Page 1

STRONA 35

SPORT

Adamek przed z walką Grano

POLECAMY

STRONA 23

Pierwsza diwa MET

HISTORIA

Witold Herbst: na zawsze pilot

W SOBOTĘ W NDTV

Reportaż "Kolumbowie lat osiemdziesiątych"

P O L S K A – U B Ó J R Y T U A L N Y Z A K A Z A N Y | W Y B U C H W B U D Y N K U N A C H I N AT O W N | Z Ł Y P R E M I E R , Z Ł Y R Z Ą D www.dziennik.com

SATURDAY – SUNDAY, JUNE 13-14, 2013

$1.50

27°C (81°F)

Burzowo

Polski ksiądz na Harlemie n Słynne manhattańskie sanktuarium Our Lady of Mount

Carmel (Matki Bożej Szkaplerznej) mieszczące się na wschodnim Harlemie, kilka miesięcy temu zostało oddane pod opiekę polskiej prowincji pallotynów. Od ubiegłego grudnia proboszczem parafii jest ks. Marian Wierzchowski, a od najbliższego wtorku w zabytkowej świątyni będzie można uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych w języku polskim.

STRONA 4

lu Polaków, ale proboszcz liczy na ludzi, którzy będą przyjeżdżać do sanktuarium z całego Manhattanu. "Odprawiłem w maju eksperymentalnie mszę św. po polsku w trakcie święta Matki Bożej Królowej Polski i w kościele pojawiło się ponad 50 osób – mówi ks. Marian Wierzchowski, pełniący rolę administratora i proboszcza parafii. – Myślę, że z biegiem czasu, jeżeli wieść się rozniesie, zacznie ich przybywać. I mam nadzieję, że tak się stanie. Zresztą po majowej mszy św. spotkałem się z wiernymi, i z rozmów wynikało, że jest zainteresowanie polskimi nabożeństwami" – dodał pallotyn.

» STR. 12

FOTO: WOJCIECH MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pierwsza polska msza św. zaplanowana jest na wtorek i będzie jednym z piętnastu nabożeństw, jakie 16 lipca zostaną odprawione w związku z przypadającym wtedy świętem Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej popularnie Matką Bożą Szkaplerzną. Msze św. we wtorek sprawowane będą w kilku językach, o każdej pełnej godzinie, począwszy od 6:00 rano aż do 8:00 wieczorem. Msza św. w języku polskim planowana jest na 7:00 wieczorem i będzie stanowiła inaugurację tego typu nabożeństw, które będą miały miejsce w niedzielne popołudnia o godzinie 2:30. Wschodnia część Harlemu nie jest rejonem, w którym mieszka zbyt wie-

Proboszcz ksiądz Marian Wierzchowski w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej

Napolitano opuszcza administrację Obamy

POLSKA

Jaruzelski zarzuca cynizm oponentom

n Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Janet Napoli-

Snowden chce azylu w Rosji

28613 >

8

08805 93289

8

ROK XLI Nr 11 859

NOWY DZIENNIK $1.50

Janet Napolitano ma 55 lat i jest pierwszą kobietą, która pełniła funkcję sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego. Pracuje tam od momentu, gdy Barack Obama objął urząd prezydencki w 2009 r.

» STR. 2

Snowden zapowiedział to na spotkaniu z trzynastoma osobami, w tym ze znanymi obrońcami praw człowieka i adwokatami, w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, gdzie przebywa od 23 czerwca. Snowden nie może stamtąd wyjechać, bo władze amerykańskie anulowały jego paszport. Według agencji Interfax Amerykanin podpisał już wniosek o azyl w Rosji. Portal WikiLeaks twierdzi, że złoży go jeszcze w piątek. "Chce zostać w Rosji, nie może wyjechać do Ameryki Łacińskiej" – powiedziała uczestnicząca w spotkaniu przedstawicielka organizacji Human Rights Watch Tatiana Łokszyna.

» STR. 6

FOTO: REUTERS

Nonsensowne, nawet cyniczne jest porównywanie okolicznościowego spotkania, z uciążliwym fizycznie i psychicznie zasiadaniem przez lata na ławie sądowej – ocenia gen. Wojciech Jaruzelski.

wrześniu, by objąć funkcję rektora University of California. Źródła donoszą, że dla Napolitano była to trudna decyzja, ponieważ lubi swoją pracę w administracji państwowej, ale nie chciała stracić tej "wyjątkowej oferty, jaką jej złożono". Podobno odrzuciła wiele podobnych propozycji, które w ostatnich latach otrzymywała, ale gdy kilka miesięcy temu skontaktowała się z nią firma headhunterska w sprawie pozycji na Uniwersytecie Kalifornii, zainteresowała się nią bardziej niż pozostałymi. Po części z powodu prestiżu oferty, po części dlatego, że – mając jeszcze zapewnione zaledwie trzy lata w administracji państwowej – jej perspektywy na kontynuację kariery zaczęły się kurczyć.

FOTO: REUTERS

tano oświadczyła, że rezygnuje ze stanowiska w administracji Baracka n Były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden oświadczył w piątek, że zamierza się ubiegać o tymczasowy azyl Obamy, by przyjąć ofertę pracy z University of California. w Rosji. Napolitano opuści departament we


2

Ameryka

POLSKI

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Wybuch w budynku na Chinatown

212.267.0201 718.609.0300

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.

Naloty na salony masażu n Dziewiętnaście aresztowanych osób oraz dwanaście zamkniętych salonów

FOTO: REUTERS

spa to wynik nalotu policyjnego, który został przeprowadzony na tego typu zakłady podejrzane o nielegalną działalność, w tym prostytucję.

Policjanci i strażacy na miejscu wybuchu

"Takie wypadki zazwyczaj mają miejsce, gdy zbyt wiele bug bombs żaru w budynku przy 17 Pike Street na Chinatown w Nowym Jor- ustawianych jest w jednym pomieszczeniu. W rezultacie dochodzi ku. Ośmioro mieszkańców zostało rannych, w tym troje ciężko. do zgromadzenia się łatwopalnych "Do wybuchu doszło na pierwszym budynku. Trzy osoby są w ciężkim oparów" – wyjaśniają eksperci. piętrze. Budynek się minimalnie stanie – mają poważne oparzenia ciaNie wiadomo, ile ich zostało użyobsunął, ale pożar na pierwszym pię- ła oraz doznały zatrucia dymem. Do tych w budynku. trze rozniósł się na drugie i trzecie" szpitala trafiło również czterech Kamienica, w której na pierwszym – powiedział szef strażaków. strażaków, ale z niewielkimi obra- piętrze znajdują się dwie firmy – Piao Eksplozja była na tyle silna, że wy- żeniami. Liang Ren Sheng Beauty oraz Brobiła szyby w oknach na pierwszych Wybuch prawdopodobnie spowo- thers Bus Line, a nad nimi 15 miesztrzech kondygnacjach pięciopiętro- dowany został przez niewłaściwe kań – ma na swoim koncie upomniewego budynku. użycie środków owadobójczych nia na temat złamanych przepisów "Nagle poczułem jakby trzęsienie (zwanych bug bombs) w znajdują- dotyczących budynków. Strażacy ziemi – mówi jeden z mieszkańców. cym się na parterze budynku salo- nie byli w stanie jednak stwierdzić, – Potem zobaczyłem, jak strażacy nie piękności. czy miały one coś wspólnego z ekswynoszą kobietę poważnie ranną w Bug bombs są tak skonstruowane, plozją. nogę". że ich zawartość wydziela się od raStrażakom udało się opanować "Niektórzy ludzie krwawili, inni zu, i stosowane są w celu wytępie- ogień w godzinę po wybuchu. Jedleżeli. Nie wiedziałem, czy żyją" – nia dużej liczby karaluchów i inne- nak jeszcze kilka godzin po incydenmówi inny świadek. go robactwa, jakie zagnieżdża się w cie zamknięte były ulice od East Wszystkie osiem osób rannych domach i biznesach. Środki te są jed- Broadway do Henry Street. AS, (R) podczas eksplozji znajdowało się w nak łatwopalne.

n W czwartek wczesnym popołudniem doszło do wybuchu i po-

Zatwierdzono strefę ekonomiczną na Ridgewood

Strony redaguje: Tomasz Bagnowski

WueM, (R)

NAPOLITANO OPUSZCZA…

» W oświadczeniu, które wydała w piątek, napisała, że praca w departamencie, którego zadaniem jest chronienie narodu, jest "kulminacyjnym momentem jej kariery zawodowej". "Po ponad czterech latach stawiania czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem kraju zostanę rektorem University of California, gdzie mam nadzieję odegrać znaczącą rolę w kształceniu kolejnego pokolenia liderów" – napisała Napolitano w oświadczeniu. Obama podziękował Napolitano za "wyjątkowe osiągnięcia w rozwiązywaniu najcięższych wyzwań jakie stanęły przed naszym krajem". Podkreślił cechy przywódcze, jakimi się wy-

DOK. ZE STR. 1

kazała w okresie naprawiania zniszczeń po katastrofach naturalnych, jak m.in. huragan Sandy, postępowaniu w trudnych sprawach imigracyjnych oraz chroniąc naród przed atakami terrorystycznymi. "Polegałem na poradach i opinii Janet, ale też cenię jej przyjaźń" – powiedział Obama, życząc jej powodzenia w "nowym rozdziale służby publicznej". Janet Napolitano studiowała na University of Santa Clara w Kalifornii. Uczelnię tę skończyła w 1979 r. jako pierwsza kobieta z wysokim wyróżnieniem. Zanim zaczęła pracę w administracji Baracka Obamy była prokuratorem generalnym, potem gubernatorem Arizony. AS, (R)

Za włączeniem rejonu SOMA do programu Industrial Business Zone głosowało 30 członków Rady Dzielnicy, dwóch wstrzymało się od głosu i tylko dwóch było przeciwko.

FOTO: REUTERS

Rejon, w którym inwestorzy będą mogli skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych, znajduje się pomiędzy Cypress Avenue, Irving Avenue, Hancock Street oraz traktem kolejowym Railroad Bay Ridge Freight Line i określany jest jako "South of Myrtle Avenue" (SOMA). Biznesmeni, którzy będą inwestowali w tym rejonie, otrzymają m.in. ulgę podatkową w wysokości 1000 dolarów na każdego zatrudnionego pracownika, ulgi energetyczne, zabezpieczenie kredytów na działalność oraz pomoc techniczną wspomagającą ich rozwój. Rada Dzielnicy nr 5 (Community Board 5) chce w ten sposób ożywić działalność gospodarczą na Ridgewood oraz stworzyć nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Poza tym zwolennicy pomysłu stworzenia strefy ekonomicznej wierzą, że dzięki niej uda się przywrócić dawną świetność dzielnicy, która kiedyś słynęła z zakładów włókienniczych oraz wielu małych firm produkcyjnych.

tów właścicielom budynków, w których mieściły się kontrolowane salony spa, ani ich klientom. Śledczy wpadli na trop zakazanej działalności, w tym prostytucji, przez anonsy, jakie były zamieszczane na internetowych stronach ogłoszeniowych typu Craigslist.com i Backpage.com. Można tam było znaleźć reklamy firm ze sloganami typu "seksowne dziewczyny" czy też "niesamowity dotyk". Poza tym podejrzane było istnienie dużej liczby salonów masażu na małych obszarach. Tylko na Bay Ridge jest ich aż dziewiętnaście. Wśród zamkniętych zakładów spa znalazły się Dream Bodywork przy 99 Street, niedaleko skrzyżowania z Fourth Ave., oraz Jia Li Spa przy Fort Hamilton Parkway, pomiędzy 71 i 72 Street. O podejrzanej działalności tych salonów policję poinformowali okoliczni mieszkańcy.

FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

n Rada Dzielnicy Ridgewood prawie jednogłośnie zatwierdziła powstanie specjalnej strefy ekonomicznej, w której biznesmeni będą mogli uzyskać pomoc w rozwoju ich firm.

Kontrola salonów masażu miała miejsce w środę, 10 lipca, w południowej części Brooklynu, na Bay Ridge, Dyker Heights i Bensonhurst. Nowojorska policja wytypowała w tych dzielnicach 12 podejrzanych o zakazaną działalność salonów spa. Wszystkie zostały zamknięte, a w trakcie nalotu aresztowano 19 osób, w tym trzech właścicieli, kilku pracowników oraz menedżerów. Postawiono im zarzuty prostytucji, łamania przepisów pracy, a także w kilku przypadkach brak zezwolenia na działalność. Wśród zakwestionowanych firm znalazło się pięć salonów masażu z Bay Ridge, sześć z Dyker Heights oraz jeden z Bensonhurst. Według policji wiele z nich funkcjonowało w obskurnych pomieszczeniach, poza tym niektóre zakłady znajdowały się w zniszczonych i zrujnowanych kamienicach, które stwarzały zagrożenie dla życia. Na razie policja nie postawiła żadnych zarzu-

WueM, (R)

Janet Napolitano


3 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Błędy policji przed Microsoft pomagał NSA obchodzić zamachem w Bostonie własne zabezpieczenia n Według "New York Timesa" coraz więcej dowodów wskazuje, że starszy z

Zbrodnia, której ofiarą padło dwa lata temu trzech mężczyzn, jest wspominana przez Bostończyków jako jedna z najbardziej okrutnych. Ofiary znaleziono 12 września 2011 roku w mieszkaniu na przedmieściach Bostonu z poderżniętymi gardłami – przypomina czwartkowy "NYT". Sprawa wciąż nie została wyjaśniona, ale zgodnie informacjami uzyskanymi od śledczych "jest coraz więcej dowodów na to, że w zbrodni brał udział Tamerlan Carnajew", jeden z podejrzanych o kwietniowe zamachy bombowe na mecie bostońskiego maratonu. "Gdyby śledztwo (w sprawie morderstwa z 2011 r.) było prowadzone energiczniej, to można by doprowadzić do zatrzymania Tamerlana przed zamachami bombowymi (z kwietnia 2013 r.), w których zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Do zamachów mogłyby nigdy nie dojść" – pisze "NYT", powołując się na anonimowych przedstawicieli organów śledczych. Dziennik wskazuje na błędy i opieszałość policji. Krewni i przyjaciele krytykują śledczych, że zbyt szybko uznali potrójne zabójstwo za wynik porachunków gangów narkoty-

kowych. Tamerlana, choć był bliskim przyjacielem jednej z ofiar i częstym gościem w mieszkaniu, gdzie dokonano zbrodni, ani razu nie przesłuchano – ani w charakterze podejrzanego, ani nawet osoby, która mogłaby pomóc w śledztwie. Tymczasem kilka osób bliskich zamordowanym zapewnia "NYT", że osobiście informowały policję o swych podejrzeniach wobec Tamerlana. Ówczesny prokurator stanowy, jak i rzeczniczka policji odmówili komentarzy. Dwóch z zamordowanych mężczyzn to Żydzi. “NYT” przytacza spekulacje niektórych mediów żydowskich, że zabójstwa dokonano w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Yorku. Jeden z rozmówców "NYT" zapewnia, że informował policję, iż w gronie przyjaciół ofiar morderstwa było dwóch muzułmanów, w tym w Tamerlan. Tamerlan zginął w strzelaninie z policją podczas obławy po zamachach bombowych 19 kwietnia. Jego młodszy brat Dżochar, także podejrzany o te zamachy, stanął w środę po raz pierwszy przed sądem federalnym w Bostonie. BAT, (PAP)

FOTO: REUTERS

Jedna z poszkodowanych w zamachu w Bostonie w drodze na salę rozpraw

Ustalenie przyczyny katastrofy boeinga może zająć rok n Ustalenie przyczyny katastrofy samolotu południowokoreańskich linii lotniczych

Asiana Airlines na lotnisku w San Francisco może zająć nawet rok – poinformował amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Szefowa NTSB Deborah Hersman powiedziała w San Francisco, że dopiero rozpoczął się demontaż wraku i usunięcie jego fragmentów z płyty lotniska. Trwają także – jak dodała – przesłuchania załogi samolotu, jego pasażerów i pracowników służb ratowniczych. Wiadomo już, że samolot zbliżając się do płyty lotniska leciał zbyt wolno i zbyt nisko. Maszyna uderzyła także w falochron, co spowodowało poważne jej uszkodzenie. Pilot południowokoreańskiego sa-

molotu powiedział, że na wysokości 150 metrów oślepiło go ostre światło. Hersman podkreśliła w czwartek, że nawet jeśli tak było, to powinien był wyraźnie widzieć znajdujące się przed nim w kokpicie wskaźniki. Lecący z Seulu boeing 777-200 kompanii Asiana Airlines, mający na pokładzie 291 pasażerów i 16 członków załogi, rozbił się w sobotę podczas lądowania w San Francisco. W katastrofie zginęły dwie osoby, a ponad 180 zostało rannych. BAT, (PAP)

FOTO: REUTERS

braci Carnajewów oskarżonych o zamachy w Bostonie był jednym ze sprawców potrójnego morderstwa w 2011 r. Gdyby policja się nim wtedy zainteresowała, nie byłoby zamachów – uważa dziennik.

Szef Microsoftu Steve Ballmer

Obecna seria dokumentów ujawnionych przez Snowdena – od trzech Narodowego (NSA) Edward Snowden ujawnił szeroki zakres współ- tygodni przebywającego w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiepracy komputerowego giganta Microsoft z NSA oraz FBI. wo w Moskwie – pochodzi z elitarDzięki temu amerykańskie służby mo- przechowywanych na wirtualnym nej komórki NSA SSO (Special Sogły inwigilować użytkowników Mi- dysku SkyDrive, z którego korzy- urce Operations). Odpowiada ona za crosoftu korzystających z jego cza- sta 250 mln użytkowników w świe- inwigilację sieci telekomunikacyjtowni, poczty elektronicznej i Skype'a. cie, i zapoznała FBI z różnymi nych USA, realizowaną we współZ dokumentów udostępnionych aspektami zakładania kont mailo- pracy agencji wywiadu z amerykańprzez Snowdena wynika, że Micro- wych i maskowania tożsamości ich skimi korporacjami w ramach prosoft dopomógł NSA obejść swoje użytkowników. gramów takich jak PRISM. własne zabezpieczenia, dzięki czeOd przejęcia pod koniec 2011 roW ubiegłym miesiącu "Guardian" mu agencja mogła przechwytywać ku przez Microsoft Skype'a – inter- ujawnił, że NSA poprzez PRISM czaty na portalu Outlook.com jesz- netowego systemu połączeń telefo- uzyskała bezpośredni dostęp do syscze przed jego oficjalnym zainaugu- nicznych audio i wideo – NSA zwięk- temów komputerowych najwiękrowaniem w lutym br. szyła o 300 proc. liczbę rozmów prze- szych internetowych korporacji – w NSA miała też dostęp do e-maili chwytywanych w ramach programu tym Microsoftu, Skype'a, Apple'a, wysyłanych z Outlooka przed ich za- wywiadowczego PRISM. Skype był Google'a, Facebooka i Yahoo – i inkodowaniem, w tym e-maili rozsy- elementem PRISM od lutego 2011 r. wigilowała nie tylko Amerykanów, łanych przez Hotmail. Materiałami gromadzonymi w ra- ale także użytkowników amerykańKorporacja Billa Gatesa ułatwi- mach tego programu NSA dzieliła się skich portali w innych państwach. ła również FBI dostęp do danych z FBI i CIA. BAT, (PAP)

n Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa

REKLAMA


Polska

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Jaruzelski zarzuca cynizm oponentom

Ubój rytualny nielegalny ■ Sejm odrzucił rządowy projekt dopuszczający możliwość rytualnego zabi-

jania zwierząt w Polsce. Tym samym utrzymany został stan sprzed głosowania. Po wątpliwościach Trybunału Konstytucyjnego od nowego roku taka forma uboju jest zakazana. Rząd chciał ją przywrócić. Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 222 posłów, 178 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. W PO zniesiono wprowadzoną początkowo dyscyplinę. Dlatego 37 posłów tej partii nie wzięło udziału w głosowaniu, a 38 zagłosowało przeciw – wśród nich: Andrzej Halicki i Ewa Kopacz, którzy wcześniej zapowiadali swój sprzeciw wobec rządowego projektu. Przeciwko ubojowi byli wszyscy posłowie Ruchu Palikota i niemal wszyscy obecni na sali posłowie PiS. Za rządową propozycją byli niemal wszyscy posłowie PSL. Sprawa uboju rytualnego wzbudzała wiele emocji. Kilkakrotnie odbyły się protesty zwolenników i przeciwników uboju. Za ubojem rytualnym jest branża mięsna i związki rolnicze. Zwracali uwagę, że zakaz takiego uboju może spowodować utratę pracy przez ok. 6 tys. osób w całej branży mięsnej. Według wyliczeń branży ubój

■ Nonsensowne, nawet cynicz-

W oświadczeniu dla mediów gen. Jaruzelski podziękował wszystkim, którzy okazali mu "życzliwość i zrozumienie", w szczególności ludziom lewicy. "Dziękuję też komitetowi, który pod przewodnictwem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zorganizował i upamiętnił moje urodziny" – napisał. Zaznaczył, że stara się nie osądzać tych, którzy po raz kolejny manifestowali swą nienawiść do niego i w ogóle do lewicy, "wznosząc nawet krwiożercze hasła". "To głównie ludzie młodzi, ze skrajnej prawicy, ale nie wyłącznie. Znalazło to odbicie w wypowiedziach niektórych – nawet znanych i politycznie wysoko usytuowanych – osób. ‘Zgorszyły’ się one moją obecnością na owym spotkaniu i jednocześnie zawieszeniu mojego udziału w rozprawach sądowych" – brzmi dalsza część oświadczenia generała. Jaruzelski ocenił, że porównywanie okolicznościowego spotkania z "uciążliwym fizycznie i psychicznie" zasiadaniem przez lata na ławie sądowej jest "nonsensowne, nawet cyniczne". "Przeszedłem kilka bardzo ciężkich chorób, czuję się źle, ale jeśli lekarze uznają to za możliwe, wrócę na sądową ławę jako oskarżony o ‘kierowanie zorganizowanym związkiem przestępczym’ (...) Zaznaczam, iż według tegoż artykułu oskarżani i osądzani byli bossowie sławetnych gangów i bandyckich mafii" – podkreślił generał. Odnosząc się do wniosku prokuratury katowickiego oddziału IPN Jaruzelski ocenił, że ma ona za sobą "trening" w postaci "bardzo kosztownej, a w skutkach jałowej" ekshumacji zwłok

FOTO: REUTERS

ne jest porównywanie okolicznościowego spotkania z uciążliwym fizycznie i psychicznie zasiadaniem przez lata na ławie sądowej – ocenia gen. Wojciech Jaruzelski.

gen. Władysława Sikorskiego. "Myślę, że być może wkrótce odbędzie się powtórka takiej operacji wobec mnie, dla upewnienia, czy rzeczywiście byłem chory" – napisał generał. W swoim oświadczeniu Jaruzelski ocenił także, że "bez stanu wojennego nie wiadomo czy, kiedy i jakim kosztem doszłoby do historycznego porozumienia i okrągłego stołu". Jego zdaniem "istotnym wsparciem dla tej tezy" jest wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zamieszczona w książce Teresy Torańskiej z 1994 r. pt. "My", w której tak ocenił Solidarność: "Ten monstrualny ruch ze względu na swój charakter i konstrukcję do demokracji się nie nadawał (...) gdyby Solidarność w 1989 r. miała siłę z 1981 r., to w ogóle żadnego normalnego mechanizmu demokratycznego w Polsce by

się nie zbudowało". "Jarosław Kaczyński – w sposób oczywiście niezamierzony – okazuje w ten sposób zrozumienie dla obaw i decyzji władz. Logicznie bowiem rzecz biorąc, stan wojenny osłabiając, blokując impet Solidarności, przyczynił się do tego, że po kilku latach, w odmienionej sytuacji międzynarodowej, ‘zbudowanie owych demokratycznych mechanizmów’ stało się możliwe" – napisał generał, podkreślając jednocześnie, że liczy na aktualny komentarz prezesa PiS. W styczniu ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą Jaruzelskiego w celu likwidacji Solidarności, zachowania ówczesnego ustroju oraz osobistych pozycji we władzach. ■

Sondaż TNS Polska: zły rząd, zły premier 76 proc. badanych w lipcu przez TNS Polska źle ocenia pracę rządu, dobrze – 18 proc.; 70 proc. ma złe zdanie o pracy premiera Donalda Tuska, chwali go 22 proc. ■

Ponad trzy czwarte ankietowanych (76 proc.) nie jest zadowolonych z pracy rządu. Zdecydowanie źle na temat pracy Rady Ministrów mówi 32 proc. badanych. Dobrze ocenia ją 18 proc, przy czym zdecydowanie pozytywnie wypowiada się tylko co setny ankietowany (1 proc.). Jak zauważa TNS Polska, w porównaniu z poprzednim miesiącem ocena rządu nieco się polepszyła. Odsetek ocen pozytywnych wzrósł o 3 punkty procentowe. Również o 3

punkty spadł odsetek opinii negatywnych. W porównaniu do czerwca ocena premiera niewiele się zmieniła. Większość badanych – 70 proc. – źle wypowiada się na temat pracy Donalda Tuska. 34 proc. na pytanie "czy Donald Tusk dobrze wypełnia obowiązki premiera?" odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 36 proc. "raczej nie". Zadowolonych z pracy premiera jest natomiast 22 proc. ankietowanych. 20 proc. uważa, że raczej

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski ■ Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

dobrze wypełnia on obowiązki premiera, a tylko 2 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych. Jak podaje TNS Polska, w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 4 punkty procentowe wzrósł udział tych, którzy są zadowoleni z pracy prezydenta, a odsetek niezadowolonych spadł o 7 punktów procentowych. Badanie przeprowadzono między 5 a 10 lipca na reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. ■

FOTO: PAP/JAKUB KAMIŃSKI

4

Posłowie Ruchu Palikota protestują przeciwko ubojowi rytualnemu podczas debaty przed głosowaniem

zgodny z zasadami religijnymi żydów i muzułmanów wynosił 10 proc. eksportu drobiu i 1/3 eksportu wołowiny w ub.r. W 2012 roku wartość eksportu polskiego drobiu sięgnęła 1,2 mld euro, a wołowiny – 1,35 mld euro. Przeciwnicy uboju rytualnego zwierząt zwracali uwagę przede wszystkim na aspekt moralny i humanitarny, wskazywali na cierpienie zwierząt. Argumentowali, że w ciągu pół roku trwania zakazu nie spadł poziom eksportu oraz zyski z handlu mięsem. ■

Premier chce "pomanewrować" przy deficycie ■ Premier Donald Tusk chce możliwości większego manewrowania deficytem

budżetowym. Stosowne propozycje, być może ustawowe, przedstawi w przyszłym tygodniu. To reakcja na możliwość nowelizacji budżetu, którą rząd od jakiegoś czasu zapowiada. Donald Tusk mówił, że trwają intensywne prace nad nowelą. Cięcia mają być możliwie bezbolesne dla obywateli. Oprócz tego premier szuka innych możliwości, a jedną z nich jest praw na moż li wość zwiększenia polskiego deficytu. Szef rządu zapowiedział szukanie możliwości znalezienia przepisów prawa, być może w ustawie. Mają one pozwolić na "bezpieczne manewrowanie deficytem". Propozycje w tej sprawie mają być ogło-

szone w przyszłym tygodniu. Szef rządu tłumaczył też, dlaczego spodziewany deficyt może być większy. Dochody państwa w pierwszym półroczu były wyraźnie niższe od spodziewanych i wyraźnie niższe niż wskazywało na to realne PKB. To z kolei wynikało z tego, że wiele przedsiębiorstw przesuwało płatności podatku CIT wobec państwa na drugie półrocze. Wcześniej premier Tusk zapowiadał, że propozycje ewentualnych cięć budżetowych będzie musiał przedstawić każdy z podlegających mu resortów. ■

REKLAMA

7th AVENUE DENTAL OFFICE DUBOVIKOV DDS 1. 2. 3. 4. 5.

Najnowsze metody leczenia i usuwania zębów, lecznie kanałowe Specjalna opieka nad dziećmi, w odp. pomieszczeniu, z użyciem gazu Wszystkie odmiany protez robimy na miejscu, naprawy na poczekaniu Przyjmujemy wszystkie ubezpieczenia oraz Medicaid Bardzo przystępne ceny dla osób nie posiadających ubezpieczenia

Odwiedźcie nasz nowoczesny gabinet i laboratorium dentystyczne. Miła i wysokiej klasy obsługa. Gabinet otawrty: poniedziełek - piątek 10-7, sobota - niedziela 10-5

Usunięcie zęba Leczenie kanałowe Koronki Protezy

od od od od

50 150 $ 150 $ 350 $

$

Boro Park, 5610 7th Avenue, Brooklyn. 718.436.1339 • 917.783.8820 po polsku


5 nowy dziennik Saturday – Sunday , July 13-14, 2013

Błędy historyczne w uchwale Senatu

Sejm o zbrodni wołyńskiej

Czystka o znamionach ludobójstwa

■ Okolicznościowa uchwała Senatu przygotowana na 25. rocznicę strajków

i protestów w 1988 roku zawiera błędne informacje.

■ Sejm przyjął uchwałę ws.

