__MAIN_TEXT__

Page 1

! e m a d i õ S ! a m ö ö S


KĂľige suurem valik kevad-suve kaupa!


Sõidame! Sööma!

SÕIDAME! SÖÖMA! Tallinna lauluväljakule!

M

aikuu esimesel nädalavahetusel saab teoks Eesti esimene omataoline kaksikmess Sõidame! Sööma!. Kui mujal maailmas on kobarmessid populaarsed ja tavapärased, siis Eestis tavatsetakse korraldada pigem ühele kindlale teemale keskenduvaid sündmuseid. Toit ja autod sobivad suurepäraselt kokku, sest nii ühte kui ka teist teeb ja tarbib omal moel iga päev meist igaüks. Tõsi on, et sõitmisest on väga hea tahtmise korral võimalus loobuda ja liikuda jala, aga söömist jätta on lausa eluohtlik!

Eesti suurimale sündmusele on sissepääs tasuta! Suurel toidu- ja autohuviliste üleriigilisel kokkutulekul on potentsiaali kasvada Eesti suurimaks ja sisukaimaks igal aastal toimuvaks sündmuseks, sest siia on põhjust ja huvi tulla igast rahvusest ja igas vanuses pereliikmel ning ka Tallinna külalistel. Sissepääs on Eesti Messide korraldatavatele üritustele ikka tasuta, sest eriti toidu- ja liiklusohutusega seonduvale infole, tooteuudiste ja teenuste tutvustamisele peavad kõik saama ligi ilma selle eest tasu maksmata.

Tulge automessile ilma autota! Kuigi automessi nimi on Sõidame! ja autod on sellel messil eriliselt lugupeetud, soovitavad messi korraldajad seekord saabuda autota, sest liiklemise ja parkimise tingimused on Pirita teel toimuvate Reidi tee ehitustööde tõttu keerulised. Tallinna lauluväljak korraldab külastajate parkimist Mäe, Tiigi ja Mere parklates. Parkimisvõimaluste kohta saab lisainfot messi korraldajalt infopunkt@eestimessid.ee või telefonil 554 3000.

Kohtumiseni 3.–4. mail Tallinna lauluväljakul!

Eesti Automess – Sõidame!

Eesti Toidumess – Sööma!

Tallinna lauluväljakul Reedel ja laupäeval 3.–4. mail 2019 Avatud kella 11.00–20.00 Sissepääs tasuta. Lisainfo: www.automess.ee www.toidumess.ee infopunkt@eestimessid.ee +372 554 3000 Korraldaja: Eesti messid OÜ, www.eestimessid.ee

Eriväljaanne valmis koostöös OÜ-ga Eesti Messid. Väljaandja: AS Ekspress Meedia Erilahenduste ja sisuturunduse osakonna juht: Irmeli Karja, irmeli.karja@ekspressmeedia.ee Reklaam: Jarmo Süvaoja Trükk: AS Printall

Automessi patroon, autosportlane ja sõidukoolitaja Margus Murakas ja Toidumessi patroon, pärjatud tippkokk Angelica Udeküll kutsuvad kõiki sisukale ja maitsvale kaksikmessile. Aprill 2019 • 5


Sõidame! Sööma!

Eesti Automess – SÕIDAME! Amservi uudised: uus Toyota Camry,

UPS tutvustab elektrilisi tarbesõidukeid Kuulus ja kiire pakikuller UPS esitleb messil elektriautosid, mis pannakse sõitma esialgu Tallinna vanalinnas, Kalamajas ja muudes Tallinna miljööväärtuslikes piirkondades, kus on vähe tööstust ning mille õhku tahaks väljaheitegaasivabana hoida. Ühetonnise kandevõimega väikeveokid sobivad ideaalselt linnakeskkonda kullerivõi teenindamistranspordiks. Elektriautod on pärit Taani Kuningriigist, kus rahvuslik postivedu on juba kasutusele võtnud kümneid selliseid veokeid. Tulge uudistama!

RAV4 ja Corolla

Topauto 25. sünnipäevapeol osalevad SEAT, SsangYong, Hyundai ja Suzuki SEAT on väljas uuendusliku linnamaasturiga Tarraco ja eriti ökonoomse maagaasil töötava Leon TGI-ga. Hyundail on kohal kolm uut mudelit – värske disainiga Tucson, sportkupee i30 Fastback N ja kirsiks sünnipäevatordil on Kona. Suzuki tutvustab värskeid linnamaastureid Jimny ja Vitara. SsangYong Rexton pakub 60-aastast kogemust nelikveoliste valdkonnas. Tule tähista meie sünnipäeva, tutvu innovatiivse mudelivalikuga ja tee proovisõitu!

Eesti esmaesitlusena ja ka proovisõitudeks on kohal tuliuus Toyota Camry, mis pärast 14 aastat eemalolekut naaseb uuesti Eesti turule! Uuenduskuuri on läbinud ka RAV4 ja samuti on kohal maailmas müüduim mudel Corolla oma kolme uuenenud keretüübiga – sportlik luukpära, klassikaline sedaan ning ruumikas ja vinge universaalkerega Touring Sports. Uudismudelite kõrval on kohal ka ülejäänud Toyota mudelivalik.


Škoda esmaesitleb Scalat

Sõidame vastu seina ja lustime 100-aastase Fordiga!

Škoda Tallinna esindusel on hea meel kutsuda teid Škoda Scala esmaesitlusele Tallinnas! Lisaks uhiuuele Scala mudelile saab Škoda alal tutvuda ka ühe populaarseima Škoda mudeli – linnamaastur Kodiaqi erinevate versioonidega. Proovisõitudeks on kohal kogu Škoda mudelirivi, sealhulgas Octavia CNG!

LaitseRallyPark võimaldab huvilistel proovida, mis tunne on autoga vastu seina sõita. Lisaks saab LaitseRallyPark automessi proovisõidualal teha lustisõite 1920. aasta Ford T-ga, uudistada parimaid palasid Laitse vanasõidukite kollektsioonist ja külastada laste oma väikest liikluslinnakut.

Auhinnagala Aasta Autotegu Eesti Automessil pärjatakse suuremat tunnustust ja avalikkuse tähelepanu ning austust väärivad teod autoteo auhinna ja tunnustusmärgi avaliku kasutamise õigusega. Auhinnagala Aasta Autotegu 2019 toimub Sõidame! laval reedel, 3. mail algusega kell 17.00. www.autotegu.ee

Autoekspert tutvustab kodust laadimisjaama Webasto Pure on spetsiaalselt koduseks kasutamiseks mõeldud laadimisjaam, mis võimaldab laadida elektriautot lihtsalt ja turvaliselt. Tule tutvuma!

Import Auto esitleb Heico Sportiv tuuninguga Volvosid Sõltumatu Volvo spetsialisti Import Auto boksis saab näha ja proovida uusi ja ägedaid Heico Sportiv tuuninguga Volvosid. Kohal on uus Volvo V60, XC40, XC60, S90, V90 ja XC90.


Sõidame! Sööma!

Eesti Automess – SÕIDAME! Mobire ja Rentest tutvustavad rendi- ja haldusteenuseid Mis on täisteenusrent, autorent ja autopargi haldusteenus – sellest messil räägimegi. Meie lipulause: "Sina tegele oma põhitööga, meie spetsialistid tegelevad autodega – nii hoiad kokku kulusid ja aega!"

NOBE – tehtud Eestis! Eesti Automessil Sõidame! on au esitleda esimesena Eesti rahvale meie oma loodud autobrändi Nobe. Esitlusele tulevad Nobe 100 ja Nobe 100 GT, millel on peale palju muu huvitava ka teisaldatav klaaskatus! Nobe ootab külastajaid messihalli esimesel korrusel.

Rolling Unit by Maru tutvustab liikuvaid ruumilahendusi Disainime ja toodame mobiilseid ruumilahendusi, mis võimaldavad osutada teenust uutes ja unikaalsetes kohtades! Oleme spetsialiseerunud militaar-, pääste- ja meditsiinivaldkonnas kasutatavate mobiilsete ja teisaldatavate lahenduste projekteerimisele ja tootmisele. Tule tutvuma!

Mobile.ee ja Autoekspert kutsuvad: tule ja saa Eesti automeistriks! Messi lava alas korraldatavate Eesti automeistrite võistluste eesmärk on leida rahva seast kõige andekamad ja osavamad ning pärjata neid lisaks auhindadele ka väljateenitud üleriigilise au ja kuulsusega. Reedel, 3. mail kell 18 selgitatakse Eesti meister autoratta vahetamises ja laupäeval, 4. mail selgub Eesti meister autokiikumises. Messi sissepääs ja võistlusel osalemine on tasuta, registreerumine toimub kohapeal. Lisainfo: www.automeistrid.ee.


Motokaubad esitleb Benelli uudismudeleid ja teeb proovisõitu Motokaubad toob esmakordselt rahva ette legendaarse Itaalia mootorrattatootja BENELLI 2019. aasta uudismudelid TRK 251, Leoncino 250 ja Benelli 502C. Samuti saab tutvuda juba BENELLI üha pikeneva mudelisarjaga. Motokaubad pakub messi raames ka proovisõiduvõimalust oma tootevaliku kõige populaarsemate mootorratastega, registreerumine kohapeal!

ELMO-ga messile ja koju muretult, sõpradega ja ummikuta!

Motohobi esitleb moodsaid elektrisõidukeid Motohobi esitleb messil SUPER SOCO elektrimopeede, DOOHAN-i elektrirollereid, ANAIG QUICK-i mopeedautot ja CFMOTO mootorrattaid, ATV-sid ja UTV-sid. Väljapaneku põhirõhk on pandud uuele tulevale ajastule ehk elektrile, kui sõidukid on nii ökonoomsed, modernsed kui ka keskkonnasõbralikud.

Sõidame messile keskkonnasäästlikult ja parkimiskohtade üle muretsemata! Automessi ajal on Oru väravas avatud ELMO Rendi elektri- ja hübriidautode rendipunkt. Nii saab soodsalt ja muretult tulla messile või lahkuda messilt rendiautoga, muretsemata parkimiskoha pärast. Sõiduhind alates 4 €. Võtmevaba renditeenuse kasutamiseks on vajalik registreerida end elmorent.ee lehel teenuse kasutajaks, valida sobiv vaba auto kaardirakenduselt ja asuda messi poole teele. Teenus on võtmevaba – auto uste avamiseks, sulgemiseks ja käivitamiseks kasutad oma mobiili. Keskkonnasõbraliku sõidujagamisteenuse propageerijana tuletame meelde, et seltsis on segasem – tulge messile ikka kambakesi ja nautige koos puhast sõidurõõmu ELMO Rendiga! Ühissõidurajal elektriautoga liigeldes saate vältida ka ummikuid! Lisainfo ja eelbroneerimine: 24/7 klienditugi info@elmorent.ee või 527 2626.


www.alertauto.eu Autodega tegelevad tõelised spetsialistid, tagades täpse diagnostika ja vajaliku remondi. Lisaks pakume autode kere- ja värvitöid. Pakume teenuseid pirnivahetusest kapitaalremondini. Suudame pakkuda kiiret kaubatarnet ja teenindust, kaotamata kvaliteeti. Tarnime vastavalt kliendi soovile nii originaal- kui ka B-varuosi. Vajadusel pukseerime auto kohapeale, remondime ja klient saab järele tulla juba korras autole. Klientidele pakume vajadusel asendusautot.

OOTAME TEID AUTOREMONDIKESKUSES AADRESSIL KOTKA 3A TEL 668 4911 // 511 7667 AVAME 2. MAIL UUE TEENINDUSKESKUSE AADRESSIL KOTKA 3A

Meie peamisteks ülesanneteks on sõidukite mootorite ja käigukastide remont ning hooldus. Teostame remondi- ja taastustöid kõikidele bensiini- ja diiselmootoritele. Remondime sõiduautode ja väikekaubikuteautomaat- ja manuaalkäigukaste. Asukoht: Kotka 3a, Tallinn tel 646 1491, 565 2080 info@toukur.ee

www.toukur.ee S! NÜÜD AVATUD KA VILJANDI

TÕUKUR OÜ tel 5919 0100 INFO@TOUKUR.EE


Sõidame! Sööma!

LAITSERALLYPARK

kutsub Tallinna lauluväljakule proovisõidule!

E

estis on kümneid uhkeid autoesindusi ja -salonge, kuid kõigis neis proovisõitu tegemas käia pole aega isegi tõsisemal autosõbral või huvilisel, kes autot osta soovib. Seepärast on LaitseRallyPark andnud nime Eesti Automessi – Sõidame! suurele proovisõidualale, mis laiub lauluväljaku nõlval otse Gustav Ernesaksa silme all. Kui varem on siinsamas, riigi väärikaimal nõlval, nähtud Tallinna Rally raames kihutamas autosportlasi, siis nüüd on igaühel harukordne võimalus katsetada kahel messipäeval 40 erinevat väärt autot, lisaks mootorrattaid ja rollereid. Kohal on Škoda, Seat, Hyundai, Subaru, Toyota (nimekiri täieneb).

Kel sõiduoskust vähem või lihtsalt pelgab võõra autoga rajale minna, sellel pole põhjust muretsemiseks, sest peale selle, et rada on lihtne ja hästi tähistatud, sõidab kõrvalistmel kaasa ka lahke autoesinduse töötaja, kes jagab proovitava auto kohta infot ja selgitusi. Proovisõidu autode parkla ja start rajale asub lauluväljaku tuletorni kõrval. Eelregistreerimine ei ole vajalik, tuleb vaid tulla kohale ja võtta kaasa juhiluba. Proovisõitmine, nagu ka sissepääs messile, on kõigile tasuta! Proovisõitmiseni 3.–4. mail Tallinna lauluväljakul kell 11.00–20.00!

Lisainfo: www.automess.ee


50 - PROOVISÕIDU ALA LIIKUST SUUNAVAD MÄRGID


Mõned aastad tagasi sõitis nii mõnegi väiksema linna või asula keskväljakule Vähiliidu kirjadega furgoon, mis paikseks jäädes paisus aga kaks-kolm korda suuremaks nagu pärm. Tegemist oli MDSC Systemsi ehitatud liikuva ruumilahendusega, mis võimaldab olla kogu oma äri ja teenusega alati just seal, kus on kliendid. Tänaseks oleme välja arendanud kaubamärgi ROLLING UNIT by Maru. Meie eesmärk on pakkuda klientidele unikaalset liikuvat ruumilahendust, mis on disainitud ja toodetud täpselt kliendi vajadustest lähtuvalt. Automessil oleme tutvustamas külgedele laiendatavaid ruumilahendusi, mis on paigutatud autole või haagisele. Erilahendusena näitame Rolling Unit 3-in-1 Truck mudelit, mille kasutusotstarve on spordivõistlustel ajavõtu ja fotofiniši võimekuse pakkumine. Rolling Unit lahenduste kasutusotstarve on piiramatu.

Tel +372 650 8820 info@rollingunit.com www.rollingunit.com


EESTI AUTOMESS Sõidame! 2019 eksponendid

E h it a j at e t ee 1 2 2 , T a l l in n


Parim valik kontrollitud kasutatud autosid! Lisaks autode tellimine hooldus ja remont

Parim valik koha peal


Diiselmootoriga sõidukite üheks probleemiks on DPF (tahmafiltri) ummistumine. Sellel võib olla erinevaid põhjuseid:

Tahmafiltri ummistuse korral on kõige turvalisem lahendus filtri pesemine. Pesemise eelised:

• autoga sõidetakse väga lühikesi distantse

• sõiduki juhtplokki (ECU) ei

ning mootor ei saavuta vajalikku temperatuuri, et DPF suudaks ennast ise Enamikul

tänapäeva

diiselmootoriga sõidukitel

ja

rasketehnikal

on kasutusel erinevaid DPF-filtrite rite)

(tahmafilt-

kombinatsioone

koos katalüsaatoritega. Selle

süsteemi

üles-

andeks on puhastada heitgaasid

kahjulikest

ühenditest.

Kui

DPF

(tahmafilter) on tahmaga täitunud teatud piiri-

ära puhastada(regeneratsioon); • auto mootor pannakse seisma enne regeneratsiooni tsükli lõppu; • autol ei jätku kütuse põletamiseks piisavalt õhku (nt turbo probleemid); • EGR-klapi rike; • auto pihustid ei ole korras; • auto suur läbisõit.

• ei lõhu filtri keraamilisi osi; programmeerita ümber; • pestud tahmafiltri läbilaskevõime on uue filtriga samal tasemel; • filtri pesemine on soodsam, kui uue filtri soetamine. • Karla

Auto

peseb

tahamfiltreid

kasutades uudset FFSolution tehnoloogiat, selle käigus pestakse tuhk ja muud sinna kogunenud tahked osa-

Ummistunud filtri põhilised tunnused:

kesed filtrist täielikult välja. Seejärel

• DPF filtri kujuline märgutuli armatuurlauas;

filter kuivatakse ühtlase ja kuuma

• mootori võimsus väheneb;

õhuvooluga (kuni 70C).

• kütusekulu suureneb; • õlitase mootoris tõuseb.

ni, suurendatakse DPFi temperatuuri 600 °C-ni, mille käigus põletatakse filtrisse kogunenud

Pesu ei kahjusta filtri keraamilist struktuuri ning on keskkonnasõbralik. Pärast sellist puhastamist on filter kuni 100% uue vääriline. Autode remonti-ja hooldust pakkuvad ettevõtted ei soovita filtreid ära lõiga-

tahm (regeneratsioon).

ta. Lõikamisega tehakse tihti sõidukile

Tuhk aga jääb filtrisse ja

pöördumatut kahju ning hilisem

ummistab lõpuks DPFi

diagnoosimine ja remont võib osutu-

kanalid.

da kordades kulukamaks.

Karla Auto OK OÜ Tuleviku tee 4a, Peetri alevik, Rae vald karla@karla.ee www.karla.ee


Sõidame! Sööma!

Eesti Toidumess – SÖÖMA! Salvest tutvustab Prestó ökoloogilisi valmissuppe Uus Eesti smuuti, Korea kimtši ja taimne piim toidumessil! Sume Green tutvustab Eesti esimesi sügavkülmutatud smuutisegusid. Gotsu pakub ehtsat Korea kimtšit, mis on fermenteeritud Hiina kapsas, tehtud tšillihelvestest, porrust, ingverist ja küüslaugust. Wmbaltic OÜ tutvustab taimset toodet nimega Nemoloko, millel ei ole piimaga mingit seost peale kasulikkuse.

Uued supid on kohe tarbimisvalmis ega vaja veega lahjendamist, ainult soojendamist. Pakend on pehme, alumiiniumivaba ja sobib ka mikrolaineahju. Tule tutvuma!

Karamelle šokolaadiköök pakub maitsvat käsitööd Karamelle šokolaadiköök pakub nii lapsepõlvest meelde jäänud maitseid kui ka tänapäevaseid trendikaid käsitöökomme.

Toiduliit tutvustab Eesti parimaid toiduaineid Toiduliidu messialal on võimalik külalistel tutvuda 2019. aasta Eesti parimate toiduainetega. Kohapeal toimub ka parimate toodete degusteerimine. Astuge ligi, asume Toiduliidu messilava ees, keskväljakul.

Lihahõrgutised Schwarzwaldi puhtast loodusest Polytrade Gurmee tutvustab nüüd ka Eestis saadaolevaid kuulsaid Schwarzwaldi lihahõrgutisi.

3.- 4. MAI TALLINNA LAULUVÄLJAKUL

Epiim kutsub Sind toidumessile „Sööma“ Epiima boksis (T64) pakume laia valikut kodumaistest juustudest ning tutvustame uudistooteid.

www.epiim.ee


Sõidame! Sööma! Suitsune Kirss, Tige Tikker ja Magus Mango tulevad Toidumessile!

Vahemeremaitsed lauluväljakul Filos esitleb vahemerelisi hõrgutisi messi peaalleel. Tule maitsma ja ostma!

Treppoja Sahver esitleb kolme selle hooaja grillkastet: Suitsune Kirss, Tige Tikker ja Magus Mango.

Nudist tuleb Rabarba ja uudistega

Alkoholivabad veinid, õlled ja kokteilid Alkovabapood.ee tutvustab Nobeli preemia gala ametlikke alkoholivabasid Pierre Zero veine, lisaks alkoholivaba õlut Adnams Ghost Ship Inglismaalt ning alkoholi- ja gluteenivaba õlut Ambar Hispaaniast. Kõige tipuks on kohal ka alkoholivaba rumm & koola ja džinn & toonik.

Peenjoogivabrik Nudist osaleb messil Eestis juba kuulsust kogunud Rabarbra vahuveiniga ja võtab ka häid uudiseid kaasa.

Ehedat Eesti lihatoodet igale maitsele! Peensingivabrik Frank Kutter ja Singikuningad hoiavad Eesti lihatootjate lippu kõrgel.

Atla Mõis esitleb: Berliini joogifestivali meadaliomanik on kohal Messihalli siseruumis tutvustab kangeid napse Atla Mõis. Uudisena tulevad esitlemisele Vanaema Kirsinaps ja Mõisaproua Kirsinaps. Väärikas valikus on ka Muistne Õunanaps, mis pärjati sel aastal Berliini joogifestivalil pronksmedaliga.


Sõidame! Sööma!

Eesti Toidumess – SÖÖMA! Türi Pritsumehed pakuvad hõrku liha Eesti kuulsaimate BBQ- ja grillimeistrite restoran kannab nende catering-ettevõtte nime BBQ Service ja asub messi peatänava ääres Grillimessi tänava ristmikul auväärsel kohal.

Uulitsa tänavagurmee Eesti tänavatoidu lipulaev Uulits rõõmustab uusi ja vanu fänne Mere väravast saabudes.

Aquaphor pakub puhast vett Puhast vett pakub kõigile Aquaphor, kelle veevõtukoht asub peaallee ristmikul juba traditsiooniks saanud asukohas. Siia on oodatud nii restoranipidajad kui ka eramute ja korterite omanikud tutvuma vee puhastamise võimalustega.

Balthasar tutvustab uhkeid küüslaugumaitseid Messi peaalleel avatud Eesti esimeses küüslaugurestoranis saab eelroast magustoiduni valida küüslaugu erinevate tugevusastmete vahel.

Olivia Resto esitleb uusi ja põnevaid maitseid Tallinna piirilt Peetrist pärist Olivia Resto osaleb toidumessil esimest korda ja pääses kohe peaalleele! Tulge nautima!


Sõidame! Sööma! Õhus on suveja grillihõngu ... Kutsu Kokk Koju! pakub mereande Kui tavaliselt tuleme teile koju kokkama, siis seekord pakume toidumessil hõrgutavaid mereande. Tulge meie pererestorani!

Cocktail Catering pakub parimat

Kui Rakvere LK suverestoran küpsetab omi uudiseid, siis Osmani grillimeistrid pakuvad plangul valmistatud parti, Armeenia rahvuslik grillirestoran hiilgab lambakarreega ja Kert Pae pererestoran küpsetab laia valikut vorstist kalani.

Messi keskalleel on avatud suvine kokteilibaar parimate alkoholivabade ja alkohoolsete kokteilidega. Siirupid keedetakse siin ise ning kõik komponendid on värsked ja kvaliteetsed. Eesti kokteilimeistrid Heinar ja Kristo on teie teenistuses!

Kuulsad Vahvlihaldjad oma hittidega Hästituntud vahvliküpsetajad leiab maiasmokk Grillimessi tänava algusest, saadaval on nostalgilised krõbedad vahvlid, täidisega vahvlid ja tassikoogid.

Hollandi minipannkoogid on kohal Hollandi minipannkoogid ehk Poffertjes on Eesti tänavatoidumaastikul uus maiuspala, tutvustades ennast nüüd ka toidumessil. Olge hoiatatud: need koogid võivad teile tõsiselt meeldima hakata!


Sõidame! Sööma!

Toidumessil toimub palju MAITSVAT JA PÕNEVAT! Nutikas toidufotokool – tule osalema, kohtade arv on piiratud

Eesti toidumeistrite võistlused – igaüks on oodatud osalema

Reedel algusega kell 12.00 lauluväljaku messihalli 2. korrusel toimuv NUTIKAS TOIDUFOTO TOIDUFOTOKOOL.EE mitmekülgne ja mänguline suur koolituspäev sisaldab teemasid, mis on toidu pildistamise ning avaldamise juures kõige olulisemad. Koolitajad on oma ala tipptegijad: Tuuli Mathisen, Ragne Värk, Toomas Seppel, Virgo Haan ja Herkki Ruubel. Registreerumine ja ajakava: www.toidufotokool.ee

Reedel toimuvate võistluste eesmärk on leida kõige andekamad ja osavamad toidumeistrid ning pärjata neid auhindadele lisaks väljateenitud üleriigilise au ja kuulsusega. Kell 12.45 Toiduliidu laval algavate Maks&Mooritsa Eesti viilutamise meistrivõistluste raames viilutatakse keeduvorsti. Kell 13.45 algavatel M.V.Wooli Eesti kalafileerimise meistrivõistlustel fileeritakse angersäga ja kell 15.15 kooritakse Laheotsa Eesti kartulikoorimise meistrivõistlustel Eesti kartulit. Lisainfo: www.toidumeistrid.ee.

Aasta toiduteo auhinnagala

IDUTEG pakub reeEesti Grilliliit TO U A del algusega kell 13.00 maitsmiseks selle suvehooaja grilltooteid ja A TOIDUTE ST -kastmeid, mida poodidest osta saab. Suur degustatsioon toimub Grillimessi tänaval. Laupäeval hindavad grilltooteid Eesti Grilliliidu kohtunikud – liitu Grilliliiduga ja saa kohtunikuks! www.grilliliit.ee GU

28 • Aprill 2019

Eesti Grilliliit kutsub degusteerima ja liituma! 19 20

Igal aastal pärjatakse toiduvaldkonnas tegutsevate erialaliitude ja organisatsioonide arvates suuremat tunnustust ja avalikkuse tähelepanu ja austust väärivad teod aasta toiduteo auhinnaga ning tunnustusmärgi avaliku kasutamise õigusega. Auhinnagala toimub 3. mail Toiduliidu laval algusega kell 18.00. Lisainfo: www.toidutegu.ee

Igal aastal toimuva konkursi eesmärk on tutvustada Eesti joogitootjaid, edasimüüjaid ja nende tooteid ning selgitada välja nii alkoholiga kui ka alkoholivaba aasta suvekokteil. Konkurss algab Toiduliidu laval reedel kell 16.30. Lisainfo: www.suvekokteil.ee

AAS T

Mõlemal messipäeval toimuvad avaliku pimehindamisena Santa Maria Eesti meistrivõistlused maitseainete tundmises. Santa Maria võistlusplats asub messi peatänaval (keskalleel) Messiraadio lavaga ristmikul. Laual on arvamiseks basiilik, kaneel, karri, ingver, münt, paprika, till, tüümian, must pipar, rosmariin, pune, petersell, estragon, tšillipipar, koriander, kurkum, muskaatpähkel, vürtsköömen, valge pipar ja kardemon. Osaleda saavad kõik kohale tulnud soovijad, eelregistreerimine ei ole vajalik.

Eesti suvekokteil – tulge degusteerima!

AA

Santa Maria Eesti meistrivõistlused maitseainete tundmises

Kellest saab Eesti 2019. aasta kelner? Eesti Kelnerite Liit korraldab võistluse eesmärgiga pärjata parimatest parimad väärikatele auhindadele lisaks väljateenitud üleriigilise au ja kuulsusega. Messi teisel päeval kell 13.30 Toiduliidu laval algaval võistlusel flambeeritakse, volditakse salvrätikuid, valatakse täpselt Pulsi alkoholivaba õlut ja serveeritakse torti. Lisainfo: www.eestikelner.ee

Eesti meistrivõistlused toidu pildistamises nutiseadmega Laupäeval, 4. mail kell 12.00– NUTIKAS TOIDUFOTO EESTI MEISTRIVÕISTLUSED 18.00 toimub kõigile avatud võistlus nutiseadmega toidufotode tegemises. Tule pildistama – saa kogemust, tunnustust ja auhindu. Ehk oled just sina 2019. aasta Eesti meister toitu pildistamises nutitelefoniga! Lisainfo: www.toidufotokool.ee

Eesti mahekonverents "Vali mahetoit, hea sinule, hea loodusele!" Reedel algusega kell 12.00 toimub Cafe Gustavi konverentsisaalis Eesti mahekonverents "Vali mahetoit, hea sinule, hea loodusele!". Oma kogemusi mahetoidu tootmisel ja turustamisel jagavad tootjad, töötlejad, toitlustajad ja eksportijad. Konverentsist on oodatud osa võtma tarbijad, tootjad, töötlejad ja turustajad. Osalemine on tasuta, selleks tuleb eelregistreeruda aadressil www.mahekonverents.ee.


Sõidame! Sööma!

M

õni aeg tagasi avat i Ta l l i n n a va n a linnas üks söög ikoht, kus pakutakse imelisi gurmeeburgereid. Burgerite võluks – peale nende imelise maitse – on kompromissitu kvaliteet. Käsitsi valmistatud kuklite vahele pannakse üksnes eestimaisest maheveise- või lambalihast valmistatud pihvid ja muud hõrgud lisandid. Janu kustutamiseks pakutakse aga käsitööõllede ja mahejookide põnevat valikut. Jutt käib armsast perekonnarestoranist nimega Mini Burger Factory. Restorani kööki juhib peakokk Martin Aule, kes on oma kokakunsti mitu aastat Ameerika Ühendriikides täiustanud ning kellele on antud Eestis tiitel kvaliteetburgerite kultuuri sissetooja. Martin Aule partner Krista Jansen hoolitseb rahaasjade ja töötajate eest. Krista on töötanud keskkonnaalal peaaegu 15 aastat ning just tema algatusel on restorani jõudnud ka keskkonnateadlikum maailmavaade. Isegi teenindajate põlled on valmistatud taaskasutatud teksariidest. Kuna perekonnas on alati mahetoitu au sees hoitud, oli igati loogiline, et sama põhimõtet järgitakse ka oma äritegevuses. Kuid see tegus paar ei asunud tegutsema nullist. Nimelt on Mini Burger Factory suurema restorani – Estonian Burger Factory – noorem pereliige. Estonian Burger Factory on muuseas esimene restoran Eestis, millele on antud mahemärk. Ja seda traditsiooni jätkatakse ka Mini Burger Factorys.

EESTI PARIMAD BURGERID

gurmeeburgerite sissetoojalt

Tõelised burgerid ja eestimaise maheveiseliha maitse Ehkki menüüs leidub palju põnevat, on Mini Burger Factory menukaimad road komplektid kolmest miniburgerist ja neid täiustavatest õlledest. Selle uudse käsitluse on suurima rõõmuga vastu võtnud nii kohalikud gurmaanid kui ka maailma näinud turistid. Kuna midagi seesugust ei ole Eestis varem kunagi pakutud, on kii30 • Aprill 2019

Mini Burger Factory Pikk tn 47 Vaata ka facebook: miniburgerfactory

Estonian Burger Factory Pärnu mnt 41a Vaata ka: http://ebf.ee/en/

dusõnad täiesti mõistetavad. Kuid peale puhta, maheda ja värske tooraine on kõiges selles süüdi ka keraamiline söegrill Big Green Egg oma suurepäraste küpsetamisomadustega. Grill osaleb pea kõigi menüüs loetletud roogade valmistamises, isegi käsitöökuklitele kena krõbeda kooriku andmisel. Neile, kes ei ole erilised veiseliha sõbrad, pakub restoran pihve, mis on valmistatud kanalihast, tuunikalast või suisa köögiviljadest. Ka need, kes ei soovi süüa burgerit, ei lahku siit tühja kõhuga. Ehkki suppe menüüst ei leia, on pakutava seas korralik valik tänava- ja veganitoitu, eri salateid ning magustoite. Magustoitude puhul on probleem aga see, et pärast hõrgutavaid roogi on desserdi jaoks tavaliselt liiga vähe ruumi alles. Seega, kui olete kindlalt otsustanud, et naudite tükikest juustukooki või hõrku käsitsi valmistatud pulgajäätist, alustage sellest, et pange juba hommikul selga avaramad riided, et saaksite rahumeeli toitu nautida. Et restoranikülastus oleks täiuslik, pakume toidu kõrvale suurepärast valikut käsitööjooke: alustades limonaadidest ja lõpetades eri õlledega, isegi kohalik kali on menüüs omale väärika koha leidnud. Mini Burger Factory pakub lisaks eri sorti mahesiidreid ning mahedat punast ja valget veini. Soojade jookide seas on külastajate lemmikuks saanud maheteed, mis on valmistatud Eestimaa loodusest korjatud taimedest.


EESTI TOIDUMESS – SÖÖMA! 2019 eksponendid


Sõidame! Sööma!

KAMADO JOE –

parim viis grillimiseks Elav tuli ja hõõguvad söed on üheks elu aluseks: tuli soojendab meie kodusid, söed aga valmistavad meie toitu ja soojendavad seeläbi meie südameid. Grillide tootja Kamado Joe üheks põhiliseks motoks ongi pakkuda inimestele alati paremat viisi, kuidas grillida.

Classic II Big Joe III Joe Jr.

V

iimastel aastatel on inimesed hakanud mõistma, et suurepärase grilltoidu valmistamiseks ei piisa vaid kõrgel tasemel lihatüki või kala valimisest, selle toidu õigest marineerimisest, sest ülisuurt rolli mängib hea maitse saavutamisel ka see, millist grilli, grillsütt ning selle söe süütajat kasutatakse. Piltlikult ei suuda ka maailma parim piloot Žiguliga rallimaailma vallutada, isegi kui autosse valatakse kõige äkilisemat kütust.

Keraamiliste grillide võidukäik Mainitud olukorra mõistmine on viinud inimesed aga seisu, kus aina enam leitakse tee tavaliste metallgrillide juurest keraamiliste grillide 34 • Aprill 2019

juurde. Sellel on peamiselt kolm põhjust: keraamilised grillid küpsetavad liha paremini ja ühtlasemalt, keraamilised grillid on lihtsamad kasutada ning kolmandaks näevad nad kaunid ja elegantsed välja. Kamado Joe grillide kaunis punane värv näitab juba kaugelt ära, millises majas või ajas elab tõeline grillija. “Nagu ka eelmised mudelid, on kolmanda generatsiooni Kamado Joe grillid välja töötatud koostöös ühe tuntud Harvardi ülikooli innovatsiooniettevõttega. Paremaks teeb uued mudelid suurem varustuse tase ning uuendatud on ka grilli kuju – see muutus võimaldab grillis korraga rohkem liha küpsetada. Uute grillimude-

lite varustusse kuulub innovatsioonina näiteks seade, mis paneb suitsu ja kuuma õhu grilli sees hüperbooliliselt liikuma, see aga tähendab, et üks ja sama suits puutub küpsetatava toiduga mitu korda kokku ja suitsetamine on efektiivsem. Koguseliselt on uute mudelitega võimalik korraga küpsetada kuni kolm korda rohkem,” selgitab Kamado Joe Eesti esindaja Gustav Martin. Keraamiliste grillide puhul on äärmiselt oluline ka nii-öelda kumulatiivne kuumus ehk siis asjaolu, et grilli põhjas olevad söed ajavad kogu keraamilise grillikera kuumaks ning nii ei küpseta grilli tõstetud liha või kala ainult söed grillitava all, vaid kuu-


Sõidame! Sööma!

mus kiirgab ühtlaselt kogu grillist. Kui nüüd siia lisada ka see hüperbooliliselt liikuv suits ja kuumus, siis on tagatud, et iga liha, kala või kasvõi kook saab küpsetatud nii, et säilivad maitsed, mahlasus ja tekstuur. Nende grillidega on võimalik grillida mitmekilone ribitükk selliselt, et liha on ühes tükis, mahlane ja maitsev, ribikondid aga tulevad lihast välja kahe näpuga tõmmates. “Meeles tuleb pidada, et Kamado Joe grillid on mõeldud absoluutselt igale inimesele. Meie filosoofia ongi, et meie grillidega saab olla igaüks tippkokk. Meie grillid teevad enamiku töö inimese eest ise ära. Grille tuleb pisut tundma õppida, kasutada selles head sütt ning siis lihtsalt nautida imelisi tulemusi,” lisab Gustav ning ütleb veel, et kõige populaarsem mudel on Eestis Kamado Joe Classic Joe, mis on kodumajapidamisse kõige optimaalsema suurusega grill. “Samas on Kamado Joe mudeli valikus ka suuremad grillid, eriti suurtele grillimissõpradele. Samuti näiteks

restoranidele ja catering-firmadele sobilikud grillid,” räägib Gustav.

Kamado Joe küpsetab nii ulukiribi kui ka kapsapiruka Kui vaadata lähemalt otsa Kamado Joe grillide lisavarustusele – need on siis erinevad grillrestid, -pannid, -plaadid –, siis erinevalt tavalistest ja levinuimatest grillidest on Kamado Joe grillid õues küpsetamise terviklahendused. Tegemist on ahjuga, mis küpsetab kõike, erineb vaid see, kuidas tekib soojus – grillsöe põletamisel. Kusjuures on võimalik ühe grillitäie kuumade sütega küpsetada järjepidevalt kuni 12 tundi. “Meie grillidega saab valmistada absoluutselt kõike - alates seakoodist kuni kapsapirukani. Ka pitsa küpsetamiseks sobivad need grillid väga hästi. Küpsetustehnikast ikkagi sõltub see, mida täpsemalt valmistada saab. Grillid võimaldavad näiteks nii väga madalal temperatuuril suitsutada liha või kala kui ka valmistada toitu väga kõrgetel temperatuuridel – anda näi-

teks fileele värv ja suitsumaitse. Kasutades aga “Low and Slow”-tehnikat, saab küpsetada ka vapustavat rebitud liha,” lisab Gustav. Kamado Joe grillide hinnad on mudeliti väga erinevad: Kamado Joe kõige väiksem Grill on Joe Junior ja selle hind on 549 eurot. Kõige populaarsem mudel on aga Joe Classic II ja selle hind on 1490 eurot. Sellel aastal turule tulnud uus mudel Joe Classic III maksab 1999 eurot. Suurematele grillimissõpradele on pakkuda Kamado Joe Big Joe-mudelid, mille hinnad on vastavalt siis: Big Joe II 2290 eurot ja Big Joe III 2799 eurot. Samuti on mudelivalikus proffidele mõeldud Kamado Joe “ProJoe”, mille hind on 4800 eurot. Kõikide grillidega saab tutvuda kodulehel www.kamadojoe.ee

Aprill 2019 • 35


Sõidame! Sööma!

Eesti Automess – SÕIDAME! Eesti Automessi laval toimuvad temaatilised esitlused ja esinemised. Lisaks tutvustavad Eesti Showmessi – Lavale! nii uued kui ka juba tuntud artistid oma kavasid, mida saab erinevate ürituste sisustamiseks tellida. Messiraadio laval tutvustatakse väärt teemasid ja räägitakse põnevat autojuttu. Reede, 3. mai Sõidame! lava 11.00 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ TAIMO J. 11.30 – Eesti Automess – Sõidame! avamine 12.00 – Sõidame! esitleb: Vestlusring "Naised liikluses" – erikülaline Evelin Ilves 12.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ DEFFENLO 13.00 – Sõidame! esitleb: Glassdrive – kas klaasi parandada või vahetada? 13.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ HISTO 14.00 – Sõidame! esitleb: ELMO Rendi elektri- ja hübriidautod võtmevabaks lühirendiks 14.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ ARMIN JAEMAA 15.00 – Sõidame! esitleb: Droon.ee elektriliikurid 15.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ KEPLER 16.00 – Sõidame! esitleb: Made in Estonia – NOBE ja Tudengivormel 16.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ HELERIN 17.00 – Aasta Autotegu Auhinnagala 18.00 – Autoekspert esitleb: Eesti automeistrite võistlused – Eesti meistrivõistlused autoratta vahetamises 19.00 – Eesti Showmess esitleb: Kolumbus Kris 20.00 – messipäeva lõpp Lava kõnejuhid on Margus Murakas ja Raiko Ausmees

Messiraadio lava 13.00 – messiuudised 13.10 – Saatekülaline on Nordauto 15.00 – messiuudised 15.10 – Saatekülaline on onlinerehvid.ee 17.00 – messiuudised 17.10 – Saatekülaline on Motohobi 18.00 – messipäeva erikülalised Messiraadio kõnejuht on Urmas Salmu Päeva jooksul: • Messihalli 1. korrusel MABRIK OÜ boksis virtuaalreaalsuse rallivõistlus Elektriturniir • Kiirenduse alakomitee EDRA boksis saavad külastajad kontrollida reaktsiooni kiirust • Messi Vudila Mängumaal on lastele tegevused ja tutvustatakse atraktsioone, mida saab üritustele tellida. • Eesti Automessi ja Eesti Toidumessi eksponentide messiklubi peaesineja on La La Ladies.

15.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ ELINA ROSENTAU 16.00 – Sõidame! esitleb: Automatkamine – esineb Väino Laisaar 16.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ HISTO 17.00 – Sõidame! esitleb: Hobiautod 17.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ TAIMO J. 18.00 – Mobile.ee esitleb: Eesti automeistrite võistlused – Eesti meistrivõistlused autokiikumises 19.00 – Eesti Showmess esitleb: Boogie Company

20.00 – messi lõpp Lava kõnejuhid on Margus Murakas ja Raiko Ausmees Messiraadio lava 13.00 – messiuudised 13.10 – Saatekülaline on American Beauty 15.00 – messiuudised 15.10 – Saatekülaline on Autosprit 17.00 – messiuudised 17.10 – Saatekülaline on Importauto 18.00 – messipäeva erikülalised Messiraadio kõnejuht on Urmas Salmu

Laupäev, 4. mai

Õ

SE TLU D IS

SE TLU D IS

EESTI AU T

Õ

EESTI AU T

EESTI AU T

LUSED ST ÕI

Sõidame! lava 11.00 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ SEBASTIAN 11.30 – Eesti Automess – Sõidame! avamine 12.00 – Sõidame! esitleb: LaitseRallyPark 12.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ HELERIN 13.00 – Sõidame! esitleb: Rallijutud – MarEISTERITE V gus Murakas ja Roland OM Poom 13.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ KEPLER 14.00 – Sõidame! esitleb: Alternatiivkütused – Toyota (hübriid), Skoda (CNG) ja ISTRITE V ME Hyundai (elektriauto) O 14.30 – Noorte DJ Kool esitleb: DJ SPÄRO ISTRITE V ME 15.00 – Sõidame! esitleb: Autosport Eestis O – Arno Sillat (MOMU) ja Rauno Paltser (Autospordi Liit)

36 • Aprill 2019 EISTERITE

Päeva jooksul: • Messihalli 1. korrusel MABRIK OÜ boksis virtuaalreaalsuse rallivõistlus Elektriturniir • Kiirenduse alakomitee EDRA boksis saavad külastajad kontrollida reaktsiooni kiirust • Sound Challenge’i helirõhuvõistlus • Messi Vudila Mängumaal on lastele tegevused ja tutvustatakse atraktsioone, AASTA AUTOTEGU 2018 mida saab üritustele tellida.


Sõidame! Sööma!

Eesti Toidumess – SÖÖMA! Eesti Toidumessi Toiduliidu laval toimuvad temaatilised esitlused ja esinemised.

Eesti Grillimessi – Grillima! grilli ja chill’i ala - Suur degustatsioonipäev – Grillima! Eesti Grilliliidu grillimeistrid küpsetavad ja tutvustavad Eesti tootjate ja maaletoojate tooteid, mida poodidest sellel grillihooajal osta saab. Degustatsioonipäeva algus kell 13.00. Kõnejuht: Hannes Loopere (Eesti Grilliliit)

Laupäev, 4. mai Toiduliidu lava 11.00 – avatakse pääs messialale, Eesti Showmess esitleb: DJ Deffenlo (www.noortedjkool.ee) 11.45 – messi avamine, Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru söögipalve 12.15 – Toiduliidu uudised 13.00 – Eesti Showmess esitleb: Mihkel Mattisen 13.30 – EKL esitleb: Eesti meistrivõistlused salvrätikute voltimises – Eesti Kelner 2019 14.30 – Eesti Showmess esitleb: JJ-Street 15.00 – EKL esitleb: Eesti meistrivõistlused flambeerimises – Eesti Kelner 2019 16.00 – Eesti Showmess esitleb: Maryann & The Ramblin’ Two 16.30 – Eesti Kelnerite Liit ja Puls esitlevad: Eesti meistrivõistlused täpsusvalamises – Eesti Kelner 2019 17.30 – Eesti Showmess esitleb: Raivo Tafenau ja Joel Remmel 18.00 – EKL esitleb: Eesti meistrivõistlused tordi serveerimises – Eesti Kelner 2019

19.00 – Santa Maria Eesti meistrivõistlused maitseainete tundmises 2019 autasustamine 19.10 – Eesti Showmess esitleb: Reet Linna ja Are Jaama 20.00 – messipäeva lõpp Lava kõnejuht on Angelica Udeküll Eesti Grillimessi – Grillima! grilli ja chill’i ala 12.30 – Eesti Grilliliidu kohtunike avalik koolitus 14.00 – Eesti Grilli Gala toodete maitsehindamine Eesti Grilliliidu kohtunike poolt Kõnejuht: Hannes Loopere (Eesti Grilliliit) Messiraadio lava 12.00 – Messiuudised 12.10 – Saatekülaline on Premia 14.00 – Messiuudised 14.10 – Saatekülaline on Uulits 16.00 – Messiuudised 16.10 – Saatekülaline on Alkovabapood 18.00 – Sõidame-Sööma messipäeva erikülalised Messiraadio kõnejuht on Urmas Salmu Päeva jooksul: • Santa Maria Eesti meistrivõistlused maitseainete tundmises • Toidumessi Vudila Mängumaal on lastele tegevused ja tutvustatakse atraktsioone, mida saab üritustele tellida. • Nutikas Toidufoto – Eesti meistrivõistlused toidu pildistamises nutiseadmega • 12.00–18.00 – lauluväljaku klaassaalis messihalli 2. korrusel ja messialas. Tule pildistama – saa kogemust, tunnustust ja auhindasid – ehk oled just sina Eesti meister nutiseadmega toidupildistamises 2019! Osalemine tasuta! Registreerimine ja lisainfo: www.toidufotokool.ee NB: Kohtade arv saalis on piiratud!

A

IDUTEG TO U 19 20

Messiraadio lava 12.00 – Messiuudised 12.10 – Saatekülaline on BodyFood 14.00 – Messiuudised 14.10 – Saatekülaline on Estonian Coffee Roastery 16.00 – Messiuudised 16.10 – Saatekülaline on Evelin Ilves 18.00 – Sõidame Sööma! messipäeva erikülalised Messiraadio kõnejuht on Urmas Salmu

Päeva jooksul: • Santa Maria Eesti meistrivõistlused maitseainete tundmises • Toidumessi Vudila Mängumaal on lastele tegevused ja tutvustatakse atraktsioone, mida saab üritustele tellida. • Nutikas Toidufotokool 12.00–16.45 – Suur koolituspäev lauluväljaku klaassaalis, messihalli 2. korrusel. Registreerimine, piletid ja lisainfo: www.toidufotokool.ee NB: Kohtade arv saalis on piiratud! • Cafe Gustavi konverentsiruum 12.00–17.30 – Eesti mahekonverents "Vali mahetoit – hea sinule, hea loodusele!" Registreerimine ja lisainfo: www.mahekonverents.ee

AAS T

Toiduliidu lava 11.00 – avatakse pääs messialale, Eesti Showmess esitleb: DJ Deffenlo (www.noortedjkool.ee) 11.45 – messi avamine, Teet Hanschmidti söögipalve 12.15 – Toiduliidu uudised 12.45 – Eesti Toidumeistrite võistlused: Maks & Mooritsa Eesti meistrivõistlused viilutamises 2019 13.30 – Eesti Showmess esitleb: Tantsugeen 13.45 – Eesti Toidumeistrite võistlused: M.V.Wool Eesti meistrivõistlused kalafileerimises 2019 14.30 – Eesti Showmess esitleb: Boris Lehtlaan ja Are Jaama 15.15 – Eesti toidumeistrite võistlused: Laheotsa Eesti meistrivõistlused kartulikoorimises 2019 16.30 – Konkurss Eesti Suvekokteil 2019 18.00 – Eesti Toidumessi auhinnagala – Aasta Toiduteo ja konkursi Eesti Suvekokteil võitjate autasustamine 18.40 – Aquaphori puhta vee programm 19.10 – Eesti Showmess esitleb: Merlyn Uusküla 20.00 – messipäeva lõpp Lava kõnejuht on Angelica Udeküll

A TOIDUTE ST

Aprill 2019 • 37

GU

AA

Reede, 3. mai


Sõidame! Sööma!

Pokker toob laua äärde inimesi

KOGU MAAILMAST

Pole kahtlustki, see kaardimäng on sama populaarne kui hea toit. Isegi nii popp, et 2006. aasta James Bondi filmi „Casino Royale” keskses stseenis lüüakse laua taga lahingut just pokkeris ja mitte bakaraas, kuis on kirjas Iian Flemingi romaanis. Pokkerimängude kuulsus on käinud lainetena üle Eestigi – alustades nädalavahetuse kaardilahingutest sõpradega ja lõpetades spartakiaadimõõtu turniiridega taasiseseisvunud riigi algaastatel. Neli-viis suuremat turniiri toimuvad praegugi igal aastal. Neist auhinnafondifondi poolest üks suuremaid, Coolbet Openi pokkeri38 • Aprill 2019

festival, stardib mais juba kolmandat korda Tallinna Hiltoni hotellis. Coolbeti Eesti turundusjuhi Samir Abdurhmanovi sõnul lisandus pokkerituba nende internetikasiino tootevalikusse vaid aasta tagasi, kuid juba alguses oli selge, et pelgalt ekraanidesse ei jääda. «Mõtlesime kohe, et tahaks teha suuremat pokkeriüritust,

mis annaks võimaluse läheneda mängule emotsionaalsemalt, inimestel omavahel ka päriselt suhelda. Pokkerirahvas on maru seltskond, kes reisib palju, külastab erinevaid turniire. Kuna tegutseme peale Eesti ka Põhjamaades, annab pokkerifestival Coolbetile võimaluse oma klientidega isiklikult kohtuda. Ja mis seal salata, kasiino uus toode tahtis ka tutvustamist.»

Kiirelt mängijate südamesse Coolbet Openi algus on olnud rohkem kui võimas. Eelmise aasta mais toimus esimene 27 turniiriga pokkerifestival, mille 550-eurose osalustasuga No Limit Texas Holdemi põhi-


Sõidame! Sööma! pokkerifestivalidel üle maailma. Katsuhiro on praegu erinevatest riikidest auhinnaraha saanutest maailma üheksas. Sügisesel turniiril Eestis võitles ta põhiturniiril kätte samuti üheksanda koha ja ei lennanud Tallinnast tõusva päikese maa poole teps mitte tühjade kätega, taskus 4780 eurot. Pea 128 miljoni elanikuga Jaapanis seisab Katsuhiro Muto nimi pokkeriga enim teeninud mängijate edetabelis 30. kohal.

„Coolbet Open on esimene turniir maailmas, kus võib kohapeal turniiritulemusi ennustada reaalajas.” Atmosfäär loeb, loeb meelelahutus

turniirist võttis osa 317 unikaalset mängijat. Võit läks küll Soome, kuid midagi jäi koju ka. Eestlastest saavutas kolmanda koha Jaagup Luhakooder, kes teenis 20 500 eurot. Kevadisest veel edukamaks osutus aga 16.–21. oktoobril toimunud teine Coolbet Open, kus põhiturniiril osales 466 unikaalset mängijat ja auhinnafond kasvas 285 665 euroni. Lähiaegade Eesti kõige meeleolukama pokkerifestivali võitis norralane Mats Albertsen, eestlastest pääses auhinnarahale ligi kokku 13 mängijat. Laudade taga võis kõrvu professionaalidega näha Joel Lindperet, Martin Müürseppa ja Tomi Rahulat, kes polnud seal mitte maskoti staatuses, vaid harrastavad pokkerit ka päriselt. Tõsisematest tegijatest olid kohal Madis Müür, Ranno Sootla, Marko Koplimaa ja

Mis on Coolbet? Eesti ettevõte, mis tegutseb hasartmängude turul internetis. Firmas on 134 töötajat, peakontor asub Tallinnas. 2016. aasta mais alustanud Coolbet tegutseb peale Eesti, Soomes, Rootsis, Norras ja Islandil.

eelmise aasta Eesti meister Ermo Kosk. Põhimõtteliselt kogu Eesti pokkerieliit. Eeskujulikult on alati esindatud ka Norra, Soome ja Rootsi mängijad.

Kõige kaugem külaline Sügisesel Coolbet Openil tekitas pisukest furoori mees, kes jõudis Eestisse Jaapanist. Katsuhiro Muto on pokkeriproff, kelle hobiks on koguda turniire ja osaleda võimalikult paljudel

Samiri sõnul pannakse Colbet Openil põhirõhk juht hubasusele. «Lähtusime algusest peale põhimõttest, et me ei tee üritust, kus ühte suurde saali aetakse kokku võimalikult palju laudu ja mängijaid. Kaardimäng on elegantne meelelahutus, just seepärast püüdsime anda interjöörile salongilikkust, luua hubast atmosfääri, kus ei puudu massiivsed nahkdiivanid ja eelmise sajandi alguse salongihõng. Tahtsime, et mängijad tunneksid end võimalikult mõnusalt. Nad tulevad neljaks päevaks Hiltonisse ju meelt lahutama, perede ja sõpradega, paljud meie maale üldse esimest korda. Eesti ettevõttena on meile oluline seegi. Ja tagasiside on ülipositiivne. Kiidetakse nii turniiri üldist taset, korraldust kui ka atmosfääri.” Kui pokkeriturniiridele panustamine on spordiennustajatele tuttav teema, siis Coolbet Open pakub hasartsematele osalejatele unikaalset võimalust. See on esimene turniir maailmas, kus võib kohapeal turniiritulemusi ennustada reaalajas. Kui lisanärvikõdi osalejat ei huvita, on mõnus meelelahutus ka niisama koefitsientide jälgimine. Juhul kui auto- ja toidumessi melule järge soovid, siis meelelahutuslik Coolbet Open leiab aset 8.–12. maini Tallinna Hiltoni hotellis. Kuidas oma mänguoskusi proovile panna, saad teada kodulehelt coolbet.ee.

TÄHELEPANU! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult! Aprill 2019 • 39


Sõidame! Sööma! 2019 (Eesti Automess / Eesti Toidumess)  

24.04.2019 Eesti Ekspressi ja Maalehega koostöös ilmunud Eesti Automess - Sõidame! ja Eesti Toidumess - Sööma! eriväljaanne, mis sisaldab 3....

Sõidame! Sööma! 2019 (Eesti Automess / Eesti Toidumess)  

24.04.2019 Eesti Ekspressi ja Maalehega koostöös ilmunud Eesti Automess - Sõidame! ja Eesti Toidumess - Sööma! eriväljaanne, mis sisaldab 3....

Advertisement