Page 1

В УКРАЇНІ


The

Meaning of eTwinning


«Не секрет, що освіта сьогодні – як в Україні, так і у всьому світі, – потребує багатьох змін. З появою інтернету та розвитком сучасних технологій з’являються нові вимоги до працівника, а отже – до учня і до вчителя також. Закінчилася ціла епоха, в якій найбільшу цінність мала кількість завчених формул чи дат. Відтепер на ринку праці успішним стає не просто знавець, а той, хто володіє великою кількістю практичних навичок. Свого часу Євросоюз склав список із 8 ключових компетентностей, необхідних для життя у ХХІ ст., та започаткував програму eTwinning, яка допомагає розвивати в дітях ці навички. Відкриваючи eTwinning Plus в Україні в 2013 році, ми підключили до програми всього 78 шкіл. Це був абсолютно новий для країни проект, тож вчителі цих шкіл стали першовідкривачами «незвіданої землі». Їм довелося освоювати нові інформаційно-комунікаційні технології, інструменти онлайн-порталу програми, основи реалізації проектів. Крім того – узгоджувати проектну діяльність зі шкільним навчальним планом та власним напруженим графіком, адже опанування цих навичок зазвичай не вписувалося в кількість стандартних робочих годин. Та вже за кілька років ці вчителі-ітвіннери стали справжніми агентами змін у сфері освіти. За 5 років eTwinning Plus в Україні також невпинно розвивалася. Ми пройшли шлях від 78 до 681 українських шкіл, які беруть участь у програмі. Наші вчителі реалізують якісні проекти і навіть здобувають найвищі нагороди у змаганні проектів на рівні Європи. Та найголовніше – вони на практиці реалізують проектний підхід у навчанні та розвивають в учнів навички ХХІ ст., які вже сьогодні вимагає від них сучасний світ». Сергій Теплов, керівник програми eTwinning Plus в Україні.


Table of contents Що таке Etwinning та Etwinning Plus ........................................ 6 Країни, що беруть учать у програмі ......................................... 7 Компетентності ...................................................................... 8 Розділи порталу ................................................................... 10 Проекти eTwinning ................................................................ 11 Історія програми .................................................................. 12 Історія одного успішного ітвіннера ........................................ 14 5 років програми в Україні в цифрах ...................................... 16 Хто забезпечує реалізацію програми (PSA Ukraine) .................. 18 Амбасадори ......................................................................... 20 Освітні можливості для українських ітвіннерів ....................... 26 Нагороди та відзнаки ........................................................... 30 Приклади проектів ............................................................... 34 Переваги програми .............................................................. 40 Словник .............................................................................. 44 Карта України ....................................................................... 47


Що таке eTwinning та eTwinning Plus

Що таке eTwinning та eTwinning Plus eTwinning – це найбільша спільнота шкіл Європи. Програма забезпечує діяльність онлайн-платформи для вчителів, на базі якої європейські школи реалізують спільні проекти. eTwinning започатковано Європейською Комісією в 2005 році. Учасниками програми стали країни, що є членами чи кандидатами на вступ до ЄС, або членами Європейської асоціації вільної торгівлі (так звані країни eTwinning). У 2013 році в рамках Східного Партнерства Європейського Союзу до програми було залучено сусідні країни (так звані країни eTwinning Plus): Україну, Грузію, Молдову, Вірменію, Азербайджан і Туніс. У 2018 році до программи eTwinning Plus приедналася Йорданія. Взаємодія між країнами eTwinning та eTwinning Plus відбувається на спеціально створеній платформі eTwinning Plus.

6


Країни, включені до мережі eTwinning Члени Європейського Союзу, кандидати на вступ до ЄС або члени Європейської асоціації вільної торгівлі: Албанія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Македонія, Франція, Греція, Іспанія, Голландія, Ірландія, Литва, Люксембург, Латвія, Мальта, Німеччина, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Швеція, Угорщина,Італія, Великобританія, Польща, Ісландія, Норвегія, Туреччина, Сербія, Ліхтенштейн, Боснія і Герцоговина. Країни Східного та Середземноморського партнерства ЄС, включені до мережі eTwinning Plus: Україна, Грузія, Молдова, Вірменія, Азербайджан, Туніс і Йорданія.

Країни eTwinning та eTwinning Plus

Країни eTwinning та eTwinning Plus

7


Ключові компетентності ХХІ ст.

8

Ключові компетентності ХХІ ст. Одним з основних завдань програми є розвиток в учнів ключових компетентностей. Бути компетентним – означає ефективно застосовувати набуті навички, знання та вміння для успішного розв’язання завдань і проблем, які ставить перед тобою реальне життя. Думка про те, що освітні установи мають навчати практичним навичкам, виникла ще на початку ХХІ ст. ЇЇ диктували вимоги глобальної економіки та нова цифрова реальність. У 2006 р. з’явився документ Європарламенту, де були сформульовані ключові компетентності, необхідні для успіху в сучасному світі. Після чого Євросоюз поставив перед собою стратегічну ціль – побудувати навчання на базі компетентністного підходу. І саме eTwinning став прогресивним майданчиком, що розвиває в учнів 8 ключових компетентностей ХХІ ст.:

Уміння спілкуватися рідною мовою: демонструючи іншим свою країну, діти глибше знайомляться з її надбанням, зокрема, мовою;

1

Уміння спілкуватися іноземними мовами: спілкуючись із партнерами з багатьох країн, учень має унікальну можливість вчити не лише одну, а одразу кілька іноземних мов;

2

Математична та базові компетентності в природничій і технологічних галузях: зазвичай проекти eTwinning включають в себе одразу кілька різних предметів, а не тільки іноземну мову чи інформатику;

3


4

Соціальна та громадянська: eTwinning дозволяє дітям на практиці відчути себе частиною Європейської спільноти та дослідити суспільно важливі теми;

5

Підприємницька та лідерська: у проектах кожен школяр має нагоду поставити цілі, взяти відповідальність за виконання завдання, розкрити свій потенціал у командній роботі;

6

Розуміння специфіки вираження різних культур: презентація своєї та вивчення культури партнерів – важлива складова знайомства між країнами-учасниками у кожному проекті;

7

Уміння вчитися: реалізація кожного проекту спонукає учасників постійно навчатися чомусь новому, а також показує практичну цінність навчання.

