Page 41

bin konutluk proje gündemde. Fas’ta Endonezya’da, Güney Amerika’nın genelinde böyle bir ihtiyaç var. Türklerin bu konudaki başarıları dünya tarafından takip ediliyor ve ‘Gelin bize de yapın’ diyorlar. Onun için inşaat sektörünü önemli alanlardan biri olarak belirledik. İnşaatla ilgili ortaklıklar için gelenler de var. Bu konularda güzel bir birikim var, bunları almaya geliyorlar. Gelenler alım heyeti ve yüzde 99’u mal almaya geliyor. Ama biz buraya bir de ortaklık boyutunu ekliyor ve isterseniz bu ürünleri sizin ülkenizde de üretebiliriz diyoruz” dedi. Bu yıl gelenlerin 600′ü (toplam yabancı katılımcıların yüzde 43′ü) Afrika ülkelerinden. 170 katılımcı Asya Pasifik ülkelerinden gelecek. Dünyanın her tarafından katılım var. ABD’den 11 firma, Almanya’dan 4, Fransa’dan 14 firma geliyor. Rusya’dan da büyük katılım var. Bu ülkeden 30 firma temsilcisi buluşmaya geliyor.

Yılda iki kez yapılıyor

Meral, Ticaret Köprüsü toplantılarının yeni formatı hakkında da şu bilgileri verdi: “Ticaret Köprüsü eskiden yılda bir kez yapılırdı. Bir seferde binden fazla işadamını ağırlıyoruz. Gelenler çok etkileniyor. Türkiye’nin imajı oluştu. Sonra işin veriminin artması için sektörel olarak yılda iki kere yapmaya başladık. Yılın ilk yarısı ve ikinci yarısında (Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim) sektörlere ayırdık. Daha önce gıda ve tarım endüstrisi alanında yaptık. İnşaatı sonra tekstili, yaptık şimdi inşaatın ikincisini yapacağız. İnşaatın kendisi malzemesi makinesi ve mobilya var içinde. Biz TUSKON olarak ticaret heyetleri konusunda çok etkiniz. Yılda 400 civarında yurtdışına heyet gönderip 500 civarında da heyet ağılıyoruz. Bu yılda 900 heyet ediyor. Dünyanın her yerinden insan geliyor. 100 ülkeye gidiliyor ve 130 ülke ağırlanıyor. Yılın her hangi bir gününde 12 ülkede 15 heyetimiz olabiliyor. İnsanlar sürekli bir etkileşim

içindeler. Fikir alışverişi oluyor. Bunlar daha sonra işe dönüşüyor.” Osmanbey’in en önemli müşterisi Afrikalılar

Rıza Nur Meral, TUSKON’un Afrika faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi: “Biz Afrika ile ilk kez 2006’da program yapmıştık. 31 ülkeden 450 işadamı gelmişti. O güne kadar Afrika’yı kimse bilmiyordu. Üzerinden 7 yıl geçti şu anda Türkiye’yi çok iyi tanıyorlar. 2.5 milyar dolar ihracatımız vardı, şimdi 13 milyar dolara çıktı. Bu TUSKON’un ölçülebilir bir katkısı. Bizim dışımızda oraya fazla odaklana olmadı. Bu çalışmaların bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Afrika’da çok büyük iş imkanları var. Konut açığı var. İnşaat işleri büyük pazar. Türk işadamları kıtanın birçok ülkesinde önemli yatırım yaptılar, yapıyorlar. Türkiye’nin geniş tanıtımı sayesinde Osmanbey’in en önemli müşterisi Afrikalı alıcılar oldu.”

Haziran 2013

41

Ekonomi Ajandası Haziran 2013  

Aylık Sanayi ve Ekonomi Dergisi

Ekonomi Ajandası Haziran 2013  

Aylık Sanayi ve Ekonomi Dergisi

Advertisement