Page 1

YIL : 14

SAYI :4222

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

Ev Yangını

KARABEL TÜNELİ Mahallede Panik Yarattı 2018'İN SONUNA HAZIR Kısa sürede büyüyen yangın panik yarattı Fethiye'nin Kesikkapı Mahallesi'nde müstakil bir evde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangın mahallede panik oluşturdu. Sayfa 3'te

ARAÇ KURŞUNLAMA ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

Yaklaşık 300 milyon'luk bir yatırım olan Karabel tünelinde çalışmalar hızla devam ederken vatandaşlar da tünelin biteceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Seydikemer'i Antalya, Burdur, Denizli, Afyon, Ankara ve İstanbul gibi merkezlere bağlayan en önemli karayolu olan Yayla Yolu üzerinde açılacak Karabel Tüneli'nde çalışmalar hızlandı. 1300 rakımlı Karabel Geçidi'nin her iki tarafında da çalışmalar başladı. Devamı Sayfa 14'te

Eski Ak Parti ilçe Başkanının aracını kurşunlayan şüpheli şahıs Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğünün yaptığı başarılı operasyonla yakalandı. oruşturma devam ediyor. Sayfa 7'de


2

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Flaş iddia: Rusya gizlice nükleer füze yerleştirdi!

TÜİK iş gücü istatistikleri raporunu açıkladı

ABD medyası Rusya'nın orta menzilli nükleer bir füzeyi operasyonel bir üsse konuşlandırdığını iddia etti. Rusya'nın, 1987 yılında imzalanan ve orta menzilli karadan atılan füzeleri yasaklayan "Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması"nı ihlal ederek, uzun süredir denediği güdümlü nükleer füzelerden birini gizli şekilde bir üsse konuşlandırdığı iddia edildi. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın isim vermeden Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberde, Rusya'nın son birkaç yıldır geliştirip test ettiği SSC-8 nükleer başlıklı karadan fırlatılan güdümlü füze bataryasını Volgograd yakınındaki füze test üssü olan Kapusting Yar'dan alıp operasyonel bir üsse konuşlandırdığı öne sürüldü.

Türkiye'de işsizlik oranı, 2016 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puan artarak yüzde 12,1 oldu. Türkiye'de işsizlik oranı, 2016 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puan artarak yüzde 12,1'e çıktı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişi oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı kasım ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Hindistan tek seferde uzaya 104 nano uydu gönderdi Hindistan, aynı roketle tam 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek, Rusya'nın rekorunu elinden almış oldu. Hindistan, aynı roketle uzaya gönderdiği 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek yeni bir rekora imza attı. Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), ülkenin doğusundaki Sriharikota uzay merkezinden fırlatılan roketteki 10 kilogramdan az ağırlığa sahip nano roketlerin yörüngeye girdiğini açıkladı.

İsveç'ten şaka gibi karar! Mülteciler uyum sağlasın diye İsveç'in Gothenburg şehrinde mültecilerin ülkeye uyum sürecinin hızlanması için bir deve parkı kuruluyor. İsveç, mültecilerin ülkeye adaptasyonunu kolaylaştırmak için çok tartışılacak bir uygulamaya gitmeyi hazırlanıyor. İsveçli yetkililer, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Gothenburg'da bir deve parkı kurulacağını açıkladı. İsveç basınında yer alan haberlere göre, şehrin kuzey doğusunda mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Angered bölgesinde kurulacak deve parkıyla, hem mülteciler için iş olanakları yaratılması hem de onların İsveç toplumuna uyumunu kolaylaştırması hedefleniyor.

ABD’deki göçmenler Kanada’ya kaçıyor

Vergi indirimi kabul edildi Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 4 maddesi kabul edildi. Böylece vergilerde yapılacak yüzde 5 indirim de kabul edilmiş oldu. İş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla, Türkiye'de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı, KDV'den istisna olacak. Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 4 maddesi kabul edildi. Teklifle, Gelir Vergisi Kanunu'nun 121. Maddesi "Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi" başlığıyla yeniden düzenleniyor.

500 bin kişiyi istihdam edeceğiz! Çalışma Hayatında Milli Seferberlik toplantısı sonrasında konuşan İstanbul Valisi Vasif Şahin, "Milli İstihdam Seferberliğine" destek olarak 500 bin kişiyi istihdam edeceklerini açıkladı.İstanbul Valiliği tarafından gerçekleştirilen "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" konulu toplantıda, kentteki iş dünyası örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğine destek olduğunu açıklayan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İstanbul, bu istihdam hareketinde çok önemli role sahip şehirlerimizin başında gelmekte. İstanbul, bu sorumluluğunun farkında. Bu farkındalığın gereği olarak da bu harekete en büyük katkıyı vermeye hazırdır. Bugünkü toplantımız da bu minvalde oldu.

Trafikte hız cezasını özel sektör kesecek

Müslüman 7 ülkeye uygulanan vize yasağının ardından evsiz kalma endişesi yaşayan ve ABD’ye izinsiz giren 70 sığınmacı, Kanada’ya yasadışı yollardan ölümü göze alıp, girmeye çalışırken yakalandı. ABD’deki mülteciler, Başkan Donald Trump’ın göç karşıtı seçim vaatlerini yerine getirmeye başlamasının ardından yeni rota olarak belirledikleri Kanada’ya yasadışı yollardan akın etmeye başladı. Özellikle nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülkeye uygulanan vize yasağı üzerine bir kez daha yurtsuz kalma endişesi taşıyan ve ABD’ye izinsiz girmiş olan göçmenler, dondurucu soğuğa rağmen Kanada sınırının yolunu tuttu. Geçen hafta sonu Kanada’ya yasadışı yollardan geçmeye çalışan en az 70 sığınmacının gözaltına alındığı açıklanırken, Kanada Sınır Servisi Ajansı da Manitoba/ Emerson ve Quebec sınırında 21 kişinin yolda yakalandığı, 46 kişinin de arandığı bilgisini paylaştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kapsamda, bazı illerde belediyeler tarafından verilen elektronik trafik denetimi işinin, ülke genelinde ya da bölgesel olarak özel sektör tarafından yapılabileceğini söyledi. Özelleştirilecek pek çok kuruluşun Varlık Fonu’na devrinin ardından, özelleştirme konusunda yeni proje geliştirilip satış yapılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kapsamda, bazı illerde belediyeler tarafından verilen elektronik trafik denetimi işinin, ülke genelinde ya da bölgesel olarak özel sektör tarafından yapılabileceğini söyledi. Ağbal, böylece bu işin bir standarda dayalı olarak ülke genelinde eşit şartlarda verilebileceğini kaydetti. Ağbal, Varlık Fonu’nun ardından Özelleştirme İdaresi’nin fonksiyonsuz kaldığı eleştirilerini değerlendirerek Varlık Fonu’nun amacının özelleştirme yapmak olmadığını söyledi.

Rus ordusuna ani talimat: Savaşa hazır hale gelin!

