Strona 3

Bezdomnych w Wielkanoc będzie więcej niż w wigilię

Strona 2


2

Wydarzenia

Wtorek,24 LIPCA2012

Ełk: Pili razem alkohol, a później okradli znajomego Dwaj młodzi mężczyźni z Ełku trafili do policyjnego aresztu za kradzież telewizora i telefonów komórkowych. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani wspólnie z pokrzywdzonym pili wcześniej alkohol. Gdy właściciel mieszkania zasnął zatrzymani zabrali telewizor i dwa telefony. O zdarzeniu poinformował sąsiad, gdy zauważył dwóch mężczyzn wynoszących sprzęt z mieszkania pokrzywdzonego. Podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Bezdomnych w Wielkanoc będzie więcej niż w wigilię Z Nikodemem Kemicerem, szefem Noclegowni Monar- Markot w Ełku o ostrej zimie i osobach bezdomnych rozmawiał Wojtek Mierzwiński. W. M..: Choć to już profesjonalizm w rozmów. To taka kalendarzowa wiosna, pomaganiu powodują, namiastka rodzinnej zima nadal nie że wiele osób decyduje atmosfery. Może w lany odpuszcza. Kilka dni się korzystać z naszej poniedziałek porzucamy temu w nocy pomocy. Dobrze nam się śnieżkami, bo z temperatura oscylowała się współpracuje z tradycyjnego śmigusa wokół -20 stopni. Wiele policją oraz strażą dyngusa trzeba będzie osób bezdomnych miejską. Te służby raczej zrezygnować... korzysta w tym sezonie wielokrotnie kierują do W. M..: Czy w święta z pomocy noclegowni? nas osoby bezdomne. może przyjść do was N. K.: Ta długa zima to W. M..: Zdarzało nam każdy, kto nie ma dachu wyjątkowo trudny czas się już wcześniej nad głową, nie ma się dla osób bezdomnych. rozmawiać o gdzie podziać i z kim W marcu padł u nas przygotowaniach do podzielić się swoisty rekordświąt. Ale Bożego święconką? jednorazowo mieliśmy Narodzenia i wigilii. N. K.: Tak, oczywiście. w noclegowni ponad 55 Tymczasem wszystko Jest tylko jeden osób. Takiej sytuacji wskazuje na to, że warunek- taka osoba jeszcze nie mieliśmy. mrozy nie odpuszczą w musi być trzeźwa. Od 1 stycznia naszym regionie w Przypomnę adresudzieliliśmy pomocy 77 święta Wielkiej Nocy. jesteśmy przy ul. osobom. Dziś jest ich Czy bezdomni mogą Dąbrowskiego 3C. 49. liczyć na wspólne W. M..: Czego życzy W. M..: Co mogło obchodzenie tych świąt bezdomnym, kierownik spowodować tak dużą w noclegowni? noclegowni z okazji liczbę osób N. K.: Oczywiście. Już świąt? potrzebujących wiem, że tych osób N. K.: Jak zawsze tego pomocy? Wyjątkowo będzie więcej niż na samego- zdrowia, by sroga i długa zima? wigilii, bo około 50 stanęli na nogi, Postępujące zubożenie osób. Nie zabraknie spróbowali odzyskać społeczeństwa? tradycyjnych potrawrodziny, pracy. By im się N. K.: Powodem jest nie święconki, żurku, jeden życie szczęśliwie tylko twarda, z naszych pracowników ułożyło, aby ten pobyt w nieustępliwa zima. już układa menu. Ja noclegowni był Myślę, że dobra sukcesywnie dowożę epizodem w życiu. atmosfera w naszej wiktuały. Nie zabraknie W. M..: Dziękuję za noclegowni oraz także wspólnych rozmowę.


