Page 1

STRONA 17

SPORT

POLECAMY

STRONA 11

Prosto Berlin Co się dzieje najlepsze w metropolii

OPINIE

W PIĄTEK W NDTV

IPN: mówmy otwarcie o zbrodni wołyńskiej

Anthony Lorenz o umiejętnym inwestowaniu

R O S J A Z R E Z E R W Ą O I N I C J AT Y W I E O B A M Y | B L I Ż E J I M I G R A C YJ N E G O K O M P R O M I S U www.dziennik.com

PIĄTEK 21 CZERWCA – FRIDAY, JUNE 21, 2013

Zachmurzenie częściowe

$1.00

27°C (81°F)

TERAZ CODZIENNIE

Amerykanie “podrzucili” Polsce chorego n Nieprzytomny, 69-letni Polak został przetransportowa-

Jak podała telewizja TVN24, szpital w New Brunswick, gdzie trafił chory mężczyzna, ustalił, że ostatnim miejscem zamieszkania polskiego obywatela był Bolesławiec. Skontaktowano się więc z dyrektorem placówki w Polsce pytając, czy pacjent będzie tam przyjęty na leczenie. Zanim jednak lekarze w Bolesławcu zdążyli sprawdzić, czy 69-latek jest ubezpieczony w Polsce, przed szpitalem pojawiła się karetka z chorym. Wkrótce okazało się jednak, że mężczyzna, który jest w ciężkim stanie i nie można się z nim porozumieć, nie ma także polskiego ubezpieczenia medycznego. Narodowy Fundusz Zdrowia za jego leczenie prawdopodobnie nie zapłaci. “Nie mamy procedury rozliczeniowej – powiedział na antenie TVN24 Nikołaj Lambrinow, wicedyrektor szpitala powiatowego w Bolesławcu.

Mieszkaniowa propozycja Lentola

FOTO: ARCHIWUM

dolfini, najbardziej znany jako odtwórca roli gangstera Tony’ego Sopran IRS nie może się ostatnio opędzić od skandali. Teraz kontrowersje no w serialu “Rodzina Soprano” – podała w nocy ze środy na czwartek telewizja HBO. wywołały plany przyznania pracownikom tej agencji premii o łącznej Gandolfini zmarł podczas wakacji w wartości kilkudziesięciu milionów dolarów. Rzymie. Rzeczniczka stacji HBO

1

ROK XLI Nr 11 842

NOWY DZIENNIK $1.00

08805 93288

BAT (R)

n W wieku 51 lat zmarł we Włoszech amerykański aktor James Gan-

Poseł stanowy Joseph Lentol (na zdjęciu), reprezentujący północną część Brooklynu, w tym również polską dzielnicę Greenpoint, chce rozszerzenia programu tanich mieszkań dla nowojorczyków.

8

Przecież między placówkami musi być umowa, muszą być dokumenty. Nie można postawić pacjenta pod drzwiami i odjechać” – mówi.

70 mln dolarów premii Zmarł James Gandolfini dla pracowników IRS?

AMERYKA

25513 >

transportowano nieprzytomnego do Polski – twierdzi konsul. – Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, by decyzję o transporcie nieprzytomnej osoby podejmować bez porozumień.

W związku z cięciami budżetowymi administracja Baracka Obamy nakazała federalnym agencjom zrezygnować z wypłacania pracownikom premii. IRS może się nie zastosować do tej dyrektywy twierdząc, że wypłacając premie wypełnia prawne zobowiązania w ramach kontraktu ze związkami zawodowymi. Według kontraktu każdy pracownik może dostać rocznie do 3500 dol. premii. “Agencja ma zamiar wypłacić pracownikom premie o łącznej wysokości 70 milionów dolarów” – wyjawił republikański senator Chuck Grassley z Iowa, który zasiada w senackiej komisji finansowej nadzorującej IRS. Ustawodawca dodaje, iż jego zdaniem Urząd Podatkowy powinien zrezygnować z wypłacenia premii w związku z wydaną w kwietniu dyrektywą z biura budże-

towego Białego Domu. Co ciekawe, dyrektywa została napisana przez Danny’ego Werfela, byłego przedstawiciela Białego Domu ds. budżetowych, który teraz sprawuje funkcję tymczasowego komisarza. “IRS zawsze narzeka, że brakuje pieniędzy. Ale jak się okazuje, ma 70 milionów dolarów na premie dla pracowników. Na dodatek gotowy jest wypłacić te premie, zamiast wykorzystać okazję i renegocjować umowę ze związkami” – mówi senator Grassley, dodając, że kontrakt ze związkami zawodowymi pozwala na zrezygnowanie z wypłat premii w momencie kryzysu budżetowego. Przedstawiciele IRS twierdzą, że nadal prowadzą rozmowy ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

» STR. 2

Mara Mikialian powiedziała, że przyczyną zgonu najprawdopodobniej był atak serca. Pochodzący z New Jersey aktor rozpoczął karierę na deskach teatrów Nowego Jorku. Później występował w drugorzędnych rolach w kilkudziesięciu filmach, m.in. w “Prawdziwym romansie” Tony’ego Scotta, “Karmazynowym przypływie” tego samego reżysera, “Meksykaninie” Gore’a Verbinskiego czy “Wszystkich ludziach króla” Stevena Zailliana. Wie- tam połączyć obowiązki głowy rodzilokrotnie na ekranie przedstawiał po- ny z działalnością szefa gangu. stacie gangsterów z amerykańskoSerial, kręcony przez telewizję -włoskiego półświatka. HBO w latach 1999-2007, oprócz Zwrot w karierze zapewniła mu se- ogromnej popularności przyniósł rialowa rola Tony’ego Soprano z “Ro- Gandolfiniemu trzy nagrody Emmy dziny Soprano”, gdzie wcielił się w po- oraz Złoty Glob. grążonego w depresji bossa amerykańW ostatnim czasie James Gandolsko-włoskiej mafii z New Jersey. Od- fini pracował z HBO nad serialem grywany przez niego bohater próbuje “Criminal Justice”. BAT, (PAP)

FOTO: REUTERS

STRONA 3

– Jego status jest w Polsce taki sam jak w Stanach Zjednoczonych. Jest obywatelem polskim bez adresu, bez zaświadczeń, emerytury i ubezpieczenia” – wyjaśnił. Wyliczył też, że leczenie 69-latka kosztuje każdego dnia co najmniej kilkaset złotych. “Rok temu ten człowiek wyrabiał u nas paszport tymczasowy. Wtedy dotarliśmy do informacji, że jego ostatnim adresem w Polsce był Bolesławiec – mówi TVN24 Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalna RP w Nowym Jorku. – Urząd miejski w Bolesławcu odnalazł dwie córki mężczyzny. Jednak nie chciały mieć z nim nic wspólnego”. Mężczyzna mieszkał w USA od 27 lat. Był bezdomny. przedstawiciele RP starali się, by dla “W naszym okręgu konsularnym to chorego ustalić kuratora, który mógłpierwszy przypadek, gdy szpital by podejmować za niego decyzje. odesłał chorego do Polski – zastrze- “Szpital ze stanu New Jersey nie chciał ga Junczyk-Ziomecka i dodaje, że tego zrobić. Za naszymi plecami prze-

FOTO: ARCHIWUM

ny samolotem ze szpitala w New Brunswick w New Jersey do Bolesławca. Amerykanie uznali, że nie będą go leczyć, bo mężczyzna nie jest w USA ubezpieczony.


2

Ameryka

POLSKI

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

212.267.0201 718.609.0300

Kompromis w sprawie reformy imigracyjnej coraz bliżej

Bezpieczniej na granicach

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.

70 MLN DOLARÓW PREMII DLA…

» “Nasze rozmowy nie dobiegły końca, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie wypłat premii za wydajność w pracy” – powiedziała rzeczniczka IRS Michelle Eldridge. Związek zawodowy National Treasury Employees Union twierdzi z kolei, że premie się należą pracownikom, bo są częścią obowiązującego właśnie kontraktu. IRS znalazł się w ogniu ostrej krytyki w ubiegłym miesiącu, kiedy przedstawiciele tej agencji przyznali, że agenci podatkowi niesłusznie wzięli pod lupę konserwatywne grupy, które ubiegały się o status tax-exempt podczas wyborów w 2010 i 2012 r. Trzy kongresowe komisje i Departament Sprawiedliwości prowadzą śledztwo w tej sprawie. Od momentu, gdy wybuchł ten skandal, administracja Baracka Obamy wymieniła większość szefów IRS. AS, (R)

Autorzy ustawy chcą, aby uzyskała ona jak najwięcej głosów republiKartka na nowojorskiej siedzibie IRS kanów. Ma to stanowić formę naciinformuje o zamknięciu wszystkich sku na Izbę Reprezentantów, w któplacówek biura w dniu 14 czerwca z rej republikanie dominują. Strategia powodu trudnej sytuacji budżetowej ta wydaje się przynosić sukcesy. W czwartek senator z Illinois Mark Kirk, który wcześniej głosował przeciwe-Verify, używanego przez firmy do ko ustawie, dał do zrozumienia, że sprawdzania prawa do zatrudnienia. ją poprze, jeśli znajdą się w projekSenator Marco Rubio, kluczowy cie poprawki o zwiększeniu bezpiegracz w “grupie ośmiu”, określił kom- czeństwa granic. Kompromis ma swoją cenę. Tylpromis jako “dramatyczne zwiększenie i poprawę bezpieczeństwa gra- ko podwojenie liczby funkcjonariunic”. “Mam nadzieję, że pozwoli to szy Straży Granicznej będzie kosz- n Byli specjaliści badający wypadki lotnicze wzywają Krajową Radę Bezpiena zapewnienie projektowi takiego towało dodatkowe 30 miliardów do- czeństwa Transportu (NTSB) do ponownego zbadania przyczyn katastrofy sapoparcia, jakie jest konieczne” – do- larów. molotu TWA 800 z 1996 roku, w której zginęło 230 osób. dał republikański senator z Florydy. DET, (R) Według byłych specjalistów z NTSB, łu wybuchowego oraz że w części TWA i związku pilotów, samolot le- szczątków samolotu znaleziono cący z lotniska JFK w Nowym Jorku otwory mogące wskazywać na eksdo Paryża mógł zostać trafiony przez plozję na zewnątrz maszyny. rakiety i to one wywołały eksplozję James Kallstrom, który dowodził maszyny, która spadła na Long Island. zespołem FBI prowadzącym krymiSpecjaliści nakręcili film doku- nalne dochodzenie w sprawie katamentalny udowadniający ich tezę, strofy, komentując te rewelacje w tektóry ma być wyemitowany na ka- lewizji CNN, powiedział, że są one nale EPIX 17 lipca. “niedorzeczne”. Komisja NTSB, po czteroletnim doRaport o przyczynach katastrofy chodzeniu, stwierdziła w oficjalnym cytuje wypowiedzi świadków, któraporcie, że przyczyną katastrofy sa- rzy twierdzą, że widzieli rakietę lub molotu był wybuch centralnego zbior- “smugę światła” lecącą z oceanu w nika paliwa, do którego doszło w wy- kierunku samolotu. niku zwarcia przewodów elektrycznych. “Dotarliśmy do wielu tych osób i Raport stwierdza wyraźnie, że wybuch uważamy ich zeznania za bardzo wianie został wywołany na skutek trafie- rygodne” – mówi Hank Hughes, innia samolotu rakietą lub eksplozją bom- ny z autorów dokumentu, niegdyś by umieszczonej na pokładzie. pracujący w NTSB. Jim Speer, były pilot wojskowy i Ostatecznie raport uznał, że zeznajeden z autorów dokumentu, utrzy- nia świadków mówiące o smudze muje, że na skrzydle rozbitego sa- światła były nieprecyzyjne i niejasne. molotu wykryto obecność materiaBAT Decyzja AMA nie ma implikacji najmniej części kosztów za leki czy prawnych, ale biorąc pod uwagę, że leczenie związane z otyłością. Z prognoz ekspertów z instytutu bazostała podjęta przez powszechnie szanowaną organizację, może wpły- dawczego RTI International wynika, nąć w przyszłości na decydentów. Po- że jeśli otyłość będzie w USA dalej nadto już zwróciła większą uwagę rosnąć, to do 2030 roku około 42 proc. opinii publicznej na ogromny, nie- Amerykanów będzie otyłych. Szacumal epidemiczny problem otyłości je się, że roczne koszty leczenia osób w Stanach Zjednoczonych. Szacuje otyłych są wyższe o 1400 dolarów się, że dwie trzecie Amerykanów ma niż w przypadku osób o normalnej nadwagę, a 36 proc. dorosłych i 18 wadze, gdyż otyłość zwiększa ryzyko zachorowań na choroby serca, cuproc. dzieci jest otyłych. Decyzja AMA może pomóc pa- krzycę typu 2 i niektóre typy raka. cjentom w ubieganiu się o zwrot przyBAT, (PAP)

n Podwojenie liczby funkcjonariuszy Straży Granicznej i dodatkowe 700 mil płotu wzdłuż granicy z Meksykiem przewiduje kompromis zawarty między republikanami i demokratami w Senacie. Osiągnięte w czwartek porozumienie może stanowić przełom w debacie nad reformą imigracyjną. Republikanie John Hoeven i Bob Corker oraz członkowie tzw. grupy ośmiu – Chuck Schumer, Bob Menendez (obaj demokraci) i John McCain wraz z Lindseyem Grahamem (republikanie) – przygotowali plan wzmocnienia bezpieczeństwa granic USA. Porozumieli się także w innych ważnych sprawach, między innymi rozszerzenia programu

FOTO: KAZIMIERZ STRUG

FOTO: ARCHIWUM

DOK. ZE STR. 1

Nowy dokument o katastrofie TWA 800

Decyzja została podjęta na corocznym spotkaniu członków American Medical Association (AMA) w Chicago. W oświadczeniu AMA podkreśliło, że uznanie otyłości za chorobę pomoże zmienić podejście środowiska medycznego do skomplikowanej kwestii otyłości, która dotyczy około jednego na trzech Amerykanów. Przekonywano, że pomoże to zwłaszcza walczyć z cukrzycą typu 2 oraz chorobami serca, które są często związane z otyłością. “Sugerować, że otyłość nie jest chorobą, tylko konsekwencją wybranego stylu życia wyrażanego nadmiernym jedzeniem i brakiem aktywności, to tak samo, jakby sugerować, że rak płuc nie jest chorobą, gdyż został wywołany indywidualnym wyborem palenia papierosów” – głosi komunikat AMA. Dotychczas stowarzyszenie określało otyłość jako “poważny problem zdrowia publicznego”. Strony redaguje: Tomasz Bagnowski

FOTO: ARCHIWUM

n Mimo wielu negatywnych opinii Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uznało otyłość za chorobę, co może mieć konsekwencje dla traktowania tej przypadłości przez lekarzy i firmy ubezpieczeniowe.

FOTO: ARCHIWUM

Otyłość oficjalnie chorobą

Szczątki kadłuba samolotu TWA 800


nowy dziennik Friday, June 21, 2013

3

Łatwiej o tanie mieszkanie?

Złapała dziecko spadające z dachu

n Poseł stanowy Joseph Lentol (na zdjęciu), reprezentujący północną część Brooklynu, w tym również polską dzielnicę Greenpoint, chce rozszerzenia programu tanich mieszkań dla nowojorczyków.

FOTO: ARCHIWUM

Lentol oświadczył, że jest zwolennikiem rozszerzenia programu dającego najuboższym mieszkańcom Nowego Jorku możliwość skorzystania z wynajęcia tanich mieszkań w ramach tzw. Mitchell-Lama Housing Program. “Życie w północnej części Brooklynu nie powinno być luksusem tylko dla najbogatszych, których na niego stać. Musimy chronić rodziny robotnicze i klasę średnią, dzięki której nastąpił rozwój tych dzielnic. Musimy stworzyć dla nich takie warunki, by mogli tutaj godnie żyć oraz by nie uciekali stąd z powodu zbyt dużych kosztów” – oświadczył Lentol. Przy okazji poseł poinformował, że projekt zakładający szereg udogodnień został już zgłoszony w legislaturze stanowej w Albany. Pakiet zmian, jakie chcą w Mitchell-Lama Housing Program wprowadzić niektórzy decydenci stanowi – w tym Lentol – zawiera między innymi propozycję podniesienia progów rocznego dochodu rodzin ubiegających się o tanie mieszkanie, dzięki czemu więcej osób będzie mogło z niego skorzystać. Na korzyść najmniej zarabiających nowojorczyków ma również działać usunięcie warunku mówiącego o tym, że z programu mogą korzystać tylko rodziny liczą-

n Cristina Torre, córka legendarnego bejsbolisty i menedżera Yankeesów Joego Torre, uratowała 16-miesięczne dziecko, które wypadło z okna na Bay Ridge na Brooklynie.

ce dwie lub więcej osób. Poza tym posłowie opowiadający się za rozszerzeniem Mitchell-Lama Housing Program chcą wprowadzić do ustawy dodatkowe zapisy mające na celu zachęcenie deweloperów oraz przedsiębiorstwa mieszkaniowe do udziału w tym programie, dzięki czemu wzrośnie liczba oferowanych mieszkań.

“Przez wzmocnienie i rozszerzenie Mitchell-Lama Housing Program możemy zapewnić stabilność rodzinom o niskich dochodach i mieć pewność, że będzie je stać na życie w naszej dzielnicy, oraz że nie będą zmuszone do ucieczki z powodu gwałtownie rosnącego czynszu” – podkreślił Lentol. WueM

44-letnia Cristina Torre mówi, że piła kawę przed kawiarnią Little Cupcake Bake Shop na Third Avenue na Bay Ridge, gdy w pewnym momencie jeden z przechodniów zauważył, że tuż obok, na zadaszeniu nad sklepem sprzedającym mrożony jogurt, wisi mały chłopiec. “Wyglądało na to, że trzyma się jednej z rurek” – powiedziała Torre, która zwróciła do dziecka, mówiąc mu, aby się nie ruszało. Gdy jednak chłopiec puścił rurkę, Torre rzuciła się na pomoc i udało jej się chwycić 16-miesięcznego Dillona Millera. “Dosłownie wylądował na moich rękach” – mówi bohaterka dodając, że pewnie odziedziczyła refleks po swoim ojcu, który był gwiazdą 18 sezonów bejsbola, a potem jako menedżer doprowadził New York Yankees to czterech tytułów w World Series. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że osłupieli z wrażenia. Mały Dillon wyszedł przez okno z mieszkania na drugim piętrze, tuż nad sklepem z mrożonym jogurtem.

