Kakadu nr 4/2013 (5)

Page 1

E-magazyn sieci sklep贸w zoologicznych Kakadu


Patroni Medialni e-magazynu KAKADU
Witamy! Z przyjemnością prezentujemy kolejny, piąty już numer naszego e-magazynu. Kolejne wakacje za nami i kolejny rok szkolny przed nami. Mamy nadzieję, że były to wakacje udane; że spełniły się wszystkie Wasze wakacyjne plany i marzenia. Dzieciaki zapewne również wypoczęły i z otwartymi umysłami pójdą do szkół. Może w tym roku spełnimy marzenia naszego dziecka i kupimy mu zwierzątko. Tylko jakie wybrać? Które ze zwierząt będzie najlepsze? Postanowiliśmy troszkę pomóc, prezentując najbardziej popularne małe ssaki, które można kupić w sklepach zoologicznych Kakadu. W kolejnych artykułach opisujemy zatem myszy, chomiki, myszoskoczki, szczury, koszatniczki, szynszyle, świnki morskie, króliki i fretki. Z tekstów tych dowiecie się, jakie wymagania mają te gatunki, jaką klatkę trzeba im kupić i jakie pożywienie zapewnić, by były zdrowe i szczęśliwe. Jesień to czas zmian w przyrodzie, a natura szykuje się do zimowego snu. Nasze domowe psy i koty również przygotowują się do zimy. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o ich futra, w tym numerze podpowiadamy więc, jak to zrobić. Jak czesać i jak żywić pupila, by okres intensywnego linienia przebiegł bezproblemowo. Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę października wspominamy te nasze zwierzęta, które opuściły nas już na zawsze i udały się za Tęczowy Most - tego dnia obchodzimy bowiem Zwierzęce Zaduszki. Nie łatwo jest pogodzić się ze śmiercią ukochanego zwierzęcego przyjaciela. Najtrudniej przychodzi to dzieciom, które jeszcze nie rozumieją istoty śmierci. Jak pożegnać się z pupilem? Może trochę pomoże Wam tekst, który publikujemy w tym numerze. Zapraszamy do lektury.

Redakcja e-magazynu Kakadu


SPIS TREŚCI

8

Kupujemy dziecku zwierzątko

Fretki

30

Myszy

10

Zmieniamy futerka

38 Chomiki

12

Jak starzeją się koty

44 Myszoskoczki

16

Jak starzeją się psy

46 Szczury

18

Opieka nad starszym 48 zwierzakiem

Koszatniczki

22

54 Szynszyle

24 Świnki morskie

26 Króliki

28

Zwierzęce Zaduszki

Cmentarze dla 59 zwierząt
Niemal każde dziecko prędzej czy później prosi rodziców o jakieś zwierzątko. To zupełnie normalna potrzeba i, co należy podkreślić, opieka nad zwierzęcym przyjacielem w pozytywny sposób rozwija osobowość dziecka. Oczywiście dużą rolę odgrywają tu rodzice, którzy muszą nauczyć swojego potomka właściwego stosunku do żywej istoty. Nasze pociechy zazwyczaj doskonale wiedzą, jakie chcą zwierzątko. Jedne pragną mieć chomiczka, inne szynszylę, a jeszcze inne króliczka. Kupienie dziecku wymarzonego pupila nie stanowi problemu – w sklepach zoologicznych sprzedaje się ich wiele. Trudniej jest zapewnić zakupionemu zwierzęciu odpowiednie warunki do życia. Zanim więc udamy się do sklepu, dobrze jest zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Dlatego w tym numerze naszego magazynu postanowiliśmy opowiedzieć Państwu o kilku najbardziej popularnych małych ssakach: myszach, chomikach, szczurach, myszoskoczkach, koszatniczkach, szynszylach, świnkach morskich, królikach i fretkach. Na kolejnych stronach znajdziecie ich krótkie charakterystyki, podstawowe informacje o tym, czym je karmić oraz jaką klatkę im kupić. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

9


Myszy

Gryzonie te bardzo szybko się oswajają i są bardzo łatwe w hodowli oraz tanie w utrzymaniu. Myszy najbardziej aktywne są o zmierzchu i w nocy. Ich mocz ma bardzo silny zapach, co zmusza właściciela do częstego czyszczenia klatki. Niestety myszy mają w zwyczaju znaczyć trasy swoich wędrówek kropelkami moczu.

Klatka Myszki nie mają dużych wymagań, ale klatka dla nich powinna być raczej spora, ponieważ są to ruchliwe zwierzęta, i wyposażona w różne elementy do wspinania. Tym bardziej, że są towarzyskimi zwierzątkami, wiec lepiej jest trzymać kilka sztuk. By uniknąć niekontrolowanego rozmnażania, najlepiej kupić myszki tej samej płci. Niektórzy trzymają myszki w akwariach. Takich - jak dla rybek. Jeśli zbiornik jest dostatecznie wysoki – by myszki nie mogły wyskoczyć – może służyć tym gryzoniom za mieszkanie. Akwarium ma jednak trzy poważne wady: cechuje się złą wentylacją oraz jest ciężkie i trudne w czyszczeniu. Dużo lepsze są klatki w postaci plastikowych pudełek, które tylko dach mają zrobiony z metalowej, uchylnej kratki. Podobnie jak akwaria cechują się niezbyt dobrą wentylacją, ale są znacznie lżejsze i łatwiejsze w czyszczeniu.

10


Zdecydowanie najlepszym wyborem są klatki metalowe. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym, a wiele z nich sprzedawanych jest już z pełnym wyposażeniem. Najlepsze z nich są tak skonstruowane, że można je rozbudowywać o różne dodatkowe elementy, np. tunele. Klatki te są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Ponadto mają bardzo dobrą wentylację. Podstawowym wyposażeniem klatki będzie domek dla gryzoni, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.

Pokarm Myszki są wszystkożerne, ale podstawą ich diety są pokarmy roślinne, przede wszystkim ziarno. Jest ono głównym składnikiem dostępnych w sklepach, gotowych pokarmów dla myszy. Produkty te są różnej jakości i różną mają cenę. Wszystko zależy od marki. Rzecz jasna najlepiej kupować te najlepsze takie, które mają jak najbardziej urozmaicony skład, czyli zawierają coś więcej niż tylko zboża. Prócz gotowych pokarmów, naszym myszkom możemy dawać do jedzenia świeże warzywa, takie jak marchewka, brokuły, świeże owoce, np. mango, winogrona, banany, suszone zioła, skiełkowane nasiona; orzechy, suchy chleb, gotowane mięso, biały ser, gotowane na twardo jaja i kolby dla myszy.

11


Chomiki W sklepach zoologicznych dostępne są zwykle trzy gatunki chomików: chomiki Roborowskiego, chomiki dżungarskie i chomiki syryjskie. Dla dzieci nadają się właściwie tylko dwa ostatnie gatunki. Chomiki Roborowskiego, choć bardzo łagodne, są niezwykle ruchliwe i nie lubią być brane na ręce – małe dziecko sobie z nimi nie poradzi. Chomiki dżungarskie są bardzo łagodne i naprawdę rzadko się zdarza, by ugryzły. Oswajają się, ale kontakt z człowiekiem nie jest im potrzebny do szczęścia. Można te chomiki trzymać w grupach lub parach. Nawet osobniki tej samej płci mogą żyć zgodnie, pod warunkiem, że zostały połączone ze sobą w młodym wieku – najlepiej kupić dwóch braci. Czasami będzie dochodziło między nimi do sprzeczek lub walk, ale zwykle szybko się one kończą i zwierzaki zgodnie zasypiają w jednym domku. Chomiki syryjskie są samotnikami z natury. Oswajają się, jednak nie szukają towarzystwa człowieka. Prowadzą typowo naziemny tryb życia i nie potrafią ocenić wysokości. Upadek ze stołu lub z ręki kończy się zwykle tragicznie. Są aktywne głównie w nocy, większość dnia przesypiają w norach. Mają raczej słaby wzrok, ale za to bardzo dobry słuch. Gwałtownie reagują na każdy nieznany dźwięk, zwłaszcza głośny. W orientowaniu się w otoczeniu pomagają im również bardzo wrażliwe na dotyk wąsy, czyli wibrysy.

12


Klatka Na pierwszy rzut oka chomiki nie robią nic innego poza spaniem. Wydawać by się zatem mogło, że nie potrzebują dużej klatki. Skoro są tak mało aktywne... Ale to tylko pozory. Zwierzęta te prowadzą głównie nocny tryb życia i faktycznie w ciągu dnia śpią w swoich domkach, jednak wieczorem i w nocy są bardzo aktywne. Dlatego klatki dla chomików wcale nie powinny być małe! Oczywiście należy uwzględnić wielkość i liczbę mieszkańców. „Duży” chomik syryjski potrzebuje znacznie więcej miejsca niż maleńki chomik Roborowskiego. Zawsze jednak większa klatka jest lepsza od mniejszej, niezależnie od gatunku gryzonia. Wybierając klatkę należy zwrócić szczególną uwagę na odległości między prętami. Jeśli zwierzę będzie mogło się przez nie przecisnąć, zrobi to. Ucieknie i raczej nie ma co liczyć na to, że z własnej woli do klatki wróci. Złapanie go, zwłaszcza szybkiego chomika Roborowskiego, może graniczyć z cudem. I tak, odległość między prętami dla chomików Roborowskiego powinna wynosić nie więcej niż pół centymetra. Dla chomików dżungarskich mniej więcej centymetr. A dla chomików syryjskich około 1,5 cm - Oczywiście chodzi o odległość maksymalną. Oprócz „przedmiotów codziennego użytku”, takich jak miseczki i poidła, do klatki należy wstawić domek oraz kołowrotek. W domku zwierzę śpi, a w kołowrotku z upodobaniem biega. W naturze chomiki zamieszkują podziemne nory. Namiastką nory jest domek, ale warto chomikom kupić także specjalne tunele, dostępne w sklepach zoologicznych, które można łączyć ze sobą i z klatką, budując z nich skomplikowany system. Da się przy ich pomocy połączyć ze sobą kilka klatek, i to stojących w różnych miejscach w pokoju! W ten sposób powstanie wspaniałe chomicze osiedle, w którym zamieszka cała rodzina gryzoni. W większych klatkach warto zainstalować również półki i drabinki do wspinania.

13


Pokarm Gotowych pokarmów dla chomików na sklepowych półkach znajdziemy bardzo dużo. Te gorszej jakości zawierają głównie ziarna zbóż. Jak najbardziej można je gryzoniom podawać, ale lepiej jest wybrać produkty o bardziej urozmaiconym składzie. Najlepsze z nich zawierają również dodatek białka zwierzęcego, które jest dla chomików bardzo ważne. W skład codziennych posiłków naszych chomików powinny wchodzić również warzywa i owoce: marchewki, buraczki, papryki, pomidory, dynie, melony, jabłka, gruszki, winogrona i inne, będące cennym źródłem witamin i minerałów. Naszym chomikom będą smakować również różnego rodzaju zioła, kora i gałązki drzew. Ważnym składnikiem chomiczej diety są pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej naturalne byłoby podawanie im owadów i ich larw, np. mączników i świerszczy. Można je jednak zastąpić gotowanym mięsem drobiowym, gotowanymi rybami, lub białym serem (tu jednak zdania się podzielone i można spotkać się z opinią, że biały ser, podobnie jak wszystkie produkty mleczne, jest niezdrowy).

14


VERSELE-LAGA CAVIA NATURE

Cena w e-sklepie

TYLKO

00

15

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Myszoskoczki Myszoskoczki są bardzo łagodne. Do wyjątkowych należy zaliczyć sytuacje, w których myszoskoczek ugryzie człowieka. Bardzo łatwo się oswajają i są towarzyskimi zwierzętami. Prowadzą dzienny tryb życia. Są bardzo ruchliwe, a ich ulubionym zajęciem jest kopanie w podłożu i podgryzanie prętów klatki. Gryzonie te bardzo interesują się wszystkim, co się wokół nich dzieje. Często wybiegają z domku, jak tylko usłyszą lub zobaczą, że człowiek zbliża się do ich klatki. W naturze żyją w bardzo dużych grupach.

Klatka Im większa klatka, tym lepsza. Myszoskoczki są bardzo ruchliwymi zwierzątkami, dlatego potrzebują raczej sporo miejsca. Tym bardziej, że jako towarzyskie z natury, powinny być trzymane przynajmniej w parach. Najlepiej byłoby, gdyby klatka dla myszoskoczków miała dużą powierzchnię dna, ponieważ gryzonie te prowadzą typowo naziemny tryb życia. Mimo to, nie stanie się nic złego, jeśli zamieszkają w klatce wysokiej, piętrowej. Klatka dla myszoskoczków powinna być solidna, bowiem zwierzęta te uwielbiają gryźć wszystko co wpadnie im w zęby, ze szczególnym uwzględnieniem plastikowego dna. Powinno być on dobrze zabezpieczone przed pogryzieniem, najlepiej o wysokich brzegach, ponieważ drugim ulubionym zajęciem myszoskoczków jest kopanie w ściółce.

16


Podstawowym elementem wyposażenia klatki dla myszoskoczków jest domek. W sklepach zoologicznych można dostać bardzo ładne domki piętrowe. Gryzonie chętnie będą z nich korzystać. Generalnie domek dla myszoskoczków może składać się z wielu „pokoi”. Najlepsze są domki drewniane. W klatce myszoskoczków powinny znaleźć się gałęzie, korzenie, pniaczki drzew. Warto zainstalować także kołowrotek. Oczywiście niezbędne są również miseczki i poidełko.

Pokarm Podstawą pożywienia tych gryzoni jest ziarno zbóż. Owies, pszenica, żyto będą chętnie przez nie jedzone. Można im również podawać nasiona ziół i traw, które rosną w naszych ogrodach. Najbardziej cennym pokarmem jest ziarno skiełkowane, czyli po prostu kiełki różnych zbóż i warzyw. Można je kupować w sklepach, ale również je uprawiać samemu. Nasze myszoskoczki z wielkim apetytem też zjadały różnorakie warzywa i owoce. Możemy podawać im brokuły, marchewkę, paprykę, pomidory, ogórki, dynię, melony, jabłka, winogrona, mango czy gruszki. W naturze myszoskoczki chętnie zjadają również różnego rodzaju zioła. W lecie można je zbierać samemu i suszyć. Gotowe mieszanki ziół znajdziemy także w sklepach zoologicznych. Urozmaiceniem diety myszoskoczków będzie siano. Powinno być oczywiście suche i wolne od pleśni. Także kora, którą czasami myszoskoczki lubią obgryzać jest źródłem cennych substancji. Od czasu do czasu możemy naszym pupilom dać do zjedzenia kawałek suchego chleba, orzechy, nasiona słonecznika, odrobinę białego sera lub gotowanego na twardo jajka. Również w sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo gotowych smakołyków dla tych gryzoni, np. kolby dla myszoskoczków.

17


Szczury

Bezsprzecznie szczury są bardzo inteligentne. To właśnie inteligencja i ogromne zdolności adaptacyjne pozwoliły im rozprzestrzenić się niemal po całej kuli ziemskiej. Bardzo łatwo się oswajają, a nawet reagują na swoje imiona. Są bardzo ruchliwe, ciekawskie z natury i... potrafią się bawić! Oczywiście najlepszą zabawą jest gonitwa, do której zachęcają nie tylko swoich pobratymców, ale i opiekunów, i innych zwierzęcych domowników, z którymi są zaprzyjaźnione. Po oswojeniu można ze szczurkiem chodzić na spacery, co dla wielu dzieci jest dodatkową atrakcją. Szczur jest stworzeniem żyjącym w grupach, czasem nawet bardzo dużych. Warto więc zastanowić się nad kupnem przynajmniej dwóch osobników. Mogą być tej samej płci, jeśli nie chce się ich rozmnażać. Są tylko niezbyt przyjazne wobec obcych osobników swojego gatunku, spoza własnej grupy, których mogą potraktować bardzo brutalnie. Lepiej zatem od razu kupić dwa szczury, najlepiej rodzeństwo.

