Page 1

Katastrofa w Czarnobylu


Czarnobyl-Miasto znane głównie ze względu na oddaloną o 18 kilometrów elektrownię jądrową, w której wydarzyła się największa w dziejach katastrofa atomowa. Przed katastrofą zamieszkane przez około 15 tysięcy ludzi. Obecnie mieszka tam czasowo, w systemie zmianowym ok. 2,5 tys. osób głównie naukowcy, pracownicy różnych agencji, przewodnicy specjaliści.


Katastrofa atomowa W tamtejszej elektrowni 26 kwietnia 1986 nastąpiła największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i chemicznego wybuchu wodoru powstałego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeostwa systemu chłodzenia reaktora, co spowodowało jego przegrzanie. Została rozerwana obudowa reaktora i budynek w którym się mieścił. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu, oraz uranu z wnętrza reaktora. bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 31 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną.


Przyczyny i skutki katastrofy 26 kwietnia w 1986 roku o godz. 01.23 potężna eksplozja rozsadziła czwarty reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przyczyn tej największej w historii katastrofy atomowej było kilka: 1) naruszenie procedur zawodowych, 2) błędy techniczne, 3) brak łączności, 4) nieprzestrzeganie odpowiednich środków bezpieczeostwa. Do wybuchu doszło podczas rutynowego testu sprawdzającego, czy turbiny wytwarzają wystarczającą ilośd energii potrzebną do pracy pomp chłodzących w przypadku spadku mocy reaktora, zanim zostanie uruchomiony rezerwowy generator o napędzie diesla. Podczas sprawdzania awaryjnego wyłączenia, reaktor wymknął się spod kontroli, niczym olbrzymi czajnik, który gotuje się bez wody. Wybuch, który nastąpił, można było obserwowad z odległości kilku kilometrów. Eksplozja zerwała ważącą jedną tonę pokrywę reaktora. W temperaturze ponad 2000 stopni Celsjusza stopiły się pręty paliwowe. Zapalił się reaktor grafitowy. Podczas szalejącego pożaru stopił się rdzeo reaktora.


Sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu Sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu-masywna betonowa powłoka ochronna reaktora jądrowego nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zbudowana po katastrofie w 1986 w celu zabezpieczenia atmosfery przed promieniowaniem jonizującym. Sarkofag leży na 200 tonach radioaktywnego korium, 30 tonach pyłu i 16 tonach uranu i plutonu. Podczas budowy sarkofagu zużyto ponad 400 000 m³ betonu i 7300 ton metalowych elementów.


Prypeć „miasto widmo” przed

po

przed

po


•https://www.google.pl/ •http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Katastrofa w Czarnobylu  
Katastrofa w Czarnobylu  
Advertisement