Page 29

kapak röportajı Türkiye’deki sağlık sektörünün sorunlarının giderilebilmesi için de proje çalışmalarınız var mı? Evet, var. Bazı projelerin bir parçası olduk ve faydalı yeni teknolojiler kullanmaya başladık. Çalışanların, hastaların, operasyonların daha verimli çalışmasını ve yönetilmesini sağlayacak çözümlerimiz kullanılmaya başlandı. Gerek Bakanlık seviyesinde, gerek yeni açılan Kamu-Özel Hastane Projelerinde, gerekse Özel Kurumlarda, Microsoft olarak güzel projeler ve iş ortaklıkları yapıyoruz. Yeni online proje uygulama araçlarından, verimliliği artıran çözümlerden, en iyi veri analizi ve raporlama araçlarına kadar olan entegre çözümlerimizi Türkiye’de sağlık sektöründeki müşterilerimiz kullanıyor. Sayılarının teknolojiden daha da çok yararlanacaklarını düşünüyorum. Dünyada ciddi bir dijitalleşme süreci var. Biz de bu süreci kaçırmamak için dünyada en iyi kullanılan çözümleri hep beraber tar-

tışıyor ve ülkemize nasıl adapte edeceğimizi araştırıyoruz. Sağlık sektöründe projelendirilmesi gereken çok konu olduğu gibi bunları üzerinde güzel ve özel çalışmalar var. Bu çalışmalar devam edecek ve etmeli de. Microsoft açısından bir güzel taraf ise, en çok araştırma ve yatırım yapılan sektörlerin başında sağlık geliyor. Microsoft, sağlık alanına çok ciddi önem veriyor ve oraya yaptığı yatırımlarla bu alanda gittikçe kendi alanında lider bir kurum haline geliyor. Buradaki bilgi ve deneyimleri Türkiye’ye aktarmak istiyoruz. Size enteresan bir bilgi ise, Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’in, Gates Vakfı’nın sağlık konusunda projeler yaptığını düşünürsek bence Microsoft, dolaylı da olsa buradan bir ilham kaynağı almaya devam edecek. Dünyadan hastalıkların azaltılması, hastalara daha iyi bakılmasına yönelik çok daha fazla yatırım yapmaya ve bu alanda en iyi teknolojileri geliştireceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Mülteciler ile ilgili de çalışmalarınız var.

Onlar için neler yapıyorsunuz? Ülkemizde sayıları 3 milyondan fazla olduğu tahmin edilen mültecilerin en büyük sorunu topluma entegre olamamaları. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri toplum içinde her işe yapabilecek seviyeye gelip, ekonomik ve sosyal statülerini iyeleştirebilmek. Bunu gerçekleştiremezsek sürekli desteklememiz gereken bir topluluk olarak kalırlar. Oysaki ülkemizin gelişmesi için doğru olanın, yaşayan her bireyi geliştirerek, gelişebileceğimiz modeller bulmamız. Bunun için mülteci arkadaşlarımıza teknoloji alanında kendilerini geliştirmeleri, iş sahibi olabilmeleri için kodlama eğitimi alabilecekleri ortamlar sağlıyoruz. Yani teknoloji konusunda kapasite artırma programları ile geleceklerine yön vermelerinde yer alıyoruz. Bu süreç, mültecilerin Türkiye’ye daha iyi uyum göstermelerine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

ekonometri.com.tr 27

Ekonometri Eylül-Ekim 2017  
Ekonometri Eylül-Ekim 2017  
Advertisement