Klatka Klatka dla szczurów musi być dużych rozmiarów, wszak i gryzoń ten do najmniejszych nie należy. Ponadto najlepiej trzymać kilka osobników - szczury hodowane pojedynczo powinny mieć dużo kontaktu z człowiekiem.

18


Odpowiednia dla nich będzie duża i wysoka klatka wykonana z mocnego metalu. W takiej klatce znajdzie się miejsce na półki, hamak, drabinki i tunele. Oczywiście trzeba będzie również zamontować domek, poidło i wstawić miseczki na jedzenie. Na dno sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.

Pokarm W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór gotowych pokarmów dla szczurów. Głównym ich składnikiem jest ziarno zbóż. Najlepszej jakości karmy zawierają również, prócz wielu innych składników, dodatek białka zwierzęcego. Nasz szczurek chętnie będzie zjadał również warzywa i owoce. Marchew, buraczki, kalarepka, papryka, jabłka, gruszki, melony, truskawki, winogrona i wiele innych są niezwykle cennym dodatkiem do codziennych posiłków naszych szczurów. Właściwie niemal wszystkie owoce i warzywa, które jemy my sami, nadają się dla tych gryzoni. Choć rzecz jasna szczurki mają swoje upodobania i nie wszystko jedzą z jednakowym apetytem. Naszym pupilom możemy podawać także kawałeczki gotowanego mięsa, gotowane na twardo jajko, które to pokarmy są dobrym źródłem białka zwierzęcego. Nie powinniśmy natomiast karmić szczurów wędlinami lub mięsem z naszego stołu, ponieważ zawierają one przyprawy, mimo że szczury na pewno by nimi nie pogardziły. Urozmaiceniem diety może być kawałek pełnoziarnistego chleba lub ugotowany makaron. Zdrowe są również orzechy – bogate źródło wielu składników odżywczych, choć nieco kaloryczne. Również w sklepach zoologicznych znajdziemy dużo przysmaków dla szczurów, z których najbardziej popularne są kolby. Cennym uzupełnieniem diety są różnorodne zioła, które również można nabyć w sklepach zoologicznych.

19


Ogólnopolska agencja BTL DEM`a Promotion Polska oraz wybitni polscy pięściarze mają ogromną przyjemność i zaszczyt przedstawić Państwu prekursorski projekt, jakiego w Polsce – na świecie? – jeszcze nie było. Mowa o charytatywnym kalendarzu na rok 2014 i towarzyszącej mu kampanii społecznej pt. „Pięściarze bokserom i nie tylko”. Składa się on z dwunastu fikcyjnych scenek, w których sportowcy wcielają się w rolę piesków. Nasza akcja społeczna ma uświadomić wszystkim zainteresowanym problemy znęcania się nad psami, ich sterylizacji i adopcji – nie tylko rasy bokser, ale również nad zwykłymi kundlami. Fotograficznie o całość opowie uznany artysta fotograf Robert Baka, zaś za przygotowanie pięściarzy do sesji odpowiedzialna jest mistrzyni wizażu Izabela Śmieszek-Dorn. Duet ten gwarantuje najwyższy artystyczny poziom. Kalendarz dystrybuowany będzie m.in. poprzez sieć sklepów zoologicznych Kakadu. Gorąco zachęcamy do odwiedzania naszego bloga i profilu FB: http://oczamififiego.blogspot.com/ https://www.facebook.com/piesciarzebokserom Jesteśmy pewni, że sława wyjątkowych postaci ze świata boksu oraz Państwa wsparcie pozwolą pomóc wielu cierpiącym zwierzakom, a niejednokrotnie uratować im życie. Pomóżcie nam nakarmić porzucone psy! Cały dochód przeznaczony zostanie na zakup karmy dla wybranych rodzimych ośrodków opieki nad zwierzętami.Koszatniczki

Koszatniczki oswajają się bardzo łatwo, ale zanim to nastąpi lepiej obcując z nimi zachować ostrożność, ponieważ zwierzątka te potrafią bardzo boleśnie ugryźć. Jednak okres przyzwyczajania się do nowego opiekuna zwykle nie trwa długo. W naturze koszatniczki żyją w stadach, wskazane jest zatem, by także w niewoli trzymać je w grupach. Jeśli posiadamy jedną sztukę, powinniśmy poświęcać jej sporo czasu. Osobniki ze stada są bardzo ze sobą zaprzyjaźnione. Wewnątrz grupy dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, ale polegają one głównie na „boksowaniu się” łapkami. Nawet samce odnoszą się zwykle do siebie bardzo życzliwie. Koszatniczki wydają wiele różnorodnych dźwięków, przy pomocy których się porozumiewają. Używają również sygnałów wzrokowych i zapachowych. Znaczą swoje rewiry moczem, jednak jego zapach jest słabo wyczuwalny dla ludzkiego nosa. Koszatniczek nie wolno łapać za ogon, ponieważ potrafią go odrzucić. Właściwie to odrzucają nie tyle ogon, ile skórę i warstwę mięśni z ogona. Odsłonięty fragment szkieletu usycha i odpada. W naturze zdolność ta może uratować gryzoniowi życie, w przypadku, gdy drapieżnik złapał go za ogon. Jednakże pozbawiona ogona koszatniczka znacznie traci na urodzie - utracony ogonek nigdy nie odrośnie!.

22


Klatka Klatki dla koszatniczek powinny być duże i wysokie, ponieważ zwierzaki te uwielbiają się wspinać i skakać. Ważne jest też to, by były bardzo solidnie wykonane – niewiele rzeczy oprze się ostrym zębom tych gryzoni. Zwłaszcza plastikowe dno powinno być zabezpieczone przed pogryzieniem. Podstawowym wyposażeniem klatki dla koszatniczek są półki i konary drzew. Rzecz jasna, drewniane półki i gałęzie zostaną z czasem doszczętnie pogryzione, ale łatwo je wymienić na nowe. Gałęzie i konary powinny pochodzić z drzew liściastych. Mogą być nieokorowane ponieważ kora wchodzi w skład diety koszatniczek, a obdzieranie jej dostarczy gryzoniom zajęcia i odwróci uwagę od innych elementów klatki. W klatce warto zamontować kołowrotek, ale musi być on tak skonstruowany, by zwierzątka nie mogły zaczepić ogonem o jego elementy, ponieważ mogą go odrzucić. Oczywiście w klatce muszą znaleźć się również miski, najlepiej metalowe, poidło, domek i inne niezbędne drobiazgi.

Pokarm Koszatniczki mają bardzo specyficzne wymagania żywieniowe. Pokarm musi być niskokaloryczny i zawierać bardzo mało węglowodanów. Niewłaściwa dieta wywołuje u tych zwierząt groźną w skutkach cukrzycę. Koszatniczki odżywiają się głównie wszelkiego rodzaju trawami, ziołami, liśćmi, korą i gałązkami drzew. Dobra gotowa karma dla koszatniczek zawiera wszystkie te składniki. Poza tym możemy podawać różnorodne zioła, trawy i siano, które jest idealne ze względu na dużą zawartość substancji balastowych. Z warzyw podajemy te o niskiej zawartości węglowodanów. Nie powinniśmy podawać owoców ze względu na skłonności do cukrzycy u tych gryzoni.

23


Szynszyle

Szynszyle są bardzo miłymi i łatwo oswajającymi się zwierzętami. Nie gryzą, czasami tylko delikatnie łapią zębami za palec, jakby chciały sprawdzić, czy nadaje się do zjedzenia. W naturze prowadzą stadny tryb życia. Najbardziej aktywne są w nocy. Bardzo ruchliwe i skoczne. Potrzebują towarzystwa człowieka lub swoich pobratymców. Oswojone szynszyle mogą korzystać z uroków codziennych spacerów po mieszkaniu. Oczywiście pod kontrolą opiekuna. Jednakże większość swojego życia spędzą w klatce. Warto zatem poświecić trochę czasu na wybór najbardziej odpowiedniej klatki dla szynszyli.

Klatka Klatka dla szynszyli powinna być naprawdę duża. Gryzonie te są bardzo ruchliwe. Zatem im większa i wyższa klatka, tym lepsza. Podstawowym wyposażeniem klatki dla szynszyli są półki i konary z drzew owocowych. Zwierzęta te doskonale skaczą więc półki oraz konary w klatce zwiększą ich życiową przestrzeń. Poza tym obgryzając gałęzie będą tępiły sobie siekacze.

Przydałby się także drewniany domek, w którym pupil będzie mógł spać. I oczywiście miseczki i poidła. Kołowrotek nie jest potrzebny, zwłaszcza że trudno jest kupić dostatecznie duży dla tych, bądź co bądź, sporych zwierzątek.

24


Pokarm Szynszyle są roślinożerne. Zrozumiałe więc, że w skład ich diety wchodzą produkty pochodzenia roślinnego. Im bardziej urozmaicone jest pożywienie naszych podopiecznych, tym lepiej. Najważniejsze jednak, by podawany im pokarm był świeży. To bardzo popularne zwierzątka domowe, dlatego nie ma trudności z kupnem dla nich gotowych pokarmów. W sklepach zoologicznych znajdziemy ich wiele – różnych producentów i różnej jakości. Dobry pokarm dla szynszyli powinien być jak najbardziej urozmaicony, czyli zawierać jak najwięcej różnorodnych składników. Ziarna zbóż, zioła, warzywa, owoce – to wszystko powinno wchodzić w skład dobrej mieszanki dla naszych pupili. Niezwykle cennym pożywieniem dla szynszyli są zioła, które dostarczają organizmom naszych zwierzaków mnóstwa składników odżywczych. Latem możemy zbierać je sami. Na polach i w ogrodach znajdziemy między innymi mniszka lekarskiego, babkę, stokrotkę, pokrzywę, itd. Możemy również kupić gotowe mieszanki ziół dla szynszyli, które dostępne są w niemal każdym sklepie zoologicznym. Naszym podopiecznym podajemy również korę i gałązki z drzew liściastych, najlepiej z drzew owocowych. Są one przede wszystkim źródłem soli mineralnych. Dodatkową korzyścią z ich podawania jest to, że podczas obgryzania ich szynszyle ścierają sobie siekacze. Uzupełnieniem diety jest siano, które dostarcza szynszylom substancji balastowych, regulujących pracę przewodu pokarmowego. Przysmakami dla tych gryzoni będą warzywa i owoce – źródło wielu witamin. Z warzyw szynszyle chętnie zjedzą marchewkę, brokuły, paprykę czy kukurydzę. Z owoców zaś jabłka i winogrona.

25


Świnki morskie Są bardzo łagodne. Wolą uciekać przed wrogiem niż bronić się zębami, a trzeba przyznać, że biegają całkiem szybko. Bardzo rzadko zdarza się, że świnka ugryzie człowieka. Łatwo się oswajają i lubią towarzystwo ludzi, są bowiem zwierzętami stadnymi i źle znoszą samotność. Jeśli dysponujemy się niewielką ilością wolnego czasu, lepiej kupić dwie sztuki. Może być samiec i samiczka, ale wówczas trzeba spodziewać się licznego potomstwa, z którym nie zawsze wiadomo co zrobić. Lepiej zatem kupić osobniki tej samej płci. Jak na gryzonie, świnki są całkiem spore. Dorosłe dorastają nawet do około trzydziestu centymetrów długości i mogą ważyć półtora kilograma. Futerko dzikich osobników jest krótkie i twarde, w kolorze szarobrunatnym. Ich domowe kuzynki mogą mieć chyba wszystkie kolory i wszystkie rodzaje włosa. Są świnki o włosach krótkich lub długich, miękkich lub sztywnych, prostych lub kręconych, przylegających do ciała lub sterczących na wszystkie strony. Są osobniki białe, brązowe, szare, czarne, jednolicie umaszczone lub łaciate, itd. A są i takie, które w ogóle nie mają futerka.

Klatka Klatka dla świnki morskiej powinna być duża. Przede wszystkim mieć dużą powierzchnię dna. Nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie słabo skaczą i nie wspinają się.

26


Minimalna długość klatki dla jednej świnki wynosić około 60-80 cm, ale oczywiście im większa, tym lepsza. Najlepsze są klatki metalowe, ponieważ metal jest odporny na ostre zęby. Dostępne w sklepach zoologicznych klatki dla świnek morskich mają plastikowe dna, czyli kuwety. Zazwyczaj się sprawdzają, choć zawsze istnieje ryzyko, że zwierzę je pogryzie. Najlepiej zatem dostarczyć mu nieokorowane gałązki drzew liściastych lub inne „gryzaki”, które będzie mógł do woli gryźć i które odwrócą jego uwagę od kuwety. Podstawowym wyposażeniem klatki będzie domek dla gryzoni, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Konieczny jest również paśnik na siano i zielonki. Świnki nie biegają w kołowrotkach, są więc one zbędne. Warto natomiast na dnie klatki położyć niewielki pniaczek z drzewa owocowego albo duży płaski kamień. Chodząc i skacząc po nich, zwłaszcza po kamieniu, zwierzątko będzie tępiło sobie pazurki, a obgryzając drewno – także siekacze. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.

Pokarm Świnki morskie jedzą wyłącznie pokarm roślinny. Podajemy im siano, zieleninę, zioła, warzywa i owoce. Dieta tych gryzoni powinna być przede wszystkim bogata w błonnik – jest to niezbędne dla prawidłowego trawienia. Siano jest niemal podstawą świnkowej diety, ponieważ zawiera dużo substancji balastowych. Zawsze powinno być go pod dostatkiem. Musi być czyste i suche. Świnki morskie chętnie jedzą różnego rodzaju zioła: bazylię, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, koperek, macierzankę itp.

Naszym świnkom możemy podawać również warzywa i owoce np. brokuły, cykorię, marchew, brukselkę, jabłka i wiele innych.

27


Króliki

Rasowe, wyselekcjonowane egzemplarze królików miniaturowych są bardzo małe (mniej więcej do 30 cm długości) ale większość zwierząt sprzedawanych w sklepach to osobniki nierasowe, które mogą osiągać znacznie większe rozmiary. Tylne nogi królików są dłuższe od przednich, dzięki czemu mogą skakać na duże odległości. Poszczególne rasy różnią się od siebie wielkością, długością i osadzeniem uszu oraz strukturą i barwą futra. Króliki bardzo łatwo się oswajają i są towarzyskimi zwierzętami. Samce znaczą swój rewir silnie pachnącym moczem. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest kastracja. Zdenerwowany i próbujący odstraszyć człowieka królik głośno tupie. Króliki można trzymać w grupach, ale samce będą ze sobą walczyć. Można też je trzymać pojedynczo, jeśli zapewni im się kontakt z człowiekiem. Króliki powinno się szczepić przeciwko pomorowi króliczemu, który jest dla nich groźną chorobom zakaźną.

Klatka Minimalna wielkość klatki dla królików wynosi około 100 cm długości i 60 cm szerokości. Niestety króliki nie wspinają się, dlatego klatka powinna mieć dużą powierzchnie dna. Nie da się dołożyć zwierzęciu „przestrzeni życiowej”, kupując wysoką klatkę z drabinkami i wieloma półkami. Wysokość klatki powinna być na tyle duża, by zwierzęta mogły swobodnie stanąć słupka. W naturze

28


królikom zagraża wiele niebezpieczeństw i stale muszą ich wypatrywać, dlatego często staja słupka, by rozejrzeć się po okolicy. Domowe króliki odziedziczyły to zachowanie po swoich przodkach i trzeba im to umożliwić. Wyposażeniem klatki dla królika będzie domek dla gryzoni, kuweta dla królików, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni i królików.

Pokarm Króliki są typowymi roślinożercami. Karma dla królików musi być przede wszystkim bogata w tak zwane włókno, niezbędne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego tych zwierząt. Jedzenie nie powinno być również bardzo kaloryczne. Gotowe pokarmy dla królików występują zwykle w dwóch postaciach: granulatu i mieszanek. Dobrej jakości granulat jest bardzo treściwym i pełnowartościowym pokarmem. W skład mieszanek wchodzą ziarna zbóż, zioła, suszone pędy roślin, a czasami trochę granulatu. Procentowa zawartość poszczególnych składników jest różna w różnych produktach. Najlepsza jest karma dla królików w postaci mieszanki suszonych ziół, traw, kory, ewentualnie z niewielkim dodatkiem nasion. Niezbędnymi składnikami diety królika są siano i zioła. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych (zioła), ale przede wszystkim zawierają dużo włókna (siano). Króliki bardzo chętnie zjadają też korę drzew, która dostarcza im wiele cennych składników mineralnych. Najlepiej wkładać im do klatki całe nieokorowane gałązki z drzew owocowych. Królik będzie musiał sam je obskubywać, co dostarczy mu zajęcia i pozwoli tępić stale rosnące siekacze. Doskonałym uzupełnieniem diety królików są warzywa. Trzeba królika bardzo powoli do nich przyzwyczajać. Gdyby nagle zjadły dużo warzyw mogłyby dostać rozstroju żołądka. Króliki miniaturowe mają wrażliwy przewód pokarmowy i źle tolerują Owoce dla królików powinny być tylko niewielkim dodatkiem żywieniowym.

29


Fretki Fretki są niezwykle uroczymi zwierzętami. Od wielu lat mają spore grono swoich wielbicieli, którzy trzymają je w swoich domach, tak jak psy czy koty. Ale fretka ani psem, ani kotem nie jest. Ma swoje wymagania, które powinniśmy poznać, zanim zdecydujemy się na jej zakup. Właściciel fretki powinien cechować się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, by w spokoju znosić jej szaleństwa. Nie ma bowiem chyba na świecie zwierzęcia bardziej ruchliwego i „szalonego”. Wydaje się, że nigdy nie siedzą one spokojnie. Uwielbiają biegać i bawić się. Cechują się niezaspokojoną ciekawością. Muszą zajrzeć w każdy kąt, zbadać każdą dziurę, wejść do każdej szafy. Ogromna ciekawość i skłonność do włażenia we wszystkie dziury może być przyczyną tragedii. Bardzo łatwo na przykład można uprać zwierzątko w pralce lub upiec w piekarniku! Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by wślizgnęło się do otwartego urządzenia. Uchylone okno aż kusi, by skorzystać z okazji i wydostać się na parapet, a upadek na ziemię z wysokości kilku pięter zawsze kończy się tragicznie.

Fretki mają złodziejską naturę i uwielbiają podkradać różne przedmioty i chować je w sobie tylko znanych kryjówkach. Zegarka, biżuterii, skarpetek, a nawet spodni można potem szukać przez wiele dni lub tygodni.

30


Z pewnością nie jest to zwierzę dla każdego. Raz ze względu na swój temperament, a dwa ze względu na wydzielany zapach, który nie wszyscy tolerują. Niestety dość intensywnie pachną również odchody fretek. Zwierzę można nauczyć korzystania z kuwety, ale trzeba być bardzo cierpliwym. Osobniki, które nie są przeznaczone do rozrodu należy bezwzględnie kastrować, i to zarówno samce, jak i samice. Nie kastrowane samce znaczą bowiem teren cuchnącym moczem, natomiast u nie kastrowanej i nie krytej samicy dochodzi często do tzw. permanentnej rui. Jest to ruja, która zaczyna się i nigdy nie kończy. Stan taki po pewnym czasie doprowadza do całkowitego wycieńczenia organizmu samicy i jej śmierci.

Klatka Temperament fretek jest, delikatnie mówiąc, zbyt żywiołowy. Wydawać by się mogło, że one nigdy się nie męczą. Puszczonym luzem i pozostawionym samym sobie fretkom grozi w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw: kable, butelki ze środkami chemicznymi, itp. Nie mówiąc już o szkodach, które te zwierzątka mogą wyrządzić. Dlatego klatka dla fretki jest po prostu niezbędna. Biorąc pod uwagę ruchliwość fretek łatwo zrozumieć, że klatka dla nich przeznaczona powinna być duża. W małej i ciasnej zwierzęta się męczą. Stają się osowiałe i ciągle śpią. Znika u nich cała radość życia. W klatce powinno znaleźć się miejsce na kuwetę, legowisko, półki, hamaki, drabinki i sznury do wspinania. Warto także co jakiś czas zmieniać wystrój klatki, ponieważ fretka uwielbia poznawać nowe rzeczy.

Bardzo długa i szeroka klatka zajmuje sporo miejsca, a to jest poważnym problemem, szczególnie w małych mieszkaniach w blokach. Idealnym rozwiązaniem jest zatem klatka wysoka, piętrowa. Prawdę mówiąc, jest nawet lepsza od zwykłej klatki „parterowej”, ponieważ fretki uwielbiają się wspinać po drabinkach i „konarach”.

31


32


Jeśli w klatce mieszka kilka zwierząt, gonitwa po piętrach i zabawa w chowanego będzie dla nich wspaniałą rozrywką.

Klatki dla fretek powinny być solidne, ponieważ zwierzątka te mają ostre zęby i lubią ich używać, szczególnie gdy się nudzą. Co prawda fretki to nie koszatniczki ani inne gryzonie, ale zbyt delikatne plastikowe elementy mogą zostać pogryzione, muszą być zatem wykonane z twardego tworzywa. Pręty klatki powinny być metalowe. Większość dostępnych na rynku klatek ma plastikowe dna, tzw. kuwety. Jeśli materiał jest odpowiednio mocny, jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala utrzymać klatkę w czystości. Tworzywo jest lekkie i możemy je porządnie umyć za pomocą powszechnie stosowanych środków. To samo dotyczy wszelkich półek i tuneli, które się w klatce zawiesza. Drewno jest może i bardziej naturalnym materiałem, jednak łatwo nasiąka wodą, brudzi się, itd. Generalnie najlepszymi klatkami dla fretek są te, które można rozkładać. Raz na jakiś czas musimy bowiem klatkę dokładnie umyć i zdezynfekować. Łatwiej to zrobić, gdy rozłoży się ją na mniejsze elementy.

Pokarm Fretki są drapieżnikami, które w swojej diecie potrzebują dużych ilości białka zwierzęcego. Nie da się zrobić z fretki jarosza. Bez mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego szybko zacznie chorować.

33


W sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej gotowych pokarmów przeznaczonych dla fretek. Przede wszystkim są to pokarmy suche. Zawierają odpowiednią ilość białka zwierzęcego i z powodzeniem mogą stanowić podstawę diety zwierzaka. Tym bardziej, że są łatwe w stosowaniu i przechowywaniu. Cechują się niewielką ilością wody, więc po otwarciu oryginalnego opakowania nie psują się szybko. Należy tylko pamiętać o tym, by suchy pokarm dla fretki przechowywać w szczelnym i nieprzezroczystym pojemniku. Znacznie mniej jest na rynku konserw dla fretek. Zwierzątka chętnie je jedzą, o ile jednak sucha karma może leżeć w misce przez cały dzień, o tyle mokra powinna być od razu zjadana. Tego typu pokarmy psują się bardzo szybko, szczególnie w letnie upały. W żywieniu fretek można stosować również karmy dla kotów. Karmy dla psów się nie nadają, ponieważ zawierają za mało białka. Prócz gotowych pokarmów naszym pupilom możemy podawać różne gatunki mięs. Dobrym wyborem jest wołowina, cielęcina, konina, baranina, jagnięcina, gęś, kurczak, indyk, jak również ryby takie, jak dorsz, śledź, tuńczyk i łosoś. Nigdy nie dajemy fretkom surowej wieprzowiny! Wartościowymi przysmakami będą owoce i warzywa. Wiele fretek lubi winogrona, kiwi, jabłka, gruszki, truskawki, arbuzy, marchewkę, paprykę i ogórki. Smacznym dodatkiem do diety są również gotowane na twardo jaja.

34


35


JAK POWSTAJE KARMA SUPER PREMIUM? Do fabryki są dostarczane sypkie składniki (mączki mięsne, zboża i inne dodatki), które miesza się zgodnie z odpowiednim przepisem, a następnie mieli na drobny proszek. Mieszanina zostaje wrzucona do ekstrudera, w którym jest dodawane świeże mięso. Ekstruder, serce produkcji, to urządzenie, w którym mieszanina przy użyciu wody, pary i ciśnienia w bardzo krótkim czasie zostaje „ugotowana”. Ta „przepływowa kuchenka” jest w stanie przerobić 5 ton granulek na godzinę, czyli tyle karmy ile większemu psu wystarczyłoby na co najmniej 30 lat.

Następnie z ekstrudera granulki przemieszczają się do dwupoziomowej suszarni, gdzie są ogrzewane około 45 minut. W olbrzymiej mieszarce, która pomieści na raz do 500 kg granulek, odbywa się końcowe przygotowanie – dodaje się specjalnie skomponowane płynne składniki, które granulkom nadają tłusty wygląd, smak i zapach. Ostatnim etapem jest pakowanie. Granulki schłodzone do temperatury otoczenia oczekują na zapakowanie w zasobniku, który może pomieścić do 20 ton granulek, czyli około 1333 piętnastokilogramowych worków. Wirtualna wizyta w zakładzie produkcyjnym Fitmin Proces powstawania karm super premium marki Fitmin można prześledzić na filmie, gdzie widać wszystkie etapy produkcji od mieszania składników, przez ekstruzję, kontrolę laboratoryjną do pakowania gotowego produktu. Na ujęciach zauważyć można też procesy dodawania świeżego mięsa oraz naturalnej powłoki wątrobowej z których znana jest marka Fitmin. http://www.youtube.com/channel/UC9wUZI 2j0nhYHxgrDXj-6AA

36ZMIENIAMY

futerka


Jesień!

Tylko patrzeć, jak zima nadejdzie, a to oznacza, że trzeba poważnie pomyśleć o ciepłych ubraniach na zimę. Nasze zwierzaki również przygotowują się do nadchodzących mrozów i w okresie jesiennym zmieniają swoje letnie futerka na zimowe. Warto im w tym trochę pomóc.

Czesanie Jesień i zmiana okrywy włosowej u zwierząt domowych oznacza wzmożone linienie. Co za tym idzie, powinniśmy częściej je czesać. Usuwamy w ten sposób martwe włosy, „robiąc miejsce” na nowe i masujemy skórę, co korzystnie wpływa na stan futra. Byle tylko używać do tego odpowiedniej szczotki lub grzebienia, a to uzależnione jest od rodzaju okrywy.

Psy i koty o krótkiej i gęstej sierści W ich przypadku najlepiej sprawdzają się metalowe zgrzebła o odpowiednio długich i lekko wygiętych zębach. Rewelacyjnie zbierają martwe włosy, choć wyglądają nieco „groźnie” - zęby mają ostre i niektórzy obawiają się, że podrapią nimi pupila, zadając mu ból. Nie ma obawy, gęste futro doskonale przed tym chroni i zwierzak odczuwa nawet podczas czesania przyjemność.

39


Psy i koty o krótkiej i rzadkiej sierści Wyżej opisane szczotki mogłyby natomiast podrapać psa lub kota o krótkiej i rzadkiej sierści. Do ich czesania lepiej jest zatem używać szczotek włosianych. Najlepsze jednak wydają się być szczotki oraz rękawice gumowe do czesania. Te ostatnie są przy tym bardzo wygodne w użyciu.

Psy i koty o długiej i gęstej sierści Do czesania psów i kotów o długim i gęstym futrze najbardziej przydatne będą szczotki i grzebienie o długich i prostych zębach. Długość i gęstość zębów szczotki czy grzebienia trzeba rzecz jasna dobrać do konkretnego psa lub kota, by jak najlepiej wyczesywać jego gęsty i długi włos.

40


Psy i koty o długiej i rzadkiej sierści Powyższe szczotki i grzebienie mogą się również przydać do czesania zwierząt o długiej ale rzadkiej sierści. Najlepiej jednak wybrać takie, które mają zaokrąglone na końcach zęby, ponieważ delikatna sierść nie chroni zwierzęcia przed podrapaniem.

Dobra karma Organizm tych domowych pupili, które na co dzień jedzą najwyższej jakości karmę, powinien bez problemu poradzić sobie z wytworzeniem nowej szaty. Mimo to, warto się zastanowić nad tym, czy w okresie linienia nie zacząć zwieRzakowi podawać specjalnej karmy „na sierść”.

Ich charakterystyczną cechą jest to, że zawierają szczególnie dużo składników, które korzystnie wpływają na skórę i sierść, poprawiając ich jakość. W okresie wymiany okrywy włosowej bardzo ważne jest dobre odżywianie zwierzęcia.

A już szczególnie wypadałoby o tym pomyśleć, gdy dotychczasowa dieta pupila nie była najlepszej jakości. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór takich produktów.

Przecież jego organizm musi mieć z czego „produkować” zimową szatę. Niedożywienia zawsze w pierwszej kolejności odbija się na stanie futra.

41


BREKKIES. SZCZĘŚLIWE CHWILE…. Brekkies to niezwykle smaczna karma dla psów i kotów zawierająca wysokiej jakości składniki, które gwarantują lepsze trawienie i osiągnięcie szczytowej kondycji fizycznej przez zwierzęta. Karmy Brekkies zostały opracowane przez ekspertów weterynarii i dietetyków, którzy dobrali składniki z myślą o stworzeniu doskonałego produktu zarówno pod względem jego smaku jak i wartości odżywczych. • Brekkies to LIDER INNOWACJI – oferta obejmuje najbardziej nowatorskie produkty, które zwierzęta uwielbiają np. Rollsy – przepyszne krokiety z nadzieniem, Tender&Delicious – delikatne pół wilgotne krokiety wymieszane z warzywami i serem • Brekkies to LIDER SMAKU – najwyższej jakości składniki umiejętnie połączone w wyjątkowe kompozycje smakowe sprawiają, że zwierzęta chętnie wybierają tą karmę • Brekkies to LIDER RÓŻNORODNOŚCI – oferuje szeroka gamę produktów na wszystkie etapy życia od najmłodszych do najstarszych zwierząt (kontrola wagi, psy małych i dużych ras, ochrona dróg moczowych kotów, kondycja fizyczna). Karmy Brekkies wykazują największy wzrost na europejskich rynkach suchej karmy. Ponad 6 milionów psów i kotów stale odżywia się tymi karmami. Brekkies posiada silną pozycję na najważniejszych rynkach suchej karmy np. jest liderem w Hiszpanii, drugą marką we Francji i Włoszech. Dołącz do wszystkich, którzy zaufali wyjątkowym karmom Brekkies!

16Jak starzeją się

koty?

Otoczony troskliwą opieką kot może żyć bardzo długo. Dłużej niż pies. Jak podają źródła, średnio futrzaki dożywają około 15 lat. Wiele z nich żyje jednak znacznie dłużej, nawet powyżej 20 lat. Rekordzista dożył podobno aż 36 lat!


Zdrowy i zadbany kot długo zachowuje sprawność. Dobrze odżywiony i zadbany dwunastoletni domowy pieszczoch może być w lepszej kondycji niż jego trzyletni dziko żyjący kuzyn. Dostępne na rynku publikacje na temat kotów podają jednak, że procesy starzenia rozpoczynają się już u ośmioletnich zwierząt. Początkowo zmiany są zupełnie niedostrzegalne, ale z czasem narastają. Wiek kota

Wiek człowieka

6 miesięcy

10 lat

8 miesięcy

13 lat

1 rok

15 lat

2 lata

24 lata

3 lata

28 lat

4 lata

32 lata

5 lat

36 lat

6 lat

40 lat

7 lat

44 lata

8 lat

48 lat

9 lat

52 lata

10 lat

56 lat

12 lat

64 lata

14 lat

72 lata

16 lat

80 lat

18 lat

88 lat

20 lat

96 lat

21 lat

100 lat

pierwsze objawy Pierwszymi widocznym objawem starości jest spadek aktywności fizycznej. Kot zaczyna wolniej się poruszać i więcej czasu poświęca na sen. Z biegiem czasu coraz wyraźniej widać, że chodzenie zaczyna sprawiać mu trudność, nie mówiąc już o wskakiwaniu na szafki.

Związane z procesami starzenia zmiany w metabolizmie oraz mniejsza aktywność może być przyczyną nadwagi, zwłaszcza, gdy apetyt kota utrzymuje się na stałym poziomie. Jednak w późniejszym okresie masa ciała może znów zacząć spadać, co bywa spowodowane między innymi chorobami w obrębie jamy ustnej i tym samym problemem z pobieraniem pokarmu. Boki staruszka bywają zapadnięte a przez skórę da się wyczuć kręgosłup i kości biodrowe. Zmysły starszego kota ulegają stępieniu. Pogarsza się słuch, wzrok i węch. (Osłabienie węchu może również przyczyniać się pośrednio do spadku masy ciała, ponieważ u kotów zmysł smaku jest ściśle związany z węchem. Utrata węchu oznacza więc też spadek apetytu.) Oczy kota z wiekiem tracą swój blask i może pojawić się zaćma. Najpoważniejsze zmiany zachodzą jednak wewnątrz kociego organizmu. Ich narządy powoli odmawiają posłuszeństwa. Częstą przypadłością starszych kotów jest niewydolność nerek. To bardzo poważna choroba, ale jej objawy mogą być początkowo trudne do zauważenia.

45


Jak starzeją się

Statystycznie psy żyją krócej niż koty, przy czym długość życia i tempo starzenia zależy od rasy. Najpóźniej w wiek starczy wkraczają zwierzęta zliczane do małych ras. U nich procesy starzenia rozpoczynają się mniej więcej około 9-12 roku życia. Psy ras średnich zaczynają się starzeć, gdy skończą 7-9 lat. Najkrócej żyją przedstawiciele ras dużych i olbrzymich, a zwłaszcza olbrzymich. W ich przypadku osobnik 6-7 letni uważany jest już za staruszka.


Pierwszym widocznym objawem starzenia się psa jest siwienie. Zaczyna się od kilku siwych włosów na pysku. Później siwizna stopniowo powiększa się, aż obejmuje całą głowę. Sierść matowieje i rzednie. Wiek psa

Wiek rasy małej

Wiek rasy średniej

Wiek rasy dużej

1 miesiąc

1 rok

1 rok

1 rok

3 miesiące

5 lat

3 lata

2 lata

6 miesięcy

10 lat

8 lat

6 lat

1 rok

20 lat

18 lat

12 lat

1,5 roku

25 lat

23 lata

17 lat

2 lata

30 lat

28 lat

22 lata

3 lata

33 lata

35 lat

31 lat

4 lata

36 lat

40 lat

41 lat

5 lat

40 lat

45 lat

48 lat

6 lat

44 lata

52 lata

55 lat

7 lat

48 lat

58 lat

62 lata

8 lat

50 lat

63 lata

68 lat

9 lat

55 lat

69 lat

75 lat

10 lat

58 lat

75 lat

82 lata

11 lat

63 lata

80 lat

89 lat

12 lat

67 lat

87 lat

97 lat

13 lat

71 lat

92 lata

103 lata

14 lat

75 lat

98 lat

110 lat

15 lat

78 lat

103 lata

118 lat

16 lat

83 lata

1 09 lat

123 lata

17 lat

87 lat

115 lat

130 lat

18 lat

90 lat

120 lat

135 lat

19 lat

95 lat

125 lat

143 lata

20 lat

98 lat

130 lat

150 lat

Z wiekiem organizm psa zaczyna szwankować. Jego mięśnie i stawy nie pracują już tak sprawnie, dlatego chód staje się sztywniejszy i wolniejszy. Do tego dochodzi mniejsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, co sprawia że zwierzę znacznie szybciej się męczy. Pojawiają się również inne problemy, np. nietrzymanie moczu. Im starszy pies, tym słabsze są jego zmysły. Początkowo możemy nawet nie zauważyć, że nasz pupil gorzej widzi i słyszy, ponieważ znając na pamięć swoje otoczenie, zwierzak porusza się „na czuja”. Problemem jest osłabienie węchu, ponieważ odgrywa on również rolę w odbieraniu wrażeń smakowych, zatem apetyt starszego psa może spadać.

47


Opieka nad starszym

zwierzakiem


Stare zwierzę nie lubi zmian

Na starość pisy i koty potrzebują szczególnie troskliwej opieki. Zdrowie już im nie dopisuje, kondycja fizyczna nie taka, jak kiedyś, zmieniają się ich potrzeby żywieniowe. Mogą pojawić się również niepożądane zachowania, co związane jest z zachodzącymi zmianami w mózgu lub chorobami. Generalny remont mieszkania może być dla staruszka bardzo stresujący. Także przeprowadzka nie będzie przez niego mile widziana. „Starych drzew się nie przesadza” - to przysłowie odnosi się nie tylko do ludzi w podeszłym wieku, ale i do zwierząt. W miarę możliwości, lepiej unikać tak dużego zamieszania w jego otoczeniu.

Na starość zwyczaje i nawyki zwierzaka kostnieją tak samo, jak jego stawy. Im jest starsze, tym gorzej znosi wszelkie duże zmiany w swoim życiu. Dawno już minęły czasy młodzieńczej ciekawości świata. Teraz wszelkie nowości bardziej go irytują niż interesują. Potrzebuje więcej spokoju.

Troska o zdrowie seniora Podobnie jak ludzie, zwierzęta również cierpią na liczne dolegliwości związane z wiekiem. Staruszkowi grożą przewlekłe schorzenia nerek, choroby układu krążenia, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, nowotwory, choroby jamy ustnej, problemy z uzębieniem i wiele innych. Opieka nad starszym kotem lub psem oznacza więc zwiększoną troskę o jego zdrowie.

49


Często trudno jest zauważyć objawy choroby i odróżnić je od typowych problemów związanych z wiekiem. Nasz niepokój powinny wzbudzić jednak wszelkie gwałtowne zmiany w zachowaniu, takie jak nagły spadek apetytu, apatia, trudności w oddawaniu kału lub moczu, niespodziewany problem z poruszaniem się, jak również wszelkie zachowania agresywne. Więcej czasu niż dotychczas trzeba poświecić na zabiegi pielęgnacyjne. U starszego zwierzęcia mogą przerastać pazury, należy więc je regularnie przycinać. Jego futro wymaga częstszego szczotkowania, jako że z wiekiem staje się bardziej zmierzwione, sztywniejsze i słabsze. Aktywność fizyczna opóźnia procesy sta-

badania Regularne badania stają się nieodzowne, szczególnie, że wcześnie wykryty problem zdrowotny łatwiej rozwiązać. Przynajmniej raz w roku warto wykonać pupilowi ogólne badanie zdrowia, zrobić morfologię krwi czy analizę moczu. Regularnie sprawdzajmy stan skóry pupila, uszu, jamy ustnej i zębów. rzenia i korzystnie wpływa na zdrowie pupila, jednakże starsze zwierzę nie ma już ani siły, ani ochoty na intensywne ćwiczenia. Trzeba zatem dostosować wysiłek fizyczny do możliwości naszego podopiecznego.

50Odpowiednia dieta zwierzęcego staruszka W profilaktyce geriatrycznej bardzo ważną rolę pełni odżywianie. Odpowiednio dobrana karma pomoże utrzymać seniora w dobrej kondycji. Koty i psy różnią się zapotrzebowaniem na poszczególne składniki pokarmowe, jednak istnieją pewne ogólne zasady żywienia starszych przedstawicieli obydwu gatunków. Układ pokarmowy zwierzaka w podeszłym wieku nie pracuje już tak sprawnie, dlatego jego pożywienie powinno być przede wszystkim lekkostrawne. Duże znaczenie ma również kaloryczność posiłków, co jest związane z większą tendencją do tycia seniora. Prawidłowe żywienie zwierzęcia w podeszłym wieku ułatwiają gotowe karmy, przygotowane specjalnie dla nich. Są

tak opracowane, by w pełni zaspokoić wymagania seniora, a dzięki zawartości takich związków, jak przeciwutleniacze, proces starzenia ich organizmów spowalnia się. Karmę dla seniorów psów ras dużych i olbrzymich zaczynamy podawać mniej więcej od 5-7 roku życia, psom ras średnich od 7-10 roku życia, a psom ras małych od około 12 roku życia. Najlepiej wybrać produkt opracowany dla grupy wagowej, do której należy nasz pupil. W przypadku kotów, choć żyją one dłużej niż psy, wielu producentów karm zaleca, by karmę dla kocich seniorów zacząć podawać już od 8 roku życia

52


BRIT PREMIUM SENIOR EXTRA LARGE

Cena w e-sklepie

TYLKO

00

119

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Zwierzęce Zaduszki


Gdy zwierzak odchodzi W pierwszą niedzielę października obchodzimy w Polsce Zwierzęce Zaduszki. To czas, w którym możemy uczcić pamięć tych naszych braci mniejszych, którzy odeszli już za tęczowy most. Pies, kot, szczur czy żółw – kochamy je i uznajemy za członków swoich rodzin. Niestety, szybko nas opuszczają. Zbyt szybko. I często bardzo trudno jest nam pogodzić się ze śmiercią ukochanego zwierzaka.

Bywa, że w pierwszym odruchu nie chcemy już nigdy żadnego innego zwierzaka. Jakże inny pies czy kot mógłby zastąpić nam tego, który był z nami przez tyle lat? Czyż nie byłaby to swego rodzaju zdrada? Być może by była, ale nie patrzmy na to w ten sposób. Zwierzęcy przyjaciel, który nas opuścił, spełnił swoją rolę – dał nam swoją miłość i uczynił nasze życie lepszym, za co na pewno zasłużył sobie na miejsce w zwierzęcym raju.

Gdy umiera ukochane zwierzę to tak, Nie kalamy pamięci o nim, otwierając jakby opuścił nas bliski człowiek. Jak swoje serce innej żywej istocie. Oczysobie z tym poradzić? Nie ma idealnej wiście, nie tak od razu, ale za jakiś czas. recepty, ponieważ każdy człowiek przeżywa żałobę po pupilu inaczej.


Jeśli jednak czujemy, że nie moglibyśmy mieć już zwierzaka tego samego gatunku lub tej samej rasy, weźmy zupełnie innego.

Zdarza się również i tak, że dziecko pozornie jest obojętne wobec śmierci pupila – wydaje się, że wcale się tym faktem nie przejęło.

Jak wytłumaczyć dziecku?

Niezależnie jednak od reakcji naszego dziecka, nie powinniśmy jej ignorować. Obojętność wobec tak silnych dziecięcych emocji może prowadzić u naszych pociech do silnych zaburzeń emocjonalnych. Trzeba okazać zrozumienie dla uczuć dziecka i pomóc mu przejść przez ten trudny dla niego okres.

Najbardziej odejście pupila przeżywają dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, które nie rozumieją jeszcze istoty śmierci. Maluchy różnie wyrażają swą rozpacz, tak jak dorośli, każde na swój sposób. Mogą popaść w odrętwienie, głośno płakać czy krzyczeć. Miewają problemy ze snem, tracą apetyt, a nawet moczą się w nocy.

Nie łatwo jest rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Tym bardziej, że śmierć jest w naszej kulturze tematem tabu. Czymś

56


co jest co prawda nieuchronne, ale o czym się raczej nie rozmawia. Podświadomie staramy się chronić nasze pociechy przed bólem po stracie ukochanego zwierzaka, udając, że nic się nie stało. Niestety, popełniamy poważny błąd. Z dzieckiem trzeba rozmawiać o śmierci. Prostymi słowami, ale trzeba. Nie należy również wstydzić się własnych uczuć. Gdy nasza pociecha widzi, że i my płaczemy po stracie pupila, wie, że nie jest samo ze swoimi emocjami. Ból po śmierci staje się łatwiejszy do zniesienia.

Cmentarze dla zwierząt Pewnym sposobem na pogodzenie się ze śmiercią ukochanego zwierzęcia jest wyprawianie mu pogrzebu. Tak ceremonia może pomóc zarówno nam jak i naszym dzieciom. Daje możliwość pożegnania się i okazania naszych uczuć. Dzieci mogą się otworzyć podczas pogrzebu i rozładować nagromadzone emocje. Największym problemem jest jednak to, gdzie pochować pupila, a zwłaszcza dużego. Nie każdy z nas dysponuje własnym ogrodem czy działką, która

57


może służyć za miejsce ostatecznego spoczynku zwierzęcego przyjaciela. A nawet jeśli, to jest to niezgodne z przepisami. Nie wolno nam grzebać martwych zwierząt tam, gdzie mamy ochotę – ze względów sanitarnych. Rozwiązaniem tego problemu są cmentarze dla zwierząt. Miejsca w Polsce jeszcze mało znane i popularne. Wielu ludzi sądzi wręcz, że – delikatnie mówiąc – grzebanie zwierząt na cmentarzu jest dzi-

wactwem. Przecież to tylko zwierzęta! Nawet wśród miłośników psów, kotów i innych domowych pupili znajdą się tacy, którzy uważają, że to lekka przesada. Niezależnie jednak od tego, jakie jest nasze zdanie na temat cmentarzy dla zwierząt, pozwólmy innym wyrażać żal po śmierci pupila na swój sposób.

58


Niektóre cmentarze dla zwierząt w Polsce

Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach woj. podlaskie Kolonia Rzędziany 71 16-080 Tykocin Tel.: 0 607 220 111, 0 601-699-399

Cmentarz i Krematorium dla Zwierząt „Tęczowy Most” woj. dolnośląskie Szymanów 7 55-080 Kąty wrocławskie Tel.: 71 7891139, 600758556

Pochówek Zwierząt Domowych „Psi los” woj. mazowieckie ul. Okuniewska 41 05-074 Halinów Konik Nowy tel. 022-7836006, tel. kom. 0-601-309-045 fax: 076-7424200

Cmentarz dla małych zwierząt „Granica” Ropczyce-Granice, ul.Polna Przychodnia Weterynaryjna MUSTANG ul. Ks. Zwierza 4, 39-100 Ropczyce (017) 222-88-88 tel.+48 605 888 266 tel.+48 605 888 166

59


Tęczowy Most Ta część nieba nazywana jest Tęczowym Mostem. Kiedy odchodzi zwierzę, które było szczególnie bliskie komuś, kto pozostał po tej stronie, udaje się na Tęczowy Most. Są tam łąki i wzgórza, na których wszyscy nasi mali przyjaciele mogą bawić się i biegać razem. Mają tam dostatek jedzenia, wody i słońca; jest im ciepło i przytulnie. Wszystkie zwierzęta, które były chore i stare powracają w czasy młodości i zdrowia; te które były ranne lub okaleczone są znów całe i silne, takie, jakimi je pamiętamy marząc o czasach i dniach, które przeminęły. Zwierzęta są szczęśliwe i zadowolone, z jednym małym wyjątkiem: każde z nich tęskni do tej jedynej, wyjątkowej osoby, która pozostała po tamtej stronie. Biegają i bawią się razem, lecz przychodzi taki dzień, gdy jedno z nich nagle zatrzymuje się i spogląda w dal. Jego lśniące oczy są skupione, jego spragnione ciało drży. Nagle opuszcza grupę, pędząc ponad zieloną trawą, a jego nogi poruszają się wciąż prędzej i prędzej. To ty zostałeś dostrzeżony, a kiedy ty i twój najlepszy przyjaciel wreszcie się spotykacie, obejmujecie się w radosnym połączeniu, by nigdy już się nie rozłączyć. Deszcz szczęśliwych pocałunków pada na twoją twarz, twoje ręce znów pieszczą ukochany łeb; patrzysz znów w ufne oczy swego przyjaciela, który na tak długo opuścił twe życie, ale nigdy nie opuścił twego serca. A potem przekraczacie Tęczowy Most - już razem... (Autor nieznany)www.kakadu.pl