Wydarzenia działań w grudniu ubiegłego roku, kiedy były sygnały o nieprawidłowościach? Czy teraz starostwo będzie płacić za usunięcie śmieci z Największe w historii jego zmniejszenia bezrobocie, niejasności brak. Do tego dochodzą Osiedla Leśnego w Prostkach? Czy firma związane z niejasności wobec warszawska miała w przyznaniem warszawskiej spółki ogóle zamiar prowadzić pozwolenia na ERA-EKO, która w tam jakąkolwiek działalność firmie, która ubiegłym roku działalność, czy tylko urządziła sobie w otrzymała od starosty składować odpady? Prostkach dzikie ełckiego zgodę na wysypisko śmieci, działalność. Efekt? Na te wątpliwości niepewność i protesty w Dzikie składowisko odpowiadał Krzysztof sprawie likwidacji śmieci w Prostkach i Piłat, starosta ełcki. „mechaniaka”. Nad protesty tamtejszych ełckim starostwem mieszkańców. To ta - Nie można od razu powiatowym zbierają sprawa wywołała się czarne chmury. Czy najwięcej pytań radnych zakładać, że przedsiębiorca ma spadnie z nich deszcz? opozycyjnych. niecne intencje, a pozwolenie wydaje się Debata podczas sesji - Jaki wpływ na w oparciu o rady powiatu w wydanie pozytywnej obowiązujący porządek czwartek 28 marca nie decyzji wobec ERAprawny i nie było w tej należała do EKO miało to, że jej sprawie optymistycznych. przedstawicielem jest przeciwwskazań Bezrobocie na koniec kuzyn starosty? - pytał mówił Krzysztof Piłat. 2012 roku - 26 procent, radny Andrzej czyli najwyższe w Zdanowski. - Dlaczego To, że firmę reprezentował mój historii. Perspektyw nie podjęto żadnych Ełk. Czarne chmury nad starostwem.

Bezradni?

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób szczerze życzy redakcja

daleki krewny, nie miało żadnego wpływu na podjęte decyzje. Śmieci mają zniknąć, podjęliśmy już stosowne działania administracyjne, a przedsiębiorca nie uniknie kary. Chciałbym podkreślić pozytywną rolę, jaką odegrali w tym wszystkim mieszkańcy Prostek. Ich przytomność umysłu i podjęcie protestów pozwoliły na ukrócenie procederu składowania śmieci blisko ich domów.

3

a może do sprawy wróci się w czerwcu bądź lipcu, kiedy wszystko trochę ucichnie?

Głównego Urzędu Statystycznego o bezrobociu w powiecie ełckim na koniec lutego Na sesji padły też 2013 roku. Wynosi ono pytania o przyszłość 27,2 proc., bez pracy „mechaniaka”. - Projekt reformy jest na pozostaje u nas prawie etapie procedowania i 9 tys. osób. Tymczasem - Czy zarząd nadal nic się nie odbędzie bez w powiecie suwalskim rozważa „przepchanie” wiedzy radnych bezrobotnych jest 1,7 reformy edukacji odpowiadał Krzysztof tys. osób, czyli 12 proc., zawodowej? - chciał Piłat. zaś w samych wiedzieć Andrzej Suwałkach 4,2 tys. Zdanowski. - Teraz Puentą relacji z obrad ludzi, czyli 14,4 proc. trzymamy nauczycieli i sesji powiatu niech uczniów w niepewności, będzie informacja (sob)


4

Student dostanie pieniądze na założenie firmy nawet 74 tys. zł

Wydarzenia Ełk: Trzech mężczyzn, którzy mieli narkotyki usłyszy zarzuty

Policjanci z zespołu do zwalczania przestępczości narkotykowej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli posiadać narkotyki. Zabronione substancje zostały zabezpieczone, a obaj podejrzani doprowadzeni do komendy. Teraz każdemu z nich może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności. Takiej samej odpowiedzialności może spodziewać Absolwenci zamiast szukaniem pracy, zajmą się się kolejny 22-latek przez policjantów, który w rozkręcaniem biznesu. Otrzymają nisko swoim domu miał marihuanę. oprocentowaną pożyczkę do ok. 74 tys. zł. Wczoraj policjanci z ełckiego zespołu do Jak donosi dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo zwalczania przestępczości narkotykowej Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) chce zatrzymali dwóch mężczyzn. Kryminalni w zmniejszyć bezrobocie wśród młodych samochodzie, którym poruszali się 22-latek i 17wchodzących na rynek pracy po uzyskaniu latek z gminy Kalinowo znaleźli 10 torebek z dyplomu. suszem marihuany. Kryminalni zabezpieczyli Dlatego proponuje, aby osoby takie jeszcze w ponad 8 gram narkotyku, a sprawcy zostali trakcie nauki w szkole wyższej miały możliwość zatrzymani i doprowadzeni do ełckiej komendy, wzięcia niskooprocentowanego kredytu na gdzie usłyszą zarzuty. Teraz każdemu z nich za założenie firmy. Będzie można ubiegać się nawet posiadanie narkotyków może grozić kara do 3 lat o jego umorzenie. Rozwiązanie popierają pozbawienia wolności. zarówno studenci, jak i eksperci rynku pracy. Takiej samej odpowiedzialności może spodziewać Środki na ten cel będą przekazywane z Funduszu się 22-letni mieszkaniec gminy Ełk, który także Pracy (FP) do Banku Gospodarstwa Krajowego wczoraj został zatrzymany przez policjantów. (BGK). Pożyczka na założenie własnej firmy Kryminalni na podstawie zgromadzonych wyniesie do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. informacji wiedzieli, że mężczyzna może mieć Wnioskodawca otrzyma maksymalnie 20-krotność narkotyki. Podejrzenia potwierdziły się i policjanci przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 74 tys. zł zabezpieczyli w sumie jedenaści torebek (na podstawie obecnych strunowych z suszem marihuany. wskaźników). Oprocentowanie wyniesie 1 proc. Weryfikacja wniosku będzie przeprowadzana na podstawie przedstawionego bankowi biznesplanu. Okres spłaty kredytu wyniesie 7 lat z możliwością skorzystania z 12miesięcznej karencji. Będzie można ubiegać się również o umorzenie jego części. Rafał Karaś Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sobota,30 MARZEC 2013 Ełk. Podróż z promilami.

Ja mam wysiadać? Pięć lat pozbawienia wolności grozi 32-letniemu mężczyźnie, który w stanie kompletnego zamroczenia alkoholowego wybrał się na przejażdżkę miejskim autobusem. Kiedy kierowca wyprosił go z pojazdu, ten ze zdenerwowania kopnął w drzwi i potłukł szybę. - We wtorek 19 marca około godz. 20 oficer dyżurny ełckiej policji otrzymał zgłoszenie od kierowcy autobusu miejskiego - mówi Anna Fic, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Ten poinformował mundurowych, że ujął i trzyma mężczyznę, który uszkodził szybę w autobusie. Na miejsce zdarzenia przybyli policjanci. W trakcie wyjaśniania sprawy okazało się, że 32-letni mężczyzna podróżował autobusem miejskim po Ełku. - Kiedy kierowca zakończył trasę zobaczył, że nie wysiadł z niego jeszcze jeden pasażer, którego poprosił, by opuścił pojazd - mówi Anna Fic. Mężczyzna początkowo protestował, ale w końcu wysiadł. Zaraz po tym odwrócił się i kopnął w drzwi autobusu. Szyba została zniszczona, a pasażer zaczął uciekać. Kierowca dogonił go i przytrzymał do czasu przyjazdu policji. 32 - latek trafił do aresztu. Okazało się, iż był kompletnie pijany. Miał prawie 4 promile alkoholu w organizmie! Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Za zniszczenie mienia może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. (sob)


Kultura

5

Biblioteka Pedagogiczna w Ełku uratowana Ze Zdzisławem Fadrowskim, dyrektorem departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie o zmianach w funkcjonowaniu Biblioteki Pedagogicznej w Ełku, rozmawiał Wojciech Mierzwiński. W. M..: Do 30 czerwca zakończy się proces likwidacji ełckiej filii Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki, którą prowadzi Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Skąd propozycja, by jej prowadzenie przejął powiat? Z. F.: Powiat zarządza tutejszymi szkołami ponadgimnazjalnymi, na miejscu jest lepsze rozeznanie w kwestii potrzeb biblioteki. Z biblioteki korzystają mieszkańcy powiatu. Dlatego radni sejmiku województwa podjęli decyzję o likwidacji tej placówki w Ełku. Zresztą nie tylko- podobnie rzecz ma się w przypadku filii w Iławie, Szczytnie, Węgorzewie, Biskupcu, Pasłęku czy Morągu. W. M..: Jeśli powiat przejmie prowadzenie biblioteki, na powiat spadnie też obowiązek zabezpieczenia kosztów z tym związanych? Z. F.: Nie. Pieniądze na bieżące prowadzenie tych placówek, więc także ełckiej biblioteki, wykładać będzie urząd marszałkowski.

KIM NOWAK w Zebrze

5 kwietnia 2013 r. (Piątek) W. M..: A jeśli zajdzie konieczność wykonania godz: 19:00 remontów, co wiązać się może ze sporymi sala ZEBRA wydatkami? Ełckiego Centrum Z. F.: Powiat będzie mógł tego dokonać na mocy Kultury porozumienia z urzędem marszałkowskim. Proszę bilet: 20/25 zł wierzyć, że jeśli zajdzie potrzeba, na przykład (przedsprzedaż / w dniu konieczność prac remontowych wskaże Sanepid koncertu) czy inspektor nadzoru budowlanego, nie pozostawimy powiatów samych. KUP BILET ONLINE na W. M..: Jak na takie propozycje zareagowali radni innych powiatów? Z. F.: W Iławie filię biblioteki powiat przejął bez żadnej zwłoki. Tu ważne okazała się także jej ocena przez samych mieszkańców. Sądzę, że w Ełku ważny jest fakt, że biblioteka mieści się w tym samym budynku, gdzie ma swoje miejsce Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna, prowadzona przez powiat. W. M..: Czy proponowane zmiany organu zarządzającego odczują czytelnicy? Z. F.: Nie sądzę, by się spostrzegli w tych zmianach. Mają one jedynie charakter organizacyjny, powtarzam, że celem ich jest lepsza odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnej społeczności. W. M..: Dziękuję za rozmowę (ełccy radni powiatowi na sesji 28 marca ostatecznie zdecydowali o utworzeniu Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ełku- red.).

www.bilety.eck.elk.pl Skład: Bartek Waglewski wokal, bas Michał Sobolewski gitara Piotr Waglewski perkusja Kim Nowak – zespół powstał w 2009 roku w składzie Michał Sobolewski, Bartek Waglewski, Piotr Waglewski. 14 maja ukazał się debiutancki album zatytułowany „Kim Nowak“. Nazwa odnosi się do lat

60., tęsknoty za nagrywaniem płyt na żywo bez produkcyjnych fajerwerków. Bracia Waglewscy, zafascynowani hiphopem, wracali (co znamienne dla lat 90.) do zespołów o korzeniach w muzyce punkowej, garażowej – Bad Brains, Fugazi, Sonic Youth czy Morphine. Pierwsze zespoły WAGLEWSKICH to właśnie muzyka punkowa. Chociaż często dawali upust swoim fascynacjom, chociażby na koncertach projektu Tworzywo, dopiero niedawno udało im się znaleźć gitarzystę, który ma podobne sentymenty i tęsknoty. Michał Sobolewski to znawca muzyki lat 60., zafascynowany brudnym, mocnym

brzmieniem gitar z płyt Jimiego Hendrixa, Black Sabbath, Ten Years After czy mniej znanych Toad, 13th Floor Elevators. Zachowując energię z prób, ZESPÓŁ w składzie bębny, gitara, bas zarejstrował pierwszą płytę „Kim Nowak“ w sierpniu 2009 roku.

