Page 1

*KUUKIRI* NOVEMBER 2011

Kanepi head sügist kroonis Moskva turniiri finaalipääs Suvel üsna pika vigastuspausi pidanud Kaia Kanepi jõudis õnneks sügisel heasse vormi ning pääses maailma edetabelis 50 parema hulgast väljalangemisest, mis teda oodanuks, kui ta poleks kolmel tugevalt turniiril häid tulemusi näidanud. Kronoloogiliselt olid Kanepi tulemused järgmised: Tokyos (auhinnafond 2,05 miljonit USD) veerandfinaali pääs, Pekingis (4,5 miljonit USD) kaheksandikfinaal ja Moskvas (721 000 USD) finaal. Tokyos alistas Kanepi teel veerandfinaali esmakordselt maailma esireketi, kelleks praegu on Caroline Wozniacki. Kuid Pekingis sai Wozniacki revanši ja Kanepi langes kaheksandikfinaalis välja. Moskvas toimus Kanepi jaoks võtmemäng teises ringis, kui tema vastane oli itaallanna Francesca Schiavone. Kuigi otsustava seti tie-break’is oli Kanepi 1:5 taga, võitis ta mängu 6:4, 5:7, 7:6 (tie-break 9:7). Edasi läks veerandfinaalis Svetlana Kuznetsovaga juba üllatavalt ühepoolselt – hiilgemängu näidanud Kanepi võitis 6:1, 6:2 ning seejärel sai poolfinaalis jagu ka Lucie Šafarovast 6:7, 6:4, 6:3. Finaalis Dominika Cibulkova vastu oli Kanepi juba soosik. Terendas karjääri teine esikoht WTA turniiridelt ning lootusi kinnitas esimese seti 6:3, võit. Kuid visa kaitsjana ja vastupidava mängijana tuntud Cibulkova suutis tuua mängu pöörde. Mitte et ta olnuks kahes viimases setis Kanepist parem, vaid lihtsalt võrdses mängus sai ta tähtsad punktid kätte ja võitis 3:6, 7:6, 7:5. Kanepi tunnistas pärast finaali, et seljavalu tõttu mängis Moskva turniiril valuvaigistite toel ning ülipikas finaalis võis nende mõju kohtumise lõpus väheneda. „Kindlasti ei taha ma öelda, et kerge seljavigastus mõjutas finaali tulemust. Ju Cibulkova oli minust pisut parem ja tal oli ka õnne pisut rohkem. Samas arvan, et näitasin Moskva turniiril tänavuse aasta parimat mängu ja füüsiliselt pole ma vist kunagi nii hea olnudki,“ ütles Kanepi Delfile. Kanepi teenis kolmelt turniirilt kokku 685 punkti ja 143 000 dollarit ning sisuliselt ainult nende ja veel mõne normaalse turniiri toel on tal kindlustatud pääs Londoni olümpiale. Tegelikult on aga Kanepil järgmise aasta alguses mitte kuigi palju punkte kaitsta ning on tõenäoline, et vormi püsimise korral tõuseb ta uuesti edetabeli 20. koha piirimaile. Ainus ärev noot oli see, et Kanepi pidi novembri lõpul vigastuse tõttu pooleli jätma Helsingi turniiri.

Davis Cup: Eesti kohtub kodus Luksemburgiga 21. septembril toimus Tais 2012. aasta Davise karikavõistluste paaride loosimine, mis viis Eesti meeskonna II grupi Euro-Aafrika tsoonis vastamisi Luksemburgiga. Kohtumine peetakse kodus 10.-12. veebruarini. Võib uskuda, et Eesti Davis Cupi koondis jääb veebruaris tänavusega võrreldes samaks ehk meeskonda kuuluvad Jürgen Zopp, Jaak Põldma, Vladimir Ivanov ja Mait Künnap, neist viimane eelkõige paarismängijana. Suvega võrreldes on muutunud nii palju, et Ivanov mängib märksa kindlamalt. 2011. aastal sai Eesti jagu Leedust 3:2, kaotas aga Bosnia ja Hertsegoviinale 2:3. Milline vastane on aga nende kahega võrreldes Luksemburg? Luksemburgi esireket, 28-aastane Gilles Muller on 21. novembri seisuga (ATP 54.) tugevam kui Leedu või Bosnia esireket ning võitis tänavu Bergamo turniiril Zoppi 6:4, 7:6. Samas ei ole Luksemburg kaugeltki nii ühtlane kui Bosnia või Leedu, sest meeskonna teine number Mike Vermeer asub edetabelis alles 1072. kohal. Nii saavad külalised loota peamiselt Mulleri võitudele ning ehk ka edule paarismängus, kus aga Eesti peaks olema ikkagi soosik.


Eesti Tennise Liit | Marsi 4, Tallinn 11316 | tennis@tennis.ee

Zopp ja Ivanov Aasias edukad Sügisel jõudsid kaks Eesti meestennisisti Aasias peetud turniiridel tulemusteni, mis neid maailma edetabelis oluliselt tõstsid. Zopp mängis Aasias järjest kolm Challenger-turniiri ning jõudis Šanghais poolfinaali, Ningbos ja Taškendis finaali. Zoppi sõnul tulenes edu sellest, et jõudis kätte õige aeg, kus ta oma taseme välja mängis: „Minu keskmine tase on vist tõesti kerkinud. Võidan neid, keda vaja ja kui varem jõudsin poolfinaalini, siis nüüd finaali. Olen neid finaalikohti oodanud. Tunnen, et võin esisaja piiril paiknevate mängijatega tõsiselt rinda pista.“ Kui Zopp Hiinas kolmeturniirilist reisi alustas, oli ta maailma edetabelis 204. kohal, kuid turnee lõppedes 147. Kokku teenis Eesti esireket Aasiast 152 punkti, mis on üle 40% tema praegustest edetabelipunktidest. Finaali jõudis Zopp Ningbo ja Taškendi turniirilt, kuid viimaselt sai rohkem punkte, sest see oli kõrgema auhinnafondiga. Samas olid kõik kolm võistlust tasemelt üsna võrdsed ja koosseis sarnane. Huvitav, et ühe mehe, sakslase Cedric-Marcel Stebega, kohtus Zopp Aasias kõigil (!) turniiridel. Esimese mängu Šanghai poolfinaalis ta kaotas, kaks järgmist võitis. Novembris tuli Stebe aga Challenger-sarja finaalturniiril võitjaks! Nimetame ka rahasumma, mille Zopp nende turniiridega teenis: 16 110 dollarit. Kolmenädalane reis Hiinasse ja Usbekistani maksab igatahes märksa vähem! Ivanov pidas novembris kolm turniiri Kasahstanis. Veidi halb on see, et Ivanov mängis langevas joones. Kuid hea on see, et Astanas teenis ta elu esimese võidu ITF-i 10 000 dollari suuruse auhinnafondiga turniirilt. Suvel oli Ivanov koguni kolmes finaalis, aga ei võitnud neist ühtki. Lõpuks siis Kasahstani uues pealinnas tuli edu koos 18 edetabelipunkti ja 1300 dollariga. Maailma edetabelis tõstis see võit Ivanovi 522. kohale ehk peaaegu esimese pooletuhande künnisele. „Neljanda katsega tuli ära!“ rõõmustas Ivanov Delfile antud intervjuus. „Mänguga eriti rahule ei jäänud, aga tulemus on super! Arvan, et neid võite võib minult tulevikus veel oodata. Potentsiaali on palju, sest ma ei näidanud sel nädalal oma parimat tennist.“

Vladimir Ivanov

Jürgen Zopp (paremal) pärast Taškendi turniiri finaali koos võitja Deniss Istominiga


edetabelid

AJAKIRI Ajakirja TENNIS uues numbris E E S T I

Mehed

naised

1.

Jürgen Zopp (TC 2000)

1.

Kaia Kanepi (-)

2.

Vladimir Ivanov (USTA)

2.

Anett Kontaveit (EKSM)

3.

Jaak Põldma (-)

3.

Margit Rüütel (AUDENTES)

Persoon

4.

Jaan Kononov (USTA)

4.

Kadi Ilves (USTA)

Mälestuseks

5.

Priit Pihl (Fellin TK)

5.

Tatjana Vorobjova (TC 2000)

T E N N I S E A J A K I R I

Hind: 4 eur

Nr. 4 (19) sügis 2011

Tulevikutegijad Siim Troost Maileen Nuudi

Maret Ani

Lahkus Tiiu Parmas

Analüüs

Suured postrid ja lugemist

Kuidas ennustada noortennisisti tulevikku?

Mardy Fish Andrea Petkovic

Aasta tegija

Petra Kvitova kaks võitu

POISId 18 1.

Markus Kerner (Fellin TK)

1.

Anett Kontaveit (EKSM)

2.

Henrik Raag (USTA)

2.

Tatjana Vorobjova (TC 2000) Erika Hendsel (EKSM)

3.

Urmas Sõõrumaa 50: intervjuu tennisejuhiga Nüüd 116 lk

!

Persoon - Maret Ani Maret Ani pani tänavu karjäärile punkti ning nüüd on hea võimalus lugeda ajakirjast tema tenniseteest. Urmas Sõõrumaa 50 Eesti Tennise Liidu president Urmas Sõõrumaa, kes 29. novembril 50. sünnipäeva tähistas, räägib, et tema suurim unistus on näha kodustel meistrivõistlustel kõigis vanuseklassides laialdast osavõttu. Kuidas teha kindlaks lootustandva noore hiilgavat tulevikku? Kolme tuntud Eesti tennisetreeneri analüüs näitab, et on olemas palju erinevaid faktoreid, mis võimaldavad hinnata noore mängija andekust ja läbilöögivõimet. Ent samas ei saa kellegi puhul liiga vara anda garantiid, et just temast võrsub tulevane kuulsus. “Kullisilm” - uuendus tennises Rahvusvahelisi tenniseülekandeid näinud inimesed juba teavad, mis on hawk-eye ehk “kullisilm”. Kaia Kanepi treener Silver Karjus leiab, et “kullisilma” kasutamine tennises on end õigustanud. In memoriam - Tiiu Parmas Augusti lõpus lahkus meie seast Eesti üks kõigi aegade parimaid tennisiste Tiiu Parmas. Erakordse võitlusvaimu, ent samas sõbralikkuse ja tagasihoidlikkuse poolest tuntud mängijat meenutab lesk Jaak Parmas. Tulevikutegijad Põgus tagasivaade Eesti noorte meistrivõistlustele koos hulga fotodega. Eraldi on lugu kahest värskest noortemeistrist - Maileen Nuudist ja Siim Troostist.

TÜDRUKUd 18

Taavi Annus (TC Alta)

3.

4.

Anton Pavlov (USTA)

4.

Eva Paalma (TC Alta)

5.

Karl Kiur Saar (TC 2000)

5.

Kadi Ilves (USTA)

POISId 14

TÜDRUKUd 14

1.

Kenneth Raisma (USTA)

1.

Erika Hendsel (EKSM)

2.

Christopher Klettenberg (TC 2000)

2.

Birgit Burk (TC 2000)

3.

Hendrik Inno (Rakvere TK)

3.

Jana Kuzovkova (TC 2000)

4.

Mattias Siimar (AOTK)

4.

Liisa Pajumets (EKSM)

5.

Oskar Lusti (Avantage TK)

5.

Valeria Gorlatš (AOTK)

POISId 12

TÜDRUKUd 12

1.

Siim Troost (AOTK)

1.

Anette Mäelt (EKSM)

2.

Henri Nael (Pärnu Kalevi TK)

2.

Hella Linda Sepman (EKSM)

3.

Carl Bret Parko (TC 2000)

3.

Yvonne Pärn (Pärnu Kalevi TK)

4.

Mark Mägi (AOTK)

4.

Maria Lota Kaul (AOTK)

5.

Karl Magnus Vuuk (Nõmme TK)

5.

Maileen Nuudi (EKSM)

harrastusliigad i LIIGA (MEESÜKSIK)

iI LIIGA (MEESÜKSIK)

1.

Marek Turu

1.

Aivar Riimets

2.

Janno Paas

2.

Raido Rätsep

3.

Martin Lääts

3.

Tõnu Uustalu

4.

Aare Vahimets

4.

Margus Kask

5.

Sixten Raikkerus

5.

Priit Raag

iIi LIIGA (MEESÜKSIK)

i LIIGA (NaisÜKSIK)

1.

Heigo Einblau

1.

Inga-Kai Polonski

2.

Indrek Tool

2.

Merilin Holter Julika Leik

3.

Juri Ivanov

3.

4.

Marek Ojaviir

4.

Piret Mäelt

5.

Toomas Liiva

5.

Karin Küttis

Eesti Tennise Liit | Marsi 4, Tallinn 11316 | tennis@tennis.ee


Eesti Tennise Liit | Marsi 4, Tallinn 11316 | tennis@tennis.ee

Fotod Moskva tenniseturniiri finaalist Võitja Dominika Cibulkova autasustamise taustal paistab uduselt ka Kaia Kanepi. Seekord jäi eestlanna slovakitari varju.

Tele2 GP-turniiri võitsid Vladimir Ivanov ja Kadi Ilves Tondil Tere tennisekeskuses peetud Tele2 GP-turniiril sai meeste üksikmängus esikoha Vladimir Ivanov ja naiste üksikmängus Kadi Ilves (pildil). Ivanov loovutas neljas kohtumises vastastele kokku vaid 7 geimi ja finaalis alistas Jaan Kononovi 6:1, 6:0. Kolmandat kohta jagasid Taavi Annus ja Erik Aunapuu. Naiste üksikmängu finaalis võitis Ilves Erika Hendseli 6:1, 6:2, kolmandat kohta jagasid Heike-Brit Rõss ja Elisa Mai Koonik.

Sponsorid

Kuukiri November 2011  

Kokkuvõte Eesti tennise novembrikuu sündmustest

Kuukiri November 2011  

Kokkuvõte Eesti tennise novembrikuu sündmustest