Page 1

SPORT

STRONA 20

13 raz Agnieszki Radwańskiej

STRONA 10-11

WYWIAD

Jak piją młode kobiety?

JUŻ DZISIAJ

POLSKI DODATEK BUDOWLANY

O D Z N A C Z N I E D L A Z I M E R M A N A | W Y PA D E K P O L S K I E G O M I K R O B U S U | W I Ę C E J P R AW B E Z O B Y WAT E L S T WA www.dziennik.com

PONIEDZIAŁEK 23 WRZEŚNIA – MONDAY, SEPTEMBER 23, 2013

Słonecznie

$0.75

19°C (66°F)

Oblężenie centrum handlowego w Kenii

Islamiści zamordowali 59 osób

n W sobotnim ataku na centrum handlowe w stolicy Ke-

nii Nairobi zginęło 59 osób, a ponad 170 zostało rannych. Grupa islamistów, która dokonała ataku, wzięła zakładników. Za zamach odpowiedzialna jest powiązana z Al-Kaidą organizacja Al-Szabab.

STRONA 3

AMERYKA

Chicago amerykańską stolicą morderstw

Pierwszy polski mistrz elity

Szef "Gazety Polskiej" w USA

n Michał Kwiatkowski zdobył z grupą Omega Pharma-Quick Step zło-

Serię spotkań redaktor Tomasz Sakiewicz rozpoczął od wizyty w redakcji "Nowego Dziennika", gdzie udzielił wywiadu, który ukaże się w weekendowym wydaniu naszej gazety. W najbliższą sobotę zaś będzie gościem programu "Kanapa" w NDTV (WNYE-25, godz. 7 wieczorem). Kolejne spotkanie odbyło się w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Zorganizował je Kongres Polonii Amerykańskiej, oddział w New Jersey oraz zarząd biblioteki im.ks. Józefa Mariańczyka w Clark. "Przyszło około 70 osób, sprzedaliśmy wszystkie książki redaktora. Dyskusja dotyczyła m.in. rynku mediów w Polsce. Gość mówił o tym, jak rozwijał się ten rynek w ciągu ostatnich 10 lat i jak doszło do tego, że jest monolityczny – z wyjątkiem kilku gazet prezentujących stronę niepodległościową" – mówi dr Stanisław Red. Tomasz Sakiewicz przed siedziŚliwowski, prezes KPA, NJ. bą redakcji "Nowego Dziennika w

ty medal kolarskich mistrzostw świata we Florencji w jeździe drużynowej na czas. Belgijski zespół obronił tytuł sprzed roku z Valkenburga. Ponad 500 zabójstw popełnionych w ub.r. w Chicago, więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście, sprawiło, że obwołano je nową stolicą morderstw w USA. Chicago wyprzedziło Nowy Jork, w którym – jak wynika ze statystyk FBI za 2012 r. – zamordowano 419 osób.

39113 >

8

08805 93287

4

ROK XLI Nr 11 919

NOWY DZIENNIK $0.75

FOTO: REUTERS

Wiadomo, że wśród ofiar śmiertelnych są cudzoziemcy. Reuters pisze, że w sobotę zabitych zostało m.in. co najmniej trzech Brytyjczyków, dyplomata kanadyjski, jeszcze jeden Kanadyjczyk, a także dyplomata i poeta z Ghany Kofi Awoonor. Paryż potwierdził śmierć dwóch obywateli francuskich, Pekin – jednej obywatelki Chin. Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta poinformował, że wśród zabitych są członkowie jego najbliższej rodziny. Według MSW w centrum znajduje się od 10 do 15 napastników. Liczba zaginionych, którą Czerwony Krzyż szacuje na 49, nie jest przez władze wiązana bezpośrednio z atakiem na centrum Westgate, » STR. 7 Jedna z rannych wywożona z miejsca zamachu w wózku sklepowym

Omega Pharma wyprzedziła zaledwie o 0,88 sekundy australijską ekipę Orica-GreenEdge, rewanżując się za równie minimalną porażkę podczas etapu tegorocznego Tour de France. Podczas "Wielkiej Pętli" Omega przegrała w Nicei minimalnie z australijską Oricą, a Kwiatkowskiemu zabrakło niespełna sekundy, by zostać liderem wyścigu. Etap był niezwykle wyrównany. Trzecie miejsce zajął brytyjski zespół Sky ze stratą trzech sekund, a czwarte – duński Saxo-Tinkoff, tracąc dziewięć sekund. Oprócz Kwiatkowskiego w zwycięskim składzie jechali: Niemiec Tony Martin, Francuz Sylvain Chavanel, Holender Niki Terpstra, Belg Kristof Vanderwalle oraz Słowak Peter Velits.

23-letni kolarz z Torunia jest pierwszym polskim mistrzem świata elity na szosie. Od zniesienia podziału na zawodowców i amatorów w 1995 roku na podium stał przed nim tylko Zbigniew Spruch, srebrny medalista w wyścigu ze startu wspólnego z Plouay (2000). Wśród pań amerykańska grupa Specialized-Lululemon, jadąca w składzie Evelyn Stevens (USA) Carmen Small (USA), Trixi Worrack (Niemcy) Lisa Brennauer (Niemcy), Katie McColclough (Wielka Brytania), Eleonora van Dijk (Holandia), obroniła we Florencji tytuł mistrzyń świata w jeździe drużynowej na czas kobiet. Piąte miejsce zajęła włoska ekipa MCipollini-Giordana, z Małgorzatą Jasińską w składzie. DET, (R), (PAP), (IAR)

n Spotkania z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" Tomaszem Sa-

kiewiczem, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Klubu "Gazety Polskiej", cieszą się dużą popularnością.

» STR. 2

Garfield, NJ

FOTO: NOWY DZIENNIK

W chwili zamykania tego wydania "Nowego Dziennika" centrum handlowe Westgate w Nairobi otoczone było przez kenijską milicję i wojsko. Z wewnątrz budynku dobiegały strzały. Kenijskie władze przygotowywały się do szturmu na budynek. Nie wiadomo dokładnie ilu zakładników wzięli terroryści. W sobotnim ataku zginęło 59 osób, do których napastnicy strzelali z broni automatycznej. Według świadków zanim terroryści otworzyli ogień pozwolili wyjść z budynku muzułmanom. Ofiarami są przypadkowi klienci centrum handlowego, w którym zaopatrują się głównie zamożni Kenijczycy i zagraniczni turyści.


2

Ameryka

POLSKI

Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

212.267.0201 718.609.0300

Nie wolno palić nawet w mieszkaniu chael Bloomberg forsuje swój plan zakazu palenia w budynkach mieszkalnych. Już w pięciu blokach w mieście (obejmujących 513 mieszkań) nie można palić. W kolejce jest siedem innych.

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.

Wystawcy z 28 krajów uczestniczą w targach książki artystycznej New York Art Book Fair, odbywających się w oddziale nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Znalazły się tam także dwa stoiska polskie.

FOTO: REUTERS

n

wprowadzenia zakazu palenia, w którym decyduje większość głosów. Z prawnego punktu widzenia właściciele budynków mogą wprowadzić zakaz palenia, umieszczając odpowiednią klauzulę w kontrakcie o wynajem. Podczas odnawiania kontraktu palacze mogą zdecydować, czy pozostać w tym budynku i rzucić palenie, czy wyprowadzić się do innego. Właściciele nie mogą jednak zmienić warunków wynajmu dla lokatorów w mieszkaniach o regulowanym czynszu. Brown podaje, że jego organizacja rozpoczęła już rozmowy z lokatorami i właścicielami 52 budynków

w Nowym Jorku. Są to co-opy, kondominia, jak również budynki z wynajmowanymi mieszkaniami. Obrońcy praw palaczy są oburzeni kampanią, która pojawiła się rok po tym, jak burmistrz wraz z komisarzem zdrowia dr. Thomasem Farleyem zapewnili, iż nie mają planów wprowadzenia zakazu palenia w prywatnych domach. "To krucjata, której nie widzieliśmy od czasów Prohibicji – to kampania nienawiści, a nie zdrowotna" – powiedziała mieszkanka Brooklynu Audrey Silk, założycielka organizacji Citizens Lobbying Against Smoker Harassment. AS, (R)

Kalifornia poszerza prawa nieobywateli telstwa, ale posiadające prawo stałego pobytu. Przyznanie im praw, któnie posiadającym obywatelstwa zasiadać na ławie przysięgłych, monitorować re do tej pory były przywilejem dla wybory, w których nie mogą sami głosować, i pozwolić na praktykowanie pra- obywateli, rodzi pytania na temat tego, jakie prawa i obowiązki należą wa nawet tym, którzy są tu nielegalnie. tylko do obywateli, a nie powinny Jedno z nowych praw stanowych po- w atrakcyjną opcję, jeżeli reforma przysługiwać innym. "Dotykamy tu fundamentalnych zwala mieszkańcom Kalifornii po- imigracyjna nie otworzy drogi do siadającym stały pobyt na monito- obywatelstwa dla nielegalnych imi- rzeczy i rozciągamy to, co wcześniej uważaliśmy za granicę" – mówi Jesrowanie punktów wyborczych w trak- grantów. Tylko w tym roku legislatury in- sica A. Levinson, profesor w Loycie głosowania i np. pomaganie obywatelom w zrozumieniu instrukcji na nych stanów zatwierdziły wiele in- ola Law School. "Bycie ławnikiem tak na prawdę karcie do głosowania. Inne pozwa- nych przyjaznych imigrantom ustaw. la im zasiadać na ławie przysięgłych To ogromna zmiana w porównaniu nie ma nic wspólnego z posiadaniem z okresem sprzed trzech lat, gdy wy- obywatelstwa – mówi poseł stanopodczas rozpraw sądowych. Ponadto imigranci, którzy są w dawało się, że stany gotowe są pójść wy Bob Wieckowski, który sponsoUSA nielegalnie, a zostali wwiezie- za przykładem Arizony i wprowadzać rował ustawę pozwalającą nieobywani do Stanów Zjednoczonych jako surowe prawa zmierzające ku ogra- telom na zasiadanie na ławie przydzieci przez swoich rodziców, będą niczeniu nielegalnej imigracji. Obec- sięgłych. – Człowiek nie pozbywa mogli praktykować prawo w Kali- nie ponad 10 stanów pozwala niele- się swoich uprzedzeń ani doświadfornii. To przywilej, którego młodzi galnym imigrantom studiować za czeń tylko dlatego, że zostaje obyprawnicy bez papierów nie dostąpią staw kę przy słu gu ją cą le gal nym watelem". Dodaje, że 15 procent osób, które mieszkańcom. 9 stanów oraz Dysw żadnym innym stanie. Pod tym względem Kalifornia trykt Kolumbia przyznaje nielegal- dostają wezwanie na ławę przysięgłych, nie pojawia się w sądzie. Rozprowadzi wśród pojawiających się nym imigrantom prawa jazdy. Niektórzy twierdzą, że posiadając szerzenie tego prawa ułatwi komplew kraju inicjatyw mających na celu integrację społeczną nielegalnych 2,5 miliona nielegalnych mieszkań- towanie ławników. "To taka sama syimigrantów, takich jak m.in. przy- ców, o wiele więcej niż każdy inny tuacja, jak z małżeństwami tej samej znawanie praw jazdy i prawa do stu- stan w kraju, Kalifornia nie ma wy- płci. Ludzie w końcu pozbyli się swodiowania za cenę, jaka przysługuje boru i musi szukać dróg integracji ich uprzedzeń i zdali sobie sprawę z tego, że [pozbawianie ich pewnych mieszkańcom danego stanu. Kroki imigrantów. 3,5 miliona mieszkańców Kalifor- praw] to była dyskryminacja" – dote sugerują, iż legalny pobyt (legal residency) mógłby przekształcić się nii to osoby nie posiadające obywa- daje polityk. AS, (R) n Władze Kalifornii dokonały historycznych zmian, pozwalając mieszkańcom

Strony redaguje: Tomasz Bagnowski

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Artystyczna książka w Nowym Jorku

n Burmistrz Nowego Jorku Mi-

Batalię przeciwko paleniu papierosów z ramienia administracji Michaela Bloomberga prowadzi Partnership for a Healthier New York City, organizacja non-profit utworzona przez Miejski Wydział Zdrowia. Jest ona częścią sponsorowanej z funduszy federalnych kampanii zdrowotnej. "Celem naszej pracy jest edukowanie ludzi na temat szkodliwości palenia, tak aby mogli sami podejmować właściwe decyzje co do nałogu" – twierdzi dyrektor partnerstwa Earl Brown. Aby nakłonić mieszkańców i właścicieli budynków mieszkalnych do wpro wa dze nia za ka zu pa le nia, współpracownicy Partnership for a Healthier NYC rozmawiają z lokatorami, właścicielami oraz zarządcami budynków o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z palenia tytoniu. "Sukces wymaga wielu spotkań i wielu rozmów" – mówi Brown. Potem w danym budynku organizowane jest głosowanie na temat

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m

Czterodniowe targi ściągają tłumy. Swoją ofertę przedstawia ponad 300 wydawnictw, galerii, uniwersytetów i fundacji. Przybyli tacy potentaci amerykańscy, jak Gagosian, KARMA, The MIT Press, Paula Cooper Gallery, Printed Matter,Inc, Sims Reed czy Yale University Press. Jest Sternberg Press z Niemiec, Frieze z Wielkiej Brytanii, a także Bęc Zmiana oraz Periodyk Najgorszy z Polski. Polskie wydawnictwo Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana pragnie przykuć uwagę amerykańskiego czytelnika zwłaszcza dwujęzycznym wydaniem tekstów różnych autorów, zebranych w tomie "Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego" (Spatial Forms as the Center of Everything) pod redakcją Karoliny Breguły. Jak podkreślił przedstawiciel wydawcy Piotr Drewko, Breguła w swoim projekcie i powiązanej z nim publikacji przywraca do życia stare, zardzewiałe rzeźby, które w świadomości użytkowników miasta stały się czymś zupełnie peryferyjnym i mało

istotnym. "Artystka proponuje nowe spojrzenie na owe rzeźby – odrywa je od kontekstu historycznego i znaczeń, które się im przypisuje i przygląda się ich materialności. Dzieło sztuki traktowane jest tutaj jako obiekt, który można zważyć, zmierzyć oraz opisać jego fizyczne właściwości. To moment oderwania się od absurdalnie hermetycznej terminologii, której używa się w kontekście sztuki" – wyjaśniał Drewko. Czasopismo artystyczne To! Periodyk Najgorszy oferuje m.in. piąty numer publikacji pod tytułem "Polska", w którym kilkudziesięciu autorów – artyści wizualni, kuratorzy i dziennikarze, zalecają w tłumaczeniu na angielski najbrzydsze miejsca do obejrzenia. Zaliczają do nich m.in. Biskupin, Wałbrzych, gdański blok mieszkalny "falowiec" raz cukiernię "Sowa" w Bydgoszczy. Wydawczyni, Maryna Tomaszewska, zapewniła, że w minionym roku podczas targów sprzedała wszystko, co wówczas przywiozła, ok. 60 egzemplarzy. BAT, (PAP)

SZEF "GAZETY POLSKIEJ" W USA

» W sobotę redaktor Sakiewicz spotkał się z Polonią w Domu Polskim w Filadelfii, gdzie przyszło prawie 100 osób. Spotkanie zaczęło się nietypowo, bo polonezem, który w pierwszej parze prowadziła była konsul honorowa Deborah Majka i Tomasz Sakiewicz. W niedzielę red. Sakiewicz miał zaplanowane spotkanie z sympatykami "Gazety Polskiej" na Greenpoincie, we wtorek będzie w Bostonie, a w środę (25 września o godz. 7:30 wieczorem) weźmie udział w 65. spotkaniu Klubu Jagiellońskiego im. św. Kazimierza. Spotkanie, które jest otwarte dla szerszej publiczności, odbędzie się w sali byłego klasztoru przy kościele św. Kazimierza w Newarku (91 Pulaski

DOK. ZE STR. 1

Street). Tematem spotkania jest: "Czy Polonię Amerykańską da się obudzić dla ratowania Polski?". Pod koniec tygodnia redaktor naczelny "Gazety Polskiej" poleci do Chicago, na spotkania z tamtejszą Polonią. "Wizyta red. Sakiewicza to duże moralno-psychiczne wsparcie dla nas. Jest on też źródłem bezcennych informacji. Z pierwszej ręki dowiadujemy się o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy – powiedział nam Janusz Sporek, szef i założyciel nowojorskiego Klubu 'Gazety Polskiej', pierwszego na Wschodnim Wybrzeżu. – Kluby 'Gazety Polskiej' są już traktowane jako siła społeczna, mimo że nie są liczne, ale działają barAS dzo prężnie".

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com


nowy dziennik Monday, September 23, 2013

3

Chicago amerykańską stolicą morderstw

Saudyjska księżna oczyszczona

n Ponad 500 zabójstw popełnionych w

n Jedna z sześciu małżonek saudyjskiego księ-

cia, księżna Meszael Alajban, została oczyszczona przez sąd z zarzutów handlu ludźmi. Saudyjka była oskarżona o uwięzienie w swym domu w Kalifornii kenijskiej służącej.

FOTO: REUTERS

Chicago ma jednak o jedną trzecią mniej mieszkańców niż Nowy Jork. Po raz pierwszy od 2008 r. w Chicago zamordowanych zostało ponad pół tysiąca osób. O eskalacji przemocy z bronią palną na ulicach i działalności gangów w Wietrznym Mieście mówi się od wielu lat. Pojawiające się niemal codziennie doniesienia o strzelaninach, w których ofiarami są nawet kilkuletnie dzieci, sprawiły, że o Chicago zaczęto mówić jako o "mieście terroru". Były minister obrony Donald Rumsfeld właśnie na Chicago powoływał się w wywiadzie na temat Iraku. "Dziś są tam szkoły, wolna prasa i giełda. Ale czy jest idealnie? Nie. Giną ludzie? Tak. A czy ludzie są zabijani w Chicago? Tak. Taki po prostu jest świat" – oświadczył. Z kolei prowadzący popularny program rozrywkowy Stephen Colbert sytuację w Chicago porównał do Syrii. "Stany Zjednoczone muszą zaatakować Syrię, bo Baszar el-Asad użył broni chemicznej wobec własnych obywateli. Wcześniej po prostu zabijał ich pociskami. Ale gdyby Ameryka przejmowała się zastrzelonymi, musielibyśmy przeprowadzić inwazję na Chicago" – oświadczył gospodarz programu "The Colbert Report". Większość ofiar strzelanin w Chicago to przypadkowi świadkowie porachunków gangów.

Sędzia sądu w Santa Ana uchylił nałożoną na księżną w lipcu kaucję wysokości 5 milionów dolarów oraz polecił zwrócenie jej paszportów i usunięcie elektronicznych urządzeń monitorujących. Prokuratorzy oświadczyli, że nie dysponują wystarczającymi dowodami na winę księżnej. Kenijska służąca oskarżyła Alajban o to, że w maju przywiozła ją do Stanów Zjednoczonych, skonfiskowała paszport i zmuszała do pracy przez 16 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, za 220 dolarów miesięcznie. Warunki pracy prokurator powiatu Orange porównywał wówczas do niewolnictwa. Księżna została aresztowana w lipcu w swoim apartamencie na przedmieściach Irvine, na południowy wschód od Los Angeles. Wcześniej służąca, jak twierdzi, uciekła ze strzeżonej rezydencji, wsiadła do autobusu i przy pomocy pasażerów skontaktowała się z policją. W rezydencji przeprowadzono kontrolę. Prokurator okręgowy Tony Rackauckas mówił na konferencji prasowej, że Kenijka sądziła, iż jest ofiarą handlu ludźmi, ale w rzeczywistości jej swoboda poruszania się nie została w żaden sposób ograniczona, co zostało stwierdzone po dokładniejszym zbadaniu sprawy. 42-letniej saudyjskiej księżnej groziło do 12 lat więzienia. BAT, (PAP)

FOTO: ARCHIWUM

ub.r. w Chicago, więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście, sprawiło, że obwołano je nową stolicą morderstw w USA. Chicago wyprzedziło Nowy Jork, w którym – jak wynika ze statystyk FBI za 2012 r. – zamordowano 419 osób.

Jedną z 13 osób, do których strzelano w czwartek późnym wieczorem na boisku do koszykówki w miejskim parku na południowym zachodzie Chicago, był 3-letni chłopiec. Dwóch sprawców otworzyło broń z karabinu typu wojskowego, po czym zbiegło. Policja wiąże strzelaninę z działalnością gangów. "Gangi mają bardzo długą tradycję w Chicago. Począwszy od Ala Capone, a kończąc na czasach obecnych, nasze miasto zawsze było kojarzone z przestępczością" – powiedział profesor Maurice McFarlin z wydziału kryminalistyki Uniwersytetu Northeastern w Chicago. Profesor zgadza się z tym, że zabójstwa najczęściej powiązane są z przestępczością nar-

kotykową, ale też, jak zaznacza McFarlin, "często wynikają z tego, że wśród niektórych społeczności panuje zasada zemsty, co oznacza, że za znieważenie odpłaca się kulą". "Wiele zabójstw nie jest wynikiem działań gangów, ale właśnie tego typu zachowań" – dodaje McFarlin. Ekspert w ten sposób tłumaczy sposób działania sprawców, którzy dokonują egzekucji oddając strzały na przykład z przejeżdżających samochodów. To właśnie w takich incydentach ginie wielu niewinnych ludzi. Do czwartku, w ciągu ostatnich siedmiu tygodni, w Chicago w strzelaninach rannych zostało ośmioro dzieci w wieku poniżej ośmiu lat. BAT, (PAP)


Polska

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Polonijne media na Wschodzie chcą walczyć o dotacje

Zimerman: ja tu powinienem przyjść z kwiatami n Krystian Zimerman został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komo-

rowskiego, który wręczył wybitnemu pianiście Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. "Dobry ambasador pięknej kultury polskiej" – mówił o artyście prezydent podczas uroczystości, która odbyła się w Belwederze

n Media polonijne zamierzają po-

wołać wspólną organizację – Federację Mediów Polskich na Wschodzie. Chcą razem walczyć m.in. o większe wsparcie finansowe państwa.

