Page 37

38

E ks p o r d i k ä s i r aa m at

Allah pole meile veel märki saatnud.” Niisiis on tegu täiesti teistsuguse kultuurilise mõtlemisega, mille puhul ei jäägi muud üle, kui seda ainult aktsepteerida ja mõne aja pärast uuesti proovida.

Jalajälg: väike Baltikum, suured erinevused Jalajälg on Nike brändi ametlik esindaja Balti riikides alates 1997. aastast. Põhitegevuseks on Nike hulgimüük ja turundus, kuid lisaks haldab ettevõte Nike esinduskauplusi Baltimaades. Lähedusele ja väiksusele vaatamata on kolmes Balti riigis siiski mõningased erinevused ning äritegevuse põhimõtted ei ole nii sarnased, kui võiks oodata. Mida sügavamal tasemel nende riikidega äri teha, seda rohkem leiab erinevusi. Mõttelaad on erinev, nii üksikisiku kui organisatsiooni tasandil. Kui võtta näiteks sport ja spordikaubad, siis võib välja tuua nähtavad erinevused nii spordialade lõikes kui ka lausa toodete värvieelistustes. Näiteks kui Eestis on rahvasport normiks, siis Leedus on sellist igapäevast liigutamist oluliselt vähem. Kui Eestis otsib tarbija pigem klassikalisi sportlikke tooteid, siis näiteks tugeva slaavi mõjuga Riias on glamuursemal tootel palju suurem nõudlus. Kuna Lätis on suur osa elanikkonnast venekeelne, siis slaavi kultuur torkab silma ka organisatsioonides ja töökultuuris. Kõike võetakse kergemalt ja protseduurireeglitest ei peeta nii rangelt kinni. Eestis on kultuur pigem Skandinaavia moodi, kus kõik on ratsionaalselt selge ja kõike tahetakse ülepin-

gutatult täpselt ja peensusteni paika panna. See tagab küll korrektsuse ja asjade toimimise, kuid nii on oht kaotada nö “suur pilt”. Leedus on kindlasti rohkem suure riigi moodi enesekeskust ja välispartneritekeskset mõtlemist esineb harva. Leedus pigem ignoreeritakse väljastpoolt tulijaid, kes tahavad nende silmis nende arvel rikastuda. Esimesena vaadatakse, et loodaks lisaväärtust kohalikule turule, samuti konkreetsetele tehinguga seotud isikutele. Organisatsiooni siseselt on Leedus kindlasti palju suurem tähtsus rollidel ja hierarhial. Juht on juht ja eri tasandite familiaarsust on selgelt vähem kui nt Eestis. AS-i Jalajälg pikaajaline kogemus näitab selgelt, et esmalt tuleb palju investeerida suhetesse ja mõttelaadi muutmisse, alles seejärel saab hakata tulutoovat äri tegema.

Shishi: Kasahstanis mõtle suurelt Shishi tegeleb sisekujunduselementide hulgimüügi ja ruumide kujundamisega, eesmärgiga pakkuda lihtsa kaasaegse vormiga tooteid interjööri, mis sobiks nii noorele alternatiivsele kui ka moodsale klassikalisele maitsele. Eksport käib paljudesse riikidesse, Kasahstanist Šveitsini. Tuleb meeles pidada, et endise Nõukogude Liidu keskus asub siiani Moskvas. Kasahstani kontaktid tekkisid tänu meie aktiivsele osalemisele Moskva messil, sest ka nende esindajad käivad sealsel turusituatsioonil silma peal hoid- mas. Kui meie siit Eestist vaatame pigem läänemaailma poole, siis need riigid vaatavad ikka Moskva poole. Messidel hakkasid meiega liituma inimesed, kes meie vastu huvi tundsid. Esmalt tegid nad muidugi koostööd Moskvaga, aga mõne aja möödudes juba otse meiega.

Profile for EAS, Enterprise Estonia

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“  

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“