Page 1

2013 m. sausio 19 d. ŠEŠTADIENIS

Nr. 15 (6278)

Miesto daugiabučių kiemuose - žūtbūtinė kova už vietą mašinai

Kaina 1 Lt

Ginklų ekspertė Janina Gedrimienė:“Moteriai nereikia medžioti”

3

9

Išlaidaujant Klaipėdoje gali pritrūkti fantazijos Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Tūkstantis eurų - suma, kurią dauguma lietuvių svajoja uždirbti per mėnesį, tačiau svarstant galimybę Klaipėdai priimti prestižinės jachtų regatos“Volvo Ocean Race” etapą skelbta, jog tiek turistas mieste be vargo išleistų per savaitę. Ir nors renginio nebus, galima pabandyti apskaičiuoti, ar tokios svečių išlaidos Lietuvos uostamiestyje būtų realios. Valdas PRYŠMANTAS Pristatant idėją pritraukti milijonus Klaipėdai kainuosiantį regatos etapą 2015 ar 2018 metais, pasaulinis dėmesys ir turistai su storomis piniginėmis įvardinti kaip didžiausias pranašumas ir ekonominė nauda miestui.

4 s PROBLEMA? Atvyks-

tamojo turizmo organizatoriai teigia, kad Klaipėdoje turistai galėtų palikti daugiau pinigų, tačiau juos išleisti ne visada yra kur.

SPEKTRAS s Sentencija. Gyvasis literatūros klasikas

Juozas Erlickas: “Kaimynas kalbėjo: “Prieš Naujuosius apžvelgiau gyvenimą ir pamačiau, kad daug daugiau galėjau padaryt…” - “Bet nepadarei!” - guodėm. Kai išmoksim džiaugtis tuom, kas nepadaryta, būsim daug laimingesni.”

s Rankinis.

Šiandien 14 val. “Neptūno” sporto salėje Lietuvos rankinio lygos čempionate susitiks Klaipėdos “Dragūnas” ir Varėnos “Ūla”.

s Krepšinis. Šiandien 16 val. Kūno kultūros ir rekreacijos centre Klaipėdos “NaftosUniversiteto” ekipa Nacionalinės krepšinio lygos pirmenybėse kausis su Marijampolės “Sūduvos-Mantingos” atstovais. s Šešėliai. Vakar premjeras Algirdas Butkevičius sudarė naują komisiją kovai su šešėline ekonomika. Nors jis tvirtina, kad esama ir konkretaus priemonių plano, tačiau kol kas jų visų neįvardijo. s Didmeistriai. 1938 metais gimęs klaipėdiškis K. M. policijai pranešė, kad sausio 10 dieną iš Minijos gatvėje esančio jo buto nepažįstami sugėrovai pavogė televizorių, bajaną, šachmatus. Žala – 4 000 litų. s Išteisino.

Kauno apygardos teismas išteisino švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio žmoną architektę Editą Pavalkienę, kuri su kitais dviem asmenimis kaltinta sukčiavimu.

s Neišteisino.

Buvusį krepšininką Arvydą Macijauską (nuotr.) sumušęs Edgaras Dančenkovas nelaisvėje praleis vienerius metus, vakar nusprendė Vilniaus apygardos teismas ir atmetė nuteistojo ir jo gynėjos skundą dėl žemesnės instancijos teismo sprendimo, kuriuo vyras nuteistas dėl viešosios tvarkos sutrikdymo.

s Nušalino.

Panevėžio miesto apylinkės teismas patenkino prokurorų prašymą ir užvakar iš areštinės paleistą Lietuvos krepšinio federacijos generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną nuo pareigų nušalino trims mėnesiams. Jam taip pat pusmečiui skirtas namų areštas, uždrausta bendrauti su tam tikrais asmenimis.

s Susidorojo.

Rūgštimi apipiltas ir sunkiai sužalotas Maskvos Didžiojo teatro baleto trupės vadovas Sergejus Filinas. Medikai deda visas pastangas, kad 42 metų vyras neapaktų. Jo pareigos laikomos vienomis įtakingiausių šokio pasaulyje ir vienomis labiausiai trokštamų.

s Arkliena.

Airijoje veikianti gamykla “Silvercrest Foods” pristabdė darbą, kol bus nustatytos aplinkybės, kaip į mėsainius su jautiena pateko arklienos. Mėsainiai buvo parduodami Didžiosios Britanijos ir Airijos “Tesco” ir “Iceland”, taip pat Airijos “Lidl”, “Aldi” ir “Dunnes” prekybos tinklų parduotuvėse.

s Ar žinote, kad besimylinčių žmonių kraujyje randamas didelis imunoglobulino A kiekis, kuris, kaip tam tikro tipo antibiotikas, saugo organizmą nuo infekcijų. Mieli “Vakarų ekspreso” prenumeratoriai, jei susiduriate su laikraščio pristatymo nesklandumais, kreipkitės į redakciją tel.: (8 46) 411314, 420096, 411308 (darbo dienomis nuo 8 iki 17 val.)

http://www.ve.lt


2 "Vakarų ekspresas"

AKTUALIJOS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Miestui svarbesnė kita sankryža Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos savivaldybė bent jau kol kas neatsisako sankryžos, kuria į KLASCO teritoriją būtų patenkama tiesiai iš J. Janonio gatvės, įrengimo. Tačiau šiuo metu miestui yra kur kas svarbiau rekonstruoti Baltijos prospekto ir Minijos gatvės sankryžą, be kurios negalės normaliai funkcionuoti naujasis keleivių ir krovinių terminalas. Jo statybą planuojama baigti jau šią vasarą. Dalia BIKAUSKAITĖ

SAvAITGALĮ KLAIPėDOJE ŠEŠTADIENĮ RENGINIAI

12 val.

Teatro aikštėje (prie buvusios prancūzų prefektūros) teatralizuota šventė “Prefektūros šturmas”, skirta Mažosios Lietuvos prijungimo 90-mečiui.

TEATRAS

12 val.

Lėlių teatre (Vežėjų g. 4) vaidinimas patiems mažiausiems “Apapa”.

12 val. Žvejų rūmuose ( Taikos pr. 70) klounų teatro studijos “Dulidu” lėlių vaidinimas vaikams “Papūgėlė Žužu”.

18 val. Dramos teatro repeticijų salėje (Teatro g. 2, įėjimas iš Žvejų g.) P. O. Enquisto “Lūšies valanda”.

19 val. Koncertų salėje (Šaulių g. 36) intymi vyrų trupė “Erelis”, vaidina: A. Giniotis, A. Kaniava, R. Aleksaitis, D. Miniotas, D. Auželis.

14 val.

SPORTAS

“Neptūno” salėje (Taikos pr. 61A) Lietuvos rankinio lyga: Klaipėdos “Dragūnas” - Varėnos “Ūla”.

16 val. Kūno kultūros ir rekreacijos centre (Dariaus ir Girėno g. 10) Nacionalinė krepšinio lyga: Klaipėdos “Nafta-Universitetas” - Marijampolės “Sūduva-Mantinga”.

SEKMADIENĮ 12 val.

TEATRAS

Lėlių teatre - vaidinimas “Stebuklingas Pelenės laikas”.

12 val. Žvejų rūmuose - Klaipėdos dramos teatro spektaklis K. Macijausko pasaka vaikams “Atrastas lobis”.

12 val. Žvejų rūmuose ( Teatro salėje) jaunimo teatro “Be durų” spektaklis vaikams “Gandras kalifas”.

12 val. Muzikiniame teatre (Danės g. 19), Kolonų salėje, muzikinė pasaka vaikams “Verpalų pasakos”.

17 val.

RENGINIAI

Evangelikų liuteronų bažnyčioje (Pylimo g. 2) Maldų už krikščionių vienybę savaitės ekumeninės pamaldos.

ORŲ PROGNOZė -11 -16

Šiauliai

-12 -19

-12 Kaunas-16

-12 -17 -12 Vilnius -14

Saulė teka 8 val. 49 min., leidžiasi 16 val. 43 min., dienos ilgumas

7 val. 54 min. Mėnuo - priešpilnis. Zodiako ženklas - Ožiaragis.

VARDADIENIAI Savo vardadienius šiandien švenčia Gedvilė, Kanutas, Marijus, Marina, Marius, Morta, Raivedys. Rytoj: Daugvyda, Daugvydas, Fabija, Fabijonas, Gintvainas, Gintvainė, Liaubaras, Nomeda, Nomedas, Sebastijona, Sebastijonas, Skaistė, Skaistis.

1839 m.

DATOS

Gimė prancūzų tapytojas Polis Sezanas - vienas

“Vakarų ekspresas” jau rašė, kad tam, jog miesto Taryba patvirtintų AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos (KLASCO) nuomojamos teritorijos šiaurinėje uosto dalyje detalųjį planą, kurį kaip planavimo organizatorė parengė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, buvo pasirašyta trišalė miesto savivaldybės, Uosto direkcijos ir krovos kompanijos sutartis. Sutartyje Uosto direkcija ir KLASCO įsipareigojo prisidėti lėšomis prie miesto infrastruktūros gerinimo, pavyzdžiui, prie kito įvažiuojamojo kelio į KLASCO nuomojamą teritoriją per naują sankryžą tiesiai iš J. Janonio gatvės įrengimo. Uosto direkcijos numatyta suma - iki 2 mln. Lt, KLASCO - apie 900 tūkst. Lt per trejus metus. Šiomis dienomis direkcija gavo iš savivaldybės raštą, kuriuo teiraujamasi, ar direkcija negalėtų pinigus, kurie numatyti J. Janonio gatvėje planuojamai sankryžai, skirti kokiam nors kitam objektui. Kadangi naujos sankryžos reikalingumui nepritaria nei KLASCO vadovybė, nei kai kurie uostininkai, bu-

vo galima manyti, kad ir miesto valdžia apsigalvojo dėl šios sankryžos reikalingumo. Tačiau savivaldybės administracijos direktorės Juditos Simonavičiūtės teigimu, taip nėra. Savivaldybė planuoja savo šių ir kitų metų darbus, tad kreipėsi į Uosto direkciją norėdama sužinoti, ar ji rengia priešprojektinius pasiūlymus. “Kol neturime priešprojektinių pasiūlymų, tos sankryžos įrengimas nėra pirmaeilis dalykas. Ji nevertinama kaip atskiras objektas, juk toliau palei uosto tvorą eina Švyturio gatvė, jos tęsinys. Turi būti išnagrinėtos visos galimybės. Mūsų raštas susijęs su veiklos planavimo dalykais, o ne kokių nors sprendinių atsisakymu. Klausimas, ar bus ta sankryža, ar ne, nekeliamas. Tik gavus projektinius pasiūlymus paaiškės, ar planas bus koreguojamas, ar ne. Tada svarstysime ir sankryžos įrengimo klausimą”, - sakė J. Simonavičiūtė. Pasak jos, tai, kad yra numatyti 2 mln. Lt, nereiškia, kad būtent tai sankryžai uostas šiemet juos ir duos. Minėtoje trišalėje sutartyje yra išvar-

dinti pirmaeiliai dalykai, tačiau yra parašyta, kad gali būti ir kitaip bendrai susitarus. Pavyzdžiui, KLASCO jau šiemet yra pasirengusi skirti savivaldybei 350 tūkst. Lt tam kvartalui apželdinti. J. Simonavičiūtė pažymėjo, kad iki šiol uostas laikėsi pozicijos, jog savivaldybė pati gali nuspręsti, kam labiausiai reikia pinigų. Dabar ji ir planuoja, kur šiemet dės iš uosto gautus pinigus. Administracijos direktorės teigimu, šiandien pirmaeilis dalykas yra Baltijos pr. ir Minijos g. sankryža, kainuosianti apie 20 mln. Lt, kuriai finansavimas vis dar nėra numatytas. O norint imtis kokių nors veiksmų, skelbti konkursus ir t. t., savivaldybei reikia turėti bent jau pradinių pinigų.

Klausimas, ar bus ta sankryža, ar ne, nekeliamas. Tik gavus projektinius pasiūlymus paaiškės, ar planas bus koreguojamas, ar ne.

Dėl Klaipėdos pilies statys ir griaus Eimanto CHACHLOVO nuotr.

ORAI. Šiandien Klaipėdoje debesuota.Vėjas nepastovios krypties, 3-5 m/sek. Oro temperatūra dieną - apie 11, naktį - apie 16 laipsnių šalčio. RYTOJ temperatūra dieną - apie 11, naktį bus apie 17 laipsnių šalčio. Debesuota su pragiedruliais. Vėjas pietryčių, 3-4 m/sek. VANDENS temperatūra Baltijos jūroje ties Klaipėda - apie 0, Kuršių marias dengia apie 3 cm ledas. Bangų aukštis jūroje - 0,5 m.

KALENDORIUS Sausio devynioliktoji, šeštadienis - 19-oji metų diena, iki metų pabaigos lieka 346 dienos.

dalia@ve.lt

s PIRMENYBĖ. Naujos sankryžos J. Janonio gatvėje reikalingumui nepritaria nei KLASCO, nei kai kurie uostininkai, tačiau savivaldybė tokios minties neatsisakė - tiesiog dabar prioritetai skiriami kitai sankryžai.

didžiausių postimpresionizmo tapytojų, padaręs milžinišką įtaką XX amžiaus menui.

1991 m. Iš Vokietijos atvežta ir prie Parlamento rūmų pastatyta Marijos statula, kurią kaip stiprybės ir palaiminimo simbolį įteikė Maltos ordino grupė “Marijos vaikai”.

2004 m. Vinstono Čerčilio papūgai sukako 104 metai. Paukštis vardu Čarlis ne tik beveik 40 metų pergyveno savo šeimininką, bet ir toliau keikė Adolfą Hitlerį.

s PLANAS. Tolygiai su pilies atstatymu bus galima atlikti ir nemažai aplinkinės teritorijos tvarkymo darbų, o kad jos neužstotų ši salė, ją reiktų nugriauti.

Vakar posėdžiavusi Klaipėdos savivaldybės Saugaus eismo komisija pritarė aplink piliavietę esančios teritorijos detaliojo plano sprendiniams, kurie numato galimybę tvarkyti gretimas gatves, statyti naujus ir griauti esamus pastatus. Valdas PRYŠMANTAS valdas@ve.lt

Savivaldybės vizijoje numatoma, kad Klaipėdos pilis taps vienu pagrindinių miesto traukos centrų, pritrauksiančių minias lankytojų, tad srautams teks tinkamai pritaikyti dabartinę infrastruktūrą. Todėl projektuotojų parengtame

plane numatoma, jog reikėtų platinti Pilies gatvę, po ja įrengti dvi požemines perėjas, taip pat rekonstruoti keliuką, nuo sankryžos su Daržų gatve vedantį į Kruizinių laivų terminalą. Jis būtų pavadintas Tvirtovės gatve. Kad būsimosios pilies neužstotų šalia sankryžos esanti sporto salė, kurią savivaldybė neseniai gavo iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, ją reikėtų nugriauti, su že-

me būtų sulygintas ir buvęs kontrolės punktas, kuriame šiuo metu veikia greitojo maisto užeiga. Jų vietoje greičiausiai būtų įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Na, o netoli Vakarų Baltijos laivų statyklos iškiltų iki keturių aukštų garažas. Jeigu paveldosaugininkai būtų leidę Pilies gatvę rekonstruoti iki 6 eismo juostų, tai nuo žemės paviršiaus būtų nušluotas ir viešbutis “Astra”. Tiesa, minėti pasikeitimai realybe virstų dar negreitai: pagal optimistiškiausius planus, Klaipėdos pilis galėtų būti atstatyta tik po 2020ųjų metų.


AKTUALIJOS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Susipyko dėl rinkliavos už atliekas Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Gargždų komunalinių atliekų tvarkymo įmonė“Gargždų švara”susikibo su dviem Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariais. Įmonės direktorius kaltina Tarybos narius trukdymu dirbti, dezinformacijos skleidimu, turtinės žalos įmonei darymu. Tuo tarpu oponentai atšauna, jog įmonės direktorius nevykdo Tarybos sprendimo, o jo skundai Etikos komisijai esą yra tik nepagrįstas kerštas. Eglė PIEKIENĖ egle@ve.lt

VšĮ “Gargždų švara” direktorius Rimantas Martinkus Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijos paprašė ištirti Tarybos narių Reginos Kernagienės ir Sigito Karbausko galimai neteisėtus veiksmus. Skunde teigiama, kad Tarybos nariai reiškia pretenzijas įstaigai dėl neva per didelių, neteisingų mokesčių už komunalines atliekas, dezinformuoja vietinės rinkliavos mokėtojus, trukdo įstaigos normaliam darbui. Skunde taip pat nurodyta, jog Tarybos nariai moko gyventojus, kaip sumažinti rinkliavos mokestį deklaruojant atliekų kiekį. “Patys būdami politikai šią tvarką patvirtino, o dabar yra nepatenkinti, dezinformuoja gyventojus. Didžiausia bėda yra deklaravimų pildymas - jie ne tik moko, bet ir patys pildo gyventojų deklaracijas apie atliekų kiekį. Jie teigia, kad visi gali šį mokestį susimažinti ir taip daro nuostolius įmonei, o kartu ir pačiai savivaldybei. Juk Tarybos nariai, patys tvirtinę rinkliavą, atvirkščiai, turėtų padėti vykdyti jos rinkimą, ką daugelis politikų ir daro, išskyrus šiuos du”, -

DIENOS PAŠTAS s Citata iš www.VE.lt.

“Pasakyčiau žmogui didelį AČIŪ, kad sureagavo į ne visiškai normalų vaizdą uosto akvatorijoje”, - taip straipsnį “Sutemus uoste su tralu gaudė stintas?” komendavo “r” pasivadinęs sveitainės lankytojas.

s Mirė. Vakar Klaipėdoje užregistruota Olgos Gudavičienės (gim. 1932 m.), Šarūno Čižo (gim. 1953 m.), Alfonso Šerelio (gim. 1938 m.), Aleksandro Misiūno (gim. 1972 m.) ir Zigmanto Algirdo Norkevičiaus (gim. 1942 m.) mirtis. s Laidotuvės. Šiandien Joniškės kapinėse laidojama Ona Stepenina, Lėbartuose - Jonas Algimantas Tuzikas ir Zigmantas Algirdas Norkevičius. s MOKO. VšĮ “Gargždų švara” vadovas piktinasi, jog Tarybos nariai

moko žmones, kaip du kartus susimažinti rinkliavą deklaruojant atliekų kiekį. Norinčiųjų deklaruoti atliekų kiekį jau yra apie 00.

tikino R. Martinkus. “Gargždų švaros” direktoriaus manymu, tokie Tarybos narių veiksmai tėra politikavimas ir bandymas neteisėtais būdais prisivilioti daugiau rinkėjų. Etikos komisija išnagrinėjo skundą ir nusprendė, jog Tarybos nariai galimai vykdo neteisėtą ir įstatymo draudžiamą veiklą. Esą Tarybos nariams nėra pavesta konsultuoti gyventojus apie rinkliavos dydžio susimažinimą bei teikti deklaracijų pildymo paslaugas. Komisija įžvelgė politikų veikloje nusikalstamos veikos - piktnaudžiavimo - požymių, todėl nusprendė kreiptis į Klaipėdos apygardos prokuratūrą.

dydamas atkeršyti, mat ir jo paties veiklai esą yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. “Kai buvo priiminėjama rinkliavos tvarka, dar buvau Klaipėdos rajono meras. Ir apskritai esu labai gerai įsigilinęs į šią veiklą. Deklaravimą numato rinkliavos tvarka. O jie daro esminę klaidą - juk žmogus deklaruodamas negauna jokių lengvatų, jis susimoka visą kainą, kurią ir privalo. Mes su kolege darome savo darbą - stengiamės dėl žmonių ir vykdome Tarybos sprendimus. Bent jau aš to ir atėjau į politiką”, - sakė S. Karbauskas. Etikos komisijos sprendimą politikas vadino parodija, o R. Martinkaus veiksmus - piktybiniais.

Rinkliava įvesta ne tam, kad būtų surinkti pinigai, o tam, kad būtų surinktos visos šiukšlės. Sigitas KARBAUSKAS, Klaipėdos rajono tarybos narys Tuo metu S. Karbauskas teigė, jog su kolege tiesiog vykdo Tarybos sprendimą, o R. Martinkus esą skundų griebiasi iš nevilties ban-

Nors ir neatliko visų deramų procedūrų, kai kurie klaipėdiečiai prieš kaimynus jaučiasi esą lygesni už lygius ir daugiabučių namų kiemuose uzurpuoja vietas savo automobiliams.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

s DABARTIS. Dėl savavališkų užtvarų šiuo metu gali bausti policija.

“Vakarų ekspresas” jau ne kartą rašė apie tokius atvejus ir būdus įteisinti vietas automobiliams, tai daryti miestiečius ragino ir savivaldybė, tačiau procesas nejuda iš mirties taš-

3

s Gimė. Per statistinę parą uostamiestyje gimdė 4 moterys - pasaulį išvydo vienas berniukas ir 3 mergaitės.

“Rinkliava įvesta ne tam, kad būtų surinkti pinigai, o tam, kad būtų surinktos visos šiukšlės”, pridūrė S. Karbauskas.

Kiemuose dar pilna “mano vietų”

Valdas PRYŠMANTAS valdas@ve.lt

"Vakarų ekspresas"

ko, o vietos savavališkai įrenginėjamos ir toliau. Pavyzdžiui, taip pasielgė vienas Taikos prospekto 83 namo gyventojas, kieme vietą užtvėręs tarp dviejų metalinių strypų ištempta grandine. Priekaištaujantiems kaimynams tei-

giama, kad tai jo vieta, kuria niekas, išskyrus jį, negali naudotis. Kvartalo, kurioje yra šis daugiabutis, detalusis planas parengtas jau prieš kurį laiką, tad namo gyventojai turi galimybes įteisinti kiemą kaip savo nuosavybę ir įsirengti privačias automobilių stovėjimo vietas. Tai nepadaryta, todėl primityvi kliūtis gali būti laikoma automobilių eismą ribojančiu įrenginiu, o už tai gali bausti policija - taip pareigūnai jau pasielgė su I. Simonaitytės g. 34 namo gyventojais, kurie savavališkai kieme įsirengė specialius užraktus. Panašių kliūčių įvairiose miesto vietose atsiranda nuolat, todėl siekiama sukurti specialią tvarką, kuri tokiems veiksmams užkirstų kelią bei numatytų atsakomybę - miesto Tarybos Ūkio ir aplinkosaugos komitetas savivaldybei jau pateikė pirminius pasiūlymus. Jeigu įrenginys nelegalus, gal kaimynai gali jį panaikinti? “Iš principo taip, tačiau mieste kils anarchija, o mes siekiame, kad viskas būtų tvarkoma civilizuotai”, - atsakė minėto komiteto pirmininkas Audrius Vaišvila.

s Vakar Klaipėdoje iki 17.20 val. užregistruoti 7 pranešimai apie padarytus nusikaltimus, Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnams diena buvo rami. Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai sulaukė 58 kvietimų. s Salė.

Palangos miesto savivaldybei pasirašius sutartį su UAB “Uostamiesčio projektas”, šią savaitę pradėti kurorto koncertų salės projektavimo darbai. Po kelerių metų senosios vasaros estrados vietoje išdygs modernus daugiafunkcinis trijų, tarpusavyje sujungtų, korpusų pastatas, kuriame įsikurs net tik koncertų salė, bet ir Kultūros centras bei meno mokykla. Pirmą etapą - koncertų salės korpuso projektą, planuojama parengti per 3-4 mėnesius. Planuojama, jog jau rudenį prasidės ir salės rekonstrukcijos darbai.

s Ant ledo. Ketvirtadienį pasieniečiai ant Kuršių marių ledo sulaikė tris 19, 28 ir 54 metų Šilutės rajono gyventojus, kurie sniego motociklu su prikabintomis rogėmis pažeidė sieną su Rusija. Į kaimyninės šalies teritoriją pažeidėjai įvažiavo apie 30 metrų ir apsisukę grįžo atgal į Lietuvą. Pažeidėjai teisinosi sieną kirtę netyčia, kai stengėsi apvažiuoti sušalusius sniego ir ledo kauburius. Už tai jiems skirtos baudos po 125 litus. s Nuteisė. Lietuvos apeliacinis teismas, iš dalies patenkinęs Klaipėdos apygardos prokuratūros skundą dėl 2011 m. balandžio 12 d. Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžio, jį pakeitė ir už nusikaltimus žmoniškumui bei karo nusikaltimus realią laisvės atėmimo bausmę skyrė 84 metų Vaclovui Kojaliui. Senolis nuteistas 6 mėnesių nelaisvės. s Įvertino. Pirmoji profesionali dainininkės Notos fotosesija ir jos metu

užfiksuotas portretinis kadras pelnė tarptautinį apdovanojimą jo autorei klaipėdietei fotografei Viktorijai Vaišvilaitei-Skirutienei. Tarptautinės fotografų asociacijos (SWPP) apdovanojimą už geriausią metų portretinę nuotrauką (“Portrait Avant Garde Photographer of the Year”) autorė atsiėmė Londone vykusiame kasmetiniame organizacijos renginyje. Be šio įvertinimo, klaipėdietė fotografė pelnė aukščiausius titulus dar 5-iose kategorijose, konkurencinėje kovoje įveikusi beveik 13 tūkst. apdovanojimams pasiūlytų fotokadrų. Viktorijos VAIŠVILAITĖS-SKIRUTIENĖS nuotr.

s Egzaminas.

Ar dažnai galite pasilinksminti per egzaminą? O štai ateinantį pirmadienį ir antradienį 10 val. galite užsukti į Klaipėdos universiteto Menų fakultetą, kur vyks Instrumentinės muzikos katedros studentų egzaminas-koncertas. Jis atviras visiems.

s Apdegė. Vakar įvyko incidentas kelyje Vėžaičiai – Gargždai, ties ženklu

„Gargždai“ - užsiliepsnojo ir į kelio atitvarus trenkėsi automobilis „Audi A4“. Įtariama, kad automobilis užsidegė nesaugiai gabenant benziną. Manoma, kad vairuotojas degalus vežėsi plastikiniuose 20 litrų bakuose automobilio salone. Stipriai apdegusį 19-metį greitosios medikai išgabeno į Klaipėdos universitetinę ligoninę, jis paguldytas į Reanimacijos skyrių.

s Dienos klausimas. Vakar www.VE.lt lankytojų klausėme, ar tei-

singai pasielgė Klaipėdos savivaldybė, apribojusi miestiečių patekimą į jos koridorius. “Taip” atsakė 19,4 proc. apklausoje dalyvausiųjų, “Ne” - 77,2 proc., “Neturiu nuomonės” - 3,4 proc.


4 "Vakarų ekspresas"

DIENA PO DIENOS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Išlaidaujant Klaipėdoje gali pritrūkti fantazijos Apskaičiuota, kad kiekvienas iš daugybės svečių Klaipėdoje vidutiniškai paliktų po 1 tūkst. eurų. Teigta, kad skaičius - ne iš piršto laužtas. “Remiamasi kitų miestų, į kuriuos buvo užsukusi regata, patirtimi, taip pat buvo atliktos rimtos ekonominės studijos, paskaičiuota pagal Klaipėdos kainas”, - sumos kilmę paaiškino savivaldybės Tarptautinių ryšių, verslo plėtros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Ina Šidlauskienė. 1 000 eurų savaitei - tai beveik 500 litų per dieną. Realu tai ar ne?

