Page 1

YIL : 14

SAYI :4223

17 ŞUBAT 2017 CUMA

DEVLET HASTANESİNDE POLİKLİNİKLER

CUMARTESİ GÜNLERİDE ÇALIŞIYOR Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu, Devlet Hastanesi’nde polikliniklerin Cumartesi günü açık tutulacağını belirterek, hastane bünyesinde gerçekleştirilen yenilikler hakkında bilgilendirmede bulundu. Fethiye’nin yanı sıra çevre ilçelerden de yoğun hastaların geldiği Fethiye Devlet Hastanesi’nde bir dizi yenilik gerçekleştirildiği öğrenildi. Beraberinde Devlet Hastanesi Başhekimi yardımcısı Fatih Özyer ile birlikte bilgilendirmede bulunan Hastane Başhekimi Yavuz Okulu; Cumartesi günleri artık saat 10:00 ile 14:00 arasında poliklinik hizmeti verilmeye başlanacağını, 2016 yılında 647 bin 460 hastaya polikliniklerde muayene hizmeti verildiğini, acil bölümünde de 155 bin 695 hastanın muayene edildiğini bildirdi. Haberin Devamı Sayfa 14'te

THK 92 YAŞINI KUTLUYOR FETOB'DA “UYSAL” DÖNEMİ BAŞLADI

Türk Hava Kurumunun (THK) 92. Kuruluş yıldönümü Beşkaza meydanı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı. THK Fethiye şubesi tarafından düzenlenen tören Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı.Sayfa 8'de

Başkan değişikliğine giden Fethiye Otelciler Birliği (FETOB), Başkan Yavuz Torunoğulları, iş yoğunluğu ve kan değişikliği için yerini Başkan Yardımcısı Bülent Uysal'a bıraktı. Torunoğulları FETOB ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam edecek. Fethiye'de 12 yıldır FETOB Başkanı olarak görevini yürüten Yavuz Torunoğulları, geçtiğimiz günlerde iş yoğunluğu ve kan değişikliği için yerini Başkan Yardımcısı Bülent Uysal'a bıraktı. Sayfa 9'da


2

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Almanya'yı sallayan 'cinsel içerikli skandal'ın ayrıntıları ortaya çıktı!

Maliye Bakanı Ağbal'dan KDV açıklaması

Alman ordusuna ait bir kışlada yaşanan 'sadist ve cinsel içerikli' skandalla ilgili detaylar ortaya çıktı. Almanya'nın güneyindeki küçük bir kasaba olan Pfullendorf'da bulunan Alman ordusuna ait kışlada yaşanan 'sadist ve cinsel içerikli' skandal Ocak ayının sonunda ortaya çıkarılmış ve ülkede gündem yaratmıştı. Alman medyasının soruşturma dosyasıyla ile ilgili ele geçirdiği belgeler, skandalın boyutunu da gözler önüne serdi. Der Spiegel ve DPA'nın ele geçirdiği belgelere göre, Pfullendorf Askeri Üssü'nde askere alım sürecinde olan kadın askerler soyunmaya ve direk dansı yapmaya zorlandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren mükelleflerin, KDV iadelerini en geç 5 iş günü içinde alabileceğini belirterek, "Böylece, kontroller veya bazı eksiklikler nedeniyle iade sürecinin gereksiz yere uzamasının önüne geçilecek." dedi. Bakan Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Resmi Gazete'de yayımlanan KDV Tebliği ile iletişim, konut, taşımacılık, imalat ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren mükellefler ile ihracatçıları yakından ilgilendiren düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Trump'ın yasağına Esed duruş! ABD Başkanı Trump'ın Suriye de dahil 7 ülkenin vatandaşına getirdiği ülkeye giriş yasağını savunan Esed, bu kararın Suriye halkına karşı olmadığını söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ABD Başkanı Donald Trump'ın çoğunluğu Müslümanlardan oluşan 7 ülkenin vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Kriz yaratan füze doğumgünü hediyesiymiş! Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore tarafından fırlatılan ve bölge ülkeler ile ABD'ye bir gözdağı olarak yorumlanan balistik füzenin, 2011'de hayatını kaybeden eski lider Kim Jong-Il'in doğumgünü için fırlatıldığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde 'başarılı' bir balistik füze denemesi daha gerçekleştirdiğini açıklayan Kuzey Kore, Tokyo, Washington ve Pekin yönetimlerinden tepki almıştı. Kuzey Kore'nin bu denemesi bir gözdağı olarak yorumlanırken, üst düzey bir Kuzey Kore yetkilisi konuyla ilgili olarak CNN'e açıklama yaptı.

ABD Suriye'ye kara gücü gönderecek iddiası ABD Savunma Bakanlığı'nın Suriye'ye kara birliği göndereceği iddia edildi, bir yetkili konunun ABD Başkanı Donald Trump’ın takdirine kaldığını söyledi. ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) Suriye’nin kuzeyine konvansiyonel kara gücü gönderme teklifinde bulunmayı değerlendirdiği iddia edildi. CNN televizyonunun haberinde, ismi açıklanmayan bir savunma yetkilisinin "Bir süreliğine konvansiyonel kara birlikleri Suriye’ye gidebilir.” dediği belirtildi. Yetkilinin, konunun ABD Başkanı Donald Trump’ın takdirine kaldığını ifade ettiği kaydedildi.

Başbakan Binali Yıldırım Dünya Turizm Forumu'nun açılış töreninde konuştu Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Kongre Merkezi'nde Dünya Turizm Forumu'nun açılış töreninde konuştu. İstanbul, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla gerçekleşen dev turizm zirvesi ‘Dünya Turizm Forumu’na ev sahipliği yaptı. İstanbul Kongre Merkezi'nde konuşan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle: Bu yılki toplantıda 3 bini aşan dünyanın değişik yerlerinden katılımcı olmak üzere, toplam 11 bin civarında misafiri ağırlıyoruz. Buraya Asya'dan Afrika'dan Arap Yarımadası'ndan, Kafkaslar'dan, Orta Doğu'dan dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimiz var. Gördüğünüz gibi dünyanın bütün renkleri bir arada İstanbul'da. Bugün küresel turizmi geleceği konuşacağız.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün görselleri ilk kez yayınlandı 1915 Çanakkale Köprüsü'nün görselleri ilk kez TRT Haber'de yayınlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TRT Haber ve Spor Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç'un konuğu oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın en büyük köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün görsellerini İlk kez TRT haberde katıldığı bir programda açıkladı.Böylece temeli 18 Mart Deniz Zaferi'nin yıldönümünde atılacak dev projenin görselleri ilk kez kamuoyuyla paylaşılmış oldu.

Aralık ayında 1,9 milyar dolarlık yatırım Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, 15 Temmuz sonrasında yatırım oranlarının arttığını dile getirdi. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut, yatırımlar hakkında yazılı açıklamada bulundu. Ermut, tüm zorluklara rağmen geçen yılın son çeyreğinde güçlü bir toparlanma yaşandığını ve 3,6 milyar dolar yatırım çektiklerini aktardı.

İngiliz komutan: El Bab yakında tamamen kurtarılacak

KGF, KOBİ dışı firmalara da kredi imkanı sağlayacak

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Rupert Jones, Türkiye destekli güçlerin kısa bir süre içinde El Bab ilçesini tamamen DEAŞ’tan almasını beklediklerini belirtti. ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Rupert Jones, video konferansla bağlandığı Pentagon'da terör örgütü DEAŞ’a karşı Irak ve Suriye’de yürütülen operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, KOBİ dışındaki büyük işletmelere de kredi imkanı sağlanacağını söyledi. Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, "KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun Eximbank’a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız" dedi. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil, deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarını konuşmak üzere Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve KGF Genel Müdürü Gergerli ile bir araya geldi.


www.fethiyehaberi.com

17 ŞUBAT 2017 CUMA

3

HUZUREVİ PERSONELİNE YANGIN TATBİKATI SHÇEK- Fethiye Belediyesi Huzurevinde gerçekleştirilen yangın eğitimi, hem personeli hem de huzurevi sakinlerini, yangınlara ilk müdahale konusunda bilinçlendirdi.

