Edukacja Pomorska nr 109 (60) listopad-grudzień 2021 r.

Page 40

Biuletyn Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Wokół nas

Żukowo, tu gotujemy i jemy kolorowo i zdrowo!

na jej piękno. Poczucie ładu i estetyki jest również znaczące w procesie kształtowania młodych ludzi. Inspiracją do aktywności twórczej może być wszystko to, co zachęca uczniów do zastanawiania się, stawiania pytań, prowokuje do wyrażania własnych emocji i ekspresji za pomocą różnych form plastycznych, muzycznych, teatralnych… Przed dziećmi kolejne inspirujące podróże, kształtujące ciekawość poznawczą oraz stymulujące ich rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Działalność Stowarzyszenia Małych Artystów jest dla nas wielką satysfakcją wynikającą z pracy z uczniem zdolnym. Poczucie odnoszonych przez dzieci sukcesów pozwala… iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze, aż do końca (Joseph Conrad). 

Beata Rzysko-Wójcik – nauczyciel dyplomow a n y, w y c h o w a w c a świetlicy w Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku; współautorka wielu projektów i innowacji pedagogicznych z dziedziny sztuki i ekologii, w tym współzałożycielka Stowarzyszenia Małych Artystów; organizatorka konkursów; pasjonatka malarstwa, twórczości dziecięcej, polnych kwiatów i muzyki Chopina.

Mam niewątpliwą przyjemność podzielenia się z Państwem szczegółami innowacji pedagogicznej, jaką realizuję ze swoją klasą. 29 października 2021 r. miałam także okazję, aby opowiedzieć o niej na spotkaniu sieci nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarzy „Kreatywna praca z książką” w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Tematem przewodnim spotkania było „Zdrowie na talerzu i w literaturze”.

Fot. W. Krause

Izabella Posłuszny – nauczyciel dyplomowany, wychowawca świetlicy w Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku; współautorka wielu projektów i innowacji pedagogicznych z dziedziny edukacji artystycznej, regionalnej i ekologicznej, w tym współzałożycielka Stowarzyszenia Małych Artystów; organizatorka konkursów; pasjonatka podróży, sztuki, fotografii i górskich wędrówek.

Wioleta Krause

W

obecnym roku szkolnym, we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie, zaplanowałam pięć kulinarnych spotkań. Pierwsze, którego głównym składnikiem było jabłko, zostało przeprowadzone 22 października 2021 r. Przygotowaliśmy trzy potrawy: muffinki jabłkowe, a także ciasteczka owsiane oraz racuchy z jabłkami. Dzieci, w zależności od dania, pracowały w dwóch bądź czterech zespołach. Same odmierzały proporcje poszczególnych składników, nabywając mimochodem umiejętności matematyczne. Cały czas dbały o higienę przygotowywanego jedzenia, pilnowały, żeby każdy miał jakieś zadanie, współpracowały także z pozostałymi grupami, dopytując, czy aby na pewno umieściły już wszystkie niezbędne produkty w miskach. Korzystały z przyborów i urządzeń kuchennych, sprzątały miejsca pracy, a na koniec z nieukrywaną przyjemnością zjadły efekty swoich działań (w przypadku racuchów nawet nie zdążyłam zrobić zdjęcia). Efektem końcowym innowacji mają być indywidualne przepiśniki. Wspólnymi siłami zaprojektowaliśmy okładki. Dzieci otrzymały ode mnie przepisy, które uzupełniły rysunkami przygotowanych potraw. W międzyczasie udostępniłam szczegóły rodzicom, tak aby mieli okazję przyrządzić potrawy z dziećmi

40