Z 422 posłów 263 było za przyjęciem uchwały, 33 było przeciw, a 146 się wstrzymało. Za przyjęciem uchwały zagłosowały w całości kluby Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, koło Inicjatywa Dialogu oraz w większości klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także 4 posłów niezrzeszonych i Ludwik Dorn z Solidarnej Polski. Ruch Palikota był przeciw. Od głosu wstrzymało się Prawo i Sprawiedliwość, podobnie uczyniła większość posłów Solidarnej Polski, dwóch posłów PSL i dwóch posłów niezrzeszonych. W głosowaniu nie wzięło udziału 18 posłów. Przedstawiciele klubów PiS, PSL, SLD i Solidarnej Polski przekonywali posłów do użycia sformułowania "zbrodnia ludobójstwa". Do mówienia o "czystce etnicznej" zachęcał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Józef Zych z Polskiego Stronnictwa Ludowego powoływał się na konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku. Argumentował, że definicja ludobójstwa zawarta w tym dokumencie jest w pełni spełniona w od-

FOTO: PAP/JAKUB KAMIŃSKI

zbrodni wołyńskiej. W uchwale znalazło się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". Sejm nie zgodził się na ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przemawia w trakcie debaty nad projektem uchwały upamiętniającej zbrodnię wołyńską

niesieniu do zbrodni wołyńskiej. "Nie może być takiej sytuacji, w której stosunki z innymi narodami miałyby być budowane na zakłamaniu historii własnego narodu" – mówił Zych. Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS przekonywał, że Sejm nie powinien dokonywać autocenzury. Powoływał się na kodeks karny, który w artykule 118 precyzyjnie opisuje zbrodnię ludobójstwa i dodawał, że to, co stało się na Wołyniu, było ludobójstwem. Za nieużywaniem sformułowania "zbrodnia ludobójstwa" opowiedział się Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji mówił w Sejmie, że przyjęcie uchwały w tym brzmieniu mo-

że niekorzystnie wpłynąć na proces integracji Ukrainy z Unią Europejską. Powołał się przy tym na opinie polskiego ambasadora w Kijowie. Sikorski powoływał się też na wystąpienie Lecha Kaczyńskiego z 2009 roku, w którym, jak wskazywał, ani razu nie padło słowo "ludobójstwo". W odpowiedzi usłyszał od byłego ministra w kancelarii Lecha Kaczyńskiego a obecnie posła Macieja Łopińskiego z PiS, że powinien zapoznać się z posłaniem prezydenta Kaczyńskiego do środowisk kresowych z 2009 roku, w którym słowo "ludobójstwo" pada dwukrotnie. ■

Dokument został opublikowany w Monitorze Polskim w maju tego roku. Według historyka Artura Kubaja tekst uchwały jest kompromitujący, brakuje w nim kluczowych wydarzeń historycznych z sierpnia 1988 roku. Ewidentnym błędem jest umieszczenie informacji o Stoczni Szczecińskiej, która w roku 1988 nie strajkowała. Pominięto natomiast zakłady pracy, w których faktycznie odbywał się strajk w Szczecinie, czyli port, zajezdnie tramwajowe i autobusowe oraz Zakłady Budownictwa Kolejowego. Szczecińscy związkowcy Solidarności są oburzeni treścią uchwały. "Wystosowaliśmy apel do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wprowadzenie pominiętych fak-

tów" – mów Dariusz Mądraszewski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. "Ludzie, którzy brali udział w tamtychwydarzeniach,żyjąinależyimsię pamięć i szacunek. Należy się to też mieszkańcom,którzypowinniwiedzieć, że Szczecin pełnił ważną rolę w drodze do przemian demokratycznych w Polsce" – dodaje Mądraszewski. Szczecińskistrajkw1988r byłnajdłuższym strajkiem w dziejach miasta,trwałod17sierpniado3września. Tutejsipracownicystanowilibliskopołowęwszystkich,którzypodjęliwówczas strajk. Wydarzenia te doprowadziły do przywrócenia legalnej działalnościSolidarnościiwkonsekwencjidorozmówprzyokrągłymstole. ■

Mozilla nie współpracowała z amerykańskimi służbami ■ Mozilla nigdy nie współpracowała z amerykańskim wywiadem. Władze firmy

przekonują, że nigdy nie przekazywały informacji do PRISM, więc użytkownicy ich przeglądarki mogli czuć się bezpiecznie. Szefowa Fundacji Mozilla Mitchell Baker mówi, że przeglądarka Firefox to oprogramowanie typu open-source. To się wiąże z filozofią firmy, mówiącą o jak największej wolności w internecie. "W każdej chwili możesz wziąć jakiegoś firefoxa i go sprawdzić. Jeśli myślisz, że są tam jakieś tylne drzwi – wejdź i sprawdź to. Jesteśmy skupieni na obronie wolności w internecie, ale jeżeli nam nie ufasz – sprawdź nas" – mówiła. Szefowa Mozilli przyjechała do Polski promować nowy produkt – Fire-

fox OS na telefony komórkowe. Polska jest drugim krajem na świecie, gdzie jest możliwość zakupu sprzętu z tym oprogramowaniem. Baker powiedziała, że przy jego tworzeniu uczestniczyli również wolontariusze z Polski. "W Mozilli mamy zarówno pracowników, jak i wolontariuszy. I właśnie wolontariusze z Polski stanowią dużą grupę. Działają z nami od 2000 roku i są naprawdę bardzo skuteczni i kreatywni. To są dla nas bardzo ważni ludzi, bo oni rozumieją naszą filozofię wolnego internetu" – mówiła Baker. ■

REKLAMA

WOODBRIDGE • NJ

PATERSON • NJ

**

1-800-444-9284 LODÓWKI • PRALKI • SUSZARKI • ZMYWARKI • KUCHENKI • MIKROFALÓWKI

*

X RY TA IVE NO EL D EE FR

ASTORIA • QUEENS

BIJEMY KAŻDĄ CENĘ NA ŁEB! SPrawdź nasz web!

PRODUKTY CAŁKOWICIE NOWE lub z kosmetycznymi uszkodzeniami (rysy lub wgniecenia)

RF31FMESBSR

FFHS2622MS

Cena w Home Depot: $3,699

Cena w Home Depot: $1,199

Cena w Home Depot: $2,448

NASZA CENA (Nowa): $2,789 (z uszkodzeniami): $1,789

NASZA CENA (Nowa): $999 (z uszkodzeniami): $700

NASZA CENA (Nowa): $1,999 (z uszkodzeniami): $1,299

LG LFX25974ST

www.scratchanddentusa.com

FFGF3015LM

FDB2400KS

Cena w Home Depot: $549

Cena w Home Depot: $349

NASZA CENA (Nowa): $449

NASZA CENA (Nowa): $249

LG WM2250CW Cena w Home Depot: $799

NASZA CENA (Nowa): $599 (z uszkodzeniami): $450

* New Jersey nie wliczane (3.5% tax) ** Curb Delivery tylko przy zakupie minimum $999


6

Świat

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Egipt – odwet na chrześcijanach

n Chrześcijanie w Egipcie stają się ofiarami ataków islamistów. Od czasu oba-

FOTO: REUTERS

lenia władzy Bractwa Muzułmańskiego wyznawcy Chrystusa kilkakrotnie już byli atakowani przez ekstremistyczne bojówki.

Edward Snowden i Sarah Harrison (z lewej) z WikiLeaks na lotnisku Szeremietiewo

SNOWDEN CHCE AZYLU W ROSJI

» Z oświadczenia Snowdena opublikowanego przez portal WikiLeaks po spotkaniu na lotnisku wynika, że zwrócił się on do swoich rozmówców o pomoc w uzyskaniu w zainteresowanych krajach gwarancji bezpiecznego przejazdu do Ameryki Łacińskiej, a także tymczasowego azylu w Rosji. Rzecznik Kremla Dmitirj Pieskow natychmiast zareagował na doniesienie o planach Snowdena. "Teoretycznie Snowden może pozostać w Rosji, jeśli, po pierwsze, całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą amerykańskim partnerom, a po drugie, jeśli tego zechce" – powiedział Pieskow, zaznaczając, że Snowden nie złożył jeszcze formalnego wniosku. Snowden już wcześniej miał plany pozostania w Rosji, lecz z nich

DOK. ZE STR. 1

zrezygnował, gdyż nie chciał przystać na warunki Władimira Putina, który domagał się, by Snowden zaprzestał działań, które szkodzą amerykańskim partnerom Rosji. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ze Snowdenem, powiedział, że Snowden zapewnia, iż nie zamierza więcej szkodzić Stanom Zjednoczonym. Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw; trzy państwa Ameryki Południowej, w tym Wenezuela, odniosły się pozytywnie do jego prośby. Niemniej Wenezuela poinformowała w czwartek, że nie otrzymała jeszcze formalnej odpowiedzi Edwarda Snowdena na propozycję udzielenia mu azylu. Azyl Snowdenowi zaproponowały też

Boliwia i Nikaragua. Przewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin powiedział w piątek, że Rosja powinna udzielić Snowdenowi azylu politycznego lub tymczasowego schronienia, gdyż w USA, które domagają się wydania Snowdena, wciąż obowiązuje kara śmierci. W oświadczeniu opublikowanym na portalu WikiLeaks Snowden napisał, że "nie żałuje niczego". 30-letni Snowden ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych. BAT, (PAP)

KRÓTKO Pożegnanie zamordowanego żołnierza

Wielkiej Brytanii pożegnano żołnierza zamordowanego przez islamistów na ulicach Londynu. 22 maja, w biały dzień, 25-letni Lee Rigby został potrącony samochodem przez dwóch islamistów, którzy następnie ścięli mu głowę maczetą. Uroczystości pogrzebowe z uroczystą oprawą wojskową odbyły się w Bury

Znów protesty w Brazylii

[BAR CE LO NA, HISZ PA NIA]

[BRASILIA, BRAZYLIA] Za-

Tragiczny bilans biegu San Fermin w Pampelunie, na północy Hiszpanii. Do szpitala trafiło 7 uczestników wyścigu, 3 z nich jest w ciężkim stanie. Była to jedna z najniebezpieczniejszych gonitw od lat. Kiedy poprzednie biegi kończyły się jedynie potłuczeniami, weterani ostrzegali, że "byki nadrobią zaległości”. Wydaje się, że zrobiły to w północnej Anglii. Wzięli w w piątek. Po otwarciu zagronich udział oprócz rodziny i dy zwierzęta ruszyły w tłum przyjaciół zmarłego premier tak szybko, że od razu wyDavid Cameron i tysiące ża- wołały panikę. W połowie łobników. W czwartek orszak 850-metrowej trasy biegu z udziałem doboszów odpro- byk ranił w brzuch 20-letniewadził trumnę z ciałem żoł- go Amerykanina, potem innierza do kościoła parafialne- ny przebił ramię 42-letniemu go. Przez całą noc przy ciele mieszkańcowi Barcelony. Inżołnierza trwało czuwanie. ne zwierzę ciężko poraniło Na trumnie złożono wieńce z 31-letniego mieszkańca Canapisami "brat", "syn", "mąż". stellon. FOTO: REUTERS

[LONDYN, W. BRYTANIA] W

Ranni w gonitwie byków

mknięte autostrady, szkoły i porty morskie – to wynik strajków w Brazylii. To kolejna fala protestów w tym kraju w ostatnim czasie. Na ulice wielu miast wyległy dziesiątki tysięcy ludzi; mniej niż podczas czerwcowych protestów, ale przyczyny były te same: za słaba edukacja, za mało pieniędzy ze sprzedaży ropy przeznaczanych na służbę zdrowia czy brak reform emerytalnych. W większości miast było spokojnie, ale w Rio de Janeiro grupa demonstrantów starła się z policją. Prezydent Dilma Rousseff przedstawiła propozycje reform i inwestycji, jednak zdaniem niektórych parlamentarzystów zmiany nie będą możliwe przed przyszłorocznymi wyborami.

Islamiści sądzą, że to chrześcijanie przyczynili się do odsunięcia od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. W ostatnich kilku dniach w rejonie Synaju nieznani sprawcy zabili księdza, a innego chrześcijanina porwali i odcięli mu głowę. Niedaleko Luksoru bojówki podpaliły chrześcijańskie domy, a w innych miejscach także sklepy i jeden z kościołów. Splądrowano również jedną z wiosek i zabito czterech jej mieszkańców. Wielu islamistów uważa, że chrześcijańscy Koptowie odegrali znaczącą rolę w protestach, które doprowadziły do obalenia Mohammeda Mursiego. Jednak jeszcze za rządów Bractwa Muzułmańskiego Koptowie skarżyli się na prześladowania i napady. Szef Instytutu Studiów Orientalnych w Kairze, dominikanin Jean-

-Jacques Perennes podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia, że konflikty między muzułmanami a chrześcijanami w Egipcie zazwyczaj zaczynają się nie od polityki, ale od spraw lokalnych. "Ludzie kłócą się na przykład o ziemię. Ci niewykształceni chwytają za broń, a dopiero potem do gry wchodzi religia, która tylko podsyca ogień. W Egipcie 40 procent ludzi nie umie czytać i pisać. Bardzo łatwo jest więc używać religii jako argumentu" – dodaje Perennes. Spora część egipskich chrześcijan ma jednak nadzieję, że nowa, świecka władza będzie ich traktować na równi z innymi grupami. Chrześcijanie stanowią 1/10 mieszkańców Egiptu. Wśród nich przeważającą grupę stanowią prawosławni i katoliccy Koptowie. BAT, (IAR)

Watykan: zablokowane konto prałata n Watykański bank IOR – Instytut Dzieł Religijnych – zablokował konto księ-

dza podejrzanego o oszustwa finansowe na terenie Włoch. Duchowny Nunzio Scarano był do niedawna wysokim funkcjonariuszem zarządu dóbr Stolicy Apostolskiej, a od końca czerwca przebywa we włoskim więzieniu w związku z aferą próby przerzutu do Włoch 20 milionów euro ze Szwajcarii. O decyzji zamrożenia konta prałata poinformował rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, ujawniając, że podjęła ją watykańska prokuratura. Współpracuje ona z włoskim wymiarem sprawiedliwości, który księdzem Scarano zainteresował się w ubiegłym miesiącu. Doprowadziło to do jego zatrzymania w związku z nieudaną próbą nielegalnego przerzutu do Włoch sumy 20 milionów euro ze Szwajcarii. Miał ją zorganizować sam duchow-

ny, korzystając m.in. z pomocy agenta włoskiego wywiadu. W czasie jednego z przesłuchań wyszło na jaw, że właściciele tych 20 milionów, armatorzy D'Amico z Salerno, regularnie wypłacali księdzu Scarano duże sumy pieniędzy za nieustalone przysługi. Przelewano je na jego konta w banku watykańskim, stąd zainteresowanie sprawą watykańskiej prokuratury. Ks. Lombardi nie wykluczył, że podobne inicjatywy może ona podjąć w przypadku innych osób, co nie wywołało zaskoczenia, ponieważ w toku jest przegląd wszystkich kont Instytutu dzieł religijnych, podejrzewanego o udział w praniu brudnych pieniędzy. BAT, (IAR)

DZIAŁ OGŁOSZEŃ – Tel.: (212) 594-2266 ext. 303

FOTO: ARCHIWUM

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski


nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

7


8

Gospodarka

8

NOWYCH PROJEKTÓW o wartości prawie 29 mln euro znalazło się na liście inwestycji, nad którymi pracuje obecnie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dzięki nim może powstać blisko 1700 nowych miejsc pracy.

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Bardzo dobry rok Jeden ski pass w Zakopanem? motoryzacji 5 DNI NA WALL STREET

Mundial za 200 miliardów dolarów

n Z raportu Deloitte wynika, że Katar zamierza wydać 200 miliardów dolarów

na organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Jak wyliczono, 140 miliardów przeznaczone zostanie na rozwój infrastruktury transportowej: budowę nowego lotniska, dróg oraz sieci metra. Organizatorzy spodziewają się, że podczas mundialu kraj odwiedzi 400 tysięcy kibiców. Kolejne 20 miliardów arabskie państwo wyda na rozwinięcie ośrodków i atrakcji dla turystów. Jeden z

najbogatszych krajów świata szacuje, że za kilka lat liczba odwiedzających wyniesie nawet 3,7 miliona rocznie. Decyzja o przyznaniu Katarowi mundialu zapadła w grudniu 2010 roku. W głosowaniu kandydatura ta okazała się lepsza od USA, Australii, Japonii i Korei Południowej. DET, (PAP)

n Na wyciągi narciarskie w ca-

łym Zakopanem może obowiązywać jeden karnet – plany wprowadzenia takiego ski passa ma nowy właściciel Polskich Kolei Linowych, czyli spółka Polskie Koleje Górskie (PKG). W planach jest też wspólny karnet z Bukowiną i Białką. W polskich górach trudno kupić karnet, który obejmowałby wiele wyciągów – tymczasem w np. w Alpach jest to standard. “Będziemy rozmawiać z właścicielami wyciągów w Zakopanem, by na karnet obowiązujący na Kasprowym Wierchu można było też jeździć np. na Nosalu, czy Polanie Szymoszkowej. Dla turystów to będzie wygodne. Podobne rozmowy prowadzimy z innymi samorządami. Chodzi o to, by był jeden karnet w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej” – powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Polskie Koleje Górskie nie wykluczają także, że w przyszłości narciarze wypoczywający w polskich Tatrach będą mogli na tym samym karnecie jeździć po słowackiej stronie gór. Zbigniew Rekusz, prezes funduszu Mid Europa Partners, który wkrótce obejmie większość akcji PKG, powiedział, że nastąpi to jednak najwcze-

FOTO: TOMASZ DEPTUŁA

ligacji rządowych. Przykładowo na początku maja oprocentowanie 30-letniej obligacji znajdowało się poniżej 2,9%. Niespełna dwa miesiące później ten sam wskaźnik został wywindowany do poziomu 3,5%. Podobna DOMINIK sytuacja ma się z 30-letnimi pożyczPRZYBYŁO kami hipotecznymi. Jeszcze na początku maja można było zakwalifikować się na pożyczkę blisko historycznie niskiego poziomu 3,3%. Obecnie Pierwsze półrocze 2013 roewentualni kupcy nieruchomości lub ku okazało się najlepszym od chcący przefinansować swój dług muroku 1999. W ciągu tego szą zapłacić ponad 1% więcej. Oprocentowanie, przynajmniej na okresu blue chips zyskały razie, nie zmniejszyło wydatków na 14%. Zyski przypadły na inwestycje budowlane. W maju pierwsze pięć miesięcy roku. wzrosło ono o 0,5% i w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęło 874,9 miW czerwcu indeksy wyraźliarda dolarów. Tym samym wydatnie wyhamowały. ki z tego tytułu osiągnęły najwyższy poziom od września 2009 roku. Nadal jednak daleko do poziomu z poDow Jones w ostatnim miesiącu stra- łowy ubiegłej dekady. Wówczas na cił 1,4%. Okazało się to jednak tylko inwestycje budowlane w Stanach krótkoterminowym przerywnikiem. Zjednoczonych rocznie wydawano W czwartek zarówno Dow Jones, jak około 1,2 biliona dolarów. Amerykański przemysł motoryzai S&P 500 osiągnęły nowe rekordy zamknięcia. Blue chips zamknęły się cyjny, który kilka lat temu znajdona poziomie 15 460 punktów, z ko- wał się na kolanach i przez wielu zolei pająki osiągnęły pułap 1675 oczek. stał spisany na straty, dostał wiatru Wielu analityków przewiduje dla w żagle i przeżywa prawdziwy renesans. Prawdopodobamerykańskich rynków nie będzie to najlepszy kapitałowych długie, nieAmerykański rok tego sektora od szestabilne i wyboiste lato. Po pierwszych dwóch tygo- przemysł motoryzacyjny, ściu roku. W czerwcu sprzedaż samochodów dniach lipca przepowiedktóry kilka lat temu wzrastała w najszybnie absolutnie się nie sprawdzają. Inwestorzy znajdował się na kolanach szym tempie od ponad pięciu lat. W ubiegłym uzależnili się od bezprei przez wielu został miesiącu sprzedano 1,4 cedensowego zastrzyku spisany na straty, miliona pojazdów. Bygotówki ze strony Fed. Rezerwa Federalna mie- dostał wiatru w żagle ło to o niemal 10% sięcznie przeznacza 85 i przeżywa prawdziwy więcej niż rok wcześniej. Od początku roku Amemiliardów na program renesans. rykanie kupili 7,8 milioskupu obligacji. Wielu na nowych samochotwierdzi, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy pomogło to in- dów. Przekłada się to na 7,7% wzrost. Wśród amerykańskich producendeksom osiągnąć kolejne, sztucznie tów czterech kółek najlepszymi wywindowane rekordy zamknięcia. W tym tygodniu prezes Fed Ben nikami może pochwalić się Ford, któBernanke potwierdził, że intencją ban- rego sprzedaż wzrosła o 13%. Nadku centralnego będzie stopniowe re- spodziewanie dobry rok można dukowanie i zmniejszanie kwoty przypisać głównie coraz większej poprzeznaczanej na ten cel. Nie stwier- pularności tzw. pikapów. Tylko w dził jednoznacznie, kiedy to nastąpi. czerwcu trzech amerykańskich proKomentarz Bernanke nie zmniejszył ducentów sprzedało ponad 157 tyapetytu na dalsze kupowanie akcji, sięcy tego typu pojazdów. Był to zwiększył za to oprocentowanie ob- wzrost rzędu 26%. n

Należący do PKL wyciąg na Hali Goryczkowej wymaga modernizacji

śniej za kilka lat. “Najpierw chcemy poprawić infrastrukturę i jakość usług po naszej stronie gór, żeby rozmawiać ze Słowakami na temat wspólnej oferty turystycznej, ale na partnerskich warunkach”– wskazał. W ciągu najbliższych pięciu lat Polskie Koleje Górskie planują zainwestować w istniejącą już infrastrukturę PKL prawie 100 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na usprawnienie systemu sprzedaży, modernizację wyciągów i tras narciarskich, podniesienie standardów obsługi turystów. Kwoty te nie obejmują nowych akwizy-

cji, które inwestor mógłby zrealizować w najbliższych latach. W sumie kwoty inwestycji mogą sięgnąć nawet 400 mln zł. Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy. W 2011 roku spółka osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Pod koniec maja br. PKP SA sprzedały spółkę Polskim Kolejom Górskim za 215 mln zł. Transakcja jeszcze nie została sfinalizowana, ponieważ zgodzić się na nią musi jeszcze UOKiK. AGATA KALIŃSKA (PAP)

LOT czeka na Brukselę

KURSY WALUT W POLSCE 12 LIPCA 2013

n Komisja Europejska nie wypowiedziała się jeszcze o planie restrukturyzacji PLL LOT – poinformował wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak. Dodał, że strona polska jest w stałym kontakcie z KE.

NBP: kurs średni: dolar 3,3201 euro 4,3295 KANTORY: DOLAR EURO kupno sprz. kupno sprz.

Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska 29 Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 52 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa

3,25 3,29 3,24 3,26 3,31 3,27 3,30 3,30 3,21 3,31 3,31 3,20 3,27

3,35 3,34 3,34 3,36 3,33 3,32 3,33 3,33 3,34 3,33 3,33 3,40 3,35

4,26 4,30 4,25 4,27 4,31 4,29 4,31 4,31 4,25 4,32 4,32 4,19 4,28

4,36 4,34 4,35 4,37 4,33 4,34 4,34 4,33 4,35 4,33 4,34 4,45 4,36

n Stron´ redaguje: Tomasz Deptu∏a

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał w drugiej połowie czerwca do Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji PLL LOT. Dokument ten warunkowo zatwierdził minister skarbu. LOT oczekuje dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. “Na złożony program Komisja Europejska jak dotąd nie odpowiedziała. Jesteśmy w stałym dialogu z KE. Wiemy, że należy spodziewać się pytań KE. Wiemy z doświadczenia innych krajów (...), że taki proces może potrwać kilkanaście, a nawet więcej miesięcy” – powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa Baniak. Na wydanie decyzji stwierdzającej zgodność planowanego wsparcia z przepisami wspólnotowymi Komisja ma dwa miesiące, chyba że w trakcie postępowania poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Baniak przypomniał, że szef MSP wyraził kierunkowo pozytywną opinię co do możliwości dalszego zaangażowania się finansowego w

spółkę do poziomu 380 mln zł. “Chcę wyraźnie rozdzielić tę kierunkową decyzję ministra od tego, co się może wydarzyć w jej następstwie. Planujemy, że ten poziom pomocy jest poziomem absolutnie maksymalnym. Natomiast zakładamy w naszych szacunkach, że będzie to poziom niższy” – powiedział wiceminister. Podkreślił, że PLL LOT “pod ścisłym nadzorem” ministra skarbu państwa wdraża program restrukturyzacji, którego efektem ma być w finale trwała rentowność działalności spółki. PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł. Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia – 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników. DET, (PAP)


To i owo

9 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Zdjęcia Martyny Wojciechowskiej na molo w Sopocie

13 lipca – 195. dzień roku

Imieniny obchodzą: Ernest, Małgorzata

Sopockie molo zamieni się w sobotę w galerię fotografii. W tym obleganym przez turystów miejscu odbędzie się wernisaż wystawy "Zwierzaki świata". Autorką zdjęć jest znana podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska.

Imieniny obchodzą: Marcelina, Kamil NOWY JORK Sobota

Zakopanem, przy Górnej Równi Krupowej, na terenie miasteczka fil-

mowego Orange Kino Letnie. JMS, (PAP LIFE)

Czy kobieta po pięćdziesiątce może jeszcze się podobać? Oczywiście. A po dwóch jeszcze bardziej! Facet powinien pamiętać: - datę, kiedy się poznał z kobietą, - datę pierwszej randki, - kiedy po raz pierwszy poszli do restauracji, - dzień pierwszego pocałunku, - dzień pierwszego seksu. Ale właściwie nie ma facetów, którzy by zapamiętali tyle dat. Dlatego starają się zrobić to wszystko w ciągu jednego dnia. Teść ma być operowany przez zięcia. Przed podaniem narkozy mówi do zięcia lekarza:

– Lepiej się postaraj, bo jeżeli ja umrę, – Wicie baco, tak se myśle: kościół to żona planuje przeprowadzić się do stoi i stoć bedzie, a z womi to juz róznie bywo... was. Wraca pijany mąż późną nocą do domu. Otwiera drzwi i widzi, że żona stoi z wałkiem, a teściowa z patelnią. Mąż mówi spokojnie: – Idźcie spać, baby, nie jestem głodny!

Rano w pracy młoda kobieta, ziewając, mówi do koleżanki: – Ech, nie wyspałem się dzisiaj w nocy... – A przyczyna? – pyta koleżanka. – Przyczyna też się nie wyspała...

40-letnia kobieta chwali się przyjaciółce: –Wiesz, mam cudownego męża. Nie pije, nie pali, nie bije mnie i nie zdradza, nie ogląda meczów, nie żałuje mi pieniędzy... – Dawno go sparaliżowało? – na to przyjaciółka.

– Jak sądzisz, Stefan, czy maseczka z ogórków poprawia mój wygląd? A mąż na to: – Oczywiście, Marysiu. Ja nie rozumiem tylko, po co ty ją za każdym razem zmywasz?

– Jolka, ty palisz? Od kiedy? – pyta zdziwiona koleżanka. Wchodzi pijany facet do mieszkania, – Od tego wieczoru, gdy mój mąż siada przy stole, wali w niego ręką i wrócił z delegacji i zobaczył peta w wrzeszczy: popielniczce. – Kto w tym domu rządzi? – My – odzywają się żona i teścio- – A jak skończysz tę obecną szkołę, wa. synu, to wyślemy cię do kolejnej, że– To rządźcie dalej, bo przepiłem ca- byś otrzymał wyższe wykształcenie. łą pensję. – A jakie to jest wyższe, tato? – Takie – wyjaśnia ojciec – które jeszStary baca siedzi na przyzbie i pa- cze w latach 80. zeszłego wieku bytrzy na przechodzącą Maryśkę. ło nazywane średnim. – Chodź no, Marycha, pokochomy sie. – A co wy tez baco, do kościoła idem! REDAGUJE: JANUSZ M. SZLECHTA Mija pięć minut, Maryśka wraca i js@dziennik.com mówi: NADESŁAŁA: CZESŁAWA SZYMAŃSKA

Kartka z historii 13 LIPCA 1951 R. w Poznaniu urodził się Marek Piekarczyk – polski wokalista rockowy, członek grupy TSA. Do grupy dołączył na początku lat 80. i został jej wokalistą. Zespół zdobywał coraz większy rozgłos. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Zagrała ponad 1000 koncertów w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech. W 1986 r. Piekarczyk rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze "Jesus Christ Superstar". Goerge Orwell Zespół TSA był tam współtwórcą opracowania muzycznego. W latach 1992-1998 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie oprócz pracy w różnych zawodach, koncertował z miejscowymi artystami i występował na koncertach dla Polonii amerykańskiej. Po powrocie z USA Marek Piekarczyk stworzył projekt Marek Piekarczyk i Przyjaciele i koncertował w Polsce. W 2007 także przyłączył się do projektu muzycznego Night Rider Symphony, z którym w 2008 wystąpił w Chicago. Zasiadł w jury II edycji programu The Voice of Poland. 13 LIPCA 2008 R. w wypadku samochodowym w Lubieniu w Wielkopolsce zginął prof. Bronisław Geremek.

Cytat dnia: Bo więcej waży jedna dobra strofa Niż ciężar wielu pracowitych stronic.

[Czesław Miłosz]

n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com

FOTO: ARCHIWUM

Dziewczyna mówi chłopakowi: – Ale wiesz, seks będziemy mieli dopiero po ślubie. On na to: – No to jak wyjdziesz za mąż, to zadzwoń...

Poniedziałek

Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska podczas IV Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym

Dowcipy Kobieta opowiada przyjaciółce: – Wiesz, jestem dobrą kobietą. Na przykład wczoraj rano dałam żulowi 10 dolarów. – A co na to mąż? – pyta przyjaciółka. – Krzywił się, że mało, ale podziękował.

Niedziela

FOTO: PAP/TOMASZ GZELL

Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę o godzinie 4 ppoł. Gościem specjalnym będzie autorka zdjęć Martyna Wojciechowska. Wystawa składa się z wielkoformatowych prac, których bohaterami są zwierzęta z różnych stron świata. Wojciechowska podczas swoich podróży spotkała wiele zwierząt, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych, o których istnieniu wielu z nas nie ma pojęcia. Historie spotkań z nimi Wojciechowska opisała w książce dla dzieci "Zwierzaki świata". "To są autentyczne historie, z którymi się zetknęłam. Starałam się wybrać bohaterów tak, żeby mogły nas i nasze dzieci czegoś nauczyć. Konsultowałam opowieści z psychologiem dziecięcym i tak opisałam m.in. historię hipopotamicy Jessiki i słonicy Fussi" – powiedziała Martyna Wojciechowska. Wystawa "Zwierzaki świata" odbywa się w ramach festiwalu Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane 2013. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zdjęcia będzie można oglądać w Sopocie do końca lipca, a od 2 sierpnia do końca wakacji – również w

14 lipca – 196. dzień roku


Opinie OD REDAKCJI

Amerykanie żyją dłużej, ale... Średnia długość życia Amerykanów wydłużyła się w ostatnich latach. Cóż jednak z tego, skoro coraz więcej chorują. W ŚRODĘ OPUBLIKOWANO W "THE JOURNAL OF THE AMERICAN MEDICAL ASSOCIATIONS"

najbardziej kompleksowe jak do tej pory badania nad stanem zdrowia Amerykanów. Kilka informacji jest pozytywnych. Średnia przewidywana długość życia wynosi dla osób urodzonych w 2010 roku ponad 78 lat, gdy w 1990 roku była o trzy lata krótsza. Postęp taki notuje się jednak we wszystkich krajach. Wśród tych rozwiniętych Stany Zjednoczone były w 1990 roku na 20. miejscu; dziś spadły na 27. pozycję. Zmiany na korzyść odnotowano w kilku innych dziedzinach: skuteczniej leczy się dziś np. niektóre odmiany raka oraz AIDS. Postęp ten odbywa się jednak niezwykłym kosztem – dosłownie. Wydatki na służbę medyczną stanowią dziś aż 18 proc. dochodu narodowego Stanów Zjednoczonych. Gdy spojrzeć na to pod tym kątem, postęp wydaje się mizerny. Nie odnotowano wielkiej poprawy w prewencji i leczeniu chorób, które są najczęstszym powodem śmierci: chorób serca, raka płuc i wylewów. Powiększył się znacznie problem otyłości, która z kolei jest źródłem wielu chorób, jak cukrzyca czy niedomagania krążenia. Znacznie częstsze są też choroby stawów. NAJBARDZIEJ NIEPOKOJĄCE SĄ STATYSTY KI DOTYCZĄ CE DŁUGOŚCI ZDROWEGO ŻYCIA (jest to termin z

natury nieprecyzyjny; tu Usiłujemy oznacza osobę w pełni za wszelką spraw ną fi zycz nie i cenę umysłowo). Amerykanin ma wprawdzie szanprzedłużyć sę żyć 78 lat, ale w zdrosobie życie. wiu przeżyje tylko 68 lat. Oznacza to, że ostatnie 10 lat przeżyje jako osoba niepełnosprawna i cierpiąca. W prognozach długości zdrowego życia Stany Zjednoczone ustępują wielu krajom. W Japonii, która jest na pierwszym miejscu, ludzie powinni cieszyć się dobrym zdrowiem do 73. roku życia. Ameryka spada coraz niżej w tych statystykach. Doganiana jest nawet przez kraje dużo uboższe, jak Turcja. Statystyki potwierdzają potoczne obserwacje: jakość życia Amerykanów pogarsza się i odbija się to na ich zdrowiu. Poważny, na skalę epidemii, jest problem otyłości. Przyczyną jej jest najczęściej spożywanie bezwartościowej, przetworzonej żywności i niezdrowy – bierny – tryb życia. Coraz więcej ludzi w stosunkowo młodym wieku wiedzie życie osób de facto niepełnosprawnych. Gdy ma się takie perspektywy, długie lata życia na pewno mniej cieszą. Stany Zjednoczone nie uczą się na przykładach państw, gdzie ludzie żyją najdłużej i w dobrym zdrowiu: Japonii, krajów skandynawskich. Koszty utrzymywania rosnącej armii ludzi niedołężnych, wymagających stałej opieki medycznej i niezdolnych do efektywnej pracy, są ogromne w skali państwa. Wydaje się jednak, że przemysł medyczny oraz spożywczy są w Ameryce zbyt potężne, aby dały się zreformować. JEST TEŻ ASPEKT FILOZOFICZNY TYCH STATYSTYK. Usiłujemy za wszelką cenę przedłu-

żyć sobie życie, odsuwamy jednak w kąt świadomości myśl, że taka długa egzystencja może pod koniec przerodzić się w smutną wegetację. JL

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

n BEATA WERMIŃSKA

Wyprawa po 45 groszy…

Published by Outwater Media Group

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President

Dwa tygodnie temu, w samo południe, zadzwoniła do mnie przemiła pani z urzędu miasta i poprosiła o pilne przybycie do pokoju, bodajże 16, w celu korekty deklaracji zwanej śmieciową. Gen chłopa pańszczyźnianego, którego jak pan wzywa, to nawet z łoża śmierci powstanie, odezwał się we mnie kolejny raz.

EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301 displays@dziennik.com classified@dziennik.com PRODUCTION Stanis∏aw Psyk, Aleksandra Lisowska FOTO: ARCHIWUM

10

Zeszłam z drabiny, zamknęłam wiadro z farbą, za- glenia? Abym więc miała świadomość mojego lałam wałki do malowania wodą, wzięłam prysz- błędu i kłopotów, jakie tym sprawiłam swojemu nic wyskrobując szczotką kropki z farby z twa- miastu, zostałam wezwana przed urząd, by włarzy, przebrałam się i jeszcze z mokrymi włosa- snoręcznie skreślić 38,55 i napisać 39! Bilans moich strat: nieskończone mami udałam się przed oblicze urzędnilowanie, dwie godziny w urzędzie, ka. W urzędzie też remont, tyle że wywnerwienie totalne i bezsilność wobec konywany przez specjalistów, a nie machiny, która za moje pieniądze roprzeze mnie, więc w spokoju usiadłam sobie cichutko na prawie czystym krze- Dalsze czekanie za- bi mnie w bambuko… A to pewnie dopiero początek… Zobowiązałam się śle. Fajnie, że w urzędach mają komjęło mi czytanie wszak do segregowania odpadów. putery z łączem internetowym, to sobie, zanim przyszła moja kolejka, obej- ogłoszeń typu: "Pa- Zgodnie z wymogami firmy wywożąrzałam z pewnym urzędnikiem prawie larnia – palenie za- cej wszystko ma być nie tylko posepół filmu "Gdzie jest Nemo?”. Czaso- bronione” i piecząt- gregowane w odpowiednio oznaczonych workach lub pojemnikach, ale i wo pewnie i obejrzałabym całość, ale ka naczelnika wyprzygotowane do wtórnego użycia się pan na urzędzie w pewnym momencie zorientował się, że oglądam razem działu wraz z podpi- (umyte naczynia szklane, plastikowe, z nim i zamknął drzwi – pewnie mia- sem oraz "Zgodnie z butelki, bez nalepek…). Czy takie mycie śmieci jest ekonomiczne? Ile zułam uwierzyć, że teraz pracuje… ustawą (podana żyję na to wody? Gazu do jej podgrzaDalsze czekanie zajęło mi czytanie ogłoszeń typu: "Palarnia – palenie za- podstawa prawna) nia? Ile czasu? I jakich środków, by bronione” i pieczątka naczelnika wy- pracownikom przy- odlepić choćby nalepki? A poza tym wszystko, co wyrzucam, zostało wczedziału wraz z podpisem oraz "Zgodsługuje przerwa śniej kupione. Zapłaciłam za towar, zanie z ustawą (podana podstawa prawna) pracownikom przysługuje przerwa śniadaniowa w cza- płaciłam za opakowanie. Z jakiej niby racji mam za to teraz płacić po raz śniadaniowa w czasie pracy urzędu”. sie pracy urzędu”. drugi? Dlaczego mam pracować i jeszKropka. Zaczęłam się już nawet marcze dopłacać do tego, że ktoś, ewentwić, czy ta przerwa nie trwa całe 8 gotualnie, na mojej pracy zarobi? Czy to dzin, ale w tym momencie otworzyły jest normalne? Dlaczego nie mam alsię drzwi i nadszedł mój czas. Od przeternatywy w kupowaniu towaru na miłej pani dowiedziałam się, iż ta arcypilna sprawa to korekta kwoty, której nie za- przykład w opakowaniach szklanych? Pamiętam okrągliłam do okrągłej liczby. Na deklaracji ni- butelki na mleko, śmietanę, napoje, które oddagdzie takowej informacji nie było, chociaż zna- wało się przy zakupie nowych produktów. Kolazło się z pół strony paragrafów, pod które pod- mu to przeszkadzało? Teraz butelkę po soku mulegałby kłamca śmieciowy. Z wielką starannością sze umyć i oddać za darmo… Tak samo z makuprzeliczyłam więc na kalkulatorze należne 12,85 laturą, puszkami.... A właściwie to nawet nie tyza odpady segregowane razy 3 osoby i wyszło le oddać za darmo, co jeszcze do tego zapłacić mi, bo inaczej nie mogło, 38 złotych i 55 groszy. za odbiór! Coś mi tu śmierdzi, i to niekoniecznie muszą Skąd ja, bidula, wraz z innymi mieszkańcami miasta miałam wiedzieć, że urząd oczekiwał zaokrą- być odpadki w koszu… n

PROOFREADING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements. Nowy Dziennik USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at Newark, NJ and Additional Offices. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Zdrowie i uroda

11 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Witaminy w spreju n Łatwe w połykaniu, o przyjemnym smaku, natychmiast się wchła-

Witaminy w tabletkach i kapsułkach niejednemu z nas, dosłownie, stanęły w gardle. Są duże, niewygodne w przyjmowaniu, nie wspominając już o mało przyjemnym smaku. Szczególnie u osób starszych i schorowanych, które dziennie zażywają po kilka lub kilkanaście pastylek, tabletki – nawet te witaminowe – mocno obciążają żołądek, wątrobę i resztę układu pokarmowego. Co więcej, tylko około 30-60 procent zawartych w tabletkach witamin wchłania się do naszego organizmu, a proces absorbcji może trwać nawet godzinę. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów są witaminy i suplementy w spreju – nowość na rynku, stworzona z myślą o tych, którzy nie lubią połykać pastylek i chcą odciążyć swój układ trawienny, a przede wszystkim czerpać maksymalne korzyści z zażywanych suplementów. Witaminy i suplementy w spreju wchłaniają się natychmiast przez błonę śluzową jamy ustnej i to w stu procentach. Stamtąd od razu zasilają nasz organizm, odciążając w ten sposób wątrobę i żołądek. Zaś dzięki naturalnym smakom miętowym i owocowym są przyjemne dla podniebienia. Dzięki walorom smakowym, a także innym zaletom – jak np. łatwość w przyjmowaniu – witaminy i suplementy w spreju są idealne dla dzieci. Podając je najmłodszym eliminujemy niebezpieczeństwo zaksztuszenia się, jakie występuje przy zażywaniu pastylek. Jednym z producentów witamin i suplementów w spreju jest mieszcząca się w Arizonie firma Spray Labs, która zaczyna dystrybuować swoje produkty w polskich sklepach i gabinetach w stanach: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. "Od dawna szukałem produktów, które z czystym sumieniem mógłbym polecić moim pacjentom. Witaminy i suplementy produkowane przez Spray Labs to produkt wysokiej jakości, z naturalnych składników, który jest bezpieczny, tani i skuteczny" – mówi dr Wojciech Konior, naturopata, który w swoim Natural MeREKLAMA

dicine Center przy River Drive w Garfield, NJ, sprzedaje m.in. suplementy w spreju. Produkty Spray Labs wyróżnia również to, iż dostępne są w bardzo poręcznych tubkach, wielkości flamastra, które bez problemu schować można w kobiecej torebce czy w kieszeni – w przypadku mężczyzn. Co więcej, ponieważ ich zawartość jest płynna, a nie gazowa, można z nimi bez obaw podróżować samolotem. Dr Konior zwraca też uwagę na ich przystępność cenową. "Koszt jednej tubki waha się od 15 do 20 dol. Przy czym preparaty te są niezwykle wydajne – jedna tubka starcza na miesiąc codziennego stosowania" – mówi nasz specjalista, dodając, że chcąc do star czyć orga ni zmo wi wszystkie witaminy i makroelementy w dobrze wyważonej diecie trzeba by dziennie zjadać po kilka talerzy organicznych warzyw i owoców. "Na to nikt w dzisiejszych czasach nie ma czasu ani pieniędzy. Suplementacja stała się koniecznością" – mówi dr Konior. Obecnie Spray Labs oferuje zestaw 12 produktów, w tym: witaminowych oraz różnego rodzaju suplementów dodających energii, ułatwiających zasypianie albo redukujących nadmierne napięcie. W ofercie Spray Labs znajdziemy m.in. witaminę D3 – tak zwaną "witaminę słońca", bo w naturalnych warunkach witamina ta produkowana jest przez nasz organizm pod wpływem promieni słonecznych. Wiele osób, szczególnie tych, które stosują balsamy przeciwsłoneczne, cierpi na niedobór tej witaminy, który może być poważny w skutkach. Niedobór może wpłynąć na pogłębienie depresji, choroby serca, problemy z ciążą, pojawienie się raka skóry i stwardnienia rozsianego. Ponadto witamina D reguluje gospodarkę wapienną i fosforową organizmu, ma moc przeciwzapalną i pomaga regulować poziom cukru i ciśnienia krwi oraz odpowiedzialna jest za produkcję insuliny jak również za prawidłową produkcję komórek w naszym organizmie. Inną ważną witaminą, której nie-

FOTO: ARCHIWUM

niają w błonie jamy ustnej. Witaminy w spreju to nowość na rynku suplementów, która sprawia, że dbanie o zdrowie staje się łatwiejsze, tańsze i przyjemniejsze.

dobór możemy uzupełnić preparatem w spreju jest B12. To witamina, która dodaje nam energii i pomaga systemowi nerwowemu w prawidłowym funkcjonowaniu. "Do tej pory osobom starszym, które słabiej przyswajają B12 z pożywienia, podawano co miesiąc tę witaminę w zastrzyku, teraz mogą sobie ją dozować w spreju" – mówi doktor Konior, dodając, że jest również dobra dla sportowców oraz wegetarian i wegan, którzy nie jedząc mięsa pozbawieni są naturalnego źródła tej witaminy. Wegetarianie i osoby cierpiące na niedobór żelaza skorzystają z preparatu o nazwie Vitamin B-9 (to suplement zawierający kwas foliowy, witaminę B6 i B12), jak również Iron Boost – preparat zawierający bardzo dobrze przyswajalną formę żelaza. W spreju znajdziemy również witaminę C (z dodatkiem witaminy D

i E), preparat multiwitaminowy oraz Ubiquinol – preparat z aktywną formą koenzymu Coq10 – "witaminą przeciwstarzeniową", która wspomaga zdrowe funkcjonowanie mięśni i serca. Oprócz witamin oferta Spray Labs zawiera preparaty ułatwiające zasypianie oraz redukujące stres i napięcie. Preparat z melatoniną jest idealny dla osób, które pracują na różne zmiany i mają problem ze spaniem, albo dla tych, które podróżują w inne strefy czasowe, np. do Polski. Zażyta 20 minut przed pójściem spać melatonina ułatwia zasypianie. Innym produktem Spray Labs ułatwiającym zasypianie jest GoodNight. "Po zażyciu tego preparatu czujemy się rano o 10 lat młodsi" – zapewnia dr Konior. Natomiast B-Calm, preparat zawierający m.in. witaminę B, łagodzi stany niepokoju,

napięcia i objawy stresu. W ofercie Spray Labs znajdziemy też preparaty dodające energii, takie jak Meta-Boost, który dodatkowo pomaga nam spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i ograniczyć łaknienie. Poziom energii pomaga podnieść również preparat o nazwie Fulvic Minerals, zawierający substancje, których nasz organizm sam nie jest w stanie wyprodukować ani pozyskać ze zdrowej diety, i które, oprócz zastrzyku energii, pomagają w przyswajaniu i utylizacji witamin i innych składników odżywczych. Obecnie Spray Labs jest w trakcie pracy nad kolejnymi preparatami, w tym magnezu w płynie i srebra koloidalnego. Tymczasem 12 produktów w spreju już znajdujących się w ofercie firmy można szukać w polskich sklepach i gabinetach w Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii. AS


12

O metropolii

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

POLSKA PARAFIA NA HARLEMIE? francusku, hiszpańsku i angielsku. Jeżeli będzie zainteresowanie to również będziemy modlić się po polsku". RYS HISTORYCZNY PARAFII OUR LADY OF MOUNT CARMEL Kościół Our Lady of Mount Carmel został zbudowany w 1884 roku, a jego założycielem był niemiecki pallotyn, ks. Emiliano Kirner. Od samego początku parafia była prowadzona przez księży z zakonu św. Wincentego Pallotiego, głównie przez księży wywodzących się z Włoch. W grudniu ubiegłego roku kardynał Timothy Dolan przekazał administrację kościoła w ręce polskich pallotynów, a także dekretem ustanowił nowego proboszcza, którym został ks. Marian Wierzchowski. Historia sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel, który znajduje się przy 115 Street na Manhattanie związana jest ściśle z włoską imigracją do Ameryki. Wschodni Harlem był – obok okolic Mulberry Street i Canal Street – trzecim rejonem zwanym Małą Italią, gdzie zamieszkiwali głównie Włosi, którzy zgodnie z tradycją wyniesioną z domów rodzinnych bardzo pobożnie podchodzili do wszelkich świąt kościelnych. Po raz pierwszy odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel odbył się na Wschodnim Harlemie już w 1881 roku, a po wybudowaniu w tym miejscu kościoła od razu zaczęto nazywać go włoską parafią. Wraz z ukończeniem budowy świątyni sprowadzono do niej z Włoch posąg Matki Bożej z Góry Karmel, który ozdobiono zakupioną w Indiach szlachetną odzieżą ze złotymi elementami. Wkrótce potem posąg został oficjalnie ukoronowany przez władze papieskie, a w koronach Maryi oraz dzieciątka znalazły się kamienie szlachetne z pierścieni papieskich Leona XIII i Piusa X. Od tego momentu kościół zyskał miano sanktuarium, a przez to zaczęły do niego pielgrzymować tysiące wiernych z różnymi prośbami, a także ofiarujących wota wdzięczności za dokonane cu- Sanktuarium Our Lady of Mount Carmel (Matki Bożej Szkaplerznej) zostało wybudowane w 1884 roku

Zabytkowa sala konferencyjna, w której wiszą zdjęcia wszystkich dotychczasowych proboszczów parafii oraz obraz św. Wincentego Pallottiego, założyciela zakonu opiekującego się kościołem

da dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Szkaplerznej. Do pierwszej połowy XX wieku – jak głoszą historycy – podobno nie było w Nowym Jorku ani jednego Włocha, który w lipcu, w okresie święta Matki Bożej z Góry Karmel nie odwiedziłby świątyni na wschodnim Harlemie lub nie wziął udziału w procesjach i nabożeństwach. Bywały lata, że podczas uroczystości lipcowych, które trwały kilka dni pojawiało się ponad pół miliona wiernych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci, w związku z budową wielu osiedli z dużymi apartamentowcami, w tej części Manhattanu, nastąpiła gwałtowna zmiana demograficzna i kulturowa, w wyniku czego zdecydowana większość Włochów przeniosła się do innych dzielnic, a parafia podupadła. Włoscy księża powymierali, a wcześniej z braku sił nie byli już w stanie odpowiednio zająć się sprawami organizacyjnymi. Brakowało im również młodych i energicznych zakonników, w związku z czym pojawił

ZDJĘCIA: WOJCIECH MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

» Kościół Matki Bożej Szkaplerznej jest wyjątkową świątynią, która posiada status sanktuarium oraz tzw. rangę bazyliki mniejszej. W dodatku znajdująca się w niej naturalnych rozmiarów figura Matki Bożej z Góry Karmel jest jednym z trzech posągów w obu Amerykach – zarówno Północnej, jak i Południowej – które zostały ukoronowane przez Watykan. Prócz patronki kościoła ze wschodniego Harlemu taki status posiada tylko Matka Boża z Guadalupe w Meksyku oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Poza tym w koronach Matki Bożej Szkaplerznej oraz dzieciątka trzymanego przez nią na ręku znajdują się klejnoty z pierścieni podarowanych przez papieży Leona XIII i Piusa X. Powagi kościołowi zarządzanemu obecnie przez polskiego pallotyna – ks. Mariana – dodaje fakt, że w świątyni tej miało miejsce kilka udokumentowanych uzdrowień, cudów przypisywanych wstawiennictwu Matki Bożej z góry Karmel. "Uro czy sto ści po prze dza ją ce święto Matki Bożej Szkaplerznej trwają już od kilku dni. Właśnie odprawiliśmy trzydniową wieczorną nowennę dla Haitańczyków w języku francuskim, aktualnie trwają podobne trzydniowe nabożeństwa w języku hiszpańskim oraz poranne po włosku, a na koniec zostaną odprawione w języku angielskim. W przyszłości chciałbym zrobić przynajmniej jeden taki wieczór dla Polaków” – zdradza swoje plany proboszcz Wierzchowski. Jednak główne uroczystości związane z najbliższym świętem patronki kościoła odbędą się we wtorek, 16 lipca, a poprzedzi je specjalna procesja w poniedziałek wieczorem o godz. 9:00. "Organizujemy wtedy specjalną, wieczorną procesję, która przejdzie ulicami Harlemu – opowiada ks. Marian. – Podobna ceremonia odbędzie się również we wtorek po mszy św. o godzinie 10 przed południem. W trakcie tych procesji odmówimy m.in. różaniec w pięciu językach: po łacinie, po włosku, następnie po DOK. ZE STR. 1

się pomysł by parafię przekazać polskiej prowincji pallotynów. Obecnie parafia liczy tylko około 300 wiernych dla których msze św. odprawiane są w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i łacińskim. W niedziele o godzinie 10:00 rano nabożeństwo sprawowane jest również w rycie przedsoborowym, odprawiana jest tzw. msza trydencka. CZY PRZY SANKTUARIUM POWSTANIE POLSKA PARAFIA? Zalążek polskości w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej jest już od chwili powierzenia opieki nad świątynią polskim pallotynom, a probostwa ks. Marianowi Wierzchowskiemu. Od pewnego czasu przebywa tam także student Wyższego Seminarium Duchownego z Ołtarzewa, który szkoli swój język angielski oraz pomaga proboszczowi. Z kolei od najbliższej niedzieli funkcję wikarego obejmie ks. Zbigniew Zięba, który wcześniej sprawował posługę kapłańską w Mek-


13 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

nych, jak chociażby na Jasną Górę, do Lichenia czy też Świętej Lipki. Poza tym Manhattan jest miejscem prestiżowym i wierzę, że Polacy również chętnie będą przyjeżdżać do naszej świątyni – stwierdził ks. Marian. – Dobrze byłoby mieć tutaj polską parafię przy tym sanktuarium, ale właściwie wszystko jest w rękach Matki Bożej" – dodał pallotyn.

Ołtarz zabytkowego sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej (Matki Bożej z Góry Karmel) zdobi posąg naturalnych wymiarów

PROBOSZCZ KSIĄDZ MARIAN WIERZCHOWSKI Ks. Marian Wierzchowski pochodzi z Legionowa, jest zakonnikiem ze zgromadzenia pallotynów. Po roku od chwili wyświęcenia – co miało miejsce w roku 1987 – wyjechał na misje do Papui Nowej Gwinei gdzie spędził prawie 8 lat. Swoją posługę sprawował w północnej części tego kraju. Później przez kolejne 8 lat pracował w Australii, po czym przyjechał do Ameryki Północnej. W Stanach Zjednoczonych przez pewien czas w Dallas zdobywał szlify kapelana szpitalnego, następnie sprawował posługę w Buf-

syku. Prócz tego od niedawna podczas nabożeństw odbywających się w sanktuarium wiernym do śpiewu przygrywa polski organista Mariusz Wolf. Teraz wszystko zależy od wiernych przychodzących na nabożeństwa. W sumie ich uczestnictwo w najbliższych mszach św. odprawianych po polsku będzie wyznacznikiem tego czy przy sanktuarium uda się stworzyć polską parafię. W jej powstanie na wschodnim Harlemie bardzo wierzy ks. proboszcz, który uważa, że uczestnictwo oraz spotkanie z polskimi wiernymi po majowym nabożeństwie napawa go optymizmem. "Parafia aktualnie liczy około 300 wiernych. To niewiele, ale widzę, że od chwili, gdy zacząłem bardziej się o nią troszczyć, powoli przybywa ludzi w kościele. Poza tym to piękne sanktuarium maryjne z bogatą przeszłością i udokumentowanymi uzdrowieniami. Polacy mają szczególny sentyment do tego typu świątyń. Świadczy o tym liczba pielgrzymek do wszystkich sanktuariów maryj- Boczna nawa świątyni z pięknymi witrażami

falo, po czym pojawił się w Nowym Jorku. W Wielkim Jabłku ks. Marian przez prawie rok pełnił posługę jako kapelan szpitalny w Mount Sinai Hospital, a przez ostatnie cztery lata był wikariuszem w parafii św. Franciszki de Chantal na Brooklynie. W ubiegłym roku świętował jubileusz 25-lecia kapłaństwa, co w grudniu zostało przypieczętowane nominacją na funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Szkaplerznej na Manhattanie, we wschodniej części Harlemu. Pracę gospodarza sanktuarium maryjnego traktuje jako dalszą część swoich misji. "Tutaj wszystko wygląda podobnie, trzeba reperować kościół zarówno od strony technicznej, jak i duchowej – zdradza ks. Wierzchowski. – Często drobne prace remontowe wykonuję osobiście, to tak jak w Papui Nowej Gwinei gdzie wszystkiego musiałem uczyć się od początku i zrobić sam od podstaw. Jak miałem ochotę na sernik, to musiałem go sobie sam upiec, a w dodatku wcześniej zrobić ser z mleka. To była szkoła życia i to mi się tutaj bardzo przydaje” – podkreślił pallotyn. W reperowaniu i usuwaniu drobnych usterek proboszczowi pomagają para fia nie oraz współ pra cow ni cy. "Dzięki pomocy wiernych i wsparciu donatorów udało nam się wymienić parafialny boiler oraz rury wodno-kanalizacyjne w tzw. pionie wodnym. Poza tym nasz organista, Mariusz Wolf zreperował oraz dostroił kościelne organy dzięki czemu o wiele piękniej teraz brzmią podczas nabożeństw" – wyliczał proboszcz, dzięki któremu sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Manhattanie z dnia na dzień nabiera nowego blasku. WOJTEK MAŚLANKA

Wejście do kościoła Matki Bożej Szkaplerznej (Our Lady of Mount Carmel) mieści się przy 449 East 115 Street pomiędzy 1 Ave. i Pleasant Ave. na wschodnim Harlemie. Z kolei parafia zlokalizowana jest przy 448 East 116 Street. Tel. (212) 534-0681

NIERUCHOMOŚCI

ZIMOWA PROMOCJA z nowym dziennikiem

TYLKO u nas do końca roku zamieścisz swoje ogłoszenie drobne w dziale NIERUCHOMOŚCI

za darmo! W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej miały miejsce udokumentowane uzdrowienia

dzwoń 212.594.2266


14

Historia

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej (1943-1944)

Przywrócić pamięć i prawdę n Od 1943 r. do lutego 1944 na terenach Wołynia i Małopolski

Piotr Potomski

Wiedza na temat zbrodni w polskim społeczeństwie jest niewielka, a połowa Polaków nie ma na ten temat podstawowego zasobu wiadomości. Świadczą o tym wyniki sondażowe CBOS, z których wynika, że 31 proc. Polaków nic nie wie o ludobójstwie na Wołyniu, a 41 proc. badanych posiada na ten temat wiedzę szczątkową, natomiast 26 proc. ankietowanych odpowiadających, że słyszeli o rzezi wołyńskiej, nie potrafi wskazać ofiar zbrodni. Ludobójstwo na Wołyniu kładzie cień na współczesne stosunki polsko-ukraińskie, gdyż strona ukraińska ma trudność ze zdecydowanym zdefiniowaniem faktu ludobójstwa i nazwaniem żołnierzy UPA zbrodniarzami. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej Wołyń włączono do Komisariatu Rzeszy Ukraina. W 1942 r., w akcji likwidacji gett, ukraińska policja pomocnicza współdziałała z SS i policją niemiecką przy obławach i konwojowaniu Żydów do miejsc egzekucji, również biorąc udział w egzekucjach. Zamordowano około 150 tys. Żydów na Wołyniu i 455 tys. w Małopolsce Wschodniej. Ludobójstwo dokonane przez niemieckiego okupanta na Żydach nastąpiło po aresztowaniach i deportacjach polskiej ludności Kresów Wschodnich w okresie okupacji sowieckiej 19391941. Szczególnie zagłada Żydów stała się dla ukraińskich nacjonalistów przykładem, jak można pozbyć się Polaków. Początkowo planowano ludność polską wyrzucić za San. Jednak taka operacja była nie do wykonania w warunkach okupacji niemieckiej, poza tym Polacy zechcieliby wrócić, dlatego zrezygnowano z tego. Banderowcy zdecydowali o likwidacji całej nacji według hasła: "Nie będzie Polaków, nie będzie problemów na Wołyniu”. Oficjalnie do-

wództwo UPA nie wydało rozkazu wymordowania polskiej ludności, lecz metodyczna eksterminacja, powiat po powiecie, nie pozostawia wątpliwości, że była to zorganizowana i zaplanowana akcja ludobójcza. Świadczy także o tym działalność jednego z dowódców niższego szczebla UPA, członka Prowydu OUN Dmytro Klaczkiwskiego o pseudonimie Kłym Sawur, który w czerwcu 1943 r. wydał tajną dyrektywę oddziałom o całkowitej, powszechnej, fizycznej likwidacji ludności polskiej. Bojówki OUN i oddziały UPA przystąpiły do realizacji planu wymordowania Polaków na ziemiach uważanych za etnicznie ukraińskie, z nadzieją, że fakty dokonane zadecydują o politycznej przyszłości Ukrainy i jej narodowym charakterze. Partyzantów UPA wspierało ukraińskie chłopstwo, zmotywowane obietnicą grabieży mienia swych sąsiadów. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni – płonęły wsie polskie. Akcje były dobrze przygotowane i zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Na przykład, akcję w pow. włodzimierskim poprzedziła koncentracja oddziałów UPA w lasach zawidowskich (na zachód od Porycka), w rejonie Marysin Dolinka, Lachów oraz w rejonie Zdżary, Litowież, Grzybowica. Na cztery dni przed rozpoczęciem akcji we wsiach ukraińskich odbyły się spotkania, na których uświadamiano miejscową ludność o konieczności wymordowania wszystkich Polaków. Posługiwano się przy tym hasłem: "Wyrżnąć Lachów aż do 7 pokolenia, nie wyłączając tych, którzy nie mówią już po polsku”. Napady przebiegały według podobnego scenariusza. Zaczynały się o takiej porze, aby jak najwięcej mieszkańców było obecnych. Pacyfikowaną miejscowość otaczano kordonem, żeby

ZDJECIA: PAP/RAFAŁ GUZ

Wschodniej doszło do ludobójstwa, w wyniku którego zamordowano ze szczególnym okrucieństwem około 100 tys. ludności polskiej. Makabrycznego ludobójstwa dopuściły się szowinistyczna Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i jej zbrojne ramię Ukraińska Powstańcza Armia.

Wystawa plenerowa pt. "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma" otwarta 10 lipca w Warszawie

1947, według szacunków wybitnego znawcy problematyki prof. Grzegorza Motyki, wyniosły ok. 100 tys. Natomiast po stronie ukraińskiej straty wyniosły od 10 tys. do 15 tys. ludzi. Warto dodać, że ofiary ukraińskie to skutek także działań partyzantki sowieckiej, oddziałów niemieckich oraz działań banderowskiej Służby Bezpeky OUN na skutek planowego terroru dla wymuszenia bezwzględnego posłuszeństwa ludności ukraińskiej. Współcześnie na Wołyniu i w dawnej Małopolsce Wschodniej (Galicji), umacnia się kult UPA. Jest ona postrzegana i sławiona jako hufce boW 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej marsz pamięci przeszedł ulicami Warszawy haterów narodowych. Podkreśla się, nikt nie wydostał się z pułapki. cinano genitalia, gwałcono kobiety, że była to patriotyczna partyzantka. Członkowie bojówek OUN i oddzia- obcinano piersi, wbijano butelki w Walczyła o niepodległość z polską łów UPA byli umundurowani i uzbro- krocze, ciężarnym wycinano płody Armią Krajową, oddziałami sowiecjeni w broń palną, co najmniej po- z brzucha i nabijano na widły lub na kimi i z Niemcami. Ukraińskie ugrułowę napastników stanowiła miejsco- płoty. Była to przerażająca orgia okru- powanie nacjonalistyczne UNA – wa ludność ukraińska. Zabudowania cieństwa, nie dająca się wytłumaczyć, UNSO szerzą z pietyzmem banderabowano i podpalano, a Polaków, nie do pojęcia. Nie da się zbrodni wy- rowski epos, negując fakty ludobójbez względu na płeć i wiek, zabija- jaśnić demoralizującym wpływem stwa i czyniąc wysiłki zrehabilitowano w wyjątkowo okrutny, bestialski wojny, zaszłościami historycznymi nia bojowców OUN – UPA oraz przysposób. Mordowano niemowlęta, i resentymentami wywodzącymi się znania im praw kombatanckich. To młodzież, dorosłych i starców. Nisz- z okresu dwudziestolecia międzywo- dzięki żywej pamięci bohaterów czono wszelkie ślady polskości, łącz- jennego. Wszystkie one stanowiły UPA odrodziła się niepodległa Ukranie z kościołami rzymskokatolicki- czynniki sprzyjające niechęci do Po- ina – twierdzi się w wielu środowimi, palonymi, wysadzanymi, niszczo- laków. Jednak to nie były czynniki skach. Dla ukraińskiej prawicy UPA nymi. Do dziś w miejscach, gdzie determinujące przeprowadzenie lu- stała się wartością umacniającą tożmordowani byli Polacy, jest pustka. dobójstwa z tak potwornym okrucień- samość narodową, do której ma oboApogeum akcji depolonizacyjnej stwem. Szalę przeważył ukraiński na- wiązek odwoływać się każdy prawprzypadło na lipiec 1943 r., wtedy cjonalizm integralny i wynikające z dziwy Ukrainiec. W wielu miastach jednej nocy ginęło po kilka tysięcy niego przekonania, że w imię racji i mniejszych miejscowościach zaludzi. Kulminacja ludobójstwa na- narodowej można dopuścić się każ- chodniej Ukrainy nadaje się ulicom, placom imiona złej sławy nacjonastąpiła 11 lipca 1943 r. w tzw. Krwa- dej zbrodni. Według szacunków polskich hi- listycznych zbrodniarzy, stawia się wą Niedzielę, podczas której spacyfikowano 100 polskich miejscowo- storyków tylko na Wołyniu zginę- na ich cześć pomniki, odsłania tabliści. Niejednokrotnie narzędzia zbrod- ło do 60 tysięcy Polaków. Większość ce pamiątkowe, otwierane są muzeni były wcześniej poświęcone w cer- ukraińskich badaczy kwestionuje te alne kompleksy, z okazji złej pamiękwiach przez księży. Zabijano sie- liczby, uznając, że są one znacznie ci dat urządzane są uroczystości itp. kierami rozłupując czaszki ofiar, zawyżone. Odwetowe akcje polskie- Kłóci to społeczeństwo ukraińskie, przerzynano ludzi na pół piłami do go podziemia, a także polska samo- budzi nieufność za granicą. Dodatdrewna, topiono w studniach, palo- obrona pociągnęły za sobą śmierć kowo nacjonalizm ukraiński rości no żywcem, rozrywano końmi, na- 2-3 tysięcy Ukraińców. Łączne stra- pretensje do szczególnego statusu, bijano na pale, wyłupiano oczy, wy- ty ludności polskiej w latach 1943- usiłuje zmonopolizować walkę na-


DERMATOLOG

nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

15

P. E. LEBOVITS, M.D., P.C. M. PALIWODA, RPA-C rodu ukraińskiego o niepodległość. Bez ostatecznego uregulowania całego szeregu ostrych problemów, bez wyważonej oceny działalności OUN i UPA, szczególnie tej z okresu II wojny światowej i po jej zakończeniu, bez wyraźnego stanowiska wobec działalności nacjonalistów, których wyrazicielami są niektóre prawicowe organizacje polityczne na Ukrainie, niemożliwe będzie osiągnięcie spokoju i zgody w społeczeństwie. Ukraińcy sami przed sobą do tej pory nie rozliczyli się ze swej trudnej historii. Z kolaboracji, zbrodniach na Polakach i Żydach. Ich historia była fałszowana, służąc interesom obcych państw. Nie są dostatecznie przygotowani, by przyporządkować faktom jednoznaczne określenia. Wydaje się, że Ukraińcy w drodze do swej tożsamości narodowej potrzebują pozytywnych przykładów. Stąd tak trudno jest im przyjąć do wiadomości, że wśród tych, którzy walczyli o wolność jest formacja czyniąca to tak niegodnie i zbrodniczo. Ludobójstwo na Wołyniu i w Galicji jest przede wszystkim problem dla obu sąsiadujących narodów, gdyż łączy się z zagadnieniem dobrosąsiedzkich stosunków oraz tworzeniem strategicznego sojuszu Polski i Ukrainy. Oba państwa są tym zainteresowane i leży to w ich żywotnej racji stanu. Stąd tak ważne jest, by sojusz był oparty na mocnych, trwałych podstawach. Na nieporozumieniach, niedopowiedzeniach i przemilczeniach korzystają wrogowie Polski i Ukrainy, jak to miało miejsce w przeszłości. Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej. Polska jako jej strategiczny partner jest jej ambasadorem w Unii. To zmusza przed przystąpieniem do UE do uczciwego rozliczenia się z przeszłością obu pobratymczych narodów. Należy nazwać rzeczy po imieniu, wskazać zbrodniarzy, potępić ich i ścigać jak nakazuje prawo. Niestety zakłamanie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej kładzie cień na wzajemnych stosunkach, powoduje brak szczerości, dwulicowość, a w konsekwencji zamiast normalizować i uzdrawiać stosunki, budzi poczucie krzywdy, utrzymuje wrogość i podtrzymuje uprzedzenia. Zbrodnia ludobójstwa dokonana przez OUN – UPA na kresowej ludności polskiej powinna stać się elementem wspólnej pamięci historycznej, nie dla siania nienawiści, ale dla potępienia zbrodni, a następnie zbliżenia, współpracy i pojednania. Należy mówić i pisać o ludobójstwie bez sztucznych ograniczeń, nie tylko w imię godności narodowej i prawdy historycznej, lecz dla zdrowia moralnego następnych pokoleń naszych narodów. Władza i obywatele naszego kraju mają obowiązek i prawo do czczenia pamięci ofiar i otwartego potępienia zbrodniarzy. Stosunki polsko-ukraińskie należy oprzeć na prawdzie, sprawiedliwości i wzajemnym szacunku, a nie na półprawdach i relatywizmie moralnym. n Piotr Potomski jest współautorem książki "Wołyń i Małopolska Wschodnia 1943-1944", pod redakcją Czesława Partacza, Bogusława Polaka, Waldemara Handkego, Koszalin – Leszno 2004.

S P E C JAL L I S T A C HO O RÓ B S KÓRNYC C H I WE E NE E RYC C ZNYC CH OPERACJE SKÓRY LASEREM • ZABIEGI KOSMETYCZNE Medicare i większość innych ubezpieczeń akceptowane.

200 W. 58 Street (róg 7 Ave.) MANHATTAN tel.

158 Noble st. (róg Manhattan Ave.) GREENPOINT

212.757.7010 (mówimy po polsku)

laserowe usuwanie włosów, botox, wypełnianie zmarszczek, glycolic acid peels. Metro Manhattan: A, AA, D, B, CC i 1 do 59 St. (Columbus Circle) lub N, R do 57 St.

Dogodne godziny przyjęć, również rano, wieczorem i w soboty.

PIJAW K I

stawiane na wszelkie schorzenia

OCZYSZCZAJĄC CAŁE CIAŁO POZBYWASZ SIĘ CHORÓB TERAPIA ODMŁADZAJĄCA TWARZ PIJAWKI POCHODZĄ Z HODOWLI UŻYWANE JEDNORAZOWO GABINETY: NA GREENPOINCIE W CONNECTICUT I NEW JERSEY DZWOŃ ABY UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ

646.460.4212

LEON NITKIN, MD PO¸O˚NIK - GINEKOLOG

Chcesz zgubić wagę? Mamy rozwiązanie:

BodyKey pozwoli Ci ZRZUCIĆ KILOGRAMY i ZDROWO ŻYĆ.

Dołącz do wyzwania na odchudzanie z Body Key. Indywuidalny test genetyczny z kontrolą wagi opracowany dla Ciebie pozwoli na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów

tel. 201.681.6170 www.amway.com/KARDYSENTERPRISE POLSKOJĘZYCZNY LEKARZ DENTYSTA

DR IZABELA DODO 69-40 Yellowstone Blvd. FOREST HILLS

375 Jay St., Brooklyn, NY 11201 718-243-0100 37 Murray St., New York, NY 10007

212-732-6006 1120 Brighton Beach Ave, Brooklyn, NY 11235

Tel. 718-646-8808

Leczenie: • zaburzeƒ hormonalnych • niep∏odnoÊci • kobiecych i m´skich chorób wenerycznych • stanów przedrakowych narzàdów rodnych • prowadzenie cià˝y prawid∏owej i powik∏anej • kontrola urodzeƒ • wstawienie spirali • kosmetyczna chirurgia •

INDYWIDUALNY TEST GENETYCZNY

Dojazd metrem E, F, G, R do przystanku 71 Continental Ave.

(718) 896-3082

Większość Wizyty proszę umawiać telefonicznie ubezpieczeń Kontakt e-mailowy: izabela.dental@verizon.net honorowana WSZECHSTRONNA OPIEKA DENTYSTYCZNA • PIERWSZY PRZEGLĄD BEZPŁATNY

Ginekologia/Położnictwo

Ginekologiczne zabiegi wykonujemy w gabinecie z ogólnà narkozà w obecnoÊci anestezjologa

Specjalistyczna opieka położnicza i ginekologiczna dla kobiet w każdym wieku

mówimy po polsku

OSKAR GAWĘDA MD ,

MASPETH

DENTYSTKA

dr SAJJAD, dr KOTHARI, dr LIN, dr VATTI PA. DABBAS

• Poradnictwo medyczne dla przyszłych Rodziców • Diagnostyka i leczenie bezpłodności

DR. EL˚BIETA KOPACZ

• Kompleksowe prowadzenie ciąży prawidłowej oraz wysokiego ryzyka

Wszechstronna opieka dentystyczna. Implanty, wybielanie z´bów, mostki, protezy, etc.

• Odbieranie porodów naturalnych oraz cesarskie cięcia

65-48 Grand Ave. tel. 718.326.8982 Dojazd autobusami: Q18,Q58,Q59,Q67 NOWOCZESNY

• Badania ultradzwiękowe również w obrazie trójwymiarowym • Badania układu moczowego • Cytologia szyjki macicy i badania piersi

GABINET

• Planowanie rodziny obejmujące wszelkie dostępne metody • Leczenie zaburzeń menstruacji, mięśniaków macicy, upławów oraz innych zaburzeń ginekologicznych • Poradnictwo w sprawach odżywiania • Przeprowadzanie badań laboratoryjnych i ultradźwiękowych w gabinecie • Zabiegi chirurgiczne w gabinecie i dużo więcej

Mówimy po polsku i angielsku

OTWARTE 6 DNI W TYGODNIU od poniedziałku do piątku: 10 rano - 5 ppoł. w sobotę: 10 rano-4 ppoł.

JACKSON HEIGHTS 40-24 76th St ., Suite 1A Elmhurst, NY 11373 Tel. 718 271 9200

REGO PARK 62-54 97th Place, Suite 2E Rego Park, NY 11374 Tel. 718 271 9900

RICHMOND HILL 113-11 Jamaic a Ave. Richmond Hill, NY 11418 Tel.718.850.0009 Fax. 718.271.9911

www.nycommunityhealth.com


16

Wywiad

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Gra o muzeum gier n Czy jedyne na świecie tego typu muzeum gier powstanie w

Krakowie? Rozmowa z Łukaszem Dziatkiewiczem, pomysłodawcą i – jak ma on nadzieję – twórcą muzeum gier wideo, flipperów i bilardu prawda salony gier z automatami zręcznościowymi mają się dobrze raA tak! Zresztą po części muzeum czej wyłącznie w kurortach, to nie to podążałoby szlakiem już wyzna- zniknęła potrzeba grania w takie gry czonym przez placówki działające poza własnym domem i zmierzenia głównie w USA i Europie Zachod- się z innymi. Obserwujemy to na niej. Tyle że są one poświęcone wy- przykładzie naszego stowarzyszenia łącznie jednej z tych rodzin gier, flipperowego. Turnieje przez nas orewentualnie w połączeniu z dodat- ganizowane cieszą się rosnącym pokiem automatów innego rodzaju. Na wodzeniem, coraz więcej osób chce przykład flippery czasem zestawia- je robić, rośnie frekwencja, nasi rene są z innymi maszynami arcade, np. prezentanci coraz częściej i w więkgrami wideo tego typu czy szafami szej liczbie jeżdżą za granicę. Poza grającymi. Żeby było ciekawiej – naj- tym rośnie liczba knajp z różnymi więcej jest muzeów flipperowych, grami. czyli z najbardziej niszową rozrywką. (patrz ramka) OK, rozumiem, ale jak domyślam się, Co te muzea oferują? Oglądanie starych gier z możliwością grania na nich?

te trzy typy gier nie znajdą się w nim przypadkiem?

Oczywiście, powiedziałbym, że są to trzy pokrewne rodziny gier. WszystPrzeważają te, gdzie można pograć, kie były i są dostępne tak w miejscach flipperowe są wręcz przed wszyst- publicznych, jak i w posiadaniu prykim na to nastawione. Mój pomysł watnym. Pierwszy powstał bilard, jeto jedno i drugie – oglądanie ekspo- go korzenie sięgają II połowy XV wienatów i innych materiałów oraz moż- ku. Z jednej z zabawkowych form biliwość pogrania, więc swoiste skrzy- lardu, tzw. bagateli (ang. bagatelle), żowanie muzeum z salonem gier. Tak notabene znanej tak w USA, jak i w by ściągać zwiedzających, ale i mieć Polsce, powstał protoplasta flippera. stałych bywalców przychodzących Stało się to gdy Montague Redgrave, pograć lub na jakieś wydarzenie: spo- Brytyjczyk osiadły w USA, opatentkanie, premierę, wystawę czasową, tował bagatelę, gdzie zamiast kija był turniej itp. W nim ma się dużo dziać mechanizm sprężynowy wybijający i zmienić, do tego chciałbym, by by- kulę. Poza tym była ona mniejsza niż ła kawiarnia i sklepik także w for- przodek, ustawiona pod lekkim kątem, by bile turlały się w dół, znikmie on-line. nęło sukno, a pojawiły się bolce i różNie za dużo? ne punktowane pola. Miało to miejNie, bowiem muzeum musiałoby sce w 1871 r. Dołożenie później różprzynajmniej częściowo na siebie za- nych mechanizmów i podpięcie do rabiać, poza tym to teraz standard. No prądu umożliwiło wymyślenia klui gry to specyficzne zjawisko, gdyż czowych łapek, zwanych po angielmają one zawsze jedną zasadniczą sku flipper właśnie. Pojawiły się one funkcję, więc raczej większość go- w maszynie Humpty Dumpty z 1947 ści chciałby spróbować. Wreszcie co r. Miała ona trzy pary takich odbijaków – na górze, w środku i na dole pola gry. Rok później w Triple Action została tylko ich para w dolnej ISTNIEJĄCE MUZEA DOTYczę ści, wymyślił to Polak Steve KorCZĄCE TRZECH OPISANYCH, dek. Co prawda były one ustawione POKREWNYCH TYPÓW GIER. nieco inaczej w porównaniu do ukłaPalmę pierwszeństwa w zakresie mudu klasycznego – tyłem do siebie, a zeów flipperowych ma ich ojczyzna z czasem pojawiło się ich więcej – USA. Działają tam aż cztery, w Sejednak nikt nie odebrał już prymatu attle, Kalifornii, Baltimore (obecnie dolnej parze. Tak w dużym szuka nowej lokalizacji) oraz najbliskró cie narodził się pinball. żej Nowego Jorku w Asbury Park Jak widać tak on, a już tym (New Jersey). W Las Vegas istniebardziej bilard zasługują na je Pinball Hall of Fame, ale to raczej muzeum, i to również senwielki salon gier z pinballami z różsu stricto. nych czasów. Poza Stanami są tylko trzy stricte muzea pinballowe: w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz w Paryżu. Bilardowe muzea są na całym świecie zaledwie trzy, tj. w Chicago, Colorado Springs i Wiedniu. Co podwójnie dziwne muzeów gier wideo istnieje zaledwie o jedno więcej niż bilardowych i przewagę ma Europa, bowiem działają one Berlinie, Paryżu, Rzymie oraz w Oakland. Być może w Stanach powstanie drugie, na razie Videogame History Museum szuka siedziby.

ZDJĘCIA: Z KOLEKCJI ŁUKASZA DZIATKIEWICZA

Gry wideo, flippery i bilard w muzeum? I do tego w jednym??

Na to wygląda, ale gry wideo są przecież znacznie młodsze i chyba nie można wyznaczyć ich tak dokładnego powiązania z bilardem i flipperami?

Młodsze są, ale ponad 40 lat w przypadku zjawiska tak zależnego od techniki to szmat czasu. A co do związków, to i tak, i nie. Trzeba pamiętać, że flippery, jak masa innych urządzeń – od zegarka po samolot – rozwijały się

wraz z postępem technicznym. Przełom przyniosła elektronika, która stawała się coraz bardziej zaawansowana. W tym przypadku to była wielka szansa, ale pojawiły się i minusy, w ostateczności elektronika okazała się pułapką. Co więcej, stworzyła konkurenta, z którym nie miała szans...

Ale?

Gry wideo?

Nie inaczej. Najpierw elektronika umożliwiła znacznie większe skompilowanie gry, a co za tym idzie reguł rozgrywki, co też nie zawsze było dobre. Co jednak gorsze, podniosła koszty projektowania i produkowania oraz wzrosła awaryjność. W sytuacji gdy pojawiły się znacznie mniej zawodne i oferujące coś całkiem nowego maszyny z grami wideo, zaczęła się konfrontacja z przesądzonym wynikiem. Do tego wkrótce można było grać w domu na komputerach i konsolach. Część firm pinballowych (m.in. najważniejszy Williams) weszła także w gry wideo. Dlatego tym bardziej flippery oddawały pola, znikały kolejne firmy lub rezygnowały z ich produkcji, wreszcie i wielki Williams – po nie do końca udanej próbie krzy-

żówki flipperów z grami wideo o nazwie Pinball 2000 – z końcem 1999 r. skończył ich produkcję. Wydawało się, że to już naprawdę koniec tych urządzeń.

Ale na szczęście Gary Stern, syn Sama – jednej z najważniejszych postaci tego biznesu – postanowił kontynuować dzieło ojca i założył drugą w dziejach firmę flipperową ze Sternem w nazwie, czyli Stern Pinball. Przez lata był – jak sam się reklamował – jedynym na świecie producentem flipperów. Aż tu na fali mody pinballowej pojawiła się konkurencja duża i mała, teraz to już parę firm. Flipperom pomagają wracać wersje prawdziwych stołów na komputery, konsole, urządzenia mobilne, bowiem te symulatory w naturalny sposób kierują zainteresowanie ku prawdziwym maszynom. Tak to wideogry przyczyniły się do upadku pinballi, a teraz, o ironio, pomagają im wrócić. Nawiasem mówiąc od zawsze powstawały symulacje flipperów w postaci wideogier, bilardu zresztą też. Są one coraz lepsze, bo bardziej realistyczne, aczkolwiek i tak to tylko surogat. Niemniej co ważne są jednocześnie zachętą by wypróbować oryginał. No dobrze, widzę te zależności, ale przecież nie wstawisz po prostu tych stołów, maszyn, urządzeń itp. i tyle?

Wstawię, ale nie jako eksponaty, chcę na większości dać możliwość grania. Zwłaszcza na tak trudnym do znalezienia flipperach, w mniej znane formy bilardu, jak właśnie bagatela, zapomniany grzybek czy trzecia co do popularności na świecie – jednak w Polsce bardzo rzadka – dyscyplina bilardowa, czyli karambol (bilard bez otworów na bile). No i gry wideo, ale na oryginalnym sprzęcie, nie współczesnym komputerze czy komórce, gdyż prawdziwy retrogaming powinien się łączyć z retrocomputingiem! Czyli zabawa i edukacja?

Tak i to edukacja wielowymiaro-


Licencja Departamentu Edukacji Stanu Nowy Jork

Jedna z najlepszych szkól w Nowym Jorku

Mo˝liwa pomoc finansowa

wa: historyczna, techniczna, kulturowa, socjologiczna etc. Poza tym gromadzenie wiedzy wszelakiej na temat gier wideo i wykorzystywanie jej na potrzeby branży, kształcenia w tym kierunku, badań naukowych itp. Co masz, a czego potrzebujesz?

Poza wielkim zapałem posiadam największą w Polsce kolekcję bilardowych pamiątek: od pocztówek, rysunków, zdjęć i plakatów, poprzez książki i akcesoria, na samych bilardach skończywszy. W sumie kilkaset obiektów. Do tego dziesięć flipperów i nieco eksponatów dotyczących gier wideo. Jak widać nie tylko gry będą muzeum wypełniać. A to nie wszystko, gdyż wiem jak zdobyć znacznie więcej w formie depozytu lub darowizny. No i mam masę pomysłów na promocję i reklamę, imprezy, zdobywanie patronów i partnerów etc. A potrzebuję przede wszystkim pieniędzy. Wierzę, że się je uda zdobyć dla tak wyjątkowej inicjatywy, bo będzie ona świetnym elementem wizerunkowym dla firm, które zdecydują się ją wesprzeć.

Kursy: Kosmetologia Fryzjerstwo Esthetician Waxing

Ranne i wieczorne klasy Nieograniczona praktyka

718.998.9388 MEDICAL MULTI IMAGING ULTRASONOGRAFIA

S P E C J A L I S TA

G I N E K O LO G I I I P O ¸ O ˚ N I C T WA

S. NI˚NIKIEWICZ

www.zsengineering.com

SZKO¸A KOSMETYCZNA

Uzyskujemy zatwierdzenia w Departamencie Budynków i Straży Pożarnej. Usuwamy “Violation Orders”, występujemy też w roli biegłych sądowych w sprawach karnych. Firma licencjonowana w NY i CT.

PROJEKTOWANIE ORAZ INSPEKCJE SYSTEMÓW PRZECIWPOŻAROWYCH PEŁEN ZAKRES USŁUG U NAJWYŻSZEJ KLASY SPECJALISTÓW specjalizacja: systemy ochrony przeciwpożarowej systemy ewakuacyjne, tryskacze systemy wykrywania i usuwania dymów systemy gaszenia pożarów przy pomocy gazów i piany

Tel. 516.328.3200 • Fax 516.328.6195 Zygmunt Staszewski, PE, FSFPE - President 99 Tulip Avenue, Suite 102 • Floral Park, NY 11001

ALBATROSS TRAVEL INC. Wakacje dla każdego

- Karaiby - Meksyk

- Hawaje - Europa

wycieczki po USA

M.D.,F.A.C.O.G.

WYCIECZKI PO AMERYCE Niagara • Boston, Floryda • Waszyngton

Bilety do Polski

Przyjmuje w gabinetach: WESTCHESTER BROOKLYN, NY 351 Harrison Avenue, 146 Norman Ave. Harrison, NY tel. 718.349.1221 UWAGA! tel. 914.777.1300 NOWY ADRES NA GREENPOINCIE serwis: 914.777.1300

na lipiec/sierpień LOT - $770+TAX - specjalne zniżki LH LX

młodzieżowe

- $600+TAX - $421+TAX - limitowana oferta!!!

MEKSYK, PERU, ARGENTYNA z polskim przewodnikiem!

Paczki do Polski SZYBKO I TANIO 74 Nassau Ave., Brooklyn, N.Y. 11222

A dlaczego muzeum miałoby powstać właśnie w Krakowie?

Tel. 718.383.7211 Fax. 718.349.1767 Poza NYC toll free

Bo moje rodzinne miasto, z czego bardzo się cieszę, wyrasta na polską stolicę gier wideo, a to przede wszystkim im ma być muzeum po-

718.383.0083

1.800.603.7973

www.albatravel.com

E-mail: albatravel@aol.com Akceptujemy wszystkie karty kredytowe

DENTYSTA

Dr Eugene Burbacki, DDS Wszystkie zabiegi dentystyczne: mosty, korony, protezy, leczenie kana∏owe, leczenie dziàse∏, plomby, kosmetyka, etc. Nowy zmodernizowany gabinet 1601 W 6th. Str. (róg P Ave.) Brooklyn, NY 11223 Tel. (718) 339-8856 Przyjmujemy ró˝nego rodzaju ubezpieczenia dentystyczne.

Mówimy po polsku.

święcone. Właśnie w Krakowie działa sporo firm z tej branży i istnieje pierwsza w Polsce placówka nastawiona na kompleksowe kształcenie twórców takich gier (Europejska Akademia Gier). Głównym jej inicjatorem był Krakowski Park Technologiczny stojący za wieloma projektami, w tym festiwalem Digital Dragons, którego druga edycja odbyła się w kwietniu. Spółka ta jest zainteresowanie współpracą i patronatem, ale mam również i inne oferty. Zresztą wiele firm i organizacji wyraziło chęć włączenia się w ten projekt. Nawiasem mówiąc jest on na tyle szeroki, że może być ich sporo z przeróżnych branży z naszego regionu oraz spoza niego, w tym z zagranicy. Wracając do "grającego” Krakowa, to brakuje w nim tylko czegoś, co będzie dostępne dla przeciętnego człowieka, muzeum ma tę lukę zapełnić. ROZMAWIAŁ: PIOTR MIZERSKI

Poszerzona wersja wywiadu wkrótce na stronie PSF-u: www.flippery.com.pl

P o l s k a

d e n t y s t k a

DR. DOROTA PODLI¡SKA

TED S. STECZKO, D.D.S.

z wieloletnim doÊwiadczeniem przyjmuje w gabinecie

530 D GRAND STR. Suite 1A MANHATTAN, NY 10002

Gabinet Dentystyczny

tel 212.475.8170 Gabinet czynny 5 dni w tygodniu, poƒ.-piàtek 10-7 wiecz Wi´kszoÊç ubezpieczeƒ akceptowana. Dojazd metrem F, autobusem M14

¸adne z´by = ∏adny uÊmiec h

Diplomate of American Board of Psychiatry and Neurology Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie PSYCHIATRA

David Byron Bro˝yna M.D. 85 Orient Way, Rutherford, NJ 07070

tel. 201.939.5500 Fax: 201.939.1599

Leczenie: • depresji

• nerwicy • l´ków

• uzale˝nieƒ • stresu pourazowego

Mówimy po polsku

Wizyty prosimy zamawiaç telefonicznie:

• Implanty i miniimplanty • Profilaktyka • Laminaty porcelanowe • Ortodoncja • Zabiegi chirurgiczne • Programy edukacyjne • Najnowsze metody leczenia

• Bia∏e wype∏nienia • Wybielanie z´bów • Leczenie kana∏owe • Korony i mostki • Protezy • Cyfrowy Rentgen • Nowoczesny sprz´t • Wieloletnie doÊwiadczenie

• Âcis∏e przestrzeganie standardów sterylnoÊci i higieny • Mo˝liwoÊç finansowania

85-20 Elmhurst Ave., Elmhurst (Queens)

tel: 1-718-426-1212 Dojazd metrem R, G, V do Elmhurst Ave. lub #7 do 90 St.

www.steczko.com

17 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

ZS Engineering PC

Kosmetologia/Fryzjerstwo sà jedynymi zawodami gdzie nie ma bezrobocia


nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

18


Zdrowie

19 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Nic nie jest takie, na jakie wygląda – Kiedy zostanę oświecony? – Kiedy zobaczysz – odpowiedział Mistrz. – Kiedy zobaczę – co? – Drzewa, kwiaty, księżyc i gwiazdy. – Ależ widzę je codziennie. – Nie. To, co widzisz – to jedynie papierowe drzewa, papierowe kwiaty, papierowy księżyc i papierowe gwiazdy. Żyjesz bowiem nie w rzeczywistości, lecz w twoich słowach i myślach. I, jakby tego było mało, po chwili dodał uprzejmie: – Żyjesz papierowym życiem i umrzesz papierową śmiercią.

Ludzkość czeka prawdziwy szok! Gdyż uwierzyła w rzeczy, które nie są prawdziwe. I nie chodzi tu wcale o jakieś drobne sprawy, ale o świat, o Boga i o całą ludzką populację. Wszystko, czego nas nauczono – nie jest prawdą! Sprytnie ukryto przed nami największe tajemnice. Aż do tego stopnia, że człowiek sam nie wie nawet kim jest. Prawda nie jest w tym świecie mile widziana, nigdy nie była i nigdy nie będzie, gdyż świat ten nie jest światem prawdy! Dla niej nie ma tutaj wstępu. Do tego świata może jedynie przedostać się tylko poprzez każdego z nas – gdyż innej drogi dla niej nie ma. Jeśli zatem nie otworzysz się na nią, dalej będziesz żył w kłamstwie. W tym świecie natomiast podsycane jest poczucie zagrożenia. A robi się to po to, byśmy się wciąż czegoś lękali. Kiedy się lękamy, zasilamy ten świat. Między innymi, w taki oto sposób manipuluje się nami. Wojny nigdy się nie skończą, bo gdyby się skończyły, ten świat przestałby istnieć. Czy wyobrażasz sobie, ile lęku wytwarzają ludzkie umysły w czasie wojny? Wojna to zasilający zastrzyk dla tego świata. Dlatego świat nie może z nich zrezygnować. Ludzie, którzy nie mogą uczestniczyć w wojnach, wystarczy, że je popierają albo czerpią przyjemność z oglądania filmów pełnych przemocy. To wszystko są pożywki dla tego świata. Niech cię już zatem nie dziwi niesprawiedliwość, głód, przemoc, cierpienie czy nienawiść. To zupełnie naturalne zjawiska w tym świecie. Jeżeli uważasz, że tak nie powinien wyglądać świat, to znaczy tylko, że pomyliłeś światy. A teraz wyobraź sobie, obywatelu wszechświata, że Bóg nie stworzył tego świata! Żyjesz w piekle – stworzonym przez ego, i nazywasz go światem, stworzonym przez Boga Jedynego. W świecie stworzonym przez Boga – lęk nie istnieje, gdyż jest on wyłącznie atrybutem piekła. Warto może byłoby się przyjrzeć, jak zachowuje się w tym świecie istota obdarzona inteligencją. Czy zwierzęta na przykład, mogą czuć się bezpiecznie wśród ludzi? Jeśli chodzi o mnie, to nawet nie zamierzam tego komentować. Powiem tylko, że świat ten jest poważnie chorym światem, a z Bogiem to on już na pewno nie

ma nic wspólnego! Każdy z nas, kto pojawił się tutaj – wkroczył w ciemność. Jedyne światło jakie postrzega, to światło żarówki i Słońca, które tak samo jak cały ten świat, nie są prawdziwe. Trudno może nam być uwierzyć w to, iż Bóg nie jest Stwórcą tego świata. A to tylko dlatego, że nie tego nas nauczono. Nie oczekuję, że od zaraz każdy w to uwierzy. Nikt nie powinien wierzyć nikomu tylko na słowo, zwłaszcza kiedy mowa jest o sprawach życia i śmierci. W zamian lepiej przyjrzeć się uważnie temu, co do nas przychodzi i sprawdzić to samemu, zamiast polegać na innych. Ludzie, którzy nigdy niczego nie poszukiwali prócz pieniędzy, najczęściej uważają, że skoro oni nie znają odpowiedzi na wiele pytań, to również nikt inny nie może ich znać. A skąd niby oni o tym wiedzą? – chciałoby się zapytać. Świat ten nie jest prawdziwym światem, gdyż nie jest on wieczny. A skoro coś nie jest wieczne, nie może być także prawdziwe. Postrzeganie go jest możliwe jedynie wówczas, kiedy funkcjonują nasze zmysły. Kiedy nie funkcjonują – nie ma tego świata! Wystarczy, że wyobrazisz sobie, iż jesteś pozbawiany kolejno swoich pięciu fizycznych zmysłów. I tak: przestajesz widzieć, przestajesz słyszeć, dotykasz coś i tego nie czujesz, jesz, pijesz i nie odczuwasz żadnego smaku i nie czujesz już żadnych zapachów. Gdzie podział się twój świat? n

FOTO: ARCHIWUM

Anthony de Mello

REKLAMA

DR ZBIGNIEW MOSZCZYŃSKI, FACS Absolwent NYU School of Medicine

CHIRURGIA OGÓLNA i naczyniowa

Zabiegi laparoskopowe Laserowe leczenie żylaków Operacje tarczycy Diagnostyka i operacje chorób piersi Leczenie przewlekłych ran Operacje przewodu pokarmowego

Część zabiegów wykonywana jest w GABINECIE

31 West 8th St. • Bayonne, NJ 07002 Jest to rozdział z książki autorstwa Danuty Szmidt "Droga ku życiu", wydanej przez Studio Astropsychologii w Białymstoku.

tel.

201.858.0188

Na wizyty proszę umawiać się telefonicznie


20

Polacy w USA

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Bal z mistrzami

n To kolejna charytatywna inicjatywa dla polonijnej młodzieży, tym ku, który wykonał w stronę niezado-

Elżbieta Popławska

cyjne oraz zawody, tak minęły lata szkoły podstawowej i średniej. Od W sobotę, 29 czerwca 2013 r., w sa- tego roku Michał rozpoczyna studia li przyparafialnej kościoła St. Fran- w Kalifornii, które są bardzo koszces de Chantal, przy 1275 58 St. na towne. Ludzie dobrej woli, przyjaBrooklynie, odbył się bal charytatyw- ciele, organizacje polonijne, systeny zorganizowany przez PASA. Or- matycznie swoimi akcjami charytaganizacja postanowiła wspomóc fi- tywnymi wspomagają Michała. Jenansowo Michała Domagałę – naj- śli ktoś z czytelników "Nowego lepszego polonijnego sportowca, mi- Dziennika", zechciałby zostać sponstrza USA w pływaniu, który na dy- sorem, to każdy "przysłowiowy dostansie 100 jardów motylkiem osią- lar”, będzie cegiełką do sukcesu nagnął wynik lepszy od Michaela szego pływaka. Podajemy nr konta, Phelpsa wśród 14-latków. Dzięki ta- na które w każdej chwili, obojętnie lentowi i wielkiej pracowitości Mi- w jakim oddziale można wpłacić Michael Domagala chał znalazł się w czołówce młodych Polish & Slavic Federal Credit sportowców w tej dyscyplinie. Osiągniętymi wynikami zdobył akces do Union Konto # 1204440 wielu wyższych uczelni, w tym do ABA# 2260-8202-2 najbardziej prestiżowych na świecie,

wolonych z jego wyniku radzieckich kibiców, tzw. gest Kozakiewicza, przez komunistyczną prasę nazwany przykurczem mięśni. BRAWA NA STOJĄCO DLA MISTRZÓW Atrakcyjnym przerywnikiem balu były krótkie filmy o mistrzach, nie tylko wspomniany najnowszy film o biciu rekordów w pływaniu przez Michała, ale także archiwalny film z Moskwy z olimpiady w 1980 r., z widowiskowym pobiciem rekordu świata w skoku o tyczce. Wśród sportowego teamu mistrzów obecnych na balu była Anna Bąk-Żak, m.in. złota medalistka z 1984 r. w chodzie sportowym na 20 km z ZKS Stal Stalowa Wola (w latach 1979-1989 zdobyła w chodzie sportowym: dwa złote medale, siedem srebrnych i trzy brązowe na dystansach 5 km, 10 km, 20 km.) Pani Anna wspólnie z mężem i przyjaciółmi wzięła udział w imprezie, aby – podobnie jak wszyscy obecni, którzy wykupili bilety na

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

razem dla bardzo utalentowanego pływaka Michała Domagały. Michał zapewnił, że jeśli zakwalifikuje się do letniej olimpiady w Rio de Janerio 2016, to będzie reprezentował Polskę.

Legendy polskiego sportu: Anna Bąk-Żak i Władysław Kozakiewicz

Wszyscy bawili się znakomicie

bal mistrzów – wspomóc najmłodszego polonijnego mistrza w pływaniu Michała Domagałę. Brawami na stojąco podziękowano mistrzom za tyle sportowych wzruszeń, których przez lata swojej sportowej kariery dostarczyli nie tylko Polakom, ale miłośnikom sportu na całym świecie. W balu udział wzięli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji, m.in. dyrektor polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Pułaskiego Andrzej Popadiuk wraz z małżonką, przedstawiciele Solidarni 2010 Witold Rosowski, Bożena Mellerowicz, Stanisława Banka, polonijni biznesmeni, dr Grzegorz

Maria Serafin, nauczycielka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Pułaskiego, z wielką erudycją przedstawiła uczestniczących w balu mistrzów sportu. Wspominając osiągnięcia przybyłych sportowców nie zapomniała wymienić żadnego zdobytego przez niego wyróżnienia czy medalu. Gośćmi honorowymi teGOŚCIE SPECJALNI Obowiązkowy wyjazd na trening gorocznego Balu Mistrzów byli m.in. do Indianopolis uniemożliwił Micha- światowej sławy polski lekkoatleta łowi uczestnictwo w balu, na którym Władysław Kozakiewicz z żoną Anmiał być gościem honorowym. W ną. Chociaż minęło sporo czasu od "zastępstwie” organizatorom udało bicia sportowych rekordów przez się zdobyć kilkuminutowy film, jak Władysława Kozakiewicza, to doskomistrz Michał Domagała bije rekor- nale je pamiętamy, a szczegółowo wydy w pływaniu. Przed filmem mama mieniła je pani Maria, prezentując liMichała, Wanda Domagała, ze wzru- stę osiągniętych rekordów świata, Euszeniem opowiedziała, z jaką deter- ropy i Polski. Szczególnie średnie pominacją Michał pokonywał wszyst- kolenie Polaków z sentymentem zakie trudności i jak wspaniale pogo- pamiętało legendarnego mistrza olimdził obowiązki sportowe z nauką w pijskiego z Moskwy w 1980 r., gdzie szkole, gdzie również należy do czo- zdobył złoto w skoku o tyczce i połówki. Pani Wanda opowiedziała o bił rekord świata. Zapamiętany zowysiłku rodziców, sama była prak- stał nie tylko jako rekordzista światycznie 7/24 do dyspozycji syna, ta z wynikiem 5,78 m, ale także z wy- Od lewej: Bożena Mellerowicz, Józef Piotrowski, Witold Rosowski, Stanisława transport na treningi, na zajęcia lek- konanego gestu po zakończeniu sko- Banka m.in. Princeton Univesity i Harvard, wybrał University of Southern California. To tam właśnie pod okiem dr Dave Salo – światowej sławy trenera-nauczyciela – szlifowała swoje umiejętności w pływaniu polska mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak.

Wolski PT PC Physical Rehabilitation and Sport Medicine z Ridgewood, NY, prywatny terapeuta Michała Domagały. Dr Wolski od lat udziela Michałowi opieki sportowo-medycznej oraz wspiera psychicznie. To prawdziwy lekarz-przyjaciel naszego Michała, potwierdziła w rozmowie Wanda Domagała. Zespół muzyczny Effect doskonale sprawdził się muzycznie, czyli w zależności od potrzeb muzyka dla każdego. Smaczna kolacja, zakąski i słodkości na deser dopełniły balowego nastroju. SPONSORZY Żaden bal nie miałby racji bytu, gdyby nie sponsorzy, to już nie tylko społecznicy, ale wspaniali promotorzy polonijnych organizacji. Bal Mistrzów sponsorowali: proboszcz parafii, w której odbywała się impreza – ks. kanonik Andrzej Kurowski, a także Władysław Baran, Stanisława i Andrzej Boguniowie – Cracovia Deli, Teresa i Witold Krzywdowie, Grażyna i Edmund Keczmerowie, koło Fundacji Przyjaciół Jana Pawła II z Brooklynu, J.B. Borkowski – CARO Flooring INC, dr Krystyna Sosnowska DDS, Władysław i Barbara Barabowie, Jadwiga Chruściel, Mary Bielski, Polsat, Maria Sarafin, Marzena Stempień – Marzena Travel, Elżbieta i Krzysztof Dobrowolsscy, Józef Piotrowski – który jako członek zarządu PASA od lat wspiera polską młodzież, i tym razem był głównodowodzącym całej imprezy. Dziękujemy. ZAKOŃCZENIE Z MARZENIAMI Na zakończenie organizatorzy przygotowali loterię fantową, z której cały dochód zasili konto Micha-


21

ZDJĘCIA: KRYSTYNA GODOWSKA

nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Wanda i Henryk Domagałowie i logo jednego ze sponsorów uroczystości

Magdalena Bałdych rozkwita na scenie

ła. Rodzice Michała po raz kolejny i kolejny podziękowali organizatorom i sponsorom za wsparcie. Największym marzeniem Michała to zakwalifikować się do udziału w letniej olimpiadzie w Rio de Janerio w 2016 r., jeśli marzenie się spełni to – jak zapewniała Wanda Domagała – syn będzie reprezentował Polskę. Michale, życzymy spełnienia marzeń. Będziemy wiernie kibicować i trzymać kciuki.

Po koncercie w Klubie Europa

ORGANIZATORZY Polish American Sport Association (PASA) – non profit organizacja z siedzibą na Brooklynie. Jest to stowarzyszenie sportowców polskiego pochodzenia, trenerów, zawodników, tych czynnie działających i amatorów, którzy doceniają znaczenie sportu w naszym codziennym życiu. Promowanie i pomoc najzdolniejszym polonijnym młodym sportowcom na stałe zamieszkałym w USA to priorytet w działaniu tej organizacji. Ze statutu wynika, że do "podstawowego zakresu działalności należy popularyzowanie Letnich i Zimowych Igrzysk Polonijnych, propagowanie idei olimpijskich, popu-

nością nowojorską w piątek, 28 czerwca br., w jedynym obecnie polonijnym klubie Europa. Koncert okazał się niezwykle atrakcyjny dla licznie zgromadzonych słuchaczy, mimo iż ciepły, letni wieczór nie sprzyja pobytowi w klubie.

Magdalena Bałdych rozsiała dobrą energię n Znana wśród Polonii piosenkarka Magdalena Bałdych po raz pierwszy wystąpiła przed publicz-

Panie chętnie fotografowały się z mistrzem

laryzowanie wybitnych zawodników, trenerów, wspieranie różnych form aktywności sportowej wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz osób niepełnosprawnych". n

Od lewej: Wanda Domagała, Anna Kozakiewicz, Władysław Kozakiewicz, Elżbieta Dobrowolska, Józef Piotrowski

Magdalena Bałdych jest finalistką tegorocznego programu "The Voice of Poland”, do którego wybrała piosenkę Briana Adamsa "Summer of '69”. Jej surowymi jurorami byli: Marek Piekarczyk, Justyna Steczkowska, Patrycja Markowska. Teraz wróciła do USA, gdzie została ciepło przyjęta przez publiczność polonijną. Zanim została solistką własnej grupy, spiewała chórki w zespole Mayi Azuceny (zdobywczyni nagrody Grammy), z którą wystąpiła także w prestiżowym Blue Note Jazz Club na Manhattanie. W październiku 2012 r. zaśpiewała amerykański hymn przed 25-tys. publicznością na Red Bull Arena przed meczem piłkarskim. Niedawno wydała pierwszą płytę "Wspiąć się na najwyższy szczyt” i właśnie utwory z tej płyty, również autorskie, wykonała podczas piątkowego koncertu. Zaśpiewała też covery znanych światowych przebojów, czym poderwała widzów do tańca. Magda ma czysty, mocny głos i jest charyzmatyczna oraz profesjonalna. Gra na gitarze, a śpiewanie jest jej żywiołem i widać to na scenie. Koncertuje z zespołem, w którym tylko gitarzysta Rafał Sarnecki jest Polakiem. Jest on znanym gitarzystą jazzowym, ale dla Magdaleny zrobił wyjątek grając inny styl. Członkowie zespołu i solistka są zgrani i wyczuwalna jest między nimi dobra energia. Zupełnie nieoczekiwanie, bo nie było to anonsowane na plakatach czy w reklamach, przed główną gwiazdą wieczoru jako suport wystąpiła 17-letnia Anna Matlewska, najmłodsza w świecie finalistka ubiegłorocznego programu telewizyjnego "You Can Dance”. Anna Matlewska jest scenicznym kombajnem: tancerką, wokalistką i aktorką musicalową. Potrafi pokazać na scenie finezyjno-dynamiczny taniec solo-modern jazz do utworu Michaela Jacksona "Earth Song”, a później zaszokować jazzowym filingiem lub piosenkami romantycznymi. Ania swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 5 lat, kiedy to pierwszy raz poszła na zajęcia do konińskiego Rytmix Dance Studio Wiesławy Wolnej. Anna wygrała też mistrzostwo Europy w tańcu jazzowym oraz wiele festiwali piosenek w Polsce. Podczas tych wakacji szlifuje swoją formę w American Academy of Dramatic Arts i Broadway Dance Center, jednocześnie również występując na impre-

zach polonijnych i amerykańskich. Jej artystyczną opiekunką w USA jest artystka malarka Teresa Rysztof. Po koncertach atmosferę dyskotekową rozgrzali DJ Pikul i DJ Feelipe. Organizatorem koncertu i głównym sponsorem medialnym (promocja, plakaty) było internetowe Radio Rampa, a także odpowiedzialna za promocję firma Pikul Promotions. Radio Rampa ma ambicje promowania polonijnych artystów i z tego zadania wywiązuje się znakomicie, z korzyscią dla artystów, słuchaczy i całej Polonii. KRYSTYNA GODOWSKA

Anna Matlewska w różnych odsłonach


Sylwetka

22

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Polska żona doktora Housa n W HBO rozpoczął się kolejny sezon kul-

no z moich ulubionych miejsc na świecie – przekonuje Karolina. – Do momentu, w którym zaczęłam intensywnie pracować, każdą wolną chwilę, każde wakacje spędzałam w Polsce”. Choć aktorstwo od dziecka było jej marzeniem, dopiero jako dwudziestopięciolatka zaryzykowała udział w pierwszym castingu. Zaczęła dostawać mniejsze role w filmach (m. in.: “Be Kind Rewind” z Jackiem Blackiem i Mią Farrow, “Crazy, Stupid, Love” z Ryanem Goslingiem i Julianne Moore) i produkcjach telewizyjnych (“Law&Order”). Punktem zwrotnym w jej karierze okazał się, bezsprzecznie, angaż do popularnego serialu “Dr House”, w którym zagrała rosyjską imigrantkę Dominikę Petrovą, żonę tytułowego bohatera (Hugh Laurie). Swoje doświadczenia u boku “ekscentrycznego lekarza” wspomina tak: “Hugh jest prywatnie całkiem inny niż jego postać. W rzeczywistości to człowiek wyjątkowo sympatyczny, opiekuńczy i serdeczny. Zupełnie mnie nie dziwi, że doktor House oczarował miliony widzów, Hugh gra go znakomicie”. Błyskotliwa droga zawodowa polskiej aktorki zwiastuje kolejne sukcesy. Rok temu, na jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych amerykańskich festiwali filmowych w Nashville, odbyła się premiera thrillera science fiction “After”, w którym Wydra zagrała główną rolę. Jej postać – Any – po wybudzeniu się ze śpiączki odkrywa, że jej rodzinne miasteczko kompletnie opustoszało, a jedyną osobą, jaką spotyka, jest młody, niespełniony artysta Freddy (Steven Strait, znany między innymi z filmów, takich jak “10 000 BC” i “City Island”). W sierpniu bieżącego roku do kin wejdzie kolejny film science fiction “Europa Report”, w którym Karolina dostała sporą rolę. “Grałam z wytrawnymi, aktorami, od których mogłam się wiele nauczyć – opowiada. – Moja bohaterka to nowicjuszka w grupie astronautów, ja też – w porównaniu do moich kolegów z planu – mogę myśleć o sobie jako o początkującej aktorce, dlatego praca nad ‘Europa Report’ była tak ciekawym doświadczeniem”. Historia grupy naukowców wysłanych na misję na księżyc Jowisza, Europę, w poszukiwaniu śladów pozaziemskiego życia już teraz zebrała bardzo pozytywne recenzje. “Nieprzeciętny, wiarygodny, świadomie zrobiony film” – pisze Justin Chang dla magazynu “Variety”. “Tematycznie przypomina ‘Obcego’ czy nowszy ‘Prometheus’ wyreżyserowane przez Ridleya Scotta, ale tu wszystko zakorzenione jest w naszej rzeczywistości – podsumowuje Eric Kohn w “IndieWire”. “ Efekt, jaki udało się uzyskać Hiszpanowi Sebastianowi Cordero, wydaje się zatem o wiele bardziej intrygujący”. O jakiej przyszłości marzy Karolina Wydra? “Chciałabym móc dalej robić to, co robię teraz, grać ciekawe postaci, którym warto się przyjrzeć”. Aktorka nie wyklucza także wzięcia udziału w polskiej produkcji: “Miałam już okazję pracować z młodym polskim reżyserem nad etiudą “Seconds”, ale nakręcenie filmu w Polsce to wciąż jedno z moich największych marzeń”. n

towego serialu “True Blood” – produkcji nagrodzonej, między innymi, prestiżowymi nagrodami Emmy i Złotym Globem. U boku popularnych aktorów Anny Paquin, Alexandra Skarsgarda i Stephena Moyera wystąpi Polka Karolina Wydra. Tomasz Hollanek

KEVIN WINTER/GETTY IMAGES

“Cała ekipa jest bardzo profesjonalna, a jednocześnie wszyscy są niezwykle przyjacielscy i serdeczni” – mówi o swoich doświadczeniach na planie jednego z najpopularniejszych amerykańskich seriali ostatnich lat Karolina Wydra, Polka pracująca w Hollywood. “True Blood”, w polskiej wersji językowej – “Czysta krew”, to bajka dla dorosłych. Opowiada o świecie, w którym wampiry ujawniły się ludziom, nie stanowiąc dla nich zagrożenia. A wszystko za sprawą syntetycznej krwi – wynalazku japońskich naukowców. Główne wątki ogniskują się wokół młodej Sookie Stackhouse (nagrodzona Oscarem Anna Paquin), która zakochuje się w wampirze Billu Comptonie (Stephen Moyer) i jednocześnie wplątuje w serię niebezpiecznych przygód. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Bon Temps w stanie Luizjana. Twórcą serialu jest Alan Ball, zdobywca statuetki Oscara za najlepszy scenariusz do filmu “American Beauty” oraz telewizyjnej nagrody Emmy za reżyserię serialu “Six Feet Under” (“Sześć stóp pod ziemią”). “Na ekranie jest dużo seksu, krwi i narkotyków – przyznał Ball na jednej z konferencji prasowych. – Ale mnie nie obchodzi, co pomyśli nastolatek, oglądając ‘True Blood’ – to jest serial dla dorosłych”. “Czysta krew” ma w USA miliony fanów, została wyróżniona, między innymi, Emmy za najlepszy serial telewizyjny i nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego, Złotym Globem – dla najlepszej aktorki oraz People’s Choice Award za wywołanie “największej obsesji telewizyjnej”. Karolina Wydra zagrała jedną z głównych postaci szóstego sezonu “True Blood”. “Moja bohaterka – wampirzyca – jest silną i stanowczą kobietą, która dokładnie wie, czego chce – wyjaśnia. – Bardzo dobrze mi się grało taką postać”. Wydra urodziła się 1981 roku w Opolu. Wyjechała z Polski jako jedenastolatka, kiedy jej rodzice otrzymali wizę do USA w ramach loterii. “Zamieszkaliśmy w okolicach Los Angeles, ale nie myślałam jeszcze wtedy o karierze w Hollywood” – opowiada. Kilka lat później zaczęła pracować jako modelka. Już jako piętnastolatka wyjechała na sesję do Japonii, później ukończyła szkołę w Kalifornii. Podróżowała i pozowała do zdjęć znanym fotografom, reklamując prestiżowe marki – w Australii, Europie i Stanach. Uczuciowo jednak nigdy nie rozstała się na dobre z Polską. “Zawsze bardzo tęskniłam za tym krajem, Opolszczyzna to jed- Karolina Wydra REKLAMA

MÓWIĄCY PO POLSKU

ADWOKAT

Elizabeth Hader, Esq.

Sprawy: • WYPADKOWE • RODZINNE • WŁAŚCICIEL/LOKATOR • KRYMINALNE • SPADKOWE • TESTAMENTY

216 Driggs Ave., Brooklyn, NY 11222

tel. 718.349.2929 BEZPŁATNA KONSULTACJA (oprócz spraw rodzinnych i mieszkaniowych)


Historia

23 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14, 2013

Na zawsze pilot n Witold Aleksander Herbst to

najstarszy pilot myśliwski dywizjonów 303 i 308, który latał na legendarnych spitfire'ach. Ma 94 lata i mieszka koło Seattle. Pod koniec marca br. ukazały się w Polsce jego wspomnienia z czasów wojny. W trakcie realizacji jest też film dokumentalny o bohaterze, który na ziemi brytyjskiej walczył za wolność Polski.

FOTO: Z ARCHIWUM WITOLDA HERBSTA

Historię działań wojennych Dywizjonu 303 znamy z książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303". Wychowały się na niej pokolenia polskiej młodzieży. Jednak w swojej książce "Podniebna kawaleria" Witold Herbst (w Stanach Zjednoczonych jako Alex Herbst), jeden z najstarszych żyjących dziś pilotów myśliwskich dywizjonów 303 i 308, uczestnik m.in. operacji "Overload" i "Market Garden", chce pokazać, że wykreowany przez literaturę i kino obraz pilotów myśliwskich nie jest pełny. "My Alex Herbst na planie filmowym we Flying Heritage Collection nie byliśmy herosami. Byliśmy zwykłymi ludźmi, z przywarami i wada- Lotnictwa w Dęblinie, w której stu- cuje nad filmem dokumentalnym o mi. Tego w książce Fiedlera nie ma. dia rozpoczął w 1938 r. Po wybu- Aleksie Herbście "You are Always Jestem zdania, że trzeba bohaterów chu wojny trafił do Wielkiej Bryta- a Pilot". – Urzekła mnie też jego osoprzedstawiać takimi, jacy byli" – mó- nii, gdzie latał w dywizjonach 308 bowość, która jak lokomotywa ma wi Alex Herbst w wywiadzie wideo. i 303. Uczestniczył w wielu ryzy- szansę pociągnąć ten film. To czło"To nie szkolna lektura dla grzecz- kownych misjach, został trzykrot- wiek doskonale zorientowany w świecie, doskonale odnajdunych chłopców i nie zbiojący się w towarzystwie, inrowe pamiętniki, ale własne teligentny i urzekający". wspomnienia, pozbawione Część zdjęć do filmu już propagandy, cenzury, przepowstała i została nakręcomilczeń czy przeinaczeń. na w Stanach ZjednoczoA w nich czysty patriotyzm, nych. Pozostałe zdjęcia plabez podpierania się bieżąnowane są tego lata w Polcym interesem polityczsce. "Staramy się zorganinym. 'Podniebna kawaleria' zować wyprawę bohatera do to szczera, bolesna, ale częPolski, aby skonfrontować sto także zwyczajnie zabawjego wspomnienia ze współna i nieco pikantna opoczesnością. To kluczowy wieść człowieka, którzy element dla ukończenia filwiele dał z siebie i do dziś mu" – mówi reżyser. nie wyolbrzymia swoich Film kręcony jest na spozasług" – piszą producenci sób amerykański: będzie filmu o Herbście Sławomir dynamiczny i wizualnie Ciok i Krzysztof Poraj-Kuatrakcyjny, z uniwersalnym czewski. przesłaniem. Książka powstawała w "To jest film, który ma zalatach 40. na bieżąco i jest ciekawić maksymalnie szepamiętnikiem z trzech lat roką widownię, niezależnie działań wojennych, ale przez od narodowości, języka czy długi czas nie była publikohistorycznych albo osobiwana w całości. Dopiero nastych do świad czeń. Na kładem wydawnictwa Zysk pierwszym miejscu jest nie i S-ka, pod koniec marca, tyle odległa historia, czytelukazało się pierwsze całona wyłącznie dla naszego ściowe i dopracowane wynarodu, ale historia czysto danie tej książki. ludzka, konkretnego człoWi told Alek san der wieka, Polaka w odpowiedHerbst urodził się w 1919 Okładka książki Witolda A. Herbsta, wydanej w tym ni sposób wychowanego, r. w Warszawie. Twierdzi, roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka wykształconego, z ukształże już jako 10-letni chłopiec postanowił, że zostanie lotnikiem. "Z nie zestrzelony, ale ani razu nie dał towanym nastawieniem patriotycznym, który poszedł do walki i wal7000 kandydatów tylko 200 zosta- się złapać wrogowi. "Zainspirowała mnie wyjątko- czył o wolność Polski na terenie Anło przyjętych. Nic dziwnego, że byłem z siebie dumny" – mówi o eg- wość i nieszablonowość jego histo- glii. Potem bardzo się zawiódł na tym, zaminach do Szkoły Podchorążych rii – mówi Sławomir Ciok, który pra- co się wydarzyło w wyniku zakoń-

FOTO: KRZYSZTOF PORAJ-KUCZEWSKI

Aleksandra Słabisz

cydowało, że nie ma już potrzeby ryzykować i Herbst został zawieszony w czynnych misjach wojskowych. Po zakończeniu wojny pozostał w Londynie, gdzie studiował w London School of Economics, ale nie miał możliwości dalszego latania jako pilot wojskowy ani tym bardziej cywilny. "Nie mogłem dołączyć do Polskich Sił Powietrznych. Brytyjski przemysł lotniczy kurczył się i nie było w nim przyszłości. To były najcięższe lata mojego życia" – mówi bohater w zwiastunie filmu "You are Always a Pilot". Pod koniec lat 60. wyemigrował do Stanów. "Tutaj nikt nie patrzył na mnie z pogardą, jak w Anglii, i tu mogłem pracować w mojej profesji" – dodaje bohater, który włada kilkoma językami i wykorzystując swe ekonomiczne wykształcenie pracował w handlu zagranicznym. Alex Herbst jest znaną postacią w kręgach Polonii z okolic Seattle (gdzie obecnie mieszka z rodziną), która pomaga mu opowiedzieć swoją historię m.in. poprzez wspieranie produkcji filmu kręconego przez Sławomira Cioka. "Znaczną sumę pieniędzy udało nam się zgromadzić przez Fundację Domu Polskiego w Seattle, przez którą wspierają nas prywatne osoby ze Stanów – mówi reżyser, który stara się również o fundusze z różnych, niekoniecznie filmowych instytucji w Polsce zainteresowanych historią pilota. – Polski Instytut Sztuki Filmowej od samego początku nie był zainteresowany wsparciem projektu". Twórca dokumentu szuka również funduszy na amerykańskim i eu-

Pilot w kokpicie spitfire'a mk IX, Wielka Brytania, 1943 r.

czenia wojny, i nie mógł odnaleźć się w tej nowej dla niego rzeczywistości. Czuł się w Wielkiej Brytanii niepotrzebny, a wręcz niepożądany. W rezultacie, po ponad 20 latach pobytu w Anglii, zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych" – opowiada reżyser, który chce w dokumencie dać bohaterowi możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami. Przede wszystkim zaś ukazuje człowieka, który w duszy pozostał pilotem, chociaż od lat nie miał możliwości latać. "Tu chodzi o świadomość, etos pilota. Chodzi o miłość do latania, która nigdy nie umiera" – podkreśla Sławomir Ciok, dodając, że przez słowo "pilot" rozumie kogoś, kto ma wszystko pod kontrolą i kto bierze odpowiedzialność za życie ludzi. Alex Herbst ostatni lat raz pilotował bojowego spitfire'a w październiku 1944 r. Potem dowództwo zde-

ropejskim rynku filmowym. Film ma być gotowy w ciągu 6 miesięcy od zebrania całego budżetu i jest szansa, że będzie pokazywany w kinach amerykańskich, bo wstępnie zainteresowany jest nim północnoamerykański dystrybutor, planujący premierę filmu w Nowym Jorku i Los Angeles. n n Więcej

o filmie oraz o możliwościach finansowego jego wsparcia: www.bluehorizonfilms.net. n Donacje na produkcję filmu składać można również przez Fundację Domu Polskiego w Seattle (1714 18 Ave., Seattle, WA). n W tę sobotę, 13 lipca, Alex Herbst będzie gościem Polskiego Festiwalu w Seattle (polishfestivalseattle.org), gdzie będzie podpisywał swoją książkę


24

O Polsce

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Wyprawa dookoła Polski osób niepełnosprawnych

n Po dwóch latach intensywnych przygotowań trójka niepełno-

sprawnych, wybitnych polskich sportowców, zdobywców medali krajowych, międzynarodowych i olimpijskich, w poniedziałek, 24 czerwca, wyruszyła na wyprawę dookoła Polski. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problemy niepełnosprawnych.

W ciągu 42 dni uczestnicy wyprawy chcą pokonać 2500 tys. km wokół Polski. Zakończenie rajdu zaplanowane jest na 4 sierpnia. Idea wyprawy narodziła się w gronie przyjaciół, ok. 2 lata temu z inicjatywy Teresy Pruskiej-Kołodziej. Mimo niepełnosprawności, wzajemnie wspierając się i pokonując wszelkie przeszkody, doprowadzili do zmaterializowania się ich marzeń. Włożyli i wkładają ogromny wysiłek w to, aby zwrócić uwagę społeczną na codzienne problemy osób niepełnosprawnych, ich celem jest także zwrócenie uwagi władz wszystkich szczebli na konieczność stworzenia

właściwych warunków do życia osobom niepełnosprawnym. Uczestnicy wyprawy pragną być inspiracją dla wszystkich osób niepełnosprawnych, a szczególnie dla tych, którzy stracili nadzieję na to, że ich życie może się zmienić. Organizatorami i uczestnikami wyprawy są: Teresa Pruska-Kołodziej – wielokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych Małgorzata Korzeniowska – wielokrotna medalistka Polski, Europy i Świata w łucznictwie – zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego na paraolimpiadzie w Sydney, Australia

Bogusław Nowak – żużlowiec, zdobył tytuł drużynowego wicemistrza świata, również złoty i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski, 12 medali Drużynowych Mistrzostw Polski oraz 5 medali Mistrzostw Polski Par Klubowych. Za swoją życiową postawę otrzymał wiele nagród, m.in. “Zwycięzca za metą”, “Człowiek Roku wśród Osób Niepełnosprawnych” oraz medal “Kalos Kagatos” (piękny i dobry). Za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie otrzymał złoty Medal Szwarca. Do wyprawy Równość i Godność dołączył z wielkim sercem, zapałem i zaangażowaniem Jurek Owsiak i jego Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wyprawę wspierają także kluczowe organizacje sportowe: Polski Ko mi tet Olim pij ski (http://www.pkol.pl/pl/) i Polski Komitet Paraolimpijski( http://www.paralympic.org.pl/).

Spotkaliśmy się z wójtem Radosławem Królem, z Martyną Chorodyńską – pracownikiem do spraw społecznych i Alą Kropiewnicką z Mazurskiej Fundacji Młodzieży Niepełnosprawnej “Marzenia”

FOTO: ARCHIWUM ORGANIZATOROW RAJDU

O równości i godności na wózkach inwalidzkich

Członkowie wyprawy z gorzowskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem dzielnie radzą sobie na trasie

Honorowym gościem w trzecim etapie wyprawy będzie Martyn Sibley z Wielkiej Brytanii. Martyn jest bardzo znaną postacią walczącą o prawa osób niepełnosprawnych. Często występuje on w czołowych mediach europejskich, informując szerokie rzesze społeczeństwa o codziennych problemach, z jakimi borykają się oso by nie peł no spraw ne (http://martynsibley.com/). Z wielkim zaszczytem wyprawę naszych sportowców wspiera też słynny kanadyjski paraolimpijczyk i znany działacz na rzecz osób niepełnosprawnych Rick Hansen i jego Fun da cja (http://ric khan sen re lay.com/en/), który objechał świat dookoła na wózku inwalidzkim. Główny patronat i pomoc organizacyjną wyprawy zaoferowała kanadyjska firma z Vancouver, TODA Her bal In ter na ti nal Inc. (http://www.todaherbal.com/) i jej przedstawicielstwo w Polsce TODA Polska (http://www.todapolska.pl/). Do dnia dzisiejszego do wyprawy dołączyło się wiele wspaniałych organizacji i sponsorów (http://rig-wyprawa.blogspot.ca/). Uczestnicy tej wyprawy potrzebują dalszego wsparcia i jak największego nagłośnienia medialnego i instytucjonalnego, gdyż tylko wtedy wyprawa o Równość i Godność dla osób niepełnosprawnych nabierze odpowiedniego wymiaru i rozpoznania ogólnospołecznego, które może zapoczątkować realne i praktyczne zmiany w życiu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy i organizatorzy mają ogromną nadzieję, że na trasie wyprawy będą przyłączać się do nich

indywidualne osoby i organizacje ze szczerym, ciepłym i serdecznym poparciem dla ich celu. Wszystkie organizacje, sponsorzy, patronat i osoby biorące czynny udział w organizacji i pomocy wyprawie Równość i Godność, wspierają tę akcję dobrowolnie i na zasadach wolontariatu. Uczestnicy i organizatorzy wyprawy serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, za dotychczasowe i przyszłe wsparcie ich wyprawy. Wyprawa odbywa się pod auspicjami Polskiego Towarzystwo Walki z Kalectwem. Środki finansowe można przekazywać na konto: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem ul. Kosynierów Gdyńskich 81 66-400 Gorzów Wlkp. Konto: PEKAO SA I Oddział w Gorzowie Wlkp. ul. Jagiellończyka 13 Nr rachunku: 75 1240 3549 1111 0000 4431 1687 z hasłem “RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ” Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, KRS: 0000311988, środki finansowe mogą być przekazane w formie darowizny. Kontakt w Polsce: Tadeusz Miszczak – sekretarz wyprawy, telefon: 603-638-808 email: temi@dit.pl Kontakt w Kanadzie i USA: Krystyna Chocyk-Wasiatycz, Vancouver, Canada Phone: (+1) 778-838-7008 (Local and International) Phone Toll Free: 1-866-933-7008 (Canada and USA only) Email: krystyna@todaherbal.com n

REKLAMA

ŻYJ BEZSPECJALISTYCZNE BÓLU LECZENIE BÓLU Profilaktyka, diagnostyka i leczenie: Ponad 30 lat DOŚWIADCZENIA

W gabinecie wykonywana jest komputerowa diagnostyka chorób układu nerwowo-mięśniowego oraz nadwyrężonych nerwów. Diagnostyka zaburzeń układu krwionośnego oraz zwężeń naczyń mózgowych za pomocą ultradźwięków. Elektrocefalografia.

dr Klara Briskin

dr Boris Leybel

neuropatolog i specjalista leczenia bólu

• • • • • • •

• zawrotów głowy, zamroczeń chorób układu nerwowo-mięśniowego • elektrodiagnostyka i leczenie nadwyrężonych nerwów zaburzeń czynności ruchowych • zastrzyki dożylne, nadtwardówkowe oraz blokady chronicznych bólów kręgosłupa • leczenie BOTOXem: migren, drżenia rąk, komplikacji choroby Parkinsona drętwienia rąk i nóg po zawale i stwardnieniu rozsianym, skurczów mięśni zaburzeń pamięci, stanów depresyjnych oraz nadmiernego ślinienia się wypadniętych dysków, zapaleń korzeni nerwowych, www.neurologypaintreatment.com kości i chrząstek

225 Brodway, Suite 1012, 10th fl. New York, NY • tel. (212) 790-6000

1180 Brighton Beach Ave., Suite 1 Brooklyn, NY • tel. (718) 769-4801

1 Brodway, Suite 402, 4th fl. Elmwood Park, NJ • tel. (201) 797-8333


Polacy w USA

25 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

Kyle Hamilton i jej “Memories of Warsaw” n Świat jest mały, zadziwiają-

co mały, chociaż niejednokrotnie trzeba przebyć długą trasę, aby się o tym przekonać. W Trenton City Museum położonym na zalesionym wzgórzu w Cadwalader Park w Trenton, NJ, czynna jest od 15 czerwca do 28 lipca roku wystawa “Memories of Warsaw”, która już swoim tytułem wzbudziła moje zainteresowanie.

Skojarzyłem tytuł z historyczno-wojennymi losami Warszawy. Tymczasem okazało się, że pochodząca z Warszawy, młoda artystka Kyle Hamilton, mieszkająca z mężem Robertem w Hamilton, NJ, ma zupełnie inne skojarzenia. Kyle Hamilton to córka Katarzyny Iwaniec – matematyczki z wykształcenia, która od lat współpracuje z Druch Studio Gallery w Trenton, NJ, jako artystka malarka (pod koniec czerwca skończyła się właśnie tam jej indywidualna wystawa malarstwa zatytułowana “Painting”) oraz Henryka Iwańca – profesora matematyki na Rutgers University w New Brunswick, NJ. Na wystawie “Memories of Warsaw” Kyle zaprezentowała zróżnicowany pod względem technik (olej, tempera, ołówek, masa papierowa) zestaw prac z ostatnich lat: 3 wielkoformatowe obrazy na płótnach, 15 rysunków na papierze, 2 formy przestrzenne i 1 wielkoformatowy rysunek panoramiczny Warszawy na papierze. Wszystkie prace są jednak poświęcone jednemu tematowi – wspomnieniom z Warszawy, gdzie artystka spędziła dzieciństwo do dziesiątego roku życia, czyli do momentu emigracji z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Większość oryginalnych, tworzonych w manierze dziecięcych ilustracji, prac utrzymana jest w czerniach i bielach. Bardzo często artystka łączy np. grafitowy ołówek z matową czer-

ZDJĘCIA: RYSZARD DRUCH

Ryszard Druch

Kyle Hamilton w swojej pracowni w Hamilton, NJ

nią tła, co wiąże czerń z szarością ołówka, a ponadto daje kontrast matowego tła z połyskliwym grafitem. Kilka dni przed wernisażem wystawy Kyle Hamilton w Trenton City Museum odwiedziłem artystkę w jej pracowni w Hamilton, NJ, by przeprowadzić dłuższą rozmowę. Byłem zafascynowany artystyczną formą obrazów warszawskiego, wielkomiejskiego pejzażu i zagubionej w nim dziewczynki. Dziewczynki, która pojawia się na rysunkach czy też wielkich płótnach olejnych obrazów pozując do portretów, stojąc przed wielkimi prostokątami -wieżowcami lub biegając po wyboistym gruncie. Całość prac zrobiła na mnie ogromne wrażenie i chociaż w tej sztuce dominuje pesymizm i wieje w zasadzie monochromatyzmem, prace mają wyrazistą siłę ekspresji, zatrzymują widza i zmuszają do chwili zadumy.

Okładka katalogu wystawy w Trenton City Museum

– Skąd ten pesymizm, skąd ta dominująca czerń w pani obrazach, która jest jakby zaprzeczeniem istoty malarstwa? – zapytałem artystkę. Zastanowiła się chwilę, uśmiechnęła i powiedziała: – To jest próba rozliczenia się z warszawskimi wspomnieniami, które utkwiły mi głęboko w pamięci jako bardzo, bardzo szare lub czarne obrazy. Warszawę mojego dzieciństwa kojarzę z ogromnymi ścianami blokowisk, ponurymi budowlami z wielkiej płyty, z lasem anten telewizyjnych na dachach, odpychającym zapachem wiejącym z wind wysokościowców, wieżą osiedlowego kościoła i wertepami podwórek z resztkami trawy. Nie bez znaczenia jest pewnie też moja późniejsza choroba, która już w Ameryce była dla mnie również czasem bardzo trudnym. – Czy nie lepiej było pokazać to, co jest pani przeszłością w innych barwach? – kontynuowałem rozmowę. – Wbrew pozorom, te moje zdominowane czernią i szarością obrazy, ujęte w całość wystawienniczą ,dają optymizm! – odpowiedziała. – Optymizm? Jak pani to rozumie? – zapytałem zdziwiony. – Moja wystawa jako całość ma zrobić na widzu wrażenie pesymistyczne, przygnębiające. Optymizm widzę w tym, że ten artystyczny zapis ciężko doświadczanych okresów mojego życia jest już za mną. To wszystko jest już na szczęście przeszłością, którą – niczym w pamiętniku – zatrzymałam w moich pracach. Jak pan słusznie zauważył, te obrazy, malowane w konwencji “sztuki dziecka”, mówią o tym co było, a nie co jest... Innymi słowy – zło było do pokonania! I to jest ta nuta optymizmu ,jaką daje zestaw moich wyselekcjonowanych do muzeum prac. Na wystawie “Memories of Warsaw” w trentońskim muzeum wyjątkowo

alistyczny, lecz stara się w manierze “sztuki dziecka” opowiadać widzowi swoje wspomnienia bardziej symbolem, graficznym skrótem, znakiem, niemalże w konwencji plakatu. Bez realistycznego światłocienia, poprawności geometrycznej perspektywy, realizmu anatomii ludzkiego ciała itd. Zadziwia w tych pracach jakże trafna ich forma artystyczna, dzięki której jako widzowie odbywamy podróż do Warszawy sprzed trzech dekad... Wystawie towarzyszy ciekawie zaprojektowany przez artystkę katalog z 22. reprodukcjami jej czarno-białych i kolorowych prac. Kyle Hamilton w latach 1990-1994 studiowała malarstwo na The Cooper Union for the Advacement of Sciences and the Arts w Nowym Jorku, gdzie zdobyła tytuł bakałarza. Od roku 1995 wystawia swoje prace na wystawach zbiorowych. Dwa lata temu, uczestnicząc w dorocznych wystawach Ellarslie Open, swoimi pracami zwróciła uwagę komisarza tych wystaw Briana Hilla, który zaproponował jej wystawę indywidualną w murach Trenton City Museum. Ten pomysł właśnie się spełnia. Kyle Hamilton aktualnie studiuje kierunek computer science, bo tego wymaga od niej firma SnapOne, Inc. mająca swoją filię w Princeton, NJ, gdzie zatrudniona jest jako programistka komputerowa. Nie wyobraża sobie jednak życia bez malarstwa, rysunku i ilustracji. Pewnie dlatego rozpoczęła właśnie pracę nad ilustracjami do książki... Życzymy powodzenia, a o ilustrowanej książce postaramy się napisać! n

wielką siłę wyrazu ma wielka panorama warszawskich wieżowców utrzymanych w czerni i szarościach, narysowana na ogromnym arkuszu papieru. Praca jest świetnie oprawiona w ramę ze szkłem, a papier nie jest przyklejony do tylnej powierzchni ramy, lecz jakby zawieszony centymetr-dwa nad nią. Ten zabieg sprawił, że gruby papier z rysunkiem ukazany został nie jako idealnie płaska powierzchnia, lecz powierzchnia pofalowana niczym tereny podwórek wokół warszawskich wieżowców z czasów Gierka, po których biegali najmniejsi wówczas Polacy, w tym również mała Kyle Hamilton (wówczas Irenka Iwaniec). Kyle Hamilton stara się ciągle rysować i malować. Uwielbia malarstwo spontaniczne, nie zapomina jednak o malowaniu studyjnym. – Muszę ciągle malować, bo tylko wtedy może coś z tego powstać – podkreśla. – Innej metody pracy sobie nie wyobrażam. Pracownię w budynku gospodarczym, tuż przy domu mieszkalnym w Hamilton, NJ, pomógł jej zbudować i urządzić mąż, więc do miejsca pracy artystycznej ma parę kroków – wystarczy przejść podwórko. Preferuje tworzenie prac cyklami, które pozwalają jej zgłębiać temat i szukać odpowiednich form artystycznego wyrażania treści. Artystka nie zabiega o rysunek czysto re- “Dziewczynka” – olej na płótnie

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI W najbliższą sobot´, 13 LIPCA 2013 roku, na telefony od Czytelników oczekiwaç b´dzie red. JANUSZ SZLECHTA. Wszystkie sprawy, które sà wa˝ne dla naszych Czytelników, wa˝ne sà równie˝ dla nas. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: (212) 594-2266 wew. 120. Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com


26

Filadelfia

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Parafianie nie nadążają za zmianami n W niedzielę, 30 czerwca, w filadelfijskiej katedrze arcybiskup i panią Elę Michtę. Beata Żuk zarwa- tem Bernardem. “Jest ich chyba tysiąc” domość z Watykanu, że zarówno bło-

ła noc, żeby przygotować firmowy barszcz czerwony z pasztecikami. Przyjęcie odbyło się bezpośrednio po polskiej mszy świętej, którą odprawił ks. Konstanty Pruszyński. Trwało od 1 do 3:30 po południu, co warto zaznaczyć, bo przez cały ten czas przesuwała się “reception line” nazwa Holy Name po wchłonięciu są- do księdza proboszcza. 4-osobowy Regina Gorzkowska-Rossi siedniej historycznej polskiej parafii zespół muzyczny, z organistą WojW życiu parafii dominuje jednak in- pod wezwaniem św. Wawrzyńca (St. ciechem Hollendrem i Krzysztofem na tematyka. Niedziela, 30 czerwca Laurentius). Proboszcz kościoła St. Możdżonkiem, pozwolił rozluźnić się – 13. zwykła niedziela w kalendarzu Laurentius, schorowany ksiądz Frank uczestnikom spotkania przy dobrym liturgicznym – to data graniczna dla Gwiazda przeszedł na emeryturę i prze- jedzeniu i pożegnać księdza przez poistniejącego układu parafialnego. niósł się od poniedziałku do domu eme- jedyncze osoby i rodziny. Wszyscy Rozpoczęto bowiem jeden z kolej- rytowanych księży w Upper Derby. Był podchodzili do proboszcza z uśmienych etapów reformy terytorialnej ar- niedawno hospitalizowany, ale wra- chem, wymieniali sympatyczne słochidiecezji. Oznacza to komasację pa- ca do zdrowia. Parafianie piszą, że jak wa i wręczali mu upominki. Wiele rafii, przenoszenie proboszczów i li- się mu zdrowie poprawi, będzie od- osób robiło sobie pamiątkowe zdjęprawiał niedzielną mszę w języku pol- cia z lubianym kapłanem. Nie było kwidowanie parafii etnicznych. żadnych oficjalnych przemówień. skim w swoim dawnym kościele. Dopiero na pożegnanie przemówił ZNIKAJĄ PARAFIE proboszcz. Przywołał wspomnienia Katedrę wypełnił tego dnia tłum, jaPOŻEGNANIE PROBOSZCZA ZINGARO kiego tu od dawna nie było. Przed kaO pożegnaniu proboszcza Josepha wydarzeń, jakie miały miejsca w tej tedrą protestowała jedynie grupka La- Zingaro zadecydowali parafianie spon- sali. Podziękował wszystkim za to pięktynosów, którzy nie godzą się na li- tanicznie, 2 czerwca, podczas obcho- ne spotkanie, za przyjęcie. Cytował żykwidację historycznego La Milagrosa dów jubileuszu 30-lecia posługi ka- ciowe maksymy, jakimi podzielił się – pierwszego latynoskiego kościoła płańskiej księdza Konstantego Pru- z nim w swoim czasie ks. prałat Anw Filadelfii, przy Spring Garden Stre- szyńskiego (“NDz” z 8-9 czerwca thony Jaworowski, emerytowany proet, blisko 19 Street. W sukurs im prze- 2013). Zgromadzeni zadecydowali, że boszcz parafii św. Wojciecha, którego szyła grupka parafian z Frankford Ave- trzeba się zebrać ponownie i właści- nazwał “swoim mentorem”. Rzucił nue, gdzie są też duże problemy. we pożegnać proboszcza, który kie- okiem na feerie balonów, jakie rozwieNa Bridesburgu parafia św. Jana rował parafią przez ostatnich 12 i pół siła w przeddzień spotkania dekoratorKantego łączy się z parafią All Sa- roku. Przeszedł na to stanowisko z pod- ka Krystyna Szymańska wraz z braints. Imię polskiego patrona pozosta- miejskiej polskiej parafii Najświętsze- REKLAMA je w nazwie nowej parafii. Probostwo go Serca Jezusa w Swedesburgu. Paobejmuje ks. Thomas Nasta – Sło- ni Ela P., szefowa restauracji Golden wak z pochodzenia, który w prezen- Gates, ofiarowała się przygotować na tacji w biuletynie parafialnym podał, własny koszt gorące dania. Dodatki, że jest kapelanem narodowym – First przystawki i desery to miało być dzieCatholic Slovak Union “Jednota”. ło parafialnych “woluntariuszy i woProboszcz Zingaro przechodzi na luntariuszek na stałe” – jak się okreprobostwo do kościoła Holy Name na śla grupę aktywistów przy parafii św. Fishtown. Powstaje nowa parafia pod Jana Kantego, w tym państwa Żuków

Karol J. Chaput O.F.M. zarządził dzień modlitwy o sprawiedliwe ustawodawstwo imigracyjne. “Ameryka zmienia oblicze – podkreślił arcybiskup podczas wieczornej mszy świętej. – Pochyla się nad losem imigranta. Modlimy się o sprawiedliwe rozsądzenie nabrzmiałych problemów”.

TO I OWO Co dalej z połączonymi parafiami? Polish American Heritage Association of Manayunk, Roxborough and Wissahickon planuje spotkanie w dniu 14 lipca, bezpośrednio po mszy niedzielnej w połączonej parafii nowego John the Baptist Church, w holu parafialnym św. Jozefata – w celu omówienia planu działania. Informacje: Helena Cyzio, tel. 215-482 3040.

Polskie festiwale Doroczny letni festiwal parafii Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się w dniach 26-28 lipca od godz. 16:00 do 21:00 (dłużej w sobotę) na obszernym przykościelnym placu z własnym parkingiem. Adres: 120 Jefferson Street w Swedesburgu, w pobliżu Valley Forge i Norristown. Będzie wiele atrakcji, m.in.: polskie dania obiadowe w kafeterii parafialnej i na zewnątrz, znane zespoły polkowe, stoiska z rzemiosłem i domowymi frykasami, gry zręczniościowe, pod namiotem występy dziecięcego zespołu “Słoneczniki”. Bliższe informacje w kancelarii parafialnej, tel. 610-275-1750. Polski festiwal odbędzie się w kolejny weekend, 1-3 sierpnia, w parafii św. Wojciecha w dzielnicy Port Richmond w Filadelfii, podczas którego publiczność zabawiać będą mummersi, czyli karnawałowi przebierańcy z Polish American String Band i inni. Informacja: tel. 215-739-3500. Zapraszamy również na największy na naszym terenie festyn Bethlehem MusikFest, również z muzyką polkową, w dniach 2-11 sierpnia. Informacje: www.MusikiFest.org lub telefonicznie 610-332-1300.

Święto żołnierza Polskiego w Parku Polanka W niedzielę, 4 sierpnia, Placówka 12. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej zaprasza na doroczną uroczystość z okazji Dnia Żołnierza Polskiego na Polance Weterańskiej pod adresem 3258 Knights Road, Bensalem, PA 19020. Początek o godzinie 13:00. Porządek dnia: msza polowa, capstrzyk i akademia, po czym obiad żołnierski w budynku i piknik na obszernym terenie z rozstawionymi stołami. Obficie zaopatrzony bufet. Muzyka i konferansjerka: DJ Józef Narodowski. Wstęp: 10 dolarów. Informacje: komendant Marian Szumal, tel. 267-718-2038 lub Polanka tel. 215-639-1019.

– zauważył. “Tysiąc dwieście” – sprostowała pani Krystyna, również “wolontariuszka na stałe”. Proboszcz wyraźnie się wzruszył cytując maksymę ks. prałata Jaworowskiego: “Przyjaciele są jak balony – rozluźnisz więź i już ich tracisz”. Ta więź się utrzyma – wydawały się zapewniać twarze skupione wokół proboszcza. Pod koniec przyjęcia pojawił się Włoch Antonio, ze zlikwidowanej parafii w rejonie Bridesburga, żeby się zapisać do parafii św. Jana Kantego. Ksiądz mu wyjaśnił, że właśnie opuszcza parafię... Dodał, że już się pakuje i tej nocy będzie już spał na plebanii parafii Holy Name. Nowy proboszcz wprowadzi się w ciągu tygodnia, już zresztą zarządził wymalowanie swojego pokoju.

gosławiony papież Jan Pawel II, jak i błogosławiony papież Jan XXIII zostają zaliczeni w poczet świętych. Pontyfikaty obu papieży ukształtowały katolicyzm taki, jakim go znamy i praktykujemy obecnie. Zwołując II Sobór Watykański, Jan XXIII zapoczątkował erę reform, jaka objęła każdy aspekt Kościoła powszechnego. Podczas swojego długiego pontyfikatu Jan Paweł II okazał współczucie i miłość współwyznawcom Kościoła na całym świecie i pracował usilnie nad postępem w dziedzinie sprawiedliwości społecznej dla pozostawionych poza nawiasem społeczeństwa. Zapraszam wszystkich księży, diakonów, zakonników i wiernych archidiecezji do łączenia ze mna swoich serc i głosów w modlitewnym dziękczynieniu za życie i przykład świętości, jaki nam dają Jan XXIII i Jan Paweł II. RADOŚĆ Z OPÓŹNIENIEM Kanał 10 telewizji obrał kościół św. Jeszcze przed zwołaniem konsystorza w sprawie kanonizacji Jana Pawła Wojciecha w dzielnicy Port Richmond II, po uznaniu jego cudów, mamy re- w Filadelfii za tło do zawiadomienia akcję filadelfijskiej archidiecezji. 6 lip- o usunięciu ostatnich przeszkód do kaca arcybiskup Karol J. Chaput, O.F.M. nonizacji w postaci wymaganych cuwydał oświadczenie odnośnie kanoni- dów. Filadelfia kojarzy papieża-Pozacji błogosławionych papieży: Jana laka z polskim kościołem będącym Pawła II i Jana XXIII. Przytaczamy peł- głównym polskim ośrodkiem w tej dzielnicy. Tu się szuka reakcji na wyny tekst tego oświadczenia: Z wielką radością odebrałem wia- niesienie Polaka na ołtarze. n Kronikę Filadelfii redaguje: Regina Gorzkowska-Rossi, e-mail: proarterg@yahoo.com, tel. 215-563-6669


27 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

Pielgrzymi przynieśli Polskę do Doylestown n 7 lipca odbyła się 15. z kolei,

Uroczystościom przewodniczył ksiądz biskup Stefan Regmunt – głowa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wygłosił on podczas mszy świętej ważną homilię, która była próbą definicji, kim jest dla nas Maryja i czym jest dla Polonii to miejsce – Amerykańska Częstochowa. Biskup Regmunt zastanawiał się, jaką rolę odegrały Radio Maryja i Telewizja Trwam w integracji wiernych i jakie znaczenie dla Polonii ma Rodzina Radia Maryja. Mówił też z uznaniem o ogromnym oddaniu i zasługach ojca Tadeusza Rydzyka. Wyraził zadowolenie, że niedawno wreszcie Telewizja Trwam otrzymała swoje miejsce na platformie cyfrowej. Inne osiągnięcia ruchu to: gazeta codzienna “Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Lux Veritatis. Wśród bieżących inicjatyw biskup wymienił budowę w Toruniu świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za jego pontyfikat. Polonia jest częścią wspólnoty Rodziny Radia Maryja. Biskup Stefan Regmunt wyraził satysfakcję, że architektem świątyni jest Polak ze stanu New Jersey. Dalej biskup mówił o tym, z czym przychodzimy, z jakimi problemami przed oblicze Maryi, a jest tych problemów niemało: bezrobocie, reforma służby zdrowia, poszukiwanie modelu kształcenia i wychowania. Subtelnie różnicował ludzkie oczekiwania i potrzeby, próbował zdefiniować, czym jest Amerykańska Częstochowa dla nas, pątników. Sięgał do genezy tego miejsca. Cytował ojca-założyciela tego Sanktuarium Matki Bożej w Doylestown w Pensylwanii, paulina Michała Zembrzuskiego: “Czułem potrzebę stworzenia czegoś, co zjednoczyłoby Polonię, co przypominałoby Polonii o jej szlachetniej przeszłości, tradycji, kulturze i tym bogactwie duchowym, jakie Polonia dała światu i Ameryce”. Cytował też amerykańskiego prezydenta Lyndona B. Johnsona, który twierdził: “Patrząc dziś w przeszłość zdajemy sobie sprawę jak wiele wnieśli w bogactwo i różnorodność Ameryki ci polscy imigranci. Przynieśli ze sobą swoją kulturę, a ta ubogaciła nas. Przynieśli jeszcze coś więcej. Wnieśli siłę do naszej mocy przemysłowej, wnieśli uczonych na nasze uniwersytety, muzykę do naszych sal koncertowych, a przede wszystkim wnieśli ze sobą umiłowanie wolności i poszanowanie godności ludzkiej osoby i

FOTO: O. DOMINIK LIBISZEWSKI OSPPE

doroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja i TV Trwam do Amerykańskiej Częstochowy w Pensylwanii, w Roku Wiary – podkreślano – jaki liczony jest od rozpoczęcia przed 50 laty II Soboru Watykańskiego. Przy ołtarzu zgromadziło się kilkunastu księży – kierowników grup pielgrzymów z różnych stron USA.

Pielgrzymi z Chicago w Amerykańskiej Częstochowie

to w większym stopniu aniżeli inne grupy imigrantów”. Biskup Stefan Regmunt podkreślił też: “Jeśli Ojciec Święty Jan Paweł II mówił o Częstochowie, że człowiek czuje się tam wolny, to w Amerykańskiej Częstochowie ja czuje się Polakiem. Pielgrzymka amerykańska podkreśla jedność Polski i Polonii, bo wszelkie inicjatyw należy uznać za wspólne”. Swoją homilię biskup zakończył wezwaniem: “Starajmy się umacniać życie chrześcijańskie tu, na ziemi amerykańskiej. Umacniajmy Polskę swą piękną patriotyczną i re-

ligijną postawą”. Wszyscy, którzy byli 7 lipca w Sanktuarium Maryjnym, mówią o atmosferze wzajemnej życzliwości panującej wśród pielgrzymów przybyłych z różnych stron Stanów Zjednoczonych i Kanady. Grupy z Chicago i Florydy były widoczne z daleka dzięki niesionym transparentom. Było wejście pocztów sztandarowych do kościoła na nabożeństwo. Na organach grał pięknie 12-letni Adam Chlebek z Chicago, a jego mama śpiewała. RG-R

REKLAMA

POLSKOJĘZYCZNY LEKARZ DENTYSTA

DR IZABELA DODO 69-40 Yellowstone Blvd. FOREST HILLS Dojazd metrem E, F, G, R do przystanku 71 Continental Ave.

(718) 896-3082

Większość Wizyty proszę umawiać telefonicznie ubezpieczeń Kontakt e-mailowy: izabela.dental@verizon.net honorowana WSZECHSTRONNA OPIEKA DENTYSTYCZNA • PIERWSZY PRZEGLĄD BEZPŁATNY

POPIERAJCIE SWOICH

(718) 383-7910 STOBIERSKI - LUCAS Gardenview Funeral Home, Ltd. Zajmujemy si´ przewozem zw∏ok i prochów do Polski

161 Driggs Avenue (róg Humboldt Str.) Brooklyn, NY 11222


28

Co, gdzie, kiedy

SOBOTA 13 LIPCA Greenpoint, NY – Grupa Pro-Life św. Max Kolbe zaprasza wszystkich Ludzi Dobrej Woli do udziału w Publicznej Krucjacie Różańcowej Matki Bożej z Fatimy. Godz. 12 w południe, przed kościołem św. Antoniego i Alfonsa, 862 Manhattan Ave, Greenpoint, B'lyn, 11222. Modlitwa po polsku i angielsku o zaniechanie aborcji, eutanazji, małżeństw tej samej płci; powrót Ameryki do Boga. Inf. brat Jan (718) 389-7785. Greenpoint, NY –  Koncert organowy w wykonaniu rosyjskiego mistrza organów Sergieja Kirillova. W programie utwory Bacha, Francka, Liszta, Boellmanna. Godz. 8 wiecz. Dowolne składki składane przy wejściu artysta przeznaczy na fundusz budowy klimatyzacji w kościele. Kościół św. Stanisława Kostki, róg Humboldt St. oraz Driggs Ave. Copiague, NY –  Wernisaż malarski Elżbiety Ledeckiej i Lecha Ledeckiego. Godz. 7 wiecz. The Park Bistro & Restaurant, 1635 Great Neck Rd. Linden, NJ – Klub motocyklowy Husaria organizuje koncert charytatywny na rzecz dzieci z domów dziecka.. Wystąpią grupy rockowe DYM, Dzieci PRL-u, Johnny in Wonderland i Atura. Godz. 7 wiecz. Amsterdam Alley Bar & Lounge. SOBOTA –  SOBOTA 13-20 LIPCA Wystawa malarstwa Elżbiety Ledeckiej i Lecha Ledeckiego. Godz. 7 wiecz. The Park Bistro & Restaurant, 1635 Great Neck Rd.

społów muzycznych, grup tanecznych, część historyczna, stoiska z pamiątkami, książki, gry i zabawy dla dzieci, dobra polska kuchnia i zimne piwo. Godz 126 wiecz. Wstęp i parking wolne. Polanka Kensico Dam Plaza w Valhalli w poblizu White Plains. Inf. (914) 629-4390, (914) 864-PARK. Hackensack, NJ – Lunch z kandydatami do rady miejskiej Wallington radną Celiną Urbankowską i Christopherem Sinisi. Pyszna domowa kuchnia: luch w formie bufetu i deser. Godz. 2 ppoł. RSVP do 10.07. Donacja 25 dol. BCRO Headquaters, 339 Main St. Inf. Chris Sinisicagekicker4831@comcast.net Baltimore, MD –  „Niedziela w Baltimore”. Całodzienna wycieczka, w czasie której uczestniczący w niej artyści malarze odbędą plener marynistyczny, a pozostałe osoby zwiedzą z przewodnikiem Jackiem Sołtysem stare miasto i odbędą rejs statkiem pirackim. Inf. (609) 532-3676. NIEDZIELA 14 LIPCA –  NIEDZIELA 4 SIERPNIA Greenpoint, NY –  Wystawa plakatów Marcina Bondarowicza „Depicted Illusion”. Starbucks, 910 Manhattan Ave. PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA Manhattan, NY – The New York Philharmonic Concerts in the Parks. W programie utwory Dvoraka i Czajkowskiego. Dyryguje Alan Gillbert. Godz. 8 wiecz. Great Lawn, Central Park West, wejście od 81 St. Inf. www.nyphil.org.

nowy dziennik Sobota – niedziala 13-14 lipca 2013

o godz. 5:00 po południu. Informacje: siostra Anna Wyszyńska, tel. 347-998-8102. ŚRODA 17 LIPCA Manhattan, NY – Otwarcie wystawy „Al-Mutanabbi Street Starts Here” prezentującej książki-dzieła sztuki z całego świata, nawiązującej do zamachu w Bagdadzie z 2007 r. Godz. 6-8 wiecz. Alwan for the Arts, 16 Beaver St., 4 piętro. Inf. www.alwanforthearts.org. CZWARTEK 18 LIPCA Manhattan, NY –  Recital fortepianowy Magdaleny Baczewskiej w Prestige Series festiwalu International Keyboard Institute, który ma miejsce w Mannes College The New School for Music, 150 West 85th Street, New York, NY 10024. Początek o godz. 18: 00. W programie utwory Rameau, Mozarta, Chopina oraz Szymanowskiego. Informacje: www.ikif.org. Bilety w cenie 20 i 10 dolarów. PIĄTEK 19 LIPCA Brooklyn, NY – W VII Gallery (28 Jay Street, Dumbo) w godz. od 10 do 18, do 19 lipca można oglądać autorską wystawę fotografii Mikołaja Nowackiego zatytułowaną "Odra". Autor jest fotoreporterem "Gazety Wyborczej" i współpracownikiem National Geographic. WTOREK 23 LIPCA Manhattan, NY –  Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (180 Second Ave., pomiędzy ulicami 11 i 12) zaprasza o godz. 19: 00 na film „Iluminator” w reżyserii Piotra Zarębskiego. Czas trwania projekcji: 55 minut. Wstęp wolny. Jest to film o Arturze Szyku (1894-1951) – artyście grafiku, ilustratorze książek, scenografie, karykaturzyście. Prawdziwą popularność przyniosły mu karykatury wojenne, w których po wybuchu II wojny światowej ukazywał Hitlera, Mussoliniego i Hirohito. Twórczość Szyka wyróżnia się bogatą kolorystyką idbałością oszczegóły przedstawienia. Dodatkowe informacje: tel.212505-9077, e-mail office@pilsudski.org.

WTOREK 16 LIPCA Bronx, NY – The New York Philharmonic Concerts in the Parks. W programie utwory Dvoraka i Czajkowskiego. Dyryguje Alan Gillbert. Godz. 8 wiecz. Van Cortlandt Park, wejście od 251 St. Inf. www.nyphil.org. Greenpoint, NY – Brooklyn Public Library, oddział na Greenpoincie, zaprasza dzieci od lat 3 do 12 o godzinie 2 po południu na program muzyczny „Holy GuacaCZWARTEK 25 LIPCA mole”. Razem z Frankiem dzieci wezmą udział w muzycznej zabawie wypełnio- Manhattan, NY – Polish Filmmakers NYC nej tańcem i śpiewem. Serdecznie zapra- zapraszają na film Michała Stasika szamy! Greenpoint Library, 107 Norman „Dziennik z podróży” poświęcony fotograAvenue. Informacje: tel. 718-349-8504. fowi Tadeuszowi Rolke. Godz. 7 wiecz. Manhattan, NY – Otwarcie wystawy „Al- Tribeca Film Center, 375 Greenwich St. -Mutanabbi Street Starts Here” prezenNIEDZIELA 28 LIPCA tującej książki-dzieła sztuki z całego świa- Minisink, NY –  Stowarzyszenie Polonia ta nawiązującej do zamachu w Bagda- Technica organizuje spływ pontonowo-kadzie z 2007 r. Godz. 6-8 wiecz. Colum- jakowy dla członków i przyjaciół na bybia University Libraries, Butler Library, 535 strej rzece Delaware. Dojazd własny W 114 St. Inf. http://library.columbia.edu. do Port Jervis drogą 23 i dalej drogą 97 Williamsburg, NY –  Obchodzimy święto N. Koszt: dorośli – 45 dolarów; dzieci wwieMatki Bożej Szkaplerznej z góry Karmel. ku 7-12 lat płacą połowę. Zbiórka w przyZ tej okazji msza święta w języku polskim stani o godz. 10: 30 rano. Dodatkowe inzostanie odprawiona o godz. 6:00 wiecz. formacje: Czester Tobiasz, tel. 718-565w kościele Our Lady of Mt. Carmel na Wil- 7194 i Ryszard Bąk, tel. 718-428-1093. liamsburgu, 275 N 8th St. Zbieramy się PONIEDZIAŁEK 29 LIPCA jako grupa pielgrzymkowa przed kościoWal ling ton, NJ – Polonijny Klub Podróżłem św. St. Kostki na Greenpoincie nika Zaprasza na Spotkanie z Ruśkiem Pawłowskim „człowiekiem gór” wybitREKLAMA nym himalaista, czterokrotnym zdobywcą najwyższej góry świata Mt. Everestu. Godz. 7 wiecz. Dom Polski Cracovia przy 196 Main Ave. Donacja przy wejcena całkowita ściu 7 dol. Dzieci i młodzież do lat 18 z taxem dzwoń! dzwoń! dzwoń! wstęp wolny. Inf. www.odkrywcy.com.

NIEDZIELA 14 LIPCA Brooklyn, NY – Dzień Wolnych Mediów. Zapraszamy wszystkich patriotów, słuchaczy Radia Maryja, widzów TV Trwam jak również TV Republika do wspólnego udziału w tym wydarzeniu. Będziemy rozdawać ulotki informujące o zamachu smoleńskim, będziemy wyjaśniać i edukować młodych Amerykanów i Polaków w kwestii łamania wolności słowa w Polsce. Spotykamy się o godzinie 2 pm na rogu Bedford Ave. i N 8 Street. Idziemy dalej! Solidarni 2010 New York. Manhattan, NY –  Katolicki Klub Dyskusyjny im. bł. Jana Pawła II zaprasza na kolejne spotkanie w kościele św. Stanisława B i M –  101 E 7 Street, Manhattan. Prelekcję oraz dyskusję na temat „Rok Wiary łączący dwa pontyfikaty” poprowadzi ks. dr Stanisław Sieczka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spowiedź godz. 2: 30 ppoł. Msza św. godz. 3 ppoł. Wykład i dyskusja godz. 4 ppoł. Inf. (212) 289-4423. Staten Island, NY – The New York Philharmonic Concerts in the Parks. Godz. 3 ppoł. College of Staten Island, CUNY. Inf. www.nyphil.org. Westchester, NY – Festiwal Kultury Polskiej. W programie m. in. występy ze-

UWAGA! “CRAZY” SALE NA LATO do Polski

FLORYDA: Super Wakacje “All inclusive”

Kup bilet i wakacje na naszej stronie

www.normantravel.com

•KARAIBY•MEKSYK•HAWAJE •EUROPA

• MEKSYK, PIRAMIDY I TEQUILA z polskim przewodnikiem $

NORMAN TRAVEL 121 NORMAN AVE., BROOKLYN, NY 11222 AGENCJA CZYNNA 6 DNI W TYG.

od pon.- piątku 11 rano-6 wiecz. sobota 11-3 ppoł

dzwoń do: Anna Bielas lub Jagoda Minkowicz

fax. 718.349.7010

WTOREK 30 LIPCA Brooklyn, NY – Polonijny Klub Pozdróżnika zaprasza na spotkanie z Ryśkiem Pawłowskim „człowiekiem z gór”, wybitnym himalaistą, czterokrotnym zdobywcą najwyższej góry świata Mt. Everestu. Godz. 7 wiecz. Kawiarnia przy kościele św. Stanisława Kostki 184 Driggs Ave. Donacja przy wejściu 7 dol. Dzieci i młodzież do lat 18 wstęp wolny. Inf. www.odkrywcy.com.

WŁAŚNIE TRWAJĄ Greenpoint, NY – Wakacje z językiem angielskim. Bezpłatny kurs języka angielskiego sponsorowany przez miejski wydział oświaty. Dla wszystkich bez względu na  status emigracyjny. Wtorki, środy, czwartki godz. 6-9 wiecz. Szkoła nr  34,  131 Norman Ave. (róg McGuiness Blvd.). „Cops and Teens Click Together” – program organizowany przez NYPD Community Affairs Bureau, który uczy podstaw projektowania stron internetowych: (HTML) dla dzieci w  wieku  1417 lat. Kurs potrwa 8 tygodni. INF. Youth Services Section, tel. 718-834-8855 lub email CommunityAffairs@nypd.org. Polska Agencja HOME HEALTH AGENCY „LIGHTHOUSE” bezpłatnie poinformuje i pomoże chorym i starszym ludziom w  uzyskaniu pomocy z  Departamentu Zdrowia USA w celu uzyskania BEZPŁATNYCH świadczeń ze strony lekarzy, pielęgniarek, opiekunek domowych. Wyjaśniamy zasady korzystania ze środków finansowych i  pomożemy w wypełnianiu i składaniu dokumentów do  odpowiednich instancji zdrowia. Godz.  9 rano-5 ppoł. Inf. (718)  389-3304.

DO PIĄTKU 26 LIPCA Wystawa prac Krzysztofa Zarębskiego. Creon Gallery,  238 East  24 St,  1B. Inf. norm@creongallery.com, (646)  2655508. DO NIEDZIELI  18 SIERPNIA Copiague, NY – Polsko-Słowiańska Federalna  Unia Kredytowa – oddział w  Copiague i  Polonia of Long Island, Inc. ogłaszają Wakacyjny konkurs plastyczny dla dzieci w  wieku  4-14 lat „Moja ulubiona bajkowa postać” i literacki konkurs dla dorosłych „Moja ulubiona książka z dzieciństwa” (esej, opowiadanie, wiersz). Prace z formularzem zgłoszeniowym należy złożyć w  siedzibie P-SFUK w Copiague do 18 sierpnia. Udział w konkursach jest równoznaczny ze zgodą na  wykorzystanie i  przetwarzanie danych osobowych uczestnika przez organizatora. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w „Nowym Dzienniku”. Regulamin i  formularz można pobrać w oddziale PSFUK w  Copiague,  314 Great Neck Rd. PIĄTEK 2 SIERPNIA Greenpoint, NY –  Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 40 lat wzwyż. Godz. 1: 30-4 ppoł. Greenpoint Public Library, 107 Norman Ave. i Leonard Ave. Konieczna rejestracja 1800-564-6868. Organizatorem akcji jest Cancer Services Program of Brooklyn. NIEDZIELA 4 SIERPNIA Manhattan, NY –  Z okazji 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, Światowy Związek Żołnierzy AK –  Oddział w Nowym Jorku, zaprasza na uroczystą mszę świętą w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej. Msza św. rozpocznie się o godzinie 12.00 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku, 101 E 7 Street. Doylestown, PA –  Henryk Tomasik, biskup radomski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz członek Rady ds. Rodziny, przybędzie do Amerykańskiej Częstochowy na zakończenie rekolekcji dla małżeństw. Będzie przewodniczył mszy św. o 12: 30

DO 5 PAŹDZIERNIKA Manhattan, NY – Wystawa „Al-Mutanabbi Street Starts Here” prezentująca książki-dzieła sztuki z  całego świata, nawiązująca do  zamachu w  Bagdadzie z  2007 r. Wystawa odbywa się w  różnym czasie w  pięciu miejscach: The Center for Books Arts, International Print Center New York, Poets House, Columbia University Libraries, Alwan for the Arts. Inf. www.centerforbookarts.org. PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA Newark, NJ – Parafia św. Kazimierza Królewicza zaprasza na  czuwanie nocne w kościele. Godz. 8 wiecz. Możliwość spowiedzi. Po czuwaniu spotkanie przy kawie i ciastku. 91 Pulaski St. PONIEDZIAŁKI Wallington, NJ – W każdy poniedziałek od  6:  30 do  7:  30 wiecz. w  Civic Center odbywają się zajęcia gimnastyczne dla dorosłych. Można się zrelaksować i poćwiczyć z innymi przy muzyce. Trzeba przynieść swoją matę albo ręcznik i  ciężarki. Koszt zajęć to  2 dol.  24 Union Blvd. WTORKI  I  SOBOTY Manhattan, NY – Wspólnota Odnowy w Duchu Âwi´tym Lew Judy zaprasza na  rozwa˝anie S∏owa Bo˝ego we wtorki o godz. 7: 15 wiecz. oraz na msz´ Êw. i  spotkanie modlitewne w  sobot´ o  godz.  8 wiecz. w  koÊciele Êw. Stanis∏awa B. M., 101 East 7th Street. Inf. (347)  416–2536, odnowany@earthlink.net. ŚRODY Greenpoint, NY – Brooklyn Public Library, oddział na Greenpoincie (107 Norman) zaprasza na  konwersacje w  języku angielskim. Konwersacje na Greenpoincie odbywają się w  środy  6–7 wiecz. Nie ma potrzeby zapisywania się, spotkania są nieodpłatne. Inf. (718)  349–8504, (718)  486–3365. Hempstead, NY – Chór im. K. Ogi ƒ skiego zaprasza na  próby Êpiewania m´˝czyzn zamieszka∏ych na  Long Island. Próby odbywajà si´ w ka˝dà Êrod´ o  godz.  7 wiecz. w  Polskim Domu Narodowym przy 329 Peninsula Blvd. Inf. (516) 671–6072, (516) 822–0358, (718) 208–8818. oraz w soboty i niedziele w  godz.  11 rano do  5 ppoł.

ppoł. National Shrine of Our Lady of Częstochowa. Inf. (215) 345-0600. SOBOTA 17 SIERPNIA Bronx, NY – Koncert „Una vida de salsa” z udziałem Ismaela Mirandy. Godz. 8 wiecz. Inf. (718) 960-8833, www.LehmanCenter.org. NIEDZIELA 18 SIERPNIA Doylestown, PA – Święto Żołnierza Polskiego w Amerykańskiej Częstochowie. Godz. 11 rano defilada, godz. 12: 30 ppoł. Eucharystia. Uroczystościom przewodniczy ks. bp. Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. PIĄTEK 23 SIERPNIA –  NIEDZIELA 25 SIERPNIA Youngstown, OH –  5. doroczny Polish Heritage Days: piątek Taste of Poland Business Lunches, sobota godz. 5 ppoł.-11 wiecz. Zabawa/ Pierogi Party, niedziela godz. 11 rano-8 wiecz. Polish Day, polskie jedzenie i muzyka, jarmark rękodzieła, warsztaty artystyczne i inne atrakcje. Saxon Club, 710 S. Meridian Rd. Inf. www.polishyoungstown.org, (330) 333-9724.


Og∏oszenia/Classified

29 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

ELECTRICIAN MECHANIC & HELPER Immediate hire for electrician mechanic with min. 5 years exp. in NYC and helper with min. 2 years exp. in NYC. Driver’s licence required, English fluency, good salary, medical benefits, paid vacation, sick days and holidays. Please call 9 am-4 pm (718) 729-8400

PRACA HELP WANTED Kompania w centralnej Florydzie zatrudni kobiety i mężczyzn DO SPRZĄTANIA I MALOWANIA MIESZKAŃ PO WYPROWADZCE, na krótki termin. Praca zaczyna się od 2 sierpnia i kończy około 15 sierpnia. Zamieszkanie na okres pracy zapewnione i bezpłatne. Po więcej informacji proszę dzwonić: (407) 275-5715 lub (321) 436-7557

Potrzebni pracownicy do pracy przy marmurach. Z dowiadczeniem i do przyuczenia. Proszę dzwoniç: (917) 334-7055

ELECTRICIANS WANTED

MIĘDZYNARODOWA FIRMA PRZEWOZOWA zatrudni kierowców ci´˝arówek z prawem jazdy CDL, kl. A. Wymagane doÊwiadczenie i licencje TWIC oraz HAZMAT. Proszę dzwoniç: (973) 991-4165 Jorge lub (718) 662-4884 Alberto

PAINTING CONTRACTOR looking for experienced painting, indepenedent subcontractors. We pay from $1000 up to $4000 for one house. Please contact: Kamil (203) 216-6898 (in Polish) POTRZEBNI LUDZIE DO PRACY Ogólne prace zewnętrzne (stolarka, malowanie, siding) Proszę dzwonić: (773) 418-3254

CABINET MAKER/INSTALLER needed for hi-end residential custom woodwork shop & GC located in LIC. Must have 5-10 years experience. Must be able to read drawings, machine, assemble & install own work. Excellent pay/benefits. Please call: (718) 729-0026 or fax resume (718) 729-5660 Praca na dachach dla osób z doÊwiadczeniem i prawem jazdy. Proszę dzwoniç: (917) 862-3753

PRACA HELP WANTED NY IMMEDIATE LIVE IN AND LIVE OUT jobs for Nannies, Housekeepers, Drivers, House Managers, Estate Mngrs, Personal Assistants, Butlers, Chefs/Cooks, Couples, Bodyguards, Companions, Nurses and more. Must be legal and speak fluent English. Must have 2 years min work experience. Address: 20 Vesey St, Room 510 (Manhattan) between Church & Broadway. Take A, C or E train to Chambers Street. Call: (212) 227-3874

SEEKING EXPERIENCED Decorative Painters (1O yrs Min) and experienced Finish Carpenters (15 yrs. Min). Please inquire to: (917) 416-6282 / Poszukujemy doświadczonych malarzy dekoracyjnych (10 lat doświadczenia) oraz stolarzy do wykończeń (15 lat doświadczenia) Proszę dzwonić: (917) 416-6282

FIRMA TRANSPORTOWA zatrudni kierowcę z prawem jazdy CDL-a na dalekie trasy. Komunikatywny angielski i doświadczenie wymagane. Po więcej informacji proszę dzwonić: (646) 296-5417 Zatrudni´ kierowc´ z prawem jazdy CDL, kl A. Wymagane doÊwiadczenie. Jazda w “team”na trasie do Chicago, Atlanta, Miami. Proszę dzwoniç: (917) 992-1463

Potrzebny Êlusarz mechanik do firmy produkujàcej lampy na specjalne zamówienia. Firma jest na Bronksie blisko stacji metra #6 (Cypres & 138 St.) Po wi´cej informacji prosz´ dzwoniç: (718) 490-0069 mówimy po polsku FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI mechaników do pracy na dachach płaskich. Pobyt stały wymagany. Stała praca, dobre zarobki, płatne wakacje po roku pracy. Proszę dzwonić w godzinach 8 AM - 6 PM. Telefon: (646) 545-0707, Karla

ELECTRICIANS WANTED Brooklyn Please call: (917) 807-2523

(917) 417-8500 or (718) 204-9595

FIRMA BUDOWLANA ZATRUDNI mechaników do pracy na rusztowaniach. Wymagane licencje na rusztowania wiszące, stojace i OSHA. Pobyt stały wymagany. Stała praca, dobre zarobki, płatne wakacje po roku pracy. Proszę dzwonić w godzinach 8 AM - 6 PM. Telefon: (646) 545-0707, Karla

Zatrudni´ stolarza instalatora. Wymagane doÊwiadczenie, znajomÊç j. angielskiego, pobyt sta∏y. Zapewniam dobre warunki pracy i dobre zarobki. Proszę dzwoniç, Jerzy: (917) 567-0653

Poszukiwani pracownicy do ogólnych prac remontowych. Praca stała na Manhatanie. Proszę dzwonić: (917) 847-3735 EXPERIENCED PLUMBERS NEEDED Immediate openings in new construction and service in both commercial and residential settings. Candidates need good general plumbing skills repairing and installing pipes, fittings, fixtures, drainage systems and more. Please call (914) 476-6659 POSZUKUJEMY OSOBY DO PRACY Najchętniej kobieta do sprzedaży. Pełen etat lub część etatu. Praca w Port Washington, Long Island Telefon: (516) 883-7397

PRACA HELP WANTED NJ

FULL TIME Super For Flushing Condo Building to Live on Premises. Seeking a responsible, friendly person who is handy with repairs, etc. Must speak English. Call (718) 224-2640 (management Office) or Cell (718) 344-8409 Resumes can be faxed to (718) 224-2656

COUPLE SEEKING LIVE-IN housekeeper for New Canaan, CT. Drivers license required. Please contact Maria Musolino at (212) 906-7879

DO WYNAJĘCIA NY FOR RENT NY RIDGEWOOD, QUEENS Nowoczesne mieszkanie (z pomieszczeniami na przechowywanie rzeczy) - 2 oddzielne sypialnie, salon, kuchnia z aneksem jadalnym, łazienka, drewniane podłogi. Dobre do wspólnego zamieszkania. 70th Ave (pomiędzy Forest Ave a Fresh Pond Rd. (M train). Bez opłat. Cena $1260/miesiąc. Proszę dzwonić: (914) 548-4668 lub (917) 635-6238 (zostaw wiadomość)

DOM DO WYNAJĘCIA NA STATEN ISLAND 3 sypialnie, 2 1/5 łazienki, kominek, ogródek, centralny odkurzacz, pralka, suszarka, zmywarka do naczyń. W okolicy dobre szkoły, dużo drzew, blisko Outer Bridge. Bezpośrednie autobusy do NY. $1750/miesiąc, 2 mięsięczna kaucja. Proszę dzwonić: (718) 966-2130 Erol lub (646) 201-4055 po polsku

Potrzebne osoby na stanowisko SPAWACZ. Doświadczenie i pozwolenie na pracę w USA obowiązkowe. Praca full time w Ridgefield Park NJ Dzwonić dzwonić na (201) 655-6525, Jared

MASPETH Do wynaj´cia samodzielny, zamykany pokój dla m´˝czyzny. Wspólna kuchnia i łazienka. Czynsz $600 + depozyt. Blisko Êrodków transportu i sklepów. Proszę dzwoniç: (646) 291-7658

WOMAN WANTED to work in department store in Park Slope, Brooklyn. Starting salary $10 per hour. Must have ss number and speak English. Please call: (718) 541-4088 Park Nursing Home (Rockaway Park, NY) poszukuje osoby na stanowisko Maintenance Director. Wymagane doÊwiadczenie z zakresu: • zarzàdzania budynkiem od strony utrzymania technicznego • nadzorowanie pracowników wykonujàcych us∏ugi serwisowe i konserwacyjne budynku. Wymagana znajomoÊç j´zyka angielskiego na poziomie bieg∏ym. Email resume: sjzimet@aol.com albo prosz´ przefaksowaç: (718) 474-3769

PRACA HELP WANTED CT

Potrzebni różni pracownicy budowlani oraz do zakładu. Proszę dzwonić na (201) 655-6525, Richard

Do wynajęcia mieszkanie typu studio na Glendale, Queens od 1 sierpnia. Dla 1 osoby pracującej bez nałogów, mieszkanie umeblowane, dostępny parking, blisko sklepy oraz środki transportu miejskiego. Cena $675 / miesiąc, opłaty wliczone. Proszę dzwonić: (917) 345-2890

Zatrudnię kierowców z prawem jazdy CDL klasy A na długie i średnie trasy. Wymagany 1 rok doświadczenia. Proszę dzwonić: (570) 223-2964 lub (570) 656-8278 Poszukujemy kierowcy CDL z doświadczeniem. Praca od zaraz. Praca w Ridgefield Park, NJ. Trasy lokalne, max 3.5h. Nowy sprzęt. Praca z naczepami hydraulicznymi typu roll-off i lowboy oraz kontenery. Dobre warunki finansowe. www.marble.com Proszę dzwonić: (201) 527-6199 Rich.

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY GREENPOINT/10 MIN. by car and ferry to NYC. Sweat deal. Amazing corner property, huge 2 family house with vacant commercial space for quick sale. Price: $2,0 mln. Please call: (718) 389-4515 Ula’s Real Estate

NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

GLENDALE, NY

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave. www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska • daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

NEW BRITAIN, CT

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


30

Og∏oszenia/Classified NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY

Centrum Greenpoint. Pi´kne, rozk∏adowe mieszkania po atrakcyjnych cenach. Proszę dzwoniç: (718) 389-4515 Ula’s Real Estate

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Okazja Do szybkiej sprzeda˝y mieszkanie o powierzchni 48 m2 w Warszawie na Mokotowie przy ul. Maklakiewicza. 3 pokoje, kuchnia, ∏azienka po remoncie. Budynek z p∏yt, rok 1973. Mieszkanie wymaga remontu: malowanie, cyklinowanie pod∏óg. Cena z∏otych 305,000,00 Proszę dzwoniç: USA (718) 937-4307 Polska 0-11-48-22-614-6146 lub 011-48 (603) 673-865 Stalowa wola, ul. Staszicza 2a Pilnie sprzedam lokal 60 m2. Idealny na usługi medyczne, kosmetyczne, biuro, sklep. Możliwość dobudowania piętra. Cena 200000 PLN Proszę dzwonić, Polska 011-48-692-250391

SAMOCHODY CARS

Glendale. 6116 80 St. 1 family house, fully detached. Private driveway, 1 car garage, 7 rooms, finished basement, attic. Asking $ 489,000 RE/MAX Libert Inc. 96-10 101 Ave.. Ozone Park (917) 686-4595 (718) 848-4700 ask for Milady

AUKCJE AUCTION Auctioneer Christos Scandalis License# 1417496 will auction a class of 640 unredeemed pawns of inclusive dates Pledge #’s 101551-229077 July 19, 2013 at 10:30am inspection at 10:00am Location 439 Crescent St Brooklyn NY 11208

Auctioneer Christos Scandalis License# 1417496 will auction/sell unredeemed pawns on July 19, 2013 at 10:30 AM inspection at 10:00am Location 439 Crescent St Brooklyn NY 11208

OPEN HOUSE Every Sunday 12-2PM Except July 21 79-40 78th Avenue Glendale Semi - Det 1 Family 4 car Garage, 40 X 100 Lot Asking $649K Owner/Frank (718) 842-8297 No Brokers

www. dziennik.com

NIERUCHOMOŚCI PENSYLWANIA SPRZEDAM DOM W ALLENTOWN PA 5 pokoi, 1.5 łazienki, wykończona piwnica, garaż. Może być na biznes. Dobra lokalizacja. Podatek roczny $2,308. Blisko drogi 22i 78. 1.5 godziny do Nowego Yorku. Blisko stacji autobusowej, szkół, kościoła, sklepów. Dużo różnych firm, duża Polonia. Cena domu $135,000 Telefon (610) 437-6742

NIERUCHOMOŚCI POLSKA MIESZKANIE W LUBLINIE 3-pokojowe, w bardzo atrakcyjnej dzielnicy - LSM. Mieszkanie rozkładowe, kuchnia oddzielna z dużym oknem, ubikacja oddzielnie od łazienki. Mieszkanie dwustronne w bloku z winda. Atrakcyjna lokalizacja: w pobliżu wyższych uczelni i miasteczka akademickiego; doskonała komunikacja miejska. Bliskość obiektów sportowych i rekreacyjnych a także terenów zielonych i spacerowych. Cena: 220 000 PLN Telefon: (828) 862-5299 e-mail: halina512@poczta.fm

TURYSTYKA TOURISM

Rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego wydania

Prenumeruj

nowy dziennik

AGENCJE AGENCIES

Kontaktuj si´ z nami elektronicznie

prenumerata@dziennik.com J O S E P H

IW A N I C K I,

M . D. GINEKOLOG - POŁOŻNIK St. Luke’s-Roosevelt Hospital Centre, Lenox Hill Hospital

LEKARZ MÓWI PO POLSKU

• Ciąża prawidłowa i wysokiego ryzyka • Chirurgia ginekologiczna • Testy ciążowe • Colposcopia, leep • Badania ultrasonograficzne • Zabiegi diagnostyczne w gabinecie

Manhattan, 159 E. 74 Str., NY 10021 (wtorki) Brooklyn, 2187 Ocean Ave. (poniedziałki, środy, piątki i soboty)

Prace z zamieszkaniem lub bez, również na weekendy. Praca P z ubezpieczeniem medycznym dla osób posiadających certyfikat HHA lub PCA. Wymagany pobyt stały, j. angielski

212.717.0606 718.627.6111

110 Norman Ave, Brooklyn, NY 11222 telefon:

718-349-0099


Og∏oszenia

nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

TURYSTYKA TOURISM

KONTENERY

PRAWO JAZDY Pomoc w wymianie i przedłużeniu amerykańskiego prawa jazdy. Warunek: Posiadanie numeru SS. Telefon: (857) 488-6409

Mienie przesiedlenia do Polski

Auta odbieramy spod domu klienta

USŁUGI SERVICES

MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU NOWYCH AUT ORAZ NA GIEŁDACH BANKOWYCH (COPART, ISAA, MANHEIM)

BEZPOŚREDNI KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU AUT 908.546.3520 SŁAWEK

PRZEPROWADZKI, WYSYŁKA AUT/TOWARÓW

Z POLSKI DO USA

Główna siedziba firmy oraz magazyn znajdują się w New Jersey

AARON P.B.

501 New County Rd. Secaucus, NJ 07094 www.aarronpb.com

PLUMBING & HEATING President: Andrzej Natkaniec

• INSTALACJA NOWYCH BOILERÓW • ZAMIANA BOILERÓW OLEJOWYCH NA GAZOWE • USUWANIE VIOLATION Firma ubezpieczona z licencją • Darmowe wyceny Przyjmujemy credit cards.

O 718.326.9090

53-28 61st Street • Maspeth, NY 11378

201.330.1975

office: fax: 201.330.0429 cell: 908.296.8889 e-mail: biuro@aaronpb.com

31


32

Og∏oszenia/Classified

•M&R•

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Popierasz zniesienie wiz dla Polaków? Wejdź na stronę DropVisasForPoland.org i oddaj swój głos.

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159

LICENCJONOWANY

ELEKTRYK

MATRYMONIALNE MATRIMONIAL POZNAM PANIĄ Przystojny i przemiły Pan z humorem i pozytywnym nastawieniem do życia, w wieku 54 lat z obywatelstwem USA. Chętnie pozna miłą, szczupłą Panią z dużym temperamentem i nie tylko. Listy koniecznie ze zdjęciem (do zwrotu) Przesyłać na adres: Church street Station, PO BOX 2094 New York, NY, 10008-2094

WRÓŻKI PSYCHICS Tonya Gifted Wróżka, Spirytysta 25 lat doświadczenia. Rozwiąże wszystkie problemy. Łączy zakochanych. Jeżeli masz ważne pytania dotyczące życia, znalazleś odpowiednią wróżkę. Większość kart kredytowych akceptowana. ZADZWOŃ TERAZ (347) 559-3310 Mówi po Angielsku

PAWNBROKER AUCTION SALES

S. Price auctioneer of The Jewelry Auction Market of America, Inc., sell at below listed addresses, at 9 am. All unredeemed pledges for the following pawnbrokers including all holdovers from previous sales:

July 18/13 - S & G Gross Co., Inc., 486 8th Ave., Man., from 249099 of Nov. 1, 2012 to 250528 of Dec. 31, 2012. July 19/13 - Lincoln Square Pawnbrokers, Inc., 724 Amsterdam Ave., Man., from 34397 of Jan. 19, 2012 to 44545 of Nov. 30, 2012.

DropVisasForPoland.org


Sport

33 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

Zbudowali, aby zburzyć? n Memphis Grizzlies osiągnęli największy sukces w historii klubu, ale

Czy Grizzlies staną się ofiarami własnego sukcesu? To była niezapomniana wiosna dla klubu, który można uznać za amerykańską wersję Turowa Zgorzelec. Małe miasto, niespecjalnie interesujące, jeśli nie liczyć Graceland (choć to bardziej przedmieścia), czyli dawnego domu Elvisa Presleya. Jedyną atrakcję stanowi lokalny bar na Beal Street, w którym od czasu do czasu jam session grywa legendarny bluesman B.B. King, obecnie już 87-letni, ale ciągle aktywny artystycznie. W Zgorzelcu dla odmiany czasem grywa do kotleta zespół Weekend... Wracając do Memphis – Grizzlies mieli momenty bycia całkiem przyzwoitą drużyną w czasach Pau Gasola, niemniej wtedy ani razu nie wyszli poza I rundę playoffs. Do półfinału Konferencji Zachodniej przebili się dopiero dwa lata temu, nieoczekiwanie wygrywając z najwyżej rozstawioną ekipą San Antonio Spurs. W ubiegłym roku odpadli jednak po I rundzie, a ostatnie playoffs rozpoczynali z piątego miejsca. Tak naprawdę mało kto na nich stawiał, może poza Charlesem Barkleyem, który uparcie powtarzał, że “to jest elitarna drużyna w tej konferencji, która może wygrać z każdym”. I raz jeszcze sir Charles okazał się prorokiem... Grizzlies pokazali w najważniejszych momentach, dlaczego mieli najlepsze wskaźniki obronne w rozgrywkach zasadniczych (tylko 89,3 straconego punktu na mecz). Z dominującym duetem graczy podkoszowych Gasol – Randolph, dwoma buldożerami defensywnymi na obwodzie (Prince i Allen) oraz najbardziej oldschoolowo grającym playmakerem od czasów Johna Stocktona (Conley), zaprosili kibiców na podróż wehikułem czasu. To była podróż do przeszłości godna Marty’ego McFly’a ze słynnych filmów Roberta Zemeckisa. Koszykówka niczym z lat 80., twarda walka – zwycięstwa wyszarpane, wywalczone pod koszem oraz tytaniczną pracą w defensywie. Grizzlies stali się ulubionym zespołem pokolenia wychowanego na Detroit Pistons z “Bad Boys” w składzie oraz New York Knicks za czasów Pata Rileya. Jednocześnie recepta skwapliwie rozpisana i zaplanowana przez Lionela Hollinsa, długo w NBA niedocenianego, skazanego na lata pracy w roli asystenta i specjalisty od defensywy, przynosiła wymierne efekty. Jego podopieczni najpierw zrewanżowali się Clippers za porażkę sprzed roku, chociaż w tej rywalizacji wcale nie byli faworytem. Ekipę Vinny’ego del Negro zdemolowali pod koszem, urządzając tam sobie piknik i jednocześnie obniżając status gwiazdy Blake’a Griffina o przynajmniej kilka poziomów. To była już mała niespodzianka, a gdy okazało się, że z powodu

kontuzji playoffy z głowy ma Russell Westbrook. Grizzlies dokonali kolejnej, eliminując w pięciu meczach Oklahoma City Thunder. W tym momencie Barkley aż się zagalopował i oznajmił na antenie TNT: “Drużyna z Memphis zagra w wielkim finale NBA!”. Wtórowało mu wielu innych fachowców i nagle w interencie pojawiły się nawet dyskusje w stylu – czy Grizzlies mają wystarczająco przewagę pod koszem, aby rozprawić się tam z Miami Heat i sięgnąć po mistrzostwo? Nie doceniono jednak dwóch starych lisów – wybitnego stratega Grega Popovicha oraz odrodzonego, szczuplejszego o osiem kilogramów Tima Duncana. Grizzlies nieoczekiwani zostali “zamieceni” przez Spurs, chociaż sam suchy rezultat nie pokazuje prawdy o przebiegu tej serii, bo przecież w dwóch spotkaniach doszło do dogrywki. Nie zmienia to oceny całego sezonu. “Grizzlies są wyjątkową drużyną” – komplementował Duncan, ale niewykluczone, że jednocześnie wbił gwóźdź do ich trumny. Jest bowiem prawdopodobne, że w obecnym składzie ekipa z Memphis ostatni mecz ma już za sobą... To będzie lato niespokojne, które może przynieść całkowity demontaż Grizzlies. Zmianę trenera, filozofii prowadzenia zespołu oraz czołowych zawodników. Aby zrozumieć całą sytuację, cofnijmy się o kilka miesięcy, gdy klub zmienił właściciela. Nowym został Robert Pera, który wraz z nowym prezesem Jasonem Levienem wprowadzili politykę oszczędnościową, sprowadzającą się w skrócie do jednego – jak najdalej do “luxury tax”. W styczniu Pera zaprosił na prywatną kolację Marca Gasola oraz Mike’a Conleya. Nie wykonał takiego zaproszenia pod adresem Zacha Randolpha, Tony’ego Allena, ani Hollinsa. Media od razu zinterpretowały ten gest w sposób klarowny – Conley i Gasol są uważani przez właściciela za fundamenty zespołu, a co za tym idzie – “nietykalni”. Pozycja pozostałych graczy już tak mocna nie jest. Jeszcze zimą Grizzlies pozbyli się swojego najlepszego strzelca Rudy’ego Gaya (18,2 pkt mecz), wysyłając go wraz z maksymalnym kontraktem do Toronto oraz bardzo przydatnego zmiennika Mareese’a Speightsa, który powędrował do Cleveland. Były to ruchy stricte finansowe, obliczone na zmniejszenie kosztów. Gaya później zabrakło w starciu ze Spurs, które zostało przegrane przez zespół z Memphis na obwodzie, gdzie po prostu nie mieli praktycznie żadnej opcji ofensywnej. Spurs zacieśnili obronę pod koszem, oddając linię rzutu za punkty. Tam jednak nie miał kto im zrobić krzywdy, może poza jednostronnym zmiennikiem Quincym Pondexterem, chy-

FOTO: REUTERS

paradoksalnie może to być początek ich końca. Odszedł już trener Lionel Hollins, a niewykluczone, że w jego ślady pójdą zawodnicy.

Marc Gasol (z lewej) i Zach Randolph

ba jedynym jaśniejszym punktem Grizzlies w tej serii. Teraz jednak działacze stoją przed poważnym dylematem. Levien oraz jego “prawa ręka”, ściągnięty z... ESPN, gdzie wyróżniał się jako analityk, John Hollinger przeliczają wszelkie możliwe statystyki na dolary. Czy Grizzlies powinni utrzymać stan posiadania i powalczyć o mistrzostwo za rok? Większość fachowców uważa zdecydowanie – nie. Nie zapominajmy bowiem, że największymi gwiazdami wygranej serii z Thunder byli Conley i Randolph. Ten pierwszy zupełnie zdominował na pozycji rozgrywającego, ale – no właśnie kogo? – nie szybkiego niczym błyskawica Westbroka, ale 38-letniego Dereka Fishera oraz z konieczności grającego na tej pozycji, niedoświadczonego Reggiego Jacksona. Randolph masakrował OKC pod koszem, ale Spurs szybko przeanalizowali, że wszystkie akcje kończy na lewą rękę i spychali go w prawą stronę. Dlatego w finale konferencji jeden z liderów Grizzlies notował średnio 11 punktów na mecz przy skuteczności 30.2 procent. Jak na najważniejszego gracza podkoszowego w planach ofensywnych zespołów są to statystyki wręcz zatrważające! Randolph ma kontrakt ważny jeszcze przez dwa lata, podczas których zarobi prawie 35 milionów dolarów. To dużo. Pera i Levien mogą uznać, że za dużo. Tym bardziej że w odwodzie mają mało wykorzystywanego w playoffs, ale utalentowanego 23-letniego Davisa. Jak wynika z obliczeń, Davis, gdyby grał tyle co Randolph, miałby od niego lepsze statystyki w zbiórkach

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje:Tomasz Deptuła

i skuteczności z gry, a tylko minimalnie gorsze w punktach. To jest bez wątpienia dobry argument dla znalezienia oszczędności i niewykluczone, że Hollinger już sporządził stosowny raport. “Rozbicie duetu Randolph – Ga sol spo wo du je, że Grizzlies stracą to, co czyniło ich unikalnie niebezpiecznymi w ostatnich sezonach. Wszyscy w Memphis rozumieją jednak, że drużyna potrzebuje większej siły ofensywnej na obwodzie oraz silniejszej ławki rezerwowych. Transfer Z-Bo to jedyna możliwa opcja do realizacji tego celu i jednoczesnego zaoszczędzenia pieniędzy” – pisze Marc Stein dla ESPN. Ponoć kilka zespołów pytało o Randolpha już przed wygaśnięciem okienka transferowego w lutym. Specjaliści spodziewają się, że Grizzlies roześlą wici, sprawdzając – jakie zainteresowanie Z-Bo może wzbudzać obecnie i czy uda się za niego wynegocjować wystarczająco atrakcyjny pakiet? Nowej umowy szuka specjalista od defensywy Tony Allen, którego jednak braki w ataku zostały bezlitośnie obnażone przez Spurs. Istnieje obawa, że ten pitbull na obwodzie, ścigający zawzięcie najlepszych strzelców drużyn przeciwnych, nie potrafiłby trafić trzech kolejnych rzutów z dystansu, nawet gdyby od tego zależało jego życie. Wreszcie decyzja bodaj najważniejsza, czyli sprawa wygasającego 30 czerwca kontraktu Lionella Hollinsa, którego pozycja w rankingach trenerów NBA dramatycznie wzrosła. Teraz niektórzy stawiają go w jednym rzędzie z takimi fachowcami, jak Eric Spoelstra czy Doc Ri-

vers, choć jeszcze nie Popovich albo Doc Rivers. Hollins, który zbudował obecną tożsamość Grizzlies i odcisnął olbrzymie piętno na wizerunku drużyny (do tego stopnia, że można ją uznać za jego dzieło autorskie), odszedł w zasadzie przez nikogo niezatrzymywany. Zastąpił go zupełny debiutant David Joerger, dotychczasowy asystent. To oznacza koniec pewnej epoki – obiektywnie dość krótkiej, ale bez wątpienia najlepszej w całej historii organizacji z Memphis. Trzy z rzędu awanse do playoffs, miejsce w finale konferencji... Czy to już było i nie wróci więcej? “Byłem w dwóch skrajnie różnych sytuacjach. Najpierw, gdy mieliśmy fatalny zespół, którego nawet nikt nie chciał dopingować, teraz – kiedy znaleźliśmy się na najwyższej, możliwej fali. Nie chciałbym wracać do tego, co było wcześniej – mówi Conley, który w Memphis zostanie na pewno, choćby dlatego, że jest ulubieńcem nowego właściciela i stosunkowo mało kosztuje (23 mln dolarów w ciągu następnych trzech sezonów). – Zach jest częścią tego miasta i Tony jest częścią tego miasta. Bez nich na pewno nie bylibyśmy tym samym zespołem. Mam nadzieję, że uda nam się ustabilizować obecny stan posiadania i wykonać kolejny krok naprzód. To byłoby wielkim wyczynem!” – zapowiada rozgrywający Grizzlies. Niestety, negocjacje finansowe i polityka transferowa różnią się od walki na parkiecie. Tym razem piłka nie będzie w rękach Conleya... MARCIN HARASIMOWICZ


34

Sport

nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

Justyna Kowalczyk: staramy się, Polacy walczą to znaczy zdychamy... o powrót na tron n Od tygodnia Justyna Kowalczyk wykonuje ciężką pracę na kolejnym zgrupowaniu w estońskim

ośrodku w Otepaeae. Ale miała też dzień na relaks. Natomiast jej trener Aleksander Wierietielny my- n W sobotę w Częstochowie polscy żużlowcy rozpoczną rywalizację w 13. edycji Drużynowego Pucharze Świata. Biało-Czerwoni, którzy powalczą o szóśli o... zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Jakuszycach. sty tytuł, są faworytami. Ich najgroźniejszymi rywalami w finale powinni być Duńczycy.

Przed rokiem polscy żużlowcy, w składzie mocno odbiegającym od optymalnego, spisali się poniżej oczekiwań i nie zakwalifikowali się do finału. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na piątym miejscu. Teraz do sobotniego półfinału przystąpią w roli zdecydowanych faworytów. Tomasz Gollob (kapitan), Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak i Maciej Janowski w Częstochowie zmierzą się z Rosjanami, Australijczykami i Łotyszami. Wydawało się, że z tego grona najgroźniejsi dla podopiecznych trenera Marka Cieślaka będą Rosjanie. Wystąpią oni jednak w mocno rezerwowym składzie – z powodu kontuzji zabraknie lidera Grand Prix Emila Sajfutdinowa, a bracie Grigorij i Artiom Łagutowie nie doszli do porozumienia z rodzimą federacją w sprawach finansowych i również nie znaleźli się w składzie. Natomiast z reprezentacji Australii oficjalnie wycofano mistrza świata Chrisa Holdera, który niespełna tydzień temu doznał poważnego urazu w wyniku wypadku w

meczu ligi angielskiej. Zwycięzcy obu półfinałów (drugi w angielskim King’s Lynn w poniedziałek) awansują bezpośrednio do finału, który 20 lipca odbędzie się w Pradze. Wcześniej, także w stolicy Czech, rozegrane zostaną zawody barażowe, których triumfator także znajdzie się w czołowej czwórce DPŚ. Stawkę finalistów uzupełnią Czesi, którzy jako gospodarze nie muszą startować w eliminacjach. Polacy pięciokrotnie triumfowali w DPŚ i są rekordzistami pod tym względem. Na najwyższym stopniu podium stanęli w latach 2005, 2007 i 2009-11. W 2001 i 2008 roku wywalczyli srebrny medal. n

TERMINARZ DRUŻYNOWEGO PUCHAR ŚWIATA 2013: 13 lipca - półfinał w Częstochowie (Polska, Rosja, Australia, Łotwa) 15 lipca - półfinał w King’s Lynn (Wielka Brytania, Dania, Szwecja, USA) 18 lipca - baraż w Pradze 20 lipca - finał w Pradze

SKŁADY ZESPOŁÓW NA PÓŁFINAŁY: Rosja (kaski czerwone): 1. Wiktor Kułakow, 2. Władimir Borodulin, 3. Ilia Chałow, 4. Andriej Kudriaszow (kapitan). Menedżer: Igor Dmitriew. Australia (kaski niebieskie): 1. Davey Watt, 2. Jason Doyle, 3. Troy Batchelor (kapitan), 4. Darcy Ward. Menedżer: Mark Lemon. Łotwa (kaski białe): 1. Kasts Puodzuks (kapitan), 2. Maksims Bogdanovs, 3. Vjaceslavs Giruckis, 4. Andzejs Lebedevs. Menedżer: Vladimirs Ribnikovs. Polska (kaski żółte): 1. Tomasz Gollob (kapitan), 2. Jarosław Hampel, 3. Krzysztof Kasprzak, 4. Maciej Janowski. Menedżer: Marek Cieślak. FOTO: PAP/EPA

“Wolny dzień miałam. W końcu. Trochę zakupów, trochę wina, dobra kawa, trochę relaksu. Myśli uciekły. Rzadkie to ostatnio chwile. Za rzadkie. Długo obserwowałam dzieci na treningu łyżwiarstwa figurowego w Tartu. Biedactwa. Potrzebny był mi taki dzień. Mięśnie się odrobinę rozluźniły, bo twarda byłam jak cedrowy posąg Zeusa. Tak, wiem, że się spalił. Mnie też to na upale groziło... A i niezniszczalny telefon zniszczyłam, razem z kartą sim. Siła jest” – napisała na swym blogu. Mistrzyni olimpijska z Vancouver w biegu na 30 km podkreśliła, że teraz bardzo ciężko pracuje. Porównała zajęcia do wyczerpującego podbiegu na szczyt Alpe Cermis podczas Tour de Ski. “To taki trening jak Alpe Cermis z oponą razem wzięte. W niektórych momentach około 40 stopni nachylenia i w górę, i w dół. Pięć okrążeń. Po dwóch nogi już nawet z sercem współpracować nie chcą. Bo z rozumem to są pokłócone i obrażone, zanim w pokoju sznurówki zawiązać zdążę. A poza tym to standardowo. Trzy wysiłki dziennie. Plus-minus siedem godzin. No... Igrzyska za pół roku! Staramy się, to znaczy zdychamy...” – przyznała. Wierietielny w rozmowie z PAP powiedział, że dwutygodniowy pobyt w Estonii będzie kolejną, tym razem solidną dawką pracy. Ale tak już musi być, jeśli marzy się o następnych sukcesach. “To trzeci etap przygotowań do olimpijskiego sezonu. Poprzednio byliśmy w Hiszpanii w Sierra Nevada, a ostatnio w Zakopanem. Otepaeae należy do miejsc dobrze kojarzących się Justynie. Wygrywała tu kilkakrotnie w biegach Pucharu Świata, a ostatnio w finale sprintu techniką klasyczną pokonała swoją największą rywalkę, Marit Bjoergen. Mam nadzieję, że ta miejscowość dostarczy nam teraz pozytywnych fluidów” – zaznaczył. Po powrocie do kraju zamierza udać się do Jeleniej Góry. “Z komandorem Biegu Piastów Julianem Gozdowskim omówimy przygotowania do zawodów Pucharu Świata w Jakuszycach i wiele spraw związanych z nimi. Chcę się podzielić moim doświadczeniem, przekazać spostrzeżenia i obserwacje, które mogą się przydać panu Julianowi i jego sztabowi” – podkreślił. Trener uważa, że konsultacja z takim fachowcem i pasjonatem jak Gozdowski może zaowocować ciekawy mi po my słami, mo gący mi wpłynąć na podniesienie poziomu imprezy. “Poprzednie zawody były udane i stanowiły doskonałą promocję narciarstwa biegowego, zwłaszcza dla polskich kibiców, jak również młodzieży” – ocenił. Mija rok od przeprowadzki tre-

Letni trening Justyny Kowalczyk

nera i jego żony Barbary z Wałbrzycha, gdzie mieszkali przez 28 lat, do Poronina. Ale szkoleniowiec Kowalczyk nadal utrzymuje kontakty z poprzednim środowiskiem sportowym. “Często rozmawiam ze Stanisławem Skrzyniarzem, to mój najlepszy kolega. Kiedyś był zawodnikiem, później moim poprzednikiem na stanowisku trenera biatlonistów Górnika Wałbrzych. Serdeczną znajomość utrzymuję także z innym szkole niow cem w pod wał brzy skim Mieroszowie Zbigniewem Kolanko. Jeśli tylko czas pozwoli, odwiedzę ich i dawnych kolegów z biathlonowych tras. Może sobie powspominamy” – dodał Wierietielny w 1984 roku został trenerem biatlonu w Górniku, a w latach 1987-1998 prowadził kadrę w tej dyscyplinie. W 1995 roku jego podopieczny Tomasz Sikora zdobył złoty medal mistrzostw świata.

Jak nadmienił, ostatnio z żoną przeżyli niezwykle miłą uroczystość odebrania przez ich córkę Matyldę dyplomu ukończenia uniwersytetu w szkockim Aberdeen. “Atmosfera była podniosła, dostojna. Byliśmy bardzo wzruszeni i dumni z Matyldy oraz jej licencjatu na kierunku antropologia różnych kultur. Uczucie to podkreślała świadomość, że znalazła się w gronie wyróżnionych studentów z rozmaitych stron świata, którzy razem z nią ukończyli tę renomowaną uczelnię. Galę zorganizowano z wyjątkową starannością” – podzielił się wrażeniami. “Matylda wróci do kraju za tydzień. Zatrzymała ją w Aberdeen podobna uroczystość jej bliskiej koleżanki. Potem przyjedzie do Poronina, gdzie będzie do końca sierpnia, kiedy zaplanowała wylot do Los Angeles. Tam rozpocznie studia magisterskie” – dodał Wierietielny. n

Szwecja (kaski czerwone): 1. Daniel Nermark, 2. Peter Ljung (kapitan), 3. Dennis Andersson, 4. Jonas Davidsson. Menedżer: Bo Wirebrand. Wielka Brytania (kaski niebieskie): 1. Chris Harris (kapitan), 2. Tai Woffinden, 3. Edward Kennett, 4. Craig Cook. Menedżer: Neil Middleditch. Dania (kaski białe): 1. Nicki Pedersen, 2. Kenneth Bjerre, 3. Michael Jepsen Jensen, 4. Niels-Kristian Iversen (kapitan). Menedżer: Anders Secher. USA (kaski żółte): 1. Ryan Fisher (kapitan), 2. Greg Hancock, 3. Gino Manzares, 4. Ricky Wells. Menedżer: Billy Hamill.

Warszawsko-wrocławski finał n W niedzielnym finale najwyższej klasy rozgrywkowej Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego na Stadionie Narodowym zmierzą się Giants Wrocław i Warsaw Eagles. Ekipy z tych miast wystąpiły dotychczas w każdym pojedynku o mistrzostwo, ale nigdy przeciwko sobie.

Obie drużyny mają na koncie po dwa triumfy w rozgrywkach. Na trzeci dłużej czekają “Orły”, które tytuł wywalczyły w 2006 i 2008 roku. Wrocławianie (występujący w latach 2006-11 pod nazwą “The Crew”) świętowali końcowe zwycięstwo w 2007 i 2011 roku. Tylko dwa razy mistrzostwo zdobyła ekipa z innego miasta (2009 – Rebels Katowice, 2012 – Seahawks Gdynia).

Zarówno Giants, jak i Eagles w tym sezonie wyróżniają się przede wszystkim skuteczną grą defensywną, czego potwierdzeniem jest wynik ich majowego meczu. Wówczas w fazie zasadniczej Giants pokonali u siebie rywali ze stolicy 9:7. Na korzyść gospodarzy tamtego pojedynku przemawiają także rezultaty trzech pozostałych starć, które te zespoły stoczyły między sobą od 2009 roku. n


Sport

35 nowy dziennik Saturday – Sunday, July 13-14 2013

Drugi triumf Cavendisha

Kubica pojedzie w Finlandii

n Brytyjczyk Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) wygrał

landii – ósmej rundy mistrzostw świata, która zostanie rozegrana na początku sierpnia – w klasie WRC-2 znajduje się Robert Kubica. Ma pojechać, z pilotem Maciejem Baranem, Citroenem DS3 RRC.

n Na liście zgłoszeń do 63. Rajdu Fin-

w piątek w Saint-Amand-Montrond, po finiszu z niewielkiej grupy, 13. etap kolarskiego Tour de France. Żółtą koszulkę zachował rodak zwycięzcy Chris Froome (Sky), mimo że przyjechał do mety w drugiej grupie. ków nad Loarą, zapowiadał się jako typowo sprinterski, ale nieoczekiwanie przyniósł wielkie emocje i wywrócił w dużym stopniu klasyfikacje. W pierwszej fazie widoczny był Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), który uczestniczył w ucieczce kilku zawodników. Był to jednak mało znaczący epizod. W połowie etapu gwałtownie przyspieszyła grupa Cavendisha, chcąc zgubić niemieckiego sprintera Marcela Kittela. Wzrost tempa i na dodatek silny boczny wiatr sprawiły, że peleton natychmiast pękł na trzy części. Niedługo potem w strefie bufetu został z tyłu z powodu defektu wicelider wyścigu Alejandro Valverde. Hiszpanowi do pomocy została prawie cała ekipa Movistar, ale mimo to jego strata z każdym kilometrem dramatycznie rosła, aby na mecie osiągnąć blisko 10 minut. Valverde pogrzebał w piątek szansę zajęcia miejsca na podium na zakończenie wyścigu w Paryżu. Jedyną nadzieją Movistaru na dobry wynik w Tour de France pozostał

WYNIKI 13. ETAPU, TOURS - SAINT-AMAND-MONTROND (173 KM): 1. Mark Cavendish (Wielka Brytania/Omega Pharma-Quick Step) - 3:40.08 2. Peter Sagan (Słowacja/Cannondale) 3. Bauke Mollema (Holandia/Belkin) 4. Jakob Fuglsang (Dania/Astana) 5. Niki Terpstra (Holandia/Omega Pharma-Quick Step) 6. Roman Kreuziger (Czechy/Saxo-Tinkoff) 7. Alberto Contador (Hiszpania/Saxo-Tinkoff) 8. Laurens Ten Dam (Holandia/Belkin) - ten sam czas 9. Sylvain Chavanel (Francja/Omega Pharma-Quick Step) - strata 6 s 10. ... Michael Rogers (Australia/Saxo-Tinkoff) - 9 13. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale) - strata 19 s 16. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega Pharma-Quick Step) - 1.09 min. 26. Christopher Froome (Wielka Brytania/Sky) - ten sam czas 76. Przemysław Niemiec (Polska/Lampre-Merida) - 9.54 min.

Kubica będzie jedynym polskim kierowcą jadącym w Finlandii. Drugi uczestnik mistrzostw świata – Michał Kościuszko – po zmianie samochodu z awaryjnego Mini WRC na Forda Fiestę WRC ma jeszcze w planie w tegorocznym sezonie MŚ starty w rajdzie Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz w połowie września w 70. Brytyjczyk Mark Cavendish z grupy Omega Pharma Quick Step jako zwycięzRajdzie Polski, który będzie elimica na mecie 13. etapu nacją mistrzostw Europy. Kolumbijczyk Nairo Quintana, naj- cili szaleńcze tempo i stopniowo odDo startu w Finlandii zgłosiło się groźniejszy rywal Kwiatkowskiego w dalali się od grupy Froome’a. Na me- 101 załóg, w tym 14 w WRC. Kubiklasyfikacji młodzieżowej (Polak cie ich przewaga wyniosła 1.09 min. ca w WRC 2 będzie miał 19 rywali. W klasyfikacji generalnej Froome wciąż wyprzedza go o 34 sekundy). W drugiej połowie czerwca krakoOkoło 30 kilometrów przed metą wyprzedza o 2.28 min Holendra Bau- wianin, prezentujący od początku serównież Froome znalazł się w opa- ke Mollemę oraz o 2.45 Contadora. zonu dobrą formę, wygrał w klasie łach. Brytyjczyk nie miał większe- Zmniejszyli znacząco stratę do lidera WRC-2 Rajd Sardynii. W klasyfikago wsparcia w przetrzebionej już eki- także plasujący się wysoko Czech Ro- cji generalnej imprezy był dziewiąty. pie Sky i bezradnie obserwował man Kreuziger oraz Holender Laurens Aktualnie w mistrzostwach świaucieczkę 14 zawodników, w tym sze- Ten Dam. Kwiatkowski wyprzedził ta prowadzi drugi na Sardynii Abściu z grupy Alberto Contadora-Sa- wprawdzie Valverde, ale z kolei zo- dulaziz Al-Kuwarize ze Zjednoczoxo-Tinkoff. Kolarze tej duńskiej stał wyprzedzony przez Duńczyka Ja- nych Emiratów Arabskich – 93 pkt, drużyny, do spółki z trzema z Ome- koba Fuglsanga i w dalszym ciągu tra- który nie wystartuje w Finlandii. Pogi, pracującymi dla Cavendisha, oraz ci do Froome’a 4.44 minuty. lak jest czwarty z dorobkiem 58 pkt. reprezentantami ekipy Belkin, narzuJeżeli wygra, może odrobić do ryJMS (PAP) wala 25 pkt i przy dobrym układzie awansować nawet na drugie miejsce KLASYFIKACJA GENERALNA: KOLARZE Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ w klasyfikacji generalnej klasy. Kubica ma w planie jeszcze star1. Froome - 51:00.30 godz. ZWYCIĘSTW ETAPOWYCH: ty w rajdach MŚ w Finlandii, Niem2. Mollema - strata - 2.28 min 34 - Eddy Merckx (Belgia), 3. Contador - 2.45 czech, Francji i Hiszpanii oraz we w latach 1969-1975 4. Kreuziger - 2.48 wrześniowym Rajdzie Polski. 28 - Bernard Hinault (Francja), 5. Ten Dam - 3.01 W WRC 3 start awizuje trzykrot1978-1986 6. Fuglsang - 4.39 ny mistrz Polski Francuz Bryan Bo25 -An dre Le du cq (Fran cja), 1927-1938 7. Kwiatkowski - 4.44 min uffier (Peugeot 208). Mark Cavendish (Wielka Brytania), 8. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar) - 5.18 W Finlandii kierowcy będą rywa2008-2013 9. Jean-Christophe Peraud (Franlizować od czwartku 1 sierpnia do 22 An dre Dar ri ga de (Fran cja), cja/AG2R La Mondiale) - 5.39 soboty 3 sierpnia. Przed pierwszą pró10. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Ka- 1953-1964 bą sportową odbędą się kwalifikacje. 20 Ni co las Frantz (Luk sem burg), tiusza) - 5.48 Ba zą imprezy będzie kompleks Pa1924-1929 ... vil jon ki w Jyvaskyli. Organizatorzy 19 - Francois Faber (Luksemburg), 37. Niemiec - 33.43 zaplanowali 23 odcinki specjalne o 99. Bodnar - 1:20.15 godz. 1908-1914 łącznej długości 327,34 km. n FOTO: PAP/EPA

Lider klasyfikacji młodzieżowej Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) finiszował również w drugiej grupie, ze stratą ponad minuty do 14-osobowej czołówki. Polak wciąż zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Na końcowych kilometrach Kwiatkowski nie angażował się w pościg, realizując zalecenia taktyczne szefów ekipy Omega Pharma, liczących na zwycięstwo etapowe jadącego w ucieczce Cavendisha. Brytyjski sprinter nie zawiódł pokładanych w nim nadziei i na finiszu wyprzedził Słowaka Petera Sagana (Cannondale). Wygrał 25. etap Wielkiej Pętli w karierze, a drugi w tegorocznej edycji, i w ten sposób awansował na trzecie miejsce na liście wszech czasów, wyrównując osiągnięcie Francuza Andre Leducqa z lat 1927-1938. Na 13. miejscu finiszował asekurujący Sagana Maciej Bodnar. Kwiatkowski, drugi w drugiej grupie, został sklasyfikowany łącznie na 16. pozycji. Etap z Tours do Saint-Amand-Montrond (173 km), szlakiem zam-

Adamek przygotowuje się do walki z Grano n Najbliższą walkę Tomasz Adamek (48-2, 29 KO) stoczy 3 sierpnia z Tonym Grano (20-3, 16 KO) w Mohegan Sun Casino w Connecticut.

MARLENA DUDZIŃSKA

FOTO: MIKE GŁADYSZ

Do walki tej polski bokser wagi ciężkiej, tak jak do poprzednich pojedynków, przygotowuje się w World Boxing and Fitness Center w Jersey City w stanie New Jersey. Faza przygotowań polskiego pięściarza weszła w etap sparringów, które dają mu przedsmak sierpniowej walki. “Moimi partenerami są Irlandczyk Patrick Farrell, który już kiedyś uczestniczył w moim obozie przygotowawczym oraz Ukrainiec Wiaczesław Głazkow (14-0, 10 KO) – powiedział Tomasz Adamek “Nowemu Dziennikowi”. – Każdy sparing z nimi jest bardzo intensywny i bardzo mi to odpowiada. Jestem szybki, czuję, że jestem już w formie i z dnia na dzień coraz bardziej głodny walki. Jestem przekonany o tym, że mój pojedynek z Grano będzie prawdziwą ucztą bokserską, z dużą ilością pieprzu” – podkreślił znakomity pięściarz. Na zdjęciu (od lewej): Irlandczyk Patrick Farrell , Ukrainiec Wiaczesław Głazkow i Tomasz Adamek


nowy dziennik Sobota – niedziela 13-14 lipca 2013

36

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Friday, July 12, 2011

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2013/07/13  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you