Page 1

Národní cena za studentský design

EDUARD HERRMANN


Příbor Domino vznikl jako školní projekt ve spolupráci se Slovenskou firmou Sándrik – Berndorf. Sándrik vyrábí již od roku 1895 a jeho příbory se staly již legendární. Největší podíl na tom zřejmě měl designér Ján Čálovka, který pro firmu navrhl například příbor Brusel, u něhož se uvádí, že se ho vyrobilo již 40 milionů kusů. Právě tato osoba, jeho úspěch a jeho příbory se staly mými inspiračními zdroji. Mohl jsem tak navazovat na tradiční příbory a posunout je do dnešní doby. Můj příbor je zároveň zvláštní tím, že je možné ho postavit na všechny jeho strany. Při každém jídle tak může být stůl jinak prostřený. V rukách uživatele zase může vzniknout jakási hra, když netrpělivě čeká na jídlo a otáčí příbor ze strany na stranu. Takto vzniklo i jeho jméno – Domino.


Příbor s dřevěným držadlem / prototyp - Ján Čálovka


Sandrik Berndorf Sandrik Berndorf je pokračovatelem hodrušské tradice výroby příboru, které Sandrik v minulém století proslavily. Když připomínáme historii, je třeba vrátit se víc jak sto roků do minulosti, když v roce 1844 založili v Berndorfu v Rakousku druhou fabriku na výrobu předmětů ze stříbra v Evropě a o 51 roků později v roce 1895 byla v Hodruši-Hámroch postavená na pozemku Jána Sandrika továrna Sandrik (továrna vznikla pod záštitou Gerambovské Bánské unie, z jejichž erbu si potom převzala růži jako symbol štěstí, která se později stala jejich rozetou). Brzy po založení fabriky se začalo s výrobou příborů a později hotelového nádobí, který značku Sandrik proslavil po celé Evropě. Za úspěchem stojí vždy člověk. Nositelé tradice, minulí i současní, se hlásí k významné osobnosti Jána Peterky, kterému Sandrik vděčí za skvělé úspěchy především po roce 1900. Získal zlatou medaili na světové výstavě v Paříži a později jako ředitel továrny začal s výrobou příboru z alpaky. Příbor ze Sandriku se tak dostal, hádám, do každé domácnosti na Slovensku. Na konci 50. roků se fabrika spojila s jménem designéra Jána Čálovky. Jako zaměstnanec firmy měl možnost navrhovat stolovací prvky a skvělé příbory, které jsou přínosem nejen pro Slovenský design, ale i pro historii Sandriku. Společensko-politické změny po roce 1989 přinesly pro mnohé existující podniky nepřekonatelné problémy. Vedení Sandriku se rozhodlo v roce 1991 odprodat část svojí výroby. V Hodrušské dolině však výroba příborů zůstala, ale pod značkou Sandrik Berndorf. Uzavřela se tak historie dvou konkurenčních značek na výrobu příboru. V současnosti má Sandrik Berndorf ve svém sortimentu asi 30 druhů antikorových příborů od moderních až po tradiční stříbrné, které zdobí domácnosti různých významných osobností. Kromě příboru pod názvem Premiér, který se vyrábí nepřetržitě už 120 roků, je stálicí v sortimentu firmy Sandrik Berndorf příbor Brusel z roku 1958 od Jána Čalovky.


Příbor Brusel - Ján Čálovka


Ján Čálovka a jeho Brusel V nepříliš dlouhé historii Slovenského designu 20. století má Ján Čálovka (1936-2011) osobité postavení pro širokou škálu produktů, které navrhl a které sériově vyráběli a používali. Jeho práce od konce 50. let minulého století pro různé firmy dala slovenskému designu specifické črty a profesionální kvalitu. Z jeho dílny pochází i jediný produkt, který byl na trhu nepřetržitě 50 let a desetiletí ovlivňoval kulturu stolování ve slovenských a českých domácnostech a restauracích. Příbor Brusel přišel na trh v roce 1958 a dostal jméno po městě, kde se v tom roce konala Světová výstava Expo ´58, která se stala symbolem otevření se komunistického Československa Evropě a světu, i když za limitovaných a z dnešního pohledu kuriózních podmínek. Československo zaujalo v Bruselu svět svým uměním a kulturou – pavilon dostal ocenění za řešení – ale větší význam měla tato účast pro domácí prostředí. Byla osvěžujícím douškem pro umělecký a kulturní život. To bylo i důvodem, proč svůj nový příbor nazval Ján Čálovka Brusel. Výroba příboru začala bez problémů, ale první hodnocení obchodníků, tehdy sortimentářů, kteří zásobovali obchody v celé republice, byly nepříznivé. Příbor byl podle nich příliš neestetický, příliš moderní a odmítali ho. První strojírenská výstava v Brně, kde se příbor představil veřejnosti, však rozhodla jinak. Příbor se lidem líbil a to se projevilo vysokým počtem objednávek. Výroba se naplno rozběhla. Příbor se dočkal několika variant a vyráběl se i ve verzi pro děti. Navzdory tomu, že se v průběhu následujících desetiletí měnil vkus lidí a životní styl, technické zázemí výroby a k tomu společenské změny v 90. letech radikálně změnily situaci podniku a značky Sandrik, dodnes příbor najdeme v nabídce prodejen. Uvádí se, že z tohoto příboru se vyrobilo už 40 miliónů kusů. Ján Čálovka zemřel 19. března 2011.


Příbor Domino - modely


Příbor Domino - výsledné modely příboru z nerezi


AlternativnĂ­ verze - nakonec se od nĂ­ upustilo

Domino Silverware / Příbor Domino  
Domino Silverware / Příbor Domino  

portfolio k příboru Domino / porfolio for Domino Cutlery

Advertisement