Yerli otomobil üretimiyle ilgili yeni gelişme

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri birlikleri ve genel olarak Batı bölgelerindeki askeri kuvvetlerine savaşa hazır olmaları yönünde talimat verdi. Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplarla hükümet kuvvetleri arasındaki çatışmalar artarken, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri birlikleri ve genel olarak Batı bölgelerindeki askeri kuvvetleri ani bir kararla, bir askeri tatbikat çerçevesinde savaşa hazır duruma getirdiği bildiriliyor. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus Ordusu'na bağlı motorize birliklerin, top bataryalarının, füze bataryalarının ayrıca St. Petersburg hava ve deniz üslerinin savaşa üst düzeyde hazır hale getirildiği kaydedildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: "Şu anda görüştüğümüz birkaç sanayicimiz var. Onlarla beraber çalışıyoruz. Birbiriyle anlaşan sanayicilerimizin oluşturacakları yeni bir şirket, yapı, konsorsiyumla devam edeceğiz” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli marka otomobil konusunda iş modelinde dönüşüme gidildiğini belirterek, "Şu anda görüştüğümüz birkaç sanayicimiz var. Onlarla beraber çalışıyoruz. Birbiriyle anlaşan sanayicilerimizin oluşturacakları yeni bir şirket, yapı, konsorsiyumla devam edeceğiz." dedi. Özlü, araba tasarımına büyük ilgi duyan 13 yaşındaki otistik Mesut Uygun'u makamında kabul etti.


www.fethiyehaberi.com

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

3

Ev Yangını Mahallede Panik Yarattı K

ısa sürede büyüyen yangın panik yarattı Fethiye'nin Kesikkapı Mahallesi'nde müstakil bir evde henüz bilinmeyen

nedenle çıkan yangın mahallede panik oluşturdu. Fethiye'nin Kesikkapı Mahallesi 69. Sokakta, kiracı olarak oturan Mustafa Özgül'e ait evde bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın korkuttu. Evden dumanlar çıktığını gören vatandaşlar durumu polis ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye İtfaiye Grup Amirliğine bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangın diğer binalara sıçramadan itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonrası söndürüldü. Soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından polis yangının kaynağının nereden çıktığını belirlemek için inceleme yaptı. Yangının çıktığı sırada evde bulunduğu öğrenilen Mustafa Özgül, 5 yaşındaki oğlunu ve kendini zor kurtardı. Bir anda evin yanmaya başladığını gören Özgül, hemen evin diğer odasında bulunan oğlunun yanına koştu. Dumanların her yeri sarmasıyla oğlunu ararken güçlük çeken Özgül, oğlunu bulduğu anda dışarıya fırladı. Evinin yandığını çalıştığı iş yerinde öğrenen Mustafa Özgül'ün eşi Derya Deniz Özgül hemen eve koştu. Evinin yandığını gören Özgül, çifti göz yaşlarına hakim olamadı. Haber; Murat YALÇIN


4

15 ŞUBAT 2017 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

HAMDİ ÖZBAY'A VEFA Perşembe günü verilecek konserin hazırlıkları tamamlandı. Dernek binasındaki hazırlıklar sırasında Hamdi Özbay'ın derlediği türkülerden oluşan eserler de repertuarda bulunuyor. Aralarında emekli kamu görevlilerinin yanı sıra ev hanımlarının da bulunduğu koro üyeleri gecede solo türkülerde söyleyecekler. Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan, Hamdi Özbay'ın uğurlama anısına 25 Ocak 2018'de bir konser düzenleyeceğiz. Ancak Kültür Merkezi'nin 13. Yıl Şenlikleri çerçevesinde Hamdi Özbay ile başladığımız konser çalışmalarımız vardı. Ancak hocamızı yitirmiştik. Bu nedenle bu konseri Hamdi Hocamızı anma adına öğrencisi Ali Tunç şefliğinde Perşembe günü gerçekleştireceğiz” dedi. İSMİ YAŞATILSIN Kalkan, “Fethiye Belediyemizden Hamdi Özbay'ın adının Fethiye'de bir parkta yaşatılması için bir büstünün yaptırılmasını ya da yine isminin bir sokağa verilmesini arzuluyoruz. Zaten başkanımız bu konuda duyarlıdır” ifadelerini kullandı. Haber Sadi TONBUL

Geçtiğimiz ay Fethiye'de vefat eden TRT emekli sanatçılarından Hamdi Özbay'ın anısına emek verdiği öğrencileri konser hazırlıyor. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nin 13. Kuruluş Yıldönümü çerçevesinde 16 Şubat Perşembe günü saat 20:00'de Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda Şef Ali Tunç yönetimindeki konsere tüm Fethiye halkı davet edildi. TRT'den emekli olduktan sonra yıllarca memleketi Fethiye'de Güzel Sanatlar Kültür Derneği'nde gönüllü olarak müzik eğitimi veren Hamdi Özbay'ın 30 kişilik korosu bu konseri Hamdi Özbay anısına hazırlıyor. Öğrencisi Ali Tunç'un şefliğinde Güzel Sanatlar Kültür Derneği Türk Halk Müziği korosu tarafından

02.06.2003 den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı Pazar hariç hergün çıkar

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE Yıl: 14 Sayı: 4222

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 45 Kr.+(KDV)dir.

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Atatürk Cad Fethiye Kız Anadolu İmam-Hatip

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :13.50 tl. Üç Aylık : 40.50 tl. Altı Aylık : 81.00 tl. Yıllık :162.00 tl. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Lisesi Karşısı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Editörü Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


www.fethiyehaberi.com

5


6

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” diyor…

Şehircilik Bakanlığı'nı bu projeyi hep birlikte yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz.”

Gökova Körfezi'ne kıyısı olan tüm Belediye Başkanlarının körfeze gözleri gibi bakmaları lazım…

Eğer Milletvekili Öztürk'ün açıklaması olmamış olsaydı, bu yazımı “Umarım Bakanlık, MUÇEP'in çağrısını dikkate alır, SİT Alanlarının yeniden değerlendirmesinde ortak akla başvurulur” diye noktalardım…

Bakmaya koşulları el vermediğinde, iktidar Milletvekili Öztürk ifade ettiği gibi destek vermeye hazır.

Özcan Özgür’den

Siz projenizi yapın. İsteyin. İsteyenin bir yüzü kara…

Özgürce

xx

Milletvekili Öztürk'ü Alkışlıyorum…

xx

xx

Milletvekili Öztürk'ün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bilgi için raporu gönderilen çalışma ile ilgili o basın toplantısında yaptığı açıklama ise şöyle olmuş:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü SİT Alanlarının Yeniden “Muğla SİT düzenlemesinden çıktı” Değerlendirilmesi çalışmasında yaptığımız girişimler neticesinde Muğla Bölgesinin bu Bunu ben söylemiyorum. AK Parti Muğla çalışmalardan çıkarılmasını sağladık. Milletvekili Nihat Öztürk söyledi. Hem de Muğla'da, Bodrum'da SİT Alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Doğal SİT Değerlendirilmesi ile ilgili çalışmaların Alanlarının yeniden değerlendirmesi Yarımada'nın muhtarları ile bir araya dışında kalacak. Ben zaten bu konuda bir çalışmasına ilk tepki gösterilen gelmeden önce katıldığı basın toplantısında kaç defa açıklama yapmıştım, özellikle Bodrum'da… Adalet Bakanı Bekir denizlerin kirlenmesi konusunda Kissebükü'nün Karaada'nın Bozdağ'ın Muğlaziyaretinin ardından geçtiği açıklamalarda bulunan Milletvekili Öztürk betonlaşmasını istemiyoruz” Bodrum'da partisinin ilçe merkezinde şunları söylemiş: ilimizde referandum kampanyasının startını Bu gerçekten sevindirici bir gelişme, da vermiş olan Milletvekili Öztürk şöyle “Bodrum'da arıtma tesislerinin yukarıda da vurguladığım gibi Milletvekili demiş: çalıştırılamaması, derin deşarj yoluyla Öztürk'ü alkışlıyorum… atıkların denize boşaltılması çok önemli bir “Muğla'da, Bodrum'da SİT alanlarının konu. Bodrum Denizciler Derneği'ndeki yapılandırılması ile ilgili çalışmaların xx xx xx arkadaşlarla konuştuk. Mavi yolculuğun dışında kalacak.” başladığı Bodrum'un, Gökova Körfezi'nin Milletvekili Öztürk gerçektende daha önce Milletvekili Öztürk'ü alkışlıyorum… daha fazla kirletilmemesi için gerçekten “korumacı” açıklamaları olmuştu. Siz ister acil önlem alınması gereken birçok konu samimi bulun, ister samimi bulmayın, bu var. Denizin kirlenmesi artık bir şikayet konuda Milletvekili Öztürk'ün tavrı ortada. xx xx xx konusu olma noktasını geçmiş. Bu tip Ben kendisinin samimiyetine inanıyorum. konulara özellikle dikkat çekmemiz Bilindiği gibi Muğla'da Çevre ve Şehircilik Bakanlık bu noktaya nasıl geldi? gerekiyor. Bu konu hakkında altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaya çalışmaları yapması gerekenler belli. karşı bir platform oluşturulmuştu: Muğla Milletvekili Öztürk elbette Bodrum'da Bölgede çevrenin korunması için elimizden yaptığı açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Çevre Platformu (MUÇEV)… gelen her türlü desteği vermeye hazır Bakanlığı'nın yürüttüğü SİT Alanlarının Milletvekili Öztürk'ün açıklaması tam da olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” Yeniden Değerlendirilmesi çalışmasında Muğla kıyılarında 50 bin dönüm 1'inci yaptığımız girişimler neticesinde Muğla xx xx derece SİT alanını turistik yatırımlara, 550 xx Bölgesinin bu çalışmalardan çıkarılmasını bin dönüm araziyi de günübirlik tesisler Bodrum'un kirlilik kaynaklarının başında sağladık.” diyor, ama yinede Bakanlığın bir adı altında betonlaşmaya açan rapora karşı hala ve özellikle Turgutreis'te arıtma tesisi gerekçe açıklaması da olmalı… Belki de kampanya başlatan MUÇEV'in Çevre ve bulunmaması geliyor. Aslına bakılırsa olacaktır. Şehircilik Bakanlığı bünyesinde o “Muğla 4 Gökova Körfezi'ndeki büyüklü küçüklü Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma bütün yerleşmeleri, başta Ören ve Akbük xx xx xx Raporu”nu hazırlayıp, imzalayan 14 kişilik olmak üzere mercek altına almakta yarar Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) 2016'nın uzman ve akademisyen heyetine açık var. son günlerinde açığa çıkan ve eğer şimdi çağrıda bulunduğu sırada geldi. vazgeçilmemiş olsaydı Türkiye'nin eşsiz Bunu Milletvekili Öztürk yapacak değil… Bilim/hukuk/iletişim komisyonlarında doğa hazinesi Muğla kıyılarındaki Doğal SİT Muğla Büyükşehir Belediyesi 100'e yakın uzmanın görev aldığı ve korumasını alt üst eden Çevre ve Şehircilik birimlerinden MUSKİ yapacak! Türkiye çapında 10 bine yakın takipçisi Bakanlığı'nın projesine karşı hafta sonunda bulunan MUÇEP, tamda Muğla bir imza kampanyası başlattı. MUÇEP Ne Ören'de, ne de Akbük'te kanalizasyon kıyılarındaki Doğal SİT korumasını alt üst başlatılan kampanyayı kamuoyuna şöyle yok. Dev turistik tesislerin bulunmadığı bu eden projeye karşı bir imza kampanyası sundu: iki yerleşmede yaşam alanlarının başlatmıştı. sızdırmasız fosseptiklere sahip olmaları ve “Muğla'da eşsiz ormanların, bakir vidanjörlerin döküm alanlarının xx xx xx koyların, denizlerin betonlaştırılmasına denetlenmesi yeterli olacaktır. neden olacak 'bilimsel' raporu hazırlayan AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, bilim insanlarına açık çağrıda Bu noktada Milletvekili Öztürk'ün sözleri Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ile bulunuyoruz: İmzanızı geri çekin! Çevre ve dikkat çekici. “Bölgede çevrenin korunması birlikte şoför esnafının Büyükşehir İnanmayacaksınız belki, ama öyle:

Belediyesi ile aralarındaki sorunları ve Bodrum Denizciler Derneği'nde denizcilerle bölgedeki çevre sorunları hakkında konuştuktan sonra AK Parti Bodrum İlçe Binasında yapılan basın toplantısına katılmış.

Broşür - Insert - Katalog Gazete ve Flyer Dağıtım Yerde değil, yerinde olsun...

MUÇEP, Milletvekili Öztürk'ün açıklamasından sonra ne yapar; imza kampanyasından mı, yoksa kampanyanın tamamından mı vazgeçer bilemiyorum. Hep beraber göreceğiz…