Policja twierdzi, że prawdopodobnie usunął karton, który zakrywał szczelinę w oknie koło klimatyzatora i przecisnął się przez nią na zewnątrz. Rodzice Dillona rzekomo spali, gdy ich dzieci – 16-miesięczny chłopiec i jego rodzeństwo w wieku 2, 3 i 5 lat – biegały po mieszkaniu. Sąsiedzi twierdzą, że nie są zdziwieni, że doszło do takiego wypadku. “Wiedziałam, że wcześniej czy później coś takiego może się zdarzyć. Jego matka jest straszna. W ogóle się dzieckiem nie zajmuje” – mówi sąsiadka. Rodzicie Dillona – 23-letni Sam Miller i 24-letnia Tiffany Demetria – zostali aresztowani za narażenie bezpieczeństwa dziecka. Trójka pozostałych dzieci została wzięta pod opiekę Child Protective Services. Dillon, który spadając skaleczył twarz, został zabrany do Lutheran Medical Center. Lekarze oceniają stan jego zdrowia jako dobry. Joe Torre powiedział jednej z nowojorskich gazet, że dumny jest ze AS, (R) swojej córki.

DZIAŁ OGŁOSZEŃ Tel.: (212) 594-2266 ext. 303

NAPISZ DO NAS: displays@dziennik.com


4

Polska

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

Po emisji serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”

PiS: Braun do dymisji

Plan restrukturyzacji LOT zatwierdzony

FOTO: ARCHIWUM

n Minister skarbu nie wyklucza kolejnej transzy pomocy finansowej dla PLL LOT. Tak wynika z informacji o zatwierdzeniu przez resort planu restrukturyzacji spółki.

Kadr z filmu “Nasze matki, nasi ojcowie” przedstawiający odtwórców ról żołnierzy AK

Film “Nasze matki, nasi ojcowie” w trzech częściach wyemitowała TVP1 w tym tygodniu (w środę, po emisji ostatniego odcinka, TVP pokazała też debatę dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz proczałby w takiej sytuacji, nie godziłby blemu odpowiedzialności Niemców się na to, żeby naród polski był szka- za zbrodnie II wojny światowej). Film lowany przez Niemców” – podkreślił. wywołał dyskusję w Polsce i NiemJak ocenił, emisja serialu “Nasze czech. Po emisji filmu w publicznej matki, nasi ojcowie” pokazuje też, że telewizji ZDF w marcu, w niemiecbrakuje dialogu polsko-niemieckie- kich mediach rozpoczęła się burzligo. “Ten dialog jest fikcją, a ma słu- wa debata o odpowiedzialności “zwyżyć temu, żeby Niemcy uniknęli od- kłych Niemców” za zbrodnie wojenpowiedzialności za II wojnę świa- ne. W Polsce produkcję krytykowatową, żeby z katów zmienili się w no za ukazywanie partyzantów z AK ofiary, przy udziale słabych, infan- jako antysemitów i za relatywizowatylnych elit rządzących dziś Polską” nie odpowiedzialności Niemców. Film zaniepokoił prezesa TVP. W – stwierdził Błaszczak. “Polskie elity rządzące sprawiają liście skierowanym do szefa niedziś wrażenie elit postkolonialnych, a mieckiej telewizji publicznej pod kowięc elit, które nie są w stanie zadbać niec marca Braun stwierdził, że w o silną pozycję naszego narodu w Unii filmie posłużono się krzywdzącyEuropejskiej, nie są w stanie zadbać o mi i fałszywymi uproszczeniami w prawdę historyczną. Doprowadzi to do obrazie historycznym Polski i żołtego, że Polska będzie rezerwuarem ta- nierzy AK. Podkreślił, że treść i forniej siły roboczej, że Polacy emigrują- ma przedstawionych w nim wątków cy na Zachód będą skazani na pracę na polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. n zmywaku” – ocenił szef klubu PiS.

n Posłowie PiS kolejny raz domagali się w czwartek dymisji prezesa TVP Juliusza Brauna za dopuszczenie do emisji niemieckiego serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”. Według nich film jest antypolski. Za “żenujący” uznali brak reakcji premiera i prezydenta w tej sprawie. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w czwartek na konferencji prasowej, że niemiecki serial “Nasze matki, nasi ojcowie” to “film propagandowy, godzący w prawdę historyczną o postawie Polaków w czasie II wojny światowej”. Jak ocenił, wobec tych, którzy godzą się na rolę “pożytecznych idiotów” w tej sprawie – jak prezes TVP Juliusz Braun – powinny być wyciągnięte konsekwencje służbowe. “Prezes Braun powinien natychmiast ustąpić ze swojego stanowiska bądź też powinien zostać odwołany” – przekonywał Błaszczak. Zdaniem szefa klubu PiS “najbardziej żenujący jest brak odzewu ze strony elit rządzących” – premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego. “Widać, jak bardzo brakuje nam świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie mil-

Dokumenty zostały już wysłane do Komisji Europejskiej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Minister Włodzimierz Karpiński podkreślił, że to ostatnia próba ratowania LOT przez jego resort. Dodał, że akceptacja planu nie oznacza zobowiązania do udzielenia pomocy publicznej dla przewoźnika. Spółka może ją otrzymać dzięki odrębnej umowie. PLL LOT oczekuje pomocy w kwocie 381 milionów złotych. Ministerstwo uważa, że pomoc ta będzie miała sens tylko wtedy, gdy w proces uzdrowienia LOT-u zaangażują się główni kooperanci i gdy spółka będzie dążyć do minimalizacji kwoty pomocy.

Minister Karpiński uważa, że ratowanie przewoźnika może zakończyć się powodzeniem tylko wtedy, jeśli oprócz zaangażowania samej spółki, wagę sytuacji zrozumieją pracownicy i firmy współpracujące z LOT. Bez gotowości do niezbędnych, ale bolesnych zmian nie ma mowy o uzdrowieniu firmy – podkreślił Włodzimierz Karpiński. Komisja Europejska musi zatwierdzić przesłany jej plan. Jeśli tego nie uczyni, przewoźnik będzie musiał oddać pożyczone w grudniu 2012 roku 400 milionów złotych. Według ekspertów będzie to równoznaczne z upadkiem spółki. n

Prezydent chwali Siedlce n Bronisław Komorowski popiera budownictwo mieszkań komunalnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Pionierski system wprowadziły Siedlce. Prezydent spotkał się tam ze społecznością lokalną. Para prezydencka odwiedziła miasto w związku z przyznaną niedawno nagrodą “Dobry klimat dla rodziny”. Komorowski gratulował władzom lokalnym. Chwalił rozwiązanie, które sprawia, że ludzie mają gdzie mieszkać i nie muszą płacić wysokiego czynszu, a przedsiębiorca, który buduje domy, zarabia. Prezydent zauważył, że Siedlce są również jednym z pierwszych miast, w których została wprowadzona karta dużej rodziny. Zadeklarował, że będzie proponował wprowadzenie podobnych rozwiązań w wymiarze

ogólnopolskim. Powtórzył, że zaproponuje rządowi zmiany w podatkach, które będą korzystne dla rodzin wychowujących dzieci. Prezydent wraz z małżonką odwiedził Siedlce jako jeden z samorządów nagrodzonych w konkursie “Dobry klimat dla rodziny”. Miasto nagrodzono między innymi za umożliwienie kształcenia integracyjnego osób niepełnosprawnych od żłobka do szkoły wyższej, wprowadzenie karty dużej rodziny, a także pionierski system budowy mieszkań komunalnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. n

KRÓTKO

FOTO: ARCHIWUM

[SZCZECIN] Szczeciński sąd rejonowy skazał w czwartek na kary więzienia od 1,5 roku do dwóch lat w zawieszeniu na trzy lata 11 strażników z Wierzchowa Pomorskiego m.in. za znęcanie się podczas stanu wojennego nad internowanymi działaczami “S”. Wyrok jest nie prawo moc ny. Ża den z oskarżonych nie pojawił się w sądzie na ogłoszeniu wyroku. Zarówno prokurator IPN, jak i obrońcy strażników nie podjęli decyzji ws. ewentualnego odwołania od wyroku. Sprawa dotyczyła znęcania się 13 lutego 1982 r. nad 82 działaczami Solidarności, internowanymi w obozie w Wierzchowie Pomorskim (Zachodniopomorskie). 42 internowanych pobito tego dnia pałkami.

[WROCŁAW] Dolnośląscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którym postawiono zarzut porwania wrocławskiego przedsiębiorcy. Grozi im do 10 lat więzienia. Dwaj z nich zostali już tymczasowo aresztowani. Jak powiedział w czwartek rzecznik dolnośląskiej policji aspirant Paweł Petrykowski, do porwania doszło w pierwszym tygodniu czerw-

ca. Porywacze zadzwonili do rodziny porwanego z parkingu biznesmena i zażądali 70 tysięcy zł okupu. Bliscy uprowadzonego powiadomili policję, a funkcjonariusze CBŚ przystąpili do akcji. Po kilku godzinach poszkodowany sam uciekł porywaczom” – dodał Petrykowski. Nazajutrz CBŚ zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 40-50 lat.

Strony “Z Polski” na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, doniesieƒ korespondentów i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

60-latek podejrzany o pedofilię [ŁÓDŹ] Skier niewic ki sąd aresztował 60-latka podejrzanego o pedofilię. Mężczyzna miał seksualnie wykorzystać 5-latka, który mieszkał w sąsiedztwie. Chłopiec po zdarzeniu kilka dni przebywał w szpitalu, 60-latkowi grozi 12 lat więzienia. W prokuraturze podejrzany nie przyznał się do zarzucanego czynu. Mężczyzna zostanie poddany badaniom przez biegłych psychiatrów, psychologa i seksuologa. W jego mieszkaniu zabezpieczono rękopisy jego tekstów, które także wymagają zbadania z punktu widzenia oceny oso bowo ści po dej rza ne go. Prokuratura na razie jeszcze nie zdecydowała, czy wystąpić do sądu o przesłuchanie chłopca.

FOTO: PAP/WOJCIECH PACEWICZ

Policja zatrzymała porywaczy

Strażnicy winni pobicia internowanych

Każdy z Was może zostać reporterem naszej gazety. Jeśli byłeś świadkiem jakiegoś wydażenia – opisz je, masz interesujące zdjęcia czy materiał wideo, przyślij na adres:

ReporterND@dziennik.com Najciekawsze materiały opublikujemy w gazecie i na stronie dziennik.com


5 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Niesiołowski wygrał z wdową po Kurtyce

“Opłata audiowizualna” zamiast abonamentu RTV n Prace nad założeniami do ustawy medialnej zostały w ministerstwie kultury zakończone, przedłożymy je do konsultacji nie później niż w połowie lipca – zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Pełnomocnik mec. Jerzy Pasieka (z lewej), Zuzanna Kurtyka i poseł PO Stefan Niesiołowski podczas rozpoczęcia procesu przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga

deksu karnego, który przewiduje do roku więzienia za zniesławienie w mediach. W lutym br. Sejm nie uchylił jednak Niesiołowskiemu immunitetu – jak chciała Kurtyka. Sam Niesiołowski odpierał jej zarzuty. Mówił, że chodzi o atakowanie go z powodów politycznych, a Kurtyka swymi słowami pośrednio przyczyniła się do ekshumacji. Mocą wyroku powódka ma zwrócić pozwanemu 2,7 tys. zł kosztów sprawy. Niesiołowski powiedział, że cieszy się z oddalenia “absurdalnego pozwu”. Dodał, że żądanie zamieszczenia przeprosin na kilku portalach było “odwetem politycznym”, bo musiałby sprzedać mieszkanie, by pokryć ich koszty.

“Stanisław Parysz – w zakonie o. Medard – był odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także honorowym obywatelem Nowej Soli i osobą bliską mieszkańcom naszego miasta” – powiedziała rzeczniczka. W okresie powstania warszawskiego, w sierpniu 1944 r., odznaczył się jako kapelan Armii Krajowej, niosąc pomoc duchową żołnierzom i ludności cywilnej w szpitalu powstań-

Zbieraj truskawki sam It’s fun! It’s fresh!

FOTO: ARCHIWUM

czym na ul. Długiej – tu też został ranny. Wspierał także powstańców w kościele Dominikanów oraz w schronach przy ulicach: Miodowej, Długiej, Freta i Podwale. Od blisko ćwierć wieku o. Medard pełnił posługę w parafii św. Antoniego w Nowej Soli. Stanisław Parysz urodził się 17 grudnia 1913 roku w Haczowie na Podkarpaciu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie uczył się w Kolegium Serafickim w Rozwadowie. Do zakonu kapucynów wstąpił jesienią 1929 roku, rok później złożył śluby zakonne. Studiował w Seminarium oo. Kapucynów w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku. Następnie pracował w duszpasterstwie w Krakowie, w Olszanicy, w Mydlnikach. W latach 1945-1948 był gwardianem w Sędziszowie Młp., w latach

w Sejmie minister tłumaczył jednak, że ważne jest, aby Polska przyjrzała się, jak z przepisami dotyczącymi mediów publicznych radzą sobie inne państwa. 1 stycznia br. opłata audiowizualna została wprowadzona w Niemczech. “Obecnie w Niemczech trwa spór dotyczący kilku punktów ustawy, chcemy sprawdzić, jak on się zakończy. Kłopoty ma też Francja, która postanowiła telewizję publiczną dotować wprost z budżetu” – tłumaczył minister. W przypadku Francji uznano pomoc telewizji bezpośrednio z budżetu za niedozwoloną pomoc finansową. “W tej sprawie toczy się postępowanie przeciwko Francji; dlatego chcę się dowiedzieć, do jakiego stopnia pomoc finansowa ze strony państwa byłaby akceptowana ze strony Brukseli” – mówił Zdrojewski. Minister przewiduje, że prace nad nowelizacją ustawy medialnej będą mogły rozpocząć się po wakacyjnej przerwie. n

“Myślę, że będziemy apelować” – powiedział drugi pełnomocnik Kurtyki, radca prawny Jerzy Pasieka. Podkreślił, że słowa wicemarszałka Sejmu były bardzo bolesne dla rodzin ofiar. Do ekshumacji Janusza Kurtyki doszło w marcu 2012 r. Zuzanna Kurtyka oświadczyła wtedy, że jest przeciwna badaniom sekcyjnym męża i że jej prośby o zaniechanie procedury spotkały się z odmową. Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej mówił, że prokuratorzy decydują się na ekshumację w ostateczności, gdy nie ma już innej możliwości wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości. Wola rodziny – na- Minister kultury Bogdan Zdrojewski wet jeśli sprzeciwia się ekshumacji – nie jest wiążąca dla prowadzących REKLAMA śledztwo. n

Zmarł ostatni kapelan powstania warszawskiego n W czwartek nad ranem w Nowej Soli (Lubuskie) w wieku prawie 100 lat zmarł kapucyn ojciec Medard (na zdjęciu) – ostatni żyjący kapelan powstania warszawskiego – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Minister poinformował, że będzie postulować wprowadzenie w Polsce opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny. “Proponujemy też odejście od rejestracji odbiornika telewizyjnego i radiowego” – przypomniał Zdrojewski. Uściślił, że wysokość opłaty audiowizualnej – w założeniach – waha się od kilku do maksimum 11 zł. Zdaniem ministra nowa opłata będzie mniej więcej o 50 procent niższa od opłat obowiązujących obecnie. “Co do finansowania telewizji publicznej – jest zgoda polityczna, przynajmniej tak mi się wydaje. Wydaje mi się, że jedyna rzecz, która będzie przedmiotem debaty, to sposób egzekucji i wysokość opłaty – ocenił Zdrojewski. – Stosowny komunikat w tej sprawie przedstawię (...) pomiędzy 7 a 15 lipca” – zapewnił. W maju br. Zdrojewski informował, że projekt założeń ustawy medialnej może powstać – w roboczej wersji – już pod koniec czerwca. W czwartek

FOTO: PAP/JACEK BEDNARCZYK

Sąd oddalił pozew o ochronę dóbr osobistych Kurtyki przeciw wicemarszałkowi Sejmu z PO. Powódka chciała od niego przeprosin w siedmiu mediach oraz wpłaty 20 tys. zł dla Rodzin Katyńskich. Według sądu, choć poseł podał informację niezgodną z prawdą, to nie rodzi to odpowiedzialności cywilnej, bo nie może być negatywnie odbierane ewentualne korzystanie z praw pokrzywdzonego w postępowaniu karnym. Niesiołowski uważa, że wygrał “zdrowy rozsądek”. Adwokat Kurtyki mówi o możliwej apelacji. Sprawa dotyczyła wypowiedzi Niesiołowskiego z września 2012 r. w jednej z telewizji nt. wątpliwości części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej co do identyfikacji ciał ich bliskich. “To jest typowa polityczna awantura, obrzydliwa, nieprawdopodobnie obrzydliwa, zarzuty obrzydliwie PiS-owskiej hucpy, próby takiego kolejnego na trumnach dorwania się do władzy. (...) Na razie były trzy ekshumacje. Myślę, że te rodziny za nie zapłacą: Gosiewskiego, Kurtyki, Wassermanna. Mam nadzieję, że za nie zapłacą; nie może być tak, że obciąża się Skarb Państwa tego rodzaju kosztami” – mówił poseł. Według pozwu Kurtyki w ten sposób naruszył on jej dobra osobiste, godność i cześć, a także prawo do kultu zmarłego męża. Skierowała ona też przeciw niemu prywatny akt oskarżenia na podstawie art. 212 ko-

FOTO: PAP/LESZEK SZYMAŃSK

n Stefan Niesiołowski nie musi przepraszać wdowy po prezesie IPN Zuzanny Kurtyki za swe sugestie, że chciała ekshumacji męża, podczas gdy odbyła się ona na wniosek prokuratury – orzekł w czwartek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

1953-1956 w Krośnie, gdzie wybudował kaplicę Matki Bożej. W latach 1959-1963 był rektorem kościoła w Tenczynie, w którym zaangażował się w budowę kościoła, przerwaną przez władze komunistyczne. Zanim osiadł w Nowej Soli o. Medard pracował w duszpasterstwie w wielu innych miejscowościach, m.in. we Wrocławiu, Dobiegniewie, Wałczu, Kwietnikach, Gdańsku i Bytomiu. n

Blisko od Ciebie!

SUSSEX COUNTY STRAWBERRY FARM

Rt. 206, Andover (mile na południe od Newton) Godziny poniedziałek-piątek 7 rano - 7 wiecz. sobota 7 rano - 4:30 ppoł, niedziela 7 rano - 3:30 ppoł Godziny zbiorów mogą ulec zmianie w zależności od ilości i pogody -

NAJLEPIEJ DZWOŃ!

973.579.5055

Najlepsze truskawki to te, które sam zbierzesz!

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com


6

Polacy w USA

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

Julia i Andrzej podbili Blackpool n W turnieju tanecznym Blackpool Dance Festival, który odbył się

Aneta Mierzwińska

Andrzej i Julia pochodzą z Ivano-Frankowska na Ukrainie. Oboje mają korzenie polskie i biegle mówią po polsku. Andrzej przybył do USA z rodziną w 1997 roku. Tańczył przez kilka lat jako zawodnik w Richard’s School of Dance Ryszarda Grabowskiego w Garfield, NJ, a później – w 2001 roku – rozpoczął współpracę z Józefem Pałką, którą kontynuuje do dziś. Taniec pokochał, kiedy został uczniem szkoły tańca w rodzinnym mieście, prowadzonej przez przyszłego teścia. Jego żona Julia przyjechała do USA w 2005 roku. Julia i Andrzej całe swoje życie poświęcili dla tańca. Na co dzień pracują jako trenerzy w Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki. Zajęcia przez nich prowadzone w studiu tanecznym na Maspeth, NY, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Może dlatego, że są oni nie tylko trenerami, ale także wychowawcami – budzą wiele sympatii wśród rodziców i tancerzy. W swoim dorobku artystycznym Andrzej i Julia Klinchikowie mają wiele zwycięstw w międzynarodowych turniejach na całym świecie. Jako trenerzy wychowali wiele znako-

mitych par pracując w Joseph’s Dance Studio. Ich uczniami byli Oskar Wojciechowski i Milena Jasionek – wielokrotni mistrzowie USA, trzykrotni uczestnicy mistrzostw świata. Oskar ze swoją drugą partnerką Karoliną Hołody zdobył później mistrzostwo USA i mistrzostwo świata. W maju 2012 roku wygrali turniej w Blackpool, i to w dwóch kategoriach, co się zdarzyło po raz pierwszy w historii. Andrzej i Julia Klinchikowie wychowali również Annę Kuszaj i Konrada Kulca – uczestników mistrzostw świata. Spod ich ręki wyszła Adriana Jarocki – medalistka mistrzostw USA w tańcach, aktualna mistrzyni świata w szermierce juniorów. Mogą być też dumni ze swoich wychowanków Anny Kaczmarski i Patryka Płoszaja, którzy zostali finalistami turnieju “America’s Got Talent” w 2010 roku i są aktualnymi mistrzami USA oraz mistrzami świata – tytuł zdobyli w Paryżu w 2012 roku. Niedawno pisaliśmy na łamach “Nowego Dziennika” o największej światowej imprezie dla tancerzy amatorów w kategorii młodzieżowej – Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego w Anglii (“Black-

Andrzej i Julia Klinchikowie tańczą tango podczas turnieju w Blackpool

ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM JOSEPH’S DANCE STUDIO

w Blackpool w Anglii w dniach od 24 maja do 1 czerwca, rywalizowali najlepsi tancerze, także profesjonalni, z całego świata. Ten najbardziej prestiżowy taneczny turniej świata wygrali Andrzej i Julia Klinchikowie, którzy reprezentowali Stany Zjednoczone.

Julia i Andrzej Klinchikowie (z lewej) i Józef Pałka ( w środku) w towarzystwie tancerzy i ich rodziców podczas ubiegłorocznej gali z okazji XX-lecia Joseph’s Dance Studio w Polskim Domu “Cracovia” w Wallington, NJ

pool – spełnione marzenie”, “NDz”, 29 kwietnia 2013). Wielki sukces odniosła tam para taneczna Joseph’s Dance Studia Józefa Pałki Anna Kaczmarski i Patryk Płoszaj – znalazła się w gronie 10 najlepszych par świata. W kategorii Junior zajęli 2. miejsce w sambie, 4. miejsce w walcu wiedeńskim, 6. – w tańcach standardowych oraz 8. miejsce w tańcach latynoamerykańskich. Pierwszymi wychowankami Andrzeja i Julii, którzy wystartowali w Blackpool, byli Dominika Woliński i Sebastian Lupiński, którzy dwukrotnie reprezentowali USA w turnieju drużynowym, a w indywidualnym zajęli 25. miejsce w walcu wiedeńskim. Wypada też wspomnieć o Annie Ny-

zio i Marku Klepadło. W tym roku w Blackpool wśród amatorów zatańczyli Sandra Spernacka i Daniel Shapiro z Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki. Rywalizowali w British Amateur Rising Stars Ballroom Competition ze 112 parami. Ponadto zatańczyli w British Amateur Under 21 Years Ballroom Championship – w tej kategorii wystartowało 75 par. Był to ich pierwszy udział w takiej imprezie, ale na pewno nie ostatni. Nie zdobyli tytułów mistrzowskich, ale spełniły się ich marzenia – wystartowali w Blackpool, z czego się bardzo cieszą. Ich sukcesem jest to, że dobrnęli do ćwierćfinału. Poznali przy okazji pary taneczne z Polski i innych krajów z

Sandra Spernacka i Daniel Shapiro tańczą quickstepa

całego świata oraz atmosferę tego szczególnego turnieju, która jest zupełnie inna niż podczas turniejów w Stanach Zjednoczonych. Już niedługo udadzą się do Francji na 2013 Disney Cup in the World Championships. Sandra i jej partner zakwalifikowali się do tego turnieju wygrywając The United States Youth Ballroom Championship w Utah. Ale wcześniej, na początku lipca, wystartują w Manhattan Dancesport Championships, a pod koniec sierpnia zatańczą w Irvine w Kalifornii podczas Embassy Ball. Warto nadmienić, że Sandra ma wyjątkowe predyspozycje do tańca. Na swoim koncie ma wiele wygranych turniejów oraz medali, które zdobyła podczas mistrzostw USA z partnerami Piotrem Płoszajem i Cezarym Dyrdą. Taneczną karierę rozpoczęła pod opieką Józefa Pałki, a później kontynuowała ją pod okiem Andrzeja i Julii Klinchików. Od ponad roku tańczy z Danielem. Są aktualnymi mistrzami USA w kategorii Under 21 w tańcach standardowych – tytuł wywalczyli w Utah. Pamiętamy ich ze świetnego występu podczas Balu Marszałkowskiego w hotelu Marriott na Manhattanie oraz z pokazu na 4. Polonijnych Mistrzostwach USA w Tańcu Towarzyskim w Passaic, NJ. Sandra jest również asystentką w Joseph’s Dance Studio i prowadzi zajęcia na Maspeth, NY. W turnieju w Blackpool wzięło udział 2843 tancerzy i tancerek z 60 krajów. Co ciekawe, podczas rywalizacji tancerze tańczą tam przy orkiestrze, czego nie spotyka się na innych turniejach wielkiej rangi. Po powrocie z Anglii Andrzej i Julii Klinchikowie wręczyli Józefowi Pałce pamiątkowe zdjęcie, przedstawiające ich jak tańczą podczas turnieju w Blackpool, a na odwrocie napisali: “Drogi Panie Józefie! Nasz sukces w Blackpool jest również Pańskim sukcesem. Chcemy Panu gorąco podziękować za 10 lat współpracy, za wiarę w nas i wspieranie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spotkaliśmy w naszym życiu takiego człowieka, jak Pan”. n


7 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI

Emerytury ciągle budzą emocje W sobotę, 15 czerwca, niewielu naszych Czytelników zdecydowało się wykręcić numer do “Nowego Dziennika”, aby porozmawiać z dyżurującym redaktorem. Po trosze ich rozumiem, bo tego dnia pogoda była naprawdę znakomita. Niestety, nie wszyscy moi rozmówcy byli w równie znakomitych humorach.

stem prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej – oddział New Jersey. Co roku – jako KPA – organizujemy akcję rejestrowania Polaków do udziału w wyborach, i to także z pewnością pomaga” – dodała pani Urbankowska.

ście za większe zainteresowanie wyborami. “Chciałabym przypomnieć, że 4 Pani IRENA z New Jersey jest zaniepowiedziała się na temat stypendiów dla po- czerwca w Wallington, gdzie jestem rad- kojona wysokością emerytur polskich i lonijnej młodzieży przyznawa- ną, odbyły się prawyamerykańskich. nych przez Polsko-Słowiańską bory, podczas których Martwi się, czy bęFe de ral ną Unię Kre dy to wą. ubiegałam się o reelekdzie mogła pobierać “Odkąd uczestniczę w wyborach “Bardzo mi się podoba ta inicja- cję. Jako republikanie świadczenia eme– czyli od 8 lat – podwoiła się liczba tywa – powiedziała. – To cho- dostaliśmy dość dużą rytalne zarówno w dzi nie tyle o pieniądze, ale o to, liczbę głosów i chciaPolsce, jak i w USA. naszych rodaków biorących że wyróżnionych zostało tak du- łam po dzię ko wać “Ja w Polsce mam w nich aktywny udział. żo młodych ludzi. Kiedy dzieci wszystkim, którzy wy700 złotych emeryMam nadzieję, że jeszcze więcej dostają list z informacją o otrzy- brali się na wybory i odtury, a tutaj 300 domaniu stypendium, to nawet je- dali na nas głosy. Jelarów. Mam niepełz nas będzie się angażowało śli jego wysokość jest niewiel- stem bardzo zadowolonosprawną córkę i w sprawy polityczne. ka, to radość i duma, którą czu- na, że bardzo wielu du żo wy dat ków. ją dzieci, są bezcenne. Może inne Polaków jest zarejePrzecież jak mi zaNamawiam do tego ludzi, polonijne instytucje finansowe strowanych do głosobiorą którąkolwiek Z CZYTELNIKAMI bo to dobrze o nas świadczy, wzięłyby przykład z Unii, aby wania. Cieszy to, że odemeryturę to zostaROZMAWIA¸A: wspierać nasze uzdolnione dzie- kąd uczestniczę w wynę bez pieniędzy. Ja jako o silnej i świadomej społeczności” ZUZANNA ci”. Pani Izabela pochwaliła ar- borach jako kandydatka płaciłam po 5 tysięDUCKA-LUBAS [Celina Urbankowska] tykuły naszej redakcyjnej kole- do rady miasta – czyli cy dolarów podatżanki Beaty Wermińskiej. “Za- od 8 lat – podwoiła się ków rocznie – i co wsze czekam na jej artykuły w sobotnim liczba naszych rodaków biorących w nich teraz? Nie pozostaje mi nic innego jak ‘Nowym Dzienniku’. Lubię czytać jej cie- aktywny udział. Mam nadzieję, że jesz- odwołać się do trybunału w Strasburgu. kawe obserwacje wzięte prosto z życia” cze więcej z nas będzie się angażowało Dlaczego oni tak z Polakami robią. W żad– podkreśliła. w sprawy polityczne. Namawiam do te- nym innym kraju tego nie ma...” – żaligo ludzi, bo to dobrze o nas świadczy, ja- ła się Czytelniczka. Potem zadzwoniła CELINA URBAN- ko o silnej i świadomej społeczności. Ja Moim ostatnim rozmówcą był ANDRZEJ KOWSKA z Wallington, NJ, która pochwa- sama zarejestrowałam do wyborów, na liła polonijną społeczność w swoim mie- przestrzeni kilku lat, wielu rodaków. Je- BRODZIAK z Greenpointu. Pan Andrzej Jako pierwsza dodzwoniła się IZABELA BACZA z Wallington, NJ, która wypo-

zwrócił uwagę na niewłaściwe – jego zdaniem – kadrowanie w programie telewizyjnym “Nowego Dziennika”, ale zadzwonił do nas głównie po to, aby ostrzec podróżujących do Polski. “Chcę ostrzec Czytelników latających do Polski liniami Air Berlin. Znajoma leciała tymi liniami z Newarku. Włożyła swoją biżuterię do walizki, do głównego bagażu. Przyleciała do Polski, odebrała walizkę, która oznaczona została jako ‘sprawdzona’, zajrzała do środka i okazało się, że nie ma w niej biżuterii. Została skradziona. Znajoma składała reklamację, ale nic to nie dało. Pasażerowie Air Berlin nie są uprzedzani o tym, że trzeba odbierać bagaż przy przesiadce, co zabiera mnóstwo czasu i nerwów” – dodał. Pan Andrzej odniósł się także do kontrowersji dotyczących emerytur i zaproponował, aby wypowiedzieli się w tej sprawie polscy politycy. “Może wypowiedziałby się poseł Adam Kwiatkowski z PiS. Tylu ludzi tu na niego głosowało. Niech teraz powie, co zrobił w sprawie emerytur, jakie ruchy wykonał i co jego działania przyniosły”. Pan Andrzej zasugerował także, aby w tej sprawie wypowiedziała się Bożena Kamińska z Centrum Polsko-Słowiańskiego. “Po co pani Kamińska poleciała do Polski? Co ona tam robiła? Nawet nie zabrała głosu. Niech się wytłumaczy w telewizji za czyje pieniądze poleciała do Polski i po co było to całe zamieszanie” – powiedział pan Brodziak. n

Harcerze z Czkałowa dziękują harcerzom z Kalifornii n Minęło już 17 lat od czasu założenia Związku Harcerstwa Polskiego w małej miejscowości Czkałowo w Kazachstanie.

Tyle przygód i dróg, i – jak się śpiewa w jednej z piosenek – “tyle kilometrów mamy za sobą, tyle ognisk, biwaków i tras”. A nasza droga harcerska wciąż prowadzi nas do przodu, zapalając płomień w sercu i duszy do naszej dalekiej ojczyzny, w zgodzie z naszymi ideałami harcerskimi. my mogli przygotować swój poradnik po rosyjsku. Życie harcerskie płynie swoim tempem i będzie płynęło, jeżeli Pan Bóg na to pozwoli. Kilkoro z naszych harcerzy chciało również osobiście podziękować za pomoc finansową płynącą do nas z Kalifornii od tamtejszych harcerzy. “Tylko dzięki waszemu wsparciu i zrozumieniu naszej sytuacji, młodzież z Czkałowa i Pietrowki ma możliwość zdobycia nieocenionych życiowych doświadczeń. Z całego serca chcę podziękować za wsparcie finansowe. Życzę zdrowia, szczęścia, wiecznej młodości w sercu, ciepłego słońca nad głową” – Natalia Turowska, eks-drużynowa gromady zuchów “Orlęta”. “Dziękuję za waszą szczodrość. Wyrażamy wielkie podziękowanie za wsparcie, dzięki któremu możemy planować kolejny nasz obóz i dbać o jednolite umundurowanie. Dzięki pomocy nasza młodzież się rozwija nie tylko fizycznie, ale także duchowo” – Jana Schabikowska, drużynowa gromady zuchów “Orlęta”. “Jestem wdzięczny za kolejny obóz, za możliwość rozwijania się. Za nadzieję” – dodaje Maksym Jurkowski. Harcerze w Kalifornii, wspierani przez artystów, wydali już osiem tomików zawierających wiersze, rysun-

ki, obrazy, fotografie, m.in.: “Toczka”, “Déjá vu” i wydany w 2012 roku “Płomień deszczu”. Całkowity dochód ze sprzedaży każdego tomiku – wydanego dzięki pomocy wielu organizacji, oraz osób prywatnych – przeznaczany jest na Akcję Charytatywną Związku Harcerstwa Polskiego w Kalifornii, czyli na wspieranie naszego polskiego harcerstwa w Kazachstanie. Serdecznie dziękuję za tę wielką pomoc dla “Stepowych Orłów”. Niech Pan Bóg was błogosławi – wszystkich tych, którzy pomagali i pomagają harcerzom w Czkałowie. Druhu Ryszardzie, harcerstwo musi istnieć, jest potrzebne dla młodzieży. Za waszą pomocną dłoń z całego serca dziękujemy. Czuwaj! ALEKSANDER UDOCZKIN, PWD-CWIK

FOTO: ARCHIWUM

Mówimy, że pieniądze nie są w życiu ważne. Tak. Nie są ważne, jeżeli człowiek jest stabilny. Jeżeli z radością i pewnością idzie ku swoim celom. Jeżeli pieniądze są tylko środkiem do celu. Czym są dla harcerzy? Jeżeli porównać pieniądze z tym, z jakimi trudnościami się spotyka szczep “Stepowe Orły”, to można powiedzieć, że finanse dla nich to... mundury, obozy, zbiórki, inwentarz, a głównie to przyszłość i nadzieja oraz pewność. Od 2004 roku jesteśmy spokojniejsi o siebie, szczególnie dzięki druhowi z dalekiej Kalifornii – Ryszardowi Urbaniakowi, którego dane nam było spotkać i zaprzyjaźnić się z nim. Polscy harcerze w Kalifornii co roku wysyłają nam pomoc finansową na naszą działalność i dalszy rozwój polskiego harcerstwa. Możemy cieszyć się corocznym obozem harcerskim, nowymi mundurami. Dzięki temu możemy z dumą powiedzieć, że nie stoimy w miejscu. W tym roku jedna z naszych harcerek osiągnęła swój pierwszy harcerski stopień jako “samarytanka”. Są również jeszcze inni chętni do zdobywania kolejnych stopni. Tak więc harcerstwo u nas żyje i rozwija się. Powoli tłumaczę książki o harcerskiej tematyce, dzięki czemu będzie-

Aleksander Udoczkin, jeden z polskich harcerzy w Czkałowie w Kazachstanie

CZKAŁOWO

Od redakcji:

Osoby, które chciałyby wesprzeć działalność polskich harcerzy w Kazachstanie, mogą kontaktować się z harcerzami w Kali for nii: Bo gu sią Ki zior – Bogulka@comcast.net lub Ryszar dem Urba nia kiem – ry szard.urbaniak@yahoo.com.

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI W najbli˝szà sobot´, 22 czerwca, na telefony od Czytelników na Greenpoincie oczekiwaç b´dzie red. Wojtek Maślanka. Wszystkie sprawy, które sà wa˝ne dla naszych Czytelników, wa˝ne sà równie˝ dla nas. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: 212 594 2266 wew. 116 Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com


8

Świat

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

Rosja z rezerwą o inicjatywie Obamy

Francja. Wielkie straty po powodziach

n Prezydent USA Barack Obama zaproponował w środę w Berlinie redukcję liczby amerykańskich strategicznych głowic atomowych. Rosją przyjęła ofertę z rezerwą.

Rzeki wezbrały w błyskawicznym tempie – woda cofa się jednak bardzo powoli. Efektem powodzi są uszkodzone drogi, zniszczone domy, pozrywane mosty, zalane pola. Szacowanie strat zajmie dużo czasu. Według największego związku zawodowego rolników już teraz można mówić, iż powódź wyrządziła szkody oceniane na pół miliarda euro. Rząd zapowiedział nadzwyczajną pomoc i ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, co ma usprawnić wypłacanie odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe. W Lourdes, gdzie rozpoczęto sprzątanie ton

mułu naniesionego przez rzekę, mer miasta szacuje straty na dziesiątki milionów euro. Część Sanktuarium Najświętszej Marii Panny jest nadal pod wodą. Jej wysokość w znajdującej się w podziemiach bazylice Piusa X wynosi trzy i pół metra. Zniszczona jest posadzka w grocie, w której objawiła się Matka Boża. Podmyte są fundamenty kościoła Świętej Bernadetty. Straty wielokrotnie przewyższają te, jakie poczyniła powódź na jesieni ubiegłego roku – wtedy oceniano je na milion trzysta tysięcy euro. BAT, (IAR)

FOTO: REUTERS

należy rozszerzyć. Z kolei prezydent Putin, który tego dnia przebywał w Petersburgu na spotkaniu dotyczącym kwestii obronności, przestrzegł przed naruszeniem równowagi systemów strategicznego odstraszania i podkreślił, że Rosja nie dopuści do zmniejszenia efektywności własnego potencjału nuklearnego. Putin wyraził też zaniepokojenie systemem obrony przeciwrakietowej rozwijanym przez USA i NATO oraz ocenił, że rozwój precyzyjnego uzbrojenia konwencjonalnego może naruszyć równowagę strategiczną. “Ta broń zbliża się do poziomu strategicznej broni jądrowej, jeśli chodzi o zdolność uderzenia. Kraje mające taką broń znacznie zwiększają swój potencjał ofensywny” – powiedział Putin. Komentując przemówienie Obamy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin ocenił, że amerykańskiej oferty

nie można traktować poważnie w związku z rozwijanym równolegle przez USA systemem tarczy antyrakietowej. Jak wskazał rosyjski wicepremier, systemy ofensywne i obronne są wzajemnie powiązane, a rozwój jednego z nich napędza rozwój drugiego, i na odwrót. “Nie rozumieć tego znaczy albo otwarcie kłamać czy blefować, albo demonstrować swój głęboki brak profesjonalizmu” – oświadczył polityk, cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS. Amerykańsko-rosyjski układ (nowy START) z kwietnia 2010 roku zakłada, że w lutym 2018 roku każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia. W przypadku realizacji nowej propozycji Obamy liczba głowic spadłaby do około 1000 po każdej ze stron.

