Page 1

HANSAS KRISTIANA S ANDERSEN AS 1805-1875


Tai – garsiausias danų rašytojas


Vaikystė H.K.Andersenas gimė 1805 m. balandžio 2 d. Odensėje neturtingų tėvų šeimoje. Rašytojo tėvas buvo batsiuvys, o ir pats H.K.Andersenas, dar vaiku būdamas, mokėsi šio amato dirbdamas fabrike. 14 metų būdamas atvyko į Kopenhagą, tikėdamasis tapti aktoriumi ar baleto šokėju. Tuo metu niekas tokių profesijų, kaip rašytojas, aktorius ar baleto šokėjas, nevertino. Andersenui visi liepė imtis amato. Tačiau niekur jo nenorėjo priimti, nes Hansas Kristianas buvo bemokslis. Būsimasis rašytojas į mokyklą atėjo jau gerokai vyresnis už savo bendraklasius. Buvo nuoširdus, ramus, tykus. Vaikai jį mėgo. Mokslai sekėsi vidutiniškai. Prisiglausdamas ir gyvendamas vis kituose namuose vaikinas baigė mokyklą.


Pirmoji knyga Gyvendamas Danijos sostinėje jis tapo rašytoju. Kadangi mėgo keliauti, pirmoji jo knyga ir vadinosi „Kelionė pėsčiomis“. Pirmosios Hanso Kristiano knygos buvo skirtos ne vaikams. O ir vėliau pradėtos kurti pasakos, kurias mes dabar visi žinome, skirtos ne tik vaikams, su malonumu net dabar jas skaito suaugusieji. Tik gal šiek tiek kitaip jas supranta.


Karališkoji premija 28 m. Andersenui kaip jaunam, daug žadančiam rašytojui, buvo paskirta karališkoji premija. Už gautus pinigus jis daug keliavo; įspūdžius aprašė kelionių apybraižose. Gal todėl pirmojo pripažinimo jis susilaukė ne tėvynėje, bet užsienyje – Vokietijoje ir Anglijoje. Danai tik daug vėliau suskato atiduoti pagarbą savo šalies rašytojui – dar gyvam esant pradėjo statyti jam paminklą.


Andersenas buvo neišvaizdus vaikinas, gal todėl visos sutiktos merginos buvo jam tik geros draugės – jis taip ir nesukūrė šeimos. Yra išlikusios ne tik jo pasakos, bet rašytojas pasižymėjo ir puikiais karpiniais – kiekvienas popieriaus lapas atgydavo jo rankose.


Anderseno premija ir medalis Nors Andersenas ir netapo baleto artistu, buvo paniekintas ir atstumtas šiame mene, bet dabar šokėjų dažnai prisimenamas, nes tik pasižymėję šokėjai gauna premiją, pavadintą Hanso Kristiano Anderseno vardu. Visame pasaulyje smagiai švenčiama Hanso gimimo diena – balandžio antroji. Kas antri metai geriausiam Žemės planetos vaikų rašytojui įteikiamas Hanso Kristiano Anderseno medalis – garbingesnio medalio žmogui, rašančiam Jums, nėra (Astrida Lindgren, Erichas Kestneris, Tuvė Janson, Džeimsas Kriusas, Džanis Rodaris, Marija Gripė ir dar, ir dar…). Tik į Lietuvą dar niekas šio medalio neatvežė…


Šiandien H.K.Anderseno kūriniai išversti į daugiau nei 150 kalbų ir užima antrą vietą po Biblijos. Rašytojas mirė 1875 m. rugpjūčio 1 d. Kopenhagoje. Čia jo atminimui miesto uoste pastatyta skulptūra, vaizduojanti vieną jo pasakų herojų – Undinėlę.


Undinėlė Kopenhagoje


Danija


Paminklas Andersenui Niujorke


Knygos viršelis


Žinomiausios pasakos "Mergaitė su degtukais“ ""Bjaurusis ančiukas" "Kiauliaganys“ “Karalaitė ant žirnio” "Undinėlė“ "Sniego karalienė "Nauji karaliaus drabužiai” "Coliukė” "Penki iš vienos ankšties"


Horizontaliai 2. Miestas, kuriame gimė rašytojas H. K. Andersenas 3. H. K. Anderseno pasaka "................ karalienė" 6. Paukštis, išgelbėjęs Coliukę 7. Kas buvo H. K. Anderseno tėvas? 8. Kas kliudė karalaitei miegoti? Vertikaliai 1. Pasakos veikėja, atsiradusi iš gėlės žiedo 4. H. K. Anderseno pasaka "Laukinės.................." 5. Mėgstamas rašytojo užsiėmimas


Andersenas