Page 1

35th INTERNATIONAL ANKARA MUSIC FESTIVAL

04th-26th APRIL 2018

35

ULUSLARARASI

ANKARA MÜZİK . FESTİVALİ

04-26 Nİsan 2018

ETKİNLİK SPONSORLUK DOSYASI


ETKİNLİK SPONSORLUĞU 1. Tanım Festival kapsamında belirli bir etkinliğin sponsorluk bedelini üstlenen sanatsever kuruluş Etkinlik Sponsoru (SPONSOR) olarak anılır.

1

n Üst fuayeye asılan bayrak üzerinde (bayrak ölçüsü: 50 genişlik x 150 uzunluk cm) n Salon dış mekana (ön cephe 3m X 5m) asılan bez pankartta, diğer etkinlik sponsorları ile birlikte

2. Etkinlik Sponsoru’na Tanınan Olanaklar

2.2 Festival Kataloğu’nda SPONSOR’un bir tam sayfa ilanı (Çerçeveli 14x22 veya Silme 16x24) ücretsiz olarak yayınlanır.

VAKIF, SPONSOR’a tanıtım amaçlı aşağıdaki olanakları sağlar:

2.3 SPONSOR’a üstlendiği etkinlik için:

2.1. SPONSOR’un açık adı ve/veya logosunu aşağıda belirtilen şekillerde kullanır. Basılı malzemelerde;

n MEB Şura Salonu’nda 100 adet, n Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda 50 adet n Çağdaş Sanatlar Merkezi Sahnesi’nde 25 adet davetiye verilecektir. n Devlet Resim ve Heykel Müzesi salonunda 40 adet davetiye verilecektir.

n Festival Kataloğu’nun giriş bölümündeki teşekkür sayfasında diğer sponsorlarla birlikte (Katkı bedeline göre) n Festival Kataloğu’nun ilgili etkinliğe ayrılan sayfasında, n İlgili etkinliğin afişinde n İlgili etkinliğin el programında n Festival broşürünün teşekkür sayfasında Medya araçlarında; n Festivalin ve Sponsor’ların tanıtımı amacıyla festival süresince etkinlik salonlarında gerçekleştirilen sinevizyon gösterisinde n Festival bitiminde basın sponsoru gazete ve dergilerde yayınlanan teşekkür ilanlarında (kuruluşun katkı bedeline göre büyükten küçüğe sıralanmış olarak) İnternet ortamında; n www.ankarafestival.com sitesinde sponsorlar başlığı altında (Talep edilirse, Festival web sitesi ile Sponsor’ un web sitesi arasında bağlantı sağlanır. ) Gösteri yerlerinde; n İç mekana asılan iki adet bayrak üzerinde (bayrak ölçüsü: 250 uzunluk x 100 genişlik cm)

2.4 SPONSOR gösteri mekanında ürün örneklerini sergilemek, broşür dağıtmak amacıyla VAKIF tarafından belirlenen bölüme stand kurabilir. 2.5 SPONSOR, desteklediği etkinliğin tanıtımı amacıyla ilan verebilir, Vakfın onayını da alarak Vakıf ve Festival adlarının da yer alacağı özel afiş ve davetiyesini kullanabilir, desteklediği etkinliğin el programına “sponsor mesajı”nı yazdırabilir. 2.6 SPONSOR, sanatsever kuruluşa katkısından dolayı, n Vakfın teşekkürünü belgeleyen “Festival Katkı Belgesi’’, n Festivalden sonra hazırlanan ‘‘Basında Yankılar CD’’ si, n Festivalden sonra ‘’Festival Anı Albümü’’ iletilir. n Dönem dönem düzenlenen özel bir törende kuruluş “Vakıf Onur Ödülü Gümüş Madalyası ve Belgesi” ile onurlandırılır. n VAKIF tarafından her beş yılda bir hazırlanan ‘’Şeref Belgesi’’nde kuruluşun adı katkıda bulunduğu yıl itibariyle


Etkinlik Sponsorları başlığı altında alfabetik olarak yer alır.

3. Sponsorluk Bedeli Program kapsamındaki etkinliklere göre ABD $ bazındadır. Kamu yararına çalışan bir kurum olması nedeniyle Vakıf’a Bakanlar Kurulunca (30.11.1973 tarih, 7/7541 sayılı karar) vergi muafiyeti tanınmıştır. Dolayısıyla, özel ve tüzel kişilerce Vakıf’a yapılan her türlü maddi destek ve ödemeler gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilir.

4. Ödeme Şekli Etkinlik Sponsorluğu Protokolü’nde yer alan sponsorluk bedelinin protokolün düzenlendikten sonra festivalin başladığı gün bağış makbuzu karşılığında VAKIF’a ödenir.

5. Diğer Konular 5.1 SPONSOR, festival bağlantılarından dolayı VAKIF’ın büyükelçilikler ve kültür merkezleri ile işbirliğini baştan kabul eder. 5.2 SPONSOR, tanıtım amaçlı sahne çiçeğini etkinlik türü ve sahne düzenini dikkate alarak Vakıf’ın bilgisi dahilinde düzenler.

6. Sıralama Uluslararası Ankara Müzik Festivali Etkinlik Sponsorluğu sıralaması Kuruluşun katkı bedeli göz önüne alınarak, en çoktan en aza olmak üzere yukarıdan aşağıya veya soldan sağa yapılır.

2


34. uluslararası ankara müzİk festİvalİ’nden görseller

Kiev Solistleri Valeriy Sokolov/Keman

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Rengim Gökmen, Şef /Cem’i Can Deliorman, Koro Şefi Tolga Salman, bandoneon

3

Big Al & The Jokers

Ahmet Kanneci klasik Gitar Resitali

Julien Libeer, Piyano Resitali Big Al & The Jokers


Company Rafael Amargo

Jan Mrácek, Keman Lukas Klansky, Piyano

4

BEGOA Ensemble

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası Gürer Aykal, Şef / Hande Küden, Keman Nil Kocamangil / Viyolonsel

Nicholas Payton Trio


TANITIM

ÖRNEKLERİ Logo Kullanımı Basılı Malzemelerde (Katalog, Broşür, El Programı, Afiş) Medya (Sinevizyon, Teşekkür İlanı) Bayrak (Salon, Dış Mekan)


KATALOG TEŞEKKÜR SAYFASI

6


KATALOG TEŞEKKÜR SAYFASI

7


festİval POSTERİ

8


KATALOG Ä°LANI

9


KATALOG ETKİNLİK SAYFASI

10


DERGİ/GAZETE TEŞEKKÜR İLANI

11


KONSEr EL PROGRAMI

12


SİNEVİZYON GÖSTERİSİ

13


SALON VE FUAYEDE FLAMALAR

Festival Onur Üyeliği - Alt Fuaye

Festival Onur Üyeliği - Alt Fuaye

14

Etkinlik Sponsoru - İç Mekan

Etkinlik Sponsoru - İç Mekan

Etkinlik Sponsoru - İç Mekan

Etkinlik Sponsoru - İç Mekan


35th INTERNATIONAL ANKARA MUSIC FESTIVAL

04th-26th APRIL 2018

35

ULUSLARARASI

ANKARA MÜZİK . FESTİVALİ

04-26 Nİsan 2018

04-26 Nİsan 2018

Sanatçı ı r a l m ı t ı n Ta

SEVDA-CENAP AND MÜZİK VAKFI


AÇILIŞ KONSERİ Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şef: Solist:

16

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Türkiye’de çok sesli müziği yayma, tanıtma sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurtdışında seslendirme amaçlarına hizmet eden, dünyada, kuruluşundan itibaren varlığını kesintisiz sürdüren en eski orkestralardan biridir. Ülkemizin en önemli sanat kurumlarından olan Orkestra bu yıl da festivalimizin açılış konserini özel bir program işle gerçekleştirecek.


Thr3s Flamenco Juan Manuel Fernández Montoya – Farruquito Antonio Fernández Montoya – Farru Manuel Fernández Montoya – El Carpeta The Heritage

3 çingene erkek kardeşin müthiş gösterisi! 17

İspanya’nın efsanevi Flamenko dansçısı Antonio Montoya Flores Farruco”’nun torunları olan ve İspanyanın son dönem en gözde dansçıları arasında gösterilen 3 kardeşin müthiş şovu festival seyircisi işle buluşuyor. Juan Manuel, Antonio and Manuel kardeşlerin Flamenko’nun köklerine indiği ve dedelerinden ve babalarından miras aldıkları “Farruco” Flamenko

geleneğini günümüz sanat anlayışı ile birleştirdikleri gösterileri, aynı zamanda ülkemizde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Sahnedeki aynalar, sandalyeler, masalar anlatmak istedikleri Flamenko rüyasının ve köklerinin birer parçası oluyor… İnsan ve doğanın ilişkisini 3 ayrı hikâyeden ama tek yürek ve ruh üzerinden sergiledikleri gösterilerini dans severlerle ile buluşturacak.


ANKARA GENÇLİK SENFONİ ORKESTRASI Fazlı Orhun Orhon, Şef Başar Can Kıvrak, Piyano Gökhan Bağcı, Viyolonsel Özgür Baskın, Keman Ali Başeğmezler, Viyola

Saygun Fİlarmonİ Korosu

Çüğdem Aytepe / Atilla Çağdaş Değer, Koro Şefi

18

Onursal Başkanlığını Prof. Gürer Aykal’ın yaptığı, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, genç şef Orhun Orhon ve öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Başta Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri müzik bölümü öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası gibi Ankara’nın önde gelen müzik kurumları olmak üzere ülkemizin diğer müzik kurumlarının genç profesyonel müzisyenlerinden oluşmaktadır.

