Page 6

S i s s e j u h at u s

7

Sissejuhatuse asemel

Eksportida ei ole kunagi olnud nii lihtne. Kahjuks ja õnneks! Ehk siit leiad põhjused, miks peaksid ekspordile mõtlema ka siis, kui see praegu liiga keeruline või isegi mõttetu tundub. Uskumatu, kui palju on maailm viimase aastaga muutunud. Kümne aasta eest ei osanud punt Tartu tudengeid uneski näha, et aastal 2011 avavad nad kontori Silicon Valleys, palkavad tööle müügimehed ning müüvad oma mobiilimakse võimalust 60 riiki. Ning et nad võidavad Eesti tähtsaima, EASi ettevõtluskonkursi peaauhinna. Aga just nõnda Fortumoga juhtus. Kümne aasta eest ei osanud Tartu fotohuviline Tõnis Liivamägi unistadagi, et tema firma LCDVF toodetud abivahendit, mis teeb digifotokaga filmimise mugavamaks, hakkab kasutama Valge Maja fotograaf Washingtonis. Ja Meireni inseneridele ei tulnud toona pähegi, et nende lumesahku hakatakse sahkade Mercedesteks pidama. Nii et juba staažikate eksportööride, nagu Regio (mobiilpositsioneerimise tarkvara), BLRT (laevaehitus ja -remont) ning Baltika (Montoni ja Baltmani kollektsioonid) kõrvale on tulnud tublisti täiendust – oma kauba ja teenustega on välisturule läinud kümned ja sajad uued eksportöörid.

olnud nii odavad. Otsimootorid aitavad leida soodsaid reisivõimalusi üle maailma. »» Tehnoloogia. Tänu Skype’i, nutitelefonide ning Wifi võidukäigule saab ülisoodsalt suhelda, end reklaamida ja infot otsida. »» Kaubandus vabaneb piirangutest. Tänu Eesti astumisele Euroopa Liitu on Euroopa turg muutunud siseturuks. »» Eesti kaup on väärt kaup. Euroliidu standardite ja nõuete, aga ka oskusliku kvaliteedijuhtimise tõttu on toodete kvaliteet tõusnud nõnda palju, et nendega võib häbenemata välisturule minna. »» Tugisüsteem. Käivitunud on mitmekesine riiklik tugisüsteem. EAS on käivitanud mitmed ekspordi tugiprogrammid, samuti on võimalik taotleda Kredexi finantstuge.

See ongi õige. Kui jätta kõrvale Eesti turu väiksus, pole eksportimine olnud kunagi nii lihtne, sest eksportijatel pole kunagi nii palju trumpe käes olnud kui praegu:

»» Maailmamajanduse uued trendid. Kasvab IT-sektori osatähtsus, olulisemaks muutub alternatiivne energeetika, samuti tervishoiuteenuste, puhke- ja turismiteenuste sektor. Siin ei sõltu enam kõik rahast, vaid ajudest.

»» Odavlennud. Mitte kunagi pole lennureisid Tallinnast, Helsingist ja Riiast

»» Last but not least – meie inimesed. Meie ettevõtteil on ekspordikogemusi juba 20

Profile for EAS, Enterprise Estonia

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“  

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“