xx

xx

xx

Yetmişe yakın yerel sivil toplum kuruluşunu temsil eden MUÇEP'in kampanya metninde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”nu hazırlayan ve imzalayan 14 kişilik uzman ve akademisyen heyetinde yer alan isimlerde sıralanmış: Gazi Üniversitesi'nden; Proje YöneticisiEkolog Prof. Dr. Hayri Duman, Memeli Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Hasbenli, Bitki Uzmanı Prof. Dr. Murat Ekici ve Omurgasız Uzmanı Prof. Dr. Selma Seven Çalışkan… Hacettepe Üniversitesi'nden; Kuşbilimci Prof. Dr. Zafer Ayaş ve Biyolog-Ekolog Prof. Dr. Selim Sualp Çağlar… Akdeniz Üniversitesi'nden; Jeolog Doç. Dr. Hakan Nefeslioğlu, Ankara Üniversitesi'nden; Deniz Biyoloğu Yard. Doç. Dr. Cevher Özeren, Adnan Menderes Üniversitesi'nden; Deniz Biyoloğu Prof. Dr. Murat Bilecenoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden; Sürüngenbilimci Prof. Dr. Yusuf Kumlutaş, Proje Raportörü-Biyolog Nilay Aygüney, Proje Raportörü-Coğrafi Bilgi Sistemi Uzmanı Umut Cırık (CRK Planlama), Harita Mühendisi Kadir Genel, Peyzaj Mimarı Alper Venedik. İnsanın “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde bunlardan yok mu?” diyesi geliyor. Bari üniversitemiz dikkate alınsaydı… MUÇEP'in proje heyetine yaptığı çağrıda ise şu ifadelere yer verilmiş: “Sayın akademisyenler, teknik uzmanlar, farkında mısınız? Türkiye'nin bugüne kadar görmediği duymadığı büyüklükte bir doğa tahribatının sorumluları olarak tarihe isimleriniz kara harflerle kazınmak üzere! Henüz vakit varken Türkiye'nin gördüğü en büyük doğa tahribatı hazırlığından imzanızı çekin! Sizlerin iyi niyetle hareket ettiğinize eminiz. Ama imzalarınızın, Türkiye'nin en büyük doğal yaşam ve peyzaj mirasının ölüm fermanı anlamına geldiğini fark edin.” Bence o çalışma (yeniden değerlendirme) yapılmalı, ama “ortak akıl” ile Muğla'yı üniversitesiyle, yerel yönetimleriyle işin içine katarak, şeffaflık içinde yapılmalı…

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır... 0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

7

ARAÇ KURŞUNLAMA ŞÜPHELİSİ YAKALANDI Eski Ak Parti ilçe Başkanının aracını kurşunlayan şüpheli şahıs Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğünün yaptığı başarılı operasyonla yakalandı. Seydikemer de 12 Şubat Pazar günü saat gece 01.15 sıralarında AK Parti Seydikemer eski ilçe Başkanı Fatih Doğru'nun aracı kurşunlanmıştı. Gece saat 01:15 de evinin önünde bulunan araca av tüfeği ile 2 el ateş edilmesi sonucu araçta 10 saçma izi oluşurken Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri olayla ilgili soruşturma başlatmıştı. Edinilen bilgiye göre Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri olaydan hemen sonra tüm kamera kayıtlarını inceleyerek olay yerinden kaçan aracın plakasına ulaştı. Aracın sahibini belirleyen Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Fethiye Emniyet Müdürlüğü ile birlikte aracın sahibi şüpheli S.U.'nun evine operasyon düzenledi. Yapılan başarılı operasyonla S.U. yakalanarak gözaltına alınırken olayda kullanıldığı tahmin edilen tüfeğe ise el konuldu. Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüpheli S.U. ifadesinde suçlamaları kabul etmezken yapılan olayla ilgisi olmadığını söyledi. Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan şüpheli S.U. Savcılığa sevkedildi. Savcılığa Sevkedilen S.U. serbest bırakılırken Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Haber; Murat YALÇIN

UZMAN Diyetisyen Gözde SOYDEMİR YILMAZ

0536 651 55 10

KİŞİYE ÖZEL DERS Tecrübeli İ.T.Ü’lü Mühendislerden TEOG, YGS, LYS ve Lise sınıfları için

GARANTİLİ KİŞİYE ÖZEL Fizik ve Matematik dersleri verilir.

0 530 611 99 98


8

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

SEYDİKEMER BELEDİYESİ FEN İŞLERİNDE DUR DURAK YOK

SEVGİLİLER GÜNÜ, HÜZÜN GÜNÜ “İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı; Bir kuş çırpınıyor eteklerinde; Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum; Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum; Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından Kalbinin vuruşundan anlıyorum; İstanbul'u dinliyorum. Orhan Veli” Şiirlerle bezenmiş, Aşklarıyla çoğalmış hey güzel İstanbul. Bir sana âşıktım birde karıma. Umurumda olmayan hayatın yollarında delicesine koşuşturduğum günlerimin sonrasıydı. 2000 yılıydı İstanbul Göztepe'de S.S.K. hastanesinde 7.ci katında hüzün dolu odada hasta ve tükenik yatıyordum. İstanbul'da ölmek istemiyordum. Ulu rabbime yüzlerce kesinin de ibadet ve niyazıyla geçirdiğimiz uzun ve amansın yıllarımdı. Eşim o günlerde bir gazetede “ölümsüz kırmızı güller ”başlığında küçücük bir yazıyı gazetede görmüş yüzlerce kez okumuş, okurken de yüzlerce kez ağlamış. Yazıyı da kesip küçük resmimin içine saklamış. Sonraki yıllarda bir 14 Şubat gününde yazıyı bana gösterdi. Hakikaten bende okuyunca ağladım. Eminin sizde okuyunca ağlayacaksınız? “ÖLÜMSÜZ KIRMIZI GÜLLER”, Bitmek bilmeyen bir yıl geçti. Yapayalnız ve hüzün dolu bir yıl oldu. Sonra bir sabah kapı çalındı. Kırmızı gülleri, üzerinde küçük kartı ile birlikte eşikteydi. Sevgililer gününü kutluyordu. Gülleri içeri aldım. Şaşkınlık içinde doğru telefona gittim. “Biliyorum ”dedi çiçekçi ”Eşinizi geçen yıl kaybettiniz. Telefon edeceğinizi de biliyordum. Bugün size yolladığım çiçekleri çok önceden ısmarlamış, parasını da ödemişti. Hep öyle yapardı zaten hiçbir şeyi şansa bırakmazdı. Çiçekçiye talimatı vardı. Bu çiçekler size her yıl yollayacağım. Birde de özel kartı vardı. Kendi el yazısıyla……..”Roza hıçkırıklar içeresinde teşekkür ederek telefonu kapattı. Parmakları titreyerek zarfı açtı. Sonra; “Merhaba gülüm ”diye başlıyordu, kart “Bir yıldır ayrıyız. Umarım senin için çok zor olmamıştır. Yalnızlığını ve acılarını hissedebiliyorum. Giden sen, kalan ben olsaydım neler çekerdim kim bilir? Sevgi paylaşıldığında yaşamın tadına doyum olmuyor. Seni kelimelerle anlatamayacak kadar çok sevdim. Her zaman da seveceğim. Ama yaşamalısın. Mutluluğu yeniden yakalamaya çalış. Kolay değil biliyorum ama bir yolunu bulacağına eminim. Güller senin kapıyı açmadığın güne dek gelmeye devam edecek. Ogün; çiçekçi beş ayrı zamanda gelip kapıyı çalacak, eve dönüp dönmediğini kontrol edecek. Beşinci günden sonra emin olarak gülleri çiçekçiye verdiğim yeni adresimize getirecek. Seninle ebediyen kavuştuğumuz yere bırakacak.

GAZETE İLAN VE REKLAMLARINIZ İÇİN 612 90 79

Seydikemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler hava şartlarına bağlı olarak mahallelerde ki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Seydikemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler Muhtarlar ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ederken Seydikemer Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Güven de mahallelerde ki çalışmaları yerinde gezerek muhtarlara destek oluyor. Seydikemer Belediyesinin bu hafta çalışmalarını sürdürdüğü İzzettin mahallesinde çalışmaların tamamlanmasından sonra Dodurga mahallesine, Bayır Mahallesindeki çalışmalardan sonra Dere ve Çökek mahallesine, Kayadibi Mahallesindeki çalışmalardan sonra da Korubükü Mahallesinde çalışmaların devam edeceği öğrenildi. Bayır Mahalle Muhtarı İlyas Kızılkaya Seydikemer Belediyesinin mahallelerinde yaptığı çalışmalardan memnun olduğunu dile getirerek Çalışmalardan dolayı Başkan Otgöz'e ve ekibine teşekkür etti. Bayır Mahalle Muhtarı İlyas Kızılkaya yaptığı açıklamada: Mahallemizde Seydikemer Belediyesi tarafından yol yapım çalışmaları devam ediyor. Parke ve Asfalt olacak yerlerin altyapı çalışmaları devam ederken bir yandan da toprak olan yollarımız çakıllanıyor. İnşallah şu anda altyapısı yapılan yollarımızın yaz aylarında parke ve asfaltı da yapılacak. Seydikemer Belediyemizin mahallemizde yaptığı çalışmalardan memnunuz. İnşallah bu çalışmalar devam edecektir. Seydikemer Belediye Başkanımız Yakup Otgöz'e ve ekibine Mahallemizde yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.Dedi. Seydikemer Belediyesinin tüm mahallelerde yaptığı çalışmalardan memnun olduğunu dile getiren Seydikemer Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Güven, çalışmalarından dolayı Seydikemer Belediyesine teşekkür ediyorum.Dedi. Seydikemer Muhtarlar Derneği Başkanı

Mehmet Güven yaptığı açıklama da: Seydikemer Belediyesinin çalışmalarını mahalle muhtarımızla birlikte yerinde inceleme yaptık. Gerçekten daha önce yol olmayan yerler, imara açılan yerler, imara açılan yollar açılmış, parke olmuş. Yerinde bir incelemede bulunduk. Bu çalışmalarından dolayı Seydikemer Belediyesine teşekkür ediyorum. Alan firmanın eline sağlık gerçekten çok güzel oluyor.Dedi. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Emrullah Demirci ise çalışmalar hakkında yaptığı açıklama da: Belediyemizin bu sokakta yağmış olduğu parke 5 Bin metre karedir. 30 Bin metre kare daha söz verdi. Açılan yolların hepsi parke olacak. Buradan sonra Hacıoğlu cami yanına gireceğiz. Daha sonra Karaçeliklerin orada yapılacak. Belediyemizin yapmış olduğu işlerden, en küçüğünden, en büyüğüne kadar memnunuz.Dedi. Cumhuriyet mahallesi sakinlerinden Halil Önder ise yaptığı açıklama da : Mahallemizde şu anda parke döşemesi yapılıyor. Ve her tarafta bu uygulama devam ediyor. Bunlar çok güzel çalışma. Arkadaşlar sağ olsun her şey ile ilgileniyorlar. Güzelleştirme olsun, peyzaj olsun her şeyi yapıyorlar. Başkanımız gerçekten var gücüyle çalışmaktadır. Burası artık yeni bir İlçe olması bakımından epey bir sıkıntıları var, oluyor tabi ki. Bu hemen yapılacak bir şey değil ama çok güzel çalışmalar oluyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bütün personelleri ile beraber, başkanımıza başarılarının devamını diliyorum. Artık her geçen gün daha da iyiye gideceğini biliyoruz.Dedi. Haber: Osman BENK


www.fethiyehaberi.com

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

9

KLASİK TAŞ DUVAR DESENLİ BETONARME DUVAR YAPIMI BELCEKIZ OTELCİLİK VE TURİZM A.Ş. YÖNETİM KURULU KARARI TOPLANTI TARİHİ :14.02.2017 KARAR SIRA NO : 114 YÖNETİM KURULU BAŞKANI : Bekir Sıtkı YERGUZ ÜYE :Kutluhan YERGUZ Yönetim kurulu toplandı; 1) Şirketimizin aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere T.T.Kanununun 370.maddesine göre yapılacak 2016 yılına ait olağan genel kurulunun 24.03.2017 tarihinde saat 14:00'de Club Belcekız Beach, Ölüdeniz - Fethiye adresinde yapılmasına, 2) 24.03.2017 tarihinde yapılacak olağan genel kurul toplantısının günlük yayın yapan yerel bir gazetede ilan edilmesi; oybirliğiyle karar verildi. Gündem : 1) Açılış ve toplantı Başkanlığının oluşturulması, 2) Genel Kurul Toplantı Başkanlığına tutanakları imzalama yetkisi verilmesi, 3) Yönetim Kurulu'nun 2016 yılına ait Faaliyet Raporu' nun görüşülmesi, 4) 2016 yılına ait Bilanço ve Gelir Tablosu Hesaplarının incelenmesi ve uygun görüldüğü takdirde onaylanması, 2016 yılı karının dağıtılıp dağıtılmayacağının karara bağlanması, 5) Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibraları, 6] Yeni yönetim kurulu seçimi, 7) Yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı verilmesinin görüşülmesi, 8) Şirket Ana sözleşmenin 15 maddesi için hazırlanan tadil tasarı metninin görüşülmesi kabulü ya da reddi hakkında karar alınması, 9 Şirket Ana sözleşmenin 16 maddesinin kaldırılması ve iptali hakkında görüşülmesi kabulü ya da reddi için karar alınması, 10) Dilek, temenniler 11) Kapanış. Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başkanı Kutluhan YERGUZ Bekir Sıtkı YERGUZ

Resmi ilanlar www.ilan.gov.tr’de

ÖZEL FETHİYE’DEN KİTAP YARDIMI Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak topladığımız kitapları ihtiyaç sahibi okula ulaştırarak sosyal sorumluluk projelerimize bir yenisini daha ekledik.

Basın - 551341

Özel Fethiye Eğitim Kurumları olarak topladığımız kitapları ihtiyaç sahibi okula ulaştırarak sosyal sorumluluk projelerimize bir yenisini daha ekledik. Kitap okuma alışkanlığının arttırılması ve paylaşmanın öneminin öğrencilere kavratılması amacıyla Okul Aile Birliği velilerimiz ile birlikte kitap yardımı kampanyası başlatıldı. Öğrencilerimiz tarafından büyük ilgi gören kitap kampanyası 2016-2017 ders yılı birinci döneminde kitapların toplanmasıyla sona erdi. Öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından getirilen kitaplar sınıf seviyelerine göre ayrılarak paketlendi. Toplanan kitaplar 14.02.2017 Salı günü Okul Müdürümüz Sayın Ayser YILMAZ, Bilgisayar Öğretmenimiz Sayın Uğur DUMAN, Okul Aile Birliği Başkanımız Sayın Seda ŞEN ve Okul Aile Birliği Başkan Yardımcımız Sayın Canan HATİPOĞLU'nun ziyaretleri ile birlikte Seydikemer İlçesi Kıncılar Mahallesinde bulunan Akbük İlkokuluna teslim edildi. Kitapları alan öğrencilerin mutlulukları görülmeye değerdi. Konu ile ilgili olarak Okul Müdürü Sayın Ayser YILMAZ “Bu kampanya ile amacımız kitap okuma alışkanlığının artması katkı sağlamak ve öğrencilerimiz kullandığı kitaplarının başka öğrencilerinde yararlanmasına aracı olmaktı. Bu okulda ki öğrencilerinde kitapları severek okuyacağına inanıyorum. Onlara eğitim hayatlarında başarılar dilerim.” dedi. Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu olarak kitap yardım kampanyasına katkı da bulunan öğrenci, öğretmen ve velilerimize de teşekkür ederiz. Haber; Osman BENK


10

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

SGK İl Müdüründen Başkan Sağır'a Teşekkür Ziyareti Sosyal Güvenlik il Müdürü Ahmet Ekecan ve il müdür yardımcısı Özkan Arslan Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır'a ilçe hizmet merkezi müdürlüğünün açılması için verdiği destekten dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette İl müdürü Ahmet Ekecan” Seydikemer ilçemize açılan hizmet merkezi için destek veren başkanımıza teşekkür etmeye geldik. Şu anda hizmet vermeye başladık ufak tefek aksaklıklar olabilir onlarda en kısa sürede giderilir. Seydikemer ilçemize hayırlı uğurlu olsun, Harun başkanıma da verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Başkan Harun Sağır ise “Nazik ziyaretleri için Müdürüme teşekkür ediyorum. Bizler de, esnafımızın halkımızın ilçesinde hizmet alması işlerini aksatmaması için destek olduk. Yaklaşık 15 bin sigortalı söz konusu ve bu insanlarımızın işlemleri artık buradan yapılacak, dolayısıyla esnaflarımıza da katkısı olacak. Bizlerde Seydikemer esnafının temsilcisi olarak kurumun açılması için destek olduk. Yapılan hizmetlere desteğimiz esnaflarımız için halkımız için müdürüme nazik ziyareti için teşekkür ediyorum. ”dedi. Haber; Sadi TONBUL

Ali Rıza BAŞARIR


www.fethiyehaberi.com

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

11

İki Kardeşi 'Paylaşarak Sevindir'diler Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Dağpınar Mahallesi'nde yaşayan engelli ve yatalak olan iki kardeşe Paylaşarak Sevindir'le ulaştılar. Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe Dağpınar Mahallesi'nde yaşayan aileye Paylaşarak Sevindir projesiyle ulaştı. Zor durumda olan biri yatalak biri görme engelli iki kardeşe ulaşan ekipler Paylaşarak Sevindir projesi kapsamında yardımda bulundular. Geçtiğimiz hafta içi iki kardeşe ulaşan ekipler, yakacak, yiyecek, giyecek gibi çeşitli malzemeleri teslim ettiler. 2017 Ocak ayında 120 ihtiyaç sahibi aileye 2324 parça yardımla ulaşan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Paylaşarak Sevindir projesi kapsamında bu güne kadar 26 bin 801 parça yardımla 1094 aileye ulaştı. Haber Merkezi


www.fethiyehaberi.com

12


16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Tarihtne Bugü

Sağlık Sepeti

1981 - 12 Eylül Darbesi'nden sonra kurulan Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyonu Başkanlığı bir bildiri yayımladı; aralarında Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'ın da bulunduğu 45 kişinin 19 Mart tarihine kadar yurda dönmeleri çağrısında bulundu.

YAMYAMLAR Bir bankada 5 tane yamyam, programcı olarak görevlendirilirler. Müdürleri onlara hitaben: - "Şimdi burada çalışabilirsiniz. Burada iyi para kazanabilirsiniz. Ama yemek yemek icin bankanın kafeteryasına gideceksiniz ve diğer çalışanları rahat bırakacaksınız" der. Yamyamlar hiç bir çalışanı rahatsız etmeyeceklerine söz verirler. hafta sonra müdürleri gelir: - "Çok iyi çalışıyorsunuz. Yalnız katınızdaki temizlikçi kız kayıp. Ona ne olduğunu biliyor musunuz?" diye sorar. Yamyamlarin hepsi hayır derler ve bu işle hiç bir ilgilerinin olmadığını söylerler. Müdür gidince yamyamların şefi yamyamlara döner:- "Aranızdan hangi maymun temizlikçi kızı yedi?" diye sorar. En arkadaki yamyam alçak bir sesle cevap verir:- "Ben yedim" Bunun üzerine şef söyle cevap verir.- "Ulan aptal! Biz 4 haftadır grup müdürleri, bölüm müdürleri, proje yöneticilerini yiyip duruyoruz ki kimse farkına varmasın diye, nasıl olsa onların bir işe yaradıkları yok senin durup dururken temizlikçi kızı yemen şart mıydı?

Gezelim Görelim

Bayburt Kalesi Bayburt Kalesi, şehrin yüksek tepelerinden birinde yalçın kayalar üzerinde inşa edilmiştir. Kale şehrin simgelerinden biridir.

Kim veya kimler tarafından yapılmış olduğu hakkında kesin bilgiler yok. Buna rağmen yapılar araştırmalar sonucunda, kaledeki ilk yapının Ermenilere ait olduğu düşünülmekte ve Bagrad Sülalesi zamanından çok önce kalenin yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Bayburt Kalesi, tarih boyunca birçok medeniyetin dikkatini çekmiştir. Roma, Bizans, Ermeni, Arap, Komnenos… Her medeniyetten küçük izlere taşır. Kale halk tarafından Çinimaçin Kalesi olarak da adlandırılıyor.

13

ELMA SİRKESİ VE RAZİANE ELMA SİRKESİ 3000 yıllık bir geçmişi olan elma sirkesi antik Mısır döneminde ve Hipokrat tarafından da tedavi amaçlı kullanılırmış. Günümüzde zayıflattığı iddia edilen elma sirkesinin aslında sayısız faydası bulunuyor... Vücudu temizler.Etkili bir detoks ürünüdür, vücudu toksinlerden arındırır, böbrek ve karaciğeri temizler, canlılık verir, cildin daha parlak görünmesini sağlar.Şeker hastalığında faydalıdır. Günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen diyabetli bireylerin daha düzenli kan şekerine sahip oldukları araştırmalarca destekleniyor.Ayrıca diyabetli hastalarda HDL, iyi kolesterol seviyesinde de artış gözleniyor.Elma sirkesinin yağ yakımı sağladığına dair bir düşünce vardır. Keşke kilo vermek o kadar basit olabilse. Sadece elma sirkesi sindirimi hızlandırdığı ve ödem atımını sağladığı için kilo verme programınızda destek olabilir.Kan basıncını düşürücü etkisinden dolayı elma sirkesi hipertansiyonda faydalı olabilir. Ama hipertansiyon rahatsızlığında çok fazla tüketilmemesinde fayda var.Günde 2 yemek kaşığı ve üzeri tüketimlerde sindirim sisteminde ve tansiyonda problemler olabilir. Bazı ilaçlarla etkileşim yapabilir. Tüketirken asla tek başına değil su ile karıştırarak tüketin.

raziyane (rezene) : Maydanozgiller familyasından; Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen 2 veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 1-1,5 metre kadardır. Yaprakları saplı, almaşık dizilişli ve tüysüzdür. Gövdesi dik, silindir şekilli ve tüysüzdür. Sarı renkli çiçekleri şemsiye görünümündedir. Meyveleri silindirik, 11 milimetre kadar boyunda ve 4 milimetre kadar kalınlıktadır. Renkleri yeşilimsi esmerdir. Meyveleri, müsilaj, şeker, nişasta, tanen sabit ve uçucu yağ taşır. İlaçlarda tohumları ve kökü kullanılır. Faydası : Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Sinirleri ve ağrıları yatıştırır. İştahi açar. İdrar söktürür. Anne sütünü artırır. Boğmaca, dalak hastalıkları ve idrar zorluğunda faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kan çıbanı ve göz zafiyetinde de kullanılır. Kalp hastalıkları, romatizma ve üremide faydalıdır. Bronşları boşaltır.

Sarı Mendil Mavi Denize Düserse Nolur ?

10 tilki, 8 kedi, 20 tavuk ne yapar?

Islanır

Gürültü

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Bugün iş hayatınızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Sorumluluklarınızda artış olabilir. İletişimde olduğunuz kişilerle bazı tartışmalar yaşayabilirsiniz. Bu durum sizi zor duruma sokabilir, dikkatli olmanızda fayda var. İlişkiler ön planda. Akşam saatlerinde değiştirici ve dönüştürücü etkiler söz konusu. Acele hareket etmekten kaçınmalısınız.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs) Bugün geleceğinizle ilgili konularda kararlar

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Bugün ev hayatınızla ilgili işlerinizde zaman

harcayabilirsiniz. Toparlanması gereken işleri bitirmek için uygun bir gündesiniz. İş hayatınızdaki işleriniz için mücadele gerektiren süreçler olabilir. Maddi konularınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Gereksiz harcamalardan kaçının. Akşam saatlerinde değişen koşullara ayak uydurmaya çalışın.

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Bugün zihinsel konularda fazla aktif olabilirsiniz.

alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmek keyifli olabilir. İkili ilişkilerinizde tartışma yaşayabilirsiniz. Sözlerinize dikkat etmenizde fayda var. Sorumlu olduğunuz konularda başarılı olmak için mücadele verebilirsiniz. Yanlış anlaşılmalar gündeme gelebilir. Sabırlı davranmalısınız.

Gün içinde sözleşmeler gündeme gelebilir. Yazışma ve konuşmalarınızın tarzına dikkat etmenizde fayda var. Kendinizi doğru ifade ettiğinizden emin olun. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda daha mücadeleci olabilirsiniz. Tepkilerinizi kontrol etmenizde fayda var.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Bugün endişe duyduğunuz konularda tedbirli

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

olmanızda fayda var. Ortaklı konularda başarılı olmak için çaba sarf edebilirsiniz. Çalışma hayatınızda vereceğiniz mücadeleler sizi yorabilir. Çatışmalar yaşanabilir. Finansal konularda yenilenme içinde olabilirsiniz. Akşam saatlerindeki programlarınızda değişiklikler olabilir.

Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz) Eşinizle ilgili konularda sorumluluklarınız artabilir.

Bugün parasal kaynaklarınızla ilgili konularda yeni kararlar alabilirsiniz. Yetenekli olduğunuz konularda daha fazla sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Gelecek yönünde planlar gündeme gelebilir. Tutkulu olduğunuz konularda stresler yaşanabilir. İfadelerinizi kontrol etmenizde fayda var. Bazı içsel süreçler yaşayabilirsiniz.

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) Bugün kişisel konularla ilgilenebilirsiniz. Hassas

Gün içindeki yanlış anlamalar sizi zor durumlara sokabilir. Çocuklarınızla ilgili mücadele vermek durumunda kalabilirsiniz. İlişkilerinizle ilgili ani kararlar vermeyin. Tepkilerinizi kontrol etmeniz gereken bir gündesiniz. Akşam saatlerinde yalnız kalmak size iyi gelebilir. İçsel hesaplaşma yaşayabilirsiniz.

olduğunuz olaylarda daha tepkisel olabilirsiniz. İkili ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Geleceğinizle ilgili beklentilerinizde hızlı harekete geçmeyin. Verdiğiniz mücadeleler sıkıntılı olabilir. Akşam saatlerinde duygusal olarak kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Değişimler olabilir.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos) Çalışma hayatınızda sorumluluklarınız artabilir.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Bugün elinizde olmayan nedenlerden dolayı sıkışmış

İşlerinizi iyi hale getirmek için çaba sarf etmeniz gereken bir gündesiniz. Gelecek yönünde yaptığınız planlarda değişiklik yapabilirsiniz. Bazı konularda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Ailevi konularda farklı fikirler gündeme gelebilir. Ani alınan kararlardan kaçınmalısınız.

hissedebilirsiniz. Uğraştığınız işlerde ilerleme kaydetmekte zorlanabilirsiniz. Sorumluluklarınızdaki artış sizi yorabilir. Bazı konularda fedakarlık yapmanız gerekebilir. İkili ilişkilerinizde daha sakin olmanızda fayda var. Akşam saatlerinde kendi iç dünyanızla ilgilenebilirsiniz.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) Gün içinde zihinsel konularda yorulabilirsiniz. Kendi

Balık (19 Şubat - 20 Mart) Bugün geleceğiniz ilgili planlar yapabilirsiniz. Sorumlu

içinizdeki enerjiyi dışa vurmak isteyebilirsiniz. Bugün keyif aldığınız konulara zaman ayırmak size iyi gelecektir. Aşk hayatınız gündeminizi etkileyebilir. Çocuklarınızla zaman geçirebilirsiniz. Akşam saatlerinde duygusal yönden kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

olduğunuz konularda kararlar almak isteyebilirsiniz. Başkalarından alacağınız yardımlar karar vermenizi kolaylaştırabilir. Gün içinde arkadaşlarınızla program yapmak size iyi gelebilir. Yabancılarla ilgili kolay olmayan koşullar söz konusu. Akşam saatlerinde duygularınız yoğunlaşabilir.


14

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

KARABEL TÜNELİ 2018'İN SONUNDA HAZIR HALE GELECEK Yaklaşık 300 milyon'luk bir yatırım olan Karabel tünelinde çalışmalar hızla devam ederken vatandaşlar da tünelin biteceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Seydikemer'i Antalya, Burdur, Denizli, Afyon, Ankara ve İstanbul gibi merkezlere bağlayan en önemli karayolu olan Yayla Yolu üzerinde açılacak Karabel Tüneli'nde çalışmalar hızlandı. 1300 rakımlı Karabel Geçidi'nin her iki tarafında da çalışmalar başladı. Karayolları tarafından yapılan ve ücretsiz olacak Karabel Tüneli açılınca özellikle kış aylarında ulaşımda büyük bir kolaylık sağlanacak. Havanın karlı ve sisli olduğu günlerde Karabel Geçidi'nde trafik akışında büyük sıkıntılar yaşanmasının yanında tünelin açılmasıyla önemli miktarda zaman ve yakıt tasarrufu da sağlanacak. Tünelin her iki tarafına da şantiyeler kurularak çevre düzenlemesi yapımı başladı. Karabel tünelinde çalışmalar devam ederken Seydikemer Ak Parti İlçe Başkanı Ecz. Salih Gümüş ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, tünel inşaatı çalışmalarını yerinde görmek üzere Karabel'e gittiler.

Karabel tünel inşaatı çalışmalarını yerinde görerek çalışmalar hakkında bilgi alan Seydikemer Ak Parti İlçe Başkanı Ecz. Salih Gümüş ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz çalışanlara kolay gelsin diyerek yapılacak olan tünel inşaatı hakkında bilgiler aldılar. Tünel inşaatı çalışma alanında konuşan Seydikemer Ak Parti

ELEMAN İLANI Göcek’te teknede çalışacak İngilizce bilen Bayan Eleman aranmaktadır.

0537 546 39 00 KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12

İlçe Başkanı Ecz. Salih Gümüş ; Seydikemer'i Antalya ve İç Anadolu'ya bağlayan Yayla Yolu'nda duble yol ve Karabel Tüneli ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek Karabel Tüneli'nin ücretsiz olacağını söyledi. HÜKÜMETİMİZ SEYDİKEMER'E HİZMET EDİYOR Seydikemer Ak Parti İlçe Başkanı Ecz. Salih Gümüş : Karadeniz'de, Türkiye'nin başka yerlerinde gördüğümüz tünel projesi bir hayaldi ama artık Karabel'de de gerçekleşiyor. Seydikemer – Söğüt karayolunun en zor kısmı tünelle geçilecek. 3343 metre ve 3380 metre İki tane tüpten oluşacak. 2018'in Aralık ayı gibi en geç 2019 un başında bitirilmesi planlanıyor. Bundan sonra Seki'ye yaylaya gitmek, Antalya'ya gitmek daha kolay olacak. Hükümetimiz Seydikemer'e, Muğla'mıza hizmet etmeye devam ediyor. Milletvekillerimiz Hasan Özyer'e

ve Nihat Öztürk'e teşekkür ediyorum. Seydikemer de İnşallah daha güzel işler olacak.Dedi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ise yaptı açıklama da: Biliyorsunuz tüneller kolay iş değildir. Bir zamanlar Göcek tüneli hayaldi. Her seçimden seçime her parti yaptırıyordu. Ama AK Parti iktidara geldikten sonra yollar, virajlar, geçiliyor tünellerle. Tünel ülkemiz için, partimiz, hükümetimiz için kolay oldu. Karabelde de tünel için çalışmaya başladı firmamız. Bunun yanında yol inşaatını da aynı firma almış. Tünelin bitimi için 2018 diyorlar, gecikmesiyle ben 2019 diyorum. İnşallah bu bölge için hayırlı olur. Başta Bakanımız, milletvekillerimiz, İl başkanımız, ilçe başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu bölge için hayırlı olmasını temenni ediyorum.Dedi. Murat YALÇIN


www.fethiyehaberi.com

16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

15

Datça Voleybol Turnuvası Başladı Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Datça Voleybol Turnuvası yapılan açılış seremonisi ile başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Belediyesi işbirliği ile yapılan Datça Voleybol Turnuvası 12 Şubat Pazar günü Datça Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda başladı. 11.30'da yapılan açılışı yapılan turnuvaya 8 takım katıldı. Datça Veteran Spor, Emecik Spor, Datça Gençler Spor, Sporting Datça, Armada Spor, Thetis Pansiyon Spor, Nike Filo Spor, Nikfer Iddaa Spor'un yer aldığı turnuvanın ilk maçları A Grubunda Datça Veteranspor ve Nike Filo Spor ile B Grubunda Emecik Spor ve Nikfer Iddaa Spor takımları arasında oynandı. Haber Merkezi


16 ŞUBAT 2017 PERŞEMBE

BAYAN BOKSÖRLER KIYASIYA DÖVÜŞTÜ Türkiye Boks Federasyonu tarafından Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde düzenlenen Yıldızlar, Gençler ve Büyük Bayanlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası'nda bayan boksörler kıyasıya dövüştü. 521 bayan boksörün katıldığı Türkiye Boks Şampiyonası 18 Şubat Cumartesi gününe kadar devam edecek. Şampiyonada ilk dörde giren sporcuların Türk Milli Boks Takımı kampına alınacağı bildirildi. Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde Türkiye Boks Federasyonu tarafından düzenlenen Yıldızlar, Gençler ve Büyük Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonası çekişmeli ve heyecanlı başlarken, bayan boksörler galip gelmek için kıyasıya yumruklaştı. Türkiye Ferdi Bayanlar Boks Şampiyonası'na 42 ilden 521 sporcunun katıldığı öğrenildi. Cumartesi gününe kadar devam edecek şampiyonanın seremoni törenine; Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, AK Parti Fethiye İlçe Başkan vekili Ramazan Çetin, Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Boks Federasyonu Organizasyon Sorumlusu İsmail Nazlı ile çok sayıda görevli ve az sayıda izleyici katıldı. Şampiyonanın sevgililer gününe tesadüf etmesi nedeniyle iki ayrı ringteki sporcular kazanmak için birbirlerine yumruk savurdular. Aralarında Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında dereceye girmiş bayan boksörlerinde bulunduğu şampiyonada, ilk dörde girecek sporcuların milli takım kampına alınacağı ifade edildi. MUĞLA'DA HER İLÇEDE ORGANİZASYONLAR YAPIYORUZ Açılışta konuşan Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Muğla olarak önemli organizasyonlara evsahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Öçalmaz, Bu şampiyonanın da fairplay çerçevesinde geçmesini dilediğini belirterek, “Fethiye önümüzdeki aylarda yine önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak. Muğla'nın her ilçesinde önemli organizasyonlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi. AĞIRLAMAKTAN MUTLUYUZ Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'da, “Her ne kadar

Haber; Murat YALÇIN boksu bayan sporu olarak göremesem de yine de böyle bir organizasyonun Fethiye'de düzenlenmesinde destek verenlere teşekkür ediyorum. 500'e yakın sporcuyu ağırlamaktan mutluyuz” dedi. 521 SPORCU YARIŞIYOR Türkiye Boks Federasyonu Organizasyon Sorumlusu İsmail Nazlı'da, “42 ilden 521 sporcu bu şampiyonada mücadele edecek. İlk dörde giren sporcular milli takım kampına

alınacak. Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde Avrupa ve Türkiye'de şampiyonluk yaşamış sporcular da şampiyonada mücadele edecekler” dedi. KIZLAR İÇİN HARİKA SPOR Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında dereceye girmiş milli sporcularımızdan Urguya Us ise, ailesinde herkesin boks yaptığını belirtip; “Bayanlar için boks harika bir spor. İnsan kendini bu sporla çok daha iyi geliştiriyor.

EGE GAZETESİ OLARAK FETHİYESPOR’A BAŞARILAR DİLERİZ

16 şubat 2017 perşembe  

EGE GAZETESİ

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you