Page 1


Cansu BALCI Editör

w w w.e c a m p u s m a g .c o m PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ

Mıknatıs Production

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Barış AYDOĞDU

EDİTÖR

Cansu BALCI

GÖRSEL YÖNETMEN

Şahan ŞEF DİZGİ

İsmail Hakkı YENER Mustafa Kadir GÜNER SORUMLU YAZI İŞLERİ YÖNETMENİ

Çağın BOZKURT

Tarık KAYMAK

FOTOĞRAFLAR

Barış AYDOĞDU Zafer Burak AYDOĞDU Simge AŞKAN

Büşranur AKINCI Görkem YILDIZ Gökhan ERSOY Nafiz Emre KONURALP

REDAKSİYON

MODA FOĞRAFLARI

HABER KOORDİNATORU

Yasin Emre KARÇA Alperen Göktuğ ATAK

Ozidi MANTA MODA EDİTÖRÜ

WEB KOORDİNATORU

Ayşe Kevser AKBAŞ

Volkan ÖVEN

Her açıdan yoğun, ilklerin ve sonların bir arada yaşandığı aylardayız… İnsan yaşamının en keyifli anlarından olan üniversite yaşamı, her sene olduğu gibi bu sene de birçok öğrenciyi iş yaşamına uğurlarken, birçok lise öğrencisi üniversite yaşamını tadabilmek için ter döktü. Her sonun bir başlangıç olduğunu ve yaşam boyunca karşılaşılan her türlü zorluğun ardından bir güneş doğacağı, yaşayan her canlının kıymetli olduğu ve dökülen her gözyaşının anlamlandığı temmuz ayında sizler için hazırladığımız 5. Sayımızı beğeninize sunuyoruz. “Büyüdükçe Küçülmek”

PROJE DANIŞMANI

REKLAM KOORDİNATORÜ

5. Sayı Heyecanı

KATKIDA BULUNANLAR

Prof. Dr. Ufuk AYDIN, Nazmi HAYAT, Deniz DEMİR, Bülent ŞARLAR, Zeynep ÖZYÜREK, Gizem YÜCEL,Mustafa ÖKSÜZ, Fatih YİĞİT, Ecem KADEROĞLU, Marita TROMP, Nushabe İBRAHİMOVA, Emre ÜTÜCÜ, Erdal AKSOY REKLAM & REZERVASYON

Barış AYDOĞDU 0507 715 64 92 • baris@miknatisproduction.com İLETİŞİM

Mıknatıs Production T: 0222 230 38 32 / F: 0222 234 43 71 info@miknatisproduction.com www.miknatisprouction.com YÖNETİM YERİ

Cumhuriye Mahallesi, Tersel Sokak, Ata Apartmanı, 2/14 Eskişehir / TÜRKİYE BASKI

ETAM A.Ş. Matbaa Tesisleri Organize Sanayi Bölgesi, Mümtaz Zeytinoğlu Bulvarı 26110, Eskişehir /TÜRKİYE T: 0222 236 00 51 ECAMPUS’ Dergi Basım – Yayın yasalarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Dergide yayımlanan yazı, fotoğraf, röportaj, haber ve konuların her hakkı saklıdır. Dergide yer alan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine, basılan fotoğrafların sorumluluğu fotoğrafçılara aittir. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

Yaz okulu sürecinin başlamasıyla birlikte, oldukça sıcak yaz ayları karşılıyor bizleri. Bu yoğun süreçte, daha umut dolu ve derslerden sıkıldığınız anda yardımınıza koşacak nitelikte, bol kampanyalı bir sayıyla daha karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türlü engellere göğüs gererek sizlere ulaşmak bizleri gururlandırsa da, ekip olarak benimsediğimiz tek bir felsefe var; “Büyüdükçe küçülmek...” Öğrenciliğin bize vermiş olduğu o sınırları kaldırarak, öğrenciliğin yalnızca ders çalışmaktan ibaret olmadığını kanıtlamanın mutluluğuyla büyüyoruz. Fakat bu büyümenin bizleri değiştirmesine izin vermeden, hep aynı kalabilme mücadelesinin içerisinde galip gelmek uğruna çabalıyoruz. Büyüdükçe küçülmeli her insan. Zamanın renklerini değiştirmesine fırsat vermeden hep şeffaf kalmalı ve küçülmeli.... “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine...” Çocukluğumuzda bizlere öğretilmiş çocuk şarkılarının teması hep aynıdır. Yeşili sev, doğayı koru. Ve birçok atasözümüz vardır doğa ile ilgili : “Ağaç yaprağıyla gürler”... nice şairlerin mısralarına konu olmuştur ağaçlar. İnsanın yüreği vardır da ağaçların yüreği yok mudur? Ve bunu hatırlatıyor olmak suç mudur? Nazım Hikmet’in dediği gibi: “Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür, Bir orman gibi kardeşçesine...”


iÇiNDEKiLER 10 CAMPUS FASHION

46

26

FASHION SHOOTING

20

BAHAR ŞENLİĞİ YÜRÜYÜŞÜ

YAHYA DOĞU DEMİR

56

SOKAK FESTİVALİ

40 WARSAW

62

AHMET ERTEGÜN


CAMPUS FASHiON

MODA EDİTÖRÜ

AYŞE KEVSER AKBAŞ

Deniz GÜNEŞ

Güzel Sanatlar Fakültesi – Grafik Saç rengi, yırtık çorapları ve genel olarak tercih ettiği siyah renk ile gotik bir tarza bürünen Deniz, giyim tarzıyla marjinalliği yakalamış. Postal tarzı botları, yüzükleri, kolyesi ve bileklikleri gibi birçok farklı detayı üzerinde oldukça çizgi dışı bir şekilde bir araya getiren Deniz, tarzına daha fazla uyum sağlayacak bir gözlük tercihi ile yarattığı gotik tarzı tam anlamıyla temsil edebilir. FASHION 12


Gizem AYDIN

Mustafa DEMİRSAR

Gizem, pudra tonlarında puantiye detaylı ince sweatshirtü ve eski tip, yüksek bel, açık renk kot şortu ile imzasını attığı hoş kombinini çiçek detaylı bez ayakkabılarıyla oldukça başarılı bir şekilde bir araya getirmiş.

Mustafa, kırmızı çizgili yaka detaylarına sahip lacoste tarzındaki t-shirtünü, ayakkabılarındaki kırmızı ekose detayı ile uyumlayarak hoş ve net bir görüntü elde ederken, bej rengi pantolonu da yakaladığı uyuma güzel bir şekilde eşlik etmiş.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi – Moda Tasarımı

Güzel Sanatlar Fakültesi – Seramik

FASHION 13


Dilan AYDIN

Batıkan BOSTANCI

Dilan, basic beyaz t-shirt, yüksek bel streç Jean ve bu senenin öne çıkan parçalarından olan çiçekli bol kesim ceketi ile yarattığı tatlı görüntüyü, kemer detayı ile uyumlu olarak altın renklerinde tercih edeceği aksesuarlar ile tamamladığı takdirde zaten güzel görüntüsüne ayrı bir hava katacaktır.

Kırmızı tonlarındaki salaş oduncu gömleğiyle birlikte kullandığı koyu renk jeani hoş bir izlenim uyandırsa da, Batıkan’ın tercih ettiği güzel gömleğinin altına giyeceği kahve tonlarındaki kanvas bir pantolon kendisine daha cool bir görüntü katacaktır.

Güzel Sanatlar Fakültesi – Grafik

FASHION 14

Güzel Sanatlar Fakültesi – Heykel


Seda ORHAN

Emre ÖZDEMİR

Yüksek bel kumaş pantolonu ve belinden bağladığı desenli gömleği ile platform topuklu ayakkabılarını birleştirerek yakaladığı nostaljik görüntüsünü, renkleri oldukça güzel bir şekilde harmanlayan Seda, kombinini yine nostaljik aksesuarlarla tamamladığı takdirde çok daha güzel bir görünüm elde edecektir.

Emre de Batıkan gibi tercihini kırmızı tonlardan yana kullanmış. Açık renk kot pantolonu ile kırmızı renkteki kareli gömleğini, pantolonunun aksine koyu renk ayakkabıları ile kombinleyen Emre, kendisine rahat bir hava katmış.

Güzel Sanatlar Fakültesi – İç Mimarlık

Güzel Sanatlar Fakültesi – Heykel

FASHION 15


MEZUNİYET DEFİLESİ A.Ü Moda Tasarım Bölümü Mezuniyet Defilesi Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Moda Tasarımı bölümünün bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği “Mezuniyet Defilesi” 8 Haziran’da Haller Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi’nin düzenleyip, Mıknatıs Production’ ın organize ettiği gecenin sponsorları ise NeoPlus Outlet ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olurken defilede, 45 son sınıf öğrencisinin 225 parçadan oluşan koleksiyonları sergilendi. Toplam 44 modelin yer aldığı defile üç yıldır Eskişehir’de yapılan Idol of Models’da bu sene ve önceki senelerde derece alan modeller ile birlikte, yabancı modeller, Yahya Doğu DEMİR ve Kaan AYPULAT gibi Türkiye’nin en iyi modellerinin katılımıyla gerçekleşti.

ETKİNLİK 16


ETKİNLİK 17


ETKİNLİK 18

Ana teması “Miras” olan defilede, bir neslin kendinden sonra gelecek olan diğer bir nesle bırakacağı sosyal, kültürel, ahlaki, bilimsel ve sanatsal değerler yansıtılırken, inançlar kültürel ögeler, doğa, göç ve sanat akımları gibi alt temalar ışığında çağdaş tasarım yaklaşımları da gösteriye farklı renkler kattı.


Geleneksel hale dönüşerek her yıl düzenlenen Mezuniyet Defilesi’ni bu yıl izlemeye gelenler arasında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut AYDIN, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ ve ünlü modacı Tanju BABACAN yer aldı.

ETKİNLİK 19


Türkiye’nin en İyi modacılarından olan Tanju BABACAN’ın, bir çok önemli marka temsilcisinin ve protokolün izlediği defile hem tasarımlarla, hem sahne ve podyum düzeni ile hem de modellerin göz alıcı güzelliğiyle uzun bir süre konuşulacak gibi dururken, önümüzdeki yıl 10.su yapılacak olan defilede, bolca sürpriz şov olacağı şimdiden belli oldu.

ETKİNLİK 20


Yahya Doğu DEMİR, 1987 yılında Ağrı’da dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken annesini kaybetti ve 4 kardeşi ile beraber İstanbul’un yolunu tuttu. 2009 yılında “Best Model Of Turkey” yarışmasında ikinci seçilen DEMİR, ülkemizi Çin’de yapılan “Manhunt: Dünyanın En Gizemli Erkeği” yarışmasında başarıyla temsil etti. Birçok ünlü şarkıcının kliplerinde oynadı, popüler dizilerde rol aldı. Türkiye’nin en başarılı tasarımcılarının defilelerinde yer aldı. Bununla da yetinmedi, dünyaya açıldı. Tüm bilinen ve bilinmeyenleriyle, Türkiye’nin tescilli yakışıklılarından Yahya Doğu DEMİR’i taşıyoruz bu sayımızda sayfalarımıza.

Sizi tanımayanlar ve daha yakından tanımak isteyenler için Yahya Doğu Demir hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 17.12.1987 Ağrı doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisiyim. Kariyerime, şuanda modellik yaparak devam etmekteyim ama bunların yanı sıra birçok yönümü geliştirebilmek ve gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bütünlüğü oyunculuk ile doldurmak için eğitim almaktayım. Modellik ve oyunculuk çok ayrı gibi gözükse de aslında birçok model oyunculuğa geçiş yapmış ve çok da başarılı olmuşlardır. Ben de bu alanda başarısını kanıtlamış, örnek aldığım oyuncuların ve modellerin her anını gözlemleyerek mutlak başarıyı hedefliyorum. Türkiye’de farklılıklarla dolu bir kulvarda, ülkeme ve sevdiklerime gurur yaşatmak istiyorum:)

RÖPORTAJ 22

Türkiye’de modellik mesleğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şöyle ki; Ülke olarak kötü durumda değiliz ama çok da ileride değiliz. Buradan şuna vurgu yapmak istiyorum; ilerlemeye ve başarıya aç bir moda ülkesiyiz ki her gün birçok modelimiz, tasarımcımız ve markamız dünyada ses getiriyor. İlerideyiz diyerek, daha ileriyi hedefleme yetisini kaybetmemek adına ne kötü ne iyi diyorum ki Türk halkı modanın ne kadar ilerlediğinin de farkında. Ayrıca siz başta olmak üzere, sektörün ilerlemesine katkıda bulunan herkese sizin aracılığınızla çok teşekkür etmek istiyorum.


Kariyerinizde kendinize Idol olarak belirlediğiniz birisi var mı? Ben kendimi hiçbir zaman tek isim altında idolüm şudur deyip kapatmadım, çünkü benim felsefem hep izlemektir. Gerek modellikte, gerekse oyunculukta en önemli şey, gözlemdir. Benim yapımda gözlem yer aldığından dolayı, herkesten ve her şeyden ufacıkta olsa beni daha ileri götürebilecek bir şey almaktır asıl İDOLÜM.

Modellik maceranız nasıl başladı? Basketbolcu olma hayalleri kurup bunun için çabalarken, spor hocamın benim fotoğraflarımı Best Model of TURKEY yarışmasına yollaması ve bu yarışmayı kazanmamla beraber modellik kariyerim başladı ve şuan halen modelliğe devam etmekteyim.

RÖPORTAJ 23


unuz. O l 2.si old Yarışe d o m t misiniz? ında Bes 2009 yıl n biraz bahseder iniz? rda çaplı iş arar verd zamanla ya nasıl k gibi geniş keyif a k lm lu oktatı u a c k n u maya dönüm n inden ve oy e is d ik g ll n m e a ri d h e o y k u işte ço ari Spor, m siniz. En ı benim k ünkü o sayede b ım. ıl e y iç 9 iç 0 0 la 2 Ç kollarıy kararı ald ebilirim. uz? i, ben iz ı oldu diy ılıp devam etme s ib tında g im alıyorsun san haya im rar k bu ylediğ in a i ö k , s k n e in e m v s d ü e ru k g ben ki alıyo az önce on dersiniz ODEL’de la keyif e S z M r. ir fa T Aslında o d S y a k E lı a h T ğ B a a y. basketçok d almamı s ük bir şe çanda ben z y lı a ü s h b lm A lemekten fi . e k u d o a ç ld ıs şekilde suru o isinden ığım k ve hiçbir ayan n güven un da her ik küçük bir rol ald dıran ilginç bir ra u in k iç ri a rın bulunm a hayalle zamanlard . Birçok tadı ba karaktere olcu olm ili bir fikir rıyla katılb g ir il b le i u k ik e ll ld d e ısra od lışmam o culuk... Hayaliniz an dolaaklında m ma spor hocamın olduğund dellik un y k o a e s t k e im ü z d y z le ok mo birisiy im. şansınız ç erçekten nun karar verd o a z bürünme k diyorum ama g y a a n m e a ulu pıldığınd yı oyunc folarak ya l e n ayı hede o y s ne kurm ri de profe e rz le ü e n ik vkli. rileriniz i modell kadar ze Kariyerin aşlarımız için öne ad mileyen ark ahseder b z a ir b n n zaten ızda dir? planların r mı? nuz ki be Ülkeu k ü rd n o ö s d ru İleriye riniz va eceğim. til mli bir so ni projele inlikle ta Çok öne meden geçemey başarılı mos e k a d siniz? Ye ın lirt a üzgün rım aras ama çok şunu be daşlara ten çok az planla yledim ama aslınd k y e a rç d e je n nen arka erine g a ro ü e p ş ö Şu d ü s ç d iz a k k m re ir ik il z üzüle alakalı b r. Modell dur kend ım yok. Bira deller va eğim tek şey şu a olacağ Modellikle elden . ’d d rk o ım o y m Y lı s nan birçok ebilec y New lu y i a u değil hır le k b y a 2 ö d a s a d ın y z ün çok yakıyı ya gili ora meliler. D lliği bulunan ve a bir n ıs e den dola da oyunculukla il k v ü k o g Ç öze ksik olan ım. ara halha fazla ar ama e katılacağ a v rk d ama bu ü ra k iz T la o e m ç p il ri o i e aşarılı işrojes rk sh odell da çok b ın /güzel m çeşitli wo de başarılı bir tv p h... ığ lı d ık ıl ş ş a sin inşalla üven. Bu süre içeri örüyoruz tek şey g olacağım a d ın ıs ildiğini g rş b a ıl p a y kının ka lerin RÖPORTAJ 24


mu? lundunuz u b e ’d ir e Eskişeh Eskişehir Daha önc im. Belki le söyld e g re ke lik a önce 2 r ama şunu kesin alkının Evet dah h u e rd d o y hem duyu kişehir’in s lı işlere halkı çok E rı a ş m a e b h ki; Çok im r. a ir v il b li e e y iy le ns a başı çe z bir pota organizasyonlard a m n ıl a n m a a in az er ve en kıs n ve süp m ta r a ru ra o a k z iy te d im an ke hir. Tebri de burad i im iğ d ken bir şe iste r gelmek da tekra m :) belirtiyoru ciler ve öğren ir h e iş k s olan E nci kenti yebilirsiniz? Bir öğre le n neler söy barındıra hakkında ir arada b k o ri ç te n k a ra lay birçok ka imini sağ rin birş ir e h il e tk iş e k s r E e ültü i öğrencil ; bu da k işehir’dek inen biliyorum bir şehir k s E . n e yak ir etk i bilönemli b faaliyet yaptığını klediğim te s a e d d n k çok ala jenin çok rik edere lden teb rı her pro tiyorum la k tı p a ve gönü Y . is istiyorum öylemek leyerek s melerini k caklarına e la e o d i lı rı in a iğ ş a rd b ti rek ’in bu ses ge ileri gide lere ve Eskişehir a d a h iz şekki; da ıyorum. S kli ruhuna çok te n a in n e gönüld ci ve iste i, gelişim karakterl m. LCI k istiyoru Cansu BA kür etme Röportaj

RÖPORTAJ 25


TERİ S Ö G E IV T N A L P KKI TO A H Ü Ş YÜRÜYÜ Prof. Dr. Ufuk AYDIN

1982 Anayasasının toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı başlıklı 34. maddesi şöyle: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir. Anayasa böyle diyor peki tarafı olduğumuz ve yargı yetkisine ulusal hukukun üzerinde yer verdiğimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ne diyor? AİHM konuyla ilgili davalarda başlıca iki soruna vurgu yapıyor. İlki, polisin barışçıl devam eden bir gösteriye kuvvet kullanarak müdahalesi. Bu davalarda AİHM gösterinin barışçıl karakterini ve kamu düzeninin de ciddi şekilde bozulmamış olduğunu tespit ederek, güç kullanmanın hakkın ihlali olduğuna karar veriyor. Yani önceden haber verme gerekliliği yerine getirilmemiş olsa bile, eğer toplantı/gösteri barışçıl bir şekilde yapılmakta ise, polisin kuvvet kullanması toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlalidir deniyor. İkincisi kolluk tarafından kullanılan kuvvetin orantısızlığıyla ilgili. Güç kullanmak, bir gösterinin çok da barışçıl olmayan karakteri göz önüne alındığında gerekli sayılabiliyor. Ancak bu durumda da kullanılan gücün orantılı olması gerekiyor. AİHM’ye göre, polisin ilk anda en yüksek şiddette gücü

AKTÜEL 26

kullanarak gösteriyi dağıtması yine toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlalini oluşturuyor. Demokrasilerde önceden izin alınmasa bile barışçı gösteriler hukuk dışı sayılmıyor; tam tersine bunları güç, hele aşırı güç kullanarak dağıtmak hukuka aykırı kabul ediliyor. Demokrasilerde sadece dört yılda bir oy kullanmak yeterli sayılmıyor. Halk da hukuka aykırı ya da yanlış bulduğu uygulamalara karşı, kuşkusuz şiddet kullanmaksızın, toplanabiliyor, gösteri yürüyüşü yapabiliyor. Bu anlamda; önceki gün radyosu için, dün kıyafeti için, bugün çevre için, yarın interneti için gösteri yapan kişinin davranışında, şiddet içermediği sürece, hukuka aykırılık yok. Zaten, anayasada yer alan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının kökeninde de bu düşünce yatıyor. Bu hakkın uygulanmasına imkân sağlanmazsa ne mi oluyor? O Devlet, vatandaşları tarafından AİHM’ye en çok şikâyet edilen ve kendi vatandaşlarına en çok tazminat ödeyen Devlet haline geliyor. Barışçıl gösteri yapanlara orantısız şiddet uygulamak ileri demokrasiyi hedeflemiş bir Türkiye’ye yakışmıyor; lütfen sükûnet, lütfen itidal… (Bu yazının orijinali 01.04.2012’de yayınlanmış; yukarıdaki metin 04.06.2013’de güncellenmiştir.)

ucnokta.co


FASHION 28


Abacı Konak Otel’e katkıları ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz...

FASHION 29


FASHION 30


FASHION 31


FASHION 32


RÖPORTAJ 34


RÖPORTAJ 35


GÜNLÜK YAŞAMDA FİZİKSEL AKİTİVİTE VE SAĞLIK İÇİN YARARLARI Fiziksel aktivite, iskelet kasları vasıtasıyla vücudun hareketi sonucunda enerji harcanmasıdır. Her türlü fiziksel aktivite enerji harcamasını gerektirmektedir. Fiziksel aktivitede çalışmaların özelliklerine göre farklı şekillerde ortaya konabilir (aerobik, anaerobik veya statik dinamik gibi çeşitlendirilebilir). Fiziksel aktivite genel olarak 3 boyutta tanımlanır; • • •

süre (dakika, saat gibi) aktivitenin sıklığı (her ay ya da her hafta gibi) yoğunluk (her saat başına kilojoul yada her dakikadaki kilokalori)

Bununla birlikte aktivitenin amacına ve şartlarına göre 4. bir boyutta sıklıkla görülebilir. Hem fiziksel çevre hem de psikolojik ya da duygusal şartlar bir aktivitenin fizyolojik etkilerinin değiştirebilir. Enerji tüketimi deyimi fiziksel aktivite ya da egzersiz ile eş anlamlı değildir. Daha az yoğun dayanıklılık aktivitesi ile kısa ama canlı egzersiz de aynı enerji miktarı harcanabilir ancak ikisinin fizyolojik ve sağlık etkileri farklı olabilir. Asırlar öncesinde ilkel insanların sağlık açısından günümüzdekine benzer problemleri yoktu. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak toplumlarda endüstrileşme ve makineleşmenin olumlu ve olumsuz yönlerini görmemiz mümkündür. Bilhassa 20. asırdaki gelişmeler (televizyon, nükleer enerji kaynakları, petrol ürünleri vs.) yaşam tempomuzu değiştirmiş ve bu teknolojik ilerlemelerden dolayı bedeni faaliyetleriniz azalmış, zihinsel çalışmalarınız fazlalaşmıştır. Hareketsizlikle oluşan problemler ; vücutta yağlanma,aşırı şişmanlık,kas iskelet problemleri ve kemik problemleri,hipertansiyon,yüksek kan basıncı,diabet,şeker hastalığı,Karbonhidratların emiliminde ki problemler vs…

AKTÜEL 36

DÜZENLİ YAPILDIĞINDA EGZERSİZİN SOSYLOJİK VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ İş verimi artar. Hastalık yüzünden çalışılmayan gün sayısı azalır. Daha enerjik hissedilir, tembellikten uzaklaşılır. Sağlam, canlı hareketli, egzersiz yapmaya hevesli bir kişi haline gelinir. Öz saygının geliştirilmesine yardımcı olur. Organizmayı beden ve ruhsal streslerin yıpratıcı etkisinden korur. Hayata daha mutlu bakmaya asabi ve hiperaktif yapıyı sakinleştirmeye yardımcı olur. Kendine güveni arttırır. İnsanlarla çabuk arkadaşlık kurmaya ve paylaşma, yardımlaşma duygularını geliştirmeye yardımcı olur. DÜZENSİZ YAPILDIĞINDA ZARARLARINA BİR ÖRNEK

SPORUN

Amerika’ya mal olmuş bir ünlü sporcu ve sağlıklı yaşam sporuna damga vurmuş kişinin ölüm sebebini şöyle özetlenmektedir: Jim Fix spora uzun süre ara verdikten sonra 40 yaşından itibaren 12 yıl boyunca haftada 6 gün 16 km’ den fazla koşmaktaydı. Kalp krizi geçirmeden önce 20 km ve 8 km yarışlarına katılmış, arkasından çok çekişmeli tenis maçı yapmıştır. Babası 43 yaşında iken kalp krizinden ölmesi nedeniyle kalp krizi riski yüksek kişilerden biriydi. Beslenmesine çok dikkat etmediğinden otopsi sonucu kalbe giden damarlardan üçünde; %99, %85 ve %70’lik tıkanma tespit edilmiştir. Çok stresli bir iş hayatı vardı. Kısa sürede 30 kilo almış ve kısa sürede bu kilosunu vermişti. 40 yaşına kadar günde 2 paket sigara içiyordu. İki kez boşanmış ve nafaka ödüyordu. Düzensiz bir hayat tarzı vardı. Hiç doktor kontrolünden geçmemişti. (özellikle 35 yaşından sonra en az 2 yılda bir doktor kontrolünden geçilmelidir). Ölümüne sebep olan son koşuda, 6500-7000m koştuktan sonra aniden durmuştu. (Bilinen bir gerçek var ki; koşu anında, kalp atımının maksimale ulaştığında, ani olarak duruşlar insan sağlığı açısından tehlikeler doğurabilmektedir).


FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMAYAN KİLOLU İNSANLARIN DAVRANIŞLARI Düzensiz yemek yeme, öğün atlama, bütün gün yemek yemeden durup yemeği gördüğünde yemeğe saldırma, sürekli rejim yapma isteğinde olma, fazla yemekten suçluluk duyma, pişmanlık duyup besinleri kendisine yasaklama ve arkasından iradesine yenilme, sık sık tartılma, sürekli inip çıkan kilo, bulduğunu yeme, hareketsizlik ve çok sigara, İçki içme meylinde olma şeklinde kendini gösterir. FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMADAN AÇLIK YOLU İLE KİLO VERMENİN SAKINCALARI

Soner Çiçekel Sportifclub Fitness Trainer

Kan basıncında dinamik bir azalma görülür, tipik belirtileri baş dönmesi ve baygınlıktır, kan serumundaki ürik asitte artış, kansızlık gelişimi (düşük kan hemoglobin konsantrasyonu), uykusuzluk ve kan plazmasında azalma, böbrek kan akımında ve filtrasyonunda azalma, saç dökülmesi, kassal gerginlik, kramplarda artış ve kuvvette azalma, duygusal bozukluk, fiziksel aktivite kapasitesinde azalma, genel yetersiz beslenme durumu, vücutta elektrolit kaybında azalma, karaciğer glikojen deposunda azalma, ısı düzenleme mekanizmalarında azalma olarak sayabiliriz. diyet veya egzersiz ile kilo düşme çalışmalarının birlikte kullanılması kalori harcamasını artırır. Vücut ağırlığının ilk birkaç gündeki hızlı ağırlık kaybı, ilk olarak vücudun su karbonhidratın da azalmaya neden olmaktadır. Ağırlık kaybındaki uzun süreli çalışma büyük ölçüde yağ azalması ile ilişkilidir. Ağırlık kaybı programlarına başlandığında kesinlikle su alımı azaltılmamalıdır. Çünkü fazla dehidrasyon durumu artık madde oluşturabilir fakat artık madde kaybını artırmaz. Psikolojik ve tıbbi olarak istenmeyen problemler minimal enerji gereksiniminin altında devam ettirilen uzun süreli kalori kısıtlanması ile meydana gelmektedir. Sadece diyet ve yapılan ağırlık kaybı kas kütlesinde anlamlı bir azalmaya neden olmaktadır. Egzersiz kas doku kaybına karşı korunmak amacıyla yapılmaktadır ve ağırlık kaybının çoğu da yağ kaybı olmaktadır. GÜNLÜK YAŞANTINIZ İÇİN TAVSİYELERİM Bir apartmandan inip çıkarken mümkün olduğunca asansör yerine merdiveni kullanın. İş yerinde öğlen yemeklerini hafif geçiştirin kola, cips ve diğer kalorisi yüksek şeylerden kaçının. Öğle arası egzersiz yapma imkânınız yok ise yürüyün. Eğer mümkünse araba veya otobüs yerine bisiklet veya yürüyerek işe gidin. Şayet araba ile işe gitmeniz gerekiyorsa sakin bir yerde veya parkın bir köşesinde arabayı durdurup germe hareketleri yapınız. Eğer otobüse biniyorsanız mümkün olduğunca daha ilerideki durağa yürüyün otobüse oradan binmeye çalışın.

www.sportifclub.com

AKTÜEL 37


ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Eskişehir’de bulunan ilk ve tek tam donanımlı eğitim hastanesi olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin tarihi hakkında bilgi alabilir miyiz? Üniversitemiz hastanesinin temeli 1976 yılında dönemin Başbakanı Süleyman DEMİREL tarafından atılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın Eskişehir’deki 300 yataklı Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin üniversitemize devredilmesiyle hastane kuruluş çalışmaları tamamlanarak Temmuz 1977’de Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi Hastanesi faaliyete geçmiş, hasta kabulü yapılarak rutin sağlık hizmetlerine başlanmıştır. 1991 yılı Eylül-Ekim aylarında eski hastane binasında birkaç anabilim dalı dışındaki diğer tüm birimler Meşelik Kampüsü’ne taşınmıştır. 1993 yılı sonunda 900 yataklı hastane bitirilerek taşınma işlemleri tamamlanmıştır. 18 Ağustos 1993 gün ve 21672 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kurulmuş ve hastane Anadolu Üniversitesi’nden ayrılarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesine bağlanmıştır. Hastanemiz ana binada 900 yataklı olarak 110.000 m2’lik bir alanda hizmet sunmaktadır. Ayrıca 2004 yılından itibaren, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Prof. Dr. Servet BİLİR Onkoloji Merkezi hizmet vermeye başlamıştır. Merkez, 3 katlı binasında 100 yatak kapasitesi ile Radyosyon Onkolojisi, Medikal Onkoloji, Çocuk Onkoloji, Kemik İliği Transplantosyon Ünitesi, Algoloji Servisleri hastalarımıza hizmet vermektedir. 2011 yılında ise Kalp ve Göğüs Hastalıkları Merkezi Ek Hastane Binası açılmıştır. 17 tek yataklı oda, 79 çift yataklı oda olmak üzere toplam 96 oda, 175 yataklı hastanemizde Göğüs Hastalıkları Servis ve yoğun bakım, Kardiyoloji Servisi ve yoğun bakım, Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı, Göğüs Cerrahisi Servisi ve Poliklinik, Kalp Damar Cerrahisi servisleri hastalarımıza hizmet vermektedir.

RÖPORTAJ 38

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Eskişehir merkezinin yanında Bilecik, Afyon, Kütahya’nın yer aldığı bölgede Üniversite Hastanesinin gerektirdiği tüm hizmetleri hastaların hizmetine sunmaya devam etmektedir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin öncülük ettiği projelerden olan informasyon ve otomasyon sistemlerini anlatır mısınız? Hastanemizin temel hedefi olan tüm klinik, poliklinik, laboratuvarlar, acil servis ile idari-mali hizmet üniteleri arasında entegre olarak çalışacak olan Hastane İnformasyon Sistemi (HİS), Laboratuvar İnformasyon Sistemi (LİS) bilgisayar otomasyon projesi önce 280 noktada faaliyete geçirilmiş ve tüm bu üniteler arası iletişim bilgisayar ağı iletişim bilgisayar ağı ile gerçekleştiğinden hasta ve yakınlarına sunulan hizmetlerin kalitesinde de önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca bu kapsamda ülkemiz kamu hastanelerinde gerçekleştirilmiş ilk proje olması nedeniyle diğer hastanelerimize de örnek bir model olmuştur. Proje 350 noktaya ulaşmış ve sürekli geliştirilmektedir. Rakamlarla Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ni nasıl tanımlarsınız? Aktif kullanılan 947 yatak, 20 ameliyat odası, 2 anjiyo cihazı, diyaliz ünitesi, 15 hemodiyaliz cihazı, 4 adet portabl diyaliz tankı ile, 32 erişkin, 15 çocuk sedye kapasitesi ile acil servisler 1081 tescilli kadro yatak sayısı ile hizmet vermektedir. 2011 yılı poliklinik hasta sayımız 385.065, 2012 poliklinik hasta sayımız 460.676’dır. günlük hasta sayısı 1920 civarında olmakla beraber tüm dahili, cerrahi ve çocuk anabilim dalları ve alt dalları poliklinik hizmeti vermektedir.560 öğretim üyesi , 598 hemşire, 1144 hastane personeli ile toplamda 2302 çalışana sahip köklü bir kamu hastanesi olarak, hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir.

hastane.ogu.edu.tr


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi sertifika programları hakkında bilgi alabilir miyiz? Sağlık Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen sertifika kurslarında eğitim hastanesi olarak her yıl Türkiye’nin dört bir yanından gelen kursiyerlere sertifika eğitimi ve uygulamaları gerçekleştirmektedir. Hemodiyaliz Hekim ve Hemşireliği, Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği, Yoğun Bakım hEMŞİRELİĞİ sertifika Programları gibi. Yakın zamanda açılışı yapılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Özel Servisinin hastaya ve hasta yakınlarına sunduğu hizmetler nelerdir? •

Tüm odalarda buzdolabı, LCD televizyon, hemşire çağırma sistemi, WC, duş.

ESOGÜ amblemli nevresim takımı, battaniye, terlik

Süit odalarda su ısıtıcı, saç kurutma makinası

Doğum yapmış annelere ESOGÜ amblemli bebek zıbınları, kapı süslemeleri, komposto servisi

Tüm hastalara özel yemek servisi

Tüm hastalara ara öğünlerde günde 2 kez çay servisi

Bu hizmetler için alınacak ücretler oldukça düşük tutuldu. Tek kişilik oda 80 Türk lirası, iki kişilik oda 40 Türk Lirası, Suit oda 90 Türk Lirası

Günümüz teknoloji çağında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde yapılan teknolojik gelişmelerden bahseder misiniz? Eskişehir’in pilot bölge olması itibari ile e-reçete uygulamasına geçen ilk üniversitesi hastanesiyiz. E-reçete sistemi şu anda sorunsuz olarak çalışmaktadır. Mobil uygulamalar üzerinde 2012 yılında başlayab alt yapı çalışmaları tamamlandı. 2013 yılı içinde öğretim üyelerine, asistanlara ve servis sorumlu hemşirelerine tablet (mobil cihaz) temin edilecektir. Özellikle öğretim üyelerimiz hastane dışından da hasta ile ilgili dosya, reçete, görüntüleme, order verme ve hastayı face-time görme işlemlerini yapabileceklerdir. Ayakta hastalar için e-dosya uygulaması başlamıştır. 2013 yılında daha önceki hasta dosyalarımız da bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Dijital Arşiv çalışmalarına Ortopedi Anabilim Dalında başlanmıştır. 2012 yılı içinde surver alt yapımız tamamen yenilenmiştir. 2013 yılı içinde veri trafiğini hızlandırmak için network yatırım çalışmaları yapılmaktadır. Online randevu ve sonuçlar sistemimiz başarılı bir şekilde çalışmaktadır. 2012 yılı içinde web sayfamız güncellenmiştir. Günlük ziyaretçi sayımız 2500 kişi civarındadır. “Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?” sloganıyla harekete geçen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hasta Yardım Ekibinden biraz söz eder misiniz? Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hasta Yardım Ekibi “ Size nasıl yardımcı olabiliriz” sloganı ile görevlerini sürdürüyor. Ekip, hastanenin 11 noktasında 21 personeli ile poliklinik, servisler, ameliyathane ve yoğun bakım ana girişlerinde hasta, hasta yakını, engelli ve kimsesiz hastalara hizmet veriyor. Kimsesiz, yaşlı ve yardıma muhtaç olan hastalara ulaşım hizmeti sunuluyor.

RÖPORTAJ: Zafer Burak AYDOĞDU tip.ogu.edu.tr

RÖPORTAJ 39


ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİNDEN HABERLER XII. Metabolik Hastalıklar ve Beslenme Kongresi Uluslararası Katılımlı XII. Metabolik Hastalıklar ve Beslenme Kongresi, Eskişehir’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Sultan D. AYDOĞDU ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ülkemizde sıkça görülen akraba evliliklerinin insan metabolizması üzerine etkilerinin tartışıldığı kongrede, kongre başkanlığını üstlenen AYDOĞDU; “Kongremizin bilgi dağarcığımızı genişleteceğine, hastalarımızın tanı ve tedavisine yansıyacak sonuçları getireceğine yürekten inanıyoruz.” dedi.

Liseliler Lösemi Hakkında Bilgilendirildi ESOGÜ Hastanesi Çocuk Hematolojisi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uz. Dr. Ayşe BOZKURT TURHAN Fatih Anadolu Lisesi öğrencilerine Lösemi hastalığıyla ilgili eğitim verdi. Löseminin her yaşta görülebileceği gibi en sık 2-5 yaşları arasında görüldüğüne dikkat çeken Turhan, hastalığın kesin bir nedeni olmamakla birlikte; çevresel faktörler, kemik iliğine kanserojen maddelerinin zarar vermesi, iyonize radyasyon, bazı virüsler ve kimyasal maddelerin etkisiyle hastalığa yakalanılabildiğinin düşünüldüğünü söyledi. Uz. Dr. Ayşe Bozkurt Turhan verdiği eğitimde hastalıklara yakalanmamak için dengeli, doğal ve sağlıklı beslenmeyi önerirken; yemek öncesi ve sonrasında; ayrıca tuvalet ihtiyacının karşılanmasından sonra ellerin en az 30 saniye boyunca sabunla yıkanması ve olabildiğince kâğıt havlu kullanılması gerektiğini söyledi.

Hastalar Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgilendirildi Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği’ne bağlı olarak çalışan Osmangazi Üniversitesi Yerel Kurulu Gönüllüleri “ Kontrol Sende” adlı proje kapsamında ESOGÜ Hastanesi’nde hasta ve hasta yakınlarına doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Klasik ve modern doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi veren Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği gönüllüleri, konu hakkında kitapçık dağıtımı yaparak korunma yöntemleri ile ilgili genel bilgiler verdiler. Bu ön bilgilendirme ile yöntemler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve en uygun doğum kontrolü yöntemini seçmek ve uygulamak için mutlaka aile hekimine başvurulmasını önerdiler. Katkılarından dolayı Burçin DANALI’ya teşekkür ederiz... ETKİNLİK 40


II. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımın ardından küllerinden doğan Varşova(Warszawa), Sovyet etkisiyle yeniden yapılanarak “Feniks” olarak ün kazanmıştır. Şehir eski merkezi Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakla birlikte kent, gelen tüm misafirlerine hesaplı ve kaliteli tüm hizmetlerini sunar…

Mustafa KARADEMİR Eskişehir Osmangazi Üniversitesi / Makine Mühendisliği

WA R S

SEYAHAT 42


AW

SEYAHAT 43


Nasıl Gidilir? Avrupa’daki birliğe üye olan her ülkedeki gibi bu birliğin bir parçası olan Polonya’ya ve onun başkenti Varşova’ya gitmek için Schengen Vizesi tüm sorunlarınızı çözecektir. Bilindik tüm evrakların tesliminden sonra genelde sıkıntı çıkmayan vize işlemleriyle adından sıkça bahsettiren bu ülkeye İstanbul’dan direkt uçuşlar ile gidebileceğiniz gibi Avrupa’nın diğer kentlerine giden başka hava yollarının uçuşlarıyla da aktarmalı olarak Varşova Choplin Havaalanına inebilirsiniz. Havaalanından ise şehir merkezine 20 dakikada tek bir otobüs ile geçebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmak inanılmaz derecede kolay bu şehirde.

Konaklama Genel olarak ucuzluğuyla adından bahsettiren Polonya, kalacak yerler konusunda da sizlere sınırsız imkânlar sunuyor diyebiliriz. Beklentilerinizin üzerindeki hizmet anlayışları ile karşılaştığınızda şaşırabileceğiniz hosteller ise sizi şaşırtmasın. Genelde çalışan personellerin yardımsever ve dost canlısı tavırları sizi etkileyecektir. Hatta karşılaşacağınız bazıları sizlere öyle tavsiyeler verecektir ki, oradan derhal ayrılıp size tavsiye edilen yere yerleşebilirsiniz. Bunların dışında tercihinizi ev kiralamaktan yana kullanırsanız da, isterseniz şehrin tarihi kimliğinin yaşatıldığı bölgede olun, isterseniz biraz daha dışında, fiyat olarak çok farklılık göstermiyor. Genelde hepsi uygun fiyat politikaları uyguladıkları için dikkat etmeniz gereken asıl şey, neredeyse aynı fiyata daha çok alternatifi olan evi tercih etmeye kalıyor. Ucuz olduğundan bahsettiğimiz konaklama ihtiyacı için ortalama bir fiyat verirsek günlüğü aşağı yukarı 10 ile 15 Euro arasında değişen hosteller tam şehrin merkezinde kalmaktadır. Kimi zaman 5 Euro’dan daha ucuza konaklama imkânlarıyla karşılaştığınızda ise şaşırmamanızı tavsiye ederiz.

Yemek Kültürü ve Eğlence Et ağırlıklı bir mutfak kültürüne sahip olan Varşova’da her türlü damak zevkine hitap eden lezzetlerle karşılaşacaksınızdır. Tavuk ve dana etinin oldukça yaygın olarak kullanıldığı kentte, domuz eti de bir hayli revaçtadır. Seçimlerinizi yaparken siparişinizi özel olarak tekrar belirtmeniz, hoşunuza gitmeyecek bir sofra deneyimi yaşamanızın önüne geçecektir. Tüm bu türlerin yanında ördek etine aşırı düşkün olan Varşovalılar, bu konuda harikalar yaratıyorlar diyebiliriz ve denemenizi tavsiye ederiz. Bizdekine benzer bir durum olarak çorba da önemli bir yer tutar sofralarında. Her türden çorbayı içme imkânına sahip olabileceğiniz bir yer. Sebzeye de aşırı düşkünlüğün had safha da olduğu Varşova’da pancar ve lahana ile hazırlanmış değişik türler ilginizi çekebilir. Bahsettiğimiz tüm bu türlerin yanında mutlaka haşlama ya da kızartma tüketen Varşovalıların, bizon votkaları oldukça meşhur ve serttir. Yüksek alkol değerine sahip bu votkanın yanında bal şerbetiyle hazırladıkları tatlımsı şarap ise ilgilileri için sıra dışı bir deneyim olacaktır. Eğlence hayatı için çok da sıra dışı bir kültüre sahip olduğunu söyleyemeyeceğimiz Varşova’da, gece kulüpleri oldukça revaçta. Eğlenmek isteyenler için her türlü imkânı sunan bu kulüpler içerisinde Opera Club oldukça popüler. Opera Club’tan sonra adını sıkça duyabileceğiniz Space Club’ta eğlenceli dakikalar için farklı bir adres olabilir. Tüm bunların dışında güzel dakikalar geçirmek için gece kulüplerine bağımlı değilsiniz. Genelde basit bir yapıya sahip olan şehirde, herhangi bir metropoldeki gibi kaybolma ihtimaliniz yok. Ulaşım ağı çok gelişmiş olduğu için gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak vasıta olarak ufak tefek tramvaylar kullanılıyor.

SEYAHAT 44


Hediyelik Eşya Eski Sovyet izleri olan ve bölgedeki diğer kentlerde ya da ülkelerde bulabileceğiniz türden birçok ahşap veya el işlemesi eşyalar klasik hediyeler olarak tercih edilebilir. Bunların dışında bölgenin önemli bir hediyelik eşya malzemesi porselendir. 18. Yüzyıldan beri porselen sektöründe olan Varşovalılar, Çin porselenine göre daha kalın ve sert ürünler ortaya çıkarmaktadırlar. Genel olarak tercih edilen bu türlerin yanında “Subrowka” adını verdikleri yüksek alkollü votkada hediyelik eşyalar konusunda listenin başında yer almaktadır.

DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR! Varşova’da ve Polonya genelinde belli başlı ve bildiğimiz noktalara dikkat etmemiz gerekir. İlk olarak, bir yıl içerisinde Türkiye’ye gelen turist sayısının neredeyse iki katına her yıl ev sahipliği yapan Polonya’da, ülkenin neresinde olursanız olun çok büyük sorunlarla karşılaşmayacaksınızdır. Turistin son derece değerli olduğu bir yerde kendi yaşadığınız yerlerde nelere dikkat ediyorsanız yine onlara dikkat etmelisiniz. Yaşadığımız yerlerde geceleri tenha sokaklara girmekten kaçınmayı bu konu başlık altında çok güzel bir örnek olarak kullanabiliriz. Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, döviz bürolarında yaşayabileceğiniz sıkıntılar hakkında. Verdiğiniz paranın tam karşılığını aldığınızdan emin olun. Bazen elinize geçmesi gereken miktardan 5 ile 10 dolar civarında daha az bir para geri dönüşü olabilir ve bu durumu belirttiğinizde yaygın olarak karşılaşacağınız savunma vergilendirme olacaktır. Bu hususta bilgili ve tedbirli olmakta fayda var.

SEYAHAT 45


ZETLİ TARİFLER ın çaresine FARKLI, HESAPLI ve LEZ a mutfakta kendi başınız sebebiyle bir süre dah lu bulabileceoku a yaz lard ve kân niz me lı iyse fark Eskişehir’de öğrenc ayacak hem de dışarıda lam zor izi çen büt hem . bakmak zorundaysanız; le sofralarınıza taşıyoruz hazırlayabileceği tarifler i ğiniz lezzetleri kendinizin lı bir makarna deneyim fark a; bu ayki lezzet sayfamızd z ve ” ımı dığ sian ırla Rus haz ack a “Bl rıyl ek tec Travelers’ Cafe’nin katkıla sıcaklarında sizleri serinle cak “Rice Steak” ile yaz yaşamanıza yardımcı ola . ruz iyo ver ini llerinin tarifler “White Russian” koktey

WHITE RUSSIAN BLACK RUSSIAN Hazırlanışı

Malzemeler

Malzemeler Votka(Vodka) Kave Likörü Buz

Süt Votka (Vodka) Kahve Likörü Buz

Hazırlanışı

Hazırlanışı

Kırık buz ile bardağımızı doldurduktan sonra ¾ ölçek votka ve ¾ ölçek kahveyi Shaker ile iyice çalkaladıktan sonra süzerek Viski Bardağı ile servis edebiliriz.

¾ ölçek votka ile ¾ ölçek sütü shaker ile iyice çalkaladıktan sonra bardağımızın içini ağzına kadar kırık buzla dolduruyoruz. Shakar’ın içindeki süt&votka karışımını bardağa boşalttıktan sonra kahve likörünüde ilave ederek servise hazırlıyoruz.

Hazırlanışı

Hazırlayan: Jiyan ARSLAN

Rice Steak

İlk olarak 1 paket rice steak (tüm seçkin marketlerden temin edebilirsiniz) makarnamızı ılık suda bir saat bekleterek yumuşamasını sağlıyoruz ancak asla haşlamıyoruz.

Kavurma işlemine devam ederken, bir ya da iki çorba kaşığı soya sosuyla birlikte bir çay bardağı sıcak suyu yemeğimize katıyoruz.

1 çorba kaşığı yağ ile tavamızı ısıttıktan sonra, jülyen doğranmış havuç, soğan, kapya biber ve dolma biberlerimizi kızgın tavaya atarak kavurmaya başlıyoruz.

Daha sonra taze soğanlarımızı ilave ederek kavurma işlemine birkaç dakika daha devam ederken, kavrulmuş yer fıstıklarını da isteğimize tavamıza atıyoruz ve ayrı bir tavada iki adet yumurtayı kırarak pişiriyoruz.

Tavadaki malzemelerimiz kavrulduktan sonra 1 saat boyunca ılık suda bekleterek yumuşattığımız makarnamızı tavamıza ilave ederek, kavurma işlemine devam ediyoruz.

Yumurtalarımız piştikten sonra, hazırladığımız makarnayı servis tabağımıza alıyoruz ve yumurtalarıda üzerine ekleyerek soframıza yerleştiriyoruz.

Hazırlayan: Tuncer ŞAHİN

Malzemeler • • • • • • • • • • •

AKTÜEL 46

1 paket “rice steak” 1 adet orta boy soğan (jülyen doğranmış) 2 adet orta boy mantar (jülyen doğranmış) 1 adet kapya biber (jülyen doğranmış) 1 adet dolma biber (jülyen doğranmış) 1 adet taze soğan (jülyen doğranmış) 1 adet havuç (jülyen doğranmış) 1 çorba kaşığı sıvı yağ 2 adet yumurta Kavrulmuş yer fıstığı (İsteğe bağlı) Soya Sosu


BAHAR ŞENLİĞİ YÜRÜYÜŞÜ


ü s ü y ü , r ü Y r a h a Rengârenk B 30. Bahar Şenliği Anadolu Üniversitesi

Yürüyüşü

Anadolu Üniversitesi’nin her eğitim yılı içerisinde geleneksel olarak düzenlediği, “Bahar Şenlikleri” kapsamındaki “Bahar Şenliği Yürüyüşü” düzenlendiği her yıl olduğu gibi bu yılda muhteşem görüntülere sahne oldu. 8 Mayıs Çarşamba günü, şehir merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte üniversitenin her fakültesinden yüzlerce öğrenci yürürken, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut AYDIN’da yürüyüşe katılanlar arasındaydı. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir YAĞCILAR’ın da eşlik ettiği yürüyüşte renkli kareler ortaya çıktı.

Öğrencilerin birbirinden farklı ve bir o kadarda renkli kıyafetleriyle damgalarını vurdukları yürüyüş, Prof. Dr. Davut AYDIN’ın Yunusemre Kampüsündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlarken, kampüste toplanan öğrenciler otobüsler ile Eskişehir Valiliği önüne gelmesiyle hareket kazandı. Valilik önünden başlayan yürüyüş, Arifiye Mahallesi ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden Adalar mevkiine kadar uzanırken, yolda kendilerini izleyenlere çiçek dağıtan ve şehre farklı bir hava katan öğrenciler, günlerce sürecek olan birçok etkinliğinde startını vermiş oldular.

ETKİNLİK 50


ETKİNLİK 51


Dolu dolu bir Mayıs ayının habercisi olan yürüyüşte, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin kendilerinin tasarlayıp giydikleri Mitolojik, Uzak Doğu, Eski Mısır ve Osmanlı dönemi temalı kıyafetleri dikkatleri çekerken, Bahar Şenliği Etkinlikleri’nin 21 Mayıs’a kadar süreceği belirtildi. Bahar Şenlikleri kapsamında her yıl Radyo A DJ’lerinin organize ettikleri Radyo A partisi ile devam edecek olan şenliğin Eskişehir halkına yine keyifli saatler yaşatacağına dikkat çeken öğrenci temsilcileri ve Espark Alışveriş Merkezi yakınlarında kurulacak sahneye herkesi davet ettiklerini belirttiler. Radyo A Açılış Partisi’nin ardından, Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun düzenleyeceği ve 12 Mayıs Pazar günü İki Eylül Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan 9. Uçurtma Şenliği’nin gün boyu süreceğini ve sponsorlar tarafından uçurtmalar dağıtılacağını belirten katılımcılar şehrin dört bir yanından gelecek olan konuklar ile gökyüzünde ayrı bir şölen yaratacaklarının altını çizdiler.

ETKİNLİK 52


ETKİNLİK 53


4. EMPATİ GÜNLERİ AEGEE - ESKİŞEHİR AEGEE-Eskişehir tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Empati Günleri etkinliği, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin katkılarıyla Moonlight Cafe’de gerçekleştirildi. Dört farklı engel türünün katılımcılar tarafından deneyimlenmesi istenilen etkinlikte, iki gün boyunca 200’ü aşkın katılımcı aktivitelere katılarak, engelli vatandaşları anlama olanağı buldu.

Engellerden ilki ile karanlık odada görme engellileri anlayabilmek amaçlanırken, katılımcılardan rasgele seçtikleri bir görevi karanlık odaya girerek 3 dakika içerisinde tamamlamaları istenildi. Katılımcılar, günlük hayatta çok kısa bir sürede yaptıkları herhangi bir işlemi, görme engeli ile yapmalarının ne kadar zor olduğu deneyimlediler. Katılımcılardan yapılması istenen bir başka aktivite ise, tekerlekli sandalye ile hafif eğimli bir rampaya sahip olan kulvarın tamamlanmasıydı. Dikkat dahi edilmeyen küçük ayrıntıların, bazen büyük engeller yaratabileceğini göstermeyi amaçlayan aktivite ile tekerlekli sandalye kullananların yaşadıkları zorluklara dikkat çekildi.

Düzenlenen etkinliğin son engeli ise, kireçlenme sonucu parmaklarda oluşan sıkıntılardı. Yaşanan problemi tasvirlemek için, yarışmacıların ellerine plastik kaşıklar bantlanarak, katılımcılardan bir cüzdanın içinden bozuk paraları almaları istenildi. Elleri kaşıklarla bantlı yarışmacıların, bükmekte zorlandıkları parmaklarıyla bu işlemi gerçekleştirmelerinin göründüğünden de zor olduğu anlaşılırken, etkinlik sonunda bazı engelleri aşmak adına güzel bir adım atılmış oldu.

ETKİNLİK 54


4th Empathy Days We organized 4th Empathy Days by the supports of Tepebaşı Municipality in Moonlight cafe near Espark between 18-19th May,2013.We managed 4 different activities for the participants so participants experienced four different disabilities.First of them was the dark room which has been like a tradition in Empathy Days,before getting into the dark room,participants get their duty randomly and try to do it in 3 minutes in the dark room.The second of activities was to use wheelchair on downgrade.Third was to make empathy for old people that have problem on their ankle while walking in daily life.We asked participants to take their shoes off and then we put some pulse on their shoes and asked to walk like that.

The last activity was for making empathy for people who have calcification on their fingers then participants’ fingers were pasted with plastic teaspoon and were asked to take some coins from a wallet.Approximately 200 people participated in the event and made “Empathy” with AEGEE-Eskişehir. Thanks a lot to Active Citizenship Working Group for their contribution and everyone who helped us to make 4th Empathy Days happen. ETKİNLİK 55


Ama Sosyal Medya İyidir Günlerdir bu ülkede bir şeyler oluyor. İnsanlar sokaklara döküldü. Silah yok, sopa yok ellerinde. Gezi Parkı, parktan başka hiçbir şey olmasın diye başladı her şey. Kitaplar okundu, şarkılar söylendi, yediden yetmişe herkes Gezi Parkı’nda nöbet tuttu. Sonra polis geldi. Sonra biber gazı. Sonra çatışmalar. İnsanlar yaralandı. İnsanlar çok üzüldü. Birileri yalvardı “Allah aşkına durun artık” dedi. Kimse durmadı. Kimse özür dilemedi. Ve hiç kimse vazgeçmedi. Kimilerine göre gerekli bu isyanlar. Kimilerine göre gereksiz. Sokağa dökülen insanların adları kimilerince “bir grup marjinal”. Annemin babamın haberi yok olanlardan. Çünkü Twitter kullanmıyorlar. Çünkü ana akım medya hiçbir şeyden bahsetmiyor. Olayları duyan insanlar kulaklarına inanamıyor. “O kadar da değildir yahu” diyor. Dünya basını “Türk Baharı’nın tohumları atılıyor” diyerek veriyor haberleri.

Benim aklım hiç almazdı Arap Baharı hareketlerinin bir kısmının Twitter’dan yürütülebildiğini. İnsanların Twitter ile bir şeyleri organize edebileceği ve bu sayede örgütlenebileceği. Olabiliyormuş. Günlerdir #direngeziparkı hastagi ile paylaşılan şeyleri herkes görmeli. “Buraya ambulans lazım, yardıma ihtiyacımız var, elimizde limon ve süt var nereye getirelim, dünya basını bizden bahsediyor, her yer biber gazı, wifi şifreleri şunlar, apartman kapısını açtım gelin, şu saatte şurada toplanıyoruz…” Ve gerçekten yardımlar gitti, dünya basını daha da çok bahsetti, videolar fotoğraflar paylaşıldı ve gerçekten o saatte orda binler toplandı. Twitter dediğin bir sosyal mecra ve herkesin sokaklarda toplanmasına yardımcı oldu. Bilgi kirliliğine de sebep oldu elbette. Olmayan haberlerden, gerçekleşmeyen olaylardan da bahsedildi. Hem tüketici hem üretici olunca insan sosyal medyada, bunun önüne geçmek elbette ki imkânsız. Ama bundan sonra sosyal medyanın gücü denildiğinde Türkiye’de yaşayan tüm insanların aklına şu gelecek: #direngeziparkı Galatasaraylılar, Fenerbahçeliler, Beşiktaşlılar, Trabzonsporlular, RedHack, sanatçılar, Çarşı, Karşıyakalılar, Göztepeliler, öğrenciler, tüm iller, tüm dünya, insanlık… Nasıl tanımlarsanız tanımlayın; bir iki ağaç için deyin, yasaklar için deyin, polis şiddetinden deyin, artık sessiz kalmak istememekten deyin… Hepsi yüzünden deyin. Ne derseniz deyin, hepsi güzel günler için sokaklara döküldü ve artık şunu biliyoruz: Ama sosyal medya iyidir. Mine DURUKAN aristolog.com

AKTÜEL 56


AIESEC iLE

İNTERAKTİF KARİYER GÜNLERİ

Eskişehir’in en büyük öğrenci organizasyonlarından olan AIESEC, bu yıl ilkini düzenlediği ve geçtiğimiz yıllarda düzenlenen “Liderlik ve Kalkınma Zirvesi” nin devamı niteliğinde olup ancak daha geniş konu yelpazesiyle düzenledikleri “İnteraktif Kariyer Kongresi” ni 17 Mayıs tarihinde ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’nda geniş bir katılım ile gerçekleştirdi.

İlginin yoğun olduğu etkinlikte, öğrenci ve firmalar bir araya getirilerek; firmaların kaliteli, duyarlı, öğrenmeye açık ve dinamik insan kaynağına ulaşması; öğrencilerin, de kendilerine uygun iş alanları belirlemeleri, girişimcilik, marka, kalite yönetimi, kariyer planlaması, kurumsal iletişim ve inovasyon gibi konularda yetkin katılımcıların birbirleriyle deneyim ve bilgi alış verişinde bulundu-

ğu ve ayrıca firmaların insan kaynakları birimlerince açmış oldukları stantlarda anında CV(özgeçmiş) doldurma imkânı bulan öğrencilerin İnteraktif Kariyer Günleri’ne ilgisi büyüktü.

AIESEC ESKİŞEHİR

ETKİNLİK 57


Sokaktaki insanlar arasında etkileşim yaratmak, ünversite gençliğinin sanatsal ve kültürel dinamizmini şehre yaymak ve üniversite ile şehrin bütünleşmesini sağlamak gibi amaçlarla Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışmalarıyla bu yıl 6.sı düzenlenen “Sokak Festivali” her yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne oldu.

25 – 26 Mayıs tarihlerinde iki gün boyunca devam eden ve Adalar’da, Porsuk Çayı’nın kenarında sahneler kurulup, stantların açıldığı festival açık hava film gösterileri ve konserler başta olmak üzere birçok aktiviteyi Eskişehirliler ile buluşturdu. ETKİNLİK 58


Açılış yürüyüşü ile başlayan festival, stand etkinlikleri, sokak müzisyenlerinin gösterileri ile devam ederken, Eti Park’ta kurulan Açıkhava Sineması’nda “Aşk Tesadüfleri Sever” filminin gösterimi yapıldı. Etkinliğin ikinci gününde ise sokak tiyatroları, moda defilesi ve Latin Cuba konseri ile devam eden etkinliğin kapanış konserinde Bulutsuzluk Özlemi Porsuk Çayı’nın üzerine kurulan platformda sevenleriyle buluştu.

Sokak Festivali Hakkında İlk olarak 30-31 Mayıs 2008 tarihinde “Sokak Günleri” ile başlayan bu etkinlik, son 6 yıl içerisinde geleneksel bir hal almıştır. Sanatı sokakla buluşturan ve üniversite gençliği ile öğrenciyi buluşturmayı hedefleyen “Sokak Festivali” her yıl daha geniş çapta insanın hafta sonuna renk katıyor. ETKİNLİK 59


ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NDE BİLİŞİM RÜZGÂRI Üyelerini ve tüm öğrencileri bilişim teknolojileri alanında geliştirme, sorunları çözümleme ve benzer ilgi alanlarına sahip öğrencileri bir araya getirerek sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla 1999 yılında kurulan Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü, bu yıl “Bilişimde Kariyer ve Teknoloji Günleri” etkinliğinin üçüncüsünü düzenledi. Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Mavi ve Kırımızı salonda eş zamanlı teknik eğitimlerin yapıldığı ve 7 bölümden oluşan panel Salon Anadolu’da gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk ayağını oluşturan “Bilişimde Girişimcilik” paneline iyibilir.com ’dan Faruk ERDOĞAN, armut.com ’dan Başak DEĞİM ve Setrow’dan Eren YALÇINDAĞ panelist olarak katılırken, panelin moderatörlüğünü Doç. Dr. Mehmet BAŞAR üstlendi. Panelistlerin girişimlerinin fikir sürecinden, uygulama sürecine dek yaşadıkları ve karşılarına çıkan zorlukları anlattığı etkinlikte, Setrow kurucu ortaklarından olan Eren YALÇINDAĞ, üniversite yıllarında çalışmaya başladığını ve o süreçten farklı işler yaparak şu anda içerisinde bulunduğu firmanın temellerini attığını belirtti.

ETKİNLİK 60


Doç. Dr. Mehmet BAŞAR ise girişimcilerin KOSGEB, TUBİTAK ve Melek yatırımcılar gibi seçeneklerinin olduğunu ve bunlardan girişim sürecinde nasıl faydalanılacağından bahsetti. Siber Güvenlik, Android Uygulama Geliştirme Eğitimi, Mobil Güvenlik, JQuery Mobile, Unity3D ile Mobil Uygulama Geliştirme teknik eğitimleri konularında düzenlenen teknik eğitimlerde ise katılımcıların sayısında yaşanan yoğun artış gözlerden kaçmadı.

jQuery John Resig tarafından 2006 yılında geliştirilmiş bir açık kaynak javascript kütüphanesidir. jQuery yoğun olarak animasyonlarda Flash’ın alternatifi olarak kullanılır.

Unity 3D 3 boyutlu oyunların bilgisayarlara kurulmadan oynanmasını sağlayan ve bir oyun motoru olan Unity 3D, Unity Web Player eklentisi sayesinde bilgisayara daha az yüklenerek, oyunu kendi sunucularından oynatmaktadır.

ETKİNLİK 61


SOSYAL MEDYANIN ŞAŞIRTAN İSTATİSTİKLERİ Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan sosyal ağlar, kendi içlerinde birbirinden farklı dinamiklere sahipler. Bu sosyal ağlar ile ilgili herkesin tahmin yürütebileceği istatistikler bulunsa da, bazı istatistikler kullanıcıları şaşırtmayı başarıyor. Şimdi onlara göz atalım: En Büyük Etki Facebook: Markalar açısından en önemli sosyal ağ Facebook. Tüketicilerin satın alma davranışlarında %47’lik aslan payına sahip Facebook rakiplerinden çok üstün bir performans sergiliyor.

Sosyal Medya Yaşlanıyor: Sosyal ağları genelde gençlerin kullandığı bilinen bir gerçek. Bu durum yavaş yavaş değişiyor çünkü en çok gelişim 45-54 yaş aralığında yaşanıyor.

Twitter Taze Kan: Twitter’ın milyonlarca üyesi bulunuyor fakat bu kullanıcıların %53’ü henüz üyeliklerinin ilk yılını tamamlamadılar. Rakibi Facebook ise daha doygun bir kitleye sahip ve bu oran %19’da kalıyor. Sosyal Bağımlılık Büyüyor: İnsanların sosyal ağlardan sıkıldıkları dile getirilse de istatistikler bu durumu yalanlıyor. Günde birkaç kez sosyal ağlara giriş oranı %22 artmış durumda ve bu oran milyonlarca kullanıcıya karşılık geliyor. Markaları Takip Etmek Yükselen Trend Ama: Kullanıcıların sosyal ağlarda markaları takip etme oranında müthiş bir artış var. Fakat bu artışa rağmen kullanıcıların çoğunluğu sosyal ağlarda hiçbir markayı takip etmiyor.

Kullanıcılar Check-in Yapmıyor: Akıllı telefonların hayatımızda iyice yer edinmesi, beraberinde mobil uygulamaların yükselişini getirdi. Her ne kadar popülerliği artsa da, Foursquare çoğu kullanıcı için sadece bir yabancı.

Cihaz Öldü, Yaşasın Yeni Cihaz!: Akıllı telefonların yükselişi beraberinde bilgisayar kullanımının çöküşünü getirdi. Öyle ki, Facebook kullanıcılarının %54’ü artık mobili tercih ediyor.

Yusuf DAHİ aristolog.com

AKTÜEL 62


D OYÇ L A N D

Tiyatro Anadolu’nun ilk gösterimini Almanya’nın Köln kentinde sergilediği ve Beliz GÜÇBİLMEZ’in yazıp, Erol İPEKLİ’nin yönettiği “Dünyanın Rengi; Doyçland” bu dönemde AKM Oda Tiyatrosu’nda tiyatro severlerle buluştu.

Almanya’ya göçün 50. Yılı sebebiyle yazılan oyun, yaşanan göç acısını ve yarattığı şaşkınlığı sahneye taşırken, kültürel karmaşanın yaşattığı çelişkileri de gözler önüne serdi. Açıköğretim Fakültesi’nin 30. Yıl etkinlikleri kapsamında turne programı hazırlayan ekip, farklı illerde Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan öğrencilerle de tiyatro salonlarında buluştu. Köln’den sonra Antalya, Konya, Kocaeli, İzmir ve Hakkâri’de de sahnelenen oyun, Eskişehir’de de her gösterimde büyük ilgi gördü. ETKİNLİK 63


MÜZİK DÜNYASINDAKİ DEV TÜRK İMZASI Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde üst düzey diplomat olarak görev yapan Mehmet Münir Ertegün’ün oğlu olan Ahmet Ertegün, 31 Temmuz 1923 yılında İstanbul’da doğdu. Babası başlarda Mustafa Kemal’in hukuk müşaviriydi. Ahmet Ertegün henüz 2 yaşında iken babası Bern’e , İsviçre–Türkiye temsilcisi olarak atandı. Sonraki süreçte ise sırasıyla Paris,Roma ve Londra’da kısa dönemler geçirdi. Son olarak ABD’ye Türkiye Büyükelçisi olarak atanan babası ve ailesiyle birlikte Washington’a yerleşti. Daha 14 yaşındayken annesinin hediyesi olan ve kayıt yapabilen plak makinesi ile kendisi gibi müzik aşığı olan abisi Nesuhi Ertegün ile birlikte bir yandan çalarken bir yandanda kendi yazdığı şarkıları söyledi. 16 yaşında bir pop müzik uzmanıydı ve 18 yaşına geldiğinde 50000 plağa sahipti. Maryland Annapolis’de bulunan St. John’s College’da Felsefe eğitimi aldı, daha sonrada beşeri bilimler okudu ve eğitimini Amerika’da tamamladı. Genç yaşta Duke Ellington ve Jelly Roll Morton ile arkadaşlık kurdu. Mezun olduktan sonra Waxie Maxie adlı radyo tamir dükkanı sahibi Max Silverman’la tanıştı. Radyo programları yapan Max Silverman ile arkadaş olan Ertegün dinleyicilerin hangi müzikleri neden satın aldıklarını öğrenmeye başladı. Aynı zamanda programa çıkan bir çok yeni sanatçı ile tanıştı. 21 yaşına geldiğinde plak yapmaya başlamıştı ve 1946 yılında Silverman’ın desteği ve diş hekimi arkadaşı Herb Abramson’la birlikte gospel (kilise müziği), R&B ve jazz etkileriyle bir plak şirketi kurdu. Yaptıkları birkaç kasetin satılmaması sonrası Silverman maddi desteğini çekti. Babasının arkadaşlarından da aradığı desteği bulamayan Ertegün, aile dişçileri Vahdi Sabit’ten $10.000 borç alarak ve Pasific Jazz isimli şirketten esinlenerek Atlantic Records’u 1947 yılında Jerry Wexler ile birlikte kurdu. Sonra ki yıllar içinde Ahmet Ertegün,“Üsküdar’a Gider İken” şarkısını ABD kültürünün bir parçası haline getirdi. Abisinin ölümü sonrası onun anısına Rock and Roll Hall of Fame (Rock and Roll Şöhretler Müzesi)’i kurdu. Amerikaya Avrupa Futbolunu ilk getiren isim Ahmet Ertegün’dü. Pele ve Franz Beckenbauer’i , 1970’lerde kurduğu New York Cosmos takımına transfer etti. 3 Grammy ödülü sahibi oldu. 2006 yılı Grammy Ödül Töreni’nde, müzik dünyasında en çok emeği geçen insanlara, ilk kez verilmeye başlanan Onur Ödülü’nün ilk sahibi oldu. Bu ödülü aldıktan sonra kurduğu tek cümle ise; “Bana bu imkanı tanıyan Amerika’ya ve sevgili öz vatanım Türkiye’ye teşekkür ederim” oldu.

T E M AH ÜN G E T ER

Dünyaca ünlü müzik, spor ve iş adamı. LED ZEPPELIN, RAY CHARLES, ERIC CLAPTON, THE ROLLING STONES ve daha birçoklarını müzik piyasasına kazandıran isim. Dünyaca ünlü birçok ödülün sahibi. Kurduğu NEW YORK COSMOS kulübü ile Amerika’yı, Avrupa Futbolu ile tanıştıran; PELE ve BECKENBAUER’i Amerika’ya getiren Türk. Yaptığı her işten bahsetmek, o işleri sayfalara sığdırmak imkansız ancak biraz merak edenler için işte AHMET ERTEGÜN… AKTÜEL 64

26 Ekim 2006’da Led Zeppelin konseri sırasında ayağı kayan ve kafasını vuran Ertegün hastaneye kaldırıldı ancak 14 Aralık 2006’da hayatını kaybetti.


ATLANTİC RECORDS VE MÜZİK HAYATI Atlantic Records plak şirketinin kurucusu ve dünya müzik piyasasının en önemli isimlerinden birisi olan Ertegün, sadece ünlü şarkıcılar ve şarkılarıyla ilgilenmedi, kendi başına bir müzik türü yarattı. 1947 yılında Jerry Wexler ile birlikte kurdukları şirket, büyük plak şirketlerinin o dönem kurdukları düzen içerisinde tutunmayı başardı ve büyük işlerin altına imza attı. Blues ve soul hayranı olarak, R&B müziğini jazz tınıları ile başarıyla harmanladı. Rock and Roll’un ortaya çıkması ile yeni sanatçılar keşfetmeye ve müzik türlerini şekillendirmeye, aynı zamanda onları modern kültüre katma konusunda büyük başarılar elde etti. Plak kayıtları yapmaya bir hobi olarak başlayan Ertegün, bunu her fırsatta dile getirdi. Atlantic Recor-

ds’u kurduğu yıllardan itibaren Zenci Amerikan Müziği içinde yeraldı. Ray Charles ve Aretha Franklin’in ilk kayıtlarını yaparak onların tanınmasını sağladı. Siyahaların müziğine el uzatan Ertegün daha bir çok siyahi şarkıcı ile birlikte çalışmalar yaptı. Ray Charles’ın, dönemin bütün ünlülerinin seslerini taklit ederek başladığı müzik hayatına yön vererek kendi çizgisini oluşturmasını sağladı. Ray Charles daha sonraları kilise şarkıları ile yeni şarkılar harmanlamış ve birçok kişi bu tarzı, karşıtlarına rağmen çok sevmiştir. 1968 yılında hiçbir yerde tanınmayan Led Zeppelin ile anlaşma imzalaması, Atlantic Records’ın ve Ahmet Ertegün’ün müziğe duyduğu saygının bir göstergesiydi.

Rock and Roll’un ortaya çıkışı ile bir çok ünlü ismi ve grubu müzik piyasasına dahil etti. Tüm zamanların en büyük müzisyenlerinden sayılacak birçok şarkıcının ilk kayıtlarını yaptı; Led Zeppelin, Rolling Stones, Eric Clapton, Ruth Brown, Big Joe Turner, Ray Charles, Bobby Darin, Sonny ve Cher, Buffalo Springfield; Crosby, Stills, Nash & Young, Bette Midler ve Kid Rock, Nat King Cole’u üne kavuşturdu. İngiliz Rock müzisyeni ve Rolling Stones’in kurucu üyesi Mick Jagger ve grubun diğer üyeleri Steve Ross, Henry Kissinger’ın, en büyük destekçilerinden birisi oldu. Tarkan’la birlikte bir çok çalışma içerisinde bulundu. Tarkan’ın yaptuğı Türkçe şarkılar ile Amerika’da tanınmasına yardım etti ve O’nu bir dünya starı haline getirdi. Daha sonra bir çok şarkısı üzerinde çalışmalar yürüttü. Broadway sahnelerinde büyük başarıyla temsil edilen “Smokey Joe’s Cafe” adlı oyunun şarkılarının, 1950’li yıllarda Atlantic Records plak şirketi tarafından üne kavuşturlamasını sağladı. 1955 yılında Elvis Presley’i kendi şirketine bağlamak için Sun Şirketine 25000 dolarlık bir teklif götürdü ancak Elvis’i, RCA Şirketine kaptırdı. ABD başkanlarından Bill Clinton’ın Harlem’deki yeni ofisinin açılışında seslendirilen ”Stand by Me” şarkısının ilk kaydı, Ahmet Ertegün tarafından Atlantic Records stüdyolarında yapıldı. “Üsküdar’a Gider İken” şarkısını Eartha Kitt’e seslendirterek, şarkının içinde Üsküdar’ı Kitt’e anlattırdı. Bir konuşmasında, Atlantic Records hakkındaki fikirlerini şu sözler ile dile getirdi: “Atlantic Records’u kurmamızın sebebi, müziklerini beğendiğimiz birkaç şarkıcı ile kontrat imzalamak ve satın almak isteyeceğimiz albümlerini çıkartmaktı. Açıkçası asla çok eğlenceli birşeyler yaparak para kazanabileceğimi düşünmedim. Yanılmış olduğum için çok mutluyum.” AKTÜEL 65


ROCK &

E M A F F O L L A H L L O R

1983 yılında Ahmet Ertegün tarafından kurulan şöhretler kulübü günümüzde de faaliyet göstermektedir. Ohio Eyaleti, Cleveland şehrinde, Erie Gölü kıyısında aynı isimde bir de müze kurulmuştur. Müze oldukça modern bir mimariye sahiptir. Müze, Rock and Roll alanında başarılı olmuş sanatçıların, yapımcıların ve müzik sektörüne önemli katkılarda bulunan isimlerin geçmişlerini kaydetmek için tasarlanmıştır. 4 katlı binada yer alan bir çok ünlü sanatçının sahne kostümleri sergilenirken, müziklerinin dinlenebileceği, röportaj ve konserlerinden görüntülerin gösterildiği bölümlerle, sanatçıların bütün sahne hayatları, yaşadıkları dönemle içiçe anlatılmaktadır. Rock and Roll kültürü ve sanatçılarıyla ilgili detaylı bilgilerin bulunabileceği, eğlenceli bir mekan yaratılmıştır.

AKTÜEL 66

Kulüp üyeleri ve ödüller dört ayrı kategoriye ayrılmıştır; Performers, Non-Performers, Life-Time Achievement, Early Influences. Bu kulübün bazı üyeleri ise; Pink Floyd, Elvis Presley,The Rolling Stones, The Beatles, Bob Marley,Janis Joplin, Eric Clapton, B.B. King, Queen, Roy Orbison, Muddy Waters,Jerry Lee Lewis, Bob Dylan, Simon and Garfunkel, Johnny Cash, John Lenon,Santana, Rod Stewart, David Bowie,The Who, Les Paul, The Doors, David Bowie, Velvet Underground, Michael Jackson’dır. Kulübe 2006 yılında, Lynyrd Skynyrd, Black Sabbath ve Sex Pistols; 2007 yılında, R.E.M., Grandmaster Flash and The Furious Five, Patti Smith ve Van Halen; 2008 yılında, Madonna, Leonard Cohen ve Dave Clark Five; 2009 yılında da Metallica, Run-D.M.C. ve Wanda Jackson katılmıştır.


AMERİKA’YA, AVRUPA FUTBOLUNU GETİREN ADAM

ÖLÜMÜ VE ERTEGÜN ANISINA BÜYÜK BİR KONSER

Ahmet Ertegün 1971 yılında New York Cosmos adında bir futbol kulübünün kuruluşunda rol almış, 1985 kadar devamlılık gösteren bu kulüp; Ahmet Ertegün, Nesuhi Ertegün ve Warner Bros.’un patronu Steve Ross tarafından New York’ta kurulmuştur. Kuzey Amerika Futbol Liginde mücadele eden bu takıma, Pele’yi, Franz Beckenbauer’i, Carlos Alberto’yu ve Galatasaray’dan Türk kaleci Yasin Özdenak’ı transfer etmiştir. Takım, beş kez NASL(Kuzey Amerika Futbol Ligi), üç kez Avrupa’nın; Barcelona, Fiorentina, Udinese gibi takımlarının da katıldığı Trans-Atlantik Kupası’nı kazanmıştır. Ertegün, Maradona daha 17 yaşında iken onun yeteneklerini farkedip, peşine düşmüş ancak bu girişiminde, arkasında gerekli desteği bulamadığı için sonuca ulaşamamıştır. 1985’de dağılan kulüp 2010’da tekrar faaliyete geçmiştir.

2006 yılında Rolling Stones konseri sırasında ayağı kayan ve kafasını sert bir yere vuran Ertegün, hemen hastaneye kaldırıldı. Olayın üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra ise bitkisel hayata giren Ertegün, 14 Aralık 2006’da hayatını kaybetti. 2008 yılında Led Zeppelin’in öncülük ettiği ve yakın dostlarınında katkılarda bulunduğu bir davet düzenlendi(Ahmet Ertegün Tribute Concert). Led Zeppelin dağılışından 19 yıl sonra ilk kez Ertegün anısına bir araya geliyordu. Biletler satışa sunulduğunda dünya yerinden oynadı. Bir çekiliş düzenlendi ve satışa sunulan 20 bin bilet için 20 milyondan fazla insan 125 Sterlin ödedi, ancak içlerinde sadece 20 bini bu konsere katılma hakkı kazandı. Konserde Led Zeppelin’in solisti Robert Plant “Stairway To Heaven” şarkısını seslendirdikten sonra, “Bunu senin için yaptık Ahmet” dedi. Konserde sahne alan Foreigner Grubunun solisti Mick Jones ve grubun diğer elemanı Kelly Hansen, Ahmet Ertegün ile ilgili görüşlerini açıkladı. Mick Jones, Ertegün’e duyduğu derin sevgiyi dile getirirken, “Babam gibiydi. Çok sıcak ve samimi bir insandı. Atlantic Records demek Ahmet Ertegün demekti.” ifadesini kullandı. Bu konserden elde edilen paranın büyük kısmı ise Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün tarafından Oxford Üniversitesi’ne bağışlandı. 41 Milyon dolarlık bu büyük bağış, 900 yıllık Oxford tarihinin gördüğü en büyük bağıştı.

• 3 kez farklı dallarda Grammy Ödülü kazandı. • 2006 yılında Grammy ödülleri verilirken, o yıl ilk kez verilen Onur Ödülü’nü aldı. • 1991 yılında Boston’daki Berklee Müzik Okulu’ndan Onursal Doktora ünvanı aldı. • 1993 yılında Sanat ve Bilim Kayıtları Ulusal Akademisi’nden ödül aldı. • 2000 yılında ABD Kongre Kütüphanesi’nden “Yaşayan Efsane” ünvanı verildi. • 2006 yılında 40. Montreux Caz Festivali’nin açılış konseri Ertegün onuruna verildi. • Ohio - Cleveland ‘daki Hall Of Fame Müzesi’nin Ana Sergi Salonu’na Ertegün’ün adı verildi. • 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında “Yaşamboyu Başarı Ödülü” verildi. AKTÜEL 67


BURCU ÇETİNKAYA NEOPLUS’TA

NeoPlus Outlet ve Yaşam Merkezi’nin Babalar Günü’ne özel hazırladığı kampanya ile 1-14 Haziran tarihleri arasında en çok alışveriş yapan ilk 20 kişiye NeoPlus Outlet açık otopark alanında Burcu ÇETİNKAYA’nın aracına binme fırsatı sundu. 15-16 Haziran’da düzenlenen etkinliğe yo­ ğun ilgi gösterilirken, ikinci gün ise Burcu Çetinkaya’nın aracı içeri alınarak “Lastik Değiştirme Yarışması” yapıldı. 2 dakika 50 saniye gibi bir sürede otomobilin lastiğini değiştiren Gürol PEHLİVANOĞLU 30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Ortadoğu Ralli Şam­ piyonası’nın son ayağı olan Dubai Rallisi’ne gitme şansı elde ederken, Dubai’de konaklama, Ferrari World Turu, Yas Marina pistinde araç kullanma deneyimi ve çöl safarisi yapma fırsatlarının da sahibi oldu.

ETKİNLİK 68


Özel Eskişehir Sakarya Hastane DERMATOLOJiK

UYGULAMA MERKEZİ DERMATOLOJİK ÖzelESKİŞEHİR Eskişehir SAKARYA Sakarya Hastanesi ÖZEL HASTANESİ Uzm. Dr. Nüket ERDEMLİ Uzm. Dr. Nüket ERDEMLİ Cildiye Uygulama Merkezi Cildiye Uygulama Merkezi

UYGULAMALAR MERKEZ

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı Milisaniyeler içinde uygulanan lazertipi ışını cilt hücreler LAZER EPİLASYON rinyoludur. kalıcı epilasyonunda tüm cilde cilt tiplerine ( cilt I-IV zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentler tarafından ve emilir. Lazerin enerjisi kıl kökünde ısınma yaratarak kıl hücresini tekr bronzlaşmış ciltler dahil) uygulama yapılabilmektedir. Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en büyümeyecek şekilde tahrip eder. Çift lazer avantajıyla kombine tedavi seçenekleri, FDA( sağlıklı yoludur. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) APOGEE ELITETedavi esna Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün tahrip edilmesi gerekir. Bunu ancak bu derinliğe ulaşan lazeronaylı cihazları sağlayabilir. ışını cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl köküncihazıtedavi ile sunulmaktadır. Sahip Lazer olduğumuz 3. Sistem ise esnasın tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen ve telojen fazları açısından önemlidir. epilasyon uygulaması deki pigmentler tarafından emilir. Lazerin enerjisi kıl köHarmony AFT IPL sistemidir. Bu sistemin en önemli avankıllarınısınma farklı evrelerde kalıcı ve kesinbüyümeyecek neticenin ortalama 4-8 seans sonra alınması bu nedenledir. Ancak bireysel birçok fak künde yaratarakolması kıl hücresini tekrar tajısağlamayabileceği değişebilir başlıkları sayesinde birçok dalga boyunda bağlı olarak epilasyonun kıl ve tüylerden tamamen kurtulmayı de bilinmelidir. şekilde tahrip eder. ışın üreterek epilasyonda yüz bölgesi tüylenmelerinde, Lazer ışınının uygulama süreleri, dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine ve mevsimine göre değişiklik gösterir. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün tahrip edilmesi gere- ince ve açık renk tüylenmelerde de başarıyla kullanılabilkir. Bunu ancak bu derinliğe ulaşan lazer cihazları sağla- mesidir. Merkezimizde Epilasyon Amaçll; yabilir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan APOGGEkatojen ELITE,755 nm dalga boyuna sahip Long Pulse Alexandrite Lazer ve 1064 nm dalga boyuna sahip High Power Long Pulse anajen, ve telojen fazları tedavi açısından önemLazer’i aynı sistemde bir arada bulundurmaktadır. Bu avantajı ile istenmeyen kalıcı epilasyonunda tüm cilt tiplerine (cilt ti lidir. Lazer epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı Lazer Epilasyontüylerin Hangi Bölgeler İçin Uygundur? ve bronzlaşmış ciltler dahil) uygulama yapılabilmektedir. Çift lazer avantajıyla kombine tedavi seçenekleri, FDA (Amerikan Gıda ve evrelerde olması kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-8 Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları Dairesi) onaylı APOGEE cihazıAncak ile sunulmaktadır. seans sonra alınması bu ELITE nedenledir. bireysel birçok hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon faktöre bağlı olarak epilasyonun kıl ve tüylerden tamauygulanabilir. Her seansın süresi kullanılan cihazların özelmen de bilinmelidir. Sahipkurtulmayı olduğumuzsağlamayabileceği 3. sistem ise Harmony AFT IPL sistemidir. Bu sistemin endeğişmekte önemli avantajı başlıkları sayesinde birçok liklerine göre olup değişebilir çok hızlı çalışan cihazlarla; boyunda ışınuygulama üreterek epilasyonda yüz bölgesi tüylenmelerinde, açık renkbıyık tüylenmelerde de başarıyla Lazer ışının süreleri, dozları kişinin cilt tonu ve yüz ince 5-6 ve dakikada, 1-2 dakikada, bacaklarkullanılabilmesidir. 1 saatte yapısal özelliklerine ve mevsimine göre değişiklik göste- bitebilir. Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte Lazer Epilasyon Hangi Bölgeler için Uygundur? genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemekterir. Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir. seansın süres dir. Ancak bazı hastalar epilasyon sırasında lastik Her çarpkullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekte olup çok hızlı çalışan yüzalgılayabilir. 5-6 dakikada,Hassas bıyık 1-2kişiler dakikada, ması cihazlarla; gibi bir acı içinbacaklar uygula-1 saatte bite acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde hastaların büyükmadan çoğunluğu hissetmemektedir. bazıkaldıran hastalar kremler epilasyon sırasında Merkezimizde Epilasyon Amaçlı; 1-2 acı saat önce acı hissiniAncak ortadan çarpması gibi bir acı algılayabilir. Hassas kişiler için uygulamadan 1-2 saat önce acı hissini ortadan uygulanarak hiç acısız işlem uygulanarak hiç acısız işlem kaldıran yapmakkremler mümkündür. Ayrıca APOGGE ELITE,755 nm dalga boyuna sahip Long Pulse mümkündür. Ayrıca cihazlarımızdaki etkili soğutma sistemleri çoğucihazlarımızdaki kişi için yeterli olmaktadır. etkili soğutma sistemleri çoğu kişi için Alexandrite Lazer ve 1064 nm dalga boyuna sahip High yeterli olmaktadır. Power Long Pulse Nd:YAG Lazer’ i aynı sistemde bir araLazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz? da bulundurmaktadır. Bu avantajı ile istenmeyen tüyleMerkezimizde; aktif kanser ve/veya cilt fonksiyonu olan hastalara, gebelere, gri ve beyaz tüylü kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Ço ben oluşumu olan ve aynı zamanda hiper pigmentasyon ve hipo pigmantasyon eğilimi olan bireyler mutlaka bir uzman doktor tarafından lazer için değerlendirilmektedir. Yakın zamanda güneşlenmiş veya yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görmüş kişiler, tetracycline veya retin RÖPORTAJ 70 hassaslaştıran ilaçları alanlar lazer epilasyondan en az 3-4 hafta önce bu ilaçları almaya ara vermelidirler. Tekrarlayan uçuk hikayes ışığa karşı hastalarda da uçuk çıkan bölgelere lazer uygulanması sakıncalıdır. Hormonal bozukluk nedeniyle oluşan kıllanmalarda hastanın kıllarından ye


Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

Merkezimizde; aktif kanser ve/veya cilt fonksiyonu olan hastalara, gebelere, gri ve beyaz tüylü kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Çok sayıda ben oluşumu olan ve aynı zamanda hiper pigmentasyon ve hipo pigmantasyon eğilimi olan bireyler mutlaka bir uzman doktor tarafından lazer epilasyon için değerlendirilmektedir. Yakın zamanda güneşlenmiş veya yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görmüş kişiler, tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçları alanlar lazer epilasyondan en az 3-4 hafta önce bu ilaçları almaya ara vermelidirler. Tekrarlayan uçuk hikayesi olan hastalarda da uçuk çıkan bölgelere lazer uygulanması sakıncalıdır. Hormonal bozukluk nedeniyle oluşan kıllanmalarda hastanın kıllarından yeterince kurtulması bazen mümkün olmamaktadır. Tek Seansta Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür? Kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme evresinde değildir. Lazer uygulaması olgun fazda( anagen faz kıl köklerinin dolu olduğu) olan kılların köklerini tahrip eder. İstirahatte (katagen) ve gerileme (telogen) fazlarında olan kıl kökleri boş olduğu için lazer epilasyondan etkilenmez. Bu nedenle tek seansta epilasyon, kılların azalmasıyla sonuçlanır. Başarılı epilasyon için kalan kılların olgunlaşma evresinin tamamlanması beklenmelidir. Bu nedenle lazer epilasyon seanslar halinde uygulanır. Kısaca köklerin

yok olması için kıl köklerinin her zaman anagen fazda olması gerekir. Vücut bölgeleri iin genelde 6-10 hafta ara ile ortalama 4-8 seans, yüz bölgesi için 4-6 hafta ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir. Lazer Epilasyona Başlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Öncelikle kişinin cildiye uzmanı hekim tarafından değerlendirilip gerekirse tüylenmenin nedeninin araştırılması için tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Lazer epilasyon uygulamasına başlamadan evvel tüylerin sarartılması, cımbız ve ya ip gibi köke yönelik müdahalelerin lazer epilasyondan en az 3 hafta önce bırakılması gerekir. Erkeklere Lazer Epilasyon Uygulanabilir mi? Evet. Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak sırt, omuz ve göğüs bölgelerine başarıyla uygulanmaktadır. Lazer Epilasyon Uygulaması Sonrası Cilt Nasıl Olmaktadır? Lazer epilasyon sonrasında bazen 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar olabilir. Soğutma sistemi lazerde cildin ısınmasına fırsat vermediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır.

Hazırlayan: Zafer Burak AYDOĞDU RÖPORTAJ 71


VÜCUDUMUZ HAKKINDA SİZİ ŞAŞIRTACAK 16 OLAĞANÜSTÜ GERÇEK Eğer kimliğinizi saklamak isterseniz, dilinizi çıkarmayın. Parmak izine benzer şekilde, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip. Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenilendiğini biliyor muydunuz? Eğer yenilenmeseydi, midenizdeki yiyecekleri hazmetmek için kullanılan güçlü asitler, aynı zamanda midemize de zarar verecekti. İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı. Bu cilt için gereklidir. İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsız. Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuzu ve ağzınızı mutlaka bir mendille kapatmalı, fakat hapşırığınızı tutmaya çalışmamalısınız. Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü, bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter. Bebekler doğduklarında başlarını tutamazlar. İnsan başı doğduğunda vücudumuzun toplam uzunluğunun dörtte biri kadardır. Fakat, yetişkin olduğumuzda bu oran toplam uzunluğumuzun 8’de birine ulaşır. Saç rengi saçımızın ne kadar sık olduğunu belirler. Sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bin. Siyah saçlı insanlar yaklaşık 110 bin saç kılına sahip, kahverengi saçlı insanlarda ise 100 bin saç kılı bulunuyor. Kızıl saçlı insanların ise saç kılı daha az yaklaşık 86 bin kadar. Burnumuz köpekler kadar hassas değildir, ancak 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir.

AKTÜEL 72

Evde tüy dökme derdinden şikayetçi olan sadece evcil hayvanınız değil. İnsanlar her saat yaklaşık 600 bin deri partikülü döküyor. Bu her yıl yaklaşık 680 gram tutuyor, bu nedenle ortalama bir insan 70 yaşına kadar yaklaşık 48 kg deri dökmüş oluyor. Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunuyor. Doğduğumuzda yaklaşık 270 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor. Koltuk altı gibi, kokan ayakların kaynağı terdir. İnsanlar ayaklarından da terler. Bir çift ayak 500 bin ter bezine sahiptir ve günde yarım litre ter oluşturabilir. Eritrosit olarak bilinen kan hücreleri bikonkav (iki yanı çukur) diskler şeklindedir. Kan uzun bir yolda seyahat eder. İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor. 60’lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60’ı ve kadınların yüzde 40’ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksektir. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verdiği saptanmıştır. Eğer iyi bir gece uykusu için öldüğünüzü söylerseniz, tam anlamıyla bunu kastediyorsunus. Haftalarca bir şey yemezseniz ölmezsiniz, fakat 11 günden sonra uykusuzluğa dayanamaz, sonsuza kadar uyuyup kalırsınız... Eğer el tırnaklarınızı ayak tırnaklarınızdan daha sık kesiyorsanız, bu doğaldır. El tırnaklarımız daha çok kullanıldığı için daha hızlı uzuyorlar. Elimizin tırnakları 0,5 - 0,6 mm hızla uzar. Yani kesilmezlerse yılda 2,5 - 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmağın tırnağıdır.


GİRİŞİM FABRİKASI

ETKİNLİK 74

Anadolu Üniversitesi Girişimcilik Kulübü ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Girişim Evi işbirliği ile Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da gerçekleştirilen Gençler İçin Girişimcilik Eğitimi ve Fit Girişim Kampı, Özyeğin Üniversitesi Kurumsal Çözümler Koordinatörü Ozan SÖNMEZ ve Türkiye Ekonomi Bankası Girişim Evi Proje Koordinatörü Fatih CANAN’ı konuk etti. “Ölçeklenebilir girişim nedir?, İş modeli nasıl geliştirilir?, Girişim nasıl kurulur?, Müşteri geliştirme ve yalın girişim yöntemleri, uygulamalı yalın girişim yöntemi” konularında eğitim verilen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Ozan SÖNMEZ, girişimci doğulmadığını söyledi ve girişimci olma sürecinde yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Diğer bir konuşmacı olan Fatih CANAN ise, girişimciliğin önüne çıkan fırsatları en doğru şekilde değerlendirmek olduğunu ve atılım yaparken risk alınması gerektiğini söyledi. Eğitimin ardından katılımcılara sertifikaları verildi.


Girişimcilik Kulübü’nün düzenlediği bir diğer konferans olan “Anadolu’da Girişimcilik Baharı” da geleceğin girişimcileri tarafından yoğun ilgi gördü. Salon 2009’da gerçekleştirilen ve iki gün süren etkinliğe, konferansın birinci gününde Niş Moda’nın kurucusu Melodi TÜRKELİ ve Continental Lastikleri Asya-Avrupa-Afrika Marka Müdürü Sani KÖMÜR konuşmacı olarak katıldı. Bir girişimcide olması gereken nitelikler ve girişim yolculuğunda dikkat edilmesi gereken detaylar üzerine katılımcılara bilgi veren konuşmacılar, merak edilen soruları yanıtladı. Etkinliğin ikinci gününde ise interaktif bir sunum gerçekleştiren kulüp üyeleri, ilk gün etkinliğe katılanlar arasından seçtikleri 25 kişilik bir grup ile uygulamalı bir çalışma gerçekleştirdi. 5’erli gruplar oluşturarak yeni bir girişim sürecini en başından itibaren daraltılmış zaman dilimi içerisinde kurgulayan katılımcılar, yaşanacak sürece dair daha net fikirler elde ettiler.

GİRİŞİMCİLİK BAHARI

ETKİNLİK 75


İĞİ

L 9. UÇURTMA ŞEN

ikleri itesi Bahar Şenl Anadolu Ünivers Besi ite adolu Ünivers kapsamında, An rata u or Yüksekokul den Eğitimi ve Sp en en nl kuzuncusu düze fından, bu yıl do yıl bu bi r yıl olduğu gi uçurtma şenliği he aAn . ere sahne oldu da renkli görüntül e nd sü İki Eylül kampü dolu Üniversitesi âr zg rü ikte, havanın düzenlenen etkinl le siy ki n katılımın da et lı oluşu ve yoğu ı. el bir şölen yaşand gökyüzünde görs tırlikte etkinliğe ka Uçurtmalarıyla bi e iğ nl yaşarken, şe lanlar, keyifli anlar Tamanda ‘Zumba, katılanlar aynı za en yaparak eğlendikt ebo ve Spinning’ n nu u’ uğ lgılar Toplul sonra, Vurmalı Ça n de ıyla eşlik etti. Be ritimlerine danslar ü ür Yüksekokulu Müd Eğitimi ve Spor n ğu yo e iğ nl Sevil şe Prof. Dr. Güven kdu ol n memnun katılım olmasında in ı memnun etmen larını ve insanlar nı k bir keyif yarattığı kendilerinde büyü söyledi. ETKİNLİK 76


ETKİNLİK 77


TARiHTE 12 TEMMUZ 1962 The Rolling Stones grubu ilk konserini Londra’da verdi. 4 TEMMUZ 1776 Amerikan Bağımsızlık Günü Amerikan Kongresi, Britanya’dan bağımsızlıklarını ilan etti ve ADB’yi kurdular.

13 TEMMUZ 1923 14 metre boyutundaki harflerden oluşan Hollywood yazısı Los Angeles’daki Hollywood tepesinde inşa edildi.

22 TEMMUZ 1933 Wiley Post, dünyanın etrafında uçakla tek başına dolaşan ilk insan oldu. 15.596 millik yolculuğu 7 gün,18 saat, 45 dakika sürdü. 18 Temmuz 1968 Intel Şirketi, Kaliforniya’da kuruldu.

13 TEMMUZ 1930 İlk Dünya Kupası Şampiyonası Uruguay’da yapıldı.

Temmuz, Gregoryen takviminde bu aya, Roma İmparatoru Julius Sezar’a ithafen July adı verilmiştir ve yılın 7. ayı olup 31 gün çeker. Türkçesi ismini ise “tamu-z”; çok sıcak, cehennem sözcüğünden almıştır.

AKTÜEL 78


TEMMUZ AYI 3 TEMMUZ 1928

6 TEMMUZ 1947

Londra’da ilk renkli televizyon yayını gerçekleştirildi.

Kalaşnikov olarak da bilinen AK-47 piyade tüfeğinin üretimine Sovyetler Birliği’nde başlandı.

2 TEMMUZ 1900 İlk zeplin uçuşu Almanya’da gerçekleşti.

1 TEMMUZ 1979 5 TEMMUZ 1946

Sony, Walkman’ i tanıttı.

Bikini ilk kez Paris’te tanıtıldı.

30 TEMMUZ 1959 Bask Yurdu ve Özgürlüğü Örgütü (ETA) kuruldu.

28 TEMMUZ 1914 I. Dünya Savaşı başladı.

21 TEMMUZ 1994 Kevin Carter, Güney Afrikalı Pulitzer ödüllü fotoğrafçı intihar etti. (d. 1960)

AKTÜEL 79


VİÇETTA TURİZM SEYAHAT ACENTASI

TURKISH AIRLINES

BUZLU HOŞNUDİYE MAHALLESİ, KIZILCIKLI MAHMUT PEHLİVAN CADDESİ KÖPRÜLÜ SOKAK, KANATLI APT.NO:1/C ESKİŞEHİR 0 (222) 221 40 00 vicettaturizm@facebook.com


n a az m a a RRamaz n ü s ü n e s M ü Men ü ORTAYA SERPME Tereyagı, Bal, Kaymak, Çeçil peyniri, Hurma, Siyah zeytin, Yeşil zeytin, Reçel, Söğüş tabağı, Kayısı ceviz incir.

ÇORBA Türk Mutfağının Yöresel Çorbaları Tereyagı, kroton ekmeği ve limon ile...

SALATA Mevsim Yeşillikleri. Marul, havuç, lahana, domates, salatalık, limon ve vinigret sos ile...

ANA YEMEK Kırmızı Et • Hünkar Beğendi • Tandır • Macar Gulaş. İç pilav eşliğinde... Beyaz Et • Piliç Topkapı • Tavuk Sarma • Kekikli Piliç • Piliç Beğendi İç pilav eşliğinde...

TATLI Karışık Türk Tatlı Tabağı • Güllaç • Şekerpare • Ekmek Kadayıfı Fıstık ve kaymak eşliğinde antep fıstıgı ile...

MEYVE Karpuz veya Kiraz Çay ve su ile...

NeoPlus Outlet AVM 0222 245 56 78

Kızılcıklı Caddesi 0 222 221 14 14


eCampus'Mag / Sayı 5  
eCampus'Mag / Sayı 5  

Eskişehir'in İlk ve Tek Öğrenci Dergisi

Advertisement