Page 1

LAMINATE

FLOORING DEKOR DERGİSİ

TARZ TRENDLER

Klasik tarzdan moderne

TEKNOLOJI Tesise bir bakış

DOĞA IÇIN

İYI

EGGER doğa ve sağlıklı yaşam için neler yapıyor

10 EGGER güçlü yönü


Sevgili Okuyucular, Bu dergi laminat parke için bir kılavuz ve yaşam için esin kaynağı olarak çıkarılmıştır. Kendi evinizi döşemek ve tasarlamak için size fikirler sunmak ve laminat parke özellikleri ve uygulamaları hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Canlı trendler, geniş dekor yelpazesi ve kullanışlı iç dekorasyon önerileri ile sizleri esinlenmesine izin verin. Keyifle okuyun ve evinizi eğlenceli bir şekilde dekore edin! EGGER Ekibiniz


4

TEKNOLOJI

YAŞAM Üzerinde yaşadığımız zemin yaşam tarzımızın temelini oluşturur. Tarzını yansıtır.

8

6

EGGER Laminat Parke

10

Modern laminat parke yüksek teknoloji ile üretilir. EGGER size nasıl yapıldığını gösterir.

GÜÇLÜ YÖNÜ

20

RÖPORTAJ Gelecekteki parke trendleri nelerdir? Trend kaşifi Gabriela Kaiser ile popüler ahşap tipleri, hareketlilik ve tempoyu yavaşlatmanın giderek artan popülerliği hakkında bir röportaj.

26

RENKLER Etkileri – ve onları etkili biçimde kullanmak için nasıl yerleştirebileceğiniz!

LAMİNAT PARKE ÜZERİNE ÇALIŞMA

24

Laminat parke ticari uygulamalar arasında popülerdir.

28

ANA KATMAN

30

Görünmez – Ama kalite için temel: EGGER taşıyıcı levhalar.

32

STILLER Vintage tarzdan saf moderne: Tarzı yansıtan yaşam alanları. Güvenebileceğiniz bir stil kılavuzu.

42

DEKOR ÖZETI VE SERVİS

DOĞA EGGER laminat parke çevre dostudur ve iç mekan hava kalitesinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

36

MOBILYA VE IÇ TASARIM


YAŞAM

Parke birçok yaşam tarzı ile tercih edilir.

Öneri:

saları, eyve ka m n la o si bir Hikaye nlenmiş iyi düze tar. zibe ka a c a m orta

4  EGGER laminat parke


Futbol İngiltere'de icat edilmiştir, fakat langırt Fransa'dan gelir ve ilk olarak İsviçre pazara sunmuştur. İlk üretilen model “Kicker” olarak adlandırıldı.

sı a ç r a p n e oulsnliği temsil P s i u o L Bu bkliarsaihkatlığı veelisketrein daha çok gi en bakır, ç ed rcih edilir. te

İYI BIR TASARIM HAVALI OLMAK ZORUNDA DEĞILDIR. Tasarım ikonu Dieter Rams'ın öne sürdüğü gibi “İyi bir tasarım olabildiğince sade olmalıdır”. Kullanışlı, asil ve uzun ömürlü olmalıdır. Bu özellikle, klasikleşen tasarımlar için geçerlidir. Sıcak bir evi ihtiyaç duyduğu zarafet ile doldururlar.

Kaynak: Karsten Schubert, PH bakır iç tasarım.

BILIYOR MUYDUNUZ?

HANGI PARKE BENIM IÇIN UYGUNDUR? Açık, koyu, göze çarpan veya zarif – karar vermeden önce EGGER bayinizin sunacağı uzman görüşünden yararlanın.

Modern çizgide Klasik sıcaklığı: Eames'ten sallanan sandalye. EGGER laminat parke  5


TEKNOLOJI

Duyular için hassas mühendislik Güzel bir ahşap parke gibi gözüküyor ve verdiği his de aynısı. Mühendisler, bilim insanları ve tasarımcılar bunu başarmak için neredeyse 40 senelerini araştırma ve geliştirmeye ayırmıştır. Doğaya bu denli yaklaşmak için hassas teknoloji kullanılmaktadır.

Y

Yüksek yoğunluklu fiber levhaya (HDF) uygulanan, etkileyici renk çözünürlüğüne sahip basılı dekor görüntüsü, (overlay olarakta bilinen) sağlam koruyucu katman ile sert ve sivri cisimlerden korumak için kaplanır. Üreticinin en iyi sırları emprenye reçineye ilişkin tariflerdir. Bunlar, en sert fiziksel performans testlerinden sonra bile harika gözüken bu koruyucu katmanı elde etmek içindir. Ürünün daha fazla geliştirilmesine yönelik çalışmalara, laminat parke teknolojisinin icat edildiği 1977 yılından bu yana yoğun biçimde devam edilmektedir. İşte bu nedenle, bugün bir uzman bile mükemmel uyumlu yüzeyi sayesinde EGGER laminat parke ile ahşap parke arasındaki farkı, sadece bakarak veya dokunarak söylemekte güçlük çekebilir. Yüzey dokularının dekor görüntüsüne eş zamanlı olarak uygulanması, yaklaşık on yıldır teknik olarak mümkündür. Bu teknolojiye sektör içerisinde "senkronize yüzey" adı verilir. EGGER Parke Ürün Yönetimi Başkanı Jörg Hüls; "Ancak, senkronize yüzeyin alttaki görüntüyü eşleştirme şekli günümüzde çok daha fazla incelikle yapılıyor" diye belirtiyor. "Günümüzdeki dokular çatlamış, budaklı ve enine kesit yapıları çok daha doğal bir biçimde içeriyor."

6  EGGER laminat parke

Dokular short-cycle veya sürekli presler ile yüzey katmanına entegre edilir. Bilgisayar kontrollü hatta, dekor görüntüsündeki çeşitli referans belirteçlere yanıt veren hassas kameralar bulunur. Bu kameralar bilgileri bir kontrol sistemine aktarır ve bu sistem 2.60'a 2.10 metrelik (102.36” × 82.68”) levhayı milimetrik bir şekilde hizalar. Dekor görüntüsü her ayrıntısına kadar büyük dikkatle geliştirilir. Bir medya tasarımcısı ahşap bir yüzeyin fotoğrafını düzenlemek için dört hafta kadar zaman harcayabilir. EGGER dekor geliştiricisi Peter Fabri; "Bizim için önemli olan görüntünün uyumu ve doğallığı" diye belirtiyor. "Tutarlı bir genel görünümüne sahip olmak istiyoruz." Dokuları genelde üç renge ayırıyor ve her biri için basılı bir görüntü tasarlıyor. Her görüntü, gravür baskı işleminden geçerek her renk için bir silindir olacak şekilde baskı silindirleriyle ince kağıt üzerine basılır. Bu nedenle, görüntü düzenleme işlemindeki en büyük zorluk, damarlı ahşap dekordaki büyüme halkalarını, üretimde gözle görünür bir şekilde bozukluk olmadan, silindir devrinin sonunda uyumlu olarak denk getirecek şekilde tasarlamaktır. "İyi tasarım gözle görülmez" – modern tasarım sanatının bu ünlü kuralı harfi harfine doğrudur.


ÜRÜN YAPISI Laminat parke adı, Latince karşılığı "katman" olan "lamina" sözcüğünden gelir. Bu parke teknolojisinin katmanlı kompozisyonu ahşap, kağıt ve reçinenin güçlü yönlerini birleştirir. Dayanıklı kaplama üst tarafta yer alır. Kağıt veya doğrudan HDF taşıyıcı malzeme üzerine basılan, alttaki dekor görüntüsünü korur. Deformasyonu önlemek için, balans kağıdı olarak bilinen malzeme, taşıyıcı malzemenin alt tarafına uygulanır.

LAMINAT PARKE 1

Dayanıklı ve yüksek aşınmaya dirençli yüzey

2

Dekor motifi

3

Doğal ahşap liflerinden üretilen Quell-Stopp Plus taşıyıcı plaka

4 

Balans kağıdı

1

2

Tasarım ve baskı şablonunun hazırlanması dört hafta kadar sürer. Dekoratif kağıt, gravür baskı işlemi uygulanarak basılır. Doğrudan taşıyıcı malzeme üzerine basmak için

3

modern yöntemler de kullanılabilir. 4

EGGER laminat parke  7


10

EGGER

LAMINAT PARKENIN

güçlü

y önleri

Sağlam, şık, doğal ve hijyenik. EGGER laminat parke sayısız özellikleriyle kendisini diğerlerinden ayrı kılar. Bu parke tipi için söz edilen ilk 10 argümanı okuyun.

8  EGGER laminat parke


1

BAKIMI KOLAY.  Laminat parke sadece çekici bir görünüme sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda yüzeyleri bakımını kolaylaştıracak yüksek kalite kaplama malzemesi ile kaplıdır. Laminat parkeyi temiz ve hijyenik tutmak için tek yapılması gereken nemli bir bez veya elektrik süpürgesi ile temizlemektir. Aqua+ teknolojisine sahip neme dirençli laminat parke buharla bile temizlenebilir.

2

ALMANYA'DA ÜRETILEN KALITE. EGGER laminat parkeler, Almanya'daki Brilon ve Wismar tesislerinde üretilmektedir. Menşe ülkesini gösteren "Made in Germany" ibaresi, yüksek ürün kalitesi, onaylanmış üretim prosesleri ve sürdürülebilirliği ifade eder.

Daha fazlasını keşfedin!

www.egger.com/ qr-laminate-flooring-1

QUA

MADE

LITY

IN GE

RMAN

Y


3

EKONOMIK.  Laminat parkenin fiyat-performansına uyabilecek başka tür bir zemin kaplaması bulmak zordur. Geniş çeşitlilikte yüksek kaliteli tasarımları, uygun fiyatlarda sunar. Yeni yüzeyler ve döşeme paneli formatları, klasik masif ahşap döşemeler ile çok daha pahalı olabilecek yaşam alanlarını tasarlamak için kullanılabilir. Dayanıklılığı sayesinde döşemeler, güzelliklerini uzun yıllarca korur.


H1001 Valley Meşe

EGGER laminat parke  11


4

ESNEK ODA TASARIMI.  Modern yaşam, bir günden diğerine değişiklik gösterebilir. Bu, yalnızca bizim değil, mobilyaların da esnek olması gerektiği anlamına gelir. Laminat parke hızlıca döşenebilir ve kolaylıkla geri çıkartılabilir. Özellikleri sayesinde parke, ışığa dayanıklıdır yani, UV ışınlarına karşı direnç gösterir. Rengi açılmaz veya mobilya ile kapatmak isteyeceğiniz, hoş olmayan bir renk bozukluğu oluşmaz. H1004 La Mancha dumanlı Meşe

5

SAĞLAM.  Parkeler çok şeye karşı dayanıklı olmalı ve yine de her zaman hoş görünmelidir. Sağlam yüzey yapısı laminat parkeyi aşınma, çizilme ve neme karşı dayanıklı hale getirir. Bu, özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu uygulama alanları için önemlidir. EGGER laminat parke, ayrıca yenilikçi mağaza konseptlerine uygun olan çözümler de sunmaktadır.

12  EGGER laminat parke


H2728 Zermatt Moka Meşe

EGGER laminat parke  13


6

SAĞLIKLI YAŞAM. İster açık veya koyu ahşap tonlarında: Laminat parkenin kaplı yüzeyi, zeminin özellikle temiz olmasını isteyen herkesin aradığı bir niteliktir. Parke kir geçirmez ve temizlemesi kolaydır, bu özelliği sayesinde alerjisi olan kişiler için ayrıca uygundur.


H1055 Bardolino Meşe

EGGER laminat parke  15


7

NEME DIRENÇLI.  Parkeler, oda tasarımı dışında farklı kullanım yerleri ile büyüleyici yaşam alanları sunarlar. Aqua+ özelliklere sahip laminat parkeler, mutfak, banyo ve ayrıca antreler ile koridorlara döşemek için de idealdir.

16  EGGER laminat parke


8

MODERN VE MODAYA UYGUN.

Bir tasarımcı ürünü olarak laminat parke, hızlı geçen zamana ayak uyduruyor. Çarpıcı görünüme

sahip vintage tarzı, güncel tasarım trendleri ve ürün dünyalarını yansıtan bir hikaye anlatır.

H1050 History Wood


9

GENIŞ BIR YELPAZE. Birçok modern tasarım ürünü gibi laminat parke de özgürce tasarlanır. Parke koleksiyonlarını geliştirenler güncel trendlerin farkına vararak, geniş ve uyumlu bir yelpaze ile kendi zamanlarının stil tercihlerini ve taleplerini karşılarlar.

18  EGGER laminat parke


SICAK, SESSİZ, EKOLOJİK

10

EKOLOJI. Laminat parke, birincil olarak PEFC onaylı endüstriyel ahşap ve kereste fabrikalarından temin edilen artık ahşabın (örn. talaş) yanı sıra ekolojik olarak zararsız bağlayıcı maddelerden üretilen ahşap bazlı bir malzemedir. PVC ya da yumuşatıcı içermez ve tamamen geri dönüştürülebilir. Ayrıca diğer yer kaplamaları ve seramik fayansların birçoğuna göre üstün çevresel performans değerlerine sahiptir. Kaynak: EPD, Institut Bauen und Umwelt e.V.

YENI! EGGER CORK+ PARKE Mantarın faydalarını laminat parkenin işlevselliği ile birleştiriyor.

www.egger.com/corkplus


RÖPORTAJ

KIŞISEL BILGI Gabriela Kaiser on yılı aşkın bir süredir, çeşitli sektörlerde yer alan ünlü şirketlere trend kaşifi olarak danışmanlık yapmaktadır. Tekstil tasarımı eğitimi almıştır ve uluslararası ticaret fuarları, tasarım ve trend etkinliklerinde sunumlar yapmaktadır. Ayrıca Nuremberg'deki teknik üniversite olan Technische Hochschule Georg Simon Ohm'de strateji ve trend araştırması eğitimi vermektedir.

Hikaye anlatan parkeler Bazı tercihler değişmezken , bazıları bir anda değişebilir. Trend kaşifi Gabriela Kaiser ile modern ahşap etkileri, trendlere yön veren talepler ve çarpıcı sunumlar hakkında bir röportaj.

20  EGGER laminat parke


İskandinav modeli: Bol miktarda beyaz, açık tonlar ve doğal malzemeler içeren ambiyans

Bayan Kaiser, modern teknoloji sayesinde parke tasarımı gerçekten sınır tanımıyor. Yine de, birçok kişi ahşap görünümünü tercih ediyor. Sizce bunun sebebi nedir? GABRIELA KAISER: Günümüzde her geçen gün daha fazla sayıda insan şehirlerde yaşamaya başlıyor. Bu nedenle, doğa ile ilişkimiz giderek kayboluyor. Evlerimiz rahatlamak ve yenilenmek için kullandığımız sığınaklar olduğundan, yaşadığımız dört duvarın içine doğayı getirebilmek için ahşap görünümlü parkeleri tercih ediyoruz. Günümüzde en çok tercih edilen ahşap tipleri ve görünümleri hangileridir? Sakinlik ve huzur veren açık ve gri tonlar. Burada, uzun ve kasvetli kışlarla mücadele eden İskandinavları rol model olarak aldık. Giderek artan bir şekilde, ahşabın çeşitlerini ve bunların yerel ürünlerini tercih ediyoruz. Meşe birçok farklı versiyonda önemini korurken, karaçam, alaçam ve dişbudak da önemli yerlere sahip. Aynı yaklaşım doğallığı pekiştiren otantik ahşap dokular ve yapılar için de geçerlidir. Kullanılmış izlenimi veren parkeler, bize bir hikaye anlatır gibidir. Bugünlerde banyo tasarımında ne gibi gelişmeler yaşanmaktadır? Banyolar, sadece temizlik ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz bir alandan, rahatladığımız, kendimize baktığımız ve hatta egzersiz bisikletinde spor yaptığımız konforlu bir alana dönüşmüştür. Daha sıcak renklerin ve doğal malzemelerin seçimi de bu durumu yansıtır.

Doğal yeşilin yanı sıra gül rengi vurgular, sakinlik ve samimiyeti yoğunlaştırır.

EGGER laminat parke  21


Laminat parke özellikle odaları yeniden tasarlamak ve yenilemek için popülerdir.

Eskiden yerden tavana her yer karo kaplanırken, günümüzde sadece gerekli olan yerlere döşeniyor. Ahşap gibi sıcak malzemeler daha çok tercih ediliyor. Ahşabın etkileri alanlara anında samimi bir görünüm kazandırıyor. Bu nedenle ahşabı sıcaklık ve rahatlık ile bağdaştırıyoruz. Laminat parkenin tercih edilen zemin kaplaması olduğunu gösteren net trendler var mı? Hareketlilik, günümüzün en moda sözcüklerinden biridir. Eskiden insanlar bir işe girer ve sonsuza dek o işte kalırdı. Şimdi ise, işlerimizi değiştiriyoruz çünkü kariyerimizi geliştirmek istiyoruz. Ev taşımak çok doğal bir şey haline geldi. Dolayısıyla, çok pahalı olmayan, uygulaması kolay bir o kadar da harika gözüken yaşam alanı çözümlerine ihtiyaç duyuyoruz.

İskandinav modeline uygun açık ahşap tonları karmaşayı azaltır.

22  EGGER laminat parke

Son olarak, mağaza yerleşimi ve fuar stantlarındaki trendler hakkında birkaç şey … Trendler büyük ölçüde dalgalanma gösterir çünkü yaratılan ortamlar arzularımızı uyandırma amacı taşır. Trendler, sadece belirli bir zamanın akımı olduğu için onlarla harcadığımız süre abartılı olabilir. Mağazalar ve ticari fuarlarda doğu halıları veya eski görünümlü ahşap zeminler ile sıcak ve ev benzeri ortamlar yaratmak için yapılan girişimleri ilgi çekici buluyorum. Bu uygulama yapay olsa da yeni alanlara otantiklik ve tarih katıyor.


Birçok trend ilk kez fuarlarda teşhir standı olarak sergilenir.

Restoran gibi birçok ticari alan farklı yaşam tarzları ile deneyim kazanır.

EGGER laminat parke  23


RENKLER

I ŞI K

SAKIN

LEŞ

TI R

I

YA YA N

CI

UYARI CI

I

ZEN L

EY

IC

Ortamlar tasarlamak Renk algımız son derece bireyseldir. Ve etkisi tarafsızca tanımlanabilir. Bilim adamları hangi rengin dünya çapında popüler olduğunu, zihin üzerindeki etkilerini ve ısınma davranışımızı nasıl etkilediğini biliyorlar.

MAVI dünya çapında en popüler renk olarak kabul edilir. Avrupa'da her iki kişiden biri mavinin favori rengi olduğunu belirtir. Fiziksel olarak bu renk kısa dalga boyundadır ve bu özelliği onu havalı renklerden biri yapar. Alaca karanlığa en uzun süre dayanan renktir. Psikolojide zihin açıklığı ve meditasyonda sakinliğine karşılık gelir. Odaya genişlik ve kimlik kazandırır. Yumuşatılmış tonlarda mavi, yatak odaları için sıkça tavsiye edilen bir renktir.

24  EGGER laminat parke


YEŞIL, kırmızı ve mavi gibi bir ana renktir. Bu rengin birçok tonu, daha sıcak mevsimler ve gelişen doğa ile bağdaştırılır. Yeşil, rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu iyileştirici etkisi sayesinde, genellikle banyo ve yatak odası gibi evin özel odalarının tasarımında kullanılır.

SARI ana bir renk değildir. Mavinin indirgenmesi yöntemiyle elde edilir. Erkeklerin yalnızca yüzde beşi bu rengi severken, kadınlar onu reddetme eğilimi gösterir. Bu renk, iç tasarım alanında neşeli hisleri ve iyi bir ruh halini temsil eder.

KIRMIZI dünya çapında, özellikle kadınlar arasında tercih edilen ikinci favori renktir. Bu renk sıcak bir renk olarak kabul edilir ve vücut üzerindeki canlandırıcı etkisi gerçekten ölçülebilir. Bu renk, alaca karanlıkta ilk olarak griye dönüşür. Gölgeli odaları tasarlarken, bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Gül rengi keşifler, günlük samimiyet ortamını oluşturur veya rokoko tarzının duygusallığını yansıtır.

KAHVERENGI yıllardır ahşap döşemeler sayesinde popüler olan doğal malzeme rengidir. Kahverengi tonlar, topraksı sıcaklıkları sayesinde beğeni toplar. Kum renginin, karışık gri tonları ile karışımından elde edilen "Greige" gibi koyu kahverengiye uzanan keşifleri, renk spektrumunda, özellikle büyük şehirler için rustik tarzı temsil ettiği bilinmektedir.

SIYAH VE BEYAZ aslında renk değildir. Beyaz, bir ışığın içerdiği tüm renklerin yansıması iken; siyah, tüm renklerin emilmesinin sonucunda ortaya çıkar. Beyaz, uzun yıllardır iç tasarımın "mega trendi" olarak görülmektedir. Beyazın popüler versiyonları krem ve porselen rengine uzanır, çünkü bu tonlar, doğal malzemelerle endüstriyel premium beyazdan daha kolay uyum sergiler.

SICAK VE SOĞUK ölçülebilir renk özellikleridir. Bilim insanları, bu tonlardaki dalga boyları ve renk algısı arasında bir ilişki kurmuştur. Renk algısı orada yaşayan kişilerin ısındığı zamanki davranışlarını etkiler. Örnek olarak, mavi odaları kırmızı odalardan üç derece daha sıcağa ısıtma eğilimi vardır. Dolayısıyla sıcak bir renk ısınma masraflarının azalmasına yardımcı olur. Açık ve doğal, samimi, sıcak veya sakinleştirici – renk grupları odadaki atmosferi belirler.

EGGER laminat parke  25


n e r e ç i j e b e v ri g , z a Bey grupları, doğal bir renk ı temsil eder. ortam

KONU

Proje ve uygulayıcılar için laminat parke. BILIYOR MUYDUNUZ? Tüm EGGER laminat parkeleri için yüzer sistem döşeme uygulanır. Bu da, her bir döşeme panelinin patentli bir geçme sistemiyle birbirine birleştirildiği ve dolayısıyla alt döşeme için tutkallama işlemi gerekmediği anlamına gelir.

İŞLETME FIKRI. Çocuklar taşındı ve oda boş kaldı. Laminat parke oda içerisinde kelimenin tam anlamıyla yeni bir altyapı oluşturarak, odayı bir anda yeni kariyer için bir stüdyoya dönüştürür.

mış: Kanıtlan e 33 olan

sınıfı 32 v Kullanım un ellikle uz rkeler, öz a p t a in lam a onları r ve bu d ömürlüdü a ulamalard ticari uyg ak için kullanılm r. ideal kıla


SAĞLAM ŞIKLIK. Zarif, bakımı kolay ve sağlam – bunlar, eğlence merkezleri ve restoranlar için ideal zemin kaplamasının üç karakteristik özelliğidir. Sonuç olarak, parke çok fazla insan yoğunluğuna maruz kalsa da, aynı zamanda temiz kalmalıdır. Bu durum ziyaretçilerin üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakırken, tekrar gelmeleri için bahane olur.

Fuar stantları gibi g alanlarda laminat p eçici kurulan uygun bir zemin k arkeden daha oldukça zor olacakt aplaması bulmak ır. EGGER laminat parke  27


MERKEZDE YER ALAN

Görünmez Kahraman Laminat parke her gün ayaklarımızın altında ezilir ve hatta ıslanabilir. Bu, koruyucu katman ve taşıyıcı malzemenin günümüzde nelere karşı dayanıklı olabileceğini açıkça göstermektedir.

L

aminat parke piyasadaki yerini almadan önce hayat okulundan geçmelidir. İlk dayanıklılık testleri için mekan: Wismar, EGGER tesis laboratuarı. Güvercin yumurtası büyüklüğündeki çelik toplar bir metre yükseklikten yeni parke numunesinin üzerine düşürüldüğünde, tiz bir çatırtı duyulur. Başka bir testte, bir ofis sandalyesinin tekerlekleri, disk şeklinde bir numune üzerinde saatlerce çevrilir. Taşıyıcı malzemenin kalitesi düzenli aralıklarla, bir teknisyen tarafından kontrol edilir. Tüm bileşenler sınava tabi tutulur. Neticede, onay kurumları ve tüketiciyi koruma kuruluşları da ileride aynısını yapacaktır. Bu, çıplak gözle görülemeyen özelliklerin gerçekten önemli olduğu bir durumdur. Başka bir deyişle; Bu özellikler mevcut olmasaydı, çizikler, kusurlar ve kabarma meydana gelirdi. EGGER parke pazarlama ve ürün yönetimi sorumlusu Michael Gerbl: "Parkeler, uzun süreyle yoğun şekilde kullanıldıktan sonra bile, bunu belli etmemelidir" diye belirtiyor. Minerallerle güçlendirilmiş melamin reçineden yapılan en üstteki koruyucu katman, yıpranma ve aşınma açısından en yüksek gereklilikleri karşılamalıdır. Zemin kaplamasının insan yoğunluğu farklı olan bir koridora , az kullanılan yatak odasına veya nemli banyo koşullarında döşenip döşenmeyeceği noktasında EN 13 329 aşınma sınıfları önemli bir referans görevi görür. Direnç ve aşınmanın yanında bu sınıflar, yüksek yoğunluklu fiber levhadan (HDF) yapılmış taşıyıcı malzemenin özelliklerini de hesaba katar. EGGER laminat parkesinin bu denli hızlı ve kolay uygulanmasına olanak sağlayan, hassas çalışılan profil yapısıdır. Kilit mekanizması sürekli olarak geliştirilmektedir. Örneğin,

28  EGGER laminat parke

en yeni UNI fit! teknolojisi, döşeme işlemini kolaylaştırır ve parkenin birleşme yerlerini daha da sağlamlaştırır. Elektrik çarpmasına karşın: Her bir bileşenin özel formülü, EGGER laminat parkeyi antistatik hale getiren büyük sırrı içermektedir.

"Ahşap görünümlü parkeler, mutfak ve banyo için giderek popülerlik kazanıyor." Taşıyıcı malzeme de yeni tasarım fırsatlarını geliştirme ve özgürleşme sürecindedir. EGGER “aqua+” olarak bilinen ve laminat parkeyi banyolar ve mutfaklar için uygun hale getiren yeni bir teknoloji geliştirmiştir. Bu yeni teknoloji ile üretilen yer döşemeleri, klasik laminat parkelerden 5 birim daha fazla neme dirençlidir. Kaymaya dirençli bir yüzey ile korunan ve en yeni ahşap tasarımları içeren döşemeler, banyonuzda yeni trendlerin zevkinize göre uygulanması için mükemmel ortamı hazırlar.

Daha fazlasını keşfedin!

www.egger.com/ qr-laminate-flooring-2


HDF Çeşitli kaynaklardan elde edilen birçok ahşap türü fiber levha üretiminde kullanılabilir. Artık ahşap bile liflerine ayrılarak, reçineden yapılmış bir yapışkan ile incecik kaplanır ve sıkıştırılarak levha haline getirilebilir. Orta yoğunluklu fiber levhanın (MDF) aksine, yüksek yoğunluk fiber levha (HDF) 800 kg/m3'ten daha fazla bir yoğunluğa sahiptir. EGGER MDF levhalar mobilya sektöründeki birçok işlem için uygunken; firma, özellikle laminat parke için HDF levhaların üretimini yapmaktadır. Banyolara döşemek için uygun olan laminat parkeler, aqua+ teknolojisinin sembolü ile tarif edilir.

EGGER tesisinde üretilen HDF levhalar daha sonra yıldız soğutucuda soğutulur.

EGGER laminat parke  29


DOĞA

Sağlıklı yaşam için parke

30  EGGER laminat parke


ONAYLI.  EGGER yalnızca sürdürülebilir orman işletmelerinden temin edilen ahşabı işler. EGGER lamimat parke PEFC onaylıdır ve "Der Blaue Engel" (Mavi Melek) çevre amblemini taşımaktadır.

GERİ DÖNÜŞÜM.  Laminat parke orman kaynaklarının korunmasına yardımcı olur: Parkeler, kereste endüstrisinden alınan artık ahşap kullanılarak üretilir. Dekor görüntüsü, masif ahşap kullanımının yerini alır. EGGER laminat parkesi faydalı ömrünün sonunda geri dönüştürülebilir.

SAĞLIK.  EGGER laminat parke temizlemesi kolaydır, yüzeyinde toz ve kir barındırmaz. Bu özelliği, laminat parkeyi alerjisi olan kişiler ve özellikle küçük çocuklu aileler için uygun hale getirir.

Daha fazlasını keşfedin!

www.egger.com/ qr-laminate-flooring-3


TARZ TRENDLER

VINTAGE tarzdan

saf moderne Herkes kendi evinde konforlu hissetmek ister. Duvarlardan zemine, tavana kadar, burda da ayrıntılar çok önemlidir. Kişiliğinizi yansıtan sadece renklerin, doğal malzemelerin ve aksesuarların bir kombinasyonudur. Güvenebileceğiniz bir stil kılavuzu.

AUTHENTIC. Bu stil trendi, doğallığını son derece natürel, rustik veya zarif bir karakter ile sergileyen ahşap türleri ile tanımlanır. Doğanın sunduğu geniş renk spektrumu en faydalı şekilde temsil edilerek, geniş tasarım özgürlüğü veriyor.

32  EGGER laminat parke


MATERIALS. Gerçekçi malzeme reprodüksiyonları birçok tarz ve renkte yer alıyor. Antreden, duvar döşemeye kadar bir çok farklı uygulama alanı için elverişlidir. Odaya kendilerine has bir büyü katarlar.

EGGER laminat parke  33


NEW NATURAL STYLE. Başka bir biçimde bulunan ve farklı bir yüzey prosesinden geçen bilindik, doğal malzemelerdir. Bu olağan dışı işlem onlara yeni bir görünüm kazandırır. Bu yüzden dekor dünyasının adı: "New Natural Style". Bu parkenin tanımlayıcısı doğallık iken, görüntüsü yine de moderndir.

34  EGGER laminat parke


VINTAGE. Tüm ahşap türlerindeki açık ve sıcak dekorlar, yıpranmaşlıkları ve taşıdıkları izler ile kendi hikayesini anlatır. Bu tarz dekorlar, farklı alanlarda rustik bir atmosfer yaratmak için uygundur. Aile yadigarları, mevcut klasik parçalar, tasarımcı ürünleri ve endüstriyel markalı ürünler ile mükemmel uyum sağlar.

PURE MODERN. "Pure Modern" net bir çizgiyi ifade eder. Daha soyut tasarımlarla birlikte yeni ahşap etkisi açık, parlak ve modern görünür. Bu tür yer kaplamaları çatı katları, açık odalar ve sade tasarımlı yaşam alanlarındaki doğal yerini bulur.

EGGER laminat parke  35


MOBILYA VE IÇ TASARIM

hale getirilen Çok

FONKSIYONLU

FERAH

ALANLAR Küçük odaları geniş ve toplu göstermek – bu, başta pırıltılı metropoller olmak üzere, dünya genelinde uygulanan bir sanat şeklidir. Popüler kent merkezlerinde yaşam alanları lüks haline gelirken, bu sanat şekli ihtiyaca dönüşmüştür. İyi haber: Küçük bir odanın geniş bir alana dönüştürülmesi her geçen gün daha da mümkün hale gelmektedir. Bu tecrübelerden faydalanmak, tüm evler için iyi olacaktır.


KARMAŞIKLIĞI TEMIZLEMEK. Kırk metrekarelik bir alan, buranın dağılmasını önlemek için etkili kararlar alınması gerektiği anlamına gelir. Yalnızca günlük yaşamda gerekli olan eşyalar elimizin altında olmalıdır. Gerisi bazaların altında veya tavanda kutular içerisinde saklanır. Daha fazla gereksinim duyulmayan eşyalar, bit pazarında değerlendirmek üzere veya bağışlanmak üzere doğrudan kutuya konur ya da geri dönüşüme gönderilir.

ÇOK YÖNLÜ. Küçük odalardaki mobilyalar, minimum olacak şekilde azaltılmalıdır. Bu alanlar için bazalı mobilyalar idealdir. Bu gibi çok fonksiyonlu mobilyalar kullanışlıdır ve önemli alan tasarrufu sağlar. Neticede, çok fazla karmaşa küçük odaları dağınık ve dolayısıyla konforsuz gösterir. Açık tonlarda bir yer kaplaması odayı daha ferah ve geniş gösterir.

Oturma odası ve yatak odası tek bir odada.

PERDE ARKASI. Eşyalar önden düzenli ve toplu gözüktüğünde, genellikle bunu mümkün kılan geride bir saklama odasının bulunmasıdır. Bu yer kaplasa da, yaşam alanlarını çamaşır askılarından, mevsim dışı kıyafetlerden, tüm dosya klasörü, alet kiti gibi gündelik kullanılmayan eşyalardan kurtarır. Daha geniş bir versiyonu bağımsız bir kıyafet odası bile olabilir.

EGGER laminat parke  37


MOBILYA VE IÇ TASARIM

Basit çözümler genelde en iyisidir.

Öneri:

.

didir ım tren r a s a t bir Sadelik parke: Uygun erndir! ve mod ik t n a t o

ÇOK GEZEN. Kullanılmış paletler, boyalı olarak veya doğal haliyle iyi bir raf sistemi olarak kullanılabilir. İlk olarak paletleri ıslak bir şekilde fırçalayıp, hafifçe zımparalarız. Bunları yaparken çivilere dikkat edin! Yeni rafınız hazır.

38  EGGER laminat parke


DUVAR UYGULAMASI. Laminat parke, gitgide daha sık biçimde duvar kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Malzeme reprodüksiyonları, tasarımlar ve renklerin yelpazesi çok geniştir. Çok çaba gerektirmeden hızla döşenir. Duvar boyası veya duvar kağıdının kaldırılması bile gerekmez.

MIX & MATCH. Tarzların karışımı, dünya çapında en çok uygulanan tercihtir. Yapılan sanat ise gereksinimi bir fazilete dönüştürmekten geçer. Endüstriyel mobilyalar aile yadigarlarının yanında, net geometrik şekiller ise barok parçaların yanında güzel gözükür. Fakat Mix & Match gelişi güzel yapılmamalıdır. Karışıklığı düzenli olarak toplamak burada da geçerlidir!

Çocukları getirmelerninitüönmleoymunekcaiçklinar, ıodnalı marutı fağa doğrudan bitişikte olmalıdır. SÜPÜRGELIK. Laminat parke, oda sıcaklığına ve neme bağlı olarak uzayan ve kısalan canlı bir malzeme

ÇOCUKLAR

MUTFAK

olan ahşaptan yapılır. Duvara doğru olan genişleme ek yerleri, gerekli alanı sağlar. Bu ek yerlerini gizlemek için EGGER, aksesuar programı kapsamında mükemmel uyumlu renklerde süpürgelik önermektedir.

YAŞAM BİLİMİ. Üretken bir ofis ve ahenkli bir ev, mimari bilimin bir konusudur. İyi planlanmış bir tasarım ile çelişkiden uzak, huzur ve konfor ortamı oluşturabilirsiniz.

EGGER laminat parke  39


BILIYOR MUYDUNUZ? Trend kaşifleri, klasik yerleşim planlarının günümüzde değişmekte olduğunu gözlemlemektedir. Banyo ve yatak odası birleşerek, bütün bir dinlenme alanı haline geliyor. Konsept otel projeleri, burada standartları belirliyor.

Kaynak: Baddesi

gn Bagno Sasso .

Bakır ve doatğamlosmfealrzesumnelarer. sıcak bir Kaynak: Bleu nature KINAU/Gilles Piat, Bakır Görünüm, Tom Dixon.

40  EGGER laminat parke


DEKORATIF KABLOLAR. Kablolar bazı durumlarda kaçınılmazdır. Ancak kablo spagettisinin her zaman saklanması gerekmez.

sindek,asına e y a s r a l o l b a k Dekokraatyinf ağının mobil.ya ar güç enmesi gerekmez gizl

El dokuması iplere sarılan kablolar, renkli vurgular olarak kullanılabilir.

Kaynak: www.knot-knot.de

Öneri:

akları ık kayn Çeşitli ış aha lnızca d a y ı y a bir od ; aynı etirmez g le a h i ona samim adaları ık ış a d zaman . zandırır yapı ka

YERDEN ISITMA SISTEMI. Laminat parke, yerden ısıtma sistemi ile birlikte döşemek için idealdir. Uzmanlar ısıtma sistemini, alt yapıyı ve zemin kaplamasını koordine eder. Daha fazla bilgiye, ürün tanımlarından ve

IŞIĞIN ETKİLERİ. Gün ışığı ve monitörlerin ışığı, çok yüksek oranda mavi içerir. Bu, beyni gün içerisinde aktif tutar. Kırmızının oranı alaca karanlıkta artarak, uykunuzu getirecek melatonin gibi hormonları teşvik eder. Modern ışıklandırma konseptleri bunu hesaba katar ve ışıklandırma teknolojisini ve yansıtıcı yüzeylerin rengini günün saati ile koordine eder.

www.egger.com sitesinden ulaşılabilir.


DEKOR ÖZETI VE SERVİS

Bireysel danışma a arın od ve dekorl rinden i üze görseller seçimi.

SANAL TASARIM STÜDYOSU. EGGER'in ücretsiz VDS ONLINE versiyonu ve VDS uygulaması ile, üreticinin tüm parke dekorlarına internet üzerinden ulaşabilir ve tüm mobil cihazlardan erişilebilir. Uygulamanın çevrim dışı gösterme özelliği de vardır. Otomatik güncellemelerin ve favori yönetiminin yanı sıra, kişisel görselleştirme için yaklaşık 30 oda mevcuttur. Google Play ve App Store'dan indirin.

www.egger.com/vds-applestore

TASARIM. Sanal Tasarım Stüdyosunun (VDS) Profi programı imalatçılar, mimarlar ve tasarımcıların EGGER dekorları ve parkelerini projelerinde denemelerini sağlar. Bu amaç doğrultusunda kapsamlı bir oda kütüphanesi oluşturulur. EGGER talep üzerine, kişisel nesne tasarımlarını yazılıma entegre etmektedir. www.egger.com/vds

42  EGGER laminat parke

www.egger.com/vds-android


Koleksiyona ait dekor özetiyle birlikte, bu alana eklenmiş bir poster bulmuş olduğunuzu umuyoruz.

LAMINATE

FLOORING 2015-2017

Tabii ki de dekor özetli posteri buradan da indirebilirsiniz. www.egger.com/flooring

HAKKIMIZDA YAYINCI

EGGER Retail Products GmbH & Co. KG Im Kissen 19 D-59929 Brilon flooring@egger.com

PROJE YÖNETIMI

Ulrike Sattler, Lutz Klasterka Pazarlama EGGER Parke

KAVRAMSAL TASARIM, PLAN VE DÜZENLEME

Raufeld Medien, www.raufeld.de Daniel Krüger, Juliana Hesse, Till Schröder

FOTOĞRAFLAR

EGGER (1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 20, 22, 25, 26, 27, 29, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44), PH bakır iç tasarım EG (3, 5), TRENDagentur (3, 20), Smileus/Fotolia (3), Karsten Schubert (5), Christoph Jansa/Fotolia (9), Gizos/iStockphoto (12), Bieke Claessens/living4media (21), Rachel Kohlbrenner/DOMOTEX (21), gitusik/Fotolia (21), Tobias D. Kern/Atelier für Mediengestaltung (23, 27), View Pictures/living4media (23), virtua73/Fotolia (25), Smileus/Fotolia (30), Snappin Buddha/Image Source (31), Anna Nemoy(Xaomena)/gettyimages (32), Photographee.eu/Fotolia (34), 3darcastudio/Fotolia (34), Mihalis A./Fotolia (35, 38), juniart/Fotolia (35), Jan Ahrenberg/Raufeld (37), Kursad/iStockphoto (37), Aino Huovio (39), Baddesign Bagno Sasso (40), Tom Dixon (40), Bleu nature KINAU/Gilles Piat (40), Copper Shade (40), Robert Daly/Caia Image/F1online (40), www.knot-knot.de (41), Digitalpress/Fotolia (41)


TR_1019334_ELFC_VKB3_09/2014 Teknik değişiklikler ve düzenlemere açıktır.

Servis ve öneri ve daha fazlası:

www.egger.com

EGGER Laminat parke  

Broşür