Page 1

YIL : 14

SAYI :4193

13 OCAK 2017 CUMA

MESAİ SAATLERİ DEĞİŞTİ 4 TORBACI TUTUKLANDI

Fethiye'de uyuşturucu madde ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine Devamı Sayfa 7'de gönderildi.

De dE

CHP YENİ ANAYASA VE REFERANDUMU GÖRÜŞTÜ

316 AKP milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin maddeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) görüşüldü. Devamı Sayfa10'da

ÇAY: “OYLAMALAR VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN” MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay, mecliste tartışmalara neden olan anayasa teklifinin maddelerinin görüşülmesini değerlendirdi. Sayfa 15'te

Muğla Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Muğla İl Geneli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Mesai Saatleri Değiştirildiği bildirildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada “İlimizde uygulanmakta olan mesai saatlerinin gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 16 Ocak 2017 tarihi itibariyle; Sabah 8.30–12.00, öğleden sonra 13.00–17.30 olarak uygulanacaktır. Bazı kuruluşlar için özel Kanun ve Talimatla tespit edilmiş olan mesai saatlerinin uygulanmasına dair esaslar Valiliğin Onayına alınmak suretiyle saklıdır” ifadelerine yer verildi. Haber Merkezi

EMNİYET MÜDÜRÜ VE AMİRLERE BAŞARI BELGESİ Fethiye'de görevlerinde başarı göstererek terfi alan ve tayinleri çıkan İlçe Emniyet Müdürü, Müdür Yardımcısı ve 2 emniyet amiri Kaymakamlık tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi. Fethiye'de meydana gelen asayiş olaylarının aydınlatılmasında ve şüphelilerin yakalanarak ilçede güven ortamının oluşturulmasında göstermiş oldukları gayret, fedakarlık, örnek davranış ve özverili çalışmalardan dolayı emniyet teşkilatında görevli polislere başarı belgesi verildi. Devamı Sayfa 9'da


2

13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Işık: Umarız Trump, Türkiye'nin sesine kulak verir Milli Savunma Bakanı Işık, 9. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, terör örgütü PYD/YPG ile iş birliği yapmanın meşru görülemeyeceğini vurguladı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, PKK'nın uzantısı olan PYD/YPG'nin terör örgütü olduğunu, terör örgütüyle iş birliği yapmanın meşru görülemeyeceğini söylemeye devam edeceklerini, bu konuda müttefik ülkeleri ikna etmek için her türlü gayreti göstereceklerini belirterek, "Ümit ediyoruz başta, ABD'de 20 Ocak'ta görev devralacak Sayın Trump ve yönetimi, bu noktada Türkiye'nin sesine kulak verir ve ABD bir yanlıştan daha fazla zaman kaybetmeden döner." dedi.

Japonya Başbakanı Abe, Duterte'yi ziyaret eden ilk lider oldu Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'ye ziyaret gerçekleştiren ilk lider olan Japonya Başbakanı Abe, 'muazzam bir onur' dedi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Filipinler lideri Rodrigo Duterte'yle görüşmek üzere ülkeye ziyaret gerçekleştiren ilk lider oldu. Reuters'ın haberine göre, Duterte Haziran ayında devlet başkanlığı koltuğuna oturduğundan beri ülkeye ziyaret gerçekleştiren ilk lider olan olan Abe, Filipinler'de iki gün kalacak.

ABD ve dünya basını Obama'nın veda konuşmasını eleştirdi ABD Başkanı Barack Obama, veda konuşmasının ardından ABD ve dünya basını tarafından eleştirilere maruz kaldı. Obama'nın verdiği birçok sözü yerine getirmediği savunuldu. ABD Başkanlığını 20 Ocak'ta devredecek Başkan Barack Obama'nın veda konuşmasını "Yes we did." (Evet yaptık.) diyerek tamamlamasını bazı gazeteciler eleştirdi. Barack Obama, 8 yıllık başkanlık döneminin son konuşmasını yaptığı Chicago'da, başkanlığı döneminde başta ekonomi olmak üzere birçok alanda başarılı olduğunu ve göreve geldiği günden daha iyi bir ülke bıraktığını savunarak, Amerikan halkına "umutlu ve dirayetli olmaları" çağrısında bulunmuştu.

ABD'de 2017'nin ilk idamı 20 dolarlık uyuşturucu kavgası üzerine iki kişiyi öldüren Wilkins, 2017'de ülkede idam edilen ilk kişi oldu. ABD'de yeni yılın ilk idamı bugün gerçekleşti. Aralarında 20 dolarlık uyuşturucu yüzünden çıkan tartışma üzerine iki kişiyi öldüren 48 yaşındaki Christopher Wilkins, zehirli iğneyle idam edildi. İdam kararını temyiz eden Wilkins'in avukatı Hilary Sheard, idama üç saat kala temyizin geri çevrildiğini söyledi.

Erol Bilecik, TÜSİAD Başkanı oldu Bugün yapılan Genel Kurulu'nda Erol Bilecik, TÜSİAD'ın yeni başkanı oldu. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) bugün yapılan Genel Kurulu'nda yeni yönetim belli oldu. Yönetim kurulu başkanlığını bırakan Cansen Başaran Symes'in yerine Erol Bilecik seçildi. Böylece Erol Bilecik, TÜSİAD'ın 18. dönem başkanı oldu. Erol Bilecik, "Bundan sonraki bütün dönemlerde Türkiye'nin daha refah, daha aydınlık, daha geleceğe dönük olarak gerçekten güzel günler geçireceğine dair en ufak bir şüphem yok." dedi.

Ev hayali kuran 7 bin kişi konut hesabı açtırdı Ev sahibi olmayanların konut edinmelerine destek amacıyla başlatılan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması kapsamında 4 ayda 7 bin kişi bankalarda konut hesabı açtırdı. İlk kez kendi evini alacaklara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ayrılan ödenek üzerinden 15 bin liraya kadar devlet katkısı sağlanmasını içeren destek, 26 Şubat 2016'da yayımlanan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik" çerçevesinde 26 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandı.

Her AVM’ye şok cihazı kurulacak Kalp krizlerinden ölümleri azaltmak için AVM’lere elektro şok cihazları yerleştirilecek. Bakan Akdağ, “AVM’de çalışan 10 bin personele acil müdahale eğitimi verilecek” dedi. Sağlık Bakanlığı, kalp krizinden ani ölümleri engellemek için her alışveriş merkezlerine (AVM) elektroşok cihazı yerleştirecek. 112 ambulanslarında taşınabilir EKG cihazıyla doktora online ulaşım sağlanacak. Sabah'ın haberine göre ülke genelinde 10 bin kişiye kalp krizine acil müdahale eğitimi verilecek.

Gayrimenkul satın alana, yatırım yapana, mevduat hesabı açana vatandaşlık Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliğe göre; - En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, - En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan, - En az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

ABD Savunma Bakanı Carter: ABD soğuk bir savaşın bile peşinde değil

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği TSK'ya teslim edildi

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Washington merkezli Uluslararası Stratejik Etütler Merkezinin bu yıl ilkini verdiği Sam Nunn Ulusal Güvenlik Liderliği Ödülü'nü aldığı törende önemli açıklamalarda bulundu. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Bugün maalesef Rusya'nın saldırganlığı ve provokasyonu yanlış tutkulardan ve hatalı bir hınçtan kaynaklanıyor." dedi. Carter, Washington merkezli Uluslararası Stratejik Etütler Merkezinin bu yıl ilkini verdiği Sam Nunn Ulusal Güvenlik Liderliği Ödülü'nü aldığı törende katılımcılara hitap etti.