(King Kong!). Kim Nowak to dwanaście „popsutych piosenek“ – przesterowanych, brudnych, od których „Popłynie wrzątek i pęknie serce, wysiądzie prąd w całym mieście“. cali (co znamienne dla lat 90.) do zespołów o korzeniach w muzyce punkowej, garażowej – Bad Brains, Fugazi, Sonic Youth czy To płyta grana na żywo, Morphine. Pierwsze bez użycia komputerów, zespoły gdzie wszystkie brudy WAGLEWSKICH to zostały pozostawione właśnie muzyka celowo. Rify gitarowe, punkowa. Chociaż często odnoszące sie często dawali upust do klasyki gatunku, swoim fascynacjom, współgrają z punkową, chociażby na garażową sekcją koncertach projektu rytmiczną. Teksty, Tworzywo, dopiero często wykrzykiwane, niedawno udało im się opowiadaja o śmierci, znaleźć gitarzystę, który przemijaniu (Pistolet, ma podobne Biegnij, Urodziny, sentymenty i tęsknoty. Spacer), morderstwie (Nóż), niedojrzałości Źródło: (Sierpień), emocjach wwwkimnowak.pl (AAA!, Rekin), prawdziwej miłości


6

Sport PŁYWACY MOS EŁK W REPREZENTACJI POLSKI

Wielomecz międzynarodowy. Dwoje zawodników sekcji pływackiej UKS MOS EŁK zostało powołanych do Reprezentacji Polski na wielomecze międzypaństwowe. Wychowankowie trenera Igora Makala: Sara Leończuk i Maciej Falaciński po Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów otrzymali powołanie do Kadry Narodowej Sara Leończuk w biało – czerwonych barwach zadebiutuje w dniach 06-07.04.2013 r. Gospodarzem wielomeczu pływackiego juniorów będzie Poznań. Udział w zawodach potwierdziły reprezentacje Brazylii, Czech, Cypru, Finlandii, Izraela, Szwajcarii, Turcji, Portugalii, Ukrainy i Polski. Maciej Falaciński po raz szósty będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Zawody odbędą się na Ukrainie w dniach 0607.04.2013 r. z udziałem reprezentacji Brazylii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Izraela, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Portugalii, Ukrainy i Polski. Gospodarzem wielomeczu będzie miasto Kijów.

Sobota,30 MARZEC 2013 Piłka nożna. Wojewódzkie mistrzostwa LZS

Byli o krok od medalu Czwarte miejsce w wojewódzkim finale zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej. Wygrała drużyna Samorządowej Szkoły Podstawowej w Rudzienicach. Wojewódzki finał rozegrano w Wikielcu. Zakwalifikowało się do niego sześć najlepszych ekip z regionu, które pomyślnie przeszły przez eliminacje i półfinały. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej w meczach grupowych wygrała 2:1 z Morągiem i przegrała 2:6 z Rudzienicami, co pozwoliło jej na awans do półfinału. W półfinale nasz zespół uległ zawodnikom ze szkoły w Warpunach, by w meczu o trzecie miejsce po zaciętej walce przegrać z Dąbrównem. Turniej wygrał zespół z Rudzienic. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Filip Wójcik ze szkoły w Warpunach. Wszystkie zespoły otrzymały puchary i dyplomy, zaś zawodnicy najlepszych trzech drużyn medale. (sob)

Informujemy, iż w dniu 15-04-2013 nastąpi kolejne losowanie wśród Abonentów posiadających pakiet C TV wraz z Internetem. KOLEJNE LOSOWANIE Osoby, które nie złożyły dokumentów, a chciałyby wziąść udział w losowaniuproszone są o kontakt z Biurem Obsługi Abonenta. LOTERII Życzymy powodzenia MIESIĄC ZA GROSZE

www.autogrupa.eu

AUTO-GRUPA SKLEP MOTORYZACYJNY, SERWIS ul.Garbarska 6/7, 19-300 Ełk, e-mail: biuro@autogrupa.eu tel. 087 620 00 11, GSM: 505 805 255

elcka  

elcka, elk, gazeta elk

elcka  

elcka, elk, gazeta elk