Page 14

O o t a v ee l ekspo r d i g a ! e n n e t u l eb kod u t ö ö Ä r a t e h a

»» Millist väärtust meie pakkumine välisturul klientidele loob? Kas me suudame pakkuda sama head toodet odavamalt või paremat toodet kallima hinnaga? Või toome hoopis turule uue toote, mida seal veel pole. »» Millise kliendini soovime jõuda ja milliseid müügikanaleid selleks kasutame? »» Kas ja kuidas olemasolevad kliendid ja äripartnerid saaks aidata, et meie kliendibaasi välisriikide sihtturgudel laiendada? »» Milline on väärtusahel, mille kaudu lõpptarbijad meie toodet-teenust kasutavad; millised kodu- ja välismaised partnerid osalevad selles edasimüüjatena, klientide nõustajatena, transpordi, seadistus-, hooldus- ja remonttööde tegijatena ning meie pakkumist täiendavate toodete-teenuste pakkujatena? »» Millised on põhilised väärtust loovad tegevused, mille jaoks meil endil on oskusteavet, ja milliseid teenuseid on otstarbekam välispartneritelt sisse osta? Kas ja kuidas saaks sihtturu kliendid osaleda väärtuse loomisel? »» Milline on kulude struktuur kogu väärtusahelas ja kes need kannab? »» Kes, millal ja milliste tegevuste eest tasub ning kuidas me tulu teenime? Kuidas maandame krediidi- ja valuuta­ riske? Näide: mõne kliendi jaoks on väärtuseks sirged põrandalauad, teisele kõverad. Kõverate põrandalaudade eelistajatele pakub lahendust Paldiskis paiknev eksportöör Bolefloor, kus lähtutakse põhimõttest: „Sirgeid põrandalaudu ei hakanud tootma loodus, vaid tehnoloogilised piirangud”. Ettevõtte loojad on need piirangud spetsiaalse skannerisüsteemi ja tarkvara abil ületanud. Lühikese ajaga on

15

Miks me suudame välisturu klientide vajadusi konkurentidest paremini rahuldada?

Millises riigis aitavad meie tooted ja teenused klientide probleeme edukalt lahendada? (sellest lähemalt peatükis 2 lk 28)

Mida me peame välisturgudel edu saavutamiseks oma toodetes-teenustes, äritegevuse põhimõtetes ja ettevõttes muutma? Vaata allpool toodud küsimusi, mis aitavad sul sellele vastata ja ärimudeli sõnastada.

leitud müügiesindajad 10 Euroopa riigis ja sihikul on USA turg. Ärimudeli läbimõtlemine on eriti oluline ettevõtte puhul, mis ei ekspordi üksiktoodet, vaid toodete-teenuste paketti, näiteks tooli asemel terviklikku sisekujundusega sobivat mööblikomplekti, mida klient saab ise kokku panna. Moodne toode on osa laiemast tervikpaketist, näiteks õmblustoote puhul võib see olla terve kollektsioon, mis vastab inimese elustiilile, mitte üksik kleit.

Konkurentsieelised Kõike korraga ei saa: kui sa pole koduturul tõsiselt läbi mõelnud, kas tahad olla hinnavõi kvaliteediliider, siis nii pole välisturule võimalik minna. Näiteks Rootsi jaemüüja H&M üheks sambaks rõivamudelite kiire

Profile for EAS, Enterprise Estonia

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“  

Ekspordi käsiraamat 2015 „Jah ekspordile!“