Makina Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından tasarlanıp üretilen MPT-76 Milli Piyade Tüfeği Teslim Töreni, MKE'nin Kırıkkale'deki tesislerinde gerçekleştirildi. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, her türlü arazi ve hava şartlarında görev yapacak MPT-76'nın seri üretimi tamamlanan ilk partisinin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiğini belirten Bakan Işık, hayırlı olması temennisinde bulundu. Silahın yapımında emeği olanlara teşekkür eden Işık, "Bu topraklar bize kolay vatan olmadı. Bu toprakların bize vatan olarak kalması için öncelikle çok güçlü bir demokrasiye, güçlü bir ekonomiye ve güçlü bir silahlı kuvvetlere ekmek, su kadar muhtacız." diye konuştu.


4

13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

(ihraç edeceğimizi) düşünürler. Şimdi sorayım: Yemek tuzunun fiyatı yüzde 50 oranında ucuzlasa, satın alacağınız yemek tuzu miktarı ne kadar artar? Hemen hemen hiç değişmez, öyle değil mi? O halde bize anlattıkları bu bir masaldır. Masallara inanmayalım. Bu sözcülere hatırlatalım: TL'nin değer kaybı yüksek döviz borçlarından dolayı önce Hazineyi, sonra da şirketleri zorlayacaktır. Bazı şirketlerin kârları borçlarına yetmeyecektir. Bazı şirketlerin de zararları artacaktır. Bankaların kredilerden kaynaklanan alacaklarının tahsilinde de sorunlar ortaya çıkaran bu durum işçilere daha düşük ücret, daha ağır çalışma koşulları, işsizlik ve zam olarak geri dönecektir.

Bardağın hangi tarafına bakalım? Çalışma yaşamımda hep eleştirel oldum. Üstlerim, astlarım, hatta arkadaşlarım sürekli bardağın boş tarafını gördüğümü söylediler. Bardağın dolu tarafından da bakmak gerektiğini belirterek dolu tarafını neden görmediğimi sordular. Bu köşede de hep bardağın boş tarafını yazmaya çalışıyorum.

İstedikleri bazı göstergelere bakarak ekonominin iyi gittiği iddia eden sözcüler vadesinde ödenmeyen çek ve senet tutarına karşı ne derler merak ediyorum. Kuruluşunda önemli katkılarımın olduğu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, 2016 yılının ilk 11 aylık döneminde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla karşılıksız çek tutarı yüzde 3,2 artmıştır. Karşılıksız işlemi yapılan çek adedindeki artış ise yüzde 4 olmuştur. 2016 yılının ilk 11 ayında toplam 10 milyar 685 milyon lirayı bulan 927 bin adet senet protesto edilmiştir. Protesto edilen senet tutarı yüzde 20,7, senet adedi ise yüzde 1,7 artmıştır.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu nedeniyle hakkında Nedeni çok basit. Görevi bardağı doldurmak olan birisine yasal takip başlatılan kişi sayısı geçen yılın ilk 11 ayında 1 milyon 220 bin hâlihazırda dolu olan tarafı neden sorayım? Görevini yerine getirmediği kişiye ulaşmıştır. Risk Merkezinin banka verilerinden yaptığı derlemeye veya getiremediği boş tarafı sormak kadar doğal ne olabilir ki? göre, bu süre içinde 902 bin kişi kredi kartı borcundan, 667 bin kişi de bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınmıştır. Yine bardağın boş tarafını görelim. Peki ya, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Emekli “Dövizini sat” kampanyasına karşılık dolardaki yükseliş durmuyor. Sandığı Kanunu görüşmelerinde AKP'li milletvekillerinin Genel Kurul'da Güvenlik riskleri ve ekonomideki bozulmalara bağlı olarak lirada zayıflama bulunmayan AKP milletvekilleri adına sahte oy kullanmalarına ne demeli? sürüyor. Dolar yeni yıla da hızlı girdi. Bardağın dolu tarafında bakan Bardağın önce boş tarafına bakmayı öğrenmeliyiz desem, ne emperyalizmin kapıkulu askeri niteliğindeki bazı kişiler ile işbirlikçi sermaye dersiniz? ve yetkilileri ya da sözcüleri, sözde bilim adamları, iktisatçılar ve politikacılar ile yazılı ve görsel meydanın ileri gelenlerinin savunmaları ise hazır: Dolar kurunun yükselmesi ihracatı arttırırmış. Bu savunma ilk bakışta doğru görünebilir ama her zaman doğru olur mu? Yanıtı biz verelim: Olmaz. Nedenini de açıklayalım: Dolar kurunun yükselmesi, sattığımız malların fiyatını dolar cinsinden ucuzlatır. Bu doğrudur. Örneğin, doların fiyatı 3 TL iken 3.000 TL'ye sattığımız herhangi bir malın dolar cinsinden fiyatı 1.000- dolardır. Dolar kuru 3,25'ye yükselince sattığımız aynı miktardaki malın dolar cinsinden fiyatı yaklaşık 923 dolara düşer. Bardağın dolu tarafını gören sözcüler işte bu durumu kazanç zannederler. Çünkü bu kişiler 1.000 dolara sattığımız malın fiyatı 923 dolara düştüğünde daha fazla mal satacağımızı

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12 02.06.2003 den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı Pazar hariç hergün çıkar

13 OCAK 2017 CUMA Yıl: 14 Sayı: 4193

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 45 Kr.+(KDV)dir.

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Atatürk Cad Fethiye Kız Anadolu İmam-Hatip

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :13.50 tl. Üç Aylık : 40.50 tl. Altı Aylık : 81.00 tl. Yıllık :162.00 tl. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Lisesi Karşısı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Editörü Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


www.fethiyehaberi.com

5


6

13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Özcan Özgür’den Özgürce

Kardan Afrodit Heykeli… Muğla il merkezi uzun yıllar böyle bir kar yağışı almamıştı. Elbette Köyceğiz'de Sandras Dağı, Seydikemer'de Eren Dağı Muğla'nın karlıklarıdır. Buralara her kış kar düşer ve bazen Nisan'a kadar karın kalkmadığı olur. İl merkezinde Yılanlı-Göktepe, Kavaklıdere'de Gökçukur karlıklarını da yabana atmamak lazım. Kar yağışı alan tek şehir merkezimiz il merkezidir. Ancak kar yağdığı gün kalkar. Bu hafta yağan karın benzerini uzun yıllar görmedim. Yıllar önce ilkokul sıralarında iken görürdük. Bir seferinde Zeybek Sineması'nın önüne kardan Afrodit'in çıplak heykeli yapılmış, günlerce orada kalmıştı… Ben Dumlupınar İlkokulu'nda okumuştum. Akyol'dan okula bata çıka gider gelirdik. Bugünün çocukları şanslı… Kat tatili diye bir şey var. Galiba o tatili de bilgisayar başında geçirdiler. Yetenekleri yok mu ne, pek kardan adam da göremedik… xx xx xx Karabağlar Yaylası için hep “Her yerde yaylalara çıkılır. Sadece Muğla'da inilir” deriz. Oysa bölgemizin daha “kum-denizgüneş” kültürü ile henüz tanışmadığı yıllarda Milas'ın, Söke'nin, Ula'nın ağaları “yazlanmak” için Muğla'ya çıkarlarmış. Yani Karabağlar çıkılan bir yaylada olmuş. Aslına bakarsanız Muğla il merkezinin kendisi bir yayla… İklimler değişiyor. Galiba Muğla il merkezi geçmişini anımsamaya başladı. Karlı kış günlerine dönüyor. Kim bilir günlerce kar yağışı aldığımız günlerde olur da, bakarsınız Sandras'ın suyuna muhtaç olmaktan kurtuluruz…

xx xx xx Çocukluğumda kar yağdığında köy yolları günlerce kapanırdı. Yakın zamana kadar yolları kapanan köylerimiz az değildi. Büyükşehir Belediyesi'nin başarılı olduğu alanlardan birinin “ulaşım” olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşım Daire Başkanlığı karla sınavını başarı ile verdi, veriyor… Yollarda güvenli olduğu için kardan adam yapmak için hafta sonları karlıklara çıkılıyor. Özellikle Bodrum ve Marmaris'ten hafta içi de turlar yapılıyor. Marmaris'ten sabah midibüsle yola çıkılıyor. Akyaka Azmaklarında kahvaltı alınıyor. Yılanlı-Göktepe arasında nerede yoğun kar var, orada konaklanılıyor… Muğla Orman Bölge Müdürlüğü mü olur, Muğla Büyükşehir Belediyesi mi olur, her kim olursa sanıyorum yol boyunca “piknik noktaları” düzenlemesi yapması yerinde olur. Kar ve doğa ile haşır neşir olduktan sonra öğle saatlerinde mangalda balıkekmek yapılıyor. Ardından karda doğa yürüyüşü gerçekleştiriliyor. Saat 15.0016.00 gibi Akyaka'ya iniliyor, hava açıksa gün batırılıyor… Ben bildim bileli 12 ay turizm yapamamaktan şikayet ederiz, peki bu ne?

kalmayacaktır. Sandras'ın, Eren'in karı hiç tükenir mi? Köyceğiz'in 900 rakımlı Ağla ve Çövenli yaylalarında kar kalınlığının 30 santimetreye kadar ulaştığı söyleniyor. Sandras Dağı beyazlar içinde Sakar'dan bile görülüyor. Geçen hafta sonunda birçok kişi bölgeye akın ederek beyaz örtünün keyfini çıkardı. Bu hafta sonu da çıkaracaklardır. Muğla'da 1 günde 2-3 mevsimi aynı anda yaşayabiliyorsunuz. Sandras Dağı'nda, Ağla Yaylası'nda karla oynarken, çok değil yarım saat ötede İztuzu ve Sarıgerme sahillerinde de bahar tadında güneşli ve güzel bir günle karşılaşmak mümkün. Peki kış turizmi, 12 ay turizm nerede? xx xx xx Benim bildiğim Sandras ve Eren Dağlarını “Doğa Sporları” ve “Kış Turizmi” penceresinden bakarak keşfeden ilk idareci Muğla'nın “Muğlalı” diyebileceğimiz vali yardımcılarından Av. Ali Haydar Küçük'tür… Çok emek verdi, mücadele etti… Dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman'ın projelerindendir: “Sandras Dağı Doğa Sporları Merkezi”, “Eren Dağı Kış Sporları Merkezi” ve “Akyaka-OrtaköyYılanlı Doğa Sporları Merkezi”… Bu üç proje o yıllarda hayata geçirilebilmiş olsaydı, bugün Muğla Turizmi çok farklı bir mecrada emin adımlarla ilerliyor olabilirdi… Muğla, çoktan ülkemizin 12 ay turizm yapılan ilk ili olabilirdi… Başta “Orman bürokrasisi” olmak üzere bürokrasi hazretleri aşılamadı. Bugün artık “Akyaka-Ortaköy-Yılanlı Doğa Sporları Merkezi” projesini hayata geçirmek zor. Proje'nin Ortaköy'ü yok artık bugün… Ama Sandras ve Eren Dağları orada öylece duruyor…

xx xx xx Vali Dr. Lale Aytaman'dan sonra Sandras Dağı projesi bir daha gündeme getirilmedi. Eren Dağı'nda ise yol alındı. xx xx xx Şimdi kapalı olan İl Özel İdaresi Bu hafta sonunda Göktepe yolunda tarafından orada iyi kötü bir kayak trafiğe dikkat etmekte yarar var. tesisi yapıldı. Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece il Eren Dağı ile en çok ilgilenen merkezine yağan kar 11 santimi buldu. yönetenlerden biri de şimdi Denizli Yılanlı-Göktepe güzergahında yer yer Valisi olan dönemin Muğla Valisi 20 santime ulaştığı söyleniyor. Ahmet Altıparmak olmuştu. Yarın ve özellikle Pazar günü kar Eren Dağı Kayak Tesisi Vali keyfi ziyaretçileri çok olacaktır. Altıparmak sayesinde açılmıştı. Geçen hafta sonunda da kar topu Vali Altıparmak Antalya Valisi olup oynamak için kimi Köyceğiz'i, kimileri gidince Eren Dağı Kayak Tesisi de Seydikemer'i tercih etti. Elbette bu unutuldu… hafta sonunda oraları da ziyaretçisiz Seydikemer'in Temel Mahallesi'ndeki

Broşür - Insert - Katalog Gazete ve Flyer Dağıtım Yerde değil, yerinde olsun...

2 bin 860 metre rakımlı Eren Dağı Kayak Merkezi bugün ilgi bekliyor. Fethiye'ye yaklaşık 1 saat mesafedeki Eren Dağı Kayak Merkezinde kar kalınlığı 35–40 santimi bulurken tesisin kullanılamaması üzüntü yaratıyor. Muğla'da kayak yapılan yer olmasa da kayak sporu ile ilgilenenlerin sayısı pek de az değil… Muğlalıların kayak yapmak için Davras'a gittiklerini biliyorum. Bir tura bende katılmıştım. Eren Dağı hiç değilse Muğlalılara açılabilirdi… xx xx xx Muğla İl Özel İdare Müdürlüğünün kapatılmasıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Seydikemer Belediyesinin idaresine geçen Eren Dağı Kayak Merkezi için Kültür Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgi göstermesi isteniyormuş. Gazeteler böyle yazdı. Güldüm… Kadere bakın ki Muğla'da nerede kar varsa, orada AK Partili Belediye var. Kavaklıdere Gökçukur ile; Köyceğiz Sandras Dağı ve Ağla Yaylası ile; Seydikemer Eren Dağı ile hem kış aylarında, hem yaz bahar aylarında Muğla'da bir anda çekim merkezi haline gelebilir. Bürokrasi siyasi irade ile aşılabilir. Eren Dağı Kayak Merkezi'nde hem CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin, hem de AK Partili Seydikemer Belediyesi'nin yetkili olması AK Partili bakanlar nezdinde bir sıkıntı taratır mı bilmiyorum. Sıkıntı olmamalı… xx xx xx Muğla “Büyükşehir” statüsüne geçmeden önce İl Özel İdaresi'nin elinde önemli turizm tesisleri vardı. Bunların başında Marmaris'te eski “Köy Hizmetleri Kampı” geliyordu. Marmaris'in önemli tesislerinden biri olan kamp dönemin CHP'li İl Genel Meclisi Üyeleri Dursun Kaplan ve Mehmet Erden'in girişimleri sonucu İl Özel İdaresi mülkü haline gelmişti. Yatağan'da Muğla'nın önde gelen termal kaynaklarından biri olan Bağyaka, Yatağan Belediyesi ile İl Özel İdaresi mülkiyetindeydi. Şimdi Yatağan Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi ortak mülkiyetinde… Eren Dağı da İl Özel İdaresi mülkiyetindeymiş. Öyle biliyorduk, ama demek ki o zamanın Seydiler Köyü de hisse sahibi yapılmış. Muğla Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki tesisleri faal hale getirmelidir. Getirebilir. Getirebilirse Muğla'da 12 ay turizmi Büyükşehir başlatmış olur…

Düğün & Sünnet Davetiyeleri Basılır... 0 252 612 90 79


www.fethiyehaberi.com

13 OCAK 2017 CUMA

7

4 TORBACI TUTUKLANDI

Fethiye'de uyuşturucu madde ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Edinilen bilgiye göre; Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Fethiye KOM Grup Amirliği ekipleri uyuşturucu madde ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik operasyonda şüphelilerin ev ve üzerlerinde ayrıca bulundukları araçlarda yapılan aramalarda ekipler 300 gr esrar maddesi ile 46 adet uyuşturucu hap ve 5.32 gr. bonzai maddesi ele geçirdi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olayla ilgili olarak gözaltına aldıkları 7 kişinin ifadelerini aldıktan sonra, hazırladıkları suç dosyasıyla birlikte Fethiye Adliyesi'ne sevk ettiler. 7 şüpheliden U.K, V.K, O.D, suça sürüklenen K.K çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanırken, E.A, B.K, B.A adli kontrollük şartıyla serbest kaldı. Olayla ilgili olarak A.K ve Y.S isimli iki şahsın 'da tespit edildiği, bu kişilerin askerde olduğu ve C.D ve V.Ç isimli şahısların ise aynı dosya kapsamında cezaevinde tutuklu bulundukları öğrenildi. Haber Murat YALÇIN

KİŞİYE ÖZEL DERS Tecrübeli İ.T.Ü’lü Mühendislerden TEOG, YGS, LYS ve Lise sınıfları için

GARANTİLİ KİŞİYE ÖZEL Fizik ve Matematik dersleri verilir.

0 530 611 99 98


8

13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

TİCARET ODASI TOPLANTILARA HAZIRLANIYOR

F

ethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, yaptığı üye ziyaretleri ile hem üyelerin taleplerini dinliyor hem de Oda üyelerinin faaliyet gösterdikleri sektörler hakkında bilgi alıyor. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, ziyaretlerde 2017 yılının daha iyi geçmesi için sektörel toplantılar yapılacağını dile getirdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, üye ziyaretlerine devam ediyor. Arıcan bu kapsamda Körfez İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Gürsoy, Minik Nergizler Anaokulu sahibi Salih Nergiz, Servet Şekerleme sahibi Servet Erdoğan ve Ata Koleji Müdürü Nejat Yücel'i ziyaret etti. Ayhan Gürsoy'dan inşaat sektörünün mevcut durumuna ilişkin bilgi alan Arıcan, Salih Nergiz ve Nejat Yücel ile eğitim sektörüne ilişkin sohbet

etti. Servet Şekerleme sahibi Servet Erdoğan ile görüşen Arıcan, Servet Şekerleme imalathanesini de gezdi. Üyelerin Oda çalışmaları hakkında görüşlerini dinleyen Arıcan, 2017'de sektörel toplantılar yapılacağının da

bilgisini verdi. Arıcan, şunları söyledi: “Fethiye ve Seydikemer olarak sektörel zenginliğe sahip bir ekonomimiz var. Hepsi de birbiri ile bir şekilde etkileşim halinde. 2016 zor bir yıl oldu. Bir sektörde

yaşanan sorun birden fazla sektörü etkiledi. Bu etkiler hakkında sektör temsilcilerinin bir araya geldiği ve kapsamlı görüşmelerin olduğu sektörel toplantılar yapmayı planlıyoruz.”

MHP'YE 10 BİN KİŞİ MÜRACAAR ETTİ Mecliste anayasa görüşmeleri tüm hızıyla sürüyor. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı TBMM Genel Kurulunda konuşan MHP MYK Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan FETÖ operasyonlarında bazı mağduriyetlerin yaşandığını dile getirerek üst düzey bürokratlara ve siyasilere dokunulmadığını iddia etti. Konuşmasında “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütünün hain bir işgal girişimiyle hep birlikte karşılaştık. Yüce Türk milleti bu büyük belayı ferasetiyle, birliğiyle, cesaretiyle def etmiştir ancak bugünlerde bütün terör örgütleri nöbetleşe olarak her türlü ihaneti milletimize, devletimize karşı birlikte yapmaktadırlar. 15 Temmuz sonrası yürütülen adli ve idari soruşturmalar bütün hızıyla devam etmektedir. Adalet Bakanlığı yıl başında yaptığı açıklamayla, FETÖ terör örgütüyle mücadele kapsamında yaklaşık 40 bin kişinin tutuklandığını bildirmiştir. Yine, yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle 100 bine yakın vatandaşımız, kamu görevlimiz kendi kurumundan, kendi görevlerinden ihraç edilmiştir. Şimdi bu süreçte, idari soruşturmalar sebebiyle de on binlerce kişi maalesef açıktadır.” ifadelerine yer veren Erdoğan'ın konuşmasının geri kalanı şu şekilde: “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, FETÖ'yle mücadele ve bütün terör örgütleriyle mücadele konusunda bir ayrım yapılmaması gerektiğini, hangi terör örgütüne mensup olursa olsun devletin içerisinden, devletin kesesinden hiçbir terör örgütü mensubunun beslenememesi gerektiğini, devletin ekmeğini yiyerek bu devlete, bu millete kimsenin ihanet etmemesi gerektiğini her fırsatta haykırdık bu kürsüden. Bunu şimdi tekrar ediyorum Milliyetçi Hareket Partisi olarak: Hangi terör örgütüne mensup olursa olsun devletin içerisinde hiç kimsenin barınamaması lazım ama bu iş yapılırken aceleye gerek yok. Tabii ki bu işin zorlukları var çünkü Fetullahçı terör örgütü yapılanması devletimizin en çok istihbaratına ve personel birimlerine zarar vermiştir. Dolayısıyla, bu mücadelenin bu manada da ciddi zorlukları vardır. MHP'ye 10 bin kişi Müracaat Etti Şimdi, bu süre içerisinde acele etmeden bu mücadeleyi yapmak ve hiç kimseye haksızlık yapmamak lazım. Çünkü haksızlıkların olması ve hatta çok sayıda olması yapılan

mücadelenin meşruiyetini sıkıntıya sokar. Bugün Milliyetçi Hareket Partisinin bu konudaki, haksızlıklarla mücadele konusunda kurmuş olduğu komisyona 10 binden fazla kamu görevlisi gelerek müracaat etmiştir, bu da bu işin içerisinde bir sıkıntı olduğunu da göstermektedir. Devletin yaptığı meşru mücadeleyi sıkıntıya sokacak herhangi bir yanlışa meydan verilmemelidir, adım adım soruşturmalar yapılarak bu işlerin yerine oturtulması lazım. Kim Olduğu Belli Olmayan İtirafçının Verdiği İfadede İsmi Geçenler Cezaevinde İtirafçı Dışarıda Şimdi, bakıyoruz. Ne idiği belirsiz bir tane itirafçı 257 sayfa ifade vermiş, kendisi etkin pişmanlıktan yararlanmış, dışarıya çıkmış ama onun ifadesinde ismi geçen herkes cezaevinde. Bu, kimdir, bunun verdiği ifadeler doğru mudur? Bunlarla ilgili gerekli tahkikatlar yapılmadan apar topar bu kadar insanın tutuklanması yanlıştır. ByLock Kullanan Siyasiler Kim? Gene bakın, FETÖ'yle mücadele konusundaki en önemli kanıtlardan birisi byLock'tur. Şimdi, byLock kullandığı için ebe, hemşire, öğretmen, polis memuru bilmem kim cezaevindedir ama byLock kullanan üst düzey bürokratlar ve byLock kullanan siyasetçilerle ilgili bugüne kadar yapılmış bir şey yoktur; bu haksızlığı milletin karşısında savunamazsınız. Gene, 15 Temmuz gecesi hain kalkışma eylemi sırasında komutanların bazıları erleri kullanmış, “Tatbikata

gidiyoruz, şurayı kurtarmaya gidiyoruz.” vesaire diye erleri alıp götürmüşler; bu erler altı aydır tutuklu. Gariban çocukların, bu memlekete, bu millete askerlik yapmak için askere gitmiş çocukların bu durumunun da süratle ele alınması lazım. Gene, KHK'yla kapatılan bu astsubay hazırlama okulları var, burada, binlerce çocuk mağdur, gencimiz mağdur. Şimdi, bunlarla ilgili hepsini toptan atmak yerine, bunların durumlarını tek tek incelemek, bunlarla ilgili güvenlik soruşturmalarını yapmak ve bunların haklarını, hukuklarını koruyacak tedbirleri almak lazım. Astsubay Hazırlama Okullarının Sınavını Kazananları Da Gündeme Getirdi Gene, Astsubay Hazırlama Okulunun sınavını kazanmış, bütün işlemleri bitmiş, okula başlamayı beklerken hâlâ daha çaresizlik içinde beklemeye devam eden gençler var. Bu durumun da bir an önce düzeltilmesi lazım. Şimdi, biraz önce de söyledim, devletin içindeki bütün terör örgütlerinin temizlenmesi lazım diye. Bakın, geçtiğimiz hafta İzmir Adliyesinde meydana gelen o hain saldırı… Buradan tabii ki kahraman polisimiz Fethi Sekin'e Cenab-ı Allah'tan tekrar rahmet diliyorum, o büyük facianın önlenmesinde gerçekten canı pahasına çok önemli görevler yaptı. Ama şimdi olayın tahkikatı sırasında gözaltına alınanlardan 5 tanesi İzmir Adliyesinde çalışanlar. Bu işlere herkesin dikkatini çekmek istiyorum, hâlâ devletin içerisinde sadece FETÖ değil başka terör örgütlerinin de uzantıları var; bunlar da bu işlere çanak tutuyorlar, bu eylemlere çanak tutuyorlar. Kamu-Sen'li Açığa Alınanlar Hala Bekletiliyor Türk milletinin birliği, beraberliği için mücadele etmiş, KAMU-SEN'in mensubu, TÜRK EĞİTİM-SEN'in mensubu öğretmenlerimiz, ebelerimiz, hemşirelerimizle ilgili yaptığımız bütün girişimlere rağmen hâlâ onlar göreve dönmeyi bekliyor. Bu PKK'lıların soruşturmasını bu kadar hızlı yapabiliyorsunuz da bizim belirttiğimiz kişilerin soruşturmasını yapmada sizin hızınızı kesen nedir? Bunu da bir an önce çözmenizi diliyorum.” Konuşmasında 15 Temmuzun gerçek kahramanlarından birisinin de gazeteciler olduğunun altını çizen Erdoğan gazetecileri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü de kutladı. Haber Merkezi


www.fethiyehaberi.com

13 OCAK 2017 CUMA

9

KLASİK TAŞ DUVAR DESENLİ BETONARME DUVAR YAPIMI

EMNİYET MÜDÜRÜ VE AMİRLERE BAŞARI BELGESİ Fethiye'de görevlerinde başarı göstererek terfi alan ve tayinleri çıkan İlçe Emniyet Müdürü, Müdür Yardımcısı ve 2 emniyet amiri Kaymakamlık tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi. Fethiye'de meydana gelen asayiş olaylarının aydınlatılmasında ve şüphelilerin yakalanarak ilçede güven ortamının oluşturulmasında göstermiş oldukları gayret, fedakarlık, örnek davranış ve özverili çalışmalardan dolayı emniyet teşkilatında görevli polislere başarı belgesi verildi. Fethiye Kaymakamlığında düzenlenen törende Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye İlçe Emniyet teşkilatında başarı belgesi almaya layık görülen İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Emniyet Müdürü Yardımcısı Hüseyin Güleç, İlçe Emniyet Amirleri Bülent Ekrem Aktürk ve Kor Barbaros Kızılışık'a düzenlenen törende belgelerini takdim etti. İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, 3'üncü sınıf emniyet Müdürüyken 2'inci Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi ederek Kahramanmaraş İl Emniyet Müdür Yardımcılığına tayini çıktı. İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Güleç'in İstanbul'a tayini çıktı. İlçe Emniyet Amiri Kor Barbaros Kızılışık, Seydikemer İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. İlçe Emniyet Amiri Bülent Ekrem Aktürk'ün de Antalya'ya tayini çıktı. Başarı Belgelerinin verilmesinin ardından Kaymakam Çalık, başarı belgesine layık görülen emniyet teşkilatında görevli polislere teşekkür ederek yeni görevlerinde de başarı dileğinde bulundu. Fethiye'de vatandaşlarla bütünleşerek güzel işlere imza atan emniyet teşkilatının öz verili çalışmaları sonucu, asayiş olaylarında ciddi düşüşler olduğunu belirten Kaymakam Çalık, şunları söyledi: “Birlikte çalıştığımız süre içerisinde Fethiye'deki güvenlik

asayiş istatistiklerini zaman zaman paylaştık. Çok güzel iyileşmeler oldu. Evden hırsızlıklar yarıdan aşağıya düştü. Toplumu rahatsız eden birçok asayiş olayı ciddi derecede düştü. Bunda benim kanaatim ve en önemli başarı etkeni arkadaşlarımızın halka kurdukları güzel diyalog, görevlerine olan bağlılıkları. Bayram ve tatillerde Fethiye'de yoğunluk zirveye ulaşıyor. Hem güvenlik asayiş hem trafik her yönden ağır bir görev ortamında arkadaşlarımız çok fedakarca çalıştılar. Uyuşturucuyla mücadelede çok ciddi başarılar elde edildi. Güvenlik yönünden gelen turistlere, yerli vatandaşlarımıza güven aşılandı. En önemlisi diğer kurumdaki görevlilerimizle diğer güvenlik birimlerimizle, adalet teşkilatıyla güzel bir uyum içinde çalışmalar yapıldı ve arkadaşlarımızın hepsi terfi ettiler.” 15 Temmuz gecesi İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık'la kriz masası kurarak çalıştıklarını ifade eden Kaymakam

Çalık; “O gece ilk görüştüğümüzde Marmaris'e polis sevkiyatı vardı. Ondan sonra biz kriz masası kurduk. Arkadaşlarımızla hep beraber dimdik ayakta bir süreç geçirdik. Fethiye halkıyla olan birlik, beraberlik ve bütünlük devam etti. Halka olan bu iletişim çok önemli. Bu sayede birçok badireyi olumsuz yansımalar olmadan atlattık. Bu bir görev nöbet değişimidir. Bizimde süremiz dolup bizde değişimde bulunacağız. Arkadaşlarımız gittikleri görevde de üstün bir başarıyla çalışacaklarına inanıyorum. Ben hem başarılı çalışmalarını ortaya koymak hem de yeni görevlerinde daha üstün başarı için motive etmek için başarı belgelerini takdim ettim. Arkadaşlarımız en üst seviyede görevlere layıklar. Kendilerine verilecek her türlü görevi başarıyla yapabileceklerine inanıyorum. Başta İlçe Emniyet Müdürümüz, müdür yardımcımız ve yeni müdürlüğe terfi eden arkadaşlarımızı olmak üzere hepsine yeni görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.


10

13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

CHP YENİ ANAYASA VE REFERANDUMU GÖRÜŞTÜ 3

16 AKP milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin maddeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) görüşüldü. Tartışmalı geçen oylamadan 338 'evet' oyu çıkarken CHP, ilk günkü tavrını korudu. Mecliste gergin anlara neden olan görüşmeyi değerlendiren CHP Fethiye İlçe Başkanı Özgür Kullukçu, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve CHP Fethiye Meclisi üyeler, ilçe teşkilatında TBMM'de tartışmalı geçen oylamayı değerlendirdi. CHP olarak başkanlık konusundaki tavırlarının çok net olduğunun altını çizen İlçe Başkanı Kullukçu, gazetecilere yaptığı açıklamada referandum sürecine kadar toplumu aydınlatmak için çalışacaklarını kaydetti. “Cumhuriyet Halk Partisi milli egemenliğin Türkiye Büyük Millet Meclisinin kullanmış oldu yetkilerin cumhurbaşkanına teslim edilmesi noktasında bir kişi hegemonyasına karşı olduğunu dün bir kez daha net bir şekilde tüm milletimizle paylaşmıştır” diyen Kullukçu şöyle konuştu:“Fethiyelilerin bu anayasa değişiklikleri ile ilgili maddeler üzerinde takip etmesi son derece önemlidir. Edemeyen değerli hemşerilerimiz için bizler bu konuda aydınlatma vazifemizi yerine getirmeye çalışacağız. Burada çok değerli Cumhuriyet Hak Partisinin meclis üyeleriyle birlikte önümüzde bir beklenen referandum sürecinde toplumu aydınlatmak bizim şuanda en önemli vazifemiz. Bu noktada üzerimize gerçekten tarihi bir sorumluluk yüklenmiş durumda. Biz 23 Nisan 1920'de tek adam padişahtan egemenliği alan Büyük Millet Meclisinin bu egemenlik hakkını yeniden bir tek adama devredilmesi noktasında buna tüm Türk milleti olarak karşı duruşumuzu hep beraber göstermek durumundayız. Bu bizim ve milletimizin üzerine düşen tarihi bir sorumluluk. Bu noktada çok değerli cumhuriyet halk partisi belediye meclis üyesi arkadaşlarımızla değerlendirmelerde bulunuyoruz. Cumhuriyet Halk partisi olarak mahalle mahalle, ev

ev bu konuyu milletimizle paylaşmak suretiyle siyasi parti ayrımı gözetmeksizin geleceğe taşımak için öylesine bir rejim değişikliğinin ülkemize çok büyük felaketler getireceğini ve bu noktada bizlerin milletimizi Fethiyeli hemşerilerimizi aydınlatmamız noktasında üzerimize düşen tüm vazifeyi gerçekleştireceğimizi bir kez daha tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.” Kullukçu: “Dün itibariyle Fethiye kaymakamımızı ülkemizde birbiri ardına meydana gelen bu terör hadiseleri bu konularla ilgili güvenlikle ilgili bu kadar zaaf içerisindeyken ve resmi gazetede yayınlanan 19 Ocak'tan itibaren bir 3 aylık olağanüstü halin uzatılması durumuyla karşı karşıya olmamıza rağmen ülkenin adeta yangından mal kaçırırcasına böylesi bir temel rejim değişikliğine gidebilecek konuda bu noktaya çekilmiş olmasından büyük bir rahatsızlık duyduğumuzu ve doğru olanın böylesi bir terör hadiselerinin ve böylesine güvenlik zaafıyla karşı karşıya bulunan ülkemizde toplumsal uzlaşmanın ve barışın gerçekleştirilmesi noktasında birlik ve dayanışmayı göstermek olduğunu halkımızla

paylaşmak istiyoruz. Biz bu noktada Fethiye'deki siyasi partilerle, Fethiye'deki odalarla, Fethiye'deki sivil toplum örgütleriyle bu referandum sürecinin ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye'yi geleceğe taşımak anlamında hepimize büyük görevler düştüğünü ve bu noktada da almış olduğumuz bir kez daha söylüyorum bu sadece Cumhuriyet Halk Partisinin sorunu tüm siyasi partilere oy veren Fethiyeli hemşerilerimize sesleniyorum. Bu hepimizin sorunudur. Bu bizim milli egemenliğimizi bir tek kişiye devretmeyle karşı karşıya olduğumuz büyük bir temel parametre değişimidir. Biz bunun önüne geçmek durumundayız. Hep birlikte tüm Fethiyelilerle birlikte bunu yapmak zorundayız. Çünkü, hepimizin geleceğe bizleri taşıyacak olan çocuğumuz, torunlarımız ve elbette Türk devletinin ve Türk milletinin ilelebet payidar kalması noktasında tüm bu hususları birlikte değerlendirerek dayanışma içerisinde olmamız gerektiğini bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” dedi.Murat YALÇIN

Ali Rıza BAŞARIR


www.fethiyehaberi.com

13 OCAK 2017 CUMA

11

Fethiye Belgesel Günleri Başlıyor HATEM OKULLARI BASIN MENSUPLARINI UNUTMADI Fethiye Özel Hatem Anadolu Lisesi yönetimi; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Fethiye'de görev yapan basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Fethiye Özel Hatem Anadolu Lisesi yönetimi; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Fethiye'de görev yapan basın mensupları ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Okul yemekhanesinde gerçekleşen etkinliğe; öğretmenler ve öğrenciler de katıldılar. Hoş sohbet havası içersinde geçen etkinlikte; öğrenciler basın mensuplarına çiçek hediye ettiler. Fethiye'de görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayan Fethiye Özel Hatem okulları kurucu müdürü ve kimya öğretmeni Ercan Başbal konuşmasında “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Fethiye'mizde basınla beraber bir öğle yemeği yemek ve söyleyişi de bulunmak istedik. Yoğun bir ilgi oldu. Katılımdan dolayı çok teşekkür ederim. Hem Fethiye'mizde hem de ülkemizde; çalışan bütün basın mensuplarının gazeteciler günü kutlu olsun. İnşallah birlik ve beraberliğin bol olduğu ve daha iyi yarınların geleceği bir yıl dileriz” dedi.

KİRALIK Fethiye otogarı içersinde yer alan 1.Kat 110 m2 büyüklüğünde içersinde 2 adet klima mutfak ve WC bulunan ofisimiz kiraya verilecektir.

0(252) 612 24 40 OTOGAR İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Sinema ve tiyatromuzun usta oyuncusu Erkan Can'ın sunumuyla 27 Ocak 2017 de başlıyor. Ortaklar Öğretmen Okullular Adabelenliler Derneği Fethiye'de yeni bir kültür sanat etkinliği gündemde. Fethiye Belgesel Günleri adıyla gerçekleştirilecek bu etkinliğin temelleri Kalepark Restoranda 20 Aralık 2014 tarihinde yapılan bir yemekte atılmıştı. Bu yıl ilk belgesel günleri 27 Ocak'ta yapılacak. 2 günlük program dolu dolu olduğu ve her kesimin izleye bilmesi için Fethiye Kültür Merkezinde yapılacak. Altı ayrı belgesel gösterimi, mini konser ve resim sergisinin yapılacağı etkinliğe herkesim davetlidir. Ortaklar Öğretmen Okullular Adabelenliler Derneği Ortaklar Öğretmen Okulları mezunları bu ilk buluşmalarında okullarındaki gibi paylaşma duygusunu pekiştirmek, birlikte üretip, birlikte tüketmek, dostluğu birlikteliği gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla buluşmalarını geleneksel hale getirmeye karar vermesiyle uygulamaya konulan Fethiye Belgesel Günleri 27-28 Ocak 2017 günü saat 13.00 da Başlıyor. Ortaklar Öğretmen Okullular Adabelenliler Derneği- Fethiye Temsilciliği'nin başlattığı birlikteliğe omuz veren Ortaklar Öğretmen Okulu mezunu, yazar, şair, hukukçu Sayın Sabri Kuşkonmaz'ın yönetmenliğini de yaptığı “Kayadan Kopmadık” adlı belgesel filmin gösterimi Fethiye Kültür Merkezinde 30 Ocak 2016 tarihinde yapılmıştı. Bu gösterime çok sayıda izleyicinin katılmış olması, Yönetmen de olan Sayın Kuşkonmaz'ı heyecanlandırarak Fethiye'de belgesel gösteriminin her yıl yapılması önerisini ortaya çıkardı. Sayın Kuşkonmaz'ın önerisi Adabelenliler Derneği Fethiye Temsilcisi Abdullah Taşçıoğlu ve arkadaşlarını da heyecanlandırarak Fethiye'de belgesel gösteriminin her yıl yapılmasının yolunu açmıştır. Fethiye'de yeni bir kültür ve sanat etkinliği olan FETHİYE BELGESEL GÜNLERİ 27-28 Ocak 2017 tarihlerinde Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılacak. Etkinlik sadece Fethiye ile sınırlı kalmayacak, 4 Şubat tarihinde Datça'da, 5 Şubat'ta Marmaris'te de gösterim yapılacak. Fethiye Belgesel Günleri

ilçemizde yeni bir kültürel renk oluşturacağını ifade eden Ortaklar Öğretmen Okullular Adabelenliler Derneği- Fethiye Temsilcisi Abdullah Taşcıoğlu, “Bu etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde, Fethiyelilerin katılımı da önemli ve belirleyici olacaktır. Kültür sanat çalışmalarına gösterilen ilgi ve katılım yeni çalışmalara olanak sağlayacaktır. Başarılı oldukları oranda önce ulusal sonra da uluslararası bir festivale dönüştürmeye çalışacağız. Bu ilk etkinliğin başarıyla sonuçlanmasında izleyicilerin belirleyici rol oynayacağını düşünüyorum. Ayrıca Altı ayrı belgesel gösterimi, mini konser ve resim sergisinin yapılacağı etkinliğe FETAV, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği gibi

Fethiye'nin sivil toplum kuruluşları da destek vermiştir. Fethiye'mize gelerek etkinliğimize omuz veren sinema ve tiyatromuzun usta oyuncusu Erkan Can başta olmak üzere, Ressam, grafik tasarımcı Prof. Dr. Sevgi Soylu Koyuncu'ya Makedonyalı müzisyen. Elena Hristova'ya, Besteci, müzisyen, müzik yapımcısı Ayhan Orhuntaş'a Oyun yazarı, tiyatro ve sinema yönetmeni, senarist. Yazar ve yönetmen Sema Ali Erol'a, Araştırmacı, yazar ve şair Güney Özkılınç'a Belgesel yönetmeni İmre Mustafa Ünlü'ye Yönetmen, Prodüksiyon amiri Orhan Soylu'ya ve yazar, şair ve hukukçu olan Fethiyeli hemşerimiz Sabri Kuşkonmaz başta olmak üzere, bu imecemize omuz veren arkadaşlarımız ile tüm Fethiyelilere şimdiden teşekkür ederiz” dedi. Haber Sadi TONBUL


www.fethiyehaberi.com

12


13 OCAK 2017 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Tarihtne Bugü

1986 - Savunma Sanayii Müsteşarlığı kuruldu. 1990 - Atatürk Barajı'nda su tutulmaya başlandı. 1992 - Japonya, II. Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerinin, onbinlerce Koreli kadını seks kölesi olmaya zorlamalarından ötürü özür diledi.

.....................Gemiyi Boşaltıyoruz…...................

Bir gemide İngiliz,Amerikalı ve Türkler seyahat halindelermiş.Gemi kaza sonucu su almaya başlayınca kaptan hemen yolcuların yanına gidip yolculardan filikalara geçmesini gemiyi boşaltmaları gerektiğini söyler.Ama yolculardan hiçbiri bulunduğu yeri terk etmez.Kaptan şaşkın halde gezinirken kaptan yardımcısı tüm yolcuları boşaltabileceğini söyler ve hakikate dakikalar için gemiyi tamamen boşaltır. Kaptan bunu nasıl yaptığımı sorunca kaptan yardımcısı anlatır : İngilizlere sizin gibi soylu insanlar bu gemide nasıl batar deyince hemen boşalttılar Amerikalılar’da deniz suyunun yararlı olduğunu söyledim onlarda hemen denize atladı.Kaptan peki Türklere ne dedin onlar asla söz dinlemezler deyince.Türklere de denize girmek yasaktır dedim.

Gezelim Görelim

Kaz Dağı

ülkemizin en önemli zenginliklerinden biri bana göre. Antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kazdağları, “Tanrıların armağanı” olarak tasvir edilen tam bir doğa harikası. Şehrin korkunç havasından kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey Kazdağları’na kaçmak. Zeytin bahçeleri, kızılçam ve daha da yükseklerde meşe ve karaçam ormanlarıyla kaplı bu güzel coğrafya, Ege’nin yakıcı sıcağından bunalanlar için tam bir kaçış yeri. Öyle ki yaz ortasında bile geceleri serinlikten dolayı ürperiyorsunuz. Kalabalık tatil ortamlarından uzak, sakin, huzurlu, dingin bir ortamda tatil yapmak isteyenler için Kazdağları her mevsim gidilebilecek bir coğrafya. Karpuz çatlatan soğuk kaynaklar, cıvıl cıvıl kuş sesleri ile kaynaşan şelale sesleri, şehirlerin boğucu gürültüsünden uzak huzurlu bir ortam sunuyor kendisine sığınanlara. Serinlikle misafirlerine yaz sıcağını unuttururken, şifalı kaynaklarından mutluluk ve huzur sunuyor.

13

Sağlık Sepeti Yeşil biberin faydaları nelerdir? Yeşil biber C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Buna ek olarak, aynı zamanda güçlü bir vitamin A, vitamin B6, folik asit, vitamin E, vitamin K, potasyum, manganez, vitamin B2, vitamin B3 ve vitamin B1 sağlayıcısıdır. Yeşil biberin sahip olduğu güçlü tıbbi faydaları içerdiği antioksidanlar, vitaminler, minerallerle ilişkilidir. Bu nedenle, hem anti inflamatuar hem de kanser karşıtı olarak çalışmaktadır. Güçlü bir antioksidandır: Yeşil biber güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle, yeşil biber dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilmektedir. Çinko, αkaroten, kriptoksantin, E vitamini, manganez, C vitamini, magnezyum gibi antioksidanlar ile doludur. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin hasarına karşı savaşmaktadır. Bu yüzden de, metabolizmanın sorunsuz bir şekilde çalışması için antioksidanlar son derece gerekli bir hale gelmektedir. Vücutta serbest radikallerin artması otoimmün hastalıklar, yaşlanma, katarakt, romatizmal artrit ile bağlantılıdır. Kalbi sağlığını korur: Yeşil biber antioksidanlar ile yüklü olduğu için kanser ve kalp sorunlarının oluşma riskini azaltmaktadır. Özellikle, kanser ve kalp hastalıklarını engelleyen antioksidan olan beta karoten açısından yeşil biber oldukça zengindir. Maryland Üniversitesi araştırmalarına göre, düzenli olarak beta karoten içeren sebzeleri tüketmek kalp hastalığı ve kanser oluşumunu büyük ölçüde önlemeye yardımcı olmaktadır.Kanserle mücadele eder: Hem antioksidan hem de anti inflamatuar açısından zengin bir sebze olan yeşil biber, kanserle mücadele etme özelliğine sahiptir. Kronik aşırı iltihaplanma ve kronik istenmeyen oksidatif strese maruz kalmak kanserin oluşma riskini artırmaktadır. Fakat yeşil biber bu olasılıkları düşürmektedir. Biber gibi besin değerleri yüksek sebzeleri tüketmek kronik oksidatif stresi azaltmaktadır. Günlük besin programına eklenen yeşil biber, kanserle mücadele etmek için yardımcı olacaktır. (2) Metabolizmayı hızlandırır: Besin değerleri yüksek olmasına rağmen kalorisi düşük olan yeşil biber, kilo vermek için oldukça faydalıdır. Biber tüketimi, trigliserid seviyelerini düşürürken metabolizmayı artırır. Hem kalori yakmaya yardımcı olurken hem de kolesterol düzeylerini dengede tutar. Bu nedenle, diyet programı için yeşil biber benzersiz bir sebze olarak kabul edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yeşil biber C vitamini bakımından oldukça zengindir, böylece enfeksiyonlarla mücadele etmek için beyaz hücreleri uyarmaktadır. Bu durum bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamaktadır. Biberde bulunan C vitamini ve flavonoidler akciğer enfeksiyonları, astım, amfizem ve hırıltılı solunum problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Bakması güzel, Alması üzer. Gül

Benim adım iki hece, Çalışırım gündüz geçer. Saat

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Pozitif kalmaya ve bunu çevrenize yansıtmaya çalışın. Yeniliklerden ya da değişimlerden korkmamalısınız. Aşk hayatınızda olumlu etkiler altındasınız. Diyaloglar güçleniyor.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs)

Hedeflerinize yoğunlaşmalısınız Sevgili Boğa’lar. Yapmak istediklerinizi artık ertelemeyin. Fazla hassas olmak yanlış kararlar demektir. Görev ve sorumluluklarınız artabilir.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Kısa bir seyahat ve görüşme bambaşka fırsatlar doğurabilir. Sıcak ve samimi tavırlarınız herkesçe ilgi görecek. Hatta bazı kişilerin özel çabaları olabilir. Fakat hemen “evet” dememelisiniz. Öte yandan tüm işleri ya da anlaşmaları kaleme kağıda dökmek en doğrusu olabilir.

Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz)

Zekânızı ve enerjinizi doğru yerde kullanmanız mevcut

plan ve projelerde yolunuzu açacaktır. Pozitif düşünün, pozitif olsun Sevgili Yengeç’ler. Bazı şeyler yolunda gitmese de moralinizi

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Kritik konularda konuşmadan önce karşınızdakinin de düşüncelerini hesaplamanız gerekiyor. İzin verin, önce onlar derdini anlatsın. Stratejik davranmalı ve gelen tepkiye göre pozisyon almalısınız.

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Günlük hayatın temposu sizi biraz yormuş olabilir. Ağırdan almanın zamanı geldi. Sizi ilgilendirmeyen konularla meşgul olmamalısınız. Yardım ya da destek gerektiren durumlarda, size faydasının ne olacağını düşünmeniz gerekiyor. Seyahatler değişimin habercisi olabilir.

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

Ek kazanç kapılarına ihtiyaç var. Yeni bilgiler edinebilir, size faydası olacak yeni deneyimler kazanabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, daha çok çaba sarf etmelisiniz. Öfkeye kapılmayın.

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) İmajınızda ve planlarınızda son dakika gelişmeleri yaşanabilir. Acele etmeyin, sistemli olun. Finansal yönden bazı yatırımlar ya da girişimler olumsuz sonuçlanabilir.

bozmayın ve gayret etmeye devam edin.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos)

Hızlı aksiyon almalı ve bulunduğunuz yeri herkese göstermelisiniz. Bireysel olmak yerine daha aktif ve dinamik olmanız ilerlemenizi hızlandıracaktır. Konumunuz değişse de panik yapmayın; belki de itibarınız açısından doğru bir hamle olabilir.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) Aklınızdakileri kimseye söylememelisiniz.

Size yön verebilecek ve fayda sağlayacak kişilerle ortak hareket edebilirsiniz. Böylelikle yeni fırsatlar da gündeme gelebilir. Sıcak diyaloglar ve arkadaşlıklar kurmak için uygun günlerdesiniz.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Hakkaniyetli davranmayan kişilerle hassas diyaloglar yapabilir ve sert bir duruş sergileyebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmeli, sporu aksatmamalısınız. Aşk hayatında heyecan ve romantizm ön plana çıkıyor.

Balık (19 Şubat - 20 Mart) Şahsi konularınızdan kimseye söz etmemelisiniz. Üst düzey kişilerle yaşadığınız polemikler itibarınıza zarar verebilir. Kendinize hata yapma lüksü tanımalısınız. İlişkiler ve pazarlıklar dikkat istiyor.


14


www.fethiyehaberi.com

13 OCAK 2017 CUMA

15

ÇAY: “OYLAMALAR VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN” MHP İlçe Başkanı Cengiz Çay, mecliste tartışmalara neden olan anayasa teklifinin maddelerinin görüşülmesini değerlendirdi. 316 AKP milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan ve partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşmeleri yapıldı. Tartışmalı geçen oylamadan 338 'evet' oyu çıktı. Mecliste sert tartışmalara neden olan görüşmeyle ilgili Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Cengiz Çay gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “2016 yılının Temmuz ayında ülkemizde 15 Temmuz diye bir süreç yaşandı. Bu 15 Temmuz'dan bir öncesi vardır birde 15 Temmuz'dan sonrası diye algılamak lazım. 15 Temmuz'dan sonra Türk siyasi hayatında bazı şeylerin değişikliklerinin yapılması gerektiği hatta Gazi Meclisin bombalanışından sonra mutlak surette ülkede birlik ve beraberliğin tesisi gerekiyordu. Özellikle MHP Genel Başkanımız Doktor Devlet Bahçeli bütün siyasi söylemlerini 15 Temmuz öncesini bir kenara bırakarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası, Türk devletinin güçlenmesi, Türk halkının mutlu olması yolunda ciddi adımlar attı. MHP ve diğer partilerimizin de içinde bulunduğu bu başkanlık sistemi diye adlandırılan 18 maddelik anayasa değişikliğinin referanduma götürülüp götürülmemesi ya da mecliste oylanıp oylanmaması Milliyetçi Hareket Partisinin de burada topyekün olmasa da 5 fireyle buna destek verdiğini gördük. Meclisimizden 338 oyla bu geçti. Biz milliyetçi hareket partisi olarak milliyetçi hareket partisi genel başkanı doktor devlet bahçelinin yanında olan tüm milletvekillerine teşekkür ediyor ve yapılacak oylamanın memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” Sadi TONBUL


13 OCAK 2017 CUMA

Fethiyespor'un 500 bin borcu var Antalya'da kamp çalışmalarını sonlandırarak Fethiye'ye gelen Fethiyespor kafilesi hafta sonu deplasmanda oynayacağı Ümraniye spor maçı hazırlıklarını sürdürürken kulüp basın sözcüsü İsmail Türk, lig arasında takıma imkanların elverdiği neticede takviye yaptıklarını belirtti. Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta mücadele eden Fethiyesporlu oyuncular ligin 2. Yarısına İstanbul deplasmanında Ümraniye spor karşısında başlayacak. Takıma devre arasında dört yeni oyuncunun takviye edildiğini söyleyen Fethiyespor Kulübü Basın Sözcüsü İsmail Türk, Fethiyespor'un 500 bin borcu olduğunu söyledi. Fethiyespor Başkan Yardımcısı İsmail Türk: “Sezonun yarısını bitirdik. Yeni transferlerle yollarımızı ayırdığımız oyuncular oldu. İkinci

pahalı ama iyi futbolcular aldık. Bir iki tane oyuncu görüşmemiz var ama henüz netleşmiş değil. Özellikle golcüde bir eksiklik var. Onunda çalışmasını Başkanımız Okan Uysal yapıyor” diye konuştu. “BU YIL BÜTÇEMİZİ FAZLASIYLA KISTIK” Oyuncular dahil 500 bin borçları olduğunu ifade eden Türk; “Bazı kulüpler şanslı. Yaşadığımız beldede veya ildeki yerel yöneticileri kamu görevlileri futbolun ne düzeyde etkili olduğunun bilincine varması lazım bu konuda bizim

eksikliğimiz var. Erzurum bütçesi bizim 3 katımız. Bizden daha düşük bütçesi olan takımlarda var ama onlarda ligde en alttalar. Bütçe her şey değil fakat hiçbir şeyde değil diyemeyiz. Çünkü iyi futbolcun olursa daha başarılı olursun. Bugün Erzurumspor'un 34 tane futbolcusu var yine de transfer yaptı. Bu yıl bütçemizi fazlasıyla kıstık. Bu şehir başarılı olmayı hak ediyor ama koşullar da çok kolay değil. Takım olarak kötü bir yerde olabiliriz ama kötü oynamıyoruz, sonuç alamıyoruz” dedi. Osman BENK

dönemde transferler baya zor. Piyasa çok kısıtlı ve çok pahalı. Bizimde çok mütevazi bir bütçemiz var. Bizim ligde borcu olmayan veya borcu çok az olan bir iki takımdan biriyiz. Fethiyespor'un geleceğini ipotek altına almamak için borçlanmadan elimizden geldiğince uzak durmaya çalışıyoruz. Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinin verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederiz” dedi. Transferler yeterli olmadığını ifade eden Türk; “ikinci yarı devre arası transfer yapmak çok zor, çokta

EGE GAZETESİ OLARAK FETHİYESPOR’A BAŞARILAR DİLERİZ

13 ocak 2017 cuma  

EGE GAZETESİ

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you