Page 1

milyar dolarlık 400 kentsel dönüşüm projesi

EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 1

Başbakan erdoğan, Türkiye genelinde 7 milyon konutun elden geçirileceği, 400 milyar dolarlık kentsel dönüşümü projesini resmen başlattı.

İSTANBUL’UN İLÇE İLÇE KENTSEL DÖNÜŞÜM HARİTASI

7 günde 280 milyon euro’luk tekne satıldı

Ankara baş şehir oluşunun 89. yılını kutluyor

www.ekolife.tv www.ekolife.tv // Sayı: Sayı: 15 15

13 Ekim 2012 Cumartesi

T

6

İ

5

’te

ürkiye Cumhuriyeti’nin verdiği kurtuluş mücadelesinin ardından silik bir Anadolu kasabası görünümünde olan Ankara, başkent olmasına karar verilmesinin ardından günden güne gelişerek, bugün ülkenin metropolleri arasına girdi. BAşKenT OlUşUn öYKüSü

stanbul Boat Show’da sergilenen 87 ayrı tekneye toplamda 140 sipariş geldi. 7 gün süren fuarda 280 milyon euro’luk tekne satıldı. en pahalı teknelere ise Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan gelen ’da işadamları ilgi gösterdi. HAnGİ TeKne KAÇA GİTTİ?

2

’de

Zengin evler aldı, fakir bekliyor

İ

8

nşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, varlıklı, orta ve üst gelir grubuna ait insanların birinci değil 2 ve 3'üncü konutlarını da satın aldıklarını, kentte 150 bin civarında konut fazlası olduğunu belirterek, dar gelirli, emekli, ücretli çalışan insanların da konut ihtiyacını karşılayacak projeler yapılması gerektiğini söyledi.

Taksim Meydanı yayalaştırılıyor ’da T

6

OPÇU Kışlası'nın yapımını da kapsayan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'nin, TarlabaşıHarbiye yönünü kapsayan ilk etap inşaatı başlıyor. 240 günde tamamlanacak çalışma esnasında Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapanacak.

Vodafone-PTT, ‘cep nakit’te buluştu V

6

ODAFONE Türkiye ve PTT işbirliğiyie hazırlanan ve 1 Kasım'da tüketicilerle buluşacak olan “cep nakit” kart, para gönderme, cep telefonlarına yükleme, alışveriş yapma ’da ve para çekme hizmeti sunacak.

10

Gölcüklü Transit Custom 2013’ün ticari aracı seçildi

’da

F

ord Otosan'ın Kocaeli tesislerinde ürettiği Transit ailesinin yeni üyelerinden Transit Custom, IAA Hannover 64. Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı'nda "2013 Yılın Ticari Aracı" seçildi.

’de


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 2

2

Güncel

Ankara baş şehir oluşunun 89. yılını kutluyor

A

nkara'nın başkent oluşunun 89. yıl dönümü, 13 ekim Cumartesi (bugün) günü Ankara'da yapılacak törenlerle kutlanacak. Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, kutlama törenleri, saat 07.15'te Zivertepe'den 21 pare top atışıyla başlayacak ve 00.00'da sona erecek. Törenler kapsamında Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'in başkanlığında 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bölge ve İl müdürlerinin de katılımıyla Anıtkabir'e çelenk koyulacak, Ulus Atatürk Anıtı Tören Alanı'nda Mehter Takımı konseri gerçekleşecek. Vali Yüksel, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komu-

M

Ankara’nın başkent oluşunun öyküsü

ustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara'ya geldi. O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919'da İstanbul'da toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbul'a girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu'ya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi'nin İstanbul'da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu. Ankara Anadolu'nun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara'dan kolaylıkla yürütülürdü. Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri'nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle; "Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği" bildiriliyor, "Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır." deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisi'nden gelen üyeler Ankara'da toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü, Ankara'da açıldı. Meclis, ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa bundan sonra ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu'nun bu küçük kentinde sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın planları bu

Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği kurtuluş mücadelesinin ardından silik bir Anadolu kasabası görünümünde olan Ankara, başkent olmasına karar verilmesinin ardından günden güne gelişerek, bugün ülkenin metropolleri arasına girdi.

tanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer il protokolünün de katılımıyla Ankara Valiliği önünde oluşturulacak kortej, seğmenler ve öğrenciler eşliğinde Hacıbayram Caddesi ve Anafartalar Caddesi güzergâhını takip ederek, Ulus Atatürk Anıtı Tören

yoksul kentte hazırlandı. Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922'de kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'mız tamamlandı. Lozan Barış Antlaşması'nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra, İstanbul 23 Eylül 1923'ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. 6 Ekim 1923'de İstanbul'un yabancı işgal kuvvetleri tarafından boşaltılması tamamlandı. Yabancı işgal kuvvetlerinin İstanbul'dan ayrılması, gündeme hükümet merkezi sorununu getirdi. İsmet Paşa (İnönü) hükümet üyesi olmakla beraber, Ankara'nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923'te on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM'ne verdi. İsmet Paşa, Ankara'nın hükümet merkezi olması konusunu acil bir sorun olarak görmekte ve Lozan'dan itibaren zihnine yerleşmiş bulunduğunu ifade etmektedir. İsmet Paşa'ya göre, Ankara'nın başkent olması iç ve dış çeşitli sebeplere dayanmaktadır: "Lozan'da Batı dünyasının murahhasları, mütehassısları, diplomatları ile görüşüyorum. Bunlar İstanbul Hükümeti'ni İstanbul muhitini tanıyan insanlar ve yeni devletin o muhitin insanlarına göre kurulmasını arzu ediyorlar. Bunu her hallerinden anlıyorum. Bizim bakımımızdan meselenin daha ehemmiyetli ve değişik cepheleri var. Bir defa Boğazlar askeri bakımdan tamamıyla açık, tamamıyla emniyetsiz. Bu vaziyetteyiz. Lozan Antlaşması'yla elde edebildiğimiz neticeler ve tarihi şartlar bizi endişeye sevk ediyor. Ayrıca Anadolu'nun ortasında bulunarak ve bir Anadolu hükümeti olarak yeni devleti çalıştırmak istiyoruz". İsmet Paşa'ya göre;

Alanı'na yürüyecek. Ulus Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasından sonra, seğmenler tarafından oluşturulacak kortej, buradan Anafartalar Caddesi-HisarparkSamanpazarı güzergâhını izleyerek Ankara Kalesi'ne yürüyecek ve kale gönderine bayrak çekilecek.

Ankara'nın hükümet merkezi olması meselesinin, hilafetle bir ilgisi yoktur. Fakat, Ankara hükümet merkezi olunca, hilafet bir bakıma devletimizin dışına atılmış oluyor: "Gerçi biz hilafeti devamlı bir müessese olarak düşünmüyoruz, Fakat Ankara'nın hükümet merkezi olması ve hilafet merkezinin İstanbul'da bulunması, ondan kurtulmak için ayrıca bir temel vasıta olacaktır." Teklif edilen Anayasa maddesi gayet kısadır: "Türkiye Devletinin makamı idaresi (yani başkenti) Ankara şehridir." Ancak teklif edilen kanun maddesinin gerekçesi, Ankara'nın yeni Türkiye'nin merkezi olması gereğini açıklamaktadır. Gerekçe özetle, yeni Türkiye'nin varlığının, ülkenin kuvvet kaynaklarının gelişmesinin sağlanması, Anadolu'nun merkezinde başkent tesis etmek lüzumunu açıklıyor ve coğrafi ve stratejik durum, iç ve dış güvenlik de bunu gerekli görüyordu. 13 Ekim 1923'te TBMM'de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti olmuş ve böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki çekişmelere son verildiği gibi, Cumhuriyetin ilanı için de bir adım atılmıştır. Bu, aynı zamanda Milli Mücadele'nin başından beri uygulanan Ankara'nın İstanbul'a hakim olacağı esasının bir sonucu idi. Başkent ülkenin yönetim merkezidir. Büyük Millet Meclisi, devlet başkanı, başbakanlık, bakanlıklar, yüksek yargı organları, başkentte bulunur. Ankara başkent olduktan sonra gelişti. Modern yapılar, büyük apartmanlar yapıldı. Yüksek okullar, üniversiteler açıldı. Fabrikalar, yeni iş yerleri kuruldu. Kent kısa sürede büyüdü, genişledi. Ankara bugün nüfus yoğunluğu bakımından yurdumuzun ikinci büyük kentidir.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 3

Bilgi evlerinden velilere eğitim programı

Belediyelerden Haberler

3

üsküdar’a “Bilim Merkezi ve Gözlem evi” müjdesi

İ

M

amak Belediyesi bilgi evleri yeni eğitim öğretim yılı içerisinde bilgi evlerinden faydalanan öğrencilerinin başarısını daha da artırmak için oldukça sistemli bir çalışmayı hayata geçirecek. Bilgi evleri bu yıl öğrenci aileleriyle düzenli olarak veli toplantısı düzenleyerek aileleri bilinçlendirecek. Öğrencilerin başarısının daha da artırılması için ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiği, çocukların yaşadıkları sorunları daha doğru şekilde aşması için ailelerin yaklaşımı gibi konularda aileler bilinçlendirilecek. Ayrıca veli toplantılarında düzenli olarak öğrencilerin ders ve sınav durumlarının takibi yapılarak velilere aktarılacak. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, yeni eğitim öğretim yılında da Mamaklı öğrencilere her türlü eğitim desteği vereceklerini dile getirerek; “Her geçen yıl daha kurumsal bir şekilde hareket etmeye başlayan bilgi evleri yalnızca Mamaklı miniklerimize eğitim desteği sunmakla kalmıyor. Öğrencilerimizin bireysel başarısının daha da artması için çeşitli programlar düzenleyen bilgi evleri sistemli olarak ailelerle de iletişim içerisinde olacak. Eğitim kurumu, aile ve öğrenci

üsküdar’da tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik olarak yürütülen çalışmalar tüm hızıyla sürerken ilçe genelindeki 110 bin öğrenciye yeni ufuklar açmak amacıyla birçok modern ve yenilikçi projeye de imza atılıyor.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül

arasında kurulan sistemli bir çalışmayla birlikte öğrenci başarısının daha da artacağı muhakkak” dedi.

BİlGİ eVleRİne TAleP HeR GeÇen YIl ARTIYOR Mamak’ta 11 adet bilgi evi hizmet veriyor. Yapımı tamamlanan yeni bilgi evlerini de Mamaklıların hizmetine sunmak için Mamak Belediyesi hızlı bir çalışma yürütüyor. Alanında uzman kadrosuyla hizmet veren bilgi evleri Mamak’ın en ücra noktalarına kadar eğitim hizmeti götürüyor. Her yıl 5 binden fazla Mamaklı öğrencinin kaydının gerçekleştirildiği bilgi evlerinin ayrıca kütüphane, internet, bilgisayar gibi hizmetlerini kullanan yaklaşık 5 bin Mamaklı öğrenciyle birlikte buralardan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanan öğrenci sayısı 10 bini geçiyor. Son derece kaliteli bir eğitim hizmeti sunan bilgi evlerinde öğrencilerden hiçbir ücret alınmıyor. Mamaklı öğrenciler okulda gördükleri derslerde eksik kaldıkları, takıldıkları noktalarda bilgi evi öğretmenlerinden bire bir eğitim desteği alabiliyor. Haftanın altı günü hizmet veren bilgi evleri Mamaklı minikleri eğitimde bir adım öne taşıyor.

lçede son 3 yıldır Üsküdar Belediye 10 milyon Tl’den Başkanı Mustafa Kara fazla yatırım yapılarak aralarında “Hababam Sınıfı’nın çekildiği Adile Sultan Kasrı, Mimar Sinan'ın son eseri Valide-i Atik Külliyesi ve nakkaşhanesi, Balaban ve Sandıkçılar Tekkeleri’nin de bulunduğu birçok tarihi eseri aslına uygun olarak yeniden yapan üsküdar Belediyesi, son olarak çağımızın ihtiyaçları doğrultusunda bu kez modern bir projeye imza atıyor. 2012-2013 eğitim ve öğretim Dönemi’nde hafriyat çalışmalarına başlanan ve bu yıl içinde temeli atılması planlanan ünalan Bilim Merkezi ve Gözlem evi’nin 2013-2014 eğitim döneminde hizmete girmesi planlanıyor. özellikle öğrencilerin ve öğretmenlerin faydalanmaları amacıyla yapılacak olan merkezde 1500 metrekare bilim merkezi, gözlem kulesi, Planetaryum, 500 metrekarelik bilim merkezi sergi alanı, 650 metrekare çok amaçlı salon, 436 kişilik konferans salonu ve 140 metrekare kütüphane bulunacak. Bilim Merkezi’nde ayrıca spor yapmak isteyen vatandaşlar için fitness salonları, kadın ve erkekler için yüzme havuzları, idari ofis ve derslikler, 260 metrekare kafeterya ve 236 araçlık otopark yer alacak. Konuyla ilgili olarak bilgi veren üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, “Tarih ve Kültür Kenti” üsküdar’ın aynı zamanda bir eğitim Kenti olduğunu dile getirirken, ilçe genelindeki 110 binden fazla öğrencinin bilimsel yönden gelişmeleri amacıyla ünalan Bilim Merkezi ve Gözlem evi’ni hizmete açmayı planladıklarını dile getirdi.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 4

4

Yaşam

Kızılay-Yeryüzü Doktorları afet için işbirliği yapacak

K

ızılay, Yeryüzü Doktorları ile afet bölgelerinde sağlık hizmeti için işbirliği yapacak. Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları Somalili iç mültecilere sağlık hizmeti sunmak ve sağlık alanında global hizmet vermek amacıyla işbirliği anlaşması imzaladı. Dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı, benzer bir amaç doğrultusunda insanlara sağlık hizmeti veren Yeryüzü Doktorları ile ortak projede buluştu. Bu kapsamda Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları sahada ortak çalışma yapacaklar. Dünyanın birçok ülke ve bölgesine insani yardım götüren Türk Kızılayı ve uluslararası yardım kuruluşu Yeryüzü Doktor-

A

ları, Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi’nde Somalili iç mültecilere sağlık hizmeti sunmak ve sağlık alanında global hizmet vermek amacıyla işbirliğine gitti. Protokol, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Yeryüzü Doktorları Genel Sekreteri Prof. Dr. Ethem Güneren tarafından imzalandı. Geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açılan 62 yataklı Mogadişu Şifa Hastanesi Somali’de bulunan en modern hastane konumunda. Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi’nde 73 personel hizmet veriyor. Günlük 500 poliklinik, 20 doğum ve 10 ameliyat gerçekleştirme kapasitesine sahip hastanede bir yıl içerisinde 300.000 hastaya hizmet verilmesi hedefleniyor.

şifa Hastanesi Hakkında

şifa Hastanesi Somali Mogadişu içerisindeki Hodan Bölgesi’nde yer alan, işletmesi Yeryüzü Doktorları tarafından yapılan bir hastane. Hastane 3 katlı bina olarak kiralanmış ve Medical Park ekibi tarafından Hastaneye uygun hale getirilmiştir. şu anda hastanede 4 kat bulunmaktadır. Bahçesine inşa edilen Acil Servis binası ile birlikte toplam 1500m2’lik bir alanda hizmet vermektedir. Hastane bünyesinde ise 2 ambulans bulanmaktadır.

Devlet Tiyatroları’ndan sezonun ilk turneleri

nkara Devlet Tiyatrosu Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “KAnTOCU” adlı müzikali 9, 10 ekim’de Samsun’da, 12, 13 ekim’de Çorum’da; Füruzan’ın yazdığı, Funda Mete’nin yönettiği “KIş GelMeDen” i 16, 17 ekim’de Rize’de, 19, 20 ekim’de Ordu’da; nikolay Vasiliyeviç Gogol’un yazdığı, Sylvie luneau – Roger Coggio’nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan’ın çevirdiği, Cem emüler’in proje tasarımını ve yönetmenliğini yaptığı “BİR Delİnİn HATIRA DeFTeRİ” ni 19, 20, 21 ekim’de Denizli’de temsil edecek. Konya Devlet Tiyatrosu Orhan Asena’nın yazdığı, Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği “YA DeVleT BAşA YA KUZGUn leşe ” adlı oyunu 10, 11 ekim’de Kahramanmaraş’ta, 12, 13 ekim’de Gaziantep’te;

İzmir Devlet Tiyatrosu Güngör Dilmen’in yazdığı, Bozkurt Kuruç’un yönettiği “BAĞDAT HATUn” u 10 ekim’de Aydın’da, 12, 13 ekim’de Denizli’de; Georges Feydeau’nun yazdığı, nisa Serezli’nin çevirdiği, Ali Hürol’un yönettiği “BİT YenİĞİ” ni 10, 11 ekim’de elazığ’da, 12, 13 ekim’de Malatya’da, 16, 17, 18 ekim’de Kahramanmaraş’ta, 19, 20 ekim’de Gaziantep’te; Dulat Isabekov’un yazdığı, Tomris Çetinel’in yönettiği “MİRASÇIlAR”ise 19, 20 ekim’de Zonguldak’ta, 21 ekim’de Bartın’da, 23 ekim’de Sakarya’da sahnelenecek. İstanbul Devlet Tiyatrosu Cezmi ersöz’ün yazdığı, Serap eyüpoğlu’nun yönettiği “KenDİ KenDİne KOnUşMAKTIR AşK” ı 12, 13 ekim’de Zonguldak’ta; Wajdi Mouawad’ın yazdığı, Cem emüler’in çe-

virdiği ve yönettiği “YAnIK”ı 12, 13 ekim’de Ordu’da; Andrev Bovell’in yazdığı, ezgi Yentürk’ün çevirdiği, Hakan Çimenser’in yönettiği “YAĞMUR DURDUĞUnDA”yı 17 ekim’de Aydın’da; Yavuz özkan’ın yazdığı, Hidayet erdinç’in yönettiği “HeRKeSİn BİlDİĞİ SIRlAR”ı 17, 18 ekim’de elazığ’da, 19, 20 ekim’de Malatya’da; Sivas Devlet Tiyatrosu Musahipzade Celal’in yazdığı, Kemal Başar’ın yönettiği “İSTAnBUl eFenDİSİ”ni 16 ekim’de erzincan’da; Bursa Devlet Tiyatrosu ise Ray Cooney’in yazdığı, Haldun Dormen-Kemal Uzun’un çevirdiği, Kerem Atabeyoğlu’nun yönettiği “KARMAKARIşIK” adlı oyunu 16, 17 ekim’de Samsun’da, 19, 20 ekim’de Çorum’da sanatseverlerle buluşturacak. Wajdi Mouawad’ın yazdığı, Cem Emüler’in çevirdiği ve yönettiği “YANIK” 12, 13 Ekim’de Ordu’da temsil edilecek.

Cem Emüler’in proje tasarımını ve yönetmenliğini yaptığı “BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ” 19, 20, 21 Ekim’de Denizli’de temsil edilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “KANTOCU” adlı müzikal 9, 10 Ekim’de Samsun’da, 12, 13 Ekim’de Çorum’da temsil edilecek.

Füruzan’ın yazdığı, Funda Mete’nin yönettiği “KIŞ GELMEDEN” i 16, 17 Ekim’de Rize’de, 19, 20 Ekim’de Ordu’da temsil edilecek.


400

EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 5

Ekonomi

B

milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesi

5

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 7 milyon konutun elden geçirileceği, 400 milyar dolarlık kentsel dönüşümü projesini resmen

başlattı. İstanbul Esenler'den düzenlenen kentsel dönüşüm projesi törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmanın ardından binaların yıkılmasına geçildi. 35 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve yıkımın yapılacağı bazı şehirlere canlı bağlantı kurulan törende, yıkımı ilk olarak Başbakan Erdoğan, "Ya Allah Bismillah" diye başlattı. Kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta 150 kamu binasının yıkılması planlandı. 20 yıllık bir süreci kapsayan ve 7 milyon bina elden geçirileceği 400 milyar dolarlık projenin başlangıcında yıkılacak binalar için 440 kilo patlayıcının kullanılacağı bildirildi. Kamu binaları ve özel mülkler olmak üzere toplam, 3 bin 169 bina, 6 bin 404 daire ve 34 hizmet binasının yıkılmasına aynı anda başlandı.

İSTAnBUl’Un İlÇe İlÇe KenTSel DönüşüM HARİTASI

• Küçükçekmece: Ayazma-Tepeüstü Kent ve Yenileme – 21. yüzyıl Kent Vizyonu Projesi’nde TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalıştı. Gecekondular yıkıldı, 1.5 yılda 2 bin 640 sosyal konut tamamlandı ve 1.800 aile yeni evlerine taşındı. • Halkalı: 2 bin 64 konut yapıldı. Küçükçekmece Belediyesi’nde halen devam eden kentsel dönüşüm alanları mevcut. • Zeytinburnu: Sümer Mahallesi Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi, 171 bin metrekarelik konut alanı ve 46 bin 500 metrekarelik dükkan alanını kapsıyor. Mahalle dokusu korunarak KİPTAş toplam 1700 konut yapacak. Projenin gerçekleştirilebilmesi için “kat karşılığı anlaşma modeli” benimsendi. Projenin ilk etabının, 2011 yılı sonuna, tamamının 2014’e kadar bitirilmesi hedefleniyor. • Çatalca: Gecekondu önleme bölgesi olarak belirlenen Kaleiçi ve Ferhatpaşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor. • esenler: Yüzde 33’ü Hazine’ye ait Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kentsel yenileme projesi için TOKİ ile ön protokol imzalandı. Vatandaşların evleri, bedeli yeni verilecek ev için peşinat kabul edilerek yıkılacak. Vatandaşlar, yeni dairelerin fiyat farkını taksitlerle ödeyecek. • esenyurt: Mehterçeşme Mahallesi’ndeki 100 mülk sahibi ile anlaşılacak ve burada Osmanlı mimarisi tarzında “Osmanlı Mahallesi”, İstiklal ve Fatih mahallelerindeki evler de yıkılacak ve Roman vatandaşlara özel mahalle oluşturulacak. • eyüp: Büyük bölümü vakıf arazisi olan Güzeltepe Mahallesi’ne bağlı Bayramoğlu Çobançeşme mevkisindeki kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Proje kapsamında, burada oturan vatandaşlar, yan mahallede KİPTAş tarafından inşa edilecek modern bir siteye taşınacak. Bayramoğlu mevkisine de bir vakıf üniversitesi inşa edilecek. • Maltepe: 15 bin nüfuslu Başıbüyük Mahallesi’nin tapusu Maltepe Belediyesi’ne ait olan alan üzerinde bin 740 konut bulunuyor. Bunların 170’i tapu tahsis belgeli. Bu konut sahiplerine daire takas önerisi sunuldu. • Güngören: Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 60 hektarlık bir alanı kapsıyor. Alanda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla “Gecekondu önleme Projesi” adı altında yaptığı sosyal konutlar yer alıyor. Yüzde 86’sı devlet arazisi, geri kalanı özel mülkiyet olan arazide, 4 bin mülk sahibinin hakkı bulunuyor. Mülk sahipleriyle anlaşmaların sürdüğü proje önümüzdeki günlerde uygulamaya geçilecek. • Başakşehir: TOKİ “Kayabaşı Deprem Dönüşüm Projesi” kapsamında çalışmalar yürütüyor. TOKİ’nin yürüttüğü projede, 5 bin 100 konut yapıldı. • Ataşehir: 1290 hak sahibine teslim ettikleri ev büyük-

lüğünde yeni ev verilecek. Bölgede toplam 3 bin konut yapılacak. • Gaziosmanpaşa-Sarıgöl: Yenidoğan kentsel dönüşüm projesiyle gecekondu işgali ve kaçak yapılaşma ortadan kaldırılıp, alt, orta gelir düzeyine hitap edecek sosyal konutlar üretilecek. • Kartal: Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, Pendik ve Kartal sahil, Kartal Merkez ve e-5’ten sahile inen, taş ocağını da içine alan 555 hektarlık bir alanı kapsıyor. Projede, ağırlıklı iş kuleleri, az sayıda konut, kültürel alan, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina olacak. • Fatih-Sulukule: 2005 yılında başlatılan Sulukule Projesi, 90 bin metrekarelik alanda 620 daire, 45 dükkan, bir butik otel ve bir de kültür merkezini kapsıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde bitmesi planlanan projedeki evler Osmanlı- Türk mimarisinin izlerini taşıyacak. • Fener-Balat: Fener Rum Patrikhanesi’nden başlayan ve Ayvansaray’a kadar sur kenarındaki 534 binayı ilgilendiren 80 bin metrekarelik Fener-Balat yenileme projesi koruma kurulları tarafından onaylandı ve ihalesi yapıldı. Fener-Balat’taki 256 tescilli kültür varlığını 324’e çıkarılırken, bölgede 50 metrekare üzerine kurulu üç katlı binalar yıkılırak yenileri yapılacak. Projenin 2014 yılında bitirilmesi planlanıyor. • Ayvansaray: Ayvansaray Türk Mahallesi Yenileme Projesi’nde 15’i tescilli 60 ev bulunuyor. Ahşap özgün Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan örneklerinin yer aldığı bölgede, eski binalarından bazıları restore edilirken, bölgede bazı ek binalar da yapılacak. Projenin 2012 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor. • Yenikapı-Yalı Mahallesi: Yenikapı kazı alanı ile Kennedy Caddesi arasında kalan bölümde yer alan Yalı Mahallesi de yenileniyor. 50 bin metrekarelik bin alanı kapsayan, 2-3 katlı binaların çoğunun tescilli eserlerden oluşuyor. Proje 2014 yılında tamamlanacak. • Süleymaniye: Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Projesi Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAş tarafından yürütülüyor. Süleymaniye’den İMÇ bloklarına kadar devam eden alanda 900 binayı ilgilendiren projede, belediye KİPTAş’ın çalıştığı 39 adada çalışırken bunların 6’sı inşaata hazır hale getirildi. Yedikule-Gazhane ile nişanca ve Sultanahmet bölgesi de yenileme alanı olarak ilan edildi. • Beyoğlu-Tarlabaşı: Proje 213’ü tescilli olmak üzere toplam 278 yapıyı kapsıyor. Proje kapsamında toplam 20 bin metrekarelik alanda 5 bine yakın bina bulunuyor. Binaların yüzde 70’inin boş olduğu ve yaklaşık 500 mülk sahibinin olduğu kaydedilirken mülk sahipleriyle kat karşılığında ya da satın alma şeklinde anlaşıldı. Tarlabaşı’nı Paris’teki Champs elysees’ye dönüştürmeyi hedefleyen proje için 278 binanın tek tek rölöve, restitüsyon ve bunlara dayanarak restorasyon projeleri yapıldı.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 6

6

7 günde, 280 milyon euro’luk tekne satıldı

Yaşam

?

HAnGİ TeKne KAÇA GİTTİ

· Princess 44M 12 milyon euro · 85 Opera Suror 4.2 milyon euro · Merlin 80 4 milyon euro · Dominator 72 3.2 milyon euro · Absolute 70 2.1 milyon euro · Baroness Catamaran 1.5 milyon euro · Falcon 1 1.1 milyon euro · Hallberg Rassy 1 milyon euro · Absolute 55 900 bin euro · Swift Trawler 50 800 Bin euro · Prestige 500 Fly 760 bin euro · Atlantis 54 710 bin euro

İstanbul Boat Show’da sergilenen 87 ayrı tekneye toplamda 140 sipariş geldi. 7 gün süren fuarda 280 milyon euro’luk tekne satıldı. en pahalı tekneleri ise Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan gelen işadamları ilgi gösterdi. Geçtiğimiz hafta, Pendik Marintürk’te başlayan İstanbul Boat Show’da 87 ayrı tekneye toplamda 140 sipariş geldi. 7 gün boyunca süren fuara yoğun ilgi gösteren İngiliz, Ortadoğulu ve Türk tekne severler, bu süre içinde toplam 280 milyon euro’luk alım yaptılar. Fuarın en pahalı teknesi olan Princess ise 12 milyon euro’luk fiyatını ödeyen Suudi Arabistanlı bir işadamına satıldı. 9 milyon euro’luk Cobra bir İngiliz ve Türk işadamı tarafından sipariş edilirken, 8 milyon euro değerindeki Merlin’e ise Azeri işadamları talip oldu. Bu yıl fuara kalabalık bir giriş yapan katamaran ailesi ise 7 günde 6 adet satılarak başarılı bir sonuca imza attılar.

Taksim yayalara kapatılıyor

Türkler 52, Avrupalılar 40 saat çalışıyor

H

aftalık çalışma süreleri Türkiye'de 52,1, AB'de ise 40,4 saat olarak hesaplandı. AB istatistik kurumu eurostat'ın 2011 işgücü anketine göre Türkiye'de erkekler haftada genellikle 53,1 saat çalışırken kadınlarda bu rakam 48,6 saat. eurostat, haftalık çalışma sürelerinin AB genelinde ise erkeklerde 41,1 saat, kadınlarda ise 39,3 saat olduğunu duyurdu. Avrupa'da çalışma saatlerinin uzunluğunda ilk sırayı alan Türkiye'ye en yakın ülkeler haftada 43,9 saatle İzlanda, 43 saatle Makedonya, 42,2 saatle İngiltere ve 41,8 saatle İsviçre ve Avusturya şeklinde sıralandı. Haftalık çalışma süresi Danimarka'da 37,7 saate kadar düşerken bu rakam norveç ve İrlanda'da 38,4, İtalya'da 38,8, Hollanda'da 39 ve Finlandiya'da 39,1 saat oldu. Ortalama çalışma süreleri Fransa'da haftada 39,5, Almanya'da haftada 40,7 saat olarak açıklandı.

TüRKİYe ÇAlIşAn ORDUSUnDA AVRUPA 4'ünCüSü eurostat'a göre 15 yaş ve üzerindekilerde istihdam edilenler toplamı AB'de 217 milyon 169 bin, Türkiye'de 24 milyon 99 bin düzeyinde bulunuyor. Avrupa'da çalışan sayısında Almanya 39,7 milyonla başı çekerken İngiltere 29 milyon 78 bin, Fransa 25 milyon 764 bin istihdamla Türkiye'nin önünde yer alıyor. İstihdam edilenlerin sayısı İtalya'da 22 milyon 967 bin, İspanya'da 18 milyon 105 bin, Polonya'da 16 milyon 130 bin olarak açıklandı. 15-64 yaş grubunda istihdama katılım oranı Türkiye'de ortalamada yüzde 48,4 olurken bu oran erkeklerde 69,2 ve kadınlarda yüzde 27,8 olarak hesaplandı.

Topçu Kışlası'nın yapımını da kapsayan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'nin, TarlabaşıHarbiye yönünü kapsayan ilk etap inşaatı başlıyor. 240 günde tamamlanacak çalışma esnasında Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapanacak.

T

aksim'deki bugün yerinde olmayan Topçu Kışlası'nın yapımını da kapsayan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi, sivil toplum örgütlerinin projeyi durdurmaya yönelik eylemlerine karşın başlıyor. Projenin Tarlabaşı-Harbiye yönünü kapsayan ilk etabını, Çağlayan Meydanı'nı da yayalaştıran Kalyon İnşaat yapacak. İlk kazmanın bir hafta sonra vurulacağı proje 240 günde tamamlanacak. Kazı yapılacak bölgenin yer altındaki elektrik kabloları ile su ve doğalgaz boruları alternatif güzergâha taşınıp, arka sokaklara nakledilecek. Çalışmanın yapılacağı alan altyapı işlerinden arındırılıp kazı ve kazık işleri, daha sonra da betonarme yapıları yapılacak. Betonarme yapımı Kurban Bayra-mı'ndan sonra başlayacak. Çalışma es-

nasında Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapanacak. İnşaat süresince alternatif güzergâh yollarında park yapmak yasaklanacak. Kısa süre önce yapılan ihaleyi 51 milyon 555 bin 370 TL'ye Kalyon İnşaat kazandı. İhale şartnamesine göre, proje kapsamında Taksim'e toplam 14 bin 315 fore kazık çakılacak. Şişli'den gelen tünel 320 metre, Tarlaşı'ndan gelen tünel ise toplam 400 metre uzunluğunda 2 gidiş, 2 dönüş olmak üzere toplam 4 şerit olacak. Tünellerde aydınlatma ve havalandırma sistemi de bulunacak. Projenin diğer etapları da tamamlandığında Taksim Meydanı tamamen araç trafiğine kapatılacak. Sıraselviler'den oteller bölgesine gelen yol tek şeritli açık tutulacak. İnşaat süresince trafik sıkışıklığının bölgeyi etkileyeceği tahmin ediliyor.

PTT’yle ‘cep

nakit' işbirliği

V

odafone Türkiye ve PTT işbirliğiyie hazırlanan ve 1 Kasım'da tüketicilerle buluşacak olan “cep nakit” kart, para gönderme, cep telefonlarına yükleme, alışveriş yapma ve para çekme hizmeti sunacak. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, ‘Vodafone ile PTT işbirliğiyle gerçekleştirilen “cep nakit” kartı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Bankası'na göre, global olarak nüfusun yüzde 70'inin mobil telefon kullanıcısı olduğunu ve 2016'ya kadar bu oranın yaklaşık yüzde 90'ları bulacağını söyledi.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 7

Kart yerine cep numarası devri T

7

Firmalardan

urkcell, 4 adet patent başvurusu yaptığı Turkcell Cüzdan projesini duyurdu. Garanti Bankası ve Master Card işbirliğiyle hayata geçirilen yeni uygulama abonelere, mobil ödemeden para göndermeye, fatura ödemeden indirim kuponuna kadar pek çok kolaylık sağlıyor. 28 milyon Turkcell abonesi tarafından kullanılabilecek sistemin en büyük özelliği cep telefonu numarası ile karta ihtiyaç kalmadan alışveriş yapma imkânı sunması. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell Cüzdan'ın dünyanın bu alanda en gelişmiş mobil çözüm olduğunu ve çok sayıda uygulamayı tek bir platformda bir araya getirdiğini söyledi. Ciliv, SIM karta eklenen yeni özelliklerle kullanıcıların kredi kartı yerine sadece cep telefonu numarası girerek internette ya da mağazalarda alışveriş yapabileceklerini anlattı.

CüZDAnI UnUTACAĞIZ Gelecek 10 yılda insanların artık cüzdan yerine sadece telefon kullanmalarının yeterli olacağını belirten Süreyya Ciliv, sistem hakkında şu bilgileri verdi: "Turkcell Cüzdan uygulamasının güvenlik ve çeşitlilik açısından dünyada bir benzeri yok. Bunun için toplam 4 patent başvurusu yaptık. Hemen hemen tüm telefonlarla bu uygulamayı kullanmak mümkün. Artık cep telefonları hem indirim kartı hem de cüzdan yerine geçecek. Bunu diğer ülkelere de yayma planımız var. Mobil Cüzdan hayallerimizi hayata geçirmede önemli bir yolculuk. Cüzdandan mobil cüzdana geçiş kuşkusuz ki biraz zaman alacak. Ama ben 2013 sonuna kadar Turkcell Cüzdan'ı kullananların sayısının 2 milyonu geçeceğini düşünüyorum." Uygulamadan örnekler veren Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, üye adı, kart numarası gibi bilgileri girmeden tüm uygulamaları cepten yapmanın mümkün olacağını söyledi. Bu uygulamadan faydalanmak için Master Card'ı bulunan tüm Turkcell müşterilerinin kartlarını bir kere tanımlamaları yeterli. Bayrakdar, "Yeni nesil SIM karta sahip 28 milyon Turkcell müşterisi bu uygulamayı internette güvenli alışverişten dakika yüklemeye, para göndermeden fatura ödemeye pek çok işlem için kullanabilecek" dedi.

HeR TeleFOnlA KUllAnIlIYOR Turkcell Cüzdan uygulamasını yeni nesil SIM karta sahip olan bütün Turkcell aboneleri kullanabilecek. Cenk Bayrakdar, uygulamanının para gönderme fonksiyonu bulunduğunu belirterek "Fatura Ödeme uygulamasıyla çok yakında Turkcell Cüzdan'ı kullanarak başta Turkcell olmak üzere birçok anlaşmalı kurumun faturası cepten ödenebilecek" dedi. Bayraktar, Mobil Sadakat Programı kapsamında Turkcell Cüzdan sahiplerine özel ayrıcalıklar

Güllüoğlu’ndan yeni lezzetler

D

ünyaya baklava yediren Nejat Güllü'nün Güllüoğlu, yeni kuru pasta çeşitleri ile sofralara konuk olmaya hazırlanıyor. Ekim ayının gelmesiyle birlikte artan çay sohbetlerini taçlandıracak yeni kuru pasta çeşitleriyle beş çaylarının aranan lezzeti olacak Nejat Güllü'nün tatlı kurabiyeleri, farklı tatlardan hoşlananların vazgeçilmezi olacak. Deneyimli Güllüoğlu ustaları tarafından geliştirilen Kayısılı Bitter Çikolatalı Special ve Portakallı Kayısılı Special kuru pasta çeşitleriyle meyve tatlarını sofralara taşıyan Güllüoğlu, portakal ve kayısının muhteşem uyumunu bal ve çikolata ile tamamlıyor. Kayısılı Bitter Çikolatalı Special çeşidinde Malatya'nın en kaliteli kayısılarını fındık ve doğal bal ile harmanlayan Güllüoğlu, bu lezzeti en kaliteli kakao çekirdeklerinden elde edilen bitter çikolata ile zirveye taşıyor. Portakallı Kayısılı Special ile ise fındık, kayısı, bal ve kış aylarının vazgeçilmez lezzeti portakallı birleştiren Güllüoğlu, special çikolata ile tamamladığı kuru pastasını tatlı severlerin beğenisine sunuyor. Yeni kuru pasta çeşitlerinin yanı sıra baklavadan böreğe, pastadan lokuma 175 çeşit ürünüyle Türkiye'deki her ailenin sofrasına konuk olan Güllüoğlu'nda Kayısılı Bitter Çikolatalı Special ve Portakallı Kayısılı Special 30 TL/Kg'dan satışa sunuluyor.

‘10 numara’ geri dönüşüm

S sağlanacağını sözlerine ekledi.

CeP TeleFOnUnUn CüZDAnDAn FARKI YOK Bu uygulama gerçek bir cüzdanda bulunabilecek tüm özelliklere sahip. Turkcell Cüzdan'la cep telefonundan işlem yapabilmek için içine nakit para konulabileceği gibi mevcut banka ve kredi kartlarını da eklemek mümkün olacak. Abonelerin banka müşterisi olmasalar bile Turkcell Cüzdan'a ücretsiz sahip olmaları için CUZDAN yazıp 7777'ye göndermeleri yeterli olacak. TURKCell AR-Ge'Den 4 PATenT BAşVURUSU Turkcell Ar-Ge ekibi, Turkcell Cüzdan kapsamında ikisi ABD'de olmak üzere toplam 4 patent başvurusu yaptı. SIM kart üzerindeki tüm uygulama ve güvenlik yazılımları konusunda alınan patentler uygulamayı benzersiz kılıyor. Turkcell'in Ar-Ge ekibi uzun süren çalışmalar sonrasında SIM kart yazılımı üzerinde yaptığı değişikliklerle bu uygulamayı hayata geçirdi.

ivas'ta bir firma, 1. Organize Sanayi'nde kuracağı fabrikadaömrünü tamamlamış araç lastiklerinden 10 numara yağ üretecek. Sivas'ta bir firma, ömrünü tamamlamış araç lastiklerinden 10 numara yağ üretecek. Yüzde 100 geri dönüşümün sağlanacağı üretimde, araç lastiklerinden LPG, çelik tel ve karbon siyahı da elde edilecek. Firmanın yönetim kurulu başkanı Başkanı Birol Alp, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılda 300 bin ton araç lastiğinin ömrünü tamamladığını söyledi. Alp, yüzde 100 geri dönüşüm sağlayacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''10 ton ömrünü tamamlamış lastikten yaklaşık 4 ton 10 numara yağ üreteceğiz. Fuel oilden kalori olarak daha yüksek bir yakıt elde edeceğiz. Yaklaşık 3 ton civarında karbon siyahı denilen bir ham madde, 1,5 ton çelik tel ve 1,5 ton LPG elde edilecek. Karbon siyahı, ikinci sınıf plastiğin ham maddesi olarak kullanılacak. Yine plastik sektöründe birçok alanda kullanılıyor. Çelikleri hurdaya vereceğiz. LPG, ise fabrikada yakıt olarak kullanılacak. 10 numara yağ bu alanda üretim yapan firmalara satılacak. Çıkan ham maddelerin piyasa değeri çok yüksek.''

Web zorunluluğu fiilen kaldırılıyor T

TK’da sermaye şirketlerinin web sitesi kurma zorunluluğunda kapsam yine daraltıldı. Hazırlanan yeni taslakta kapsama giren şirket sayısı bini biraz geçiyor. Bunlar da sitesi bulunan büyük şirketler. Yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu'nda en fazla tartışılan unsurlardan biri olan, sermaye şirketlerinin internet sitesi kurması zorunluluğunda kapsam sadece büyük şirketleri içine alacak şekilde daraltılıyor. Bakanlar Kurulu kararı için hazırlanan taslakta, satış hasılatı 200 milyon TL'nin üstü, 150 milyon TL aktif büyüklüğüne sahip ve 500 ve üstü çalışan sayısı olarak belirlenen üç kriterin ikisine giren şirket internet sitesi kurmak zorunda olacak. Bu kapsam, aynı zamanda bağımsız denetime tabi zorunluluk sınırı olarak da uygulanacak. SGK verilerine göre, Türkiye'de 500 kişiden fazla çalışana sahip işletme sayısı bin 159 ile sınırlı. Satış hasılatına ilişkin fikir verebilecek veri ise İstanbul Sanayi Odası en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında üretimden satışlar büyüklüğünde yıllık 200 milyon TL ve üzerinde olan şirket sayısı ise sadece 384 olarak görülüyor.

en çok ülkeye THY uçuyor

91 ülkeyle "en fazla ülkeye uçan hava yolu şirketi" unvanını yeni reklam filmiyle kutlayan THY, İstiklal Marşı'nı farklı enstrümanlarla dünyaya duyurdu.

T

ürk Hava Yolları, 91 ülkeye uçuş gerçekleştirerek kırılması zor bir rekora imza attı. Dünyada en fazla ülkeye uçan hava yolu olduklarını söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Son olarak listeye Moritanya'yı ekledik ve dünyanın hemen hemen yarısına ulaştık" dedi. 5 kıtadaki 91 ülkedeki destinasyon sayısının 204'e ulaştığını anlatan Topçu, "bununla ilgili bir reklam filmi hazırlamaya karar verdik.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 8

Zengin “evler” aldı, “fakir” bekliyor

8

İnşaat&Emlak

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul şube Başkanı Cemal Gökçe: "Varlıklı, orta ve üst gelir grubuna ait insanlar birinci değil 2 ve 3'üncü konutlarını da aldılar. İstanbul'da 150 bin civarında konut fazlası var. İstanbul konuta doydu"

İ

nşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, varlıklı, orta ve üst gelir grubuna ait insanların birinci değil 2 ve 3'üncü konutlarını da satın aldıklarını, kentte 150 bin civarında konut fazlası olduğunu belirterek, dar gelirli, emekli, ücretli çalışan insanların da konut ihtiyacını karşılayacak projeler yapılması gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler'in 1985 yılında aldığı karar üzerine her yıl ekim ayının ilk haftası kutlanan "Dünya Konut Günü" dolayısıyla açıklama yapan Gökçe, İstanbul'daki konut sorununu değerlendirdi. Bu yıl 6 Ekim Cumartesi günü kutlanacak olan "Dünya Konut Günü"nün barınma ihtiyacı olarak ele alındığını, konutun, çevresiyle birlikte alt yapı, su, kanalizasyon, hava kirliliği, ulaşımının da önemli olduğunu, insanlar için yeşil alanlar oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Gökçe, konut sorununun yalnızca barınma ihtiyacı olarak ele alınmaması gerektiğini ifade ederek, "Konutların sağlıklı olması yetmiyor. Aynı zamanda çevresiyle, alt yapıların yıkılıp, yapılması şeklinde ele yapılarıyla birlikte değer bulması gerekiyor. alındığını savundu. "Dar gelirlinin de Barınma sorunuyla birlikte sağlıklı kentlerin konuta ihtiyacı var" Gökçe, son zamanve sağlıklı çevrelerin oluşturulması konusularda yapılan site içindeki lüks konutların nun ele alınması gerekiyor" dedi. İstanbul'un da varlıklı insanlar tarafından satın artık bir köy kente dönüştüğünü söyleyen alındığını dile getirerek, "Varlıklı insanlar, Gökçe, "Köylerde bile köy meydanları oluşorta ve üst gelir grubuna ait insanlar birturma anlayışı var. İnsanların ve hayvanların inci değil 2,3. konutlarını da aldılar. İstantoplanacakları meydanlar var. Meydansız eski bul'da 150 bin civarında konut fazlası var. kent düşünmek, İstanbul düşünmek mümkün Orta ve üst gelir grubu için konut fazlalığı değil. İstanbul 2 milyona yakın apartman şekvar. İstanbul konuta doydu. Varlıklı kesimlinde yapıya sahip. 3.5-4 milyon çerçevesinde ler konutlarını aldı. Ama İstanbul aynı zade birim konut olarak düşünmek gerekiyor. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul manda dar gelirli insanların, emeklilerin, İstanbul'daki var olan yapılar üst üste yığılmış Şube Başkanı Cemal Gökçe ücretli çalışan insanların da yaşadığı bir olan yapılardır. Var olan meydanlara bile kent. Konut edinme politikası, dar, düşük apartmanlar yapıldı. Yol, kanalizasyon, su gelir grubuna yönelik insanların konut alaihtiyacı düşünülmedi. Depreme dayanıklı bilecek standartlarının sağlanması noktasında değil, orta ve üst gelir yapıların üretilmesi düşünülmedi. Birim konutların üst üstte yığılgrubunun konut ve barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde ması olarak düşünüldü. Dolayısıyla insanların sadece barınma yapılıyor" dedi. Üst gelir grubu için üretilen konutların artık satılihtiyaçları düşünüldü. Yeşil alanlar, alt yapı yeterli gelmemeye madığını ifade eden Gökçe, banka faiz oranlarının yükselmesinin başladı. 2-3 katlı yapıları yıkıp onun yerine 10 -15 katlı yapılar yade etkisiyle konut fiyatlarının 1 yıl önceki seviyede kaldığını, parsanız ne kanalizasyon, ne yol, ne su, ne elektrik yeter. Sağlıksız artışın durduğunu anlattı. Gökçe, dar gelir grubundaki insanların bir çevre oluşur" diye konuştu. Kentsel dönüşüm konusunun 1999 yeni yapılan lüks konutları alma şansına sahip olmadıklarını vurgudepreminden sonra İstanbul açısından bir şansa dönüştürülmesi layarak, "İstanbul'da dar gelirli, emekli, ücretli çalışan insanların da gerektiğini belirten Gökçe, kentin masa üzerine alınıp yeniden konuta ihtiyacı var. Bunlar geçim ihtiyaçlarını karşılama nedeniyle, planlanması gerektiğini, ancak sadece depreme dayanıklı olmayan

Antalya, en fazla 2/B başvurusu yapılan il oldu A ntalya'da, şu ana kadar 2/B arazileriyle ilgili 50 bin başvuru yapıldı. Milli Emlak Otomasyon Projesi (MEOP) kayıtlarına göre Antalya, 2B başvurusu yapılan iller arasında ilk sırada. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2/B arazisi kullanıcılarının, 6292 sayılı kanuna göre satın alma başvurularının, 7 Mayıs 2012 tarihinden itibaren devam ettiğini söyledi. Başvuruları il merkezinde defterdarlığın, ilçelerde ise malmüdürlüklerinin kabul ettiğini açıklayan Mat, Antalya'da 2B arazisi kullanıcılarının satın alma başvurularının kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu kapsamda ilgili mahalle ve köy muhtarları ile işbirliği yapılarak ekipler oluşturulduğunu kaydeden Mat, Ağustos ve Eylül aylarında başvuru dilekçelerinin vatandaşın ayağına gidilerek elden alındığını aktardı. Yapılan çalışmalar sonucu, Antalya'da 4 Ekim 2012 tarihi itibariyle 2/B arazileri ile ilgili tüm başvuruların 50 bine ulaştığını belirten Mat, Antalya'nın, MEOP kayıtlarına göre 2B başvurusu yapılan iller arasında ilk sırada olduğunu aktardı. Vatandaşlar, 2/B başvuru bedellerini, T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası tüm şubeleri ile defterdarlık muhasebe müdürlüğü ve malmüdürlüklerine yatırabilecek.

‘Yabancıya 22 milyar liralık konut satmak mümkün’

E

mlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Dubai'de düzenlenen Maslak 1453 İstanbul'un tanıtım toplantısında yaptığı değerlendirmede Türkiye'de yıllık 22 milyar liralık iş yaptıklarını belirterek, "Bu projelerin yüzde 10'unu yabancıya satarız. Buradan 2,2 milyar liralık bir yabancı satışı olur. Biz Türkiye'deki konut ve ofislerin yüzde 10'unu yapıyoruz. Bu hesapla Türkiye genelinde 22 milyar liralık yabancı satışı yapmak mümkün." diye konuştu. Türkiye'de inşaat sektöründeki balon iddialarının gerçek olmadığını bildiren Kurum şunları söyledi: "Sadece bölgesel ve bazı firmalarda sıkıntı olabilir. Doğru lokasyon ve projelerde sıkıntı yok. Ağaoğlu 1453 ile Bahçetepe projesinden bir haftada 1 milyar liralık satış yapıldı." Geçen yıl 12 bin 600 konut satarken bu yılın ilk 9 ayında 4.800 daire satabilen TOKİ iştiraki Emlak Konut'un yüzünü son 2 proje güldürdü. Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, Dubai'deki Cityscape Global 2012 emlak fuarında yaptığı açıklamada hasılat ortağı oldukları Ağaoğlu Maslak 1453 projesinde 10 günde 2 bin konut satıp 800 milyon lira ciro sağlandığını söyledi. Genel Müdür Kurum, hasılat ortaklı bir diğer proje olan Bahçetepe'de ise 10 günde 700 konut satıldığını ve bunun karşılığında 220 milyon lira hasılat elde edildiğini açıkladı.

barınma ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar" diye konuştu. Gökçe, inşaat firmalarına "Lüks, her şeyi içinde olan konuttan ziyade alt ve dar gelir grubunun barınma ihtiyaçlarını karşılayacak konutları yapması, onların alım güçlerine göre konut inşa etmesi" çağrısında bulundu. "2007'den sonra lüks konut alımı durdu" İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa da, İstanbul'daki 4 milyona yakın konutun yüzde 50'sinin sağlıksız olduğunu savunarak, "Yüzde 50'nin yüzde 90'a yakını da sağlıksız, gecekondu, hisseli, imar dışı. Yani kentteki konutların hemen hemen yarısına yakını sağlıksız konutlar" dedi. Kentteki lüks konutların alıcı bulduğunu, ancak 2007'den sonra lüks konut alımının durduğunu belirten Aşa, şöyle devam etti: "Gerçek konut alıcısı, lüks konut alıcısı değildir. Konut piyasasında, lüks konut alıcısı piyasanın yüzde 10'udur. Geriye kalan yüzde 90'ın talebini karşılayan, yapılaşma yok." Aşa, orta gelir grubunun konut ihtiyacı olduğunu aktararak, "Orta gelir grubuna yönelik, konut yapmak gerekiyor. Metrekaresi 2 bin lira olan, aylık ödemesi bin 500-2 bin lira civarında bulunan orta düzeydeki konutların her zaman alıcısı vardır. Bu tür projeler, her zaman satar" diye konuştu. Lüks konut piyasasının konut fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu ifade eden Aşa, havuzlu, fitnessli bir sitede değil de orta halli, kombisi olan, yerleri parke ve pvc doğramalı bir dairenin her zaman alıcısı olduğunu söyledi. Aşa, konut yaparken bölgenin sosyolojik yapısı ve alıcı kitlesinin de belirlenerek, ihtiyaca göre yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 9

9

İnşaat&Emlak

Esenyurt’ta imar kaosu daire fiyatlarını yükseltti

esenyurt Belediyesi ile Büyükşehir arasındaki imar planı kaosu, Fi Yapı başta olmak üzere bölgede inşaat yapan pek çok şirket için sıkıntı yarattı.

E

senyurt Belediyesi tarafından ilçeye yatırımcı çekmek amacıyla 2008 yılında çıkarılan avantajlı imar planı, bölgede yatırım yapanları zor duruma düşürdü. Bölgeye çok sayıda müteahhit çekmede başarılı olan plan, 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi’nce iptal edildi. Bu durum ise bölgede gayrimenkul projeleri yapan müteahhitler ile buradan konut alan yatırımcıları sıkıntılı bir sürecin içine itti. Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, mayıs ayında yaptığı açıklamada bölgede yaptığı projelerde belediyeler arasında yaşanan problemlerden dolayı Esneyurt’ta 100 milyon dolar zarar yaptığını söylemişti. Bölgedeki sıkıntı aralarında Kullar İnşaat ve Gül Yapı AŞ’nin Otoport projesini, Karden İnşaat’ın Symbol İstanbul, Özyurtlar’ın N Towers, İnanlar İnşaat’ın Terrace Mix, Yalçıntepe’nin Maximoon, Ersa İnşaat’ın Samsun Tower, Ukra İnşaat’ın Han Plus’ın bulunduğu çok sayıda projeyi etkilemişti. Bunların bir bölümü Büyüşehir Belediyesi’nin bu yılın haziran ayında çıkardığı imar tadilatıyla sorunlarını çözüp yoluna devam etti.

ARSA KARşIlIĞInDA SORUn ÇöZülüYOR İki belediye arasında yapılan görüşmelerde bazı projeler mevcut projelerindeki emsal fazlalıkları karşılığında belediyeye yeni arsa vererek mevcut projelerini kabul ettirirken, bazı firmalar ise satış yapılmış dahi olsa alıcılara ödemelerini yaparak daire sayılarını azalttı. Halen 20’den fazla proje ise sorun yaşamaya devam ediyor. Bu projeler ise halen Büyükşehir Belediyesi ile Esenyurt Belediyesi arasında anlaşmanın yapılmasını bekliyor. Yeni süreçte belediyeye arsa verme ve emsallerin düşürülüp yapı yoğunluğunun azaltılması ile ilçede ki konut ve arsa fiyatlarının yükselişe geçtiği belirtiliyor.

Bayrampaşa City line’da daireler tükendi Semerkand Yapı'nın Bayrampaşa'da hayata geçirdiği Bayrampaşa City Line projesinin ilk etabında yer alan 2+1 daireler tükendi.

P

18 aya kadar taksitlendirme yapabiliyoruz."

Peşİn öDeMeDe YüZDe 10 İnDİRİM Bayrampaşa City Line'dan ev almak isteyenlere farklı ödeme şekilleriyle kolaylık sağladıklarını ifade eden Semerkand Yapı Genel Kordinatörü Neli Devidas, "Öncelikli peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Daire bedelinin yüzde 50'sini peşin ödeyenlere ise yüzde 5 indirim uyguluyoruz. Daire bedelinin yüzde 25'ini peşin verebilenler ise kalanı için Albaraka'dan çok uygun kar oranlarıyla 120 aya kadar kredi kullanabiliyor. Ayrıca şirket bünyesinde de

OTOGAR'A 3 KM UZAKlIKTA Bayrampaşa City Line'ın merkezi konumuyla da öne çıktığını dile getiren Neli Devidas şu bilgileri verdi: "Projemiz Forum İstanbul Alışveriş Merkezi'ne ve Metro durağına 300 metre mesafade. TEM otoyoluna, E5 karayoluna ve Otogar'a 3 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul'un tam ortasında bulunan Bayrampaşa City Line'ın Atatürk Havalimanı'na uzaklığı ise sadece 10 km. Proje Beyoğluna ise yalnızca 11 km mesafede bulunuyor."

rojenin ikinci etabında yer alan 2+1 dairelerse 353 bin 700 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Bayrampaşa City Line'da 2+1 dairelerin yanı sıra 3+1 daireler de bulunuyor. Projede yer alan 3+1 dairelerin fiyatı 498 bin 800 liradan başlıyor. Dairelerin büyüklüğünün 110 metrekare ile 178 metrekare arasında değiştiği Bayrampaşa City Line, 3.5 dönüm arazi üzerinde 12 bin 500 metrekarelik inşaat alanından oluşuyor. 18 ayda tamamlanacak olan Bayrampaşa City Line'da hayat 2014 yılı Şubat ayında başlayacak. Tek blokta 15 katlı olarak inşa edilen Bayrampaşa City Line'da 35 konutun yanı sıra 11 adet de mağaza yer alacak.

DüKKAnlAR CADDeYe CePHelİ Projede ticari alanlara da yer verdiklerini ifade eden Devidas, "Bayrampaşa City Line'da 11 tane mağaza var. Mağazaların büyüklüğü 68 metrekare ile 712 metrekare arasında değişiyor. Caddeye cepheli olan mağazaların fiyatı 650 bin liradan başlıyor. Ticari alanlarımızda süpermarket, banka şubesi, kuaför ve kuru temizlemecinin yanı sıra ev eşyası satan mağazalara da yer vermeyi düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 10

10

F

ord Otosan'ın Kocaeli tesislerinde ürettiği Transit ailesinin yeni üyelerinden Transit Custom, IAA Hannover 64. Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı'nda "2013 Yılın Ticari Aracı" seçildi. Yeni Transit ve geliştirilmesi Kocaeli'nde yapılan Yeni Transit Connect, Almanya'da başlayıp, 27 Eylül'e kadar sürecek IAA Hannover 64. Uluslararası Ticari Araçlar ve Yan Sanayi

Merakla beklenen Golf 7 tanıtıldı

G

olf 7, beklendiği gibi eskisinden daha büyük boyutlara sahip ve selefinden 100 kilogram daha hafif. 4.255 metreye uzunluğa kavuşan yeni Golf ile eski modelde en çok eleştirilen hususlardan biri olan arka koltuk diz mesafesi yaklaşık 4 santimetre daha iyileştirildi, aracın bagaj hacmi de 30 litre daha artırılarak 380 litreye ulaştı. Volkswagen Grubu, daha önce Audi A3 ve Seat Leon'da daki şase, iskelet ve elektrik sistemlerinde yeni uygulamaları Golf 7'ye de uyarlayarak aracın ağırlığı 100 kilogram daha azaltıldı. Yeni Golf'teki 'ağırlık operasyonu' yanı sıra 0,27 cd'ye indirilen rüzgar sürtünme katsayısı ve motora bağlı iyileştirmeler ile birlikte yaklaşık yüzde 23 oranında daha az yakıt tüketiyor. Buna göre

Otomotiv

8 ileri otomatik şanzımanlı Amarok Türkiye’de

Gölcüklü Transit Custom 2013’ün ticari aracı seçildi

Fuarı'nda ilk defa sergileniyor. Fuarda ayrıca global Ford'un ticari araç üssü olarak konumlandırılan Ford Otosan'ın Kocaeli tesislerinde üretilen Transit ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom'da yer alıyor. Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilip İnönü fabrikasında üretilen Ford Cargo 1846T ise "2013 Yılın Kamyonu" kategorisinde üçüncü oldu.

140 HP'lik benzinli motor, bazı silindirlerin devre dışı bırakılmasıyla birlikte 4.8, 105 HP'lik TDi motor ise 3,8 litre yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Golf 7, kasım ayının ikinci haftasında ilk olarak 85, 105, 122 ve 140 HP benzinli motor ile yollarda olacak. Dizel motor tutkunlarının merakla beklediği haberde ise 90 HP'lik baz modelin ardından 2013 yılının mart ayından itibaren 110, 150 ve 180 HP'lik modellere ulaşabilecek. Volkswagen firması, 2013'ün sonunu doğru 2.0 litrelik 290 HP'lik heyecan verici Golf R ve 2.5 litrelik 375 HP'lik aracın yollarda olacağını duyurdu. Daha çevreci hale getirilen Golf Bluemotion'da ise yapılan güncellemelerle birlikte çevreye yayılan zararlı karbon salımı kilometrede 99'dan 85 gram seviyelerine çekildi.

V

olkswagen Ticari Araç, Amarok modelinin otomatik şanzımanlı seçeneğini Türkiye'de satışa sundu. Yapılan açıklamaya göre, Volkswagen markasının ve Avrupalı birüreticinin Pick up sınıfında ürettiği ilk araç olma özelliğine sahip Amarok'un otomatik şanzımanlı versiyonu, 2,0 TDI 180 PS'lik motorla, Highline donanım seviyesinde ve 76 bin 680 lira anahtar teslim fiyatla alınabiliyor. Sunduğu üstün performans, güvenlik ve konfor özelliklerinin yanısıra, sınıfında bir ilk olma özeliğine sahip 8 ileri otomatik şanzımanıyla fark yaratan Amarok Otomatik, manuel versiyonda olduğu gibi verimli, güçlü ve konforlu bir sürüşü garanti ediyor. Volkswagen'in motor teknolojisinin güçlü ve verimli örneklerinden biri olan 2 litrelik Common Rail Turbo dizel enjeksiyon (TDI) sistemi, çift turbonun işlevi bakımından Transporter ve Crafter modellerindekiyle aynı olmakla birlikte, Amarok'un montaj konumuna göre yapısal değişiklikler içeriyor. Amarok Otomatik, 1.750 devirde 420 nm'lik bir tork değeri sunarken, ortalama 8,2 litre yakıt tüketimi değeriyle de sınıfının en etkileyici değerlerine imza atıyor. Volkswagen Amarok Otomatik'te kullanılan Torsen arazi şanzımanı, Amarok için yeniden tasarlandı ve üretildi. Amarok için geliştirilen bu 8 ileri tam otomatik şanzıman, yeni teknoloji sayesinde DSG şanzımanda olduğu gibi daha seri, daha sarsıntısız ve daha tasarruflu vites geçişleri sağlıyor. 4Motion, sürekli 4 tekerlekten çekiş sağlarken, ön ve arka akstaki çekiş gücüne göre tork dağılımını 60:40 - 20:80 aralığında ayarlayan şanzıman, normal şartlarda güç 40:60 şeklinde bir dağılımla çalışıyor.

Dünyanın en güçlü ‘elektriklisini’ yaptı

M

ercedes, dünyanın en güçlü elektrikli aracını üretti. 'Martı kanat' olarak da bilinen SlS AMG'nin elektrikli versiyonu Paris Otomobil Fuarı'nda meraklılarla buluşuyor.

Chevrolet Aveo’nun Türkiye satışı 58 ülkenin önüne geçti Y eni Chevrolet Aveo, 2011 yılından bu yana artış gösteren satış rakamlarıyla Türkiye'yi en çok Yeni Chevrolet Aveo satan 7. ülke konumuna getirdi.


?

EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:29 PM Page 11

Teknoloji

Şifreniz ne kadar güvenli

İ

nternet günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası durumuna geldi. Eskiden sadece e-mail okumak, haberleri takip etmek, sohbet etmek için kullandığımız internet, artık bize daha fazlasını sunuyor. Örneğin, internet bankacılığı ile bankaya gitmeye gerek kalmadan birçok işlemi halledebiliyoruz. Tabi bir de işin eğlence kısmı var. İnternetle haşır neşir olup Facebook, Twitter, FriendFeed vs. hesabı olmayan azdır herhalde. Yine artık birçok kişinin birden fazla e-mail hesabı var. İşte internet böyle hayatımızı kolaylaştıran bir şey ama, birde işin kötü kısmı var. Bunca siteyi kullanıyoruz, hepsinde ayrı ayrı kişisel bilgilerimizin yanında birde şifre kullanmak zorundayız tabi. Her sitede farklı kullanıcı adları farklı şifreler. İşin kolayına kaçanlar sadece 1-2 şifre ile internetteki hesaplarını kontrol ediyor. Burda birinci yanlış yapılmış oluyor. Eğer bir hesabınızın şifresi çalınırsa, diğer hesaplarında bir anda uçup gidebilir. Bu yüzden hepsi için farklı bir şifre kullanmak mantıklı olacaktır.

PeKİ YA KUllAnDIĞInIZ şİFReleR ne KADAR GüVenlİ? “Benim onlarca hesabım var, nasıl aklımda tutayım?” diye düşünüp şifrelerini “123456, 1234, qwerty, 1111. vs..” gibi şifre kullananlar ya da tuttuğu takımı şifre olarak seçenler ya da doğum tarihini tersten/düzden şifre olarak seçenler, maalesef şunu söylemeliyiz ki ; şifrenizi çalmak isteyenlerin ilk yapacağı tahmin bunlar olacaktır. İnternet bankacılığı hesapları zaten bu tip şifreleri kabul etmiyorlar. Ama e-mail, Facebook, Twitter gibi siteler için 6-10 karakterli bir şifre olsun yeter mantığı var maalesef ki.

Bavulunuz sizi takip edecek!

H

avalimanında bavullarla başetme derdi sona eriyor çünkü bu bavul sahibini takip ediyor. 'Hop!' isimli bavul "bluetooth" teknolojisiyle siz nereye giderseniz arkanızdan geliyor! Rodrigo Garcia Gonzalez isimli 28 yaşındaki bir İspanyol bavulun prototipini üreterek videosunu "Youtube"a yükledi ve videoyu 50 binin üzerinde kişi izledi. Bu teknolojide bavul kaybolursa kendi kendini kilitliyor ve sahibinin telefonuna sinyal göndermeye başlıyor. Gonzales, ürünün henüz geliştirme aşamasında olduğunu belirtirken, mağazalara verilmesi için üzerinde çalışmayı sürdürdüğünü de vurguluyor.

Sahibi Mega Kültür, Sanat, Turizm ve Dış Ticaret Ltd. Şti. adına Erkan KORK Genel Koordinatör Bora AKCİL Genel Yayın Yönetmeni Celal DEMİR

PeKİ nASIl GüVenlİ şİFRe SeÇeCeĞİZ? Öncelikle şifreleriniz kesinlikle sadece hart yada sadece rakamdan oluşmasın. Harf ve rakamın dışında “@, ‘, “, _, $, +, =, vs..” gibi sembolleride kullanabilirsiniz. Yine şifrenizde kullanacağınız harfleri küçük-büyük olarak kullanırsanız, şifreniz daha da kuvvetli olacaktır. Ve pek kimsenin bilmediği space(boşluk) tuşunuda şifre olarak kullanbilirsiniz. Örneğin adı teknolojioku , doğum tarihi 1980 olan bir kişi şifre olarak, teknolojioku*3(A ‘ buna benzer birşey kullanırsa, bir bilgisayar bu şifresi 17 bin senede ancak çözebilirken, ‘ i ‘ harfinden sonra boşluk bırakırsak teknolojioku@80‘, şifre ancak 1 milyon senede çözülebiliyor.

nASIl HATIRlAYACAĞIZ BöYle şİFReleRİ? Sonuçta onlarca hesabı olan biri örnekteki gibi bir şifreyi nasıl hatırlayabilir? İşte bu soruyu soran insanlar yine en sık yapılan hatalardan birini yapıp, oluşturdukları bu zor şifreleri bilgisayarda bir excell dosyası açıp içine yazıyolar. Bir hacker için bulunmaz nimet bu tip kullanıcılar. Bilgisayara bir şekilde sızan kötü niyetli kişi, excell dosyasını alıp hiç yorulmadan, 1 milyon senede çözülebilecek şifreleri 2 saniyede alabiliyor. İşte bu yüzden bilgisayarınızda herhangi bir şifrenizi saklamaya kalkmayın. Küçük bir not defteri oluşturup, şifreleriniz kağıda yazabilirsiniz. Böylece internetten çalınma gibi bir olasılığıda ortalıktan kalkmış olacak. İnternette oluşturduğunuz şifrelerin ne kadar güvenli olduğunu test eden bazı siteler mevcut. Mesela Bu siteye yazdığınız şifreyi bir bilgisayarın ne kadar sürede çözebileceğiniz görebilirsiniz.

Yürek hoplatan telefon uygulaması!

M

obil dünyanın kuralları gerçek hayattan farklı işliyor. Çıkan pek çok uygulama ile her an her yerde pek çok şeyi yapmak artık mümkün; mesela yasal röntgencilik... 90'lı yılların efsane iç çamaşırı reklamını hala hatırlayan pek çok kişi vardır. Eva Herzigoza'lı Wonderbra reklamları 1994'te ilk yayınlandığında büyük olay olmuş marka satış rekorları kırmıştı. Şimdi marka sansasyon yaratan tanıtımlarına bir yenisini ekledi ama bu defa teknolojiden de destek aldı. 21 yaşındaki model Adriana Cernanova'nın yer aldığı reklamlar "iç"lerinde ayrı bir güzellik saklıyor.

Haber Müdürü Sarp AKINCI Görsel Yönetmen Erkan AKDOĞAN İstihbarat Hakan KORK Baskı Öncesi Hazırlık LOJİMEDYA AJANS

Reklam ve Halkla İlişkiler Müd. Burak YALNIZER İnternet Sitesi Editörü Necati SÜLÜCÜ Ankara Temsilcisi Şeyda ÖZALP Ortadoğu Temsilcisi Hamza KORK

11

Android işletim sisteminde güvenlik açığı uyarısı

G

oogle şirketinin Android işletim sisteminde aylar önce keşfedilen ancak şu ana kadar fark edilmeyen bir güvenlik açığı nedeniyle cep telefonlarının kapanma veya verilerinin silinmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Almanya'daki Berlin Teknik Üniversitesi'nde bilgisayar güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Ravi Borgaonkar, zararlı bir kod taşıyan internet sitesi veya cep telefonu uygulamalarının bağlantılarının tıklanmasının, Android işletim sistemini kullanan Samsung, HTC, Motorola ve Sony Ericsson elektronik şirketlerinin ürettiği cep telefonlarının hafıza kartının silinmesine yol açan bir saldırıyı başlatacağını duyurdu.

DİKKAT!

Beyniniz hacklenebilir!

A

raştırmacılar beyin hacklemenin de yolunu buldular! Berkeley, Oxford ve Cenevre üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu bir araştırmacı grubuna göre "Bilgisayar kullanıcılarının beyni okunarak gizli bilgilerine ulaşmak mümkün." Grubun tespiti gerçekten çok ilginç. Araştırmacılara göre bir cihaz sayesinde bilgisayar kullanıcılarının beyinlerinden bilgilerin hacklenebilmesi hiçte zor olmayacak. Geliştirilen "Emotiv" adlı cihaz bir "beyinbilgisayar ara yüzü aleti" yani el kullanmadan bilgisayar oyunu oynamaya yarıyor. Denek grubuna "emotiv"i taktıran araştırmacılar, bilgisayar ekranının önünden banka fotoğraflarını, tanıdıklarının isimlerini ve şifreleri geçirmeye başladı. Araştırmada kullanılan deneklerin beyni tanıdık objeler ve bilgiler geçtikçe P300 adı verilen özel bir frekans yaymaya başladı. Bu frekansı takip eden araştırmacı grup şifreleri çözümledi ve gizli bilgilere ulaşmayı başardı. Yapılan deney yüzde 40 oranında başarılı oldu. Araştırmacılara göre, sistem özel bilgilerin çalınması amacıyla kullanılabilir. "Emotiv" adlı cihazın satış fiyatı ise 299 dolar.

SU GeÇİRDİ üretimi durduruldu!

J

apon teknoloji şirketi Sony, yaklaşık bir ay önce satışa sunduğu yeni tablet bilgisayarı Xperia’nın satışını, hatalı üretim nedeniyle durdurdu. Geçen ayın başında Berlin’de düzenlenen tüketici elektroniği fuarı IFA 2012’de tanıtılan Sony’nin tableti, 7 Eylül’de Japonya, ABD ve Avrupa’da satışa çıkmıştı. Xperia Tablet’teki ekran ve kasa arasındaki boşluklar nedeniyle makinelerin olası su dökülmelerinde arızalanabileceği göz önüne alarak satışları durduran Sony, tanıtım ve satış faaliyetlerinde tabletin su geçirmez olduğunu iddia etmişti. 10.1 inçlik Xperia Tablet’in yurtdışı fiyatı 399 ile 599 dolar arasında değişiyordu.

Avrupa Temsilcisi Banu PEHLİVAN S. Arabistan Temsilcisi Osman EDRESS BASKI Makromat Matbaası Adres: Davutpaşa Cd. Matbaacılar Sitesi No: 101 Topkapı-İSTANBUL

YAYIN TÜRÜ: Yaygın, süreli Yönetim Yeri: Hürriyet Cd. No:1 Kat:18 Skyport Recidence Beylikdüzü/İSTANBUL Tel: 0212 - 875 69 32 Ekolife, basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir.


EKOLIFE 15.SAYI-2_EKOLIFE 2 10/9/12 12:30 PM Page 12

Bir Anadolu oyunu: BOCCE

12

Bocce antik sporlardandır. Tarihi gelişimi ve köklerine dair çok kesin bilgiler olmasa da, bugünkü adıyla Bocce sporuna benzeyen bazı oyunlar çok eski tarihlerden beri var olmuştur. Bocce’nin günümüze kadar ulaşan ve modern birer spor olarak örgütlenmiş dört değişik alt disiplini, farklı oyunu bulunmaktadır: Çim topu (bowls), bocce/raffa, petank ve volo (boules). Değişik ülkelerde farklı sistemler ön plana çıkmıştır.

BOCCE NASIL OYNANIR? B

occe’nin içerisinde çok çeşitli oyun vardır. Bu oyunların hepsi belirli bir formatta oynanan geleneksel oyundan türemiştir. Bu geleneksel oyun, teke tek, çiftler veya üç kişilik takımlar halinde oynanır. Oyun elle atılan toplarla oynanmaktadır. Bu toplar atılırken, masa tenisi topu büyüklüğündeki küçük bir hedef topa yaklaşılmaya çalışılır. Hangi taraf daha yakınsa diğer takım topunu oynar. Oyuncular gerektiği zaman rakip topu, hedef topu veya kendi topunu da vurmak için atış yapabilir. Böylelikle takımlar toplarını tamamlayıncaya kadar toplar atılır. Oyunda oyuncular 2, 3 veya 4 top kullanmaktadır. Toplar bitince hedefe en yakın olan takım, rakibin en yakın topundan daha yakın olan tapleri adetince sayı kazanır. Bir sonraki elde ise oyun ters istikametten oynanır. Oyun, takımlardan bir tanesi belirli bir sayıya (12, 13, 15 gibi) ulaşınca sona erer.

Spor

B

occe ile ilişkilendirilen en eski tarihçe MÖ 7000’lere kadar geri gitmektedir. Bu tarihçe ünlü İngiliz arkeolog James Mellaart’n 1961 yılında Çatalhöyük’te yaptığı kazılara dayandırılmaktadır. Mellaart, Çatalhöyük’te neolitik dönemi yansıtan kalıntılar bulmuş, o dönemin sosyokültürel yaşantısına dair ipuçlarına ulaşmıştır. Elde edilen çeşitli bulgulardan hareketle o dönemde Bocce sporuna benzeyen oyunlar oynandığı varsayılmaktadır. İtalyan Daniele Di Chiara tarafından kaleme alınan ‘Storia Delle Bocce in Italia e Nel Mondo’ (Bocce’nin İtalya ve Dünyadaki Hikâyesi) adlı kapsamlı araştırmasının girişinde, arkeolog Mellaart’n kazılarına geniş yer ayırarak Bocce ile ilgili tarihçenin başlangıcını Çatalhöyük’e dayandırmıştır. Mellaart uzun süre Türkiye’de kalmış ve Türkiye doğumlu eşiyle birlikte uzun yıllar arkeolojik kazılar yapmıştır. Adı tarihi eser kaçakçılığına karıştığı için bir süre sonra da kazı izni iptal edilmiştir. Bocce’nin tarihçesi ile ilgili araştırma yapan birçok kimse Mellaart’a göndermede bulunmuş, ayrıca Dünya Bocce Sporları Konfederasyonu (CMSB) de tarihçenin başlangıcında bu bilgiye yer vermiştir. Zaman içerisinde Bocce Avrupa’da çeşitli toplumların her kesimi tarafından (gençler, yaşlılar, erkekler, kadınlar, bilim adamları, sanatçılar, soylular, köylüler, devlet adamları, vb.) zevkle oynanan bir oyun haline geldi. Hatta bazı tarihçiler Sezar Augustus’un bile Bocce’yi sevdiğini belirtmiştir. Bazı tıpçılar romatizma tedavisi için bu sporu önermiştir. 19. yüzyılın sonlarında ise Ulusal Çim Topu Federasyonları kurulmaya başlamıştır. 1880 yılında Avustralya’da, 1892’de İskoçya’da, 1903’te İngiltere’de, 1904’de ise Güney Afrika’da ulusal federasyonlar kurulmuştur. Uluslararası Çim Topu Yönetimi ise 1905 yılında oluşturulmuş ve tarihten itibaren Uluslararası Şampiyonalar da başlamıştır. Çim Topu, 1930 yılında ilki yapılan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın (Commonwealth Games) da başlangıcından itibaren içerisinde yer

B

almaktadır. Fransa’da daha çok Lyon bölgesinin oyunu olarak bilinmesinden dolayı boule lyonnaise veya jeu lyonnais olarak adlandırılan Volo disiplini, zaman içerisinde değişerek günümüzdeki durumunu almıştır. Bu oyunun atası olarak kabul edilen ve oldukça büyük toplarla oynanan jeu de grosses boules ve jeu de cochonnet 19. yüzyılda Fransa’nın birçok bölgesinde yaygın oyunlardı. Volo’nun ilk önemli yarışması Le Lyon Republican dergisinin 1894 yılında düzenlediği ve 1250 oyuncunun yarıştığı turnuvadır. Bu turnuva öncesinde 31 Mart 1984’de 80 oyuncu bir araya gelerek, ilk kez Volo oyunun yarışma kurallarını belirlemiş ve yayınlamıştır. 19. yüzyılın sonlarında milyonlarca İtalyan Amerika kıtasına göç etmiş, böylelikle İtalya’da oynanan Bocce oyunları hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Güney Amerika ülkelerine adım atmıştır.

TüRKİYe’De BOCCe Türkiye’de Bocce ile ilgili ilk etkinlik 1990 yılında yapılmıştır. Yılmaz Balaban’ın girişimleri sonucunda, dönemin Bakırköy Belediye Başkanı Yıldırım Aktuna ve Ataköy Deniz Sporları Kulübü Başkanı Fuat Yılmaz’ın destekleriyle, Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı Giovanni Baggio, Genel Sekreter Emilio Paparelli ve Dünya Şampiyonu İtalyan sporcular İstanbul’a gelerek, Bocce’yi Türk basın ve spor kamuoyuna tanıtmışlardır. Ataköy Deniz Sporları Kulübü bünyesinde yetiştirilen Bocce sporcuları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün özel onayıyla 1991 yılında İsviçre –Lugano’da yapılan 5. Dünya Bocce (Raffa) Şampiyonasına katılmıştır. İlk milli takım olarak Türk Bocce tarihine geçen bu takımın başında da antrenör olarak Yılmaz Balaban görev almıştır. Ülkemizde Bocce’nin resmi olarak ilk örgütlenmesi, 1992 yılında kurulan İstanbul Bocce Spor Kulübü ile olmuştur. Daha sonraki yıllarda Bayrampaşa’nın ardından, Bakırköy ve Abdi İpekçi Kapalı Spor Salonu’nda yeni Bocce oyun sahaları açılmış, çok sayıda kulüp bünyesinde Bocce branşı kurulmuş ve yüzlerce gencin bu sporla tanışması sağlanmıştır. Bocce’nin federe olmasıyla birlikte, Herkes İçin Spor Federasyonu bünyesinde oluşturulan ilk resmi milli takım, 1995 yılında İtalya’nın Sardunya kentinde yapılan 5. Dünya Bocce Şampiyonasına katılmıştır. TBBDF bünyesinde Bocce sporunda çok hızlı bir gelişme ve yaygınlaşma kaydedilmiştir. 2006 yılında Bocce’de ilk kez erkekler ve bayanlarda ayrı ayrı olmak üzere Kulüplerarası Türkiye Bocce Ligleri başlatılmıştır. 10 erkek ve 10 bayan kulüp takımının yarıştığı liglerin final müsabakaları Ankara Sincan Gençlik Merkezi’nde yapılmış ve ligi bayanlarda Antalya Kemer Spor, erkeklerde ise İstanbul Bocce Spor Kulübü şampiyon olarak tamamlamıştır. 2006-2007 sezonunda ise lige Petank ve Volo disiplinleri de eklenmiş ve lig üç disiplinin bir arada yapıldığı renkli bir formata kavuşmuştur. Aynı sezon Türkiye Bocce liglerine ikinci lig eklenmiş ve böylelikle kademeli lig sistemi başlatılmıştır. 2009-2010 sezonundan itibaren bayan – erkek takımlar birleştirilmiş ve ligler karma takımlarla oynanmaya başlanmıştır. 2010-2011 sezonundan itibaren ise üçüncü lig de başlatılarak, Türkiye Bocce Ligleri üç kademeye yükseltilmiştir. Bu yıl Türkiye Kulüplerarası Bocce Liglerinde, 1. Kademede 16 takım, 2. Kademede 16 takım ve 3. Kademede ise 30’dan fazla takım (3. Lig tüm takımlara açık olarak oynandığından) yarışmaktadır.

BOCCe İle UĞRAşMAK İSTeYenleR neReleRe BAşVURMAlIDIR?

occe oynamak için bazı şehirlerde oluşturulmuş tesisler ve kulüpler bulunmaktadır. Bunlara başvurulabilir. Veya il müdürlükleri kanalıyla illerdeki temsilcilerimiz aracılığıyla bu tesislere erişilebilir. Ankara’da ise federasyonumuzun biri Kazan ilçesinde birisi 19 Mayıs Spor kompleksi içerisinde olmak üzere 2 adet tesisi bulunmaktadır. Bunun dışında herkes kolaylıkla Bocce oynayabilir. Günümüzde birçok ilde Petank top setlerine 30 Tl – 40 Tl gibi fiyatlarla erişilebilmektedir. BOCCeYe öZel BİR GİYSİSİ VAR MI? neleRDen OlUşUR? Boccenin özel bir giysisi yoktur. Rahat, hafif kıyafetler tercih edilir. Ancak koşarak oynanan

oyunlar da oyuna uygun ergonomik şort-askılı töşürt giyilir. Çim topu gibi branşlarda ise genelikle beyaz kumaş pantolon, yakalı töşürtler ve beyaz ayakkıbalar giyilir. Çim topu Golf gibi giysilere önem verilen bir oyundur.

BOCCe’De KUllAnIlAn TOPlARIn öZellİKleRİ Petank topları, ortalama 7 cm çapında 700 gr metalden üretilir. Volo topları, ortalama 10 cm çapında ve 1 kg ağırlığında olup içi boş metalden üretilir. Raffa topları ise ortalama 11 cm çapında ve 1 kg ağırlığında sıkıştırılmış kağıt veya sentetik malzemeden yapılır. Çim topu topları daha büyük olup, tam dairesel değildir. İki ucundan bastırılmış bir yapıya sahiptir. Ortalama 15 cm büyüklüğündedir. BOCCeDe KAÇ KATeGORİ VAR BU KATeGORİleR neleRDİR? Bocce’nin tüm oyunlarında gençler kategorisi kız-erkek karışık oynanmaktadır. Ama büyüklerde ise kadın-erkek ayrı yarışılır. Ayrıca 18-22 yaş grubu için oluşturulmuş ümitler kategorisi bulunmaktadır.

ekoLIFE  

Haftalık Ekonomi Yaşam Gazetesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you