Page 1


2

Edirne

Bülteni

Saadet partisi 5. olağan kongresini yaptı;

Ermenilerin toprak ve tazminat taleplerinin önü açıldı İl Başkanı Ali Demirkıran yaptığı açıklamada Başbakan'ın Ermenilerden özür dilemesinin büyük bir hata olduğunu söyledi.

E

rmeniler, Ülkemizin haritada yerini bulamayacak ülkelerin meclislerinden soykırım yaptığımız kararı çıkartıyorlar, diyen Demirkıran, Başbakan'ın suçu adeta kabul eder gibi özür dilemesi tazminat ve toprak talebinde bulunan Ermenilere koz vermek olduğunu söyledi. Demirkıran yaptığı açıklamada şunları söyledi; Akp hükümeti dış politikada hatalı tutumuna bir yenisini ekledi. Azınlıklara mallarının iadesini içeren vakıflar yasası, petrolümüzü yabancı sermayeye peşkeş çekme manasına gelen petrol kanununun ardından şimdi de Ermenilerden özür dilendi. Dedelerimizi caniler ve katiller olarak görmemizi amaçlayan bu propagandalar ve baskıların nihai hedefi 'Ermenilere soykırım yapmışız' düşüncesini zihinlere yerleştirmektir. Saadet Partisi olarak soruyoruz; Hükümet böylesine önemli ve ülkeyi zora sokacak açıklamaları kime danışarak yapmıştır. Bunun ardından gelecek yüz milyarlarca tazminat talepleri ile ülkemizi sıkıntıya sokacak yanlışlığı yaparken millette sordu mu? Ermeni iddialarına karşı TARİHİ GERÇEKLERİ dünya kamuoyuna duyurması gereken hükümet, büyük bir yanlışlık yapmıştır. Bu yanlışlıktan mutlaka dönülmelidir.

Mustafa İriş Başkanlık Divanı Üyesi 5. olağan kongre sonrası yapılan Genel İdare Kurulu Toplantısı sonrası Başkanlık Divanını belirledi. 17 kişiden oluşan Başkanlık divanına Mustafa İriş, '' Denetçi üye'' olarak seçildi.

Halkı Bankalar, Bankaları Yabancılar Sömürüyor Son 12 yılda “yabancı bankaların” ülkemizde “bankalar” üzerinden elde ettikleri kâr oranı, korkunç rakamlara ulaştı… kısa sürede 17 milyar doları kasalarına indiren yabancı bankalar her dakika, her saat “büyümeye” devam ediyor. Halkı bankalar, bankaları “yabancılar” sömürüyor… Bu durumda tek sömürülen de vatandaş oluyor…. Türkiye'deki 49 bankadan 37'sinde hissesi bulunan yabancılar “satış için yatırdıkları paraları da elde ettikleri aşırı kârlarla” tekrar cebe indirdi… 2001 yılında başlayan ve 2006 yılında zirve yapan yabancılara banka satışı artık “devlet meselesi” haline geldi… İSMMMO Başkanı Başkanı Yahya Arıkan, Türkiye'de bankacılık sisteminin özelleşmediğini, kelimenin tam anlamıyla yabancılaştığını belirtti. Yabancı bankaların sadece kar zihniyetiyle çalıştığını vurgulayan Arıkan, kamu bankalarının el değiştirdiğini, sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi gerektiğini kaydetti. Gelişmiş Batı ülkelerinde bu oranlarda bir yabancılaşma görmenin mümkün olmadığını aktaran Arıkan, “Yakında Türkçe isimli bankamız kalmazsa kimse şaşırmamalı.

AKP DEMEK, İTHALAT DEMEKTİR!

Kaçak elektriğin aboneye

yıllık bedeli 120 lira Dicle Elektrik Sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu Güneydoğu illerinden tahsil edilemeyen her kuruşun, “havuz sistemi” uygulaması sebebiyle borcunu tam ödeyen ülke genelindeki aboneleri etkilediğini belirterek, “Kaçakların abone başına aylık ortalamada yaklaşık 10 lira maliyeti var” dedi. İsrafın Bedelini Tüm Türkiye Ödüyor Bölgede elektrik tüketiminin çok önemli ölçüde bedelsiz gerçekleştiğini kaydeden Üstün, “Bu da büyük bir israfa yol açıyor. Bu israf abonenin normalde tüketeceği elektriği 2-3 kat fazla kullanmasını beraberinde getiriyor. Neredeyse ithal bağımlısı olduğumuz bir kaynak israf edilerek tüketiliyor. Bu durumun bir kötü yanı da bedeli sadece bu abonelerin değil, Türkiye'deki tüm abonelerin ödemesi” diye konuştu.

Evin halısını, buzdolabını satan hayırsız evlat … İyi sattık Daha da iyi satacağız Maliye Bakanı Mehmet Şimşekin keyfi yerinde! Devletin varlıklarının satışından geçen yıl beklentilerin üzerinde bir hedef tutturuldu.

Mayıs 2014

Bu yıl ise hedef daha da yukarı çekildi MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, tüm dünyanın ekonomik sıkıntı içinde olduğu 2013 yılında, hedeflerinin çok üzerine çıkarak, özelleştirmelerden 12,5 milyar dolarlık gelir elde ettiklerini belirterek, “Bu yıl da yaklaşık 7 milyar dolar

olan özelleştirme geliri hedefinin yakalanacağına, hatta bu tutarın üzerine çıkılacağına inancımız

Kırmızı et ithalatına TZOB'dan tepki Hayvan ve et fiyatları düşerken, ithalat neyin nesi Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013 yılında kültür sığırı fiyatlarının yüzde 18,3, yerli sığır fiyatlarının yüzde 18,4, kültür melezi sığır fiyatlarının yüzde 20,3 gerilediğini belirtti. Geçen yıl et fiyatlarının hayvan türlerine göre yüzde 2,5 ile yüzde 9,6 arasında değişen oranlarda düştüğünü belirten Bayraktar, "Türlere ve ırklara göre, et ve canlı hayvan fiyatları hemen hepsinde düşüş var. Bu ortamda kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı talep etmek, ülke hayvancılığına darbe vurmak anlamına gelir. Hayvan ve et fiyatları düşerken, ithalat neyin nesi. İthal lobisi Türkiye'yi kırmızı ette dışa bağımlı mı yapmak istiyor?" değerlendirmesinde bulundu.


Edirne Saadet Bülteni - Mayıs 2014  

Her ay yayınladığımız bu bültende, Edirne'de yapmış olduğumuz çalışmaların ayrıntılarını ve gündeme ilişkin açıklamalarımızı okuyabilirsiniz...