Redakcijos archyvo nuotr.

1

Galėtų išleisti daugiau

Už parą - tūkstantis Dar 1928-aisiais Ilfas ir Petrovas kultinėje knygoje “Dvylika kėdžių” pajuokavo - kam žmogui pinigai, jeigu jis fantazijos neturi. Tačiau Klaipėdoje jos daug ir nereikia. Turistas pirmiausiai žvalgosi, kur apsistoti, o vien viešbučio paslaugoms uostamiestyje per savaitę galima išleisti dvigubai daugiau nei statistinis regatos žiūrovas. Remiantis viešbučių rezervavimo sistema “booking.com”, sausio pradžioje savaitę pragyventi viename iš Klaipėdos viešbučių brangiausiai kainuotų 2 030 eurų (per 7 tūkst. litų). Už tai siūlomas ypač erdvus ir prabangus 3 kambarių liukso numeris, į kurį veda privatus įėjimas. Vidus - išpuoštas originaliais meno kūriniais, pro langus atsiveria panoraminis vaizdas į miestą, galima mėgautis sūkurinės vonios malonumais, siūloma aibė kitų patogumų, kurių kituose viešbučio numeriuose nėra. Dar beveik tūkstantį galima pakloti už automobilio nuomą, nelygu su kuo važinėsi - nedideliu “Volkswagen Polo” ar gerokai prabangesniu apynauju “Audi A6”. Pasirinkus pastarąjį už savaitę bus pateikta 924 eurų sąskaita. Arba kasdien galima naudotis taksi paslaugomis. Arba net nuomotis limuziną su vairuotoju - uostamiestyje valanda tokios pramogos kainuoja apie 100 litų.

ssSTATISTIKA. Kiekvienas Klaipėdoje apsilankęs turistas per parą čia vidutiniškai išleidžia apie

100 eurų.

Vadovų gurmanų klubo įkūrėjas ir prezidentas, teigia, kad šiandien Klaipėdoje žmogus vienu prisėdimu gali pravalgyti 150 litų. “Už tiek galima pavalgyti labai įdomiai, prabangiai ir gražiai”, - sakė jis. Gurmanas sutiko, kad sąskaita gali gerokai išaugti, jeigu per pietus ar vakarienę būtų patiekta gėrimų. “Juk vyno iš apatinės ir viršutinės lentynos kainos skiriasi dešimtimis kartų, o jeigu konjakas? Jis gali ir tūkstantį kainuoti”, - teigė T. Šatkauskas.

Pramogoms išlaidauti nesunku Vienas iš turistų, ypač jaunesnio amžiaus, tikslų yra papramogauti ir patirti naujų įspūdžių mieste, kuriame lankosi pirmą kartą. Tačiau, be tradicinių pažintinių ekskursijų mieste, apylinkėse ar regione, Klaipėdoje netradicinių pramogų nėra daug. Pavyzdžiui, internete paieškojus aktyvaus laisvalaikio būdų, galima rasti pasiūly-

Yra turistų, kuriems neužtenka įprastų pramogų. Deja, Klaipėdoje to niekas nesiūlo, tad organizuojame išvykas į Vilnių ar kitus miestus. Marius SERAPINAS, turizmo vadybininkas Taigi, tik malonumas laikinai pagyventi prabangiame viešbučio numeryje bei pavažinėti neprastu automobiliu jau kainuotų beveik 3 tūkst. eurų. Bet dar reikia duonos ir žaidimų.

Galima prabangiai pietauti Beje, suploję apvalią sumelę už brangiausią uostamiesčio viešbutį, už tai jame gausite tik pusryčius. Kiek kainuos pietūs ir vakarienė, priklauso nuo užgaidų - ar pasitenkinama užplikomų makaronų pakeliu, ar išskirtiniais patiekalais prabangiame restorane. Klaipėdietis Tadas Šatkauskas,

krepšelis vidutiniškai atsieitų 514 eurų (1 773 litus).

mus paskraidyti keturviečiu lėktuvu ar oro balionu (kaina apie 399 Lt), siūlomi šuoliai parašiutu, kainuojantys 200-380 litų. Tik visa tai priklauso nuo oro. O kur galima pašėlti Klaipėdoje? Savaitgaliais mieste duris atveria gal dvi dešimtys naktinio pasilinksminimo įstaigų, tarp kurių - ir vyriškos lyties turistus dominantys keli striptizo klubai. Ko tik jie nesiūlo: prabangą, žavių merginų kompaniją, šampaną, pasivažinėjimą limuzinu, atskirą kambarį su patikusios šokėjos pasirodymu. Tačiau apie paslaugų kainas šių įstaigų atstovai kalba nenoriai, tad lieka pasikliauti mieste sklandančiais gandais, jog be kelių šimtų litų ki-

Atvykstamojo turizmo organizatoriai pripažįsta, kad Klaipėdos svečiai čia galėtų išleisti dar daugiau pinigų, tačiau galimybių nėra. “Be abejonės, yra turistų, kuriems neužtenka įprastų pramogų. Jie nori pasivažinėti šiaurės šunų kinkiniais, dairosi žiemos laisvalaikio centrų ar pageidauja pajodinėti uždaruose žirgynuose. Deja, Klaipėdoje to niekas nesiūlo, tad organizuojame išvykas į Vilnių ar kitus miestus”, - sakė atvykstamąjį turizmą organizuojančios kompanijos “Krantas travel” turizmo vadybininkas Marius Serapinas. Jam pritarė ir “Klaipėdos mėjos” vadovė Liudovika Pakalkaitė. “Mūsų atvykstamasis turizmas orientuotas į Vilnių ir Rygą, o Klaipėdoje daugiau dirbame su kruizinių laivų keleiviais. Pagrindinis jų

šenėje ten net neverta eiti - esą vien už kokteilį šokėjai reikėtų suploti tiek, kiek sumokama už dvie150 litų - už tiek galima pavalgyti labai įdomiai, jų kambarių buto šildymą šalčiausią prabangiai ir gražiai. žiemos mėnesį. Jeigu turistai azartiški, gali užTadas ŠATKAUSKAS, Vadovų gurmanų klubo sukti į vieną iš kelių Klaipėdos kaįkūrėjas ir prezidentas zino. O tokiose įstaigose išleisti 1 000 eurų - vieni niekai. Kad ir per tiniškai užtrunka 4 dienas - išlei- lūkestis - ką mieste veikti 5-6 vavieną vakarą. džia 1 244 litus, arba 311 litų per landas: pamatyti ką nors įdomaus, Lietuvos dieną. Iš visų 2011 metais į Lietu- pasivaikščioti ir apsipirkti. Tai nėvidurkis žemesnis vą atvykusių turistų 7 proc. lankė- ra taip lengva, nors kiekvienas keleivis išleidžia vidutiniškai apie 60 “Jau ne kartą skaičiavome, kad si Klaipėdoje. 100 eurų - nemažai, tačiau, pa- eurų, pinigų mieste būtų galima Klaipėdoje turistas vidutiniškai išleidžia apie 100 eurų per parą. Įskai- lyginti su kitais Europos miestais, palikti dar daugiau, bet trūksta autentiškų prekių parduotuvėlių, vėši suma ne tokia ir didelė. Jungtinės Karalystės bendrovė lai atsidaro kavinės - ankstų savait“Post office” pernai atliko tyrimą, galio rytą kavos kur nors atsigerti Vien tik malonumas laikinai kurio metu nustatė lyginamąsias nėra šansų”, - pastebėjo ji. pagyventi prabangiame L. Pakalkaitės nuomone, šiltuokonkrečių prekių krepšelio kainas viešbučio numeryje bei ju metų laiku, kai turistų į miestą 21 Europos valstybėje. pavažinėti neprastu autoĮ krepšelį buvo įtrauktas puo- atvyksta daugiausiai, būtų galima mobiliu jau kainuotų beveik delis kavos maitinimo įstaigoje, išnaudoti kalėdinei mugei skirtus 3 tūkst. eurų. šviesaus alaus butelis, gėrimo “Co- namelius. “Tačiau tai turėtų būti organica-Cola” buteliukas, pietūs dviem čiuotos išlaidos viešbučiams, trans- ir butelis vyno, apžvalginis turas zuojama centralizuotai, o ne kieportui, ekskursijoms, suvenyrams, po miestą autobusu, apsilankymas kvienas prekeivis atskirai. Jeigu maitinimui ir kita”, - sakė Klaipėdos muziejuje, ekskursija po vietos pa- kruizinių laivų keleiviams rengiami turizmo informacijos centro vadovė veldo objektus, 48 valandų išlaidos specialūs jomarkai, tai ką veikti liviešajam transportui, kelionė nuo kusiems turistams? Jiems reikia Romena Savickienė. Palyginti su šalies vidurkiu, artimiausio oro uosto iki miesto krašto autentikos, todėl tokių daikuostamiestyje svečiai iš svetur iš- centro bei nakvynė 2-3 žvaigždučių tų prekeiviams turėtų būti sudarytos tinkamos sąlygos bei užtikrinleidžia šiek tiek daugiau: Valstybi- viešbutyje. Palyginus visų - nuo brangiau- ta priežiūra, kad nebūtų brukamos nio turizmo departamento duomenimis, užsienio turistas savo vieš- sio iki pigiausio miesto (Stokholmo kiniškos prekės”, - sakė kelionių į nagės Lietuvoje metu - čia ji vidu- ir Rygos) - kainas paaiškėjo, jog šis Lietuvą organizatorė. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

ssNĖRA REIKALO. Į Klaipėdą kasmet atvyksta daugybė kruizinių laivų keleivių, tačiau nemažai jų tiesiog neiškelia kojos ant kranto - ankstų rytą laive jie gali gauti bent kavos, o senamiestyje tokiu metu jiems tektų pabučiuoti kavinių duris ir sukti atgal.


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

VAKAR. ŠIANDIEN. RYTOJ

Įrodinės, kad linksmintis galima ir be svaigalų

Vakarėlis be svaigalų“5M (Mmmmm...!)”vyks šį šeštadienį 21 val.“Pramogų banko”(Turgaus g. 1) Senojoje salėje (4 a). Planuojama renginio trukmė - 4 valandos.

5

“Quorum”: vyrai irgi dainuoja a cappella Vienintelis Lietuvoje profesionalus vyrų ansamblis a cappella“Quorum”vėl pasiryžęs džiuginti savo gerbėjus Klaipėdoje - jų pasirodymas numatomas vasario 5 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Grupelė iniciatyvių klaipėdiečių mieste sieks įvesti naują madą vakarėlius be svaigalų. Pirmasis tokio pobūdžio renginys vyks jau šiandien. “5M - Mmmmm” vardu pasivadinusi grupelė miestiečių teigia, kad tai - žmonių, gebančių atsipalaiduoti ir linksmai leisti laisvalaikį be svaigalų, kompanija. “Į komandos sudėtį įeina Klaipėdos muzikantai, dainininkai, aktoriai, šokėjai, kiti iniciatyvūs, kūrybiški ir organizuoti gebantys žmonės. Mes norime savo gebėjimais ir atradimais dalintis su visais, ir tas noras yra toks stiprus, kad buvo nuspręsta imtis konkrečių veiksmų. To pasekmė - šį šeštadienį įvyksiantis vakarėlis be svaigalų pavadinimu “5M (Mmmmm...!)” - sako vienas idėjos autorių Gediminas Jasas. Jo bendramintis Paulius Naujokas sako turiningai ir smagiai linksmindavęsis be svaigalų uždaruose bičiulių ratuose ir kartu su kitais pastebėjęs, kad Klaipėdoje nėra viešų rengi-

"Vakarų ekspresas"

Kiekvienas šio kolektyvo koncertas yra unikalus, kadangi atlikėjai nuolat atnaujina savo repertuarą ir visada stengiasi pateikti klausytojui malonią staigmeną. Renesanso madrigalai, liaudies dainos, muzika iš kino filmų ir nemirtingi šlageriai - viskas pateikiama tik gyvai. Šiuo metu kolektyvą sudaro penki nariai: Vitalijus Neugasimovas

(kontratenoras, meno vadovas), Marius Turlajus (tenoras), Gintautas Skliutas (baritonas), Romanas Savickas (bosas) ir Žygimantas GudelisGon (vokalinė perkusija). Su kolektyvu dažnai koncertuoja vienas iš talentingiausių jaunųjų dainininkų, įvairių TV projektų dalyvis, ypatingo grožio tembro savininkas Dainotas Varnas.

ssNAUDA. Vakarėlio be svaigalų organizatoriai sako, kad ben-

draminčiams kilo didelis vidinis noras dalintis su visuomene savo patirtimi linksminantis be svaigalų. Kadangi tas noras yra toks didelis, jie teigia jau nebeieškantys jokios naudos - esą didžiausia nauda yra pati galimybė tai daryti.

nių, kuriuose žmonėms būtų sukurtos sąlygos švęsti be alkoholio. “Todėl ir nusprendėme padaryti šventę ne tik sau, bet ir visiems klaipėdiečiams bei miesto svečiams suteikdami galimybę linksmintis drauge be svaigalų”, - sako jis. Anot P. Naujoko, šeštadienį bus linksminamasi kiek ankstesniu laiku nei įprasta naktiniuose klubuose: “Vakarėlio pradžia numatyta 21 valandą - kad galėtume naktį miegoti, o vakare šokti.” G. Jaso teigimu, ši iniciatyva turėtų būti tęstinė. “Mūsų intencijos yra ne vienadienės. Žiūrėsime į visuomenės reakcijas, stebėsime, ar mūsų idėjos yra įdomios ir ar klaipėdiečiai jau yra pri-

brendę tokio pobūdžio renginiams. Bet kad tęstinumas bus, mes net neabejojame. Ateityje, tikime, renginiai augs, keisis ir plėsis jų formatas”, mano jis. Žadama, kad vakarėlyje svečius pasitiks mimai ir stilizuota fotosesija, atsipalaiduoti padės kūrybiški žaidimai. Koncertuos grupės “Nervas” bei “DiscoVery”, vyks muzikinės jam session bei “circle song” improvizacijos, muzikiniai žaidimai. Į šokių sūkurį bandys įtraukti šokių kolektyvas “Rueda”, gros DJ Vitalij Lipo, svečiai galės paskanauti šviežiai spaustų sulčių, žaliavalgiškų kokteilių bei sveikuoliškų užkandžių.

“Vakarų ekspreso” informacija

Stasys Povilaitis: “Būsiu ant scenos, kol manęs reikės bent vienam gerbėjui”

Visiems puikiai žinomas šlagerių karalius Stasys Povilaitis 2013-aisiais scenoje skaičiuos jau penkiasdešimtus metus. Savo ištikimiausius gerbėjus legendinė estrados žvaigždė kviečia švęsti kartu maestro auksinį kūrybinį jubiliejų grandioziniuose koncertuose. Kelių kartų niūniuojami nesenstantys “Švieski man vėl”, “Dar širdyje nesutema”, “Sudeginti tiltai”, “Laimės vainikas” ir daugelis kitų šlagerių skambės šventiniuose koncertuose kovo mėnesį. “Jeigu paklaustumėte, kas pasikeitė per 50 metų, atsakyčiau, kad niekas. Žmonės į koncertus susirenka tokie patys laimingi ir gražūs. Juk muzika - tai vaistas, kuris veikia geriau nei bet kuris medicininis preparatas, o dabar, kai Lietuvoje tiek daug problemų, primygtinai siūlyčiau visiems išnaudoti muzikos terapiją”, - juokauja visada besišypsantis ir šiemet 65 metų gimtadienį atšventęs S. Povilaitis. Jį galima drąsiai vadinti gyva lietuviškos popmuzikos

scenos legenda, kuri tapo muzikos autoritetu kelių kartų Lietuvos žmonėms. Tiesa, gerbėjų šis dainininkas turi pačių įvairiausių - ir ištikimų bendraamžių, kuriems “Sudeginti tiltai” primena jaunystės šėliones, ir jaunimo, kuris “Švieski man vėl” savo vakarėliuose traukia taip pat audringai, kaip kažkada jų tėvai ar net seneliai. “Būsiu ant scenos tol, kol manęs reikės bent vienam mano gerbėjui. Esu scenos žmogus, man kaip oras yra reikalinga muzika, o didžiausias įvertinimas - pilnos koncertų salės. Kiekviena mano daina gimė įkvėpta gyvenimiškos situacijos, išgyvenimų ir atradimų, kiekviename žingsnyje buvau tiesiog atviras žmogus”, - sako dainininkas. Ypatingą sukaktį minėsiančiam S. Povilaičiui akompanuos Kauno bigbendas bei styginių grupė, o scenoje dvi valandas skambės visi jau mintinai gerbėjų žinomi maestro kūriniai. “Ar bus svečių? Žinoma, tačiau kas jie tokie, tegul tai bus staigmena žiūrovams”, - intriguoja maestro. Lietuvos popscenos legenda pirmąkart į žymiąją Palangos estradą užkopė dar besimokydamas mokykloje. Kiek vėliau buvo pastebėtas talentų ieškančio kompozitoriaus Miko Vaitkevičiaus ir pakviestas dainuoti grupėje “Ritmas”. Vėliau mažajai scenai tapus per ankšta, S. Povilaitis pradėjo koncertuoti Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje su “Nemuno žiburių” ansambliu, o vėliau ir su “Nerijos” bei M. Suraučiaus ansambliais. Netrukus tapo gerai žinomu visoje šalyje.

INFORMACIJA Jubiliejiniai Stasio Povilaičio koncertai: Kovo 1 d. “Švyturio” arenoje Klaipėdoje Kovo 8 d. Šiaulių arenoje Kovo 17 d. “Siemens” arenoje Vilniuje Kovo 23 d. “Žalgirio” arenoje Kaune Kovo 28 d. “Cido” arenoje Panevėžyje

ssJEIGU netikite, kad bet kokią muziką galima atlikti be jokių

instrumentų, ateikite ir įsitikinkite tuo patys - “Quorum” menas nepalieka abejingų, nes jų lūpomis kalba pati gamta.

Veiklą pradeda GROCK klubas Studijos GROCK veikla visuomet pasižymėjo ieškojimais ir atradimais. Tai - ir Jaunimo muzikos festivalis GROCK, ir roko opera “Eglė žalčių karalienė”, Klaipėdos muzikiniai apdovanojimai, koncertų ciklas “Music & Coffee” ir kt.

ssĮ V E R T I N TA . R aimonda

Vaičiūtė pernai pavasarį apdovanota šalies prezidentės garbės raštu už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje meno srityje. Atėjo metas ir klubui. Sausio 27 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje ypatingos nuotaikos ir origi-

nalios muzikos vakare pasirodys grupė “Ačiū KUBU”. Tai - jaunų ir talentingų muzikų komanda, susibūrusi uostamiestyje. Grupės lyderė - vokalistė Raimonda Vaičiūtė (įvairių tarptautinių konkursų, tokių kaip “Sony jazz stage”, “Jazz voices”, “Nomme jazz”, “Lady summertime” laureatė, įvairių džiazo festivalių dalyvė). Grupė savo atliekamą muziką apibūdina taip: “Tai kažkas trapaus, subtilaus ir, manome, būtent tai, ko reikia šių dienų skubančiam žmogui... Sustoti, atsikvėpti, įgauti naujų jėgų ir pakilti naujiems didiems darbams.” Jų atliekama muzika spalvinga, jauki, kupina pozityvumo suteikiančių pulsacijų. Į latino, soulo, džiazo nuostabių melodijų jūrą pasinersite su Mantu Liutiku (klavišiniai), Mykolu Eiva (mušamieji), Dmitrijumi Lemencovu (trimitas), Armanu Isojanu (kontrabosas). Koncerto svečiai: Edita Bodrovaitė, Vaidotas Rukas, Saulė Bogužaitė, Edgaras Žaltauskas, vakaro vedėjas Linas Švirinas. Bilietai platinami studijoje GROCK (Ligoninės g 16-2) darbo dienomis, 10-18 val., ir 1 val. prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina - 15 Lt, koncerto dieną 20 Lt.


6 "Vakarų ekspresas"

SPORTAS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

“Amerika mane užgrūdino, bet namie - geriausia” Redakcijos archyvo nuotr.

“Vakarų ekspresas”tęsia pažintinių straipsnių ciklą apie reprezentacinės Klaipėdos“Neptūno”krepšinio komandos žaidėjus. Šįkart - pažintis su neseniai komandą papildžiusiu tiek lengvojo, tiek sunkiojo krašto puolėjo pozicijose galinčiu rungtyniauti 29-erių Valdu Vasyliumi. Paulius MATULEVIČIUS paulius@ve.lt

Šis iš Klaipėdos kilęs žaidėjas 2012-2013 metų sezoną pradėjo Valdemaro Chomičiaus treniruojame Dnepropetrovsko “Dnipro” klube, tačiau galiausiai gruodį nusprendė grįžti į gimtąjį pajūrį ir apsivilkti “Neptūno” marškinėlius. Su juo “Neptūno” vadovybė sudarė sutartį iki sezono pabaigos. “Visur gerai, bet namuose geriausia. “Neptūnas” visada buvo ir bus mano gimtojo miesto ekipa. Krepšinis - mano hobis, darbas ir malonumas viename”, - pabrėžė V. Vasylius. 29-erių 203 cm ūgio puolėjas už Klaipėdos ekipą jau sužaidė po dvejas rungtynes Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir VTB Vieningosios lygos pirmenybėse. Pastarajame itin pajėgiame Rusijos organizuojamame turnyre V. Vasylius aikštėje praleido po beveik 28 minutes ir pelnė po 21 tašką, atliko vidutiniškai po 1,5 rezultatyvaus perdavimo ir atkovojo po 4 kamuolius. Jis itin sužibėjo dvikovoje su Rygos VEF ekipa, kuomet pelnė net 32 taškus. LKL pirmenybėse V. Vasylius aikštėje praleido po beveik 24 minutes, pelnė vidutiniškai po 13 taškų, atliko po 1 rezultatyvų perdavimą ir po krepšiais kamuolį sugriebė vidutiniškai po 6 kartus. “Valdas Vasylius yra kovotojas. Tikiu, kad šį sezoną jis mums daug padės”, - teigė “Neptūno” komandos treneris Kazys Maksvytis.

17-os - į JAv Prisiminkite, kaip tapote krepšininku? - pasiteiravome V. Vasyliaus. Iš pradžių aš lankiau futbolo treniruotes, tačiau dėl sveikatos problemų buvau priverstas jas mesti. Po kurio laiko sveikatos reikalai susitvarkė, vėl trūko veiklos ir tėtis, pats anksčiau žaidęs krepšinį, nuvedė ma-

ne į krepšinio treniruotes. Tuomet mokiausi antroje klasėje, man turbūt buvo septyneri metukai. Šis žaidimas man patiko iškart. Lankiau Vlado Knašiaus krepšinio mokyklą. Tai buvo kažkas naujo mano gyvenime, o ir buvau vienas iš aukščiausių savo grupėje. Krepšinį lankė ir mano vyresnysis brolis Vaclovas. Vos 17-kos metų rungtyniavau Klaipėdos “Naftos-Uni-Laivitės” komandoje. Sezonas buvo sėkmingas - iškovojome trečiąją vietą Lietuvos krepšinio A lygos čempionate. Vos 17 išvykote mokytis krepšinio paslapčių į Ameriką? Ar nebuvo baugu? Kaip ten jautėtės? Žaisti krepšinį ir mokytis Amerikoje tuomet buvo kiekvieno pradedančio krepšininko svajonė. Ten visai kitas pasaulis: didžiuliai pastatai, minios žmonių, gyvenimas tiesiog virte verda. Išvažiuoti į šią tolimą šalį man padėjo Stepas Kairys. Tai buvo puikus žingsnis mano karjeroje. Prieš išvykdamas į JAV anglų kalbos beveik nemokėjau, tačiau per du ar tris mėnesius jos pramokau ir buvo kur kas lengviau. Amerikoje gyvenau vienos šeimos namuose, mane priėmė labai šiltai, rūpinosi kaip savo vaiku.

Atšventė vestuves 2011 metų vasarą sumainėte žiedus su ilgamete savo drauge Laura. Kaip klostosi šeimyninis gyvenimas?

s KOVOTOJAS. Valdas Vasylius (su kamuoliu) per savo sporti-

nę karjerą “Neptūno” ekipos marškinėlius su pertraukomis vilki jau trečią sezoną. Šiemet per kelias rungtynes jis jau įrodė, kad yra pasiryžęs būti vienu iš komandos lyderių.

“Unicajos” (Ispanija) ekipos peržiūrą. Ispanai siūlė pasilikti ir atstovauti jų antrajai komandai, kuri žaidė trečioje lygoje, tačiau nepasilikote ir išvykote į Lenkijos “Anwil” klubą. Kodėl? Norėjau kuo daugiau žaisti. Lenkijos klubas rungtyniavo ULEB taurės turnyre, tad tai ir sugundė. Len-

Valdas Vasylius yra kovotojas. Tikiu, kad šį sezoną jis mums daug padės. Kazys MAKSVYTIS, “Neptūno” komandos treneris Amerikoje žaisti krepšinį ir mokytis - puikios sąlygos. Įgijau labai daug patirties, tačiau visgi kamavo namų, draugų ilgesys. Iš pradžių dar reikėjo baigti vidurinę mokyklą - 11 ir 12 klases. Vėliau rungtyniavau Old Dominion universitete (NCAA). Treneris manimi pasitikėjo, gaudavau daug laiko žaisti. Universitete pamačiau, koks yra gyvenimas be tėvų. Tai mane užgrūdino. 2007 metais baigęs universitetą JAV, važiavote į Malagos

krepšinio sirgalių pas mus susirenka kur kas daugiau. Kaip sakoma: visur gerai, bet namuose - geriausia. Išmokote bent kiek ukrainietiškai? Gal buvo kokių kurioziškų situacijų dėl kalbos barjero? Ten beveik visi kalba rusiškai, tad man bėdų nebuvo, juolab kad aš net mokiausi rusų mokykloje.

kijoje žaidžiau tik du mėnesius – aikštėje praleisdavau ne tiek laiko, kiek reikėtų, siekiant tobulėti. Treneris buvo slovėnas ir jis į mano poziciją pasikvietė savo tautietį, tad man teko su šiuo klubu atsisveikinti. Vėliau tą patį sezoną žaidžiau Kėdainių “Nevėžio” ekipoje, dar kitą sezoną - “Neptūne”, vėliau - Rusijoje, Samaros “Krasnyje Krylja”, komandoje. Rusijos krepšinis - aukšto lygio, tačiau blogai buvo tai, kad pagal jų taisykles aikštelėje visada turėjo žaisti du rusai, o mūsų komandoje buvo daug legionierių. Tad vėl negalėjau daug pasireikšti. “Neptūno” ekipos marškinėlius vilkėjote 2008-2009 ir 20102011 metų sezonais. Jums teko kartu rungtyniauti ir su dabartiniu klubo direktoriumi Osvaldu Kurausku. Kuo per tuos metus pasikeitė klubas? Viskas dabar daroma daug profesionaliau: pradedant nuo rinkodaros, vadybos ir sportinių reikalų. Krepšininkams duodamos vienodos striukės, kuprinės ir kita atributika, komandos administracija puikiai dirba su rėmėjais ir šiaip viskas tik į gera - profesionalesnis požiūris daugeliu klausimų. 2012 metų sezoną pradėjote Ukrainoje - iki gruodžio mėnesio rungtyniavote Valdemaro Chomičiaus treniruojamame Dnepropetrovsko “Dnipro” klube. Kodėl nusprendėte grįžti į Klaipėdą?

Ukrainoje dėl vietinės federacijos sankcijų klube kelias rungtynes negalėjo žaisti legionieriai, klubas kelias pirmąsias varžybas pralaimėjo. Vėliau prisijungėme mes su Simu Galdiku ir pavyko iškovoti kelias pergales, bet netrukus vėl patekome į duobę - kelios nesėkmės... Klubo vadovybės netenkino komandos užimama vieta, o mano minutės, praleidžiamos aikštėje, taip pat mažėjo. Norėjau kitokio vaidmens ir nusprendžiau grįžti į namus. Papasakokite, kokie įspūdžiai liko iš Ukrainos? Koks ten krepšinio lygis? Treniruotės? Krepšinio sirgaliai? Ukrainoje įgijau naudingos patirties, treneris Valdemaras Chomičius - patyręs specialistas. Per treniruotes tekdavo nemažai pavargti, daug ko išmokau... Kalbant apie krepšinio lygį ukrainiečiai jau moka žaisti krepšinį, be to, komandose daug legionierių - net po keturis ar penkis. Taip pat buvo ir gerų amerikiečių žaidėjų. Tiesa, ukrainiečių sporto salės, arenos neprilygsta mūsiškėms. Lietuvoje rungtyniauti daug smagiau ir

Viskas puiku. Ji mylinti, supratinga, gera, kartu auginame katę Milką ir šuniuką Kaprį. Galbūt per mažai žmoną lepinu, jai tenka kartais kumštelėti man į šoną ir priminti, kad seniai dovanojau gėlių (šypsosi. - Aut. past.). Papasakok, kaip atsipalaiduoji po įtemptų varžybų? Kaip leidi laisvalaikį? Varžybos, išvykos, treniruotės išvargina, tad per laisvas dienas norisi pabūti tiesiog ramiai: su žmona pažiūrėti kokį filmą, pasivaikščioti ar tiesiog pabūti namuose. Toks tas ir laisvalaikis. Įdomu, koks gi Valdas Vasylius buvo vaikystėje, paauglystėje? Mokykloje buvote padykęs vaikis, prikrėsdavote “šposų”? Tėvams prieš mokytojus netekdavo raudonuoti? Nebuvau pirmūnas, tačiau namų darbus stengdavausi atlikti. Mokiausi vidutiniškai - septintukais aštuntukais, žinoma, gaudavau ir didesnių bei mažesnių pažymių. Bet tėvams per susirinkimus netekdavo pernelyg raudonuoti arba mokytojai tiesiog apie mano blogą elgesį nutylėdavo (juokiasi. Aut. past.). O jei rimtai, būdavau ramus vaikas. Jūsų mama Vida - taip pat glaudžiai susijusi su krepšiniu - ji dirba medicinos sesele Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) varžybose. Turbūt pats sulaukiate nemažai jos patarimų? Ji dažnai pasakoja apie traumas. Kas kam nutiko ir kaip susižeidė ir ką prasiskėlė, tačiau dėl manęs pernelyg nesijaudina. Ji mane pažįsta... Tiesa, pataria pasisaugoti. Mama domisi krepšiniu - kartais ateina pažiūrėti ir “Neptūno” varžybų.

Vizitinė kortelė Gimimo data: 1983 09 03. Gimtasis miestas: Klaipėda. Ūgis: 203 cm. Svoris: 100 kg. Pozicija: puolėjas. Išsilavinimas: aukštasis universitetinis, JAV universitete įgytas rinkodaros bakalauras. Pirmasis treneris: Povilas Jefišovas. Pirmasis klubas: Klaipėdos “Nafta-Uni-Laivitė” (2001 m.) Kur žaidė: “Nafta-Uni-Laivitė” (NKL), Old Dominion universitetas (JAV), Vloclaveko “Anwil” (Lenkija), Samaros “Krasnyje Krylja” (Rusija), Dnepropetrovsko “Dnipro” (Ukraina), Kėdainių “Nevėžis” (LKL), Klaipėdos “Neptūnas” (LKL), Šiaulių “Šiauliai” (LKL). Pravardė tarp komandos narių: Vasia. Rezultatyviausios rungtynės: rungtyniaudamas JAV pelnė 44 taškus. Talentingiausias krepšininkas: Draženas Petrovičius. Mėgstamiausias patiekalas: vištiena su makaronais. Gyvenimo kredo: “Visada siek maksimumo.” Kino filmas, palikęs didžiausią įspūdį: “Gladiatorius”. Mėgstamiausia muzikos grupė ar atlikėjas: “Linkin Park”. Gyvenimo žygdarbis, sukėlęs daugiausiai adrenalino: žygis prie altoriaus. Niekada neišdrįstų... Šokti su parašiutu iš lėktuvo ar giliai nerti į ežero ar jūros dugną, kadangi nemoka plaukti. Didžiausia su krepšiniu susijusi svajonė: išmėginti jėgas kurioje nors Eurolygos komandoje.


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

NUOMONĖS. INFORMACIJA

Reforma kaip šuolis į prezidento rinkimus? Stasio ŽUMBIO (“Vakaro žinios”) nuotr.

Tarsi ir nepasakysi, kad sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis kalba visiškus niekus. Daugelis jo viešai vardijamų problemų sveikatos apsaugos sistemoje yra tokios akivaizdžios, kad net diskutuoti tarsi ir nėra apie ką. Rytas STASELIS Net be didinamojo stiklo žiūrint aišku, kad privačios gydymo įstaigos taikosi į pacientų grietinėlę (turiu galvoje ir jų sveikatos būklę, ir priklausomybę tam tikram socialiniam sluoksniui). Praktiškai kiekvienas žmogus, patyręs sunkesnę ligą, valdiškoje medicinos įstaigoje pakliuvęs pas aukštos klasės gydytoją veik neišvengiamai sulaukia pasiūlymo apsilankyti privačioje medicinos įstaigoje (kurioje tas medikas, žinoma, dirba arba konsultuoja). Visai ne paslaptis, kad valstybinėje medicinos sistemoje gauti neatidėliotiną nemokamą pagalbą darosi vis sunkiau (reikalai pajuda sutikus įsigyti skubias mokamas paslaugas). Klausimas: tačiau ar dėl to yra kaltos privačios medicinos įstaigos? Kaip teko patirti šią savaitę, p. Andriukaitis į šį klausimą, priklausomai nuo aplinkybių, siūlo pasirinkti keletą atsakymų variantų. Viena vertus, oponentams siūlo pasiskaityti Konstituciją, kuri užtikrina, kad šios šalies piliečiai gauna nemokamą medicinos pagalbą valstybinėse medicinos įstaigose. Kita vertus, problema ta, kad medicinos finansavimo sistemoje vyrauja visiškas chaosas. Trečia: gydytojams nepakankamai atlyginant už jų darbą, jie priversti blaškytis tarp privačių ir valstybinių gydymo įstaigų bei taikytis universitetuose paskaityti dar vieną kitą paskaitą, kad nebūtų skurdžiai. Galų gale, sveikatos apsaugos ministras moja ranka į privačias gydymo įstaigas, siūlydamas jas, kaip verslo struktūras, perduoti Ūkio ministerijos reguliavimo žinion ir nesukti jam galvos. Teoriškai visą privačios medicinos sektorių galima būtų pasiųsti net ne Ūkio ministerijos žinion, bet kur kas toliau. Tačiau klausimas: nustojus gydytojams lakstyti per kelias darbovietes, paraidžiui įgyvendinus Konstitucijos nuostatas (jeigu Konstitucinis Teismas nuspręs, kad p. Andriukaičio teikiama jos interpretacija yra teisinga), padidinus finansavimą iš biudžeto valstybinėms gydymo įstaigoms – ar

ssPROBLEMA ta, kad medicinos finansavimo sistemoje vyrauja visiškas chaosas. sumažės popierinės ir elektroninės eilės valdiškų poliklinikų registratūrose, ar prireikus neatidėliotinos pagalbos paciento artimiesiems pakeliui į ligoninę nebereiks viena akimi ieškoti bankomato, pagaliau: ar neturtinga valstybė užtikrins savo šalies piliečiams, kad jie valdiškose gydymo įstaigose gaus nemokamą, tačiau aukščiausius pasaulio standartus atitinkančią ir paskutiniu medicinos mokslo žodžiu grįstą pagalbą?

moms, o nesiremia sveikatos apsaugos efektyvumo ir problemų tyrimais bei analize. Ir jau išvis juokinga, kada pateikdamas savo tiesų argumentus, viešai per televiziją skaito vienos Alytaus poliklinikos kolektyvinį laišką, kuriame piktinamasi, esą kitoje gatvės pusėje įsikūrusi privati medicinos įstaiga vilioja valdiškos pacientus. Ar, tiksliau pasakius, paskui pacientus keliaujančius pinigus iš Ligonių kasų. Ir to užtenka?

Visai ne paslaptis, kad valstybinėje medicinos sistemoje gauti neatidėliotiną nemokamą pagalbą darosi vis sunkiau - reikalai pajuda sutikus įsigyti skubias mokamas paslaugas. Įtariu, kad kaip tik paciento interesai p. Andriukaičio koncepcijoje nėra pagrindinėje vietoje. Jeigu būtų atvirkščiai, naujasis sveikatos apsaugos ministras savo, sakyčiau, esminę sistemos reformą pradėtų nuo jos plataus ir viešo pristatymo visuomenei, o ne politinių žaidimų Seimo kuluaruose, kuriais piktinasi net socialdemokratų partneriai. Tiek to, koalicijos partnerius šiandien palikime ramybėje, nes nežinome, kas labiau skatina jų kritiką: tai, kad iniciatyva su jais nesuderinta ir nepateikta politikos turgui, ar tai, kad jie yra prisiekę privačios medicinos interesų rėmėjai. Vienok atrodo keista, kad siūlydamas kardinalius pokyčius vienoje svarbiausių socialinės gerovės sričių, reformos prelegentas labiau apeliuoja į Konstitucijos raidę, Konstitucinio Teismo išaiškinimus, kurie yra skirti aukštojo mokslo ir švietimo siste-

Daug tyrimų šia tema ir man neteko matyti. Tačiau praėjusiais metais rašydamas apie šalies vartotojų nuotaikas atkreipiau dėmesį į vieną signalą. Vartotojų nuotaikas įvairiose pasaulio šalyse tyrinėjančios kompanijos “Nielsen” apklausose I ir II praėjusiųjų metų ketvirčius daugiau nei trečdalis respondentų Lietuvoje savo sveikatą nurodė kaip visų svarbiausią arba antrą pagal svarbą savo problemą (dar buvo siūloma pasirinkti: augančias komunalinių paslaugų kainas – jas minėjo 27 proc. respondentų, darbo vietos saugumą – 17 proc., augančias maisto

Įtariu, kad kaip tik paciento interesai pono Andriukaičio koncepcijoje nėra pagrindinėje vietoje.

kainas – 22, vaikų švietimą – 21, augančias kuro kainas – 21, skolų naštą – 13, darbo ir laisvalaikio pusiausvyrą – 13, ekonomikos būklę – 8, tėvų gerovę – 9 ir politinį stabilumą – 3 proc.). Iššifruoti, ką reiškia gyventojų susirūpinimas sveikata, yra gana sudėtinga. Ar ji pablogėjo atsipalaidavus ir nuslūgus krizei, ar dėl to, kad neįmanoma gauti nemokamų paslaugų, o mokamos brangiai kainuoja – visa tai versijos. Faktas tik tas, kad trečdalis mūsų bendrapiliečių įžvelgia tokią problemą. Tačiau jie šitaip mėgina apeliuoti į privačios medicinos srities problemas? Ko gero ne, nes trečdalis šalies gyventojų tikrai nesinaudoja privataus medicinos sektoriaus paslaugomis. Vis dėlto mįslė yra akivaizdi. Milžinišką politinę patirtį turintis p. Andriukaitis elgiasi taip, tarsi nežinotų, kokių pastangų, susikalbėjimo, pagaliau propagandos reikalauja bet kuri sisteminė reforma (nekalbant apie kruopščią jos galimų pasekmių analizę). Ir darda buldozeriu nesulaukęs ne tik visuomenės reakcijos ir koalicijos partnerių paramos. Kyla įspūdis, kad į p. Andriukaičio iniciatyvą kreivokai žiūri net premjeras Algirdas Butkevičius. Politinis chaosas valdančiojoje koalicijoje akivaizdžiai didesnis už tą, kuris, p. Andriukaičio teigimu, vyrauja medicinos sistemos finansų pievose. Kodėl p. Andriukaičiui reikia greito rezultato ar greito efektingo šou, apie kurį net premjeras neturi ką pasakyti? Pamėginkite atsakyti patys jūsų skaitomo laikraščio interneto svetainėje po šiuo tekstu. Pasižiūrėsime, ar mūsų nuotaikos ir įžvalgos sutampa.

"Vakarų ekspresas"

7

Tel. 49 34 35, dar­bo die­no­mis nuo 10 iki 13 val., grazina@ve.lt

PAGALBOS TURGELIS ssIdėja. Prisipažinkime, kad

labai nejauku, kai į šiukšlyną išmetame produktus, kurie mums atrodo pasenę ar sugedę. Kad bent kiek apramintume sąžinę, pasistengiame tuos produktus supakuoti į atskirą maišelį su viltimi, kad jų “neišbrokins” benamiai ar gal kas nors panaudos gyvuliams šerti. Šia tema turgelis gavo tokio turinio laiškelį iš klaipėdiečio Vlado: “Noriu pasidalinti idėja, kuri kilo stebint tai, kas vyksta mano gyvenamame rajone, o ir kitose vietose. Daugiabučių namų gyventojams lieka maisto arba tokių produktų kaip grikiai, ryžiai, makaronai, kurie išmetami. Pastebiu, kad maisto produktų būna padedama ant konteinerių arba prie jų pririšami maišeliai su nesunaudotu maistu. Faktas tas, kad tokiu gerumu, manau, vargšų labui būtų galima žymiai labiau pasinaudoti pastačius atskirus maisto konteinerius, į kuriuos galima būtų sudėti tai, kas lieka ar nereikalinga. Įvairiuose Klaipėdos rajonuose gyvena daug žmonių, kurie, išmesdami maisto produktus, tikrai galėtų padėti varšams.” Tad Vladas siūlo savotiškus “maisto bankelius” įvairiuose mūsų miesto kvartaluose. Gal iš tiesų nebloga idėja?

ssPaukščiai.

Ponas Algimantas iš Slengių susirūpino, kur pradingo kelios dešimtys zylių ir žvirblių, kuriems jis pabarstydavo saulėgrąžų, pakabindavo lašinių bryzelį: “Atskrisdavo pulkeliais ir maitindavosi, o gruodžio viduryje, kai palijo, visi ėmė ir dingo”, - susirūpinęs vyriškis. Turgelio administracija kreipėsi į paukščių gyvenimą išmanančius žmones ir štai ką sužinojo: nieko keista, kai paukščiai iš įprastų maitinimo vietų dingsta per atodrėkį - kai nėra sniego, sparnuočiai patys susiranda maisto, o kai pasninga, balta spalva ir badas juos vėl parveja pas žmogų. Negalima paukščių maitinti rūkytais ar sūdytais lašiniais, nes paukščiai iš troškulio gaišta, mat sniego lesti jie nesusipranta, ir tai yra baisi paukščių žūtis. Negalima maitinti ir duona: raugui naudojamos medžiagos paukščių skrandžiuose sukelia nepataisomų padarinių, jie suserga ir nugaišta. Geriausiai lesinti nesūdytais, nerūkytais lašiniais, taukais, sumaišytais su žemės riešutais, saulėgrąžomis, įvairiomis kruopomis.

ssRakandai. Jauna šeima labai

apsidžiaugtų, jeigu kas padovanotų keptuvę ir puodą. Tel. 8 647 45126 (Marius).

ssPatefonas. Senjoras Petras turi daug plokštelių, bet neturi ant ko groti. Jis būtų dėkingas, jeigu kas padovanotų kur nors rūsyje nugrūstą patefoną. Tel. 8 683 22450.

Skolinimosi mitai: kodėl bankai nenori turėti reikalų su antstoliais? Per pastaruosius kelerius metus 700 tūkst. lietuvių yra bent kartą pasiskolinę pinigų – tai kas trečias iš mūsų. Skolindamiesi visada esame įsitikinę, kad pinigų reikia tik laikinai, ir atėjus pirmam atlyginimui skolą išsyk grąžinsime. Deja, gyvenimas kartais ima ir pateikia staigmenų, todėl skolų grąžinimas užstringa. Tokiu atveju svarbu žinoti, kad nėra padėties be išeities. Žiniasklaida sukuria įspūdį, kad vos dieną pavėlavus apmokėti skolą, į duris iš karto grėsmingai pasibels antstoliai. Realybėje kiekvienas paskolos teikėjas padeda spręsti iškilusias finansines problemas. Štai „Credit24“, iškilus paskolos grąžinimo nesklandumams,

leidžia atidėti mokėjimus vienam mėnesiui, susimažinti įmokas ar pasiskolinti papildomai. Įsivaizduokite, jog dirbate banke. Vieną rytą atėję į darbą sužinote, kad jūsų klientas pradelsė mėnesinę paskolos įmoką. Jūs bandote jam skambinti, tačiau telefonas

išjungtas. Situacija kartojasi kelias dienas, savaites, mėnesius, o klientas ignoruoja jūsų skambučius ir piktybiškai nesumoka skolos. Nereikia nė sakyti, kad susiklosčius tokioms aplinkybėms jūs gaištate savo laiką, atliekate krūvas nemalonių formalumų ir galų gale, nebelikus kitos išeities, perduodate kliento skolą antstoliams. O dabar įsivaizduokite visiškai priešingą scenarijų – likus kelioms dienoms iki mokėjimo, klientas praneša, jog turi laikinų finansinių sunkumų ir negali laiku sumokėti

paskolos dalies. Kartu išnagrinėję situaciją, priimate sprendimą, kad geriausia būtų atidėti įmoką mėnesiui. Ir jūs, ir klientas sutaupote laiko bei nervų, tačiau svarbiausia – visi išvengia didesnių problemų. Rimti paskolų teikėjai visada padės surasti sprendimą esant net ir sudėtingoms situacijoms, nes tai palengvina ne tik jūsų padėtį, bet ir jų darbą. Jei matote, kad paskolos grąžinti laiku nepavyks, „Credit24“ savitarnos sistemoje internete siūlo galimybę keliais pelės klavišo

paspaudimais susimažinti mėnesines paskolos įmokas arba jas atidėti. Esant reikalui galima ir pasiskolinti papildomai. Svarbiausia blaiviai vertinti savo finansinę situaciją, nebėgti nuo problemų ir laiku imtis reikiamų veiksmų. Sužinoti daugiau informacijos arba pasiskolinti reikiamą pinigų sumą iki 7000 litų galima artimiausio prekybos centro „Maxima“ informacijos skyriuje arba interneto svetainėje www. credit24.lt. Užs. Nr. 64195


8 "Vakarų ekspresas"

PASAULIS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Afganistanas (IX). Tūtų vaikai

Šeštadieninio“Vakarų ekspreso”skaitytojams - įspūdžiai iš Afganistano, kuriais dalinasi ten tarnaujantis klaipėdietis Vaidas Bimbiris, LDK Butigeidžio dragūnų motorizuotojo pėstininkų bataliono viešųjų ryšių karininkas. Jis yra pernai lapkritį Goro provincijoje tarnybą pradėjusios 16-osios Provincijos atkūrimo grupės (PAG) iš Lietuvos pamainos Karių ir civilių bendradarbiavimo grupės karininkas. Vaidas BIMBIRIS Važiuoti nuo mūsų stovyklos iki tos vietos, kurią vadiname šaudykla, tereikia vos kelis kilometrus. “Pasitikrinti ginklų” vykstame prieš kiekvieną tolesnę užduotį. Kaip ir kaskart, mus į šaudyklą

lydi vaikai - tai geras ženklas, rodantis, kad jokie nemalonūs siurprizai mūsų nelaukia. Kartais atrodo, kad šie vaikai galėtų varžytis su pačiais geriausiais bėgikais mes dar nebūnam spėję nuvažiuoti savo mašinomis, o jie jau laukia šaudykloje su tradiciniu pasisveikinimu “ball, water, pen” - kamuolių, vandens ir rašiklių... Bet ne dėl to vaikai kalvų viršūnėmis su vėju ir mūsų “hameriais” lenktyniauja - į šaudyklą bėgama dirbti. Koks darbas šaudyklo-

je? Pabandysiu paaiškinti. Po mūsų šaudymo treniruočių šaudyklos dirva būna nusėta šovinių tūtomis - jų susirinkti ir bėga vaikai. Motyvas paprastas - ekonominis: šių žalvarinių tūtų kilogramas Čagčarano supirktuvėse kainuoja 200 afganių (apie 4 dolerius). Palyginti -

visą dieną prekiaujant turguje vidutiniškai uždirbama apie 300 afganių (6 doleriai). Tad matematika labai nesudėtinga: per nepilną pusvalandį dažnai ganėtinai žiaurios kovos dėl

žalvarinių blizgučių galima uždirbti tiek, kiek per tris dienas prekiaujant turguje - 1000 afganių (20 dolerių). Šioje kovoje grumiasi vaikai tiek iš skurdžiai gyvenančių šeimų, tiek iš pasiturinčių. Vieni uždirba pinigus savo šeimoms ir maistui, kiti turi galimybę išsikovotus “turtus” išleisti žaislams ar kitiems

vaikiškiems reikalams. Bet nė viena iš minėtų priežasčių kovos nuožmumo nė kiek nesumažina. Matėt, kaip futbolininkas, įmušęs įvartį ir apimtas euforijos, džiaugsmingai čiuožia žole ant savo kelių? Na, vaizdas gana panašus: vos tik nutyla mūsų paskutiniai šūviai ir įvertinę situacijos saugumą ranka pamojame vaikams, kad tūtos jau yra jų nuosavybė, matome olimpinių rekordų vertą sprintą, kuris baigiamas finišu ant kelių. Vieną akimirką vaikai dar drausmingai sutūpę kalvos papėdėje stebėjo mūsų šaudymo pratybas ir skaičiavo savo būsimą turtą, kitą jau pralenkę vėją ir pargriuvę kniūbsčiomis kovoja: kas dėl naujo žaislo,

kas dėl sotaus rytojaus... Pargriuvo, žaibiškai sustūmė krūvelę iš tūtų ir žvyro, pažymėjo ją nusivilkdami kokį savo drabužį, o tada greitai keliasi ir bėga vėl griūdami į kitą vietą ir vėl formuodami bei žy-

“lenktynėse” sotumas jaučiamas bent savaitę... Beje, turėdamas galvoje vaikus, kalbu tik apie berniukus. Mergaitėms čia - ne vieta. Labai retai, nors šaudykloje sėkmės atveju ga-

mėdami naują “lobio” vietą. Suktis reikia labai greitai, nes konkurentų daug, o tūtų kiekis ribotas. Nerašytos vaikų taisyklės neleidžia liesti jau pažymėtos “lobio” vietos - stebime džiunglių įstatymais paremtą kovą dėl būvio... Žinot, kiek kainuoja pavalgyti Čagčarane? Kalbu apie patį paprasčiausią maistą: duoną nan-e chošk su džemu ar kažką panašaus. 100 afganių (2 doleriai), o tai reiškia, kad gerai pasirodžius šaudyklos

lima uždirbti savaitės suaugusiojo atlyginimą, tūtas renka pilnametystės sulaukę “lenktynininkai”. Ir ne todėl, kad vyresniems sunku varžytis su oru skuodžiančiais berniukais - užsiiminėti ta pačia veikla kaip ir vaikai tiesiog yra negarbinga. Statusas ir savigarba turi “svorį” net gurgiant pilvui...

Bus daugiau Andriaus ČESNAUSKO, Linos AMBROŽEVIČIŪTĖS ir Mariaus VARNOS nuotr.


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

"Vakarų ekspresas"

9

ŠEŠTADIENIS

Dienraščio “Vakarų ekspresas” laisvalaikio priedas. Sudarytoja Andromeda MILINIENĖ, el. p. andromeda@ve.lt. Daugiau laisvalaikio skaitinių - www.ve.lt

Data Rytoj 50 metų jubiliejų švęs aktorė Ingeborga Dapkūnaitė.

“N

eieškau mokytojų, pasikliauju tik savimi ir draugais. Reikia truputėlio sėkmės, bet jeigu tingėsi ir verkšlensi, ji pasitrauks, ir gali nebesusigrąžinti”, - sakė klaipėdietė ginklų žinovė Janina Gedrimienė, kurios patarimų, kaip su jais elgtis, ateina išklausyti patyrę medžiotojai. Jos gyvenimo filosofija man pasirodė paprasta, bet įtikinama.

45,3

Skaičius

Citata

laipsn. C penktadienį rodė termometras Sidnėjuje. Tai karščiausia diena per 150 metų meteorologinių stebėjimų istoriją.

Mes, moterys, turime tik du ginklus - blakstienų tušą ir ašaras, tačiau negalime jų panaudoti vienu metu. Merlin Monro

“nereikia Moteriai medžioti”

Ivona ŽIEMYTĖ ivona@ve.lt

Girdėjau, esate itin moteriška, tai kaip nutiko, jog susidomėjote ginklais? Taip likimas lėmė, matyt. Dirbau felčere, ir maniau, niekada neišmainysiu šio darbo į nieką kitą. Bet vyras, kuris jau daug metų yra medžiotojas, pasakė, kad turėsiu imtis kitos veiklos. Dabar prisimenu, kaip vienas kariškis sakydavo: “Iš ginklų prisisemiu energijos. Aš juos tiesiog myliu!” Maniau, kaip galima mylėti ginklus, gi dabar man jie visi be galo gražūs, mieli - tiek pistoletai, tiek ilgavamzdžiai, graižtai, karabinai. Ar mokėtumėte elgtis su seniausiais šaunamaisiais ginklais? Ir išardyčiau, ir išvalyčiau, užtaisyčiau, kulkas parinkčiau. To išmokau iš kolegų ginklininkų. Dabartiniai ginklai tobulėja kaip chirurginiai instrumentai, bet sandaros principas tas pats. Kai kurie žmonės mėgsta galingą ginklą; iš tokio šausi į lapę - iš jos nieko neliks, pataikysi į šerną - jo net nesužeisi, kris vietoje. O jūs pati medžiojate? Ne. Manau, moteriai nedera medžioti: stovi stirnelė, žiūri į tave - kaip žudysi? Bet mums, žmonoms, važiuoti su vyrais į gamtą, į šaudymo varžybas, šventes, pabūti varovėmis, pašūkauti - nepaprastai smagu. Gražu pro žiūronus iš bokštelio pasižvalgyti, kaip lapiukai žaidžia. Medžiotojai tikina, kad reikia įsikišti, kitaip prisiveisia per daug žvėrelių, jie badauja, gaišta nuo ligų. Tačiau kiekvienas trokšta sumedžioti gražiausią trofėjų. Jie žino, kokie žvėrys yra selekciniai, kokie ne, kaip šaudyti pagal metų laikus. Nešauna šerno patelės, verčiau - pirmamečius, antramečius šerniukus. Yra atranka. Medžiotojai, kaip ir žvejai, yra miunhauzenai... Ateina į medžioklės parduotuvę paplepėti, įspūdžiais pasidalinti. Neseniai vienas atnešė nuotrauką parodyti:

10

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.


10 "Vakarų ekspresas"

susitikimai

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

9

šernas stovi ant dviejų užpakalinių kojų. Vienas giriasi, kad vienu šūviu nušovė tris šerniukus, kitas sako, kad iš 500 metrų pataikė į ožiuką. Pasakoja, kaip jie bėga nuo sužeisto šerno slėptis, kaip į medį greitai lipa... Kaip per bebrų medžioklę įkrenta į šaltą upę, kaip šuniukas urvą kasė ir pradingo... Tai nebūtinai linksmos istorijos. Vilkas yra miško profesorius, sunku jį pergudrauti. Jų dabar daug atsirado - pridaro aibę nuostolių. Turbūt per dieną vilkas suėda po stirną. Lūšis “pavalgė” - ir nebemedžios, o vilkas vis tiek eis. Vyras medžioja su šunimis? Anksčiau turėjome taksą, kuris sekdavo pašauto šerno pėdsakais, ir vyras suskaičiavo, kad taip buvo suradęs 30 šernų. Bet labai krimtomės, kai jis dingo miške, gal į kilpą įkliuvo. Dabar turime du “ryžus” taksiukus, jie nemedžioja. Ar dažnai ruošiate žvėrienos patiekalus? Dažniausiai žvėrienos, kiaulienos nevalgome. Stirniena - delikatesas, minkštutė ir skani, juk stirna ėda tik žolytę. Mėgstame piknikus, su moterimis dalinamės receptais. Kalėdoms, jei turime, kepame zuikį. Kaip žiūrite į tai, kad žvėrių iškamšas šventina kunigai? Gal žmogus tiki, kad taip atperka nuodėmę, nors ta iškamša nebuvo iš žvėries, kurį draudžiama medžioti. Ar tiesa, kad iš pažiūros šaltakraujė, rami moteris savyje nešioja velnišką emocijų užtaisą? Kada pratrūkstate? Viduje viskas verda, ir prasiveržti gali labai greit. Šiaip esu rami moteris, bet kai matau, kad įžūliai meluoja... Dažniau prasiveržia geros emocijos, kai vyrai papasakoja kokią gražią istoriją. Ar jūs turite tabu? Aišku. Nesakysiu ko, bet daug ko sau neleisčiau. Ne tik neleisčiau, bet ir negalėčiau nušauti žvėrelio. Jeigu draugai išduotų, niekšybę iškrėstų, gal atleisčiau, neapykantos savyje nesinešiočiau, bet niekada nepamirščiau. Greta chamų yra ir daug žmonių, kurių geros manieros išlieka net tada, kai jie atsipalaiduoja ar jų niekas nestebi. Na, nenusišluostys taukuotų rankų į užuolaidą. Ką jums reiškia geros manieros? Jeigu žmogus neturi įgimtos elegancijos, gali būti baigęs tris universitetus, tų dalykų neišmoks. Pirmiausia žmogus turėtų būti mandagus, stengtis kito neįžeisti, nesidrovėti atsiprašyti. Visada galima rasti kompromisą ir gražiai kalbėtis, nekelti balso. Jūs teisi: kai viršininkas pakelia balsą, jis vadinamas reikliu, o jei moteris - ją vadina kale. Jei taip elgčiausi, pavaldiniai taip ir galvotų. Aš dirbu vyriškame kolektyve. Kartais jie mėgina sukelti atjautą, manipuliuoti, bet komplimentais nelabai bando papirkti. Privengia būti šiurkštūs, kai ką nutyli, nors klaipėdietis kolega turi savo tvirtą nuomonę. Tariamės kaip lygus su lygiu ir vėliau prieiname prie vieningos nuomonės. Reikėtų jo paklausti, ar savimeilė nukenčia, kad jo bosė - moteris, bet manau, per 9 metus, kai dirbame kartu, jau būtų išsidavęs.

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

ssIŠMANIEJI. “Yra daug klaipėdiečių, kurie išmano ginklus kaip savo dešimt pirštų. Bet ateina

tokių, kurie visiškai nežino, ko nori. Dabar įstatymas leidžia įsigyti ginklą sulaukus 18 metų - kodėl ne dvylikos?” - ironizuoja moteris. Labai svarbu turėti geriausią nai, kad ir jie gali tavimi pasikliau- ros, šuniukus į automobilį sumetadraugę, kritišką, bet teisingą. ti. Net su konkurentais konsultuo- me. Na, neišeiname mes pasilinksTuriu tokią. Mūsų moteriška draugystė sena, nuo pat jaunų dienų. Būna, apsipykstam, bet jeigu kuri buvo šiurkšti, tai rytą paskambins, pasakys: “Vakar kažką negerai kalbėjau, atsiprašau.” Ir be jokių išdavysčių. Turiu galvoje ne ketinimus paveržti vyrą; būna ir kitokių situacijų. Be to, vyrui turbūt niekada taip neišsilietum. Gera paverkti ant peties. Bendraudami kitame matome savo veidrodinį atspindį ir nustembame atradę savyje dar nepastebėtų savybių. Kas sutvirtina pasitikėjimą savimi? Kolegos padės, palaikys, protingą patarimą duos. Jie toleruoja mane, mėgsta pamokyti, galiu paskambinti bet kokiai situacijai iškilus. Ir iš karto stipriau jautiesi, ži-

jamės, bendraujame draugiškai. Ar kada jautėtės nusivylusi namų šeimininkė? Niekada. Visą laiką dirbau, jaunystėje labai mylėjau savo mediciną, paskui, pakeitusi darbą, galvojau: kur aš pakliuvau, ką padariau blogo... Bet praėjo pusė metų, ir dabar neįsivaizduoju savęs kitur, darbas yra viskas. Gyvenimo būdas. Net pikta, kai žmonės sako, kad išlaikyti santuoką - sunkus darbas. Išties - kam antras sunkus darbas? Gal jaunystėje buvo sunkiau, o dabar, jei būtų sunku vienas kitą ištverti, gal reikėtų pasukti į kitą pusę? Jaunystėje buvo daug spontaniškumo, o dabar - taip ramu, kartu važiuojam dviračiais iki jū-

minti kur nors, turime nedaug draugų, ir namuose su jais rengiame teminius vakarėlius. Nėra rutinos, abu užsiėmę, gyvename vienturtės dukters džiaugsmais ir rūpesčiais. Tomas Venclova sakė, kad meilė yra didesnė už tą, kuris myli, ir už tą, kuris yra mylimas. Ar ir jūs sakysite, kad su metais meilė ištirpsta? Ne, neištirpsta. Kasdien net nejauti, myli - nemyli, bet kai kas nors atsitinka, jauti, kaip skauda. Ar užtrunka kur - pajunti tuos jausmus. Gal pasisekė sutikti žmogų, kuriam jausmai visą gyvenimą išlieka. Kokių moterų vyrai bijo? Ir kaip moteriai sumedžioti norimą patiną?

Gal tų, kurių kitiems pavydi ar kurioms pats pavydi. Arba jaučiasi labai užguiti. Ir atvirkščiai, jeigu vyras moteriai rodys, kad ji laipteliu žemiau, kiek jos irgi kentės? Jaunystėje visos gražios, gudrios kaip lapės, na, bet sako, jei jau keturiasdešimtmetė susirado vyrą ir ištekėjo - ji tikrai šauni moteris. Ar yra toks užsiėmimas kaip užutėkis, kur pati sau viena jaučiatės laiminga ir savanaudė? Gal kai kuriate savo namus? Labai gera būti vienai namuose, paskaityti detektyvą, romaną apie meilę, išsinešti kavos puodelį į sodą, pasvajoti. Ir kalbuosi su savimi... Man gera sutvarkytuose namuose pasikurti židinį, bet daiktų vergė nesu. Nekeičiu baldų kas pusę metų, vyras paniškai bijo interjero remonto. Mūsų namas ir taip šiltas kaip saulė. Kuo žmogus daugiau pasiekia, tuo jis reiklesnis sau ir kitiems, o poreikiai auga. Ko dar tikitės iš gyvenimo? Anūko. Jis turėtų ateiti gegužės mėnesį, sakė, bus berniukas. O šiaip jeigu darbe ko nepadarau, sąžinė graužia, keliu sau reikalavimus, nes jei pats apsileisi - tai ir visi šalia. Planuoju laiką, tampausi knygą, į kurią susirašau darbus, ir vis tiek pabundu ir galvoju, ar kas planų nesujauks, ką dar geriau padarius, kaip laviruoti. Bet kartu ir džiaugiuosi gyvenimu. Nevažiuojate į Indiją ieškoti guru, neieškote sėkmės receptų? Pasikliauju savimi. Universalių sėkmės pamokų nėra, tai nesąmonė. Sako, reikia atsidurti tinkamoje vietoje tinkamu metu, bet sėkmės neužtenka, jeigu nedirbsi. Manau, sėkmę gali pritraukti geras vyras; nuo tvirtos atramos lengviau atsispirti, bet paskui viskas priklauso nuo tavęs. Ištinka tos krizės, kai atrodo, pasaulis pasibaigė, bet įkvepi oro - ir pirmyn. Geriau nusivylimą laikyti savyje, kol įveiksi, nes kitų guodžiamas gali pasijusti tik silpnesnis ir pažeidžiamesnis.

ssŠAULĖ. “Negalėčiau šauti į žvėrį, tačiau mes, moterys, su pneumatiniais šautuvais šaudom į taikinius”, - sakė klaipėdietė ginklų

žinovė Janina Gedrimienė.


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

veidai

"Vakarų ekspresas"

Ingeborga Dapkūnaitė:

11

“Scanpix” nuotr.

“Gyvenimas - trumpas dalykas”

D

augybėje interviu ji spinduliuodama pasakoja apie savo gyvenimą Maskvoje, Vilniuje, Londone, Paryžiuje, Holivude... Apie draugystę su Džonu Malkovičiumi (John Malkovich), pažintį su Džadu Lo (Judas Low), darbą su Tomu Kruzu (Tom Cruise) ar Kevinu Speisiu (Kevin Spacey), apie meilę artimiesiems, pasauliui, žmonėms ir kinui. Ji pasakoja nuoširdžiai, atvirai, negailėdama žodžių, tačiau... beveik nieko nepasakydama apie save. Rytoj I. Dapkūnaitei sukanka 50 metų.

Žurnalistai sako, ji netgi nemėgsta, kai minimos jos biografijos datos, o kolegos - kad ji pilna prieštaringų savybių: griežta ir kilni, neapsakomai darbšti ir sugebanti užmegzti ryšį su reikalingais žmonėmis. “Man sunku vertinti save, - atsako aktorė viename iš gausybės interviu, paklausta, ką ji pati mananti apie save. - Tikriausiai geriausias mano bruožas yra tas, kad aš niekada nelaikau pykčio širdyje. Jeigu norite man priklijuoti etiketę - tai šitokią.” ... Kažkas man sakė, kad “Feisbuke” yra 19 Ingeborgų Dapkūnaičių. Bet tai ne aš. Nors su malonumu paskaitau savo draugus, esu užsiregistravusi kai kuriuose tinkluose, bet ne savo vardu. Noriu likti incognito. Jei būtų mano valia, aš niekada nekalbėčiau apie šeimą. Savo viešą gyvenimą pasirinkau pati, bet mano artimieji jo nesirinko. Norėčiau keliauti po dabartį. Į ateitį taip pat nukeliaučiau su malonumu. O štai į praeitį tikriausiai nenorėčiau vykti - kaip aktorė, ne kartą dalyvavau istoriniuose projektuose, ir krinolinai su aukštomis šukuosenomis manęs daugiau netraukia. Man patinka Maskva. Čia mano darbas, draugai. Myliu Vilnių - tai mano tėvynė. Dievinu Londoną, bet kaip ir kituose dideliuose miestuose, ten gerai, kai turi darbo. Man regis, vienintelis miestas, kuriame galima nedirbti, - tai Paryžius. Ten jau tikrai

šventė, kuri visada su tavimi. Aš turiu didžiulę šeimą, kurią dievinu, ir namai mano ten, kur mano artimieji. Mano sesuo gyvena Prancūzijoje. Kai dirbau Kanų kino festivalio žiuri, ji atvažiavo manęs palaikyti. Apsistojo ne mieste, o netoli esančiame kaimelyje - kad neblaškytų manęs. Tai daug ką pasako. Visuose mano bandymuose, kas asmeniška, kas neasmeniška, vieša, - šeima mane palaiko. Ji visada su manim. Man pasisekė su vyrais - jie niekada nieko iš manęs nereikalavo. Tie, su kuriais aš gyvenau, visada džiaugėsi, kai turėjau įdomaus darbo. Nėra darbo, kurio negalėčiau padaryti. Jeigu kas nors gali, kodėl aš negaliu? Žinoma, neišrasiu kosminio laivo, bet išsiplauti puodelį, išsiurbti kambarį ar susitaisyti skalbyklę - jokių problemų. Man reikia 5-6 valandų miego. Guluosi pirmą nakties, keliuosi septintą ryto. Toks mano idealus tvarkaraštis. Bet galiu pamiegoti dieną, kai filmuojuosi. Paprastai filmavimas tęsiasi 12-13 valandų, ir pusiaudienį galima pusvalandį nusnausti - šventas reikalas. Jeigu kalbėsime apie poilsį, man labiau patinka aktyvus. Bet pernai atradau sau Maldyvus. Su šia vieta man susiję vaikystės prisiminimai. Mano tėvai buvo diplomatai, ir mes gyvenome Ceilone, kai man buvo 10

Kino siurrealistas pats filmų nežiūri ir apie kiną nekalba. Užtat mielai propaguoja transcendentinę meditaciją pagal Maharišio Maheš Jogio metodą.“Oskarui”nominuotas JAV režisierius Deividas Linčas (David Lynch), sukūręs tokius niūrius mistiškus filmus kaip “Mėlynas aksomas”(“Blue Velvet”),“Tvin Pykso miestelis” (“Twin Peaks”) ir“Malholando kelias”(“Mulholland Drive”), sako:“Mirtis mane baugina tuo, kad tai pernelyg didelė permaina. Tačiau senėjimas - įdomus procesas.” Rytoj D. Linčas pasitinka 67-ąjį gimtadienį.

...Nemanau, kad žmonės

suvokia tokį paprastą faktą, jog gyvenime nėra prasmės. Man regis, dėl to žmonėms baisiai nejauku. Matėte, kaip šunys žaidžia svetainėje? Atrodo, jie išties jaučia malonumą. Ridena kamuolį, graužia baldus, šnopuoja ir jaučiasi laimingi. Žmonės sugalvoti lygiai taip pat. Mes turėtume būti visiškai laimingi. Nežinau, kodėl nepavyksta. Mano senelis turėjo gyvenamąjį

metų, bet tada aš į jo grožį nelabai kreipiau dėmesio. Aš retai geriu ir nerūkau. Ne, tėvai man leisdavo viską. Kai augau, leido ir rūkyti, ir gerti - prašom. Tikriausiai todėl nedarau nei vieno, nei kito. Užaugau muzikantų šeimoje. Teta grojo arfa, dėdė - fleita, o močiutė dirbo operos teatre, ji buvo ten viršininkė, valdė visus operos dainininkus, “primas”. Bet manęs niekas nevertė mokytis muzikos. Tėtis su mama daug važinėjo, aš augau su močiute. Visada jaučiau, kad esu mylima: ir tų, kurie išvažiavo, ir tų, su kuriais likau. Komfortas nėra tai, apie ką rodo kinas. Norite gražaus gyvenimo - važiuokite į tropikų salas. Kinas - tai darbas, kūrybinis procesas, nepriklausomai nuo to, kiek pinigų į jį įdėta. Kurti filmus nelengva, bet labai įdomu. Talentas - neobjektyvus reikalas. Jis gali būti, gali nebūti, tai nuo tavęs nepriklauso. O profesionalizmą gali išsiugdyti. Gali dirbti profesionaliai neturėdamas talento. Aš renkuosi vaidmenis, kurie man patinka. Jeigu rinkčiausi dėl kitos priežasties, žinau, kad pasigailėčiau. Nevaidinsiu, nes tai ne mano. Sako, kad egzistuoja trys priežastys, dėl kurių tampama aktoriais: pinigai, meilė, šlovė. Kartu jie būna retai. Dvi - kartais. Aš pasirinkau meilę kaip pagrindinę. Man be jos sunku.

Komfortiškiausia dirbti su prancūzais. Jie pradeda ne nuo šešių ryto, kaip visame pasaulyje, o nuo aštuonių. Paskui stipriai pusryčiauja, paskui pietauja su vynu, o šeštą vakaro jau baigia darbą. Aš taip filmavausi Belgijoje. Jeigu sąžiningai, man nelabai patiko - filmavimas baigėsi, o aš nežinojau, kur save dėti. Buvo nuobodoka. Anksčiau kiekvienas mano rytas prasidėdavo nuo mankštos, dabar užsiimu sunkumų kilnojimu. Kartais darau tempimo pratimus. Viskas priklauso nuo to, ką planuoju dienai. Dėl viso kito - rytą pradedu kaip ir kiti: einu į dušą, geriu kavą, būtinai pusryčiauju, galvoju, ką apsirengti... Mano artimieji niekada manęs nieko neprašo, jie visada sako: “Tu dirbk, mes ateisim, viską padarysim,

Deividas Linčas:

“Senėjimas - įdomus procesas” “Scanpix” nuotr.

ssPLANAI. Deividas Linčas nori surinkti 7 mlrd. dolerių finansuoti transcendentinės meditacijos progra-

mai, kuri, jo manymu, paskatintų pasaulio taiką. Šiais metais jis berods taip pat žada grįžti prie kultinio serialo “Tvin Pyksas” kūrimo. Nors tai oficialiai dar nepatvirtinta, gerbėjai jau džiaugiasi šia žinia. namą su butukais be virtuvių. Vienas gyventojas išsikepė kiaušinienę ant lygintuvo. Ir kas vakarą nusukdavo mašinos anteną, kad niekas nesulaužytų. Aš jaučiau ore tvyrančią baimę. Ji tapo puikus kuras būsimai ugniai. Žvelgiu į pasaulį ir visur matau absurdą. Žmonės nepaliaujamai daro keistus dalykus, tokius keistus, kad mes įprantame jų nebepastebėti. To-

dėl aš mėgstu kavines - ten viskas kaip ant delno. Kai baigėsi “Tvin Pyksas”, pajutau liūdesį. Negalėjau prisiversti palikti jo pasaulio. Buvau įsimylėjęs Lorą Palmer su jos prieštaromis: tviskančią paviršiuje ir mirštančią viduje. Norėjau matyti, kaip ji gyvena, juda, kalba. Cukrus daro mane laimingą ir

įkvepia. Sergu sunkia cukraus priklausomybės forma. Vadinu ją “granuliuota laime”. Meditacija - amžių patikrinta technika negatyvą paversti pozityvu. Yra skirtingos tiesos pažinimo pakopos, ir pats giliausias - transcendentinis. Aš noriu, kad mano filmai būtų vieši, o ne aš.

kaip tau patogiau.” Jie žino, kada palaikyti mane už rankos, kada geriau išvis neliesti, ir su neįtikimu supratingumu žvelgia į mano profesiją. Mano santykiai su tėvais nuostabūs. Močiutė sulaukė 103 metų ir buvo šviesaus proto iki paskutinių gyvenimo dienų. Ji man buvo pavyzdys - ir to, kad netgi šimtas metų prabėga labai greitai, ir to, kad nieko niekada nereikia mokyti. Ji manęs niekada neversdavo ką nors daryti. Kai jai sakydavo: “Tu ją lepini”, ji atsakydavo: “Kai reikės, ji visko išmoks.” Problemų, žinoma, pasitaiko... Ir sunkumų, ir blogų nuotaikų. Bet man regis, neverta į tai koncentruotis. Gyvenimas - labai trumpas dalykas. Iš pasisakymų spaudoje Neturėtumėte per daug domėtis savo filmų likimu. Tai panašu į jūsų vaikų mokyklinį gyvenimą. Turite jiems leisti spręsti patiems, neatsiprašinėti už juos, palaikyti reikalui esant, duoti 10 dolerių ir užsiimti savais reikalais. Kraujo televizijoje buvo visada, bet jis buvo subalansuotas su gėriu. Tada gyvenimas tekėjo lėčiau. O dabar žiniasklaida išpylė ant žmonių tiek, kad šie jau nebepakelia. Aš nesuprantu politikos. Nesuprantu “abiejų pusių” idėjos. Man atrodo, jog kas nors gero, kaip ir kas nors blogo, turi būti kiekvienoje iš pusių. Ir nors visada yra vidurys, į jį kažkaip nekreipiama dėmesio. Sunku tai stebėti - toks jausmas, kad mes nejudame pirmyn. Vienintelis rašytojas, su kuriuo jaučiu giminingą ryšį, yra Kafka. Aš tikrai jį įkertu. Jeigu jis būtų parašęs detektyvinį scenarijų, mielai sukurčiau filmą. Mums atrodo, kad su amžiumi imame suprasti dėsningumus, bet iš tikrųjų tik prarandame vaizduotę. Būdamas vaikas aš suvokiau pasaulį kaip stebuklą. Norėčiau būti tikru vienuoliu. Bet aš turiu silpnybių, ir jos verčia mane skristi į ugnį. Iš pasisakymų spaudoje


12 "Vakarų ekspresas"

K

itaip nei įprasta manyti, pačių seniausių tvirtovių liekanomis gali pasigirti ne Europa, o Azija bei Kaukazas. Išgirdus žodį“tvirtovė”, dažniausiai iškyla asociacijos su viduramžiais, Vakarų Europa, teutonų bei kitais riteriais. Su visu tuo susijusių tvirtovių Europoje - romėniškų ir gotiškų - nors vežimu vežk. O štai jei kalbėtume apie tikrąją senovę, tai žodis“tvirtovė”reikštų pusantros išlikusios sienos arba keletą akmenų. Vieni labai nusivilia pamatę, kad išgarsintoji žymenybė - tik griuvėsiai, o kitiems tas faktas, kad šie griuvėsiai iki šių dienų išliko iš to, kas buvo pastatyta dar iki mūsų eros, sukelia euforiją. Žurnalas“Forbes”išrinko devynias vietas, kuriose galima pamatyti vienaip ar kitaip išlikusias tvirtoves, su kuriomis palyginus viduramžiai - vakarykštė diena.

KLAJONĖS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Seniausios

pasaulio tvirt

vietnamas, Hanojus: Koloa

Ši tvirtovė stūkso ten, kur 207 m. prieš mūsų erą egzistavo Aulako Karalystė. Senųjų Vietnamo genčių įkurtas Aulakas šiandien yra Hanojaus priemiestis. Nuo paskutiniųjų amžių pr. m. e. šiaurinio Vietnamo istorija buvo glaudžiai susijusi su Kinijos istorija, nes ši galinga imperija stipriai paveikė šalies kultūrą ir valstybingumą. Jau 207 m. pr. m. e. Aulaką nukariavo sinizuota Namvieto valstybė, 111 m. pr. m. e. šią prisijungė Han dinastijos Kinija.

Sirija: Alepas

Gruzija, Sagaredžo rajonas: Udžarma

Viename iš pačių seniausių pasaulio miestų Alepe, esančia-

me Sirijoje, - yra to paties pavadinimo tvirtovė. Jos pirmųjų sienų

statyba pradėta 944 mūsų eros metais, o 50 metrų kalva, ant kurios ji stovi, buvo apgyventa jau 3-iajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Tvirtovę statė 13 metų, o paskui tęsėsi didelių užmojų ir klestėjimo - tiek miesto, tiek statinio - periodas. Kai užpuolė grobikai mongolai, Alepo sienos patyrė daug išbandymų. Atstatę ir sutvirtinę jas po pirmojo užpuolimo, 14 amžiuje miesto gyventojai buvo priversti vėl nuo jų gintis. Galiausiai 15 amžiuje mongolai vėl sugrįžo jau su Tamerlanu priešakyje. Be Timūro Didžiojo, tvirtovė išgyveno osmanų užkariavimą, kryžiuočių įsiveržimą ir dar daug ką. O 1828 m. žemės drebėjimas sugriovė Alepą taip smarkiai, kad ją atstatinėja iki šiol.

Ukraina, Krymas, Sudakas: Asandra

Udžarma yra kaimas Sagaredžo minicipalitete, esančiame kelyje iš Tbilisio į Telavį. Senų senovėje tai buvo miestas-tvirtovė, Kartlio valstybės dalis. Nors kone visą Gruziją galima laikyti archeologijos draustiniu, Udžarmos tvirtovė - ypatinga. Ją įkūrė karalius Aspagūras, arba Varaz Bakūras, 3-iajame amžiuje prieš mūsų erą. 10-ajame amžiuje tvirtovė buvo sugriauta arabų ir 12 a. atstatyta.

Netoli nuo Sudako stūkso Karaul-Oba kalnas. Jo papėdėje yra Asandros tvirtovės sienų griuvėsiai - gali būti, kad tai seniausia Krymo teritorijoje tvirtovė. Ji pavadinta Bosporo karaliaus Asandro vardu. Karalius Asandras 46 metais prieš mūsų erą visiškai užgrobė valdžią Bosporo Karalystėje po to, kai prieš jį buvęs valdovas Farnakas neapdairiai išsirinko jį savo vietininku, o pats išvyko į Romą. Istorikai mano, kad būtent Asandras pradėjo šios tvirtovės statybą. Ji buvo būtina Bosporo Karalystei apsiginti nuo jūrų piratų. Maždaug 2500 kv. m tvirtovės teritorijoje buvo įsikūręs maždaug 100 žmonių garnizonas. Keistas dalykas: nepaisant tvirtovės liekanų dydžio, jos buvo rastos tik 1982 metais.


"Vakarų ekspresas" 13

KLAJONĖS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

Uzbekija, Karakalpakija: Džanbas Kala

ovės

Karakalpakija yra autonominė respublika Vakarų Uzbekijoje, prie Aralo jūros, karakalpakų tautos tėvynė. Sostinė - Nukusas. Chorezmas, galinga senovės valstybė, užėmė teritorijas, kurios priklauso dabartinei Uzbekijai, Karakalpakijai ir Turkmėnijai. Iki tol, kai 5 amžiuje sostinė buvo perkelta į Urgenčą (mūsų dienomis - Turkmėnijos miestas), Chorezmo centras buvo išsidėstęs Karakalpakijos žemėse. Ten, Elikalo rajone, ir susitelkę daugiausiai išlikusių ankstyvojo Chorezmo statinių. Elikalas, beje, reiškia “penkiasdešimt tvirtovių”. Tiek jų, žinoma, čia

nesuskaičiuosi, bet apskritai archeologinių objektų šioje srityje yar apie tris šimtus. Daugelis iš jų - zoroastrizmo (religija, 6 amžiuje pr. m. e. susiformavusi Baktrijoje ir paplitusi dabartinio Irano

teritorijoje; seniausia žinoma monoteistinė religija, kurios pradininku laikomas Zaratustra. - Red. past.) paminklai, kaip antai Džanbas Kala, kurio gyventojai išpažino šią religiją. Pastatyta 4-ajame am-

žiuje prieš mūsų erą, tvirtovė buvo gyvenama iki 1-ojo mūsų eros amžiaus, kai, mokslininkų duomenimis, jos gyventojai buvo paimti į nelaisvę ir sunaikinti klajoklių.

Armėnija, Jerevanas: Erebuni Erebunis - tvirtovė ir miestas dabartinio Jerevano vietoje, buvo pastatytas klestint Urartų valstybei - 782 metais prieš mūsų erą. Tuomet Artimuosiuose Rytuose stipresnės valstybės už ją nebuvo. Karalius Urartu Argištis vis plėtė savo karalystės teritoriją užkariaudamas kaimynines žemes, įskaitant Ararato slėnį. Urartų galybę pakirto asirai, tačiau Erebunis, kaip ir Teišebainis - kitas urartiečių miestas-tvirtovė, kurios griuvėsiai taip pat yra Armėnijoje, - išgyveno ilgą urartiečių ir asirų kovos istoriją. Urartų Karalystę sunaikino stepių gentys. Erebunis pasidavė be kovos: urartiečiai ją tiesiog paliko bėgdami iš Teišebainio. Palikuonims tai atrodo geras poelgis, mat Erebunio, kitaip nei Teišebainio, niekas nešturmavo ir nedegino, išliko netgi piešiniai ant tvirtovės sienų.

Bolivija, Chung Maya slėnis: Inkataka

Jungtinė Karalystė, Dorsetas: Meidenas

Šios liekanos archeologų buvo aptiktos visai neseniai - 2012 metų balandį Ilimanio kalnų rajone, tačiau liekanomis jas vadinti tiesiog nekorektiška, mat jos išsilaikė puikiai. Be to, jos nesusijusios nė su viena iš mums žinomų senųjų civilizacijų. Radinys - ne tik tvirtovė, bet ir keletas statinių, tarp kurių - šventovė, - šioje vietovėje gyvenantiems indėnams nebuvo didelis siurprizas: jiems šios citadelės egzistavimas buvo seniai žinomas. Mokslininkai kol kas mano, kad civilizacija, kurios atstovai pastatė šią tvirtovę, Andų kultūrų istorijoje yra tarp inkų ir prieš juos buvusių tihuanakų. Neištirtą kultūrą pavadino upės, kurios slėnyje atrastos jos liekanos, - Chung Maya.

Meideno tvirtovės (angl. Maiden Castle) istorija prasidėjo dar geležies amžiuje (1200-700 m. pr. m. e.), tad priskirti ją prie tvirtovių galima tik sąlygiškai. Iš tikrųjų tai žmonių pastatytai neolito laikotarpio gynybiniai grioviai ir pylimai, kurie buvo ne vieną epochą tobulinti. Antroji Maideno gyventojų karta į šias vietas atėjo apie 20 amžių iki Kristaus. Jų jėgomis pylimai pailgėjo iki 546 metrų, tačiau perstačiusi Meideno

s Bolivijos indėnai. s Ukraina, Krymas, Sudako panorama.

miestą, ši generacija greitai ją paliko. Trečioji Meideno gyventojų pamaina atsirado apie 3-iąjį amžių prieš mūsų erą. Tada buvo padaryti medžio sutvirtinimai, o vėliau, 1 amžiuje - iš akmens. Netrukus Meideną užpuolė romėnai. Jie sunaikino gyventojus, apsigyveno patys ir pastatė Meidene tikrą pilį. Iki mūsų dienų, tiesa, ji neištraukė.

Parengė Aras MASIULIS

“Scanpix”, wikimedia.org


14 "Vakarų ekspresas"

A

pie tokį amžių įprasta sakyti: kritinis, sunkus, pereinamasis... Kodėl? Ir kaip jį kuo lengviau išgyventi? Kas su žmogumi vyksta sulaukus 12-13 metų - amžiaus, kuris laikomas paauglystės pradžia? Visiškai gali būti, kad toliau aprašomi požymiai niekada nebuvo būdingi jums patiems arba dabar nepasireiškia jūsų vaikams. Žmonės skirtingi, nes kiekvieno jų raida - unikali. Kiekvieno iš mūsų “Aš” nukeliauja vis kitokia trajektorija. Tačiau šis faktas neatmeta galimybės, jog esama tipiškų, bendrų žmogaus raidos dėsningumų, būdingų skirtingiems individams. Juos čia ir aptarsime.

ŠIAPUS SLENKSČIO

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

atsiliepti ir mokslams.

Nebe vaikas 12-13 metų žmogui ne taip paprasta ištverti šią fiziologinę audrą organizme ir emocinę - širdyje. Tokiu metu ima traukti priešinga lytis: tai pirmosios meilės metas. Be to, kyla sudėtingi egzistenciniai klausimai: “Kas aš? Koks aš? Koks turėčiau būti? Kokį mane mato kiti?”... Apima jausmas, jog nebesi tas vakarykštis vaikas. Tai pirmasis toks jausmas gyvenime... Ir jis nuolat stiprėja. Veidrodyje mes matome nebe vaiką, o būtybę su vis ryškėjančiais suaugusio žmogaus požymiais. Kiek nepasitenkinimo ir netgi skausmo gali sukelti tam tikri išvaizdos ypatumai..!

Kartais, kritikuodami suaugusiuosius, mes tik ginamės nuo jų kritikos puldami pirmi. Paauglystėje žmogus juk išgirsti tiek priekaištų iš tėvų ir mokytojų, kad kartais nejučia imi gintis puldamas pirmas... “Tu visai nemoki dažytis (šukuotis, rengtis)”, - kartais sakome mamai. “Geriau jau nusišauti nei skaityti tavo peršamas knygas”, - pareiškiame tėvui. Atmetame daug ką, kas brangu ir svarbu tėvams, dažnai nelogiškai ir neargumentuotai: “Nepatinka, ir viskas.” Toks elgesys - irgi simbolinis: kad taptume suaugę, iš pradžių turime paneigti savyje vaiką. Kitaip tariant, atsisakyti vaikiškų elgsenos modelių, vakarykščio bendravimo

Turiu teisę! Būdami trylikos, pradedame manyti, jog turime teisę pretenduoti į kitokius santykius su vyresniaisiais: į suaugusių žmonių santykius. Mes norėtume, kad tam tikri gyvenimo aspektai būtų palikti mūsų valiai (aplinkiniai nesikištų), tad dažnai savo požiūrį, nesutampantį su tėvų ar kitų žmonių požiūriu, išreiškiame piktai ir kategoriškai. Kitaip tariant, esame pasiryžęs už savo (suaugusio

Kas vyksta? Paauglystė prasideda nuo 11-12 metų. Šiame amžiaus tarpsnyje galima išskirti dvi fazes: 12-15 m. ir 15-17 m. Pirmoji fazė dažnai būna susijusi su staigiais žmogaus charakterio pokyčiais. Kai kurie bruožai paaštrėja ir dažnai netgi tampa atstumiantys. Šiuo periodu žmogus patiria audringus išgyvenimus. Jo emocijos gali būti tokios prieštaringos, jog sunku įsivaizduoti, kaip jos apskritai gali egzistuoti vienu metu. Mes mylime savo tėvus (kaipgi kitaip?) ir kartais jų nekenčiame todėl dažnai būname jiems šiurkštūs, netgi įžeidinėjame. Nėra lengva su jais sutarti: jie sukelia tiek prieštaringų jausmų... Pyktį, švelnumą, skausmą, gėdą... Kritikuodami tėvus jaučiame ir pasitenkinimą, ir baimę būti atstumti. Mes norime, kad tėvai mus suprastų ir priimtų, tačiau jiems tai irgi ne visada lengvai sekasi - juk vaiko puolimas tėvus labai žeidžia. Būdami paaugliai, mes žavimės savimi - ir tuo pat metu kamuojamės dėl savo trūkumų. Gėdijamės to, kuo skiriamės nuo savo bendraamžių, ir jaučiame nusivylimą, jei kas nors pasako, jog esame tarpusavy panašūs.

Kodėl tai vyksta? Visa tai vyksta todėl, kad paauglio organizmas persitvarko: juk būtent dabar prasideda žmogaus lytinis brendimas; beje, mergaičių - maždaug pusantrų metų anksčiau nei berniukų (fiziologinė raida susilygina maždaug 17-18 metais). Nenuostabu, kad kartais sukasi galva, daužosi širdis, tai pakyla, tai krenta spaudimas, muša karštis, dingsta apetitas. Šie biologiniai reiškiniai gali blogai

Kai tau 13 metų... Savęs, kaip suaugusio žmogaus, suvokimas daro įtaką ir elgesiui, bendravimui su kitais žmonėmis. Todėl labai sunku priimti iš suaugusiųjų požiūrį į save kaip į vis dar “mažą vaikelį”. Būtent todėl šiuo periodu iš mūsų prasiveržia šiurkštumas, užsispyrimas, uždarumas. Šitaip mes stengiamės įrodyti savo teisę į savarankiškumą ir nepriklausomybę nuo išorinių nurodymų.

Didieji kritikai Kad pradėtume savarankišką gyvenimą ir rastume pasaulyje savo vietą, žinia, turime įvertinti jį kritiškai. Palaipsniui įveikdami priklausomybę nuo tėvų nuomonės - mokomės suaugti.

būdo - šeimoje ir su kitais žmonėmis. Juk mes negalime savo gyvenimo gyventi “pagal kitų nuomonę”, turime patys nuspręsti, kas mums svarbu, o kas ne. Kartais, kritikuodami suaugusiuosius, mes tik ginamės nuo jų kritikos puldami pirmi. Paauglystėje žmogus juk išgirsti tiek priekaištų iš tėvų ir mokytojų, kad kartais nejučia imi gintis puldamas pirmas... Žinoma, emocijų užgniaužti nereikia: nuslopinti negatyvūs jausmai gali peraugti į saviagresiją arba depresiją, nekonstruktyvią savikritiką. Geresnė išeitis - mokytis argumentuoti savo pastabas ir neperžengti mandagumo ribų išsakant savo nuomonę suaugusiesiems.

žmogaus) teises kautis kaip liūtai. Ar tas jausmas, jog tapai suaugęs, atspindi realią vidinę brandą?

Palikę žaislus Tiesa ta, kad mes jau žengėme žingsnį iš vaikų kambario ir palikome jame nebereikalingus žaisliukus. Bet ar peržengėme slenkstį į suaugusiųjų pasaulį? Suaugusiųjų pasaulis pasižymi dviejų svarbiausių dalykų suvokimu: pasirinkimo, kaip elgtis, laisve ir atsakomybe už savo pasirinkimą. Prisiminkime, su kokia aistra, būdami trylikos, mes įrodinėjome tėvams: “Aš turiu tokią teisę!” Nesusimąstydami, kad siekis “turėti teisę” visai nesusijęs su pasirengimu

atsakyti už tai, ką darai. Tai irgi paaugliško amžiaus paradoksas. Neverta dėl to jaustis kaltiems: juk tikrosios atsakomybės pamokos - dar ateityje. Trylikamečio noras tapti ir atrodyti suaugusiam pasireiškia ir siekiu būti šiuolaikiškam. Kartais šis troškimas virsta nuožmia kova su viskuo, kas sena. Vertinimų kategoriškumas, kritiškumas ir autoritetų neigimas, naujų (dažniausiai - muzikos) dievukų garbinimas ir idealizavimas (užmerkiant akis prieš jų trūkumus) - visa tai daugiau ar mažiau būdinga visiems paaugliams.

Į atvirus vandenis Viena vertus, kai sulaukiame 13 metų, siekiame atsiskirti nuo suaugusiųjų, trokštame autonomijos; kita vertus - mums labai reikia geraširdžio, ramaus ir protingo draugo, kuris nemoralizuodamas ir nepamokslaudamas galėtų padėti. O pagalba reikalinga sprendžiant įvairiausias gyvenimiškas problemas - logines, etines, socialines, asmenines... Ar jūs turėjote tuo metu vyresnį draugą, kuris padėjo įveikti sunkumus? Jeigu ne - tuomet plaukėte ieškoti sprendimų į atvirus vandenis... Vis dėlto šiame vandenyne nesame vieni. Mes turime komandą savo bendraamžius. Ir nors ne visi, būdami trylikos, skaitėme Antuaną de Sent Egziuperi (kai kurie iš mūsų išvis nieko nenorėjome skaityti), tikriausiai kiekvienas būtume pasirašę po šiais prancūzų rašytojo žodžiais: “Vienintelė tikra prabanga tai žmonių bendravimo prabanga.” Šią prabangą vertinome labiausiai. Juk būtent bendraamžių grupėje galėjome rasti tai, ko trūko bendraujant su tėvais: pripažinimą, jog esi suaugęs ir turi teisę būti nepriklausomas. Iš čia išplaukia dar vienas aptariamo amžiaus paradoksas: paauglystėje ypač vertiname nepriklausomybę, tačiau tuo pat metu esame labai priklausomi nuo bendraamžių nuomonės apie save... Bendraamžių grupėje gauname tų žinių, tos informacijos apie gyvenimą, kurios negalime gauti iš savo tėvų namuose, iš mokytojų - mokykloje. Jie ne visada pasiruošę su mumis kalbėtis apie tai, kas mus domina sulaukus 13 metų - tad ieškome informacijos pas draugus. Tai normalu. Svarbu, kad šią informaciją sugebėtume įvertinti kritiškai ir turėtume savo nepriklausomą nuomonę. Tai vienas ryškiausių požymių, jog išties tampi suaugęs.

Kaip pasakyti vaikui apie finansines problemas? Sumišimas ir apmaudas dažnai trukdo tėvams pasakyti atžalai apie savo finansinius sunkumus. Tačiau vaikams šios bėdos nėra svarbesnės už atmosferą šeimoje, teigia psichologai. Atleidimas iš darbo, atlyginimo sumažinimas, skyrybos, - įvairios situacijos verčia suaugusiuosius keisti įprastą šeimos gyvenimo ritmą. Mes peržiūrime išlaidų eilutes ir kažko jau nebegalime leisti sau arba vaikams - tai skausminga. Pokalbį su vaiku šia nelengva tema geriau pradėti, kai pirmosios stiprios emocijos aprims. Vaikai, ypač maži, jautriai rea-

ssVAIKO saugumo jausmas

priklauso ne nuo šeimos mėnesio pajamų, o nuo tėvų gyvenimiškų nuostatų ir poelgių. guoja į mūsų nuotaiką: juos greičiau išgąsdins intonacija nei pati žodžių prasmė. Paklauskite savęs: “Ko aš dabar bijau labiausiai?” Kas gali nutikti blogiausio, jeigu situacija greitai

nepasikeis?” Taip jums bus lengviau įvertinti realų problemos mastą - juk permainų baimė, nepasitikėjimas savimi trukdo mums matyti situaciją objektyviai. Vaikus baugina ne jų gyvenimo lygio kritimas, o pirmiausiai tėvų nusivylimas ir bejėgiškumas. Jie gali pakentėti ir be naujo mobiliojo telefono modelio ar atostogų stovykloje, tačiau be tos atramos, kurios tikisi iš tėvų, jūsų atžaloms ištverti tikrai per sunku.

Ne nusiminti, o veikti 1. Kalbėkite ramiai ir sąžiningai, tai padės vaikui suvokti padėtį kaip nemalonią, bet ne katastrofišką.

2. Su paaugliu kartu aptarkite, kaip nuo šiol bus skirstomas šeimos biudžetas ir kokių pastangų tai pareikalaus iš kiekvieno. 3. Ikimokyklinukui taip pat vertėtų aiškiai pranešti, kas iš jo įprastų pramogų liks, o ko teks atsisakyti.

Vaikus baugina ne jų gyvenimo lygio kritimas, o tėvų bejėgiškumas.

Vaikai labai brangina mūsų pasitikėjimą, tad didžiuosis pasijutę visateisiais šeimos reikalų dalyviais. Vaikui svarbu žinoti, kad tėvai aktyviai reaguoja į įvykius ir nepasiduoda situacijai. Permainos į gera pačios neįvyks, reikia veikti, o ne nusiminti arba visko atsisakyti. Tėvas prarado darbą - bet jis ieško kito ir naujas aplinkybes priima ne kaip žlugimą, o kaip iššūkį, galimybę užsiimti kitokia, galbūt įdomesne veikla. Vaikų tikrumas dėl rytdienos priklauso nuo mūsų gyvenimiškų nuostatų ir poelgių, o ne nuo šeimos mėnesio pajamų.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

"Vakarų ekspresas" 15

šiapus slenksčio

klauskite@ve.lt

ssVilma MAŽEIKIENĖ, psi-

chologė psichoterapeutė

Pirmą žingsnį jau padarėte Sveiki. Jūsų situacija Jums turbūt atrodo beviltiška ir kelia bejėgiškumo jausmus. Jūs jaučiatės be galo vienišas ir izoliuotas. Ir tai normalu, kol aktyviai neieškosite pagalbos. Pirmą žingsnį jau padarėte - parašėte į redakciją ir pasidalinote su mumis savo skausmu bei problemomis. Jums tik 13 metų, tad dėkojame už drąsą ir pasitikėjimą.

Gaila, kad vaikams reikia taip anksti suaugti ir būti tėvais savo tėvams. Jūs daug ką galite padaryti, bet reikia atsikratyti vaiko-paauglio vaidmens ir truputį anksčiau suaugti, kad padėtumėte mamai ir, aišku, tėčiui, nes nevaldoma jo agresija - tai nevisavertiškumo, neišspręstų psichologinių, o gal jau psichinių problemų padarinys. Šiaip ar taip, jokie suaugusiųjų konfliktai bei nesutarimai neturi būti sprendžiami smurtaujant. Dėl to neturi kentėti šeimoje augantys vaikai. Atminkite: Jūs nesate kaltas dėl nesusiklosčiusių tėvų tarpusavio santykių, nesate kaltas, kad tėčiui nesiseka gyvenime, nesate kaltas, kad mušama Jūsų mama. Tai suaugusiųjų nemokėjimas įveikti savo asmeninių sunkumų. Gaila, kad visa tai Jums tenka matyti, bet tikiuosi, kad Jūs nepasiduosite. Kad ir kokia būtų ši situacija - tegu ji tik dvasiškai sustiprina Jus. Sakoma, kad žuvėdros - tai žmonių svajonės. Noriu palinkėti, kad Jūs turėtumėte savo svajonę,

“Fotolia”

“Laba diena. Man 13 metų. Mano tėvai labai pykstasi. Nežinau, ką man daryti. Mano tėtis muša mamą, o pats beveik nieko nedirba. Mano manymu, jie pykstasi dėl mano tėčio tėvų, nes jo tėvai labai iškoliojo mano mamą. Kuo galite, padėkite ar patarkite, ką daryti. A.”

ssPALIKIMAS. Vaikas iš tėvų paveldi ne tik akių spalvą ar kitokį fizinį panašumą. Į savo gyvenimą jis atsineš ir mamos nesugebėjimą pasipriešinti spaudimui, o iš tėvo - agresiją kaip būdą spręsti kylančius nesutarimus.

“Mano tėtis skriaudžia mamą...” Pagalba telefonu

Vaikai nėra kalti dėl blogų tėvų santykių ar dėl to, kad jiems nesiseka gyvenime. Tai suaugusiųjų nemokėjimas įveikti savo asmeninių sunkumų. Turbūt koks pašalietis, pasiskaitęs Jūsų istoriją, lepteltų: “Ir ką gi tas vaikis gali padaryti?” Aš jam paprieštaraučiau sakydama: “Gana daug.” Pirmiausiai - reikia drąsiai prabilti apie tai, kas dedasi Jūsų šeimoje, t. y. apie smurtą prieš mamą. Jokiu būdu netylėkite ir neslėpkite to, nes daugumos tokių šeimų didžiausia bėda ir yra ta, kad jos slepia nuo aplinkinių tiesą. Tad, savaime aišku, kitiems yra sunku padėti. Kas gali būti tie kiti žmonės? Patys įvairiausi: nuo kaimyno iki tetos, senelių ir kitų artimųjų. Jei ir jie lieka abejingi Jūsų pasakojimams, yra mokykla. Nereikėtų bijoti nueiti pas klasės auklėtoją ar mokyklos socialinę pedagogę. Socialinė pedagogė yra tas žmogus mokykloje, kuri kaip tik ir padeda vaikams bei paaugliams tokiais klausimais, bendradarbiauja, reikalui esant, su kitomis įstaigomis, kurios gina vaikų bei paauglių teises, pirmiausiai - teisę gyventi saugioje aplinkoje tiek fizine, tiek psichologine prasme. Taip pat norėtųsi Jums pasakyti, kad dabar už buitinį smurtą prieš kitą asmenį yra baudžiama pagal įstatymus. Ir jūsų tėtis gali būti nubaustas už mamos mušimą, jei smurto metu būtų iškviesta policija. Jei Jūsų mamai neužtenka drąsos barnio metu išsikviesti policijos pareigūnų, tai galite padaryti ir Jūs.

subrandintą širdyje. Tegu ji laisvai sklando ore ir tegu niekas negali jos sutrypti. Saugokite ją, niekada jos neišduokite, ir būsite pats laimingiausias žmogus. O po daugelio metų šį košmarą prisiminsite kaip sapną.

Antras žingsnis

Gali paskambinti į centrą tel. (8 46) 350099, mob. 8 618 01464 arba į Psichologinės pagalbos tarnybą: Jaunimo linija (budi savanoriai) - 8 800 28888 (I-VII visą parą); Vaikų linija (budi savanoriai profesionalai) - 116 111 (I-VII 11-21 val.); Rusų kalba (pagalba skirta paaugliams ir jaunimui) - 8 800 77277 (I-V 16-20 val.); Pagalbos moterims linija (budi profesionalai, savanoriai) - 8 800 66366 (I-VII 10-21 val.)

Pagalba internetu www.vaikulinija.lt (atsako per 2 dienas); www.jaunimolinija.lt/laiskai (atsako per 2 dienas); pagalba@moteriai.lt (atsako per tris dienas).

Esantiems šalia: kaip atpažinti signalus ssK la ipė dos socialinės ir

psichologinės pagalbos centro Specializuotos pagalbos centro socialinė darbuotoja Odeta Skirmantaitė.

Noriu padėkoti Tau už nuoširdų laišką. Labai svarbu, kad ieškai pagalbos. Laukiame Tavęs ir Tavo šeimos Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centre, kur galėsime nuoširdžiai pasikalbėti, aptarti galimus problemos sprendimo būdus, pasikonsultuoti su specialistais. Mūsų centro adresas - Smilčių g. 6 (Melnragė). Jis dirba nuo pirmadienio iki penktadienio 9-17 val.

Kaip aplinkiniams suaugusiems žmonėms (klasės auklėtojui, kaimynui, giminaičiui, šeimos draugui) atpažinti, kad vaikas yra smurto šeimoje liudytojas? Ar esama kokių nors elgesio požymių? Kaip elgtis atpažinus? Vaikas, matantis smurtą savo šeimoje, patiria psichologinį stresą ir įtampą. Vienas iš signalų gali būti bloga nuotaika, kuri pasireiškia bejėgiškumu, liūdesiu, pykčiu, nerimu, nesaugumo jausmu, nepasitikėjimu kitais žmonėmis, ypač vyriškąja lytimi. Dar vienas signalas gali būti, kai vaikas nebenori užsiimti savo mėgiama veikla, bendrauti su draugais, atlikti savo pareigas, pvz. nebeatlie-

ka namų darbų. Išduoti patiriamą arba matomą smurtą gali ir kūno kalba: susigūžimas, sukryžiuotos rankos ir kojos, krūptelėjimai pakėlus balso toną, taip pat agresyvus vaiko elgesys. Jeigu įtariate, kad vaikas gali patirti arba būti smurto artimoje aplinkoje liudytojas, pasikalbėkite su juo apie tai. Pasakykite, kad iš tam tikrų ženklų pastebite pasikeitusį jo elgesį ir norite žinoti, kas vyksta. Svarbu padrąsinti vaiką kalbėti, nes pasakyti apie savo šeimos sunkumus jam gali būti gėda ir baisu. Taip pat pasiūlykite jam reikiamą pagalbą. Kaip vaikystėje matyti vaizdai, kaip tėvas muša mamą, paveiks žmogaus asmenybę? Kokių sunkumų jis gali turėti? Ar tiesa, kad vaikai, matę smurtą tėvų santykiuose, turės tų pačių problemų suaugę? Tai gali išaugti į nevisavertiškumo kompleksą, baimę kurti šeimos santykius arba priešingai - norą

kurti tokį patį šeimos modelį, koks buvo ir jo šeimos. Žmonės, kurie vaikystėje patyrė arba matė smurtą šeimoje, suaugę linkę nepasitikėti savimi, dažnai kaltina save, yra uždari, o savo galią sustiprina valdydami kitus žmones. Tam galima užkirsti kelią, jeigu šeima įvardins savo problemą ir imsis veiksmų ją sprendžiant. Svarbu, kad šeima šiame kelyje neliktų viena ir kreiptųsi pagalbos. Specializuotos pagalbos centre suteikiama nemokama socialinė, psichologinė ir teisinė pagalba.

Ir aukai, ir smurtautojui reikalinga skubi kompleksinė pagalba.

Verta žinoti Smurtauja prieš kitus tie žmonės, kurie:  patys patiria smurtą;  yra patyrę smurtą vaikystėje;  smurtas buvo įprastas ir skatinamas elgesio modelis artimoje aplinkoje: pavyzdžiui, vaikystėje ar paauglystėje turėdavo gintis ir ginti motiną, brolius, seseris nuo smurtaujančio tėvo; sumušęs tėvą susilaukdavo pagyrimo;  smurtautojas buvo (yra) vienintelis artimas ir mylimas žmogus, autoritetas;  yra ištikti psichologinės krizės (įvairių aplinkybių nulemti asmenybės sutrikimai: emocinis nestabilumas ir pan.);  turi įsigalėjusias klaidingas nuostatas, pavyzdžiui, kad fizinė jėga yra galios įrodymas, pranašumas prieš kitus. Keisti smurtautojo elgesį - ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis specialių žinių ir paties smurtautojo pastangų bei motyvacijos. Būtina keisti smurtautojo savivoką (požiūrį į save) ir išmokyti naujų įgūdžių. Pagrindiniai smurtaujančiųjų elgesio keitimo uždaviniai: mokyti atpažinti savo jausmus, reakcijas, analizuoti netinkamus elgesio būdus, galimas jo priežastis bei pasekmes.


16"Vakarų ekspresas"

H. Džekmanas įeina pro stiklines restorano duris likus penkioms minutėms iki sutarto interviu laiko. Jis šypsosi priėjusiam metrdoteliui ir nesiveržia atsisėsti ten, kur būtų mažiau matomas. Nepasakoja padavėjai, ko niekada ir nė už ką nevalgo; pažvelgęs į meniu, užsisako omleto su daržovėmis. J. Džekmenas nepasideda priešais save nei telefono, nei planšetės. Galbūt jų net neturi, nes per visą susitikimo laiką jam niekas nepaskambina. Tai keista. Juk jis - žvaigždė.

“Scanpix” nuotr.

F

ilme“Vargdieniai”jis vaidina kilnų herojų. Tokiu daugelis jį laiko ne tik ekrane. Hju Džekmenas (Hugh Jackman) niekada nekelia balso, nedemonstruoja žvaigždiško nepasitenkinimo, nesivežioja su savimi asmeninio stilisto ir nepalieka nė vieno jam skirto klausimo be atsakymo. Jis niekada neužtrunka darbe: jam visuomet reikia kur nors nuvežti vaikus - į mokyklą, būrelį, treniruotę... Visada pasisveikina pirmas, sustoja, jeigu paprašo fotografai, praleidžia į priekį palydovą ir jau 20 metų medituoja du kartus per savaitę.“Aš neanalizuoju savęs. Gyvenu, kaip man sako jausmai”, - interviu žurnalui “Psychologies”teigia australų aktorius,“Oskarui”nominuoto filmo“Vargdieniai”žvaigždė.

VARDAI

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis s AUKSINIS. Hju

Džekmenas už vaidmenį filme “Vargdieniai” praėjusią savaitę buvo apdovanotas “Auksiniu gaubliu” kaip geriausias aktorius komedijos ar miuziklo kategorijoje.

Hju Džekmenas:

tarsi manija. Patirti stiprių jausmų jums teko gana anksti. Motina paliko jus su broliais, kai buvote vos aštuonerių metų... Taip, mama tada išsiskyrė su tėvu ir sugrįžo į Angliją. Ji išsivežė seseris, o mes, trys berniukai, likome su tėčiu. Bet žinote, sunkiausia buvo ne tai, kad mama išvažiavo, o jausmas, kad į tave žiūri kaip į katastrofos auką: štai - jį pametė motina... Tiesa, po keleto metų, kai man buvo 12 metų, tėvai bandė vėl susieiti. Iki 13-os metų tikėjausi, kad jiems pavyks. O paskui supratau, kad to nebus niekada. Kas jums padėjo ištverti šį atradimą? Tikriausiai sąžiningumas. Prisipažinti sau, kad tavo viltims nelemta išsipildyti - tai reiškia būti sąžiningam sau. Naudinga suvokti, kad ne viskas gyvenime yra tau pavaldu. Ne viskas - užtat tavo gyvenimas priklauso tau. Kvaila ką nors kaltinti - tėtį, mamą, jų santykius, poelgius... Kaltindamas kitą tu velkiesi savo gyvenimo uodegoje. Atsisakai už jį atsakyti. Tačiau kad ir kaip keistai tai skambėtų, man niekada net nekilo mintis, kad mama manęs nemyli. Galiausiai apsipratau, kad ji atvyksta kartą per pusmetį trims savaitėms, o paskui vėl išvažiuoja. Visa tai ir yra gyvenimas - išsiskyrimai, susitikimai... Kai tai supratau, pajutau: mama pateko į sunkią istoriją ir išsikapstė iš jos kaip sugebėjo. Dabar supran-

“Gyvenu, kaip man sako

Užima pirmąją vietą geidžiamiausių pasaulio vyrų sąraše (pagal žurnalą “People”). Tačiau H. Džekmenas - vienas iš ištikimiausių vyrų žemėje: 18 metų darnios santuo-

kos su gerokai vyresne moterimi. Puikus tėvas dviem įvaikiams. Bene ryškiausias “Oskaro” ceremonijos vedėjas. Be to, jis pilnas pa-

s VAIKAI. H. Džekmeno žmona Debora su įvaikiais Oskaru ir Ava.

siryžimo būti teisingas. Visi, kurie kada nors yra turėję su jumis reikalų, kalba apie jus be galo susižavėję. Ką jūs pats apie save galvojate? Tikriausiai būtų sąžininga pasakyti, kad aš išvis apie save negalvoju. Kitaip tariant, neanalizuoju savęs. Gyvenu, kaip man sako jausmai. Išeitų, jog jausmai be galo kilnūs – meilės, teisingumo, pareigos... Žiūrint iš šalies, sunku įsivaizduoti, kad esate, pavyzdžiui, kam nors pavydėjęs. Na, ką jūs - žinoma, esu pavydėjęs! - juokiasi. - Ir, beje, vis dar pavydžiu - savo draugui Džonui Travoltai (John Travolta). Jis turi... kaip čia pasakius... tokio gyvenimiško lengvumo, pasižymi tokiu sugebėjimu neapsunkinti gyvenimo sau ir kitiems. Jis viešėjo pas mane Melburne ir mes bare surengėme karaokės vakarėlį. Nėriausi iš kailio, kad negėdingai padainuočiau “Vasaros naktis” iš “Briliantino”, o jis kuo nuostabiausiai atliko Denio partiją sėdėdamas savo krėsle, rūkydamas cigarą ir gurkšnodamas viskį. Aš pavydžiu jam šios savybės - gyventi atsilošus krėsle. Pavydžiu to atsipalaidavimo. Sibaritiškumo (sibaritas - išlepęs, dykaduonis, prabangos išpaikintas žmogus. Red. past.) Man tai nepasiekiama. O kaip jūs gyvenate? Aš nuolatos... palaikau formą. Tarsi būčiau kovinės parengties. Ne, nelaukiu smūgio... bet visada jaučiu atsakomybę. Už ką? Už viską! Už šeimą. Už vaikus. Už savo vaidmenis. Už tą vaidmenį, kurį vai-

s “VARGDIENIUOSE” Hju Džekmenas atliko patį dramatiš-

kiausią vaidmenį savo karjeroje. Dėl Žano Valžano jis atsisakė savo vakarykščio aktorinio įvaizdžio - ir gyvuliškos iksmeno galios, ir velniško aristokrato žavesio.

dinu gyvenime. Aš, pavyzdžiui, manau, kad, uždirbęs tiek daug pinigų, per mažai gero padariau dėl kitų. Juk mes visi turime atsakyti už savo poelgius... Na, ir už jausmus šiek tiek irgi. Aš vis dėlto stengiuosi neįsileisti į save blogų jausmų - jie tiesiog nekonstruktyvūs. O aš žinau, jog turiu tokį bruožą - atsiduoti jausmui visiškai. Tai

Naudinga suvokti, kad ne viskas gyvenime yra tau pavaldu. Užtat gyvenimas priklauso tau.

tu, kad ji išgyveno depresiją; kai kuriuos sprendimus už ją tarsi priėmė kitas žmogus. Iš tiesų: penki vaikai, emigracija iš Britanijos, visi artimieji palikti ten, reikia atsakyti už save, kurti naują gyvenimą naujoje vietoje... Nebuvo kas ją palaiko, tėvas amžinai dirbo, važinėjo, - vis dėlto reikėjo išmaitinti šešias burnas. Jai tikrai reikėjo nukirsti šį mazgą... to negalėjimo gyventi taip, kaip ji buvo priversta gyventi. Ar jūs vėliau kalbėjotės su ja apie tai? Žinoma. Ji pati man pasiūlė klausti ko tik noriu, kai būdamas 14-os metų ėmiau reguliariai važinėti į Londoną pas ją ir seseris. Bet aš neturėjau jai daug klausimų - niekada ja neabejojau.

17


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis Kaip jus auklėjo tėvas? Mano tėvas yra nuoširdžiai tikintis žmogus, ir aš gavau religinį išsiauklėjimą. Iš jo niekada nesu girdėjęs blogo žodžio apie kitus žmones - ir jokios nuoskaudos apie mamą. Kiekvieną naktį jis meldėsi, kad ji grįžtų. Jo dėka man buvo lengviau suprasti tokius dalykus kaip susitaikymas, dvasingumas. Jis buhalteris pagal profesiją, juo visą gyvenimą ir dirbo, tačiau nebuvo materialistas. Jūs su žmona Debora įsivaikinote du vaikus ir dabar pats turite tėvystės patirties. Oskaras ir Ava yra bene didžiausia mano gyvenimo dalis. Tėvystė - tai tarsi užburianti kelionė

16

Būti tėvu - tai keliauti į nežinomą žemę, į nežinomą save. į nežinomybę. Į nepažintą save vaikai nuolat atveria mums patiems nežinomus mūsų bruožus. Kartais tokį misterį Haidą savyje aptinki! - juokiasi. Jūs ilgai stengėtės tapti tėvais... Taip, iš pradžių patys, paskui su gydytojų pagalba. Laiko skaičia-

Filmai

tačiau būti tvirtam - būtina. Ir pagal galimybes būtina įskiepyti savo vaikams pasitikėjimą savimi. Ar pavyksta? Stengiuosi. Kai filmavausi “Grūdintame pliene”, mano partneris buvo berniukas, metais vyresnis už Oskarą. Pagal siužetą mano herojus sunkiai mezgė ryšį su sūnumi. Mano paties sūnus Oskaras - vasarą, per atostogas - buvo su manimi filmavimo aikštelėje. Vienu momentu pastebėjau, kad jis manęs pavyduliauja. Pavydi tam berniukui, mano partneriui, pavydi tų partneriškų santykių. Man teko imtis priemonių ir pranešti sūnui, kad esu visada su juo. Aš nežinau kito būdo, kaip pakelti žmogaus savivertę, išskyrus šį: leisti jam žinoti, kad jis tau - besąlygiška vertybė. Jeigu toks jausmas yra - viskas, paaugusius vaikus galima siųsti gyventi įteikus tūkstantį dolerių ir patikinus, kad jie gali kreiptis į tave ekstremaliomis aplinkybėmis. Tiesa, įtariu, kad mano žmona prieškambary jiems į kišenes kaišios neriboto limito kreditines korteles ir šnabždės: “Tik nesakyk tėvui.” Jūsų žmona turi kitokią nuomonę šiuo klausimu? Debe aš pasitikiu be galo. Ji yra unikalus atvejis. Jau po penkių pirmųjų pasimatymų buvau tikras: taip, tai ji. Su ja noriu praleisti savo gyvenimą. Jūsų netrikdė, kad ji 13 metų vyresnė?

jausmai” vimas, pasiruošimas, rezultatų laukimas, nesėkmė, vėl nesėkmė... Kai turėjome pradėti trečiąjį “ratą”, supratau, kad reikia imtis įvaikinimo proceso. Mes kartu supratome, kad norime turėti kitų tautybių ir netgi rasių vaikų. Psichologas, kuris su mumis tada dirbo, sakė: “Klausykit, bičiuliai, čia ne tas atvejis, kai reikia demonstruoti politinį korektiškumą.” Bet mes jautėme, jog atėjo metas dalintis tuo geru, kurį savo gyvenime turime, ir kad reikia padaryti laimingą dar ką nors. Geriausiai - tuos, kurie be mūsų turi mažiau šansų tapti laimingi. Taip pas mus atsirado Oskaras, afroamerikietis-baltasis-havajietis-čerokis, ir Ava, pusiau vokietė, pusiau meksikietė su indiškomis šaknimis. Tikriausiai labai atsakingai žiūrite į jų auklėjimą. Ne taip, kad dieną naktį dėl jų jaudinčiausi. Per “Vargdienių” filmavimą stebėjau, kaip Helena Bonem Karter (Helena Bonham Carter) vedžiojosi su savimi vaikus, nes ji labai sielojosi, kad juos palieka, ne taip auklėja... Kartą vaikų pasiimti atėjo jos motina, psichoterapeutė. Užsimezgė pokalbis. Ji ramiai, tvirtai pasakė: “Nusiraminkite. Jūs juos maitinate, mylite - to pakanka. Kam reikalingi amžinai įsitempę tėvai?” Ji papasakojo apie sąvoką “pakankamai gera motina”. Tai nuoširdžiai mylinti gimdytoja, kuri nekamuoja savęs tikslu tapti idealia - kaip ji įsivaizduoja tą idealą. Man kaip tik norėtųsi būti tokiu “pakankamai geru tėvu”. Manau, beprasmiška būti griežtam,

"Vakarų ekspresas" 17

VARDAI

O Debė, atvirkščiai, visada man sako, kad tai aš senas krienas ir bambeklis. Tai tiesa - iš tiesų ji kur kas jaunesnė už mane. Jai būdingas toks... žinote tokį prancūzų posakį - joie de vivre? Gyvenimo džiaugsmo pojūtis. Jai viskas šviežia, viskas pirmą kartą, viskas nepaprasta ir viskas gniaužia kvapą... Ji sako, kad aš esu toks visų taikin-

Ernis (2013 m.) Kietašikniai (2013) Vargdieniai (2012) Legendos susivienija (2012) Butter (2012) Grūdintas plienas (2011) Asmens sargybinis (2011) Iksmenai: pradžia. Ernis (2009) Australija (2008) Gundanti klasta (2008) Linksmosios pėdutės (2006) Srovės nublokšti (2006) Prestižas (2006) Versmė (2006) Sensacija (2006) Iksmenai: žūtbūtinis mūšis (2006) Van Helsingas (2004) Van Helsingas: Londono užduotis (2004) Iksmenai 2 (2003) Keitė ir Leopoldas (2001) Operacija “Kardžuvė” (2001) Tokia kaip ir tu (2001) Iksmenai (2000)

ssŽMONA. Su 13 metų vyresne aktore, prodiusere ir režisiere

Debora Li Fernes kartu nugyventa jau 18 metų. tojas, o jai norėtųsi romantiško niekšo! Mano pojūčiais, aš vyresnis už ją. Man nuolat atrodo, kad turiu ją ginti. Atrodo ar išties tenka? Na, aš gi baisingai garsus... liūdnai šypsosi. - Žinoma, nesiskundžiu, bet už neabejotinus šlovės pliusus tenka mokėti galimais minusais. Žinote, vis tiek jauti dis-

komfortą, kai tave paskelbia gėjumi ir kviečia tavo žmoną liudyti šiuo klausimu. Galėčiau vertinti šiuos gandus kaip komplimentą - jie pasklido po mano vaidmens miuzikle, kai vaidinau prodiuserį gėjų. Vadinasi, buvau labai įtikinamas. Bet vis tiek... teko ginti savo artimuosius. Kaip jūsų žinomumą vertina vaikai? Avai septyneri, ji tik dabar pradėjo suvokti šią temą. O Oskaras... Jam buvo šešeri, kai aš didžiuoda-

masis pranešiau, jog vesiu “Oskarų” ceremoniją. O jis taip atsainiai pastebėjo: “Logiška. Oskaro tėvas veda “Oskarą”. Tai ironiškas žmogus, racionalus ir praktiškas. Šiandien jam 13 metų, jis turi susižavėjimo objektų, ir štai vienai tokiai laimingajai pasakė, kad jo tėvas - Ernis. Paskui su pasididžiavimu mane informavo, kaip jos nuostabios akys “pasidarė tiesiog kvadratinės”. O jūs tikriausiai atsakėte, jog girtis reikia savo pasiekimais. Ne, aš pasakiau: “Šaunuolis! Neilgai trukus tu suprasi, kad su moterimis net ir tokie triukai nepadeda.”

Katorgininkas ir maištautojas “Vargdieniuose” Hju Džekmenas atliko patį dramatiškiausią vaidmenį savo karjeroje. Dėl Žano Valžano jis atsisakė savo vakarykščio aktorinio įvaizdžio - ir gyvuliškos iksmeno galios, ir velniško aristokrato žavesio. Į šį vaidmenį Džekmenas sudėjo visus savo tėviškus jausmus ir visą vyriškumą. Jo Valžanas - katorgininkas ir geradarys, maištininkas ir švelni širdis. Atgailaujantis nusidėjėlis ir vagis, kuriam atleista. Todėl jis sugeba tapti gelbėtoju.

Dosjė  Gimė 1968 m. spalio 8 d. Sidnėjuje, Australijoje, Greisės Maknil (Grace McNeil) ir Kristoferio Džono Džekmano (Christopher John Jackman) šeimoje.  Tėvai buvo britų emigrantai, atsikėlę į Australiją 7-ajame dešimtmetyje. Hju - jauniausias iš penkių vaikų. Jis taip pat turi seserį iš pirmosios motinos santuokos.  Kai Hju buvo aštuoneri metai, tėvai išsiskyrė. Motina su dviem dukterimis išvyko atgal į Angliją, trys sūnūs liko su tėvu.  1995 m. - pirmasis ryškesnis H. Džekmeno vaidmuo seriale “Correlli”. Filmavimo aikštelėje susipažino su australų aktore Debora Li Fernes (Deborra-Lee Furness).  1996 m. vedė Deborą. Jai teko patirti du persileidimus.  2000 m. pora įsivaikino berniuką.  2001 m. nominuotas “Auksiniam gaubliui” už Olbanio kunigaikščio Leopoldo vaidmenį Džeimso Mengoldo (James Mangold) filme “Keitė ir Leopoldas”.  2005 m. įsivaikino mergaitę.  2012 m. gavo premiją “Tony” už indėlį į teatro meną.  2013 m. nominuotas “Oskarui” kaip geriausias aktorius už vaidmenį filme “Vargdieniai”.  2013 m. apdovanotas “Auksiniu gaubliu” kaip geriausias komedijos ar miuziklo aktorius už vaidmenį režisieriaus Tomo Huperio (Tom Hooper) filme “Vargdieniai”.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ


18 "Vakarų ekspresas"

NAUDINGI PATARIMAI

Į ateitį orientuoti žmonės - lieknesni

Netradicinės medicinos atstovai teigia, kad paprastų negalavimų gydymas mintimis padeda ne ką blogiau nei tabletės.

“Fotolia”

Galvos skausmas

ssEMOCIJOS. Kuo geriau galvojate apie savo ateitį, tuo lengviau

save kontroliuojate vartodami maistą, teigia mokslininkai.

Žmonės, kurie pozityviai mąsto apie savo ateitį, pasižymi didesniu savikontrolės sugebėjimu, teigia Pensilvanijos universiteto (JAV) mokslininkai. Jie įrodė, kad esamu metu laimingi žmonės kur kas dažniau valgo šokoladą nei tie, kurie tik planuoja sėkmingą ir laimingą ateitį, rašo leidinys “Science Daily”. Pastarojo tyrimo vadovės Pensilvanijos universiteto mokslininkė Karena Peidž Vinterič (Karen Page Winterich) ir Teksaso universiteto bendradarbė Kelė L. Haus (Kelly L. Haws) nutarė patikrinti, koks ryšys sieja emocijas ir maisto vartojimo būdą. Kad suprastų, kodėl itin pozityviai esamu metu nusiteikę žmonės renkasi šokolado plytelę, o ne vaisius, autorės suskirstė teigiamas emocijas pagal tokį principą: mintys

apie praeitį (pasididžiavimas), dabartį (laimė) ir ateitį (viltys). Eksperimento metu žmonės, kurie jaučiasi laimingi dabar, dažniausiai rinkosi saldainius; kur kas rečiau taip elgėsi tie, kurie telkia viltis į ateitį, o tie, kurių dėmesys sufokusuotas į praeitį, griebė riebius šokoladinius batonėlius. Galiausiai tyrėjos palygino, kaip žmones veikia su ateitimi susijusios pozityvios ir negatyvios (baimė, gėda) emocijos. Gauta išvada buvo tokia: žmonės, kurie pozityviai mąsto apie savo ateitį, pasižymi didesniu savikontrolės sugebėjimu rinkdamiesi maistą. Tyrėjų duomenimis, daugelis žmonių pripažįsta dažnai tampantys “emocinio apsirijimo” aukomis. Bloga nuotaika negatyviai veikia tai, kaip pasirenkamas maistas - kokybė ir kiekis, o tai savo ruožtu lemia antsvorį.

Iš ko padarytos krabų lazdelės?

Susiraskite vasarą darytų fotografijų su gražiais peizažais ir atsisėskite į patogų krėslą. Įsižiūrėkite į peizažo detales ir jas įsiminkite. Tada užsimerkite ir atkurkite jas mintyse “įpaišydami” save į vaizdinį. Įsivaizduokite, kad gulite ant kranto, o bangos nuplauna jūsų skausmą tolyn į jūrą.

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

kite grynu, švariu oru. Virusai jūsų neįveiks!

Depresija Įsivaizduokite salą vandenyne, joje - aukštą uolą, o save - švyturį jo viršūnėje. Švyturio sienos tokios storos ir tvirtos, kad jokia vėtra jo negali pajudinti. Ir geru, ir blogu oru jūs siunčiate galingą šviesos spindulį, kuris rodo laivams kelią. Pabandykite pajusti savyje vidinės šviesos šaltinį, kuris niekada neišsenka.

Stresas Jaučiate nuoskaudą ir nežinote

Gydomės

Peršalimas Stipriai peršalus, žinoma, reikia gydytis - liaudiškomis priemonėmis ar piliulėmis, tačiau užbėgant ligai už akių kiekvienam naudinga imtis ne tik fizinės, bet ir psichologinės profilaktikos priemonių. Mintimis užlipkite į kalną, kuris padengtas saulėje tviskančiu sniegu, ir pilna krūtine pakvėpuo-

būdo, kaip jos atsikratyti? Tokioje situacijoje įsivaizduokite, jog esate rašytojas, o jums neduodantis ramybės epizodas - tik puslapis literatūrinio herojaus gyvenime. Išguldykite jį popieriuje rašydami nedidelį apsakymą pirmuoju asmeniu. Atkurkite visus įvykius su menkiausiomis detalėmis, kuo tiksliau aprašykite dialogus. Leis-

Mėtų arbata Padeda įveikti skrandžio negalavimus, pilvo dieglius, raumenų skausmą. 0 cal.

ssKunikama

1 proc. riebumo pienas

Pomidorų sultys be druskos

Sojos pienas

Karštas šokoladas arba kakava

Pienas turi sudėtingų angliavandenių, baltymų ir šiek tiek rie-

Stiklinėje produkto - apie 195 kcal.

balų, todėl yra virškinamas lėtai ir ilgam sukelia sotumo jausmą. Gerdami pieną gaunate kalcio kartu su vitaminu D, tad pastarasis gerai pasisavinamas. Kalcis padeda ląstelėms sudeginti riebalus, taigi pienas skatina svorio mažėjimą. Stiklinėje (250 g) pieno yra 120 cal. Saugo širdį ir kraujagysles nuo ligų, nes mažina “blogojo” cholesterolio kiekį. Jei visiškai pakeisite karvės pieną į sojos, jums trūks kalcio ir vitaminų A bei D, tad rinkitės sojos pieną, praturtintą šiais mikroelementais. Vienoje stiklinėje produkto - 81 cal.

ssSurimis yra šio patiekalo atmaina. Taigi japonai kamaboko pagrindu padarė faršą (surimį), pridėjo krakmolo, bulvių, kiaušinio miltelių, sojos padažo ir aromatizatorių. Gautą masę sumaišė, suformavo lazdeles ir garino, kad pašalintų nereikalingus riebalus. Galiausiai nudažė maistiniu dažikliu. Dabar kai kurie gamintojai naudoja ne surimį, o sojos baltymus.

linksma, laiminga, graži ir puikios figūros. Užsimerkite ir mintyse įsivaizduokite save tą akimirką, kai buvo paspaustas fotoaparato mygtukas. Pajuskite tą jausmą: linksma, laiminga, graži ir puikios figūros... Jūsų pasąmonė apsiginkluos šiuo vaizdiniu ir privers organizmą prisitaikyti prie jo - sudeginti riebalų ląsteles ir išlyginti raukšles.

7 naudingi gėrimai Sumažina osteoporozės, vėžio, širdies ligų riziką. Kalorijų: 0.

Japonai jau nuo 14 amžiaus mielai valgo kamaboko. Tai patiekalas iš surimio - baltos žuvies (menkės ir pan.) faršo - ir specialių prieskonių, kuris gaminamas garinant jį iki tvirtumo. Krabų lazdelės, japoniškai vadinamos kunikama,

Susiraskite labiausiai pavykusią savo fotografiją, kurioje esate

ssMINTYSE. Jei neturite galimybės fiziškai nukeliauti į kalnus, padarykite tai mintyse: įkopkite į snieguotą viršūnę ir pilna krūtine pakvėpuokite grynu, švariu oru. Virusai jūsų neįveiks!

Žalioji arbata

Deja, ne iš krabų. Krabų lazdeles, arba kunikamą, sugalvojo japonai, kai pritrūko krabų. Jas gamino iš baltos žuvies faršo. Pavadinimas kilo iš lazdelių formos panašumo į krabo žnyples.

Psichologinis lieknėjimas

be tablečių

Niekas nepaneigs mūsų organizmo poreikio gauti paprasto vandens. Tai žmogui tinkamiausias drėgmės šaltinis, tik jis, žinia, neturi ypatingo skonio. Tačiau esama ir kitokių gėrimų, kurie mūsų organizmui suteikia naudingų medžiagų.

ssKamaboko

kite sau jausti, ką išgyvenote. Po to pažiūrėkite į šią istoriją iš šalies kaip į nevykusį juodraštį. Dabar perrašykite ją taip, kaip norėtumėte, kad ji būtų įvykusi. Pasistenkite suprasti neigiamų personažų poelgių motyvus, užjausti juos ir atleisti jiems netaktą. Sukurkite naujus dialogus pasakodami, ką jaučiate. Sugalvokite naują finalą ir atomazgą, kuri jums tinka.

Gerina nuotaiką, saugo širdį ir kraujagysles nuo ligų. Kakavoje yra daug polifenolių, kurie saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio. Karštas šokoladas skatina smegenis gaminti hormoną serotoniną, kurio trūkumas sukelia blogą nuotaiką.

Pomidorai turi daug likopeno (organinis cheminis junginys), kuris, mokslininkų duomenimis, saugo mus nuo įvairių organų vėžio. Buvo tirtas likopeno ir vitamino E poveikis žmogaus prostatos vėžio ląstelių augimui. Likopeno ir vitamino E kombinacija sustabdė prostatos karcinomos ląstelių proliferaciją net iki 90 proc. Dėl likopeno trūkumo gali atsirasti širdies ir kraujagyslių patologijų. Stiklinėje sulčių - 43 kcal.

Apelsinų sultys Sultyse esantis vitaminas C stiprina imunitetą, saugo nuo daugelio ligų, tarp kurių - katarakta ir vėžys. Stiklinėje sulčių - 115 kcal.


LAISVALAIKIS www.ve.lt/laisvalaikis

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

LAISVALAIKIO GIDAS daugiau renginių - ve.lt/laisvalaikis

TEATRAS KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRAS Žvejų rūmai, Taikos pr. 70. Bilietai parduodami Žvejų rūmų Dramos teatro kasoje II-VI 10-18 val., VII 2 val. iki spektaklio. Inf. ir bilietų rezervavimas tel. 8 (46) 314453, www.kldteatras.lt ir www.bilietupasaulis.lt

19 d. 18 val. Dramos teatro repeticijų salėje,

Teatro g. 2 (įėjimas iš Žvejų g.) P. O. Enquisto “Lūšies valanda”, rež. M.Kimele.

bosas), svečiai: E. Bodrovaitė, V. Rukas, S. Bogužaitė, E. Žaltauskas (bilietai - klube “Grock”, Ligoninės g. 16, ir 1 val. prieš renginį Koncertų salėje). 29 d. 19 val. “Domino” teatro komedija “Žirklės” (“Bilietai.LT”). LAIKRODŽIŲ MUZIEJAUS KIEMELIS Liepų g. 12

Kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12 val. Klai-

pėdos kariliono koncertai, groja Kęstutis Kačinskas, Stanislovas Žilevičius. KULTŪROS CENTRAS ŽVEJŲ RŪMAI Taikos pr. 70, tel. 300118, www.zvejurumai.lt

19 d. 12 val. klounų teatro studijos “Dulidu” lėlių

vaidinimas vaikams “Papūgėlė Žužu”, rež. K. Kondrotaitė (8 Lt, renginio dieną - 12 Lt, “Bilietai.LT”, galioja 2012 11 24 bilietai).

niais 15-16.30 val. dailininkės Elenos Matulionienės konsultacijos tautinio kostiumo klausimais (tel. 410108). KU MF KONCERTŲ SALĖ K. Donelaičio g. 4

21, 22 d. 10 val. Klaipėdos universiteto Menų fa-

kulteto Instrumentinės muzikos katedros studentų egzaminas-koncertas (nemokamai). TAUTINIŲ KULTŪRŲ CENTRAS K. Donelaičio g. 6B, inf. tel. (8 46) 210283

21 d. 17 val. Renginių salėje Klaipėdos krašto

KLAIPĖDOS VALSTYBINIS MUZIKINIS TEATRAS Danės g. 19, tel. (8 46) 397402, 397404, 397413, www.klaipedosmuzikinis.lt

20 d. 12 val. Kolonų salėje muzikinė pasaka vaikams iki 4 metų “Verpalų pasakos”. 27 d. 12 val. Kolonų salėje F. Poulenco muzikinė pasaka vaikams “Drambliuko Babaro istorija”.

20 d. 12 val. jaunimo teatro “Be durų” spektaklis

vaikams “Gandras kalifas”, rež. A. Juškevičienė (10 Lt, “Tiketa”). 26 d. 12 val. klounų teatro studijos “Dulidu” lėlių spektaklis mažiems ir dideliems “Ežiuko pasakos”, rež. K. Kondrotaitė (8 Lt, renginio dieną 12 Lt, “Bilietai.LT”). 28 d. 19 val. Pilies teatro poetinis spektaklis Maironio “Susiliejimai”, rež. A. Vizgirda (15 Lt, “Tiketa”). 31 d. 19 val. Pilies teatro komedija D. Fo ir F. Rame “Aš laukiu tavęs, mielasis”, rež. A. Vizgirda (15 Lt, “Tiketa”).

KLAIPĖDOS LĖLIŲ TEATRAS Vežėjų g. 4, tel. 239932, www.klaipedosleliuteatras.lt

19 d. 12 val. lėlių vaidinimas patiems mažiausiems

RENGINIAI SAUSIO 15-AJAI 19 d. 12 val. teatralizuota šventė “Prefektūros

šturmas” Teatro aikštėje (prie buvusios prancūzų prefektūros).

“Apapa”, rež. G. Radvilavičiūtė.

KLAIPĖDOS KULTŪRŲ KOMUNIKACIJŲ CENTRAS

20 d. 12 val. lėlių vaidinimas “Stebuklingas Pelenės

laikas”, rež. G. Radvilavičiūtė.

Bažnyčių g. 4, www.kulturpolis.lt KKKC Parodų rūmai, Didžioji Vandens g. 2

19 d. 12 val. šeimų savaitgalis “Gratažo paslap-

tys”. 26 d. 12 val. šeimų savaitgalis “Pabaik plakatą”. Užsiėmimai mokami. Registracija: virginija@ kulturpolis.lt, tel. (8 46) 313691. Meno kiemas, Bažnyčių g. 4

Maris Grosbahs instaliacija “Minčių lizdas” (iki

01 27). 26 d. 12 val. spektaklis vaikams “Vištytė ir gaidelis”,

rež. G. Radvilavičiūtė. 27 d. 12 val. premjera! Spektaklis visai šeimai

“Raudonkepuraitė”, rež. G. Radvilavičiūtė.

RENGINIAI KLAIPĖDOS KONCERTŲ SALĖ

KLAIPĖDOS ETNOKULTŪROS CENTRAS Daržų g. 10

Kiti renginiai

Giniotis, A. Kaniava, R. Aleksaitis, D. Miniotas, D. Auželis (“Tiketa”). 23 d. 19 val. “Idioteatro” spektaklis “Ša, kalba mamos”, vaidina A. Vilutytė, G. Jaraminaitė-Ryškuvienė, L. Budzeikaitė, R. Dominaitytė, S. Degutytė, K. Mauruševičiūtė (“Tiketa”). 27 d. 13 val. muzikinė teatralizuota popietė vaikams “Linksmosios natos ieško La” (bilietai klube “Grock”, Ligoninės g. 16, ir 1 val. prieš renginį Koncertų salėje). 27 d. 18 val. grupė “Ačiū kubu”: R. Vaičiūtė (vokalas), M. Liutikas (klavišiniai), M. Eiva (mušamieji), D. Levencovas (trimitas, perkusija), A. Isojanas (kontra-

prijungimo 90-mečiui skirta muzikinė popietė “Aš nusieisiu į Klaipėdužę. Pamario krašto etnoatspindžiai”, dalyvauja S. Šimkaus konservatorijos dėstytojai ir moksleiviai, ansambliai “Kuršiukai”, “Žilvinas” ir kt. 23 d. 17 val. Gerlacho palėpėje I. Simonaitytės literatūrinės premijos įteikimas rašytojams Algiui Kukliui ir Sergejui Isajevui (Clandestinui). 28 d. 17 val. Renginių salėje XVII a. istorinio šaltinio Michele Bianchi (Alberto Vimina) Lenkijos pilietinių karų istorijos (Historia delle Guerre civili di Polonia) pristatymas. Galerijoje 13L Sauliaus Jokužio fotografijos darbų paroda “Laiko atodangos” (iki 02 01). Vaikų skyriuje spaudinių paroda “Kas žmogiuko širdyje” A. Matučio 90-osioms metinėms (iki 01 25). M. Mažvydo progimnazijos 7-8 kl. moksleivių darbų paroda “Žvilgsnis į Senovės Egiptą” (iki 02 09). Muzikos skyriuje Vytauto Dvariono metalo plastikos paroda “Veidrodžiai” (iki 03 08). Mažajame kiemelyje Jono Virbausko mažoji plastika iš lietuviško granito “Gyvūnija ir piemenys”. KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJI BIBLIOTEKA Meno skyrius, J. Janonio g. 9

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Meno kiemo

tapybos kursų dalyvių kūrybos darbų paroda “art Mix” (iki 02 15). Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos rengiamo gražiausios ir populiariausios 2012 metų Klaipėdoje išleistos knygos konkursas-paroda (iki 02 26).

KINAS “FORUM CINEMAS” Taikos pr. 61, PC “Akropolis”

“Tyli naktis” (nacionalinė premjera, juodojo humo-

ro drama, N-18) - 17.30, 19.45, 22 val.

Centrinė biblioteka, Turgaus g. 8

(Daržų g. 10) edukaciniai užsiėmimai “Drožiame medines Užgavėnių kaukes”(priemonėmis aprūpina organizatoriai, 30 Lt už 3 užsiėmimus, registruotis tel. (8 46) 310022).

Rolandos Šneiderytės akvarelių paroda (iki

- 14, 16.30, 19, 21.30 val. “Ištrūkęs Džango” (premjera, veiksmo trileris, N-16) - LNK kino startas 24 d. 19 val. “Kietašikniai” (komedija, N-16) - 13.45, 16.15, 18.45, 21.15 val. “Ralfas Griovėjas” (dubl. liet. animac., V) - 3D: 10.15, 12.30, 15.15 val.; ne 3D: 11 (vyks 19, 20 d.), 13.20, 16, 18.15 val. “Cirque du Soleil. Visatos pakrašty” (3D, dubl. liet., cirkas, “fantasy”, V) - 12.45, 15 val. “Hobitas. Nelaukta kelionė” (fantastinis nuotykių, N-7) - 10.45, 21 val. “Vargdieniai” (muzikinė drama, N-13) - 14.30, 17.45 val. “Su Naujaisiais, mamos!” (rusų komedija, N-7) - 20.45 val. “Zambezija” (3D, dubl. liet. animac. komedija, V) - 10.30 val. “Pi gyvenimas” (nuotykių drama, N-7) - 3D: 18.30 val. (24 d. nevyks); ne 3D: 11.15 val. “Gangsterių medžiotojai” (veiksmo trileris, N-13) - 21.30 val. (24 d. nevyks). “Legendos susivienija” (dubl. liet. animac., V) - 11.30 val.

KLUBAI LIAUDIŠKA UŽEIGA “TROBA” Debreceno g. 61A, tel. 300855

19 d. 21 val. muzika gyvai ir šokiai. 25 d. 21 val. “Patruliai”.

Kretingos g. 36, Neufeldo auditorija

25-02 09 d. penktadieniais 17 val., šeštadieniais 11

val. Meno kiemo dirbtuvėse edukaciniai užsiėmimai “Gaminame Užgavėnių kaukę” (dalyviai susipažins su Užgavėnių personažų įvaizdžiu bei pasigamins kaukę papjė mašė technika, priemonėmis aprūpina organizatoriai, 2 užsiėmimų kaina 20 Lt, registruotis tel. (8 46) 310022). 31 d. 18 val. centro salėje “Užgavėnės. Dainos, šokiai, oracijos”. Svečiuose Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorė Loreta Šarkaitė. Kiekvieną ketvirtadienį 18 val. jaunimui skirtas projektas “Etnoreidas”: tradicinių šokių vakarai “Vožiniai” (nemokamai). Trečiadieniais 10-12 val. etnologės Valerijos Jankūnaitės konsultacijos kalendorinių švenčių klausimais (registruotis tel. 310022). Ketvirtadie-

FRIEDRICHO PASAŽAS Tiltų g. 26A, staliukų rezervacija tel. (8 46) 211390

gitara) ir E. Jonavičiaus vadovaujamas “Jazz Trio”. 25 d. 20.30 val. “Jazz kvartetas” ir Klaipėdos muzikantų jam session. 26 d. 20.30 val. A. Ivanauskas “Fara” ir legendinė Lietuvos grupė “Rondo”.

26 d. 18 val. Klaipėdos krikščioniškas kitokio

Friedricho bistro, Herkaus Manto g. 5

kino klubas kviečia žiūrėti filmą “Bus kraujo” (rež. P. T. Andersonas, 2007 m., JAV, 158 min.), vakaro svečias - evangelikų reformatų teologas Holgeris Lahayne (nemokamai).

19 d. 21 val. Natalija Chareckaja ir Donatas Bukauskas. 26 d. 21 val. grupė “Trys apelsinai”.

PARODOS KLAIPĖDOS KULTŪRŲ KOMUNIKACIJŲ CENTRO PARODŲ RŪMAI Didžioji Vandens g. 2, tel. 314446, 8 611 26244

Šiuolaikinio Švedijos meno paroda “Falling from

Grace” (iki 02 24).

“RŪTŲ” GALERIJA

BILIARDINĖ-BARAS “BLACK BALL” Herkaus Manto g. 31, PC “Žemaitija”, II a., tel. 865557772, www.blackball.lt

Sunkūs laikai - lengvos kainos! Moksleiviams ir senjorams nuo 5 Lt. Žaidžiant vienam - 50 proc. nuolaida.

MUZIEJAI LDM PRANO DOMŠAIČIO GALERIJA

Danės g. 9

Liepų g. 33

Ernesto Žvaigždino tapybos darbų paroda (iki

Laimos Gedvilaitės-Sakalauskienės grafikos darbų paroda “Kasdienybės valandos” (iki 02 24).

02 08).

Sausį lankytojai kviečiami ne tik susipažinti su mu-

ziejaus ekspozicijomis ir gyvūnais, bet ir pasivaišinti nemokama kava bei arbata. 12 val. jų laukia pažintis su muziejaus akvariumų gyvūnija, 13-15 val. bendravimas prie kavos ar arbatos puodelio.

Šaltuoju metų laiku lankytojus, persikėlusius iš Klaipėdos į Smiltynę 10 ir 11.30 val. pėsčiųjų keltais, iki muziejaus nuveža specialus autobusas. Muziejus dirba šeštadieniais ir sekmadieniais 10.30-17 val.

KLAIPĖDOS LAIKRODŽIŲ MUZIEJUS Liepų g. 12, tel. 410413, el. p. klm@takas.lt

Paroda “Laikrodžiai iš Lietuvos nacionalinių muziejų

rinkinių” (iki 06 01). supažindina su laiko matavimo prietaisų istorine raida - kalendoriais, saulės, vandens, ugnies, smėlio, mechaniniais laikrodžiais. Ekspozicija “Laikrodininko dirbtuvė” supažindina su XVI-XIX a. laikrodžių gamybos, remonto bei apdailos senoviniais įrankiais. Muziejaus darbo laikas: II-VI 12-18 val., VII 12-17 val.

Vaikų skyrius, Danės g. 7

LCC TARPTAUTINIS UNIVERSITETAS

Smiltynės g. 3, inf. tel. (8 46) 492250, 869837299, el. p. ljm@muziejus.lt, www.muziejus.lt, www.jurumuziejus.blogas.lt

Viena didžiausių Europoje laikrodžių ekspozicijų

19 d. 20.30 val. grupė “Ilex”. 24 d. 20.30 val. Herbis Kopfas (Šveicarija, boso

paroda “Žiemos pasaka” (iki 01 31).

LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUS

“Paskutinė tvirtovė” (premjera, veiksmo, N-13)

Friedricho smuklė

M. Montessori mokyklos-darželio ugdytinių darbų

MAŽOSIOS LIETUVOS ISTORIJOS MUZIEJUS

atspindi muziejuje eksponuojami įvairūs radiniai, aptikti archeologinių kasinėjimų metu, daug XX a. pradžios miestelėnų apyvokos reikmenų, baldų bei indų. Kiekvieną antrąjį mėnesio šeštadienį Klaipėdos 760 metų sukakties proga klaipėdiečiai kviečiami dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose ir kurti grafikos darbus, skirtus savo miestui. Darbo laikas: II-VI 10-18 val.

“Gražinos Studio” kalėdinių atvirukų, kvietimų,

dovanėlių pakavimo paroda “Artėjančių švenčių proga linkiu...” (iki 01 31).

Vytauto Kašubos kūrybos ekspozicija “Žmogaus misterija”. Paroda “Arbit Blatas. Sugrįžimas į tėvynę”. Prano Domšaičio tapybos ekspozicija. Dailininko marinisto Česlovo Janušo (1907-1993, JAV) nuolatinė kūrinių ekspozicija “Prie Baltijos ir prie Atlanto”. Antradieniais 17 val. Dailės studija suaugusiems. Darbo laikas: II-VI 12-18 val., VII 12-17 val.

Klaipėdos bei visos Mažosios Lietuvos krašto istoriją

02 02). Pempininkų filialas (Taikos pr. 79/81A)

19

Didžioji Vandens g. 6, tel. 410527

L/d “Giliukas” vaikų kūrybinių darbų paroda “Žiemos linksmybės” (iki 02 20).

24, 31, 02 07 d. 18 val. Meno kiemo dirbtuvėse

25 d. 18 val. koncertas visai šeimai “Čipolino nuo-

19 d. 19 val. Intymi vyrų trupė “Erelis”, vaidina: A.

Klaipėdos krašto tautodailininkų fotodarbų paroda (iki 01 30).

Girulių filialas, Šlaito g. 10A

Šaulių g. 36, tel. 410566, www.koncertusale.lt, “Bilietai.LT”

tykiai”. Varinių pučiamųjų kvintetas “Vilniaus Brass”, dalyvauja aktoriai G. Glemžaitė ir G. Zapalskis. Programoje: K. Chačaturiano baleto “Čipolinas” muzika (15 Lt, taikoma “Šeimos bilieto” nuolaida). 30 d. 18 val. “Serenada orkestrui” - meistriškumo savaitės baigiamasis koncertas. Klaipėdos kamerinis orkestras, dirigentas T. Furi (Šveicarija) (20, 30 Lt, nuolaidos galioja).

Sukilėlių g. 4

integracijos į visuomeninį ir kultūrinį Lietuvos gyvenimą aspektai”, kviečiami klaipėdiečiai ir tautinių mažumų bendruomenių atstovai. Registruotis tel. (8 46) 210283. 31 d. 16 val. Kaliningradas - Klaipėda: “Literatūrinis draugystės tiltas”. Susitikimas su poetais Sergejumi Michailovu, Igoriu Belovu (Kaliningradas) ir Andrejumi Tozikovu, dalyvaus literatė Barbara Jaroszuk (Lenkija). Bus pristatyti rusų almanachai “Saulėtas smūgis”, “Paralelės” ir S. Michailovo knyga “Visavertis gyvenimas”.

Herkaus Manto g. 25

tas lobis”, rež. K. Macijauskas. 25, 26 d. 18 val. premjera! K. Čerčil drama “Top Girls (neprilygstamosios)”, rež. G. Padegimas. 27 d. 12 val. S. Maršako “Katės namai”, rež. D. Rabašauskas. 30 d. 18 val. meilės istorija I. Šeiniaus “Kuprelis”, rež. K.Macijauskas.

TAUTODAILĖS SALONAS “MARGINIAI”

30 d. 17 val. seminaras “Tautinių mažumų

KLAIPĖDOS APSKRITIES VIEŠOJI I. SIMONAITYTĖS BIBLIOTEKA

20 d. 12 val. K. Macijausko pasaka vaikams “Atras-

"Vakarų ekspresas"

KLAIPĖDOS UNIVERSITETO BOTANIKOS SODAS Kretingos g. 92, tel. 398833, 8 611 14644

Botanikos sodas kviečia lankytojus pasigėrėti gamtos grožiu. Apsilankyti galite: I-V 8-18 val., VI 9-15 val.

PILIES MUZIEJUS Pilies g. 4, įėjimas pro įmonės “Klaipėdos laivų remontas” vartus, tel. 410524

Muziejuje galite aplankyti ekspozicijas, supažindi-

nančias su Klaipėdos miesto ir pilies raida nuo XIII a. iki šių dienų. Darbo laikas: II-VI 10-18 val. KALVYSTĖS MUZIEJUS Šaltkalvių g. 2, 2A, tel. 410526

Muziejuje eksponuojami Klaipėdos krašto kapinių kryželiai, tvorelės, architektūrinės senamiesčio namų detalės, žvejybos įrankiai, namų apyvokos reikmenys. Darbo laikas: II-VI 10-18 val.

VIKTORO VARNO KELIONIŲ MUZIEJUS S. Daukanto g. 5, Maksimo Gorkio pagrindinė mokykla

Eksponuojama dviračių žygių po Lietuvą bei buvusią

Sovietų Sąjungą metu surinktų apie 30 tūkstančių pačių įvairiausių eksponatų. Darbo laikas - trečiadieniais 12-17 val., ekskursiją ves pats muziejaus įkūrėjas V. Varnas (nemokamai).


20 "Vakarų ekspresas"

SKELBIMAI. REKLAMA. LAISVALAIKIS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis Geros kokybės juodalksnio, beržo, ąžuolo skaldytas malkas (pakuojame į padėklus arba 3 m ilgio rąsteliais), pjuvenų briketus, atraižas. Atvežame nemokamai. Tel. 8 630 64 435. 66648

Nebrangiai atvežame lapuočių medienos pjūvenų briketus (70 proc. beržas, kt. lapuotis). Tel. 8 646 84 632. 66465

Nebrangiai įvairias skaldytas malkas, įvairią statybinę medieną, dailylentes, atraižas, pjuvenas. Tel. 8 611 03 438. 65944

Pigiai skaldytas, rąstais beržo, kietmedžio ir kt. lapuočių malkas, pjuvenų briketus. Atveža nemokamai. Tel. 8 612 60 467. 64436

Nekilnojamas turtas 1,5 kambario butą 5/2 a. Baltijos pr., šalia “Maximos”. Kaina sutartinė. Be tarpininkų. Tel. 8 652 30 846 (po 16 val.). 64869

PAR D UODA Drabužiai

Baltarusiški durpių briketai (nuo 300 Lt), durpių acijos (100 Lt). Pristatome. Tel. 8 608 17 579.

Beržo, juodalksnio malkas (turime sausų), pjuvenas, briketus. www.malkoskurui.lt, tel. 8 670 23 004, 459400.

64891

62698

Prekyba urmu labai gerais dėvėtais, rūšiuotais rūbais, avalyne ir sveriamaisiais žaislais. Tel. 8 682 52 931. 66078

Sausas beržo, ąžuolo ir kt. lapuočių malkas supakuotas į tinklinius maišus arba palaidas. Atvežame ir mažais kiekiais. Tel. 8 605 57 555. 65473

Kokybiškus baltarusiškus durpių briketus (kaina nuo 300 Lt). Beržines bei įvairias malkas kūrenimui. Tel. 8 682 40 668. 62396

Įvairios prekės Akmens anglį, pjuvenų, durpių briketus, beržo malkas. Produkciją pristatome. Tel. 8 699 99 937. Sausas beržo, uosio ir kt. lapuočių malkas. Atvežame. Tel. 8 683 21 435. 66087

ŠEŠTADIENIO KRYŽIAŽODIS

Kuro sandėlys parduoda baltarusiškus durpių briketus, stambią, kokybišką akmens anglį. Tel. 8 657 95 758. 63511

Muzikinių instrumentų išpardavimas! Akordeonai, armonikos, bajanai, pučiamieji, pianinai, sintezatoriai. Tel. 8 603 10 867.

3 kambarių butą Ž. Naumiestyje tvarkingas 68 kv. m, 3/2 a., baltų plytų, šildymas kietu kuru, plastikiniai langai, vienas kambarys pereinamas, balkonas pietinėje pusėje, šalia sodas 1,5 a žemės, parkas. Tel. (8 441) 59 124. 64551

6 a Pakrantės sodai, Serbentų g., prie Kalotės. Elektra, 20 kv. m namas, neišlygintas, 38000 Lt. Savininkas. Tel. 8 671 23 305 66162

Labai skubiai 2 k. butą, 2 aukštas, 56 kv. m, šalia 3 poliklinikos, šiltas, nedideli komunaliniai patarnavimai. Tel. 8 607 88 776. (Nukelta į 21 p.)

Atsakymą sudaro frazė, užkoduota skaitmenimis pažymėtuose langeliuose. Teisingas atsakymas bus paskelbtas sausio 26 d.

Kryžiažodžio, spausdinto sausio 12 d., atsakymai VERTIKALIAI: Murmanti. Espo. Everestas. Zoofobija. Ni. Akantas. Klijai. Tacito. Ikas. Kalavijai. Drėma. Garbana. Išsinėrė. Gobis. Tri. Aitra. Skystino. Sausa. „Avon“. Ivanova. Kora. Kalės. Rau. Regina. Okinava. Panuovolis. Atrasim. PST. Mastis. Somalis. HORIZONTALIAI: Muzikologija. Kerpam. Lydraštis. Ruoniai. Tauragnas. Mafija. ABI. Ruja. Krantas. Nori. Neblina. Astravas. „Aldaris“. Ieja. Krituolis. Raktuvės. Kimo. Imagas. Aksis. Esencija. Tana. Statika. Ivolga. Pasatai. Girnovė. Visi. SOS. Bostonas. SKAIČIAIS PAŽYMĖTUOSE LANGELIUOSE: Apibarstyti kardamonu.

Sudarė Egidijus Šalkauskis


"Vakarų ekspresas" 21

SKELBIMAI. REKLAMA

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

ISSN 1392 - 7590

Interneto svetainė: http://www.ve.lt

Vakarø ekspresas

SL 2275. Leidžia UAB “Vakarų ekspresas“. Adresas: M. Mažvydo al. 3, Klai­pė­da 92131 Ko­res­pon­den­ci­jai fak­sas (8 46) 310102, el. paštas aktualijos@ve.lt.

Direktorius ir vyr. redaktorius Gintaras Tomkus (8 46) 411308

(Atkelta iš 20 p.)

PAR D UODA Nekilnojamas turtas 11 a žemės sklypą Kretingos raj., Kluonalių kaime (detalusis planas, visos komunikacijos, 1 a - 6000 Lt). Tel. 8 683 72 593 66590

Namą Plikiuose (yra 25 a, sutvarkyta teritorija, ūkinis pastatas, pirtis, 460000 Lt). Tel. 8 607 12 909. 66499 65492

Sklypus mažaaukščių namų statybai Lelių k., Klaipėdos raj. Tel. 8 614 29 299. 66700

Skubiai 2 kambarių butą Bandužių gatvėje. Labai geras pasiūlymas. Tel. +370 645 57 548. 66743

Skubiai pigiai 1 kambario tvarkingą butą P.Komunos g. ir 12 a žemės sklypą s/b “Vyšnelė”.Tel. 8 670 82 365. 66744

Skubiai pigiai, arti centro 1 kambario butą Paryžiaus Komunos g. (gražus, l.šiltas). Tel. 8 647 70 244 (Pildyk), 8 684 27 541. Parduodu sodybą netoli Platelių, Babrungėnų k. (yra keturi pastatai, trifazė elektra, 8 ha žemės, iš jų 4 ha - miško, teka babrungas), arba keičiu į butą Palangoje. Tel. 8 618 10 041.

Iš Vokietijos: Audi B4 (1994 m., 1,9TD), Renault Megane (1997 m., 1,6 kub. cm), Subaru Justy (2000 m., 1,3 kub. cm, 4x4). Mazda 121 (1998 m., 1,3 kub. cm). Tel. 8 610 19 414.

Parduodame medines dailylentes, pastogių pakalimus, terasines, grindines lentas. Pristatome. Tel. 8 615 58892. 64229

Redaktoriaus pavaduotojas Tomas Gukauskas (8 46) 411305; 8 699 01321 REPORTERIAI Pagalbos turgelis Gražina Juodytė (8 46) 493435

66261 65555

PA SL AU GO S Baldai

Aktualijos aktualijos@ve.lt Edita Gudavičė (8 46) 411305; 8 685 85845

Nestandartinių baldų projektavimas ir gamyba. Tel. +370 655 94 732.

Politika, ekonomika Mindaugas Milinis (8 46) 411309; 8 698 59563 Teisėtvarka Valdas Pryšmantas (8 46) 304300; 8 610 85404

Minkštų baldų restauravimas. Lovų gamyba. Tel. 8 600 75 483, 8 624 12 821. 64149

Virtuvės baldų gamyba, spintos stumdomomis durimis ir kt. Projektavimas, atvežimas (taip pat Neringoje) nemokamai. Galima išsimokėtinai. www.nerijausbaldai.lt, tel. 8 680 11 553, Danės g. 45 (PC “Gulbė”).

Buitinė technika

Santechnika ir šildymas Kaminų įdėklai, pristatomi kaminai. Kaminų valymas. Židinių ir krosnelių montavimas. Tel. 8 672 72 974. 66578

Įvairūs Individualiai konsultuoju interjero dizaino klausimais. Tel. 8 656 19 086. Autoserviso paslaugos

Automatinių indaplovių, skalbyklių, viryklių, šaldytuvų taisymas ir pajungimas, 36 mėn. garantija. Perku naudotas. Tel. 8 698 38 753; 489 294. 62474

Montuojame automobilinę BRC dujų įrangą, tiesioginis įpurškimas. Tel. 8 620 38 309.

Automatinių skalbyklių, indaplovių, el. viryklių, šaldytuvų remontas. Garantija. Atvykstame. Pensininkams nuolaida. Tel. 8 674 12 735.

Paskolos

65798

Statybinės medžiagos

Redaktorius Martynas Vainorius (8 46) 411305; 8 650 77550

Transporto priemonės

Suteikiame skubias paskolas už užstatą (nuo 1 proc.) ir be užstato pagal vekselį. Užstatui tinka ir automobiliai. Tel. 8 600 61 023.

Visi santechnikos darbai. Apšildymo sistemos. Tel. 8 603 18 361. 66594

Statyba ir remontas Akcija! Šarvuotas ir vidaus duris - minimali kaina, varstomus, pakeliamus (automatiniai) garažo vartus. Tel. 8 603 10 867.

Laivyba Dalia Bikauskaitė (8 46) 411309; 8 685 46191 Sveikata Jolanta Beniušytė (8 46) 411305; 8 685 66167 Sportas Paulius Matulevičius (8 46) 304302; 8 674 02996 Švietimas, “Šeštadienis” Andromeda Milinienė (8 46) 411308 Kultūra Eglė Ruškutė, Ivona Žiemytė (8 46) 493435 Laisvalaikio renginiai Irma Stasiulienė irma@ve.lt (8 46) 493435; 411309

66629

Fotokorespondentai Eimantas Chachlovas 8 600 10953 Egidijus Jankauskas 8 652 20614

65965

INTERNETO SVETAINĖ www.VE.lt

Derinu siuvimo mašinas. Tel. 367504, 8-652 75340.

Redaktorius Tautvydas Lukaševičius (8 46) 304300

66576 61652

Kompiuteriai

63326

Asmeninių kompiuterių taisymas, pardavimas, supirkimas, programų tvarkymas. Be išeiginių. Tel. 8 618 87 184, 8 46 489 294. 62329

Atnaujiname navigacijas. Taisome kompiuterių programas ir tech. dalį. Atrišame XBOX, PSP, WII. Tel. 8 647 07 741. 62997 66244

Akmens, pamatai, mūras, stogai, plytelės, dažome, laminatas, betonuojame, tinkuojame. Karkasinių namų statyba. Drenažas. Griovimas, pjovimas, santechnika, elektra. Statome priestatus, rekonstruojame. Tel. 8 611 60 534. 64933

(Nukelta į 22 p.)

KOMERCIJOS SKYRIUS (8 46) 411296; faksas (8 46) 402408 Komercijos direktorė Rasa Aleksandrienė aleksandriene@ve.lt 8 656 13669 Reklamos projektų vadovė Alina Gukauskienė 8 614 31500 Reklamos vadybininkės reklama@ve.lt Nadežda Kovaliova 8 683 27729 Inga Ruginienė 8 689 73972 Rinkodaros vadovė Jurgita Petrauskienė ivaizdis@ve.lt (8 46) 411296 Buhalterija (8 46) 304301 Spaudos platinimo tarnyba (8 46) 420096

SKEL­BI­MAI PRI­IMA­MI

KLAIPĖDOJE: M. Mažvydo al. 3, tel. (8 46) 411314, faks. (8 46) 402409. El. p.: skelbimai@ve.lt I-V 8-17 val., VI 8-10 val. PC “Akropolis”, Taikos pr. 61, kasdien 10-22 val., tel. 8-650 51131. KRETINGOJE: “Pajūrio naujienų” red., Rotušės a. 17, II a., tel. (8 445) 51397. PALANGOJE: Ma­lū­no g. 6, tel. (8 460) 52338, (Pa­lan­gos TV skel­bi­mų sk.). “Respublikos” atstovybė, Vytauto g. 53 (Centrinis paštas) (8 460) 48872, I-VI 9-14 val. ŠILUTĖJE: “Pamario“ redakcijoje, Lietuvininkų g. 20, tel. (8 441) 78191. PLUNGĖJE: J. Tumo-Vaižganto g. 27, tel. (8 448) 72419. Už skel­bi­mų turinį redakcija neatsako Išei­na 6 kar­tus per sa­vai­tę. Spau­sdino “Res­pub­li­kos” spaus­tu­vė. M. Sle­že­vi­čiaus g. 7, Vil­nius.

Tiražas 8 320


22 "Vakarų ekspresas"

SKELBIMAI. REKLAMA

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

MSK “Privati girininkija”: perkame mišką, žemę, sodybas, rengiame miškotvarkos projektus, konsultuojame miškų savininkus. Tel. 8 620 87 788. 65769

Perkame arba išsinuomojame žemės ūkio paskirties žemę (ne mažiau 10 ha). Tel. 8 612 22 908. 64326 64256

Stambi kompanija įvairias žemės ūkio paskirties žemes. Tel. 8 644 44 444. 62038

Vonių restauracija

(Atkelta iš 21 p.)

PASL AUG OS Statyba ir remontas Atliekame dažymo, tapetavimo, glaistymo darbus. Tel. 8 600 35 917. 65806

Aukštalipiai atlieka darbus aukštyje su alpinistine įranga, medžių kirtimas. www. geniai.lt, tel. 8 681 00 322. Buitinių nuotekų valymo įrenginių pardavimas, montavimas. Drenažo ir vandentiekio įrengimas. Tel. 8 672 07 215, www. feliksnavis.lt. 64538

Meistro pagalba: santechnikos, elektros, tvirtinimo, apdailos ir kt. darbai. Tel. 8 618 00 700. 59017

Mūrija, tinkuoja, betonuoja, dažo, klijuoja plyteles, kloja laminatą, parketą, krosnys. Tel. 8 626 82 814. 64487

Pamatų, mūro, fasadų, stogų darbai. Tel. 8 618 78 871. 65809

Vonios restauravimas, užliejant ypatingo atsparumo ir blizgesio emaliu specialia turbina, be dulkių. Tel. 8 635 55 303, 8 636 36 261.

P ERK A

64774

Transporto paslaugos Atsakingai teikiame perkraustymo paslaugas. Vežame krovinius nuo 1 iki 5 t. Krovėjų paslaugos. Tel. 8 616 49 649. 58541

Aukščiausiomis kainomis įvairius automobilius. Keitimas į naujesnius. Šilutės pl. 55A. Tel. 8 687 90 542. 62587

Aukščiausiomis kainomis superkame automobilius, atsiskaitome iš karto, sutvarkome dokumentus. Tel. 8 673 62 877. 64453

Įvairios prekės Įmonė nuolat neribotais kiekiais superka plastiko laužą (plėvelę, dėžes, rites ir kt.). Tel. 8 699 31 161. 65082

Metalai Aukščiausiomis kainomis superka visą metalo laužą. El. svarstyklės. Minijos g.172. Tel. 486 003, 8 659 89 605. 62806

Aukščiausiomis kainomis visą spalvotąjį metalo laužą. Tel. 8 659 44 075, Tilžės g. 52 (buvusi 4 ATĮ).

Automobilius ir mikroautobusus (gali būti be TA). Sutvarkome dokumentus. Tel. 8 678 35 673. 64166

Automobilius. Pasiima patys. Vienviečiu autovežiu veža automobilius. Tel. 8 658 13 311. Firma brangiai perka visų markių lengvuosius automobilius, sunkvežimius, autobusus, gali būti nevažiuojantys. Perka metalinį garažą nusikėlimui. Parduoda atsargines automobilių dalis. Pasiima savo transportu. Tel. 8 678 66 368. 61628

62850

UAB „Metalo laužas“ perka juodą, spalvotą metalą ir akumuliatorius. Minijos g.154, Klaipėda. Tel. 8 620 64 444, (8 46) 442 244. 64798

Statybos darbai, glaistymas, gipsas, tapetavimas, plytelės, parketas, santechnika. Tel. 8 606 35 997.

Transporto priemonės

Nekilnojamas turtas 1 arba 2 kambarių butą mūriniame name. Tel. 8 647 36 688. 66698

Brangiai superkame automobilius, mikroautobusus ir kt. (gali būti be TA, su defektais). Sutvarkome dokumentus. Pasiimame patys. Tel. 8 607 40 674, 8 678 00 694. 58356

Superkame naudotus, daužtus automobilius, išrašome pažymas nurašymui. Tel. 8 643 77 519, (8 46) 365 236. 61920

Brangiai perkame mišką su žeme arba išsikirtimui. Visoje Lietuvoje. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 676 41 155.

M E DI C I N A 62444

62147

Brangiai perkame mišką. Tel. 8 602 31 516. 63195

Žmogus - tik žemės svečias, ir turi jis sugrįžti namo, bet kaip sunku išleisti jį į kelią, kuriuo negrįžta niekas atgalios.

Nuoširdžiai užjaučiame Bronių ir Joną STANSLOVAIČIUS bei jų šeimas dėl mylimo tėvelio - senelio mirties. Buvusios brolio Povilo bendradarbės

Brangiai, stambi įmonė įvairaus brandumo miškus Lietuvoje. Tel. 8 633 33 333. Perkame žemės ūkio paskirties žemę visoje Lietuvoje. Tel. 8 643 75 526. 62085

Miškininkas perka mišką, konsul tuoja miškininkystės klausimais, teikia miškininkystės paslaugas. Tel. 8 657 95 527. 66761

Gyd.urologas - seksologas, med. mokslų daktaras konsultuoja inkstų, šlapimo takų, seksualinių sutrikimų klausimais, echoskopijos. Taikos pr. 32. Tel. 8 657 89 603. (Nukelta į 23 p.)


2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

SKELBIMAI. REKLAMA

"Vakarų ekspresas" 23

Dingo didelis vilkšunių veislės šuo Klaipėdos rajone. Už informaciją dosniai atsilyginsiu. Tel. 8 640 12 720.

Lengvųjų automobilių servisui “Autopoliklinika” Klaipėdoje reikalingi: serviso vadovas, meistras, autošaltkalvis, autoelektrikas, kėbulininkas. Tel. 8 600 66 676.

(Atkelta iš 22 p.)

MEDICINA Gyd. A.Grigaliūnas gydo, išblaivina, konsultuoja, koduoja. Tel. 8 699 34 700. (0-24 val.), www.arlaida.lt. 64401

Limfodrenažinis masažas rankai po krūties šalinimo operacijos (atliekamas rankomis) su bintavimu. Sg klnika, tel. 8 615 45 644, Šermūkšnių g. 15, Klaipėda. 66480

N UO MA Įvairi Išnuomojama pobūvių salė įvairioms šventinėms progoms. Prystovų k., Kūlupėnų sen., Kretingos r. Tel. 8 657 94 642. 64190

Nekilnojamasis turtas Išnuomoja 3 kambarių butą su baldais Naikupės g. Savininkas. Tel. 8 686 00 141. 66320

Išnuomojamas 2 kambarių butas Klaipėdoje, Varpų g. Tel. 8 647 17 002. 65977

Išnuomojamos gamybinės ir sandėliavimo patalpos Klaipėdos m. centre (Malūnininkų g.). Tel. 8 659 44 075. 62874

Miesto centre nuo 2013 02 01 išnuomojamas 5 kambarių butas su baldais ir buitine technika. Savininkas. Tel. 8 656 07 787. 66532

Ūkininkas perka žemes ir miškus. Išsinuomoja dirbamas žemes. Tel. 8 677 90 939. 65125

KV I EČIA M OK Y TI S Alksnynės vairavimo mokykla. B kategorijos kursai. Patyrę mokytojai ir instruktoriai. Mokome naujais automobiliais. Tel. 363 399, www. alksnynesmokykla.lt. 61773

Anglų k. kursai (juridiniams, fiziniams asmenims), Budelkiemio g. Klaipėda. Registruotis tel. (8 46) 224 947, 8 699 73 558. 66503

IN F OR M ACIJA Nuo vasario 7 d. prasideda kursai “Kaip pakeisti savo gyvenimą”. Pažintinė nemokama paskaita 6 d. 19 val. Paryžiaus Komunos g. 14, “Aitvaro” gimnazija, aktų salė. Tel. 8 699 61 455. 65789

VA R Ž Y T YNĖS BUAB „ANIS LMK“ varžytynėse parduoda pastatą - metalo konstrukcijų gamybos cechą su mechanizmais ir žemės sklypo dalies subnuomos teisę adresu Pramonės g. 17, Klaipėda. Išsamesnė informacija internete www.bankrotodep.lt. Taip pat parduoda kitą ilgalaikį ir trumpalaikį turtą. Tel. 8 688 92 488. 66711

PA ŽI NT YS 60 m. apkūni, išsilavinusi moteris susipažintų su rimtu, vienišu vyriškiu. Tel. 8 646 95 602. 66682

63 m. moteris ieško draugo nuo 58 iki 68 metų draugystei. Tel. 8 646 96 220. 66748

MA SA Ž AI 27 m. simpatiška, seksuali blondinė atlieka švelnų masažą. Tel. 8 645 11 331. 66749

30 metų miela blondinė atlieka švelnų masažą. Tel. 8 647 49 932. 66602

Čia ne būrimas iš kavos tirščių, čia - atpalaiduojamasis masažas, poilsis ir širdies atgaiva. Skambinkite tel. 8 638 13 549.

66540

S I Ū LO DAR B Ą

62229

Jauki aplinka. Atpalaiduojantis masažas. Tel. 370 675 07 817. 66122

Miela simpatiška moteris atlieka malonų masažą. Tel. 8 648 15 385. 65864

Miela, švelni moteris padarytų masažą. Tel. 8 648 31 913. 66610

Simpatiškos, malonios moterys atlieka visapusišką, atpalaiduojantį masažą. Tik skambučiai tel. 8 601 25 088. 65416

Į VA I RŪ S 66248

Palangoje, ant pagrindinio kelio KretingaKlaipėda-Palanga 2013 01 11 buvo rastas sužeistas Pekino veislės šuo (kalytė). Šeimininkas neatsiliepė. Kas galite priglausti, skambinkite tel. 8 616 18 779.

Autoservisui reikalingi autošaltkalviai, visos socialinės garantijos. Tel. 8 656 15 680. 65551

Įmonei nuolat dirbti reikalingi darbininkai, turintys patirties, gebantys atlikti įvairius gerbūvio ir inžinerinių tinklų klojimo darbus. Klaipėda. Tel. 8 650 35 453 (skambinti 08-17 val.). 64360

Įmonei reikalingas betono siurblio operatorius, turintis B, C vairuotojo kat. Tel. 8 602 63 083.

Statybos įmonei reikalingi stogdengiai – lydytojai. Tel. + 370 671 85 940. Skubiai reikalingos moterys ir vyrai dirbti maisto pramonės fabrikuose Anglijoje. Kalba ir darbo patirtis nebūtina, suteikiamas gyvenamas plotas. Smulkesnė informacija tel. 8 695 08 773. 65623

UAB „VMG TECHNICS”, užsiimančiai technine pramoninių įrengimų priežiūra ir aptarnavimu, nuolat dirbti reikalingi: elektrikas-automatikas; šaltkalvisremontininkas (baldų gamybos įrengimų remontas); šaltkalvis-remontininkas (hidraulikos, rotacinių įrengimų remontas). Būtina darbo patirtis. CV siųsti: info@ vmgt.lt. 66584

64348 64915 66152

Socialinė valymo paslaugų įmonė priims į darbą valytojas (-us), kiemsargius, turinčias (-ius) 35-55 % darbingumą. Tel. 8 618 00 837. 66327 66486

IE Š KO DARB O Jauna, simpatiška moteris ieško bet kokio darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 674 64 249. 66618

Moteris ieško papildomo darbo namuose. Siūlyti tel. 8 630 45 460. 66234

Reikalingas vilkiko vairuotojas maršrutui Klaipėda-Baltarusija (konteineriai). Tel. 8 610 41 063. UAB reikalingas buldozerio mašinistas, dirbti buldozeriu CAT D5 M. Tel. 8 686 22 280. 63552 62556

UAB „VMG TECHNICS“, užsiimančiai technine pramoninių įrengimų priežiūra ir aptarnavimu, nuolatiniam darbui reikalingas šaltkalvis-suvirintojas. Būtina patirtis gamybinių įrengimų remonto srityje. Kreiptis el.paštu kestutis.mockus@ vmgt.lt arba tel. 8 620 30 204.

Simpatiška moteris ieško bet kokio darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 608 39 421. 65856

Sportiška miela virš 50 m. moteris ieško papildomo darbo, gydomasis “Turmalino” masažas. Tel. 8 694 41 659 tik skambučiai.


24 "Vakarų ekspresas"

PASKUTINIS PUSLAPIS

2013 m. sausio 19 d., šeštadienis

KONKURSAS

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai

Keisti

sutapimai Keisti sutapimai sieja JAV prezidentų Kenedžio (Kennedy) ir Linkolno (Lincoln) likimus. Pirmasis, paprasčiausias, - abiejų pavardės susideda iš 7 raidžių (anglų k.). Linkolnas buvo nužudytas teatre, žudikas pasislėpė sandėlyje. Kenedis buvo nušautas iš sandėlio, žudikas pasislėpė teatre. Linkolnas turėjo sekretorių, pavarde Kenedis, o prezidentas Kenedis - sekretorių, pavarde Linkolnas. Po

Juokas pro ašaras

Moteriai reikia keturių gyvūnų: sabalo ant pečių, jaguaro garaže, tigro lovoje ir asilo, kuris už visa tai mokėtų.

Anekdotai

Traukinio kupė sėdi vyras ir žmona. Vyras sako: - Bakterija, atnešk man arbatos. Žmona atsikelia ir išeina. Bendrakeleiviai susidomėję klausia: - Ar iš tikrųjų jos vardas - Bakterija? - Ne, tai aš prie žmonių ją taip vadinu, o namuose ji Epidemija. - Brangusis, manai, jog mums pavyks įsitaisyti į šį viešbutį, kad niekas neįtartų, jog mudu - nevedę? - Visai paprastai, brangioji! Tu eik paskui mane ir nešk abu lagaminus. Traukinys. Jame sėdi apsiverkusi moteris. Prie jos prieina palydovas: - Ponia, kas atsitiko? - Mano vyras išlipo stotelėje nupirkti laikraščių, bet nespėjo sugrįžti ir pasiliko... - O, ponia, tai tikrai baisu - praleisti kelionę, neturint ką skaityti...

ASTROLOGIJA 10 23 - 11 22 Zodiako ženklas Skorpionas

„Bulvaras” tęsia konkursą „Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai”. Jis vyks tol, kol bus norinčių viešumu kovoti su automobilių statymo „genijais”. Kas mėnesį apdovanosime komisijos geriausia pripažintos nuotraukos autorių. Norintieji dalyvauti konkurse nuotraukas gali įkelti interneto svetainės www.

abiejų prezidentų žūties jų postą užėmė žmonės Džonsono (Johnson) pavarde. Tuo metu buvusio Klaipėdos mero Taraškevičiaus pavardėje yra 13 raidžių. Jo valdymo metais buvo uždarytas teatras. Dabartinio mero Grubliausko pavardėje tik 12 raidžių. Bet prie jo teatras tikriausiai bus atidarytas. Nors abu jie - liberalai, priklauso skirtingoms pakraipoms. Politinėms. Kokių dar niuansų yra? Na, abu tuos iš Amerikos nušovė žudikai. O mūsų minimus Klaipėdos politikus... Tiesą pasakius, tuo “Bulvarui” geriau ir baigti - kitaip ir iki teismų galima prisirašyti...

- Aš savo žmoną vadinu ir kiškeliu, ir žuvele, ir paukšteliu... - O ką jinai? - O jinai dantis šiepia, burbuliuoja ir karksi! Davė sultonas savo pasiuntiniams mažą krištolinį batelį ir pareiškė: - Kuriai merginai šis batelis tiks, ta ir taps mano sūnaus žmona. Ir surado pasiuntiniai 2137 merginas, kurioms tiko tas batelis. Ir tapo jos sultono sūnaus žmonomis. Ligoninėje seselė teiraujasi gydytojo: - Sakykit, kokia to naujo paciento būklė? - Kol kas neaiški... Visgi tikiuosi, kad pinigų jam pakaks...

s ŠIANDIEN

gimtadienį švenčia Oksana Bereznaja

Sveikina vyras ir dukros su šeimomis

MIESTELIO žINIOS

Pakaruoklių džiaugsmai Aną dieną drakoniškas kainas už elektrą sugalvojęs ir mažmeninius vartotojus (koks terminas!) smaugiantis monopolininkas paskelbė, kad jo klientų pasitenkinimo lygis yra aukštesnis už Europos bei Pasaulio energijos ir komunalinių paslaugų vidutines normas. Keistokas tas tyrimas ir keistoki rezultatai. “Bulvaras” spėja, kad vartotojų pasitenkinimo lygis buvo tiriamas, kai elektros kilovatvalan-

dė kainavo 18 centų, prieš gerą dešimtmetį. Arba kokioje nors ligoninėje, kurioje gydomi įvairūs nukrypimai. Tačiau dabar, kai elektra tris kartus brangesnė, “Bulvaras” nėra tikras, kad dauguma Lietuvos elektros energijos vartotojų yra tokie nesveiki, kad džiaugtųsi kas pusmetį gaunantys vis didesnes sąskaitas už sudegintą tą patį kiekį. Džiaugtis, kai tave smaugia, gali tik ne visai normalūs individai.

KAS DEDASI PASAULYJE

Atsisako legendinių ausinių kepurių Atsisakiusi archaiškų autų, Rusijos armija sako “ne” ir garsiosioms “ušankoms”. Jau kitais metais kariuomenėje neliks legendinių ausinių kepurių, kurios daug dešimtmečių buvo vienas žinomiausių Rusijos simbolių. Vietoj tradicinių “ušankų”, kurios nuo 1940 metų yra neatsiejama žieminės uniformos dalis, kareiviai gaus šiuolaikinius galvos apdangalus, sakė Temerlanas Darsigovas, siuvimo ateljė “Btcgrou” atstovas. Ši Sankt Peterburge įsikūrusi ateljė naujojo gynybos ministro Sergejaus Šoigu užsakymu kuria naujas uniformas, kurios 2014-aisiais pakeis dabartines. T. Darsigovo duomenimis, naujosios uniformos bus patvaresnės, jos turėtų tarnauti trejus metus. Dabartinės uniformos tampa netinkamos naudoti jau po metų. Beje, S. Šoigu pirmadienį paskelbė, kad šalies armija dar šiais metais atsisakys autų, kurie iki šiol buvo naudojami vietoj kojinių.

Bulvaroskopas

SvEIKINIMAI Jei norite pasveikinti kolegą, draugą ar šeimos narį gimtadienio proga, jums tereikia atsiųsti jo nuotrauką su vardu ir pavarde el. paštu gimtadienis@ve.lt. Laiške turi būti nurodytas sveikintojo telefono numeris. Kasdien skelbsime iš Jūsų atsiųstų kandidatūrų atsitiktinai išrinktus sukaktuvininkus. Visus solenizantus bus galima išvysti “Vakarų ekspreso” interneto svetainėje www.ve.lt. Mokami nestandartiniai sveikinimai bet kuria proga priimami dienraščio Klientų aptarnavimo skyriuje M. Mažvydo al. 3. Informacija tel. (8 46) 411 314.

JAUTIS. Diena bus nebloga, jei sugebėsite negalvoti apie darbo problemas, politinę situaciją. Jei turite pomėgį, galintį atitraukti nuo sunkių minčių, pasinerkite į jį. Tik venkite svaigalų ir pasisaugokite sukčių.

Būk stipri, sveika ir visų mylima.

Šerkšnas.

Jei manote, kad rūkymas nekeičia moterų balso, pabandykite nukratyti pelenus ant kilimo!

VĖŽYS. Tikriausiai neišvengsite finansinių problemų, rūpesčių dėl skolų ar nesumokėtų mokesčių, arba partnerio nusiskundimų dėl netenkinamų jo poreikių. Neblogų patarimų jums gali duoti draugai, pažįstami.

Vakar jubiliejinį gimtadienį šventė Irena Tamošaitienė.

s KAIP? - klausia tarp dviejų stulpų atsistojusio “merso” nuotrauką padaręs Linas

Kalbasi du vaikinukai: - Apmaudu, bet nebūna taip, kad mergina būtų ir graži ir protinga. - Būna. - Ne... Jei graži, tai kvaila, o jeigu protinga, tai išsigimėlė... - Bet būna ir išimčių! - Taip, kvailos išsigimėlės!..

AVINAS. Panašu, kad kils ūpas perstatyti baldus ar įsigyti naujų interjero detalių. Arba pajusite poreikį nueiti į grožio saloną, įsigyti madingą drabužį, išbandyti naują dietą. Su sveikata ir išvaizda geriau neeksperimentuokite.

DVYNIAI. Diena pasižymės kiek keistokomis nuotaikomis - gailėsite savęs, prisiminsite svajones bei nuoskaudas. Rūpės klausimai, susiję su kultūra, religija. Trauks įvairūs svaiginimosi būdai, o tai neišeitų į gera. Saugokite sveikatą.

ve.lt skiltyje „Konkursai” arba siųsti el. paštu bulvaras@ve.lt, taip pat tai galima padaryti tradiciniu paštu, adresu „Bulvarui”, „Vakarų ekspreso” redakcija, M. Mažvydo al. 3, LT92131 Klaipėda. Norintieji, kad į jų nuotraukas atitinkamai sureaguotų policijos pareigūnai, laiške turi nurodyti ir tikslų pažeidimo laiką.

siekiant padaryti įspūdį patinkančiam priešingos lyties atstovui. Apsvarstykite numatomų pirkinių, išlaidų prioritetus. Verčiau neikite ten, kur tyko pagunda išleisti pinigus.

ar vaikų lavinimu. Jausite didelį potraukį malonumams, pramogoms, svajosite apie nepaprastus potyrius. Išties verta pasilinksminti. Tik nepraraskite saiko, nebūkite naiviai patiklūs.

LIŪTAS. Ieškosite partnerio ir kitų šeimos narių supratimo, palaikymo. Dėmesio tikriausiai sulauksite, tačiau į paviršių gali iškilti nuslėpti nedori dalykai, praeities klaidos.

SKORPIONAS. Nusimato daug permainingų jausmų, nuotaikų ir neproduktyvaus aktyvumo. Geriausiai jausitės prie jaukaus namų židinio su artimais žmonėmis, partneriu. O jei teks likti vienumoje, pasijusti atstumtiems, patirsite nemenką stresą.

VANDENIS. Jums labiausiai norėsis komforto, namų šilumos. To ir siekite, neverskite savęs daryti tai, kas kelia įtampą. Jei kiltų ūpas paeksperimentuoti virtuvėje ir gautais rezultatais nudžiuginti artimuosius, būtų puiku.

MERGELĖ. Šiandien jus gali įtraukti nekasdieniški užsiėmimai. Regis, sugebėsite pakilti virš asmeninių problemų bei rutinos. Yra vilties, kad realizuosite kai kurias savo fantazijas. Nežiopsokite kelyje.

ŠAULYS. Šiandien derėtų pabendrauti su draugais, giminėmis, nes tokie kontaktai suteiks optimizmo, prablaškys, leis prisiliesti prie svetimų džiaugsmų bei rūpesčių, pamirštant savuosius.

SVARSTYKLĖS. Panašu, kad pasiteisins jūsų iniciatyva,

OŽIARAGIS. Šiandien pravartu užsiimti kūrybine veikla

ŽUVYS. Jūsų erdvę užtvindys romantiškos svajonės ir nuotykių troškulys. Galite tikėtis nekasdieniškų įspūdžių. Kita vertus, gali kilti keistų, abejotinų pagundų. Galima pakliūti į pinkles, susidurti su sukčiais.

Šiandien Magdalena ir Romas Žąsyčiai švenčia auksines vestuves.

Būkite sveiki, jaunatviški, laimingi! Sveikina dukra Edita su šeima

Šiandien 16-ąjį gimtadienį švenčia Arnoldas Valteris.

Linkime, kad ne tik šiandien, bet ir visados Tavo širdy šviestų saulė, Tave suptų tik geri ir širdžiai mieli žmonės. Gražios gimtadienio šventės... Sveikina mama, sesė ir Kazys

VE 2013 01 19  

VE 2013 01 19