Page 14

14

Prawo

nowy dziennik Sobota – niedziela 8-9 marca 2014

Ulgi, odpisy, podatki Rozmowa z Małgorzatą Jargilo, licencjonowanym doradcą podatkowym

n

Małgorzata Jargilo rozliczaniem podatków zajmuje się od 30 lat i posiada w tej kwestii ogromne doświadczenie oraz wszelkie potrzebne certyfikaty wydane przez IRS. Firmę rozliczeniową prowadzi z siostrą Katarzyną Malec, a jej biura znajdują się na Greenpoincie, Boro Parku oraz w Rockland County, w okolicach Nyack i Nanuet. Kiedy mija ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2013 rok?

Mamy czas do 15 kwietnia. By uniknąć ewentualnych kar, musimy nasze rozliczenie przesłać najpóźniej w tym dniu. W niektórych latach ten termin ulega modyfikacji, ale ma to miejsce w sytuacji, gdy 15 dzień kwietnia wypada w weekend, wtedy ostatecznym terminem złożenia zeznania podatkowego jest poniedziałek następujący bezpośrednio po 15 kwiet nia. Za chę cam jed nak wszystkich, by nie zwlekali z rozliczeniem na ostatni dzień, ponieważ wtedy zawsze jest bardzo duży ruch, a poza tym jeżeli mamy zwroty podatku, to im szybciej wyślemy zeznanie, tym szybciej otrzymamy pieniądze od fiskusa. Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru biura rozliczeniowego?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na reputację i doświadczenie osoby robiącej rozliczenie oraz na fakt, czy się pod nim podpisuje oraz wysyła dokumenty w postaci tzw. e-file. Każda legalnie działająca firma, jeżeli robi więcej niż dziesięć rozliczeń, jest zobowiązana do przesyłania ich w formie elektronicznej. Osoby przygotowujące zeznania podatkowe w postaci pliku elektronicznego są kontrolowane przez FBI, a wcześniej – podczas zdobywania odpowiednich uprawnień – muszą złożyć swoje odciski palców, w związku z tym mamy pewność, że nikt z nich nie będzie się dopuszczał oszustw podatkowych. Kolejnym ważnym elementem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z firmą z odpowiednimi uprawnieniami jest posiadanie przez nią certyfikatów zezwalających na prowadzenie tego typu działalności oraz funkcjonującego przez cały rok pomieszczenia biurowego, do którego można wejść w każdej chwili. Inaczej mówiąc, powinniśmy unikać osób robiących rozliczenia "na telefon" lub działających tylko w ciągu trzech, czterech pierwszych miesięcy roku, kiedy musimy składać zeznania podatkowe. Najlepiej korzystać z usług firm istniejących od wielu lat na polonijnym rynku i mających odpowiednią praktykę i doświadczenie, ponieważ wtedy mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani, a nasze rozliczenie będzie zrobione prawidłowo.

Małgorzata Jargilo (z przodu) oraz Katarzyna Malec są gwarancją miłej i profesjonalnej obsługi oraz rzetelnie przeprowadzonego rozliczenia podatkowego

Na co podatnik powinien zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsze jest podawanie prawdziwych informacji oraz wszystkich danych dotyczących naszych zarobków. Żyjemy w dobie komputerowej, i wszystko może być bardzo szybko sprawdzone przez IRS. Fałszywe lub zatajone informacje na dłuższą metę nie opłacają się nikomu, a zwłaszcza podatnikowi, bowiem kary, które nakłada IRS, są bardzo dotkliwe. W rozliczeniu musimy podać bardzo dokładnie wszelkie informacje dotyczące naszych zarobków, odsetek od oszczędności i dywidend, a w przypadku posiadania swojej firmy także wpływów do banku. Ogromnie ważne jest wyszczególnienie liczby osób, które mamy na utrzymaniu, lecz należy pamiętać, że nie wolno uwzględniać tzw.

income credit, np. na dzieci, jeżeli one wraz z rodziną mieszkają poza granicami, a w Ameryce mieszka, pracuje i rozlicza się tylko któryś z ich rodziców. Oczywiście członkowie rodziny, którzy są na utrzymaniu osoby składającej zeznanie podatkowe muszą znaleźć się w rozliczeniu, ale taki podatnik nie może występować o wspomniany dopis w postaci kredytu. Tego typu informacje IRS może łatwo zweryfikować prosząc o potwierdzenie ze szkoły, do której dziecko rzekomo uczęszcza. Kary w tym przypadku są bardzo wysokie, a pobranie w ten sposób pieniądze trzeba zwrócić z odsetkami. Każdego roku pojawiają się jakieś zmiany dotyczące różnych ulg i odpisów. Z czego podatnicy mogą skorzystać w tym roku?

W tym roku zmiany te nie są zbyt duże, ale mimo to temat odpisów jest bardzo szeroki i najlepiej podejść do niego indywidualnie, przedyskutować wszystko z osobą robiącą rozliczenie. Jeżeli nie mamy jakiś specjalnych wydatków, to zawsze podlegamy standardowym odpisom. Są one obecnie tak wysokie, że nie warto robić zbyt długiego rozliczenia i wyszczególniać tych wydatków, ponieważ te standardowe ulgi powinny nam wystarczyć. W przypadku odpisów należy jednak zwrócić uwagę na częsty błąd, jaki ludzie robią przy kosztach ponoszonych ze względu na wykonywanie swojej pracy. Nie można wydatków związanych z dojazdem do pracy oraz powrotem do domu wykorzystać do odpisu, natomiast możemy to zrobić z kosztami związanymi z jazdą samochodem,

taksówką, a nawet autobusem w godzinach pracy w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Do odpisów związanych z pracą możemy także zaliczyć wydatki związane ze szkoleniami i podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych, oraz z zakupem odzieży i obuwa potrzebnego do wykonywania naszych obowiązków. Jednak w tym przypadku nie może to być odzież i obuwie, które możemy wykorzystać prywatnie, do codziennego wyjścia z domu, muszą to być rzeczy specjalistyczne, jak np.: uniform, odzież, buty robocze itp. Do naszych kosztów wchodzą również składki odprowadzanie do związków zawodowych. Odpisać możemy także wydatki adwokackie, lecz w tym przypadku musimy pamiętać, że nie wszystkie. Nie możemy tego zrobić w przypadku adwokatów i spraw imigracyjnych oraz karnych. Są także możliwości dołączenia do naszych kosztów wydatków związanych z leczeniem, lecz tylko w przypadku, gdy przekraczają one 10 procent naszych zarobków. Można także odpisać sobie oszczędności złożone na koncie emerytalnym IRA, w dodatku w tym roku ta ulga została podniesiona o 500 dolarów i przykładowo dla osób, które skończyły 50 lat wynosi 6500 dolarów. Do odpisów możemy także włączyć wydatki ponoszone za przedszkole lub opiekę nad naszym dzieckiem, lecz tylko w sytuacji, jeżeli oboje rodziców pracują lub jedno z nich studiuje, ewentualnie jest osobą bezrobotną i szuka pracy. W tym przypadku każde przedszkole powinno wystawić nam odpowiedni dokument zawierający sumę pieniędzy przez nas wydaną na czesne, adres oraz Tax ID Number. Jeżeli naszą pociechą opiekuje się osoba prywatna, to musimy podać jej Social Security Number, adres zamieszkania oraz kwotę wypłaconych pieniędzy; opiekunka również musi się z tego rozliczyć. Odpisać możemy także koszty nauki naszych dzieci, ale w tym przypadku w grę wchodzą tylko opłaty za studia, nie możemy tego zrobić w przypadku szkoły podstawowej i średniej. Bez rachunków możemy także odliczyć sobie cotygodniową ofiarę na Kościół, w tym przypadku IRS daje nam ulgę w wysokości 250 dolarów rocznie. Na wszystkie inne odpisy na cele charytatywne musimy posiadać rachunki, których nie załączamy do rozliczenia, ale musimy pokazać w przypadku kontroli urzędu skarbowego.Jest jeszcze wiele drobnych odpisów, które możemy włączyć do naszego rozliczenia i o to zawsze warto zapytać osobę robiącą nasze zeznanie podatkowe. Dla przykładu podam, że nawet koszty przygotowania rozliczenia możemy odliczyć od podatku czy też opłaty za nasze inwestycje, np. w postaci akcji, a nawet związane z rejestracją samochodu. A jak wygląda sprawa ulg podatkowych w przypadku posiadania domu lub mieszkania?

Nowy Dziennik 2014/03/08  
Nowy Dziennik 2014/03/08  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement