__MAIN_TEXT__

Page 1


Svetlana Todurova, BA 2 PAPIRTSI, tapeet, digitaaltrĂźkk juhendaja: Krista Leesi 2015


Tekstiilihariduse ajalugu Eesti Kunstiakadeemias ulatub rohkem kui saja aasta taha, kui aastal 1917 asutati naiskäsitöö õppetöökoda. Tänasel päeval pakub Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini osakond tekstiilidisaini haridust kõigis kolmes kõrghariduse astmes: bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppes. Osakond pakub õppimis- ja teadustöö võimalusi ning teenuseid, mis on seotud tekstiilide disainiga nende kasutamiseks erinevas kontekstis. Meie siht on kombineerida traditsioonilisi ja kaasaegseid tehnoloogiaid ning olla kursis valdkonna arengutega mujal maailmas. Käesoleval hetkel viib osakond läbi õpetamist ja õppetegevusi kahes võtmevaldkonnas. Esimene suund, Tekstiilidisain, materjal ja värv seab eesmärgiks arendada õpilastes oskusi ja esteetilist meelt tekstiilide kujundamiseks. Õpitakse mõistma tekstiilide avaraid kasutusvõimalusi ning kaasaja nõudeid. Teise suuna, Tulevikutekstiilid eesmärk on uurida tekstiilidisaini uusi piire seoses teiste valdkondade ja uute tehnoloogiatega. Tekstiili rolli üle arutletakse lisaks harjumuspärasele ka alternatiivsetes kontekstides, nagu näiteks sotsiaalse suhtluse disain, materjali disain jne. Brošüür tutvustab mõningaid üliõpilaste projekte, mis on teostatud viimase viie aasta jooksul. See on jagatud nelja ossa: TEKSTIIL & KEHA, TEKSTIIL & RUUM, TEKSTIIL & ÜHISKOND ning TEKSTIIL & TULEVIK. Valitud projektid näitavad meie tudengite ja vilistlaste mitmekülgsust. Nemad on need, kes saavad ühiskonnas kaasa aidata inimeste elu parandamisele, pakkudes disainilahendusi, mis teenivad inimeste vajadusi ja tõstavad sellega elukvaliteeti.

Prof dr Nithikul Nimkulrat osakonnajuhataja 21. jaanuar 2017


Annika Kangur, Stella Kalkun, Liina Palkov, Marie Vinter, MA KUUEKĂœMNENDAD disainiideed SUVA sokikollektsioonile juhendaja: Krista Leesi 2013


Ingrid Helena Pajo, BA 1 MATI UNT / romaan “Sügisball” kontseptuaalne mustridisain juhendaja: Krista Leesi 2016


Helen Grass Liina Leo Anni Mari Rohumäe Gita Siimpoeg Irina Zub KOLE KAUNIS digitaalne disain rõivakangas juhendaja: Krista Leesi 2015


Helen Grass, BA 2 TAIGA, tööstuslikel telgedel kootud kangad juhendajad: Nithikul Nimkulrat, Imbi Ilves 2015

Aliza-Cashmira fine 100% vill

Aliza-Cashmira fine 100% vill

Fonty-Ombelle 70% Kid mohäär 25% vill

Eldorado home 100% vill

Angora gold-Batik design 65% angora vill 25% akrüül

soft

woolen

warm cosy

100% puuvill

flowy

double-sided


Liina Leo, BA 2 KOOTUD TOSSUD tööstuslikel telgedel kootud kangad juhendajad: Nithikul Nimkulrat, Imbi Ilves 2015


Pamela Peepson, BA 3 SÜGIS, gobelään juhendaja: Maasike Maasik 2013

Gobelääni kasutus meeste jaki seljaosana on uus lähenemine sellele iidsele tehnikale. Muster on inspireeritud geomeetrilistest kujunditest, mis peidavad endas linde, lehti, lilli jms.


Svetlana Todurova, BA 3 UNISTUSTEPÜÜDJA, gobelään juhendaja: Maasike Maasik 2016

Gobelääni kudumine võib autori jaoks olla tunnetuslik protsess. Materjali jämeduse, õige värvitooni ja faktuuri valimine ning taktiilselt meeldiv teostusprotsess on väga inspireerivad. Seetõttu on valitud gobelääni tehnika oma tunnetest rääkimiseks. Abstraktne motiiv, mis kujutab kvintessentsi tunnetest Eestimaa looduse vastu, sündis intuitiivselt kudumise ajal. Tehnoloogiliselt katsetati erijämedusega lõimede kasutamist, millest kujunes välja autoritehnika. Selles töös on gobelääni kasutatud mantli allservas.


Helen Grass, BA 3 NÕIA KÕRVETAMINE juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2016 Inspireerituna 15.-16. sajandil toimunud nõiaprotsessidest on loodud 2-meetrine kleit ja 1300st tuletikust koosnev keep. Et mitte tähelepanu äratada, pidid nõiad varjama oma tegelikku olemust. Nad ei tohtinud reeta oma erilisi oskusi ega teadmisi. Nõia põletamise järel on jäänud teda varjavast keebist alles vaid karkass, mis paljastab söestunud keha.


Elisabetta Silvestri, BA 3 (moedisain) ARLET_ARtificial Landscape Experimental Textile juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2016 Fotograafide Matthieu Venot’ ja Matthias Heiderichi tööd on inspireerinud abstraktsete geomeetriliste konstruktsioonide pilte tõlkima pehmest materjalist kolmemõõtmelisteks graafilisteks mustriteks. Projekti tulemusel on loodud uued materjalid, mis sobivad kasutamiseks rõivaste ja teiste tekstiilitoodetena.

Materjalide eesmärk on luua side kahe vastuolulise tunde vahel, mis põhinevad samal esteetilisel maitsel. Selle saavutamiseks on kasutatud jäiku, staatilisi, kõvu pindu, näiteks ehitusmaterjale koos pehmete ja vormitavate materjalidega.


Kristiina Veinberg, BA 2 WELCOME, interaktiivne trĂźkikangas juhendajad: Krista Leesi, Piret Valk, Ott Pilipenko, James Connor 2014


Ilona Tell, BA 2 trükikangas diivanile MAX juhendaja: Krista Leesi 2011

Projekt on valminud koostöös mööblifirmaga Mang OÜ. Nimi MAX viitab suurtele kujunditele ja lihtsusele. Tiina Mangi disainitud diivanimudelile loodi muster lähtudes ettevõtte väljakujunenud stiilist. Kandilise vormiga diivanit ilmestavad märklaua kujutis ning punased metalljalad. Kujundid on käsitsi trükitud.


Marit Nõmmik, BA 3 ORGANITY, trükikangas juhendajad: Krista Leesi, Piret Valk 2016

ORGANITY on inspiratsiooni saanud taimede makrovaatest. Disain on sündinud käsitsijoonistatud rakustruktuuridest, mis kordudes moodustavad lõputu, justkui edasi kasvava mustri. Kanga teostus on kombinatsioon digitaalsest ning käsitrükist, mille mustrikihtide täpne ühildamine nõudis palju eksperimenteerimist. Ruumiliselt mõjuv pind on loodud mustri, mahulise trüki ning värviüleminekute koostoimel.


Svetlana Todurova, BA 2 GROWTOPIA, trükikangas juhendajad: Krista Leesi, Piret Valk 2013

Loodus ja suurlinn on kaks üksteise sisse kasvanud vastandit. Suurlinnade kasvades valguvad unistuste majad põldudele, asfalt tõrjub metsi ja rohumaid taganema. Õnnelik elu on suhteliselt illusoorne keskkonnas, kus vaid väikesed, justkui kapseldunud looduse sähvatused tuletavad meelde väljaspool betoonparadiisi asuva looduse tegelikku ilu.


Mari Seger, BA 2 KOOSEKSISTENTS kootud tekstiilide kollektsioon juhendajad: Nithikul Nimkulrat, Imbi Ilves 2016


Annika Kangur, magistritöö AJULAINEID VISUALISEERIV KANGASTELGEDEL KOOTUD TEKSTIILIKOLLEKTSIOON juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2016

Kootud tekstiilikollektsioon on inspireeritud sagedusest. Sagedust kirjeldavad ruumis perioodiliselt levivate lainete arvu muutused ajaühikus, näiteks ajutegevuse elektrilised impulsid või ajulained. Kaheksa kangadisaini esindavad binauraalseid rütme, et teha nähtavaks sagedus vahemikus 1-30 Hz. See sagedusala vastab ajulainete sagedusvahemikule, mida saab seostada konkreetsete meeleseisunditega. Kuulates binauraalseid rütme, mis on omased mingile konkreetsele ajulaine sagedusvahemikule, on võimalik ajutegevust antud suunas mõjutada.


Irina Pommer, BA 2 KASS PEEMOT M. Bulgakov “Meister ja Margarita� kontseptuaalne mustridisain juhendaja: Krista Leesi 2016


Irina Gross, magistritöö arendav voodipesu koolieelikutele “LEPATRIINULISED” juhendaja: Kadi Pajupuu 2016 Voodipesudisain koolieelikutele käsitleb loodust pedagoogilise vahendina ning kujundab maailma tekstiilide abil, mis esitavad loodusteaduslikku teavet lastele atraktiivsel viisil.


Terje Salupuu, magistritöö TRAADIKANGASTE LUGU – nähtamatutest aspektidest nähtavateni juhendaja: Maile Grünberg 2014 Traadikangad on silmuskudumistehnikas eksperimentaalsed sisustustooted, mis on mõeldud kasutamiseks valgusega mängivates interjöörilahendustes.


Svetlana Todurova, BA 3 A-SPA, kujunduslahendus auto interjÜÜrile / BMW Vision Next 100 juhendaja: Stella Kalkun 2016


Maria Teng, BA 3 HAMPELMANN 2.0, eksperimentaalne tekstiil juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2016

Töö räägib metsas täiskuu all tantsimise teel frustratsioonist vabanemisest. Joonistustest edasiarendatud kolmemõõtmeline liigutatavate osadega paneel viitab enda ruumis või pliiatsi paberil liigutamisele. See aitab vabaneda mõtetest ja avada end inspiratsioonile.


Svetlana Todurova, BA 3 SIRM, kudumine digitaalsetel telgedel TC-1 juhendaja: Merilin Kruusel 2015

Töö peenus ja meisterlikkus on inspireeritud ajaloolise pitsi näitusest Itaalias. Valitud valged lõngad võimaldavad mängida materjalide kontrastsusega. Valguse ja varju mängu mõjul, elavad matid ja läikivad lõngad pitsimustris oma salapärast elu.


Imbi Ilves, Liisa Aid, Tanya Kuusik, Stella Kalkun, Kristel Laurits, Inna Beinar, Luise Wonneberger, Svetlana Todurova, BA 3 interaktiivsed õppe- ja teraapiavahendid Tallinna Lastehaiglale juhendajad: Jana Kadastik (TLÜ), Kärt Ojavee 2012


Kursuse “interaktiivne õppevahend” eesmärgiks on välja arendada õppetööd toetavaid, meeli stimuleerivaid õppe- ja teraapia vahendeid liitpuuetega lastele. Selle teostamiseks on kasutatud uudseid tekstiilimaterjale ja lahendusi. Ideede arendamisel tuginetakse teoreetilistele teadmistele, uuringutele ja õppetöö käigus tehtud vaatlustele. Õppevahendeid luues on arvestatud, et kognitiivsete oskuste parandamine on tihedas seoses motoorika, sotsiaalsete, igapäevaoskuste ja kommunikatiivsete oskuste arendamisega.


Jana Roopa, Svetlana Todurova, BA 3 teraapiavahendid Tugikeskusele Juks juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2016


Multifunktsionaalne tegevussein on loodud Tugikeskuse Juks elutuppa. See on suunatud keskmise intellektipuude tasemel inimestele. Toode koosneb kolmest seinale kinnitatavast paneelist ja pakub peenmotoorikat arendavaid ning meelelahutuslikke tegevusi.


Mathilde Roch-Penet, BA 3 MUHV juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2015

Muhv on sensoorne õppevahend, mis on kavandatud intellektipuudega täiskasvanuid rahustama ning toetama nende kognitiivset õppimist. Pehme ja soe muhv ümber käte loob mugavuse- ja turvatunde. Polüstüreenpallide otsimine selle sees arendab käte ja sõrmede töö koordinatsiooni.


Liisa Aid, Jette Heinlo, Katrin Kabun, MA METSA ELU, laste reisikomplekt juhendaja: Nithikul Nimkulrat 2015

Metsaelu on keskkonnasõbralik multifunktsionaalne pehmete mänguasjade reisikomplekt eelkooliealistele lastele. Komplekti kuuluvad ühesuguse vormi, kuid erineva suurusega metsaelu tegelasi kujutavad käpiknukud, mis sarnaselt matrjoška-nukkudele mahuvad järjest üksteise sisse. Igal nukul on ka praktiline funktsioon kas võtmehoidja, telefonikoti, pinali, rahakoti, õlakoti või padjana.


Gita Siimpoeg, Helen Grass, BA 3 BeeG, looduslik teatrigrimm juhendajad: Annika Kaldoja, Katrin Kabun 2016 BeeG on tudengite väljatöötatud taaskasutatav ja looduslikest ainetest teatrigrimmi materjal. BeeG tuleb nahale kinnitamiseks või nahalt eemaldamiseks soojendada. Materjal on elastne, vetthülgav, ülessulatatav ja ohutu.


Kristiina Veinberg, BA 3 MYCOBUOY™, biolagunev poi juhendajad: Annika Kaldoja, Katrin Kabun 2016

MYCOBUOY™ on ujuv struktuur, mis on kasvatatud seeneniidistikust, saepurust ja puidujäätmetest. MYCOBUOY ™ on alternatiiv biolagunematutele materjalidele nagu polüstüreen, mida kasutatatakse laialdaselt meie veekeskkonnas.


Kadi Kibbermann, MA 2 DÜNAMO MANTEL juhendaja: Kristi Kuusk 2016

Dünamo mantel on disainitud inspireerituna jalgratta dünamost. Jalgratta dünamo muundab magneti abil ratta mehaanilise liikumise elektrivooluks. Dünamo mantlil hakkavad LED-id särama siis, kui kandja teatud moel liigub.


Anne Raux, BA MEMOLIGHT juhendaja: Kristi Kuusk 2016

Inspireerituna fotokaamerast, mis jäädvustab hetke pildiks paberil, on loodud MEMOLIGHT sall, mille värviline muster tekib alles peale pakendist välja võtmist kandmise ajal. Siiditrüki tehnikas pikslid värvuvad UV-kiirguse mõjul siniseks, oranžiks ja roosaks. Nii jäädvustub kandmise hetk kangale. MEMOLIGHT on kui reisiraamat, mis salvestab mälestusi uuel moel.


Kadi Adrikorn, MA 2 (moedisain) PH INDIKAATORPÕLL juhendaja: Kristi Kuusk 2016

PH indikaatorpõll on disainitud Magna Doodle magnet-tahvli kui ajutise kirjutustahvli idee põhjal. Paneelil magnetit liigutades, on võimalik metallipuruga kirjutada ning seda uuesti kustutada. Taimsete värvidega loodud mustreid saab põllel aktiveerida ning nende värvust muuta niiskuse ja kemikaalide abil. Näiteks muutub peedipunane happelise lahuse mõjul roosaks. Juba loodud mustreid saab korduvalt “üle kirjutada”.


Karolin Innos, BA 2 rĂľivakangas, digitaalne disain juhendaja: Krista Leesi 2016


Profile for EAA Textile

Eka tekstiil a5 srgb  

Eka tekstiil a5 srgb  

Advertisement