SHÇEK- Fethiye Belediyesi Huzurevinde gerçekleştirilen eğitime tarafından huzurevi personeli yoğun ilgi gösterildi. Yangınlarla ilgili olarak ilk adımda yapılacaklar ve alınması gereken tedbirlerin anlatıldığı eğitimde, uygulamalı yangın söndürme çalışması da yapıldı. Eğitimde teorik olarak anlatılan bilgiler, yangın söndürme tatbikatıyla pratiğe de taşınmış oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye İtfaiye Grup Amirliği yetkililerinin anlattığı bilgileri dikkatle dinleyen huzurevi personeli ve sakinleri, eğitimin çok faydalı olduğunu belirterek, bu sayede hem bilgilerini tazelediklerini hem de yeni bilgiler edindiklerini kaydetti. Yangın ve buna benzer doğal afetlerin gündelik hayatta herkesin başına gelebileceğini belirten SHÇEK- Fethiye Belediyesi Huzurevi Müdürü Adem Güngör, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye İtfaiye Grup Amirliği yetkililerinden bu konuda ricada bulunduk ve onlarda bizleri kırmadı. Yangın ve buna benzer doğal afetlerde en önemli konu olaya ilk müdahaledir. Bizde bu konu hakkında personelimizi bilinçlendirmek istedik. Allah hiç kimseye bu tür afetler yaşatmasın. Fakat bilgili olmak da çok önemlidir” dedi. Haber; Murat YALÇIN


4

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

son olarak 'hayır' diyenleri 15 Temmuz darbecileriyle birlikte hareket etmekle suçladı. Belirtmemiz gerekir ki 15 Temmuz darbecileriyle hiçbir zaman iş birliği yapmayıp her zaman karşısında duranlar bugün “evet” değil, “hayır” diyor. Bunu “ne istediler de vermedik” diyenlerin düşünmesi daha uygun olacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise referandum istikrar getirecek diyor. Bakanımıza göre istikrar; imtiyazlı sınıfların çıkarlarının sürmesi, kazançlarının artması,halkın ıstırabı ve acısıdır. Unutmayalım, istikrar sermayenin değil halkın olmalıdır. Biz ne diyelim? ”Hayır” diyenler böyle kolaylıkla yaftalanıp bir torbaya atılabiliyorsa insanın aklına şu soru geliyor: Bu referandum neden yapılıyor? 'Ya bizimlesin, ya vatan hainisin' diyen bir siyasetle nereye varacağız? Sen evet dersen ben hayır derim, sen hayır dersen ben evet derim gibi yüzeysel bir sebep yeterli olabilir mi böylesi bir konuda karar vermeye? Anayasa değişikliğine ilişkin referandum tarihi belirlenince tansiyon da artmaya başladı. Parti teşkilatına anlatılması amacıyla AKP tarafından hazırlanan Fikirlerini benimsemesem de Meral Akşener'in Çanakkale'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kitapçığında da aynı bakış açısı geçerli. konuşmasını engellemek için otelin elektriklerinin kesilmesi ve salonu polislerin 'Neden evet?' sorusuna yanıt verilen bu kitapçıkta gerçekler gizleniyor. doldurması, Madalyanın arka yüzüne hiç değinilmiyor. Örnek mi? Sinan Oğan'ın Başkanlığa Hayır çalışmalarında kullanmak için Cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri için meclis soruşturması daha Youtube'da açtığı Kanal3Hilal isimli televizyon kanalının kapatılması, kapsamlı hale getirildiği belirtiliyor. Yürürlükteki yasal düzenlemelere göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının taraf olduğu ülkemde Kanal D haber spikeri İrfan Cumhurbaşkanının başkanı olduğu parti Meclis'te çoğunluk olduğundan Değirmenci'nin referandumda "hayır" kararını açıklaması üzerine işine son Cumhurbaşkanı ve bakanları Yüce Divana sevk etmenin olanaksız hale verilmesi, getirildiği gizleniyor. Nasıl açıklanır? Referandumda “Evet” demeyi düşünen vatandaşlarımıza hatırlatalım. “Evet” cephesinin en büyük savunucusu iktidar partisi gittiği her yerde evet oyu kullanılması gerektiğini belirtiyor. Her türlü devlet açılışında, her türlü Devlet yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinden meydana gelir. Bu üç devlet programında mutlaka evet konusu işleniyor. Yalnız bu konular işlenirken kuvvet birbirini denetler ve dengeler. Parlamenter sistem ile Başkanlık neden evet dedikleri birkaç sözcükten öteye geçmiyor. sisteminin en büyük farkı, başkanlık sisteminde başbakanlık olmamasıdır. Başbakanımız Binali Yıldırım “evet” gerekçelerini geçenlerde İstanbul'da katıldığı bir açılış programlarında açıkladı: “PKK 'hayır' diyor, onun Ülkemize getirilmek istenen ise ucube bir modeldir. Başkanlık sistemine için 'evet' diyoruz. FETÖ 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. HDP 'hayır' de benzemeyen, bütün kuvvetlerin tek şahısta birleştiği, tek kişinin yönetimine diyor, onun için 'evet' diyoruz. 'Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin” dayalı, Anayasa ve siyaset biliminde yeri olmayan, hukukun temel ilkelerine ters, dedi. vatandaşı ve toplumu yok sayan, halkın iradesine ve insan haklarına 2010 yılında yaşananlar hafızalarımızda. Pensilvanya'dan mezardaki dayanmayan, anti-demokratik, çağdışı bir yeni rejim dayatmasıdır.

Neden evet?

ölüler bile kalkıp evet oyu kullanmalıdır denmişti. Olmaz olmaz demeyin, FETÖ Bu tehlikeli gidişe karşı koymak ülkenin geleceği, gelecek kuşakların veya PKK kalkıp “evet” diyoruz deseler başbakanımız hayır mı diyecektir? Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın söylemi de çok farklı değil. Erdoğan'a özgür ve barış içinde kardeşçe birlikteliği için hepimiz için bir ödevdir. göre “Ne yazık ki bu ülkede milli ve yerli olanlara karşı çıkanlar hayır diyor.” Ne dersiniz? "Hayır" diyenleri daha önce de "teröristlerle hareket etmekle" suçlayan Erdoğan

02.06.2003 den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı Pazar hariç hergün çıkar

17 ŞUBAT 2017 CUMA Yıl: 14 Sayı: 4223

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 45 Kr.+(KDV)dir.

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Atatürk Cad Fethiye Kız Anadolu İmam-Hatip

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :13.50 tl. Üç Aylık : 40.50 tl. Altı Aylık : 81.00 tl. Yıllık :162.00 tl. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Lisesi Karşısı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Editörü Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


www.fethiyehaberi.com

5


6

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Tıp Fakültesi ilk sırada yer almıştı…

xx

xx

xx

xx

O törende, Üniversitelerin eğitim öğretimin yanında akademik çalışmalarla yayın yapmak olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Üniversitelerin akademik karnesi dendiği zaman proje ve akademik yayınlar ön sıraya gelmektedir. Özellikle üniversitelerin başarısında dikkate alınan yayınlar Web of Science (VOS) tarafından tanınan yayınlar önem kazanmaktadır.” derken, Hükümet'inde 2016 yılından itibaren yeri bir uygulama başlattığına dikkat çekerek, şunları söylemişti:

xx

xx

Mühendislik Fakültesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve biz Muğlalılar Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nden Dr. Aslı Çakır ile övünç duyuyoruz… Dr. Çakır ve Prof. Dr. Acet'in buluşu ile ilgili Üniversite'den yapılan açıklamaya şöyle nokta konmuş:

“Araştırmacılar, tamamıyla antiferromanyetik olan bir alaşımdan tek Özgürce yönlü kalıcı mıknatıslanma özelliği gösteren bir malzeme elde ettiler. Böyle bir mıknatıslanmanın gücü, bugün piyasalarda bulunan en güçlü mıknatıslardan yaklaşık üç kat daha güçlü durumdadır. Bu yeni özellik sayesinde “Akademik başarıya ödül getirdik. Artık malzemenin sıcaklıktan ve manyetik Tıp Fakültesi'nde uygulanan performans alandan etkilenmeyen kalıcı veri sistemine benzer bir uygulama gibi depolamada ve küçük hacimler gerektiren 'Akademik Başarıya Ödül' sistemi getirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden aklıma ilk gelen üniversite ODTÜ olurdu. güçlü magnet uygulamalarında önemli Bunun yönetmeliği yayınlandı.2016 yapılan yazılı açıklama karşısında Onun ardından da İTÜ… rolü olacağı belirtilmektedir. Ayrıca, 'shellyılından itibaren akademik başarıya ödül heyecanlandım. Bu yargımın Muğla Sıtkı Koçman ferromagnetism' olarak adlandırılan bu verilecek. Önümüzdeki ay içinde bunu Açıklama “Akademisyenimizden Yeni Üniversitesi tarafından yıkılacağı aklıma yeni yapıda, kalıcı manyetik özellik uygulamaya koyacağız. Artık öğretim Buluş” başlığını taşıyordu. gelmezdi. gösteren çökeltilerin 2 nm'den küçük üyelerimiz yapmış oldukları bütün olması malzemenin yeni nesil nanoDoğrusu iç karartıcı olaylar, haberler içinde akademik çalışmalar değerlendirilecek, teknolojik uygulamalarda kullanmasını da ilaç gibi geldi. öğretim üyelerinin her sene bir akademik xx xx xx sağlayacaktır. Buluşun patent çalışmaları puanı olacak. Bu puana göre Türkiye'de Ne yalan söyleyeyim, bir “Muğlalı” olarak devam etmektedir. Aslında beni üniversitemiz bir kere daha en yüksek maaş alan devlet memurunun Üniversitemizle gurur duydum… heyecanlandırmıştı. Bu yeni buluşun ayrıntılarını Youtubeda brüt maaşının yüzde biri öğretim Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, izleyebilir ya da ilgili çalışmaya aşağıdaki Güneş enerjisi ile hareket eden otomobil üyelerinin puanı ile çarpılarak maaşlarına Metalurji ve Malzeme Mühendisliği linkten ulaşılabilir. Video link'i: zam yapılacak” yapıldığında… Bölümü'nden Dr. Aslı Çakır ve Almanya https://www.youtube.com/watch?v=0VlS Güzel ödül değil mi? Duisburg-Essen Üniversitesinden Prof. Dr. O otomobile ne oldu bilmiyoruz, bir daha ksW2G-s Mehmet Acet'in birlikte gerçekleştirdikleri göremedik… Şimdi Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve https://www.uni“Tek Yönlü Magnet” uluslararası akademik Ama bugün şehrimizin sokaklarında Malzeme Mühendisliği Bölümü'nden Dr. due.de/cenide/news_one.php?id=1129” camiada büyük ses getirmiş. Japonların ve Fransızların elektrikle çalışan Aslı Çakır bu ödülü alacak olsa gerek. otomobilleri dolaşıyor. Yakın zamanda Söz konusu buluş yeni teknolojik Hakkıdır… güneş enerjisi ile çalışanları da görebiliriz… çalışmaları içeren ve tüm dünyada büyük xx xx xx ilgiyle takip edilen Nature-Scientific Biz daha Dalyan Kanalı'nda, Akyaka Bu buluş çok mu önemli? Reports Dergisi'nde de yayımlanmış. xx xx xx Azmaklarında “pancar motorla” hareket Önemli olmalı… Keşke üniversiteden Akademisyenimiz Dr. Çakır'ı tebrik ediyor, eden tekneleri “güneş enerjisi ile hareket O gün, 26.11.2015 tarihinde Öğrenci yapılan açıklama daha anlaşılır olsaydı. eden teknelere” dönüştüremedik… başarılarının devamını diliyorum… Sarayı'nda yapılan ödül töreninde Rektör “Mıknatıs” ve “Magnetli mıknatısların” Harmandar şöyle diyordu: Ülkemizde güneş enerjisinin başkenti Tabi, Almanya Duisburg-Essen kullanım alanı oldukça geniş. Biraz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Acet'i denilebilecek Muğla'da üniversitemiz “Bugün burada Web of Science tarafından araştırdım… bizleri bu alanda bir kere daha de tebrik ediyoruz. taranan dergilerde yayın yapmış olan Mıknatıs; Minerallerin ayrımında, Mineral heyecanlandırabilir diye de umuyoruz. arkadaşlarımızı bugün ödüllendireceğiz. temizliğinde ve değerlendirilmesinde, Bu yıl Web of Science'de taranan 300'ün Bileşiklerin ayrımında, Bor ve başka xx xx xx üzerinde yayınımız var. Az değil, ama xx xx xx madenlerin zenginleştirmede, Seramik ve daha yukarılara çıkmamız gerekiyor. Her Üniversitemiz, birlikte kurulduğu Cam sektöründe, Denizcilerin pusula ile Aslına bakarsanız üniversitemiz beni iki yıl öğretim üyemize bir yayın düşmesini üniversiteler içinde (Isparta Süleyman yön bulmasında, Elektrik motorlarında, istiyoruz. Bu ayın sonuna kadar bu önce umutlandırmıştı. Demirel Üniversitesi'ni saymazsak) Allah yayınların 320'yi bulmasını bekliyoruz. Bu Elektrik santrallerinde jeneratörlerde rahmetini esirgemesin büyük insan Sıtkı Hatırlar mısınız bilmem, 27.11.2015 tarihli elektrik elde etmek için, Hızlı trende, yıl sürpriz bir şekilde Tıp Fakültesi öne Koçman sayesinde “fiziki gelişmede” adeta bir haberimizde “Muğla Sıtkı Koçman Asansör sistemlerinde kullanılıyor. çıktı. Tıp fakültemizin 96 yayını var. zirve yaptı. Üniversitesi'nin değişik fakülte ve Ardından Fen Fakültemiz geliyor ve Fen Magnetli Mıknatıs; Günlük hayatımızın her Bugün bir Mimarlık Fakültesi için binanın bölümlerinde akademik yayınlarda Fakültemizin 91 yayını var. Onların alanına girmiş durumdalar. Ulaşım başarılı olan öğretim üyeleri düzenlenen lafını ediyoruz! ardından da Su Ürünleri ve Mühendislik Hizmetlerinde, Elektronik / Teknolojik törende ödüllendirildi.” deniliyordu. Bir üniversitenin fiziki gelişmesi elbette Fakültelerimiz geliyor. Sosyal alanlara Alanda, Hard disklerde, CD-DVD gibi veri Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, önemli… En az fiziki gelişme kadar biraz geri kaldık ama önümüzdeki yıllarda depolama alanlarında, Televizyonda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil bu fakültelerimizi de ön sıralara taşımak “Akademik gelişme”de önemli. Denizcilikte, İnşaat Alanında, Geri ile öğretim görevlilerinin katıldığı ve için gerekli gayreti göstereceğiz” Dönüşüm Alanında kullanılıyor. Bilindiği gibi üniversiteler sadece “bilginin Üniversitenin Öğrenci Sarayı'nda öğretildiği” değil, aynı zamanda “bilginin Yıl 2017… Köşemin sınırlarında bu kadar gerçekleşen ödül töreninde değişik fakülte üretildiği” bilim yuvaları… “Buluş” yapılan kısaltabildim. Daha pek çok kullanım alanı Mühendislik Fakültesi herhalde Tıp ve bölümlerinde akademik yayınlarda yerler… var. Fakültesi geçmiştir… başarılı olan öğretim üyeleri Nedense “bilimsel buluş” denildi mi, ödüllendirilmişti.

Özcan Özgür’den

Üniversitemizde Yeni Buluş…

Broşür - Insert - Katalog Gazete ve Flyer Dağıtım Yerde değil, yerinde olsun...

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır... 0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

17 ŞUBAT 2017 CUMA

7

Büyükşehir Zabıtası 2016'yı Değerlendirdi Muğla Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri geçtiğimiz hafta yaptıkları toplantıda 2016

faaliyetlerini değerlendirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda 2016'da yapılanlar ve 2017 planlaması için bir araya geldi. Zabıta ekipleri toplantıda 2016 yılında gerçekleştirilen faaliyetler, yapılan çalışmalar ve tespit edilen eksikliklerin yanı sıra 2017 yılının planlaması da ele alındı. Yeni yılda yapılması planlanan faaliyetler görüşülürken, toplantıda ekiplere ayrıca tebligat ve

kabahatler kanunu, etkili iletişim ve zabıta kılık kıyafet konularında da bilgiler verildi. Zabıta yönetmeliği ve işleyişi hakkında görüş ve önerilerin de ele alındığı toplantı hakkında Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Sevgi, hoşgörü ve güleryüzle hizmet anlayışıyla yetki alanlarımızda hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızla birebir iletişimde olan zabıta personelimizin daha donanımlı ve konulara hakim bir şekilde işlemlerini yürütebilmeleri için çeşitli zamanlarda farklı konularda eğitim veriyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da sevgi, hoşgörü ve güleryüzle hizmet anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”Haber Merkezi

UZMAN Diyetisyen Gözde SOYDEMİR YILMAZ

0536 651 55 10

KİŞİYE ÖZEL DERS Tecrübeli İ.T.Ü’lü Mühendislerden TEOG, YGS, LYS ve Lise sınıfları için

GARANTİLİ KİŞİYE ÖZEL Fizik ve Matematik dersleri verilir.

0 530 611 99 98


8

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

ÖZKAYA “HALK'TAN ALDIĞIMIZI HALKIMIZA VERİYORUZ” Türk Hava Kurumunun (THK) 92. Kuruluş yıldönümü Beşkaza meydanı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı. THK Fethiye şubesi tarafından düzenlenen tören Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. THK Fethiye şubesi başkanı ve THK Genel Yönetim kurulu üyesi Mustafa Özkaya ile THK Fethiye Genç Kanatlar üyeleri tarafından gerçekleşen çelenk sunumundan sonra tören; saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla devam etti… “1940'LI YILLARDA YÜZLERCE KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI FABRİKADA YERLİ İMKANLARLA UÇAK ÜRETEREK, ÜRETTİĞİMİZ UÇAĞI İHRAÇ ETTİK” Törende günün anlam ve önemini taşıyan konuşma; THK Fethiye Genç Kanatlar üyesi Funda Gününç tarafından gerçekleşti. THK Fethiye Genç Kanatlar üyesi Funda Gününç konuşmasında “92. yıl önce bugün; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Cemiyeti adı ile kurulan ve 10 yıl sonra ismi Türk Hava Kurumu olarak değiştirilen; ülkemizin ve milletimizin gurur kaynağı olan bu güzide kurumumuzun kuruluş yıldönümü çelenk sunma törenine gelerek sahip çıkmanızdan dolayı sizlerin emanetçisi gençler olarak teşekkürlerimizi sunarız. Türk Hava Kurumu Yüce Türk Milleti'nin desteğiyle büyümüş ve ilerlemiş ve yurt genelinde 430'a yakın şube ağı ile havacılığa ve insanlığa büyük hizmetleri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Geçmişi havacılık alanında kazandığı başarılarla dolu olan 1940'lı yıllarda yüzlerce kişinin çalıştığı fabrikada yerli imkanlarla uçak üreten, ürettiği uçağı ihraç eden kurumumuz 1952'li yıllarda yarıda bırakmak zorunda kaldığı ihtişamlı günlerine; destekleriniz ve güveninizle 03 Mart 2011 tarihinde Ülkemizin ilk, Avrupa'nın 3. ve dünyanın 37. havacılık ve uzay bilimleri ihtisas Üniversitesi olarak kurulan Türk Hava Kurumu üniversitemizle gururlanıyoruz” dedi. “HALKTAN ALDIĞINI HALKINA VEREN KURUMUMUZ DEVLET BÜTÇESİNDEN HİÇBİR GELİR ALMADAN SADECE HALKIMIZIN YAPTIĞI BAĞIŞLARLA 92 YILDAN BU YANA HİZMET VERMEKTEDİR” Konuşmasına devam eden Funda Gününç Kurumumuz tüm Türkiye' de, hiçbir ayrım gözetmeksizin, yaşları 11 ile 22 arasında değişen gençlerimizi, genç kanatlar topluluğu adı altında bir araya getirerek, bu gençlerimizin havacılık alanında olması gereken en yüksek noktaya ulaşması için tüm imkanlarını seferber etmektedir. Türk Hava Kurumu, gençleri havacılık kurslarından ve sosyal faaliyetler konusunda bilgilendirerek, ülkemize ve milletimize faydalı, kötü alışkanlıklardan uzak bireyler olarak yetiştirmeye gayret etmektedir.

Bu vesileyle yurdumuzun değişik köşelerinde bulunan Havacılık eğitim merkezlerinde Model Uçak, Yamaç paraşütü, serbest paraşüt, mikrolayt, yelken kanat gibi tamamen ücretsiz havacılık kursları vermekte olup , geleceğin havacılarını yetiştirmeye devam etmektedir. Milli eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Öğretmenlerimiz vasıtasıyla Model Uçak Rehber Öğretmenlik kurslarını alarak yetkilendirilen öğretmenlerimiz görevli oldukları okullarında Model Uçak kursu açarak öğrencilerim ize ilk havacılık sevgisini vererek geleceğin pilotlarını yetiştirmektedirler. Türk Hava Kurumu Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın emrinde yıllardan bu yana yangın söndürme uçakları ile ülkemiz ormanlarının korunmasında aktif görev almaktadır. Sağlık Bakanlığımızın emrinde 7/24 çalışan ambulans helikopterlerimiz ile hasta, yaralı, organ nakli çalışmaları yaparak halkımıza büyük hizmetler sunmaktayız. Halktan aldığını halkına veren kurumumuz Devlet bütçesinden hiçbir gelir almadan sadece halkımızın yaptığı bağışlarla 92 yıldan bu yana hizmet vermektedir. Geleceğimizin teminatı Türk gençliğidir. Kişiler gelip geçicidir ama kurumlar kalıcıdır. Türk Hava Kurumu sonsuza dek yaşayacaktır ve yaşatılacaktır. Dünya değişiyor, ülkemiz gelişiyor, hayaller yavaş yavaş gerçek oluyor. Gözlerinizi gökyüzünden ayırmayın, Türk Hava Kurumu nu izlemeye devam edin... Artık Türk Hava Kurumu'nu anlayabilecek ve anlatacak düzeyde olan sadece Ülkemiz ve Milletimiz çıkarları doğrultusu nda

ZAYİ İLANI İşletmemde kullanmakta olduğum 3201-3450 arası 5 cilt Sevk İrsaliyesi koçanımı, 192101192600 arası 10 cilt Sevk İrsaliyesi koçanımı, 333951-334050 arası 2 cilt fatura koçanımı ve 441351-443350 numaraları arası Sürekli Form Faturalarımı kaybettim. Hükümsüzdür.

Aytekin BEDEL Fethiye Vergi Dairesi; 160 008 5346

çalışacak biz hav acı gençler olarak sizden alacağımız emaneti daha ilerilere götürmeye ve bizden sonra gelecek Türk Gençliğine ulaştırmaya söz veriyoruz. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi. “ÖĞRENCİLER DUYGU DOLU ŞİİRLER OKUDU” Genç Kanatlar üyesi Funda Gününç'ün konuşmasından sonra öğrenciler tarafından havacılıkla ilgili duygu dolu şiirler okundu. Karagedik Ortaokulu öğrencisi Ayşe Hökerek “İstikbal Göklerdedir” adlı şiiri, Vali Recai Güreli Ortaokulu öğrencilerinden Buse ve Mine Sapmaz kardeşler “Göklerin Çocuğu” adlı şiiri, THK Genç Kanatlar üyesi Ömer Faruk Türk “Türk Hava Şehitleri” adlı şiiri ve en son olarak da; Karagedik Ortaokulu öğrencilerinden Mete Ali Karasaçlı; “Hava'cıya” adlı şiirini okudu. Öğrencilerin şiirlerini okumasından sonra kutlama töreni; Atatürk anıtı önünde toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. “FETHİYELİ VE SEYDİKEMERLİ HEMŞERİLERİME ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM” Gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan THK Fethiye şubesi başkanı ve THK Genel yönetim kurulu üyesi Mustafa Özkaya konuşmasında “Uzun yıllardır kurumumuzu ailesinin bir parçası olarak gören; Kurban bayramında kurban derilerini bağışlayan, Ramazan ayında fitre ve zekatlarını veren, tüm hemşerilerimize ve vatandaşlarımıza Türk Hava Kurumuna olan desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Halktan aldığı bağışlarla halkımıza hizmet eden kurumumuz; son yıllarda ambulans helikopterleri ile sağlık konusunda 7/24 çalışarak büyük bir hizmet vermektedir. Yine kurumumuz yangın söndürme uçakları ile orman yangınlarının önlenmesinde başarılı çalışmalar yapmaktadır. Bir asrı dolduran THK; havacılık deneyimi olan Büyük Atatürk tarafından kurulmuş bir kurumdur. Vizyonumuz ve misyonumuz Türk gençliğine havacılığı aşılamaktır. Devlet bütçesinden hiçbir ödenek almadan hizmetlerimize devam etmekteyiz. Havacılık konusunda gençlerimize eğitimler vermekteyiz. Gençlerimize kapımız her zaman açıktır. Amacımız gençlerimizin havacılıkla uğraşması ve kötü alışkanlıklar edinmemesidir. Geleceğin havacılarını yetiştirmekteyiz. Törenimize katılan ve bizleri kutlayan, bizleri hatırlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Murat YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

17 ŞUBAT 2017 CUMA

9

KLASİK TAŞ DUVAR DESENLİ BETONARME DUVAR YAPIMI

FETOB'DA “UYSAL” DÖNEMİ BAŞLADI Başkan değişikliğine giden Fethiye Otelciler Birliği (FETOB), Başkan Yavuz Torunoğulları, iş yoğunluğu ve kan değişikliği için yerini Başkan Yardımcısı Bülent Uysal'a bıraktı. Torunoğulları FETOB ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam edecek. Fethiye'de 12 yıldır FETOB Başkanı olarak görevini yürüten Yavuz Torunoğulları, geçtiğimiz günlerde iş yoğunluğu ve kan değişikliği için yerini Başkan Yardımcısı Bülent Uysal'a bıraktı. Bülent Uysal'da boşalan yere de turizmci Mehmet Biçer getirildi. Yavuz Torunoğulları, FETOB yönetim kurulundaki görevine devam edecek. Başkan değişikliğinin ardından gazetecilerin karşısına çıkan FETOB Başkanı Bülent Uysal, başkan yardımcısı Mehmet Biçer, TÜROFED Başkan yardımcısı ve FETOB yönetim kurulu üyesi Yavuz Torunoğulları ve FETOB yönetim kurulu üyeleri gazetecilere açıklama yaptı. Yavuz Torunoğulları; “9 Şubat'ta yatığımız yönetim kurulu toplantısında görev değişikliğine karar verdik. Bu görev değişikliği ile başkanlık görevini Bülent Uysal'a bıraktım. Bülent Uysal'ın başkan yardımcılığından boşalan görevine yönetim kurulumuzda Mehmet Biçer'i getirdik. Görev süresi dolmadan bu değişikliğe gitmemizin nedeni bu işte yeteri kadar zaman harcadık. Yeni bir bakış açısı, anlayışın gelişmesi için hem de kendi işlerimin yoğunluğunu dikkate alarak böyle bir değerlendirmeyi kendi aramızda yaptık. Verdiğim emeği ve hizmeti dikkate alarak bundan sonra FETOB'un yönetim kurulu başkanlığından ayrılmış olmam tamamen ayrılacağım fikrini oluşturmasın. Yönetim kurulundaki görevimi genel kurula kadar devam ettireceğim. Genel kuruldan sonrada yönetim kurulu başkanı ve üyeleri kim olursa olsun Yavuz Torunoğulları olarak gereken desteği vereceğim. TUROFED'deki yönetim kurulu görevim devam ediyor. Yapılan değişiklikten son derece memnunum. İnşallah hayırlı olur” diye konuştu. FETOB Başkanı Bülent Uysal; “kendi aramızda bir görev değişikliğinde bulunduk. Arkadaşlar FETOB başkanlığına beni seçtiler. 12 yıldır FETOB'un başkanlığını yapan Yavuz Başkandan sonra bu işleri yapmak kolay değil. Sayın başkan hem yurt içinde hem yurt dışında Fethiye'yi başarıyla temsil etmiş, turizmine katkıda bulunmuş bir insan. FETOB adına, turizm sektörü adına ve Fethiye turizmi adına kendisine teşekkür ediyorum. 2009 yılında FETOB'un yönetimine Yavuz Torunoğulları'nın girişimleri sonucunda katıldım. 8 yıldır 1 dönem yönetim kurulu üyesi ve son 2 dönemdir başkan yardımcılığı görevini yürütüyordum. 1974 Fethiye doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum.

Evli ve 1 kızım var” dedi. Bülent Uysal; “2017 sezon hazırlıklarına 8-11 Aralık'ta Travel Turkey çalışmalarıyla başladık. İzmir'de Travel Turkey fuarına katıldık. Fethiye Belediyesi'nin desteğiyle26-29 Ocak arasında EMİTT fuarında gittik. Fethiye'nin tanıtımı çalışmalarında bulunduk. Yurt dışından gelen misafir sayısı çok büyük oranda azalmakta. Bu sayıların arttırmak için yurt dışında çalışmalar yapılması gerekiyor. EMİTT fuarı bu anlamda en önemli fuardı. 8-12 Mart'ta Almanya'da ITB Berlin fuarı var. FETOB'u temsilen Mehmet Biçer ve Mustafa Argın katılacak. 2018 yılının hazırlıkları Kasım 2017'de İngiltere'de başlıyor. İngiltere'deki yerimizi de alacağız” dedi. Yurt içi erken rezervasyonlarında artış olduğunu ifade eden Uysal; “Konuştuğumuz acentelerde Fethiye'ye olan erken rezervasyonda yüzde 25 artış var. Bu artışın en önemli sebebi fiyatları aşağıya çekmemiz. Bu nedenle acentelerin karlılıklarında yüzde 10 artış var. Talep iyi diye de fiyatları arttırmamak gerekiyor. Umarım iç pazarda yakaladığımız bu ivme devam eder. Geçen sene 15 Temmuz olaylarından sonra iç pazarda 1 aylık kaybımız olmuştu. Buna benzer bir sıkıntı yaşamazsak iç pazarda daha iyi rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. Yurt dışı rezervasyon akışlarında en önemli pazarımız olan İngiltere'de hala yüzde 20 gerideyiz. Ama Türkiye'ye özellikle son 15 gündür artan bir ilgi olduğu söyleniyor. En azından amacımız geçen sene İngiltere'de yaptığımız satışları yakalamak. Almanya, Hollanda, Belçika pazarında da yüzde 50'ye varan bir gerileme var. Bu da bizi üzecek bir rakam. Rusya'da bir artış var. Ama direk Fethiye'ye yansımıyor” diye konuştu. Uysal: “Acenteler verilen 6 bin dolarlık uçak desteği 2017 yılının sonuna kadar devam edecek. Geçen sene bu destek çok geç verilmişti. Bu yıl doğru zamanda verildi. Bu yerliliğe sahip olmayan bir takım acenteler var. Bunun bu acenteleri kapsayacak

şekilde düzenlenmesi turizm açısından memnuniyet verici olur. İkinci güzel haberde İŞKUR üzerinden alımlarda 22 liralık destek var. Bu da sezonluk destek için güzel bir olay. Buradaki en büyük sıkıntı güvenlik sorunu. Yurt dışında devletin imaj çalışma yapması lazım. THY ana destinasyonlarımıza tarifeli uçak seferleri koymayı planlıyor. THY özellikle en çok müşterinin geldiği Londra, Manchester gibi kentlere uçak koyma planları var. İngiltere'den 1 milyon 800 bin kişi geliyordu ve oradan Dalaman'a bir tane tarifeli uçağı yoktu.” Dedi. FETOB başkan

yardımcısı Mehmet Biçer; “FETOB'da unvanların bir önemi yoktur. Hepimiz Fethiye turizmi ve Fethiye adına çalışmak için buradayız”. Yeni başkanımıza hayırlı olsun” dedi. Mehmet Biçer; “Turizmdeki bu kriz güvenlik sebebiyle doğan bir kriz olduğu için bir ay sonra ne değişeceğini bilmediğimiz için havada kalıyor. Mart'ın ortasına kadar her hangi bir terör olayları olmazsa Türkiye'de rüzgar tersine dönmeye başlayacak. Bu sene hiç terör olayı olmazsa 15 Haziran'dan sonra özellikle son bahar döneminde özellikle Fethiye bölgesi rekor kırar” şeklinde konuştu. Murat YALÇIN


10

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Fethiye Belediyesi 'Kariyer Günleri' Başlıyor İlk Konuk, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun. Fethiye Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İlçemizin yetiştirdiği örnek şahsiyetlerin deneyimlerini, Fethiyeli gençlerimizle paylaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “ Kariyer Günleri”nin ilk konuğu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun. 17 Şubat Cuma günü saat 14.00'de başlayacak söyleşi, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılacak. FEHMİ TOSUN KİMDİR? Seydikemer'in Arsa Mahallesi'nde 02 Kasım 1967 tarihinde ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu Arsa Köyü İlköğretim Okulunda, orta ve lise öğrenimini Tekirdağ İmam Hatip Lisesinde parasız yatılı olarak 1986 yılında tamamladı. 1990 Yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1991 yılında avukatlık stajını, 1993 yılında Hakimlik ve

