Page 1

już piątek nowy dziennik

CO GDZIE KIEDY

DODATEK ROZRYWKOWY Piątek 31 maja 2013

FOTO: ARCHIWUM

stanisław soyka: wyrosłem na sługę poetów Dlaczego spośród spektrum pańskiej twórczości zaprezentuje pan w USA, w Nowym Jorku, właśnie „Tryptyk rzymski”? To decyzja promotorów i producentów trasy, spowodowana sygnałem zapotrzebowania. Tryptyk jest jednym z wielu utworów, jakie mamy w repertuarze, i ta paleta pozwala na dokonywanie wyborów. Jedziemy grać tam, gdzie nas wołają. Taka jest filozofia moja i moich kompanów.

To są subiektywne wybory. Jestem tak wykształcony i wychowany, że poezji potrzebuję. Czytam poezję starą i nową, dla siebie prywatnie. Natomiast, owszem, często zdarza się, że czytam coś, co jakby wyjmuje mi treść z ust, ale jest powiedziane lepiej, niż ja mógłbym to sformułować. Poeta jest od tego, żeby coś wyrazić esencjonalnie merytorycznie i do tego pięknie. Można powiedzieć, że w ostatnim czasie wyrosłem na „sługę poetów”.

Czy usłyszymy coś ponadto? Oczywiście. „Tryptyk” trwa 45 minut. Zamierzamy też przedstawić kilka dodatkowych modułów. W ostatnich latach nagraliśmy kilka albumów monograficznych, głównie poetyckich, tzn. Miłosza, Osieckiej, a także zeszłoroczny album „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi” – wybór utworów Czesława Niemena. Te wszystkie rzeczy w jakiejś części, dla smaku, zaproponujemy amerykańskiej publiczności.

Ale przecież pan również jest poetą. Ja bywałem poetą. Nie pisałem długo, od dwóch lat znów piszę, ale to jeszcze nie znaczy, że coś napisałem. Jednak jestem muzykiem i kompozytorem. Najmocniejszy szwung poetycki, jaki przeżyłem, to były moje młode lata. Teraz poeci o wiele lepiej potrafią wyrazić to, co ja mógłbym sformułować. Ale nadal mogę służyć moim talentem kompozytorskim. Miałem takich nauczycieli polszczyzny, że z poezją się stykam sam dla siebie, kupuję, czytam, samizdaty, klasykę, nowe poezje.

W jaki sposób dobierał pan utwory do tych albumów?

Jacy poeci mają wpływ na pana twórczość? Poezja jest mi potrzebna, natomiast nie czytam jej, żeby znaleźć tam tekst piosenki. Nie dogmatyzuję się na nikogo. Kiedy zobaczyłem ponad 20 lat temu przy pomniku Gdańskim wiersz Miłosza „Który skrzywdziłeś”, wiedziałem, że muszę to zaśpiewać i tak się stało. Natomiast nie mam planu z poetami. To dzieje się spontanicznie. „Tryptyk rzymski” wykonywał pan przed Janem Pawłem II. Jak doszło do tego wydarzenia i jak je pan wspomina? Były to imieniny Karola, 4 listopada 2003 roku. Mieliśmy przyjemność zagrać tego wieczoru w auli Pawła VI. Przypadało wtedy 25-lecie pontyfikatu. Było to pierwsze publiczne wykonanie tego dzieła. Papa słuchał uważnie. Autor słuchał, to było tak niezwykłe takie bieżące i ekscytujące za jednym razem, bo rzadko się zdarza żeby kompozytor skomponował muzykę do utworu który dopiero wyszedł. W lutym wyszedł „Tryptyk rzymski”, a my w maju mieliśmy

nagrania. To był fenomen chwili. Papa słuchał, miał książkę przed sobą, wizjerował dodatkowo. Kiedy skończyliśmy, bił brawo, więc odczytaliśmy, że go nie zagniewaliśmy. Następnie szambelan poprowadził nas, żebyśmy mogli się mu ukłonić. Kiedy podszedłem z lekko odchyloną – głową powiedział „brawo”. Był już w takim stanie, że bardzo trudno było mu mówić. Tracił siły. Ale to „brawo” będę pamiętał do końca życia. I jego wzrok. Kiedy spotkałem się z jego wzrokiem, nie było wątpliwości, że jest to królewskie spojrzenie. Wymagające i ojcowskie jednocześnie. Z kolei sonety Szekspira podarował pan królowej brytyjskiej Elżbiecie II. Miałem zaszczyt brać udział w spotkaniu z królową podczas jej wizyty w Polsce. British Council zaprosił wówczas 13 osób, które uznał za istotne dla promocji kultury angielskiej w Polsce. Miałem przyjemność pić kawę, porozmawiać z królową i wręczyć jej sonety. Dostała obie wersje: polską i angielską.

» STR. 6


2

już piątek

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

beyonce na stadionie narodowym – „jak się macie?” Jak się macie? Cieszę się, że mogę dziś dla was wystąpić, dziękuję, że zechcieliście mnie ugościć” – zwracała się w sobotę do ponad 50 tys. fanów zgromadzonych na Stadionie Narodowym Beyonce. Podczas dwugodzinnego show gwiazda zaśpiewała swoje największe przeboje. Występ Beyonce rozpoczął się chwilę po godzinie 23. Utworem, który jako pierwszy zaśpiewała gwiazda, była dynamiczna piosenka „Run the World (Girls)”, podczas której artystka dała popis zarówno swoich wokalnych oraz tanecznych umiejętności. „Jak się macie? Cieszę się, że mogę dziś dla was wystąpić, dziękuję, że zechcieliście mnie ugościć. Chcę podziękować wam za waszą lojalność i jednocześnie dedykować piosenkę, którą zawsze śpiewam z myślą o moich fanach” – zapowiedziała Beyonce, tuż przed wykonaniem utworu „Flaws and All”. Fani, którzy wypełnili po brzegi Stadion Narodowy, wraz z gwiazdą śpiewali jej największe przeboje, m. in. „Crazy in Love „Irreplaceable”, „Single Ladies”, „Baby Boy”. Beyonce nie dała widowni chwili wytchnienia co rusz podgrzewając atmosferę. „To show, podczas którego macie się zatracić; tańczcie, śpiewajcie, chcę was słyszeć” – namawiała gwiazda. Dynamiczne układy choreograficzne, w które artystka wkładała tyle samo serca, co w śpiew, spektakularne stroje, które piosenkarka zmieniała dziewięć razy, liczne wizualizacje i iluminacje stworzyły tego wieczoru spektakularne widowisko. Koncert zakończył utwór „Hello”. Artystka zaskoczyła zgromadzonych przed sceną fanów, którzy z niedowierzaniem patrzyli jak schodzi do nich z estrady. Szczęśliwcy mogli zdobyć autograf gwiazdy i uścisnąć jej rękę. „Świetnie się dziś z wami bawiłam. Dziękuję i obiecuję, że jeszcze do was przyjadę, wracajcie bezpiecznie do domu” – powiedziała gwiazda żegnając rozentuzjazmowaną polską publiczność. Koncert amerykańskiej piosenkarki zapowiadany był jako największe wydarzenie szóstej edycji Orange Warsaw Festival. Występ był częścią światowej trasy koncertowej „The Mrs. Carter Show”.

widmo choroby nie opuszcza angeliny jolie Ciotka aktorki Angeliny Jolie zmarła w niedzielę na raka piersi – poinformowała rzeczniczka jednego z kalifornijskich szpitali. Stało się to dwa tygodnie po tym, jak gwiazda powiadomiła, że poddała się podwójnej mastektomii w obawie przed rakiem piersi. Debbie Martin, młodsza siostra matki Jolie, zmarła w wieku 61 lat w szpitalu w Escondido, niedaleko San Diego w Kalifornii. Mąż Debbie, Ron Martin, powiedział, że zmarła miała taki sam wadliwy gen BRCA1, jak Angelina Jolie. Przypomnijmy: 14 maja na łamach „New York Times'a” 37-letnia aktorka poinformowała, że jako nosicielka wadliwego genu BRCA1 z obawy przed rakiem piersi, którego ryzyko było bardzo wysokie, zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię. W osobistym artykule, którym przykuła uwagę opinii publicznej na całym świecie, Jolie napisała o swojej matce Marcheline Bertrand, która po trwającej niemal 10 lat walce z chorobą zmarła w 2007 r. na raka jajnika w wieku 56 lat. Wyjaśniła, że ona sama jest nosicielką genu BRCA1, który zdecydowanie zwiększył ryzyko wystąpienia u niej nowotworu piersi i jajnika. Lekarze szacowali prawdopodobieństwo wystąpienia u Jolie pierwszej z tych chorób na 87 proc., a drugiej – na 50 proc. Gwiazda zaapelowała w „NYT” również do innych kobiet, by – zwłaszcza, jeśli w ich rodzinach wystąpiły nowotwory piersi i jajnika – starały się zasięgać informacji i kontaktowały się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję. Eksperci wskazują, że nie wszystkie kobiety stać na taką prewencję. Istnieją też obawy, że decyzja aktorki skłoni do zabiegu kobiety, dla których nie jest on konieczny. Jolie poddała się operacji usunięcia obu piersi w lutym 2013 r., a ponad dwa miesiące później, w kwietniu, przeprowadzono u niej zabieg rekonstrukcji piersi.

raper psy wygwizdany w rzymie Gwizdami i buczeniem przyjęli rzymscy kibice piłki nożnej występ południowokoreańskiego rapera Psy przed finałem meczu o Puchar Włoch w niedzielę na stadionie olimpijskim w Wiecznym Mieście. Pomysł minikoncertu przed meczem okazał się kompletną porażką. Nie wiadomo, co przesądziło o fiasku pierwszego we Włoszech występu znanego na całym świecie wykonawcy „Gangnam style”; inny gust publiczności w tym kra-

ju czy okoliczności koncertu, który miał uświetnić bardzo nerwowe piłkarskie derby Rzymu między klubami Roma i Lazio. Fala kontestacji na trybunach i siła gwizdów po pierwszym utworze „Gentleman” była tak mocna, że nie pomogły nawet nastawione na cały regulator głośniki. Poniedziałkowa włoska prasa informuje, że Psy usiłował bezskutecznie uspokoić nie najlepsze nastroje zapewniając po włosku 60 tysięcy kibiców „Io amo l'Italia” (kocham Włochy), ale oni dalej gwizdali i dawali wyraz swemu niezadowoleniu. Psy próbował przekrzyczeć hałas odpalanych petard i okrzyków. Kibiców nie przekonał także zaśpiewany następnie „Gangnam style”. Zakłopotany niemiłym przyjęciem raper szybko opuścił murawę mówiąc na pożegnanie „grazie”. Gazety ujawniły, że za króciuteńki recital na rzymskim stadionie Psy otrzymał honorarium w wysokości 100 tysięcy euro.


już piątek

nowy dziennik Friday, May 31, 2013

3

natalie cole śpiewa ze swym ojcem

sekret seksapilu dity von teese Mistrzyni burleski Dita Von Teese zachwyca nie tylko mężczyzn, przybywających tłumnie na jej występy. Kobiety także pozostają pod wrażeniem jej magnetyzującego wizerunku. Na czym polega jej sekret? „Seksapil to nic innego, jak pewność siebie” – przekonuje gwiazda. Dita Von Teese uosabia wszystkie cechy szykownej gwiazdy złotej ery Hollywood – idealnie wymodelowane włosy, perfekcyjny makijaż, doskonale skrojone sukienki, podkreślające jej krągłe biodra, ponętny biust i talię, mierzącą zaledwie 56 centymetrów. Hipnotyzujące spojrzenie dopełnia jej uwodzi ciel skie go wi ze run ku. Gwiazda utrzymuje jednak, że aparycja ma drugorzędne znaczenie i najważniejszym elementem kobiecego seksapilu jest... pewność siebie. „Najistotniejsze jest podejście do samej siebie – przekonuje Dita Von Teese. – Musimy wiedzieć, co nam odpowiada, z czym czu je my się do brze – wylicza artystka i puentuje: – Bycie sexy to czysta psychologia!”. Dita zachęca ponadto kobiety, by od czasu do czasu folgowały swoim zachciankom, takim jak choćby kupowanie biżuterii. Nic bowiem jej zdaniem nie poprawia nastroju tak doskonale, jak kosztowny drobiazg. Sama ma słabość do rubinów. „Uwielbiam rubiny – deklaruje artystka. – Uwielbiam je dotykać, bawić się nimi... To taki zmysłowy klejnot” – mówi z rozmarzeniem kruczowłosa piękność. Dita Von Teese urodziła się 28 września 1972 r. jako Heather Renee Sweet w miasteczku Rochester. Jako nastolatka pracowała w sklepie z bielizną, jednocześnie studiując na kierunku kostiumologicznym z myślą o zawodzie stylistki filmowej. Jako Dita Von Teese wypromowała na nowo sztukę burleski, stając się jej niekwestionowaną królową. Gwiazda od lat jest także muzą znamienitych projektantów, m. in. Christiana Diora i Jean-Paula Gaultiera. Posiada własną linię bielizny oraz perfum. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą.

ZDJĘCIA: PAP, REUTERS, ARCHIWUM

Amerykańska wokalistka Natalie Cole powraca z nową płytą. Tym razem gwiazda postawiła na repertuar hiszpańskojęzyczny. Inspiracją do nagrania „Natalie Cole en Espanol” był ojciec artystki, słynny Nat King Cole. Jego głos zabrzmi w jednej z piosenek na albumie. „To nie jest hołd dla mego ojca, ale hołd dla muzyki latynoskiej, którą poznałam, dzięki ojcu – zapewnia Natalie Cole i dodaje: – Słuchanie mego ojca, śpiewającego po hiszpańsku było prawdziwym objawieniem”. Artystka, pracując nad swą pierwszą hiszpańskojęzyczną płytą „Natalie Cole en Espanol” nie omieszkała sięgnąć ponownie po archiwalne nagrania swego sławnego rodzica, Nata King Cole'a. W duchu ich wirtualnego duetu sprzed lat – „Unforgettable” z 1992 roku – na krążku pojawi się kolejny wspólny utwór obydwojga. Głosy ojca i córki zabrzmią w rumbie „Acercate Mas”. Nie zabraknie innych męskich głosów na nowej płycie studyjnej 63letniej Natalie Cole. W standardzie „Besame Mucho” dołączy do artystki włoski tenor Andrea Bocelli, a w popularnej piosence „Bachata Rosa” pojawi się jej oryginalny wykonawca, Juan Luis Guerra. Premierę płyty „Natalie Cole en Espanol” zapowiedziano na 25 czerwca. Materiał z krążka – oraz swoje największe dotychczasowe przeboje – artystka zaprezentuje polskiej publiczności podczas koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej 17 lipca. Natalie Maria Cole urodziła się 6 lutego 1950 r. Zadebiutowała w 1975 r. albumem „Inseparable”, który niemal z dnia na dzień wyniósł ją na szczyty popularności. Na początku lat 80. wielka kariera Natalie załamała się ze względu na jej problemy narkotykowe. Uporawszy się z nałogiem wokalistka wróciła w 1987 r. w wielkim stylu płytą „Everlasting”. Na płycie gwiazda wykonała pamiętny „When I Fall in Love” z repertuaru swego ojca Nat King Cole'a. Sukces tej kompozycji zachęcił Natalie do nagrania w 1991 r. płyty, będącej hołdem dla dokonań jej ojca – „Unforgettable... with Love”. Album okazał się największym sukcesem w karierze artystki, przynosząc jej aż trzy statuetki Grammy, m. in. w najważniejszej kategorii – album roku. Ogółem dyskografia Natalie Cole liczy 22 albumy studyjne. REKLAMA

POLSKI ADWOKAT NA LONG ISLAND

BERNARD J. ZIMNOCH Uprawniony w New York, New Jersey, Connecticut, Florida, Washington DC

Tel. 631.789.1200 • Fax 631.789.1332 1909 Great Neck Road Suite B, Copiague, NY 11726 BernardJZimnoch@yahoo.com Mówię po polsku i hiszpańsku Sprawy imigracyjne: sponsorowanie, obywatelstwo, deportacje Kupno i sprzedaż nieruchomości, closing

Sprawy karne i mandaty Sprawy rodzinne i rozwody, testamenty, Family Trust

H Zadzwoń i umów się na konsultację

Wypadki: w pracy, drogowe i inne Reprezentacja biznesu w sprawach cywilnych i transakcjach

Finansowa pszyszłość nie zależy od tego ile zarabiasz, lecz ile i gdzie odkładasz.

ZADZWOŃ PO DARMOWE DORADZTWO

973-584-1826 Biuro 570-620-9100

Komórka

Antoni (Tony) Lorenc, MBA Doradca Finansowy

email: tlorenc@ibrokernet.com

www.ibrokernet.com Oczywiście, mówię po polsku

Securities are offered through IBN Financial Services, Inc. Member: FINRA & SIPC., 8035 Oswego Rd., PO Box 2365, Liverpool, NY 13089 • tel. 315-652-4426. Fiancial Planners Group of America is not affiliated with IBN Financial Services, Inc.


4

już piątek

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

sztuka dla zapracowanych warszawiaków Open Art Gallery działa od 24 maja na Starym Mokotowie. Jej założycielka, znana bizneswoman Aniela Hejnowska, na co dzień dyrektor zarządzająca jednym z portali zakupowych, chciała udostępnić przestrzeń młodym, obiecującym artystom, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku. Pragnęła też, by sztuka była bardziej dostępna dla warszawiaków. „Galeria mieści się przy drodze z biurowego zagłębia na Domaniewskiej, daje szansę wszystkim zapracowanym mieszkańcom Warszawy nawiązania kontaktu z równoległym do biznesu, światem sztuki. Wierzę, że obcowanie ze sztuką daje energię i inspiruje do innowacyjnych rozwiązań w biznesie oraz uwrażliwia i otwiera na innych. Przez lata chciałam po pracy wybrać się do galerii sztuki, ale było to niemożliwe, gdyż większość zamykają się przed 18: 00. Dlatego właśnie Open Art Warsaw jest czynna w tygodniu do 21” – tłumaczy Aniela Hejnowska. Podczas pierwszego weekendu wystawę „Trzy pokoje” Piotra Pasiewicza obejrzało prawie pół tysiąca osób. Prace 34-letniego łódzkiego artysty, specjalizującego się w malowaniu na płótnie, grafice warsztatowej i technikach „street art” z użyciem sprayu i tuszu, będzie można oglądać do końca czerwca. By pokazać jak najszerszy wachlarz jego twórczości, ekspozycja Pasiewicza w ciągu miesiąca będzie zmieniana. „W Open Art Gallery panuje bardzo dobra energia. Sądzę, że jest to zasługa właścicielki – pani Anieli Hejnowskiej – oraz współpracowników, którzy tworzą świetną atmosferę do poznawania sztuki osobnej, zupełnie różnej od przereklamowanych dzieł wyróżnianych

FOTO: ARCHIWUM

Nowa, niezależna galeria sztuki współczesnej Open Art Gallery, którą otwarto w sercu warszawskiego Mokotowa, ma promować młodych polskich artystów. Miejsce jest otwarte do późnych godzin, co jest ukłonem w stronę zapracowanych warszawiaków.

w innych galeriach. Idea jest piękna, szlachetna. Mam nadzieję, że pomoże ona społeczno-

ści otworzyć oczy i umysł na nowe, oryginalne pomysły młodych artystów. Niech obrazy

drążą nowe korytarze świadomości i wrażliwości” – mówi Pasiewicz. n

skąd wzięły się nazwy znanych zespołów?

FOTO: ARCHIWUM

Podczas gdy niektóre zespoły muzyczne musiały wypróbować wiele nazw, by znaleźć tę właściwą, inne wpadały na nią od razu. Skąd wzięły się zatem The Beatles, Rolling Stones czy Aerosmith? The Beatles bardzo długo myśleli nad odpowiednim imieniem dla swojego zespołu. Wybuchały między nimi kłótnie, każdy z nich miał innych pomysł i był przekonany, że ma najlepszy. Często kłócili się nawet o literki. Padały nazwy: „The Beetles”, „The Beatals”, czy „The Silver Beetles”. W końcu muzycy ustalili jednogłośnie, że będą po prostu: „The Beatles”. Znacznie mniej skomplikowane było powstawanie The Rolling Stones. Po polsku ta nazwa znaczy: „toczące się kamienie”. Grupa nazwała się w ten sposób nawiązując do piosenki Muddy'ego Watersa. Bluesowy przebój „Rollin' Stone” znany był już w 1956 roku. Podobnie sprawa miała się z Aerosmith. Na początku wszyscy znali ich jako „The Hookers”, później jako „Spike Jones”, aż w końcu perkusista Joey Kramer zaproponował Ae-

rosmith. Na pomysł wpadł, gdy zobaczył na płycie Harry'ego Nilssona napis: „Aerial Ballet”. Czasami zdarza się tak, że nazwa zespołu powstała przez... pomyłkę. Takim przykładem są „The Beach Boys”. Sami siebie nazwali „The Pendeltones”, ale jeden z pracowników wytwórni płytowej uznał, że „The Beach Boys” znacznie lepiej będzie pasować, a poza tym dobrze brzmi. W ostatniej chwili zmienił nazwę i zaskoczył tym samych muzyków... Pod koniec lat 70. U2 nazywało się jeszcze „The Hype”, ale nie wszyscy z grupy akceptowali to. W końcu, podczas jednego z wieczorów, wpadli na pomysł, by się przemianować na U2, co znaczy nie więcej niż „Ty też”. W eseju Aldousa Huxleya „Drzwi do percepcji” inspirację do nazwy znalazł zespół The Doors. Filozoficzny esej opowiadał m. in. o doświadczeniach po zażyciu LSD. n


nowy dziennik Friday, May 31, 2013

5

co, gdzie, kiedy PIATEK 31 MAJA Greenpoint, NY – Bezpłatne badania mammo-

graficzne dla kobiet w wieku od 40 lat wzwyż. Godz. 1: 30-4 ppoł. Greenpoint Public Library, 107 Norman Ave. i Leonard Ave. Konieczna rejestracja 1-800-564-6868. Organizatorem akcji jest Cancer Services Program of Brooklyn. Manhattan, NY – Polish Happy Hour. Godz. 9 wiecz. –  3: 30 w nocy Providence, 311 W 57 St. (między 8 i 9 Ave.)

Manhattan, NY – Spotkanie z Markiem Krajewskim podczas BookExpo America. Polskie stoisko nr 1845. Godz. 1 ppoł. Javits Center, 11 Ave. (między 34 i 39 St.). Wymagana płatna rejestracja: http://www.bookexpoamerica.com/Register-Now/ SOBOTA 1 CZERWCA Greenpoint, NY –  III Zakon św. Franciszka za-

prasza do udziału w Nabożeństwie I Soboty M-ca, wynagradzającemu Niepokalanemu Sercu Marii za zniewagi jakie doznaje w swoich wizerunkach. Będziemy się modlić u stóp figury Matki Bożej z Fatimy, przy kościele św. Stanisława Kostki. W razie niepogody, w salce przy 185 Driggs Ave. Godz. 5: 30 ppoł. W każdą sobotę w tym samym miejscu i czasie Różaniec z Nowenną do Matki Bożej od Cudownego Medalika. Inf. Siostra Genowefa (718) 267-1544. Manhattan, NY – Aukcja obrazów namalowanym przez dzieci z domów dziecka w Polsce oraz znanych artystów polonijnych m. in.: Olbińskiego, Skowrona, Bogackiego, Kujawskiego, Zawadzkiej, Kapusty. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz dzieci z domów dziecka w Polsce. Godz. 5 ppoł. Konsulat Generalny RP, 233 Madison Ave. Inf. (718) 894-6443, info@childrensmilefoundation.org.

PIĄTEK 7 CZERWCA Copiague, NY – Bal charytatywny dla Adasia Afty-

ki. Godz. 7: 30 wiecz. – 1: 30 w nocy. Bilrty 49 dol. gorąca kolacja Do tańca gra DJ Igorowski. The Park Bistro&Restaurant, 1635 Great Neck Rd. Rez. (631) 464-4445.

SOBOTA 8 CZERWCA Greenpoint NY – 63 Konwencja Okręgu Siód-

mego Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Gospodarzem i organizatorem tegorocznego zjazdu będzie chór Hejnał. Z tej okazji Zarząd Hejnału organizuje „Wielki Bal” w Princess Manor. Godz 8 wiecz. 92 Nassau Ave. Rez. Kazimierz (917) 5366556, He le na (212) 247-3650, Mi ro sław (917) 602- 6194. Bilety należy wykupić do 30 maja. Manhattan, NY– Magdalena Baczewska i inni artyści zagrają podczas koncertu otwierającego New York Piano Festival. W programie muzyka Rameau, Mozarta, Chopina, Liszta, Lutosławskiego i Machavarianiego. Godz. 6 wiecz. Klavierhaus, 211 W 58 St. Bilety 25 dol. Inf. www.newyorkpianofestival.com.

NIEDZIELA 9 CZERWCA Greenpoint, NY – Polonię, miłośników pieśni chó-

ralnej zapraszamy na finałowy koncert w wykonaniu chórów Okręgu Siódmego. Godz. 1 ppoł. w kościele św. Stanisława Kostki. Wstęp wolny. Copiague, NY – Dzień Polski i Dzień Dziecka. Atrakcje: pokazy tańca, konkursy i zabawy, polonijne stoiska, loteria fantowa, główna nagroda telewizor. Zagra zespół Secret. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc choremu Adasiowi. Godz. 2 ppoł. –  10 wiecz., przy kościele Our Lady of the Assupmtion. NIEDZIELA 2 CZERWCA Ridgewood, NY – „Tryptyk rzymski” bł. Jana PawBrooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film ła II w wykonaniu Stanisława Soyki (fortepian, Festival: „Watermelon” reż. Tato Kotetishvili. śpiew). Wystąpią także Jakub Sojka (bębny, śpiew), Godz. 5: 30 ppoł. indieScreen 289 Kent Ave. Inf. Antoni Sojka (klawisze, akustyka), Marcin Lamch www.brooklynfilmfestival.org. (bass), Przemek Greger (gitara), Zbigniew Brysiak Brooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film (perkusja). Godz. 7 wiecz. Saint Mattias Churs, 58Festival: animowany „The Railway Watchman” 15 Catalpa Ave. Inf. (718) 821-6447, www.soyka.us. („Drożnik”) reż. Piotr Szczepanowicz. Godz. 5: 30 Harrison, NJ –  Parafia M. B. Częstochowskiej ppoł. indieScreen 289 Kent Ave. Inf. www.brooklyn- w Harrison zaprasza na piknik. Godz. 12-8 filmfestival.org. wiecz. 115 So. 3 St. Holmdel, NJ –  41. Doroczny Festiwal DziedzicPONIEDZIAŁEK 3 CZERWCA twa Polskiego. UWAGA W TYM ROKU FESTIWAL Clifton, NJ –  Clifton Public Library zaprasza OD BY WA SIĘ W DRUGĄ NIEDZIELĘ CZERWCA! wszystkie dzieci na czytanie bajek po polsku, śpieW pro gramie wiele atrakcji: pokaz samochodów wania po polsku i po angielsku. Nie potrzeba się wcześniej rejestrować, dzieci w każdym wieku bę- retro, dziecięcy konkurs piosenki, wystawy, dania dą mi le wi dzia ne. 292 Pia get Ave. Inf. kuchni polskiej. Wystąpią Abba Girlz, Kabaret Maryla Forever, Polish American Dance Group, Chet (973) 772 5500; www.cliftonpl.org. Kayer Orchestra. Msza św. godz. 10: 30 rano, sceWTOREK 4 CZERWCA na główna 12-6 wiecz. Inf. (732) 888-0550. PNC Brooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film Bank Arts Center Garden State Parkway, Exit 116. Festival: dokument „Exit Point” („Punkt wyjścia”) SOBOTA 15 CZERWCA reż. Jagoda Szelc. Godz. 6: 30 wiecz. indieScreMa speth, NY –  Festyn „Uśmiech Dziecka”. Wieen 289 Kent Ave. Inf. www.brooklynfilmfestival.org. le atrakcji i niespodzianek, konkursy z nagrodami, Brooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film zawody, muzyka na żywo. Główna atrakcja – finał Festival: dokument „Rogalik” reż. Paweł Ziemilski. konkursu TALENT SHOW. Zebrane fundusze zoGodz. 6: 30 wiecz. IndieScreen 289 Kent Ave. Inf. staną przekazane na rzecz dzieci z domów dziecwww.brooklynfilmfestival.org. ka w Polsce. Godz. 5 ppoł. Bilety 15 dol. Plan przy paŚRODA 5 CZERWCA rafii św. Krzyża, 56-01 61 St. Inf. (718) 894-6443, Brooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film info@childrensmilefoundation.org. Festival: „Watermelon” reż. Tato Kotetishvili. Godz. 6 CZWARTEK 13 CZERWCA wiecz. Windmill Studios. Inf. 287 Kent Ave. Greenpoint, NY –  Grupa Pro-Life św. Max Kolwww.brooklynfilmfestival.org. be zaprasza do udziału w Publicznej Krucjacie RóBrooklyn, NY –  Polskie filmy na Brooklyn Film żańcowej Matki Bożej z Fatima, która rozpocznie Festival: animowany „The Railway Watchman” się o 12 w południe, przed kościołem św. Antonie(„Dróżnik”) reż. Piotr Szczepanowicz. Godz. 6 wiecz. go i Alfonsa, 862 Manhattan Ave. Modlitwy o zaWindmill Studios. Inf. 287 Kent Ave. www.brooklyn- niechanie aborcji, małżeństw tej samej płci, eutafilmfestival.org. nazji, o powrót Ameryki do Boga. Inf. Brat Jan (718) 389-7785. CZWARTEK 6 CZERWCA Polskie filmy na Brooklyn Film Festival: animowa- Wallington, NJ –  Seminarium: Jak się zdrowo ny „Ziegenort” reż. Tomasz Popakul. Godz. 10 wiecz. odżywiać? Godz. 6: 30-7: 30 wiecz. John Kennedy Windmill Studios. Inf. 287 Kent Ave. www.brooklyn- Memorial Library, 92 Hathaway St. Wstęp wolny. Rejestracja: (973) 471-1692. filmfestival.org.

właśnie trwają „Cops and Teens Click Together” – program

ŚRODY Greenpoint, NY – Brooklyn Public Library, od-

organizowany przez NYPD Community Affairs Bureau, który uczy podstaw projektowania stron internetowych: (HTML) dla dzieci w wieku  1417 lat. Kurs potrwa  8 tygodni. INF. Youth Services Section, tel. 718-834-8855 lub email CommunityAffairs@nypd.org.

Polska Agencja HOME HEALTH AGENCY „LIGHTHOUSE” bezpłatnie poinformuje i pomoże chorym i  starszym ludziom w  uzyskaniu pomocy z Departamentu Zdrowia USA w celu uzyskania BEZPŁATNYCH świadczeń ze strony lekarzy, pielęgniarek, opiekunek domowych. Wyjaśniamy zasady korzystania ze środków finansowych i pomożemy w wypełnianiu i składaniu dokumentów do odpowiednich instancji zdrowia. Godz. 9 rano-5 ppoł. Inf. (718)  389-3304.

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA Newark, NJ – Parafia św. Kazimierza Królewicza zaprasza na czuwanie nocne w  kościele. Godz. 8 wiecz. Możliwość spowiedzi. Po czuwaniu spotkanie przy kawie i ciastku. 91 Pulaski St.

PONIEDZIAŁKI Wallington, NJ – W każdy poniedziałek

od 6:  30 do  7:  30 wiecz. w  Civic Center odbywają się zajęcia gimnastyczne dla dorosłych. Można  się zrelaksować i  poćwiczyć z  innymi przy muzyce. Trzeba przynieść swoją matę albo ręcznik i  ciężarki. Koszt zajęć to  2 dol.  24 Union Blvd.

WTORKI I SOBOTY Manhattan, NY – Wspólnota Odnowy w Du-

chu Âwi´tym Lew Judy zaprasza na rozwa˝anie S∏owa Bo˝ego we wtorki o  godz.  7:  15 wiecz. oraz na msz´ Êw. i spotkanie modlitewne w sobot´ o godz. 8 wiecz. w koÊciele Êw. Stanis∏awa B. M., 101 East 7th Street. Inf. (347) 416–2536, odnowany@earthlink.net.

CZWARTEK 13 CZERWCA – SOBOTA 15 CZERWCA Manhattan, NY –  Premierowe pokazy widowi-

dział na Greenpoincie (107 Norman) zaprasza na  konwersacje w  języku angielskim. Konwersacje na Greenpoincie odbywają się w środy 6–7 wiecz. Nie ma potrzeby zapisywania się, spotkania są nieodpłatne. Inf. (718)  349–8504, (718)  486–3365. Hempstead, NY – Chór im. K. Ogi ƒ skiego zaprasza na próby Êpiewania m´˝czyzn zamieszka∏ych na Long Island. Próby odbywajà si´ w ka˝dà Êrod´ o godz. 7 wiecz. w Polskim Domu Narodowym przy  329 Peninsula Blvd. Inf. (516)  671–6072, (516)  822–0358, (718)  208–8818. oraz w  soboty i  niedziele w  godz.  11 rano do  5 ppoł.

CZWARTKI Greenpoint, NY – Zapracowana Mamo, zadbaj o  swoją formę na  zajęciach jogi podczas gdy twoje dziecko będzie się bawiło z rówieśnikami pod naszą opieką. Zajęcia w każdy czwartek  4-5 ppoł. Pierwsze zajęcia gratis. W  Awakening NY doceniamy ciebie i twoje maleństwo i  wiemy jak trudne jest utrzymanie regularnej praktyki szczególnie jogi pośród zmieniania pieluch i robienia jedzenia. Awakening, NY, 607 Manhattan Ave. Inf., rez. (718) 349-1380, www.AwakeningNY.com PIĄTKI Brooklyn, NY – Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny poszukuje miłośników tańca ludowego!. Zapraszamy młodzież, byłych członków zespołów folklorystycznych w Polsce i USA na  zajęcia taneczne. Godz.  8:  15 wiecz. Zajęcia są bezpłatne. Polski Dom Narodowy Warsaw, 261 Driggs Ave.,  3 piętro. Inf. www.pafdc.org. WTOREK 18 CZERWCA Manhattan, NY – Magdalena Baczewska wystą-

ska Patricia Noworol Dance Company „? Culture”. Godz. 8 wiecz. Danspace Project, St. Marks Church, 131 E. 10 Ave. Bilety 18 dol. Inf. (866) 8114111, www.danspaceproject.org.

pi w recitalu „Prestige Series” w ramach International Keyboard Institute. Godz. 6: 30 wiecz. Bilety 20 dol. Mannes College, 50 W 85 St.

PIATEK 21 CZERWCA Manhattan, NY – Pokazy filmów niezależnych

SOBOTA 15 CZERWCA „The Best of Filmowe Podlasie Atakuje”. Godz. 6 Bronx, NY – Grupa Pro-Life św. Max Kolbe za- wiecz. Fundacja Kościuszkowska, 15 E. 65 St. Inf.

prasza do udziału w diecezjalnej Krucjacie w Obronie Życia Poczętego, która rozpocznie się mszą św. o 8: 00 rano. Następnie pod klinikę aborcyjną uda się procesja różańcowa. Immaculate Conception Church, 389 E. 150 St.

SOBOTA – NIEDZIELA  15-16 CZERWCA Minnewaska Lake, NY –  Wiosenną dwudnio-

SOBOTA 22 CZERWCA Staten Island, NY – Doroczny Piknik na Staten Is-

land organizowany przez parafię św. St. Kostki. W programie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Snug Harbor Cultural Center, 1000 Richmond Terrace.

Lawrenceville, NJ – II Świętojańska Noc Kabaretowa z okazji X-lecia Druch Studio Gallery oraz XX-lecia firmy Druch Studio. W programie występy: kabaretu Prima Aprilis z Nowego Jorku, kabaretu Odlot z Trenton oraz kilku indywidualnych artystów. Dodatkowe atrakcje: Świętojańska Aukcja Malarstwa, konkursy z nagrodami. Viva Dance Studio, 1891 Brunswick Ave.

wą wycieczkę w rejon Minnewaska Lake organizuje Stowarzyszenie Polonia Techica/PT dla członków i sympatyków. Informacje i zgłoszenia do dnia 11 czerwca: Czester Tobiasz (718) 565-7194 lub Kasia Kucia (917) 834-0642.

NIEDZIELA 16 CZERWCA Greenpoint, NY – Zebranie otwarte III Zakonu

www.thekf.org.

św. Franciszka. Po mszy św. o 11: 30 rano. Kościół św. Stanisława Kostki, salka przy 185 Driggs Ave. Prowadzenie o. franciszkanin Mieczysław Wilk. Temat: Reguła i Konstytucja Zakonu. Inf. siostra Anna Wyszyńska (347) 998-8102. Mahopac, NY – Polski Piknik 2013. Pyszne domowe jedzenie, gry i zabawy dla dzieci, muzyka i loteria. Godz. 1 ppoł.-8 wiecz. Wstęp wolny. Sycamore Park, 790 Long Pond Rd. Inf. (914) 5521371, www.pahcmahopac.org. Garfield, NY –  Impreza charytatywna na rzecz chorej Julii Torli. Do tańca zagra zespół Zambrowiacy. Godz. 2 ppoł. Klub Wisła, 73 Main St.

WTOREK 25 CZERWCA Greenpoint, NY – Bezpłatne badania mammo-

graficzne dla kobiet w wieku od 40 lat wzwyż. Godz. 1: 30-4 ppoł. Greenpoint Public Library, 107 Norman Ave. i Leonard Ave. Konieczna rejestracja 1-800-564-6868. Organizatorem akcji jest Cancer Services Program of Brooklyn.

PIĄTEK 2 SIERPNIA Greenpoint, NY – Bezpłatne badania mammo-

graficzne dla kobiet w wieku od 40 lat wzwyż. Godz. 1: 30-4 ppoł. Greenpoint Public Library, 107 Norman Ave. i Leonard Ave. Konieczna rejestracja 1-800-564-6868. Organizatorem akcji jest Cancer Services Program of Brooklyn.

REDAGUJE: ANNA TARNAWSKA, AT@DZIENNIK.COM


6

już piątek

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

stanisław soyka: wyrosłem na sługę…

Jakie był zagraniczny odbiór tego albumu i czy wykonał go pan przed Anglikami? Grywałem sonety w Ameryce, w Skandynawii, w Niemczech, we Francji – z wielkim sukcesem. Natomiast wAnglii nigdy z tym materiałem nie byłem i doskonale rozumiem, że Anglicy się tym nie zainteresowali. Bo to tak, jakby Anglik chciał mi Kochanowskiego przedstawić i przekonać mnie, że to jest zrobione dobrze i interesująco. Natomiast w innych krajach odbiór był bardzo dobry. Nie stylizowałem ich barokowo. Mają pogłos epokowy, natomiast moje ujęcia wydają mi się bardzo przystępne. Nie ma w nich próby awangardyzowania. Taka jest w ogóle moja filozofia, kiedy podaję tekst, chcę, żeby był on zrozumiały. Nie po to komponuję, żeby kogoś odwodzić od meritum. Czy pana twórczość, rozpiętą gatunkowo i tematycznie, można w jakiś sposób skategoryzować? Od początku, kiedy zaczynałem pisać swój repertuar, szukać własnego języka, wiedziałem, że chcę śpiewać coś, czego nie będę się musiał wstydzić za lat 20, co po latach nie straci swojej ważkości. Przecież za 30 lat nie będę udawał młodzieńca, który może obnażyć tors i udawać rockandrollowca. Instynktownie czułem, że jak człowiek śpiewa słowa, to za nie odpowiada. Z perspektywy widzę, że melodie przemijają, ale nie przemijają komunikaty, które zawierają ważną treść dla człowieka; czy jest erudytą, czy prostą osobą, takie słowa działają i mają wpływ uniwersalny. Słuchacz musi mieć poczucie, że mówi się do niego coś, co może wywołać refleksję. Ja czuję za to odpowiedzialność. Nauczyłem się tego od matki i od nauczycieli. Czułem to instynktownie już za młodu, że jak mam coś napisać czy zaśpiewać, to nie może być to zgodne wyłącznie z moim bieżącym libido. Jednak porusza się pan między jazzem, muzyką sakralną, przez pop, lirykę, muzykę filmową itd. Z czego wynika ta wielorodność i jak reagują na nią pana fani?

Szczęśliwie jestem posiadaczem fachu. Umiem dużo rzeczy. Po latach, jak spojrzę w tył, widzę, że dużo się nauczyłem. Ale jest jeszcze jeden parametr bardzo ważny w drodze artystycznej. Mianowicie, co zrobić, żeby samemu się nie zniechęcić i nie znudzić się sobą. Cały czas muszę węszyć. Od dawna moja strategia – niestrategia polegała na tym, że jak jedna płyta jest gitarowo-smyczkowa, to następna na pewno taka nie będzie. Żeby nie zastygnąć w jakiejś formule, od razu z niej wychodziłem. To instynkt zwierzęcy. Kontynuacja nie musi oznaczać ciągnięcia „rentierskiego”. Zanudziłbym się na śmierć. A tak, wciąż mi się to podoba i moim muzykom również. U nas żaden koncert się nie powtarza, potrafimy grać jeden po drugim i każdy jest inny. To nasze szczęście. Do dziś wszyscy się kochamy w muzyce. Żeby naprawdę skontaktować się z bliźnim, trzeba zachowywać się wiarygodnie. W pana zespole grają pana synowie, z którymi wystąpi pan także w USA. Czy wychowywał ich pan na muzyków? Nie naciskałem na to, chociaż chowali się w domu muzyków. Moja pierwsza żona Iwona jest muzykiem, mamy przyjaciół artystów. Jednak nigdy ich do tego nie nakłaniałem i nie wszyscy są muzykami, bo Jasiu jest w szkole filmowej. Natomiast Marcin, Kuba i Antek to zdefiniowani muzycy. To bardzo miłe dla ojca. Ale oni nie grają u mnie, bo są moimi synami, lecz ponieważ są przydatni. Jeśli chodzi o muzykę, nie ma kompromisów, nie działamy demokratycznie. Jestem dowódcą. Poza tym to bardzo miłe uczucie dla ojca i miło płaci się swoim dzieciom, chociaż ja nie mam już dzieci na ramionach. Są dorosłe, a moje zadania ojca zostały skonsumowane. Teraz przed panem rola dziadka. Jestem zdania, że dzieci powinni wychowywać rodzice, a dziadek to luksus. Mogę nauczyć wnuki pływać. Mam wielką bibliotekę i filmotekę, ale to kiedy będą starsze. Mam co robić, jestem wręcz bardzo zajęty. To dla mnie za wcześnie. Nie jestem dziadkiem tabloidalnym. Pochodzi pan ze Śląska. Kończył pan szkołę muzyczną w Gliwicach. Jak pan wspomina to miasto? Gliwice to piękne miasto w wielogrodzie śląskim najstarsze i to odczuwa się do dziś. Kiedy realizowałem z wybitnym dokumentalistą Krzysztofem Magowskim opowieść o Gliwicach, oglądałem moje miasto po ponad 30 latach nieobecności i byłem nim zachwycony. Do brze się go spo da rzy. Po sia da środ ki do współudziału w programach europejskich, prezentuje zachodniopolską kulturę gospodarczą. Chociaż jestem podróżnikiem, kocham Warszawę, gdzie mieszkam, jak bywam na Śląsku, to serce mi bije mocniej.

partycja noworol o kulturze i sztuce Patricia Noworol Dance Theater to nowojorska grupa taneczna prowadzona przez polską tancerkę Patrycję Noworol. Wpołowie czerwca będziemy mieli okazję obejrzeć ich najnowszy spektakl przekornie zatytułowany „? Culture”. Jest to osobiste, wnikliwe igłębokie spojrzenie na kulturę współczesną. Poprzez ekspresję, ruch i dźwięk zastanawiają się nad kondycją artysty i sztuki w XXI wieku. Pięciu tancerzy zaprezentuje mieszankę stylów: ulicznego z tańcem klasycznym i break dancem. Noworol jest politycznie niepoprawna, w swojej twórczości śmiało podejmuje zagadnienia, takie jak homoseksualizm czy stuka ulicy właśnie. Polka, oprócz wy-

reżyserowania widowiska „? Culture”, również w nim tańczy oraz jest współautorką kostiumów. PNDT działa od 2008 r. Od tego czasu grupa wykształciła sobie indywidualny styl, na który składają się cielesne spektakle, przepełnione biologizmem, pasją i chęcią życia. „? Culture”: Czwartek 13 czerwca – sobota 15 czerwca, godz. 8 wiecz. DANSPACE PROJECT AT ST. MARKS CHURCH, 131 E 10 St., Manhattan, NY Bilety 18 dol. Inf. (866) 811-4111, www.danspaceproject.org

FOTO: ARCHIWUM

» To co najbardziej mnie uderzyło podczas tego spotkania, to skromność tej pani, iście królewska. Czegoś takiego w życiu nie doznałem, Mógłbym to porównać tylko z Janem Pawłem II. To uczucie, że wielkość to jest pokorą. Rozmawialiśmy o trudności przekładu Szekspira. Anglicy mają Szekspira, tak jak my mamy Kochanowskiego. Nie używamy jego języka, jak się skupimy, to rozumiemy. Jeśli Szekspira nie mówi Gielgud albo Kenneth Branagh, brzmi to jak żart. Kiedy przygotowywałem suplement z sonetami w oryginale, przez ponad rok, pod okiem brytyjskiego specjalisty, przygotowywałem się do śpiewania po staroangielsku.

DOK. ZE STR. 1

W czym Śląsk jest inny od reszty Polski? Wszystko się tam zmienia. Polska się ujednorodniła w 1945 r. Mamy taki ładny kształt mapy. To, że Śląsk pozostał w polskiej domenie, jest bardzo dobre i właściwe. Cała ta zona południowo-zachodnia jest dobrym przykładem dla reszty Polski. Byliśmy pod rozbiorami, pod wpływami różnych kultur, a w dużym stopniu pod wpływem kultury rosyjskiej. Przy całym szacunku dla Rosji i jej wpływu na kulturę świata, kąt prosty w tym rozbiorze nie umiał dorosnąć do 90 stopni. Z punktu widzenia polskiego Ślązaka kąt prosty ma 90 stopni. Mój tata, mistrz budowlany, potwierdza casusy, które różnią historycznie rosyjski wpływ od pruskiego. One są różne arytmetycznie. Natomiast jesteśmy pięknym jednorodnym krajem i wiele lekcji przed nami, ale wydaje mi się, że to jest cenne, że w Polsce się tak złożyło, że możemy na siebie wpływać. Ja mieszkam w Warszawie ponad 30 lat i nigdy nie usłyszałem wrogich komentarzy, że jestem ze Śląska, a raczej wyrazy sympatii z tego powodu. Czy często bywa pan w USA, w Nowym Jorku? Występował pan na naszym balu z okazji 30-lecia „Nowego Dziennika”. W Nowym Jorku występowałem kilka razy. Jest to miasto, które warto schodzić na nogach i doznać go z całą energią i wszystkim, co niesie jego natura. Ja nie mam koncepcji, żeby zdobyć świat jak Michael Jackson, ale cieszę się, że jestem świadkiem pewnych zmian. Pojawia się nowe pokolenie promotorów koncertowych i nowa jakość w tych sprawach. Pamiętam czasy, kiedy pozycja diaspory hiszpańskiej była niewielka, a teraz w windach są napisy dwujęzyczne. To przykład, jak można wpływać na to bogactwo kulturowe. Możemy się tego uczyć. Ameryka jest tradycyjnie uznawana za platformę ścierania się jednorodności kultur i każda z nich powinna się

wyrażać. Dzisiejsi promotorzy kultury polskiej to zupełnie inna rozmowa. Oni nie mają biletu w jedną stronę. Chociaż, uważam, że należy się nam wolny wstęp do USA, pokolenie się zmieniło i to determinuje nowe standardy. Nad czym obecnie pan pracuje? Pracuję nad projektem muzycznym z warszawskimi Senegalczykami i Gambijczykami. W Warszawie mieszka wybitny wirtuoz kory. To instrument dworski z zachodniej Afryki. Ma 21 strun. Pracujemy nad projektem skrzypce-kora. Z Andrzejem Poniedzielskim pracujemy nad projektem dla Ireny Santor. Romansuję także z wybitnym Olsztyńskim Chórem Kameralnym, z którym robimy moje utwory w opracowaniu na chór i solistę a capella. Poza tym lobbuję Universal, żeby wydał moją “Pasję” według Romana Brandstaettera, która miała premierę w Niedzielę Palmową w 2011 r. Utwór na 11 aktorów, czytali m. in. Jerzy Trela, Danuta Stenka, Kamila Baar. Zostanie wydany prawdopodobnie we wrześniu tego roku. Jesteśmy zaproszeni do Jarosławia z okazji powrotu Matki Boskiej w Złotej Koronie do jarosławskich dominikanów. Jakie nastroje towarzyszą panu przed wyjazdem w trasę do USA? Strasznie się cieszę na granie w Ameryce. Nie pierwszy raz doświadczam tego, że świat się zmienił i że Polacy w Ameryce zaczynają być diasporą kultury, a kultura to język główny, bo pozostaje przy niej najwięcej humanizmu. Przy tym całym gąszczu informacji, wyścigu szczurów, modlitwa i kultura to błędniki. Stanisław Soyka „Tryptyk rzymski” Niedziela 9 czerwca. godz. 7 wiecz. SAINT MATTIAS CHURS, 58-15 Catalpa Ave. Inf. (718) 821-6447, www.soyka.us.


już piątek

nowy dziennik Friday, May 31, 2013

wieczór muzeów przy 5 alei

FOTO: MATERIAŁY PROMOCYJNE

FOTO: ARCHIWUM

o polskich emigrantach na scenie teatru atlantic

7

Polski aktor, reżyser, wykładowca i pisarz Omar Sangare powraca na deski Atlantic Theater w Nowym Jorku. Zagra w „Trzech przypadkach wygnania” („Three Kinds of Exile”) autorstwa Johna Guare’a, w którym jedna z ról została napisana specjalnie dla Omara. Autor, znany z nominacji do Oscara za „Szósty stopień oddalenia”, zadebiutuje tym razem również jako aktor. „Sztuka opowiada trzy historie niełatwego życia emigrantów, którzy uciekli na Zachód po przejściach związanych z burzliwą historią Europy Środkowej w XX wieku. Na kanwie doświadczeń bohaterów pochodzących z Czechosłowacji i Polski, Guare buduje uniwersalną opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi, odnajdywaniu własnej tożsamości i konieczności rozliczania się z własną przeszłością. Jedna z trzech części sztuki jest hołdem złożonym polskiej aktorce, zmarłej kilka lat temu w Nowym Jorku Elżbiecie Czyżewskiej. John Guare i Omar Sangare pojawiają się razem na scenie, przybliżając widzom wspomnienia z życiorysu Elżbiety. Dodatkowego wymiaru opowieści nadaje fakt, że i Sangare, i Guare znali Czyżewską osobiście. Omar pojawi się również w trzeciej części sztuki zatytułowanej „Funiage”. Akcja dzieje się w Argentynie, tuż po wybuchu drugiej wojny światowej i pokazuje Witolda Gombrowicza w pierwszych chwilach na obczyźnie: jego spotkania z tubylcami, z Polonią i decyzję o pozostaniu na stałe w Ameryce Południowej. Gombrowicza zagra nowojorski aktor David Pittu, znany polskiej widowni np. z ról w trzeciej części „Facetów w czerni” czy seriali „Seks w wielkim mieście”, „Prawo i porządek” i „Rodzina Soprano”. Sztukę reży se ru je dy rek tor ar ty stycz ny Te atru

artyści dzieciom Fundacja Uśmiech Dziecka działa już od 14 lat. Tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca odbywa się „Wieczór z artystą”. W tym roku szczęśliwie data przypada na Dzień Dziecka. Szczęśliwie nie tylko dlatego, że dochód z tej aukcji obrazów przeznaczony będzie na rzecz potrzebujących dzieci z ośrodków opiekuńczych w Polsce, ale część licytowanych prac wyszła spod rączek potrzebujących najmłodszych. Pod młotek pójdą także prace słynnych nowojorskich, polonijnych ipolskich artystów, takich jak m. in.: Rafał Olbiński, Zbigniew Sokołowski, Bogdan Kujawski, Janusz Kapusta, Mira Satryan, Tomasz Bogacki, Janusz

Atlantic Neil Pepe. „Three Kinds of Exile” to jedna z premier wybranych do pierwszego sezonu, jaki Atlantic wystawia na swojej nowo wyremontowanej scenie Linda Gross Theater. W związku z tym przykuwa uwagę mediów. Fakt, że John Guare debiutuje jako aktor w sztuce z Omarem Sangare, odnotowały m. in. „The New York Times”, „Washington Post”, „Huffington Post”, agencja Associated Press i publiczne radio NPR. Omar Sangare mieszka i pracuje w Nowym Jorku od kilku lat. Po sukcesie jego monodramu „Recenzent naprawdę teatralny” na nowojorskim festiwalu teatrów niezależnych w 1997 roku, pojawiał się na deskach wielu amerykańskich scen. Do jego najważniejszych ról za oceanem należy zaliczyć Otella w teatrze Arena Players. „The New York Times” zaczął recenzję sztuki od słów „Omar Sangare urodził się, by grać Otella”. W 2002 roku razem z Susan Sontag, Clare Cavanagh i Elżbietą Czyżewską recytował polską poezję w Cooper Union Hall. Od 2006 roku wykłada na Wydziale Teatru Williams College, uznanego w rankingu U. S. News & World Report za najlepszy college w USA. Jest też założycielem i dyrektorem artystycznym United Solo, największego festiwalu monodramów na świecie, który odbywa się corocznie w Teatrze Row przy 42 Ulicy na Manhattanie. „Three Kinds of Exile” Wtorek 11 czerwca – niedziela 23 czerwca Trwają pokazy przedpremierowe. ATLANTIC THE ATRE, scena Linda Gross Theater, 336 W 20 St. Bilety 70 dol., członkowie 35 dol. grupowe 45-55 dol. Inf. www.atlantictheater.org.

Skowron, Piotr Betlej, Maria Fuks, MagdalenaZawadzka, Eric Lavazzon, Teresa Żebrowska, Stanisław Grebski. Aukcję poprowadzą Marek Skulimowski oraz Mieczysław „Mietko” Rudek. Zaplanowano także występy artystyczne. W tej części wieczoru zaprezentują się młode talenty z Kobo Music Studio Bożeny Konkiel, Kwartet Paderewski z Glen Cove oraz Marta Wachulec i Tomek Kozakiewicz. „Wieczór z artystą” Sobota 1 czerwca, godz. 5 ppoł. KONSULAT GENERALNY RP 233 Madison Ave., NY 10016 Wstęp wolny. Rez. (718) 894-6443, info@childrenssmilefoundation.org

REDAGUJE: ANNA TARNAWSKA, AT@DZIENNIK.COM

Museum Mile Festival to impreza, która gromadzi muzea znajdujące się po obu stronach nowojorskiej 5 Alei, na wysokości od 82 do 110 Ulicy. W jej ramach przez kilka godzin wstęp do znajdujących się tam przybytków sztuki jest wolny i wskazany. Drzwi stoją otworem do: The Metropolitan Museum of Art, Goethe-Institut New York / German Cultural Center, Neue Galerie New York, Solomon R. Guggenheim Museum, National Academy Museum and School of Fine Arts, Cooper-Hewitt, National Design Museum, Smithsonian Institution, The Jewish Museum, Museum of the City of New York, El Museo del Barrio i Museum for African Art. Festiwal ma na celu przyciągnięcie do muzeów nowej publiczności. Jego idea zrodziła się podczas fiskalnego kryzysu lat 70. Zorganizowana po raz pierwszy w 1978 r. impreza odniosła natychmiastowy sukces. Nie tylko zwróciła masową uwagę na bogactwo muzealnych kolekcji, ale i połączyła zróżnicowane społeczeństwo nowojorskie, od latynoskiego Harlemu po Upper East Side. Jednak wieść o niej rozcią-

ga wieść daleko poza sam Nowy Jork. Tym samym festiwal każdego roku notuje tysiące gości z całego świata. Dla niektórych z nich festiwal stał się już stałym punktem wakacyjnych podróży. Wtorek 11 czerwca, godz. 6-9 wiecz. 5 Ave. 82-110 St., NY Wstęp wolny do wszystkich muzeów na trasie Inf. www.museummilefestival.org.

recenzja patricia kazadi „bad trip” Już sam tytuł znakomicie przedstawia materiał z „Bad Trip”. Jeszcze kilka lat temu Pa tri cia za po wia da ła się na gwiazdę formatu europejskiego, gdyż wyróżniała ją barwa głosu, aparycja i artystyczna charyzma. Z ciekawością wysłuchałem nowej produkcji, ale już po kilku kawałkach zawiodłem się, bo po takiej okładce płyty spodziewałem się strzału co najmniej w 10. Pamiętam Patrycję jako Trish i wtedy jej głos wraz z produkcją robił wrażenie. Teraz niestety to już inna bajka. Po przesłuchaniu w końcu całego krążka uważam, że ktoś nie był zainspirowany głosem Kazadi. Oczywiście mam na myśli producenta, który za studyjną „szybą” nie miał pomysłu, jak wykorzystać głos tak uzdolnionej wokalistki. Dotychczas świetnie radziła sobie jako prowadząca programy wyszukujące przyszłe gwiazdy, natomiast najnowsza długogrająca produkcja to kompletna klapa. „Płyta została zrobiona w taki sposób, żeby technicznie wszystko było prawidłowo, brzmieniowo zadbać o pełny profesjonalizm, ale by poza tym nie wnieść niczego własnego”. „'Trip' jako album nie ma żadnych cech indywidualnych, to muzyka masowa, w którą trudno wsiąknąć” – piszą rodzime portale. Połowa płyty zawiera teksty w języku angielskim, które napisała sama Patrycja. Druga połowa utworów śpiewana jest w języku polskim (słowa napisali m. in. Andrzej Piaseczny i Karolina Kozak). Nie rozumiem, po co ta cała otoczka, że płyta miksowana była w Los Angeles, Paryżu i w Zurychu, skoro i tak brzmi kiczowato. Polscy artyści często podpierają się takimi miejscami nie rozumiejąc, że przede wszystkim w materiale, który dostaje tzw. mixer, musi być dusza i przebojowość. Tego tutaj nie słychać. Może kawałek „In My Car” coś tam wnosi, jednak reszta „do kosza”. Słuchając naszej trzyliterowej stacji radiowej natknąłem się na kawałek „Przerywam sen”, który promuje album. Nieporozumienie ze strony wytwórni wydającej ten muzyczny gniot. Czy tam się kiedykolwiek coś zmieni, aby posłuchać czegoś z przyjemnością z kraju nad Wisłą? Andrzej Zieliński PS. Kilka dni temu w „kontaktowym” programie ukazał się wywiad z popularnym krajowym kompozytorem, który sarkastycznie opisał sytuację ze stacji benzynowej, kiedy to jeden miły człowiek z obsługi poprosił szanownego kompozytora o płytę z autografem. W odpowiedzi na prośbę sir kompozytor zapytał, czy może mi pan „wlać” 5 litrów ZA DARMO. I jak taki miły człowiek, który docenia Pana KOMPOZYTORA, ma zapłacić za wejściówkę na koncert? Zostaje tylko piwny piknik.


już piątek

8

PIĄTEK 31. 05. Tajemnice zapachów - serial, 10/15 Kuchenne rewolucje - pr. kulin.-rozrywk. Odrobina Polski - pr. rozrywk. W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 63/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Po mojemu, Wojciech Cejrowski - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 116/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Na Wspólnej - serial, 1771 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 63/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 116/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Historia mody Lata 50te - dok., 1/4 Perfekcyjna pani domu - pr. rozrywk. Nieuleczalni - dok., 21/25 Szalone serce - telenowela, 117/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 64/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Kuchenne rewolucje - pr. kulin.-rozrywk. Nie zapomnę nigdy - film prod. wł., reż. Luciano Odorisio 23:45 Miasto Kobiet 00:45 01:10 01:55 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:05 14:50 15:40 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:50

SOBOTA 1.06. 00:30 01:15 02:00 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:40 07:05 07:30 08:15 09:00 11:15 11:40 12:10 12:35

Annie Ong: zgubiona i odnaleziona - dok. Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Historia Polskiego Rocka - dok., 5/6 Szpital - serial fab.-dok., 64/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Nieuleczalni - dok., 21/25 Pascal: po prostu gotuj - pr. kulin. Po mojemu, Wojciech Cejrowski - pr. rozrywk. Historia Polskiego Rocka - dok., 5/6 Kuchenne rewolucje - pr. kulin.-rozrywk., 8/15 Dzień dobry TVN Co za tydzień - mag. Maja w ogrodzie - pr. ogrod. Szczypta smaku - pr. kulin. Hrabiówny - serial, 1/17

Uwaga! Informujemy odbiorców telewizji polskiej, że “Nowy Dziennik” nie odpowiada za zmiany w poszcze gól nych pro gra mach. Program opracowywany i podawany jest w gazecie z wyprzedzeniem, dlatego też nie mamy moż li wo ści tych zmian wprowadzić. D

O

D

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

13:35 Pewnego razu na prowincji - film prod. ros., reż. Katya Shagalova 15:25 Zdrowsza opcja - serial dok., 12/13 15:50 Odrobina Polski - pr. rozrywk. 16:00 Patricia Kaas - “Kabaret” - koncer 17:55 Lekarze - serial, 13 18:45 W roli głównej - Andrzej Grabowski 19:10 Historia Polskiego Rocka - dok. 20:00 Fakty 20:25 Sport 20:35 Pogoda 20:40 Uwaga! 21:00 Milczenie Jest Złotem - film prod. pol., reż. Ewa Pytka 22:40 Kinowy zwiastun “Najmniejszych koncertów Świata” - dok. 23:20 Gliny - pr. interw. 23:45 Wyspa odrzuconych - serial, 5/24

13:20 14:05 14:50 15:30 16:05 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 22:55 23:35 01:25 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50

NIEDZIELA 2. 06. 00:35 01:00 01:50 02:25 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:45 08:10 09:00 11:15 11:40 12:05 13:30 14:00 15:30 17:10 18:00 18:50 19:15 20:00 20:25 20:35 20:40 21:00 21:50 23:45

Szczypta smaku - pr. kulin. Historia mody Lata 50te - dok. Magiel Towarzyski - pr. rozrywk. Nie zapomnę nigdy - film prod. wł., reż. Luciano Odorisio Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na osi - pr. motor. Miasto Kobiet Co za tydzień - mag. W roli głównej - Andrzej Grabowski Maja w ogrodzie - pr. ogrodn. Historia mody Lata 50te - dok. Dzień dobry TVN JAZDA POLSKA, czyli jak przetrwać na polskich drogach - pr. motor. Polak potrafi - pr. rozrywk. X Factor - pr. rozrywk. Tajemnice zapachów - serial dok., 11/15 Na Wspólnej Omnibus - serial, 449 Milczenie Jest Złotem - film prod. pol. Historia mody Lata 60te - dok. Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Legendy PRL - pr. motor. Kinowy zwiastun “Najmniejszych koncertów Świata” - dok. Fakty Sport Pogoda Uwaga! Ugotowani - pr. kulin.-rozrywk. Cień przeznaczenia - thriller, 4/6 Superwizjer - pr. reporter.

06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 A

T

06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:05 14:50 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 23:05 23:55

Hrabiówny - serial, 1/17 Miasto Kobiet Gliny - pr. inter. Uwaga! Pirat - pr. motor. Cień przeznaczenia - thriller, 4/6 Fakty Sport Pogoda Uwaga! JAZDA POLSKA, czyli jak przetrwać na polskich drogach - pr. motor. Szalone serce - telenowela, 116/150 Serwis pogodowy Legendy PRL - pr. motor. Maja w ogrodzie - pr. ogrod. Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 64/80 Serwis pogodowy E

K

|

T

E

12:20 13:05 13:20 14:05 14:50 15:15 15:40 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 23:30 23:55

01:45 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50

Szalone serce - telenowela, 117/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Na Wspólnej - serial, 1772 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 65/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 117/150 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Milczenie Jest Złotem - film prod. pol. Pascal: po prostu gotuj - pr. kulin. Szalone serce - telenowela, 118/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 66/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1773 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem - dok. Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Pewnego razu na prowincji - film prod. ros., reż. Katya Shagalova Zdrowsza opcja - serial dok., 12/13 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 66/80 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Pascal: po prostu gotuj - pr. kulin.

01:45 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:05 14:50 15:15 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35

L

E

I

Z

Y

J

N

O

Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1775 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Koniec - film prod. węg., reż. Gábor Rohonyi Miasto Kobiet

PIĄTEK 7. 06.

Superwizjer - pr. report. W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 67/80 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! O Matko! - pr. lifestyl. Szalone serce - telenowela, 119/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Na Wspólnej - serial, 1774 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 67/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 119/150 Ukryta prawda - serial dok.-fab. W roli głównej - Andrzej Grabowski Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Pani Gadżet - pr. poradnik. Szalone serce - telenowela, 120/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 68/80 Fakty Sport Pogoda

00:45 W roli głównej - Andrzej Grabowski 01:10 Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem - dok. 02:10 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. 02:45 Szpital - serial fab.-dok., 68/80 03:30 Ukryta prawda - serial dok.-fab. 04:15 Rozmowy w toku 05:00 Fakty 05:25 Sport 05:30 Pogoda 05:35 Uwaga! 05:50 Pani Gadżet - pr. poradnik. 06:15 Szalone serce - telenowela, 120/150 07:00 Serwis pogodowy 07:20 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. 07:50 Na Wspólnej - serial, 1775 08:15 Dzień dobry TVN 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. 11:35 Rozmowy w toku 12:20 Szpital - serial fab.-dok., 68/80 13:05 Serwis pogodowy 13:20 Szalone serce - telenowela, 120/150 14:05 Ukryta prawda - serial dok.-fab. 14:50 Historia mody Lata 60te - dok., 2/4 15:40 Historia Polskiego Rocka - dok. 16:25 Nieuleczalni - serial dok., 22/25 16:50 Szalone serce - telenowela, 121/150 17:40 Rozmowy w toku 18:25 Ukryta prawda - serial dok.-fab. 19:15 Szpital - serial fab.-dok., 69/80 20:00 Fakty 20:30 Sport 20:35 Pogoda 20:40 Uwaga! 21:00 Kuchenne rewolucje - pr. kulin.-rozrywk. 21:50 Milioner z wyboru - film prod. ros. 23:35 Zbrodnie niedoskonałe - serial, 1/16 00:30 Ugotowani - pr. kulin.-rozrywk., 1/10 01:20 Hrabiówny - serial, 1/17 02:20 Co za tydzień - mag. 02:45 Szpital - serial fab.-dok., 69/80 03:30 Ukryta prawda - serial dok.-fab. 04:15 Rozmowy w toku 05:00 Fakty 05:25 Sport 05:30 Pogoda 05:35 Uwaga! 05:50 Nieuleczalni - serial dok., 22/25

LEON FUKS CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANT

wi 30 lat praktyki zawodowej Mó sku PonadProfesjonalne usługi l po dla osób indywidualnych, firm i korporacji. po • Rozliczenia podatkowe INCOME TAX, w tym lata ubiegłe • Rozliczanie podatków dla korporacji i spółek • Konsultacje dla nowych biznesów • Reprezentacja w IRS (przy kontrolach podatkowych) • Finansowe planowanie i porady podatkowe • Księgowość dla biznesów

Szalone serce - telenowela, 118/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Na Wspólnej - serial, 1773 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku W

20:40 21:00 21:30 22:05 23:55

REKLAMA

ŚRODA 5. 06. 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35

Szpital - serial fab.-dok., 66/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 118/150 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Zdrowsza opcja - serial dok., 12/13 Szczypta smaku - pr. kulin. Kuchenne rewolucje - pr. kulin.-rozrywk. O Matko! - pr. lifestyl. Szalone serce - telenowela, 119/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 67/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1774 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Na osi - pr. motor. Cień przeznaczenia - thriller, 4/6

CZWARTEK 6. 06.

WTOREK 4. 06

PONIEDZIAŁEK 3. 06. 00:15 01:15 02:05 02:30 03:10 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50

Szalone serce - telenowela, 116/150 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Uwaga! Pirat - pr. motor. Stylowy magazyn - pr. rozrywk. Co za tydzień Klinika urody - pr. lifestyl. Szalone serce - telenowela, 117/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial dok.- fab. Szpital - serial fab.-dok., 65/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1772 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Afganistan. Ósma brama - dok. Uwaga! Pirat - pr. motor. Nie zapomnę nigdy - film prod. wł. Historia mody Lata 60te - dok., 2/4 W-11 Wydział Śledczy - serial dok.-fab. Szpital - serial fab.-dok., 65/80 Ukryta prawda - serial dok.-fab. Rozmowy w toku - talk show Fakty Sport Pogoda Uwaga! Klinika urody - pr. lifestyl.

• Amerykańskie rozliczenia dla osób mieszkających poza USA

31-53 Crescent St. Astoria NY 11106 Tel. 718.726.6080

Fax. 718.726.8722 |

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


już piątek

nowy dziennik Friday, May 31, 2013

PIĄTEK 31.05. 00:10 Warto kochać - odc. 63 01:00 Unia Utrechcka; reportaż 01:30 Między nami bocianami - odc. 10 - Geniusz Eugeniusz 02:00 Pytanie na śniadanie 04:50 Polonia w Komie 05:00 Polonia 24 05:40 Wszystko przed nami - odc. 91 06:05 Barwy szczęścia - odc. 831 06:40 M jak miłość - odc. 981 07:40 Kabaretowy Alfabet Dwójki - K jak Koń Polski 08:15 Kardynał Stefan Wyszyński; film dok. 09:25 Złotopolscy - odc. 699 Julia lubi dzieci 10:00 Hala odlotów; talk-show 10:55 Wszystko przed nami - odc. 91 11:20 Polonia w Komie 11:30 Teleexpress 11:55 Koncert zespołu Cree; widow. muz. 13:15 Barwy szczęścia - odc. 831 13:45 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek 14:00 Wiadomości 14:30 Sport 14:35 Pogoda 14:50 Na dobre i na złe - odc. 523 - Późne szczęście 15:45 Polonia w Komie 16:00 Polonia 24 17:00 Trzeci - film prod. pol.; reż.:Jan Hryniak 18:45 Wszystko przed nami - odc. 91 19:15 Między nami bocianami - odc. 10 19:45 Dobranocka za oceanem - Noddy w krainie zabawek 20:00 Wiadomości 20:30 Sport 20:35 Pogoda 20:45 Na dobre i na złe - odc. 523 - Późne szczęście 21:40 Polonia 24 22:25 Trzeci - film prod. pol.; reż.:Jan Hryniak

SOBOTA 01.06. 00:00 00:05 00:35 02:55 03:40 04:25 04:40 05:10 06:20 06:40 07:30 08:00 09:00 10:00 11:00 11:30 11:55 12:50 13:45 14:00 14:20 14:30 14:45 15:40 16:00 16:30 18:15 18:50 19:40 20:00 20:20 20:25 20:40 21:30 21:50 22:15

14:45 15:45 16:00 16:45 17:45 18:55 19:25 19:55

NIEDZIELA 02.06.

Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 831 Złotopolscy - odc. 695-699 Polonia 24 Samochodzik i Templariusze - odc. 3/5 Tajemnica Bahometa Polonia w Komie Załoga Eko II - odc. 17 - Jak radzić sobie z przeterminowanymi lekami? Pogranicze w ogniu - odc. 17 Pamiętaj o mnie Ojciec Mateusz - odc. 61 Makłowicz w podróży - Chorwacja. Na dobre i na złe - odc. 523 - Późne szczęście Polska poza Polską - Gdzie Bóg rozumie po polsku; cykl dok. Kulturalni PL; mag. Słownik polsko@polski - talk-show prof. J. Miodka Teleexpress M jak miłość - odc. 982 Ale mądrale! - /1/; talk-show Dobranocka - Bolek i Lolek w Europie Wiadomości Sport Pogoda Kariera Nikodema Dyzmy - odc. 3/7 Pamiętaj o mnie Polonia 24 Dom - odc. 20/25 - Powrót z dalekiej podróży Słownik polsko@polski - talk-show prof. J. Miodka M jak miłość - odc. 982 Dobranocka za oceanem - Bolek i Lolek w Europie Wiadomości Sport Pogoda Kariera Nikodema Dyzmy - odc. 3/7 Pamiętaj o mnie Polonia 24 Dom - odc. 20/25 - Powrót z dalekiej podróży D

O

D

00:00 02:25 02:55 04:05 05:00 05:10 05:40 05:55 06:00 06:10 06:45 07:00 08:20 09:55 10:05 10:55 11:30 11:50 12:45 13:10 13:40 14:00 14:20 14:30 14:40 15:35 16:00 16:55 18:35 18:50 19:40 20:00 20:20 20:25 20:35 21:25 21:45 22:40 23:05

Wszystko przed nami - odc. 87-91 Polonia 24 Gwiezdny Pirat - odc. 3/7 - Pułapka Czterdziestolatek odc.5/21 - Kondycja fizyczna, czyli walka z metryką Polonia w Komie - Wietnam - Emi Cudowne miejsca - Wielkie Sanktuaria Polski Stoczek Klasztorny Pamiętaj o mnie Między ziemią a niebem Anioł Pański Między ziemią a niebem Pod Tatrami; mag. Transmisja Mszy Świętej - z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku Dom - odc. 20/25 - Powrót z dalekiej podróży Polonia w Komie - Wietnam - Emi Odrobina mężczyzny na co dzień /cz. 1/; pr. rozrywk; reż.:Wojciech Młynarski Dzika Polska - Lasy pełne życia - Leśna brać; serial dok. Teleexpress M jak miłość - odc. 983 Wideoteka dorosłego człowieka - Anna German Nie ma jak Polska - odc. 1 Mazowsze; mag. Dobranocka - Miś Fantazy Wiadomości Sport Pogoda Nad rozlewiskiem... - odc. 12/13 Pamiętaj o mnie Tygodnik.pl; mag. Gala otwarcia XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” Załoga Eko II - odc. 17 - Jak radzić sobie z przeterminowanymi lekami? M jak miłość - odc. 983 Dobranocka za oceanem - Miś Fantazy Wiadomości Sport Pogoda Nad rozlewiskiem... - odc. 12/13 Pamiętaj o mnie Tygodnik.pl; mag. Wideoteka dorosłego człowieka - Anna German Kulturalni PL; mag.

20:10 20:35 20:40 20:50 21:40 22:15 22:25 22:55 23:55

WTOREK 04.06. 00:10 01:00 01:15 01:20 02:00 04:25 05:00 05:35 06:00 06:05 06:35 06:50 07:55 09:00 09:30 10:00 10:30 10:50 11:20 11:30 11:55 12:25 13:15 13:45 14:00 14:25 14:30 14:45 15:45 16:00 16:45 17:45 18:20 18:45 19:15

PONIEDZIAŁEK 03.06. 00:10 01:00 01:30 02:00 04:20 04:45 05:35 06:00 06:05 06:35 06:50 07:45 08:15 08:40 09:00 09:30 10:00 10:30 10:50 11:20 11:30 11:55 12:25 13:15 13:45 14:00 14:25 14:35 A

T

Odrobina mężczyzny na co dzień /cz. 1/; pr. rozr. Nie ma jak Polska - odc. 1 Mazowsze; mag. Karino - odc. 5 - Porwanie Pytanie na śniadanie Codzienna 2 m. 3 - odc. 1/71 Tygodnik.pl; mag. Wszystko przed nami - odc. 92 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 832 Wiadomości Nad rozlewiskiem... - odc. 12/13 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Leśna brać Sztuka życia OPOLE! Kocham Cię! Jak to działa - pr. pop.-nauk. - odc. 39 Metro Naszaarmia.pl Złotopolscy - odc. 700 Powrót Agaty Klimaty i smaki - Kraina wokół Lublina; pr. poradnik. Wszystko przed nami - odc. 92 Polonia w Komie Teleexpress Codzienna 2 m. 3 - odc. 1/71 Czarodzieje - piosenki Agnieszki Osieckiej; koncert Barwy szczęścia - odc. 832 Dobranocka - Przygód kilka wróbla Ćwirka Wiadomości Sport Pogoda E

K

|

T

E

Chichot losu - odc. 10/13 - Niespodzianka Polonia w Komie Polonia 24 Ekstradycja I - odc. 1/6 Gala Dwa Teatry Wszystko przed nami - odc. 92 Karino - odc. 5 - Porwanie Dobranocka za oceanem - Przygód kilka wróbla Ćwirka Wiadomości Sport Pogoda Chichot losu - odc. 10/13 - Niespodzianka Polonia 24 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 832 Gala Dwa Teatry Flesz historii; cykl report.

19:45 20:00 20:25 20:25 20:40 21:35 22:10 22:20 22:55 23:25 23:45

Ale mądrale! - /1/; talk-show Klimaty i smaki - Kraina wokół Lublina. Sztuka życia Dom na głowie - odc. 3 - Wizyta starego ramola Pytanie na śniadanie Codzienna 2 m. 3 - odc. 2 Polonia 24 Wszystko przed nami - odc. 93 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 833 Wiadomości Kariera Nikodema Dyzmy - odc. 3/7 Polska poza Polską - Gdzie Bóg rozumie po polsku Wideoteka dorosłego człowieka - Anna German Nie ma jak Polska - odc. 1 Mazowsze; mag. Złotopolscy - odc. 701 Dwóch znajomych Flesz historii; cykl report. Wszystko przed nami - odc. 93 Polonia w Komie Teleexpress Codzienna 2 m. 3 - odc. 2 Majewska - Korcz okrągłe 31 lat; widowisko Barwy szczęścia - odc. 833 Dobranocka - Lis Leon Wiadomości Sport Pogoda Ojciec Mateusz - odc. 62 - Paragraf 23 Polonia w Komie Polonia 24 Ekstradycja I - odc. 2/6 Po prostu OPOLE! Kocham Cię! - /14/; felieton Wszystko przed nami - odc. 93 Dom na głowie - odc. 3 - Wizyta starego ramola Dobranocka za oceanem - Lis Leon Wiadomości Sport Pogoda Ojciec Mateusz - odc. 62 - Paragraf 23 Polonia 24 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 833 Po prostu Kurier Pojednania. - Relacja z wręczenia Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego - Wrocław 2013 Polska i świat z historią w tle - Twierdza Warszawa; cykl report.

04:25 05:00 05:35 06:00 06:05 06:35 06:50 07:50 08:50 09:40 10:00 10:30 10:50 11:20 11:30 11:55 12:25 12:55 13:15 13:45 14:00 14:30 14:35 14:45 15:45 16:00 16:45 17:45 18:45 19:15 19:45 20:00 20:25 20:30 20:40 21:35 22:10 22:20 22:50 23:45

Codzienna 2 m. 3 - odc. 3 Polonia 24 Wszystko przed nami - odc. 94 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 834 Wiadomości Chichot losu - odc. 10/13 - Niespodzianka Siew nadziei; film dok. Ale mądrale! - /1/; talk-show Notacje - Adolf Juzwenko. Za nic dają 10 lat; cykl dok. Złotopolscy - odc. 702 Anioł Las bliżej nas - odc. 38 Edukacja leśna; mag. Wszystko przed nami - odc. 94 Polonia w Komie Teleexpress Codzienna 2 m. 3 - odc. 3 Kurier Pojednania - Relacja z wręczenia Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego - Wrocław 2013 Wilnoteka; mag. Barwy szczęścia - odc. 834 Dobranocka - Przygody Kota Filemona Wiadomości Sport Pogoda Warto kochać - odc. 64 Polonia w Komie Polonia 24 Ekstradycja I - odc. 3/6 Pr. rozrywk. Wszystko przed nami - odc. 94 Niewiarygodne przygody Marka Piegusa Przygoda pierwsza Dobranocka za oceanem - Przygody Kota Filemona Wiadomości Sport Pogoda Warto kochać - odc. 64 Polonia 24 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 834 Pr. rozrywk. Wilnoteka; mag.

CZWARTEK 06.06. 00:05 01:10 01:25 02:00 04:25 05:00 05:35 06:00 06:05 06:35 06:50 07:45 08:55 10:00 10:25 10:50 11:20 11:30 11:55 12:25 13:15 13:45 14:00 14:25

Agnieszka Holland; film dok Klimaty i smaki - Kraina wokół Lublin Żegnaj, Rockefeller - odc. 12 Pytanie na śniadanie Codzienna 2 m. 3 - odc. 4 Polonia 24 Wszystko przed nami - odc. 95 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 835 Wiadomości M jak miłość - odc. 982 Agnieszka Holland 57’; film dok.; reż.:Wiesław Dąbrowski Pr. rozrywk. Złotopolscy - odc. 703 Marcysia wraca do pracy Ojczyzna ponad granicami; report. Wszystko przed nami - odc. 95 Polonia w Komie Teleexpress Codzienna 2 m. 3 - odc. 4 Sopot 2003 na bis - Skaldowie i Goście Barwy szczęścia - odc. 835 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport

14:35 14:50 15:45 16:00 16:45 17:40 18:45 19:15 19:45 20:00 20:25 20:30 20:45 21:40 22:15 22:25 22:55 23:40

9

Pogoda Trzeci Oficer odc.12 - Mechanizm zegarowy Polonia w Komie Polonia 24 Bezmiar sprawiedliwości - odc. 4/4 Tu Stalinogród; film dok.; reż.:Maciej Muzyczuk Wszystko przed nami - odc. 95 Żegnaj, Rockefeller - odc. 12 Dobranocka za oceanem - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport Pogoda Trzeci Oficer odc.12 - Mechanizm zegarowy Polonia 24 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 835 Tu Stalinogród; film dok.; reż.:Maciej Muzyczuk Ojczyzna ponad granicami; report.

PIĄTEK 07.06. 00:10 00:55 01:05 01:30 02:00 04:25 05:00 05:35 06:00 06:05 06:35 06:50 07:45 08:45 09:30 10:00 10:25 10:50 11:20 11:30 11:55 12:25 13:15 13:45 14:00 14:15 14:20 14:30 15:25 15:45 16:00 16:45 18:20 18:45 19:15 19:45 20:00 20:10 20:15 20:25 21:15 21:35 22:10 22:20 22:50 00:15

Warto kochać - odc. 64 Pod Tatrami; mag. Misjonarze Słowian; report. Między nami bocianami - odc. 11 - Gągołki aniołki Pytanie na śniadanie Codzienna 2 m. 3 - odc. 5 Polonia 24 Wszystko przed nami - odc. 96 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 836 Wiadomości M jak miłość - odc. 983 Tu Stalinogród; film dok. Odrobina mężczyzny na co dzień /cz. 1/; pr. rozrywk. Tajemnice Watykanu - odc. 14/14 “Kaplica początku i końca” Złotopolscy - odc. 704 Wszyscy na chrzciny Sztuka życia - odc. 45 Andrzej Krzywy Wszystko przed nami - odc. 96 Polonia w Komie Teleexpress Codzienna 2 m. 3 - odc. 5 Budka Suflera - Największe przeboje; pr. montaż. Barwy szczęścia - odc. 836 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport Pogoda Siedlisko - odc. 1/9 OPOLE! Kocham Cię! Polonia w Komie Polonia 24 Big Bang - film prod. pol.; reż.:A. Kondratiuk OPOLE! Kocham Cię! Wszystko przed nami - odc. 96 Między nami bocianami - odc. 11 - Gągołki aniołki; serial anim. Dobranocka za oceanem - Noddy Wiadomości Sport Pogoda Siedlisko - odc. 1/9 OPOLE! Kocham Cię! Polonia 24 Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 836 Big Bang; film prod. pol.; reż.:A. Kondratiuk OPOLE! Kocham Cię!

ŚRODA 05.06. 00:05 Siew nadziei; film dok. 01:10 Wilnoteka; mag. 01:30 Niewiarygodne przygody Marka Piegusa Przygoda pierwsza czyli Niesamowite i niewiarygodne okoliczności, które sprawiły, że nie odrobiłem lekcji 02:00 Pytanie na śniadanie L

E

W

I

Z

Y

J

N

O

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com |

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


10

już piątek

PIĄTEK 31.05. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:10 21:25 22:00 22:30 23:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.164 Gra w ciemno, odc.296 Rodzina Zastępcza, odc.269 W spirali pozwów Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.43 Tragedia salowego Basena Rodzina zastępcza, odc.64 Zaskórniak Synowie czyli PO MOIM TRUPIE!!!, odc.19 Kto udaje księdza? Graczykowie, odc.11 Lucuś Rodzina zastępcza, odc.65 Damą być Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.44 Kontra kadra Świat według Kiepskich, odc.62 Margaryna Gagarina Rodzina Zastępcza, odc.270 To straszne dorastanie Graczykowie, odc.10 Pierścionek Rodzina zastępcza, odc.96 Premiera Szpital na perypetiach, odc.8 Nowa Mamuśki, odc.12 Rodzina zastępcza, odc.239 Zawodowe ambicje Malanowski i Partnerzy, odc.505 Wszystko dla wnuczka Malanowski i Partnerzy, odc.506 Pułapka na Romea Dlaczego ja?, odc.215 Samotna matka ukrywa przed swoim nowym partnerem, że ma syna Wydarzenia Interwencja, odc.1094 Trudne sprawy, odc.214 21-letnia córka wątpi w wakacyjną miłość swojego ojca Rodzina Zastępcza, odc.270 To straszne dorastanie Świat według Kiepskich (Pejzaż powyborczy), odc.294 Rodzina zastępcza, odc.138 Dzienny nocleg Daleko od noszy, odc.44 Fatalna pomyłka Dlaczego ja?, odc.215 Samotna matka ukrywa przed swoim nowym partnerem, że ma syna Trudne sprawy, odc.214 21-letnia córka wątpi w wakacyjną miłość swojego ojca Wydarzenia Interwencja, odc.1094 Pierwsza miłość, odc.1720 Świat według Kiepskich, odc.62 Margaryna Gagarina Cafeteria, odc.7 Taaaka ryba, odc.102 Dolina rzeki Pad

SOBOTA 01.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 13:30 14:00 14:45 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:25

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.165 Gra w ciemno, odc.297 Tajemnice Kniei, odc.13 Wilk - nocny łowca Dlaczego ja?, odc.211-215 Graczykowie, odc.11 Lucuś Rodzina zastępcza, odc.97 Młodzieńczy bunt Szpital na perypetiach, odc.9 Wysoki komisarz z Unii Mamuśki, odc.13 Rodzina zastępcza, odc.240 Skrypty afektywne Malanowski i Partnerzy, odc.507 Sidła przeszłości Malanowski i Partnerzy, odc.508 20 godzin strachu Tajemnice Kniei, odc.14 Zimowa stołówka Ewa gotuje, odc.174 Wydarzenia Interwencja, odc.956 Pamiętniki z wakacji, odc.21 Sprzedawca komórek udaje biznesmana i gubi się w swoich kłamstwach, Miłość ponad wszystko Kabareton na TOPie Jak żyć Halama&Włodarczyk, G. Halama, Kabaret Nowaki, Kabaret Hrabi, A. Grabowski Świat według Kiepskich, odc.295 Twardy głaz Rodzina zastępcza, odc.139 Posag w spadku Daleko od noszy, odc.45 Śliska sprawa Oblicza Ameryki, odc.602 D

O

D

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

12:30 Malanowski i Partnerzy, odc.510 Tajemnice internatu 13:00 Dlaczego ja?, odc.216 14:00 Wydarzenia 14:35 Interwencja, odc.1094 15:00 Trudne sprawy, odc.215 Cała klasa dokucza gimnazjalistce 16:00 Rodzina Zastępcza, odc.271 DOBRE INTENCJE 17:00 Świat według Kiepskich (Salon masażu towarzyskiego), odc.297 17:30 Rodzina zastępcza, odc.140 Rzymskie wakacje 18:00 Daleko od noszy, odc.46 Klinika piękności 18:30 Dlaczego ja?, odc.216 19:30 Trudne sprawy, odc.215 Cała klasa dokucza gimnazjalistce 20:30 Wydarzenia 21:05 Interwencja, odc.1094 21:25 Pierwsza miłość, odc.1721 22:00 Świat według Kiepskich, odc.63 Kiepski magnes 22:30 W obiektywie Justyny Steczkowskiej, odc.7 23:00 Ewa gotuje, odc.174 23:30 Gliniarze, odc.18

19:00 19:45 20:30 21:10

Ekipa na swoim, odc.5 Szpilki na Giewoncie, odc.48 Wydarzenia Pamiętniki z wakacji, odc.21 Sprzedawca komórek udaje biznesmana i gubi się w swoich kłamstwach, Miłość ponad wszystko 22:00 Świat według Kiepskich, odc.405 Zemsta społeczna 22:30 Hotel 52, odc.77 23:30 Oblicza Ameryki, odc.602

NIEDZIELA 02.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 09:30 10:30 11:30 12:00 13:00 13:30 14:00 14:45 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 20:30 21:10 22:00 22:30 23:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.166 Gra w ciemno, odc.298 Tajemnice Kniei, odc.15 Sarna - płowa piękność Trudne sprawy, odc.210 Nieatrakcyjny ogrodnik szuka na siłę dziewczyny Trudne sprawy, odc.211 Naiwna nastoletnia matka szuka ojca swojego dziecka Trudne sprawy, odc.212 Kasjerka na pływalni traci kontrolę nad swoimi dziećmi Trudne sprawy, odc.213 Była żona zabrania ojcu spotykania się z dzieckiem Trudne sprawy, odc.214 21-letnia córka wątpi w wakacyjną miłość swojego ojca Ewa gotuje, odc.174 Hotel 52, odc.68 Ludzie Chudego, odc.16 Jaka Ona jest?, odc.20 Skrzynecka Szpilki na Giewoncie, odc.49 Tajemnice Kniei, odc.16 Myśliwy na czterech łapach Ewa gotuje, odc.174 Wydarzenia Interwencja, odc.957 Pamiętniki z wakacji, odc.22 Sprzedawca komórek udaje biznesmena i gubi się w swoich kłamstwach, Miłość ponad wszystko Ekipa na swoim, odc.5 Świat według Kiepskich (Zacięta płyta), odc.296 Rodzina zastępcza, odc.140 Rzymskie wakacje Daleko od noszy, odc.46 Klinika piękności SPORT W POLSACIE 2 Wydarzenia Pamiętniki z wakacji, odc.22 Sprzedawca komórek udaje biznesmena i gubi się w swoich kłamstwach, Miłość ponad wszystko Oblicza Ameryki, odc.602 Przyjaciółki, odc.26 Tajemnice Kniei, odc.1 1/16 Dzika jest natura dzika

WTOREK 04.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:25 08:05 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00

PONIEDZIAŁEK 03.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00

A

T

16:00 17:00

Nowy dzień z Polsat News Awantura o kasę, odc.167 Gra w ciemno, odc.299 Rodzina Zastępcza, odc.270 To straszne dorastanie Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.44 Kontra kadra Rodzina zastępcza, odc.65 Damą być Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.20 Bitwa o szal Graczykowie, odc.12 Kuzyn Kitaszewski Rodzina zastępcza, odc.66 Inhalacja dobra na wszystko Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.45 Czy Kolumb był Polakiem? Świat według Kiepskich, odc.63 Kiepski magnes Rodzina Zastępcza, odc.271 DOBRE INTENCJE Graczykowie, odc.12 Kuzyn Kitaszewski Rodzina zastępcza, odc.98 Wielki kryzys Szpital na perypetiach, odc.10 Ojciec zastępczy Mamuśki, odc.14 Rodzina zastępcza, odc.241 Rodzinne niespodzianki Malanowski i Partnerzy, odc.509 Prosta sprawa E

K

|

T

E

17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:05 21:25 22:00 22:35 23:05 23:30

Nowy dzień z Polsat News Awantura o kasę, odc.168 Gra w ciemno, odc.300 Rodzina Zastępcza, odc.271 DOBRE INTENCJE Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.45 Czy Kolumb był Polakiem? Rodzina zastępcza, odc.66 Inhalacja dobra na wszystko Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.21 Gdzie jest skarb? Graczykowie, odc.13 Murarze Rodzina zastępcza, odc.67 Mszyce i ludzie Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.46 Zatruty pocałunek Świat według Kiepskich, odc.64 Lepsza połowa Rodzina Zastępcza, odc.272 Kryminal tango Graczykowie, odc.13 Murarze Rodzina zastępcza, odc.99 Skarb Szpital na perypetiach, odc.11 Brzydka sprawa Mamuśki, odc.15 Rodzina zastępcza (Lokalny autorytet), odc.242 Malanowski i Partnerzy, odc.511 Życie za życie Malanowski i Partnerzy, odc.512 Dlaczego ja?, odc.217 Matka boi się, że córka zajdzie na złą drogę Wydarzenia Interwencja, odc.1095 Trudne sprawy, odc.216 Sfrustrowana żona chce rozpocząć nowe życie Rodzina Zastępcza, odc.272 Kryminal tango Świat według Kiepskich, odc.298 Oda do młodości Rodzina zastępcza, odc.141 Kwestia konformizmu Daleko od noszy, odc.47 Jaka to choroba Dlaczego ja?, odc.217 Matka boi się, że córka zajdzie na złą drogę Trudne sprawy, odc.216 Sfrustrowana żona chce rozpocząć nowe życie Wydarzenia Interwencja, odc.1095 PIERWSZA MIŁOŚĆ Świat według Kiepskich, odc.64 Lepsza połowa Gwiazdy na dywaniku, odc.44 Sexy mama, odc.43 1000 rzeczy, które mężczyzna powinien zrobić w życiu, odc.13

05:30 Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.22 Każdy ma romans 06:00 Graczykowie, odc.14 Zdrowa dieta 06:30 Rodzina zastępcza, odc.68 Niewłaściwy generał 07:00 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.47 Słodkie Cherliderki 07:25 Świat według Kiepskich, odc.65 Ziarno 08:05 Rodzina Zastępcza, odc.273 Problemy medialne 09:00 Graczykowie, odc.14 Zdrowa dieta 09:30 Rodzina zastępcza, odc.100 Srebrne wesele 10:00 Szpital na perypetiach, odc.12 Choroba wściekłych koni 10:30 Mamuśki, odc.16 11:00 Rodzina zastępcza, odc.243 Forma jest treścią 12:00 Malanowski i Partnerzy, odc.513 Kłamca 12:30 Malanowski i Partnerzy, odc.514 Kobieta o dwóch twarzach 13:00 Dlaczego ja?, odc.218 14:00 Wydarzenia 14:35 Interwencja, odc.1096 15:00 Trudne sprawy, odc.217 16:00 Rodzina Zastępcza, odc.273 Problemy medialne 17:00 Świat według Kiepskich, odc.299 Bolak 17:30 Rodzina zastępcza, odc.142 Nobliwa depresja 18:00 Daleko od noszy, odc.48 Wojownik ninia 18:30 Dlaczego ja?, odc.218 19:30 Trudne sprawy, odc.217 20:30 Wydarzenia 21:05 Interwencja, odc.1096 21:25 PIERWSZA MIŁOŚĆ 22:00 Świat według Kiepskich, odc.65 Ziarno 22:35 Aleja Sław, odc.76 23:05 Jem i chudnę, odc.44 23:30 Skazany za..., odc.44

CZWARTEK 06.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:25 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00

Nowy dzień z Polsat News Awantura o kasę, odc.169 Gra w ciemno, odc.301 Rodzina Zastępcza, odc.272 Kryminal tango Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.46 Zatruty pocałunek 05:00 Rodzina zastępcza, odc.67 Mszyce i ludzie W

I

Z

Y

J

N

O

PIĄTEK 07.06. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:25 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:05 21:25 22:00 22:30 23:30

Nowy dzień z Polsat News Awantura o kasę, odc.171 Gra w ciemno, odc.303 Rodzina Zastępcza, odc.274 Zjazd Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.48 Nie ma rekordów nie do pobicia Rodzina zastępcza, odc.69 Pocztowy Don Juan Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.24 Pusykat Graczykowie, odc.16 Klub sobowtórów Rodzina zastępcza, odc.70 Kwestia dojrzałości Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.49 Największa zagadka od czasów UFO Świat według Kiepskich, odc.67 Eros i medycyna Rodzina Zastępcza, odc.275 Artystyczne ekspresje Graczykowie, odc.16 Klub sobowtórów Rodzina zastępcza, odc.102 Latający talerz Szpital na perypetiach, odc.14 Duch siostry Gerlach Mamuśki, odc.18 Rodzina zastępcza, odc.245 Podrzutek Malanowski i Partnerzy, odc.517 Zabójstwo w kościele Malanowski i Partnerzy, odc.518 Okrutny żart Dlaczego ja?, odc.220 Rodzina kupuje dom z babcia w środku Wydarzenia Interwencja, odc.1098 Trudne sprawy, odc.219 Mąż sprzątaczki ma zły wpływ na swoje dzieci Rodzina Zastępcza, odc.275 Świat według Kiepskich, odc.301 Tatuaż Rodzina zastępcza, odc.144 Wendetta Daleko od noszy, odc.50 Upiorny duch Kidlera Dlaczego ja?, odc.220 Rodzina kupuje dom z babcia w środku Trudne sprawy, odc.219 Mąż sprzątaczki ma zły wpływ na swoje dzieci Wydarzenia Interwencja, odc.1098 PIERWSZA MIŁOŚĆ Świat według Kiepskich, odc.67 Eros i medycyna Cafeteria, odc.8 Taaaka ryba, odc.103 Szwedzkie pstrągi jeziorowe

Chcesz zgubić wagę? Mamy rozwiązanie:

00:00 01:40 02:35 03:30 04:30

E

Interwencja, odc.1097 Trudne sprawy, odc.218 Rodzina Zastępcza, odc.274 Zjazd Świat według Kiepskich, odc.300 Barek Rodzina zastępcza, odc.143 Burze hormonalne Daleko od noszy, odc.49 Człowiek magazyn Dlaczego ja?, odc.219 Trudne sprawy, odc.218 Wydarzenia Interwencja, odc.1097 PIERWSZA MIŁOŚĆ Świat według Kiepskich, odc.66 Hiperferdex Looksus, odc.44 Gotowe na zmiany, odc.8 Poławiacze, odc.8

REKLAMA

ŚRODA 05.06.

L

Nowy dzień z Polsat News Awantura o kasę, odc.170 Gra w ciemno, odc.302 Rodzina Zastępcza, odc.273 Problemy medialne Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.47 Słodkie Cherliderki Rodzina zastępcza, odc.68 Niewłaściwy generał Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.23 Wykradziona tajemnica Graczykowie, odc.15 Ciepłe kluchy Rodzina zastępcza, odc.69 Pocztowy Don Juan Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.48 Nie ma rekordów nie do pobicia Świat według Kiepskich, odc.66 Hiperferdex Rodzina Zastępcza, odc.274 Zjazd Graczykowie, odc.15 Ciepłe kluchy Rodzina zastępcza, odc.101 Kwestia sprawiedliwości Szpital na perypetiach, odc.13 Nieszczęście rapera Mamuśki, odc.17 Rodzina zastępcza, odc.244 Żona zastępcza Malanowski i Partnerzy, odc.515 Zaginiony chłopiec Malanowski i Partnerzy, odc.516 Dlaczego ja?, odc.219 c Wydarzenia

14:35 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:05 21:25 22:00 22:35 23:05 23:30

INDYWIDUALNY TEST GENETYCZNY

BodyKey pozwoli Ci ZRZUCIĆ KILOGRAMY i ZDROWO ŻYĆ.

Dołącz do wyzwania na odchudzanie z Body Key. Indywuidalny test genetyczny z kontrolą wagi opracowany dla Ciebie pozwoli na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów

tel. 201.681.6170 www.amway.com/KARDYSENTERPRISE |

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


już piątek

nowy dziennik Friday, May 31, 2013

sudoku 5/05

Rozwiązanie sudoku 2/05

Nagrodę za prawidłowo rozwiązane sudo ku wy lo so wa ła Danuta Browko, Paterson, NJ 07501. Książkę prześlemy pocztą.

IMIĘ I NAZWISKO ...............................................................

............................................................... ADRES ...............................................................

............................................................... TEL. ......................................................

codziennie o 19 na kanale WNYE-TV

Sudoku wycięte z “Nowego Dziennika” należy przesłać do 14 czerwca 2013 r. pod adresem: “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Ln, Suite 402, Garfield, NJ 07026 (z dopiskiem na kopercie: sudoku 5/05).

URSZULA BROŻEK MAGISTER REHABILITACJI RUCHOWEJ O SPECJALIZACJI ORTOPEDYCZNEJ I NEUROLOGICZNEJ DLA DOROSŁYCH I DZIECI

bóle kręgosłupa ■ bóle głowy ■ bóle stawów ■ bóle mięśniowe terapia przed i pooperacyjna ■ terapia powypadkowa ■ terapia pourazowa ■ terapia dziecięca 1-21: zaburzenia rozwoju, DARMOWA porażenia mózgowe kręcz szyi, terapia KONSULTACJA pourazowa, wady postawy, choroby genetyczne. ■

OPTOMETR A d r R y s z a r d Pa s k o w s k i

ALLIED PHYSICAL THERAPY PLLC

Badanie oczu za pomocà najbardziej nowoczesnych aparatów. Okulary wszystkich gatunków, wszystkie typy szkie∏ kontaktowych. Realizujemy polskie recepty.

1148 HICKSVILLE RD, MASSAPEQUA, NY 11758 TEL. 516.731.4700 PO ANGIELSKU

718.439.7070

4820 5 Ave. Brooklyn, NY 11220

TEL. 718.614.5149 PO POLSKU

WWW. DZIENNIK.COM D

O

D

A

T

11

E

K

|

T

E

www.alliedphysicaltherapyli.com L

E

W

I

Z

Y

J

N

O

|

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


już piątek

nowy dziennik Piątek 31 maja 2013

rock bez gitar

mniane wcześniej Bondy, które oglądam, też przewijam. Gdy są tam jakieś gonitwy czy strzelaniny, to od razu pilot w ruch! (śmiech) Obchodziłeś niedawno, podobnie jak filmowy Bond, 50. urodziny. Czy w tym wieku człowiek przestaje się już bać życia i staje się nieustraszony, niczym ekranowy superbohater? Ja się ciągle czegoś obawiam, zarówno w skali mikro, że coś się przydarzy mnie czy moim bliskim, jak i makro – tego, co się dzieje w Polsce, w którą stronę zmierza Europa. To są fobie, które atakują od rana.

Zespół Kult powrócił z nowym, pierwszym od czterech lat materiałem studyjnym. O płycie „Prosto”, byciu dziadkiem, spoglądaniu co rano w lustro i... Jamesie Bondzie opowiada lider formacji Kazik Staszewski.

Muzyka z tych filmów też? Zależy, które piosenki. Sam temat bondowski jest bardzo dobry. Mam wrażenie, że w ogóle bardzo jest podobny do tego ze „Stawki większej niż życie”. W 1973 roku odziedziczyłem po ojcu kilkadziesiąt płyt. Znalazły się tam m. in. orkiestracje do filmów z Jamesem Bondem. Co ciekawe, była tam już muzyka do tych Bondów, których jeszcze wtedy... nie było. Twórcy filmów ewidentnie mieli wszystko posegregowane i zaplanowane z góry. Jest tam np. muzyka, która pojawiła się w filmie „Moonraker”, a on na pewno był robiony po 1973 roku. Klimat filmowy najwyraźniej ci służy, bo do studia z Kultem też wróciłeś przy okazji piosenek do filmu... Tak, wszystko zaczęło się od zlecenia napisania piosenek do „Układu zamkniętego”. Pracowaliśmy zAdamem Toczką, człowiekiem z zewnątrz. Okazało się, że to wszystko fajnie brzmi i to był impuls, żeby zrobić razem całą płytę. Czy to pomysł Adama, by sekcja dęta na płycie „Prosto” wyszła na pierwszy plan? Przed nagraniem płyty obiecałem, że się nie będę wtrącał i słowa dotrzymałem. Głos zabrałem tylko w jednej kwestii: poprosiłem, by nie robić z Kultu rockowej kapeli. Nie jestem admiratorem gitar. Dla mnie to instrument całkowicie poboczny. Najważniejsza jest perkusja i bas. Dalej są dęciaki i dopiero na szarym końcu gitary. Adaś to wyczuł. Dosyć zaskakujące, zważywszy na fakt, że Kult jest jednak utożsamiany ze sceną rockową. Dla mnie muzyka rockowa nie musi mieć gitar. Na nas ogromny wpływ wywarła kapela Spear of Destiny – mocna sekcja dęta, perkusja i gitara daleko w tle, właściwie bez wyrazu. Oczywiście lokujemy Kult w okolicach muzyki nazywanej umownie rockową, ale bez tej mocy gitar.

To dla nich jest piosenka „Dobrze być dziadkiem”? To piosenka dla wszystkich! To afirmacja tej radości, która przytrafiła mi się już dwukrotnie. Wszem i wobec obwieszczam, że naprawdę dobrze być dziadkiem!

Jest na to jakaś recepta? Kolega, który jest psychoterapeutą, powiedział, że najlepiej jest mieć przy łóżku lustro, by móc wstać rano, spojrzeć na swoje odbicie, powiedzieć sobie, że jest fajnie i że w ogóle samemu jest się fajnym i wtedy zupełnie inaczej zaczyna się dzień. Mądra rada – polecam. Nową płytę Kultu też polecasz? Jest fajna? Niech każdy sam oceni, ale dla mnie tak! (śmiech) ROZMAWIAŁ: MARCIN RECKO

Ponoć planujesz wytatuować sobie portret swoich wnuczek... Mój brat cioteczny przekonał mnie, żebym jednak tego nie robił. Uzmysłowił mi, że tatuaż to sprawa nieodwracalna, że zawsze może mi się coś odwidzieć, a nie będę mógł tego zmyć (śmiech). Po prostu boję się, że mogłoby coś nie wyjść. Z piosenkami kiedykolwiek coś ci nie wyszło? No jasne! Pierwsza płyta Kultu jest źle zrobiona. Czwarta, koncertowa także. Piąta jest niezbyt dobra, szósta w sumie też... Wszystkie można by poprawić i zrobić lepiej! (śmiech)

FOTO: MAREK OSIŃSKI

Jakie filmy ostatnio najchętniej oglądasz? Postawiłem sobie za cel obejrzeć wszyst kie Bon dy, od po cząt ku do końca. W dzieciństwie byłem wielkim fanem serii. Teraz okazuje się, że to straszna... chała! (śmiech)

Gracie ze sobą już przeszło trzy dekady. Na koncertach widać wiekowy przekrój słuchaczy? Na koncertach pod sceną przewalają się tłumy ludzi, którzy mogliby być moimi dziećmi. Powiedziałbym, że wnukami, ale to chyba jeszcze za wcześnie (śmiech). Dalej za nimi stoją dorośli z wnukami, czyli dziećmi dzieci, które szaleją pod sceną! FOTO: ARCHIWUM

Prosto z sesji zdjęciowej na wywiad... Promocja płyty – czysty obowiązek czy jednak swego rodzaju przyjemność? Obowiązek, choć zacząłem dostrzegać w tym pewną przyjemność. Tak, jak całe życie powtarzałem, że nie znoszę tego robić, tak przy tej nowej płycie „Prosto” zauważyłem, że to jest dosyć twórcze zajęcie. Zdecydowanie lepiej jest wyjść z domu, spotkać się, porozmawiać, niż siedzieć w kapciach i oglądać filmy.

Istnieje zatem możliwość, że spotkamy się za rok i to samo powiesz o płycie „Prosto”? Jest to możliwe. Teraz nie mam dotej płyty dystansu. To nasze najnowsze dziecko, nasz niemowlaczek ukochany i najpiękniejszy. Tak jest przy każdej nowej płycie. Każdej, z wyjątkiem naszej pierwszej – ta od początku była jakaś trefna (śmiech). Przy każdej następnej był zawsze początkowy zachwyt. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że te nasze wyrośnięte dzieci mają jakieś wady (śmiech) Mówi się, że wyłapywanie wad jest głównym zadaniem krytyków muzycznych. Czytujesz recenzje płyt Kultu? Mam taki zwyczaj, że gdy nowa płyta się ukazuje, to ja wyjeżdżam i wyłączam się na przynajmniej tydzień z informacji jakichkolwiek na jej temat – jak jest odbierana, jak się sprzedaje. Dziś dopiero miałem okazję zapoznać się z kilkoma opiniami o nowej płycie. Ktoś „uczynny” wysłał mi link do recenzji, w której nie najlepiej napisano o tej płycie. Na szczęście ktoś inny mnie pocieszył, że nie wszystkie są takie i płyta jest ogólnie dobrze odbierana. Uwagę na płycie „Prosto” zwraca liczba piosenek. Jest ich aż szesnaście... Płyta miała być treściwa – dwanaście piosenek. Stwierdziłem jednak, że będzie więcej, a jak się komuś coś nie spodoba, to będzie mógł przewinąć jak film. Zresztą te wspo-

FOTO: MATERIAŁY ITVN

12

Nowy Dziennik 2013/05/31 Już Piątek  
Nowy Dziennik 2013/05/31 Już Piątek  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement