Page 1

N E W S L E T T E R ࿋ 30 22. prosinec 2011

POVSTALI NOVÍ

TANEČNÍCI

Po retreatu s Ritou máme nových 10 pamožen a jednoho pamo-muže, co už umí ženské kroky (legendární Lord of Time). Lord of Time nejen, že stíhal tančit pamo, ale také masírovat naše pamo a to vše v jedné osobě, ...ten člověk to opravdu s časem umí! Máme také 5 nových pawo-mužů, čemuž jsme velmi rády, neboť „jab-jum“ bez jab není tak úplně ono. Ovšem zaklesnete-li se nakonec jako jab-jab nebo jum-jum, je to lepší než prázdné místo na mandale. Máme také novou pawo-ženu a to jsme taky rády, neboť pawo měli službu v kuchyni, alespoň jedna z nich, „mužů“, dávala nádobí do myčky. K té kuchyni – už od retreatu s Enzem se nám mění (tedy minimálně pro

některé) pobyt v lingu z drsné karmajógy na pohodový retreat pro všechny. Je super, že se nám daří nejen celkově finančně, nejen, že nám roste členská základna, gönpu máme nejen v Praze, ale také v Táboře a Plzni. Daří se také v našem Phendelingu, kde hojnost na relativní i absolutní úrovni může být přes Kunkybling vše­pro­stupována do celého vesmíru, všem cítícím bytostem . Co se nám vlastně děje? Phendeling, ať už stavba nebo organizace, už není dílem jen jednotlivých energeticky trvanlivých nadšenců, ale začíná být výsledkem větších skupin. Začínáme každý, možná zatím jen podvědomě, chápat, že z maličkostí to celé složíme, když se každý nějakou maličkostí při-

POVSTALI TAKÉ NOVÍ

MASÉŘI KUNYE

činíme. A tak se stalo, že muži uvařili naprosto skvělý gulášek z hovězího, ženy jely nakoupit, někdo zajistil pro Ritu kytku, jiný zcela dobrovolně vybral dárek, další zatopil, jiný zase pohrabal listí, všichni po sobě uklidili matrace, jeden přivezl Ritu z Prahy, jiný ji nabídnul přespání, aby stihla letadlo, někteří s ní šli na večeři, další ji vozili na ling a do penzionu, další připravovala čaj ... bylo to k nevíře, že některé známé firmy (třeba já) se nudily, mohly pokecat, taky se jít osprchovat nebo do lesa na procházku. Že by takovou pohodičku vytvářela jen taneční skupinka? Ne. Děje se to v lingu tento rok tak nějak pořád. A jedině tak máme šanci, že se to na pohodu bude dít dál,

Série seminářů Kunye skončila, z původního počtu 20 lidí dokončilo kurz jen 11, jeden Ital, dva Slováci a šest našich. Masírovat se tedy můžete nechat od Fijalky, Magdy, Lumíra, Jany z ČB, Ele nebo Dagmarky. Z náhodných kolemjdoucích nečlenů vás může namasírovat Pepe z Prahy anebo Marta. Naši borci umí vše, co má takový masér Kunye umět, nechte se vymasírovat, stojí to za to! Ekonomicky není ještě kurz uzavřen, ale bude to milé, pětimístné číslo . Kunye je zajímavá masáž, je příjemné něco takového nabídnout laické veřejnosti. Je hodně zájemců o tibetské masáže a tibetskou medicínu, proto jsme se rozhodli pořádat další sérii Kunye. Pokud můžete, šiřte tuto zprávu a termíny a také možnost registrace kudy to jen lze. Více masérů, více tibetské medicíny u nás ... a taky, budeme mít více pětimístných čísel, za která lze dostavět Phendeling . Je to dobrý projekt, nečekáme, že nám někdo něco dá, ale sami něco vytváříme.

KUNYE ŠKOLA

TIBETSKÝCH MASÁŽÍ 2012 Jednotlivé studijní bloky jsou rozděleny takto: 1. část 23.-29.3.2012, Praha 2. část 28.7.3.8.2012, Praha 3. část 10.-16.12.2012, Praha. Více informací naleznete na stránce REGISTRACE: http://bit.ly/um3coS, nebo na webu www.kunye.cz.