FOTO: REUTERS

Obama powiedział, że sprawiedliwy pokój oznacza “świat, w którym zagwarantowane jest bezpieczeństwo – świat bez broni atomowej”. Podkreślił, że jako prezydent USA zabiega intensywnie o nierozprzestrzenianie broni atomowej oraz ograniczenie liczby i roli tej broni w Ameryce. “Dzisiaj ogłaszam dodatkowy krok (rozbrojeniowy). Po gruntownej analizie doszedłem do wniosku, że możemy zapewnić Ameryce i naszym sojusznikom bezpieczeństwo, a także zachować zdolność do strategicznego odstraszania, redukując strategiczną broń atomową i gotowe do użycia głowice nuklearne o maksymalnie jedną trzecią” – zaznaczył Obama w przemówieniu przed Bramą Brandenburską. Dodał, że wspólnie z krajami NATO i Rosją będzie pracował też nad zmniejszeniem arsenałów taktycznej broni atomowej. Jeszcze przed złożeniem przez Obamę oferty, której treść ujawnił wcześniej wysokiej rangi przedstawiciel Białego Domu, głos w tej sprawie zabrał doradca prezydenta Władi mi ra Pu ti na, Ju rij Usza kow. Oświadczył on, że do rozmów trzeba zaangażować wszystkie kraje posiadające taką broń, nie tylko Rosję i USA. “Teraz jest zupełnie inna sytuacja niż ta w latach 60. i 70., kiedy tylko USA i Rosja prowadziły rozmowy o ograniczeniu arsenałów broni jądrowej” – wskazał dodając, że krąg uczestników takich rozmów

n Trzy osoby zginęły w wyniku powodzi w południowo-zachodniej Francji. Woda powoli ustępuje – mieszkańcy szacują straty.

BAT, (PAP)

KRÓTKO Dawno temu tlen na Marsie

[MADRYT, HISZPANIA] “Zakaz wstępu do metra” – taki wyrok wydał madrycki sąd. Skazani to trzej kieszonkowcy, których policja przyłapała na gorącym uczynku 174 razy. Wszyscy trzej złodzieje kradną w metrze od 2009 roku, jeżdżą zawsze tymi samymi liniami i co najmniej raz w tygodniu są zatrzymywani. Jednak po kilku godzinach wychodzą na wolność. Zgodnie z hiszpańskim prawem kradzież kwoty poniżej 400 euro nie może być bowiem karana więzieniem. Ostatnio madrycki sędzia skazał kieszonkowców nie za czyn, tylko za narażanie na niebezpieczeństwo użytkowników metra. Teraz każdy złodziej może odpowiadać za 2 przestępstwa, czyli czeka go wyższa kara.

[LONDYN, W. BRYTANIA] Na

Marsie prawdopodobnie były kiedyś duże ilości tlenu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy publikują wyniki badań w tygodniku “Nature”. Na obecność tlenu wskazują stare skały, pochodzące sprzed czterech miliardów lat. Młodsze skały, na przykład marsjańskie meteoryty, które spadły na Ziemię, nie zawierają śladów tak dużych ilości tlenu. Zdaniem autora badań, doktora Bernarda Wooda z Uniwersytetu Oksfordzkiego, są to kolejne dane, które wskazują, że Mars był kiedyś trochę podobny do Ziemi. “Już wcześniej sugerowano, że Mars był swego czasu ciepły, mokry i bogaty w tlen” – przypomina Wood.

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

n Współzałożyciel portalu wymiany plików Pirate Bay skazany został w czwartek na dwa lata więzienia za włamanie na strony internetowe firmy opracowującej dane dla szwedzkich władz i za nielegalne internetowe transfery pieniężne – podał sąd w Sztokholmie.

Powódź w Himalajach

FOTO: REUTERS

Kieszonkowcom wstęp wzbroniony

[DELHI, INDIE] Co najmniej

138 osób zginęło w powodziach w Indiach. To tylko potwierdzone przypadki. Liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć tysiąc. W akcji ratunkowej w leżącej w Himalajach prowincji Uttarakhand uczestniczy armia, której żołnierze starają się dotrzeć do odciętych przez wodę miejscowości i zabudowań. Wezbra-

Współzałożyciel Pirate Bay skazany na 2 lata

ne rzeki i lawiny błotne z gór zerwały mosty, zniszczyły drogi. 65 tysięcy ludzi odciętych jest od świata. Za katastrofę odpowiadają ulewne deszcze, które – nawet jak na okres monsunowy – są niezwykle obfite. Władze mówią o czterokrotnym przekroczeniu średniej opadów. Podobna sytuacja jest w pobliskim Nepalu.

28-letni Gottfrid Svartholm Warg został w 2009 roku skazany w Szwecji na rok więzienia za pomoc w udostępnianiu treści chronionych prawem autorskim i w zeszłym roku na zasadzie ekstradycji przekazany został przez Kambodżę, aby odsiedział wyrok. W Szwecji oskarżono go ponownie w ramach odrębnego dochodzenia w sprawie hakerstwa, “rozległego i bardzo zaawansowanego”. Warg nie przyznał się do zarzucanych mu działań. Według aktu oskarżenia Warg przekazał przez internet 24 200 duńskich koron (4300 dol.) i próbował również, w kilku różnych transakcjach, przekazać około 683 tys. euro (915,5 tys. dol.). Dochodzenie prowadzono w sprawie naruszenia danych związanej z firmą outsourcingową Logica.

Według szwedzkich władz hakerzy uzyskali dostęp do informacji dotyczących osób, których dane są zastrzeżone. W procesie z 2009 r. sąd ukarał Warga i dwóch współzałożycieli Pirate Bay grzywną i więzieniem w sprawie o naruszenie praw autorskich wniesionej przez firmy, jak m.in. Sony Universal Music i EMI. Szwedzcy prokuratorzy w maju podjęli nową próbę zamknięcia Pirate Bay, która umożliwia wymienianie się dowolnymi plikami i dostarcza linki do audiowizualnych plików przechowywanych na komputerach innych użytkowników. Portal – obecnie zarejestrowany na Sint Maarten (autonomiczne terytorium holenderskie na Karaibach) – prowadzą nieznane osoby. BAT, (PAP)


Gospodarka

18

RACHUNKI I PORACHUNKI

Fed: koniec luzowania coraz bliżej

TYS. – o tyle wzrosła wobec poprzedniego tygodnia liczba nowych bezrobotnych w USA ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek i wyniosła 354 tys. – poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 340 tys.

9

nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Wszystko przez tę demografię

rasową w USA. Wszystko przez tren- n Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części br. i zakończyć prody demograficzne. Dziś biali (z wy- gram skupu ok. połowy 2014 r., jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie łączeniem Latynosów) stanowią 63 proc. populacji Stanów Zjednoczo- zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed – poinformował prezes Fed Ben Bernanke. nych, ale w grupie dzieci poniżej 5. “Jeśli napływające dane będą zgodne roku życia jest ich zaledwie 50 proc. z założeniami, komitet obecnie oczeWystarczy poddać się zjawisku za- kuje, że będzie wskazane ograniczeTOMASZ stę powalności pokoleń i “chwilkę” nie tempa skupu w dalszej części teDEPTUŁA poczekać. go roku” – powiedział Bernanke w Choć pewnie większość z czyta- środę na konferencji prasowej po zających te słowa nie dożyje tych cza- kończeniu posiedzenia Federalnego W 2012 roku, po raz pierwszy sów, warto pamiętać, że przy spada- Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). jącej liczbie białych trwa demogra“Jeśli dane będą zgodne z naszymi w historii gromadzenia danych ficz na ofen sy wa in nych grup obecnymi oczekiwaniami co do staprzez Biuro Spisu Powszechne- etniczno-rasowych. I nie wynika to nu gospodarki, będziemy kontynugo, zmarło w USA więcej bia- wyłącznie z imigracji, ale także z wyż- owali ograniczanie tempa skupu w łych ludzi, niż ich przyszło na szych wskaźników przyrostu natural- pierwszej połowie przyszłego roku, nego. To dlatego tylko w ubiegłym w miarowych krokach, kończąc proświat. To fakt dość nieoczeki- roku liczba Azjatów wzrosła w USA gram skupu około połowy przyszłewany. Demografowie oczekiwa- o 2,9 proc. a Latynosów – o 2,2 proc. go roku” – dodał. Dane te pokazują na znaczenie, jaRezerwa Federalna zdecydowała li, że jeszcze przez kilka lat biakie w społeczeństwie amerykańskim w środę o pozostawieniu bez zmian łych per saldo będzie przyby- ma zarówno wzrost liczby imigran- polityki monetarnej. Fed będzie tym tów, jak i mniejszości. Wobec sta- samym kontynuował obecnie realiwać. rzenia się wszystkich Amerykanów zowany program luzowania ilościoTo kolejny przyczynek do rozważań przyrost ogólnej liczby mieszkańców wego, w ramach którego skupowana temat zależności demografii i eko- jest koniecznością. Choćby tylko po ne są aktywa warte 85 mld USD mie- Prezes Fed Ben Bernanke po konferencji prasowej nomii. Ubywanie liczby białych w to, aby nie zachwiać proporcji mię- sięcznie. Fed powtórzył, że jest USA jest bowiem przypisywane kry- dzy pracownikami a emerytami ko- “gotowy do zwiększenia lub zmniej- ła dalsza poprawa warunków na ryn- USA wyniesie w tym roku pomiędzy rzystającymi z progra- szenia tempa skupu tak, aby zacho- ku pracy, stopa bezrobocia pozostaje 7,2 a 7,3 proc.; w marcowej prognozysowi gospodarczemów Social Security i wana była właściwa akomodacja mo- jednak na podwyższonym poziomie”. zie Fed zakładał stopę bezrobocia w mu. Słabe perspektyDziś biali Na grudniowym posiedzeniu ame- tym roku na poziomie 7,3 do 7,5 proc. wy eko no micz ne (z wyłączeniem Latynosów) Medicare. Na szczęście netarna, odpowiednia dla sytuacji na Ameryka – w odróżnie- rynku pracy lub poziomu inflacji”. rykański bank centralny uchwalił proW przyszłym roku, w ocenie amesprawiają, że coraz “Komitet ocenia, że ryzyko pogor- gram stymulacyjny, w ramach które- rykańskiego banku centralnego, stomniej przedstawicie- stanowią 63 proc. populacji niu od zatłoczonej Europy – ma wystarczająco szenia się perspektyw gospodarczych go od początku stycznia skupowane pa bezrobocia w USA wyniesie od li klasy średniej decyStanów Zjednoczonych, dużo przestrzeni i poten- oraz sytuacji na rynku pracy uległo są obligacje warte 45 mld USD mie- 6,7 do 7,0 proc. W marcu Fed oceduje się na pierwsze ale w grupie dzieci cja łu go spo dar cze go, zmniejszeniu w porównaniu do jesie- sięcznie. Nowy program skupu jest re- niał, że wyniesie ona od 6,7 proc. do czy kolejne dziecko. Z poniżej 5. roku życia aby zamortyzować ten ni ubiegłego roku – napisano w alizowany jednocześnie z uchwalonym 7 proc. oraz od 6,0 do 6,5 proc. w kolei spadająca stopa oświadczeniu FOMC. – W ostatnich we wrześniu 2012 r. programem sku- czwartym kwartale 2015 r. życiowa wielu senio- jest ich zaledwie 50 proc. przyrost. A za kilkadziesiąt lat miesiącach generalnie widoczna by- pu obligacji zabezpieczonych hipoteFed powtórzył w środowym komurów nie przyczynia się może dojść do paradoksalnej sytukami MBS, wartych 40 mld USD mie- nikacie, że zamierza pozostawić bez do przedłużenia ich życia. sięcznie. Tym samym Fed skupuje mie- zmian w USA “wyjątkowo niskie” stoTrend ten przybliża też moment, w acji, w której na emerytury w więksięcznie aktywa warte 85 mld USD. py procentowe, przynajmniej tak dłuktórym biali przestaną być większo- szości białych Amerykanów będzie Fed obniżył też prognozę stopy bez- go, jak projekcja inflacji na kolejne ścią, choć jeszcze przez długie de- pracować wielorasowa grupa ludnoKURSY WALUT W POLSCE ro bo cia w Stanach Zjednoczonych w 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 kady pozostaną najliczniejszą grupą ści zawodowo czynnej. n 20 CZERWCA 2013 tym i w przyszłym roku. Nowa pro- proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc. jekcja zakłada, ze stopa bezrobocia w DET, (R), (PAP)

Porozmawiali o dreamlinerach

Złoty z pieca na łeb

n Wiceminister skarbu Rafał Baniak i prezes PLL LOT Sebastian Mikosz rozmawiali z kierownictwem Boeinga o odszkodowaniu za straty wynikające z uziemienia dreamlinerów.

To pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu; spółka nie ujawnia na razie przebiegu rozmów. Do spotkania doszło na początku tygodnia podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Le Bourget pod Paryżem. “Było to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu z przedstawicielami Boeinga. Można powiedzieć, że na swój sposób było to nowe otwarcie, gdyż do tej pory nie było spotkań na takim szczeblu” – powiedział Mikosz. Wyjaśnił, że strona polska dokładnie przedstawiła Boeingowi sytuację, w jakiej znalazła się spółka z powodu uziemienia dwóch dreamlinerów. Prezes nie chciał jednak ujawnić ani szczegółów rozmów, ani oczekiwań LOT-u od producenta samolotów w związku z poniesionymi stratami. “Przedstawiliśmy nasze argumenty. Czekamy teraz na ich decyzje” –

powiedział szef LOT-u. Nie wykluczył wyjazdu do USA na dalsze rozmowy z producentem. Eksploatację 50 przekazanych już odbiorcom maszyn Boeing 787 Dreamliner wstrzymano 16 stycznia, po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku, w Bostonie, był to pożar akumulatorów, a w drugim, w Japonii, ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery LOT-u. LOT ma trzy dreamlinery – dwa przeszły modyfikację akumulatorów w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii, trzecia maszyna przyleciała do spółki w połowie maja prosto z fabryki Boeinga w USA. Czwarty dreamliner powinien zostać dostarczony 20 lipca, a piąty – 20 sierpnia. LOT wznowił rejsy komercyjne dreamlinerów 1 czerwca. DET, (PAP)

n Zmienność kursu złotego jest wywołana czynnikami zewnętrznymi, a Na-

rodowy Bank Polski na bieżąco śledzi sytuację na rynku finansowym i podejmuje stosowane działania – zapewnia członek zarządu NBP Andrzej Raczko.

NBP: kurs średni: dolar 3,2693 euro 4,3237 KANTORY: DOLAR EURO kupno sprz. kupno sprz.

Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska 29 Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 5 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa Warszawa K&K

3,20 3,24 3,20 3,22 3,26 3,24 3,26 3,25 3,15 3,26 3,26 3,18 3,21 3,23

3,30 3,28 3,30 3,32 3,28 3,29 3,30 3,28 3,28 3,28 3,28 3,38 3,29 3,29

4,25 4,29 4,26 4,26 4,31 4,31 4,31 4,30 4,20 4,30 4,30 4,22 4,26 4,27

4,35 4,33 4,36 4,36 4,33 4,36 4,35 4,34 4,34 4,33 4,33 4,48 4,34 4,33

n Stron´ redaguje: Tomasz Deptu∏a

Raczko pytany był, czy banku centralnego nie niepokoi ostatnia zmienność kursu złotego. W czwartek ok. godz. 16 czasu warszawskiego euro kosztowało 4,32 zł, podczas gdy rano za wspólną walutę płacono 4,28 zł. Za dolara trzeba zapłacić 3,28 zł, po skokowym osłabieniu złotego z poziomu 3,23. Frank szwajcarski był wyceniany na 3,52 zł, podczas gdy rano był tańszy o prawie 5 groszy. “NBP na bieżąco śledzi, co się dzieje na rynku finansowym z głęboką uwagą, NBP podejmuje stosowne działania – powiedział Raczko. – Zmienność, którą obserwujemy w tej chwili na rynku walutowym, jest absolutnie generowana przez czynniki zewnętrzne” – dodał. Jego zdaniem mamy do czynienia z kumulacją in-

formacji z rynku dolara i szeregu informacji z rynku regionalnego. Raczko wyjaśnił, że na kurs złotego wpływ mają przede wszystkim informacje związane z planami Fedu, a także dyskusja związana z możliwym odejściem szefa rezerwy federalnej Bena Bernanke oraz z kwestią sukcesji na tym stanowisku. Do tego dochodzą wydarzenia z regionu: zawirowania polityczne w Turcji, zmiany we władzach banku centralnego Rosji oraz informacje o planowanych zmianach opodatkowania sektora finansowego na Węgrzech. “To musi się oczywiście przełożyć na fluktuację kursu walutowego złotego do głównych walut” – wyjaśnił członek zarządu NBP. DET, (PAP)


To i owo Bon Jovi w Polsce – cadillac, przeboje i... oświadczyny

10

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

21 czerwca – 173. dzień roku Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy

NOWY JORK Sobota

Niedziela

FOTO: PAP LIFE

Piątek

Koncert Bon Jovi w gdańskiej PGE Arenie był wielkim widowiskiem w amerykańskim stylu. Cadillac, na którym wystąpił zespół, rozpędzał się bardzo szybko z każdą minutą. Nie zabrakło więc prawdziwego, pełnego energii rock and rolla, ale także chwil wzruszeń. Niektórym atmosfera udzieliła się tak bardzo, że podejmowali życiowe decyzje. W trakcie jednego z utworów miały miejsce... oświadczyny, co zarejestrowała na telebimach

ekipa telewizyjna zespołu. Przez ponad dwie i pół godziny Jon Bon Jovi i jego koledzy zagrali swoje największe przeboje (m.in. "Livin' on a Prayer", "Always", "It's My Life") oraz kilka utworów z najnowszej płyty "What About Now" ("Because We Can", "That's What the Water Made Me"). Znalazło się też miejsce na polskie akcenty. Pojawiła się polska flaga, zaś Jon Bon Jovi założył koszulkę reprezentacji Polski, którą

KRZYŻÓWKA

przygotował dla niego polski fanklub. "To coś niesamowitego, że docenił to sam Jon, od którego po zakończeniu koncertu otrzymałem autograf z osobistymi podziękowaniami" – mówi Artur Bogdański, prowadzący oficjalny polski fanklub Bon Jovi. Koncert zapamiętają na długo nie tylko fani, ale i organizatorzy. "To było gigantyczne przedsięwzięcie, ale to, co zobaczyliśmy podczas koncertu, jest w stanie zrekompensować każdy wysiłek" – powiedział Janusz Stefański z agencji Prestige MJM. Koncert zespołu Bon Jovi był częścią trwającego światowego tournee "Because We Can Tour". AT, (PAP LIFE)

ROZWIĄZANIE Z POPRZEDNIEGO WYDANIA – STR. 16

Poziomo: 8. rozpoczyna grę w siatkówkę, tenisa 9. adrenalina, hormon i neuroprzekaźnik z grupy amin katecholowych 10. krymskie Mickiewicza 11. sito, przetak 12. zbiornik na kutrze 13. pan młody 17. pęk zboża 18. gaz o drażniącej woni do dezynfekcji wody 19. bywają maślane 20. nadęcie, chełpliwość, przemądrzałość 22. teoretyk naturalizmu 23. drażetka, tabletka, pigułka 27. silny pies obrończy 28. langusta 29. łóżka z majtkami

21 CZERWCA 1986 R.

w Nowym Jorku urodziła się Lana Del Rey, właśc. Elizabeth Woolridge Grant – amerykańska wokalistka indie popowa. Jest córką milionera Roba Granta. W wieku 15 lat wyjechała z Lake Placid, gdzie się wychowała, do szkoły z internatem w Connecticut. Jej debiutancki singiel "Video Games" został wydany w październiku 2011. "Sunday Times Culture" nazwał go singlem roku 2011. Utwór został użyty w serialu telewizyjnym "Ringer". W rezultacie Lana Del Rey stała się wykonawczynią mainstreamową. Kolejny album – "Born to Die" – został wydany 27 stycznia 2012 roku w formie do pobrania z in ter ne tu. W tra dycyj nym wydaniu album ukazał się 31 stycznia. Z piosenką "Young and Beautiful" dołączyła do Lana Del Rey grona wokalistów tworzących soundtrack do filmowej adaptacji książki Francisa Scotta Fitzgeralda "Wielki Gatsby". W lutym 2013 r. rozpoczęła prace nad kolejna płytą.

21 CZERWCA 2004 R. amerykański SpaceShipOne jako pierwszy prywatny załogowy samolot kosmiczny odbył lot w kosmos.

Cytat dnia: Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy. 377

Pionowo: 1. serownia 2. bursztynowy przed gryką jak śnieg białą 3. obojętność, antypatia 4. odpad w stolarni 5. prostopadłe do masztów 6. nie każdy mieszka w Tbilisi 7. kananejska bogini wojny 14. wznoszenie się 15. dowcipkowanie 16. pretensjonalność, poza, manieryczność 19. szachrajka, krętaczka, blagierka

Kartka z historii

21. ma swoje prawa 24. znane mydło

25. szkło w ręku filatelisty 26. werset koranu

[Victor Marie Hugo]

n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com

FOTO: ARCHIWUM

Zespół Bon Jovi z pewnością zapamięta na długo swój pierwszy koncert w Polsce. Występ amerykańskiej grupy w Gdańsku przyciągnął 30 tys. fanów, wśród których znalazł się mężczyzna z... pierścionkiem zaręczynowym. W trakcie jednego z utworów doszło do oświadczyn.


11

The POLISH AMERICAN ARTS ASSOCIATION of WASHINGTON,, DC p presents

nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Festival of Wreaths

Wianki

Join us Saturday, June 22, 2013 I Poland the Eve of St. John is fraught with miracles and magic. The earth shows the enchanted riches In in its depths. In wild ravine the barren fern blooms. Certain plants take on magical properties. Flowers and grasses made into wreaths will forecast a maiden's fate. Wreaths to which candles are affixed are cast into the waters so that their courses may be followed. From the course and fate of the wreaths inquiries of marriage are made. The special promise of St John is youth, love and general fertility.

Six to Ten in the evening at Lincoln Memorial, Reflecting Pool Steps “Na Święty Jan woda kwitnie” “Let us this evening celebrate With all its old accustomed state With joyous melody and song.”

An annual celebration of ancient Polish customs and traditions, wreath making, Polish music, and dances, displaying original costumes from different regions of Poland. Please bring your picnic basket. Wreath making materials and instructions will be available. This event is free and open to all. Information:

www.paaa.us or 703.255.9645

Chcesz zgubić wagę? Mamy rozwiązanie:

WAKACYJNY

KONKURS

BodyKey pozwoli Ci ZRZUCIĆ KILOGRAMY i ZDROWO ŻYĆ.

Dołącz do wyzwania na odchudzanie z Body Key. Indywuidalny test genetyczny z kontrolą wagi opracowany dla Ciebie pozwoli na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów

PLASTYCZNY DLA DZIECI Przedstaw swoją ulubioną bajkę w formie obrazków*

Prace konkursowe należy przesyłać na adres redakcji "Nowego Dziennika": 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 do 15 sierpnia 2013. Zwycięska praca zostanie wydrukowana w weekendowym wydaniu "Nowego Dziennika" na zakończenie wakacji 8/31-9/1/2013 Autorzy wyróżnionych prac otrzymają atrakcyjne nagrody. *Maksymalna liczba obrazków/rysunków 16 Imię i nazwisko (dziecko)

wiek

Imię i nazwisko (rodzic) Adres telefon

e-mail

Wyrażam zgodę na udział w organizowanym przez Nowy Dziennik WAKACYJNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu dla potrzeb niezbędnych do przeprowadzenia konkursu.

Podpis

INDYWIDUALNY TEST GENETYCZNY

tel. 201.681.6170 www.amway.com/KARDYSENTERPRISE POLSKI ADWOKAT NA LONG ISLAND

BERNARD J. ZIMNOCH Uprawniony w New York, New Jersey, Connecticut, Florida, Washington DC

Tel. 631.789.1200 • Fax 631.789.1332 1909 Great Neck Road Suite B, Copiague, NY 11726 BernardJZimnoch@yahoo.com Mówię po polsku i hiszpańsku Sprawy imigracyjne: sponsorowanie, obywatelstwo, deportacje Kupno i sprzedaż nieruchomości, closing

Sprawy karne i mandaty Sprawy rodzinne i rozwody, testamenty, Family Trust

H Zadzwoń i umów się na konsultację

Wypadki: w pracy, drogowe i inne Reprezentacja biznesu w sprawach cywilnych i transakcjach

Prenumeruj

nowy dziennik Kontaktuj si´ z nami elektronicznie

prenumerata@dziennik.com


12

Opinie

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

IPN: mówmy otwarcie Wielka degeneracja o zbrodni wołyńskiej OD REDAKCJI

Kolejna książka Nialla Fergusona wywołała wielką wrzawą, choć dopiero pokazała się na księgarskich półkach. „The Great Degenaration” to jeremiada sławnego autora, profesora historii ekonomii na Uniwersytecie Harvarda i członka Instytutu Hoovera, nad degeneracją Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich.

Published by Outwater Media Group

Wystawy, konferencja naukowa, przegląd filmowy, strona internetowa – to niektóre z działań IPN związanych z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej. Przestawiono je w czwartek w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek

NIE ZAJMUJE SIĘ ON TYM RAZEM ASPEKTAMI ZEWNĘTRZNYMI, jak globalizacja czy roz-

SZKOT Z POCHODZENIA, Ferguson widzi podobne problemy w krajach Europy Zachodniej. Zwłaszcza ingerencja państw w gospodarkę osiągnęła tam niepokojące rozmiary. Czy autor proponuje jakieś rozwiązania? Nie można oczekiwać od jednego myśliciela, że znajdzie odpowiedź na wszystkie problemy. Wystarczy, że je nazwał po imieniu i mądrze opisał w swojej książce. Która zapewne nie spodoba się w Białym Domu, bez względu na to, kto tam akurat urzęduje. JL

Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301 displays@dziennik.com classified@dziennik.com

FOTO: PAP

kwit innych państw, np. Chin. Skupia się na wewnętrznych problemach Stanów Zjednoczonych – i dostrzega sprzeniewierzenie ideom, na których oparty został ten kraj. Podpiera się nie byle jakim autorytetem, bo Alexisem de Tocqueville'em, którego przestrogi, co może zagrozić funkcjonowaniu państwa, brzmią, jakby sformułowano je dzisiaj. Ferguson największe zagrożenie widzi w coraz większej ingerencji państwa w gospodarkę i życie obywateli. Coraz więcej jest przepisów i regulacji, które utrudniają zakładanie przedsiębiorstw i ich prowadzenie, i w ogóle codzienne życie. Martwi się o coraz większe zadłużenie kraju. Jego zdaniem oznacza to, że odwrócone zostało tradycyjne myślenie o dobru przyszłych pokoleń. Teraz to na kolejne pokolenia spycha się ciężar obsługiwania gigantycznego długu. Ferguson widzi też poważne mankamenty w samym funkcjonowaniu kapitalizmu. Przytacza przykład deregulacji branży finansowej, która pozwoliła na dokonywanie milionów zautomatyzowanych operacji kupna i sprzedaży w krótkim przedziale czasowym. Tysiące stron coraz to nowych przepisów regulujących transakFerguson cje finansowe nie zapobiega takim sposobom największe bo gacenia się. zagrożenie Ferguson przypomiwidzi na, że u podstaw rozwoju cywilizacji zachodw rosnącej niej leżały cztery eleingerencji menty: reprezentujący państwa. interesy obywateli rząd, gospodarka wolnorynkowa, egzekwowany system prawny i życie społeczne. Gdy idzie o życie społeczne, Ferguson widzi upadek form życia zbiorowego, zrzeszania się obywateli dla wspólnego, dobrego celu. Działając wyłącznie indywidualnie, obywatele nie mają wielkiego wpływu na kształt państwa (także przed tym przestrzegał Tocqueville). Jeśli idzie o system prawny, to autor dostrzega, że chroni on dziś przede wszystkim interesy samych prawników, a nie obywateli. Poglądy Fergusona określane są zwykle jako konserwatywne, ale nie należy się spieszyć z klasyfikacją. Autor obwinia nie tylko obecną administrację, ale i tę George'a W. Busha, gdyż to jeszcze za jego kadencji nastąpiło zwiększenie regulacji państwowych. Także jemu „zawdzięczać” należy dalszą deregulację potężnego sektora finansowego.

Prezes IPN Łukasz Kamiński

"Wyniki badań opinii publicznej w Polsce i na Ukrainie wskazują, że w obu naszych narodach dominuje niewiedza na temat zbrodni wołyńskiej. Uważamy, że droga do pojednania prowadzi przez poznanie i wypowiedzenie prawdy nawet o najtrudniejszej, najboleśniejszej przeszłości. Nasze działania są poświęcone przybliżeniu aktualnego stanu wiedzy o zbrodni wołyńskiej” – powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński. Łukasz Kamiński stwierdził, że warto mówić otwarcie, a nie szukać eufemizmów, takich jak "wypadki" i "tragedia". Przypomniał, że prowadzone są 32 śledztwa IPN w sprawie zbrodni popełnionych przez UPA, a stanowisko prokuratorów jest jednoznaczne: kwalifikują je jako zbrodnie ludobójstwa. Prezes IPN dodał, że z prawnego punktu widzenia ludobójstwo nie musi być zorganizowane przez państwo. "Jeśli jedni mówią o definicji prawnej, a drudzy odnoszą się do własnego wyobrażenia o ludobójstwie, to dialog jest bardzo trudny” – stwierdził Łukasz Kamiński. Wyraził nadzieję, że dyskusja wokół pojęcia ludobójstwa nie przesłoni podstawowej sprawy, jaką jest przedstawienie prawdy o tym, co wydarzyło się 70 lat temu na Wołyniu. Prezes IPN powiedział, że zbrodnia wołyńska jest w niewielkim stopniu obecna w edukacji szkolnej, bo jest to temat niezwykle trudny. Nauczyciele nie wiedzą, jak się z nim zmierzyć ze względu na drastyczność zbrodni oraz brak odpowiednich materiałów. Dlatego też Biuro Edukacji Publicznej (BEP) IPN przygotowało materiały edukacyjne dla szkół pod tytułem "Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy”. Do szkół trafi także czerwcowy numer czasopisma popularnonaukowego IPN "Pamięć.pl”, poświęcony zbrodni wołyńskiej. W ciągu najbliższych dni zostaną uruchomione ukraińska i angielska wersja portalu internetowego www.zbrodniawolynska.pl. Zawiera on podstawowe informacje o zbrodni wołyńskiej, kalendarium, relacje świadków, zdjęcia oraz czytelnię, w której można znaleźć publikacje na temat zbrodni. Także w trzech językach zostanie udostępniona bezpłatnie, w formie elektronicznej, książka Romualda Niedzielki "Kresowa księ-

PRODUCTION Stanis∏aw Psyk, Aleksandra Lisowska

ga sprawiedliwych. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OPU-UPA”. Umożliwi to korzystanie z książki poprzez komputer, tablet, czytnik oraz smartfon. 27 i 28 czerwca odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa "Zbrodnia Wołyńska. Historia-Pamięć-Edukacja. W przededniu 70. rocznicy” pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezes IPN wyjaśnił, że konferencja ma odpowiedzieć na pytania: co wiemy o zbrodni wołyńskiej, jak powinniśmy o niej uczyć i co zrobić, by zachować ją w pamięci. Kamiński zauważył jednocześnie, że dialog polsko-ukraiński jest dziś trudniejszy niż w latach 90. XX w. W Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach i Szczecinie odbędzie się 7 lipca przegląd filmowy "Echa Wołynia”. Pokazywany będzie m. in. film "Wołyń w Pożodze” Adama Sikorskiego, którego współproducentem był IPN wraz z TVP. 10 lipca w Warszawie zostaną otwarte dwie wystawy. Oddział IPN w Lublinie przygotował ekspozycję "Polacy – Ukraińcy 1943-1945: ‘antypolska akcja’ OUN i UPA Bandery/rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich”. Prezentowana będzie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. Z kolei przygotowaną przez oddział IPN w Szczecinie wraz ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia plenerową wystawę "Wołają z grobów, których nie ma. Wołyń 1943” będzie można oglądać przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Przedstawi ona zbrodnie OUN-UPA na Polakach, a także losy ocalałych. W lipcu br. mija 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-44 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Oddział IPN w Rzeszowie prowadzi projekt badawczy "Osobowy wykaz ofiar konfliktu ukraińsko-polskiego 19391948”. Ustalono dotąd tożsamość 4500 osób, które zginęły na obecnym terytorium Polski. BAT, (PAP)

PROOFREADING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements. Nowy Dziennik USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at Newark, NJ and Additional Offices. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Polacy w USA

13 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Śpiewaliśmy, śpiewamy i będziemy śpiewać n Trudno sobie wyobrazić nasze życie bez muzyki i chóralnych śpie-

wów. Nie zastanawiamy nad tym, że lepiej czy gorzej, profesjonalnie czy mniej profesjonalnie, w kościele czy na szkolnej akademii, ale zawsze śpiewaliśmy, śpiewamy i będziemy śpiewać.

skonale poradzili sobie z wszelkimi trudności związanymi z przygotowaChóralne śpiewanie na emigracji mo- niem tego wydarzenia. Choć więktywowane było określonymi warun- szość chórzystów lata szkolne i stukami historyczno-społecznymi i po- denckie ma już za sobą, to nie miało ziomem naszej narodowej świadomo- większego znaczenia, liczyła się chęć ści. Polonijne chóry w USA powsta- wspólnego spotkania i śpiewania. To ły pod koniec XIX wieku, pieśnią za- oni, rodzice, dziadkowie, ojcowie i mawsze potrafiliśmy wyrazić nasze my, po raz kolejny przygotowali się uczucia do ojczyzny, do rodziny czy do chóralnego, amatorskiego konkurukochanej osoby. Pieśni chóralne "Ma- su z wielkim zaangażowaniem i rozzowsza", "Śląska", podobnie jak mu- machem. Komitet organizacyjny – na zyka Chopina czy poezja Norwida, czele z prezesem Hejnału Kazimieballady Jacka Kaczmarskiego, piosen- rzem Żebrowskim, wiceprezeską Heki Czesława Niemena czy Jana Pie- leną Wiśniewski oraz Haliną Fabiańtrzaka będą zawsze pobudzały nasze ską, Bogdanem Różewiczem i Mirpolskie sumienie i podniecały naszą kiem Kostro – zebrali sporą kwotę pieduszę. Aktualne zespoły chóralne na niężną i przekonali wielu sponsorów Chór męski Ogińskiego emigracji już nie muszą walczyć o wolną Polskę. Dzisiaj powinny być ambasadorem naszej polskiej kultury i tradycji, powinny integrować nas, Polonię, w "walce" o radosną przyszłość dla Polonii, przygotować polonijnych liderów, którzy potrafią znaleźć czas na pracę społeczną dla własnej grupy etnicznej, tak jak to było widoczne na 63. Zjeździe Polonijnych Chórzystów Okręgu Siódmego. Zjazd miał miejsce na Brooklynie, NY, w dniach 8 i 9 czerwca 2013 roku. Chóry wchodzące w skład Okręgu Siódmego to: CHOPIN (męski) #182 – Passaic, NJ; Louis Gill – prezes, Anthony Tabich – dyrygent ARIA (mieszany) #303 – Wallington, NJ; Yaga Chudy – prezes, Dawid Per- Chór żeński Marcela Kochańska-Sembrich kowski – dyrygent JUTRZENKA (żeński) #226 – Brooklyn, NY; Barbara R. Blyskal – prezes, Izabella Kobus-Salkin – dyrygent POLONIA PADEREWSKI (mieszany) #287 – New Britain, CT; Bożena Madej – prezes, Adrian Sylwen Mackiewicz – dyrygent OGIŃSKI (męski) #283 – Hempstead, NY; Jacek Borkowski – prezes, Małgorzata Strzelecka – dyrygent HEJNAŁ (mieszany) #323 – Brooklyn, NY; Kazimierz Żebrowski – prezes, Bogna McGarrigle – dyrygent MARCELA KOCHAŃSKA-SEMBRICH

(żeński) #321 – Philadelphia, PA; Deborah Majka – prezes, Janusz Sporek – dyrygent. Gospodarzem tegorocznego zjazdu był chór Hejnał. Organizatorzy do-

Chór męski Chopin

Chór żeński Jutrzenka

FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Elżbieta Popławska

częła się 63. Konwencja Okręgu Siódmego. Gości i delegatów przywitał gospodarz konwencji – prezes chóru Hejnał Kazimierz Żebrowski. Konferencję poprowadził Janusz Wolny (bas z Ogińskiego) – prezes Okręgu Siódmego. "W tym roku spotykamy się na Greenpoincie, polonijnej stolicy, a w przyszłym, z okazji 125. rocznicy powstania ZSPA, w Detroit" – poinformował z radością prezes Janusz Wolny. Wybrano prezydium zjazdu z przewodniczącym Johnem Budzyńskim, asystentką Debbi Majką, sekretarką zebrania Mary Woźniak i asystentką sekretarki Haliną Fabiańską. Bernice Gruszka, wielokrotna prezes ZSPA, przyjęła przysięgę od wybranego prezydium i, zgodnie z literą prawa, dalsze obrady poprowadził John Budzyński. Sekretarka chóru Hejnał Halina Fabiańska odczytała list od konsul generalnej RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej, w którym, oprócz wspaniałych życzeń, pani konsul podkreśliła, jak duże historyczne znaczenie dla utrzymania kultury i tradycji polskiej miał ZSPA, najstarsza polonijna organizacja na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i Kanady. W dalszej części spotkania prezesi poszczególnych chórów przekazali komisji raport o rocznej działalności swoich zespołów. Mariusz Bryszkiewicz – bibliotekarz Okręgu Siódmego ZSPA – poinformował, iż zeskanował około 1250 utworów-nut, co stanowi około 75% zbiorów całej biblioteki okręgu, z tego 300 dla chórów żeńskich, 650 dla męskich i 300 dla chórów mieszanych. Zapewnił, iż każdy z prezesów otrzyma płytę CD ze skanami odpowiednimi dla danej kategorii chóru. Izabella Kobus-Salkin – dyrektor muzyczny Okręgu Siódmego – odczytała raport ze swojej całorocznej działalności.

do przekazania swoich produktów na chóralne imprezy zorganizowane w tych dwóch dniach. Wiceprezes Okręgu Siódmego Bogdan Różewicz przygotował zdjęcia, wiele drukowanych materiałów, m.in. wizytówki, życzenia od sponsorów, przyjaciół i rodzin chórzystów, archiwalne ciekawostki, aby stworzyć i wydrukować żurnal z DYSKUSJA okazji tego spotkania. Notabene, poW panelu dyskusyjnym głos zabrawstał wspaniały album, z którego ła m.in. Yaga Chudy, która zachęcawszyscy chórzyści i sponsorzy byli ła do dalszego działania chórzystów, bardzo zadowoleni. gdyż są profesjonalistami w tym, co robią, zasugerowała zmianę repertuZJAZD aru na bardziej nowoczesny, aby zaW sobotę, 8 czerwca 2013, w go- chęcić młodzież do współpracy. dzinach przedpołudniowych, rozpo» STR. 14


14

Polacy w USA

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

» Barbara Blyskal – publicystka zarządu Okręgu Siódmego – zaproponowała zwiększyć rekrutację, sugerowała rozpocząć od swoich rodzin. Bogdan Różewicz opowiedział o swoich staraniach, aby razem z "Mazowszem", albo jego przedstawicielami, jakąś niewielką ekipą, zorganizować wspólny koncert w 2014 roku w Detroit z okazji 125. rocznicy powstania ZSPA. Kolejny mówca, Kazimierz Żebrowski, prezes chóru Hejnał, poruszył wiele spraw, które – jak stwierdził – powinny zostać w najbliższym czasie wyjaśnione nie tylko przekazane ad acta, jak to miało miejsce w Chór mieszany Polonia Paderewski latach poprzednich. Zaraz na początku swojej wypowiedzi zaproponował poprawę statutu Związku Śpiewaków. Aktualny statut jest b. niejasno zredagowany, zbyt ogólnikowo, i dlatego jest złym przewodnikiem dla działalności związkowej. Wyraził własną opinię o naborze chórzystów – stwierdził, iż organizacja przede wszystkim powinna zachęcać do śpiewania przyszłych chórzystów w tzw. średnim wieku, gdyż nasza młodzież jest zupełnie niezainteresowana działalnością chóralną w tej postaci, jaka jest teraz. Kontynuując swoją wypowiedź zapytał zebranych, dlaczego polonijne chóry z USA, i tylko z USA, nie biorą udziału w corocznych festiwalowych spotkaniach chórów polonijnych organizowanych w Pol- Chór mieszany Aria sce. Ostatnie swoje pytanie skierował do zarządu Okręgu Siódmego, dlaczego chór-gospodarz zjazdu jest zobligowany przepisami i musi 40% ze swoich z trudem zebranych funduszy na taki zjazd odprowadzić do zarządu Okręgu Siódmego. To jest bardzo dużo i niesprawiedliwie; dodatkowo uzyskane fundusze powinniśmy przeznaczyć na nagrody np. dla nowych członków chóru ect. – skonkludował pan Kazimierz. W podobnym tonie wypowiedziała się chórzystka Leokadia Juszczak. Barbara Blyskal przeprowadziła losowanie, aby ustalić, w jakiej kolejności wystąpią chóry w czasie konkursu. DOK. ZE STR. 13

WIELKI BAL Tego samego dnia wieczorem, w Princess Manor na Greenpoincie, odbył się wielki bal, przygotowany przez chór Hejnał dla wszystkich uczestników zjazdu. Bal był wyjątkowy, wy-

Chór mieszany Hejnał

Wielki bal rozpoczęto polonezem, który poprowadzili dyrygenci Bogna McGarrigle i Janusz Sporek

borne jedzenie, zespół muzyczny Sugar High spełnił oczekiwania muzyczne wszystkich uczestników bez względu na wiek, a najważniejsze, że wszystkim delegatom dopisały humory i wspaniałe samopoczucie. Chórzyści tańczyli bez wytchnienia, było radośnie i spontanicznie.

WYNIKI KONKURSU W niedzielę, 9 czerwca, tj. w drugim dniu zjazdu, delegaci spotkali się na wspólnym śniadaniu, zorganizowanym przez gospodarzy w CPS, gdzie odczytano wyniki konkursu Wiceprezes Okręgu Siódmego Bogchórów Okręgu Siódmego. dan Różewicz z prezeską ZSPA Mary Laureatami pierwszych nagród Lou Wyrobek

FOTO: ELŻBIETA POPŁAWSKA

WYBORY Ostatnim punktem z merytorycznym akcentem tego spotkania były wybory do zarządu Okręgu Siódmego. To się okazało b. łatwym zadaniem, gdyż wszyscy członkowie z poprzedniego zarządu zostali wybrani ponownie przez aklamację. W tajnym głosowaniu wybrano jedynie dyrektora muzycznego Okręgu Siódmego. Podano dwie kandydatury: Izabellę Kobus-Salkin i Janusza Sporka. Wygrała pani Izabella. Gratulujemy. Wybrany zarząd złożył przysięgę. Na zakończenie 63. Konwencji Izabella Kobus-Salkin zaintonowała Rotę, którą wspólnie odśpiewali obecni na sali. Po przerwie na lunch odbył się konkurs, podczas którego wszystkie chóry zaprezentowały się bardzo dobrze. W 63. Konwencji Chórów Okręgu Siódmego wzięła udział prezes ZSPA na USA i Kanadę Mary Lou Wyrobek.

były następujące chóry: Ogińskiego, LI – w kat. chórów męskich; Marceli Sembrich-Kochańskiej, Filadelfia – w kat. chórów żeńskich; Aria, Wallington, NJ – w kat. chórów mieszanych. Zwycięzcom wręczono statuetki i dyplomy. Po wspólnym posiłku, o godz. 13 w kościele św. Stanisława Kostki odbył się jedyny w swoim rodzaju koncert chórów polonijnych Okręgu Siódmego wraz z solistami i muzykami specjalnie na tę uroczystość zaproszonymi, poprzedzony uroczystą mszą św. Koncert i msza święta: wejście "Gaude Mater", dyr. Dawid Perkowski Ofiarowanie: "Bogurodzica", dyr. Adrian Mackiewicz Komunia św.: "Nie lękajcie się" – dyr. Janusz Sporek, "Va pensiero" – dyr. Izabella Kobus-Salkin, "Barka" – dyr. Małgorzata Strzelecka Zakończenie: "Boże coś Polskę" – dyr. Anthony Tabish, "God Bless America" – dyr. Anthony Tabish Koncert: 1. hymn polski – dyr. Bogna McGarrigle; 2. hymn amerykański – dyr. Anthony Tabish; 3. "Marsz Żuawów" – dyr. Małgorzata Strzelecka; 4. "Warszawianka" – dyr. Adrian Sylven Mackiewicz. Goście i poszczególne chóry: 1. Sylwia Wadowska, lat 12 – prof. Bożena Konkiel, 2. chór męski Chopin dyr. Anthony Tabish, 3. chór żeński Marcela Sembrich Kochańska dyr. J. Sporek, 4. chór żeński Jutrzenka dyr. Izabella Kobus-Salkin, 5. Klaudia Morelowska – studentka Queens College, 6. chór mieszany Hejnał dyr. Bogna McGarrigle, 7. chór mieszany Aria dyr. Dawid Perkowski, 8. chór mieszany Polonia Paderewski dyr. Adrian Sylvin Mackiewicz, 9. Izabella Kobus-Salkin – śpiew, akompaniament – Roman Markowicz, 10. oktet chóru Aria – 11. Roman Markowicz – W.A. Mozart. Wszystkie chóry: "Piękna nasza Polska cała" – dyr. Janusz Sporek, "Ukochany kraj" – dyr. Dawid Perkowski, "Kocham cię, Polsko" – dyr. Izabella Kobus-Salkin. Na zakończenie chórzyści wykonali hymn chórów polonijnych pod dyr. Izabelli Kobus-Salkin; w prezentacji tego hymnu wzięli również udział młodzi soliści: Klaudia Morelowska i Tomek Kozakiewicz – uczeń Ewy Lewandowskiej – członek chóru Ogińskiego. Organizatorzy przekazują specjalne podziękowania pastorowi Bogdanowi Jaroszewiczowi z First Polish Baptist Church, 55 Sutton St. na Greenpoincie, za gościnne przyjęcie i udostępnienie na wiele godzin sali audytoryjnej, pomieszczeń kuchennych, panom Stanisławowi Szymaniukowi oraz Pawłowi Jaroszewiczowi za obsługę techniczną urządzeń nagłaśniających i audiowizualnych. Właścicielom Princess Manor za sponsoring i pomoc w przygotowaniu balu. Wszystkim sponsorom za życzenia i tym samym pomoc w wydaniu pamiątkowego albumu. Na duże uznanie za swoją pracę dydaktyczną zasługują dyrygenci. To oni swoją wiedzą, muzycznymi umiejętnościami, wyjątkową osobowością lidera, potrafili przekonać ciężko pracujących, bardzo dorosłych ludzi do podtrzymywania swojego hobby i wspólnego chóralnego śpiewania. n


Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED WELDER NEEDED for stainless steel, aluminum, and brass with 3 years of experience or more. Must be able to speak and understand English. Please contact Albert: (718) 832-7400 PAINTING CONTRACTOR looking for experienced painting, indepenedent subcontractors. We pay from $1000 up to $4000 for one house. Please contact: Kamil (203) 216-6898 (in Polish)

Looking for a full time super for 50 apartments building in Borough Park. Must be experienced and have good referencess. Please call and leave message: (917) 753-6370 MASON FOR CONSTRUCTION FIRM. Minimum 5 years experience. Must have own tools. Hours: 6:45 am to 3:30 pm. Please call: (718) 326-5257, call Laura

PRACA HELP WANTED NY

CARPENTERS NEEDED FOR GC. Experiened in hi-end interior residential renovations. Steady work. Must be experiened in rough to finish, have own tools. Excellent pay/benefits. Please call: (718) 729-0026 or fax resume (718) 729-5660

PAINTING CONTRACTOR looking for experienced painting, indepenedent subcontractors. We pay from $1000 up to $4000 for one house. Please contact: Kamil (203) 216-6898 (in Polish) CABINET MAKER/INSTALLER NEEDED for hi-end residential custom woodwork shop & GC located in LIC. Must have 5-10 years experience. Must be able to read drawings, machine, assemble & install own work. Excellent pay/benefits. Please call: (718) 729-0026 or fax resume (718) 729-5660 Experienced FINISH CARPENTER for busy construction company. NON UNION Minimum 10 years of experience. Must speak good English. Please call (718) 433-4348 Monday thru Friday, 10:00am - 5:00pm

POTRZEBNA KOBIETA DO PRACY PRZY SPRZĄTANIU SZKOŁY NA GÓRNYM BROOKLYNIE. Praca 6 dni w tygodniu od soboty do czwartku w godzinach wieczornych, od 4pm do 11pm. Proszę dzwonić (212) 470-2087, FIRMA BUDOWLANA poszukuje carpenterów oraz malarzy i szpachlarzy. Praca w Nowym Yorku. Proszę dzwonić od 8am do 5pm: (646) 764-0366 POTRZEBNI STOLARZE Utalentowani, precyzyjni i z pasją. Wymagana umiejetnosc czytania rysunku technicznego oraz stosowania tradycyjnych połączeń stolarskich przy eleganckich meblach. W pełni wyposażony zakład w Ridgewood, NY. Zapewniamy dobre wynagrodzenie i świadczenia!!! Proszę o kontakt: emjrtw@gmail.com Proszę dzwonić: (718) 366-6630 Potrzebna opiekunka dyplomowana HHA do starszej osoby, 4 dni w tygodniu. Proszę dzwonić: (718) 871-2903. Zatrudnię doświadczonego stolarza do stolarni meblowej blisko Greenpointu. Stała praca, godziny nadliczbowe. Wynagrodzenie do ustalenia po interview. Proszę dzwonić: (917) 716-9100 w godz. 8am-8pm, prosić Marka. Potrzebni doÊwiadczeni spawacze do produkcji drzwi rolowanych oraz ˝aluzji ( “Alpine doors’). Sta∏a Praca w East Setauket, Long Island, Suffolk County. Zapewniamy benefity. Proszę dzwoniç: (631) 960-3853 Jerzy

15 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

PRACA HELP WANTED NJ

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY

Live in needed housekeeper to care for house. Must speak english. Call: (201) 567-6389

** QUEENS CENTRAL REALTY ** 4 rodzinny dom na Ridgewood/Queens z jednym wolnym apartamentem, parking na 3 samochody, miejsce na 7 garaży. Cena wywoławcza $899000

DELI KING OF LINDEN, NJ poszukuje od zaraz pracowników na stanowiska: 1) pomoc w kuchni, 2) do zmywania naczyń Proszę dzwonić: (908) 925-3909

AGENCJE AGENCIES

/

Ridgewood/Queens 2 sypialniowe condominium +pokój wypoczynkowy, kuchnia, łazienka, Cena $385000, Donna: (718) 417-0700

Zatrudnię kierowców z prawem jazdy CDL klasy A na długie i średnie trasy. Wymagany 1 rok doświadczenia. Proszę dzwonić: (570) 223-2964 lub (570) 656-8278 FIRMA BUDOWLANA poszukuję stolarzy budowlanych oraz płytkarzy z doświadczeniem. Telefon po godzinie 5pm, (917) 854-4458

ROOFERS WANTED FOR EPDM, TPO+Torch, DL REQD. Minimum 5 years experienced. Please call: (866) 921-8004

SAMOCHODY CARS

PRACA HELP WANTED PA POTRZEBNA POLKA DO OPIEKI NAD STARSZĄ PANIĄ Praca w Pittsburghu, Pensylwania (371 mil od Nowego Yorku) Starsza pani, wymaga pomocy jak w hospicjum (paraliż prawej strony). Tylko osoby z doświadczeniem i mające warunki fizyczne do wykonywania takiej pracy. Praca na cały etat z zamieszkaniem. Pracodawca pokrywa koszty utrzymania, dobre wynagrodzenie. Pani musi być osobą cierpliwą, miłą i umieć gotować. Proszę dzwonić: (231) 409-0131

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

GLENDALE, NY

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave. www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska • daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

NEW BRITAIN, CT

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


16

Og∏oszenia/Classified

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159

LICENCJONOWANY

ELEKTRYK

MATRYMONIALNE MATRIMONIAL 48yrs. old black American from Boston area. Citizen, homeowner, well established male, seeks to meet a similar polish lady 35-50yrs old. English a must. Seeking serious relationship that could lead into future endeavors. Please call me, if serious: (617) 842-2037

TURYSTYKA TOURISM

WRÓŻKI PSYCHICS

www.dziennik.com

PLUMBING & HEATING President: Andrzej Natkaniec

SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: 10-godzinny kurs OSHA, 4-godzinny kurs U˝ytkownik Rusztowania (“Scaffold User”), 16-godzinny kurs Rusztowania Wiszàce (“Suspended Scaffold”). Obydwa kursy na rusztowania sà zatwierdzone przez Wydzia∏ Budynków NYC DOB. Prosz´ dzwonić, prosiç Mariana, (347) 684-4650

USŁUGI SERVICES

• INSTALACJA NOWYCH BOILERÓW • ZAMIANA BOILERÓW OLEJOWYCH NA GAZOWE • USUWANIE VIOLATION Firma ubezpieczona z licencją • Darmowe wyceny Przyjmujemy credit cards.

O 718.326.9090

53-28 61st Street • Maspeth, NY 11378

Rozwiązanie krzyżówki z poprzedniego wydania


Sport polonijny

17 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Jan Kondratowicz prezesem Wisły n We wtorek, 4 czerwca, w Garfield, NJ, odbyło się walne zebranie sprawoz-

Drużyna Prosto Berlin

Prosto Berlin najlepsze n Drużyna polonijna Prosto Berlin, którą trenuje od 2 lat były pił- Krzysztofa Karcza, młodziutkiego

karz Ruchu Chorzów Leszek Wrona, zajęła pierwsze miejsce w zakończonym sezonie zasadniczym I Ligi CT. Na drugim miejscu uplasowała się Olympia Stamford Jerzego Karwowskiego. Obie drużyny zaczną playoffs od półfinałów. W najbliższą niedzielę Olympia zmierzy się z Brazilian Squad, który pokonał w środę Celtic Glastonbury 2:0. Prosto grać będzie z Danbury United – zwycięzcą meczu z Newton 6: 5. Wielki finał I ligi stanu CT rozegrany zostanie na Polance Sokołów w New Britain w niedzielę, 30 czerwca. Mamy nadzieję, że zagrają w nim dwie polonijne drużyny. Trzecią drużyną polonijną grającą w I lidze CT jest Polonia Falcon New Britain. Podopieczni trenera Przemysława Bukszy zajęli 7. miejsce i nie zakwalifikowali się do playoffs. W minioną niedzielę znakomitą skutecznością popisał się piłkarz Wisły Garfield Krzysztof Karcz, który w wygranym meczu ze Strikers 5:0 strzelił aż cztery bramki.

wi piłkarze drużyny to Polacy na czele z Ernestem Zygo i Nikodemem Smolakiem. Polonia Falcon – FC Fanaticos 7:0 Bramki: Krzysztof Labanowicz, Franc Gronostaj, Rafał Oldziej po 2 oraz Adrian Zygo

Na zakończenie sezonu piłkarze Polonii urządzili sobie ostre strzelanie aplikując gościom aż 7 bramek. Runda wiosenna była dużo lepsza w wykonaniu młodych piłkarzy Sokoła. Niestety strata po jesieni była zbyt duża aby zakwalifikować się do playoffs. Ostatecznie Polonia zajęła siódme miejsce. Do playoffs awansowało 6 najlepszych zespołów. Zarząd klubu pragnie podziękować wszystkim kibicom i sponsorom za duże zaangażowanie i wsparcie drużyny w minionym sezonie.

Michała Czyrnka oraz bramkarza Tomasza Kościukiewicza. Liga Over 48 SASL CT Polonia Falcon Stars – FC Cheshire 4:0 Bramki dla Polonii: Tadeusz Labuj, Tomasz Blasiak, Jerzy Kaczmarczyk, Janusz Możejko

Pewne zwycięstwo po tej kolejce samodzielnego lidera rozgrywek tym bardziej cieszy, ponieważ najgroźniejszy rywal, drużyna Napoli, nieoczekiwanie straciła punkty z najsłabszą drużyną Moddus. FC East Haven – Falcon New Britain 0:4 Bramki: Kazimierz Bak, Andrzej Cegielski, Marian Stój, Paul Tarantini

Po tym meczu drużyna Falconu zajmuje trzecie miejsce.

Udany sparing z Holandią W najbliższy poniedziałek na Manhattanie odbędzie się losowanie grup eliminacyjnych piątej edycji Etnicznego Mundialu Cosmos Copa NY City o Puchar Burmistrza Michaela Bloomberga. Drużyny w I Liga stanu CT ramach przygotowań rozgrywają Ostatnia kolejka I ligi stanu CT mecze towarzyskie. Polska w pierwOlympia Stamford – szym sparingu rozgromiła Holandię Bra si lian Squ ad 3:3 Prosto Berlin – Celtic Glastonbury 2:0 6:0 Bramki: Joe Marcelo 3 Bramki: Adrian Masełek i Frantzy Noze po 1 Bramki zdobyli Damian Serafin Skład: Ben Lavelle, Ernest Zygo, Paul Armstrong, Olympia w czternastu ostatnich 2, Zbigniew Puzio, Łukasz Hausner, Max Shtefan, Nikodem Smolak, Sebastian Steżewski, Bertrand Edward, Joey Perugini, Frantzy Nospotkaniach nie doznała porażki. Łukasz Bieleń, Robert Kruk po 1 ze, Alex Wolfel, Daniel Grabowski, wchodzili: AdSpotkanie z Brazylijczykami było Skład: Marcin Czerwiński, Rafał rian Masełek, Maciej Marut. Trener: Leszek Wrona. Kierownik: Michał Zuber praktycznie o pietruszkę, bo wcze- Krauze, David Musiński, Tomek W ostatnim meczu sezonu zasad- śniej Prosto wygrało mecz, który za- Groch, Łukasz Bieleń, Robert Kruk, niczego pierwszą bramkę dla Pro- pewnił im pierwsze miejsce w se- Albert Dul, Zbigniew Puzio, Kestusto strzelił powracający do formy po zonie zasadniczym. tis Mykolaitis, Łukasz Hausner, kontuzji Adrian Masełek. Na 2:0 Hubert Dul, Michael Kubik, Grzepodwyższył z rzutu karnego Frantgorz Kruk, Derik Niziołek, Damian Superliga Garden State zy Noze. W całym sezonie drużyna Serafin Hackensack Strikers – Wisła 0:5 Prosto straciła zaledwie 13 bramek, Kierownikiem i menedżerem druBramki: Krzysztof Karcz 4 i Grzegorz Woś 1 a bramkarze zachowali czyste konżyny jest Artur Kurasiewicz, pierwSkład: Kościukiewicz, Kasica, Czyrnek, Brzyzek, to w 12 z 18 rozegranych spotkań. szym trenerem – Marek Kasprowicz, Sliwinski, Kruczek, Hausner, J. Gołąbek, Biały, Woś, Karcz, wch. Janeczko, P. Gołąbek Po sezonie trener Leszek Wrona asystentem – Mirosław Pasterniak. powiedział: “Wygraliśmy ligę, bo w Drużyna w Etnicznym Mundialu Wisła odniosła pewne wysokie zespole jest bardzo dobra grupa ro- zwycięstwo w meczu wyjazdo- co rok występuje pod patronatem zumiejących się i ciężko pracujących wym; wiceprezes klubu Piotr Go- ZPKP-PASA. na treningach zawodników. Czoło- łąbek wyróżnił zdobywcę 4 bramek WOJCIECH ZIĘBOWICZ

Podczas zebrania podsumowano miniony sezon, który był udany dla młodych wiślaków. Trenowały okrągły rok trzy drużyny rekreacyjne dzieci od 5 do 9 lat. Zespoły grające w rozgrywkach ligowych zajęły na koniec sezonu w większości czołowe miejsca. W kategorii do lat 9 grały dwie drużyny – Wisła Tygrysy zajęli 6. miejsce i Wisła Królewscy 1. miejsce, trener Marcin Janeczko . W kategorii do lat 10 Wisła Jastrzębie – 3. miejsce; w kategorii do lat 12 w różnych ligach grały dwie drużyny Wisła Rekiny oraz Wisła Smoki i obie w swoich ligach były najlepsze. Trenerami obu zespołów byli Konrad Madej i Andrzej Żurawski. Najsłabiej wypadła drużyna do lat 13. Wilki zajęły 8. miejsce. Wysoką, drugą pozycję wywalczyli 15-letni wiślacy trenowani przez Marcina Janeczko. Drużyny Wisły, oprócz rozgrywek ligowych, trenowały dwa, trzy razy w tygodniu, brały udział w turniejach letnich i halowych. Brały też czynny udział w Paradzie Pułaskiego a w niedzielę, 9 czerwca, drużyna do lat 9 Wisła Królewscy w nagrodę za zdobycie mistrzostwa ligowego rozegrała mecz sparingowy podczas Festiwalu Dziedzictwa Polskiego w Holmdel, NJ. Młodzi piłkarze rywalizowali o Puchary ZPKP w strzelaniu na bramkę oraz żonglerce. Nad całością czuwał wiceprezes ZPKP Zbigniew Żelazowski, a pomagali mu prezes Wisły Jan Kondratowicz, trener Zbigniew Kowalski oraz działaczka ZPKP Halina Bartnicka. Po rywalizacjach sportowych młodych wiślaków Zbigniew Żelazowski zorganizował dla nich poczęstunek. Cały zarząd klubu w minionym sezonie pracował bardzo solidnie. Oto nowy zarząd Wisły Garfield na sezon 2013/14: prezes – John Kondratowicz, wiceprezes do spraw seniorów – Piotr Gołąbek, wiceprezes do spraw juniorów – Marcin Janeczko, skarbnik – Renata Kiwowicz, asystent skarbnika – Urszula Rojek, sekretarz – Monika Lupinska, asystent sekretarza – Renata Bodyziak, kierownik ds. boisk – Aurelia Lapczynski, Ewa Bziukiewicz, delegat do spraw boisk (NCSA) – Andrzej Żurawski, asystent Grzegorz Kalata, delegat do spraw boisk (EDP) – Konrad Madej, strona internetowa – Marian Jabłoński, Jolanta Sołtys, komisja do spraw kulturalnych i organizacyjnych – Andrzej Żurawski, Maksymilian Kozioł, Katarzyna Iwiński, Joanna Żurawski, Aurelia Lapczynski, Wojciech Ziębowicz, rzecznik prasowy – Jan Kondratowicz. Komisja Rewizyjna – Anieszka Orłowski, Tomasz Gruca, Piotr Sawicki, Daniel Joksowic. Podczas zebrania, w którym wzięło udział ponad 30 osób, dyskutowano na temat wielu spraw, między innymi:

FOTO: JANUSZ SZLECHTA

FOTO: ARCHIWUM

dawczo-wyborcze klubu sportowego Wisła. Prezesem na nowy sezon 2013/14 został Jan Kondratowicz, który funkcję tę piastować będzie już czwarty rok.

Jan Kondratowicz n powstaniu nowych drużyn i podział

istniejących na zgodne kategorie wiekowe n poszukiwanie chętnych rodziców,opiekunów do pomocy i angażowania się w działalność klubu n wyjazdy na turnieje wszystkich drużyn n rejestracja zawodników w ligach w NCSA i EDP Zarząd zaprasza do udziału w miesięcznych zebraniach klubowych. Następne odbędzie się w pierwszy poniedziałek sierpnia (5.08. 2013). Klub Sportowy Wisła prowadzi nabór dzieci i młodzieży do sekcji piłkarskiej przez okrągły rok. Oto nowy podział drużyn z telefonami trenerów: Drużyny rekreacyjne dzieci w wieku od 5 do 8 lat prowadzą doświadczony trener Zbigniew Kowalski (201) 638-2616, młodziutka Daisy Fabian oraz piłkarz Wisły Grzegorz Kalata (201) 566-7737, który jest odpowiedzialny za nabór dzieci do Wisły. Zespół do lat 8

Wisła Gwiazdy prowadzi Maksymilian Kozioł (201) 956-5215 Drużynę Wisła Królewscy w kategorii do lat 9 trenować będzie były reprezentant Polski juniorów piłkarz Widzewa Łódź i od kilku lat Wisły Marcin Janeczko (908) 787-6709 Drużynę do lat 10 Wisła Tygrysy poprowadzi Grzegorz Kalata (201) 566-7737 Zespół do lat lat 11 Wisła Jastrzębie trenować będzie wychowanek Resovii Rzeszów przez wiele lat grający w Wiśle Piotr Sala (201) 893-0258 Do lat 13 Wisła Rekiny trenerami są: Konrad Madej (732) 770-1749 i Andrzej Żurawski (973) 417-5526 Zespół do lat 14 Wisła Smoki poprowadzą wspólnie Piotr Sala i Konrad Madej. Kier. Grzegorz Baranowski (917) 613-4702 Po zakończeniu rozgrywek międzyszkolnych jesienią rozpocznie treningi drużyna do lat 16 Wisła Orły, trener Marcin Janeczko, oraz do lat 18 Wisła Grzmoty, trener Zbigniew Kowalski. Po raz pierwszy w historii powstaje drużyna dziewczynek do lat 9 Wisła Księżniczki. Nabór prowadzi sekretarz klubu Monika Lupinski (973) 626-1450. Trenerem będzie Daisy Dabian. WOJCIECH ZIĘBOWICZ


18

Sport

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

Dwóch pewniaków

Mecz jak Gwiazdka

n Piłkarze Brazylii i Włoch po dwóch kolej-

n Piłkarze i sztab szkoleniowy reprezentacji Tahiti czekali niecierpliwie w czwartek na wieczorny mecz z mistrzami świata i Europy Hiszpanami w Pucharze Konfederacji FIFA w Rio de Janeiro. “Dla nas to trochę jak święta Bożego Narodzenia” – podkreślił trener Eddy Etaeta.

kach w grupie A zapewnili sobie awans do półfinału Pucharu Konfederacji FIFA. W środę gospodarze turnieju wygrali w Fortalezie z Meksykiem 2:0, natomiast Italia pokonała w Recife Japonię 4:3. Brazylia Meksyk

2 (1) 0 (0)

Bramki: Neymar (9), Jo (90+3). Sędzia: Howard

W meczu 2. kolejki grupy A piłkarskiego Pucharu Konfederacji Brazylia pokonała w Fortalezie Meksyk 2:0 (1:0), odnosząc drugie zwycięstwo w turnieju. Bohaterem gospodarzy był Neymar, który zdobył gola i zaliczył efektowną asystę przy bramce Jo. Dla Neymara i Jo gole zdobyte w środowym spotkaniu były drugimi trafieniami w turnieju. “Canarinhos” zaatakowali od początku meczu i już w dziewiątej minucie objęli prowadzenie, gdy Neymar – nowy zawodnik Barcelony – popisał się efektownym strzałem z woleja. 21-letni zawodnik zdecydowanie wyróżniał się w swojej drużynie. Jeszcze przed przerwą mógł zdobyć następną bramkę, ale tym razem piłka po jego mocnym strzale przeleciała nad poprzeczką. W 56. minucie znów był bliski szczęścia (płaskie uderzenie obok słupka), podobnie jak dziewięć minut później – wówczas jego groźny strzał obronił Jose Corona. W końcówce spotkania przewagę uzyskali Meksykanie, ale nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce rywali. Na dodatek narażali się na szybkie ataki Brazylijczyków. Po jednym z nich, już w doliczonym czasie gry, Neymar minął w efektowny sposób dwóch ry-

Radość Włochów, smutek Japończyków po zakończonym meczu

FOTO: EPA/SEBASTIAO MOREIRA

Webb (Anglia). Widzów 64 000. Brazylia: Julio Cesar; Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo; Paulinho, Luiz Gustavo, Oscar (62Hernanes); Hulk (78-Lucas), Fred (82-Jo), Neymar. Meksyk: Jose Jesus Corona; Gerardo Flores (58Hector Herrera), Francisco Rodriguez, Hector Moreno, Carlos Salcido; Jorge Torres Nilo (70-Pablo Barrera), Gerardo Torrado (88-Raul Jimenez); Hiram Mier, Giovani dos Santos, Andres Guardado; Javier Hernandez.

wali i dośrodkował płasko przed bramkę, gdzie formalności dopełnił wprowadzony niedługo wcześniej Jo.

Włochy Japonia

4 (1) 3 (2)

Bramki: dla Włoch: Daniele De Rossi (41), Atsuto Uchida (50-samob.), Mario Balotelli (52-karny), Sebastian Giovinco (86); dla Japonii - Keisuke Honda (21-karny), Shinji Kagawa (33), Shinji Okazaki (69). Sędzia: Diego Abal (Argentyna). Widzów 40 500. Włochy: Gianluigi Buffon; Christian Maggio (59Ignazio Abate), Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini, Mattia De Sciglio; Riccardo Montolivo, Andrea Pirlo, Alberto Aquilani (30-Sebastian Giovinco), Emanuele Giaccherini (68-Claudio Marchisio), Daniele De Rossi; Mario Balotelli. Japonia: Eiji Kawashima; Atsuto Uchida (73-Hiroki Sakai), Maya Yoshida, Yasuyuki Konno, Yuto Nagatomo; Shinji Okazaki, Makoto Hasebe (90-Kengo Nakamura), Keisuke Honda, Yasuhito Endo, Shinji Kagawa; Ryoichi Maeda (79-Mike Havenaar).

W drugim meczu 2. kolejki grupy A piłkarskiego Pucharu Konfederacji Włochy pokonały w Recife Japonię 4:3 (1:2) i awansowały do półfinału turnieju. Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla Japończyków, którzy w pierwszej połowie grali szybko, odważnie i często zagrażali bramce rywali. W efekcie w 33. minucie prowadzili już 2:0. Najpierw gwiazdor CSKA Moskwa Keisuke Honda wykorzystał rzut karny po faulu Gian-

luigiego Buffona (na nic się zdały protesty doświadczonego bramkarza), a wkrótce potem prowadzenie podwyższył zawodnik Manchesteru United Shinji Kagawa, który popisał się efektownym strzałem z półobrotu. Druga bramka dla Japończyków podziałała na Włochów bardzo mobilizująco. Część strat odrobili jeszcze przed przerwą. W 41. minucie po rzucie rożnym Andrei Pirlo skutecznym strzałem głową popisał się Daniele De Rossi. Kolejne gole dla Italii padły na początku drugiej połowy. W 50. minucie kibice oglądali festiwal błędów japońskiej defensywy. Najpierw piłki nie zdołał wybić Maya Yoshida (klubowy kolega Artura Boruca z Southampton), a chwilę potem samobójcze trafienie zaliczył Atsuto Uchida, na co dzień obrońca Schalke Gelsenkirchen. Po następnych dwóch minutach Włosi wyszli na prowadzenie. Po zagraniu ręką Makoto Hasebe arbiter podyktował rzut karny, którego skutecznym wykonawcą był słynny Mario Balotelli (drugi gol w turnieju). Taki obrót sprawy spowodował, że znów ruszyli do ataku Japończycy. Szybko stworzyli kilka dogodnych sy-

tuacji, a dopięli swego w 69. minucie, gdy po rzucie wolnym wykonywanym przez Yasuhito Endo gola strzałem głową zdobył Shinji Okazaki. Piłkarze z Azji chcieli iść za ciosem. Znakomitą szansę mieli m.in. w 82. minucie, gdy Okazaki trafił w słupek, zaś dobijający jego strzał rezerwowy Mike Havenaar w... poprzeczkę. Kto nie wykorzystuje w futbolu świetnych okazji, często sam traci bramkę. Japończycy przekonali się o tym w 86. minucie – wówczas skutecznym strzałem z bliska popisał się Sebastian Giovinco i wicemistrzowie Europy znów wyszli na prowadzenie. To nie był jednak koniec emocji w tym bardzo ciekawym spotkaniu. Ambitni piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni do końca próbowali zmienić rezultat. Mieli kilka sytuacji. W 88. minucie zdobyli nawet bramkę, ale ze spalonego i sędzia jej nie uznał. n

TABELA GRUPY A 1. Brazylia 2. Włochy 3. Meksyk 4. Japonia

2 2 2 2

5:0 6:4 1:4 37

6 6 0 0

Prowadzona przez niego drużyna zajmuje obecnie 138. miejsce w rankingu FIFA, a ich czwartkowi rywale są jego liderami. “Czujemy się jak dzieci zbliżające się do świątecznego drzewka i znajdujące pod nim prezenty” – zaznaczył Etaeta. Szkoleniowiec zespołu z Oceanii przyznał, że nie spodziewa się, by jego podopieczni mieli często w tym spotkaniu kontakt z piłką. “Jesteśmy realistami. Niemożliwe, abyśmy pokonali Hiszpanię. Zawodnicy z tego składu wygrali mundial i dwie ostatnie edycje mistrzostw Europy. Na ławce rezerwowych mają same gwiazdy. W niedzielnym meczu z nimi Urugwajczycy mieli tylko 28 proc. posiadania piłki. Cieszyłbym się, gdybyśmy mieli takie same statystyki” – zaznaczył. Jak dodał, mimo że rywale są zdecydowanym faworytem tego pojedynku, to chce, aby jego zespół nie ograniczał się tylko do obrony. “Cokolwiek się stanie, mam nadzieję, że nie będziemy cały czas przebywać na własnej połowie. Naszym celem będzie próba zdobycia bramki lub niedopuszczenie, aby rywale trafili przez pierwsze pół godziny. Nawet jeśli rywale strzelą 15 czy 20 goli, to jeśli my przy tym zanotujemy jednego, będę szczęśliwy” – podkreślił 43-letni Etaeta. n

Chwila prawdy dla Radwańskiej i Janowicza

n Rozpoczynający się w poniedziałek wielkoszlemowy turniej na ma tygodniami natomiast osiągnęła nie na 22. miejscu. Jeśli ich nie obro-

trawiastych kortach w Wimbledonie będzie poważnym testem dla dwójki polskich tenisistów – Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza. Będą w Londynie bronić dużo punktów.

Największa presja będzie towarzyszyć występowi 24-letniej krakowianki, która została rozstawiona z numerem czwartym. Przed rokiem na obiekcie The All England Lawn Tennis and Croquet Club dotarła do pierwszego w karierze wielkoszlemowego finału. W nim, mimo zapalenia krtani, gorączki i mocnego przeziębienia, stawiła zacięty opór Amerykance Serenie Williams, ponosząc porażkę w trzech wyrównanych i zaciętych setach. Radwańska była pierwszą Polką w finale imprezy zaliczanej do Wiel-

kiego Szlema od blisko ośmiu dekad, od czasów Jadwigi Jędrzejowskiej. Ten wynik oznaczał zdobycz 1400 pkt, których od poniedziałku bronić będzie 24-letnia krakowianka. Niepowodzenie może oznaczać utratę czwartej pozycji w rankingu WTA Tour. Szerokim echem odbiło się w mediach wtorkowe odpadnięcie Polki, najwyżej rozstawionej, w pierwszej rundzie turnieju WTA Tour w Eastbourne (z pulą nagród 690 tys. dol.). Jednak podobnie było przed rokiem, co nie przeszkodziło jej dotrzeć do wimbledońskiego finału. Przed trze-

swój pierwszy ćwierćfinał w wielkoszlemowym Roland Garros. W singlu w rywalizacji kobiet wystartuje również młodsza z krakowskich sióstr Urszula, 40. w klasyfikacji WTA Tour. Natomiast w deblu wystąpi tylko Alicja Rosolska w parze z Białorusinką Olgą Goworcową. Z numerem 24. rozstawiony w drabince Wimbledonu został Janowicz, który do poprzedniej edycji musiał się przebijać przez trzy rundy kwalifikacji rozgrywanych w Roehampton. W turnieju głównym dotarł do trzeciej rundy, a w niej nie wykorzystał dwóch piłek meczowych przeciwko Niemcowi Florianowi Mayerowi. W swoim wielkoszlemowym debiucie zdobył 115 punktów do rankingu ATP World Tour, w którym jest obec-

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła

ni, może stracić około czterech, pięciu lokat. Tym razem występ w Londynie rozpocznie bez konieczności startu w eliminacjach, a przed przyjazdem rozegrał tylko jeden mecz na trawie, bowiem odpadł w ubiegłym tygodniu w pierwszej rundzie w niemieckim Halle. Miał jeszcze zagrać w pokazowej imprezie z udziałem kilku tenisistów z czołówki klasyfikacji, ale w ostatniej chwili zrezygnował. “Uznaliśmy, że powinien odpocząć i lepiej przygotować się do Wimbledonu na treningach. Kiedy Jerzyk gra przeciwko najlepszym tenisistom świata, bardzo się mobilizuje i daje z siebie wszystko. Nie chcieliśmy, żeby w ten sposób tracił niepotrzebnie energię przed ważniejszym startem” – tłumaczył ojciec Jerzy Janowicz senior.

22-letni łodzianin skupi się na londyńskiej trawie na singlu, w którym wystąpią również Łukasz Kubot oraz Michał Przysiężny. Ten ostatni, podobnie jak przed miesiącem w Roland Garros, przebił się w tym tygodniu przez trzy rundy eliminacji. W grze podwójnej zabraknie tym razem Mariusza Fyrstenberga, który wróci do gry prawdopodobnie dopiero w połowie lipca. Jego stały partner Marcin Matkowski w tej sytuacji zgłosił się do turnieju z Kubotem. Zostali rozstawieni przed losowaniem drabinki z numerem 15. W grze podwójnej spróbują swoich sił również Tomasz Bednarek w parze z Mateuszem Kowalczykiem. Bednarek, razem z Janowiczem, przed miesiącem dotarł do ćwierćfinału Roland Garros. Losowanie drabinek w piątek. n


Sport

19 nowy dziennik Friday, June 21, 2013

Wyrównane rachunki Czakijew też ma Pięściarze w limicie wagi junior ciężkiej

słabsze strony

n W środę hokeiści Chicago

Blackhawks pokonali na wyjeździe Boston Bruins po dogrywce 6:5 w czwartym meczu finału Pucharu Stanleya. Decydującego gola strzelił Brent Seabrook. W rywalizacji do czterech zwycięstw jest remis 2-2.

“Diablo” Włodarczyk ważył 90,1 kg, a noszący przydomek “Maszyna” mistrz olimpijski z Pekinu – 89 kg. W zawodowej karierze pięściarskiej Polak wygrał 47 pojedynków, dwa przegrał, a jeden zremisował. Czakijew jest niepokonany 16-0. Piątkowa walka w rosyjskiej stolicy będzie dla Włodarczyka piątą obroną pasa WBC. “Rachim Czakijew też ma słabsze strony, a ja postaram się to wykorzystać – przyznał Włodarczyk. – Tyle rund przesparowałem na kilku zgrupowaniach, że nie powinno być źle. Nie dopuszczam myśli o porażce. Oglądałem kilka walk z udziałem Czakijewa i z trenerem znaleźliśmy u niego słabsze strony. Troszkę ich ma, ale oczywiście teraz nie będę o nich opowiadał. Postaram się wiedzę wykorzystać za kilkadziesiąt godzin na ringu” miu kolejnych triumfach. Czwar- – powiedział Włodarczyk. ty mecz finału odbędzie się w sobotę w Chicago. n FOTO: REUTERS

Od początku spotkania stroną przeważającą byli goście. W całym meczu oddali 47 strzałów, a rywale 33. Wynik w siódmej minucie otworzył Michal Handzus. Słowak dał Blackhawks prowadzenie, gdy jego drużyna grała w osłabieniu. Jeszcze w pierwszej tercji wyrównał jednak Rich Peverley. I tak było już do końca regulaminowego czasu gry. “Czarne Jastrzębie” obejmowały prowadzenie, a Bruins niwelowali stratę. Przyjezdni z Chicago dwukrotnie wygrywali nawet dwoma bramki (3:1 i 4:2). Bramki dla Blackhawks zdobyli jeszcze: Jonathan Toews, Patrick Kane, Szwed Marcus Kruger oraz Patrick Sharp. Natomiast w ekipie Bruins na listę strzelców wpisali: Milan Lucic, dwukrotnie Patrice Bergeron i Johnny Boychuk. W tegorocznym finale do wyłonienia zwycięzcy już po raz trzeci potrzebna była dogrywka. Wyjątkowo długo trwało pierwsze spotkanie. “Czarne Jastrzębie” wygrały 4:3 po trwającym ponad 112 minut pojedynku. Tym razem Seabrook trafił już w dziesiątej minucie dodat-

Krzysztof Włodarczyk i Rosjanin Rachim Czakijew zmieścili się w limicie kategorii junior ciężkiej (90,72 kg) podczas oficjalnego ważenia przed piątkową walką w Moskwie. Jej stawką jest tytuł bokserskiego mistrza świata WBA, należący do Polaka. n

Radość hokeistów Blackhawks

kowego czasu gry. “Wszyscy ciężko pracowaliśmy i tak naprawdę nie ma znaczenie kto zdobył decydującą bramkę. Owszem miło jest rozstrzygnąć mecz i to w dogrywce. Liczy się jednak tylko to, że odnieśliśmy zwycięstwo i że potrzebujemy jeszcze dwóch” – powiedział Seabrook. “Niedźwiadki” doznały pierwszej porażki we własnej hali po sied-

“Nie mogę dać się zaskoczyć jakimś mocnym ciosem, z którego słynie Czakijew. Łapy w górę i ciągła koncentracja” – zapowiada bokser spod warszawskiego Piaseczna. Na papierze Włodarczyk nie miał mocniejszego przeciwnika, choć on ma nieco inne zdanie: “Pamiętajmy, że Portorykańczyk Francisco Palacios też był niewygodnym, mocno bijącym zawodnikiem”. Podopieczny trenera Fiodora Łapina nie boksował od 9 miesięcy, ale nie widzi w tym problemu. “Dla mnie to żaden kłopot, cały czas byłem w treningu i jestem bardzo dobrze przygotowany. Szczególnie muszę zwrócić uwagę na lewy sierpowy i hak ze strony Rosjanina. Ale jestem optymistą, chcę zachować pas czempiona” – podkreślił Włodarczyk, bokser grupy Ulrich KnockOut Promotions. n

WYNIK MECZU O PUCHAR STANLEYA Boston Bruins - Chicago Blackhawks 5:6 - po dogrywce. Stan rywalizacji playoffs do czterech zwycięstw: 2-2.

Ten ostatni mecz…

nie tak samo. Oczywiście mam świadomość presji, stawki, ale nie mym spotkaniu. Koszykarze Miami Heat podejmowali w czwartkowy wieczór zmienia to moich przygotowań” – San Antonio Spurs. Statystyka zdecydowanie przemawiała za zespołem z Flo- stwierdził 37-letni Duncan, który walczy o piąty mistrzowski pierścień. rydy. Gospodarze decydujący mecz wygrywali aż w 14 przypadkach. Oczy wielu kibiców będą zwrócoPo raz ostatni siódmy mecz finału go- czać obiekt. Przyparci do muru go- ne na LeBrona Jamesa z Miami. Najście wygrali w 1978 roku; Washing- spodarze odrobili jednak stratę i wy- bardziej wartościowy zawodnik ton Bullets pokonali Seattle SuperSo- grali po dogrywce 103:100. Wielu z (MVP) sezonu nie ma łatwego życia, nics 105:99. Od tamtego czasu było niewiernych fanów chciało wrócić do a jego wielkość jest regularnie kwestionowana. W szóstym meczu zagrał jeszcze pięć takich spotkań, ale przy- hali, ale nie zostali wpuszczeni. “Mam nadzieję, że te osoby nie jednak świetnie. Drugi raz w tej sejezdni wracali z nich z pustymi rękami. Taki los spotkał m.in. Magica John- przyjdą na siódme spotkanie. Potrze- rii uzyskał tzw. triple-double – 32 pkt sona, którego Los Angeles Lakers w bujemy kibiców, którzy będą nas (z czego 16 w czwartej kwarcie, gdy 1984 roku w Bostonie nie dali rady wspierali i wierzyli w nas do same- drużyna odrabiała dziesięciopunktoCeltics z Larrym Birdem w składzie. go końca. Pozostali mogą oglądać wą stratę), 10 zbiórek i 11 asyst. “Chcę zakończyć karierę jako jeSpurs w decydującej serii wystę- mecz w telewizji” – powiedział den z najlepszych koszykarzy w hipują po raz piąty. Jak na razie mają środkowy Heat Chris Bosh. Spurs nie ukrywali, że z ostatnią storii. Chcę, aby drużyna, której jestuprocentową skuteczność. W 1999 roku pokonali New York Knicks 4- porażką trudno im się było pogodzić, stem częścią, była uważana za jed1, a następnie: New Jersey Nets 4-2 ale zapewniają o gotowości na de- ną z najlepszych w historii. Mamy możliwość dokonania tego” – pod(2003), Detroit Pistons 4-3 (2005) i cydującą batalię. “Do każdego spotkania przygoto- kreślił James, który przyznał również, Cleveland Cavaliers 4-0 (2007). Co więcej, “Ostrogi” w finałowej wuję się w identyczny sposób, dzię- że obrona tytułu jest znacznie trudrywalizacji nigdy nie przegrywały. W ki czemu zawsze czuję się dokład- niejsza, niż jego wywalczenie. n tym roku koszykarze Gregga Popovicha byli lepsi w spotkaniach numer 1, 3 i 5. To broniący tytułu HeWYNIKI FINAŁOWYCH SPOTKAŃ SEZONU 2012/13 at za każdym razem wyrównywali Miami Heat - San Antonio Spurs 88:92 stan rywalizacji. Miami Heat - San Antonio Spurs 103:84 Szósty mecz, rozgrywany w MiaSan Antonio Spurs - Miami Heat 113:77 mi, miał wyjątkowy przebieg. Na 28 San Antonio Spurs - Miami Heat 93:109 sekund przed jego zakończeniem San Antonio Spurs - Miami Heat 114:104 Spurs prowadzili pięcioma punktaMiami Heat - San Antonio Spurs 103:100 - po dogrywce mi, a sympatycy Heat zaczęli opusz-

EPA/SERGEI ILNITSKY

n Po raz 18. w historii losy mistrzostwa w lidze NBA rozstrzygną się w siód-

Krzysztof Włodarczyk i Rachim Czakijew podczas oficjalnego ważenia

Gatlin rzucił wyzwanie Boltowi

Brązowy medalista olimpijski z Londynu w biegu na 100 m Justin Gatlin uważa, że jego zwycięstwo w Diamentowej Lidze w Rzymie nad Usainem Boltem nie było jedynie łutem szczęścia, ale zapowiedzią “czegoś większego”. “Na pewno moja wygrana nie była spowodowana jedynie szczęściem. Myślę, że dzięki temu zyska cała lekkoatletyka. Sprint nie jest i nie będzie już sprawą jednego aktora. To dopiero początek czegoś znacznie większego. Uważam, że jeszcze w tym roku dojdzie do pojedynku między nami na znacznie wyższym poziomie” – zapowiedział amerykański sprinter. Zwycięstwo 31-letniego lekkoatlety w Diamentowej Lidze w Rzymie było pierwszym jego triumfem nad Ja-

majczykiem w karierze. “Bardzo lubię biegać z Usainem w jednej serii. To dla mnie zastrzyk adrenaliny, który powoduje, że staję się jeszcze lepszy. Wielu uważa, że Bolt jest nie do pokonania, ale to nie jest prawda. On się gubi, gdy na 60 metrze nadal ma konkurenta, który jest obok” – ocenił Gatlin. W czwartek w Des Moines w stanie Iowa rozpoczną się lekkoatletyczne mistrzostwa USA. Trzech najlepszych zawodników w każdej konkurencji pojedzie na MŚw Moskwie. n


20

Sport

nowy dziennik Piątek 21 czerwca 2013

ME w szermierce – srebro florecistów

n Polscy floreciści zostali drużynowymi wicemistrzami Europy. W finale turnieju w Zagrzebiu prze-

Floreciści walczyli w składzie: Leszek Rajski (Wrocławianie), Michał Majewski (AZS AWF Warszawa), Paweł Kawiecki i Radosław Glonek (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Drogę do medalu rozpoczęli od zwycięstwa nad Białorusinami 45:35 w 1/8 finału. W ćwierćfinale na drodze 12. zespołu rankingu światowego stanęli Włosi, jego liderzy i ubiegłoroczni mistrzowie olimpijscy, którzy w stolicy Chorwacji zameldowali się w “złotym” składzie z Londynu. Cała czwórka reprezentantów Italii mieści w czołowej “13” klasyfikacji florecistów, a z Polaków przed ME najwyżej – na 21. pozycji – plasował się Majewski. Jednak to podopieczni trenera Piotra Majewskiego prowadzili praktycznie od początku do końca. Było 9:7, 19:14, 29:27, choć w końcówce zrobiło się nerwowo, bo rywale wyrównali na 38:38. Jednak w ostatniej rundzie bratanek szkoleniowca

nie dał szans utytułowanemu Andrei Baldiniemu i przypieczętował sukces Polaków, którzy wygrali 45:40. W półfinale czekali na nich również wyżej notowani Brytyjczycy. Mecz miał bardzo wyrównany przebieg. Biało-Czerwoni prowadzili 10:9, jednak później inicjatywę przejęli rywale. Było nawet 25:22 dla Richarda Krusego i kolegów, ale Polacy systematycznie zmniejszali dystans. Przed ostatnią walką Jamesa-Andrew Davisa, brązowego medalisty z Zagrzebia indywidualnie, z Majewskim było 35:34 dla Brytyjczyków. Polak odwrócił losy spotkania i doprowadził do zwycięstwa 45:43. Finał z Niemcami również rozpoczął się po myśli polskich szermierzy. Gdy w drugiej rundzie Rajski wypunktował 5:1 tegorocznego mistrza kontynentu Petera Joppicha, wygrywali 10:5. Prowadzili dość pewnie do piątego z dziewięciu pojedynków.

Wtedy Glonek, który w poprzednich meczach był rezerwowym, a teraz zastąpił w podstawowym składzie Majewskiego, walcząc z Mariusem Braunem zapewnił Polakom prowadzenie 24:18, by następnie pozwolić przeciwnikowi zadać siedem trafień z rzędu. Zrobiło się 24:25 i był to przełomowy moment pojedynku o złoto. Biało-Czerwoni nie odzyskali już prowadzenia, które rywale systematycznie powiększali. Wejście na planszę Majewskiego nie przyniosło spodziewanych skutków i nie było powtórki z Kijowa z 2008 roku, kiedy drużyna florecistów sięgnęła po tytuł, ale i po raz ostatni stała na podium ME. W tegorocznej imprezie to czwarty krążek polskiej ekipy. Wcześniej brązowe wywalczyli: szablistka Aleksandra Socha oraz władający szpadą Renata Knapik i Krzysztof Mikołajczak. Niestety polskie szablistki nie zdobyły w czwartek medalu w turnieju

FOTO: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

grali z Niemcami 34:45. O podium otarły się także polskie szablistki, ale w spotkaniu o trzecie miejsce przegrały z Włoszkami 44:45.

Paweł Kawiecki (z prawej) w walce z Brytyjczykiem Richardem Kruse’em w półfinale konkursu drużynowego ME

drużynowym . W spotkaniu o trzecie miejsce przegrały z Włoszkami 44:45. Biało-Czerwone, w składzie: Aleksandra Socha, Matylda Ostojska (obie AZS AWF Warszawa), Katarzyna Kędziora (OŚ AZS Poznań) i Marta Puda (TMS Sosnowiec), rozpoczęły zmagania od ćwierćfinału i zwycięstwa nad Węgierkami 45:43. W półfinale przegrały z prowadzącymi w światowym rankingu światowym Ukrainkami 41:45. W meczu, którego stawką była brązowy medal, Polki długo przegrywały z Włoszkami, nawet różnicą dziewięciu trafień,

ale zaczęły szybko odrabiać straty. Kończąca spotkanie Socha, brązowa medalistka indywidualnie, doprowadziła do remisu 42:42, ale dwa kolejne punkty zdobyła rywalka. Później było 44:44, ale decydujące trafienie zadała Irene Vecchi. Przed rokiem w Legnano obie ekipy również zmierzył się w pojedynku o brąz i także lepsza okazała się reprezentacja Italii. Łącznie w ME, które są rozgrywane od 1981 roku, polscy szermierze wywalczyli 74 medale. Na ten dorobek składa się: 16 złotych, 22 srebrne i 36 brązowych. n

REKLAMA

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Thursday, June 20, 2013

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2013/06/21  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement