Page 1

31 Aral ı k 2011

Brüksel Ehl-i Beyt İslam Kültür Merkezinde Yeni yıl 2012’ye merhaba

www.ehlibeyt.be


Tarih 31 Aralık 2011 i gösterirken Brükselde yaşayan Ehl-i Beyt cemaati Camii de toplanarak Akşam Namazı kıldılar. Daha sonra yeni yıla merhaba demek için hazırladıkları programi başlattılar. Kur an okunmasıyla başlayan program Hüseyin Bağcı nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Günümüzde kullanılmayan eski azerice kelimelerin gündeme konu edilmeside Programa ayrı bır canlılık kattı.

Programı sunan ali Savan: sevgili misafirlerimiz burada toplanmamızdaki amaç: dualar ederek, yeni bır yıla girmek, ve bu mutluluğu sevili Ehl-i Beyt dostlarıyla paylaşmak istedik . Ali savan daha sonra sözlerine şöle devam etti. Halk Arasında böyle bir yanlış bir inanış vardır. Yeni yıl kutlamak haramdır, aslında bu yanlış bir inanıştır. yeni yıl kutlamak haram değil yeni yılı helal olmayan yollarla kutlamak haramdır. Yani içkiler içerek günaha düşmek, hindiler kesip putperestlerin inanışlarını kültürümüze yerleştirmek ve bunun gibi bir sürü şey. Yani Allah ın Rızasına ters düşecek amellerle yeni yılı kutlamak haramdır…


Saatler tam 12 :00 i gösterirken cemaat kıbleye dönerek vahdet duasını okuyup ve dualar eşliğinde yeni yıla girdiler. Daha sonra hazırladıkları meyveler ve kuruyemisleri misafirlere ikram ederek sohbet ettiler. Çocukların da katıldığı bu kutlama herkesi çok mutlu etti.

brukselde yeni yil  

yeni yili kutlamak haram degil

brukselde yeni yil  

yeni yili kutlamak haram degil

Advertisement