Page 1

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Jest to doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna Filia w Wałbrzychu proponuje następujące nowości wydawnicze Prawo autorskie w pracy bibliotekarza Bolesław Howorka Rok wydania: 2012 Miejsce wydania: Warszawa Ilość stron: 375 Wydawca: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Wydana przez SBP ksiązka jest swoistym kompendium wiedzy o prawie autorskim, napisana prostym językiem, w sposób przystępny dla osób nie obytych z nomenklaturą prawną. Powinna stać źródłem informacji oraz lekturą każdego bibliotekarza. Rozdziały wstępne dotyczą historii prawa autorskiego, przepisów i dyrektyw Unii Europejskiej (Konwencja berneńska) oraz przepisów o kosztach uzyskania przychodów przez twórców. Autor omówił w książce kolejno wszystkie artykuły prawa autorskiego, zwracając szczególną uwagę na kwestie ważne dla bibliotekarzy. Swoje uwagi i komentarze B. Howorka opatrzył informacjami o orzeczeniach sądowych, o wyjaśnienia ministerstw, zwłaszcza naszego resortu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim rozdziale omówione są inne ustawy związane z prawem autorskim.

Wychowanie przez czytanie I. Koźmińska, E. Olszewska Rok wydania: 2011 Miejsce wydania: Warszawa Ilość stron: 320 Wydawca: Świat Książki Poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci, napisany przez animatorki akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Jak wszczepić dziecku poczucie własnej wartości i empatię. Mądre, fachowe rady wychowawcze i konkretne wskazówki, dotyczące wspólnego czytania: najskuteczniejszego i najtańszego sposobu budowania zasobów wewnętrznych dziecka.


Książki dla najmłodszych od zera do trzech G. Lewandowicz-Nosal Rok wydania: 2011 Miejsce wydania: Warszawa Ilość stron: 117 Wydawca: SBP

Książka poświęcona została omówieniu repertuaru literackiego adresowanego do najmłodszych odbiorców, tj. dzieci w wieku 0-3 lat. Pisana była z dwóch perspektyw – osoby zawodowo zajmującej się książką dla dziecka i rodzica. Znalazły się w niej rozdziały dotyczące pierwszych utworów przeznaczonych dla maluchów, klasyki literatury dziecięcej "wydawnictw seryjnych". Na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony problemom małych dzieci (np. oswajanie z przedszkolem, lęk przed ciemnością, wizyty u dentysty). Całość uzupełnia „kącik dla rodziców” oraz listy lektur dla najmłodszych.

Biblioterapia i bajko terapia Rola literatury procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie M. Molicka Rok wydania: 2011 Miejsce wydania: Poznań Ilość stron: 381 Wydawca: Media Rodzina Autorka ma na koncie dwa zbiory bajek terapeutycznych oraz pozycję teoretyczną pt. Bajkoterapia. Tym razem napisała pracę jeszcze bardziej wyczerpującą, w której zebrała dotychczasowe swoje doświadczenia - wynik wieloletniej pracy naukowej i terapeutycznej. W książce zwraca szczególną uwagę na zagrożenia naszej "antynarracyjnej" epoki, dowodzi, że rola książki w budowaniu zasobów osobistych jest nie do przeceniania. Jest to ważne szczególnie dla dziecka. Druga część pracy poświęcona jest ukazaniu roli bajkoterapii jako metody w sytuacjach trudnych emocjonalnie.

Oprac. Paszkiewicz Marlena DBP we Wrocławiu Filia w Wałbrzychu

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you