Savcılık stajını tamamlayarak Ekim 1993 de Iğdır Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başladı. 1997 yılı Ocak ayında Ceylanpınar Cumhuriyet Savcılığına atandı. Kasım 1997- Ağustos 1998 yılları arasında Kırkağaç 7. Jandarma Komando Er Eğitim Alay Komutanlığına kısa dönem olarak askerliğini yaptı. 2000 yılı Temmuz ayında İncirliova Cumhuriyet Savcılığına, 2003 yılı Haziran ayında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına atandı. 2012 yılı Haziran ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüttü. 15 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Halen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı olarak

görev yapmaktadır. Orta derecede İngilizce bilen Tosun, Evli olup eşi İstanbul Adliyesinde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu eğitim yılında, başta okuduğu ilkokul olmak üzere, Seydikemer ilçesindeki okullara 330 bilgisayar armağan eden Fehmi Tosun, bölgenin tanıtımı ve gelişmesi için elinden gelen tüm hayreti göstermektedir. Son olarak 25 Ocak'ta, İstanbul Anadolu Adliye Sarayı'nda, Muğla ve çevresini tanıtan fotoğraf sergisinin açılmasına öncülük eden Tosun, 13 ilçe Belediye Başkanını da davet ederek, bölgemizin tanıtımına destek verdi. Osman BENK

Ali Rıza BAŞARIR


www.fethiyehaberi.com

17 ŞUBAT 2017 CUMA

11

ATATÜRK BARAJINDAKİ KAÇAĞA MÜDAHALE EDİLİYOR

Marmaris'in içme suyunu karşılayan Atatürk Barajında 50 Metre uzunluğunda kaçak su sızıntısı tespit edildi. MUSKİ Genel Müdürlüğü barajın yapımından buyana devam eden su kaçağının onarımı için çalışma başlattı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, Marmaris İlçesinin İçmesuyu ihtiyacının karşılanması amacıyla “Mariç Belbir Çevre Koruma Altyapı Tesislerini Yapma ve İşletme Birliği” tarafından 2005 yılında yapımı tamamlanan Marmaris Atatürk Barajı'nda kaçak su tepit etti.Atatürk Barajının duvarında 50 Metre uzunluğunda oluşan çatlakta kaçak su tespit eden MUSKİ ekipleri, kaçağın bulunduğu noktada çalışma başlattı. “KAÇAK BARAJIN YAPILDIĞI GÜNDEN BUYANA BULUNUYOR” Konuyla ilgili açıklamada bulunan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, kaçağın barajın yapıldığı yıldan buyana olduğuna dikkat çekti. Çalışmaların başladığını belirten Ülgen, şunları söyledi; “Marmaris Atatürk Barajı, 1998 yılında yapımı

“Mariç Belbir Çevre Koruma Altyapı Tesislerini Yapma ve İşletme Birliği” tarafından başlatılan ve 2005 yılında Marmaris ilçemizin içme suyu olarak kullanılmak üzere tamamlanarak faaliyete geçti. Daha sonra Muğla'nın büyükşehir olmasıyla birlikte baraj MUSKİ Genel Müdürlüğüne devredildi. Barajın MUSKİ Genel Müdürlüğüne devredilmesinin ardından barajla ilgili eksikleri tespit ederek gerekli bakım onarım çalışmalarının yapımına da ilk günden itibaren sürdürdük. Bakım onarım çalışmalarımız esnasında barajın sol sahilinde 50 metrelik çizgisel bir su kaçağının varlığını tespit ettik. Tespit ettiğimiz kaçakla ilgilide geriye dönük bir araştırma başlattık. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda kaçağın yeni olmadığını, su toplamaya başladığı günden buyana barajdaki su seviyesine göre belirginlik

gösterdiği tespit ettik.” “DSİ'DEN RAPOR HAZIRLAMASINI TALEP ETTİK” Kaçağın tespit edilmesinin ardından hızlı bir şekilde çalışma yaptıklarını belirten Ülgen, “Barajdaki kaçağı tespit etmemizin ardından bu konuda uzman kuruluş olan Devlet Su İşlerinde (DSİ) görevli teknik personelle birlikte yerinde incelemelerde bulunduk. İncelemelerin ardından DSİ yetkililerinden rapor hazırlamasını talep ettik. DSİ tarafından hazırlanan raporu da alarak kapsamlı bir jeoteknik çalışması yaparak kaçağın durumu ile ilgili bir rapor hazırladık. Hazırlanan rapora istinaden proje çalışması hazırlanarak kaçağın onarımı için çalışmalar başlattık. Çalışmalarımız devam ediyor ve en kısa sürede tamamlanacaktır” dedi. Haber Merkezi


www.fethiyehaberi.com

12


Tarihtne Bugü

1959 : Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren uçak Gatwick Havaalanı yakınlarında düştü; Başbakan Adnan Menderes kurtuldu, 16 kişi öldü.

İntihar Yemeği Bir Amerikalı, bir İtalyan, bir de bizim Karadenizli Temel, hep birlikte bir inşaatta çalışıyormuş. Her gün yemek torbalarını açıyorlar; Amerikalınınkinden Hamburger, İtalyalınınkinden spagetti, bizim Temelinkinden de hamsi çıkıyormuş. Bir gün, iki gün derken bunlar dayanamamış, yarın da aynı yemekler çıkarsa hep birlikte intihar edelim diyerek, karar almışlar. Ertesi gün torbalarını açmışlar ki ne görsünler; gene aynı yemekler. Hep birlikte intihar etmişler. Bunların hanımları cenaze töreninde bir araya gelmiş. Amerikalının eşi: "Söyleseydi yemeği değiştirirdim. İntihar etmesine gerek yoktu" diyerek ağlıyormuş. İtalyalının eşi de: "Bu kadar basit bir konu için intihar mı edilir. Söylese değiştirirdim" diyerek ağlıyormuş. Temelin karısı ise; "Aaaah, aaahhh, her gün yemeğini kendi hazırlardı." diyerek ağlıyormuş.

Gezelim Görelim Acarlar Longozu Acarlar Longozu, Sakarya'nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanı. Genişliği 250–1250 m, uzunluğu 7,5 km'dir. Oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür. Karadenizle arasında 20–25 m yüksekliğinde kumullar, güneyinde ortalama 100 m yüksekliğinde alçak tepelerle sınırlanır. Sakarya nehrinin 6 km batısında yer alır, fazla suları Okçu deresiyle Sakarya nehrine dökülür. Ulaşım açısından Karasu ile arasında yaklaşık 26 kilometre, Sakarya ile arasında yaklaşık olarak 50 kilometre mesafe vardır. Çevresinde Karasu'ya ait 5 köy: Denizköy, Karamüezzinler, Üçoluk, Taşlıgeçit, Camitepe, Kaynarca'ya ait 3 köy; Turnalı, Büyükyanık, Birlik köyleri bulunur. Türkiye'de nadir bulunan subasar orman ekosistemiyle 1998 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun aldığı kararla ile 1. derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Adapazarı Toprak Su Teşkilatı 1971 yılında gölün gideğeni olan Okçu deresini genişleterek kanala dönüştürmüştür. O zamandan günümüze gölün alanı %40’ı (9.443 km2) küçülmüştür.

13

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Sağlık Sepeti Halsizlik Ve Baş Ağrısı Halsizlik ve baş ağrısı, kronik yorgunluk, kan şekerinin düşük olması ve vücutta su kaybı nedeni ile yaşanabilir. Şayet haftada bir ya da iki defadan daha fazla baş ağrısı ve halsizlik hissi yaşanıyorsa, bu durum günlük aktiviteleri engelliyorsa, nedensiz kişi kendini halsiz hissediyorsa altında yatan sebebin araştırılması için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Halsizlik Ve Baş Ağrısı Nedenleri Kronik Yorgunluk Sendromu: Sürekli baş ağrısı, halsizlik ve güç kaybına yol açabilir. Kronik yorgunluk sendromunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kansızlık, diyabet ve stres gibi bazı sağlık sorunları hastalığı tetikleyebilir. Kronik yorgunluk sendromu toplumda yaygın olarak görülmekte ve ciddi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Kişi yeteri kadar uyuyor ve dinleniyor, ancak sorun hala geçmiyorsa altında yatan neden araştırılarak nedene yönlik tedavi başlatılır. Vücudun Susuz Kalması: Günlük su ihtiyacı yeteri kadar karşılanmıyorsa, devam eden bir ishal varsa ya da spor ile kaybedilen su kaybı tekrar karşılanmıyorsa baş ağrısı ve dolayısı ile halsizlik yaşanabilir. Bu tür sorunlar vücudun fonksiyonlarını yeteri kadar karşılayamamasından dolayı oluşabilir. Vücudun suya ihtiyaç duyup duymadığı idrar renginden kolaylıkla anlaşılabilir. İdrar renginin açık sarı ya da hiç renksiz olması vücudun suya ihtiyaç duymadığını gösterir. Ancak idrar renginin koyu sarı olması vücudun suya ihtiyaç duyduğunun bir belirtisidir. Vücut şayet orta derecede bir suya ihtiyaç duyuyorsa bu durum su içerek kontrol altına alınabilir. İleri dereceli vakalarda ise serum ya da tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Kan Şekerinin Düşük Olması: Kan şekerinin düşük olması tıpta hipoglisemi olarak tanımlanır. Yetersi beslenme, vücuda alınan kaloriden fazlasını yakmak, aşırı diyabet ilacı kullanmak kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Kan şekerinin düşmesi baş ağrısı, halsizlik, sürekli uyku hali, açlık, terleme, baş dönmesi, asabiye t, bilinç kaybı ve baygınlık hissi gibi belirtiler verebilir. Hast alık zamanında ve gerektiği gibi kontrol altına alınmazsa çok daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bazı Besinlere Karşı Vücut Dayanıksız Olabilir: ve bu durumda baş ağrısı ve halsizlik yaşanabilir. Kişi yeterli ve düzenli beslenmesine rağmen kendini halsiz ve bitkin hissediyorsa çölyak hastalığından şüphelenilebilir. Halsizlik ve baş ağrısından yakınan kişinin arpa, tahıl ve buğday gibi gıdalardan kaçınması gerekir.

Saçaktan sündü sarkar. Buz Kolu var, eli yok, Karnı yarık, kanı yok. Ceket

Altıgen gözlü, Hem de tatlı, Fakir ile sözü yok, Zengin harcı. Bal

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Başkalarına yapabileceklerinizi sunmanız, yardımlarda bulunmanız güzel, ama kendi planlarınızı veya isteklerinizi es geçmemeniz gerekiyor. Aktif ve enerjik yapınız nedeniyle sizden fayda sağlamaya çalışan kişiler olabilir. Öncelikle ailenize ve evinize odaklanmanız gerekiyor.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs) Hedeflerinizi netleştirmeniz durumunda başarılı olma

şansınız yüksek olabilir. Sinirlerinize hakim olmanızda ve enerjinizi verimli işler için kullanmanızda fayda var. Sevdiğiniz veya ilişkilerinizi kuvvetlendirmek istediğiniz kişilerle vakit geçirebilirsiniz. Özel yaşamınızda çaba göstermenin karşılığını alabilirsiniz.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Aranızda yaş farkı olan kişilere yardım ederek veya sorumluluk üstlenerek yeni başarılar elde edebilirsiniz. Bazı projelerinizi gerçekleştirmenize veya bazı planlarınızı başlatmanıza yardımı dokunacak bilgiler edinebilirsiniz. Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz) Değişime direnerek bir şey kazanamazsınız, ama değişime ayak uydurarak kazanacaklarınız olabilir. Kendinizi akışa bırakmanız durumunda geçmişte asla mümkün olamayacağını düşündüğünüz şeylerde ilerleme kaydetmeniz mümkün olabilir. Maddi veya evlilik başlıklı konularda olumlu adımlara açık günlerdesiniz.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos) Evi veya aileyi ilgilendiren konular ya da sorunlar keyfinizi kaçırabilir. Diğerleriyle paylaşacağınız fikir ve önerileriniz hayatınızda önemli değişiklikleri başlatabilir. Aşk hayatınız ve sevgi temalı ilişkileriniz açısından olumlu gelişmeler var. Başak (23 Ağustos - 22 Eylül)

Yapılacak işlerinize duygularınızı karıştırmanız durumunda işler aksayabilir. Oysa, oldukça enerjik ve fırsatlara açık günlerdesiniz. Her şeyin fazlası zararlı olabileceği için plan dahilinde ilerlemenizi öneririm Niobe’ce. Belirsizlikleri ortadan kaldırmak için, olayları daha fazla kurcalamanız, öğrenilmesi gereken şeyleri açığa çıkartmanız ve ardından hızla ilerlemeniz gerekebilir.

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Planlarınızı bozmaya veya keyfinizi kaçırmaya çalışan kişiler olabilir. Aklınızı kullanmanız durumunda, her şeyi yerli yerine oturtma ve hayatınıza güvenle devam etme şansınız olacaktır. Maddi, hukuki veya anlaşmalar bazında şanslarınız söz konusu olabilir. Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Farklı şeyler denemeniz, farklı yollardan gitmeniz

gereken günlerdesiniz. Başlayacağınız yeni işler, yapacağınız seyahatler, iletişim becerileriniz ya da konu her ne ise, özgün yaklaşmalı ve olayları farklı yönleriyle ele almalısınız. Samimi duygularınızla ve sezgilerinize güvenerek hareket etmeniz durumunda yeni tecrübeler edinmekle kalmayıp, dikkatleri üzerinize de toplayabilirsiniz.

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

Size gerçek olamayacak kadar güzel sunumlarla gelen kişilerin nelerden bahsettiğini iyice detaylandırmanız gerekiyor. Evinizde güvenli veya rahat bir ortam sağlamak için gayret gösterebilirsiniz. Bugün karşılaşacağınız kişilerin söylediklerinden veya yaptıklarından çıkaracağınız dersler veya öğreneceğiniz şeyler olabilir.

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) İş hayatınızı eğlenceyle karıştırmanın yollarını

arayabilir veya yaratıcı işlerle uğraşabilirsiniz. Birlikte iş yapmak istediğiniz kişilerle keyifli zaman geçirmeyi de başarabilirseniz, vereceğiniz önemli kararları vermeniz daha kolay olacaktır. Aşk hayatınız veya sevgi temalı ilişkileriniz açısından olumlu günlerdesiniz.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Değiştiremeyeceğiniz konularda stres yaşamanın size bir faydası olmayacaktır. Öfke, pişmanlık veya geçmişle bağlantılı duygular gelecek başarılarınızı olumsuz etkileyebilir. Kazançlarınızı arttırmanıza yardım edecek olumlu değişiklikler yapmanız gerekiyor. Balık (19 Şubat - 20 Mart) Tüm gerçekleri bilmiyor olmanız nedeniyle bazı

alanlarda kontrolünüzü kaybedebilirsiniz. Yapılması gereken değişiklikleri yapabilmek veya alınması gereken kararları alabilmek için, daha fazla soru sormanız veya daha fazla bilgi toplamanız gerekiyor olabilir. Jest veya yardım beklentiniz olan kişiler varsa, talep etmekten çekinmemelisiniz.


14

17 ŞUBAT 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

DEVLET HASTANESİNDE POLİKLİNİKLER

CUMARTESİ GÜNLERİDE ÇALIŞIYOR Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu, Devlet Hastanesi’nde polikliniklerin Cumartesi günü açık tutulacağını belirterek, hastane bünyesinde gerçekleştirilen yenilikler hakkında bilgilendirmede bulundu. Fethiye’nin yanı sıra çevre ilçelerden de yoğun hastaların geldiği Fethiye Devlet Hastanesi’nde bir dizi yenilik gerçekleştirildiği öğrenildi. Beraberinde Devlet Hastanesi Başhekimi yardımcısı Fatih Özyer ile birlikte bilgilendirmede bulunan Hastane Başhekimi Yavuz Okulu; Cumartesi günleri artık saat 10:00 ile 14:00 arasında poliklinik hizmeti verilmeye başlanacağını, 2016 yılında 647 bin 460 hastaya polikliniklerde muayene hizmeti verildiğini, acil bölümünde de 155 bin 695 hastanın muayene edildiğini bildirdi. HASTANEYE YENİ CİHAZLAR KAZANDIRILDI Fethiye Devlet Hastanesi’nde 2016 yılı içinde bazı yeniliklere gittiklerini anlatan Başhekim Yavuz Okulu; hastanede ‘Gebe Ve Diyabet Okulu’ açtıklarını, gebe okulunda gebeliğin tespitinden itibaren anne ve baba adaylarına her Pazartesi günü saat 10:00’da çeşitli konularda bilgilendirmede bulunulduğunu, diyabet okulunda da hayat boyu devam eden şeker hastalığı ile ilgili olarak rehberlik yapıldığını kaydetti. Okulu, hastane bahçesinde acil otopark

ELEMAN İLANI Göcek’te teknede çalışacak İngilizce bilen Bayan Eleman aranmaktadır.

0537 546 39 00 KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12

yanında Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle çocuk parkı yapıldığını, mutfak ekipmanlarının yenilendiğini, kantinin geriye çekildiğini, acil servis otopark giriş-çıkışlarının ayrıldığını, tıbbi atık deposu kalite standartlarına uygun hale getirildiğini, hastaneye ve ameliyathanelere EKG cihazlarının yanı sıra yeni ameliyat lambaları, kemoterapi cihazı gibi pek çok malzeme alındığını, acil serviste üçüncü poliklinik olarak yeşil alan polikliniğinin hizmete girdiğini söyledi. İSTATİSTİK BİLGİLER VERDİ Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Okulu, 2016 yılında yapılan çalışmaların istatistikleri hakkında bilgilerde aktardı. Okulu; “2016 yılında 647 bin 460 hastaya poliklinik hizmeti verildi. Hastane de 12 bin 719 hastamız yattı. Yine hastanemizde 18 bin 468 ameliyat

gerçekleştirildi. Fethiye’deki yabancı uyruklu 721 kişiye yine hastanemizde hizmet verildi. 2015 yılında hastanemizde 898 yabancı uyruklu hasta tedavi görmüştü” ifadelerini kullandı. POLİKLİNİKLER CUMARTESİ AÇIK Fethiye Devlet Hastanesi’nde 18 Şubat Cumartesi gününden itibaren saat 10:00 ile 14:00 arasında bazı branşlarda poliklinik hizmeti verileceğini de söyleyen Dr. Yavuz Okulu, “Göğüs Hastalıkları, Göz, Kulak-Burun-Boğaz, Üroloji, Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Kadın Doğum, Kardiyoloji, Fizik Tedavi ve Nöroloji branşlarında Cumartesi günleri poliklinik hizmeti vereceğiz. Saat 10:00 ile 14:00 arasındaki bu branşlardan vatandaşlarımız sağlık hizmeti alabilirler. Önümüzdeki haftalarda branş sayısını arttırmak arzusundayız” dedi. Murat YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

17 ŞUBAT 2017 CUMA

15

BODRUMSPOR BU HAFTA KIRIKHANSPOR'U KONUK EDECEK Spor Toto 3. Lig 2. Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Bodrum Belediyesi Bodrumspor bu hafta en yakın takipçisi Kırıkhanspor'u konuk edecek. Geçtiğimiz hafta Türk Metal Kırıkkalespor deplasmanından 3 puanı 3-1'lik skorla alan B.B. Bodrumspor, rakiplerinin puan kaybettiği haftada Bodrum'a lider olarak döndü. Grubunda 41 puanla lider bulunan B.B. Bodrumspor'u 40'ar puanla Kırıkhanspor ve Düzcespor takip ediyor. B.B. Bodrumspor şampiyonluk mücadelesindeki rakiplerinden Kırıkhanspor ile bu hafta Bodrum Şehir Stadı'nda karşılaşacak. B.B. Bodrumspor Salı günü başladığı Kırıkhanspor hazırlıklarını sürdürürken, Pazar günü oynanacak maça Bodrumsporlu taraftarlarında yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. 2. Lige yükselmek için verilen mücadele B.B. Bodrumspor Kırıkhanspor ile oynayacağı maçın ardından ise diğer rakibi Düzcespor ile deplasmanda karşılaşacak. 19 Şubat Pazar günü Bodrum Şehir Stadı'nda oynanacak karşılaşmanın başlangıç düdüğü ise 13:30'da çalacak. Haber; Sadi TONBUL


17 ŞUBAT 2017 CUMA

KENDİNİ SAVUNMAK İÇİN ÖĞRENDİ

MİLLİ TAKIMA DOĞRU GİDİYOR

13-18 Şubat tarihleri arasında Fethiye'de yapılmakta olan Türkiye Boks Federasyonunun 2017 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Yıldız, Genç ve Büyük Kadınlar Ferdi Boks Şampiyonasında Fethiye'yi 18 yaşındaki Denizhan Sivri temsil ediyor. Türkiye Boks Federasyonu'nun 2017 yılı faaliyet programında yer alan Yıldız, Genç ve Büyük Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası 42 ilden 521 sporcunun katılımıyla devam ediyor.8 yıl önce sadece kendisini savunmak için tanıştığı boksla milli sporcu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen 18 yaşındaki Aslıhan Sivri ise Şampiyonada Fethiye'yi temsil ediyor. Şampiyona da Niğde'li ilk rakibini sadece 30 saniye de yenerek adını bir üst gruba yazdıran Sivri tüm bayanların boks öğrenmesi gerektiğini söyledi.Amacının milli sporcu olmak olduğunu söyleyen Denizhan Sivri, “8 yıldan bu yana boks sporu ile ilgileniyorum.Türkiye'de yapılan turnuvalar ve şampiyonalarda güzel dereceler elde ettim. Türkiye 3.'lüğüm ve bir kez de çeyrek finale yükselmişliğim var.Bayanlar Gençler kategorisinde yarışıyorum. Bu sene hedefim şampiyonluk ve yurtdışında ülkemi temsil etmek.En önemlisi de milli sporcu olmak istiyorum ve şuan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde boks bölümü ile ilgili beden eğitimi öğretmeliği okuyorum ve 1.sınıf öğrencisiyim.Babamın sayesinde boksa ilk adımımı

attım.Boksa çok küçük yasta gittim. Gittiğimde salonda hiç kız yoktu. Sadece ablam ve ben ikimiz dik çalışmaya başlayınca basarı geldi. Bayanların kendini savunacak kadar boks bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir konuda kendimi savunabilirim. Bayanlar erkek sporu olarak görüyorlar ama öyle bir şey değil çünkü yolda normal bir erkeğe de saldırsalar, bokscu olduktan sonra gidiyor.Ben ilk boksla spor ve kendimi savunma aracı olarak tanıştım.Spor olsun diye başladım. Daha sonra hedeflerim oluştu. Sonra başka bir bölümde okuyorken bu spor dalımın bir yandan da mesleğim olmasını istedim. Boksör

olmaktan da son derece memnunum. Tüm bayanlara da tavsiye ederim” dedi. Fethiye'li bayan boksörler Denizhan Sivri ve 4 Türkiye Şampiyonluğu bulunan ablası Aslıhan Sivri'yi boksörlüğe ilk adımı atmalarını sağlayan Boks Antrenörü Evren Arslan ise, “ Bu spora gönül vermiş birisiyim Fethiye' ye ilk boksun gelmesinde oldukça iyi bir şekilde rol oynadım.Boks sporunu ilk Fethiye'ye getirmek istediğimiz yıllarda vahşi oyunu olarak adlandırılıyordu. Denizhan ablası Aslıhan salonumuza ilk geldikleri zaman daha çok küçüklerdi.Biz milli sporcu olduğumuzdan dolayı babası anımıza getirdi ve onlara boksu öğretmemizi istedi.Ablası Aslıhan çok yoğun çalışmalarının neticesinde 4 kez Türkiye Şampiyonu oldu ve Dünya Şampiyonasında da ilk 5'e girmeyi başardı. İnşallah Denizhan'da aynı ablası gibi başarıya ulaşacak. Bundan hiç tereddüdümüz yok. Bu spora gönüllerini verdiler bir kere. Boks sporu sadece erkeklere özgü değil, bayanlarında yapabileceği bir spor dalıdır. Her ne kadar boks ringlerinde vahşi bir boyut kazansalar da, normal hayatlarında oldukça bayanımsı bir özelliğe de sahipler. Yani vahşi spor olarak adlandırılan boks bayanlarında son derece yapabileceği bir spordur.Fethiye'de ilk boks getirildiği zaman bayanlar fazla ilgi göstermemiş, erkek sporu gibi görünmüştü. Fakat şimdi ise bayanlarda boksa merak sardı ve oldukça güzel sayıda sporcumuz var” dedi. Haber; Murat YALÇIN

EGE GAZETESİ OLARAK FETHİYESPOR’A BAŞARILAR DİLERİZ

17 şubat 2017 cuma  

EGE GAZETESİ

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you