Page 1

woda


Czy wiesz ile moższ zaoszczędzić rocznie?


Kąpiel

Oszczędność roczna Kąpiel

Przy założeniu że kąpiemy się raz dziennie

44,6 zł wanna

20,8 zł

prysznic

Podczas gdy standardowa wanna wymaga nalania od 150 do 200 litrów wody, tak pod prysznicem używamy jedyne 10-15 litrów na minutę. Szybki prysznic da nam ten sam efekt, a oszczędność wody jest widoczna gołym okiem.

205 zł


Mycie zębów Przy założeniu, że myjemy zęby tylko dwa razy dziennie

9,5 zł

pod bieżącą wodą

0,6 zł

przy zakręconym kranie

Jeśli nie zakręcamy wody w kranie na czas mycia zębów lub golenia, spuszczamy w zlewie około 15 litrów wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zęby myjemy co najmniej dwa razy dziennie, łatwo obliczyć, że co miesiąc w ten sposób marnujemy prawie tonę wody. Całkiem sporo, do tego bardzo łatwo tego uniknąć – wystarczy zamiast korzystania z bieżącej wody, nalać odpowiednią jej ilość do kubeczka, którym potem przepłuczemy usta.

Oszczędność roczna Kąpiel

205 zł

Mycie zębów

106 zł


Kapiący kran Informacja o przeliczniku www.outofthefryingpan.com/math/liquid.measure.shtml

4 krople / sek. = 17 L / dobę

10 zł

podczas 30 dni kapania

Spora ilość wody marnuje się bez naszego udziału. Przeciekająca spłuczka lub kapiący Jeśli nie zakręcamy wody w kranie na czas mycia zębów lub golenia, spuszczamy kran powinny być jak najszybciej naprawione, ponieważ nawet niewielki przeciek będzie w zlewie około 15 litrów wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zęby myjemy co najmniej konsekwentnie zużywał wodężeprzez 24 godziny dobę. marnujemy Szacuje się,prawie że nieszczelna dwa razy dziennie, łatwonaszą obliczyć, co miesiąc w tenna sposób tonę spłuczka może codziennie wylać do klozetu aż 50 litrów, natomiast niedokręcony wody. Całkiem sporo, do tego bardzo łatwo tego uniknąć – wystarczy zamiast kran wypuszczający raz na sekundę jedną niewinnie wyglądającą kropelkę, może w potem skali korzystania z bieżącej wody, nalać odpowiednią jej ilość do kubeczka, którym przepłuczemy usta. nam ponad 500 litrów zmarnowanej wody. miesiąca „wykapać”

Oszczędność roczna Kąpiel

205 zł

Mycie zębów

106 zł

Kapiący kran 60 dni rocznie

60 zł


Zmywanie

Oszczędność roczna

Przy założeniu, że zmywamy co dwa dni

Kąpiel

205 zł

Mycie zębów

106 zł

Kapiący kran 60 dni rocznie

60 zł

Zmywanie

77 zł

+ oczędność 1960 zł czasu podczas zmywania 448 zł 2408 zł

8,6 zł ręczne

2,2 zł

zmywarka A+++

Największa korzyść z posiadania zmywarki to jednak oszczędność czasu i wysiłku fizycznego. Powracając do naszego przykładowego zadania, czas, jaki musimy poświęcić na zmywanie 12 kompletów zastawy stołowej, to ok. 40 minut do godziny. Ponownie Jeśli nie zakręcamy wody w kranie na czas mycia zębów lub golenia, spuszczamy zakładając, że takie większe zmywanie trzeba wykonać raz na dwa dni, to daje 600 minut w zlewie około 15 litrów wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zęby myjemy co najmniej miesięcznie, czyli 10 h. Rocznie a więc 121,6 godzin! dwa razy dziennie, łatwo obliczyć,oszczędzamy że co miesiąc7300 w tenminut, sposób marnujemy prawie tonę Jeśli policzyć ten czas średnią stawką za godziną pracy w Polsce (16,14 zł netto), wyniesie wody. Całkiem sporo, do tego bardzo łatwo tego uniknąć – wystarczy zamiast to 1962,62 zł. Tyle pieniędzy moglibyśmy zarobić tymdoczasie lub po prostupotem przeznaczyć korzystania z bieżącej wody, nalać odpowiednią jej w ilość kubeczka, którym przepłuczemy go na ulubioneusta. zajęcia.


Ile litrów? Czy zdajesz sobię sprawę z tego ile tak na prawdę potrzeba wody aby wyprodukowac dane dobro? Poniższa informacja może ię trochę zaskoczyć.

10

litrów potrzebne jest aby zrobić jedną kartkę A4

70

litrów wody kosztuje jedno jabłko

140

litrów wody potrzeba na jedną filiżankę pełną kawy

10 855

dasz tyle za markowe jeansy?

15 500

litrów wody potrzeba na jeden kilogram wołowiny


Linki Poniżej znajdziecie interesujace linki które posłużyły mi do przygotowania prezentacji

Cena wody i ścieków w poszczególnych polskich miastach cena-wody.pl Oszacuj ile wody zużywasz w ciągu dnia http://awesome.good.is/transparency/web/1204/your-daily-doseof-water/flash.html Interesujące prezentacje wideo o wodzie i jej przyszłości na ziemi www.theatlantic.com/sponsored/thinking-big/ Chcesz pomóc potrzebującym? Zapoznaj się. www.charitywater.org Jak dużo wody jest potrzebne do produkcji... virtualwater.eu www.waterfootprint.org

ekologika  

woda ekologika

Advertisement