Page 1

DELIVERED TO THE POST OFFICE AS PERIODICALS CLASS MAIL ON MONDAY, DECEMBER 2, 2013

STRONA 20

SPORT

STRONA 11

|

WE WTOREK W NDTV

Elektryczne Gitary o swojej muzyce i miłości do NYC

Warto kupić miód Manuka

Muszkieterowie z Dortmundu “WAŁĘSA” W AMERYCE

ZDROWIE

KURS Z BEZDOMNOŚCI ZA 2000 DOLARÓW

MITY DIET OBALONE

www.dziennik.com

WTOREK 3 GRUDNIA – TUESDAY, DECEMBERT 3, 2013

Słonecznie

|

$0.75

11°C (52°F)

Polska parafia na Ridgewood? n Od 1 grudnia, nowym proboszczem wielonarodowościowej

parafii św. Macieja na Ridgewood, do której należy wielu Polaków, jest ks. prałat Piotr Żendzian. Polonijni parafianie mają nadzieję, że dzięki tym zmianom świątynia stanie się centrum polskiej parafii.

Brytyjczycy nie chcą nowy imigrantów

ROK XLI Nr 11 979

4

n Władze nie kontrolują sytuacji w Kijowie i ma ona cechy „przewrotu

małe bezzałogowe zdalnie sterowane helikoptery – do dostarczania to- państwowego”. Przyznał to premier Mykoła Azarow w czasie spotkawarów do klientów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przesyłki nia z unijnymi i amerykański będą dostarczane dronami za kilka lat. Wykorzystanie dronów skrócić może czas oczekiwania na paczkę do 30 minut.

NOWY DZIENNIK $0.75

08805 93287

Kijów w rękach opozycji

n Amazon, największy na świecie sklep internetowy, testuje drony –

Premier David Cameron zapowiedział ostatnio, że podwyższy poprzeczkę imigrantom starającym się na Wyspach o zasiłki, inni konserwatyści mówią wręcz o potrzebie ograniczenia dostępu imigrantów z Unii do rynku pracy. Wywołało to już spór z Komisją Europejską.

8

Od 1 grudnia nowym proboszczem parafii św. Macieja na Ridgewood jest ks. prałat Piotr Żendzian

Dronem w 30 minut

ŚWIAT

49213 >

» STR. 2

Wniedzielę największy sklep internetowy Amazon zaprezentował „Prime Air” – serwis szybkich i automatycznych przesyłek. Achodzi o dostarczanie paczek za pomocą dronów. Nowy system jest właśnie poddawany testom. Oktopery, bo tak zostały nazwane „pocztowe drony”, mają dostarczać paczki ważące nie więcej niż pięć funtów, czyli nieco ponad 2 kilogramy. Zastosowanie dronów znacznie skróci czas oczekiwania na przesyłkę – od momentu zamówienia produktu do pojawienia się oktopera w domu klienta ma minąć maksymalnie pół godziny. „Wiem, że wygląda to jak scena z filmu science fiction, ale nie jest. Niedługo taki sposób dostarczania paczek stanie się rzeczywistością” – powiedział Jeff Bezos, dyrektor wykonawczy Amazon. Zanim jednak dro-

ny zaczną „rozwozić” przesyłki, muszą zostać zatwierdzone przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Obecnie samoloty zdalnie sterowane mogą być używane przez funkcjonariuszy policji oraz agentów rządowych. Spodziewane jest, że FAA otworzy przestrzeń powietrzną dla cywilnych dronów w 2015 roku. Takim sposobem dostarczania przesyłek zainteresowani są też właściciele Zookal – portalu oferującego między innymi usługę wypożyczania książek w Australii. Ich zdaniem to znacznie obniży koszty usług kurierskich. Powodzenie australijskiego projektu zależy także od pozwolenia od Urzędu Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego wAustralii. Tamtejsze drony mają latać na wysokości 122 metrów. AA, (R)

FOTO: REUTERS/GLEB GARANICH

STRONA 6

na gospodarzu parafii będzie wspierał go wikary, ks. Daniel Rajski, pełniący swoją posługę kapłańską w tej parafii od półtora roku. „Niech mi będzie wolno przedstawić i powitać w naszej parafii osobę, dla której ta zabawa była organizowana – jest nią nasz nowy proboszcz, ks. prałat Piotr Żendzian, które go ser decz nie wi ta my wśród nas – powiedział w trakcie oficjalnego rozpoczęcia imprezy ks. Rajski. – Jest to dla nas wydarzenie historyczne, bowiem po raz pierwszy w tej parafii mamy proboszcza Polaka” – podkreślił wikary, co zostało przyjęte gromkimi brawami przez uczestników imprezy.

FOTO: WOJTEK MAŚLANKA / NOWY DZIENNIK

Prawie 300 osób pojawiło się na zabawie andrzejkowej, zorganizowanej przez Komitet Polonijny działający przy kościele św. Macieja na Ridgewood, i przygotowanej głównie z myślą o uroczystym powitaniu nowego gospodarza tej parafii. Ks. prałat Piotr Żendzian decyzją biskupa Nicholasa DiMarzio, ordynariusza diecezji brooklyńskiej, administracyjnie przejął parafię z rąk dotychczasowego proboszcza ks. prałata Edwarda Scharfenbergera. Jego ingres – po którym będzie pełnoprawnym proboszczem – zaplanowano na styczeń przyszłego roku. Do tego czasu polski duchowny będzie pełnił funkcję administratora. W obowiązkach spoczywających

Protestujący próbują przełamać kordon policji w pobliżu siedziby administracji prezydenta w Kijowie

Szef rządu zaznaczył, że sytuację w stolicy kontrolują opozycjoniści. Jest ona poważna, ale władze mają cierpliwość. „Nie chcielibyśmy jednak, aby nasi partnerzy czuli się bezkarni” – dodał Mykoła Azarow. Premier zażądał od opozycji, aby nie blokowała prac organów władzy

centralnej: administracji prezydenta i rady ministrów. Jego zdaniem oponenci rządzących chcą także zdobyć budynek parlamentu. Poprosił dyplomatów, aby wpłynęli na opozycjonistów, aby ci prowadzili jedynie pokojowe akcje.

» STR. 7


Ameryka

Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Śledczy badają przyczyny katastrofy na Bronksie

212.267.0201 718.609.0300

n Dane odczytane z dwóch

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.

“Wałęsa” w Ameryce

czarnych skrzynek znalezionych na miejscu katastrofy kolejowej na Bronksie mogą pomóc w ustaleniu dlaczego doszło w niedzielę rano do wykolejenia się pociągu linii Metro-North. Na miejscu wypadku są eksperci z National Transportation Safety Board.

n Lech Wałęsa po latach znów wystąpi w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Tym razem w Audytorium Kongresu, gdzie 4 grudnia odbędzie się uroczysty pokaz filmu “Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Następnie film przyjedzie do Nowego Jorku, gdzie odbędą się dwie projekcje.

FOTO: REUTERS

Jedna ze wstępnych wersji zakłada, że przyczyną katastrofy kolejowej mogła być awaria systemu hamulcowego. Maszynista pociągu, William Rockefeller zeznał, że próbował zmniejszyć prędkość przed ostrym zakrętem w pobliżu stacji Spuyten Duyvil do 30 mil na godzinę, ale hamulce nie zadziałały. Dlatego, jak tłumaczył Rockefeller, pociąg wjechał w zakręt z prędkością 70 mil na godzinę i wypadł z torów. Inna wersja zakłada jednak, że system hamulcowy był sprawny, a całą winę za wypadek ponosi maszynista. “Na razie nikt z nas nie może w pełni udowodnić jego winy, ale wiele wskazuje na to, że hamulce nie były zepsute” – powiedział jeden ze śledczych, który nie chciał na razie ujawniać swojego nazwiska. Odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do wypadku, będzie znana dopiero po zakończeniu śledztwa. Ostateczne ustalenie przyczyn katastrofy może nastąpić jednak dopiero za rok. “Chcemy zrozumieć, co i dlaczego się stało, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości” – powiedział członek NTSB Earl Weener. Niedzielny wypadek był kolejnym, który miał miejsce na linii Metro-North w tym roku. M.in. w lipcu br. wykoleił się pociąg towarowy, a w maju zderzyły się dwa pociągi pasażerskie. W niedzielnej katastrofie cztery osoby zginęły, a ponad 60 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych katastrofy jest James Lovell, 58-letni pracownik amerykańskiej stacji telewizyjnej

ADWOKA T

“Chcemy zrozumieć, co się stało, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości” – powiedział członek NTSB Earl Weener

NBC, który mieszkał w Cold Spring. W niedzielę jechał do pracy – miał uczestniczyć w przygotowaniach do ceremonii zapalenia światełek na choince w Rockefeller Center. Lovell był żonaty, osierocił trzech synów i córkę. Kolejna ofiara to Kisook Ahn, 35letnia pielęgniarka z Queensu. Rok temu przyleciała z Południowej Korei. Pracowała w domu opieki w Ossining. W wypadku zginęła także 54-letnia Donna Smith, pracownica kancelarii adwokackiej. Nie miała męża, ani dzieci. Do Nowego Jorku jechała na występ swojej siostry. Czwartą ofiarą jest James Ferrari. Miał 59 lat, osierocił córkę. Ciała trzech ofiar zostały znalezione na zewnątrz jednego z wago-

nów, czwartą z ofiar ratownicy znaleźli wewnątrz pociągu. Do wypadku doszło w niedziele około 7:20 rano w pobliżu stacji Suyten Duyvil pod mostem Hudsona na linii Metro-North. Pociągiem podróżowało około 150 pasażerów. Ruch kolejowy na tej trasie natychmiast został wstrzymany. W poniedziałek kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało korzystać z komunikacji zastępczej. Część pociągów kursowało na trasie Poughkeepsie i Yonkers. Podstawione zostały także specjalne autobusy, które dowoziły podróżnych do stacji metra Cortlandt Park 242nd Street na Bronksie.

Jak podaje ambasada RP w Waszyngtonie, w wydarzeniu oprócz Wałęsy udział wezmą inni goście specjalni, w tym demokratyczna senator Barbara Mikulski, ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, a także odtwórca tytułowej roli, Robert Więckiewicz. Przed filmem odbędzie się dyskusja z udziałem Lecha Wałęsy, którą poprowadzi Christopher Dodd – były senator, a dziś przewodniczący stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America (MPAA). Następnie odbędą się pokazy w Nowym Jorku. W niedzielę, 8 grudnia, film wyświetlony zostanie w Museum of Modern Art na Manhattanie. Na projekcję, w której weźmie udział Robert Więckiewicz, wejść można jedynie za zaproszeniami. Film “Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara. Oba zamknięte pokazy zarówno w Waszyngtonie, jak i w Nowym Jorku, są organizowane w ra-

mach oscarowej promocji, przy której pracuje amerykańska agencja PR. Koordynatorką nowojorskiego pokazu jest Agata Drogowska, autorka projektu Polishfilmakers NYC, w ramach którego w Nowym Jorku odbywają się bezpłatnie cyklicznie pokazy polskich filmów. “Wraz z organizacją pokazu zamkniętego szybko wynajęłam salę kinową, żeby widownia PolishfilmmakersNYC także miała szansę zobaczyć film – mówi Drogowska. – Zostało już niewiele wolnych miejsc. Informację o projekcji zamieściliśmy na naszej stronie na Facebooku w środę wieczorem. W ciągu długiego weekendu, zanim zaczęliśmy wysyłać zaproszenia, zarejestrowało się aż 110 osób”. Projekcja ta odbędzie się 9 grudnia o godz. 7 wiecz. w Tribeca Film Center (375 Greenwich St.). Wstęp jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rezerwacja za pośrednictwem strony www.eventbrite.com. AT

AA, (R)

TRAGICZNY WYPADEK W 1882 R. W miejscu, gdzie w niedzielę wykoleił się pociąg linii Metro-North, czyli na łuku przed stacją Spuyten Duyvil na Bronksie, do katastrofy kolejowej doszło również 132 lata temu. 13 stycznia 1882 r., zepsuł się tam pociąg Atlantic Express jadący z Albany na Manhattan, w którym siedziało 26 posłów stanowych i 10 senatorów stanowych. Pociąg zatrzymał się tuż za łukiem w okolicach Spuyten Duyvil, bo zepsuły mu się hamulce. Podczas gdy motorniczy próbowali naprawić awarię, w tył Atlantic Express uderzył pociąg Tarrytown Special jadący w stronę Grand Central Station. Pociąg się wykoleił i stanął w płomieniach. 10-12 osób zginęło w tym wypadku, w tym nowojorski senator stanowy i magnat kolejowy Webster Wagner. Wagner zginął jadąc w luksusowym wagonie, który został zbudowany przez założoną przez niego firmę. AS

FOTO: MATERIAŁY PRODUCENTA

2

POLSKI

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m

Kadr z filmu “Wałęsa. Człowiek z nadziei”

POLSKA PARAFIA NA RIDGEWOOD? » Uroczystego powitania dokonał także działający przy parafii Komitet Polonijny. “Szanowny księże prałacie, witamy cię w twoim domu – w kościele św. Macieja – witamy cię symbolicznym chlebem i kwiatami. Chleb to symbol dostatku, kwiaty to symbol przyjaźni i wzajemnego zaufania” – powiedział Andrzej Paszkowski, przewodniczący komitetu. Życzeń i gratulacji składanych na ręce nowego proboszcza było bardzo dużo, zarówno od przedstawicieli organizacji działających przy kościele św. Macieja, jak również od byłych parafian z Maspeth, gdzie ks. Żendzian był proboszczem przez ostatnie 13 lat. “Dziękuję bardzo za to miłe powitanie. Będę bardzo na was liczył i wiem, że uda nam się razem stworzyć dobrą

FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

DOK. ZE STR. 1

Chlebem i kwiatami parafianie kościoła św. Macieja na Ridgewood powitali nowego proboszcza ks. prałata Piotra Żendziana (pierwszy z lewej). Obok stoją: wikary, ks. Daniel Rajski oraz przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego Dzielnicy Ridgewood Leokadia Juszczak

W związku z tym coraz częściej parafię, myślę, że mimo iż ludzie mówią w niej różnymi językami to uda mówi się, że w niedalekiej przyszłonam się zrobić tutaj dobre rzeczy i udo- ści św. Maciej będzie polską parawodnić, że jest to jedna parafia w Je- fią. I mimo, że ani kapłani, ani Kozusie Chrystusie” – powiedział wzru- mitet Polonijny nie mówią tego wprost, to polscy wierni mają nadzieszony ks. prałat Piotr Żendzian. Obecnie w kościele św. Macieja – ję, że tak się stanie. “To na pewno będzie parafia katodo tej pory od lat zarządzanym przez księży niemieckiego pochodzenia – licka, otwarta dla wszystkich którzy odprawiane są msze św. w kilku ję- będą chcieli tu przychodzić – stwierzykach: angielskim, hiszpańskim, nie- dził ks. Żendzian. – Polacy są już tumieckim i polskim. Według danych taj ponad 20 lat, i w związku z tym, że statystycznych, msze św. odprawia- nasz naród jest bardzo otwarty na none w tej świątyni po polsku są najlicz- wą ewangelizację możemy pokazać niej uczęszczane, poza tym Polacy wszystkim na czym polega miłość do również dominują na nabożeństwach Boga, dać odpowiedni przykład”. WueM sprawowanych po angielsku, pojawiają się także na tych odprawianych po hiszpańsku i niemiecku. Nieoficjalnie Obszerna relacja z uroczystości pomówi się, że około 60 procent para- jawi się w weekendowym wydaniu fian stanowią nasi rodacy. “Nowego Dziennika”


nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

3

Zagrożona działalność Volunteer Kurs z bezdomności Ambulance Corps Glendale za 2000 dolarów

n 62-letni Mike Momany z Seattle pracował kiedyś jako programista. Spowolnienie

n Istniejącej od 1973 roku organiza-

gospodarcze pozbawiło go pracy i sprawiło, że wylądował na ulicy. Teraz ma niekonwencjonalne pomysły na zarabianie pieniędzy.

Volunteer Ambulance Corps Glendale wsławiła się bardzo szybką i sprawną pomocą poszkodowanym podczas huraganu Sandy. Również niejednokrotnie służyła pomocą ofiarom wypadków drogowych. Do końca roku korpus musi zdobyć 30 tysięcy dolarów, by pokryć zaległe rachunki. Z informacji przekazanej przez Ryana Gunninga, prezesa Ambulance Corps, wynika, że działalność organizacji opiera się prawie wyłącznie na darowiznach od społeczności, a w związku z kłopotami finansowymi, aktualnie korpus pracuje w trybie awaryjnym. Przestrzegł również, że kłopoty z funduszami mogą spowodować całkowite wstrzymanie ich funkcjonowania, chyba, że uda im się pozyskać pieniądze, dzięki którym będą mogli pokryć wszystkie długi oraz zapłacić podatki od nieruchomości. “Niestety, nie idzie to w dobrym kierunku. Albo nam się to uda zrealizować, albo przyjdzie nam wstrzymać działalność” – podkreślił Gunning w

FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

cji Volunteer Ambulance Corps Glendale, złożonej z wolontariuszy i niosącej pomoc mieszkańcom Queensu, grozi wstrzymanie działalności. Powodem jest brak pieniędzy na bieżące wydatki oraz wysokie zadłużenie.

Przedstawiciele Volunteer Ambulance Corps Glendale podczas spotkania z mieszkańcami Ridgewood w parku Joseph Mafera Park

rozmowie z “The Glendale Register”. Wolontariusze liczą na hojność mieszkańców Queensu, którym w dalszym ciągu chcą spieszyć z pomocą w razie potrzeby. Samantha Gunning, wiceprezes Ambulance Corps, podkreśliła, że dalsza działalność korpusu medycznego jest w rękach społeczności. “Bez miejskich lub stanowych dotacji, których w najbliższych dniach nie jesteśmy w stanie otrzymać, nasze istnienie za-

leży wyłącznie od darowizn społeczności. Jeśli nie uda nam się pozyskać odpowiedniego wsparcia, bę dzie my zmu sze ni wstrzy mać swoją działalność” – powiedziała Gunning. Donacje można składać za pomocą PayPal poprzez stronę internetową organizacji: www.glendalevac.org lub wysyłając czek na adres: PO Box 863991, Ridgewood, NY 11386. WueM, (R)

Jeden z jego pomysłów to zorganizowanie wycieczek turystycznych po plantacjach marihuany, która niedawno została zalegalizowana w stanie Washington. Tego pomysłu jednak nie zrealizował jeszcze. Na razie oferuje za to trzydniowy, jak to nazywa, “kurs w bezdomności stosowanej”. Kurs kosztuje 2000 dol., z czego 1500 dol. to zysk organizatora (19,76 dol. na godzinę). Natomiast 500 dolarów Momany przeznacza jako donację na schroniska dla bezdomnych i wydatki, takie jak ubrania dla osób, które zgłaszają się na kurs. Momany jeszcze nie znalazł chętnych, ale twierdzi, że rozmawia już z kilkoma potencjalnie zainteresowanymi osobami. Uczestnicy kursu będą przebrani za bezdomnych, dostaną nowe imię i spać będą w hostelu dla bezdomnych (choć w nieco lepszych warunkach niż prawdziwi bezdomni), w którym noc kosztuje 15 dol. W planie jest też zwiedzanie miejsc popularnych wśród bezdomnych, takich jak Seattle Public Library, rozmowy z bezdomnymi, żebranie, drzemka na ławce i wałęsanie

się po mieście o 3 nad ranem. Kurs, zdaniem Momany’ego, to jego sposób na zarobienie pieniędzy, ale również w ten sposób chce, aby ludzie inaczej zaczęli myśleć o bezdomności, która zaczyna coraz bardziej doskwierać mieszkańcom Seattle – od 2007 r. populacja bezdomnych w tym mieście wzrosła 15 procent do obecnie – 9000 osób, którzy mieszkają w schroniskach i na ulicach. Pomysł Mike’a Momany’ego spotkał się z dużą krytyką ze strony organizacji pomagających bezdomnym. Dyrektor organizacji Compass Housing Alliance w Seattle powiedział, że uczestnicy kursu korzystać będą z jedzenia i mieszkania przeznaczonych dla bezdomnych, i skrytykował Momany’ego za wygórowaną cenę. “2000 dol. wystarczyłoby bezdomnej rodzinie na zakup jedzenia na dwa miesiące” – powiedział. “Świetnie, że chce pokazać ludziom na czym polega bezdomność, ale niedobrze, że w ten sposób chce zarabiać pieniądze na bezdomnych” – dodaje Michael Stoops z National CoAS, (R) alition for the Homeless.


4

Polska

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Kody źródłowe do dronów dla Polski w rękach Rosji?

n Były wiceszef MON Waldemar Skrzypczak w wywiadzie dla “Dzien-

Sytuacja stała się niebezpieczna dla Polski, ponieważ firma produ- Posiedzenie Biura kująca drony jest zainteresowana Bezpieczeństwa udziałem w przetargu na dostawę Narodowego w tych urządzeń dla polskiej armii. sprawie sytuacji Chodzi o samolot Heron produkcji na Ukrainie firmy IAI, konkurenta koncernu Elbit. Fir mę El bit fa wo ry zo wał Skrzypczak, co było związane z jego dymisją w MON. W piśmie, w którym Skrzypczak lobbował za dostawcą, napisał, że “intencją MON RP jest, by nie tracić czasu i zacząć formułowanie zasad potencjalnej współpracy pomiędzy Polską a Izraelem w odniesieniu do produkcji i rozmieszczenia w Polsce systemów BSP, które są użytkowane w siłach n Szczyt Partnerstwa Wschodzbrojnych Izraela, a których kontraktorem jest Elbit Systems”. Do tre- niego w Wilnie i pomysły na dalści pisma dotarła konkurencja El- sze działania w relacjach z Ukrabit Systems – wspomniana wcześniej iną. O tym rozmawiali politycy firma IAI. Skierowała ona w tej sprawie oficjalne zapytanie do MON. Li- podczas poniedziałkowego posiestem tym zajmuje się teraz Central- dzenia Rady Bezpieczeństwa Nane Biuro Antykorupcyjne. n

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego rodowego.

FOTO: WIKIMEDIA COMMONS

Informacje podane przez generała Skrzypczaka znalazły swoje potwierdzenie w e-mailach opublikowanych przez portal WikiLeaks. Według informatora ośrodka Stratfor Rosja przekazała Izraelowi kody źródłowe do rakiet Tor-M1, które wcześniej sprzedała Iranowi. W zamian otrzymała kody źródłowe do bezzałogowych dronów, które wcześniej od Izraela zakupiła Gruzja. O realności tezy o kodach w rękach Rosjan wypowiedział się również były oficer wywiadu wojskowego gen. Zbigniew Nowek. “Do takiej wymiany faktycznie doszło. Co więcej, Rosja przekazała te kody Hezbollahowi, który dzięki temu zniszczył przynajmniej dwa izraelskie drony” – powiedział Nowek. Według Piotra Łukasiewicza, byłego szefa oddziału szkolenia lotniczego Dowództwa Sił Powietrznych, posiadanie kodów źródłowych daje teoretyczną możliwość blokady urządzenia, a także jego modyfikacji.

Dron firmy IAI “Heron” w trakcie lotu

Nie będzie śledztwa ws. taśm PO

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję na wspólny głos polskich polityków w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem i wobec wydarzeń tam następujących. Jednocześnie podkreślił, że trzeba również wspólnym wysiłkiem obronić to, co udało się już osiągnąć – między innymi gotowy tekst umowy stowarzyszeniowej, związane z nią zmiany w prawodawstwie ukraińskim, w tym ordynacji wyborczej, ale też zmiana mentalności ukraińskiego społeczeństwa. Komorowski zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie mógł poinformować o rozmowie z prezydentem Janukowyczem. Prezydent dodał, że liczy na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, który mimo zaproszenia, nie dotarł na poniedziałkowe posiedzenie. Zamiast niego pojawił się europoseł PiS Ry-

Nie będzie śledztwa w sprawie afery taśmowej z udziałem działaczy PO. Chodzi o sprawę taśm dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej.

n

Pod koniec października media ujawniły, że zwolennicy Jacka Protasiewicza, wybranego na szefa PO na Dolnym Śląsku, mieli namawiać stronników przegranego Grzegorza Schetyny do poparcia tego pierwszego, w zamian za posady w spółkach powiązanych z KGHM. Prokuratura w Legnicy uznała, że sprawa nie dotyczy funkcjonariuszy publicznych, a KGHM, w którym działaczom Platformy proponowano pracę, nie jest instytucją publiczną. Rzecznik PiS-u Andrzej Duda łączy tę decyzję z zapowiedzią premiera, że nie przyjmie sprawozdania z ubiegłorocznej działalności Prokuratora Generalnego. Polityk jest przekonany, że przetrzymywanie od marca tego dokumentu stanowiło swoisty nacisk na śledczych. Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówi o skandalicznej decyzji prokuratury i zamiataniu afery ko-

FOTO:PREZYDENT.PL

nika Gazety Prawnej” wyjawił, że kody źródłowe do dronów oferowanych przez jedną z izraelskich firm są prawdopodobnie w rękach Rosjan.

rupcyjnej w PO pod dywan. To pokazuje – uważa polityk – że mamy do czynienia z fikcją, a nie niezależną prokuraturą. Podobnego zdania są politycy SLD. Sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski mówi, że prokuratura wysłała jasny sygnał do społeczeństwa – wystarczy zapisać się do Platformy Obywatelskiej, by dostać pracę w zamian za głosowanie. Do sugestii opozycji nie chce się odnosić poseł PO Andrzej Halicki. A postawę dolnośląskich działaczy partii komentuje krótko: “Bez względu na to, czy postępowanie będzie, czy nie, wszyscy się w Platformie wstydzimy”. Jego zdaniem, do takiej sytuacji nie powinno było dojść. Wszyscy, negatywni bohaterowie nagrań po dolnośląskim zjeździe PO zostali jednomyślnie zawieszeni na trzy miesiące w prawach członka partii. Ich sprawą ma się zająć sąd koleżeński. n

szard Czarnecki, który nie został wpuszczony na rozmowy. Prezydent podkreślił, że docenia samą chęć dialogu, nawet przez pośredników, ale byłoby to sprzeczne z zasadami obowiązującymi w RBN. Ryszard Czarnecki powiedział, że liczył na “wolę dialogu” ze strony Bronisława Komorowskiego. “Żałuję, że pan prezydent nie był otwarty na wysłuchanie informacji i doświadczeń, które chciał przekazać premier Kaczyński poprzez moją skromną osobę. Tej dobrej woli zabrakło” – stwierdził europoseł. Z kolei premier Donald Tusk przekonywał, że opinia Polski w sprawie Kijowa będzie wysłuchiwana w innych stolicach krajów Unii. Jednocześnie podkreślił potrzebę współpracy z obecnymi władzami w Kijowie.

KURSY WALUT W POLSCE

2 GRUDNIA 2013

NBP: kurs średni: dolar 3,0965 euro 4,1965 KANTORY:

DOLAR

EURO

kupno sprz. kupno sprz. Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska 29

3,05 3,08 3,03 3,04 3,09

3,15 3,12 3,13 3,14 3,10

4,15 4,18 4,14 4,15 4,15

Zastrzegł, że choć decyzja prezydenta Wiktora Janukowycza o odstąpieniu od zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią “nie podoba nam się”, to w Kijowie są demokratycznie wybrane władze, z którymi należy rozmawiać, tak jak i z opozycją. Premier skomentował też wpis szefa polskiej dyplomacji, który w odpowiedzi na krytykę PiS polityki wobec Ukrainy, pytał za pośrednictwem serwisu Twitter, ile partia opozycyjna chce wpompować polskich miliardów w “skorumpowaną gospodarkę Ukrainy”. Donald Tusk stwierdził, że “wydaje się, że Twitter nie jest zawsze stosownym narzędziem do uprawiania dyplomacji” ale zastrzegł, że “rozumie cel, ale nie zachwyca się formą” reakcji ministra. n

4,25 4,22 4,24 4,25 4,21

Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Warszawa Hotel Warszawa Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 52

3,09 3,09 3,09 3,09 2,99 3,09 3,02

3,12 3,11 3,11 3,11 3,18 3,11 3,12

4,18 4,19 4,19 4,19 4,07 4,18 4,12

4,22 4,21 4,21 4,21 4,32 4,20 4,22

n Stron´ redaguje: Przemysław Cebula

KRÓTKO Mikołaj z Finlandii w Polsce [WARSZAWA] Najważniejszy gość z Finlandii – Święty Mikołaj – zawitał do Polski. Na warszawskim lotnisku Chopina przywitały go dzieci. W ciągu tego tygodnia odwiedzi między innymi: Częstochowę, Wrocław, Zabrze, Białystok i Warszawę. Nie było problemu, żeby znaleźć wspólny język ze Świę tym Mi ko ła jem. Jak się okazało, ma żonę Polkę. “Polska i Laponia to dla mnie najważniejsze kraje” – zapewnił gość zaraz po wylądowaniu. Prosto z lotniska Święty Mikołaj pojechał do Częstochowy, gdzie ma się spotkać z pacjentami oddziału pediatrycznego miejscowego szpitala.

Bez rekordu na Wawelu

Studenci “Dobrymi Aniołami”

[KRAKÓW] Miesiąc darmo- [RADOM] Zbierają słodycze wego zwiedzana – bez rekor- i zabawki, które przed świędowej frekwencji na Wawe- tami Bożego Narodzenia tralu. Tylko 80 tysięcy turystów fią do maluchów z rodzinnych skorzystało z możliwości dar- domów dziecka. Już po raz 13. mowego zwiedzania komnat studenci z Uniwersytetu TechZamku Królewskiego na Wa- nologiczno-Humanistycznego welu w listopadzie. Wawel w w Radomiu prowadzą akcję ubiegłym roku dzięki darmo- “Dobre Anioły”. Akcję wspiewym wejściówkom zobaczy- rają też mieszkańcy Radomia. ło ponad 120 tysięcy osób. “80 Upominki trafią do rąk najtysięcy zwiedzających to i tak młodszych podczas przyjęcia dobry wynik” – powiedział wi- mikołajkowego, zorganizowacedyrektor muzeum Jerzy nego przez studentów w Petrus. Przez cały listopad uczelnianym klubie. Darczyńdzięki dofinansowaniu z mi- ców nie brakuje. Zabawki i słonisterstwa kultury za darmo dycze przynoszą studenci i pramożna było zwiedzać cztery cownicy uniwersytetu. Akcja kró lew skie rezy den cje – “Dobre Anioły” to wspólne oprócz Wawelu, Zamek Kró- przedsięwzięcie Samorządu lewski w Warszawie, Łazien- Studenckiego i Zrzeszenia ki i Wilanów. Studentów Polskich

Zarzuty za wyłudzenie [PODKARPACIE] Zarzuty dla 27 osób podejrzanych o wyłudzenie dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według wstępnych szacunków, chodzi o ponad 3 miliony złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu. Łącznie 27 osobom postawiono 92 zarzuty, dotyczące przedstawienia nierzetelnych oświadczeń w celu uzyskania wsparcia finansowego. Jak informuje CBA, wszystko wskazuje na to, że 27 właścicieli gruntów wnioskowało i otrzymywało dopłaty, podczas gdy faktycznie grunty te użytkowały inne osoby.


Polacy piszą

5 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Taka prosta historia

Rozpacz WciÊni´ty mi´dzy rozpacz bytu i przygn´biony istotà nami´tnoÊci trwam wcià˝ trzymajàc ci´ za r´k´

n Długo zastanawiałem się, jak rozpocząć tę

krótką historię, i szczerze mówiąc do tej pory nie jestem pewien, jak powinienem to zrobić. Zaczynam więc tak bez planu, bez wytyczonego kierunku... Rok 2013 okazał się dla mnie jednak wyjątkowym. Żyję – to po pierwsze. Osiągnąłem “starczy” wiek – jak mi się kiedyś wydawało – 55 lat. Dzieci wydoroślały i zaczęły realizować swoje własne życiowe plany. Wraz z żoną jesteśmy z całej trójki dumni: są wykształcone, mądre, szukające lub budujące przyszłość, otwarte na świat. Wczesną wiosną pojechaliśmy na południe Kalifornii do San Diego, aby dopingować startującego w triatlonie syna. Wszyscy, całą rodziną. On po jednej stronie zmagał się z sobą i współuczestnikami, a my po drugiej okrzykami i transparentami zachęcaliśmy go do współzawodnictwa. Po drugiej stronie! Długo nie dawała mi ta myśl spokoju. Nadwaga, brak kondycji, brak chęci, by to zmienić, nie rokowały mi zbyt świetlanej przyszłości. Sobota, 16 listopada, na zawsze pozostanie w mej pamięci. O prawie trzydzieści funtów chudszy, w lepszej formie, stanąłem po raz pierwszy na starcie wyścigu na 10 kilometrów, odbywającego się w położonej nad Pacyfikiem, tuż przy higwayu numer 1, miejscowości Stinson Beach. Przybyłem dwie godziny przed czasem, aby pokonać niepewność, może nawet strach, i oswoić się już tu na miejscu z myślą, że wystartuję, że dam radę. O godzinie 9 rano, wraz z grupą ponad stu uczestników biegu, stanąłem na linii startu. Niczym armatni huk zabrzmiał w mych uszach okrzyk “Start!”. Ruszyłem truchtem. Na samym początku zrezygnowałem jednak z biegu i rozpocząłem długi marsz szybkim krokiem. Trasa prowadziła poprzez kaniony, wzgórza, otwarte przestrzenie z pięknymi widokami na błękitny ocean poniżej. Wznosiła się na 1600 stóp, by potem opaść stromo. Biegłem lub maszerowałem pośród powalonych drzew, przez strumień, oblany potem i niesamowicie zmęczony. Brakowało mi tchu i sił na wspinaczkę. Wydawało

O moim ojcu

Janusz Bernatowicz

Szepc´ zniewagi w schematach wcià˝ nieprzemyÊlanych mojego i twojego ziemskiego istnienia I mówi´ otwarcie, ˝e kocham ˝ycie i ciebie bardzo kocham iskierki twojej nienawiÊci

SamotnoÊç

mi się, że minęło już wiele godzin, gdy dotarłem do znajdującego się na szczycie punktu zwrotnego. Wypiłem trzy kubki orzeźwiającego napoju i dużo spokojniej, uważając, abym się nie potknął, nie skręcił nogi – ruszyłem biegiem w dół. Do mety. Pośród cienia strzelistych drzew, mijających i życzących mi jak najlepiej spacerowiczów. Zachwyt przyrodą dodawał mi skrzydeł. Nie znałem tego przedtem. W dół ścieżką, równiejszy teren, przejście przez drogę, asfalt... Jeszcze tylko jedna prosta, jeszcze ktoś próbował mnie wyprzedzić w ostatnim momencie i... wreszcie brama z napisem – finish. Na metę dotarłem jako 83. spośród 107 startujących. Byłem piąty w swojej grupie wiekowej. Byłem przede wszystkim zwycięzcą samego siebie! 14 grudnia znowu zmagał się będę ze swymi słabościami podczas kolejnego biegu. Tym razem w towarzystwie przyjaciela. Chyba będąc tam na szczycie Mount Tam przez nieostrożność połknąłem jakiegoś bakcyla. Jeszcze czuję jego smak w ustach... wymieszany z potem. Fascynujący i wspaniały. To kolejny zakręt. czy też zwrot w mym życiu... A myślałem, że będzie już tylko oczekiwanie na wieczność... RYSZARD URBANIAK

Znowu przychodzisz do mnie moja wierna samotnoÊci jesteÊ ze mnà zawsze oddzielajàc murem od trudnej rzeczywistoÊci I w niepewnoÊci ka˝esz trwaç nawet wtedy kiedy we łzach ton´ Ju˝ nie doskwierasz tysiàcami pytaƒ nie dr´czysz tym co b´dzie jutro na wszystko masz gotowà odpowiedê i tylko cierpkie sentencje wkładasz w usta moje Jej imi´ zawsze z wdzi´kiem przypominasz ale zaraz potem jawi si´ bolesna nostalgia bo niespełniona miłoÊç ciàgle trwa uparcie i boli jak rana, która nie chce si´ zabliêniç Nowy Jork, 9 marca 2011 roku

Był zgrabny i przystojny i dowcipami sypał ale nie ganiał za kobietami za to kobiety obdarzały go powłóczystymi spojrzeniami Kolegów miał co niemiara najwi´cej takich do kielicha wÊród nich rej wodził był przecie˝ urz´dnikiem

Nowy Jork, grudzień 2012 roku

Ryszard Urbaniak na trasie biegu w Stinson Beach

Ignacy miał na imi´ lubił porzàdek i pełne szkło Uczciwy był nadzwyczaj i tak to w parze wszystko szło

Dla nas był dobry i palił du˝o papierosów lecz trudno było z nim rozmawiaç za parawanem jego oczu gł´boka cisza była A matk´ kochał ponad wszystko ale doÊç cz´sto si´ kłócili bez niej nie umiał ˝yç stworzeni sobie byli Jak ˝ył tak umarł tak szybko jakoÊ zniszczyła go choroba nie było czasu dotknàç ràk za wszystko podzi´kowaç Nowy Jork, 9 czerwca 2011 roku

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI W najbliższą sobot´, 7 grudnia 2013 roku, na telefony od Czytelników oczekiwaç b´dzie red. Janusz Szlechta. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: (718) 389-6118.

Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com

REKLAMA

WOODBRIDGE • NJ

PATERSON • NJ

1-800-444-9284 LODÓWKI • PRALKI • SUSZARKI • ZMYWARKI • KUCHENKI • MIKROFALÓWKI

PRODUKTY CAŁKOWICIE NOWE lub z kosmetycznymi uszkodzeniami (rysy lub wgniecenia)

RF31FMESBSR

FFHS2622MS

Cena w Home Depot: $3,699

Cena w Home Depot: $1,199

Cena w Home Depot: $2,448

NASZA CENA (Nowa): $2,789 (z uszkodzeniami): $1,789

NASZA CENA (Nowa): $999 (z uszkodzeniami): $700

NASZA CENA (Nowa): $1,999 (z uszkodzeniami): $1,299

LG LFX25974ST

www.scratchanddentusa.com

FFGF3015LM

FDB2400KS

Cena w Home Depot: $549

Cena w Home Depot: $349

NASZA CENA (Nowa): $449

NASZA CENA (Nowa): $249

* New Jersey nie wliczane (3.5% tax) ** Dzwoń po szczegóły

LG WM2250CW Cena w Home Depot: $799

NASZA CENA (Nowa): $599 (z uszkodzeniami): $450

*

BIJEMY KAŻDĄ CENĘ NA ŁEB! SPrawdź nasz web!

*

X RY * TA IVE ION NO DEL LAT A EE ST FR IN D AN

ASTORIA • QUEENS


6

Świat

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Brytyjczycy nie chcą nowych imigrantów

Tajnie o polskich więzieniach CIA ■ W Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu odbyła się tajna rozprawa do-

tycząca więzień CIA na terenie Polski. Skargę złożyli Saudyjczyk i Palestyńczyk, przetrzymywani obecnie w obozie Guantanamo.

Twierdzą oni, że byli przetrzymywani w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach, gdzie torturowano ich i nieludzko traktowano. Trybunał zdecydował, iż odbędą się dwie rozprawy – tajna, która odbyła się w poniedziałek, i otwarta dla publiczności we wtorek. Polska wystąpiła o utajnienie ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Przed Wielką Izbą Trybunału zeznawali w imieniu rządu wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far oraz prowadzący śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, krakowski prokurator Janusz Śliwa. Nikt nie chciał wypowiedzieć się w tej sprawie, ponieważ Trybunał za-

■ Brytyjska telewizja publiczna BBC zapoczątkowała publiczną debatę na temat imigracji z Unii

Europejskiej.

bronił wszelkich komentarzy. Przesłuchany został także senator Józef Pinior – były członek specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która przygotowała w sprawie tajnych więzień krytyczny raport. Swoimi informacjami podzielił się także autor raportu Rady Europy, szwajcarski deputowany Dick Marty. Skarżący zarzucają polskim władzom umożliwienie tortur, nieludzkie traktowanie, przetrzymywanie bez podstaw prawnych oraz udzielenie zgody na deportację do kraju, gdzie grozi im kara śmierci. Ponadto skarżą Polskę o opieszałość prowadzonego śledztwa. DET, (IAR)

Rząd Tajlandii wisi na włosku

■ Wciąż jest niespokojnie w Tajlandii. Przywódcy antyrządowego protestu

FOTO: REUTERS/INTS KALNINS

dali władzom 48 godzin na dymisję premier Yingluck Shinawatry i wyrażenie zgody na powołanie tak zwanego parlamentu ludowego.

Premier David Cameron podczas niedawnego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie

gracja zarobkowa i zasiłkowa postrzegane są jako drugi po sytuacji gospodarczej problem, przed jakim stoi obecnie Wielka Brytania. Część mediów podsyca obawy, inne uspokajają, że ponad 45 tysięcy Rumunów i tak jest już na Wyspach od dawna, a kto chciał wyjechać, już z kraju wyjechał. Takie stanowisko zajmowała do niedawna telewizja BBC, ale jej reporter przekonał się na miejscu, że nie jest to do końca prawda. Inżynier Andrei z Bukaresz-

tu powiedział mu, że już raz pracował w Anglii i zamierza pojechać ponownie: "Byłem na budowie, gdzie pracowało 70 Rumunów i firma była też rumuńska". Technik z małego miasteczka, Christian, powiedział, że zarobki w Rumunii są tak niskie, że musi wyjechać: "200, maksimum 300 euro na miesiąc, więc jadę". I tylko przeglądająca oferty pracy dentystka Andrea ■ W Betlejem odczuwa się już atmospowiedziała: "Uznałam, że Irlandia ferę Bożego Narodzenia. Na placu przed będzie lepsza". DET, (IAR), (R)

■ Komisja Europejska nie wyklucza negocjacji w sprawie strefy wolnego handlu z Chinami, ale uważa, że teraz nie

jest jeszcze na to pora. on, że podczas ostatniego unijno–chińskiego szczytu rozpoczęły się negocjacje na temat unijno–chińskiej umowy o inwestycjach. "Najpierw powinniśmy zakończyć rozmowy w tej sprawie, a dopiero potem – w dalszej perspektywie – współpraca z Chinami mogłaby być ewentualnie rozszerzona o porozumienie o pogłębionej strefie wolnego handlu" – dodał Polack.

Stronę redaguje: Tomasz Deptuła ■ Redaktor wydania: Aleksandra Słabisz

DET, (IAR)

Betlejem już z choinką

Za wcześnie na wolny handel Bruksela odniosła się w ten sposób do propozycji brytyjskiego premiera Davida Camerona, który podczas swojej wizyty w Pekinie, apelował o utworzenie unijno–chińskiej strefy. "Uważamy, że jest jeszcze za wcześnie na rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Chinami" – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Alexandre Polack. Przypomniał

terii w dzielnicy rządowej jest nieprzejezdnych. Blokują je barykady, zasieki oraz wielotysięczne tłumy żądające powołania "parlamentu ludowego". Yingluck Shinawatra po raz kolejny odrzuciła te żądania i podkreśliła, że jej rząd został wyłoniony w wyniku demokratycznych wyborów, dlatego powinien sprawować władzę do końca kadencji obecnego parlamentu. W niedzielnym spotkaniu premier z liderem protestu, które odbyło się w utajnionym miejscu, wzięli udział także najważniejsi dowódcy wojskowi.

Tymczasem w poniedziałek Unia ogłosiła wprowadzenie ceł antydumpingowych na chińskie panele słoneczne. Mają one zacząć obowiązywać od 6 grudnia przez dwa lata wobec tych producentów, którzy nie zaakceptowali kompromisu z Brukselą. Chodziło o utrzymywanie cen paneli powyżej minimalnego poziomu. DET, (IAR)

Bazyliką Narodzenia stanęła świąteczna choinka. Ruszyły też coroczne targi.

W ceremonii zapalenia świateł na bożonarodzeniowej choince uczestniczyły 3 tysiące osób. Po zapadnięciu zmroku lampki zapalili premier Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallah oraz burmistrz Betlejem Vera Baboun. 15-metrowe drzewo rozbłysło kilkunastoma tysiącami małych światełek. Pierwsza niedziela adwentu to także początek tradycyjnych bożonarodzeniowych targów na placu Żłóbka obok bazyliki. W tym roku po raz pierwszy na targach można odwiedzać polskie stoisko. Ceremonię zapalenia świateł na choince, a zarazem sezon bożonarodzeniowy rozpoczęto w Betlejem

FOTO: REUTERS/AMMAR AWAD

Premier David Cameron zapowiedział ostatnio, że podwyższy poprzeczkę imigrantom starającym się na Wyspach o zasiłki, inni konserwatyści mówią wręcz o potrzebie ograniczenia dostępu imigrantów z Unii do rynku pracy. Wywołało to już spór z Komisją Europejską. Sondaże opinii publicznej wskazują, że aż 80 proc. Brytyjczyków – włącznie z niedawnymi imigrantami – nie chce przyjazdu kolejnej fali ze wschodu Unii Europejskiej. Imi-

Miałby on sprawować władzę po rozwiązaniu dotychczasowego parlamentu – do czasu rozpisania nowych wyborów. Premier stanowczo odrzuca żądania opozycji. Demonstranci wciąż blokują dzielnicę rządową oraz paraliżują pracę kilku ministerstw. Do ich rozpędzenia władze wysłały na ulice 20 tysięcy funkcjonariuszy. Policjanci używają gumowych kul, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Poruszanie się po Bangkoku – w dzielnicach, gdzie trwają protesty – jest bardzo utrudnione. Wiele ważnych ar-

wcześniej niż zazwyczaj. Władze miasta tłumaczą, że dzięki temu chcą przyciągnąć większą liczbę turystów. To właśnie turystyka jest głównym źródłem dochodu w Betlejem. Co roku na Boże Narodzenie do miasta przyjeżdża ponad 100 tysięcy gości. DET, (IAR)


nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

7

KIJÓW W RĘKACH OPOZYCJI

» Mykoła Azarow dodał też, że nie tylko politycy radykalizują demonstrantów. Winę ponoszą także organy ścigania. Poinformował, że naczelnik kijowskiej milicji Walerij Koriak stracił stanowisko za to, że w sobotę przed świtem wydał rozkaz rozgonienia pokojowej manifestacji na placu Niepodległości w Kijowie. Funkcjonariusze oddziałów specjalnych Berkut zachowywali się wtedy wyjątkowo agresywnie, bijąc i kopiąc demonstrantów, w tym tych, którzy nie stawiali oporu. Z kolei kierownictwo MSW przeprosiło kilkudziesięciu dziennikarzy, którzy zostali pobici w czasie niedzielnej bójki między agresywnie nastawionymi demonstrantami a funkcjonariuszami oddziałów specjalnych. Ci ostatni bili pałkami kamerzystów i innych pracowników mediów, którzy głośno informowali ich o swojej profesji. Ukraińska Rada Najwyższa rozpatrzy we wtorek wniosek o dymisję rządu Mykoły Azarowa. Poinformował o tym przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak. W poniedziałek na posiedzenie przyszli deputowani opozycji, którzy w zdecydowany sposób przedstawili swoje żądania, sprowadzające się do dwóch punktów – dymisji rządu i wstrzymania represji politycznych, czyli uwolnienia Julii Tymoszenko i zatrzymanych działaczy. Rybak zgodził się na to, aby we wtorek rozpatrzyć dymisję rządu – wiedząc zapewne, że opozycja i tak ma za mało głosów, aby taka decyzja została zatwierdzona. Zaapelował przy tym, DOK. ZE STR. 1

dzie i południu kraju jest całkowicie inna. Krymski parlament wezwał prezydenta do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Także doniecka rada obwodowa "nie prosi, a żąda” od kierownictwa państwa wprowadzenia w kraju "porządku konstytucyjnego”. Według deputowanych polityczna walka rozlała się na ulice. W niektórych miastach organizowane są też prorządowe demonstracje. Na przykład w Odessie przywieziono na manifestację pracowników przed się biorstw ko mu nal nych i sportowców. O interwencję wojskową – "bratnią pomoc"? – do prezydenta Władimira Putina zaapelowały władze Sewastopola na Krymie. Inicjatorem wniosku jest radny Siergiej Smolianow, wywodzący się z rządzącej Ukrainą Partii Regionów. DEMONSTRACJE ZA I PRZECIW Proeuropejskie i antyrządowe ma- Sygnatariusze wzywają prezydennifestacje odbywają się nie tylko w ta Putina do "ocalenia Ukrainy Kijowie, ale także w zachodniej czę- przed amerykańskim agresorem". ści Ukrainy. We Lwowie na wiec wy- Twierdzą, że w związku z odmową podpisania "grabieżczej" umowy szło 20 tysięcy osób. Na manifestacji nie ma partyjnej stowarzyszeniowej z Unią Europejsymboliki. Są za to flagi Unii Euro- ską zachodnie służby specjalne i ich pejskiej i Ukrainy. Ludzie skandują agenci chcą obalić legalnie wybra"Precz z bandą”, "Rewolucja” i ny rząd Ukrainy. Ich zdaniem to wła"Studenci za Europą”. Do manife- śnie te siły są inspiratorem wieców stantów przemawiał między innymi i zamieszek w Kijowie oraz innych prezydent Przemyśla Robert Choma. miastach. Do akcji protestu i strajków we Lwowie wzywają władze lokalne. Podobna sytuacja jest w IwanoPUTIN KRYTYKUJE EUROPĘ -Frankowsku oraz Tarnopolu. Tam w Prezydent Rosji ostro skrytykomanifestacjach wzięło udział po kil- wał Unię Europejską w związku z kanaście tysięcy ludzi. W tych mia- wydarzeniami na Ukrainie. W ocestach masowo przychodzą protesto- nie Władimira Putina warunki inwać też studenci, których zwalnia z tegracji postawione przez Bruksezajęć kierownictwo uczelni. lę mogą doprowadzić do śmierci Tymczasem atmosfera na wscho- wielu osób.

aby oponenci władz na ulicach nie blokowali prac rządu i prezydenta, ponieważ "nie sprzyja to dialogowi". Ukraiński prezydent zapowiedział, że zgodnie z planem udaje się we wtorek z czterodniową wizytą państwową do Chin. Wiktor Janukowycz nie zmienia planów, mimo ulicznych protestów w Kijowie i innych ukraińskich miastach. Tymczasem kijowskie sądy uniewinniają aktywistów, którzy zostali zatrzymani w sobotę rano w czasie milicyjnej pacyfikacji. Materiały spraw są zwracane milicji, jako napisane niezgodnie z prawem. Funkcjonariusze oskarżali młodych ludzi o chuligaństwo.

Rosyjski przywódca zakpił z ukraińskiej opozycji, że "albo nie rozumie, co się dzieje, albo jest tylko parawanem dla ekstremistów". Według Władimira Putina wydarzenia na Ukrainie nie mają bezpośredniego związku z Unią Europejską. W jego opinii to wewnętrzna gra polityczna, wymierzona w legalne władze. "To nie rewolucja, ale pogromy” – stwierdził prezydent Rosji. Jednocześnie zauważył, że wykorzystywanie w trakcie opozycyjnych demonstracji doskonale przygotowanych bojówek świadczy o tym, że antyrządowe akcje przygotowywano z myślą o wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 2015 r. Putin nie łączy wydarzeń na Ukrainie z nieudanym procesem integracji, ponieważ uważa, że nikt z opozycji nie zagłębił się w porozumienia zaproponowane przez Brukselę. "Mówią, że Ukraińcom odbiera się ich marzenia. Jednak jeśli spojrzeć na to, co zawierają te porozumienia, to do spełnienia tych marzeń wielu może nie dożyć” – zauważył sarkastycznie rosyjski przywódca. Putin wyraził nadzieję, że Ukraińcy sami zdecydują, którą z dróg pójdą. Zapowiedział, że uszanuje każdy wybór ukraińskiego narodu. Na razie rosyjski specnaz nie zostanie wysłany do Kijowa. Poinformował o tym rzecznik wojsk MSW Wasilij Panczenkow. Wcześniej w rosyjskich i ukraińskich mediach pojawiła się informacja o możliwości wysłania rosyjskich policjantów na Ukrainę. Demonstracje na Ukrainie trwają od 21 listopada. Początkowo mia-

ły prounijny charakter, jednak po tym, jak Wiktor Janukowycz odmówił w piątek podpisania w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, nabrały antyprezydenckiego charakteru. Oliwy do ognia dolała pacyfikacja pokojowej demonstracji przed świtem w sobotę. Obecnie manifestacje są otwarcie antyrządowe, a kwestia integracji europejskiej jest drugorzędna. Najważniejsze postulaty to dymisja Rady Ministrów i prezydenta. SANKCJE DLA PROMINENTÓW? Unijne sankcje w stosunku do przedstawicieli ukraińskich władz pozwoliłyby szybciej rozwiązać konflikt na Ukrainie. Takiego zdania jest politolog i opozycjonista Wiktor Andrusiw. Według niego oponenci władz muszą kontynuować protesty aż do osiągnięcia swojego celu, czyli odwołania prezydenta Wiktora Janukowycza. W innym przypadku nic się nie zmieni, a po krótkotrwałym okresie spokoju nastąpi czas rozliczeń z organizatorami jesiennych protestów. Wiktor Andrusiw zaznaczył, że upadek prezydenta mogą przyspieszyć międzynarodowe sankcje w stosunku do osób z jego otoczenia. Oligarchowie sami byliby wtedy zainteresowani zmianą na stanowisku szefa państwa na osobę lepiej odbieraną na Zachodzie. "W ciągu kilku tygodni mielibyśmy nowe wybory prezydenta. Zatem Europa ma narzędzia wpływu” – dodaje. DET, (IAR), (R)


8

Opinie

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

■ ANDRZEJ DOBROWOLSKI

Protesty na Majdanie Wolności

Published by Outwater Media Group

W Kijowie nie ustają demonstracje sympatyków instytucjonalnego związania się Ukrainy z Unią Europejską. Manifestacje mają miejsce głównie na stołecznym Majdanie Wolności, co nadaje im jeszcze bardziej symbolicznego znaczenia. Rozwój wydarzeń u wschodniego sąsiada ze zrozumiałych względów budzi niepokoje w Polsce. OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Adrian Szefke: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Janusz M. Szlechta, Mirosław Waluś CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev

FOTO: ARCHIWUM

ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 displays@dziennik.com classified@dziennik.com PRODUCTION Stanis∏aw Psyk, Grzegorz Rzekos, Adrian Szefke PROOFREADING

Chociaż bezpośrednią przyczyną demonstracji w Kijowie jest decyzja władz ukraińskich o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, to uczestnicy protestów sfrustrowani są poczynaniami rządu z wielu powodów

Uczestnicy protestów sfrustrowani są poczynaniami rządu z wielu powodów. Ukraina należy do krajów o najbardziej szerzącej się korupcji. Gwałcone są tam prawa człowieka. Opozycyjne ugrupowania narzekają, że wybieralne władze nie działają w interesie ludzi. Protesty generują bez wątpienia w dużej mierze utrzymujące się od lat kłopoty. Sporo najbardziej rozgoryczonych ciężkim położeniem ludzi zbyt może naiwnie wierzy w cudowne i natychmiastowe rozwiązania płynące z zewnątrz. Zachód nie zdziała cudów, jeśli sami Ukraińcy nie przystaną na reformy, które mogą być zwłaszcza dla najuboższych i najmniej przedsiębiorczych trudne do strawienia. Także Kreml, nawet jeśli nie chce pozwolić, aby Kijów wymknął się z orbity jego wpływów, nie będzie skłonny wziąć sąsiada na utrzymanie. Bezpośrednią przyczyną ostatnich demonstracji jest jednak przede wszystkim decyzja Kijowa o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Zaniechano tego wbrew wcześniejszym zapowiedziom. Sytuacja na Ukrainie jest skomplikowana. Tamtejsze społeczeństwo nie mówi jednym głosem. Jeśli zachod-

nia część kraju opowiada się za zbli- padku przynajmniej nie wykazują dożeniem z Unią Europejską, wschod- tychczas rozbieżności. Ukraina jest nia wolałaby nie oddalać się od Ro- z punktu widzenia interesów narosji. Tak się też składa, że mocniej ar- dowych Polski zbyt istotną sprawą, tykułują swoje niezadowolenie ci aby stać się przedmiotem sporów i pierwsi. To właśnie ich argumenty targów. RP nieprzypadkowo jako trafiają do opinii publicznej świata. pierwsza na świecie uznała po upadku komunizmu niepodleWyjścia z impasu nie głość tego kraju. ułatwia ambiwalentna poUkraina stała się m.in. stawa prezydenta Wiktoprzedmiotem poniedziałra Janukowycza. Z jednej kowego posiedzenia polstrony obawia się urazić skiej Rady BezpieczeńMoskwę, żeby nie pogorRozwój wydarzeń u stwa Narodowego. Jego szyć z nią relacji gospodarczych. Z drugiej wa- wschodniego sąsiada uczestnicy zastanawiając się nad nową strategią ha się co do stosunków z ze zrozumiałych zwracali uwagę m.in. na UE. W minionym tygodniu na szczycie Partner- względów budzi nie- potrzebę utrzymywania kontaktów zarówno z stwa Wschodniego w pokoje w Polsce. opozycją ukraińską, jak Wilnie Ukraina nie podteż z władzami, tak aby pisała umowy stowarzygra o przyszłość nie zoszeniowej. Teraz, w oblistała zwieńczona na Ukraczu nieustających proteinie "dramatycznym finastów, kijowski przywódłem". Nie kryli woli konca kokietuje znów Brukselę gotowością do konsultacji. Za- tynuacji zaangażowania w celu wypewnia też, że przeprowadzi docho- brania przez Kijów zachodniej opcji. Opracowując nową koncepcję dzenie o użyciu siły przez policję wodziałania Warszawa nie może strabec demonstrantów. Zapalna sytuacja za wschodnią gra- cić z oczu różnorakich uwarunkowań nicą nie uchodzi uwadze władz Rze- odnoszących się do polskiej racji staczypospolitej. Dobrze się też stało, że nu. Powinna przeciwdziałać – wimimo znanej polaryzacji poglądów docznym zwłaszcza w zachodniej politycy w Warszawie w tym przy- części Ukrainy – sentymentom na-

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

cjonalistycznym, które mają nieraz antypolski charakter. Nie sposób przeoczyć, że zbliżenie tego kraju z UE wiązać się będzie z kosztami, których część poniosą Polacy. Niezwykle złożoną i delikatną sprawą jest także kwestia Kremla. Niekoniecznie należy brać za dobrą monetę poniedziałkową wypowiedź wytrawnego dyplomaty, jakim jest Władimir Putin. Argumentował, że opozycja ukraińska organizuje protesty bardziej z myślą o wyborach w 2015 roku niż w związku z odstąpieniem od umowy z UE i usiłuje zachwiać strukturami legalnych władz. Niezależnie od tego stwierdzenia wiadomo, że Kreml łatwo nie wypuści z rąk Ukrainy. Polskim politykom nie wolno się unosić jedynie na fali emocji. Należy pamiętać, że Rosja jest w tej chwili jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Rzeczypospolitej, a zwłaszcza polskiego rolnictwa. Z drugiej strony warto przytoczyć słowa znawcy problematyki wschodniej, prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Jak przekonywał on jeszcze w czasie starań o rozszerzenie zachodniego sojuszu militarnego, wolna i niepodległa Ukraina jest dla Polski ważniejsza nawet niż wejście do NATO. ■

Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements.

Nowy Dziennik USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at Newark, NJ and Additional Offices. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


9 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Bedford Dentistry Joanna Zimny D.D.S

Komfortowa i bezbolesna opieka dentystyczna dla ciebie i twojej rodzinny Implanty w dniu usunięncia zęba Protezy ustabilizowane na implantach Aparaty przeciw chrapaniu Botox / Juviderma Cyfrowy rentgen Leczenie kanałowe Kosmetyka dentystyczna Wybielanie Laserowe leczenie chorób dziąseł 12A Bedford Avenue , Greenpoint, New York 11222

tel: 1-718-383-4284

Honorujemy wiekszość ubezpieczeń

ULECZYĆ NIEULECZALNE Gwarancja pozbycia się łuszczycy, trądziku i grzybicy !

517 River Drive Garfield, NJ 07026

Doktor Medycyny Naturalnej

Protazy Gieruszczak

tel.

(201) 679-8153 3

MAREK BELZ M.D.

Specjalista psychiatrii

Advanced Body Rehabilitation Center, PC. 3663 Rt.9 North Suite101, Old Bridge, NJ08857 Tel: (732)970-1444, Fax: (732)970-1455

• Chiropraktyka • Masaż Leczniczy • Magnetoterapia Dysfunkcje Kręgosłupa Zmiany Zwyrodnieniowe Rwa Kulszowa, Rwa Ramienna Stany Pourazowe , Bóle Stawów Biodrowych i Kolanowych

ogólnej i psychiatrii uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

65 North Maple Avenue, Suite 302-B, Ridgewood, NJ 07450

Telefon: (201) 957-5582, e-mail: marekbelz@yahoo.com W gabinecie przyjmuje terapeuta manualny Tomasz Urlich

• Fizjoterapia • Ultradźwięki • Elektroterapia • Laseroterapia

Tworzymy przyjazne środwisko do wszechstronnego rozwoju dziecka, bezpiecznej i twórczej pracy w atmosferze akceptacji i zrozumienia. Kolorowe i funkcjonalne sale, mnóstwo pomocy dydaktycznych oraz wysoce wykwalifikowani, wielojęzyczni nauczyciele, stymulują młodego człowieka i pomagają mu rozwijać indywidualne zdolności. • ZAJĘCIA JĘZYKOWE, PLASTYCZNE i MUZYCZNE • PRZYGOTOWANIE DO ZERÓWKI (KINDERGARTEN) Możliwość pobytu od 2 do 5 dni w tygodniu w godzinach 7:00am – 6:00pm. Świetlica dla dzieci do 13 roku życia.

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

Mówię po polsku! Proszę zadzwonić do kliniki w Bridgewater, żeby zamówić wizytę lub odwiedzić nas na


Zdrowie

10

t Your Ge

FVALCCUINE

Y TODA

Garfield Urgent Care & Walk-In Medical Center

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Mity diet obalone

U nas nie musisz umawiać się na wizytę. Mówimy po polsku.

ZDJECIA: ARCHIWUM

• wszech wszechstronne badania lekarskie • opieka prewencyjna • badania pracownicze • drobne zabiegi chirurgiczne • prześwietlenia rentgenowskie i dla kierowców (X-ray) • badania szkolne • badania krwi • szczepienia ochronne Picie zielonej herbaty ma bardzo mały wpływ na redukcję masy ciała

Y UJEM R E F O AL

IC PHYSR A P Yać T H Ezę telefonow Pros

IAJ DZIS mówić.

się u żeby

Poniedziałek-Piątek 9AM-9PM, Sobota 9AM-5PM, Niedziela 9AM-4PM 210 Passiac Street, Garfield NJ 07026 (Pomiędzy Walmart i Marshalls) Website: GarfieldUCC.com, email: info@GarfieldUCC.com, Tel: (973) 733-3800, Fax: (973)773-3600

Schudnij bezpiecznie z Neera Natural Detox & Cleanse !

Pozbądź sie toksyn ze swojego organizmu ! PRODUKTY NEERA NATURAL • Poprawiają aktywności fizyczną • Polepszają trawienie • Wzmacniają i nabłyszczają włosy i paznokcie • Poprawiają stan i kolorystykę skóry + Dr. Drobot, ND, Medical Director of the American Center for Biological Medicine, Scotsdale, AZ.. “Stosowałem Neera Natural z setkami moich pacjentów z zadziwiającymi rezultatami.” + Elzbieta Dykas, Owner Herbal Secrets Health Store, Troy, MI.. “Po tym jak moi klienci zobaczyli rezultaty stosowania Neera Natural mam problemy z nadążeniem zaopatrzania sklepu w ten produkt.”

n Na co zwracać uwagę, aby utrzymać wagę, cieszyć się zdrowiem i wymarzoną figurą? Rad są tysiące: unikać posiłków po godz. 6 wieczorem, pić zieloną herbatę, wykluczyć z diety ziemniaki, makaron i białe pieczywo, a zastąpić je dużą ilością owoców, wystrzegać się przypraw, i wiele, wiele innych. Co dietetyk, to inne zalecenia, co dieta, to inne restrykcje. Komu wierzyć? Zacznijmy od tych, którzy postanawiają pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Jedną z głównych zasad, o których się słyszy, jest niejedzenie po godzinie 6 wieczorem. Jak tłumaczy Agnieszka Piskała, starszy specjalista ds. żywienia w Nestle Polska S. A., to jeden z najpopularniejszych mitów. “Tak naprawdę, to nie godzina, o której jemy kolację, ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utraty zbędnych kilogramów, ale czas, w jakim po spożyciu ostatniego posiłku zaśniemy. Ostatnie lekkostrawne danie powinnyśmy zjeść na około 2-4 godzin przed planowanym snem. To optymalny czas, którego potrzebuje nasz organizm, aby strawić pokarm i zapewnić nam spokojną noc” – wyjaśnia Piskała. Istnieje wiele błędnych przekonań także co do wspomagaczy spalania tłuszczu. Na przykład zielona herbata. Ze względu na jej zdrowotne właściwości specjaliści zachęcają, żeby włączyć ją do codziennego jadłospisu. Napar ułatwia trawienie, a nie, jak się powszechnie uznaje, odchudzanie. Jak wskazują naukowcy, picie tej herbaty ma bardzo mały, statystycznie nieistotny wpływ na redukcję masy ciała. “W składzie zielonej herbaty znajduje się galusan epigallokatechiny, związek, który jest silnym przeciwutleniaczem stosowanym jako składnik suplementów diety. Zawiera też katechiny, które mogą wpłynąć na pracę enzymów biorących udział w trawieniu. Jednak dane dotyczące wpływu tego naparu na kontrolę masy ciała nie są jednoznaczne” – zauważa specjalistka, opierając się na wynikach najnowszych badań.

Podobnie rzecz się ma z produktami, które mają przyśpieszyć utratę masy ciała. Niestety, nie istnieją dania, które w magiczny sposób powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Realny wpływ na redukcję zbędnych kilogramów mają: odpowiednio zbilansowana dieta i codzienna umiarkowana aktywność fizyczna. Oczywiście warto dobierać produkty, które mogą poprawić nasz metabolizm, takie jak: kawa, herbata yerba mate, owoce cytrusowe czy przyprawy. Lepiej więc porzucić wiarę w magiczną moc ananasa czy grejpfruta. Od samego jedzenia owoców na pewno nie schudniemy. Kolejnym żywieniowym mitem jest eliminowanie z naszej diety produktów, od których rzekomo tyjemy. Na czarnej liście od lat królują ziemniaki, makaron oraz białe pieczywo. “Żaden produkt sam w sobie nie powoduje tycia, chyba że jest nieodpowiednio wkomponowany w całodzienny jadłospis lub spożywany w nadmiernych ilościach. Ziemniaki, makaron i pieczywo to źródła węglowodanów. Produkty tego typu powinny stanowić podstawę naszej diety” – zauważa Agnieszka Piskała. Zamiast ślepo podążać za żywieniowymi trendami, powinniśmy nauczyć się interpretować zalecenia dietetyków. Kaloryczność ziemniaków na przykład wzrasta dopiero, kiedy polejemy je tłuszczem i dodamy skwarki, a do makaronu przygotujemy tłusty sos. Odpowiednio skomponowane posiłki mogą być źródłem energii i niezbędnych składników pokarmowych, a nie dodatkowych kalorii. AS, (PAP LIFE)

+ Cezary Orlowski Orlowski, Owner of Grasshopper Health Stores, Chicago.. ” Od ponad 7 lat Neera Natural jest bardzo popularna wśród moich klientów, jest to mój najlepiej sprzedający się produkt.”

Oszczędz 10% w sklepach na naszej stronie internetowej:

www.NeeraNatural.com

Użyj kodu NDTEN. Oferta ważna do końca listopada, lub zadzwoń pod darmowy numer: (888) 961-1121

Niepotrzebnie wykluczamy ze swojej diety składniki, które są dla zdrowia potrzebne, a wierząc w cuda, inne spożywamy w nadmiarze


11 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Warto kupić miód Manuka n Słoiczek miodu Manuka kosztuje zawrotne sumy pieniędzy. We szerzonych porach, co jest główną specjalistycznych zaleceń lekarza.

Francji – co najmniej 30 euro, w Polsce od około 110 zł za słoik MGO 250+ (500g), a w USA – około 30-40 dol. w zależności od rodzaju. Miód Manuka to prawdziwe delicje i płynne złoto. Jednak nie tylko dla smaku jest on spożywany. Miód ten jest substancją o działaniu leczniczym i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pochodzi z lasów Nowej Zelandii, a jego lecznicze działanie było od wieków znane Maorysom. Dzięki antybakteryjnemu działaniu miód Manuka aż do czasów pierwszej wojny światowej był niezwykle popularnym lekiem antyseptycznym. Pojawienie się antybiotyków usunęło go w cień na kilkadziesiąt lat, lecz ofensywa bakterii odpornych na antybiotyki spowodowała, że ponownie stanął w świetle reflektorów. Miód Manuka produkowany jest w niewielkich ilościach, ponieważ kwiaty manuki kwitną jedynie 6 tygodni w roku, co pozostawia pszczołom niewiele czasu na jego wyprodukowanie. Ponadto wymaga specjalnych uli, które kosztują 7000 euro, co tłumaczy wysoką cenę produktu. *** Miód Manuka to miód jednokwiatowy zbierany z krzewów manuka (Leptospermum Scoparium). Rośliny te pochodzą wprawdzie z Nowej Zelandii, ale ze względu na ogromny sukces miodu obecnie uprawia się je między innymi w Anglii i USA. Nie każdy miód Manuka ma te same właściwości lecznicze. Ten, który warto aby znalazł się w naszej apteczce, posiada wysoki poziom substancji aktywnych, a właściwie – enzymów wywołujących specyficzne reakcje chemiczne w miodzie. Poziom ten jest badany, określany i certyfikowany w odpowiednich laboratoriach. Umieszczany na opakowaniach znak UMF (Unique Manuka Factor) jest gwarancją leczniczego działania miodu. “Manuka ma szerokie spektrum działania. Działa na bakterie, drożdże (grzyby) oraz na pierwotniaki (małe organizmy żyjące w wodzie mogące wywołać malarię oraz niektóre rodzaje dyzenterii). Nie znaleźliśmy żadnego zakaźnego drobnoustroju, na który nie miałby wpływu” – mówi profesor Peter Molan z Wydziału Badań nad Miodem na Uniwersytecie Waikato w Nowej Zelandii. *** Jednym z najbardziej imponujących zastosowań miodu Manuka jest zapobieganie rozwojowi infekcji wywołanych przez MRSA w ranach. MRSA to gronkowiec złocisty oporny na metycylinę wywołujący – coraz częściej spotykaną w szpitalach – zagrażającą życiu sepsę. Nałożenie na ranę każdego miodu ma działanie pozytywne. Przede wszystkim dlatego, że pobudza osmozę: cukier z miodu wiąże cząsteczki wody znajdujące się w ranie, co pozbawia bakterie podstawowego elementu potrzebnego do przetrwania i wzrostu, tym samym uniemożliwiając bakteriom rozmnażanie oraz rozprzestrzenianie się. Pszczoły pozostawiają w miodzie enzym, który w kontakcie z wodą zamienia

cukier i tlen w kwas glukuronowy oraz nadtlenek wodoru o działaniu antybakteryjnym. Manuka ma w sobie coś, czego nie mają inne miody. Prof. Molan wypróbował go w czasie epidemii MRSA w jednym z największych szpitali w Nowej Zelandii w Waikato. Poprosił personel szpitala o nakładanie opatrunków z miodu Manuka wszystkim pacjentom z zainfekowanymi ranami. Pozwoliło to zatrzymać epidemię oraz wyleczyć rany wszystkich zarażonych pacjentów. Dzisiaj, gdy tylko w szpitalu wykryją MRSA u pacjenta, aplikują miód na ranę, nie umieszczając go nawet w izolatce. Od tamtej pory nie było więcej przypadków zarażenia. “Przetestowaliśmy również działanie miodu Manuka w przypadku infekcji wywołanych innymi niebezpiecznymi bakteriami i okazało się, że wszystkie były na niego wrażliwe” – mówi dr Molan. Dodaje, że miód Manuka należy używać nie tylko w przypadku zwalczania bakterii. Zaleca stosować go na wszelkie rany, w celu przyspieszenia ich gojenia, ponieważ aktywny enzym znajdujący się w miodzie usuwa martwe komórki znajdujące się w ranie, pozostawiając ją czystą dla odbudowy tkanek. “European Journal of Medical Research”, porównując leczenie klasyczne, które daje efekty w 50 procentach przypadków, podaje, że przy stosowaniu miodu Manuka poziom wyzdrowień wynosi 85 procent w przypadku zakażeń, np. w następstwie cięć cesarskich i histerektomii. Dodatkowo miód stymuluje wzrost naczyń włosowatych oraz wspomaga produkcję włókien kolagenowych przyspieszających gojenie. Prowadząc badania w szpitalu w Manchesterze prof. Molan zaobserwował, że poziom pH miodu Manuka wynosi od 3,2 do 4,5, czyli że jest wystarczająco niski, aby zahamować rozwój wielu patogenów. Odkrycie to pozwoliło zdobyć w 2004 r. pozwolenie NHS (National Health Service), czyli. brytyjskiej służby zdrowia, na zastosowanie miodu Manuka w walce z MRSA u pacjentów cierpiących na raka. *** Miód Manuka coraz częściej stosuje się w leczeniu oparzeń. Zapobiega zakażeniom, a także pozwala uniknąć przeszczepów skóry, gdyż dzięki niemu skóra regeneruje się znacznie szybciej, a blizny stają się mniej widoczne. Pozwala też złagodzić niektóre formy egzemy ponieważ miód poprawia poziom nawilżenia oraz łagodzi stan zapalny skóry. Może także pomóc w leczeniu trądziku młodzieńczego. Nałożony w formie maseczki lub wymieszany z kremem nawilżającym miód odżywia skórę i pomaga zabić bakterie rozwijające się wokół mieszków włosowych oraz gromadzące się w roz-

przyczyną powstawania trądziku. Właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne miodu Manuka łagodzą też bóle żołądka. *** Mimo że miód Manuka posiada silne działanie antybakteryjne, można go spożywać bez żadnego ryzyka i bez

Profesor Molan zaleca przyjmowanie nawet trzech łyżeczek miodu dziennie, by przeciwdziałać problemom z trawieniem, takim jak: refluks żołądkowo-przełykowy, niestrawność czy zapalenie błony śluzowej żołądka.

AS NA PODSTAWIE NEWSLETTERA POCZTA ZDROWIA

REKLAMA

Turystyka po zdrowie z Nowym Dziennikiem

Klinika Rehabilitacji NZOZ Nowy Dwór działa od 2003 roku. Ośrodek zlokalizowany jest w budynku Starego Dworu, położonego w starorzeczu jednej z najczystszych polskich rzek – Rawki, tuż obok Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, narządów ruchu, a także prowadzi skuteczną rehabilitację ruchową dla osób po udarach, z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz stawów, przewlekłymi bólami pleców, rwą kulszowa, przewlekłymi bólami głowy, uszkodzeniami nerwów obwodowych, ASM, z neuralgiami, oraz wielu innych wymagających solidnej rehabilitacji. W ramach leczenia proponujemy indywidualnie dobrane programy leczenia przez lekarzy rehabilitantów, ortopedów i neurochirurgów. Gwarantujemy wysoki standard leczenia, pobyt w nastrojowych pokojach z TV i WiFi oraz troskliwą opiekę w atmosferze ciszy i spokoju otaczającej przyrody. Nasz ośrodek został uznany dwukrotnie za jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce oraz uzyskał europejski znak Euro Renoma. Dla osób spoza Polski oferujemy darmowy transport z lotniska i na lotnisko. Mówimy również po angielsku. W 2013 roku odwiedziło nas ponad 40 osób z zagranicy, w tym USA, Szwecji, Izraela, Francji, Niemców, Anglii.

Serdecznie zapraszamy

www.rehabilitacjanowydwor. com


12

To i owo

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Producent filmu "Smoleńsk" zdradza obsadę filmu

Kiedy dalsze zdjęcia?

3 grudnia – 338. dzień roku

Imieniny obchodzą: Franciszek, Ksawery NOWY JORK Wtorek

Środa

Czwartek

Maciej Pawlicki, producent filmu "Smoleńsk" Antoniego Krauzego, udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl na temat ich wspólnego przedsięwzięcia. Okazuje się, że producenci muszą postarać się o dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, by obraz mógł w ogóle powstać. A jego budżet jest znaczący, bo wynosi 10 milionów złotych. Zgodnie z regulaminem PiSF-u twórcy starają się o 50% dofinansowania.

ROZWIĄZANIE Z DATA – STR. 27

FOTOS: ARCHIWUM

KRZYŻÓWKA

"Wedle naszego planu właśnie teraz powinniśmy kończyć zdjęcia do filmu. Premiera zaplanowana była w 4. rocznicę tragedii smoleńskiej, czyli na 10 kwietnia 2014 r. Ale dziś wiemy, że to się nie uda, właśnie dlatego, że nie udało się zgromadzić środków. Trwa zbiórka publiczna prowadzona przez wspierająca produkcję Fun da cję Smo leńsk 2010 (www.smolensk2010.pl), dziękujemy za wszystkie wpłaty, są zainteresowani inwestorzy, ale to jest niewystarczające, żeby film mógł powstać. Decyzja PiSF-u jest kluczowa" – mówi portalowi Pawlicki. Produ cent i pu bli cy sta ty go dni ka "wSieci" dodaje, że dzięki wpłatom darczyńców zrealizowano 4 dni zdjęciowe. "Ale ponieważ budżet nie jest domknięty – główne zdjęcia planowane na tę jesień musieliśmy odwołać. Planujemy je na wiosnę". Portal wNas.pl w zeszłym roku, jako pierwszy, informował, że prezy-

denta Lecha Kaczyńskiego miał zagrać Marian Opania, który jednak zaprzeczył doniesieniom Antoniego Krauzego. Kto pojawi się na pewno w filmie o katastrofie smoleńskiej? "Mam wrażenie, że odmowy, z którymi się spotykaliśmy, a było ich może w sumie kilkanaście na sto kilkadziesiąt osób zaangażowanych już do pracy przy filmie, obróciły się ostatecznie na dobre, jeśli chodzi o ostateczny kształt filmu. Bo w miejsce tych, którzy odmówili – weszli po prostu lepsi i mamy znacznie więcej chętnych niż możliwości zatrudnienia. Nie żałujemy żadnej decyzji personalnej" – mówi producent i ujawnia, kogo udało się namówić do udziału w filmie. "Dwa nazwiska zostaną ogłoszone wkrótce. Mogę natomiast powiedzieć, że w filmie zagrają m.in. Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik, Redbad Klijnstra, Tomasz Radawiec, Blanka Kaczorowska. Ważną rolę zagra Maciej Półtorak, znany z ekspre-

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

syjnego plakatu do filmu "Czarny czwartek". Wymienieni m.in. aktorzy stanowią 80 procent obsady filmu. Co się stanie, jeżeli PISF odmówi finansowania obrazu, co zdarzyło się w przypadku choćby “Układu zamkniętego”? "Wtedy będziemy się martwić. Na pewno się nie poddamy, ale wierzę, że PiSF – kierując się kryteriami merytorycznymi: pozycją wybitnego artysty, który ten film robi, wagą tematu czy jakością scenariusza – dotację przyzna. Wierzę w kompetencje fachowców zatrudnianych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Natomiast gdyby jednak zdarzyło się inaczej – będziemy mieli duży kłopot". Q/wPolityce.pl

Tekst pochodzi z portalu www.wnas.pl

Poziomo: 8. Bartolomeu (zm. 1500), portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei 9. sezonowo pod wodą 10. wieszcz 11. symbol wierności małżeńskiej 12. świetna, wesoła zabawa 13. wystawiać na pokaz 17. najwyższy w Europie, wciąż czynny wulkan 18. ostra przyprawa do mięs 19. port nad Rodanem 20. ścienny pejzaż 22. lekceważąco mikrus 23. przenośnie bard, pieśniarz, poeta 27. wśród psów 28. anegdotki

29. bridges Pionowo: 1. bumelanctwo, pasożytnictwo 2. pora dnia o zmierzchu 3. tworzenie potomstwa 4. czepliwy koszyczek ostu 5. żak z angielskiego 6. na oku Zagłoby 7. daszek w kuchni 14. Lee, reżyser 15. rządy bogaczy 16. … Tajner, uważany za głównego twórcę sukcesów Adama Małysza 19. znany park rozrywki w Danii 21. trajektoria, Tor 24. karczma z utworu wieszcza 25. Joanna, święta z Francji 26. prostopadłe do masztów


Edukacja

13 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Carnegie Mellon otworzy wydział na Brooklynie n Carnegie Mellon University ogłosił w ubiegłym tygodniu, że otwo-

awansowanie z dziedziny informatyki” – powiedział dr Kamlet. Podobnie jak w przypadku trzech innych uczelni, które ogłosiły plany stworzenia wydziałów nauk stosowanych w mieście Nowy Jork, wydział nauk stosowanych Carnegie Mellon wyrósł z planów zgłoszonych na konkurs miejski pt. Applied Sciences NYC, w którym do wygrania było 100 milionów dolarów funduszy i 300 milionów w nieruchomościach. Konkurs wygrał w 2011 r. Uniwersytet Cornell, który we współpracy z Technion-Israel Institute of Technology buduje teraz ogromny kampus na Roosevelt Island. Program integracyjnych studiów medialnych będzie się mieścił przy 25 Washington Avenue, historycznym siedmiopiętrowym budynku należącym do Steiner Studios. W tym samym budynku mieścić się będzie

Zajęcia w ramach nowego programu prowadzone będą w Steiner Studios na brooklyńskim Navy Yard

REKLAMA

Główny kampus Uniwersytetu Carnegie Mellon mieści się w Pittsburghu w Pensylwanii

Brooklyn College Graduate School of Cinema. Wydział ma zacząć działać w sierpniu 2015 r. i co roku przyjmować 40 immatrykulowanych studentów i 10 gościnnych. Wykładać tam będzie sześciu profesorów zatrudnionych przez główny kampus Carnegie Mellon w Pittsburghu w Pensylwanii. Utworzenie tego programu kosztować ma około 20 milionów dolarów, na początku. 3,5 miliona dolarów pochodzić będzie z funduszy miejskich, obiecanych przez administrację Wielkiego Jabłka, część pochodzić będzie od anonimowego darczyńcy (władze uczelni odmówiły wyjawienia darowanej sumy). Carnegie Mellon od wielu lat prowadzi wysoko ceniony program magisterski z zakresu computational finance (obliczeń finansowych) w centrum dystryktu finansowego na Manhattanie. Uczelnia ta, która słynie z nauk humanistycznych i artystycznych, ma również oddziały w Katarze i Dolinie Krzemowej. AS, (R)

Częste testy, lepsze wyniki

FOTO: ARCHIWUM

Program oferowany przez Carnegie Mellon w Nowym Jorku będzie się nazywał Program Integracyjnych Studiów Medialnych (Integrative Media Program) i skupi się na obszarach, w których technologia zbiega się ze sztuką. Zajęcia w ramach programu prowadzone będą w Steiner Studios na brooklyńskim Navy Yard. Dziekan uniwersytetu – dr Mark S. Kamlet powiedział, że oferować będzie programy studiów magisterskich z zakresu “trybów ekspresji i produkcji opartych na technologiach”. W ofercie są dwa kierunki magisterskie z zakresu rozwijających się mediów i projektowania gier, jak również cztery inne, będące bardzo “na czasie”, w tym computational data science, integracyjna innowacja w produktach i usługach, urbanistyce oraz technologiach produkcji i zarządzania. “To kierunki, które łączą sztukę, projektowanie oraz za-

FOTO: ARCHIWUM

rzy wydział nauk stosowanych na Brooklynie, dołączając w ten sposób do grona kilku prestiżowych uczelni, które planują oferować programy technologiczne w Nowym Jorku, w tym Cornell University, NYU i Columbia.

Częste powtarzanie materiału, robienie notatek, zapisywanie tego, co się zapamiętało z wykładu czy przeczytanego rozdziału w książce, pomaga w zapamiętaniu przerabianego materiału

n Ocenianie studentów na podstawie quizów i testów organizowanych na po-

czątku każdych zajęć, a nie na podstawie egzaminów śródsemestralnych i końcowych, zwiększa frekwencję na zajęciach oraz poprawia wyniki nauczania. Do takich wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu eksperymentu na 901 studentach na uniwersytecie w Teksasie, którzy zapisali się na zajęcia z wprowadzenia do psychologii. Na początku każdych zajęć studenci mieli internetowy quiz, który zdawali na swoich laptopach. Przy czym na koniec semestru nie musieli podchodzić do żadnego egzaminu, a końcowa ocena z przedmiotu była średnią ocen z testów przeprowadzanych na początku każdych zajęć. “Pytania na testach nie były podchwytliwe ani wygórowane. Dało się te testy zdać, jak się na bieżąco śledziło co się dzieje na zajęciach i odrabiało zadane prace domowe, chociaż było kilka pytań wymagających myślenia” – mówi jedna ze studentek biorących udział w eksperymencie. Na początku semestru studenci się burzyli, potem przyzwyczaili się do systematycznego uczenia z zajęć na zajęcia i w rezultacie ich wyniki w nauce były o 10 procent lepsze niż studentów na roku poprzednim. Przy czym w grupie studentów pochodzą-

cych z mniej uprzywilejowanych rodzin, poprawa wyników w nauce była o wiele większa. Badanie to potwierdza to, co psychologowie wiedzieli już od dziesiątek lat – częste powtarzanie materiału, robienie notatek, zapisywanie tego co się zapamiętało z wykładu, czy przeczytanego rozdziału w książce, pomaga w zapamiętaniu przerabianego materiału. Dowodzi też, że komputer może być przydatnym narzędziem w nauce. “Przeprowadzony przez nas eksperyment jest na tyle ważny, bo dzięki użyciu współczesnych technologii pozwala na ocenienie jak studenci w dużych grupach przyswajają sobie przerabiany materiał – powiedział Jeffrey D. Karpicke, profesor psychologii na Purdue University, który nie był zaangażowany w badania. – Poza tym to pierwsze duże badanie, które wskazuje na to, że częste testy pomagają zmniejszyć różnice w nauce wynikające z pochodzenia studentów”. AS, (R)


14

Historia

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Ewakuacja Kuklińskich nadal tajemnicą n To było 10 i pół roku temu. W ostatni dzień swej pierwszej wi-

zyty w Polsce – od dramatycznej ewakuacji przez Amerykanów w listopadzie 1981 roku – pułkownik Ryszard Kukliński jadł śniadanie w rządowym hotelu przy ulicy Parkowej w Warszawie. Jako jego reprezentant prasowy towarzyszyłem mu w tym posiłku, ustalając szczegóły konferencji prasowej na lotnisku Okęcie, która miała nastąpić za kilka godzin. – Poważnie? – roześmiał się pułkownik. – A co było potem? Nieco speszony kontynuowałem: Hotel usytuowany jest naprzeciw – Przewieźli cię w kartonowych puAmbasady Federacji Rosyjskiej (dawniej Związku Socjalistycznych dłach, umieszczonych w bagażu dyRepublik Sowieckich), więc powie- plomatycznym, przez granicę polskodziałem, odwołując się do tego fak- -czechosłowacką, a potem czechosłotu, że oto historia jego życia zatoczy- wacko-austriacką i tak bezpiecznie trafiłeś do Wiednia. A co, nie było tak? ła pełne koło. Kukliński spoważniał. – Dlaczego? – zapytał zdziwiony – Wiesz co, niech taka wersja zoKukliński. – No bo przecież właśnie tuż po stanie – powiedział. – A nie jest prawdziwa? – drążyprzyjęciu z okazji rocznicy rewolucji październikowej (a raczej bolszewic- łem temat. – Trochę prawdy w niej jest. Ale kiego zamachu stanu) w sowieckiej ewakuowali mnie Amerykanie i tylambasadzie zostałeś ewakuowany. ko oni są władni ujawnić całą praw– Kto ci to powiedział? – Taka jest powszechna wiedza w dę w tej sprawie, czego dotychczas tej sprawie w Polsce. Wyszedłeś z nie zrobili. Ja byłem zaś tylko przeduroczystego bankietu i wsiadłeś do miotem ich operacji, więc – jako zaswojego służbowego samochodu, wodowy oficer – nie będę się na teale to był już podstawiony przez Ame- mat jej szczegółów wypowiadał. A rykanów identyczny wóz, oczywiście nuż trzeba będzie jeszcze kiedyś użyć tego kanału przerzutowego? Po co z ich kierowcą.

ZDJĘCIE: KINOACTIVE.PL

Jerzy Bukowski

Marcin Dorociński jako płk Kukliński w filmie Władysława Pasikowskiego “Jack Strong”

go nieodwołalnie palić? Co ciekawe, niemal identycznych słów – “być może w przyszłości to się jeszcze komuś przyda” – użyła wdowa po nim, również już śp. Joanna Kuklińska, podczas uroczystości nadania w 2008 roku – przez ówcze sne go pre ze sa Świa to we go Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesława Cywińskiego (zginął w katastrofie smoleńskiej) – Medalu Polskiego Państwa Podziemnego i AK jej oraz Lucille i Tomowi Ryanom, którzy przeprowadzili skomplikowaną operację ewakuacyjną. – Zajęło nam trzy dni, aby zwieść agentów. Państwo Ryanowie przyjechali z Berlina, aby nam pomóc, wcześniej się nie kontaktowaliśmy – powiedziała, przyznając, że w drodze na Zachód “wygodnie nie było”, a później żyli w poczuciu ciągłego zagrożenia, kilkakrotnie zmieniając miejsca zamieszkania na terenie USA. Sprawujący 5 lat temu urząd ambasadora USA w Warszawie Victor

Ashe podkreślił, że pani Kuklińska zawsze wspierała męża i że ją również uważa za bohaterkę. Podziękował też amerykańskim funkcjonariuszom tajnych służb za znakomite wykonanie trudnej operacji ewakuacji całej rodziny pułkownika. – To był duży sukces, udało im się wyprowadzić w pole komunistycznych agentów, którzy deptali im po piętach. Dziś to może brzmieć jak anegdota, ale wtedy były ponure czasy – powiedział Ashe. Na koniec raz jeszcze powrócę do osobistych wspomnień. Nie pamiętam już, czy w Krakowie, czy w Zakopanem, pułkownik powiedział mi w 1998 roku ze smutkiem w głosie: – Właśnie dowiedziałem się od żony, że lokalna gazeta, wychodząca w moim miasteczku, wydrukowała ogromny artykuł o mnie, dając na pierwszej stronie zdjęcie z komentarzem, że nikt w okolicy nie wiedział do tej pory, kogo ma za sąsiada. – To świetnie, czyli że traktują cię tam jako bohatera – ucieszyłem się.

– Nic nie rozumiesz. To znaczy, że będę się musiał znowu przeprowadzać. A już zasadziłem w ogrodzie moje ukochane drzewa. Te czę ste prze pro wadz ki nie uchroniły jednak dwóch synów państwa Kuklińskich od tragicznej śmierci. Czy ich okoliczności zostaną kiedykolwiek wyjaśnione? Jestem bardzo ciekawy, w jaki sposób przedstawi ewakuację państwa Kuklińskich z Warszawy Władysław Pasikowski w mającym wejść na ekrany, tuż przed 10. rocznicą śmierci (11 lutego 2004 roku) “pierwszego polskiego oficera w NATO” filmie pt. “Jack Strong”. Nie tracę też nadziei, że śp. pułkownik Ryszard Kukliński zostanie wreszcie pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta RP Orderem Orła Białego i awansem generalskim, o co od dawna zabiega wiele środowisk patriotycznych na czele z Porozumieniem Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. n

REKLAMA

ALERGOLOG, SPECJALISTA SCHORZEŃ ODDECHOWYCH

FOTO: ARCHIWUM

dr Krzysztof M. Nowak

Pułkownik Ryszard Kukliński

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, New York Presbyterian Hospital/Cornell Medical Center w Nowym Jorku. 19-letnie doświadczenie w alergologii, immunologii i pediatrii. Specjalizuje się w opiece zarówno dzieci, jak i dorosłych. Posiada bogate doświadczenie w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych (w tym alergicznych nieżytów nosa, astmy i przyczyn przewlekłego kaszlu), zaburzeń skórnych (egzema, pokrzywka), alergii pokarmowych i innych złożonych problemów alergicznych.

984 N. Broadway Ste 400, Yonkers, NY 10701,

Tel: (914) 963-8588, Fax: (914) 963-0253

1 Elm St Ste 2A, Tuckahoe, NY 10707,

Tel: (914) 961-2515, Fax: (914) 961-2628


Nowe technologie

15 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Google podąży za twoim portfelem n Od kiedy w naszych kieszeniach znalazły się smartfony, zarówno

Firma Google jest w trakcie zaawan- że użytkownicy mogą nie zdawać sowanych testów programu, który wy- sobie sprawy z nieprzerwanego ich korzysta smartfony użytkowników do śledzenia w momencie, gdy zezwanamierzania ich pozycji, np. pokazu- lają na włączenie usługi lokalizacji jąc o której godzinie i w jakim miej- w swoim telefonie dla poszczególscu odwiedzamy sklepy. Następnie nych aplikacji. “Uważam, że jest różwykorzysta te informacje do publi- nica pomiędzy oczekiwaniami użytkacji mobilnych reklam, dopasowu- kowników a rzeczywistymi działaniami takich aplikacji” – powiedział jąc je do zachowań użytkownika. Przykładowo, jesteśmy na jednej Auerbach. Dla Google’a, jak na razie, łatwiej z ulic naszego miasta, wpisujemy w wyszukiwarkę Google’a na naszym jest prowadzić bezwolny proces śledzenia na urządzeniach z telefonie potrzebny nam systemami Android. Stało w tym momencie prosię tak, odkąd firma osadzidukt, np. ładowarkę saŚledzenie ła swoje oprogramowanie w mochodową. W tej salokalizacji tym systemie operacyjnym. mej chwi li Go ogle kowników użyt Wystarczy, by użytkownik sprawdzi, czy znajdujeAndroida tylko jeden raz my się w pobliżu sklenie jest zgodził się na śledzenie popu z akcesoriami telefodla firmy Google zycji, a Google od tego monicznymi i zachęci nas niczym nowym. mentu uzyska dostęp do dado odwiedzenia jednego nych, których wykorzystaz najbliższych w naszym Od lat zbiera nie może być możliwe w otoczeniu, pod warunona dane przyszłości wraz z rozwokiem, że sklep ten wyjem technologii. Warto dokupił wcześniej reklamę. w swoich bazach dać, że system operacyjny Na takiej samej zasadzie, dotyczące Android jest liderem, jeśli zbierając historię odich zachowań. chodzi o urządzenia mobilwiedzin konkretnych ne w USA. Aż 45,9 procent sklepów przez użytkowników, Google może wyświetlić re- mieszkańców Stanów Zjednoczoklamy produktów sklepów, które re- nych ma zainstalowany właśnie ten system w swoich telefonach komórgularnie fizycznie odwiedzamy. Połączenie możliwości określania kowych. Jak się okazuje, Google może rówpołożenia użytkownika wraz z dopasowaniem reklam jest zależne od nież śledzić naszą pozycję na iPhoustawień telefonu, w których mo- ne’ach firmy Apple. Może tego dożemy zezwolić (bądź zabronić) na konywać dzięki aplikacjom, takim ciągłe wyznaczanie naszej pozycji. jak Google Maps, którą użytkowDan Auerbach – pracownik Electro- nicy instalują w swoich telefonach, nic Frontier Fundation – powiedział, tym samym zezwalając na proces

ZDJĘCIE: ARCHIWUM

małe, jak i duże firmy chciałyby wykorzystać je do zaoferowania swoich produktów, gdziekolwiek jesteś i zawsze, kiedy tego potrzebujesz.

Google może monitorować naszą lokalizację na iPhone’ach firmy Apple – np. dzięki aplikacji Google Maps, którą użytkownicy instalują w swoich telefonach, tym samym zezwalając na proces śledzenia

śledzenia. System operacyjny firmy Apple – IOS – zajmuje miejsce drugie i jest tuż za Androidem z ponad 38 procentami użytkowników na rynku w Ameryce. Ciekawostką tego systemu jest to, że jego użytkownicy, mimo wyłączenia aplikacji Google’a, nie zawsze zdają sobie sprawę, że aplikacja ta działa w tzw. tle i wciąż zbiera informacje na temat ich lokalizacji. W ten właśnie sposób Google wie, kiedy i gdzie użytkownik odwiedzi sklep, co później może wykorzystać do wyników wyszukiwania. Wizyty użytkowników w sklepach mogą być również śledzone za pomocą innych aplikacji Google’a, takich jak przeglądarka internetowa Chrome oraz system obsługi emaili Gmail. Śledzenie pozycji nie jest dla fir-

my Google niczym nowym. Od lat zbiera dane w swoich bazach dotyczące zachowań swoich użytkowników. Teraz firma znalazła sposób na ich wykorzystanie, by móc mierzyć liczby odwiedzin sklepów, a co za tym idzie – by móc zaproponować to narzędzie dla zwiększenia efektywności reklam mobilnych. Google poinformowało o tym projekcie na swoim blogu 1 października br., ale jak wiadomo, gromadzenie informacji i przetwarzanie ich na użyteczne dla wyszukiwarki dane trwa od dawna. Z punktu widzenia normalnego użytkownika cały ten proces ma zarówno wady, jak i zalety. Niekwestionowaną wadą jest to, że ciągle w naszych głowach będzie pojawiać się myśl o tym, że ktoś nas śledzi. Musimy pamiętać, że fizycznie nie

robi tego pracownik siedzący w firmie Google, a specjalnie na te potrzeby stworzony system. Dopóki informacje te będą wykorzystywane do dopasowywania reklam, możemy być spokojni. Obawy mogą pojawiać się, gdy – tak jak w przypadku ostatnich doniesień mediów – okaże się, że nasze dane zbierane przez firmy takie jak Google trafią do jednostek państwowych lub, co gorsza, zostaną przechwycone przez hakerów. Zaleta dla przeciętnego użytkownika to idealne dopasowanie reklam do naszych potrzeb, które da nam pewność, że po wpisaniu w wyszukiwarkę Google’a potrzebnej nam w danej chwili ładowarki samochodowej wyskoczy pomocna reklama z ofertą sklepu zlokalizowanego jak najbliżej nas. PC

REKLAMA

LASEROWE LECZENIE ŻYLAKÓW Czy wiesz, że laserowe operacje żylaków metodą EVLT całkowicie zastępują krwawy i bolesny zabieg chirurgiczny?

DR ZBIGNIEW MOSZCZYŃSKI, FACS Absolwent NYU School of Medicine • • • •

Zabiegi nie zostawią żadnej blizny Doskonały efekt kosmetyczny Znieczulenie miejscowe Pacjent może wrócić do pracy następnego dnia Diagnostyka i zabiegi wykonywane w gabinecie Minimalny ból poop pooperacyjny Leczenie żył pajączkowatych (skleroterapia) Zabiegi wykonywane w gabinecie. Wizyty proszę umawiać telefonicznie

31 West 8th St. • Bayonne, NJ 07002 tel.

201.858.0188


16

Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED

FIRMA TRANSPORTOWA zatrudni kierowcę z prawem jazdy CDL-a na dalekie trasy. Komunikatywny angielski i doświadczenie wymagane. Po więcej informacji proszę dzwonić: (646) 296-5417 TOKARZ, FREZER- CNC Poszukujemy osoby ze znajomością oprogramowania FANUC i FANUC podobne, Yaznak, Fagor, Master Cam. Wymagane doświadczenie. KOKOS MACHINE COMPANY, LLC 75 Oxford Avenue Dudley, MA 01571 Ryszard: (508) 943-2700 rk@kokosmachine.com

LOOKING FOR AN ASSISTANT to work at law office located in Ridgewood , Queens. Must speak Polish. Experience much appreciated. To start immediately. Salary TBD. Email your resume to Izabellajonik@gmail.com *** FIRMA PRAWNICZA zlokalizowana na Ridgewood (Queens) pilnie poszukuję asystentki/sekretarki do pracy na pełny etat. Dobra znajomość języka angielskiego absolutnie wymagana. Praca od zaraz. Resume proszę przesłać na adres email: Izabellajonik@gmail.com Zatrudnimy pomocników budowlanych. Praca na terenie NY. (646) 643-8259 lub (646) 824-4488

PRACA HELP WANTED NY CHAUFFEURS NEEDED w/TLC LICENSE! FT/PT who demonstrate safe driving skills, have a professional image and provide excellent customer service. You will be responsible for safely transporting our clients around the Tri-State area in our newer & beautiful sedans. You must be at least 25 years of age for insurance purposes. Must have knowledge of Tri-State area, airports and local hotels. Please apply online at www.alpinelimonyc.com or call (646) 558-2055, option 3. for immediate consideration. PLUMBING MECHANIC WANTED Plumbing company looking for PLUMBERS with at least 5 years of experience. Must have driver licence and read and speak English. Please call: (718) 551-1850

Construction company seeking Finish Carpenters

with a minimum of 15 years experience. Please inquire to (917) 416-6282 for further details. /

FIRMA POLISH TV COMPANY mieszcząca się na Brooklynie poszukuje osób do Działu Wsparcia Technicznego oraz do Działu Obsługi Klienta. Elastyczny harmonogram pracy. Wynagrodzenie zależy od doświadczenia, od $12/na godzinę. Wymagania: znajomość języka polskiego i angielskiego, zorganizowanie, uprzejmość i punktualność. Obowiązki obejmują: pomoc klientom przez telefon lub e-mail. Pełen opis stanowiska pracy lub w celu złożenia podania odwiedź stronę www.polishtvcompany.com/careers HOUSEKEEPER every Tuesday 10am to 5pm. Must speak English and have recent references. Please call between 10am-8pm: (212) 744-1966

ZATRUDNIE stolarza i pomocnika stolarza meblowego oraz instalatora. Wymagane doÊwiadczenie oraz pobyt sta∏y. Zapewniam dobre warunki pracy oraz dobre zarobki. Prosz´ dzwoniç: (917) 567-0653 Jerzy

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

POTRZEBNY MECHANIK DO PRACY na linii produkcyjnej. Bergen County, NJ Wymagane doÊwiadczenie przy obsłudze linii produkcyjnej Êwieczek: wype∏niacze, (“wax”) etykiety, kartony, przenoÊniki. Pe∏ny etat, benefity, zapewniamy dojazd z Brooklynu, mówimy po polsku. Proszę dzwoniç: (201) 690-9090 ext. 206 po angielsku lub po polsku (201) 690-9090 ext. 218 (347) 600-4106 /

Experienced Factory Production Line Mechanic Bergen County, NJ Must have experience with filing lines-fillers, labelers, cappers, cartoners, conveyors, etc. Full time employment, benefits, vans from Brooklyn, we speak Polish.

** QUEENS CENTRAL REALTY ** Ridgewood: Mix-Use 2 rodzinny dom narożny z 3 garażami i biznesem (delikatesy) Delikatesy przynoszą $14,000 dochodu na tydzień. / Ridgewood: 2 rodzinny dom murowany z prywatnym wjazdem. Garaż na 2 samochody, blisko Fresh Pond Road. / Ridgewood: 2sypialniowe condominium blisko Fresh Pond Road. / Ridgewood: 2rodzinny dom do remontu blisko Seneca Ave, $529,000 / Glendale: 2rodzinny dom po remoncie, $649,000 Donna: (718) 417-0700

Poszukiwany pracownik do pracy w kwiaciarni w Wallington, NJ. Zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. Zarobki będą zależeć od kwalifikacji i doświadczenia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres info@floralmagicnj.com lub telefonicznie pod numer (862) 228-2462

AGENCJE AGENCIES

SAMOCHODY CARS

SIGNS SHOP POSZUKUJE osoby do montażu znaków, ze znajomością spawania oraz robót ślusarskich. Osoba ze znajomością języka angielskiego. Proszę dzwonić: (201) 780-0870 lub przesłać resume na jms_signs@yahoo.com

SZUKAM PRACY POSITION WANTED PRZYJMĘ PRACĘ JAKO OPIEKA nad starszą osoba lub parą lub ogólne prace domowe 3 lub 5 dni w tygodniu. Posiadam prawo jazdy oraz doświadczenie. Zostaw wiadomość: (914) 260-9211

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY

PRACA HELP WANTED NJ

FIRMA BUDOWLANA POSZUKUJE stolarzy do wykończeń z min. 15-letnim doświadczeniem. Po więcej informacji proszę dzwonić: (917) 416-6282

Signs shop poszukuję grafika z doświadczeniem. Osoba musi mówić po angielsku. Proszę dzwonić pod numer telefonu: (201) 780-0870 lub przesłać resume na email: jms_signs@yahoo.com

EXPERIENCED ELECTRICIANS wanted with driver license. Call Tuesday - Friday, 9am - 3pm (917) 807-2523

codziennie o 19 na kanale WNYE-TV

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

GLENDALE, NY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave.

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska

NEW BRITAIN, CT

• daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


Og∏oszenia/Classified

17 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

TURYSTYKA TOURISM

WRÓŻKI PSYCHICS USŁUGI SERVICES

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159 LICENCJOWANY ELEKTRYK

PRAWO JAZDY Pomoc w wymianie i przedłużeniu amerykańskiego prawa jazdy. Nawet w przypadku utraty ważności do 2 lat. Warunek: Posiadanie numeru SS. Telefon: (857) 488-6409

www.zsengineering.com

ZS Engineering PC Uzyskujemy zatwierdzenia w Departamencie Budynków i Straży Pożarnej. Usuwamy “Violation Orders”, występujemy też w roli biegłych sądowych w sprawach karnych. Firma licencjonowana w NY i CT.

PROJEKTOWANIE ORAZ INSPEKCJE SYSTEMÓW PRZECIWPOŻAROWYCH PEŁEN ZAKRES USŁUG U NAJWYŻSZEJ KLASY SPECJALISTÓW

Rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego wydania

ogłoszenie drobne w gazecie i masz w

darmo

internecie

specjalizacja: systemy ochrony przeciwpożarowej systemy ewakuacyjne, tryskacze systemy wykrywania i usuwania dymów systemy gaszenia pożarów przy pomocy gazów i piany

Tel. 516.328.3200 • Fax 516.328.6195 Zygmunt Staszewski, PE, FSFPE - President 99 Tulip Avenue, Suite 102 • Floral Park, NY 11001

classified@dziennik.com


Rajdy samochodowe

n Robert Kubica (Peugeot 207 S2000) zajął czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej rajdu Citta dei Mille, ostatniej w sezonie rundzie Lombardia Ronde Cup. Zwyciężył Włoch Alessandro Perico (Citroen C4 WRC). Przed Polakiem znaleźli się włoscy kierowcy, dysponujący znacznie szybszymi autami – Perico, Marco Colombi (Skoda Fabia WRC) oraz Luigi Fontana (Ford Focus WRC). Kubica po raz drugi uczestniczył w Ronde Citta dei Mille. W 2009 roku dysponował Renault Clio R3, ale imprezy nie ukończył z powodu awarii silnika.

Triatlon

n Marek Jaskółka był czwarty w zawodach triatlonowych Ironman Cozumel w Meksyku. Zawodnicy mieli do pokonania 3800-metrowy wyścig pływacki, 180-kilometrowy kolarski oraz 42 195 metrów biegiem. Wygrał Austriak Michael Weiss, któremu pokonanie całej trasy zajęło 7:55.23. Polak miał czas gorszy od zwycięzcy o ponad 18 minut.

Narciarstwo alpejskie

n Włoch Dominik Paris wygrał w amerykańskim Lake Louise pierwszy w sezonie zjazd zaliczany do klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. Nie startował lider klasyfikacji pucharowej Austriak Marcel Hirscher. Maciej Bydliński zajął 58. miejsce, ze stratą 4.61. Drugi był Austriak Klaus Kroell, a trzeci Francuz Adrien Theaux. W klasyfikacji generalnej PŚ liderem pozostał Hirscher. n Szwajcarka Lara Gut wygrała w amerykańskim Beaver Creek supergigant zaliczany do klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. Kolejne miejsca na podium zajęły Austriaczki. Druga była Elisabeth Goergl, a trzecia – Anna Fenninger. Agnieszka Gąsienica-Gładczan zajęła 49. miejsce.

Skoki narciarskie

n Polscy skoczkowie narciarscy, którzy w niedzielę wrócili z Kuusamo do kraju, w najbliższych dniach nie mają w planie treningów na skoczni. W czwartek jadą do Lillehammer. Przed wyjazdem do Norwegii do ekipy, która startowała w dwóch pierwszych konkursach PŚ w niemieckim Klingenthal i fińskim Kuusamo, dołączy Krzysztof Miętus. Obok niego w zespole będą Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Krzysztof Biegun i Stefan Hula.

Piłka nożna

n Zarówno Atletico Madryt, jak i bardziej utytułowana ekipa ze stolicy – Real, wygrały mecze 15. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. Atletico pokonało na wyjeździe 2:0 Elche i zrównało się punktami z prowadzącą Barceloną. “Królewscy” mają o trzy mniej. Pod nieobecność Ronaldo, swoje możliwości pokazał Walijczyk Gareth Bale. Sprowadzony z Tottenhamu Hotspur za 91 mln euro pomocnik popisał się hat-trickiem w spotkaniu z Realem Valladolid (4:0). Pierwszej porażki doznała Barcelona, przegrywając wyjazdowy mecz z Athletikiem Bilbao 0:1. n Artur Boruc, bramkarz Southampton FC i piłkarskiej reprezentacji Polski, w niedzielnym meczu angielskiej ekstraklasy z Chelsea Londyn doznał złamania ręki i nie zagra co najmniej przez sześć tygodni – poinformowały brytyjskie media. 33-letni Boruc kontuzji doznał w 55. minucie gry, gdy bronił strzał głową Senegalczyka Demby Ba. Podczas interwencji uderzył ręką w słupek. Badania w szpitalu, na które pojechał prosto ze stadionu, wykazały złamanie kości. Chelsea zwyciężyła 3:1 i zajmuje drugie miejsce w tabeli ze stratą czterech punktów do Arsenalu.

Sport

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Knicks ciągle w dołku

n Trwa czarna seria NY Knicks, którzy przegrali dziewiąty mecz z

rzędu, a siódmy kolejny we własnej hali w koszykarskiej lidze NBA.

Tym razem nowojorczycy przegrali z New Orleans Pelicans 99:103. Gości do triumfu poprowadził rezerwowy Ryan Anderson. Zdobył 31 punktów, trafiając m.in. siedem z 11 rzutów za trzy. Tyreke Evans uzyskał 24 punkty, Jrue Holiday – 11, a Eric Gordon – 10. Wśród nowojorczyków, którzy ostatni raz dziewięć meczów z rzędu przegrali w 2006 roku, tradycyjnie najlepszy był Carmelo Anthony – 23 punkty i 10 zbiórek. Dwa oczka mniej na swoim koncie zapisał rezerwowy Tim Hardaway jr, a 17 punktów uzyskał Andrea Bargnani. Po 12 oczek dodali Raymond Felton i J. R. Smith. Pelicans zwycięstwo okupili stratą Anthony’ego Davisa. Jeszcze w pierwszej połowie 20-letni skrzydłowy po zderzeniu z Amare Stoudemire’em upadł na parkiet i złamał rękę. Koszykarze Indiana Pacers mają na koncie 16 zwycięstw w 17 meczach obecnego sezonu. W niedzielę pokonali na wyjeździe Los Angeles Clippers 105:100. 27 punktów zdobył dla zwycięzców Paul George. Pacers są 13. drużyną w historii NBA, która rozgrywki rozpoczęła od bilansu 16-1. Poprzednio, w sezonie 2002/03, tej sztuki dokonali koszykarze Dallas Mavericks. Dla ekipy z Indianapolis to dobry prognostyk, bo z 12 zespołów po takim początku siedem awansowało do wielkiego finału, a pięć sięgnęło po mistrzostwo. „Możemy grać jeszcze znacznie lepiej. Nie jesteśmy nawet blisko tego,

jak chcemy wyglądać w ofensywie. Owszem w obronie wszystko funkcjonuje dobrze, ale atak zdecydowanie musimy poprawić” – powiedział George, którego w niedziele wspierał David West – 24 punkty i 12 zbiórek. Na nieco ponad osiem minut przed zakończeniem spotkania Pacers prowadzili dziesięcioma punktami. Jednak później trafili tylko dwa rzuty z gry i o zwycięstwo musieli walczyć do ostatnich sekund. Clippers grali bez J. J. Reddicka. Słynący z celnych rzutów za trzy zawodnik z powodu kontuzji ręki będzie pauzował przez co najmniej sześć tygodni. W pokonanym zespole najskuteczniejszy był Jamal Crawford – 20 punktów. Broniący mistrzowskiego tytułu Miami Heat na początku czwartej kwarty meczu z Charlotte Bobcats przegrywali już 65:79, ale w dziewięć minut zdobyli 34 punkty i ostatecznie wygrali we własnej hali 99:98. W zwycięstwie Heat duży udział miał Chrish Bosh. 29-letni środkowy w dwie i pół minuty uzyskał 13 punktów (w całym meczu 22). Wśród pokonanych Andrea Bargnani (z lewej) próbuje zablokować Anthony’ego Davisa (23) wyróżnił się Kemba Walker – 27. Czwarte w karierze triple-double zanotował Kevin Durant (32 punkWYNIKI LIGI NBA 99:98, New York Knicks – New Orlety, 12 asyst i 10 zbiórek), a jego OklaDetroit Pistons – Philadelphia 76ers ans Pelicans 99:103, Oklahoma City homa City Thunder pokonali u sie115:100, Los Angeles Clippers – India- Thunder – Minnesota Timberwolves bie Minnesota Timberwolves 113:103. na Pacers 100:105, Los Angeles La- 113:103, Sacramento Kings – Golden Thunder przed własną publicznością kers – Portland Trail Blazers 108:114, State Warriors 113:115, Toronto Rapw tym sezonie są niepokonani. Miami Heat – Charlotte Bobcats tors – Denver Nuggets 98:112. TW

Zagranie roku

Uderzenie piłki tyłem przez Agnieszkę Radwańską podczas marcowego meczu w Miami zostało uznane zagraniem roku przez ponad 80 tysięcy internautów głosujących w plebiscycie WTA Tour.

Wcześniej Polkę, po raz trzeci z rzędu, wybrano najpopularniejszą tenisistką. Uznanie głosujących zyskał wolej z bekhendu odegrany z obrotu, tuż znad ziemi, gdy krakowianka stała tyłem do siatki. Chwilę wcześniej Belgijka Kirsten Flipkens próbowała ją minąć w drodze do siatki, ale mocna piłka grana na forhendową stronę zahaczyła o taśmę i zupełnie zmieniła kierunek lotu. Zaraz po tym Polka z dumą uniosła wskazujący palec do góry i z uśmiechem odkłaniała się widowni, która zgotowała jej krótką owację na stojąco. Radwańska po raz trzeci z rzędu zo-

FOTO: REUTERS

W SKRÓCIE

Niedziela dla gości n Trzy mecze rozegrano w niedzielę w NHL. We wszystkich triumfowali goście.

FOTO: ARCHIWUM

18

Agnieszka Radwańska po raz trzeci z rzędu została przez kibiców wybrana najpopularniejszą tenisistką w Tourze

stała przez kibiców wybrana najpopularniejszą tenisistką w Tourze, dzięki czemu zgarnęła nagrody w dwóch z ośmiu kategorii, w jakich przeprowadzano plebiscyt wśród kibiców. Trzy przypadły Marii Szarapowej, która już wcześniej mogła się pochwalić najciekawszym tenisowym profilem na Facebooku i kontem na Twitterze, a teraz również najlepszym meczem roku – bowiem za taki uznano jej półfinałowy pojedynek z Białorusinką Wiktorią Azarenką w półfinale wielkoszlemowego Roland Garros.

Na podstawie informacji w∏asnych, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redagują: Jerzy Gieruszczak i Tomasz Deptuła

W ubiegłym tygodniu WTA Tour ogłosiła, kogo wyróżniła za osiągnięcia w ostatnim sezonu. Bezsprzecznie najlepszą tenisistką uznała Amerykankę Serenę Williams; deblem Włoszki Sarę Errani i Robertę Vinci; największym objawieniem Kanadyjkę Eugenie Bouchard, Rumunkę Simonę Halep jako zawodniczkę, która uczyniła największe postępy, a także Rosjankę Alisę Klejbanową w kategorii powrót sezonu (wróciła na korty po dwuletniej walce z białaczką). n

Hokeiści Carolina Hurricanes przegrali z Vancouver Canucks 2:3. Goście już po pierwszej tercji prowadzili 2:0 po golach Ryana Keslera i Toma Sestito, ale pojedynek rozstrzygnął się w pierwszych dwóch minutach drugiej odsłony. Najpierw, w odstępie 10 sekund do remisu doprowadzili Jordan Staal oraz Nathan Gerbe, a zaledwie 27 sekund po golu tego drugiego, bramkę na wagę zwycięstwa gości zdobył ponownie Kesler. W Ottawie Senators przegrali z Detroit Red Wings 2:4. Dwa gole dla gości, którzy wygrali czwarty mecz z rzędu i zajmują trzecie miejsce w Konferencji Wschodniej, zdobył Drew Miller, a po jednym dodali Johan Franzen i Daniel Alfredsson. TW

WYNIKI NHL Carolina Hurricanes – Vancouver Canucks 2:3, Dallas Stars – Edmonton Oilers 2:3 po rzutach karnych, Ottawa Senators – Detroit Red Wings 2:4.


Sport

19 nowy dziennik Tuesday, December 3, 2013

Polscy siatkarze poznali grupowych rywali

Liga Światowa w nowej formule Wicemistrzowie olimpijscy z Londynu Brazylijczycy, srebrni medaliści mistrzostw Europy Włosi oraz Iran to rywale Polaków w przyszłorocznej Lidze Światowej – poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej. n

FOTO: REUTERS

Justyna Kowalczyk dobrze rozpoczęła sezon

Nie umarłam tak szybko n Rozmowa z Justyną Kowalczyk “Trenerze, nie umarłam!” – cieszyła się Justyna Kowalczyk po biegu na 10 kilometrów “łyżwą” podczas Ruka Triple. Polce nie udało się powtórzyć wyniku sprzed roku, kiedy zajęła w tej imprezie drugie miejsce, ale i tak była zadowolona z inauguracji sezonu. Tym razem Kowalczyk zajęła czwartą pozycję. Za Marit Bjoergen, Charlotte Kallą i Therese Johaug. Wcześniej jednak wygrała rywalizację w sprincie i na 5 kilometrów “klasykiem”. To był chyba dobry bieg w pani wykonaniu?

Pewnie, że chciałoby się powalczyć, ale nie jestem jeszcze w tej chwili przygotowana na to, by rywalizować na takim poziomie stylem łyżwowym. Ale i tak zawalczyłam. Dzięki Bogu, nie umarłam tak szybko. Jest zatem dobrze. Wygląda na to, że poprawki, jakie zostały naniesione w “łyżwie” pomogły.

Gdybyście widzieli mnie dwa tygodnie temu w biegu “łyżwą”, to po-

wiedzielibyście, że teraz było rewe- po Kuusamo miałam już 200 punklacyjnie. Byłam przed tym biegiem tów straty. Jest jednak gdzie odrabiać. pełna obaw. Myślałam, że miną mnie Myślę, że nie będzie źle. na trasie, a ja bezradnie będę patrzeć, jak uciekają. Tymczasem tak źle nie Najbliższa okazja będzie już za tybyło. Jestem bardzo zadowolona z dzień. W Lillehammer będzie bieg tego, że udało mi się tak długo utrzyna 10 kilometrów “klasykiem” na mać za Marit, Therese i Charlotte. trudnej olimpijskiej trasie. Tak. Tylko, że ja chyba jeszcze nie Do Norweżek i Szwedki straciła pa- jestem w pełni gotowa na “dziesiątni 30 sekund. Ale pewnie ta strata ki”. Na pewno jednak będzie lepiej byłaby znacznie mniejsza, gdyby pa- na 10 kilometrów “łyżwą”. Potem jest ni nie odpuściła końcówki biegu. Davos, Asiago i Tour de Ski. Jest się To nie jest tak, że odpuściłam po gdzie rozkręcać. tej kontrze Therese. Po prostu już nie walczyłam. Pobiegłam bez tego Przed sezonem dużo mówiło się o przekraczania granic. tym, że tym razem Therese Johaug poważnie zagrozi Marit Bjoergen.

Zawsze dmuchają ten balonik i Lepiej. I... trzy kropki. przepychają się, a i tak hierarchia zostaje zachowana. Ma dziewczyna troWygląda pani na zadowoloną. Czy chę pecha. W “klasyku” jestem od w takim razie wyjeżdża pani z Ku- niej lepsza, w “łyżwie” lepsza jest usamo usatysfakcjonowana? Marit. Dziewczyna jeszcze nigdy nie Jestem zadowolona, choć szkoda, była liderką Pucharu Świata, a przeże uciekło trochę punktów Pucharu cież jest świetną zawodniczką. Świata w tym niedzielnym biegu. Z ROZMAWIAŁ: TOMASZ KALEMBA, drugiej jednak strony, bywało tak, że EUROSPORT.ONET.PL A jak piszczele?

n Po raz pierwszy od 1995 roku inauguracja Pucharu Świata w skokach nar-

ciarskich nie odbywała się w Skandynawii. Tym razem zawodnicy rywalizowali w niemieckim Klingenthal. Wszystko wskazuje, że również w przyszłym roku będzie podobna sytuacja. FIS nadal chce eksperymentować. Tyle tylko, że tym razem inauguracja ma odbyć się w Warszawie na... Stadionie Narodowym. Wprawdzie we wstępnym kalendarzu na kolejny sezon próżno szukać takiej informacji, ale prace nad przeprowadzeniem takich zawodów trwają. “Spółka, która się tym zajmuje, coraz bardziej konkretnie jest przygotowana. Nie wszystko jednak jeszcze wiemy i nie wszystko jeszcze nam odpowiada. Na razie temat wciąż jest aktualny” – powiedział Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, w rozmowie z Eurosport.Onet.pl. Gdyby zapadła decyzja o tym, że Puchar Świata zagości w Warszawie, zawody odbyłyby się prawdopodob-

nie w pierwszej połowie listopada. Nie od dziś wiadomo, że koszty tego przedsięwzięcia są bardzo wysokie, na co zwraca uwagę Grzegorz Mikuła, sekretarz generalny PZN. Dlatego podkreśla, że ostateczna decyzja zapadnie dopiero po tym, jak spółka, która ma się zajmować organizacją Pucharu Świata, przedstawi szczegółowy plan. “Wszystko zależy od tego, jak spółka, która ma to organizować, przedstawi szczegółowy plan, jak sobie tę realizację wyobraża. Znamy już koszty takiego przedsięwzięcia, które są bardzo wysokie. Dlatego musimy mieć pewność, że będą na środki, że wdrożenie takiego planu będzie realne. Chcemy mieć też stuprocentową pewność, że będzie to realne technicznie. Czekamy na to, żeby zo-

grupy po cztery drużyny) i pretendentów (trzy grupy po cztery zespoły). Kilka dni temu prezes PZPS Mirosław Przedpełski, przybliżając projekt nowej formuły, powiedział, że w elicie każda z ekip zagra dwumecz ze wszystkimi grupowymi przeciwnikami, zarówno u siebie, jak i na wyjeździe. Do turnieju finałowego, który ma się odbyć we Włoszech, awans uzyskają po dwie najlepsze ekipy z obu grup najwyższego szczebla i gospodarz decydującego etapu rywalizacji, a stawkę uzupełni najlepsza drużyna zaplecza. Drużyny zaklasyfikowane do grona pretendentów z kolei będą ubiegać się o awans do wyższej kategorii. n

PODZIAŁ NA GRUPY LIGI ŚWIATOWEJ 2014 ELITA

grupa A: Polska, Brazylia, Włochy, Iran grupa B: Bułgaria, Serbia, Rosja, USA ZAPLECZE ELITY

grupa C: Australia, Belgia, Finlandia, Kanada grupa D: Argentyna, Francja, Niemcy, Japonia PRETENDENCI

grupa E: Czechy, Korea, Holandia, Portugalia grupa F: Hiszpania, Kuba, Tunezja, Turcja grupa G: Chiny, Meksyk, Portoryko, Słowacja

Polki zagrają na zapleczu n Polskie siatkarki poznały rywalki w przyszłorocznych turniejach World Grand

Prix. Międzynarodowa federacja zmieniła formułę rozgrywek, a podopieczne Piotra Makowskiego grać będą w grupie tzw. zpalecza elity z Peru, Portoryko, Kanadą, Kubą, Holandią i Belgią.

World Grand Prix, wzorem Ligi Światowej, od przyszłego roku będzie rozgrywany w nowej formule. Czołowe zespoły z rankingu FIVB rywalizować będą ze sobą, a cztery najlepsze ekipy z tego grona wywalczą awans do Final Six cyklu. Polki, ze względu na niską lokatę w rankingu (aktualnie zajmują 15. miejsce) zagrają na zapleczu WGP, ale będą miały szansę gry w najlepszej szóstce. stały złożone wszystkie materiały, jaDroga do Final Six jest jednak barkie są możliwe, żeby zobaczyć, czy dzo długa. Polska najpierw musi to stoi na bardzo solidnej podstawie. awansować do turnieju finałowego, Nie chcielibyśmy bowiem zgłosić o organizację którego będzie się ubieczegoś, co później będziemy musie- gać. Z tych zawodów tylko zwycięzli odwoływać. Albo zrobić nadzieje ca zagra w Final Six. na imprezę, której później w Polsce Na zapleczu elity wystąpi osiem renie będzie. Choć, to spółka będzie or- prezentacji: Polska, Belgia, Kanada, ganizatorem zawodów, to my – jako Peru, Kuba, Portoryko, Holandia oraz PZN – musimy zgłosić je do FIS. Dla- Argentyna. Ta ostatni drużyna nie bętego musimy mieć pewność, że to jest realne” – powiedział Mikuła, dodając, że ostateczne decyzje zostaną podjęte do końca tego roku. Na przyszły sezon we wstępnym Artur Szpilka (16-0, 12 KO) nie mukalendarzu Pucharu Świata znalazły siał długo czekać na odpowiedź Brysię zawody w Wiśle i Zakopanem. anta Jenningsa (17-0, 9 KO) na swój Czy zatem dołączy do nich też sto- twitterowy wpis, w którym zadeklalica? A może Warszawa znajdzie w rował, że zastąpi Mariusza Wacha w kalendarzu PŚ w miejsce którejś z planowanej na 18 stycznia walce z tych górskich miejscowości? Zda- niepokonanym filadelfijczykiem. niem Mikuły, raczej nie powinno “Cześć Jennings, jestem gotów na dojść do takiej sytuacji. Sekretarz ge- walkę z tobą!!! Zmierz się ze mną... neralny PZN zaznaczył jednak, że a może się boisz? Polska Siła – Szpi“nie można tego wykluczyć”. n la!!!” – napisał młody polski pięściarz.

Kolejny sezon PŚ w skokach narciarskich rozpocznie się w Warszawie?

Eksperymenty FIS

W formule imprezy po raz kolejny zaszły zmiany. Podział na grupy zatwierdzono podczas spotkania dyrektoriatu Ligi Światowej FIVB w Lozannie. Biało-Czerwoni, którzy w imprezie wystąpią pod wodzą wybranego w październiku na selekcjonera Francuza Stephane’a Antigi, znaleźli się w grupie A. Do grupy B – również należącej do elity – trafili złoci medaliści ubiegłorocznych igrzysk i ME Rosjanie, Amerykanie, Serbowie oraz Bułgarzy. Wszyscy uczestnicy przyszłorocznej LŚ zostali podzieleni na trzy kategorie. Poza wspomnianą elitą wyróżniono także zaplecze elity (dwie

dzie rywalem “Biało–czerwonych”. Międzynarodowa Federacja Siatkówki do przyszłorocznych rozgrywek zaprosiła rekordową liczbę – 28 zespołów. W ostatnim cyklu WGP wystąpiło 20 reprezentacji, a przez wiele lat rywalizowało ich zaledwie osiem. W elicie wystąpi 12 drużyn najwyżej sklasyfikowanych w rankingu: Brazylia, USA, Japonia, Włochy, Chiny, Rosja, Serbia, Dominikana, Niemcy, Korea Płd., Turcja oraz Tajlandia. Osiem teamów zagra w tzw. trzeciej lidze, z której nie ma możliwości awansu do Final Six. Są to Kenia, Algieria, Chorwacja, Czechy, Kazachstan, Meksyk, Bułgaria i Australia. Początek rywalizacji w WGP zaplanowano na 25 lipca. Final Six odbędzie się w dniach 2024 sierpnia. n

Jennings wyśmiał Szpilkę “Wyobraź mnie sobie wystraszonego” – skomentował wyzwanie Szpilki Jennings, okraszając swoje słowa solidną porcją emotikon. Do twitterowej dyskusji włączył się także jego były rywal Jameel McCline. “Dałem wtedy z siebie wszystko. Ten młody człowiek walczył wówczas bardzo mądrze” – stwierdził “Big Time”, wspominając przegraną na punkty potyczkę ze “Szpilą”. n


20

Sport

nowy dziennik Wtorek 3 grudnia 2013

Czarna seria Legii n Legia Warszawa po kompromitacji w Lidze Europy zeszła o ko- mieliśmy tak słabego boiska” –

stwierdził Rumak, który zawsze znajduje wytłumaczenie dla słabej postawy swojego zespołu. Kiepskiej tanecznicy przeszkadza nawet rąbek Po kolejnym blamażu w europejskich zasłużyła jednak na choćby jeden spódnicy... Inna sprawa, że działacze pucharach, gdy w konfrontacji z re- punkt, prezentując futbol mizerny, poskąpili 300 tysięcy złotych na wyzerwami Lazio Rzym, czyli włoskie- schematyczny i nudny. W ataku po- mianę murawy. Gdyby to zrobili – Rugo średniaka, mistrzowie Polski od- pis nieudolności dawał Władimir mak nie miałby na co narzekać. Mecz dali pierwszy celny strzał w doliczo- Dwaliszwili – napastnik na pewno za był brzydki. To był antyfutbol. “Nie nym czasie gry, na kibiców ze stolicy słaby na europejskie puchary, a wy- mam pretensji do piłkarzy, chodzi mi czekała kolejna niemiła niespodzian- jątkowo chimeryczny w spotkaniach o okoliczności. Nienawidzę prowaka. Legia przegrała piąty mecz w eks- naszej ekstraklasy. Generalnie ten ze- dzić zespołu, kiedy muszę powiedzieć traklasie w tym sezonie oraz pięć na spół zamiast się rozwijać, notuje sys- zawodnikom, żeby grali tylko dłużpięć w Lidze Europy. Generalnie czę- tematyczny regres. Atmosfera w szym podaniem, bo każde krótkie, po ściej przegrywa niż wygrywa, lecz szatni też chyba nie jest najlepsza – ziemi może zakończyć się stratą” – paradoksalnie – o zgrozo! – nadal podobno nikt nie chce grać z Henri- perorował opiekun “Kolejorza”. Potrzyma się pierwszego miejsca w ta- kiem Ojamą, który lubi wikłać się w zostaje pytanie – ile jeszcze można beli niczym rzep psiego ogona. W dryblingi i praktycznie nigdy nie po- słuchać podobnego nonsensu? Na drugie miejsce nieoczekiwanie niedzielę dokonała niemożliwego, daje. Urban zdaje się tracić panowaprzegrywając z Podbeskidziem, czy- nie nad drużyną. Na razie Bogusław wskoczyła Wisła, która wiosną moli zespołem mającym najgorszą ofen- Leśnodorski deklaruje pełne zaufa- że zostać istotnym graczem w walsywę w całej lidze, bez choćby jed- nie do szkoleniowca, ale nad głową ce o mistrzostwo. Oczywiście, o ile nego przyzwoitego napastnika. Na opiekuna Legii zbierają się czarne Bogusław Cupiał faktycznie wyda dodatek została upokorzona przez chmury. Ostatnie dwa występy pro- pieniądze na zakup czterech–pięciu własnego wychowanka (trenował na wadzonej przez niego piłkarskiej fe- nowych zawodników, co zapowiada Łazienkowskiej od siódmego roku rajny były, po prostu, katastrofalne. Franciszek Smuda. “Franz” w tygoJedyną pociechą dla obrońców ty- dniu poleciał do Portugalii, gdzie – życia), wypożyczonego do Bielska-Białej Aleksandra Jagiełły. Miał na- tułu jest to, że nikt za bardzo nie chce jak sam twierdzi – “widział kilka pebierać doświadczenia, no i... zebrał, jej tego mistrzostwa odebrać. Weź- rełek”. W piątek “Biała Gwiazda” kosztem swojego macierzystego klu- my jako przykład zespół Lecha, rozbiła Śląsk, który pogrąża się w cobu. “Dziwne to było uczucie, gdy pił- gdzie jeszcze – z niezrozumiałych do raz głębszym kryzysie. Dwa gole ka wpadała do siatki – powiedział końca przyczyn – tolerują trenera Ma- strzelił walczący o trzecią koronę krópóźniej 18-latek, dodając: – Koledzy riusza Rumaka, choć ten notuje la strzelców w karierze Paweł Broz podwórka jeszcze nie dzwonili, ale wpadkę za wpadką. Piłkarzom “Ko- żek, chociaż najlepszy na boisku był chyba nie będą mieć pretensji, że po- lejorza” nie idzie zwłaszcza na wła- Michał Chrapek, który ponoć znakonałem Legię. Mocno mi kibicują”. snym stadionie, gdzie w sobotę zre- lazł się na liście zawodników obserSędzia mógł wyrzucić z boiska już misowali nawet ze słabiutkim jesie- wowanych przez FC Porto. Na pow dziesiątej minucie Adama Deję nią Zagłębiem. Ponoć wszystkiemu chwały zasłużył także weteran Ar(druga żółta za ostry faul na Radovi- jest winna (jak zwykle w takich wy- kadiusz Głowacki, który skutecznie ciu, której ostatecznie nie pokazał) i padkach) fatalna murawa stadionu przypilnował Marco Paixao. Tymczasem Górnik przekonał się wtedy pewnie mecz potoczyłby się przy ulicy Bułgarskiej. “Pracuję w Leinaczej. Prawdę mówiąc, Legia nie chu od 2000 roku i jeszcze nigdy nie w Gliwicach, ile oznacza dla tego ze-

FOTO: EKSTRAKLASA.NET

lejny szczebel niżej na drodze do piłkarskiego piekła, przegrywając z Podbeskidziem. Znów rozczarował Lech, imponuje za to Wisła.

Podbeskidzie pokonało mistrza Polski i opuściło strefę spadkową

społu Radosław Sobolewski, bo bez swojego 37-letniego, ale ciągle kluczowego piłkarza, nie sprostał ekipie Piasta. Mecz ułożył się dobrze dla gospodarzy, bo Ruben Jurado strzelił gola już w pierwszej minucie, a później kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Niezwykły mecz obejrzeli kibice w Chorzowie, gdzie Ruch wygrał 3:2 z Cracovią, a statystyki zdominował jeden zawodnik. Obrońca “Pasów” Milos Kosanović był zarówno bohaterem, jak i antybohaterem. Strzelił dwa gole dla swojego zespołu, jednego (samobój) dla przeciwnika i sprokurował rzut karny, po którym padła bramka decydująca. “Nie było karnego. Sędzia znów nas skrzywdził!” – tłumaczył po meczu stoper Cracovii, ale raczej nie miał racji. W zespole Ruchu wszystko psuł Michał Helik, ale na sam koniec wyleciał z boiska, czym najbardziej pomógł swojej drużynie. “Niebiescy” są zupełnie innym zespołem, od kiedy na stanowisku trenera pracuje Jan Kocian. Chociaż akurat ostatni eksperyment z wystawieniem Marka Zieńczuka na pozycji de-

fensywnego pomocnika sprawdził się raczej średnio. Nie przesadza się starych drzew... Z jedenastu meczów pod wodzą Kociana chorzowianie wygrali pięć, zremisowali pięć i zanotowali tylko jedną porażkę. Z kolei Zawisza podzielił się punktami z Pogonią po nudnym meczu, ale wydarzeniem był na pewno debiut w podstawowym składzie “Portowców” 16-letniego Michała Walskiego. Młodziak pokazał, że ma niezłą technikę, ale niewiele poza tym. Korona w dramatycznych okolicznościach pokonała 2:1 Widzew i ten rezultat może mieć znaczenie w walce o utrzymanie. Łodzianie na wyjazdach nie mają czego szukać, przegrali właśnie ósmy mecz z rzędu. Maciej Korzym dopiero dochodzi do formy (choć dobrze, że wreszcie wrócił na boisko), więc na razie w barwach Korony błyszczy Jacek Kiełb – autor dwóch trafień w sobotnie popołudnie. Wcześniej Jagiellonia nieoczekiwanie przegrała z Lechią, o której wreszcie możemy napisać cokolwiek pozytywnego. MARCIN HARASIMOWICZ

Trzech Polaków w “setce” najlepszych piłkarzy świata

Muszkieterowie z Dortmundu

n “FourFourTwo”, jeden z największych piłkarskich magazynów świata, stwo-

Łukasz Piszczek znalazł się na 94. pozycji. “Zastępował go ostatnio Kevin Grosskreutz, ale nie był w stanie odtworzyć takiej solidności w obronie i niezaprzeczalnej dominacji w ofensywie na prawej flance” – czytamy w uzasadnieniu. Magazyn podaje jako ciekawostkę, że w ubiegłym sezonie Bundesligi jedynie Philipp Lahm był obrońcą, który miał więcej asyst od Piszczka. Zawodnik Bayernu miał 11 podań, po których padły gole, a Polak osiem. Ale obrońca Borussii sam trafił do siatki dwa razy, a Lahm nie cieszył się ze swojego gola ani razu. Wśród zawodników grających na tej pozycji co Piszczek wyższe miejsca zajęli tylko Branislav Ivanović, Dani Alves i wspomniany Lahm.

Jakub Błaszczykowski zajął 82. miejsce. Magazyn pisze, że rozegrał już w barwach Borussii 200 meczów, od kiedy trafił do Dortmundu z Wisły Kraków. “Tworzył śmiercionośny duet ze swoim rodakiem Łukaszem Piszczkiem po prawej stronie” – pisze “FourFourTwo” i dodaje, że był kluczowym zawodnikiem zespołu w drodze do finału Ligi Mistrzów. Gazeta przypomina, że Polak podpisał niedawno nowy kontrakt mówiąc: “Gdzie indziej będę się czuł tak dobrze, jak w Dortmundzie? Jestem częścią tego miasta i klubu”. “Te uczucia w północnych Niemczech są odwzajemnione” – puentuje “FFT”. Magazyn, dzięki statystycznemu serwisowi Opta, przygotował też ciekawostkę. “Pomocnik Borussii był

FOTO: ARCHIWUM

rzył ranking stu najlepszych piłkarzy globu. W gronie wyróżnionych znaleźli się Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski.

Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski to jedyni Polacy, których docenił magazyn piłkarski “FourFourTwo”

znakomity w meczach Polski w eliminacjach do mundialu. Strzelił cztery gole (najwięcej w zespole) i zaliczył dwie asysty (nikt nie miał więcej)” – czytamy. Według magazynu “FFT” lepsi od Polaka na prawym skrzydle byli tylko Angel Di Maria, Arjen Robben i (nie zawsze grywający na tej pozycji) Thomas Mueller. Robert Lewandowski uplasował

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Monday, December 2, 2013

się na 12. pozycji. Gazeta pisze, że strzelił w 2013 w Bundeslidze 27 goli i nikt nie zdobył więcej. “Bez niego Borussia nie ma siły ognia potrzebnej, by obalić Bayern, i to jest ogromne zmartwienie klubu z Dortmundu, że raczej nieuniknione jest jego przejście latem do drużyny największego rywala” – pisze “FFT”. “W Lidze Mistrzów strzelił mniej goli tylko od Cristiano Ronaldo. Cztery go-

le przeciwko Realowi pokazały, jak naprawdę jest ważnym zawodnikiem dla Borussii” – dodaje magazyn. Licząc tylko napastników, Lewandowski w rankingu “FFT” zajął szóste miejsce po Cristiano Ronaldo, Lionelu Messim, Radamelu Falcao, Zlatanie Ibrahimoviciu i Garethcie Bale’u. Na pierwszych trzech miejscach znaleźli się kolejno: Cristiano Ronaldo, Lionel Messi i Franck Ribery. n

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy dziennik 2013/12/03  
Nowy dziennik 2013/12/03  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement