Page 99

100

E k s p o r d i k ä s iraamat

võetav oht olnud – meie koostööpartnerite puhul on see pigem erand. Võivad tekkida ka õigusalased probleemid, sestap on mõistlik enne turule sisenemist vaadata, kas see, mida sa müüd, on sel turul juba patenteeritud. Sest kust inimesed sageli oma toodete jaoks inspiratsiooni koguvad? Eks ikka patente lugedes, seega võib juhtuda, et kui oled midagi mõnest patendist maha viksinud, võid sealse omanikuga vastuollu minna ja kogu su äri läheb juriidilistel põhjustel aia taha. Nii et igasugustes patentide ja kaubamärkide küsimustes vii end enne kurssi. Samuti tuleb endale selgeks teha turgude tehnilised nõuded ja sertifikaadid. Näiteks ühele meie elektroonilisele seadmele on USA turul vaja sertifikaati, mis tõendab, et see pole inimeste tervisele ohtlik. Suur risk on kindlasti valesti täidetud tollideklaratsioonid. Mõni võib ju öelda, et märgi sinna tegelikust väiksem summa, aga kui maksuameti kontroll tuleb ja sa pead oma iseenesest eduka äri seetõttu kokku pakkima, siis... Sellist mõtetki ei tohi tekkida! Meie pidime algul näiteks maksuametile seletama, et me tõesti ei tegele maksupettusega. Sest hiinlased panid toodetega, mida neilt tellisime, kaasa tegelikust väiksemad arved (mitte meile vastu tulles, vaid oma ekspordinumbrit väiksemana näidates). Hiinas riigistatakse hea ekspordikäibega firmad nimelt ära. Meil oli sellega palju sekeldusi. Muidugi võib kiusatus tekkida, aga hoia oma import, eksport ja raamatupidamine korras, muidu lähed lõpuks vangi või hullumajja. Ja hangi korralik raamatupidaja.

Shishi: kasuta ettemaksu Meie kogemuse järgi on proovikiviks just masust tingitud makseprobleemid, ehkki neid oli ka varem. Suurem osa kauplemistest käib ju läbi ettemaksu, kaasa arvatud kas või Frankfurdis. Oleme õppinud, et kui annad mõnele üksikule firmale, ka Lääne-Euroopas, krediiti, siis paratamatult seda kuritarvitatakse – sa

võid arvestada, et raha hilineb kindlasti 10 või 15 ja isegi 30 päeva. Ettemaksu kasutavad praegu kõik ja kriisiaastatega kadusid paljud vanad firmad turult. Nüüd ei julgeta enam kedagi usaldada või kui, siis ainult pikaajalisi partnereid. Lepingute puhul oleme katse-eksituse meetodil kõik sammud läbi teinud – nüüd kasutame alati parimate advokaatide abi.

ZeroTurnaround: vii end kurssi sihtmaa maksusüsteemiga Üheks suuremaks riskiks on maade (kliendid 77 riigis) maksusüsteemid: kuidas käibemaksu arvestatakse, kuidas keegi importi omas riigis maksustab, kes peab kulud kandma jne. Näiteks aastaste tarkvaralitsentside puhul on mõni firma pöördunud aasta lõpus ZeroTurn­ aroundi poole ja öelnud, et nende riik on vaadelnud seda litsentsi mitte kauba, vaid teenusena ja selle eest neile arve esitanud. Sedasi on püütud ZeroTurnaroundi kohustada neid arveid maksma. Probleeme võivad tekitada ka maksed panganduses – pank võib raha kinni hoida, nt krediitkaartide maksete puhul. Lisaks on risk, et mõni teine IT-firma oletab, et su toode on kaudselt seotud tema IP-tootega ja nõuab litsentsi ostmist. Võimalik risk on ka endiste töötajate hagid, näiteks võib mõni ekstöötaja oletada, et tema tööleping ei katnud seda osa, mida ta kunagi öötundide arvelt panustas.

Timbeco: ära jää loorberitele puhkama Timbeco Woodhouse, kes ekspordib suurema osa oma puitmajatoodangust välisriikidesse, on kokku puutunud selles võrdlemisi

Profile for EAS, Enterprise Estonia

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“  

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“