8

Ключові компетентності ХХІ ст.

Інформаційно-комунікаційна: однією з необхідних умов реалізації проекту є використання учнями нових ІКТ-інструментів;

9


Ключові розділи порталу eTwinning Plus

Ключові розділи порталу eTwinning Plus Вся діяльність в програмі реалізується на базі спеціально створеної безпечної онлайнплатформи, що має три рівні доступу: Public Portal, eTwinnning Live та TwinSpace.

Public Portal

Частина центрального порталу, з відкритою інформацією для всіх, хто бажає дізнаватись про участь країн eTwinning Plus у програмі.

eTwinnning Live Особистий «робочий кабінет» зареєстрованого в програмі вчителя, де можна шукати партнерів, обговорювати ідеї, засновувати спільні проекти, ділитися досвідом. Також тут розміщені корисні педагогічні матеріали учасників програми, які можна використовувати в проектах чи на уроках.

TwinSpace Це закрита мережа, створена спеціально для реалізації eTwinning-проектів. Доступ до неї вчитель отримує після реєстрації свого проекту, або після того, як приймає запрошення до проекту від іншого європейського вчителя. TwinSpace використовується для ведення всієї комунікаційної та проектної діяльності, як вітрина для результатів проектів та місце для збереження документації. Кожен проект eTwinning має свою власну сторінку в TwinSpace.

10


Проекти eTwinning

Проекти eTwinning Створення міжнародних онлайн-проектів – це фундамент, на якому побудована вся програма. Кожен проект має виконавців з різних країн; етапи планування, реалізації та оцінювання результатів; а також – ключові складові:

Розподіл ролей в проекті між командами з різних країн

Розподіл робіт всередині кожної командиучасника

План виконання робіт Кожен учасник – це вчитель (або група вчителів) та учні Строки виконання проекту

Є ціль (результат проекту) Учасники з різних країн

11


Історія програми в Європі та в Україні

12

Історія програми в Європі та в Україні

2005

Євросоюз заснував eTwinning в рамках програми онлайн-навчання як частину напрямку роботи в початкових і середніх школах. Мета: побудувати широке освітнє партнерство; стимулювати вивчення іноземних мов, інформаційнокомунікаційних технологій та культур інших країн.

2013

eTwinning Plus стартувала в Україні в рамках Східного Партнерства ЄС. До програми приєдналося перших 78 шкіл.

2014

В українських ітвіннерів з’явилася можливість самостійно засновувати проекти eTwinning та отримувати Quality Labels. PSA Ukraine обрала перших амбасадорів та започаткувала номінації «Проект місяця», «Школалідер місяця» за кількістю проектів.


Відзнаку National Quality Label (NQL) отримали 43 українські проекти, а European Quality Label (EQL) – 21 проект; 3 українських вчителів-ітвіннерів вперше здобули European Prize.

2016

В українських учасників з’явилася можливість створювати національні проекти на базі eTwinning Plus; NQL отримали 145 проектів, а EQL – 21 проект; один з проектів за участі українських ітвіннерів переміг у конкурсі European Prize.

2017

В Україні відбувся міжнародний контактний семінар eTwinning за участі близько 70 учасників з 12 країн; NQL отримали 287 проектів, а EQL – 146 проектів; з’явилася нова можливість – мобільний додаток для роботи в програмі.

Історія програми в Європі та в Україні

2015

13


Історія одного ітвіннера: шлях до успіху

14

Історія одного ітвіннера: шлях до успіху

«eTwinning приваблює і винагороджує тих, хто прагне бути ефективним, мати поле для творчості й співпраці, а також отримувати цінний досвід успішної навчальної діяльності, що долає межі уроку, класу, предмету і набуває природних форм розвитку важливих життєвих компетенцій» – Ірина Фіголь, амбасадор програми eTwinning Plus в Україні.

2013

● Приєдналася до програми ● Взяла участь у перших проектах ● Отримала відзнаку «Найактивніший вчитель програми еTwinning Plus в Україні в 2013 р.»

2014

● Реалізувала 4 нових проекти ● Вперше виступила засновником власного проекту ● Стала учасником міжнародного семінару від eTwinning в Польщі


● ● ● ● ●

Реалізувала 4 нових проекти Отримала перші відзнаки NQL та EQL Стала амбасадором eTwinning Plus в Україні Взяла участь у міжнародному семінарі від eTwinning у Франції Мій проект визнано одним із найкращих проектів 2015 р. в Україні

Історія одного ітвіннера: шлях до успіху

2015

2016

● Реалізувала 3 нових проекти ● Провела низку воркшопів та вебінарів для ітвінерів ● Організувала міжнародний учнівський обмін (Україна-Франція) в рамках проекту eTwinning Plus

2017 ● ● ● ● ●

Реалізувала 5 нових проектів Отримала дві відзнаки NQL Відвідала навчальний семінар для амбасадорів в Англії Взяла участь у міжнародному семінарі від eTwinning в Україні Провела низку воркшопів для ітвінерів

15


5 років програми в Україні в цифрах

5 років програми в Україні в цифрах Станом на 2017 рік eTwinning Plus Ukraine це:

681

1287

2452

14

Шкіл-учасниць

Реалізованих проектів

Зареєстрованих вчителів

Амбасадорів

77

вчителів, що взяли участь у міжнародних семінарах від eTwinning

Нагороди, які отримали українські ітвіннери за час існування програми: National Quality Label

European Quality Label

European Prize

нагород

нагород

вчителі

429

16

275

4


1287

775 681 426 297 197

168 107

78

2013

2014

98

2015

2016

2017

2013

Зареєстровані школи

2014

2015

2016

2017

Зареєстровані вчителі

5 років програми в Україні в цифрах

Динаміка кількості зареєстрованих у програмі шкіл та вчителів

Динаміка кількості проектів, зареєстрованих українськими ітіннерами 999 750

359 129 2013

215

2014

2015

2016

2017

Зареєстровані проекти

17


Хто забезпечує реалізацію програми

Хто забезпечує реалізацію програми На рівні держав-учасниць підтримку програмі надають National Support Services (Національні служби підтримки) – в eTwinning-країнах та Partner Support Agencies (Партнерські агентства підтримки) – в країнах eTwinning Plus. PSAs обираються державними органами освіти. Вони відповідальні за популяризацію проекту в країні, надання навчальної та технічної підтримки школам-учасницям, нагородження ітвіннерів за успішну участь в проектах, організацію спеціальних тренінгів для вчителів.

Реалізацію eTwinning Plus в нашій країні забезпечує PSA Ukraine за підтримки Міністерства освіти та науки. Діяльність Партнерського агентства підтримки програми організована на базі громадської організації «Грані інтелекту».

Контакти PSA Ukraine +38 067 823 0125 helpdesk@etwinning.com.ua

18


Хто забезпечує реалізацію програми

19


Амбасадори eTwinning Plus в Україні

Амбасадори eTwinning Plus в Україні Вчителі-амбасадори – це найдосвідченіші учасники програми, яких команда PSA обирає серед тих, хто проявляє себе найактивніше в eTwinning-діяльності. Вони пропагують ключові ідеї програми, навчають і консультують інших вчителів-учасників. Сьогодні eTwinning Plus в Україні курують 14 амбасадорів, кожен з яких відповідає за діяльність програми в кількох областях:

Київ та Чернігівська обл.: Олена Лук’янець (Київська гімназія № 191 ім. П. Тичини); e-mail: olena.lukianets@ukr.net. «eTwinning Plus – це спільнота однодумців, талановитих та прогресивних колег, які прагнуть розвивати освіту в Україні. Це постійний професійний розвиток та необмежені можливості для спілкування, співпраці, вивчення та вдосконалення англійської мови, а також – джерело натхнення та мотивації».

Київська та Житомирська обл.: Ірина Фіголь (БНВО «Перша Білоцерківська гімназія-школа І ст.»); e-mail: irafihol@gmail.com. «eTwinning – це місток між школою і реальним життям, справжнім світом з його новими викликами і задачами. Це місток, якого так бракувало українським учням і вчителям».

20


«eTwinning – це творчий простір, можливість уникнути одноманітності шкільних занять завдяки інтерактиву, новим ІТтехнологіям, цікавинкам, реальному та віртуальному спілкуванню. Для мене та моїх учнів – це натхнення та мотивація до вивчення іноземних мов, обмін культурними цінностями, можливість розв’язання творчих завдань, участь у шкільних обмінах».

Хмельницька й Тернопільська обл.: Юлія Троян (Хмельницька спеціалізована ЗОШ І–ІІІ ст. № 6); e-mail: yuliyatroy@gmail.com. «Зареєструвавшись у програмі в 2013 р. я не могла уявити, наскільки вона змінить моє життя та погляди на роботу. Сьогодні eTwinning для мене – це можливість вдосконалювати свої професійні навички та безцінний досвід. Для моїх учнів – це спілкування та співпраця з європейськими друзями, мотивація у навчанні та шанс вирости як особистість: знайти свій шлях в суспільстві й змінити світ на краще».

Амбасадори eTwinning Plus в Україні

Вінницька та Черкаська обл.: Олена Науменко (Черкаська гімназія № 31); e-mail: eshtok2008@ukr.net.

Кіровоградська обл.: Ірина Манухіна (Кіровоградський обласний НВК (гімназія-інтернат-школа мистецтв), Олександрія); e-mail: irynamanukhina@gmail.com. «eTwinning Plus єднає креативних вчителів, дає нову мотивацію для роботи, дозволяє вчителю бути успішним і сучасним в очах учнів. У свою чергу для учнів – це шанс знайти друзів в Україні та в країнах Європи. Я дуже рада брати участь у цій програмі».

21


Амбасадори eTwinning Plus в Україні

Полтавська обл.: Таїса Хриплива (Плосківська ЗОШ І–ІІІ ст. ); e-mail: olin1960@ukr.net. «eTwinning – це мобілізація моїх сил для вільного спілкування англійською мовою, професійного розвитку, пізнання культурної спадщини народів. Для моїх учнів – це мотивація до вивчення іноземної мови, міжкультурного спілкування та розвитку творчості. Програма дає мені поштовх до самовдосконалення, самореалізації, самоствердження. Тут тебе чекають та радіють твоїм успіхам. І ти чітко відчуваєш, що ти – частинка європейської спільноти».

Херсонська та Запорізька обл.: Діана Гетте (Дніпровська ЗОШ І–ІІІ ст. Херсонської обл.); e-mail: diana_gette@meta.ua. «eTwinning Plus – це можливість співпрацювати з колегами з різних країн, втілювати різноманітні проекти разом з учнями й навчатися з цікавістю. Це мотивація для розвитку себе та інших. Це весело, цікаво, пізнавально і корисно!».

Одеська та Миколаївська обл.: Майя Селятіна (Одеська спеціалізована ЗОШ № 10 ім. Г. Добровольського та Г. Шоніна); e-mail: s_maya@ukr.net. «Я беру участь у програмі від початку її реалізації в Україні. За цей час я багато чому навчилася й виросла – як професіонал та як особистість. Я знайшла нових друзів, здобула новий досвід та навички. Програма – це можливість для мене та учнів відкривати нові шляхи для навчання, співпраці та спілкування з людьми з України та інших країн».

22


«Що для мене eTwinning? Це частинка мого життя. Це мої друзі – партнери зі всієї Європи. Це можливість навчатися, створювати та реалізовувати разом спільні проекти. Ця неймовірна програма надихає, мотивує моїх учнів, навчає їх працювати у команді».

Дніпропетровська, Донецька та Луганська обл.: Анастасія Ситнік (Дніпровська спеціалізована ЗОШ № 126 Дніпропетровської обл.); e-mail: anastasiia0706@gmail.com. «З eTwinning Plus я – сучасний вчитель! Для мене програма – це крила, які дають можливість розвиватися, бути завжди в тренді, навчатися новим методикам викладання. Учням вона дає стимул до вивчення шкільних предметів, надихає їх працювати на уроках креативно».

Амбасадори eTwinning Plus в Україні

Харківська та Сумська обл.: Оксана Штих (Харківська ЗОШ І–ІІІ ст. № 91); e-mail: oksanastykh@gmail.com.

АР Крим: Лариса Степаненко (Севастопольська середня ЗОШ № 38 ім. М.Челнокова); e-mail: larysa.stepanenko@gmail.com. “Для мене особисто програма eTwinning це не тільки проекти, а в першу чергу Люди- українські та зарубіжні колеги, учні та школипартнери, це спілкування та співпраця з колегами - однодумцями, можливість професійного й персонального розвитку, перспектива взаємодії та обміну досвідом в багатонаціональній команді вчителів та учнів, що поважають відмінності та зацікавлені в міжкультурному спілкуванні. “

23


Амбасадори eTwinning Plus в Україні

Волинська та Рівненська обл.: Вікторія Гарбуз (Ковельська міська гімназія); e-mail: vikaharbuz@gmail.com. «Завдяки можливостям, які дає мені eTwinning, я охоче переймаю позитивний досвід європейських колег, оволодіваю новими ІКТ, які використовую з учнями у проектній діяльності. З кожним новим проектом я знаходжу багато друзів з різних європейських країн. Спілкування з ними змінює моє уявлення про методи й форми викладання, стимулює до ініціативності та впровадження сучасних форм роботи на уроках».

Львівська та Закарпатська обл.: Наталія Наявко (Новороздільська спеціалізована ЗОШ І–ІІІ ст. № 4); e-mail: nayavko@gmail.com. «eTwinning Plus – це платформа для практичного застосування інноваційних підходів і технологій у навчанні. Через проектну роботу, дослідження, інтеграцію предметів та зв’язок з громадою учні розвивають уміння критично мислити та працювати в команді, виражають свою індивідуальність та креативність. Взаємодія учасників у рамках eTwinning сприяє європейській інтеграції, міжкультурному та міжособистісному пізнанню».

Чернівецька та Івано-Франківська обл.: Єлизавета Овчаренко (Долинська спеціалізована ЗОШ І–ІІІ ст. № 6); e-mail: elyzaveta.83@gmail.com. «eTwinning для мене – це в першу чергу самореалізація, втілення своїх цінностей та нових ідей. Це унікальна програма, в якої є необмежений арсенал нового та цікавого – того, що можна взяти для себе та своїх учнів».

24


25


Освітні можливості для українських вчителів-ітвіннерів

26

Освітні можливості для українських вчителів-ітвіннерів Навчання в форматі онлайн

Learning Events

Короткі онлайн-курси, присвячені корисним темам та інструментам для роботи в програмі. Заняття проводять експерти з відповідних сфер. Типовий курс триває близько 10 днів і складається з онлайн-занять, дискусій між учасниками та самостійної роботи. Навчання проводиться на базі Learning Lab – онлайн-платформи для обміну досвідом та професійного розвитку вчителів-ітвіннерів.

Вебінари

Онлайн-навчання, присвячені знайомству з особливостями eTwinning, роботі з проектами, ключовим інструментам для роботи в програмі. Учасники мають можливість переглянути презентації та задати питання спікерам в реальному часі (онлайн).

Онлайн-курси

Онлайн-навчання для вчителів, присвячені вивченню інноваційних педагогічних методів та сервісів для викладання. Курси проводяться як експертами eTwinning, так і експертами з інших міжнародних освітніх організацій. Учасників – найактивніших ітвіннерів – обирають служби підтримки програми.

School Education Gateway (SEG)

Ресурс, який було створено на базі програми Erasmus+ та Європейської шкільної мережі – European Schoolnet (www.eun.org). SEG (www.schooleducationgateway.eu) інформує вчителів про діяльність, яку Єврокомісія проводить для шкіл Європи. Тут розміщені освітні статті, посилання на корисні публікації, найкращі практики цікавих проектів і педагогічних інструментів, новини про політику та діяльність ЄС в сфері освіти. Також ресурс пропонує понад 4000 онлайн-курсів для професійного розвитку вчителів.


eTwinning Plus Practical Session

Серія навчальних заходів для всіх вчителів-ітвіннерів в Україні. У програму входять: огляд ключових новин та планів щодо розвитку eTwinning в Україні; вивчення базових та оновлених інструментів порталу, оcобливостей реєстрації та проектної діяльності; корисні воркшопи, командні практикуми та ігри; спілкування з амбасадорами й учасниками міжнародних семінарів; нетворкінг та обмін досвідом; огляд найкращих проектів і нагородження.

Освітні можливості для українських вчителів-ітвіннерів

Навчання в реальному форматі

27


Освітні можливості для українських вчителів-ітвіннерів

28

Міжнародні семінари та конференції

Можливості для найактивніших вчителів eTwinning та eTwinning Plus. Заходи проходять у різних країнах-учасницях програми, учасників обирають служби підтримки eTwinning. Їхня мета: знайомства ітвіннерів, налагодження зв’язків, заснування проектів, вивчення різних інструментів та нових ІКТ для роботи в проектах eTwinning.


Урочистий захід для вчителів-ітвіннерів України, що проводиться наприкінці кожного року. У рамках події відбувається підведення підсумків діяльності eTwinningPlus в Україні, проводяться корисні майстер-класи, відмічаються спільні перемоги, нагороджуються найкращі проекти та найактивніші вчителі.

Освітні можливості для українських вчителів-ітвіннерів

Національна конференція (Підсумки року)

29


Нагороди та відзнаки для учасників програми

Нагороди та відзнаки для учасників програми Національні:

National Quality Label

(NQL, Національний знак якості)

Відзнака, яку отримують проекти/учасники програми з високим рівнем інновації та успішності в проектній діяльності. Цю нагороду присуджують служби чи агентства підтримки програми в країнах-учасницях.

Проект місяця.

Щомісяця команда PSA в Україні обирає найкращий проект за участі українських вчителів.

Школа-лідер місяця.

Визначається PSA Ukraine серед українських шкіл-учасниць за найбільшою кількістю реалізованих проектів eTwinningу поточному місяці.

Проект року.

Щорічно команда PSA Ukraine визначає найкращі проекти року в Україні. Вони обираються серед проектів, які отримали відзнаку NQL та нагороджуються під час Національної конференції.

Національний рівень National Quality Label (NQL) Найкращий проект року (Обираються серед проектів, які отримали NQL) Проект місяця

30

Школа-лідер місяця


European Quality Label

(EQL, Європейський знак якості)

Відзнака, що засвідчує якість та успішність проекту на рівні всієї Європи. Учасниками конкурсу стають лише ті проекти, що отримали National Quality Label як мінімум від двох країн-учасниць проекту. Ця нагорода стала доступною українцям з жовтня 2015 року.

eTwinning School

(відзнака школи eTwinning)

Нагорода, яку отримують найактивніші школи-учасниці програми. Започаткована у 2017 році та покликана відзначити команду ітвіннерів й керівництво закладу, які на практиці доводять свою відданість ключовим засадам eTwinning. Щоб прийняти участь у конкурсі, школі потрібно бути зареєстрованій в програмі не менше 2 років, мати щонайменше двох вчителів-ітвіннерів та 1 проект з відзнакою NQL. Також висока оцінка у конкурсі залежить від: відповідального користування інтернетом на рівні всієї школи; наявності активної співпраці між групою трьох чи більше вчителів-ітвіннерів на міжнародному рівні; участі у проектах eTwinning не менше 2 груп учнів; демонстрації школою своєї приналежності до програми – на сайті чи в друкованих матеріалах; участь вчителів-ітвіннерів в одному чи кількох навчальних заходах від eTwinning; активній популяризації програми у школі чи місцевій громаді.

Європейський рівень European Quality Label (EQL) Приймають участь проекти, які отримали NQLs від мінімум двох країн European Prize

Нагороди та відзнаки для учасників програми

Європейські:

eTwinning School Отримають школи, які беруть активну участь у програмі та показують високоякісні результати

31


Нагороди та відзнаки для учасників програми

32

European Prize (Європейський приз)

Найпрестижніша нагорода програми, яка вручається раз на рік лише кільком найкращим проектам на рівні всієї Європи. Переможців обирає Центральна служба підтримки (CSS). Після чого вони мають можливість побувати на урочистій церемонії в одній з країн-учасниць програми та отримати заслужені нагороди.

У 2015 р. одразу 2 українські проекти вперше здобули нагороду European Prize в номінації для проектів за участі країн Східного партнерства. Переможці – 3 вчителя та 8 найактивніших учнів – взяли участь в урочистій церемонії нагородження у Брюсселі.

Проект-переможець FUSE поставив за мету створити багатомовну пісню – з авторськими словами та музикою – в результаті співпраці 4 країн-учасниць. Куратор – амбасадор Єлизавета Овчаренко (Долинська спеціалізована ЗОШ № 6).


У 2016 р. український проект отримав European Prize в одній з основних номінацій конкурсу. Привітати переможців до Одеси прибула менеджер з комунікацій eTwinning Claire Morvan. Окрім нагороди куратор проекту – амбасадор Майя Селятіна – отримала сертифікат на участь у навчальному курсі з інтерактивних технологій у Брюсселі.

Проект-переможець Is this castle haunted? присвячений загадковим місцям країн-учасниць, про які учні збирали легенди, створювали фотографії та відеофільми. Куратор – амбасадор Майя Селятіна, Одеська спеціалізована ЗОШ № 10.

Нагороди та відзнаки для учасників програми

Проект-переможець My Alien Friend направлений на самовираження та спілкування учнів через творчість – створення авторського алфавіту, малюнків, танців, пісень. Куратори – амбасадор Анастасія Ситнік, Дніпровська спеціалізована ЗОШ № 126, та вчитель-ітвіннер Олександр Кузьмін, Старокостянтинівська гімназія.

33


Приклади проектів

Відзнака National Quality Label

Maths in my Cuisine (Математика в моїй кухні) Опис: Ідея проекту полягала у тому, що учні (а в результаті проектної роботи – і вчителі) готували улюблені національні страви, залучаючи також членів своїх родин. При цьому діти виконували калькуляцію цін та продуктів за національною та міжнародною валютою; розраховували вагу продуктів та калорійність їжі; складали пропорції; працювали із відсотками. Проект показав, що і кухня не може існувати без математики. Він зацікавив дітей вивчати цю складну науку, а також розвинув навички спілкування англійською мовою. Країни: Україна, Грузія, Італія, Франція, Албанія, Сербія, Литва, Туреччина, Греція. Вчитель-учасник від України: Наталія Грушко, Заліщицька державна гімназія. Предмети: Дизайн і технологія, Домоводство, Образотворче мистецтво, Іноземна мова, Інформатика/ ІКТ, Математика/Геометрія, Предмети початкової школи, Засоби масової інформації, Трудове навчання, Мова та література. Мови проекту: англійська. Вік учнів: 9–16 років. Інструменти: офісний пакет програм (текстовий редактор, електронні таблиці, програма для створення презентацій), графічний редактор, програми для створення відео та подій, Skype, електронна пошта. Відгук вчителя: Наталія Грушко: «Цей проект не є моїм першим, але саме завдяки ньому я, мої учні та колеги змогли мобілізувати свої сили та створити та ». Відгуки учнів: Оксана Кукурудзяк (9 клас): «Наш проект – мегакрутий! Я дуже люблю математику та іноземну мову та, звичайно, готувати смачні наїдки для друзів та рідних. І тут усе це поєдналося! Вийшов чудовий продукт зі знань, дружби та позитивних емоцій». Дмитро Лучин (9 клас): «Завдяки спільній роботі ми навчилися готувати. Ми побували в американського волонтера – гостя нашої школи, і разом спекли смачне шоколадне печиво. В результаті – чудово провели час та поділилися рецептом з друзями по проекту».

34


Four Seasons Hotel (Готель «Чотири сезони») Опис: У проекті учні створювали постери, пазли, відео, настільні ігри та онлайн-книги з рецептами страв, які готували самі; писали вірші; співали пісні; спілкувались онлайн; посилали один одному листівки; відмічали разом свята; обмінювалися насінням квітів та разом спостерігали за тим, як вони ростуть. Країни: Україна, Туреччина, Великобританія, Румунія, Португалія, Литва, Ірландія, Іспанія, Польща, Італія. Вчителі-учасники від України: Надія Вовченко, Тетяна Мікрюкова, Леся Щербатюк; Черкаська гімназія № 31. Предмети: Природознавство, Іноземні мови, Інформатика/Інформаційно-комунікаційні технології, Мова та література. Мови проекту: англійська. Вік учнів: 10–11 років. Інструменти: TwinSpace, Facebook, Skype, фото, відео, електронна пошта, телефон, пошта, онлайндошки; сервіси зі створення сайтів, постерів, пазлів, відео, презентацій, хмари слів, онлайн-книг.

Приклади проектів

Проект місяця

Відгук вчителя: Надія Вовченко: «Все в проекті, – від цікавих видів діяльності до дружніх стосунків, які продовжуються й зараз, – викликало захоплення в учнів. Вчителі й учні навчилися працювати з новими онлайн-інструментами, використовуючи чіткі інструкції та відео, якими ділились учасники проекту. Завдяки цьому проекту вивчення тем «Пори року», «Погода», «Їжа», «Одяг» та ін. стало захопливим і цікавим». Відгук учня: Катерина Смірнова (6 клас): «Мені дуже сподобалося працювати над різними завданнями у проекті, а найбільше – зустрічатися з нашими партнерами з Туреччини у форматі онлайн. На Різдво в нас було справжнє свято: ми співали пісні та розповідали вірші, а наші маленькі партнери навіть підготували для нас танок. Було весело! Коли ми робили постери й хмари слів, створювали та грали в настільні ігри, складали вірші, – англійські слова запам’ятовувалися швидше та легше».

35


Приклади проектів

Проект року

Play It Again, Students (Грайте у це знову, учні) Опис: Гра є найкращим способом навчання. Вона розвиває здібності, вчить думати, фантазувати, покращує пам’ять і уважність. А якщо розробити власну гру? Скільки нового можна при цьому дізнатися! Тож Україна і Греція об’єдналися, щоб створити інтерактивну гру, доступну всім. Учні обмінювались інформацією, аналізували аспекти культури й традицій своїх країн, працювали в командах і творчих групах, навчалися новим технологіям, отримували насолоду від спілкування, покращували англійську мову, виявляли креативність та реалізували ідею eTwinning на всі 100%! Країни: Україна, Греція. Вчитель-учасник від України: Вікторія Ілларіонова, Торецька спеціалізована ЗОШ № 3. Предмети: Іноземні мови, Інформатика/Інформаційно-комунікаційні технології, Мова та література, Географія, Історія, Історія культури, Засоби масової інформації. Мови проекту: англійська, грецька. Вік учнів: 14–17 років. Інструменти: фото та програми для їхньої обробки; презентації Power Point та онлайн; відео та програми для монтажу; електронні книги; аудіо, електронна пошта, Skype. Відгук вчителя: Вікторія Ілларіонова: «Під час роботи над проектом в учнів та вчителів розширювалися знання про країну-партнера. Учні покращували навички спілкування, ставали впевненішими у собі та своїх силах. Поступово зникав розмовний бар’єр, що знімало страхи та дуже поліпшувало процес навчання. Учні мали постійну мотивацію вивчати англійську мову. Наша школа отримала справжніх партнерів, відкрила учням перспективи вивчення іноземної мови. Представляючи свою країну та вивчаючи традиції народів Європи, ми виховуємо по-справжньому національно орієнтовану молодь». Відгуки учнів: Тетяна Жарун (11 клас): «Я дізналася багато нового про грецьку міфологію, традиції та звичаї деяких країн світу. Корисним було вивчення сучасних онлайн-програм, в яких я навчилася працювати. Також я отримала багато досвіду й позитивних вражень, знайшла нових друзів. Спілкуючись з іншими учасниками, я значно покращила свої розмовні навички. Робота була не лише пізнавальною, але й веселою та цікавою. Я зрозуміла, що спільна робота допомагає не тільки навчитися новому, але й дуже зближує людей». Юлія Якушева (9 клас): «Проект допоміг мені відкрити в собі деякі важливі учнівські якості. Я навчилася працювати в нових для мене комп’ютерних програмах. І дуже рада, що мала нагоду спілкуватися з людьми з різних куточків світу англійською мовою. Мій розмовний рівень англійської став значно кращим. Дякую за такий досвід!».

36


Anatomic@rT

Опис: Проект був присвячений темі мистецтва та складався з кількох етапів, кожен з яких мав свій фінальний продукт. Учасники розвивали наступні компетенції: лінгвістичні, наукові, мистецькі, культурні, суспільні та інформативні. При цьому діти не лише знайомилися один з одним, а й презентували свої навчальні заклади, міста та країни, ділилися враження від подорожей та відвідувань музеїв тощо. Країни: Україна, Іспанія, Туніс. Вчитель-учасник від України: Олена Балуба, Олександрійський НВК «ЗНЗ І–ІІІ ст. № 9-спеціалізована ЗОШ». Предмети: Іноземні мови, Біологія, Історія, Дизайн, Технології, Мистецтвознавство, Література, Образотворче мистецтво. Мови проекту: іспанська, англійська. Вік учнів: 14–19 років. Інструменти: фото, відео, електронна пошта, онлайн-дошка, PowerPoint, WhatsApp, TwinSpace, eTwinning Live, Windows Movie Maker, Youtube, онлайн-сервіси зі створення презентацій, організації зустрічей та опитувань.

Приклади проектів

Відзнака European Quality Label

Відгук вчителя: Олена Балуба: «Кожен новий проект – це новий шлях, який я проходжу разом з іншими учасниками. Ми разом дізнаємося щось нове, навчаємося використовувати нові ресурси та презентувати результати роботи. Основними перевагами проектної діяльності є відсутність кордонів та відчуття свободи. Проект був тісно пов’язаний з навчальною програмою мого предмету (іспанська мова), оскільки ми вивчаємо художників, твори мистецтва, музеї, культуру різних країн світу. Тож діти з великим інтересом поринали в чудовий світ мистецтва». Відгук учня: Даша Маляр (9б клас): «Це була захоплива віртуальна подорож по країнах та музеях цих країн. Створюючи музей (не віртуальний, а реальний) ми зрозуміли, що всі учасники – дуже креативні, а мистецтво – це невід’ємна частина нашого життя. Щиро вдячні eTwinning за можливість створювати такі цікаві проекти!».

37


Приклади проектів

Нагорода European Prize

Is this castle haunted? (Чи цей замок населений привидами?) Опис: Проект присвячений загадковим місцям країн-учасниць. Учні описували ці місця, представляли фотографії, відеофільми та легенди про них; брали участь в онлайн-конференціях, різноманітних конкурсах (наприклад , на найкращу емблему проекту); складали «словник привидів» тощо. Також учні представляли себе, презентували свої захоплення, цікаві місця й свята своїх країн. Країни: Україна, Румунія, Франція, Греція, Чехія, Польща, Італія. Вчитель-учасник від України: Майя Селятіна, Одеська спеціалізована школа № 10 ім. Г. Добровольського та Г. Шоніна. Предмети: Історія культури, Історія, Географія, Акторська майстерність, Музика, Мова та література, Інформатика/Інформаційно-комунікаційні технології, Іноземні мови. Мови проекту: польська, англійська. Вік учнів: 9–15 років. Інструменти: фотографії, відео, онлайн-публікації, PowerPoint, електронна пошта, блоги, малюнки, пошта, онлайн-конференції.

Відгук вчителя: Майя Селятіна: «Новим досвідом стало проведення онлайнобговорень, обмін проектами, презентаціями та іншими матеріалами, робота з моїми учнями над проектами й презентаціями. Цікаво було дізнатися про захоплення дітей та їхню творчість». Відгук учня: Яна Ясинецька: «Проект був корисний тим, що я змогла представити свої презентації та подивитися на презентації інших дітей, працювати над проектами, покращувати свою англійську, спілкуватися з учнями з інших країн».

38


Приклади проектів

39


Переваги програми

40

Переваги програми eTwinning є потужним інструментом для професійного та особистісного розвитку вчителів. Участь у програмі розширює їхні компетентності та можливості, зокрема:

Інформаційно-комунікаційні навички

Знання іноземних мов

Вміння навчатися та навчати в мультикультурному й багатомовному середовищі

Навички у плануванні проектів, уроків та навчального плану

Налагодження активної співпраці зі співробітниками та дирекцією школи (вчителями інших дисциплін, бібліотекарем, завучами, директором тощо)

Практичну реалізацію низки інноваційних підходів, таких як: командна робота, креативність, міждисципилінарність, проблемно-орієнтоване навчання, індивідуальний підхід тощо

Вивчення мотивації та мотивів поведінки своїх учнів

Вміння обирати правильні стратегії навчання в різних ситуаціях


«Програма дозволяє мені не лише вдосконалюватися і зростати професійно, як учителю, але й знаходити однодумців і друзів з усієї України та з-за кордону. Вона допомагає моїм учням при вивченні англійської мови та інформаційно-комунікаційних технологій, знання яких дуже важливе в сучасному світі» – Ігор Кравцов, Покровський НВК № 1, Донецька обл.

Переваги програми

«eTwinning – це те, чим я живу і пишаюсь як вчитель. Сьогодні я не уявляю своєї педагогічної діяльності без співпраці з колегами з різних країн Європи, що збагачує мене новими ідеями та інноваційними методами викладання, сприяє моєму професійному розвитку та безперервному навчанню на європейському та національному рівнях, допомагає з легкістю сприймати нові виклики та йти в ногу з вимогами суспільства, яке стрімко змінюється» – Тетяна Ярмиш, Смілянський НВК «Ліцей-ЗОШ І–ІІІ ст. «Лідер», Черкаська обл.

«Програма eTwinning – чудова можливість для мене та моїх вихованців реалізувати свій творчий потенціал у співпраці з друзями та колегами з європейських країн. Проекти, в яких ми беремо участь, – це потужний стимул для вивчення іноземної мови, без якої не відбулося б активне спілкування. Також ми вчимося використовувати технології, про які ще рік назад навіть не знали» – Сергій Мусієнко, Коростишівська гуманітарна гімназія № 5, Житомирська обл.

41


Переваги програми

Завдяки проектам eTwinning, учні отримують унікальну нагоду:

Підвищити мотивацію до навчання, зрозуміти його практичну цінність

Розвинути ключові компетентності, важливі для життя у ХХІ ст.

Покращити знання у сфері інформаційно-комунікаційних технологій

Навчитися бути самостійними та брати відповідальність за власний розвиток

Відчути на собі індивідуальний підхід до навчання – розширити знання за допомогою тих інструментів, що найбільше відповідають особистим потребам

Зібрати «портфоліо» своїх вмінь у процесі проектної діяльності – підвищити самооцінку, отримати наочний приклад корисності навчання

Навчитися працювати індивідуально та в малих групах

Покращити відносини з іншими дітьми, стати частиною ефективної команди

Опанувати навички оцінювання своєї роботи та роботи інших учнів

Навчитися планувати: ставити цілі й кінцеві терміни реалізації та вкладатися у них « Моїм першим проектом був проект під назвою “Let ’s make a bouquet of European Symbolic Flowers for the Eurovision Winner 2017’. Це була наша перша сходинка до розвитку. У кожного учасника були особисті невеличкі завдання, але вони були важливі для того, щоб проект став успішним. За період роботи над проектом ми навчились працювати у команді, усвідомили, що від кожного з нас залежить результат нашої спільної роботи. Я пишаюсь тим, що ми змогли цікаво розказати нашим іноземним партнерам про Україну, Київ, про свою гімназію, і успішно завершити проект та отримати Європейський Знак Якості. Але найбільше у програмі eTwinning мені подобається живе спілкування англійською з однолітками з інших країн під час відео конференцій чи в процесі листування. Нам дуже подобається відчувати себе частиною великої та цікавої спільноти eTwinning, дізнаватись про життя своїх ровесників у різних європейських країнах, розповідати їм про себе, знаходити з ними спільну мову, навчитись співпрацювати та розуміти одне одного задля нашого спільного майбутнього.» Катя Калугіна, 6-Г клас. Гімназія «Троєщина», м. Київ

42


Дає можливість бути частиною найбільшої освітньої спільноти Європи

Дає право учням та вчителям відчувати себе повноцінними громадянами Європи

Підвищує обізнаність вчителів та співробітників школи в інформаційно-комунікаційних технологіях, безпечному та відповідальному використанні Інтернету

Дозволяє на практиці впроваджувати інноваційні підходи до навчання

Мотивує як вчителів-ітвіннерів, так і інших вчителів школи до реалізації цікавих проектів в рамках eTwinning

Згуртовує вчителів в єдину дружну команду

Покращує відносини між вчителями та учнями

Підвищує інтерес батьків учнів (та потенційних учнів) до діяльності школи

Допомагає школі залучати до роботи високих професіоналів та вчителів-новаторів

Переваги програми

Участь в eTwinning Plus позитивно впливає на імідж всієї школи, оскільки:

«Що дає eTwinning для учнів та вчителів гімназії? Безперечно, цікаве та змістовне навчання з використанням ІКТ, творчу та дослідницьку співпрацю з однолітками, знайомство з культурою та історією інших європейських країн, розуміння проблем локальних та глобальних і шляхів їхнього можливого вирішення. Для всієї шкільної спільноти – це розширення навчання за межами класу, натхнення змінювати світ на краще, цінуючи і поважаючи один одного, бажаючи жити в мирі та злагоді» Олександра Войчишин, директор Заліщицької державної гімназії, Тернопільська обл. «Я пишаюся тим, що вчителі та учні нашої гімназії є активними учасниками eTwinning. Ця програма сприяє створенню нового освітнього середовища, яке ґрунтується на педагогіці партнерства та філософії компетентісного підходу; підвищує ефективність роботи педагогів та надає нові можливості для професійного зростання; сприяє формуванню ключових компетентностей та розвитку наскрізних вмінь в учнів» Олена Вальчук, директор Ковельської міської гімназії, Волинська обл.

43


Словник

Словник Амбасадори eTwinning (Ambassadors) Досвідчені ітвіннери, що працюють на локальному та національному рівнях – консультують вчителів і популяризують eTwinning у своєму регіоні. Їх обирають служби та агентства підтримки програми в кожній з країн-учасниць.

Веб 2.0 (Web 2.0) Концепція, за якою інтернет перестає бути для користувача просто “великою бібліотекою” чи “швидкісною поштою”, та набуває нових значень. Підхід Web 2.0 – це ставлення до інтернету як до інтерактивної системи, в якій можна стати активним учасником та співтворцем. Прикладом цього є онлайн-навчання, вікіпедія, соціальні мережі, інтерактивні онлайн-сервіси, комп’ютерні додатки тощо.

Групи eTwinning (Groups) Спеціальні сторінки порталу, створені для обговорення та співпраці ітвіннерів за окремими предметами чи темами. Тут можна дискутувати про методики навчання та викладання, ділитися ідеями й досвідом із однодумцями. Повний список груп доступний на eTwinning Live. Знаки якості (Quality Labels) eTwinning нагороджує Національним та Європейським знаком якості ті проекти, що демонструють високий рівень інновації, успішну проектну та командну роботи. Подаватися на отримання Національного знаку якості потрібно через інструменти eTwinning Live. Переможців Європейського знаку якості щороку (зазвичай у жовтні) обирають головні експерти програми серед тих, хто вже отримав відзнаку на національному рівні. Електронна безпека (eSafety) Це коректна онлайн-поведінка, якої дотримуються вчителі та учні програми, що забезпечує безпеку учасників проектів. Цьому сприяє те, що співпраця учасників програми відбувається за допомогою спеціально створеного порталу eTwinning. Представники служб підтримки програми слідкують за тим, щоб кожен з учнів та вчителів, зареєстрований в системі, був реальною особою та дотримувався мережевого етикету. Так вчителі та учні можуть уникнути потенційно негативної взаємодії, яка виникає у ситуації «безособового» спілкування в інтернеті.

44


Словник

Ітвіннер (eTwinner) Вчитель, що бере участь в програмі та зареєстрований на порталі eTwinning, а також учень-учасник проекту.

Навчальні події (Learning Events) Короткі інтенсивні онлайн-курси, що пропонують вчителю ознайомитися з корисною темою від освітніх експертів, отримати поштовх для появи власних цікавих ідей, розвинути навички та вміння. При цьому навчання не потребує від ітвіннера багато уваги, адже дискусії, рефлексія та персональна робота триває всього близько двох тижнів. Персональна сторінка (Profile) На eTwinning Live кожен ітвіннер може створити й вести персональну сторінку – свою та своєї школи – для того, щоб інші дізнавалися інформацію про вас. Всю діяльність ітвіннера в програмі можна побачити, переглядаючи ці профайли. Інші ітвіннери мають можливість додати коментар чи поставити «like» до ваших постів (розміщених у профайлі), а також стати вашим «follower» – постійним читачем-прихильником сторінки. Проект eTwinning (Project) Це онлайн-проекти, створені школами-учасницями програми в тісній співпраці за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ). Спільна реалізація проектів в рамках програми покращує знання іноземних мов, розвиває навички в сфері ІКТ і сприяє обміну досвідом, практичному навчанню та міжкультурній взаємодії учасників (як вчителів, так і учнів). Соціальні мережі (Sosial networking) Використання онлайн-технологій для віртуального згуртовування людей зі спільними інтересами. У програмі цю функцію забезпечує eTwinning Live, що має кілька інструментів для нетворкінгу – щоб допомогти вам тримати зв’язок з іншими ітвіннерами. Центральний портал eTwinning (Portal) Багатомовна онлайн-платформа для ітвіннерів, що слугує майданчиком для реалізації їхньої діяльності в рамках eTwinning. Зареєстровані в мережі учасники отримують доступ до всіх інструментів програми та великої кількості корисної інформації, написаної 28 мовами: www.etwinning.net.

45


46

Notes


Карта України

Кількість шкіл-учасниць програми станом на 2017 рік

78 Волинська

5 24 Рівненська

27 Сумська

Київська

Київ

19 Хмельницька

15 Тернопільська

Закарпатська

12 Житомирська

25

35

40 Львівська

14

Чернігівська

25 Івано-Франківська

34

27 Полтавська

Харківська

8 Луганська

43

24 Вінницька

Черкаська 30 Кіровоградська

16 Чернівецька

13 Одеська

50 Донецька

56 Дніпропетровська

15 Миколаївська

29 Запоріжська 13 Херсонська

3 Крим 1 Севастополь

47


eTwinning Plus портал: https://plus.etwinning.net Телефон служби підтримки: +380 (67) 823-01-25 e-mail: helpdesk@etwinning.com.ua Сайт програми в Україні: www.etwinning.com.ua eTwinning Plus Ukraine у Facebook www.facebook.com/etwinningukraine

eTwinning Plus в Україні 2018  
eTwinning Plus в Україні 2018  
Advertisement