že se někdo nevyčerpá, že to na někom celé neleží, že si to každý užije. Celá řada učitelů (Igor, Rita, Enzo...) mají pocit, že je to u nás uvolněné, na pohodu a v přátelské atmosféře. A není to jen pocit, ONO TO TAK JE. A i když to byl poslední oficiální retreat této sezóny v Phendelingu, je dobře našlápnuto k tomu, aby to tak mohlo být i celý příští rok. Všem, kteří to pochopili a zapojují se, bych na tomto místě ráda poděkovala. „Děkuji“. (Nikol)

PŘIPRAVOVANÉ

RETRATY 2012 Na co se můžeme už teď těšit? Jantra: 13. – 15. 1. Plzeň, kurz již zaplněn; 9. 1. – 26. 3. Praha, kurzy v yoga studiu Akasha pro veřejnost; 2. – 4. 3. Praha, jantra pro veřejnost; 23. – 25. 3. Praha, jantra pro veřejnost; 30. 3. – 1. 4. Phendeling, dýchací techniky. Výslovnost tibetštiny: 2. – 4. 2. 2012 s Fabio Sandersem Tsalungy: 15. – 21. 6. s Ninou, Phedeling Jóga snu: 2. – 3. 12. s Michaelem Katzem

KNIHOVNA V PRAZE BUDE ZPROVOZNĚNA V LEDNU 2012 Pravidla půjčování si můžete nastudovat už letos : 1. Knihy si může zapůjčit pouze člen Komunity, který má uhrazeno členské v aktuálním roce. 2. Praktikující musí sdělit knihovnici jméno, příjmení, aktuální telefon a platný e-mail. 3. Praktikující souhlasí, že pokud nevrátí knihu do 60 dnů od zapůjčení, uhradí za každý den z prodlení 3,- Kč. 4. Prodlužovat zapůjčení knihy lze jen po domluvě s knihovnicí, prodlužovat zápůjčku lze pouze jednou, celková maximální doba na zapůjčení je tedy 120 dnů.

5. Členové CZPC skupiny mají výjimku a mohou si knihu zapůjčit k překladům, korekturám, sazbě atp. na dobu, kterou je pro jejich práci potřeba. Pokud si půjčují knihy pro svoji potřebu, platí pro ně také zápůjčka na 60 dní s možností jednoho prodloužení. 6. Praktikující souhlasí, že pokud knihu poškodí nebo ztratí, uhradí částku i s náklady na nové objednání. 7. Praktikující souhlasí, že  nebude knihy ani jiné materiály z knihovny kopírovat a ani tyto materiály nebude půjčovat někomu jinému.

PODĚKOVÁNÍ

ZAKRÝT ČI NEZAKRÝT

Rádi bychom poděkovali na tomto místě starému gakyilu, který odvedl v roce 2011 velmi dobrou práci. Na nedostatek retreatů, karmajógy, členů nebo financí jsme si letos opravdu stěžovat nemohli. Díky všem, kteří se podíleli do posledního dechu, nebo tak, jak jim to okolnosti dovolily. Za modré Kačce Ošancové, Spáňovi, Honzovi Truplovi, za červené Radimovi Zemanovi, Martinu Boháčovi a  Marku Jakšovi, za žluté Nikol, Evce Králové a  Daliborovi Krylovi.

Tak zněla anketa o oknech v Kunkyblingu. Mít v oknech závěsy, záclony, roletky, nebo taky nic. Vyjádřilo se 7 lidí, z toho 3 jsou součástí gönpa teamu, krerý to bude muset řešit tak jako tak. Většina hlasovala PRO zakrytí oken závěsy, jen závěsy, nic dalšího. Tuto zpětnou vazbu (i když v tak malém počtu) dostane gönpa team a uvidíme, jak si s tím poradí. Zakryjou to, nebo nezakryjou, a jakou barvou? Toť otázka. Pokud vás někoho napadá barva, která by se do gönpy hodila a ladila oku, napište svůj názor na yellow.

NOVÝ GAKYIL NASTUPUJE DAROVACÍ

Nová devítka se sešla se starou 4.12. a předala si gakyilovské radovánky, povinnosti a jiné veselice, které úřad gakyila obnáší. Od 1.1.2012 jsou našimi gakyily pro celý rok 2012 tito lidé: Blue • Romana Zemanová (České Budějovice); • Dana Hauerová (Plzeň) – zástupkyně ředitelky; • Tomáš Buňata (Praha).

Red • Renata Tylová (Praha); • Radim Zeman (České Budějovice); • Aleš Sláma (Phendeling). Yellow • Nikol Stanišová (Praha) – ředitelka; • Martin Kouřim (Praha); • Kuba Ryška (Praha). Přejeme jim za redakci Newsletteru, ať se jim daří a nosí samé dobré zprávy do našich dalších čísel .

SMLOUVY 2011 Upozorňujeme, že se blíží období administrativního šimla. Úderem nového roku 2012 vám začne yellow posílat tzv. darovací smlouvy, ve kterých bude napsáno, kolik peněz jste darovali Komunitě na některý z komunitních účtů. Je potřeba pochopit, že podepsáním takovéto smlouvy POMÁHÁTE KOMUNITĚ nechat si celou částku, kterou jste darovali. V opačném případě, kdy nepodepíšete smlouvu, musíme vaše peníze zdanit a tudíž jste nedali Komunitě to, co jste jí chtěli dát, ale dělíme se se státem. Podepsáním smlouvy pro vás nic, pokud nechcete, nevyplývá, nic nemusíte dělat. ALE pokud si chcete dar uplatnit do daní, podepsanou smlouvu založíte do šanonu pro případnou kontrolu z finančního úřadu nebo ji předáte vaší paní účetní v práci. V tomto případě také POMŮŽETE TAKÉ SOBĚ, neboť vám bude vrácen přeplatek na dani či budete mít nižší zdaňovací základ. Proto tedy apelujeme, prosím PODEPIŠTE. Smlouvy se budou v lednu rozesílat mailem jako wordovský dokument, přílohu bude potřeba 2x vytisknout, podepsat a podepsanou vrátit yellow. Buď na adresu: Dzogčhen o.s, Opletalova 35, PRAHA 1, 110 11, nebo předat Nikol. Ta obratem podepíše a orazítkuje


a pošle majiteli. Je důležité to udělat rychle, neboť povinnost Komunity takovéto smlouvy odevzdat na úřad je už v lednu! Možnost uplatnění pro OSVČ je s daňovým přiznáním, a zaměstnanci je většinou odevzdávají v únoru. Co nedodáme v lednu na úřad, vám pak NEMŮŽEME potvrdit pro vaše daňové přinání! Jakékoli podrobnosti a dotazy směřujte na Nikol (yellow). Nechť vás žlutá síla provází!

NA TENERIFE OPĚT MERILING V jednom z minulých čísel Newsletteru jsme informovali o novém lingu, Merilingu, na Kanárských ostrovech. Běžela kampaň za to, abychom si koupili na 50 let jeden týden v roce ve „svém apartmánu“. Hotel, který jsme takto měli koupit, nakonec nevyšel. Nyní máme pronajatý dům v  La punta del Hidalgo, 100  metrů od pláže. Je idea, že se koupí terasovitý pozemek a  na něm se vybuduje Meriling v celé kráse. Příští rok je na Tenerife 5 retreatů, tak pokud máte příliš mnoho peněz a nevíte co s nimi (tak přispějte na dormitory v Phendelingu ), kupte si pozemeček na La punta del Hidalgo, třeba se bude hodit .

NEWSLETTER MW

V Merigaru West vychází už zase Newsletter! Že by se blýskalo na nové časy? Na prvním místě je komunikace, když se snažíte pochopit názor z jiného úhlu pohledu, máte šanci minimálně na kompromis. Je smutné, že někdy vůbec nevíme, co se v  naší centrále děje. Možná merigarský Newsletter odpoví na naše otázky, nebo alespoň na některé. O merigarský Newsletter si můžete požádat http://bit.ly/v5gIYl – bude vám chodit mailem.

OMEZENÍ YELLOW KANCELÁŘE Jelikož se stěhuju přes Vánoce z Brna do Prahy, bude omezen provoz yellow aktivit. Nedokážu teď odhadnout, na jak dlouho a jak to bude v Praze fungovat. V Brně mi pro provoz komunitních věcí poskytoval zázemí a vše potřebné Dalibor Kryl, kterému bych tímto chtěla poděkovat za to, že Komunita mohla faxovat, skenovat, tisknout a používat internet bezplatně v jeho domě po celé dva roky, kdy jsem tam bydlela. Kancelář v pražské gönpě není tak úplně připravena, takže se může stát, že se této práci nebudu moci věnovat tak, jako doposud. Všem, kteří tím budou trpět, se omlouvám. (Nikol)

NOVÁ PRAVIDLA PRO LING 2012 Starý gakyil na poslední poradě schválil pravidla pro užívání Phendelingu pro rok 2012. Jsou stejná jako doposud, nepřispíváte-li na ling nic, tak pokud zde potřebujete přespat, platíte za nocležné 100Kč. Pokud ale odpracujete 4 hodiny karmajógy denně, platíte jen 50Kč, pokud makáte více než 8hod, tak spíte v lingu zadarmo. Kdo přispívá více jak 108Kč a méně než 350Kč, má poplatek za noc 50Kč. Pokud odpracujete 4hod a více karmajógy, máte ubytování zdarma. Kdo přispívá více jak 350Kč, má přespávání na retreatech s učitelem zdarma. Pokud jede do lingu na víkend, dát si praxičku nebo si tam jede dělat osobní ústranní, zdarma může využít 8 dnů. Tyto dny eviduje geko. Stejně tak geko eviduje vámi provedenou karmajógu, určuje, co máte v lingu odpracovat, a také zohledňuje, zda je odvedená karmajóga v souladu s pravidly. Nezapomínejte prosím, abyste mohli čerpat výhody sníženého nocležného nebo noclehy zadarmo, zavazujete se platit na ling dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Nelze využít těchto výhod jen na měsíce, kdy se to

hodí. Příspěvky je nutné chápat jako možnost ling vůbec provozovat, měsíčně potřebujeme nasbírat minimálně 12 tisíc, což je při minimu 108Kč platba od půlky naší sanghy, což tak v reálu není. Z těchto peněz platíme geka, elektriku, dřevo a vyvážíme žumpu. Ostatní věci a investice musíme platit z jiných zdrojů. Na tomto místě, bychom rádi zdůraznili, že karmajóga je práce odvedená zdarma pro Komunitu a nevztahují se na ni žádné odměny nebo úlevy. Trochu se nám to míchá s pojmem „práce výměnou“, kterou se myslí jakási „brigáda“, kdy jogín je v nejisté ekonomické situaci a nedostatek peněz by mu byl překážkou k realizaci. V tomto případě (jedná se zejména o pobyty na retreatech) může jogín požádat yellow o formu splátkového kalendáře, nebo dostane přidělenu práci, kterou je na retreatu potřeba udělat a výměnou za to má např. slevu nebo prominutí platby. Těmto výměnám prosím říkejme výměny a karmajóze říkejme karmajóga. Výměny se nepočítají do hodin, které je potřeba předložit např. při zkouškách SMS.

JANTRA V TŘINCI

Dne 9.12. až 11.12.2011 se v tomto hutnickém městě uskutečnila pod vedením Fijalky Jantrajóga – Osm pohybů. Účast byla nečekaně hojná. Bylo nás celkem šestnáct, ale převažovali „nedzogčenoví“účastníci. Fijalka však svým bezprostředním přístupem a pozitivitou mnohé okouzlila a  proto je dost možné, že se

místní komunita, která nyní čítá 7 členů, rozroste. Máme v plánu se nadále v mateřském centru Sluníčko setkávat při společném cvičení. Chtěl bych také touto cestou velmi poděkovat Fijalce, která byla jednoduše úžasná, a i těm, jenž pomohli s organizací kurzu. (Marek Bilko)


NÁVŠTĚVA U J.S. DALAJLÁMY V úterý 13.12. ráno v 8,45 proběhlo setkání zástupců komunity Dzogčhenu s Jeho Svatostí Dalajlamou na chodbě hotelu Carlo IV. Naše skupina (Kačka, Spáňa, Julis, Aleš, Radim, Martin B., Nikol, Evka, Saša, Libor a Dana) s dárky pro J.S. Dalajlámu měla sraz v 8,00 před gönpou. S Jeho Svatostí mohli prodlít jen pár minut a bylo domluveno společné focení. Je příjemné být tak blízko někomu tak nádhernému, jako je Dalajláma. Daně a Kačce hooodně přála karma a mohly se během focení držet s Jeho Svatostí za ruku . Předali jsme dárek – odlitek Gómadéví (vrchní tvořitel Ondra Olšiak). Namkhu, kterou pro Jeho Svatost dělal Štěpán, jsme předat nemohli, byla shledána jako nevhodný dárek. Veřejnou přednášku Jeho Svatosti si můžete poslechnout zde http://bit.ly/rPIN3d

Hezké Vánoce všem! A Silvestra přijeďte oslavit do Phendelingu! 

Newsletter 30  
Newsletter 30  

Newsletter Dzogchenove komunity c. 30