Page 1

Rasy Ps贸w


Pies domowy- udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek. Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi.

1. Owczarek Niemiecki 2. Chihuahua 3. Bokser 4. Beagle 5. husky syberyjski 6. rottweiler 7. mops 8. shih tzu 9. golden retriever 10. szpic miniaturowy 11. buldog angielski 12. buldog francuski 13. yorkshire terier 14. shar pei 15. maltaoczyk 16. pudel duży 17. amerykaoski pitbulterier 18. doberman 19. jamnik 20. dog niemiecki 21. Psy nierasowe


1.Owczarek niemiecki – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy*1+. Zaliczany do psów obronnych*2+. Typ wilkowaty.


2. Chihuahua-– jedna z ras psów, należąca według klasyfikacji FCI do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji chihuahua, nie podlegająca próbom pracy. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Zgodnie z klasyfikacją amerykaoską, rasa ta należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.


3. Bokser – rasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XIX wieku w Niemczech jako pies stróżujący i do szczucia na byki. Współcześnie jest użytkowana jako pies towarzyszący, obrooczy i użytkowy.


4. Beagle- rasa psa, należąca do grupy psów gooczych, posokowców i psów ras pokrewnych, typu wyżłowatego. Zaklasyfikowana do sekcji psów gooczych, w podsekcji psy goocze małe. Podlega próbom pracy.


5. Husky syberyjski – jedna z ras psów, należąca do grupy – szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Zgodnie z klasyfikacją amerykaoską, należy do grupy psów pracujących. Typ wilkowaty.


6. Rottweiler – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa. Zgodnie z klasyfikacją amerykaoską, należy do grupy psów pracujących.


7. Mops- – jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Nie podlega próbom pracy.


8. Shih tzu - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa. Zaklasyfikowana do sekcji psów tybetaoskich. Typ jamnikowaty. Nie podlega próbom pracy.


9. Golden retriever – rasa psa, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących. Typ wyżłowaty*3+. Podlega próbom pracy*1+.


10. Szpic miniaturowy– rasa psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców europejskich. Typ lisowaty.


11. Buldog angielski – rasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XVIII wieku w Anglii, użytkowana jako pies do towarzystwa i odstraszający. Typ dogowaty*2+


12. Buldog francuski – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Typ dogowaty*2+. Nie podlega próbom pracy*1+.


13. Yorkshire Terrier – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy*1+. Zgodnie z klasyfikacją amerykaoską, należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa*2+. Typ lisowaty*3+.


14. Shar pei – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa, wyhodowana w XVI wieku w Chinach do polowania, zaganiania oraz do walk psów. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy.


15. Maltańczyk – nazwa oryginalna: Maltese – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony. Typ lisowaty. Nie podlega próbom pracy.


16. Pudel duży - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji pudli.


17. Dog niemiecki – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie doga, wyhodowana w Niemczech jako pies bojowy i do polowania na duże ssaki. Współcześnie jest użytkowana jako pies stróżujący, obronny lub pies-towarzysz. Typ dogowaty.


18. American Pit Bull Terrier – jedna z ras psów, nieuznana przez FCI.


19. Doberman – rasa psa zaliczana do grupy pinczerów. Krajem pochodzenia tej rasy są Niemcy. W klasyfikacji FCI zaliczona została do grupy 2 (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy), sekcji 1 (pinczery i sznaucery). Psy tej rasy celem uzyskania kwalifikacji hodowlanych muszą byd poddane próbom pracy. Typ wilkowaty.


20. Jamnik (niem. Dackel) – jedna z ras psów pochodząca z Niemiec. Niemiecka nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu "borsuczy pies", etymologia nazwy związana jest z jego zbliżoną do borsuków budową oraz wykorzystywaniem tej rasy do polowania na zwierzęta ryjące nory. Podlega próbom pracy.


22. Pies nierasowy – pies, który nie jest zaliczany do żadnej z ras psów. Potocznie określany również jako mieszaniec, wielorasowiec lub kundel.


A o to m贸j pies :


Bibliografia:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.pies.pl/rasypsow_zdj/d_7.jpg&imgrefurl= http://www.pies.pl/index.php?strona%3Drasy_sz%26id%3D7&h=787&w=785&sz=468&tbni d=hyB5prEsKq9kBM:&tbnh=100&tbnw=100&zoom=1&usg=__S_U8idIZRurao1knMml4uJ2U UbQ=&docid=nJmb0nq5feUBFM&sa=X&ei=_3VEUqWJNoLStQba_oHAAg&ved=0CJUCEP4dM A0 http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_niemiecki http://pl.wikipedia.org/wiki/Chihuahua_%28rasa_ps%C3%B3w%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/Bokser_%28rasa_ps%C3%B3w%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/Beagle_%28rasa_psa%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/Husky_syberyjski http://pl.wikipedia.org/wiki/Rottweiler http://pl.wikipedia.org/wiki/Mops http://1pies.pl/wp-content/uploads/2011/12/Mops.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Shih_tzu https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQbKIhbPv7xu1jkXZft22-SNf9gedwm2_yOCSXzY5fYFV54mTSQQ http://pl.wikipedia.org/wiki/Golden_retriever http://i.pinger.pl/pgr46/f2b2a1b70022425d4f323459/golden_retriever_puppy-wide.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpic_miniaturowym http://pl.wikipedia.org/wiki/Buldog_angielski http://pl.wikipedia.org/wiki/Yorkshire_Terrier http://pl.wikipedia.org/wiki/Buldog_francuski http://pl.wikipedia.org/wiki/Malta%C5%84czyk http://pl.wikipedia.org/wiki/Pudel_du%C5%BCy http://pl.wikipedia.org/wiki/Ameryka%C5%84ski_pitbulterier http://pl.wikipedia.org/wiki/Doberman


http://pl.wikipedia.org/wiki/Jamnik http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_nierasowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cross-breed_pl.jpg http://sandraa064.blox.pl/resource/kundel.jpg http://broszka.pl/upload2/z/zuzanna/f.JPG http://d.wiadomosci24.pl/g2/f8/29/9a/79016_1224409913_4c35_p.jpeg http://2.bp.blogspot.com/_dx1h7edWsRo/TRCWsZAB2lI/AAAAAAAAAAM/xl6JdA0AfU/s320/Zdj%25C4%2599cie0331.jpg

Rasy psów  
Advertisement