FOTO: ARCHIWUM

Federacja ma być powołana w przyszłym tygodniu przez kilkadziesiąt redakcji. Zrzeszone w niej media krytykują MSZ. Domagają się, aby wsparcie dla polonijnych mediów stało się priorytetem polskiej dyplomacji. Jak zwracają uwagę polonijni dziennikarze, w ostatnim czasie część redakcji zostało zmuszonych do ograniczenia działalności, dochodziło do zwalniania dziennikarzy, ograniczenia nakładów, a także likwidacji niektórych tytułów. "Zawsze wspólny głos jest bardziej słyszalny. Niestety, z mediami na Wschodzie nie jest dobrze. Chodzi o finansowanie. Środki są, ale nie zawsze są wydawane w najlepszy sposób. Nie dochodzą do redakcji, a są wydawane na przykład na nikomu niepotrzebne szkolenia" – powiedział Zygmunt Klonowski, wydawca "Kuriera Wileńskiego". "Problemem jest niechęć do dialogu z nami ze strony MSZ, choć w ostatnim czasie zaczęły do nas docierać sygnały dające nadzieję na poprawę sytuacji" – powiedział jeden z wydawców polonijnej prasy. Wśród postulatów Federacji jest przywrócenie poziomu finansowania mediów na Wschodzie do tego z 2011 roku; za niedopuszczalne media polonijne uznają zmniejszenie środków przeznaczanych na ten cel. Przedstawiciele mediów, który chcą powołania Federacji, mówią, że zwróci się ona także o zwiększenie jawności ogłaszanych przez MSZ konkursów

Krystian Zimerman powiedział, że właściwie to on powinien przyjść z kwiatami, "by podziękować panu i przez pana temu narodowi, który tyle dla mnie zrobił". Podkreślił, że przyjechał do Warszawy z uwagi na setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, ale też i z okazji bardzo osobistej – 50. rocznicy pierwszej lekcji fortepianu u profesora Andrzeja Jasieńskiego. "Prawie dokładnie dzisiaj – 50 lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy i pozostał moim mentorem nie tylko od fortepianu, ale i przede wszystkim od najpiękniejszej formy patriotyzmu" – mówił Zimerman. Podkreślał, że to cudowne, iż miał dwóch wspaniałych mentorów – Witolda Lutosławskiego i pro-

Szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński

oraz o weryfikację startujących w konkursach NGO-sów. We wtorek i środę w Senacie odbędzie się konferencja "Polskie media na Wschodzie". Wezmą w niej udział przedstawiciele polonijnych redakcji. Głos zabiorą m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński. Media na Wschodzie otrzymują środki z MSZ poprzez fundacje polonijne. W przypadku, gdy fundacja ogranicza środki dla konkretnego medium, wówczas wsparcie przekazy-

wane jest bezpośrednio przez konsulaty. Od 2012 r. decyzją Sejmu środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 r. dysponował Senat, zostały przekazane Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Szef MSZ Radosław Sikorski, który w kwietniu w Senacie przedstawiał informację na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą podał, że w 2012 roku media polonijne otrzymały – w ramach konkursów – 4,5 mln zł. Minister zapewnił, jest to "współpraca dla nas priorytetowa", i że w tym roku funduszy na ten cel będzie nie mniej. n

KRÓTKO [WARSZAWA] Bakterie kało-

we i pałeczki E. coli – takie zarazki można znaleźć w… wodzie święconej. Austriaccy kontrolerzy sprawdzili skład wody z kościelnych kropielnic. Prawie 85 procent próbek z przeanalizowanych 21 źródeł i 18 kropielnic było skażonych. Nie wiadomo, czy w Polsce woda święcona może być podobnie zanieczyszczona, bo Sanepid nie ma wstępu do kościołów. Elżbieta Kuras z Małopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wyjaśnia, że wszelkie kontakty kościoła z państwem ustala konkordat. "My nie zostaliśmy ujęci w tych działaniach, wobec czego nie mamy możliwości zbadać wody święconej" – mówi.

Szczyt za 100 mln

PiS rozpoczyna kampanię [WARSZAWA] Billboardy, pla-

katy, spotkania z wyborcami. Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna intensywną kampanię przed referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do uczestnictwa w referendum 13 października i zagłosowania za od wo ła niem Gron kiewicz -Waltz zachęcał prezes partii. "Polska zasługuje na wielką sto[WARSZAWA] Sekretarz gene- kończenie Konferencji Klima- licę" – przekonywał Jarosław ralny ONZ Ban Ki-moon oraz tycznej. Według nieoficjalnych Kaczyński. Podczas przemóunijna komisarz do spraw kli- informacji rozważana jest wi- wienia wspominał również matu Connie Hedegaard po- zyta sekretarza stanu USA prezydenta miasta z lat 30. – twierdzili udział w listopado- Johna Kerrego. Szczyt Klima- Stefana Starzyńskiego – któwym szczycie klimatycznym w tyczny w Warszawie rozpocz- ry walczył o to, by Warszawa Warszawie. Do Polski przybę- nie się 11 listopada. Obrady za- była wielka. W opinii lidera PiS dą politycy z blisko 200 państw. planowano na Stadionie Na- obecne władze powinny konNajważniejsi pojawią się do- rodowym, a koszt organizacji tynuować jego dzieło, jednak kładnie za dwa miesiące na za- wyniesie 100 milionów złotych. robią to nieudolnie.

Strony “Z Polski” na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, doniesieƒ korespondentów i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

FOTO: REUTERS

Woda święcona niehigieniczna

fesora Jasińskiego. Bronisław Komorowski powiedział, że najwspanialsze dzieła wtedy docierają do serc i umysłów ludzi, zwracają na siebie uwagę, jeśli prezentują je ludzie, którzy swoim życiem, swoimi dokonaniami, swoimi umiejętnościami potrafią z nich wydobyć to, co najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Krystian Zimerman jest laureatem Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku. Odniósł zwycięstwo jako najmłodszy pianista w historii konkursu. Zimerman wystąpił niedzielę w Warszawie w ramach festiwalu Warszawska Jesień. Zagrał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego. n

Politycy chcą zobaczyć "Wałęsę" n Politycy idą do kina na film o polityku. Posłowie pytani przez Informacyjną Agencję Radiową deklarują, że chcą zobaczyć film o Lechu Wałęsie – mimo że często się z nim nie zgadzają.

Wczoraj w uroczystej premierze filmu Andrzeja Wajdy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wicepremier Janusz Piechociński oraz byli premierzy Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. Na widowni zasiadł też główny bohater – Lech Wałęsa. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz przyznaje, że choć film już widział, to do kina pójdzie jeszcze raz. "Ten film zrobił na mnie ogromne wrażenie, podobne jak 'Człowiek z marmuru' czy 'Człowiek z żelaza', też Andrzeja Wajdy" – przyznaje minister Nałęcz. Eurodeputowany Solidarnej Polski Jacek Kurski (na zdjęciu) mówi, że choć źle ocenia działalność Lecha Wałęsy w wolnej Polsce, to nie może opuścić takiego filmu. "To jest część mojej młodości. Wałęsa jest ważną częścią mojego życia." – deklaruje polityk. Jacek Kurski zaznacza, że film nie zmieni jego zdania, iż to właśnie Wałęsa doprowadził do rozbicia prawicy w latach 90. Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz przekonuje, że nazwisko reżysera jest gwarancją dobrego filmu. REKLAMA

FOTO: ARCHIWUM

4

"Spodziewam się dobrego kina artystycznego. Filmy Andrzeja Wajdy zawsze z dużym wyczuciem polskiej historii mówią o ważnych wydarzeniach i ludziach" – podkreśla polityk PO. Poseł PSL Stanisław Żelichowski uważa, że film będzie miał znaczenie edukacyjne przede wszystkim poza Polską. "Trochę odkłamiemy historię, że to upadek muru berlińskiego dał początek zmian w Europie Środkowej. Być może film dostanie Oscara, dlatego to wspaniała rzecz" – deklaruje Stanisław Żelichowski. Do polskich kin "Wałęsa. Człowiek z nadziei" trafi 4 października. Film będzie polskim kandydatem do Oscara. Obraz Andrzeja Wajdy wybrała Komisja Oscarowa powołana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. n


5 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Transatlantycka wyprawa kajakowa

Kościół w Polsce chce ożywić parafie n Musimy ożywić nasze parafie – to

FOTO: ARCHIWUM

ski kajakarz, który samotnie przepłynął Atlantyk, ponownie wyrusza w długą podróż. oraz wiejące z północnego-wschodu na zachód stałe wiatry pasatowe. Podróżnik ma nadzieję, że nie napotka na swojej drodze prądów wstecznych ani tropikalnych burz, które utrudniały jego poprzednią wyprawę. Rejs odbędzie się na wybudowanym w Szczecinie kajaku o nazwie "Olo", którym Doba przepłynął dwa lata temu Atlantyk. Niezatapialna jednostka jest napędzana wyłącznie wiosłem. Siedmiometrowy kajak wyposażony jest w sprzęt niezbędny do odsalania wody, panel słoneczny, prowiant i mała kajutę, gdzie podróżnik będzie spał oraz GPS, dzięki któremu będzie można obserwować pokonywaną trasę. Aleksander Doba 26 września planuje wypłynięcie z Lizbony, by pod koniec stycznia dobić do brzegów Florydy.

n Łódzki sąd zdecydował o tymczasowym trzymiesięcznym areszcie dla matki

i opiekuna 3-letniego Wiktora. Ciało chłopca znaleziono w czwartek przed południem w mieszkaniu przy ulicy Grabowej w Łodzi. Oględziny zwłok dziecka wykazały liczne siniaki na plecach, pośladkach i na twarzy. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci dziecka był rozległy krwiak głowy. W sobotę łódzka prokuratura postawiła 27-letniemu Adamowi M., który zajmował się dzieckiem pod nieobecność matki, zarzut pobicia ze

skutkiem śmiertelnym. Grozi za to do 12 lat więzienia. Z kolei 34-letnia matka, Agnieszka Sz., usłyszała zarzut nieudzielenia pomocy dziecku, za co grozi 5 lat. Śledczy nadal poszukują konkubenta kobiety, który – jak wynika z ustaleń śledczych – wielokrotnie bił zarówno ją, jak i chłopca. n

REKLAMA

LODÓWKI • PRALKI • SUSZARKI ZMYWARKI • KUCHENKI • MIKROFALÓWKI

**

BIJEMY KAŻDĄ CENĘ NA ŁEB! Sprawdź nasz web!

FOTO: PAP

tobusu komunikacji miejskiej zostało poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w sobotę rano w Gdańsku. W autobus uderzyła załadowana cegłami przyczepa ciężarówki, w której pękła opona.

pa uderzyła w tylną część autobusu. Zdarzenie miało miejsce na ul. Nowatorów. W akcji ratunkowej brały udział m.in. cztery zastępy straży pożarnej. n

RF31FMESBSR Cena w Home Depot: $3,699

NASZA CENA (Nowa): $2,789 (z uszkodzeniami): $1,789

FFHS2622MS

Cena w Home Depot: $2,448

NASZA CENA (Nowa): $999 (z uszkodzeniami): $700

NASZA CENA (Nowa): $1,999 (z uszkodzeniami): $1,299

FFGF3015LM

FDB2400KS

Cena w Home Depot: $549

Cena w Home Depot: $349

NASZA CENA (Nowa): $449

NASZA CENA (Nowa): $249

ASTORIA • QUEENS

LG LFX25974ST

Cena w Home Depot: $1,199

WOODBRIDGE • NJ

LG WM2250CW Cena w Home Depot: $799

NASZA CENA (Nowa): $599 (z uszkodzeniami): $450

* New Jersey nie wliczane (3.5% tax) ** Curb Delivery tylko przy zakupie minimum $999

n Kierowca i siedmiu pasażerów au-

Najmłodsza osoba, która wymagała pomocy ma 15 lat. Według policji do wypadku doszło, gdy w wypełnionej cegłami przyczepie ciężarówki pękła opona. Przycze-

Areszt dla opiekunów 3-letniego Wiktora

www.scratchanddentusa.com

Przyczepa z cegłami uderzyła w autobus

O ośmiu poszkodowanych w wypadku poinformowała rzeczniczka prasowa gdańskiej policji Lucyna Rekowska: wcześniej straż pożarna podawała, że obrażeń doznało siedem osób. Rekowska wyjaśniła, że według wstępnych ustaleń poszkodowani doznali lekkich obrażeń, choć jedną z osób zabrał do szpitala helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

właśnie parafie. W spotkaniu uczestniczyło siedemset osób z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji i Włoch. n

* X RY TA IVE N O EL D EE FR

W 2011 roku podróżnik pokonał w ciągu 99 dób trasę między Afryką a Ameryką Południową wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. W poniedziałek wyrusza z rodzinnych Polic, by po raz kolejny zmierzyć się z żywiołem wód transatlantyckich. 67-letni kajakarz planuje, że w ciągu 120 dni pokona ocean w najszerszym jego miejscu. "To inna wyprawa, na innych wodach, między dwoma innymi kontynentami – między Europą a Ameryką Północną. To nawet teoretycznie nie będzie linia prosta. Będą to cztery odcinki i wzdłuż tych łamanych jest teoretyczna odległość 8500 kilometrów" – mówi podróżnik. Trasa Aleksandra Doby będzie przebiegała powyżej Zwrotnika Raka, gdzie na śmiałka czekają sprzyjające prądy kanaryjskie, północnorównikowe, karaibskie, florydzkie

Podróżnik z Polic ma na swoim kajakowym liczniku przeszło 80 tysięcy kilometrów. Jego największe wyczyny to samotne przepłynięcie dookoła Bałtyku oraz wokół Jeziora Bajkał, a także wyprawa z Polic do Narwiku. Jest laureatem licznych nagród, między innymi międzynarodowej nagrody Conrady w kategorii "indywidualności żeglarskie" za rejs kajakiem dookoła Bałtyku oraz prestiżowej nagrody Złote Stopy za największe osiągnięcia podróżnicze. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę Super Kolos 2011 za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych. Przed Aleksandrem Dobą tylko dwóm Niemcom (1928 i 1956) udało się przypłynąć Atlantyk kajakiem. Pokonali oni jednak ten dystans, mając do dyspozycji jednostkę z ożaglowaniem, poza tym startowali i finiszowali na wyspach, a nie na kontynentach. n

PRODUKTY CAŁKOWICIE NOWE lub z kosmetycznymi uszkodzeniami (rysy lub wgniecenia)

n Czy i tym razem mu się uda? Aleksander Doba – pierwszy pol-

Międzynarodowe spotkanie, na którym pytano, co zrobić, aby ludzie nie odchodzili z Kościoła, właśnie się zakończyło. Kongres odbywał się w warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Podkreślano na nim właśnie role parafii. "Trzeba je pobudzić" – mówi ojciec Jacek Dubel, redemptorysta, koordynator kongresu. Zakonnik zwraca uwagę, że nie chodzi o to, iż coś nie wyszło i teraz będzie się robić wszystko na nowo. "Po prostu ludziom ochrzczonym, którzy już nie mają wiary, trzeba o niej mówić w sposób adekwatny do współczesnych czasów" – tłumaczy ojciec Dubel. Hasło kongresu brzmiało: "Obudzić olbrzyma". Tym olbrzymem są

FOTO: ARCHIWUM

wniosek sformułowany przez uczestników drugiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

PATERSON • NJ

1-800-444-9284


6

Polacy w USA

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Polski piknik na polskim Greenpoincie n W niezwykle zasłużonej dla Polonii parafii św. Stanisława Kost-

Wiele pracy w przygotowanie pikniku włożyli przedstawiciele Wspólnoty Przyjaciół Misji oraz członkowie Klubu św. Alojzego. Zamknięto część Newell Street, gdzie znajdowały się wszelkie atrakcje dla dzieci, między innymi dmuchany plac zabaw i mechaniczny byk. Wiele radości sprawiało maluchom malowanie twarzy, które wykonywali Bogdan Kujawski oraz Kinga Jutkiewicz, a jej brat dmuchał i kręcił baloniki o różnych kształtach. Kto chciał, mógł zagrać w szachy na specjalnym stoisku. Atmosferę dobrej zabawy zapewnili DJ Piotr i zespół Vox Polonia, zabawiając wszystkich dobrą muzyką. Dorośli degustowali piwo, sponsorowane częściowo przez Amtec Inc., Ligę Morską oraz St. Aloysious Young Catholic Men Club. Podstawę gastronomii piknikowej stanowił wykwintny bigos, przygotowany przez Irenę Czartoryską; były także smakowite gołąbki domowej roboty z Centrum Polsko-Słowiańskiego, pierogi sponsorowane przez Ligę Morską – oddział Gdynia 14, hamburgery i hot dogi z Key Food oraz smaczne wypieki, które przygotowały parafianki oraz grupa pań ze Stowarzyszenia Żywego Różańca. Dużą atrakcją była loteria sponsorowana przez lokalne biznesy i parafian. Pierwszą i najciekawszą nagrodą był tablet Samsung Galaxy, który podarował sklep Wizard Electronics. Na piknik przybył Krzysztof Olechowski – przewodniczący Rady Dzielnicy nr 1 Williamsburg – Green-

point, znany działacz polonijny. Prosił o złożenie podpisów pod petycją do władz o zaniechanie budowy wieżowców i utrzymanie dotychczasowego charakteru dzielnicy. Obecny był również Dariusz Knapik – prezydent Pulaski Association of Business and Professional Man, Inc., jeden z obrońców polskości Greenpointu. Swoje stoiska miały Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Klub Gazety Polskiej, na czele z Januszem Sporkiem. W programie artystycznym wystą- “Dmuchany świat” – to była wielka frajda dla dzieci pili wychowankowie renomowanego studia tanecznego Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki. Wiązankę tańców standardowych i latyno-amerykańskich zaprezentowały pary Patrycja Kamiński – Daniel Kaszuba (dziecięca) oraz Filip i Victoria Konieczny (młodzieżowa). Bardzo młodzi tancerze dostali huczne brawa za występ, który oglądali z zapartym tchem uczestnicy pikniku. Ich występ niezwykle błyskotliwie poprowadził Andrzej Konieczny, tata Victorii i Filipa. Podkreślił, że jest szansa na to, że na Greenpoincie ruszy sekcja taneczna, co spotkało się z wielkim aplauzem. Dochód z pikniku przeznaczony został na centralne chłodzenie, które jest zakładane w kościele. Ten piknik nie odbyłby się, gdyby nie wielkie serca ludzi dobrej woli. Ksiądz proboszcz Marek Sobczak podziękował serdecznie wszystkim darczyńcom oraz gościom za przybycie, wsparcie i życzliwość. AGNIESZKA MIERZWA

Długa kolejka po smaczne jedzenie przygotowane przez parafianki

Wyprzedaż książek w Bibliotece MPA n W sobotę i w niedzielę, 14 i 15 września 2013 roku, odbyła się doroczna wyprzedaż duplikatów książek Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce z siedzibą w Chicago.

W sali parafialnej odbył się pokaz tańca par z Joseph’s Dance Studio. Tańczą (od lewej): Patrycja Kamiński i Daniel Kaszuba oraz Victoria i Filip Konieczny

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI FOTO: MAŁGORZATA KOT

Podczas dwóch dni zebrano 6115 dolarów i 75 centów. W tym roku z wyprzedaży skorzystało ponad 200 osób. Książki niesprzedane podczas wyprzedaży zostały przecenione i będą dostępne w bibliotece do 30 września w godzinach pracy. Dochód z wyprzedaży jest przeznaczony na rozwój 98-letniej biblioteki, która jest instytucją niedochodową. Zdjęcia z wyprzedaży znajdują się na bibliotecznym koncie Facebook/Polish Museum Library. Zespół Biblioteki MPA serdecznie dziękuje wszystkim wolontariuszom, czytelnikom, sympatykom i przyjaciołom, którzy współuczestniczyli w sukcesie tegorocznej wyprzedaży, i zaprasza do biblioteki wszystkich chętnych do skorzystania z jej zbiorów. n

To była udana akcja. Książki w chicagowskiej bibliotece można kupować jeszcze do końca września

W najbliższą sobot´, 28 września 2013 roku, na telefony od Czytelników oczekiwaç b´dzie red. ANNA TARNAWSKA. Wszystkie sprawy, które sà wa˝ne dla naszych Czytelników, wa˝ne sà równie˝ dla nas. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: (718) 389-6118. Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com

ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM JDS

ki na Greenpoincie, której proboszczem jest ksiądz Marek Sobczak, w niedzielę, 15 września, odbył się doroczny piknik. Wszystko przygotowano perfekcyjnie: stoły, dekoracje, różne akcesoria, a zwłaszcza smaczne jedzenie. No i dopisała piękna, słoneczna pogoda.


Świat

7 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Trzy osoby zginęły, sześć jest ciężko rannych

Wypadek polskiego mikrobusu w Niemczech

n Trzy osoby zginęły w niedzielę w wypadku polskiego mikrobusu na autostradzie

ISLAMIŚCI ZAMORDOWALI 59 OSÓB » ale – jak wskazuje

bezpieczeństwa. Potwierdził relacje Associated Press – może być pod- świadków, którzy mówili, że wśród stawą do oszacowania liczby zakład- napastników są kobiety. Odmówił koników przetrzymywanych przez is- mentarza, gdy spytano go, czy zalamistów. kładnicy w centrum handlowym zoPrezydent Kenii Uhuru Kenyatta stali przez terrorystów opasani maoświadczył w niedzielę, że są duże teriałami wybuchowymi. szanse "zneutralizowania" terrory"Czuję ból naszego narodu" – postów. wiedział, ujawniając, że on sam stra"Ci przestępcy znajdują się teraz cił w centrum Westgate bliskiego w jednym miejscu w budynku. Na członka rodziny, który zginął wraz miejscu są profesjonaliści i zapew- z narzeczoną. niam Kenijczyków, że mamy tak duNawiązując do przyznania się że szanse skutecznego zneutralizo- przez radykalną somalijską milicję wania terrorystów, na jakie tylko islamską Al-Szabab do ataku na cenmożna mieć nadzieję" – powiedział trum Westgate, Kenyatta zastrzegł, że Kenyatta. służby kenijskie prowadzą śledztwo Napastników nazwał "tchórzami", mające ustalić "ponad wszelką wątwezwał Kenijczyków do cierpliwo- pliwość", kto ponosi odpowiedzialści i zachowania spokoju, podkreślił, ność. że w całym kraju zaostrzono środki Zapytany, czy Nairobi wycofa woj-

DOK. ZE STR. 1

ska z Somalii, prezydent powiedział: "Udaliśmy się do Somalii, by pomóc ustabilizować ten kraj, ale też – co najważniejsze – by prowadzić wojnę przeciwko terroryzmowi. Nie ustąpimy w wojnie z terroryzmem". Dodał, że atak na centrum handlowe w Nairobi tylko umocnił determinację Kenii do zwyciężenia w tej wojnie. Ugrupowanie Al-Szabab ogłosiło, że atak na centrum w Nairobi jest odwetem za wysłanie przez Kenię wojsk do Somalii, do walki z islamistami. Kenyatta zaapelował do innych krajów, by w związku z wydarzeniami w Nairobi nie wydawały ostrzeżenia przed wyjazdami do Kenii; podkreślił, że turystyka jest bardzo ważną gałęzią kenijskiej gospodarki. BAT, (PAP)

KRÓTKO Papież osobowością internetu

Dożywocie dla b. dygnitarza

Tona kokainy na lotnisku

ciszek został uznany za największą osobowość internetu we Włoszech. W Rimini ogłoszono, że Jorge Mario Bergoglio jest laureatem przyznawanej przez internautów tegorocznej nagrody dla osobistości cieszącej się największą popularnością w sieci. W analizach podkreślono, że papież podbił serca użytkowników sieci głównie dzięki wiadomościom, jakie zamieszczane są na jego profilu na Twitterze. Fragmenty papieskich przemówień, pozdrowienia i apele czyta już ponad 9 milionów osób na świecie, wśród nich milion Włochów. Język tych komunikatów jest prosty, trafiający do wyobraźni i serc odbiorców, a także – jak oceniają eksperci – skuteczny.

[PARYŻ, FRANCJA] Ponad 1,3

FOTO: ARCHIWUM

[RZYM, WŁOCHY] Papież Fran-

[KANTON, CHINY] Sąd w Jinanie w prowincji Shandong uznał w niedzielę byłego dygnitarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Bo Xilaia za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów: korupcji, sprzeniewierzenia publicznych funduszy oraz nadużycia władzy i skazał go na dożywocie. Bo uznano za winnego przyjęcia od dwóch biznesmenów

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

łapówek na sumę prawie 22 mln juanów, sprzeniewierzenia kolejnych 5 mln juanów oraz próby użycia swoich wpływów do zatuszowania morderstwa popełnionego przez jego żonę. Sąd zarządził również konfiskatę całego jego majątku. Według ekspertów były dygnitarz prawdopodobnie odwoła się od tego wyroku.

tony czystej kokainy skonfiskowała policja na paryskim lotnisku Charles de Gaulle w samolocie Air France, który przyleciał do Paryża z Caracas, stolicy Wenezueli. Narkotyki schowane w 30 walizkach znaleziono 11 września, ale poinformowano o tym dopiero w sobotę. Czarnorynkową wartość skonfiskowanych narkotyków, które najprawdopodobniej były przeznaczone do sprzedaży we Francji, oceniono na 200 mln euro. Minister spraw wewnętrz nych Ma nu el Valls oświadczył, że aresztowano 6 osób, które oskarżono o członkostwo w międzynarodowej organizacji przemytniczej. Była to największa ilość narkotyków, jaką kiedykolwiek skonfiskowano w rejonie Paryża.

Do wypadku doszło około godz. 3 nad ranem w niedzielę. Jak powiedziała rzeczniczka policji Anke Debekken, mikrobus wpadł na jadący przed nim samochód terenowy ciągnący przyczepę z żaglówką na włoskiej rejestracji. W wyniku uderzenia śruba łodzi przebiła szybę przednią polskiego pojazdu marki Ford Transit. Oba pojazdy jechały w kierunku Holandii. Kobieta i mężczyzna znajdujący się w pojeździe zginęli na miejscu. Jedna z ciężko rannych pasażerek zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Sześć ciężko rannych osób przebywa w szpitalach. We włoskim pojeździe lekko ranna zo-

stała jedna osoba. Według policji mikrobus pochodził z Poznania. Rzeczniczka nie potrafiła podać nazwy przedsiębiorstwa turystycznego, do którego należał pojazd. Funkcjonariusz policji drogowej powiedział, że mikrobus był wypożyczony, dlatego są kłopoty z ustaleniem firmy organizującej wyjazd. Przyczyna wypadku nie jest na razie znana. "Mikrobus wpadł na jadący przed nim pojazd z pełnym impetem, nie hamując" – sprecyzowała rzeczniczka policji. Na miejsce wypadku skierowano liczne zastępy straży pożarnej. Autostrada była przed południem całkowicie zamknięta. BAT, (PAP)

Merkel skazana na koalicję n CDU Angeli Merkel i jej bawarska partnerka CSU wygrały wybory do Bun-

destagu, zdobywając 42 proc. głosów. Ich koalicjant, liberalna FDP, nie przekroczył progu wyborczego – wynika z sondażu powyborczego, opublikowanego w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Merkel pozostanie szefem rządu, jednak ze względu na brak absolutnej większości, skazana jest na koalicję. Partie chadeckie poprawiły swój wynik o 8 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami – wynika z exit polls przeprowadzonych przez instytut Infratest dimap dla ARD. Według sondażu przeprowadzonego dla drugiego programu telewizji ZDF chadecy zdobyli nawet 42,5 proc. FDP poniosła klęskę, zdobywając jedynie 4,5-4,7 proc. – o 10 punktów procentowych mniej niż w 2009 roku. Jeżeli oficjalne wyniki potwierdzą prognozę, liberałowie znajdą się po raz pierwszy w historii RFN poza parlamentem. Oznaczać będzie to koniec istniejącego od czterech lat koalicyjnego rządu CDU/CSU-FDP. "Nie ma co ukrywać, to ciężka porażka" – powiedział szef FDP w Nadrenii Północnej-Westfalii Christian Lindner. Merkel zapowiadała podczas kampanii wyborczej, że chciałaby kontynuować współpracę z liberałami.

Jeżeli koalicja z FDP nie będzie możliwa, najbardziej prawdopodobnym wyjściem będzie koalicja partii chadeckich z SPD. Socjaldemokraci poprawili swój wynik o trzy punkty procentowe, osiągając 26 proc. "Wielka koalicja" największych partii rządziła Niemcami w latach 2005-09, ciesząc się dużym uznaniem obywateli. Taka koalicja dysponowałaby wygodną większością w parlamencie. Sensacją jest wynik eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec AfD. Sondaże exit poll pokazują, że to istniejące dopiero od kwietnia ugrupowanie zdobyło poparcie zbliżone do progu wyborczego – 4,8-4,9 proc. AfD domaga się likwidacji strefy euro i powrót do walut narodowych. Jej obecność w parlamencie skomplikowałaby europejską politykę Merkel, dotychczas niekwestionowaną przez żadne ugrupowanie w Bundestagu. Zieloni zdobyli 8 proc., na postkomunistyczną Lewicę głosowało 8,5 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła BAT, (PAP) 72-73 proc.

FOTO: PAP/EPA

FOTO: REUTERS

A 30 w okolicach Salzbergen na terenie Dolnej Saksonii; sześć osób zostało ciężko rannych – poinformowała rzeczniczka policji w Osnabrueck.


Gospodarka

TYDZIE¡ NA WARSZAWSKIEJ GIE¸DZIE

Coraz więcej spekulacji KRZYSZTOF ST¢PIE¡ główny analityk, dyrektor inwestycyjny Opera TFI

Reakcja na brak ograniczenia skupu aktywów w USA już na wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku jest dowodem na dominację spekulacyjnych postaw inwestorów.

potwierdzać poprawę uwarunkowań ekonomicznych, to taka decyzja będzie oczywista. Jeśli natomiast wyhamowanie pozytywnych zjawisk gospodarczych będzie miało trwalszy charakter, to nie będzie sensu upierać się przy kontynuowaniu dotychczasowej polityki, skoro jej skuteczność zmniejsza się. Po ostatniej decyzji amerykańskich władz monetarnych trzeba przypomnieć, że dla rynków najgorsze są zawiedzione nadzieje, a w perspektywie kolejnych tygodni z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia.

DWA SKRAJNE SCENARIUSZE Analiza wykresu globalnego rynku akcji podsuwa dziś skrajne scenariusze na resztę tego roku. WłaZdecydowanie zwiększają nieprzewi- śnie dotarliśmy do górnego ogranidywalność zachowań rynków i stano- czenia kanału wzrostowego, w jakim wią ryzyko dla przyszłej koniunktury jego notowania poruszają się od blina nich w sytuacji, gdyby rozbudzo- sko 2 lat. Jeśli dojdzie do jego przene na nowo nadzieje związane z luź- bicia, to przed rynkami akcji otwoną polityką banków centralnych zosta- rzy się duża przestrzeń do wzrostów, najprawdopodobniej dużo szybszych ły zawiedzione. Te nadzieje to przede wszystkim niż te, które znamy z ostatnich 2 lat. dostarczanie taniego pieniądza w naj- Dopóki się tak nie stanie, trzeba brać bliższej przyszłości oraz ponowne pod uwagę odbicie się od tego silwzmocnienie koniunktury gospodar- nego oporu, co powinno przynieść czej w Ameryce, która w ostatnich regres koniunktury co najmniej tak miesiącach zaczęła wykazywać ozna- silny, jak ten rozpoczęty w II połoki przesilenia. To również przekona- wie maja. Przy dominacji spekulanie, że negatywne skutki gospodar- cyjnych postaw trzeba w strategii cze samej zapowiedzi ograniczenia działania przygotować się na każdy skupu aktywów, widoczne zwłasz- z tych wariantów. Który z nich bęcza na rynku nieruchomości, a bę- dzie się realizował, podpowie zapewdące następstwem wzrostu kosztów ne zachowanie rynku obligacji skarkredytów, będą miały krótkotrwały bowych. To na nim widać najlepiej postrzeganie przyszłej polityki Recharakter. zerwy Federalnej i innych banków centralnych. Powrót rentowności TRUDNA GRA Z RYNKAMI Komitet Otwartego Rynku w USA 10-latek w USA w okolice 3 proc. odnie ma wpływu na to, jakie decyzje zwierciedlałoby oczekiwania na tego gremium odnośnie do polityki ograniczenie skupu aktywów jeszpieniężnej będą odbierane przez in- cze w tym roku i pokazywało, że wrawestorów, ale muszą być świadomi camy do punktu wyjścia przy dystoczącej się gry z rynkami. Przy wy- kontowaniu tej decyzji. Słabość sukorzystaniu tak niestandardowych in- rowców w ostatnim czasie, które strumentów, jak masowy skup akty- zniosły 2/3 zwyżek wypracowawów, kluczowe jest w tej grze utrzy- nych w lipcu i sierpniu i to mimo osłamywanie odpowiednich proporcji w bienia dolara, trzeba rozpatrywać w zachowaniach inwestorów, opierają- kontekście postrzegania globalnej kocych decyzje zarówno na przesłankach niunktury i w pewnym stopniu rówfundamentalnych, jak spekulacyj- nież perspektywy ograniczania skunych. Euforia, jaka zapanowała w śro- pu aktywów. W przypadku naszego parkietu glodę wieczorem i czwartek na rynkach finansowych, pokazała, że postawy balne scenariusze można przełożyć inwestorów stają się coraz bardziej na walkę indeksu WIG z barierą okospekulacyjne, co na krótką metę pro- ło 50 tys. pkt związaną ze szczytem wadzi do podtrzymywania dotychcza- z wiosny 2011 r. oraz 61,8-proc. zniesowych tendencji (dzięki choćby za- sieniem bessy z lat 2007-2009. Tak mykaniu pozycji przeciwstawnych do wyznaczony opór wciąż jeszcze nie głównego trendu), ale w dłuższym cza- został pokonany. Jego ostateczne sie może to wyrządzić więcej szkód, sforsowanie powinno przynieść trwały i znaczący ruch w górę, który byłniż przynieść korzyści. Zachowania inwestorów stwo- by zbieżny z tendencjami globalnyrzyły wrażenie, jakby uwierzyli, że mi i musiałby mieć podłoże w koograniczenie skupu aktywów zosta- rzystnych zjawiskach gospodarczych. ło odsunięte w daleką przyszłość. Tak Bez wyraźniejszego przyspieszenia naprawdę jednak kupione zostało ożywienia koniunktury poszczególjeszcze kilka(naście) tygodni czasu, ne ruchy cen akcji w górę muszą być a i tak zwrotu w polityce pieniężnej krótkotrwałe, tym bardziej że zyski w USA należało będzie dokonać i bez spółek podlegają generalnie stagnawzględu na stan koniunktury gospo- cji albo są pod presją, a wyceny wadarczej. Jeśli najbliższe dane będą lorów nie są dziś zbyt atrakcyjne. n

5,9

okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd – wynika z danych NBP. Stan aktywów rezerwowych Polski na koniec sierpnia wynosił 82 mld 603,6 mln euro.

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Nowa wieża kontroli w Jasionce n Prawie 20 mln zł kosztowało

wybudowanie nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Wieża rozpoczęła pracę w nocy z piątku na sobotę. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Jak podkreślił w piątek w Jasionce rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz, nowa 33-metrowa wieża jest trzykrotnie wyższa od starej. “Nowy obiekt pozwoli kontrolerom na ogarnięcie wzrokiem całego pasa startowego. W przypadku starej wieży było to niemożliwe. Przez weekend obie wieże będą pracować równocześnie, na wypadek gdyby na nowym obiekcie nastąpiła nie przewidziana awaria” – dodał rzecznik PAŻP. Nowa wieża ma ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Została wybudowana obok nowego terminalu pasażerskiego, który został oddany do użytku w ub. r. Wieża wyróżnia się metalową elewacją wykona-

FOTO:MMRZESZOW.PL

8

MLD EURO – tyle wyniosło na koniec sierpnia przewidywane na

Nowa wieża kontroli lotów

ną z blachy tytanowo-cynkowej; ma sześć kondygnacji. Stanowiska kontrolerskie zostały wyposażone w nowoczesny system radiokomunikacyjny i sprzęt teleinformatyczny i teletransmisyjny. W kontroli lotów na lotnisku w Jasionce zatrudnionych jest 20 osób, w tym dwie kobiety. Pracują na trzy zmiany.

Inwestycja była dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in.: do Frankfurtu, Warszawy, Gdańska, Paryża, Rzymu, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton) i Bristolu. DET, (PAP)

Polska: dobry moment na zakup mieszkania kalami na rynku pierwotnym przesło nasze oczekiwania” – podkreci. Zachętą do tego powinny być niskie stopy procentowe, możliwość zacią- ro ślił Płochocki. Pytany, czy przełożygnięcia kredytu bez wkładu własnego do końca roku, dość duży wybór loka- ło się to na transakcje kupna mieszkań, powiedział, że pełne wyniki li na rynku oraz spadek ich cen w ostatnich latach. powinny być znane pod koniec trzeDyrektor Polskiego Związku Firm Płochocki zwrócił uwagę, że sprze- ciego kwartału. “Liczba umów sprzeDeweloperskich (PZFD) Konrad daż mieszkań w sześciu największych daży, zawartych w okresie wakacyjPłochocki ocenił, że od wakacji trwa miastach Polski w pierwszym kwar- nym, była z pewnością znacznie wyżożywienie na rynku mieszkaniowym. tale tego roku była na zbliżonym po- sza, niż spodziewały się firmy “Deweloperzy spodziewali się, że ziomie do czwartego kwartału 2012 deweloperskie. W porównaniu z pierwszy kwartał tego roku będzie roku i wyniosła ok. 7,5 tysięcy. “W ubiegłym rokiem wzrosła ona o kilbardzo słaby w związku z wygaśnię- drugim kwartale 2013 roku ożywie- kanaście procent” – ocenił. ciem pod koniec 2012 roku progra- nie jest jeszcze bardziej widoczne” – Z danych PZFD wynika, że w drumu ‘Rodzina na Swoim’ (państwo fi- powiedział. gim kwartale br. w sześciu najwięknansowało przez osiem lat około poDeweloperzy zgodnie twierdzą, szych miastach Polski, w tym w Warłowy odsetek kredytu na zakup że od lat nie pamiętają tak pracowi- szawie, Krakowie, Poznaniu, Wronieruchomości), a także brakiem in- tych wakacji, jak tegoroczne. “Okres cławiu, Trójmieście i Łodzi, liczba nego wsparcia państwa w zakupie urlopowy charakteryzuje się z regu- zawartych transakcji była najwyższa pierwszego mieszkania dla młodych ły stagnacją na rynku nieruchomo- od 2009 roku i wyniosła 8,1 tys. loosób” – podkreślił. ści. W tym roku zainteresowanie lo- kali. “W porównaniu z pierwszym kwartałem br. wzrosła o 9 proc. Jest to najlepszy wynik od czterech lat” – powiedział Płochocki. KURSY WALUT W POLSCE 20 WRZEŚNIA 2013 Według dyrektora PZFD teraz jest dobry moment na zakup mieszNBP: kurs średni: dolar 3,1152 euro 4,2144 kania. Podaż lokali na rynku pierwotKANTORY: DOLAR EURO nym jest nadal wysoka. W ofercie jest kupno sprz. kupno sprz. ich ok. 46 tys., rok wcześniej było Gdańsk ul. Heweliusza 1a 3,06 3,18 4,16 4,26 to 56 tys. Obecnie największym zaKraków ul. Wielopole 3 3,10 3,14 4,20 4,24 interesowaniem cieszą się mieszkaKrosno ul. Sienkiewicza 3,04 3,16 4,15 4,25 Łódź ul. Kościuszki 22 3,07 3,17 4,18 4,28 nia dwupokojowe. Poznań ul. Głogowska 29 3,11 3,13 4,21 4,23 Deweloperzy zwracają uwagę, że Rzeszów INSYGNIA 3,09 3,14 4,20 4,25 obecnie rośnie liczba klientów poSzczecin ul. Kr. Jadwigi 12 3,11 3,25 4,21 4,25 szukujących mieszkania wśród osób Wrocław ul. Szewska 22/33 3,11 3,15 4,21 4,24 Zgorzelec ul. Kościuszki 52 3,04 3,15 4,12 4,26 nie mających oszczędności na wkład Warszawa Intraco 3,11 3,13 4,21 4,23 własny. Najczęściej wybierają oni Warszawa Marymont 3,11 3,14 4,22 4,24 najtańsze lokale. Deweloperzy oczeWarszawa PKO BP 3,01 3,19 4,07 4,32 kują, że te mieszkania będą najlepiej Warszawa Hotel Warszawa 3,08 3,14 4,16 4,23 Warszawa K&K 3,10 3,16 4,20 4,26 sprzedawały się w czwartym kwartale tego roku. n Stron´ redaguje: Tomasz Deptu∏a n Obecnie jest dobry moment na zakup mieszkania – uważają polscy eksper-

DET, (PAP)


To i owo

9 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Beyonce i Jay-Z najlepiej zarabiającą parą

23 września – 266. dzień roku Imieniny obchodzą: Antoni, Bernardyna

NOWY JORK

Już drugi rok z rzędu Beyonce i Jay-Z są najlepiej zarabiającą parą w show-biznesie. Jak oszacował "Forbes", przez ostatnie 12 miesięcy gwiazdorskie małżeństwo wzbogaciło się o 95 mln dolarów.

Środa

r. Zbierając dane do rankingu, "Forbes" rozmawiał z agentami, producentami i innymi ludźmi, którzy pracują w branży rozrywkowej. Zarobki są kwotami brutto. AT, (PAP LIFE)

Poziomo: 1. Szymon, premier Izraela 4. kurs 9. barwa głosu 10. Marek, odtwórca roli Adasia Miauczyńskiego w filmie "Dzień świra" 11. człowiek biedny 13. Ilion 15. w talii ważne 16. de Janeiro 17. dziura 19. Delon, filmowy Zorro 21. Sarandon, aktorka 23. płaci się nimi w Rosji 24. New …, nieformalny, wielopostaciowy i wielowymiarowy, alternatywny ruch kulturowy 25. barwa, odcień 26. Visual …, język programowania 28. zasadniczy, pryncypialny 29. jednoosobowa budka oznaczona serduszkiem 31. listewki w oknie 33. jedna z muz 34. pracownik tartaku

Kartka z historii 23 WRZEŚNIA 1953 R. w

Józefowie urodził się Grzegorz Markowski – polski piosenkarz, od 1979 wokalista zespołu Perfect. Karierę zaczynał od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah, następnie jako wokalista w Studiu Piosenki ZAKR. W 1978 roku otrzymał nagrodę za interpretację utworu "Little Things" na festiwalu piosenki International Song Contest w Castlebar w Irlandii. Przełomem i zwrotem było nagranie słynnego motywu do serialu "07 zgłoś się", po którym otrzymał od założyciela Perfectu Zbigniewa Hołdysa propozycję współpracy. W latach 1980-1983 występował jako główny wokalista zespołu, z którym nagrał dwie płyty. W roku 1983 grupa Perfect Grzegorz Markowski została rozwiązana, a Markowski zaczął występować razem z formacjami Hazard i Samolot. Prowadził firmę budowlaną, w latach 80. pracował jako malarz przy budowie stacji warszawskiego metra. W 1987 r. ukazała się jego solowa płyta "Kolorowy telewizor". W 1993 roku powrócił do grupy jako wokalista, po tym jak w 1992 Zbigniew Hołdys ostatecznie rozwiązał zespół ze sobą jako liderem. Żonaty od wielu lat z Krystyną, emerytowaną tancerką. Ma córkę Patrycję Markowską, także piosenkarkę.

23 WRZEŚNIA 1939 R. podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku zapieczętowano i zamurowano kapsułę czasu zawierającą m.in. 1100 mikrofilmów. Kapsuła ma zostać otwarta w 6939 roku.

12. komik - przebieraniec 14. obszar ograniczony czymś 18. sieje spustoszenie w komputerze 19. antonim rewersu 20. ssak, a lata jak ptak 22. państwo z Dakarem

24. region we Włoszech, nad Adriatykiem 25. Julian, poeta 26. hodowane zwierzęta domowe 27. średniowieczny pantofel 30. seria męskich kosmetyków 32. spoiwo cynowe

Cytat dnia: Im kultura niższa, tym naśladownictwo bardziej rozwinięte.

[Stefan Żeromski]

n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com

FOTO: ARCHIWUM

Czwarta pozycja należy do aktorskiego duetu Mila Kunis – Ashton Kutcher. Pierwszą piątkę zamyka Kim Kardashian i Kanye West (30 mln). Magazyn zbadał dochody gwiazd od czerwca 2012 r. do czerwca 2013

KRZYŻÓWKA

Pionowo: 1. filozof z wyspy Samos 2. król strzelców z Korei i Japonii 3. potwierdzająca uwaga 4. harcerz znad Tamizy 5. kucharz, gołąb i fryzura 6. polski herb szlachecki 7. zapomnienie, zobojętnienie 8. związki organiczne, będące produktem reakcji alkoholu i kwasu

Wtorek

FOTO: PAP/PAWEŁ SUPERNAK

Do sukcesu finansowego słynnej pary przyczyniło się przede wszystkim tournee Beyonce pt. "Mrs. Beyonce", a także sprzedaż albumu "Watch the Throne" wydanego przez Jaya-Z (dochody związane z wejściem na rynek jego najnowszego krążka "Magna Carta... Holy Grail" nie zostały uwzględnione w zestawieniu). Co ciekawe, piosenkarka zarobiła o 11 mln więcej od swojego męża. Para dochody czerpie nie tylko z branży muzycznej. Beyonce ma m.in. linię perfum i ubrań, a Jay-Z jest właścicielem agencji sportowej. Drugą pozycję zajęli modelka Gisele Bundchen i zawodnik futbolu amerykańskiego Tom Brady, którzy wzbogacili się o 80 mln dolarów. Także i w tym związku to kobieta jest lepiej zarabiającą. Brazylijka zainkasowała o 4 mln więcej. Jako współwłaścicielka marki klapek Grendene, może liczyć na pieniądze nie tylko z modelingu. Na ostatnim miejscu podium uplasowali się Angelina Jolie i Brad Pitt. Są o 30 mln "biedniejsi" od Bundchen i Brady'ego.

Poniedziałek


10

Wywiad

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Jak piją młode kobiety n Coraz więcej młodych kobiet

w grupie wiekowej 18-29 lat zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem ilości wypijanego alkoholu – mówi psychiatra prof. Marcin Wojnar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami. Prof. Marcin Wojnar kieruje również Katedrą i Kliniką Psychiatryczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czy współczesne Polki zaczynają dorównywać mężczyznom pod względem spożycia alkoholu?

W naszym kraju wśród osób pijących problemowo lub uzależnionych od alkoholu wciąż zdecydowanie przeważają mężczyźni. W ostatnich latach obserwujemy jednak niepokojący trend wśród młodych kobiet, zwłaszcza między 18. a 29. rokiem życia. Coraz więcej z nich pije alkohol w dużych ilościach, czasem nawet większych w porównaniu z rówieśnikami płci męskiej. Zjawisko to odzwierciedla stopień liberalizacji norm społecznych. Jak piją młode kobiety?

W tej grupie wiekowej, kiedy wielu młodych ludzi studiuje, dominuje wzorzec picia określany z języka angielskiego jako binge drinking. Polega on na intensywnym upijaniu się, czyli wypijaniu bardzo dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Młodzi ludzie upijają się głównie w weekendy wieczorami, np. w klubach, ale i na ulicach. Ten typ spożywania alkoholu widzimy również wśród pracowników podczas wyjazdów integracyjnych. Konsekwencje takich bardzo głębokich intoksykacji są groźniejsze niż efekty wypijania tych samych ilości alkoholu w dłuższym czasie. Chodzi głównie o występowanie nagłych zdarzeń, jak urazy, wypadki drogowe związane z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu czy inne konflikty z prawem, np. pobicia, zabójstwa oraz – wcale nierzadko – samobójstwa. Natomiast ryzyko występowania odległych konsekwencji, w tym groźnych, przewlekłych i nieuleczalnych chorób, jest w większym stopniu związane z piciem długotrwałym i systematycznym.

waż tam problem picia większych ilości alkoholu przez dziewczęta i młode kobiety wystąpił nieco wcześniej niż u nas. Dlatego dzisiaj notują dramatyczny wzrost częstości występowania raka piersi. Kobiety pijące dużo są też bardziej narażone na uszkodzenie układu nerwowego i mięśnia sercowego. Często dochodzi u nich do rozwoju marskości wątroby i wielu nowotworów, w tym gardła, krtani, języka, przełyku, wątroby, żołądka i jelita grubego.

Co się dzieje, gdy ktoś przekracza ten limit?

Mówimy wówczas, że pije ryzykownie. Jest to picie, które niesie ze sobą ryzyko konsekwencji zdrowotnych, społecznych, prawnych, finansowych, rodzinnych czy zawodowych. Niepokojącym sygnałem – nieza- A kiedy one już wystąpią to mówimy, leżnie od płci – jest sytuacja, gdy czło- że jest to picie szkodliwe. O uzależwiek zaczyna pić coraz więcej, po- nieniu mówimy natomiast, gdy sponieważ ta sama ilość alkoholu co daw- śród sześciu kryteriów – jak silne praniej nie daje już tego samego efek- gnienie picia, utrata kontroli nad nim, tu. Jest to tzw. zjawisko tolerancji, pojawianie się zespołów abstynencyjktóre odzwierciedla fakt, że nasz nych, rozwój tolerancji, zaniedbywaukład nerwowy przyzwyczaja się do nie innych spraw, picie mimo szkód alkoholu. Z czasem zaczyna go – obserwujemy co najmniej trzy. wręcz potrzebować i to w coraz większych ilościach. Czym różni się uzależnienie od alCo powinno stanowić dla kobiety sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że ma problemy z piciem alkoholu?

Czy negatywne skutki zdrowotne nadużywania alkoholu są podobne u kobiet i u mężczyzn?

Kobiety są co najmniej dwukrotnie bardziej podatne na negatywne konsekwencje picia alkoholu w porównaniu z rówieśnikami – mężczyznami, nawet jeśli spożywają go w takich samych ilościach. Jednym z najważniejszych zagrożeń jest dla nich rak sutka. U młodych kobiety, które piją intensywnie w młodym wieku znacznie rośnie ryzyko zachorowania na ten nowotwór w kolejnych latach. W Niemczech zaobserwowano już to zjawisko, ponie-

nie, przy czym dwa dni w tygodniu powinny być zupełnie wolne od alkoholu. Trzeba jeszcze wyjaśnić, że zgodnie z definicją WHO porcja alkoholu równa jest 10 gramom czystego stuprocentowego alkoholu. Odpowiada to mniej więcej 200 ml piwa, 25 ml wódki lub 100-120 ml wina (w zależności od tego, jaką ma zawartość alkoholu).

W jakich ilościach alkohol jest bezpieczny?

Prof. Marcin Wojnar

Proponowane bezpieczne limity różnią się nieco w poszczególnych krajach. W Polsce przyjęto, że kobiety nie powinny pić więcej niż dwie porcje alkoholu dziennie, a mężczyźni nie więcej niż cztery porcje dzien-

koholu u kobiet i u mężczyzn?

Jest to przede wszystkim fakt, że kobiety uzależniają się później – najczęściej między 35. a 45. rokiem życia, natomiast mężczyźni z reguły w młodszym wieku – między 20. a 25. rokiem życia, a czasem nawet wcześniej. Niektórzy panowie, szczególnie obciążeni predyspozycjami ge-


11 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

netycznymi, wpadają w uzależnienie nawet między 14. a 16. rokiem życia, ale nie jest to duży odsetek. Panie również inaczej piją – rzadziej się upijają i rzadziej mają tzw. ciągi alkoholowe, ale piją bardziej systematycznie, regularnie. Częściej też sięgają po alkohol same i zdecydowanie częściej to ukrywają. Picie w samotności również powinno stanowić sygnał ostrzegawczy, bo to znaczy, że człowiek przekroczył pewną barierę. Ponadto, uzależnione kobiety częściej cierpią na współistniejące choroby psychiczne, szczególnie depresję czy zaburzenia lękowe. Niektórzy sugerują, że być może to dlatego kobiety w późniejszym wieku zaczynają pić intensywniej i uzależniają się. U nich uzależnienie ma częściej charakter wtórny do zaburzeń psychicznych. Jaki jest udział czynników genetycznych w rozwoju alkoholizmu?

Czy w ostatnich latach obserwuje się zmiany w leczeniu choroby alkoholowej?

Tak, podejście do leczenia uzależnieni od alkoholu troszkę się zmieniło. Dawniej dominowały metody psychoterapeutyczne zorientowane REKLAMA

ZDJĘCIA: ARCHIWUM

Badania wskazują, że ryzyko uzależnienia od alkoholu jest mniej więcej w 60 procentach związane z czynnikami dziedzicznymi. Widać to wyraźniej w przypadku mężczyzn.

na całkowitą abstynencję – na jej zainicjowanie i utrzymanie. Opierały się one na założeniu, że gdy człowiek raz się uzależnił to do końca życia pozostaje uzależniony. Skoro utracił kontrolę nad piciem alkoholu to nie powinien już nigdy po niego sięgać. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o strategii leczenia, która polega na tzw. redukcji szkód. Jest ona wzorowana na terapii osób uzależnionych od narkotyków. Nie chodzi tu już o utrzymanie – za wszelką cenę – całkowitej abstynencji, bo wiele osób uzależnionych nie jest w stanie lub nie chce tego zrobić. Wymóg całkowitej abstynencji jest dla nich często barierą, która zniechęca do podjęcia leczenia. Teraz celem staje się ograniczenie ilości spożywanego alkoholu tak, aby zmniejszyć ryzyko groźnych konsekwencji związanych z piciem – zdrowotnych, prawnych, społecznych, zawodowych, rodzinnych. Dlatego, w ostatnich latach do leczenia osób z chorobą alkoholową zaczęto wprowadzać leki, które były znane od dawna, ale stosowano je w terapii innych schorzeń. Mają one wspomagać pacjentów uzależnionych w ograniczaniu ilości spożywanego alkoholu. Trzeba zarazem zaznaczyć, że nie oznacza to w żadnym wypadku rezygnacji z psychoterapii. Nowy model leczenia osób uzależnionych od alkoholu polega jedynie na jej łączeniu z farmakoterapią. BAT, (PAP)


Opinie OD REDAKCJI

Rewolucja Franciszka Papież Franciszek nie przestaje zaskakiwać. Przestrzega biskupów przed karierowiczostwem. Mówi, że Kościół nie powinien skupiać się wyłącznie na kontrowersyjnych problemach – antykoncepcji, aborcji czy dzieciach poczętych in vitro. Tłumaczy, że niemożliwa jest "duchowa ingerencja w życie osobiste" ludzi naszych czasów. Ewangelia przed doktryną – to przesłanie, które niesie ze sobą pontyfikat Franciszka. Kolejną rewolucją papieża nazwały światowe media wywiad, jakiego udzielił dwutygodnikowi jezuitów "Civilta Cattolica". Wynika z niego, że papież nie przestaje ostrzegać Kościoła przed poszukiwaniem dyscyplinarnych rozwiązań dla problemów naszych czasów. Podkreśla, że nie należy wyłącznie skupiać się na aborcji, małżeństwach osób tej samej płci czy antykoncepcji, od których ważniejszy jest zdaniem Franciszka fakt, iż Bóg jest w każdym człowieku. Oznacza to bowiem obronę przeszłości, a nie nadziei na przyszłość. Stąd wymowne porównanie Kościoła do szpitala polowego po bitwie. Największą radością Boga jest móc przebaczyć człowiekowi – mówi papież w kontekście osób, które wpadły w konflikt sumienia. Dla niego miłosierdzie jest prawdziwą siłą, która może ocalić człowieka i świat przed rakiem, jakim jest grzech, zło moralne i duchowe. Nie oznacza to jednak zmian doktrynalnych. W tym samym wywiadzie Franciszek wypowiedział się przeciwko aborcji i eutanazji.

Franciszek opowiada się także za większą aktywnością katolików w życiu społecznym. Dla niego chrześcijanin nie interesujący się polityką, nie jest dobrym chrześcijaninem.

POLITYKÓW POWINNY WYRÓŻNIAĆ MIŁOŚĆ DO NARODU I POKORA. Papież powrócił

też do definicji Ojców Kościoła, którzy w II i III wieku twierdzili, że "pieniądz jest łajnem diabła". Jego zdaniem moc pieniądza – dodał – odciąga od wiary, osłabia ją i człowiek ją traci. "Nie można służyć Bogu i pieniądzu. Nie można: albo jedno, albo drugie. To nie jest komunizm. To czysta Ewangelia. To słowa Jezusa" – mówił Franciszek. Stąd wizja kapłaństwa jako posługi ludzi ubogich dla ubogich i apel do księży, aby nie brali pieniędzy za szafowanie sakramentami. Według papieża kapłani powinni być przede wszystkim szafarzami miłosierdzia. Franciszek opowiada się także za większą aktywnością katolików w życiu społecznym. Dla niego chrześcijanin nie interesujący się polityką, nie jest dobrym chrześcijaninem. Obywatelom nie wolno nie interesować się polityką, złorzeczyć na rządzących i życzyć im jak najgorzej – mówi papież, który jednocześnie jednak przestrzega, że każdy polityk powinien sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście kocha swój naród i i co robić, by lepiej mu służyć. FRANCISZEK MA ŚWIADOMOŚĆ, IŻ JEGO OBECNOŚĆ WYWOŁUJE ZAMĘT W KOŚCIELE, ALE I UPÓR. Jego nauczanie kontestowane bę-

dzie wewnątrz Kościoła, w którym istnieją siły, którym zależy na utrzymaniu status quo. Zmiany personalne w Kurii Rzymskiej to dopiero początek. Kościół czekają reformy, które mogą okazać się poważnym wyzwaniem także dla wielu środowisk polskich katolików. TD

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Iran-USA. Szansa na przełom?

Published by Outwater Media Group

Ostatnie gesty władz w Teheranie są postrzegane w USA jako sygnały, że reżim szuka odwilży we wzajemnych relacjach. Część komentatorów uważa, że prezydent Barack Obama powinien zaangażować się w dialog z nowym prezydentem Iranu, a okazją może być sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev FOTO: REUTERS

12

ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 displays@dziennik.com classified@dziennik.com

Prezydent Iranu Hassan Rouhani udziela wywiadu Ann Curry z telewizji NBC

Wybrany w czerwcu nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani będzie przemawiał podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku dokładnie tego samego dnia, co prezydent USA – we wtorek 24 września. Choć rzecznik Białego Domu kolejny raz zapewniał w czwartek, że nie zaplanowano spotkania, amerykańska prasa, w tym powołujący się na źródła rządowe "Wall Street Journal", od kilku dni spekulują, że do spotkania prezydentów może jednak dojść. Byłoby to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu między liderami obu państw od ponad 30 lat. Jak pisze "WSJ", relacje między USA a Iranem są tak słabe, że "choćby uścisk dłoni byłby znaczącym punktem zwrotnym". Po raz pierwszy od wielu lat pojawienie się prezydenta Iranu na corocznym posiedzeniu ONZ niesie nadzieję na postęp w pewnych trudnych globalnych sprawach – twierdzi ekspert Rady Stosunków Zagranicznych (CFR) Gary Sick. Podczas gdy jego poprzednik, ultrakonserwatywny Mahmud Ahmadineżad szokował w Nowym Jorku słowami o zmieceniu Izraela z powierzchni ziemi, Rowhani będzie chciał swym przemówieniem odciąć się od poprzednika. "Przypuszczam, że powie bardzo niewiele lub w ogóle nic na temat Izraela. Będzie za to naciskał na konstruktywną rolę, jaką Iran może odegrać w międzynarodowej polityce" – powiedział Sick. "Rowhani nie ma zaplanowanych rozmów z Amerykanami, ale możliwości spotkania na wysokim szczeblu nie można wykluczyć" – wskazał ekspert. Jego zdaniem, jeśli nie prezydenci, to szefowie dyplomacji obu państw powinni spotkać się. Najlepiej na "prywatnym spotkaniu" z dala od kamer i rozgłosu, by wyartykułowali, czego ostatecznie chcą i jak zamierzają to osiągnąć w negocjacjach nuklearnych, które dotychczas były bezowocne. Od czasu wyboru Rowhaniego w relacjach USA-Iran nastąpiło złagodzenie w retoryce. Liderzy Iranu wysyłają w ostatnim czasie coraz więcej sygnałów świadczących o – jak napisał – "szukaniu odwilży". Wśród pozytywnych gestów dziennik wyliczał wypuszczenie w środę na wolność 11 więźniów politycznych, życzenia złożone za pomocą Twittera przez nowego prezydenta i szefa dyplomacji z okazji Żydowskiego Nowego Roku, czy wreszcie deklaracje Rowhaniego o woli negocjacji z Zachodem w sprawie pro-

gramu nuklearnego. Najnowszym sygnałem był udzielony w środę przez Rowhaniego wywiad w amerykańskiej telewizji NBC, w którym powiedział, że Iran nie chce broni jądrowej i jej nie buduje. Zapewnił też, że "pełnego mandatu" na bezpośrednie rozmowy z Zachodem udzielił mu najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei, czyli najważniejsza osoba w kraju. Rzecznik Obamy James Carney przyznał, że Biały Dom dostrzega "pozytywne sygnały" w tym wywiadzie, ale prezydent Obama będzie gotów na bezpośrednie rozmowy, tylko jeśli władze w Teheranie poważnie myślą o rezygnacji z produkcji broni atomowej. Zachód od lat podejrzewa, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bronią jądrową, Teheran zaś utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter cywilny. Obama i Rowhani publicznie potwierdzili wymianę listów w ostatnim czasie, w których mieli wyrażać wolę poprawy dyplomatycznych relacji. Rowhani ocenił nawet, że ton listu od prezydenta USA był "pozytywny i konstruktywny". Zdaniem Roberta Huntera, który służył w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera, mamy teraz do czynienia z badaniem terenu, czy z bardziej bezpośrednich rozmów może wyjść coś konkretniejszego niż w przeszłości. Choć ton płynący od nowego prezydenta Iranu jest bardzo różny od tego, do jakiego przyzwyczaił Zachód jego bojowo nastawiony i kwestionujący istnienie Holokaustu poprzednik, wielu ekspertów jest sceptycznych, co do szans na postęp w kwestiach jądrowych. "Domniemanie, że z Rowhanim pójdzie Zachodowi łatwiej jest zbyt optymistyczne" – ocenia ekspertka ds. Iranu w Brookings Institution Suzanne Maloney. Przypomina, że Europejczycy, którzy prowadzili z nim rozmowy, gdy był głównym negocjatorem ds. nuklearnych z Zachodem, pamiętają go jako "bardzo trudnego" rozmówcę. Mimo sceptycyzmu cześć komentatorów apeluje jednak do administracji Obamy, by zaangażowała się w dialog z Iranem. Przekonują, że reżim jest tak bardzo osłabiony z powodu nałożonych na niego drakońskich sankcji ekonomicznych i obaw o wybuchy protestów podobnych do tych z arabskiej wiosny, że szuka porozumienia, które zakończyłoby izolację Iranu. BAT, (PAP)

PRODUCTION Stanis∏aw Psyk PROOFREADING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements. Nowy Dziennik USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at Newark, NJ and Additional Offices. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Nowojorskie obrazki

13 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Amerykańskie marzenia potentatów n Zacznijmy od słynnej wymiany zdań pomiędzy wielkimi pisarza-

mi. Pierwszy z nich Scott Fitzgerald orzekł, co następuje: "The very rich are diffrent from you and me". Wyraził to w swojej najlepszej powieści pt. "Wielki Gatsby", która została wydana w Polsce w serii "Nike". dając w zarządach dwóch gigantów. Mowa tu przede wszystkim o StanMiał on tu na myśli multimilionerów, dard Oil, gdzie zajmował stanowipo sia da ją cych nie wy obra żal ne sko prezesa rodzinnej spółki. Nie był też wcale żadnym figurantem w The wprost fortuny. Ich uosobieniem stał się John D. US Steel Company, która należała Rockefeller, założyciel Standard Oil. wówczas do J. P. Morgana. Pełnił on W odpowiedzi usłyszał on od Erne- tutaj funkcję jednego z wicedyreksta Hemingwaya krótki i zwięzły ko- torów. mentarz:"Yes! They have more money". Flirtując wówczas z socjaliMIASTO W MIEŚCIE zmem, autor "Komu bije dzwon!" Złożony z czternastu wieżowców chyba umyślnie zlekceważył sobie Rockefeller Center ma niezwykłą hiwkład tych ostatnich w gospodarkę storię. Jego budowa stanowi swoistą i pomnażanie bogactwa Stanów i szeroko opisywaną sagę ekonomiczZjednoczonych, nie mówiąc już tu ną. Najbardziej dramatyczny moment o dobroczynności. Podobnie jak w dziejach tego gigantycznego prowielu lewicujących pisarzy uważał jektu, a więc krach na giełdzie, naich tylko i wyłącznie za zwykłych stąpił 29 października 1929 roku. Niekrwiopijców. mające precedensu załamanie się na Wall Street przeszło do amerykańskiej historii jako Czarny Wtorek. FILANTROP NA WIELKĄ SKALĘ Zacznijmy jednak od początku. W Niedaleko pada jabłko od jabłoni, to też John D. Roc ke fel ler Ju - drugiej połowie lat dwudziestych nior(1874-1960) mierzył również si- ubiegłego stulecia Metropolitan Opeły na zamiary. Ambitny i wykształ- ra szukała miejsca na nową siedzicony młodzieniec pragnął dorównać bę, a wokół niej miały wyrosnąć draswemu ojcu, acz w zupełnie innej pacze chmur z inicjatywy naszego dziedzinie. Zamiast pomnażać nie- Johna D. Rodzący się projekt posiaobliczalne wprost bogactwo, jedyny dał zupełnie wyjątkowy charakter, męski potomek tego rodu "rozdał" wytyczając nowe kierunki w archiblisko pół miliarda (!) dolarów pu- tekturze jako awangarda awangardy. bliczności. Ów czasownik wcale Zamysł był godny Herkulesa i stazresztą nie odzwierciedla istoty rze- nowił wówczas największe zamieczy. Inwestował on bowiem bardzo rzenie budowlane na świecie. I chyba do dzisiaj nie ma on sobie rówmądrze w filantropię. Zaczynając od oświaty, stworzył nych. A w dodatku był on całkowirozgałęzioną sieć bibliotek publicz- cie sfinansowany ze środków prywatnych w naszej metropolii, co zajęło nych. Zakrojony na gigantyczną mu blisko dwadzieścia lat. Warto wie- skalę projekt wymagał zatrudnienia dzieć, iż w ramach tego gigantycz- dużego zespołu architektów i wielu nego projektu powstała również firm budowlanych. Do dziś stanowi Greenpoint Library. Cofając się w on przykład bardzo udanej roboty zeczasie, w 1901 r. powołał on do ży- społowej. Pełniąc niewdzięczną rocia jedyną prywatną uczelnię w No- lę koordynatora, Junior spisał się na wym Jorku, a więc Rockefeller Uni- medal. Wielka Depresja trwała aż do wyversity, który działa do dzisiaj. Prestiżowy uniwersytet chlubi się ponoć buchu drugiej wojny światowej. Tylkilkoma noblistami wśród swoich ab- ko determinacja, zimna krew i ogromna fortuna Rockefellera zaposolwentów. Niesłychanie wprost zajęty filan- biegły panice wśród pomniejszych tropią Junior dwoił się i troił, zasia- inwestorów, tym bardziej iż dyrek-

Lincoln Center

ZDJĘCIA: ARCHIWUM

Halina Niedzielska

Rockefeller Center

John D. Rockefeller Junior

cja Opery wycofała się w popłochu. Roboty nie ustawały ani na moment. Paradoksalnie lekkomyślna decyzja podjęta przez Metropolitan wyszła wszystkim na korzyść. Jak twierdzą urbaniści, sam kompleks uzyskał wówczas klarowniejszą formułę, reprezentując wszem i wobec potęgę gospodarczą Stanów Zjednoczonych. Wyłączenie poza nawias Opery stało się w przyszłości bodźcem do pobudowania Lincoln Center. A warto wiedzieć, iż ów kulturalny ośrodek sfinansował częściowo nie kto inny, tylko trzeci z rzędu John D. Rockefeller, a zarazem nieodrodny syn Juniora. Przeznaczył on na ów cel ponad 50 mln dol. Wypada tu wtrącić kilka słów o nowym centrum, które tym razem zostało poświęcone kulturze. Mieściły się tu niegdyś tzw. tenements przeznaczone dla najuboższych nowojorczyków. Niszczejące kamienice uległy w końcu ruinie i zostały zrównane z ziemią przez wielkiego budowniczego Roberta Mosesa w latach 60. XX wieku. Zanim się to stało, został tutaj nakręcony jeden z największych filmów w historii Holly-

nio Piąta i Szósta Aleja. Punkt przecięcia na symbolicznej osi zajmuje RCA, czyli Radio Corporation of America. Mieściła się tutaj niegdyś pierwsza rozgłośnia radiowa w Stanach Zjednoczonych. Został jej poświęcony film pt. "Radio Days". Spektakularne lobby, wyłożone marmurami, zdobią freski i rzeźby. Na zewnątrz znajduje się Sunken Plaza, ciekawy akcent architektoniczny, który przyciąga oko turystów. Zimą przekształca się ona w lodowisko. Jednocześnie cały krąg został obsadzony drzewami, a na brzegu ustawiono maszty z powiewającymi flagami różnych narodów. Klasyczne odniesienia nie zostały tu zignorowane, toteż podniebne Centrum stanowi imponującą siedzibę dla bohaterów starożytnych mitów. Ów swoisty Olimp zamieszkują boginki i herosi. Najbarwoodu. "West Side Story" uzyskała dziej honorowe miejsce przypadło kilkanaście Oscarów. Prometeuszowi. Pozłacany posąg z Wypada tu przypomnieć Czytel- brązu spoczywa w malowniczej ponikom, iż na Lincoln Center składa- zie na postumencie wyobrażającym ją się trzy najważniejsze gmachy. Po Ziemię. Trzyma on w dłoni żarząśrodku stoi Metropolitan Opera, cał- cy się węgielek, który symbolizukowicie przeszklona od frontu. Wie- je ogień wykradziony bogom. Otaczorem można tu podziwiać wspa- cza go obręcz ze znakami Zodiaku, niałe murale Chagalla w rzęsistym przedstawiająca niebo, a więc pooświetleniu. Posiada ona przyległo- wietrze. Fontanna i kaskady uosaści od prawej strony. Z boku usado- biają ostatni z czterech żywiołów, wiła się biblioteka i niewielki teatr, czyli wodę. Dodajmy tu, iż posąg honorujący Vivian Beaumont. Z ko- dłuta Paula Manshipa jest herosem lei na przeciwległej ścianie od lewej triumfującym, który niesie ludzkostrony został podbudowany New ści wielki dar. York State Theater. Naprzeciwko, a Greckie motywy są widoczne na więc po prawej stronie, stoi Avery frontonie dwóch bliźniaczych wieżowFisher Hall, gdzie występuje New ców, które tworzą reprezentacyjne York Philharmonics. Nie wyczerpu- wejście od Piątej Alei. Na lewo widjąc tu tematu, do pomniejszych bu- nieje Pegaz, a po prawej stronie znajdynków należy tu Alice Tully Hall i duje się Merkury, bożek kupców i złoJulliard School, kształcąca muzyków. dziei. Nieco dalej stoi monumentalny Atlas, który dźwiga ziemską kulę. I wreszcie dość surową architekturę RZUT OKA NA ROCKEFELLER CENTER O interesującym ośrodku można kompleksu łagodzą prześliczne Chanby napisać obszerny tomik, toteż nel Gardens, które zmieniają swoją ograniczymy się tu tylko do podsta- roślinną szatę kilka razy do roku. Na wowych informacji. Rozciąga się on tym nie koniec greki i łaciny. Dopapomiędzy 47 i 52 Ulicą. Od wscho- trywanie się tutaj klasycznych aluzji du i zachodu wyznacza go odpowied- stanowi zresztą świetną zabawę. n


14

Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED

S. K. I. BEER CORP. Experienced forklift driver needed and NON-CDL Drivers needed for NYC area. ASAP Paid vacation/salary + commission/ 5 days a week 169 Gardner Ave. Brooklyn, NY 11237 Please call: (917) 282-5408 peterjklee@hotmail.com FIZYKOTERAPEUTA potrzebny do centrum rehabilitacyjnego w Old Bridge, NJ. Pełen etat. Proszę dzwonić: (908) 227-7203

PAINTING CONTRACTOR looking for experienced painting, indepenedent subcontractors. We pay from $1000 up to $4000 for one house. Please contact: Kamil (203) 216-6898 (in Polish)

FOREMAN Super needed for High End interior GC. Interior renovation experience necessary w/gut renovations to hi-end millwork finishes for Park Ave & T/H Apts. Ability to run job from start to finish, run weekly site mtgs, and maintain job schedule. Excl Pay/benefits. Please call: (718) 729-0026; fax resume: (718) 729-5660 or email: sue@vellainteriors.com DYNAMICZNIE ROZWIJAJĄCA SIĘ Agencja International Home Care Service na Queensie zapewni opiekę ludziom starszym i chorym w postaci opiekunek domowych. Formalności załatwiamy szybko i na miejscu. ZATRUDNIMY OPIEKUNKI DOMOWE HHA i PCA wyłącznie z certyfikatem i pobytem stałym $11,00 na start, ubezpieczenie. Pełny i niepełny etat. Dzwonić od 9 rano do 5 po południu. (718) 459-4663 po polsku, prosić Krystynę Installers, Decorators, Visual Merchandisers: Large, NYC area decorating firm, looking for many, full time, seasonal Christmas decorators. Looking for people who are handy and visual. Ability to drive also a plus. Experience preferred, but not required. Warehouse in Mount Vernon, near NYC subway (5 train.) Call personnel dept. (English only), 9-5, M-F: (914) 663-0600, or email resume and cover letter to: resume@americanxmascom, or fax to: (914) 663-0700 FIRMA ELEKTRYCZNA poszukuje wykwalifikowanych brygadzistów elektryków i pomocników z doświadczeniem Praca od zaraz. Karta OSHA i prawo jazdy mile widziane, ale niekonieczne. Praca na Manhattanie. Rzetelność pracy oraz język angielski wymagany. Proszę dzwonić do biura: (718) 894-4300 lub wysłać e-mail Dara/Alan info@midlandele.com

PRACA HELP WANTED NY ZATRUDNIMY OD ZARAZ MURARZY I POMOCNIKÓW. Na rysztowania wiszące i stojące. Wymagamy licencje na rusztowania wiszące, kurs OSHA oraz pozwolenie na pracę. Praca stała. Dobre wynagrodzenie. Proszę dzwonić: (718) 349-2460 oraz (917) 440-5700

Established Electrical Contractor seeks qualified Foreman Electricians and experienced helpers for immediate hire. OSHA Cards required and drivers license a plus but nor necessary. Work location Manhattan. Reliability and English required. Please call the office: (718) 894-4300 or email Dara/Alan for details info@midandele.com

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

ZATRUDNIMY OD ZARAZ SPAWACZA. Wymagane pi´ç lat doÊwiadczenia w spawaniu aluminium; mosiàdzu stali; oraz stali nierdzewnej do gruboÊci 1/8”(.125”). Spawanie w systemie TIG. Pobyt sta∏y wymagany. Mówimy po polsku. Prosz´ dzwoniç: (718) 490-0069 lub (347) 661-4981 Seeking Experienced Painters & Plasterers. Some English required Carpenters and Cabinet Makers Needed Must be able to read blue prints Please call: (718) 991-7088 / Poszukujemy doświadczonych stolarzy, malarzy oraz tynkarzy. Podstawowy angielski wymagany. Wymagana znajomość czytania planów. Prosimy dzwonić: (718) 991-7088 Firma budowlana z siedzibą na Greenpoincie zatrudni dacharzy z doświadczeniem i licencjami na torch. Stała praca przez cały rok. Proszę dzwonić od pon. do pt w godz. 9am-4pm Pod nr. telefonu: (718) 784-0414

ASBESTOS Abatement Supervisor wanted must be licensed in New Jersey, New York and New York City. Bilingual English and Polish a must. Send resume to fax (908) 687-0773 or email to anita@acmcc.com Restauracja na Greenpoincie przy 664 Manhattan Ave., poszukuje doświadczonej kucharki. Proszę dzwonić: (718) 383-1394

ZATRUDNIĘ STOLARZY MEBLOWYCH do pracy przy produkcji mebli na zamówienie. Proszę dzwonić: (917) 767-6646

Midtown Jewelry Company looking wax puller for full time position. Must be able to pull waxes, sizing waxes & making casting trees. If interested, please call: (212) 355-8166

DELI KING OF LINDEN, NJ poszukuje od zaraz pracowników na stanowiska: 1) pomoc w kuchni, 2) do zmywania naczyń Proszę dzwonić: (908) 925-3909

POTRZEBNA PANI DO SPRZĄTANIA

Ekskluzywny dealer Mercedes-Benz poszukuje w trybie natychmiastowym gospodynię/sprzataczkę na pełen etat. Oferujemy wakacje, dni chorobowe i wspaniałą atmosferę w pracy. Osoby zmotywowane, z doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi prosimy o kontakt. Telefon: (516) 393-8040

PLUMBING COMPANY looking for hire experience

Mechanics & Helpers.

Must speak english, have own tools and clean driver licence. email resume to drilonplumbing@gmail.com PLUMBERS/HELPERS NEEDED. Must have experience. Must have legal documents. Proof of osha 10 hour class required. Call: (718) 728-6989

do opieki na osobam i starszymi. Praca z zamieszkaniem w Williamsburg lub bez na Maspeth 6 dni w tyg / 9h dziennie. Wymagany dyplom HHA-PCA (Home Health Aide lub Personal Care), komunikatywny j. angielski. P∏atne czekiem rozliczeniowym. Mo˝liwoÊç uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Proszę dzwoniç: Expert Agency (718) 349-0099

WŁAŚCICIEL APARTAMENTÓW W HAMILTON, NJ poszukuje pracowników do renowacji. Stała praca przez cały rok. Telefon: (609) 585-4000 Fax resume (609) 585-2210 or e-mail: cwhite@burstyngroup.com

NYC ELECTRICAL CONTRACTOR seeking MECHANICS AND HELPERS Must have experience in residential and commercial projects. Please call: (718) 659-1970 or (917) 284-0302

(718) 791-3300

ZATRUDNIMY OSOBY z certyfikatem Home Health Aide

Firma budowlana Stonehenge zatrudni murarzy, pomocników i wykwalifikowanych pracowników na rusztowania wiszàce, stojàce oraz dachy. Wymagane licencje na rusztowania wiszàce i stojàce (OSHA). Prosz´ dzwoniç: (718) 497-1188

CABINET MAKER/INSTALLERS, HELPERS & FINISH CARPENTERS NEEDED for hi-end residential custom Woodwork Shop (located in LIC) & General Contractor. MUST have exp. Exc. Pay/Benefits. Call: (718) -729-0026 or fax resume (718) 729-5660

MIDTOWN JEWELRY COMPANY is seeking an experienced Jeweler for a full time position. Candidate MUST have solid experience working with PLATINUM & using laser machine. If interested, please fax your resume. (212) 355-3963 or call (212) 355-8166

Live-in Caretaker wanted for 90 yr old woman in Atlantic City, NJ/ Miami, FL. 7 days a week. Must speak English and have a valid driver’s license. Call (609) 839-1752

MAGAZYNIER Osoba do pracy na 1 lub 2 zmianę w magazynie. Osoba musi być w stanie podnieść i nosić co najmniej 50lbs. Pierwsza stawka godzinowa $10. Znajomość narzędzi pomocna. Proszę przyjść do Precision Escalator 147 N. Michigan Ave. Kenilworth NJ. Z boku budynku. Używamy E-Verify. Telefon w celu umówienia spotkania: (908) 259-9009

SZUKAM PRACY POSITION WANTED

PRACA HELP WANTED NJ

DoÊwiadczona niania z referencjami zaopiekuje si´ dzieckiem. Z zamieszkaniem lub bez. Opiekowa∏am si´ dzieçmi w rodzinach dwuj´zycznych. Proszę dzwoniç: (347)-819-4509 email: maryla.d1@wp.pl

ZATRUDNIMY KIEROWCÓW z prawem jazdy CDL-A na dalekie trasy oraz local/regional. Wymagane min. 2 lata doświadczenia i czysty rekord. Somerset, NJ. Proszę dzwonić: (732) 360 0400

I’M LOOKING FOR WORK as a nanny for an elderly person. Live in or live out. I have a car, an experience and references, good English. Please call: (862) 571-3180

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

GLENDALE, NY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave.

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska

NEW BRITAIN, CT

• daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


Og∏oszenia/Classified DO WYNAJĘCIA NY FOR RENT NY

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY

RIDGEWOOD, QUEENS Nowoczesny, 2 sypialniowy apartament. Podłogi drewniane, nowa kuchnia i łazienka. Blisko L oraz M train. Ogrzewanie oraz gorąca woda wliczona. Bez dodatkowych opłat. Cena $1290 miesiąc. Proszę dzwonić: (941) 548-4668 (jeżeli nie ma odpowiedzi zostaw wiadomość) lub zadzwoń: (917) 635 6238

nowy dziennik Monday, September 23, 2013

USŁUGI SERVICES

TURYSTYKA TOURISM

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159 LICENCJOWANY ELEKTRYK

RIDGEWOOD. Do wynaj´cia umeblowany, s∏oneczny pokój. Proszę dzwoniç po 6 wieczorem: (718) 417-3119 Glendale, Queens. Do wynaj´cia 2-pokojowe mieszkanie dla 1 osoby. Czynsz $750. Blisko stacji metro M. Proszę dzwoniç: (917) 406-1412

AGENCJE AGENCIES

15

SAMOCHODY CARS

WRÓŻKI PSYCHICS

NIERUCHOMOŚCI USA REAL ESTATE USA SPRZEDAM BUDYNEK 6 APARTAMENTOWY w CT

99 Broad St, New Britain, plus prosperujący biznes na parterze /z jedzeniem/ . Budynek posiada wysoką piwnicę z oddzielnym wejściem. Parking z tyłu budynku. Po więcej informacji proszę dzwonić w godz. 8am -10pm. Tel: (860) 839-2398 Tadek

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA?

NIERUCHOMOŚCI PENSYLWANIA POCONOS, PA dom na sprzedaż od właściciela. 3 sypialnie, 2 łazienki, kominek, deck, Kompletnie odnowiony z zewnątrz oraz w wewnątrz. W zamkniętym komunity, z basenami, jeziorami, kortem tenisowym i więcej. Musisz zobaczyć. Cena: $69,900 Proszę dzwonić: (570) 216-2360

NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

PAWNBROKER AUCTION SALES

S. Price auctioneer of The Jewelry Auction Market of America, Inc., sell at 139 E. 23rd St., Man., at 9 a.m. All unredeemed pledges for the following pawnbrokers including all holdovers from previous sales: Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 21 W. 47th St., Man., from 256790 of Oct. 19, 2012 to 261427 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 150 Atlantic Ave., Brooklin, from 248590 of Dec. 7, 2012 to 252800 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 139 E. 23rd St., Man, from 158044 of July 11, 2012 to 165306 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 1736A Pitkin Ave., Brooklin, from 487360 of July 27, 2012 to 503060 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 8104 5th Ave., Brooklin, from 535552 of Nov. 8, 2012 to 538634 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 169 E. 116th St., Man., from 614762 of Nov. 29, 2012 to 616339 of May 31, 2013. Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 36-03 Ditmars Blvd., Astoria, Queens, from 719955 of Nov. 8, 2012 to 721789 of May 31, 2013.

WWW. DZIENNIK.COM

Oct. 1/13 - Modell Collateral Loans, Inc., 116-17 Jamaica Ave., Richmond Hill, , from 102778 of July 8, 2011 to 106787 of May 31, 2013.


Piłka nożna

n Piłkarska reprezentacja Ukrainy, rywal Polski w grupie H eliminacji mistrzostw świata 2014, zostanie ukarana przez FIFA za rasistowskie zachowanie kibiców. Konsekwencją może być grzywna, zamknięcie trybun na kolejny mecz, a nawet odjęcie trzech punktów. O postępowaniu poinformował wiceprezes krajowej federacji Serhij Storożenko. Do niewłaściwego zachowania fanów miało dojść podczas wygranego 9:0 spotkania z San Marino we Lwowie. Dopatrzono się banerów z rasistowskimi treściami oraz dużej koszulki z numerem 88, który dla neonazistów oznacza oddanie cześć Hitlerowi. Ponadto kilkadziesiąt osób wykonywało małpie gesty pod adresem urodzonego w Brazylii Ukraińca Edmara.

Skoki narciarskie

n Norweg Anders Bardal wygrał zawody Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Kazachstanie. Drugie miejsce w konkursie, którego gospodarzem była Ałma Ata, zajął Słoweniec Jernej Damjan, a trzeci był Czech Antonin Hajek. Polacy nie startowali. Damjan oddał w drugiej serii skok na odległość 139,5 m, ustanawiając rekord skoczni. Niemiec Martin Schmitt zakończył konkurs na 14. pozycji. Dzięki udanemu występowi Słoweniec awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i ma punkt straty do Niemca Andreasa Wellingera, który w sobotę nie startował. Na trzecią pozycję spadł Krzysztof Biegun. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze dwóch biało-czerwonych: Kamil Stoch (5. miejsce) i Maciej Kot (8.).

Kickboxing

n 18 tytułów wywalczyli polscy kickbokserzy w mistrzostwach Europy kadetów i juniorów, który w sobotę zakończył się w Krynicy-Zdroju. Tego dnia Biało-Czerwoni dziewięć razy stawali na najwyższym stopniu podium. W formule kick light po złoto sięgnęli: Aleksandra Dombrowska (+70 kg), Mikołaj Krauze (84 kg) i Patryk Muller (74 kg). Dwoje pierwszych wygrało z innymi polskimi zawodnikami, odpowiednio Martyną Dzięciołowską i Robertem Wrońskim, zaś Muller pokonał Dejana Dragovica z Bośni i Hercegowiny.

Lekkoatletyka

n Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) poinformowało, że podczas sierpniowych mistrzostw świata w Moskwie siedmioro zawodników miało pozytywny wynik badań antydopingowych. W tym gronie jest tylko jeden uczestnik finału – Ukrainiec Roman Awramienko, który zajął piąte miejsce w rzucie oszczepem. Pozostali dopingowicze to: Afgańczyk Massoud Azizi (ósmy w preeliminacjach na 100 m), Ukrainka Jelizaweta Bryżina (piąta w półfinale 200 m), Aiman Kożachmetowa z Kazachstanu (27. w chodzie na 20 km), Irańczyk Ebrahim Rahimian (52. w chodzie na 20 km), Turkmenka Jelena Riabowa (szósta w biegu eliminacyjnym na 200 m) oraz Gwatemalczyk Jeremias Saloj (33. w maratonie).

Koszykówka

n W niedzielę wieczorem Francja zmierzyła się z Litwą w finale 38. mistrzostw Europy koszykarzy. Na parkiet w Lublanie wybiegło dziewięciu graczy, którzy w minionym sezonie występowali w najlepszej lidze świata, NBA. Litwa trzy razy zdobyła złoto. Francja w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie wystąpiła trzeci raz w historii, ale jeszcze nigdy nie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Sport

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Tęczowy Kwiatkowski n Michał Kwiatkowski zdobył z grupą Omega Pharma-Quick Step

złoty medal kolarskich MŚ we Florencji w jeździe drużynowej na czas. Belgijski zespół obronił tytuł sprzed roku z Valkenburga. Omega Pharma wyprzedziła zaledwie o 0,88 sekundy australijską ekipę Orica-GreenEdge, rewanżując się za równie minimalną porażkę podczas etapu tegorocznego Tour de France, która kosztowała Kwiatkowskiego żółtą koszulkę lidera wyścigu. Oprócz Polaka w zwycięskim składzie jechali: Niemiec Tony Martin, Francuz Sylvain Chavanel, Holender Niki Terpstra, Belg Kristof Vanderwalle oraz Słowak Peter Velits. 23-letni kolarz z Torunia jest pierwszym polskim mistrzem świata elity na szosie. Od zniesienia podziału na zawodowców i amatorów w 1995 roku na podium stał przed nim tylko Zbigniew Spruch, srebrny medalista w wyścigu ze startu wspólnego z Plouay (2000). Po południu mężczyźni ścigali się na innej trasie niż kilka godzin wcześniej panie. Startowali z Montecatini Terme, przy bezchmurnym niebie i temperaturze 30 stopni Celsjusza, i mieli przed sobą dystans 57,2 km. Trasa, choć płaska, była trudna technicznie, z licznymi ostrymi zakrętami, przed którymi rozpędzeni zawodnicy musieli wyhamować, aby po chwili znów się rozpędzać. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Pierwszy odcinek kolarze Omegi pokonali w piorunującym tempie, uzyskując po 7,2 km przewagę 17 sekund nad Oricą. Na drugim punkcie pomiaru czasu (24 km) australijski zespół tracił 15 sekund, a na trzecim (42 km) wysunął się na prowadzenie z półtorasekundowym zapasem.

Tendencja wskazywała jednoznacznie, że to Orica jedzie po złoty medal, tym bardziej że jej przewaga rosła, dochodząc – jak wskazywały dane z GPS – do siedmiu sekund. Tymczasem ekipa Omegi miała kłopoty – tempa nie wytrzymali Kwiatkowski i Vandewalle. Pozostała czwórka pojechała jednak na ostatnim odcinku po ulicach Florencji znakomicie i niemal rzutem na taśmę, finiszując w jednej linii, zepchnęła konkurentów na drugą pozycję. Brązowy medal przypadł brytyjskiej ekipie Sky, w składzie której pojechał zwycięzca Tour de France Chris Froome. W rywalizacji startowały dwie polskie ekipy. Wyjątkowy moment przeżyli debiutujący w mistrzostwach podopieczni Dariusza Banaszka z grupy BDC MarcPol. Ruszyli trzeci od końca, po drużynach z Algierii i Węgier, i przez kilka minut siedzieli na krzesełkach przygotowanych przez realizatorów telewizyjnych dla liderów. Ostatecznie zajęli 31. miejsce w stawce 35 ekip. W wewnątrzkrajowym pojedynku lepsi okazali się zawodnicy CCC Polsat Polkowice. Drużyna Piotra Wadeckiego została sklasyfikowana na 21. pozycji. Włoski Cannondale, z Maciejem Bodnarem, wykręcił siódmy czas, natomiast czeski Etixx-Ihned Łukasza Wiśniowskiego był 25. Natomiast amerykańska grupa Specialized-Lululemon obroniła we Florencji tytuł mistrza świata w jeź-

FOTO: EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

W SKRÓCIE

Drużyna Omega Pharma-Quick Step jedzie po złoty medal

dzie drużynowej na czas kobiet. Włoska ekipa MCipollini-Giordana, z Małgorzatą Jasińską w składzie, zajęła piąte miejsce. Złote medale otrzymały i “Gwieździstego Sztandaru” wysłuchały, spoglądając na wciąganą na najwyższy maszt flagę USA, dwie Amerykanki Evelyn Stevens i Carmen Small, dwie

Niemki Trixi Worrack i Lisa Brennauer oraz Brytyjka Katie McColclough i Holenderka Eleonora van Dijk. Zawodniczki Specialized na trasie z Pistoi do Florencji (42,8 km) zdeklasowały konkurencję, wyprzedzając drugą ekipę – holenderską Rabo Women aż o 1.11 min. Brązowy medal wywalczyła australijska Orica-AIS. n

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KOLARSTWIE SZOSOWYM Wyniki jazdy drużynowej na czas mężczyzn, Montecatini Terme – Florencja (57,2 km): 1. Omega Pharma-Quick Step (Belgia) 1:04.16, (Sylvain Chavanel, Michał Kwiatkowski, Tony Martin, Niki Terpstra, Kristof Vanderwalle, Peter Velits), 2. Orica-GreenEdge (Australia) strata 1 s, (Luke Durbridge, Michael Hepburn, Daryl Impey, Brett Lancaster, Jens Mouris, Svein Tuft), 3. Sky (Wielka Brytania) 22 (Edvald Boasson Hagen, Chris Froome, Wasyl Kiryjenka, Richie Porte, Konstantin Siwcow, Geraint Thomas), 4. BMC (USA) 1.02, 5. Radioshack-Leopard (Luksemburg) 1.17, 6. Astana (Kazachstan) 1.21, 7. Cannondale (Włochy) 1.28,... 21. CCC Polsat Polkowice (Polska) 4.40, (Tomasz Kiendyś, Jarosław Marycz, Nikołaj Michajłow, Davide Rebellin, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak), 25. Etixx-Ihned (Czechy) 5.19, 31. BDC-MarcPol (Polska) 6.07 (Paweł Bernas, Kamil Gradek, Piotr Kirpsza, Mateusz Komar, Jarosław Kowalczyk, Robert Radosz) Wyniki jazdy drużynowej na czas kobiet, Pistoia – Florencja (42,8 km): 1. Specjalized-Lululemon (USA) 51.10, 2. Rabo Women (Holandia) strata 1.11, 3. Orica-AIS (Australia) 1.33… 5. MCipollini-Giordana 2.13, 11. BePink (Włochy) 3.48

Raz na wozie…

n Siatkarze wieczornym meczem ze Słowacją zakończyli w niedzielę fazę grupową mistrzostw Europy w Polsce i Danii. Od tego spotkania, które zaczęło się już po zamknięciu tego wydania, zależało, na kogo wpadną w barażach.

Na pierwsze miejsce w grupie B, które daje bezpośredni awans do ćwierćfinału, mieli niewielkie szanse. Polacy po zwycięstwie nad Turcją 3:1 i porażce z Francją 1:3 nie mieli jeszcze zapewnionego udziału w kolejnej fazie turnieju. Mieli jednak tę przewagę, że grają w niedzielę jako ostatni i jak zapowiedział trenerAndreaAnastasi będą kontrolować sytuację. Miał na myśli wybór przeciwnika. Celem jest uniknięcie konfrontacji z Rosjanami, którzy niespodziewanie na inaugurację przegrali z Niemcami 0:3. A właśnie z ich grupą krzyżuje się “polska”. Najlepszy układ to taki, w którym Biało-Czerwoni zajmą dokładnie takie samo miejsce w grupie, co Sborna w równoległej grupie. “Na pewno będziemy śledzić, co się będzie działo w niedzielę” – przyznał Anastasi. “Kalkulowanie” zdarzało się już dwa lata temu, kiedy Polacy odpuścili mecz ze... Słowacją. Chcieli także uniknąć Rosjan. Wówczas się udało. Zmierzyli się z nimi dopiero

w meczu o trzecie miejsce i wygrali. W pierwszym meczu Biało-Czerwoni wygrali w Gdańsku z Turkami 3:1 (25:22, 25:15, 22:25, 25:21). Turcja to zdecydowanie najsłabszy grupowy rywal Polaków w grupie B. Zajmuje dopiero 48. miejsce w rankingu FIVB, dlatego też nikt nie brał pod uwagę innego scenariusza niż zwycięstwo Polaków. Tak też się stało, ale Turcy, prowadzeni przez Włocha Emanuele Zaniniego, pokazali się z dobrej strony i wygrali nawet jednego seta. W sobotę Polacy zmierzyli się z Francuzami, którzy w piątek pokonali Słowaków 3:0. Przegrali 1:3 (22:25, 23:25, 25:20, 20:25). Dwa pierwsze sety gospodarze przegrali w kiepskim stylu. Ekipa trenera Adrei Anastasiego zepsuła w tym fragmencie aż 13 zagrywek (z czego osiem w drugiej partii, a 22 w całym spotkaniu), przy ośmiu takich samych błędach rywali. W zespole gości dobrze rozgrywał filigranowy Benjamin Toniutti, a poza tym Po-

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła

FOTO: PAP/ADAM WARŻAWA

16

Trener reprezentacji Polski Andrea Anastasi rozmawia z zawodnikami podczas meczu z Francją

lacy nie mogli poradzić sobie z atakami leworęcznego Juliena Lyneela. Nadzieje na końcowy sukces wśród 10 tysięcy kibiców zgromadzonych w Ergo Arenie odżyły w trzecim secie. Po bloku Kurka na Toniuttim, który sprytnym zagraniem próbował zwieść Polaków, było 11:6 dla gospodarzy. Z kolei po zablokowanym ataku Kevina Tillie przez Wiśniewskiego biało-czerwoni wygrywali 18:12. W tym momencie szkoleniowiec gości przestał forsować swoich podstawowych graczy, bo na

parkiecie pojawili się głównie rezerwowi zawodnicy Trójkolorowych. W czwartym secie trener Laurent Tillie wrócił do podstawowego ustawienia i jego drużyna odzyskała właściwy rytm. Francuzi wyszli na prowadzenie 15:8, a później wygrywali 19:13. Pojedyncze zrywy Polaków nie były już w stanie odwrócić losów tej konfrontacji. A ich porażkę przypieczętowało firmowe zagranie w tym meczu, czyli zepsuta zagrywka – piłkę w siatkę posłał Kurek. n


Sport

17 nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Odłożona koronacja

Z ostatniej chwili: Stelmet Falubaz mistrzem Polski FOTO: PAP/EPA/ANDERS WIKLUND

n Stelmet Falubaz Zielona Góra zo-

n Brytyjczyk Tai Wof finden mógł w sobotę zapewnić sobie tytuł

indywidualnego mistrza świata na żużlu. Tymczasem turniej GP Skandynawii w Sztokholmie zakończył ze złamanym obojczykiem. To był drugi wyścig turnieju rozgrywanego na stadionie Friends Arena. Obiekt ten nie okazał się przyjazny dla Woffindena, ale też dla Tomasza Golloba. W drugim łuku pierwszego okrążenia Brytyjczyk, który jest liderem klasyfikacji generalnej, zahaczył o tylne koło motocykla Polaka, powodując jego i swój upadek. Gollob, który stracił przytomność, został odwieziony do szpitala, gdzie stwierdzono wstrząśnienie mózgu oraz przesunięcie siódmego kręgu szyjnego, co może oznaczać koniec sezonu dla byłego mistrza świata. Dodatkowo Polak stracił miejsce w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej, która ma pewny udział w Grand Prix w kolejnym sezonie. Z kolei Woffinden dokończył zawody, ale wywalczył w nich tylko siedem punktów, w każdym ze swoich startów zmagając się z potwornym bólem. “Na 99 procent mój obojczyk jest złamany. Czuję okropny ból. Ale na szczęście mam teraz dwa tygodnie przerwy” – mówił po zawodach Brytyjczyk, który już w niedzielę miał przejść operację. “Przez cały długi sezon słychać było wiele hymnów narodowych, ale na koniec grany jest ten najważniejszy. Za dwa tygodnie będzie to mój hymn” – stwierdził Woffinden, który przed decydującym starciem (5 października w Toruniu) ma 16 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Jarosławem Hampelem. Reprezentant Polski, podobnie jak przed dwoma tygodniami w słoweńskim Krsko, długo szukał optymalnych ustawień w swoich motocyklach.Awans

do półfinałów zapewnił sobie dopiero w swoim ostatnim starcie, gdy wreszcie popisał się bardzo dobrym startem i po raz pierwszy tego dnia wygrał wyścig. W półfinale, mimo że startował z teoretycznie najgorszego drugiego pola, Hampel wystartował jeszcze lepiej i już na pierwszym łuku rozstrzygnął losy tego biegu. W finale Polak musiał uznać wyższość Duńczyka Nielsa Kristiana Iversena oraz Słoweńca Mateja Zagara i stanął na najniższym stopniu podium. “Postaram się walczyć w ostatniej rundzie. To wszystko co mogę powiedzieć. Trzecie miejsce jest dobre, bo na początku nie mogłem dobrze wystartować. Nie czułem się za dobrze na tym torze i miałem problemy z motocyklem. Skończyłem trzeci i jestem zadowolony” – powiedział Hampel po zawodach. Reprezentant Polski ma jeszcze teoretyczne szanse na złoty medal, ale musi też uważać, by nie stracić srebrnego krążka, bowiem ma tylko sześć punktów więcej niż zwycięzca ze Stokholmu. Iversen w pierwszym swoim wyścigu został wykluczony za dotknięcie taśmy, ale w kolejnych sześciu wyścigach odniósł bezapelacyjne zwycięstwa. “Gdybym zdobył medal, byłoby to spełnienie marzeń. To jest coś o czym zawsze marzyłem, coś niesamowitego. Nie wiem co powiedzieć. Nie wierzę, że wszystko tak się układa. Na początku nie miałem dobrych startów i musiałem wyprzedzać na dystansie. Czym dłużej turniej trwał, to spisywałem się lepiej. Moje starty były już lepsze, prędkość także” – przyznał po zawodach Iversen.

Podium w Sztokholmie: od lewej Matej Zagar, Niels-Kristian Iversen i Jarosław Hampel

Na półfinale udział w sobotnim turnieju zakończył trzeci z reprezentantów Polski, Krzysztof Kasprzak. W turnieju głównym był on nawet skuteczniejszy od Hampela i wywalczył 10 punktów, ale w półfinale przyjechał na ostatniej pozycji i ostatecznie został sklasyfikowany na siódmym miejscu. W klasyfikacji generalnej Kasprzak, który dzięki zajęciu drugiej pozycji w turnieju Grand Prix Challenge jest pewny udziału w przy-

WYNIKI I półfinał: Jarosław Hampel (Polska), Matej Zagar (Słowenia), Darcy Ward (Australia), Andreas Jonsson (Szwecja); II półfinał: Niels Kristian Iversen (Dania), Greg Hancock (USA), Leon Madsen (Dania), Krzysztof Kasprzak (Polska); finał: Iversen, Zagar, Hampel, Hancock Końcowa kolejność: 1.Iversen 18 (t, 3, 3, 3, 3, 3, 3), 2. Zagar 15 (3, 3, 3, 2, 0, 2, 2), 3. Hampel 13 (2, 0, 2, 2, 3, 3, 1), 4. Hancock 13 (3, 3, 0, 3, 2, 2, 0), 5. Ward 15 (3, 2, 3, 3, 3, 1), 6. Jonsson 10 (2, 3, 2, 1, 2, 0), 7. Kasprzak 10 (1, 2, 3, 2, 2, 0), 8. Madsen 9 (3, 1, 1, 0, 3, 1), 9. Fredrik Lindgren (Szwecja) 8 (2, 2, 2, 1, 1), 10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 7 (w, 2, 2, 3, d), 11. Nicki Pedersen (Dania) 5 (2, t, 1, 1, 1), 12. Fredrik Engman (Szwecja) 4 (1, 1, 0, 2, 0), 13. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 3 (1, 0, 1, 0, 1), 14. Ales Dryml (Czechy) 3 (0, 1, 1, 1, 0), 15. Oliver Berntzon (Szwecja)

szłorocznym cyklu, zajmuje w klasyfikacji 12. miejsce. Turniej w Sztokholmie był pechowy nie tylko dla Woffindena i Golloba, ale też dla Słowaka Martina Vaculika, który w swoim drugim starcie upadł na prowadzeniu i doznał wstrząśnienia mózgu. Rywalizacja o tytuł indywidualnego mistrza świata zakończy się 5 października w Toruniu. TW

3 (1, 1, 0, 0, 1), 16. Kim Nilsson (Szwecja) 2 (0, 0, 0, 0, 2), 17. Martin Vaculik (Słowacja) 0 (0, u, -, -, -), 18. Tomasz Gollob (Polska) 0 (u/-, -, -, -, -) Klasyfikacja generalna po 11 turnejach: 1.Woffinden 141, 2. Hampel 125, 3. Iversen 119, 4. Emil Sajfutdinow (Rosja) 114, 5. Pedersen 113, 6. Hancock 111, 7. Zagar 107, 8. Ward 93, 9. Gollob 89, 10. Chris Holder (Australia) 82, 11. Lindgren 81, 12. Kasprzak 80, 13. Jonsson 59, 14. Vaculik 56, 15. Lindbaeck 45, 16. Madsen 23, 17. Dryml 16, 18. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 9, 19. Chris Harris (Wielka Brytania) 7, 20. Krzysztof Buczkowski (Polska) 6, 21. Michael Jepsen Jensen (Dania) 6, 22. Linus Sundstroem (Szwecja) 6, 23. Bartosz Zmarzlik (Polska) 6, 24. Aleksander Conda (Słowenia) 3, 25. Josef Franc (Czechy) 2, 26. Nicolas Covatti (Włochy) 2, 27. Kim Nilsson (Szwecja) 2, 28. Jason Bunyan (Wielka Brytania) 1

Siódme zwycięstwo Vettela

nad 30 sekund, a trzeci Raikkonenen – ponad 40. Fin ruszył dopiero z 13. puru, 13. z 19 eliminacji mistrzostw świata Formuły 1. pozycji, ale popisał się udanymi maTo siódme w sezonie zwycięstwo kie- Rosberga (Mercedes GP). Po chwi- newrami i ostatecznie stanął na najrowcy Red Bull-Renault, dzięki któ- li jednak je odzyskał, a w dotarciu niższym stopniu podium. Piątą pozycję wywalczył Brytyjremu umocnił się na prowadzeniu w do mety na pierwszym miejscu nie przeszkodził mu nawet samochód czyk Lewis Hamilton (Mercedes GP). klasyfikacji generalnej. Vettel po raz trzeci z rzędu triumfo- bezpieczeństwa, który pojawił się na Tuż za nim uplasował się Brazylijczyk Felipe Massa (Ferrari). Siódwał na wąskim ulicznym torze Marina torze na półmetku rywalizacji. Rosberg ostatecznie był czwarty. my był rodak Hamiltona Jenson ButBay Street Circui. W niedzielę odniósł Drugi Alonso stracił do Vettela po- ton (McLaren-Mercedes). również 33. zwycięstwo w karierze. Walczący o czwarty z rzędu tytuł 26letni Niemiec wyprzedził Hiszpana Fer53,159, 6. Felipe Massa (Brazylia/Fernando Alonso z Ferrari oraz Fina KiFORMUŁA 1 rari) 1.03,877, 7. Jenson Button (W. Brymiego Raikkonena z Lotus-Renault. Wyniki niedzielnego wyścigu o tania/McLaren-Mercedes) 1.23,354, 8. To, że w rozgrywanym przy sztuczGrand Prix Singapuru, 13. z 19 elimi- Sergio Perez (Meksyk/McLaren-Mernym świetle wyścigu postara się o nacji mistrzostw świata Formuły 1: 1. cedes) 1.23,820. trzecie z rzędu zwycięstwo w tym seSebastian Vettel (Niemcy/Red Bull – Re- Klasyfikacja MŚ kierowców (po 13 zonie, Vettel zasygnalizował już nault) 1:59.13,132, 2. Fernando Alonso z 19 eliminacji): 1. Sebastian Vettel wcześniej. Lider klasyfikacji gene(Hiszpania/Ferrari) strata 32,627 s, 3. (Niemcy/Red Bull – Renault) 247, 2. Ferralnej był najszybszy na dwóch z Kimi Raikkonen (Finladnia/Lotus – Re- nando Alonso (Hiszpania/Ferrari) 187, trzech treningach oraz zdobył pole nault) 43,920, 4. Nico Rosberg (Niem- 3. Lewis Hamilton (W. Brytania/Merposition (piąty raz w sezonie). cy/Mercedes GP) 51,155, 5. Lewis Ha- cedes GP) 151, 4. Kimi Raikkonen (FinNa pierwszym okrążeniu stracił milton (W. Brytania/Mercedes GP) ladnia/Lotus – Renault) 149, 5. Mark prowadzenie na rzecz rodaka Nico

FOTO: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

n Niemiec Sebastian Vettel wygrał w niedzielę wyścig o Grand Prix Singa-

Sebastian Vettel po zwycięstwie w Singapurze

stał drużynowym mistrzem Polski w jeździe na żużlu. Unibax Toruń nie przystąpił do rewanżowego spotkania finałowego i sędzia przyznał gospodarzom zwycięstwo walkowerem. Przed tygodniem w Toruniu Unibax wygrał 46:43. Przed godz. 18:00 menedżer zespołu gości Sławomir Kryjom wydał oświadczenie, w którym poinformował sędziego oraz zielonogórzan, że toruńska drużyna nie wystąpi w niedzielnym meczu. Powodem miała być odmowa przełożenia spotkania. Dzień wcześniej w turnieju GP w Sztokholmie groźnej kontuzji doznał Tomasz Gollob i Unibax przyjechał na spotkanie rewanżowe osłabiony jego brakiem. Kilkanaście minut po oświadczeniu Kryjoma wszyscy zawodnicy Unibaksu opuścili stadion w Zielonej Górze i udali się w drogę powrotną do Torunia. O godz. 18.45 sędzia wydał decyzję o walkowerze. Żużlowcy Unii Tarnów zdobyli brązowe medale. W rewanżowym meczu o trzecie miejsce przegrali w Częstochowie z miejscowym Dospelem Włókniarzem 42:48, ale tydzień temu wygrali u siebie 49:41. Natomiast żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże awansowali do ekstraligi. W decydującym spotkaniu rundy finałowej 1. ligi gdańszczanie pokonali na własnym torze GKM Grudziądz 59:31 i po roku przerwy wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej. Więcej w jutrzejszym wydaniu. n

O pechu może mówić kolega z teamu Vettela Mark Webber. Problemy z silnikiem na ostatnim okrążeniu sprawiły, że Australijczyk musiał przed wcze śnie za koń czyć rywalizację i został sklasyfikowany na 15. miejscu. W klasyfikacji generalnej przewaga lidera (247 pkt) nad drugim Alonso wzrosła do 60 pkt. Trzeci jest Hamilton – 151 pkt. n Webber (Australia/Red Bull-Renault) 130, 6. Nico Rosberg (Niemcy/Mercedes GP) 116, 7. Felipe Massa (Brazylia/Ferrari) 87, 8. Romain Grosjean (Francja/Lotus-Renault) 57. Klasyfikacja MŚ konstruktorów (po 13 z 19 eliminacji): 1. Red Bull-Renault 377 pkt, 2. Ferrari 274, 3. Mercedes GP 267, 4. Lotus-Renault 206, 5. McLaren-Mercedes 76, 6. Force India Mercedes 62, 7. Toro Rosso-Ferrari 31, 8. Sauber-Ferrari 19, 9. Williams-Renault 1


18

Sport

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

Legia górą, święta wojna na remis n W meczu na szczycie, godnym klasyków sprzed 40 lat, Legia

Warszawa pokonała Górnik Zabrze 2:1. Remisem 1:1 zakończyła się 186. piłkarska “Święta Wojna” między Cracovią a Wisłą, która pozostaje w tym sezonie ekstraklasy niepokonana. Koronę Kielce 2:0. Kielczanie z dorobkiem czterech punktów pozostają “czerwoną latarnią”. Trzy punkty więcej ma Ruch Chorzów, który w drugiej niedzielnej potyczce zremisował 1:1 ze Śląskiem Wrocław. A od poniedziałku – 9. kolejka. Kalendarz rozgrywek został tak ułożony, że do 7 października kibice codziennie będą mogli emocjonować się co najmniej jednym meczem.

Piast Gliwice Widzew Łódź

3 (2) 0 (0)

Bramki: 1:0 Csaba Horvath (19-głową), 2:0 Ruben

Jurado (25), 3:0 Csaba Horvath (58-głową). Żółte kartki – Piast Gliwice: Jan Polak. Widzew Łódź: Jonathan de Amo Perez, Povilas Leimonas. Czerwona kartka – Widzew Łódź: Maciej Mielcarz (53-faul). Sędzia: Jarosław Rynkiewicz (Zielona Góra). Widzów 5 488. Piast Gliwice: Dariusz Trela – Damian Zbozień, Csaba Horvath, Jan Polak, Adrian Klepczyński – Matej Izvolt (83. Bartosz Szeliga), Mateusz Matras, Carles Martinez Embuena, Tomasz Podgórski (89. Patrick Dytko) – Ruben Jurado, Kamil Wilczek (76. Rabiola). Widzew Łódź: Maciej Mielcarz – Patryk Stępiński, Kevin Lafrance, Jonathan de Amo Perez (46. Krystian Nowak), Lewon Hajrapetjan – Aleksejs Visniakovs, Povilas Leimonas, Veljko Batrovic (56. Maciej Krakowiak), Princewill Okachi, Marcin Kaczmarek (30. Alex Bruno) – Eduards Visniakovs.

FOT PAP/BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Smaku porażki nie zna również wciąż Lechia Gdańsk, która w ósmej kolejce zremisowała z Zawiszą Bydgoszcz także 1:1. Ze 186 spotkań derbowych 60 wygrała Cracovia, 83 – Wisła, a rezultat nierozstrzygnięty padł po raz 43. Bilans bramek: 300-233 na korzyść “Białej Gwiazdy”. Szkoleniowiec Wisły Franciszek Smuda uznał wynik za sprawiedliwy i żałował, że jego zespół nie strzelił więcej bramek przed przerwą. Humor może mu nieco psuć fakt, że z powodu żółtych kartek we wtorkowym meczu z Lechią nie zagrają Bośniak Gordan Bunoza oraz Macedończyk Ostoja Stjepanovic. A zespół z Gdańska przyjedzie pod Wawel na “mecz przyjaźni”, z uwagi na sympatię, jaką darzą się kibice obu drużyn, także w glorii ekipy niepokonanej w tym sezonie. Piłkarze trenera Michała Probierza mogli w sobotę nawet zostać liderem, ale na własnym stadionie zremisowali z Zawiszą 1:1. Dobra gra Lechii ściągnęła na trybuny PGE Areny prawie 18 tys. kibiców. W 24. minucie uradował ich Piotr Grzelczak, który dał gospodarzom prowadzenie. 10 minut później wyrównał Brazylijczyk Luis Carlos, uzyskując pierwszą bramkę w polskiej lidze. Lechia, jak i Wisła, mają po 14 pkt, podobnie jak Jagiellonia. Ekipa z Białegostoku już w czwartek rozpoczęła ósmą serię spotkań, wygrywając w Bielsku-Białej z Podbeskidziem 1:0. Lepiej od tego tercetu spisują się w ekstraklasie na razie tylko broniąca tytułu Legia Warszawa oraz Górnik Zabrze, który do niedzieli był trzecim zespołem bez porażki. Te jedenastki zmierzyły się w niedzielę w stolicy w pojedynku na szczycie tabeli. Pojedynek tych drużyn, który może przejść do historii jako klasyk, zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1. Nadal poniżej oczekiwań spisuje się Lech Poznań. W piątek do przerwy prowadził z Pogonią Szczecin 1:0 po gole Kolumbijczyka Manuela Arboledy. Jednak w drugiej połowie goście wykorzystali dwa błędy defensywy “Kolejorza” i Adam Frączczak oraz Marcin Robak odwrócili losy spotkania. To druga z rzędu porażka Lecha, a pierwsza w tych rozgrywkach na Bułgarskiej. Z dziewięcioma punktami zajmuje dziewiątą lokatę w tabeli. Natomiast “Portowcy” pod wodzą Dariusz Wdowczyka mają już 13 pkt i mocno usadowili się w górnej połówce ligowej stawki. Trzy gole oglądali też kibice w Gliwicach, a Piast powetował sobie ubiegłotygodniową porażkę w Krakowie z Wisłą 0:3. Z takim samym bagażem goli odprawił łódzki Widzew. W meczu dwóch zespołów zamykających przed tą kolejką tabelę KGHM Zagłębie Lubin pokonało

Zawodnik Legii Warszawa Jakub Kosecki (z prawej) walczy o piłkę z Krzysztofem Mączyńskim z Górnika Zabrze

ka schodząc do szatni mogli czuć się nawet szczęśliwi, że po przerwie będą musieli odrabiać tylko jednobramPiątkowy mecz sąsiadów z tabeli kową stratę. zakończył się zwycięstwem gospoPortowcom na doprowadzenie do darzy. Gliwiczanie mieli szansę, by remisu wystarczyło siedem minut odreagować ostatnią porażkę 0:3 z drugiej odsłony. Po strzale Macieja Dąbrowskiego, Krzysztof KotorowWisłą Kraków. Wywalczyli komplet punktów, na co czekali pięć kolejek. ski niepewnie interweniował, a nadW wyjściowym składzie gospodaPółtora miesiąca po “litewskim” biegający Adam Frączczak z bliska rzy znalazło się sześciu Polaków, w blamażu, kibice w Poznaniu znów dopełnił formalności. Piłkarze Pogoni szybko zorientoekipie gospodarzy – dwa razy mniej. przeżyli spore rozczarowanie. Lech Pewnie losy meczu potoczyłyby się przez większość spotkania nie miał wali się, że defensywa Lecha w tym inaczej, gdyby w 7. minucie Eduards pomysłu na grę, a goście praktycz- sezonie nie stanowi monolitu, a tak Visniakovs mając przed sobą tylko nie z trzech sytuacji wykorzystali doświadczeni zawodnicy jak Arbobramkarza Piasta nie trafił prosto w dwie i wywieźli komplet punktów. leda popełniają szkolne błędy. Złe niego. Potem coraz częściej gra to- Dla Pogoni to trzecie wyjazdowe wybicie piłki przez Kolumbijczyka czyła się w okolicach pola karnego zwycięstwo w obecnym sezonie. wykorzystał Marcin Robak i Kotołodzian. Przewaga Piasta przyniosła Przez pierwsze pół godziny na sta- rowski w ciągu zaledwie pięciu mimu przed przerwą dwa gole. dionie przy ul. Bułgarskiej nie dzia- nut po raz drugi musiał wyciągać piłNajpierw centrę Tomasza Podgór- ło się zbyt wiele interesującego. Le- kę z siatki. skiego z rzutu wolnego “główką” za- chici rozpoczęli spotkanie z dwójką Mimo że do końca spotkania pokończył Csaba Horvath, potem pła- napastników (Łukasz Teodorczyk i zostało ponad pół godziny, gospodaskim strzałem nie dał szans łódzkie- Bartosz Ślusarski), ale nie przekła- rze nie uczynili praktycznie nic, żemu bramkarzowi Ruben Jurado. dało się to na ilość okazji bramko- by zmienić losy pojedynku. Nic dziwKibice gości niezrażeni wynikiem wych. Poza tym snajperzy Kolejorza nego, że schodzących do szatni dopingowali nie żałując gardeł ani rąk. przez długi czas byli niewidoczni. zawodników Lecha żegnały głośne Ale kwadrans drugiej połowy przyKolegów z ataku musiał wyręczyć gwizdy. Na przeciwległej stronie boniósł im dalsze zmartwienia. Maciej stoper Manuel Arboleda. Po dośrod- iska piłkarze Pogoni wraz ze swoją Mielcarz sfaulował za polem karnym kowaniu z rzutu rożnego Kolumbij- liczną grupa kibiców świętowali Kamila Wilczka i zobaczył czerwo- czyk na raty i trochę szczęśliwie wpa- trzecią wygraną w tym sezonie. ną kartkę. Miejsce w bramce zajął Ma- kował piłkę do siatki. ciej Krakowiak i zaraz skapitulował. Do momentu utraty gola, szczeciKGHM Zagłębie Lubin 2 (1) Po rzucie rożnym Podgórskiego znów nianie byli w miarę równorzędnym Korona Kielce 0 (0) głowę “dołożył” Horvath. rywalem gospodarzy. W 18. minuW tej sytuacji trudno było ocze- cie najlepszej sytuacji dla Pogoni w Bramki: 1:0 Arkadiusz Piech (45+3), 2:0 Dorde Cotra (83). Żółte kartki – KGHM Zagłębie Lubin: kiwać jakiegoś zrywu osłabionego pierwszej połowie nie wykorzystał Arkadiusz Piech, Aleksander Kwiek. Korona Kielce: Widzewa. Gliwiczanie kontrolowa- Herve Tchami, który przy biernej poZbigniew Małkowski, Piotr Malarczyk, Tomasz Lisowski. Czerwona kartka za drugą żółtą – Korona li grę i mogli się cieszyć z sukcesu. stawie defensywy Kolejorza uderzył Kielce: Piotr Malarczyk (90+2). Sędzia: Krzysztof głową minimalnie obok słupka. Jakubik (Siedlce). Widzów 5 237. Jeszcze przed przerwą Lech mógł KGHM Zagłębie Lubin: Michał Gliwa – Paweł Lech Poznań 1 (1) Widanow, Adam Banaś, Lubomir Guldan, Paweł podwyższyć rezultat. Zdobyty gol doOleksy (69. Bartosz Rymaniak) – Łukasz Piątek, Jiri Pogoń Szczecin 2 (0) dał poznaniakom skrzydeł; na bramBilek, Robert Jeż (81. Miłosz Przybecki), Aleksander Kwiek (86. Deniss Rakels), Dorde Cotra – ArkaBramki: 1:0 Manuel Arboleda (31), 1:1 Adam kę Radosława Janukiewicza sunął diusz Piech. Frączczak (53), 1:2 Marcin Robak (58). Żółte kartatak za ata kiem, lecz w do god nych Korona Kielce: Zbigniew Małkowski – Paweł Golańki – Lech Poznań: Łukasz Trałka, Łukasz Teodorski, Piotr Malarczyk, Pavol Stano, Tomasz Lisowski czyk, Bartosz Ślusarski. Pogoń Szczecin: Wojciech sytuacjach Mateusz Możdżeń i Day– Jacek Kiełb, Artur Lenartowski, Michał Janota Golla, Adam Frączczak, Przemysław Pietruszka, lon Cla sen nie po tra fi li opa no wać pił (88. Przemysław Trytko), Paweł Sobolewski (76. Takuya Murayama. Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Michał Przybyła), Serhij Pyłypczuk – Daniel GołęWidzów 17 063. ki. Podopieczni Dariusza WdowczyLech Poznań: Krzysztof Kotorowski – Tomasz Kędziora (16. Mateusz Możdżeń), Hubert Wołąkiewicz, Manuel Arboleda, Luis Henriquez – Gergo Lovrencsics, Łukasz Trałka, Karol Linetty, Daylon Claasen – Łukasz Teodorczyk (73. Szymon Drewniak), Bartosz Ślusarski. Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz – Adam Frączczak, Wojciech Golla, Maciej Dąbrowski, Mateusz Lewandowski (76. Przemysław Pietruszka) – Takuya Murayama, Bartosz Ława, Takafumi Akahoshi, Maksymilian Rogalski (90. Abdoul Ouedraogo), Herve Tchami (78. Jakub Bąk) – Marcin Robak.

biewski (58. Bartosz Kwiecień).

W Lubinie spotkały się zespoły, które po siedmiu kolejkach zajmowały dwa ostatnie miejsca w tabeli. W obu ekipach zdążono już też zmienić trenerów. W Zagłębiu postawiono na młodego Adama Buczka, a w Koronie na Hiszpana Juana Jose Rojo Martina “Pachetę”. Mecz miał dać odpowiedź, kto dokonał lepszej roszady. Początek był obiecujący i dostarczył emocji. W drugiej minucie Korona zaatakowała i wywalczyła rzut rożny. Chwilę później po kontrataku groźnie strzelił Arkadiusz Piech, ale Zbigniew Małkowski nie dał się zaskoczyć. Później było już jednak tylko gorzej. Zagłębie częściej posiadało piłkę, ale zmuszone do ataku pozycyjnego nie mogło sforsować obrony gości. Korona zaś próbowała grać długimi podaniami do wysuniętego Daniela Gołębiewskiego, co niemal w każdym przypadku kończyło się stratą piłki. Kibice oglądali nudne widowisko, w którym niewiele się działo pod bramkami. Kiedy wydawało się, że do przerwy gole nie padną, lubinianie przeprowadzili jedną z nielicznych składnych akcji. Po prostopadłym podaniu najlepszy na boisku Piech uciekł obrońcom i strzałem w długi róg nie dał szans Małkowskiemu. Był to pierwszy gol Zagłębia w tym sezonie na własnym stadionie. Po zmianie stron role się odwróciły – Zagłębie się cofnęło i szukało szans w kontratakach, a Korona prowadziła grę. Tempo meczu wzrosło i na boisku w końcu zaczęło się coś dziać. Momentami gospodarze niemal całym zespołem bronili się we własnym polu karnym i z dużym poświęceniem. Po jednym ze strzałów gości Adam Banaś rzucił się desperacko, aby zablokować lecącą piłkę i później potrzebował pomocy lekarzy. Korona najbliższa zdobycia gola była w 64. minucie. Po uderzeniu


Sport Ukraińca Serhija Pyłypczuka piłka zmierzała do siatki, ale tuż przed linią bramkową wybił ją Słowak Lubomir Guldan. Doskonałą okazję miał jeszcze debiutujący w ekstraklasie 19latek Michał Przybyła, ale z kilku metrów nie trafił do pustej bramki. Działo się to jednak w 89. minucie, kiedy Zagłębie prowadziło już 2:0. W sześć minut wcześniej Małkowskiego pokonał Dorde Cotra. Po dośrodkowaniu z prawej strony obrońcy Korony wybili piłkę przed pole karne, gdzie dopadł do niej Serb, uderzył na bramkę, a piłka odbiła się jeszcze od jednego z zawodników gości i wpadła do siatki.

Cracovia Kraków Wisła Kraków

1 (0) 1 (1)

Bramki: 0:1 Michał Chrapek (31), 1:1 Dawid Nowak (74). Żółte kartki – Cracovia Kraków: Mateusz Żytko. Wisła Kraków: Michał Chrapek, Gordan Bunoza, Ostoja Stjepanovic. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 14 125. Cracovia Kraków: Krzysztof Pilarz - Marcin Kuś, Mateusz Żytko, Milos Kosanovic, Adam Marciniak – Sebastian Steblecki (58. Saidi Ntibazonkiza), Krzysztof Danielewicz (74. Vladimir Boljevic), Damian Dąbrowski, Łukasz Zejdler (58. Marcin Budziński), Bartłomiej Dudzic – Dawid Nowak. Wisła Kraków: Michał Miśkiewicz – Łukasz Burliga, Arkadiusz Głowacki, Marko Jovanovic (66. Michał Nalepa), Gordan Bunoza – Rafał Boguski, Michał Chrapek (83. Emmanuel Sarki), Łukasz Garguła, Ostoja Stjepanovic, Patryk Małecki (73. Wilde-Donald Guerrier) – Paweł Brożek.

nowy dziennik Monday, September 23, 2013

Wiślacy objęli prowadzenie w 31. min. Wtedy to zbyt krótko wybił piłkę obrońca Cracovii Mateusz Żytko, trafiła ona do Ostoi Stjepanovica, który odegrał do Pawła Brożka. Ten zauważył dobrze ustawionego Michała Chrapka, który strzałem z bliska pokonał Krzysztofa Pilarza. O ile pierwsza połowa stała pod znakiem dominacji “Białej Gwiazdy”, to w drugich 45 minutach przewagę miała Cracovia. W 56. min bardzo groźnie uderzył Damian Dąbrowski, ale Michał Miśkiewicz zdołał odbić piłkę. Z kolei w 63. min groźnie główkował Dawid Nowak, ale minimalnie niecelnie. W 74. min Nowak znalazł się w sytuacji sam na sam z golkiperem Wisły i zdobył wyrównującą bramkę. W doliczonym czasie gry bliski zdobycia drugiego gola dla Cracovii był Saidi Ntibazonkiza, ale w ostatniej chwili Gordan Bunoza udanie interweniował.

Lechia Gdańsk Zawisza Bydgoszcz

1 (1) 1 (1)

Bramki: 1:0 Piotr Grzelczak (24), 1:1 Luis Carlos (34). Żółta kartka – Lechia Gdańsk: Adam Pazio. Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 17 754. Lechia Gdańsk: Sebastian Małkowski Deleu, Jarosław Bieniuk, Sebastian Madera, Adam Pazio – Przemysław Frankowski, Maciej Kostrzewa, Marcin Pietrowski (68. Wojciech Zyska), Daisuke Matsui (53. Piotr Wiśniewski), Piotr Grzelczak – Paweł Buzała (85. Christopher Oualembo).

-

Zawisza Bydgoszcz: Wojciech Kaczmarek – Igor Lewczuk (50. Hermes), Łukasz Skrzyński, Andre Pereira, Sebastian Ziajka – Luis Carlos (79. Vahan Gevorgyan), Kamil Drygas, Herold Goulon (83. Sebastian Dudek), Michał Masłowski, Jakub Wójcicki – Bernardo Vasconcelos.

FOTO: PAP/STANISŁAW ROZPĘDZIK

186. piłkarskie derby Krakowa zakończyły się remisem. Wisła Kraków pozostaje drużyną, która nie doznała porażki w obecnych rozgrywkach ligowych, chociaż w końcówce spotkania Cracovia bliska była zdobycia gola na wagę trzech punktów.

19

Zawodnik Cracovii Adam Marciniak (z lewej) walczy o piłkę z Łukaszem Gargułą z Wisły podczas meczu ekstraklasy

Tak grała 1. liga

Wszyscy zawodnicy oraz trzej członkowie sztabu na własną prośbę opuścili szpital i razem z całą drużyną udali się autokarem do domu.

W 9. kolejce rozegrano tylko 8 meczów. Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej przychylił się do prośby ArWyniki meczów 9. kolejki: ki i odwołał zaplanowany na sobotę pierwszoligowy mecz gdyńskie- Miedź Legnica – Energetyk Rybnik 1:1 (0:1) go klubu w Łęcznej z Górnikiem. Bramki: 0:1 Mariusz Muszalik (19), 1:1 Wojciech Łobodziński (88). Żółte kartki – Miedź Legnica: Daniel Tanżyna. Nowy termin tego spotkania zosta- Ener getyk ROW Rybnik: Rafał Kurzawa, Mariusz Muszalik. nie ustalony później. Sędzia: Michał Zając (Sosnowiec). Widzów 2 800. W środę zawodnicy Arki rozegrali zaległy ligowy mecz w Katowicach Sandecja Nowy Sącz z GKS i po nim przenieśli się do Kra- Puszcza Niepołomice 2:2 (1:2) ki: 1:0 Adam Mójta (21-karny), 1:1 Łukasz Nowak (32), kowa. W nocy z czwartku na piątek Bram 1:2 Paweł Strózik (38), 2:2 Arkadiusz Czarnecki (90+1). zaczęli uskarżać się na zdrowotne do- Żółte kartki – Sandecja Nowy Sącz: Peter Petran, Łukasz czyk, Adam Mójta. Puszcza Niepołomice: Arkadiusz legliwości. W piątek nad ranem do Grzesz Lewiński, Mateusz Cholewiak. Czerwona kartka – Sandeszpitala trafiło siedmiu piłkarzy oraz cja Nowy Sącz: Maciej Bębenek (90+2-niesportowe zachowanie). Puszcza Niepołomice: Marcin Zontek (61-faul). Sętrzy osoby ze sztabu szkoleniowego. dzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 1 000.

Gdańszczanie, którzy nie ponieśli jeszcze w tym sezonie porażki, zanotowali trzeci remis z rzędu. Biało-zieloni są również jedyną drużyną, która strzelała gole we wszystkich do tych czas ro ze gra nych spotkaniach. Mecz stał na przeciętnym poziomie, a remis nie krzywdzi żadnej z drużyn. Sporo było chaosu, gra toczyła się głównie w środku pola, a zawodnicy obu zespołów nie stworzyli sobie za wiele okazji do zdobycia bramki. W 23. minucie gospodarze domagali się rzutu karnego za zagranie ręką Andrei Pereiry, jednak arbiter Tomasz Musiał pozostał nieczuły na gwałtowne protesty lechistów. Za chwilę gdańszczanie zapomnieli jednak o tej kontrowersyjnej sytuacji, a ich złość zamieniła się w wielką radość. Najpierw świetnym prostopadłym podaniem do Deleu popisał się Przemysław Frankowski, brazylijski boczny obrońca dośrodkował z prawej strony, a zamykający akcję Piotr Grzelczak zdołał skierować piłkę do bramki rywali. Był to jednocześnie pierwszy strzał oddany przez piłkarzy obu drużyn w tym spotkaniu. Z prowadzenia biało-zieloni cieszyli się zaledwie 10 minut. Gospodarze stracili gola w najmniej spodziewanym momencie, bo do tej pory byd gosz cza nie nie zdo ła li wypracować sobie dogodnej sytuacji. W doprowadzeniu do remisu ewidentnie pomogli im jednak piłkarze Lechii. W 34. minucie Sebastian Madera tak niefortunnie wybił piłkę, że ta po odbiciu się od Michała Masłowskiego trafiła pod nogi Luisa Carlosa, który po raz pierwszy rozpoczął mecz Zawiszy w podstawowym składzie. Brazylijski pomocnik wbiegł pomiędzy dwóch obrońców rywali, a po minięciu Sebastiana Małkowskiego pozostało mu skierowanie piłki do pustej bramki. Po przerwie najbliższy szczęścia był napastnik Lechii Paweł Buzała, który odważnie przedarł się w 55. minucie, ale jego uderzenie obronił Wojciech Kaczmarek. Z kolei w doliczonym czasie gry Piotr Wiśniewski po odebraniu przy linii końcowej piłki Pereirze zagrał do Grzelczaka, ale zdobywca bramki dla Lechii tym razem niepotrzebnie zwlekał ze strzałem i defensorzy gości zażegnali niebezpieczeństwo.

Flota Świnoujście – Chojniczanka Chojnice 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Bartosz Śpiączka (40 65)). Żółte kartki – Flota Świnoujście: Mateusz Wrzesień, Mateusz Szałek, Piotr Kieruzel, Szymon Gąsiński. Chojniczanka Chojnice: Paweł Iwanicki, Jakub Mrozik, Marcin Orłowski. Czerwona kartka – Flota Świnoujście: Radosław Jasiński (89-faul). Sędzia: Marek Karkut (Warszawa). Widzów 1 400.

Okocimski Brzesko – Kolejarz Stróże 1:3 (1:1) Bramki: 1:0 Wojciech Wojcieszyński (27), 1:1 Marcin Stefanik (29), 1:2 Wojciech Trochim (68), 1:3 Karol Szymański (90+3). Żółte kartki – Kolejarz Stróże: Michał Bajdur, Janusz Wolański. Sędzia: Sebastian Jarzębak (Katowice). Widzów 500.

GKS Tychy – Termalica -B Nieciecza 0:3 (0:1)

Ruch Chorzów Śląsk Wrocław

1 (0) 1 (0)

ka potrafił wyzwolić w swoich zawodnikach agresję, którą imponowali od początku meczu. Legia podjęBramki: 0:1 Tomasz Hołota (59), 1:1 Grzegorz Kuła walkę, stąd mecz był twardy, a emoświk (62-głową). Żółte kartki – Ruch Chorzów: Grzegorz Kuświk. Śląsk Wrocław: Dalibor Stevanocje aż w nim buzowały. vic, Mariusz Pawelec. Sędzia: Paweł Raczkowski Prowadzenie dla zabrzan zdobył (Warszawa). Widzów 4 900. w 24. min Łukasz Madej, który techRuch Chorzów: Michał Buchalik – Michał Helik (88. Jakub Smektała), Marcin Malinowski, Piotr Stanicznym strzałem posłał piłkę do warczyk, Daniel Dziwniel – Kamil Włodyka (85. Mabramki. Zasługę przy golu miał Preteusz Kwiatkowski), Łukasz Surma, Filip Starzyński, Bartłomiej Babiarz, Łukasz Janoszka – Maciej Janjuce Nakoulma, który chwię wczekowski (46. Grzegorz Kuświk). śniej swoją akcją wywołał popłoch Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz – Krzysztof Ostrowski, Mariusz Pawelec, Adam Kokoszka, Dudu i chaos w obronie Legii. Paraiba – Tomasz Hołota (90+1. Jakub Więzik), DaGospodarze wyrównali już niespełlibor Stevanovic, Sebastian Mila, Przemysław Kaźmierczak, Sebino Plaku (71. Sylwester Patejuk) – na dziesięć minut później. W konMarco Paixao. trowersyjnych okolicznościach, bo Goście rozpoczęli mecz imponu- rozpędzony Henrik Ojamaa “zanurjąco – po silnym uderzeniu Przemy- kował” w pole karne i trudno było sława Kaźmierczaka zadrgała się po- się doszukiwać faulu Krzysztofa Mąprzeczka chorzowskiej bramki. Być czyńskiego na legioniście. Arbiter może podziałało to trzeźwiąco na go- wskazał jednak na rzut karny, Ivica spodarzy, bo w przeciągu pięciu mi- Vrdoljak pewnie go wykorzystał. Zdumiewająca była dysproporcja nut mogli zdobyć dwa gole po sytuacjach sam na sam z wrocławskim między postawą Górnika w pierwbramkarzem. Tyle, że najpierw spu- szej i drugiej połowie meczu, w któdłował Łukasz Janoszka, potem po- rej Górnicy tylko się bronili, momenjedynek z Rafałem Gikiewiczem tami rozpaczliwie, i nie stworzyli już ani jednej sytuacji bramkowej. Leprzegrał Maciej Jankowski. Wrocławianie powinni prowadzić gia zdominowała grę. Gospodarze po kilkudziesięciu sekundach drugiej wygrywali indywidualne pojedynki, połowy, gdyby Plaku z bliska trafił atakowali z rozmachem i w końcu do bramki zamiast w boczną siatkę. dopięli swego. W 85. min po rzucie Po chwili bohaterem akcji po drugiej rożnym Vrdoljak trafił w poprzeczstronie boiska mógł być Grzegorz Ku- kę, a nadbiegający Tomasz Jodłowiec świk. Miał przed sobą tylko bramka- dobił piłkę do bramki. rza Śląska i... podał mu piłkę do rąk. Wreszcie padł pierwszy gol, cho- TABELA PO 8 KOLEJKACH ciaż ustalenie strzelca nie było ła- 1.Legia Warszawa 8 21-8 18 twe. Po uderzeniu Paixao piłka od- 2.Górnik Zabrze 8 13-8 15 biła się od Tomasza Hołoty i wpa- 3.Jagiellonia Białystok 8 15-9 14 dła do cho rzow skiej bram ki. 4.Wisła Kraków 8 10-4 14 Odpowiedź “Niebieskich” była bły- 5.Lechia Gdańsk 8 12-7 14 skawiczna. Zrehabilitował się Ku- 6.Pogoń Szczecin 8 11-10 13 świk i wyrównał. 7.Śląsk Wrocław 8 11-8 11 To trafienie zapoczątkowało naj- 8 .Piast Gliwice 8 11-12 11 ciekawszy okres meczu, bo oba ze- 9.Lech Poznań 8 8-10 9 społy dążyły do zdobycia zwycięskiej 10.KGHM Zagłębie L. 8 6-7 8 bramki i oba miały ku temu sporo 11.Cracovia Kraków 8 8-12 8 okazji. Zabrakło spokojnego wykoń- 12.Widzew Łódź 8 8-18 8 czenia akcji, stąd podział punktów. 13.Zawisza Bydgoszcz 8 10-11 7

Legia Warszawa Górnik Zabrze

2 (1) 1 (1)

Bramki: 0:1 Łukasz Madej (24), 1:1 Ivica Vrdoljak

(34-karny), 2:1 Tomasz Jodłowiec (86). Żółte kartki – Legia Warszawa: Miroslav Radovic, Ivica Vrdoljak. Górnik Zabrze: Radosław Sobolewski, Prejuce Nakoulma, Mariusz Przybylski, Rafał Kosznik. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 1 800.

Górnik Zabrze nie dał rady zdobyć choćby punktu w Warszawie. Po świetnej pierwszej połowie w drugiej zabrzanie dali się zdominować gospodarzom i przegrali 1:2. To pierwsza porażka Górnika w sezonie. Górnik wyszedł na boisko bardzo zmobilizowany. Trener Adam NawałBramki: 1:0 Tomasz Wróbel (42), 1:1 Dariusz Zjawiński (71-głową), 2:1 Krzysztof Wołkowicz (75), 3:1 Tomasz Wróbel (86). Żółte kartki – GKS Katowice: Rafał Pietrzak. Dolcan Ząbki: Rafał Grzelak, Damian Świerblewski. Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 3 000.

Stomil Olsztyn – GKS Bełchatów 2:3 (1:0) Bramki: 1:0 Janusz Bucholc (37), 1:1 Paweł Baranowski (60), 1:2 Michał Mak (66), 2:2 Tomasz Bzdęga (75), 2:3 Michał Mak (76). Żółte kartki – Stomil Olsztyn: Paweł Głowacki, Grzegorz Lech. GKS Bełchatów: Maciej Wilusz, Grzegorz Baran, Mateusz Mak. Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin). Widzów 1 500.

Wisła Płock – Olimpia Grudziądz 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Rafał Kujawa (36), 0:2 Jakub Kiełb (59), 0:3 Łukasz Pielorz (88). Żółte kartki – GKS Tychy: Patrik Carnota, Paweł Lisowski. Termalica Bruk-Bet Nieciecza: Jakub Czerwiński. Sędzia: Marcin Szrek (Kielce). Widzów 150.

Bramki: 0:1 Adam Cieśliński (21). Żółte kartki – Wisła Płock: Janusz Dziedzic. Olimpia Grudziądz: Michal Piter Bucko, Marcin Staniek, Piotr Ruszkul. Czerwona kartka za drugą żółtą - Wisła Płock: Janusz Dziedzic (58). Sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn). Widzów 1 500.

GKS Katowice – Dolcan Ząbki 3:1 (1:0)

Górnik Łęczna – Arka Gdynia, przełożony

14.Podbeskidzie B.-Biała 15.Ruch Chorzów 16.Korona Kielce

8 8 8

7-12 8-16 8-15

7 7 4

Mecz rozegrany w czwartek:

Podbeskidzie B-B Jagiellonia Białystok

0 (0) 1 (1)

Bramki: 0:1 Dawid Plizga (44). Żółte kartki – Pod-

beskidzie Bielsko-Biała: Anton Sloboda, Dariusz Pietrasiak, Rudolf Urban, Marek Sokołowski.Jagiellonia Białystok: Ugochukwu Ukah, Jonatan Straus. Czerwona kartka za drugą żółtą – Jagiellonia Białystok: Ugochukwu Ukah (79). Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź). Widzów 2 833.

Opis spotkania zamieściliśmy w weekendowym wydaniu. n

TABELA PO 9 KOLEJKACH 1.GKS Bełchatów 2.Dolcan Ząbki 3.Olimpia Grudziądz 4.Kolejarz Stróże 5.GKS Katowice 6.Termalica Bruk-Bet N. 7.Górnik Łęczna 8.Flota Świnoujście 9.Chojniczanka Chojnice 10.Wisła Płock 11.Arka Gdynia 12.Okocimski Brzesko 13.Sandecja N. Sącz 14.Energetyk ROW R. 15.Stomil Olsztyn 16.Puszcza Niepołomice 17.GKS Tychy 18.Miedź Legnica

9 9 9 9 9 9 8 9 9 9 8 9 9 9 9 9 9 9

16-6 20-11 12-12 12-7 11-12 14-9 12-8 9-10 9-8 11-12 11-6 10-11 6-14 12-14 7-11 8-12 7-20 6-10

20 17 17 16 16 15 14 14 12 12 11 10 9 7 7 6 6 5


20

Sport

nowy dziennik Poniedziałek 23 września 2013

13. raz Agnieszki n Agnieszka Radwańska odnio-

W finale w stolicy Korei Pd. najwyżej rozstawiona tenisistka pokonała Rosjankę Anastazję Pawliuczenkową (nr 3.) 6:7 (6-8), 6:3, 6:4. Czwarta obecnie tenisistka świata po raz 18. w karierze, a czwarty w tym sezonie, wystąpiła w finale. W styczniu triumfowała w imprezach WTA Tour w Auckland i Sydney, a w lipcu poniosła porażkę w decydującym meczu w Stanford ze Słowaczką Dominiką Cibulkovą 6:3, 4:6, 4:6. W pierwszym secie niedzielnego finału obie rywalki po dwa razy przegrywały swoje gemy serwisowe. Doszło więc do zaciętego tie-breaka, a którym – po godzinie i 12 minutach gry – nieznacznie lepsza okazała się Pawliuczenkowa, aktualnie 32. w rankingu WTA Tour. Już na otwarcie drugiej partii Radwańska dwukrotnie przełamała serwis rywalki i objęła dzięki temu prowadzenie 3:0. Rosjanka zdołała co prawda połowicznie odrobić stratę i wyszła na 2:3, ale przy stanie 3:5 znów straciła podanie, przy drugim setbolu, po godzinie i 59 minutach wyrównanej walki. Decydujący set był nie mniej zacięty, a do stanu 5:4 dla krakowianki obie zawodniczki utrzymywały swoje gemy, choć w tym czasie Polka musiała bronić cztery “break pointy”. Sama zaś nie miała ani jednej takiej okazji. Jednak w 12. gemie zwiększyła presję i wykorzystała drugiego meczbola przy podaniu Pawliuczenkowej, po dwóch godzinach i 45 minutach gry. Dzięki temu zapewniła sobie 280 punktów do rankingu i czek na sumę 112 467 dolarów. Pokonana otrzymała odpowiednio 200 pkt oraz 56 233 dol. W niedzielę obie miały po pięć asów, ale 22-letnia Rosjanka odnotowała aż dziesięć podwójnych błędów serwisowych, w tym zdarzały jej się po dwa w decydujących gemach. Radwańskiej przydarzył się tylko jeden w meczu, w którym wykorzystała sześć z 22 “break pointów”, a obroniła dziewięć z 12. Jej przewaga w wygranych punktach wyniosła 118-108. Wcześniej zawodniczki te grały ze sobą trzykrotnie. Polka okazała się lepsza w 2008 roku na trawie w Wimbledonie 6:3, 6:2, a także przed miesiącem w innym wielkoszlemowym turnieju US Open na twardej nawierzchni 6:4, 7:6 (7-1). Poniosła porażkę w 2009 roku na “betonowych” kortach w Indian Wells 6:7 (8-10), 4:6. Radwańska po raz pierwszy wystąpiła w południowokoreańskiej stolicy, gdzie w 2004 roku w finale Marta Domachowska poniosła porażkę z

FOTO: EPA/JEON HEON-KYUN

sła 13. w karierze zwycięstwo, wygrywając w niedzielę turniej WTA na twardych kortach w Seulu (pula nagród 500 tys. dol.). Przygoda Michała Przysiężnego w St. Petersburgu zakończyła się na półfinale.

Agnieszka Radwańska ze zwycięskim trofeum

Rosjanką Marią Szarapową. Czwarta obecnie tenisistka świata dopytywana przez miejscowych dziennikarzy o wrażenia przyznała, że przeżyła tu chwile strachu: “Tu jest strasznie dużo pająków na kortach treningowych. To było czasem przerażające, bo ja bardzo nie lubię pająków!”. W imprezie tej wystartowała też druga Polka – Katarzyna Piter, która razem z Ukrainką Julią Bejgelzimer odpadła w ćwierćfinale debla, natomiast w singlu dotarła do trzeciej i decydującej rundy eliminacji.

chodzenia Aleksandry Wozniak z Włoszką Francescą Schiavone.

tyszem Ernestsem Gulbisem 3:6, 3:6. Sklasyfikowany na 112. miejscu w rankingu ATP World Tour Polak PITER PRZESZŁA, ROSOLSKA ODPADŁA po raz pierwszy w karierze wystąpił Katarzyna Piter wygrała dwa me- na tym szczeblu turnieju rangi ATP cze w kwalifikacjach singla i wystą- Tour. Jego rywal zajmuje 36. miejpi w challengerze WTA na twardych sce na światowych listach. kortach w chińskim Ningbo (z pulą Przysiężny został pokonany po gonagród 125 tys. dol.). W pierwszej dzinie i 25 minutach. W obu setach rundzie gry podwójnej odpadła w nie- mierzący 190 cm Łotysz (pięć asów, dzielę inna polska tenisistka –Alicja Polak – cztery) dość szybko uzyskiRosolska. wał bezpieczną dla niego przewagę Piter pokonała w eliminacjach Za- w gemach i nie oddawał prowadzerinę Dijas z Kazachstanu 6:4, 6:4 oraz nia już do końca. w drugiej rundzie Julię Glushko z W ćwierćfinale 29-letni PrzysiężPORAŻKA URSZULI Izraela 6:2, 6:7 (4-7), 6:4. Udział w ny pokonał rozstawionego z numeRadwańska z Seulu uda się od ra- turnieju głównym rozpocznie od po- rem siódmym Czecha Lukasa Rosozu do Tokio, gdzie w niedzielę rusza jedynku z inną zwyciężczynią kwa- la 7:6 (7-1), 1:6, 6:3. Natomiast runwiększy turniej rangi WTA Tour Pre- lifikacji Chinką Yafan Wang. dę wcześniej wyeliminował 17. w mier I, który krakowianka wygrała Polka zgłosiła się do imprezy rów- klasyfikacji ATP i najwyżej rozstaprzed dwoma laty. Jej siostra, Urszu- nież w deblu razem z Ukrainką Julią wionego Włocha Fabio Fogniniego la zdążyła już z tego turnieju odpaść. Bejgelzimer. Ich pierwszymi rywalka- 6:3, 5:3 (przeciwnik skreczował w Przegrała w niedzielę z rozstawioną mi będzie ukraińsko-gruziński duet roz- wyniku kontuzji). z numerem 16. Słowaczką Domini- stawiony z numerem czwartym Irina Przysiężny zagra w tym tygodniu ką Cibulkovą 3:6, 3:6. Mecz trwał Buriaczok i Oksana Kałasznikowa. w halowym turnieju ATP Tour na niespełna 89 minut. Już w niedzielę, w pierwszej run- twardych kortach w Kuala Lumpur Wcześniej w bieżącym sezonie Po- dzie, z turniejem pożegnała się Rosol- (z pulą nagród 984 30) dolarów). Pollka i Słowaczka spotkały się dwa ra- ska, która z węgierską partnerką Timeą ski tenisista, obecnie 112. w rankinzy. W portugalskim Estoril triumfowa- Babos była rozstawiona z “dwójką”. gu ATP World Tour, wystąpi w stoła Radwańska 2:6, 6:4, 6:4, a w kali- Przegrały z Chinką Xinyun Han i Ja- licy Malezji dzięki przepustce spefornijskim Stanford Cibulkova 7:5, 6:3. ponką Miki Miyamurą 6:7 (4-7), 4:6. cial exemple. 24-letnia Słowaczka plasuje się w ranUmożliwia ona start bez konieczkingu WTA na 23., a młodsza od niej PRZYSIĘŻNY – PO PÓŁFINALE ności gry w eliminacjach zawodnio dwa lata Radwańska na 39. miejscu. DO KUALA LUMPUR kom, którzy w tygodniu poprzedzaW stolicy Japonii zagra także starMichał Przysiężny odpadł w pół- jącym daną imprezę osiągnęli dobry sza siostra Urszuli – Agnieszka. Tur- finale halowego turnieju na twardych wynik w innym turnieju i nie mogli niej w Tokio, czwarta obecnie teni- kortach w Sankt Petersburgu (z pu- wziąć udziału w kwalifikacjach. sistka świata rozpocznie od drugiej lą nagród 455 755 dolarów). W soW Kuala Lumpur 29-letni Polak wyrundy. Jej pierwszą rywalkę wyłoni botę polski tenisista przegrał z roz- losował w pierwszej rundzie numer pojedynek Kanadyjki polskiego po- stawionym z numerem szóstym Ło- pięć w drabince – Francuza Juliena

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Sunday, September 22, 2013

Benneteau, 33. w rankingu ATP World Tour. Przegrał z nim przed miesiącem w pierwszym meczu w wielkoszlemowym US Open na twardych kortach w Nowym Jorku 4:6, 7:5, 4:6, 4:6. KUBOT WYLOSOWAŁ ROSOLA Łukasz Kubot wystąpi w turnieju ATP Tour na twardych kortach w Bangkoku (z pulą nagród 567 530 dolarów), który rozpocznie się w poniedziałek. Polski tenisista w pierwszej rundzie wylosował rozstawionego z numerem ósmym Czecha Lukasa Rosola. Kubot, obecnie numer 70. w rankingu ATP World Tour, ma bilans pojedynków z 48. na świecie Rosolem 1-2. Wygrał z nim tylko w 2011 roku na twardej nawierzchni w hali w Kuala Lumpur 6:3, 6:3. Poniósł natomiast porażki na kortach ziemnych – przed rokiem w innej imprezie ATP Tour w Belgradzie 5:7, 2:6 oraz w 2010 roku w challengerze Pekao Szczecin Open 4:6, 5:7. Do gry podwójnej w Bangkoku zgłosiło się dwóch Polaków, ale razem z zagranicznymi partnerami. Tomasz Bednarek ze Szwedem Johanem Brunstromem został rozstawiony z numerem czwartym, a na otwarcie wylosował Rosjanina Michaiła Jelgina i Denisa Istomina z Uzbeistanu. Natomiast Mateusz Kowalczyk wystąpi ze Słowakiem Igorem Zelenayem, a w pierwszej rundzie na ich drodze staną bracia z Tajlandii – Sanchai i Sonchat Ratiwatana. DET, (R), (PAP)

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2013/09/23  
Nowy Dziennik 2013/09/23  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement