ΔΙΕΘΝΗ

Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2009

ΤΩΝ Σ

ΕΛΛΑΔΑ-ΛΕΤΟΝΙΑ 5-2

Από τον εφιάλτη στο θρίαμβο ΘΕΟΦΑΝΙΑ... στο ΟΑΚΑ! Ο Φάνης Γκέκας (φωτό) ξεκίνησε φουριόζος απέναντι στη Λετονία και με κεφαλιά στο 4’ άνοιξε το σκορ. Τα τεράστια αμυντικά κενά, όμως, ελέω και των επιλογών του Οτο Ρεχάγκελ, που προτίμησε παίκτες δίχως παιχνίδια στα πόδια τους, γρήγορα έφεραν προβλήματα. Στο 12’ έπειτα από λάθος του Τοροσίδη και στο 40’ από ασίστ του Κάρλσονς, όπως και στο πρώτο γκολ, ο Βερπακόφσκις έφερε «τούμπα» το παιχνίδι» (1-2), αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη ιστορία και η Εθνική από τον εφιάλτη του 1-2 βρέθηκε στο θρίαμβο του 5-2. Η αρχή έγινε στο 47’, όταν μόνον ο Οβρεμπο είδε πέναλτι πάνω στον Σαμαρά. Ο Γκέκας ισοφάρισε (2-2) και ακολούθησε η ελληνική «καταιγίδα». Στο 57’ ο Γκέκας και

πάλι με γυριστή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τοροσίδη έκανε το 3-2, ο Σαμαράς με εντυπωσιακό «ψαλίδι» από πλάγια θέση (73’) ανέβασε το δείκτη του σκορ και στις καθυστερήσεις πάλι ο Γκέκας διαμόρφωσε το τελικό 5-2, ισοφαρίζοντας το από 80ετίας (7/12/1930) ρεκόρ του Τσολίνα με τέσσερα γκολ σ’ ένα ματς. ΕΛΛΑΔΑ: Τζόρβας, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Καραγκούνης (88’ Πλιάτσικας), Τζιόλης (46’ Πατσατζόγλου), Κατσουράνης, Γκέκας, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (46’ Αμανατίδης). ΛΕΤΟΝΙΑ: Βάνινς, Κλάβα, Ιβάνοφς, Κασάνοφς, Γκορκς, Κολεσνιτσένκο, Λάιζανς, Κάουνα, Ρούμπινς (78’ Σολονίκινς), Βερπακόφσκις, Κάρλσονς (71’ Γκρέμπις).

ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ

Και τώρα τα μπ

Η Εθνική μας «καπάρωσε» τη δεύτερη θέση, περιμένει τυχ και ετοιμάζεται - πιθανότατα από το γκρουπ των ισχυρών Του ΓΙΑΝΝΗ ΝΑΤΟΥ

Α

κόμη και η ισοπαλία αρκεί για την Εθνική στο μεθαυριανό αγώνα με το Λουξεμβούργο για να τσεκαριστεί η δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ του Νοεμβρίου «Δεν υπάρχουν εύκολα ματς. Πρέπει να είμαστε σοβαροί για να κερδίσουμε. Από εκεί και πέρα θα περιμένουμε την κλήρωση», ανέφερε ο Χρήστος Πατσατζόγλου, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συμμάζεψε τα... ασυμμάζευτα της μεσαίας γραμμής. Το 5-2 επί των Λετονών συνδυάστηκε με ευχάριστες ειδήσεις και από τους άλλους ομίλους, καθώς οι νίκες των Σλοβενίας και Ουκρανίας επί Σλοβακίας και Αγγλίας αντίστοιχα, είχαν ως

Ολοταχώς για τα... μπαράζ η Εθνική, μετά την άνετη όπως εξελίχτη συνέπεια να βρεθούμε (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) στους ισχυρούς και πλέον, να έχουμε ως πιθανούς αντιπάλους τις Ουκρανία, Βοσνία, Ιρλανδία και μία από τις Σλοβενία ή Σλοβακία. Υπάρχει όμως και

ΠΡOΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚOΣΜΙOΥ ΚΥΠΕΛΛOΥ 2010

Ο... ΑΓΙΟΣ Παλέρμο, όπως τον αποκαλεί χτες ο Τύπος της Αργεντινής, έδωσε το φιλί της ζωής στην «μπιανκοτσελέστε» και στον Ντιέγκο Μαραντόνα, τουλάχιστον μέχρι την Τετάρτη. Ο βετεράνος άσος της Μπόκα Τζούνιορς, που επέστρεψε στην Εθνική έπειτα από δέκα χρόνια (!) σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Περού, κάτω απο καταρρακτώδη βροχή, χαρίζοντας τη νίκη με 2-1 στην ομάδα του. Ετσι η Αργεντινή παρέμεινε στην τέταρτη θέση του ομίλου, που οδηγεί απευθείας στα τελικά και θέλει ουσιαστικά ένα βαθμό στο μεγάλο παιχνίδι με την Ουρουγουάη. Το σκορ είχε ανοιξει στο 48’ ο Χιγκουαΐν και ακολούθησε το συγκλονιστικό φινάλε, με την ισοφάριση του Ρενγκίφο στο 90’ και το γκολ του Παλέρμο. «Πίστεψα ότι είχαμε αποκλειστεί, αλλά είχα ξεχάσει τον... Αγιο Παλέρμο. Και τώρα θα πάμε στο Μοντεβιδέο για να παίξουμε με την... καρδιά μας», δήλωσε ο Μαραντόνα, που πανηγύρισε με μια... μεγαλοπρεπή βουτιά (φωτό) τη νίκη. Και ο ίδιο ο «χρυσός» σκόρερ συμπλήρωσε: «Το είχε η μοίρα μου να βάλω αυτό

το γκολ. Ο Θεός μου δίνει δύναμη και δεν έχω μάθει να τα παρατάω». Με εξίσου δραματικό τρόπο κέρδισε και η Ουρουγουάη στο Εκουαδόρ, στερώντας του την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βαλένσια (68’), αλλά στο επόμενο λεπτό ο Φορλάν πρόσφερε την ισοφάριση στον Σουάρεζ και στις καθυστερήσεις εκτέλεσε ο ίδιος πέναλτι και έγραψε το 1-2. Ο Αμπρέου ήταν στην αποστολή, αλλά δε χρησιμοποιήθηκε. Το Εκουαδόρ θέλει πλέον νίκη την Τετάρτη στη Χιλή και νίκη κάποιας από τις δύο ομάδες στο Μοντεβιδέο, για να πάει στα μπαράζ. Η Χιλή εξασφάλισε την πρόκρισή της στα τελικά, κερδίζοντας 4-2 την Κολομβία στο Μεντεγίν (Πόνσε, Σουάζο, Βαλντιβία, Ορεγιάνα). Ακόμη, η Παραγουάη αποτελείωσε τη Βενεζουέλα, την οποία νίκησε μέσα στην έδρα της με 21 (Καμπάνας, Καρντόζο). ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (17 αγώνες): Βραζιλία (16) 33, Παραγουάη 33, Χιλή 30, Αργεντινή 25, Ουρουγουάη 24, Εκουαδόρ 23, Βενεζουέλα 21, Κολομβία 20, Βολιβία (16) 10, Περού 10.

@SOMA:1ος OΜΙΛOΣ Δανία - Σουηδία Πορτογαλία - Oυγγαρία