Çalışmalarını Müzgender (Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği) ve Vakfımız çatısı altında da sürdüren orkestra, bu yıl yine Festivalimize özel bir program ile müzikseverlerle buluşuyor. Programda her biri kendi dallarında gerek ulusal gerekse uluslararası birçok ödül ve derece sahibi sanatçılar olan Başar Can Kıvrak (piyano), Gökhan Bağcı (çello) Özgür Baskın (keman) ve Ali Başeğmezler’in (viyola) solist olarak yer alacakları konserde Adnan Saygun Filarmoni Korosu da eşlik ediyor olacak.


Franz Lizst Oda Orkestrası Alican Süner, Keman

19

Yarım asırlık tarihi ile Macaristan’ın dünyaca ünlü en önemli oda orkestrası! 1963 yılında Budapeşte’deki Franz Liszt Müzik Akademisi’nin eski öğrencileri tarafından kuruldu.. Bu orkestra elli beş yıl boyunca 50’den fazla ülkede New York’taki Carnegie Hall, Sydney Opera House, Tokyo’daki Suntory Hall, Paris’teki Théâtre de la Ville ve Amsterdam’daki Concertgebouw gibi salonlarda verdiği konserlerle uluslararası çapta olağanüstü bir üne kavuşmuştur. Orkestranın geniş kapsamlı repertuvarı barok, klasik, romantik ve çağdaş eserlerden örnekleri içerisinde barındırmaktadır. Toplamda 200’den fazla albüm kaydı oluşturan orkestranın birlikte çaldığı sanatçılar arasında Sviatoslav Richter, Yehudi Menuhin, Jean-Pierre Rampal, Isaac Stern, Mstislav Rostropovich, Vadim Repin ve Zoltán Kocsis gibi isimler yer almaktadır. Orkestra, genellikle bir klavsen solist tarafından eşlik edilen 16 yaylı çalgı, üflemeli çalgı ve diğer farklı çalgılardan oluşmaktadır. Orkestra, bu konserde ülkemizin son dönem adından övgü ile bahsedilen genç kuşak keman sanatçısı Alican Süner’e eşlik ediyor olacak. 2015’de Berlin International Max Rostal Competition birinciliği, dinleyici oylamasında birincilik ve yüksek yetenekli genç finalist özel ödülü ve yine aynı yıl İtalya’nın Fermo şehrinde 22. Concorso Postacchini birinciliği, “Absolute Winner” ödülü (tüm kategorilerin birinciliği) ve İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası gibi bir çok ödül ve derecenin de sahibi olan genç sanatçı, çalışmalarını Berlin sanat Akademisinde sürdürmektedir.


David Hazeltine Trio David Hazeltine, Piyano David William, Bas Joe Farnsworth on drums.

Eleştirmenlere göre cazın klasik piyanoda en iyi icracılarından olan Hazeltine klasik dokunuşa kattığı kişisel lezzetiyle tanınır. Müthiş bir hard swing duygusu olan piyanist aynı zamanda yorumcu, besteci ve aranjör kimliklerini üstün doğaçlama yeteneği ile ön plana çıkaran ender caz sanatçılarındandır. 33 albümü olan ve New York un en önemli müzisyenlerinden biri olarak da kabul edilen piyanist bir çok ünlü caz sanatçınsın toplam 73 tane kaydında “sideman” olarak piyanosu ile eşlik etmiştir. Kendisine bu konserde davulda da 100’e yakın albümde kayıtları bulunan Wynton Marsalis’in davulcusu Joe Farnsworth ve ünlü piyanist Cedar Walton’ın daimi basçısı David William eşlik ediyor olacak.

20


Bertrand Chamayou, piyano

21 Fransa’nın dünyaca ünlü son dönem piyanistlerinden olan Bertrand Chamayou geniş repertuarı, sanatsal zenginliği ve disiplini ile otoritelerden tam not alan büyük bir piyanist olarak kabul ediliyor. Fransa’nın sanatçılara vermiş olduğu 2015 Chevalier of the Order of Arts and Letters sanat ödülüne sahiptir. 2016’da kaydettiği Ravel tüm piyano eserleri albümü, Gramaphone dergisi tarafından “Nefes kesen güzelliğin gösterişli performansı” olarak nitelendirilmiştir. Bu sezon başta Newyork Filarmoni olmak üzere dünyanın en prestijli senfoni orkestraları ile çalacak olan sanatçı, Liszt düzenlemelerinden oluşan 2011 kaydı, İngiliz klasik müzik dergisi Gramophone tarafından dinleyici oyları ile yılın kaydı olarak da seçilmiş ve 2016’da Ravel’in tüm piyano eserlerini kayda aldığı yapıtı da Echo Klassik ödülüne layık görülmüştür. Festivalimize özel Liszt düzenlemelerinden oluşan programı ile piyano severlere inanılmaz bir gece yaşatacak.


Kenny Baron Trio Kanny baron, Piyano Kiyoshi Kitagawa, Bas Johnathan Blake, Davul

Caz tarihinin son 40 yılına damga vurmuş dünyanın en seçkin caz piyanistlerinden biri olan Amerikalı Kenny Baron, Avrupa turnesi kapsamında Ankara’lı caz severlerle buluşacak. Lirik tarzdaki üslubu ve bebop tarzında yaptığı caz kayıtlarıyla bu tarzın önde gelen sanatçıları arasında gösterildi ve ünlendi. 2009 yılında Amerikan Ulusal Sanat Teşvik kurumu tarafından “Caz da Ustalık” ve 2010 yılında da Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi Ödülünü”ne layık görülen 73 yaşındaki müzisyen, Amerikan Caz Eleştirmenleri Derneği tarafından piyanodaki eşsiz tekniği ve kendine özgü çalma stili ile “en iyi piyanist” ödülünün de 6 kez sahibidir. 9 kez Grammy Ödülleri ve Amerikan Jazz Onur Listesine aday gösterildi. 25 yıldan fazla, Barron Rutgers Üniversitesi New Jersey’de piyano dersleri verdi. Şimdilerde ise Juilliard Müzik Okulunda ders vermekte ve öğrencileri arasında Earl MacDonald,, Harry Pickens, ve Aaron Parks bulunmaktadır. 2016 yılında çıkarmış oldukları “Book of Intuition” albümü büyük yankı uyandırmıştır. Eleştirmenlerin “Adeta bir caz ansiklopedisi” olarak tanımladığı sanatçıya konserde kendisine basta Japon asıllı New Yoklu müzisyen Kiyoshi Kitagawa ve davulda ise 1976 Philadelphia doğumlu günümüzün em modern davulcularından biri olarak gösterilen Johnathan Blake eşlik edecek.

22


Academia de las Luces Stabat Mater, Luigi Boccherini Eugenia Boix, Soprano Laura Palomar, Flüt Cibrán Sierra, Konzertmayster

23

Academia de las Luces çok yönlü bir İspanyol oda müziği topluluğudur. Özellikle dönem müziği çalışmaları ile bu alanda adından sıkça söz ettiren topluluk, başta İspanya’nın Aydınlanma ve Romantik dönem eserleri olmak üzere klasik ve romantik dönem yapıtlarına farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış ve repertuvarlarına katmış bir orkestradır. Başta İspanya olmak üzere 18. Ve

19. yüzyıl Avrupa dönem müziklerini çağdaş bir yorum ile yeniden yorumlayan orkestra bünyesinde birçok ulustan müzisyen barındırmaktadır. Sanatçıların kültürel birikimleri ve almış oldukları müzik eğitimleri ile zenginleşen orkestra W. A. Mozart, Carl Philipp Emanuel Bach ve L. Boccherini’nin eserlerinden oluşan Stabat Mater adlı programları ile festivalde Ankara seyircisi ile buluşacak.


Gürcİstan Devlet Balesİ “Sukhishvili” Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu

24

Milli Dansları ile ünlü Gürcistan Devlet Balesi 1945 yılında Iliko Sukhishvili ve Nino Ramishvili tarafından kuruldu. Gürcistan’ın profesyonel ilk Devlet Dans Topluluğu olan kurum daha sonra benzer adlar ile kendi örneklerini barındıran bir çok topluluğa önderlik etmiş oldu. Kafkas danslarının en zor ve artistik yönlerini en iyi sergileyen topluluklardan biri olarak gösterilen “Sukhishvili” Gürcistan Devlet Halk Dansları

Topluluğu bu alanda dünyaca bir üne sahip. Öyle ki La Scala’da bugüne kadar gösteri yapmasına izin verilmiş dünyadaki tek halk dansları topluluğu olan Gürcistan Devlet Halk Dansları Topluluğu, Metroplitan Opera, The Albert Hall, The Coliseum ve Madison Square Garden gibi dünyanın en seçkin salonlarından davet alıyorlar. Topluluk, festivalimize özel gösterilerini festival seyircisi ile buluşturacak.


SEVDA-CENAP AND MÜZİK VAKFI

Tunalı Hilmi Caddesi 114 / 43 Kavaklıdere/Ankara Tel: 0 312 427 08 55/11 Fax: 0 312 467 31 59 www.andmuzikvakfi.com / sca@andmuzikvakfi.com

35.Ankara Muzik Festivali Etkinlik Dosyasi  
35.Ankara Muzik Festivali Etkinlik Dosyasi  
Advertisement