Page 1

STRONA 20

SPORT

Mucha liczy medale

POLECAMY

STRONA 12

Co się dzieje w metropolii

WYWIAD

JUŻ DZISIAJ

Gruzja chce Dodatek polskiego wsparcia kulturalny

Z A M AC H OWCY Z B OSTO N U P L A N OWA L I ATA K N A T I M ES S QUA R E www.dziennik.com

PIĄTEK 26 KWIETNIA – FRIDAY, APRIL 26, 2013

Zachmurzenie częściowe

»

ST R . 3

$1.00

18°C (64°F)

Opodatkują zakupy internetowe? n Na ostateczne głosowanie w Senacie czeka projekt usta-

wy, na mocy której poszczególne stany będą mogły wymagać od internetowych sprzedawców, aby pobierali podatek od transakcji zawieranych przez internet.

AMERYKA

Debata kandydatów na burmistrza

1

ROK XLI Nr 11 795

08805 93288

Dreamlinery wracają

n Cały piłkarski świat jest pod wrażeniem gry Roberta Lewandowskie-

n 5 czerwca wznowią loty boeingi 787 Polskich Linii Lotniczych LOT. Re-

Niemieckie media nie szczędzą pochwał Robertowi Lewandowskiemu. Polski napastnik Borussii Dortmund zdobył wczoraj cztery gole w wygranym 4:1 meczu półfinałowym Ligi Mistrzów z Realem Madryt. “Show Lewandowskiego”, “bramkowa gala Polaka” – to najczęściej pojawiające się tytuły w niemieckich mediach. Podobnie podsumowuje występ Polaka także polska prasa. “Die Welt” pisze jednak o “gorzkim posmaku” strzelonych bramek. Wiele wskazuje bowiem na to, że Lewandowski opuści niebawem Borussię i przeniesie się do Bayernu. “Der Spiegel” dodaje, że teraz, jak nigdy wcześniej, klubowi z Dortmundu powinno zależeć na zatrzymaniu Polaka w składzie. Lewandowski ma wszystkie cechy, by stać się dla Polaków wzorem i ich bohaterem – mówi socjolog Marek Łajtar. Jego zdaniem Polacy bardzo

Rządowa agencja zaaprobowała w czwartek nowy system akumulatorów do Boeinga 787, kończąc trzymiesięczny okres uziemienia tych samolotów. Dreamlinery od stycznia nie wykonywały lotów z powodu wykrytych w nich usterek. Firma Boeing ma je jednak usunąć i samoloty mają zostać przywrócone do eksploatacji. Dyrektywa FAA “o

potrzebują w tej chwili wzorować się na ludziach, którzy odnoszą sukcesy. Dziennikarz sportowy Polskiego Radia Tomasz Zimoch podkreśla, że Lewandowski zagrał genialnie i ma nadzieję, że stanie się on wzorem dla młodych piłkarzy w Polsce, bo takiego idola brakowało od czasów Bońka i Smolarka. Z zawodnikami takimi jak Robert Lewandowski Polska może odnieść wielki sukces na Euro 2016 – mówił z kolei najsłynniejszy polski bramkarz Jan Tomaszewski. DET, (R), (IAR)

FOTO: ARCHIWUM

FOTO: ARCHIWUM

NOWY DZIENNIK $1.00

8

Nieziemski Lewandowski

go. Polak w półfinale Ligi Mistrzów strzelił cztery gole Realowi Madryt, zerwacje na rejsy “samolotami marzeń” już ruszyły. Wszystko dlatego, a jego zespół Borussia Dortmund wygrał 4:1 i ma duże szanse na grę w że amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wydała dyrektyfinale tych rozgrywek. wę zezwalającą na wznowienie lotów tych maszyn.

W pierwszej debacie, która transmitowana była w telewizji, sześciu demokratycznych kandydatów na burmistrza Nowego Jorku skupiło się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem w mieście, w tym szczególnie na praktyce zwanej stop-and-frisk.

17513 >

» STR. 2

FOTO: PAP/EPA

STRONA 2

nacie Harry Reid, demokrata z Nevady, dąży do tego, aby ustawa została zatwierdzona jeszcze w tym tygodniu, przed zaplanowaną przerwą w obradach. Na mocy dyskutowanej ustawy podatek od sprzedaży byłby wysyłany do kasy stanu, w którym mieszka kupujący. Władze stanowe będą musiały dostarczyć internetowym sprzedawcom za darmo programy komputerowe do obliczania podatku od sprzedaży. Z obowiązku tego natomiast zwolnieni byliby sprzedawcy internetowi, których sprzedaż poza stan jest mniejsza niż milion dolarów. Obecnie władze stanu mogą wymagać od firm internetowych, aby pobierały podatek od sprzedaży tylko wtedy, gdy firmy te fizycznie są obecne w stanie.

FOTO: ARCHIWUM

Chociaż projekt o nazwie Marketplace Fairness Act może spotkać się z opozycją w Izbie Reprezentantów, której członkowie wykazują mniejsze poparcie dla podatków, to wielu republikanów w Senacie i republikańskich gubernatorów popiera tę ustawę. Za opodatkowaniem transakcji internetowych opowiedział się również prezydent Barack Obama tłumacząc, że “wyrówna to szanse między małymi sklepami, konkurującymi z dużymi firmami internetowymi”. Projekt ustawy przeszedł w próbnym środowym głosowaniu w Senacie przeważającą liczbą głosów (7423), w tym za wprowadzeniem możliwości pobierania podatku od transakcji internetowych głosowało 27 republikanów. Przewodniczący większości w Se-

zdatności do lotu” technicznie dotyczy na razie tylko maszyn będących w posiadaniu linii United Airlines, które są jedynym amerykańskim przewoźnikiem posiadającym Boeinga 787, ale europejscy i japońscy regulatorzy dostosują się do FAA, która wyznacza standardy bezpieczeństwa.

» STR. 9


2

Ameryka

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

» W rezultacie wiele transakcji internetowych jest nieopodatkowanych, co daje wirtualnym sklepom przewagę na tymi, które funkcjonują w fizycznych siedzibach. Zwolennicy opodatkowania transakcji internetowych argumentują, że rozważana w Waszyngtonie ustawa nie oznacza wprowadzenia nowych

DOK. ZE STR. 1

podatków czy podniesienia już istniejących, ale jedynie daje władzom stanowym narzędzie do egzekwowania obecnie istniejących podatków. Przeciwnicy, tacy jak senator Ron Wyden, demokrata z Oregonu, nazwali ustawę “atakiem na internet oraz gospodarkę internetową”. AS, (R)

FOTO: ARCHIWUM

Debata demokratycznych kandydatów na burmistrza

OPODATKUJĄ ZAKUPY…

FOTO: ARCHIWUM

Apple ma się gorzej n Po raz pierwszy od dziesięciu lat spadł kwartalny zysk Apple’a. Analitycy mówią o ostrej konkurencji i spadku popytu na produkty tej firmy.

taj kandydaci mieli podzielone zdania, czy poprzeć ten pomysł. Powołanie inspektora popierają m.in. Bill de Blasio i od niedawna Christine Quinn. Natomiast Sal Albanese i Eric Salgado uważają, że stanowisko to nie W debacie, która odbyła się w John ly’emu w tej sprawie” – stwierdził jest potrzebne. Bill Thompson powieJay College, wzięli udział: Bill Bill de Blasio, obecnie sprawujący dział, że gdy zostanie burmistrzem, Thompson, Eric Salgado, Christine funkcję obrońcy praw obywatelskich. sam będzie pełnił nadzór nad nowoQuinn, John Liu, Bill de Blasio i Sal De Blasio nie był jedynym, który jorską policją i upewni się, że akcja Albanese. skrytykował szeroko stosowaną za stop-and-frisk nie jest nadużywana. Jedną z najbardziej kontrowersyj- kadencji Michaela Bloomberga prakZapytani o to, czy w Nowym Jornych kwestii wieczoru było pytanie, tykę kontrolowania ulic. “Przewod- ku powinny zostać wprowadzone czy zakończyć obecnie stosowaną nicząca Quinn twierdzi, że profilo- większe środki bezpieczeństwa, aby przez nowojorską policję praktykę wanie rasowe jest zabronione w mie- zapobiec atakom, jak ten podczas bostop-and-frisk, w ramach której ście Nowy Jork. Niestety, stop-and- stońskiego maratonu, w większości funkcjonariusze mogą zatrzymać, -frisk jest największą formą profilo- kandydaci nie zaproponowali nic noprzesłuchać i przeprowadzić kontro- wania rasowego, niestosowaną gdzie wego. Wszyscy opowiedzieli się za lę na ulicy osób wydających im się indziej w kraju i musi się skończyć” zwiększeniem sił policyjnych albo podejrzanymi. – powiedział John Liu, obecny re- przynajmniej za zniesieniem cięć, “Przewodnicząca Quinn zajęła sta- wident miasta. które ograniczają liczbę funkcjonanowisko przeciwko stop-and-frisk Innym wątkiem w debacie była riuszy w mieście. Quinn powiedziatylko ze względu na nacisk społecz- kwestia utworzenia stanowiska in- ła natomiast, że popiera pomysł zany. Nie miała zamiaru wcześniej spektora generalnego, który nadzo- stosowania większej liczby mobilsprzeciwić się komisarzowi Kel- rowałby funkcjonowanie policji. Tu- nych kamer na ulicach. AS, (R)

n W pierwszej debacie, która transmitowana była w telewizji, sześciu demokratycznych kandydatów na burmistrza Nowego Jorku skupiło się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem w mieście, w tym szczególnie na praktyce zwanej stop-and-frisk.

Zysk firmy netto w pierwszym kwartale wyniósł 9,5 miliarda dolarów. To o ponad dwa miliardy mniej niż rok wcześniej. Szef firmy Tim Cook przyznał, że wzrost był słabszy niż rok temu. W ostatnich miesiącach ceny akcji ostro spadały; w zeszłym tygodniu osiągnęły poziom najniższy od ponad półtora roku.

Niektórzy eksperci uważają, że moda na produkty Apple’a nadal trwa. W okresie od stycznia do kwietnia elektroniczny gigant sprzedał 57 milionów iPhone’ów i iPadów. Zdaniem innych Apple zmaga się z poważną konkurencją, na przykład ze strony koreańskiego Samsunga. BAT, (IAR)

W piątek koncert Perfectu!

FOTO: MATERIAŁY PROMOCYJNE ZESPOŁU

Debatę transmitował na żywo program NY1

Warsztaty dla seniorów na Greenpoincie n “Greenpoint 50+” – pod takim hasłem odbędzie się seria spotkań organizowanych w Brooklyn Public Library na Greenpoincie. Bezpłatne warsztaty, organizowane są z myślą o polskich seniorach – osobach powyżej 50. roku życia – którym bliski jest Greenpoint, polska kultura i doświadczenie emigracji. “W czasie spotkań będą poruszane sprawy tożsamości, upływającego czasu oraz wielokulturowości, a także wiele innych, ważnych dla uczestników zagadnień. Każde ze spotkań uświetni obecność inspirującego gościa związanego z tematem przewodnim. Pierwszym gościem będzie psycholog Katarzyna Fiorita” – powiedziaStrony redaguje: Tomasz Bagnowski

ła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Marta Pawlaczek, inicjatorka i pomysłodawczyni akcji. Tematy przewodnie pierwszych trzech spotkań to: “Skąd przyszliśmy?”, “Gdzie jesteśmy?”, “Dokąd zmierzamy?”. “Podczas pierwszego spotkania chcemy m.in. poruszyć sprawę oddziaływania historii, kultury i rodziny na naszą tożsamość – wyjaśnia Pawlaczek. – Drugie zajęcia będą związane z podróżowaniem i emigrowaniem oraz wpływem miejsca urodzenia na nasze życie. Podczas trzeciego spotkania będziemy się zastanawiać, dokąd zmierzamy, a także – dlaczego bardziej wolimy fantazjować, niż wpływać na otaczającą nas rzeczywistość”. Warsztaty “Greenpoint 50+” będą odbywały się przez najbliższe trzy

wtorki (30 kwietnia oraz 7 i 14 maja) w godzinach ppoł., pomiędzy 1:30 a 3:00. Jeżeli seniorzy wyrażą zainteresowanie tego typu spotkaniami dyskusyjnymi, to w przyszłości będą organizowane kolejne warsztaty. “Najbliższe spotkania pokażą, czy ich forma oraz poruszana tematyka odpowiadają uczestnikom. Jeżeli będzie zainteresowanie, to zorganizujemy następne panele dyskusyjne, w podobnej lub zmodyfikowanej formie, w zależności od zapotrzebowania” – zapowiada Marta Pawlaczek. Warsztaty “Greenpoint 50+” będą prowadzone w języku polskim i odbędą się w Brooklyn Public Library przy 107 Norman Avenue na Greenpoincie. WUEM

Perfect pozdrawia czytelników “Nowego Dziennika” przed wylotem do Nowego Jorku. Już w piątek zespół zagra na Greenpoincie, a w sobotę w New Britain, CT! REKLAMA

POLSKI

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

212.267.0201 718.609.0300

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.


nowy dziennik Friday, April 26, 2013

3

Remonty nowojorskich mostów

Planowali zamach na Times Square

n W najbliższy weekend Brooklyn Bridge zostanie zamknięty dla ruchu kołowego w kierunku Manhattanu. Planowane są również poważne remonty trzech mostów łączących Nowy Jork z New Jersey. Utrudnienia na Brooklyn Bridge związane będą z pracami remontowymi 130-letniego mostu. Pasy biegnące z Brooklynu w kierunku Manhattanu zostaną wyłączone z ruchu od godziny 12:00 w nocy z piątku na sobotę do 6:00 rano w poniedziałek. Kierowcom zaleca się korzystanie z Manhattan Bridge i Williamsburg Bridge lub Battery Tunnel. Zmianie ulegnie również kierunek ruchu na Pearl Street oraz Centre Street, na których w trakcie prac remontowych obowiązywał będzie ruch w kierunku Brooklynu. Ścieżki rowerowe oraz dla pieszych pozostaną otwarte w obu kierunkach, jednak w godzinach od 6:00 rano w sobotę do 11:00 wieczorem w niedzielę zamknięte zostaną schody od strony

Manhattanu na Frankfort Street. Zarząd Port Authority poinformował również, że gubernatorzy Nowego Jorku oraz New Jersey – Andrew Cuomo i Chris Christie – zatwierdzili projekty związane z naprawą lub przebudową trzech mostów łączących oba stany: Goethals Bridge, Bayonne Bridge i Outerbridge Crossing. Goethals Bridge zostanie całkowicie przebudowany. Prace, które mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, zostaną ukończone do 2017 roku. Będzie to zarazem pierwszy most zbudowany przez Port Authority od ponad 80 lat, od chwili oddania do użytku mostu George’a Washingtona. Nowy Goethals Bridge – jak zapowiedział Pat Foy, dyrektor wykonawczy Port Authority – będzie miał sześć pasów ru-

Informację tę przekazali na czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg oraz komisarz policji Raymond Kelly. 19-letni Dżochar i jego 26-letni brat Tamerlan w ubiegły czwartek wieczorem porwali samochód, z zamiarem udania się nim do Nowego Jorku. Zamierzali też przewieźć siedem urządzeń wybuchowych i zdetonować je na Times Square, podają media. chu, co wpłynie na jego przepustowość. Planu nie udało im się zrealizować, Z kolei na Bayonne Bridge jezd- bo po tym jak ukradli samochód, ponia zostanie podwyższona o 64 sto- licja rozpoczęła za nimi pościg. py, tak by pod mostem mógł bez przeTo właśnie właścicielowi skradzioszkód odbywać się ruch statków to- nego samochodu jako pierwszemu warowych. Wszelkie prace remon- bracia mieli przyznać się do dokotowe, podobnie jak w przypadku bu- nania zamachu podczas bostońskiedowy nowego Goethals Bridge, ma- go maratonu oraz powiedzieć, że udają być zakończone do 2017 roku. ją się do Nowego Jorku. Informację Natomiast na Outerbridge Crossing tę podejrzany potwierdził również zostanie wymieniona i utwardzona na- podczas przesłuchania przez FBI – wierzchnia, co w przyszłości pozwo- powiedział Bloomberg podczas konli uniknąć kosztownych remontów oraz nieplanowanych przerw w jego funkcjonowaniu. Nowa nawierzchnia wpłynie również na polepszenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Prace remontowe mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku. W związku z przebudową i remontami tych trzech mostów powstanie ponad 5000 nowych miejsc pracy, a na pensje zostanie wydatkowanych około 600 milionów dolarów. WueM, (R)

ferencji prasowej. Dżochar najpierw powiedział śledczym, że planował z bratem udać się do Nowego Jorku, aby się zabawić. Tę informację w środę przedstawił mediom również komisarz policji Raymond Kelly. Jednak najnowsze doniesienia wskazują na to, że jednak bracia planowali detonować pozostałe materiały wybuchowe, które były w ich posiadaniu. “Powiedział FBI, że wraz z bratem mieli zamiar jechać do Nowego Jorku i detonować kolejne materiały wybuchowe na Times Square” – powiedział burmistrz Bloomberg. Źródła podają jednak, że plan ten pozostawał w fazie zamiaru. Bracia podobno nie dokonali żadnego rozeznania Times Square i nie mieli wybranego miejsca, w którym mogliby podłożyć materiały wybuchowe. AS, (R)

FOTO: MATERIAŁY POLICYJNE

FOTO: ARCHIWUM

n Trzy dni po dokonaniu ataku podczas maratonu w Bostonie bracia Carnajewowie planowali odpalić ładunki wybuchowe na Times Square – ustalili śledczy, którzy przesłuchują Dżochara, młodszego z braci.


4

Polska

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Po rozmowach Tusk – Solidarność

Bliżej strajku generalnego

Ciężarówka uderzyła w trolejbus

n Jedna osoba nie żyje, 10 jest rannych. To bilans wypadku w Gdyni. Rozpędzona ciężarówka, zjeżdżając z estakady, z olbrzymią prędkością uderzyła w trolejbus. ne 2 osoby. Jedna, z urazem kręgosłupa, znajduje się w szpitalu wojewódzkim. Druga osoba trafiła do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z relacji niektórych świadków wypadku wynika, że w ciężarówce mogło dojść do awarii hamulców. Przez cały zjazd z estakady kierowca pojazdu trąbił, chcąc dać znać innym kierowcom, że nie może wyhamować. n

ZDJĘCIA: PAP/PAWEŁ SUPERNAK

Według nieoficjalnych informacji ofiarą wypadku jest pasażer trolejbusu w wieku 55-60 lat. 5 osób zostało przewiezionych do szpitala w Wejherowie. Stan jednej z nich jest poważny. 4 osoby mają lekkie potłuczenia. Do Szpitala Miejskiego w Gdyni zostały przewiezione 3 osoby – w stanie średnio ciężkim. Do gdańskich szpitali zostały przetransportowa-

nie przyjmie rozwiązań negatywnych dla rynku pracy “tylko dlatego, że ktoś będzie używał argumentu siły i strachu”. “Nie powinienem być nawet godzinę dłużej premierem, gdybym podejmował negatywne dla Polaków deKomisja Trójstronna omawiała m.in. Premier zapewnił po spotkaniu, że cyzje z obawy przed jakąś akcją czy rządowe projekty zmian w kodeksie rząd nie wycofa się z projektu uela- naciskiem ze strony związków zawopracy (uelastycznienie czasu pracy stycznienia czasu pracy, bo został on dowych” – stwierdził premier. poprzez wydłużenie do roku okresów już z dobrym skutkiem przetestowaZ kolei szef Solidarności Piotr Durozliczeniowych, zmniejszenie sta- ny. “Pamiętajmy, że to jest projekt, da zapowiedział, że aby jakiekolwiek wek za godziny nadliczbowe), po- który już raz wprowadziliśmy w ży- rozmowy były kontynuowane, mustulat Solidarności, by płaca minimal- cie w roku 2009, czyli w tym pierw- si być spełniony warunek, którym jest na stopniowo wzrastała do wysoko- szym roku kryzysu, i według naszych wycofanie z Sejmu projektów wy- Miejsce wypadku na ulicy Morskiej w Gdyni ści połowy przeciętnego wynagrodze- obliczeń uratowaliśmy dzięki tym dłużenia okresu rozliczeniowego nia, przywileje emerytalne oraz rzą- działaniom mniej więcej 100-120 tys. czasu pracy oraz podjęcie prac nad dowy projekt tzw. ustawy antykry- miejsc pracy” – powiedział Tusk. obywatelskim projektem w sprawie zysowej, która zakłada państwowe “A więc jest naprawdę o co się bić i płacy minimalnej. dotacje dla przedsiębiorstw dotknię- będę prosił, błagał, przekonywał part“Pan premier mówi, że nie będzie tych kryzysem. nerów, żeby zrozumieli, że tutaj jedy- robił niczego pod dyktat związków n Projekt uchwały upamiętniającej Grzegorza Przemyka w 30. rocznicę zaZwiązkowcy sprzeciwiają się uela- ną intencją jest ochrona miejsc pracy i zawodowych, a my musimy znosić mordowania go przez funkcjonariuszy reżimu PRL złożył w Sejmie klub PiS. stycznieniu czasu pracy. Solidarność tworzenie miejsc pracy – podkreślił. – już przez kilka lat dyktat rządu i pre- Posłowie mieliby w niej potępić morderców Przemyka i zaapelować, by zabójdo końca czerwca zdecyduje, w ja- Niezależnie od gróźb akcjami protesta- miera Tuska. W ramach organizacji kiej formie zaprotestuje przeciwko cyjnymi ja nigdy nie zgodzę się na ta- związkowej rozmawiamy o proteście cy i ich poplecznicy zostali osądzeni i ukarani. Jak wskazano, sprawcy mordu polityce rządu – czy będzie to strajk, kie działania, które mogłyby zwiększyć i strajku, robimy referenda w zakła- “Sejm oddaje hołd Grzegorzowi Przeczy też wielodniowa akcja protesta- w Polsce bezrobocie” – dodał. dach pracy, z kolegami z innych cen- mykowi i najwyższej ofierze życia, uniknęli odpowiedzialności. “Także cyjna w Warszawie. Przystąpienie do Tusk zapowiedział, że będzie kon- tral związkowych ustaliłem kolejne jaką złożył na ołtarzu walki o wol- po odzyskaniu niepodległości właprotestów rozważa też Forum Związ- tynuował “trudny dialog ze związka- nasze wspólne spotkanie. Procedu- ną i niepodległą ojczyznę. Wspomi- dze publiczne nie wykazały wystarków Zawodowych. namy także jego matkę Barbarę Sa- czającej determinacji, aby winnych mi zawodowymi”, ale – zapewniał – ra biegnie” – podkreślił Duda. n dowską, zmarłą przedwcześnie dzia- zabójstwa Przemyka osądzić i ukałaczkę opozycji demokratycznej, któ- rać” – zaznaczono. W intencji PiS w uchwale posłora nie doczekała niestety wolnej Polski i pełnego wyjaśnienia sprawy wie mieliby zatem potępić “bezpośmierci swojego syna” – napisali po- średnich sprawców tego politycznego mordu oraz przywódców PZPR, n Zaledwie 50 szpitali będzie przekształconych w tym roku w spółki prawa obecnie Narodowy Fundusz Zdro- słowie PiS w projekcie uchwały. wia. Według niego spółka musi szuJak przypomnieli, 12 maja 1983 którzy nie pozwolili na ukaranie handlowego. Tak wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. kać innych przychodów, jak na roku funkcjonariusze MO zatrzyma- zbrodniarzy i rzucili oskarżenia na Tymczasem, aby skorzystać z moż- przystąpić 200-250 placówek, ale sa- przykład udzielanie świadczeń w li Przemyka, a w komisariacie przy niewinnych ludzi”. Mieliby także zaliwości oddłużenia placówek, samo- morządy nie podejmują takich de- ramach transgranicznej opieki me- ul. Jezuickiej na warszawskiej Sta- apelować “do organów ścigania i wydycznej. rządy muszą do końca roku dokonać cyzji. rówce został on skatowany przez mi- miaru sprawiedliwości, aby zabójcy Robert Mołdach uważa, że samo- licjantów i zomowców; po dwóch Przemyka oraz ich poplecznicy z kieRobert Mołdach – ekspert Pratakiej zmiany. Michał Kłos z Deloitte podkreślił, codawców RP – przyznał, że prze- rząd powinien szukać prywatnych dniach zmarł w szpitalu. rownictwa partyjno-państwowego że liczba przekształcanych szpitali kształcenie szpitala w spółkę po- partnerów strategicznych, którzy za“Mimo oczywistej odpowiedzialno- zostali wreszcie osądzeni i ukarani”. jest niezadowalająca. Uważa on, iż zwala wpływać na koszty, ale nie inwestują w szpital przekształcany ści funkcjonariuszy milicji i ZOMO Jak powiedział szef klubu PiS Mado tego procesu potencjalnie może na przychody, o których decyduje w spółkę. n za tę odrażającą zbrodnię komuni- riusz Błaszczak, to jedna z wielu styczne władze PRL zaangażowały zbrodni okresu komunistycznego, cały aparat państwowy do zatuszo- która nie została wyjaśniona. “Za tę wania i zatarcia jej śladów. Na po- zbrodnię nie odpowiedzieli jej sprawlecenie najwyższych władz partyj- cy” – stwierdził. Według niego odnych i państwowych fabrykowano powiedzieć powinni także najważniejdowody mające obciążać winą za si politycy w Polsce Ludowej – gen. śmierć Przemyka sanitariuszy pogo- Wojciech Jaruzelski i gen. Czesław towia ratunkowego, zaś ukrywano te, Kiszczak. Podkreślił, że “zło trzeba NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com które wskazywały na milicjantów ja- złem nazywać, a nie stwierdzać, że ko winnych śmierci maturzysty” – nie wiadomo, kto był sprawcą i kto za tę zbrodnię odpowiada”. n czytamy w projekcie uchwały. Strony “Z Polski” na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, doniesieƒ korespondentów i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

FOTO: PAP/JAN DZBAN

n Mimo grożenia strajkiem nie wycofamy się z projektu uelastyczniania czasu pracy, nie będzie powrotu do emerytur pomostowych, będą zmiany w tzw. umowach śmieciowych – zapowiedział premier Donald Tusk. Szef Solidarności nie wycofuje się z zapowiedzi protestów.

PiS: potępić morderców Przemyka

Mało szpitali przekształcanych w spółki

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA?


5 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

Walka z nielegalnym hazardem

Przyznano medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

tej strasznej ciemności Sprawiedliwi wśród Narodów Świata byli gwiazdami, które oświetlały te ponure czasy, ocalili oni nie tylko życie innych ludzi, ale również zachowali godność ludzką” – mówił Eshcar. Medal Sprawiedliwy wśród Naroberg-Mesner. “Czekałam na ten dzień całe moje dów Świata jest przyznawany od życie”, “on był naszym przyjacielem, 1963 roku przez specjalną komisję on był naszym aniołem stróżem” – izraelskiego Instytutu Pamięci Namówiła podczas uroczystości Sand- rodowej Yad Vashem. Są nim honorowane osoby, które bezinteresowberg-Mesner. Sandberg-Mesner przez kilkadzie- nie, z czysto humanitarnych pobusiąt lat szukała córki swojego wybaw- dek narażały życie dla ratowania skacy. “To dzięki jej poszukiwaniom do- zanych na zagładę Żydów. Osoby piero dwa lata temu dowiedziałam uznane za Sprawiedliwych otrzymusię, że tata przeżył wojnę i był wspa- ją specjalnie wybity medal ze swoniałym człowiekiem” – mówiła Ma- im nazwiskiem oraz dyplom honodejska. Dodała, że dzięki tej uroczy- rowy. Ich nazwiska zostają wyryte stości ma szansę poznać historię swo- na kamiennych tablicach w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie. Dojego ojca. “Czas wojny i zagłady Żydów jest tychczas medalem tym uhonorowaprawdopodobnie jednym z najstrasz- no prawie 25 tys. osób z 47 krajów, niejszych okresów naszej historii; w w tym ok. 6,5 tys. Polaków. n

n Albin Tyll został uhonorowany pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie w czasie II wojny światowej trzech uciekin 11 zatrzymanych, ponad 800 przeszukań i prawie 1,2 tys. za- nierek z transportu do obozu zagłady w Bełżcu. Uroczystość odbyła się w bezpieczonych terminali internetowych – to bilans wspólnej akcji czwartek w Katowicach. Albin Tyll uratował siostry Lolę (Lotti) Sandberg-Viezel i Milę Sandberg-Mesner oraz ich kuzynkę Jasię (Judith) Elberger-Stern, które w 1942 roku wyskoczyły z pociągu jadącego do Bełżca. O przyznaniu polskiemu patriocie niemieckiego pochodzenia Albinowi Tyllowi medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – najwyższego cywilnego izraelskiego odznaczenia – Instytut Yad Vashem zdecydował w lipcu 2012 roku. Medal oraz dyplom honorowy wręczyli mieszkającej w Katowicach córce Grażynie Madejskiej wiceambasador Izraela w Polsce Nadav Eshcar oraz jedna z uratowanych kobiet – Mila Sand-

FOTO: ARCHIWUM

przeciwko nielegalnemu hazardowi, przeprowadzonej przez policjantów z CBŚ i celników.

DZIAŁ OGŁOSZEŃ Tel.: (212) 594-2266 ext. 303

FOTO: ARCHIWUM

W ciągu doby w całej Polsce policjanci i celnicy, działając na polecenie prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, przeszukali 826 lokali gastronomicznych, salonów gier oraz stacji paliw, gdzie zabezpieczyli 1194 terminale internetowe do gry o łącznej wartości ok. 9,5 mln zł. Zatrzymano 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z nielegalnego hazardu. Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Mariusz Chudzik poinformował, że zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą postawiono dwóm mężczyznom: Adamowi G. z woj. kujawsko-pomorskiego i Wiesławowi Ł. z woj. opolskiego. Adamowi G. zarzucono także pranie brudnych pieniędzy i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych. Pozostałym podejrzanym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenie nielegalnych gier hazardowych. Wobec trzech podejrzanych, w tym szefów grupy, oraz Pawła C. (który ma też zarzuty m.in. kierowania gróźb karalnych) prokuratura skierowała w czwartek do sądu wnioski o areszty na trzy miesiące. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe od 5 do 10 tys. zł, zakazy opuszczania kraju i dozory policyjne. “Ta największa, jak dotąd, ogólnopolska akcja, wymierzona w przestępczość hazardową, wstrząsnęła tym

środowiskiem i może na dłuższy czas zahamować jego rozwój” – powiedział rzecznik komendanta głównego policji, insp. Mariusz Sokołowski. W akcji uczestniczyło 2,5 tys. policjantów z CBŚ, jednostek antyterrorystycznych i komend w całej Polsce. Celnicy przeprowadzili prawie 250 eksperymentów rejestrujących przebieg gry na zakwestionowanych automatach. “W historii policji nie przeprowadzano dotychczas w jeden dzień tak szeroko zakrojonych działań” – powiedział Sokołowski. Według policji grupa przestępcza usiłowała ominąć przepisy ustawy hazardowej przez stworzenie mechanizmu pozorującego grę na giełdzie. W niekontrolowany sposób w ramach oficjalnej działalności gospodarczej legalizowali zysk przestępczy. Na jednym automacie można było zarobić średnio od 8 do 10 tys. zł miesięcznie. Liderzy grupy przestępczej oraz tzw. operatorzy – serwisanci terminali, jak i właściciele lokali, mogli rocznie uzyskiwać nawet 150 mln zł. “Z pewnością spora część tej kwoty była wykazywana w obrocie fakturowym pomiędzy powiązanymi firmami przed urzędami skarbowymi, co w konsekwencji legalizowało zysk przestępczy” – wyjaśnił rzecznik policji. Dodał, że teraz działania policyjne skupiają się na usunięciu z rynku jak największej liczby terminali i przerwaniu tego procederu. n

NAPISZ DO NAS: displays@dziennik.com REKLAMA


6

Polacy w USA

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Dawka śmiechu w wykonaniu “Prima Aprilis” n Kabaret “Prima Aprilis”, jako jedyny w polonijnym środowisku

W kwietniu tego roku “Prima Aprilis” obchodzi swoje 7. urodziny i z tej okazji wystąpił w kilku miejscach, między innymi w The Park Bistro & Restaurant w Copiague. Organizacja Polonia of Long Island, wraz z właścicielami restauracji Izabelą Makarewicz i Andrzejem Stasiewiczem, zaprosiła kabaret na Long Island. “Prima Aprilis” wystąpił 12 kwietnia, niemal dokładnie w swoje urodziny (przypadały 1 kwietnia) z programem “Polacy w Ameryce”. The Park Bistro & Restaurant, nowo otwarta restauracja-klub, wyszła naprzeciw oczekiwaniom Polonii. Ciekawy wystrój z kominkiem, dobre jedzenie i wymyślne trunki zadowalają nawet najwybredniejsze podniebienia. Ponadto właściciele Izabela i Andrzej to przedstawiciele młodego pokolenia polonijnych biznesmenów i doskonale wiedzą, że dobry klub to nie tylko dobre jedzenie, ale również ciekawe programy artystyczne. W tak krótkim okresie swojej działalności The Park może się pochwalić zorganizowaniem kilkunastu ciekawych wieczorów artystycznych, spotkań z ciekawym ludźmi i wieczorów tanecznych. Podczas wieczoru artystycznego, którego głównym bohaterem był kabaret “Prima Aprlilis”, wszyscy bawili się znakomicie, zważywszy, że średnia wieku artystów była “18+1” i “18 +2”. Artyści z aptekarską dokładnością pokazywali – własne i

zaczerpnięte z naszej polonijnej rzeczywistości – tak zwane niedoskonałości, stworzyli prześmieszne dialogi i urokliwe teksty piosenek. Dołączyli do tego bardzo znane i lubiane muzyczne standardy. Dobrze sami wiemy, że im bardziej prawdziwie, tym bardziej śmieszne. “Trzeba wreszcie się odważyć iść na całość – śpiewali artyści – być nareszcie po 30... 40... 50... i sześćdziesiątce... to dopiero wam pokażemy!”. Scenki sytuacyjne, które odegrali: Anna Kucay, Alicja Kenig (pianino), Marzena Wojciechowska i Andrzej Kuszewski (który niedawno, po długiej przerwie, wrócił do zespołu), zasługują na największe brawa. Po trzech godzinach zabawy z żalem żegnaliśmy artystów. Bo trzeba podkreślić, że kabaret nie tylko dostarcza powodów do śmiechu, ale także często zmusza do refleksji nad sobą, nad tym, co robimy, jacy jesteśmy dla najbliższych i dla rodaków. Życzymy członkom kabaretu kolejnych wspaniałych urodzin. “Publiczność była rewelacyjna – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” po koncercie Marzena Woj- Andrzej Kuszewski śpiewa tytułową piosenkę “Polacy w Ameryce”. Przy pianinie – Alicja Kenig ciechowska. – Tak żywo reagowała na to, co przedstawialiśmy, tak spontanicznie, nawet na nasze pomyłki... Dla takiej publiczności chce się grać” – podkreśliła. ELŻBIETA POPŁAWSKA

Anna Kucay, Marzena Wojciechowska i Andrzej Kuszewski śpiewają utwór “Polak z Greenpointu”

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI W najbliższą sobot´, 27 kwietnia 2013 roku, na telefony od Czytelników oczekiwaç b´dzie red. JANUSZ M. SZLECHTA. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: (212) 594-2266 w. 120. Anna Kucay i Andrzej Kuszewski śpiewają piosenkę “Przeklnę cię!”

Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, e-mail: js@dziennik.com

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

w Nowym Jorku, przetrwał wszelkie wzloty i upadki i dalej śmieje się ze wszystkiego. Menedżerem kabaretu jest Marzena Wojciechowska – jedna z występujących aktorek, znana też w środowisku polonijnym z pracy społecznej.


7 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

“Odlot” w Clark n W niedzielę, 28 kwietnia, o godzi-

nie 4:00 ppoł. w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, wystąpi kabaret “Odlot”. Zespół zaprezentuje program “Quo vadis Polonio?”. “Odlot” jest ostatnim kabaretem polonijnym, jaki się jeszcze uchował w New Jersey.

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI

Tragedia w Bostonie poruszyła naszych rozmówców Sobotni dyżur redakcyjny, 20 kwietnia, upłynął pod znakiem tragedii w Bostonie, która wywołała wiele emocji. Nasi Czytelnicy odnosili się do zamachu bombowego z 15 kwietnia, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi skutków tego wydarzenia także dla nas, Polaków. Nie zabrakło również skarg i zażaleń na polonijne firmy i organizacje.

Osiedlenie się w Trenton w New Jersey karykaturzysty i grafika Ryszarda Drucha dostarczyło mu szybko tylu twórczych obserwacji, że dla ich utrwalenia nie wystarczyły karykaJako pierwszy zadzwonił PIOTR MACIE- wyraził swój sprzeciw wobec reformy imitury. Dodatkowym polem dla jego JEWICZ z Woodbridge, NJ. Jest biegaczem i gracyjnej. “Żadnej reformy emigracyjnej! działalności polonijnej stał się wówchciał wyrazić swoją opinię dotyczącą Niechaj ludzie, którzy tu przejechali, wraczas autorski kabaret “Odlot”, który skutków zamachu dla samej idei maratonów. cają do swoich krajów i tam załatwiają swoDruch powołał do życia wiosną 1997 “Tragicznie zakończony Maraton Bostoński je sprawy. Co drugi nielegalny imigrant myroku. Przez tych kilkanaście lat na odto jest wielka tragedia, a włączenie polity- śli o tym, jak wyciągnąć pieniądze z tego lotowej estradzie wystąpili: Ewa Koki do sportu to już zupełne nieporozumie- kraju! To skandal, że kiedy dochodzi do tarzeniowska, Ewa Wiśniewska, Ewa nie – powiedział pan Piotr. – Rozumiem, że kich sytuacji, jak w Bostonie, prezydent ObaGrabowicz, Leszek Kuciarski, Valdi Czeczeni walczą o wolność swo- ma i część senatorów chcą przeforsować ustahrabia Rodzimski, Michał Hochman, jego kraju, ale można protestować wę i dać legalne obywatelstwo milionom luAndrzej Ziółkowski i Andrzej Grabinaczej, można protestować przed dzi, którzy na to nie zasługują. To jest jakieś kowski. Kompozytorem muzyki jest ONZ czy pokojowo przed amba- nieporozumienie! Ci ludzie jedli amerykańWojciech Hollender, a dialogi pisze sadą. Legalnie czy nielegalnie – ale ski chleb, żyli tutaj, a potem sterroryzowai wygłasza Ryszard Druch.. efekt się uzyska. Podkładając bom- li całe miasto! Żadnych papierów dla tych “Odlot” prezentuje satyrę estradoludzi, żadnych lebę podczas biegu, zamawą mocno osadzoną w realiach żygalizacji, bo mochowcy uzyskali zupełnie cia Polonii amerykańskiej. Ma forże dochodzić częodwrotny efekt. Działają “Chciałem poprosić redakcję, mułę kabaretu otwartego, co oznaściej do takich syprzeciwko emigrantom. Jeżeby namawiała Polaków cza, że występuje w zmiennych tu acji” – stem zszokowany”. konfiguracjach personalnych, ale pod kre ślił pan Korzystając z okazji, pan do brania udziału przy stałych stawkach honorariów, Marek. Piotr postanowił zachęcić które uwzględniają oczywiście infla- Z CZYTELNIKAMI rodaków do udziału w Maw Maratonie Nowojorskim... cję dolara. Podobnie jak gospodar- ROZMAWIA¸A: Ja ko ko lej ny ratonie Nowojorskim. “W Potrzeba kilku tysięcy ka, ma okresy boomu lub recesji. skontaktował się Polsce byłem kolarzem. W ZUZANNA Po raz ostatni “Odlot” wystąpił w DUCKA-LUBAS ze mną RYSZARD sporcie siedzę całe życie. wolontariuszy”. Clark kilka lat temu, dokładnie 7 liPierwszy oglądałem MaraBARTELA z Maplestopada 2009 roku, podczas “I spoton Nowojorski w 1989 rowood, NJ. Wyraził [Piotr Maciejewicz] tkania kabaretowego” z udziałem kaku. Tak mnie zafascynował, że od kilswoje oburzenie baretów “I po krzyku” oraz “Prima ku lat jestem wolontariuszem w tym na trak to wa nie Aprilis”. Gościem specjalnym był maratonie. Chciałem poprosić redakcję, klientów przez platformę telewizyjną Dish wówczas znakomity gitarzysta Leszek aby namawiała Polaków do brania udziału Network. “Korzystam z Dish Network od Kuciarski. w Maratonie Nowojorskim – zarówno w cha- dwóch lat. Pokazują kiepskie filmy i kiepKabaret “Odlot” przekształcił się rakterze biegaczy, jak i wolontariuszy. Bio- skie programy. Na Eurochannel pokazują niedawno z tria w kwartet i wystęrąc udział w maratonie popieramy ideę spor- szmirę, nieznane i nieciekawe filmy, które puje w składzie: Ryszard Druch – motu. Potrzeba kilku tysięcy wolontariuszy. Są nadawane są przez tydzień po kilka, a nanologi, Leszek Kuciarski – gitara, niezbędni, aby podawać maratończykom wo- wet kilkanaście razy” – komentował Czyśpiew, Janusz Smulski – instrumendę, jako grupa medyczna czy jako tłumacze. telnik. Chcąc złożyć reklamację, pan Ryszard ty klawiszowe, śpiew, Tadeusz TurWięcej informacji o wolontariacie podczas skontaktował się z siedzibą firmy w Chicakowski – recytacje wierszy. Maratonu Nowojorskiego można znaleźć na go i po rozmowie z przedstawicielką firmy Polska Fundacja Kulturalna miestronie internetowej – www.nyrr.org. Zamach poczuł się niewłaściwie i nieelegancko pości się przy 177 Broadway w Clark, w Bostonie nas wzmocni, bo biegacze to są traktowany. NJ 07066, tel. (732) 382-7197. Biletwardzi ludzie, nie poddadzą się i będą bieOprócz tego nasz rozmówca odniósł się ty wstępu w cenie 20 dolarów są do gać” – zakończył pan Piotr. do wydarzeń i imprez organizowanych nabycia przed występem. W cenie biprzez Polsko-Słowiańską Federalną Unię letu przewidziany jest również poczęDo tragedii w Bostonie odniósł się także Kredytową. “Wiele imprez, spotkań czy instunek i lampka wina z artystami. MAREK PERYGA z Greenpointu. Oburzyło go nych wydarzeń organizowanych przez JMS zachowanie zamachowców-imigrantów i Unię odbywa się w Nowym Jorku. A prze-

cież wielu Polaków mieszkających w stanie New Jersey należy do Unii i nie mają możliwości korzystania z wykładów czy nauki języka angielskiego. Dlaczego nic się nie dzieje w New Jersey, a jak już coś jest, to często nie ma na ten temat informacji?” – pytał pan Ryszard. Pan EUGENIUSZ z Nowego Jorku zadzwonił do nas, aby powiedzieć, że uważa, iż osoby winne tragicznym wydarzeniom w Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970 roku wciąż nie zostały z tej tragedii rozliczone. Oprócz tego mój rozmówca był bardzo rozgoryczony sytuacją polityczną panującą obecnie w Polsce i wyraził obawę o przyszłość naszego kraju.

Jako ostatni zadzwonił ANDRZEJ DYBOWSKI z Nowego Jorku. Zwrócił uwagę na wa-

runki panujące w restauracji w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, gdzie jedli obiad jego goście przybyli z Polski. “Mój przyjaciel zamówił kotlet schabowy i się uśmiał – do całego dania dostał zaledwie jedną, małą kulkę ziemniaków puree. Kiedy starał się zwrócić uwagę na zbyt małą – jego zdaniem – porcję, pani kelnerka odparła, że to jest cała porcja i więcej ziemniaków do niej nie podają.” Oprócz tego nasz rozmówca zwrócił uwagę na wygląd restauracji. “Czy Centrum nie stać na to, żeby – zamiast wydawać setki dolarów na kłótnie – zrobić remont?”. Pan Andrzej wyraził także oburzenie na sposób traktowania pacjentów, zwłaszcza tych starszych, przez jednego z lekarzy (nazwisko znane redakcji). “Teściowa chodzi do tego lekarza. On lekceważy swoich pacjentów! Muszą czekać po 3-4 godziny na przyjęcie, pomimo że mają umówioną wizytę na konkretną godzinę. Jak teściowa przychodzi na godzinę 1 po południu, to często wchodzi do gabinetu o 4 po południu. Przecież to skandal, żeby starsi ludzie musieli czekać tak długo!” – oburzał się Czytelnik. Drodzy Państwo, dziękujemy, że chcecie dzielić się z nami swoimi opiniami. Zachęcamy do kontaktowania się z naszą redakcją zawsze, kiedy uważacie, że sprawa, która Was trapi jest ważna i warto podzielić się nią z innymi Czytelnikami. Do usłyszenia w sobotę. n

LIST DO REDAKCJI

Zbieramy datki na odnowienie pomnika katyńskiego Uprzejmie prosimy o zamieszczenie korekty do artykułu opisującego uroczystości przy pomniku katyńskim w Jersey City, NJ, zatytułowanego “Pamięć o Katyniu wciąż trwa”, który ukazał się w “Nowym Dzienniku” z 19 kwietnia 2013 roku. 14 kwietnia odbyła się uroczystość przy pomniku katyńskim stojącym na Exchange Place w Jersey City. Przed uroczystością został ogłoszony apel o zbiórce funduszy na reperację i konserwację pomnika, którego autorem jest Andrzej Pityński. W artykule zostali wymienieni tylko nieliczni darczyńcy. Następujące organizacje i osoby indywidualne złożyły dotacje na ten cel, w zamian za złożenie kwiatów pod pomnikiem: – Polish Army Veteran’s - Zarząd Główny

– Polish Army Veteran’s District #2, NY – Polish Army Veteran’s Post 51 Jersey City, NJ – Polish Army Veteran’s Post 81 Trenton, NJ – Polish and Slavic Federal Credit Union – Polish American Congress - Long Island Div., NY – Gen. Pulaski Memorial Parade Committee, Inc. – Polish National Catholic Church of Resurrection, NY (Maspeth) – Henryk Rusinek (Polish Patriotic Club) – Józef Huzij (Polish Patriotic Club) – Marek Wysocki (Polish Patriotic Club) – Zofia Gola (Polish Patriotic Club) – Janusz Pogorzelski, Century 21. - Pogo Realtors, Union, NJ – Józef Deptuła – H&L Wądołowski – Łukasz Mellerowicz (Solidarni 2010)

– Julianna W. (nazwisko nieczytelne) – Nowak (imię nieczytelne) – H&J Bagiński – J&J Sienko – J. Ruzin (nieczytelne) – Anna Bierowice – Mikołaj Drozd – Henryk i Teresa Bielawski. Powyższa lista zawiera tylko tych ofiarodawców, którzy przekazali pieniądze podczas uroczystości w dniu 14 kwietnia 2013 roku. Komitet serdecznie dziękuje wszystkim poprzednim donatorom i sponsorom, którzy już złożyli dotacje. Dziękujemy każdej organizacji, grupom polonijnym, osobom indywidualnym, szczególnie weteranom, harcerzom, chórowi Aria z Wallington, NJ, młodzieży z Polskiej Szkoły im.

Józefa Piłsudskiego w Jersey City, księżom, którzy swoim udziałem wspierają uroczystości urządzane przy pomniku katyńskim. W ten sposób czcimy pamięć i oddajemy hołd pomordowanym na nieludzkiej ziemi ZSRR. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy obiecali później nadesłać donacje na remont pomnika. Pieniądze można przekazywać: Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc. P.O. Box 1602 Cranford, NJ 07016 tel. 862-246-3440 Za zarząd komitetu Krzysztof Nowak e-mail: krzysztoftnowak@yahoo.com


8

Świat

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Ukraina stowarzyszy się z UE?

5 godzin z Putinem n Prawie 5 godzin prezydent Władimir Putin odpowiadał przed kamerami na pytania Rosjan. Program “Gorąca linia” pokazały wszystkie państwowe stacje telewizyjne. okresu stalinizmu. “Nie sądzę, aby były jakiekolwiek elementy stalinizmu. Stalinizm związany jest z kultem jednostki i naruszeniem praw, z represjami i łagrami. Niczego podobnego w Rosji nie ma i mam nadzieję, że już nigdy więcej nie będzie” – stwierdził Putin. Prezydent Rosji zapewnił także, że wszystkie ustawy, które uznawane są przez obrońców praw człowieka za represyjne – w rzeczywistości służą jedynie dobru państwa. BAT, (IAR)

FOTO: PAP/EPA

FOTO: PAP/PAWEŁ SUPERNAK

Obywateli Federacji interesowały przede wszystkim kwestie związane z korupcją, podwyższeniem pensji i emerytur oraz wsparciem państwa dla lokalnych przedsiębiorstw. Pytano również o kwestie polityczne, między innymi o kontakty prezydenta z opozycją. “Opozycja jest potrzebna i trzeba z jej przedstawicielami prowadzić dialog” – oświadczył Władimir Putin. Rosyjski prezydent zaprzeczył, jakoby jego rządy były podobne do

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz (z lewej) i minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans (z prawej) podczas spotkania w Kijowie

iny i Unii Europejskiej została parafowana w marcu zeszłego roku, ale dotąd nie została podpisana ze względu na ukraińskie problemy z Ukraiński prezydent spotkał się w Ki- nukowyczowi za ułaskawienie byłe- demokracją. Bruksela postawiła jowie z ministrami spraw zagranicz- go ministra spraw wewnętrznych i trzy warunki: reforma sądownictwa nych Polski, Litwy, Danii i Holandii. jednego z jego największych oponen- i ordynacji wyborczej oraz rezygnaWiktor Janukowycz zapewnił, że tów politycznych Jurija Łucenki. cja z wybiórczego stosowania praUkraina stara się o to, aby doszło do Szef polskiego MSZ miał także po- wa, czy li de fac to uwol nie nie podpisania dokumentu. Podziękował zytywnie ocenić reformy, które zo- wszystkich więźniów politycznych, za wsparcie “europejskich przyjaciół” stały rozpoczęte przez prezydenta. przede wszystkim Julii Tymoszenw kwestiach integracji z Unią, a dzi- Biuro prasowe nie informuje jednak ko. Warunki powinny być spełniosiejsza wizyta ma być potwierdzeniem o jakie reformy chodzi. Radosław Si- ne do 15 maja. Wtedy Unia ma ocefaktu, że jest to wspólny wysiłek. korski miał też zaznaczyć, że pod- nić postępy Ukrainy i podjąć decyWedług biura prasowego ukraiń- pisanie umowy będzie historycznym zję, czy umowa zostanie podpisana skiego prezydenta, Radosław Sikor- sukcesem Ukrainy. w listopadzie. ski miał podziękować Wiktorowi JaUmowa stowarzyszeniowa UkraBAT, (IAR)

n Wiktor Janukowycz jest przekonany, że Ukraina i Unia Europejska podpiszą umowę stowarzyszeniową w listopadzie.

KRÓTKO Zaginął polski dyplomata

200 osób zginęło pod gruzami

mata z ambasady w Bejrucie zaginął w Libanie. Prawdopodobnie utonął, chociaż ciała nie odnaleziono – powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Do wydarzenia miało dojść podczas weekendu. Od niedzieli trwają poszukiwania dyplomaty i prowadzone jest śledztwo w tej sprawie – podał anglojęzyczny libański portal “Now”. Według tego źródła osobę, z którą widziano go po raz ostatni, znaleziono rano w niedzielę martwą na bejruckiej plaży. Libanka, z którą był wcześniej na przyjęciu, najwyraźniej utonęła. Niedaleko jej ciała znaleziono samochód z rejestracją polskiej ambasady; w środku były kluczyki i ubranie zarówno jej, jak i polskiego dyplomaty.

[OTTAWA, KANADA] Kanadyj-

FOTO: PAP/EPA

[BEJRUT, LIBAN] Polski dyplo-

Zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych

[DHAKA, BANGLADESZ] Po ca-

łonocnej akcji poszukiwawczej pod gruzami budynku, który zawalił się w środę na przedmieściach stolicy Bangladeszu, Dhaki, bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 200 – poinformowała w czwartek tamtejsza policja. Ponad tysiąc osób zostało rannych. Wielu ludzi jest

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

wciąż uwięzionych w gruzowisku, dlatego ofiar śmiertelnych może przybywać. Większość zabitych stanowią kobiety. Poprzedni bilans mówił o 175 ofiarach śmiertelnych. Budynki w gęsto zaludnionej stolicy Bangladeszu powstają często bez pozwolenia; wiele z nich nie spełnia norm budowlanych.

ski parlament zaostrza prawo antyterrorystyczne. Decyzja ma związek z udaremnioną próbą zamachu na pociąg relacji Toronto – Nowy Jork. Projekt zaostrzenia prawa poparła zdecydowana większość członków kanadyjskiej Izby Gmin. Wrócono do przepisów, które obowiązywały po ataku na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku. Prawo złagodzono sześć lat później. Zaostrzone ponownie przepisy dają służbom większe możliwości działań prewencyjnych. Zezwalają między innymi na zmuszenie osoby, która może mieć informacje na temat zagrożenia dla bezpieczeństwa, do składania zeznań. Jeśli odmówi, grozi jej kara pozbawienia wolności.

Facebook zmuszony do usunięcia konta zmarłej n Brazylijski sąd nakazał portalowi społecznościowemu Facebook usunięcie konta należącego do nieżyjącej kobiety. Wnioskowała o to matka zmarłej. Dwudziestoczteroletnia dziennikarka Juliana Ribeiro Campos zmarła rok temu po operacji. Jej konto na Facebooku zostało. Matka zmarłej prosiła firmę Facebook o jego usunięcie, próbowała też zrobić to sama – bezskutecznie. Tłumaczyła, że ciągłe posty, zdjęcia i piosenki za-

mieszczane przez znajomych jej córki są dla niej zbyt bolesne. Facebook ograniczył dostęp do profilu tylko dla internetowych znajomych, ale matce to nie wystarczyło. Teraz sąd orzekł, że jeśli konto nie zostanie usunięte, zostanie wymierzoBAT, (IAR) na kara więzienia.

Prenumeruj

nowy dziennik Kontaktuj si´ z nami elektronicznie

prenumerata@dziennik.com REKLAMA


Gospodarka

5,7

RACHUNKI I PORACHUNKI

DREAMLINERY WRACAJĄ

Samoograniczająca się kolejka n Od niedzieli kolej linowa na Kaspro-

wy Wierch będzie woziła o połowę mniej turystów niż w sezonie zimowym.

NBP: kurs średni: dolar 3,1792 euro 4,1518 KANTORY: DOLAR EURO

kupno sprz. kupno sprz.

Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska 29 Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Świecko PZMot Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 53 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa

3,14 3,17 3,10 3,14 3,17 3,10 3,16 3,14 3,02 3,17 3,15 3,17 3,17 3,09

3,24 3,21 3,20 3,22 3,19 3,22 3,20 3,21 3,18 3,19 3,20 3,19 3,19 3,28

4,11 4,14 4,07 4,11 4,14 4,07 4,14 4,10 4,14 4,14 4,12 4,15 4,15 4,03

4,21 4,18 4,17 4,19 4,16 4,18 4,18 4,18 4,16 4,16 4,17 4,17 4,16 4,28

n Stron´ redaguje: Tomasz Deptu∏a

DOK. ZE STR. 1

»

Po incydentach z akumulatorami wstrzymano 16 stycznia eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787, w tym dwóch pozostających w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT. 19 kwietnia amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowany system akumulatora w dreamlinerach. Jak poinformował w czwartek “Nowy Dziennik” PLL LOT, już od 5 czerwca będzie można polecieć Dreamlinerem do Chicago, a niewiele później do Nowego Jorku, Toronto oraz Pekinu. “LOT wznawia rejsy dalekodystansowe wykonywane najnowocześniejszym samolotem świata. W systemie rezerwacyjnym polskiego przewoźnika można kupić bilety na podróż Boeingiem 787 w barwach LOT-u” – czytamy w oświadczeniu. Spółka dodała, że dwa dreamlinery, których akumulatory zostaną naprawione w Etiopii, do Warszawy mają powrócić pod koniec maja. Trzeci z nowymi akumulatorami LOT odbierze od Boeinga pod koniec maja. Ceny biletów w klasie ekonomicznej B787 (w obie strony) na trasie z Warszawy do Nowego Jorku rozpoczynają się od 2355 zł (735 dol.), Chicago od 2414 zł (750 dol.), Pekinu – 2439 zł (758 dol.), a do Toronto – od 3549 zł (1100 dol.). W nowej klasie premium ceny mają zaczynać się od 5015 zł w dwie strony na połączeniach do Stanów Zjednoczonych i Pekinu oraz 5 tys. zł do Toronto. Prezes spółki Sebastian Mikosz powiedział, że czwarty dreamliner ma

FOTO: PAP/JACEK TURCZYK

tać, że wytrzymałość każdego łańcucha mierzy się siłą jego najsłabszego ogniwa. A portale społecznościowe, które muszą być z założenia otwarte, mogą być szczególnie podatne na atak z zewnątrz. Zwłaszcza TOMASZ teraz, gdy Komisja Papierów WartoDEPTUŁA ściowych i Giełdy (SEC) uznała Facebook i Twitter za jedne z oficjalnych kanałów do kontaktowania się spółek z inwestorami. Wpuszczenie Fał szywy wpis na Twit te rze, fałszywej informacji może wywołać który we wtorek spowodował spore zamieszanie i przynieść komuś spa dek in deksu Dow Jo nes o spore pieniądze, zanim sytuacja wróci do normy. W przypadku portalu po nad 140 punk tów, wywo - społecznościowego wystarczy wejść łał w USA dys ku sję na te mat w posiadanie nazwy użytkownika i bezpieczeństwa mediów spo- hasła, co nie jest dla hakera zadaniem zbyt skomplikowanym. Wystarczy łecz no ściowych. fałszywa notka na Twitterze o wybuchu platformy wiertniczej, aby akPokazał też, jak mało odporni jeste- cje spółki naftowej poszybowały w śmy na manipulacje w sieci. Oto sy- dół. Albo notka o katastrofie samoryjska grupa zwolenników prezyden- lotu, który pogrąży jakąś linię lotniczą. Wiele firm regularnie ta Asada skutecznie wpłynęła na zachowa- Wytrzymałość każdego sprawdza informacje w mediach społecznościonie największego rynku kapitałowego na łańcucha mierzy się siłą wych, aby upewnić się, że świecie tylko dlatego, jego najsłabszego ogniwa. klienci lub inwestorzy nie że udało jej się włamać Portale społecznościowe, są wprowadzani w błąd. Wpadka z AP i wybuchana stronę Facebooka które muszą być mi w Białym Domu stawielkiej agencji prasonowi sygnał ostrzegawczy, wej, podając informację z założenia otwarte, o rzekomych wybumogą być szczególnie że mechanizmy kontrolne trzeba jeszcze zaostrzyć. chach w Białym Domu. podatne na atak A my wszyscy, zanim W ciągu zaledwie uwie rzy my w to, co z zewnątrz. kilku minut z giełdy wy“ćwierka” nam Twitter, poparowało kilkaset miliardów dolarów. Sytuacja szybko winniśmy sprawdzić informację kowróciła do normy, ale w momencie, rzystając z innego źródła. Tak na w którym zareagowały komputero- wszelki wypadek, bo powszechny dowe zlecenia kupna/sprzedaży, wiele stęp do informacji w dobie interneosób straciło lub zyskało pieniądze. tu wcale nie sprawia, że ich jakość Hakerów nie brakuje. Większość się poprawiła.. n z nich działa na własną rękę, ale rządy paru krajów na tym świecie dałyby wiele, aby móc sparaliżować Wall Street, Rezerwę Federalną czy PenKURSY WALUT W POLSCE tagon. Amerykę atakują nie tylko Sy25 KWIETNIA 2013 ryjczycy, ale także Koreańczycy z Północy czy Chińczycy. Warto pamię-

DET, (PAP)

9

nowy dziennik Friday, April 26, 2013

Ćwierkający hakerzy

Ta zmiana jest konieczna ze względu na ochronę przyrody i będzie obowiązywała do 15 grudnia – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Jak powiedział Szymon Ziobrowski z TPN, w sezonie zimowym z kolejki korzystają głównie narciarze, dlatego przepustowość kolejki może być większa niż latem. “Wówczas przyroda jest w ‘uśpieniu’ i turyści nie stwarzają dla niej takiego zagrożenia, jak wiosną czy latem” – dodał. Od 16 grudnia do 27 kwietnia, czyli w sezonie zimowym, kolej linowa na Kasprowy Wierch przewozi na godzinę 360 osób. Od 28 kwietnia liczba ta będzie wynosiła 180 na godzinę. Taka regulacja w ruchu pasażerskim kolejki linowej obowiązuje od 2008 r.

PROC. – o tyle spadły w marcu w USA zamówienia na dobra trwałe mierzone miesiąc do miesiąca. W lutym wzrosły o 4,3 proc. Marcowy spadek był najmocniejszy od siedmiu miesięcy. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w marcu spadną o 3,0 proc.

trafić do spółki pod koniec lipca, a piąty pod koniec sierpnia br. Władze spółki będą rozmawiać z firmą Boeing o odszkodowaniu za poniesione koszty. Aby uzupełnić ofertę, LOT tymczasowo wyleasingował maszyny do obsługi tras transatlantyckich. Przez miesiąc LOT będzie wykonywać rejsy do Toronto boeingiem 777. W pierwszy rejs za Atlantyk ma on polecieć 4 maja. Samolot został wzięty w leasing od portugalskiego operatora Euroatlantic. Jest trzecią maszyną, obok airbusa 330 i boeinga 767, który miał zapełnić lukę po dreamlinerach. Boeing 777, o numerach rejestracyjnych CS-TFM, ma 30 miejsc w klasie biznes oraz 293 w klasie ekonomicznej. Samolot odbył swój pierwszy lot w 1998 roku. Wcześniej wykonywał rejsy m.in. dla Singapore Airlines. Firma Boeing poinformowała, że zamierza do połowy maja zakończyć wymianę wadliwych akumulatorów we wszystkich samolotach Boeing 787 Dreamliner. Obecnie na świecie uziemionych jest 50 maszyn B787.

Najwięcej samolotów jest w Japonii – 23. Dwa dreamlinery należące do PLL LOT są na lotniskach w Chicago i w Warszawie. Trzy maszyny innych przewoźników stoją w Chile, cztery w Etiopii, po jednej na lotniskach niemieckim i brytyjskim. W Indiach znajduje się sześć kolejnych, cztery w Katarze, a sześć w USA. Mimo trzymiesięcznej przerwy w dostawach dreamlinerów koncern liczy, że w tym roku trafi do odbiorców co najmniej 60 samolotów tego typu. Dyrektor finansowy koncernu Greg Smith odmówił podania kosztów uziemienia dreamlinerów, twierdząc, że są one znikome w stosunku do całości kosztów programu. Smith podkreślił, iż Boeing, zgodnie z kontraktami, nie jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za uziemienie samolotów, lecz koncern “będzie współpracował z klientami w różny sposób, aby powstałe perturbacje nie odbiły się na ich wynikach”. DET, (R), (PAP, IAR)

Gospodarka jak ślimak n W tym roku dynamika PKB polskiej gospodarki wyniesie 1,5 proc. – pro-

acja na rynku pracy jest dość niepognozuje Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Zadaniem ekspertów na koniec kojąco trwała. Spadek zatrudnienia trwa już od półtora roku i nie widać roku stopa bezrobocia wyniesie 14,2 proc. żadnych sygnałów, aby stwierdzić, że Jak mówił Jerzy Mycielski z INE PAN, wzrost mógłby być o 0,2-0,3 proc. sytuacja będzie się poprawiała” – poprognozowana na ten rok ścieżka niższy” – powiedział Mycielski. wiedział. Główny ekonomista Polskiego wzrostu PKB, “to jest ścieżka lekkieZ prognoz INE PAN wynika, że go odbicia”. Eksperci Instytutu ocze- Banku Przedsiębiorczości Ignacy w tym roku nastąpi “wyraźne osłakują, że w pierwszym kwartale Morawski dodał, że wśród czynni- bienie gospodarcze z realnym wzrowzrost PKB wyniesie 1,1 proc., w dru- ków, które wpływają na niskie tem- stem PKB na poziomie poniżej tzw. gim kwartale bieżącego roku polska po wzrostu PKB, będzie osłabienie granicznej stopy wzrostu, zapewniagospodarka przyspieszy do 1,4 proc., popytu wewnętrznego oraz słabości jącej zatrudnienie”. Eksperci wskaw trzecim kwartale ma rosnąć w tem- rynku pracy. zali, że w pierwszym kwartale br. stopie 1,7 proc., a w czwartym – 1,9 proc. “Sytuacja na polskim rynku pracy pa bezrobocia wyniesie 14,3 proc., w “W rezultacie w 2013 r. prognozu- pogarsza się od połowy 2011 r. Te drugim kwartale będzie to 13,5 proc., jemy 1,5 proc. wzrostu PKB, ale gdy- zmiany nie są jednak tak gwałtow- w trzecim – 13,6 proc., a w czwarbyśmy dysponowali zrewidowany- ne, jak w latach 2008-2009, ale moż- tym kwartale 14,2 proc. mi przez GUS danymi o PKB, to ten na powiedzieć, że negatywna sytuDET, (PAP)

Komputerowa zapaść

n Globalny rynek komputerowy przeżywa największe załamanie w historii. Trend

dociera także do Polski. Klienci wybierają tablety – donosi “Puls Biznesu”. Według firmy analitycznej IDC global na sprze daż kom pu te rów w pierwszym kwartale spadła tego roku aż o 14 proc. rok do roku (nabywców znalazło ponad 76 mln sztuk urządzeń). To największe kwartalne tąpnięcie w historii. Globalne trendy są widoczne także w Polsce. “Sprzedaż komputerów na polskim rynku także spa-

da” – mówi Damian Godos, analityk polskiego oddziału IDC. Firma nie ma jeszcze danych za pierwszy kwartał dla rynku polskiego, ale wstępne szacunki mówią o spadku o kilkanaście procent. “Rynek komputerów stacjonarnych będzie wyhamowywał w tempie 5-10 proc. rocznie, na rynku notebooków możemy się spodziewać

jeszcze większych spadków – nawet 20 proc. w skali roku” – szacuje Sławomir Harazin, wiceprezes Actiona. Od kilku lat klienci zamieniali komputery stacjonarne na laptopy. Działo się tak do ubiegłego roku, kiedy to serca konsumentów szturmem zdobyły tablety. Według Damiana Godosa to ich sukces jest najważniejszym czynnikiem dołującym sprzedaż komputerów. DET, (PAP)


10

To i owo

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Edyta Bartosiewicz skończyła płytę

26 kwietnia – 117. dzień roku Imieniny obchodzą: Marzena, Marcelina NOWY JORK

Zachmurzenie częściowe

Jedna z największych gwiazd polskiego rocka Edyta Bartosiewicz zakończyła nagrywanie nowej płyty. Jest to pierwszy od 15 lat album studyjny piosenkarki.

18°C (64°F) 7°C (45°F)

Kartka z historii 26 KWIETNIA 1952 R. w Warszawie uro-

FOTO: ARCHIWUM

dziła się Ewa Podleś –polska śpiewaczka operowa, kontralt. Ukończyła studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Aliny Bolechowskiej. Debiutowała w 1975 rolą Rozyny w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego na deskach Opery Warszawskiej. Zdobycie nagród na konkursach śpiewaczych w Moskwie, Tuluzie i Barcelonie otworzyło jej drzi do międzynarodowej kariery. W 1984 debiutowała w Metropolitan Opera (w Rinaldo Haendla, spiewając partię tytułową na zmianę z Marilyn Horne, zaś w 1993 w mediolańskiej La Scali (par- Ewa Podleś tia tytułowa w Tankredzie Rossiniego). Jest ceniona szczególnie za interpretacje ról w operach Georga Haendla i Gioacchino Rossiniego. W jej dorobku są ponadto nagrania pieśni (głównie rosyjskich), jak i dzieł oratoryjnych i symfonicznych. Na estradzie często partnerował jej mąż, pianista Jerzy Marchwiński. W 2007 w filmie "Aria Diva" wykonała dwa utwory stanowiące część podkładu muzycznego. Nagrodzona wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2003).

26 KWIETNIA 1336 R. włoski poeta Francesco Petrarca zdobył szczyt Mont Ventoux w Prealpach Południowych, co uznaje się za początek alpinizmu.

Cytat dnia: Możesz nie wierzyć w jutro, lecz ono i tak nadejdzie.

FOTO: ARCHIWUM

"To moment dla mnie wyjątkowy – napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Edyta Bartosiewicz. – Mogę w końcu podzielić się z Wami czymś dla mnie naprawdę ważnym. Siedzę w domu i słucham tego, co wydarzyło się w studiu. 13 zgranych numerów... Cała płyta" – dodała artystka, której ostatni album "Wodospady" ukazał się w 1998 roku. Znana z perfekcjonizmu Edyta Bartosiewicz nie kryje zadowolenia z efektów prac nad nowymi utworami i o nadchodzącej płycie pisze: "Najpiękniejsza, jaką kiedykolwiek nagrałam". Gwiazda nie omieszkała podziękować swej wiernej publiczności, która cierpliwie czeka od lat na jej premierowe nagrania. "Dziękuję Wam za wszystko, za to, że nigdy we mnie nie zwątpiliście. Tak, jak ja nie zwątpiłam nigdy w siebie" – napisała. Powrót Bartosiewicz zapowiadany jest od lat. Przerwa w działalności spowodowana była utratą głosu. Artystka mozolnie pracowała nad odzyskaniem dawnej sprawności wokalnej i w ostatnich paru latach zdołała dać kilka koncertów, a nawet nagrała jedną nową piosenkę do filmu "Kubuś i przyjaciele". Bartosiewicz karierę rozpoczęła w roku 1990 płytą "The Big Beat" nagraną z zespołem Holloe Polloe. Dwa lata później artystka nagrała pierw-

Dzieƒ: Noc:

szą solowy, w pełni anglojęzyczny album "Love", który sprzedał się w nakładzie gwarantującym Złotą Płytę. Wówczas Edyta na festiwalu piosenki w Sopocie zdobyła nagrodę Bursztynowego Słowika. Przełomem w jej działalności okazała się kolejna, wydana w 1994 ro-

[Graham Masterton]

Zdjęcie dnia

ku, płyta "Sen". Krążek, zawierający takie przeboje, jak "Tatuaż", "Koziorożec" czy tytułowy "Sen", stał się jednym z największych bestsellerów roku. Edytę nagrodzono Fryderykiem dla najlepszej wokalistki, zaś "Sen" uznano za album roku w kategorii muzyki pop/rock. AT, (PAP LIFE)

Fotografom wstęp wzbroniony

FOTO: ARCHIWUM

Menedżment Beyonce potwierdził, że jej światowe tournee „The Mrs Carter Show” dokumentować będzie wyselekcjonowany osobiście przez gwiazdę fotograf Frank Micelotta. Zdjęcia jego autorstwa zostaną następnie poddane analizie przez sztab ludzi od wizerunku gwiazdy i dopiero wtedy przekazane prasie i portalom internetowym. W ten sposób Beyonce chce zapobiec sytuacji, jaka miała miejsce w lutym po jej występie w przerwie rozgrywek o mistrzostwo w futbolu amerykańskim Super Bowl. Niekorzystne fotografie gwiazdy wykonane podczas tego show, ukazujące ją z napiętymi mięśniami i wykrzywioną twarzą zostały opublikowane przez większość serwisów internetowych jako ilustracja do artykułów opisujących występ. Wówczas rzeczniczka prasowa Beyonce wy-

stosowała kilka maili do autorów tekstów z prośbą o usunięcie wątpliwych zdjęć i w ich miejsce wstawienie tych zaaprobowanych przez Beyonce. Działanie odniosło odwrotny skutek – fotografie posłużyły internautom do stworzenia setek przeróbek, wyśmiewających wokalistkę i niedorzeczną prośbę jej menedżmentu. Zakaz wstępu fotoreporterów na koncerty trasy „The Mrs Carter Show” doprowadził do tego, że serwisy internetowe decydują się na publikację zdjęć wykonanych podczas występów Beyonce przez... jej fanów. Dzięki temu w sieci znaleźć można m. in. fotografie kusego kostiumu scenicznego Beyonce, połyskującego 30 tysiącami kryształków Swarovskiego i dającego wrażenie ciała pokrytego... miodem. AT, (PAP LIFE)

FOTO: PAP/EPA

Amerykańska supergwiazda Beyonce jest wyjątkowo drażliwa na punkcie swego wizerunku scenicznego. Po wrzawie, jaką wywołały jej niekorzystne zdjęcia podczas występu na Super Bowl, artystka uznała, że na jej koncerty nie będą wpuszczani fotoreporterzy.

Paris Hilton po pokazie jej kolekcji torebek i akcesoriów w Bogocie – stolicy Kolumbii n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com


Opinie Published by Outwater Media Group

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek

11 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

Ataki terrorystyczne realizacją "Operacji Krwotok"

OD REDAKCJI

Fiat połyka Chryslera Dla laików w sprawach ekonomii, a jesteśmy nimi prawie wszyscy – włącznie z wieloma ekonomistami – łączenie się korporacji jest procesem trudnym do zrozumienia. Zwykła logika wskazuje, że firma większa powinna przejąć mniejszą, a silniejszy – tak jak w przyrodzie i w ludzkim życiu – zje słabszego.

Coraz częstsze zamachy niewielkich grup terrorystycznych lub terrorystów-amatorów, jak w Bostonie, mogą być realizacją propagowanej przez Al-Kaidę w magazynie "Inspire" "Operacji Krwotok", przewidującej liczne, mniej spektakularne ataki niż ten z 11 września.

TYMCZASEM ZDARZA SIĘ, ŻE FIRMA ZDECYDOWANIE MNIEJSZA STAJE SIĘ WIĘKSZOŚCIOWYM WŁAŚCICIELEM, zachowuje nawet

Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Anna Navas: Florida Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev

ILUSTRACJA: ARCHIWUM

ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aniela Chmielewska (Classified) – ext. 303 Czesława Szymański (Classified) – ext. 304 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301 displays@dziennik.com classified@dziennik.com PRODUCTION Stanis∏aw Psyk, Aleksandra Lisowska PROOFREADING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements. USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com Periodicals postage paid at New York, NY. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik

Odkąd osłabione zostało samo jądro Al-Kaidy, głównym zagrożeniem dla Zachodu stały się pomniejsze regionalne grupy dżihadystów, tzw. domorośli terroryści i bojownicy-amatorzy. Takich zamachowców jest trudno wytropić, a jeszcze trudniej jest zapobiec ich atakom – pisze amerykańska wywiadownia Stratfor. Wydawany przez Al-Kaidę magazyn on-line "Inspire", najlepiej wyartykułował te nowe reguły dżihadu, pisząc w 2010 roku w artykule redakcyjnym, poświęconym "Operacji Krwotok": "Łatwiej jest organizować małe zamachy (...). Ta strategia atakowania wroga za pomocą mniejszych, lecz częstszych operacji jest czymś, co bywa nazywane taktyką tysiąca ciosów. Celem jest wykrwawienie wroga na śmierć". "Z całą pewnością (terroryści) będą kontynuować (takie ataki) – prognozuje Stratfor. Zważywszy na bardzo liczne spiski, które wykryto w ciągu ostatnich dwóch lat, jest bardzo prawdopodobne, że w USA i w innych krajach grupy terrorystyczne i samotni zamachowcy właśnie w tej chwili pracują nad planami ataków". Walter Laqueur, ekspert od terroryzmu i autor książki "Nie będzie końca wojnie – Terroryzm w XXI wieku" napisał, że w przewidywalnej przyszłości nie należy zakładać, że zjawisko to zaniknie, a raczej zacznie ogarniać "nowe pola bitew", sięgając po cele na Zachodzie, Kaukazie, w Azji Środkowej i Indiach. Im mniejsze są grupy terrorystyczne, tym trudniej je wytropić, a rządy nie są w stanie efektywnie zapobiegać ich atakom. Ponadto "terroryzm staje się substytutem regularnej wojny, która stała się zbyt droga i zbyt niebezpieczna" – pisze Laqueur. Jego pogląd podziela Stratfor: terroryzm jest wojną słabych, zatem będą oni unikać ufortyfikowanych celów militarnych, uderzając w cywilów. Rządy nie są zaś w stanie pilnować wszystkich obiektów i podążać za każdym tropem, który pozostawiają podejrzani. "Niektóre ataki terrorystyczne nieuchronnie powiodą się w otwartych społeczeństwach Zachodu" – przewiduje amerykańska wywiadownia. Dla ekstremistów, którzy są przywódcami Al-

-Kaidy, do globalnego spisku wymierzonego w islam należą Amerykanie, Francuzi, Żydzi, Amerykanie i inni mieszkańcy Zachodu – pisze na swych stronach internetowych amerykański think tank Brookings Institution. "Odpowiedzią dżihadystów jest kontratakować, uderzając w Tuluzie, Madrycie, Nowym Jorku, Londynie i Bostonie" – komentują eksperci Brookings. Według Stratforu skuteczność niezwiązanych z żadną organizacją zamachowców z Bostonu, którzy w sposób amatorski zorganizowali krwawy atak, będzie dla przywódców Al-Kaidy dowodem na to, że "Operacja Krwotok" może powodować spektakularne skutki, jest więc bardzo prawdopodobne, że zamachowcy będą powielać taki model ataków, przy niewielkim bądź żadnym wsparciu wielkich organizacji terrorystycznych. W wywiadzie dla CNN szef nowojorskiej policji, Raymond Kelly przypomniał, że w Nowym Jorku udało się udaremnić 16 ataków, co było nie tylko wynikiem pracy służb bezpieczeństwa, ale również "czystym łutem szczęścia". Zamachowcy, którzy nauczą się klecić ładunki wybuchowe w oparciu o artykuły gospodarstwa domowego, mogą łatwiej wpaść w sieci wywiadu, zdradzając swe intencje poprzez niewłaściwą komunikację. Tym niemniej Al-Kaida pokłada w nich wielkie nadzieje. Magazyn "Inspire" – mimo coraz bardziej ograniczonych środków finansowych wydającej go organizacji – wychodzi od 2010 roku i nieustannie propaguje podejmowanie dżihadu przez "niezrzeszonych" radykałów, podając instrukcje dotyczące np. budowy bomb. W artykule pod tytułem "Wezwanie do broni" magazyn poinstruował czytelników, że bojownicy zwani "samotnymi wilkami" (działający na własną rękę) powinni wybierać swoje cele tak, aby spełniały trzy kryteria: powinny być to obiekty dobrze im znane, takie, na które atak jest wykonalny, a ponadto powinien to być taki cel, który zagwarantuje szerokie reperkusje i wywoła duży wstrząs. Bracia Carnejewowie zastosowali się w Bostonie do wszystkich trzech wskazówek – konkluduje Stratfor. BAT, (PAP)

swoją nazwę po sformowaniu aliansu. Tak się działo w przypadku łączenia się banków, linii lotniczych, wydawnictw, firm komputerowych. Tak jest też w przemyśle samochodowym. Niewiele brakowało kilka lat temu, aby Porsche – sławny i dobrze prosperujący, ale jednak mały producent samochodów sportowych – nie kupił potężnego koncernu Volkswagena (w końcu doszło jednak do odwrotnej transakcji). Teraz włoski koncern samochodowy Fiat chce wykupić resztę udziałów amerykańskiego Chryslera. Pierwsze 20 proc. przejął w 2009 roku, potem zwiększył własność do 58,5 proc. W 2009 roku Chrysler był bankrutem, który musiał pożyczyć pieniądze od rządu federalnego. Dziś jednak fortuna odwróciła się: Chrysler przynosi dochody i spłacił całą rządową pożyczkę, a Fiat odnotowuje straty. W dodatku to Chrysler produkuje więcej samochodów niż Fiat – 2,4 mln wobec 2 mln. DLACZEGO WIĘC FIAT WYKUPUJE RESZTĘ, ZA KILKA MILIARDÓW DOLARÓW (jest to przed-

miotem negocjacji)? Bo ma wielomiliardowe zapasy gotówki. Także dlatego, że stojący od 2004 roku na czele koncernu z Turynu Sergio Marchionne doprowadził Chryslera do dobrej kondycji finansowej i odświeżył jego ofertę Na światowym modeli. Teraz chce, aby rynku przetrwa pieniądze z kieszeni tylko kilka Chryslera wspomogły Fiata. Marchionne po- koncernów sadziela też pogląd eks- mochodowych. pertów, że na światowym rynku przetrwa tylko kilka koncernów. Nawet połączony Fiat i Chrysler będzie dwa razy mniejszy od Toyoty i General Motors, niemniej większa skala firmy pozwoli na dokonywanie zakupów u poddostawców za niższą cenę. Przy wielomiliardowych nakładach na badania i na wdrażanie do produkcji nowych modeli jest to też biznes ryzykowny, gdyż sukces lub klapa nowego modelu zależy też od kapryśnych gustów klientów, którym np. nie spodobała się sylwetka pojazdu. Fiat połączony z Chryslerem ma też szansę poprawić swoją – słabą do tej pory – pozycję na rynku chińskim, największym i perspektywicznie najważniejszym na świecie.

MIMO WSZYSTKO JEST TO DZIWNY MARIAŻ.

Chrysler produkuje samochody bardzo amerykańskie w charakterze, zaś Fiat – gustowne, ale niekoniecznie dobrze wykonane – pojazdy małolitrażowe. Trzeba jednak dać na "dotarcie się" partnerów więcej czasu. Fiat już unowocześnił i upiększył dotychczas produkowane modele firm Chrysler, Dodge i Jeep. Ta ostatnia marka jest znana na świecie i Fiat liczy na zwiększenie jej sprzedaży na innych kontynentach. Inne mariaże w świecie motoryzacyjnym – Daimlera (Mercedesa) z Chryslerem czy Forda z Mazdą, nie powiodły się. Przyglądajmy się więc najnowszemu, tym razem włosko-amerykańskiemu. JL


12

Wywiad

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Gruzja chce polskiego wsparcia n Rozmowa z przewodniczącym parlamentu Gruzji Dawidem Usu-

paszwilim i szefem komisji spraw zagranicznych Tedo Dżaparidzem

Jaki był cel wizyty delegacji parlamentu Gruzji w Polsce?

D.U.: Była to pierwsza oficjalna wizyta w Europie delegacji nowo wybranego parlamentu (po wyborach parlamentarnych w październiku 2012 roku). Chcieliśmy przekazać ważne przesłanie: reprezentujemy nowy rząd, ale tę samą Gruzję, ten sam kraj, który podąża do tego, by stać się integralną częścią demokratycznej cywilizacji europejskiej. Bliższe związki z Unią Europejską i członkostwo w NATO pozostają naszymi głównymi celami; te cele nowego rządu zostały ponownie podkreślone w rezolucji przyjętej przez parlament przed około miesiącem. (...) Przed wyborami i po nich pojawiły się pytania, jakiego rodzaju przemian należy oczekiwać po zmianie (władzy) w kraju. Chcemy wszystkim powiedzieć: tak, będzie zmiana, ale będzie to zmiana w kierunku większej demokracji, bardziej pragmatycznej polityki zagranicznej, czyniącej kraj bardziej przewidywalnym i odpowiedzialnym partnerem naszych przyjaciół. Czego Gruzja oczekuje od Polski?

D.U.: Kiedy koalicja Gruzińskie Marzenie doszła do władzy, wielu ludzi zadawało sobie pytanie, czy to możliwe, by ten mały kraj miał dwie ekipy polityczne, które będą równie zdeterminowane, by kontynuować priorytety w polityce zagranicznej – to rzadko zdarzało się w regionie. (...) Mam nadzieję, że kiedy wyjedziemy z Polski, nasi koledzy będą lepiej rozumieć nowy rząd, co znaczy, że będą w większym stopniu zdolni do dalszego wspierania (naszego) kraju bez żadnych wahań, bez znaków zapytania, bez (zastanawiania się), czy nie ryzykują zbyt wiele. T.D.: Polska ma szczególną misję (...), ma historyczne więzy z Gruzją. (...) Politycznie, Polska jest teraz krajem, który jest liderem w REKLAMA

obecnej Europie Środkowej (...). Wiemy, że dołączenie do NATO czy UE nie zdarzy się wkrótce w dającej się przewidzieć przyszłości, ale jednocześnie nie chcemy wracać do miejsca, gdzie należeliśmy wcześniej. Jesteśmy w swego rodzaju strefie przejściowej i misją Polski (...) jako lidera Europy Środkowej jest wydobycie nas z tej sytuacji. Czy wizyta jest odpowiedzią na głosy krytyczne w UE wobec nowych władz Gruzji, takie jak np. niedawny list otwar ty eurodeputowanych Europejskiej Par tii Ludowej?

D.U.: Zawsze będą głosy krytyczne. Przyjmujemy z wielką uwagą głosy krytyki, ale jednocześnie czasami widzimy bezpodstawny krytycyzm i postawę politycznego uprzedzenia. (...). Chcemy powiedzieć wszystkim, że jesteśmy gotowi do ostrej rozmowy. To dlatego premier (Bidzina Iwaniszwili) nalegał na UE, by wyznaczyła specjalnego przedstawiciela, który będzie obserwował, co dzieje się w sferze praw człowieka, prawodawstwa i innych – został nim Thomas Hammarberg, jedna z najbardziej szanowanych i doświadczonych osób w tej dziedzinie (szwedzki dyplomata, były komisarz Praw Człowieka Rady Europy).

Co Gruzja chce osiągnąć na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie?

D.U.: Chce uzyskać stanowczą decyzję, że z powodzeniem odrobiliśmy pracę domową przewidzianą w procesie Partnerstwa, że związek z UE jest zaawansowany i zintensyfikowany, że jesteśmy na nowym, lepszym, ściślejszym poziomie relacji (...). Jednocześnie, nie chcemy nierealistycznych oczekiwań, jakie byłyby kosztowne przede wszystkim dla narodu gruzińskiego, który nie zasługuje na kolejne rozczarowanie. (...) Dla nas integracja europejska jest narzędziem, by ulepszyć nasz kraj, a nie punktem końcowym (...). Chcemy tego instrumentu, by nasz kraj stał się zamożny, bardziej demokratyczny,

FOTO: PAP/PAWEŁ SUPERNAK

O dalsze wsparcie dla Gruzji zabiegała w Polsce delegacja parlamentu, która spotkała się z władzami Sejmu i Senatu.

Przewodniczący Senatu Gruzji Dawid Usupaszwili (z lewej) i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas konferencji prasowej po spotkaniu

by ludzie poczuli rezultaty integracji. Dlatego nie chcemy wyznaczać punktów odniesienia, jak robił to wcześniej (prezydent Micheil) Saakaszwili. (...) Tak więc, jesteśmy entuzjastyczni, bardzo optymistyczni, jeśli chodzi o szczyt, ale nie zamierzamy w tym kontekście umieszczać całej przyszłości kraju. Oczekujemy od naszych przyjaciół, by zawiadomili nas z wyprzedzeniem, czego można oczekiwać, bo decyzje tego rodzaju nie zapadają w ciągu minuty na spotkaniu. W tym momencie wszyscy są w procesie decyzyjnym i my chcemy być częścią tego procesu. Przedstawiciele UE ogłaszali ostatnio, że chcą na szczycie podpisać umowę o stowarzyszeniu z Ukrainą i zakończyć negocjacje w sprawie umowy m.in. z Gruzją. Czy to jest cel Gruzji na szczyt PW?

D.U.: W tym momencie chcemy umowy o stowarzyszeniu. Jeśli nasi partnerzy wyjaśnią nam, przekonają, że nie jest to możliwe, z podaniem konkretnych powodów, możemy to przemyśleć. W tym momencie nie znam powodu, by myśleć, że nie zasługujemy na podpisanie umowy. Wciąż jest na to czas i musimy ciężko nad tymi kwestiami pracować. (...) Jestem optymistą w tej sprawie, wierzę, że miesiące jakie pozostały (do szczytu) przekonają wszystkich, że jeśli jakikolwiek inny kraj spośród kandydatów jest gotów, to gotowa jest również Gruzja. Czy sytuacja w Gruzji jest błędnie rozumiana na Zachodzie?

T.D.: Po pierwsze, rozumiem, że Gruzja nie jest głównym priorytetem ani dla decydentów europejskich, ani amerykańskich czy globalnych. (...) Jednak doradzałbym

nie tylko bezstronność, ale i polityczną poprawność, ponieważ cokolwiek napisze się czy powie o Gruzji, nie dotyczy tylko Gruzji jako elementu geografii. Myślcie o Gruzji jako o kraju strategicznym, sąsiadującym z Rosją i Turcją, w pewnym sensie z Iranem; leżącym w miejscu, gdzie przebiegają rurociągi, kraju tranzytowym, łączącym Kaukaz Południowy i Azję Centralną. Jeśli tak się na nią spojrzy, jest o wiele ważniejsza, dlatego radziłbym ekspertom, analitykom, dziennikarzom, by byli bardziej uważni. (...) W krajach takich jak Gruzja liczą się niuanse i szczegóły, jeśli ich nie znasz, twoja ocena jest powierzchowna. (...) Świat jest zglobalizowany i nie jest ważne, czy kraj jest mały czy duży (...), bo wszystko jest ze sobą powiązane, dlatego mówię – patrzcie na Gruzję w kontekście. ROZMAWIAŁA: ANNA WRÓBEL (PAP)


nowy dziennik Friday, April 26, 2013

13


14

Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED

PRACA HELP WANTED NY

PAINTING CONTRACTOR looking for experienced painting, indepenedent contractros. Please contact: Kamil (203) 216-6898 (in Polish)

WOMAN NEEDED TO CLEAN apartment every Wednesday morning (at least 5 hours). Upper East Side, Manhattan. Must iron. Please call: (212) 737-9506 or (917) 748-2224

Potrzebni doÊwiadczeni spawacze do produkcji drzwi rolowanych oraz ˝aluzji ( “Alpine doors’). Sta∏a Praca w East Setauket, Long Island, Suffolk County. Zapewniamy benefity. Proszę dzwoniç: (631) 960-3853 Jerzy LOOKING FOR EXPERIENCED CARPENTERS Please call: (718) 745-1993 leave message with number CABINET MAKER/INSTALLER NEEDED for hi-end residential custom Woodwork shop & G.C. located in LIC. Must have 5-10 years experience. Must be able to read drawings, machines, assemble & install own work. Excellent pay/benefits. Please call: (718) 729-0020 or fax resume (718) 729-5660

ELECTRICIANS, MECHANICS ONLY. Minimum 5-10 years experience. High end work - New York City. Must have own tools. NYS drivers license. Please call: (718) 609-1531 Elektrycy, mechanicy. Miniumum 5-10 lat doświadczenia. Własne narzędzia. NYS prawo jazdy. Proszę dzwonić: (718) 609-1531 FIRMA ELEKTRYCZNA poszukuje wykwalifikowanych brygadzistów elektryków i pomocników z doświadczeniem Praca od zaraz. Karta OSHA i prawo jazdy mile widziane, ale niekonieczne. Praca na Manhattanie. Rzetelność pracy oraz język angielski wymagany. Proszę dzwonić do biura: (718) 894-4300 lub wysłać e-mail Dara/Alan info@midlandele.com Established Electrical Contractor seeks qualified Foreman Electricians and experienced helpers for immediate hire. OSHA Cards required and drivers license a plus but nor necessary. Work location Manhattan. Reliability and English required. Please call the office: (718) 894-4300 or email Dara/Alan for details info@midandele.com ZATRUDNIĘ STOLARZY MEBLOWYCH i pomocników z doświadczeniem do pracy przy produkcji mebli na zamówienie. Proszę dzwonić: tel. (917) 767-6646

HI END SKILLED DRESSMAKER NEEDED FOR couture womenswear company. Please contact Rachel at (347) 703-0494

POTRZEBNI POMOCNICY do układania płytek. Proszę dzwonić: (718) 803-0634

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

ELECTRICIANS AND HELPERS WANTED overtime, good salary, Brooklyn Please call: (917) 807-2523 POSZUKUJEMY * Ochroniarzy uzbrojonych płaca do $13-$45 za godzinę. * Portierów, Opiekunki oraz pomoc w domu. Płaca od $18-$35 za godzinę. Praca w UNII, dodatki pracownicze. * Kierowcy z prawo jazdy D lub CDL. Praca na pełen etat lub part time. Zatrudnimy od zaraz. Bez doświadczenia, przyuczymy. Zadzwoń. (718) 705-2312 lub przyjdź na interview 818 Woodward Avenue Ridgewood, Pn-Pt w godzinach od 11am do 2pm. Można wysłać resume na Careers@VigilesUrbani.Com

Potrzebna doÊwiadczona krawcowa do szycia i krojenia sukienek wieczorowych. Praca na Queens. Prosz´ dzwoniç pon-piatek 10 rano-5 po po∏: (718) 707-0910

POTRZEBNY SPRZEDAWCA na cały etat do polskich deli w New Hyde Park. Stała praca. Wymagany podstawowy język angielski. Proszę dzwonić: (516) 205-2945 Poszukujemy DEKARZY Wymagane doświadczenie z torch & cold applied, liquid members roof systems, IPDM, TPO oraz komunikatywny angielski, pozwolenie o pracę. Zatrudnimy od zaraz na terenie Queens. Proszę dzwonić: (718) 361-1909 ESTABLISHED CONSTRUCTION COMPANY SEEKS QUALIFIED CARPENTERS with NYC experience for immediate hire. Must have established paperwork to work in US. English required. Please call (718) 585 3256 or fax resume to (718) 585 4621 or email resume/details to info@eljinconstruction.com

Firma budowlana zatrudni mechaników do pracy na rusztowaniach wiszących. Wymagane licencje: 16 hr, 4 hr i OSHA. Pobyt stały wymagany. Stała praca, dobre zarobki, płatne wakacje po roku pracy. Proszę dzwonić w godzinach 8 am - 6 pm, Karla (646) 545-0707 LIVE-IN HOUSEKEEPER, Sunday night to Saturday morning for heavy cleaning, wash, ironing, dog care, except deliveries and mail, house sitting and some babysitting. Must have experience and be a good cleaner, wear uniform, have good references, speak English and be able to spend summers in Hemptons. Some cooking is also required. Good pay, nice family. Please call (516) 626-3195 POMOC DOMOWA Z ZAMIESZKANIEM. Od Niedzieli wieczorem do Soboty rano. Gruntowne sprzątanie, pranie, opieka nad psem, gotowanie, łącznie z dostarczeniem poczty także pomoc przy dzieciach. Z doświadczeniem, konieczność noszenia uniformu. Dobre referencje. Język angielski konieczny. Gotowość do spędzenia lata w Hemptons. Dobre wynagrodzenie, miła rodzina. Proszę dzwonić: (516) 626-3195

Electrical Contractor seeking mechanics and helpers. Must have experience in residential and commercial projects, and fire alarm installations. Please call: (718) 659 – 1970

PRACA HELP WANTED NJ WE NEED EXPERIENCE fabricator and installation person, also a sales person. Please call: (908) 834-1840 Poszukiwani pracownicy na stanowisko SALES PERSON. Dobry angielski obowiazkowy. Należy być w stanie unieść 40LBS. Rdigefield Park, NJ. Proszę dzwonić, Jarek: (201) 527-6199 Zakład mechaniczny w Parsippany NJ, zatrudni doświadczonego operatora tokarki CNC. Doświadczenie w toczeniu długich rolek pomocne. Wszystkie świadczenia i plan emerytalny 401K. Prosimy dzwonić: (973) 808-0029 ext. 137 lub prześlij resume na email: mgeorge@catbridge.com Zakład mechaniczny w Parsippany NJ, zatrudni doświadczonego tokarza. Doświadczenie w toczeniu długich rolek pomocne. Wszystkie świadczenia i plan emerytalny 401K. Prosimy dzwonić: (973) 808-0029 ext. 137 lub prześlij resume na email: mgeorge@catbridge.com

ELECTRICAL CONTRACTING FIRM LOCATED IN NEW YORK CITY is looking forexperienced electricians and helpers. If you have qualifications, call to schedule an appointment for interview. Please call: (718) 784-9020 from Monday to Friday between 9am-4pm. REPRESENTATIVES NEEDED TRAIN IN NJ WORK IN NY. We need M/F for immediate hire who are bilingual. Must have car. We train. No experience nec. Family atmosphere, rapid advancement plan. No layoffs. $600 per week + bonuses. Please call: (201) 955-1560 for individual interview.

POTRZEBNA POMOC DO BIURA w Garfield ze znajomością obsługi komputera oraz angielskiego. Na pełen etat. Proszę dzwonić: (201) 467-6493 Producent okien i drzwi drewnianych z Woodbridge, NJ poszukuje osób do obsługi maszyn skrawających (frezarki i wycinarki). Poszukujemy również pomocników do sprzedaży naszych produktów. Proszę dzwonić: (732) 283-4986

DELI KING OF LINDEN, NJ poszukuje od zaraz pracowników na stanowiska: 1) pomoc w kuchni, 2) do zmywania naczyń Proszę dzwonić: (908) 925-3909

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD • daily: 9AM – 5PM

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 212 594-2266 ext 302, 303, 304

DISCLAIMER:

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

GLENDALE, NY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave.

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska

NEW BRITAIN, CT

• daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


Og∏oszenia/Classified SZUKAM PRACY POSITION WANTED PODEJMĘ PRACĘ PRZY SZPACHLOWANIU, MALOWANIU, CYKLINOWANIU. Lub wykonam pracę na zlecenie. Proszę dzwoniç: (718) 349-8593 lub (347) 500-4141

DO WYNAJĘCIA FOR RENT NY OZONE PARK, QUEENS 88 Street (blisko polskiego KoÊcio∏a i Êrodków transportu). Do wynaj´cia od 1 Maja 3-sypialniowe mieszkanie. Wszystko po kapitalnym remoncie. Proszę dzwoniç: (718) 709-1154 lub (718) 709-1153

DO WYNAJĘCIA PA FOR RENT PA POCONOS, PA dom na sprzedaż od właściciela. 3 sypialnie, 2 łazienki, jacuzzi, 2 kominki. Działka o powierzchni 0,75 akr. Odnowiony balkon. Dom jest w zamkniętym osiedlu z wieloma udogodnieniami dla całej rodziny. Cena $59,900. Proszę dzwonić: (570) 216-4275

NIERUCHOMOŚCI USA REAL ESTATE USA

NIERUCHOMOŚCI NY REAL ESTATE NY RIDGEWOOD, QUEENS Nowoczesne mieszkanie (z pomieszczeniami na przechowywanie rzeczy) - 2 oddzielne sypialnie, salon, kuchnia z aneksem jadalnym, łazienka, drewniane podłogi. Dobre do wspólnego zamieszkania. 70th Ave (pomiędzy Forest Ave a Fresh Pond Rd. (M train). Bez opłat. Cena $1285/miesiąc. Proszę dzwonić: (914) 548-4668 lub (917) 635-6238 (zostaw wiadomość)

QUEENS CENTRAL REALTY

• RIDGEWOOD. 2 sypialniane Condominium, o powierzchni 630 sq ft pomiędzy Fresh Pnd Rd a Metropolitan Ave Cena $395.000 Proszę pytać o inne oferty domów i lokali biznesowych. Prosić Danę: (718) 417-0700

BAY RIDGE/HOUSE FOR SALE ULTRA MODERN HOUSE WITH DENTAL OFFICE. Prime location: Fort Hamilton Parkway, near 86th Street Ground floor: lovely duplex apartmet, 6 1/2 rooms, 3 bedrooms, 2 baths, state-of-tha-art large kitchen, all modern appliances. Private yard and garage. Delivered vacant! RARE OPPORTUNITY! Price $975,000 ALPINE REALTY (718) 238-1788 Bronx-Riverdale Luxury Apartment for Rent. 3225 Jahson Avenue. 1 bedroom and Junior room. Near 235th Street. Painted, polished parquet floor. See superintendent. No Fee. Please call: (718) 601-8687

Open House Saturday 04/27 1-3 pm. Maspeth 69-27 60 Ave. 1 family, detached, 7 rooms, 3 bedrooms, 1 1/2 baths, finished basement, new kitchen, pr. driveway w 2 car garage & private rear yard. Move-in condition. Asking $559,000. Macaluso Realty (718) 894-5000

15 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

SAMOCHODY CARS

AGENCJE AGENCIES

NIERUCHOMOŚCI POLSKA SPRZEDAM MIESZKANIE W SUWAŁKACH Piękne, nowoczesne, luksusowe mieszkanie w strzeżonym budynku, 66m kw, III piętro (ostatnie), winda. 2 sypialnie, kuchnia, jadalnia, łazienka z prysznicem, osobne WC, balkon, piwnica. Cena: 325 tys. zł. Możliwość dokupienia miejsca w podziemnym garażu.

Kontakt: (616) 454-2958

Krynica Zdrój do sprzedania dom atrakcyjny architektonicznie o pow.220m2 na 6 akrowej działce blisko centrum. Proszę dzwonić: Anna (347)777-5090 lub e-mail: polhouseusa@yahoo.com.

BARDZO ATRAKCYJNA OFERTA SPRZEDAŻY DOMU. Jednorodzinny dom w pięknym Kolorado blisko światowej sławy ośrodka narciarskiego. Dwie sypialnie, dwie łazienki, loft do spania. Można w jednej części mieszkać a drugą wynajmować co będzie w całości spłacać pożyczkę. Po więcej informacji proszę zobaczyć VRBO#267023. Cena $465000 Proszę dzwonić: (970) 688-5356

PLUMBING & HEATING President: Andrzej Natkaniec

• INSTALACJA NOWYCH BOILERÓW • ZAMIANA BOILERÓW OLEJOWYCH NA GAZOWE • USUWANIE VIOLATION Firma ubezpieczona z licencją • Darmowe wyceny Przyjmujemy credit cards.

O 718.326.9090

53-28 61st Street • Maspeth, NY 11378

Caspert Management Co. Inc. (dca#0869125) as agent for N.Y. Pawnbrokers Inc. (dca#803727), N.Y. Pawnbrokers I Inc.(dca#9072023), N.Y. Pawnbrokers II Inc.(dca#1125229), N.Y. Pawnbrokers III Inc.(dca#1292397). Will sell all unredeemed pledges and hold-overs from previous sales, jewelry and non-jewelry items, from 000001 of 11/1/12 to 999,999 of 11/30/12. To be held on May 2nd, 2013 at 6am at 105 Attorney St. N.Y., N.Y. 10002.

NAPISZ DO NAS: displays@dziennik.com


16

Og∏oszenia/Classified

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

ogłoszenie drobne w gazecie i masz w

darmo

internecie

BIZNES BUSINESS DO SPRZEDANIA DOBRZE PROSPERUJĄCY BIZNES NAPRAWY OBUWIA I GALANTERII SKÓRZANEJ. Lokalizacja: Baltimore City, Maryland. www.stefans.gegala.com Możliwość zamieszkania w apartamencie nad biznesem. Właściciel przechodzi na emeryturę. Proszę dzwonić: (410) 252-5012 lub pisać: stefans@gegala.com

.com

USŁUGI SERVICES

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159

LICENCJONOWANY

ELEKTRYK

MATRYMONIALNE MATRIMONIAL PRZYSTOJNY - miły i sympatyczny mężczyzna w wieku 55 lat (obywatel amerykański) pozna i pragnie uszczęśliwić Panią z dużym temperamentem. Listy proszę przesyłać na adres: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 skrytka # 416

TURYSTYKA TOURISM

WRÓŻKI PSYCHICS

LAURA WRÓŻKA ASTROLOG Odsłania przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Rozwiązuje problemy rodzinne, miłości, separacji, małżeństwa i biznesu. Usuwa choroby i nieszczęścia. Odczytuje z Kart Tarota i ręki. Przyjmuje codziennie od 9am do 8pm. Adres: 18 W 37 St., suite 202 (pom. 5 i 6 Ave nad zakładem fryzjerskim), New York, NY 10018. Proszę dzwonić celem umówienia spotkania: (718) 207-2662

classified@dziennik.com


Sport Blackhawks z Presidents Trophy

17 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

Emocje w Oklahoma City

n Hokeiści Chicago Blackhawks

n Koszykarze San Antonio Spurs, Okla-

pokonali na wyjeździe Edmonton Oilers 4:1 i mają już 75 punktów.

FOTO: REUTERS

Dzięki temu zapewnili sobie drugi raz w historii, ale pierwszy od 22 lat, zdobycie Presidents Trophy, pucharu dla najlepszego zespołu sezonu regularnego ligi NHL. Poprzednio “Czarnym Jastrzębiom” udało się to w rozgrywkach 1990/91. Ich czwartkowy mecz był wyjątkowy dla Słowaka Mariana Hossy, który odnotował 500. asystę w karierze. Miał udział w pierwszym golu w meczu, uzyskanym przez kapitana Jonathana Toewsa. Miało to miejsce pod koniec czwartej minuty spotkania, a 52 sekundy później do wyrównania doprowadził Rosjanin Naił Jakupow. Później jednak do głosu doszli goście. Jeszcze w pierwszej tercji krążek do siatki skierował Patrick Kane (miał też dwie asysty), a w trzeciej w jego ślady poszli jeszcze Johnny Oduya i Patrick Sharp. Blackhawks stracili jednak pierwszego bramkarza Raya Emery’ego, który opuścił lód w wyniku kontuzji nogi już w 14. minucie. Jego zastępca Corey Crawford nie dał się pokonać i powstrzymał 14 ataków rywali. Hokeiści Chicago są już pewni, że będą mieli najlepszy bilans w lidze, bowiem nie wyprzedzą ich już liderzy Konferencji Wschodniej – Pittsburgh Penguins, którzy zgromadzili 70 punktów. W środę „Pingwiny” pauzowały. W szeregach Tampa Bay Lightning siódmy hat-trick w karierze zapisał na swoim koncie Martin St. Louis, przyczyniając się do wygranej z Toronto Maple Leafs 5:2. To zwycięstwo jednak nie poprawiło sytuacji “Błyskawicy”, która jest przedostat-

homa City Thunder oraz Indiana Pacers wygrali w środę swoje drugie mecze w pierwszej rundzie playoffs ligi NBA i przybliżyli się do awansu do półfinałów konferencji. Teraz czekają ich spotkania wyjazdowe.

Patrick Sharp z Chicago Blackhawks strzela bramkę obok interweniującego Coreya Pottera z Edmonton Oilers

nia na Wschodzie i już wcześniej straciła szanse na występ w fazie playoffs. Natomiast “Klonowe Liście” zajmują piąte miejsce w tej konferencji i już mogą myśleć o walce o Puchar Stanleya. St. Louis objął prowadzenie wśród najskuteczniejszych graczy ligi – 58 punktów (jest też liderem najczęściej asystujących – 41). Wicelider tej klasyfikacji Steven Stamkos (56 punktów), również z Tampy, zdobył gola i miał jedną asystę. Autorami pojedynczych trafień byli też Radko Gudas z Lightning oraz Phil Kessel i Joffrey Lupul z Maple Leafs. Szanse na awans do playoffs podtrzymują wciąż Detroit Red Wings, którzy przed własną widownią poko-

W ostatnim środowym meczu nali obrońców Pucharu Stanleya – Los Angeles Kings 3:1. Dzięki temu Phoenix Coyotes wygrali u siebie z “Czerwone Skrzydła” utrzymały się na San Jose Sharks 2:1, dzięki trafieniom ósmym miejscu w Konferencji Za- Michaela Stone’a i Keitha Yandle’a. chodniej – 52 punkty. Tracą jeden do Przy obydwu asystował kapitan druMinnesota Wild i wyprzedzają o je- żyny Shane Doan, natomiast Mike Smith udanie interweniował 33 razy. den Columbus Blue Jackets. Mecz rozpoczął się po myśli go- Pokonać go zdołał tylko Brent Burns. ści, którym prowadzenie zapewnił “Kojoty” nie mają już szansy na wyKyle Clifford w drugiej części. Chwi- stęp w fazie playoffs, zaś “Rekiny” już lę później wyrównał Rosjanin Paweł zapewnili sobie awans. n Daciuk, a w trzeciej części gry losy zwycięstwa przeważyli Jordin Tootoo i Johan Franzen. WYNIKI LIGI NHL Detroit ma szanse na 22. z rzędu Tampa Bay Lightning - Toronto Mawystęp w rywalizacji o Puchar Stanple Leafs 5:2, Phoenix Coyotes - San leya. Przed tym zespołem jeszcze dwa Jose Sharks 2:1, Edmonton Oilers spotkania – przeciwko Nashville PreChicago Blackhawks 1:4, Detroit dators w czwartek i z Dallas Stars w Red Wings - Los Angeles Kings 3:1 sobotę.

Marc Gasol najlepszym obrońcą

Marc Gasol z Memphis Grizzlies został wybrany na najlepszego obrońcę koszykarskiej ligi NBA w sezonie 2012/13. W głosowaniu uczestniczyli dziennikarze z USA i Kanady relacjonujący rozgrywki. Hiszpański środkowy wyprzedził LeBrona Jamesa z Miami Heat.

W sezonie regularnym 28-letni Gasol zdobywał średnio 14,1 pkt w meczu. Miał także 7,8 zbiórek, cztery asysty, 1,7 bloku i jeden przechwyt. Koszykarz z Katalonii, młodszy brat gwiazdora Los Angeles Lakers Pau Gasola, mocno przyczynił się do tego, że ekipa Grizzlies była najlepiej broniącym zespołem w NBA, tracąc średnio 88,7 pkt. Reprezentant Hiszpanii jest pierwszym zawodnikiem Memphis wyróżnionym tym trofeum. W głosowaniu 121 dziennikarzy otrzymał 212 punktów i wyraźnie wyprzedził amerykańskiego gwiazdora Jamesa – 149. Trzecie miejsce zajął inny hiszpański kadrowicz Serge Ibaka z Oklahoma City

Thunder – 122, a czwarte Francuz Joakim Noah (Chicago Bulls) – 107. Natomiast Paul George z Indiany Pacers został uznany za koszykarza, który w sezonie zasadniczym poczynił największe postępy w lidze NBA. Wyboru dokonało 120 dziennikarzy z Kanady i USA. George zdobył 311 z 1080 możliwych punktów. 22-latek debiutował w lutym w Meczu Gwiazd, a jego forma pomogła Indianie zająć pierwsze miejsce w Central Division i trzecie w Konferencji Wschodniej. Jego średnie meczowe w sezonie to 17,4 (10,0 w całej karierze), 7,6 zbiórki i 4,7 asyst. Był jedynym zawodnikiem ligi, który miał więcej niż 140 prze-

FOTO: REUTERS

n

chwytów (143) i ponad 50 bloków (51). George został najwyżej oceniony przez 52 dziennikarzy (za pierwsze miejsce przyznawano pięć punktów). Druga lokata przypadła Greivisowi Vasquezowi z New Orleans Hornets (146 pkt, 13 pierwszych miejsc ), a trzecia Larry’emu Sandersowi z Milwaukee Bucks (141 pkt, 10 pierwszych miejsc). W sumie dziennikarze głosowali

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła

na 33 graczy. W tym gronie nie ma żadnego zawodnika Phoenix Suns. Przed rokiem na 20. pozycji był Marcin Gortat. George jest czwartym koszykarzem Indiany od 1986 roku (wówczas przyznano nagrodę po raz pierwszy). Wcześniej wyróżnieni zostali Jalen Rose (2000), Jermaine O’Neal (2002) i Danny Granger (2009). n

Najwięcej emocji było w Oklahoma City. Zespół Thunder wygrał z Houston Rockets 105:102, choć jeszcze na trzy i pół minuty przed końcem gry bliżsi sukcesu byli goście, utrzymując przewagę czterech punktów (95:91). Losy meczu odwróciły dwie akcje Kevina Duranta: najpierw zablokował rzut Chandlera Parsonsa, a pół minuty później trafił za trzy punkty, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie 98:97. Na sekundę przed końcową syreną Durant nie wykorzystał jednego z dwóch wolnych, jednak bez konsekwencji dla gospodarzy – Carlos Delfino zebrał piłkę z tablicy, ale jego desperacki rzut okazał się niecelny. Durant i Russell Westbrook zakończyli pojedynek z dorobkiem 29 punktów dla Thunder. W ekipie gości wyróżnił się James Harden – 36 punktów i 11 zbiórek. Mecz numer 3 odbędzie się w sobotę w Houston. W San Antonio drużyna Spurs po raz drugi wyraźnie wygrała z osłabionymi brakiem kontuzjowanego Kobe Bryanta Los Angeles Lakers 102:91. Tony Parker uzyskał 28 punktów i zanotował siedem asyst, a dwucyfrowy dorobek strzelecki miało jesz cze czte rech za wod ni ków “Ostróg”. Najwięcej punktów dla Lakers zdobyli Dwight Howard oraz Steve Blake – po 16. Najwyższe zwycięstwo odnieśli w środę Indiana Pacers, pokonując Atlanta Hawks 113:98. Paul George, wyróżniony kilka dni temu tytułem koszykarza, który poczynił w tym sezonie największe postępy, udowodnił, że nagroda nie była przyznana na wyrost. Uzyskał najwięcej w karierze punktów w meczu playoffs – 27, a ponadto miał osiem zbiórek, trzy asysty i cztery przechwyty. George Hill dołożył 22 “oczka” dla Pacers, a po przeciwnej stronie Devin Harris uzyskał ich 17. W sobotę zespół z Indianapolis wystąpi w Atlancie, gdzie nie wygrał od 2006 roku, ponosząc 11 kolejnych porażek. n

WYNIKI I RUNDY PLAYOFFS LIGI NBA

Konferencja Wschodnia: Indiana Pacers - Atlanta Hawks 113:98; stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 20 dla Pacers Konferencja Zachodnia: San Antonio Spurs - Los Angeles Lakers 102:91; stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 2-0 dla Spurs; Oklahoma City Thun der - Ho uston Roc kets 105:102; stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 2-0 Thunder


W SKRÓCIE Rajdy terenowe

n Krzysztof Hołowczyc wśród kierowców samochodów oraz jadący quadem Rafał Sonik odnieśli w czwartek zwycięstwa na trzecim etapie rozgrywanego w Katarze Sealine Cross Country Rally. W rywalizacji motocyklistów trzeci był Krzysztof Przygoński. Na liczącym 407 km odcinku specjalnym w przedostatnim etapie Hołowczyc pokonał o ponad dwie i pół minuty Kazacha Aidę Rachimbajewa oraz o pięć i pół Katarczyka Faizala Al-Attiyę. Polak jest wiceliderem klasyfikacji generalnej, w której wyprzedza go Francuz Jean-Louis Schlesser. Sonik utrzymał prowadzenie wśród quadów.

Lekkoatletyka

n Mistrz olimpijski z Pekinu w chodzie na 50 km Włoch Alex Schwazer, zawieszony za doping na kilka dni przed igrzyskami w Londynie, został we wtorek zdyskwalifikowany na trzy i pół roku przez sąd w Rzymie. Prokuratura żądała czteroletniej kary. Schwazer miał pozytywny wynik testu 30 lipca ubiegłego roku przeprowadzonego przez pracowników Światowej Agencji Antydopingowej w niemieckim Oberstdorfie, gdzie trenował. W jego organizmie wykryto ślady erytropoetyny.

Judo

n 26-letnia Węgierka Eva Csernoviczki (kat. 48 kg) po raz pierwszy w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w judo. W finale pokonała w Budapeszcie przez waza-ari Belgijkę Charline Van Snick. W latach 20092011 Csernoviczki docierała do finału, ale zawsze przegrywała, odpowiednio z Francuzką Frederique Jossinet i dwukrotnie z Rumunką Alexandrą Aliną Dumitru. Dopiero za czwartym razem dopięła swego i stanęła na najwyższym stopniu podium. Bez powodzenia startowali polscy judocy w pierwszym dniu mistrzostw Europy W czwartkowych eliminacjach odpadło siedmioro Biało-Czerwonych, w tym Paweł Zagrodnik (66 kg, Czarni Bytom).

Żużel

n W najciekawiej zapowiadającym się meczu 5. kolejki ekstraligi żużlowej Stelmet Falubaz Zielona Góra, z Jarosławem Hampelem na czele, w niedzielę podejmie Unibax Toruń, w którym liderem jest Tomasz Gollob. Oba zespoły mają na koncie po dwa zwycięstwa.

Hokej na trawie

n Polscy hokeiści na trawie przegrali w czwartek w Antwerpii z Belgią 2:10 (1:3) w towarzyskim meczu. Dwa dni wcześniej podopieczni Karola Śnieżka ulegli rywalom 1:7.

Kolarstwo

n Andre Greipel (Lotto) po finiszu z peletonu wygrał piąty etap wyścigu kolarskiego Dookoła Turcji, z metą w miejscowości Bodrum. Niemiec, który był najszybszy także w środę, wyprzedził Włocha Matteo Trentina i rodaka Nikiasa Arndta. W zasadniczej grupie zdołał przyjechać tylko jeden Polak. Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) został sklasyfikowany na 36. miejscu.

Boks

n Tomasz Kot (69 kg) pokonał Turka Abdulkadira Koroglu 18:17 i wystąpi w piątkowym finale 30. turnieju bokserskiego im. Feliksa Stamma w Warszawie. Jego rywalem będzie Francuz Souleymane Cissokho. Także Ireneusz Zakrzewski pokonał Tomasza Jabłońskiego 13:6 w półfinale wagi średniej (75 kg) w 30. turnieju bokserskim im. Feliksa Stamma w Warszawie. W piątek spotka się z Anglikiem Antonym Fowlerem. Pochodzący z Jeleniej Góry Zakrzewski był lepszy od wyżej dotychczas notowanego Jabłońskiego w każdej rundzie - 4:1, 4:3 i 5:2.

Sport

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Nie wszystkie kluby zagrają w ekstraklasie? n Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych Krzysztof Sachs stwierdził, że istnieje realne zagrożenie, iż nie wszystkie drużyny otrzymają stosowny dokument uprawniający na grę w przyszłym sezonie piłkarskiej ekstraklasy. “Istnieje realne zagrożenie, że nie wszystkie kluby otrzymają licencję na grę w ekstraklasie w sezonie 2013/2014. Ale żadnych nazw nie mogę podać” – powiedział Sachs. Kluby najwyższej klasy mają otrzymać szczegółowe informacje o stwierdzonych brakach lub nieprawidłowościach w dokumentacji licencyjnej. “Druga runda jej kompletowania nastąpi 6 maja” – dodał. Zgodnie z tzw. system wczesnego ostrzegania zespoły ekstraklasy zostały powiadomione o stwierdzonych uchybieniach w zakresie wymogów: infrastrukturalnych, sportowych, prawnych i finansowych. “Różne zastrzeżenia są do wszystkich drużyn występujących w ekstraklasie, ale trzeba odróżnić sytuację, w której klub nie dostarczył jakiegoś dokumentu, a z kolei inny ma taką sytuację ekonomiczną, którą będzie mu ciężko zmienić przez dwa tygodnie. Ale jeśli któraś z drużyn spłaci zaległości np. do 14 maja, mimo że powinna to uczynić do 31 marca, to następnego dnia komisja przyzna jej licencję, chociaż z karami za

Tak grała 1. liga n Dolcan Ząbki pokonał na własnym

boisku Zawiszę Bydgoszcz 1:0 w środowym meczu 25. kolejki 1. ligi piłkarskiej i jest coraz bliżej historycznego awansu do ekstraklasy.

FOTO: PAP/GRZEGORZ MICHAŁOWSKI

18

Kibice Widzewa Łódź podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy z Piastem Gliwice

spóźnienie” – wyjaśnił Sachs. W połowie przyszłego miesiąca mają zapaść ostateczne decyzje. Kluby będą miały możliwość ewentualnego odwołania. W przedstawionym raporcie Komisja ds. Licencji Klubowych napisała m.in., że w zakresie wymogów prawnych wszystkie drużyny ekstraklasy są zobowiązane do uzupełnienia informacji o strukturze grupy kapitałowej, w tym o podmiotach powiązanych z klubem. Jeśli chodzi o infrastrukturę, dwa zespoły nie przedstawiły umowy potwierdzającej prawa do korzystania ze stadionu w następnym sezonie. W przypadku jednego klubu złożony program szkolenia młodzieży zawiera szereg istotnych braków. W przypadku ośmiu drużyn złożone programy nie zawierają obowiązkowego elementu szkolenia z zakresu antydopingu. Najwięcej zastrzeżeń jest w kwe-

stiach pieniężnych. “Jeden klub posiada przeterminowane zobowiązania finansowe w stosunku do podmiotów objętych ochroną przez procedurę licencyjną, a jednocześnie ze złożonej informacji finansowej nie wynika zamiar spłaty do zakończenia procesu licencyjnego” – poinformowała komisja kierowana przez Sachsa. Wymogi finansowe to m.in. roczne sprawozdanie, brak zaległości na 31 grudnia bądź ich spłata do 31 marca wobec zawodników, pracowników, federacji czy ZUS oraz prognozy dotyczące sytuacji finansowej klubu w najbliższej przyszłości. Komisja podjęła wstępne decyzje zmierzające do objęcia stałym monitoringiem: faktycznej realizacji przez kluby programów szkolenia młodzieży, a także programów walki z rasizmem złożonych w ramach dokumentacji licencyjnych. n

Trudna przeprawa Legii i Lecha n Dwa czołowe zespoły piłkarskiej ekstraklasy mają w 24. kolejce trudne me-

To ósme zwycięstwo z rzędu podwarszawskiego zespołu. Dzięki wtorkowemu zwycięstwo Dolcan zajmuje trzecie miejsce i do prowadzącej Termaliki Bruk-Bet Nieciecza traci trzy punkty. Lider bezbramkowo zremisował na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn. Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie wicelidera Cracovii u siebie z Olimpią Grudziądz. Wyniki meczów 25. kolejki: Miedź Legnica – GKS Tychy 2:1 (2:0) Bramki: 1:0 Grzegorz Bartczak (23-głową), 2:0 Jakub

Grzegorzewski (30-głową), 2:1 Piotr Rocki (74-karny). Żółte kartki - Miedź Legnica: Daniel Tanżyna, Grzegorz Bartczak, Krzysztof Wołczek. GKS Tychy: Mateusz Kupczak, Mariusz Masternak. Sędzia: Łukasz Bednarek (Koszalin). Widzów 3000.

Okocimski Brzesko – Sandecja N. Sącz 0:1 (0:1) Bramki: 0:1 Piotr Giel (37). Żółte kartki - Okocimski Brze-

sko: Damian Byrtek, Iwan Łytwyniuk, Daniel Chyła, Mateusz Niechciał. Sandecja Nowy Sącz: Marcin Cabaj, Paweł Nowak, Patryk Tuszyński, Marcin Kowalski, Piotr Giel, Peter Petran, Piotr Mroziński. Czerwona kartka za drugą żółtą - Sandecja Nowy Sącz: Patryk Tuszyński (63). Sędzia: Rafał Greń (Rzeszów). Widzów 900.

Arka Gdynia – Polonia Bytom 3:1 (1:0) Bramki: 1:0 Marcin Radzewicz (43), 2:0 Mateusz Szwoch

(55), 3:0 Janusz Surdykowski (62), 3:1 Dawid Jarka (90+2-karny). Żółte kartki - Arka Gdynia: Marcus Vinicius da Silva, Janusz Surdykowski. Polonia Bytom: Kamil Walesa, Paweł Odrzywolski, Dawid Jarka. Czerwona kartka za drugą żółtą - Arka Gdynia: Janusz Surdykowski (63). Polonia Bytom: Pawel Odrzywolski (87). Sędzia: Piotr Wasielewski (Kalisz). Widzów 2328.

GKS Katowice – Flota Świnoujście 2:0 (1:0) Bramki: 1:0 Deniss Rakels (31-karny), 2:0 Deniss Rakels

(80). Żółte kartki - GKS Katowice: Kamil Cholerzyński, Sławomir Duda. Flota Świnoujście: Radosław Jasiński, Bartłomiej Niedziela, Bartosz Śpiączka, Michał Stasiak. Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 2500.

Stomil Olsztyn – Termalica B-B Nieciecza 0:0 Żółte kartki - Stomil Olsztyn: Janusz Bucholc. Termalica Bruk-Bet Nieciecza: Jakub Czerwiński, Vojtech Horvath, Michał Nalepa, Dariusz Pawlusiński. Czerwona kartka za drugą żółtą - Stomil Olsztyn: Janusz Bucholc (64). Sędzia: Piotr Siedlecki (Warszawa). Widzów 2500.

Dolcan Ząbki – Zawisza Bydgoszcz 1:0 (0:0) Bramki: 1:0 Grzegorz Piesio (76). Żółte kartki - Dolcan

ki: Maciej Tataj. Zawisza Bydgoszcz: Piotr Petasz, Kamil trenerską po odbyciu kary za udział Ząb Drygas. Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź). Widzów 800. cze wyjazdowe – Legia spotka się z rewelacyjnie spisującym się w tym sezo- w aferze korupcyjnej w czasach, gdy Warta Poznań – Bogdanka Łęczna 1:1 (0:1) nie Piastem Gliwice, a Lech zagra z Jagiellonią. Na Śląsku kibice będą jednak prowadził Koronę. W drugim piątkowym meczu spo- Bramki: 0:1 Dawid Sołdecki (29), 1:1 Marcin Trojanowski (89). Żółta kartka - Warta Poznań: Tomasz Magdziarz, żyli Wielkimi Derbami Górnik – Ruch. tkają się dwa zespoły z wielkimi tra- Marcin Trojanowski, Maciej Witchowski. Bogdanka Łęczna: Z pewnością wielkie emocje bę- dycjami: Wisła Kraków podejmie Wi- Marcin Kalkowski. Sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn). WiStołeczna Legia jest ostatnio bardzo dzów 800. skuteczna. Awansowała do finału Pu- dą towarzyszyły kolejnym Wielkim dzew Łódź. W tym sezonie oba spiCra covia Kraków – Olimpia Grudziądz 0:0 charu Polski i wygrała sześć kolej- Derbom Śląska, jak nazywa się me- su ją się jed nak prze cięt nie i nych meczów ligowych. Dobra po- cze Ruchu Chorzów z Górnikiem Za- praktycznie o nic już nie walczą. Żółta kartka - Cracovia Kraków: Adam Marciniak. Sędzia: W sobotę Polonia Warszawa zagra Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 6358. stawa Piasta jest natomiast sporą nie- brze. Tym razem obie drużyny spospodzianką. Zespół z Gliwic walczy tkają się w niedzielę na stadionie przy na Konwiktorskiej z ostatnim w tabe- ŁKS Łódź – Kolejarz Stróże 0:3 walkower o udział w europejskich pucharach ul. Roosevelta w Zabrzu. W rundzie li PGE GKS Bełchatów. Jeszcze nie– zajmuje obecnie piąte miejsce w wiosennej przy ul. Cichej w Chorzo- dawno gospodarze byliby zdecydowatabeli, mając tyle samo punktów co wie padł bezbramkowy remis. Bę- nymi faworytami, ale teraz przeżywaTABELA PO 25. KOLEJCE dzie to 98. spotkanie tych zespołów ją problemy finansowo-organizacyjne czwarty Górnik Zabrze. 1. Termalica Bruk-Bet 24 40-17 49 Stołeczny zespół zagra w sobotę w najwyższej klasie rozgrywkowej. i goście nie są bez szans na powięk2. Cracovia Kraków 25 33-25 47 jeszcze bez kontuzjowanego Jakuba Lepszy bilans ma Górnik, który od- szenie wątłego dorobku punktowego. 3. Dolcan Ząbki 25 43-25 46 Walecznie walczące o pozostanie Koseckiego. Prawdopodobnie zastą- niósł 38 zwycięstw – przy 26 suk4. Flota Świnoujście 24 39-25 45 cesach Ruchu. w lidze Podbeskidzie Bielsko-Biała pi go Tomasz Brzyski. 5. GKS Tychy 25 31-21 43 Kolejkę otworzy mecz Pogoni zagra tego samego dnia w Gdańsku Lech traci do prowadzącej w ta6. Miedź Legnica 24 35-28 41 7. Zawisza Bydgoszcz 24 45-21 40 beli Legii cztery punkty i praktycz- Szczecin z Koroną Kielce. Gospo- z Lechią. W derbach Dolnego Śląska 8. Olimpia Grudziądz 24 29-23 38 nie tylko on ma szansę na nawiąza- darzy prowadzi Dariusz Wdowczyk, KGHM Zagłębie Lubin spotka się w 9. GKS Katowice 24 30-27 36 nie walki z warszawianami o tytuł który niedawno powrócił na ławkę niedzielę ze Śląskiem Wrocław. n 10. Arka Gdynia 25 28-22 35 mistrza Polski. Zespół Mariusza Ru11. Bogdanka Łęczna 25 30-32 35 maka nie może sobie jednak pozwo12. Kolejarz Stróże 23 32-34 32 lić na tracenie punktów, a w poniePROGRAM 24. KOLEJKI 13. Sandecja N. Sącz 24 24-37 30 działek zadanie będzie miał trudne. 14. Warta Poznań 24 30-35 26 Pią tek: Po goń Szcze cin Ko ro na Kiel ce, Wi sła Kra ków Wi dzew Łódź. Jagiellonia w rundzie wiosennej spi15. Stomil Olsztyn 24 28-36 22 Sobota: Polonia Warszawa - PGE GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk - Podbeskisuje się dobrze i będzie chciała za16. Okocimski Brzesko 23 22-36 18 dzie Biel sko -Bia ła, Piast Gli wi ce Le gia War sza wa. trzeć wspomnienia z poprzedniej ko17. ŁKS Łódź 25 17-55 14 lejki, gdy w końcówce meczu z WiNiedziela: KGHM Zagł.e Lubin - Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 18. Polonia Bytom 24 15-52 7 słą straciła dwie bramki i pewne, Poniedziałek: Jagiellonia Białystok - Lech Poznań. ŁKS Łódź wycofał się z rozgrywek wydawało się, zwycięstwo.


Sport

19 nowy dziennik Friday, April 26, 2013

Upokorzył słynny Real n Robert Lewandowski był najbardziej rozchwytywanym piłkarzem

Z czwórki półfinalistów – Bayernu Monachium, Barcelony, Realu Madryt i Borussii Dortmund – właśnie temu ostatniemu zespołowi dawano najmniej szans na awans do finału. Prognozy ekspertów mogą się nie sprawdzić, bo mistrz Niemiec z poprzedniego sezonu w pierwszym meczu zdominował “Królewskich” i zasłużenie wygrał 4:1. Niekwestionowanym bohaterem spotkania był Robert Lewandowski, który zdobył cztery bramki. Jest pierwszym piłkarzem, który dokonał tego w półfinałowych meczach Ligi Mistrzów. Napastnik reprezentacji Polski swój popis rozpoczął już w ósmej minucie. Wykorzystał dośrodkowanie Mario Goetzego i wygrał pojedynek w polu bramkowym z Pepe. Kilka minut wcześniej Lewandowski nie zdołał dobić piłki po świetnej akcji indywidualnej i uderzeniu Marco Reusa. Mimo że w pierwszej części spotkania, podobnie jak w całym meczu, to podopieczni Juergena Kloppa przeważali na boisku, goście również mieli swoje okazje na zdobycie bramki. W 24. minucie Cristiano Ronaldo groźnie uderzył z rzutu wolnego z lewej strony boiska. Jednak Roman Weidenfeller nie dał się zaskoczyć i udanie interweniował. Podopieczni Jose Mourinho zdołali jednak wyrównać tuż przed przerwą. Mats Hummels popełnił fatalny błąd w środkowej części boiska. Gonzalo Higuain bezlitośnie to wykorzystał, przejął piłkę i po wbiegnięciu w pole karne dokładnie podał do Ronaldo. Ten trafił do pustej bramki. Druga część spotkania należała do Lewandowskiego, który strzelił trzy bramki. Niespełna pięć minut po przerwie Reus nieudanie uderzał sprzed pola karnego i piłka trafiła do Polaka. Ten zewnętrzną częścią stopy posłał ją tuż przy słupku. Z kolei Marcel Schmelzer w 55. minucie uderzał z narożnika pola karnego, a piłka po rykoszecie ponownie trafiła do Lewandowskiego. Napastnik Borussii sprytnym zwodem oszukał Pepe i efektownym strzałem pod poprzeczkę pokonał Diego Lo-

peza. Czwarta bramka dla Borussii również była autorstwa Polaka. W 66. minucie Lewandowski pewnie wykorzystał rzut karny, podyktowany za faul na Reusie. W końcówce spotkania goście mogli zmniejszyć rozmiary porażki. Jednak Weidenfeller ponownie zatrzymał Ronaldo. Rewanż odbędzie się 30 kwietnia w Madrycie. Jakub Błaszczykowski grał do 82. minuty, a Łukasz Piszczek do 83. “Nie da się ukryć, że jestem dumny. W półfinale takich rozgrywek cztery gole, z Realem Madryt, po takim meczu... muszę być szczęśliwy. Ale to jeszcze nie koniec” – podkreślił Lewandowski. Polak chwalił również kolegów. “W całym spotkaniu zagraliśmy dobrze, ale w drugiej połowie było bardzo dobrze. Real w pewnym momencie nie wiedział, co ma robić, nie miał sposobu na nas. Oczywiście też bramki, które strzeliliśmy, spowodowały, że grało nam się łatwiej, a Hiszpanie musieli zaryzykować, ale to my byliśmy skuteczniejsi i zrobiliśmy duży krok ku finałowi” – ocenił. Lider klasyfikacji strzelców Bundesligi nadal nie jest jednak pewny gry 25 maja na Wembley w Londynie. To właśnie tam zostanie wyłoniony zwycięzca tegorocznej edycji Champions League. “Jeszcze tam nie jesteśmy. W Madrycie to nie będzie łatwy mecz, Real jeszcze się nie podda” – zaznaczył. Polski napastnik przyznał, że po pierwszej połowie, która skończyła się remisem 1:1, drużyna uwierzyła, iż Real jest w jej zasięgu. “Tak naprawdę, wiedzieliśmy o tym już wcześniej, ale dopiero po zmianie stron dotarło do nas, że możemy ich wysoko pokonać” – powiedział. Mimo wszystko żałuje, że stracili jednego gola. “Tak się zdarza. To jest piłka nożna i na pewno nikt nie będzie miał do nikogo pretensji. Wiedzieliśmy, że musimy grać dalej, ale na pewno przez to będzie trudniej w Madrycie. Szkoda” – dodał. Lewandowski po uzyskaniu hat-

FOTO: EPA/FEDERICO GAMBARINI

po środowym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów z Realem Madryt. Borussia Dortmund wygrała 4:1, a on zdobył wszystkie cztery bramki. “Jestem z tego dumny” – podkreślił.

Robert Lewandowski – człowiek, który zatrzymał Real

-tricka podszedł w 66. minucie jeszcze do rzutu karnego. “Nie miałem wątpliwości. Dobrze się czułem na boisku, a już wcześniej zdecydowaliśmy, że to ja będę próbował. Oczywiście wiem, że jedenastka to zawsze loteria, ale udało mi się” – zaznaczył. Dzień wcześniej ogłoszono, że do Bayernu Monachium po tym sezonie odchodzi podstawowy zawodnik Borussii Mario Goetze. “Wiedzieliśmy, że mamy pewne zadanie do wykonania i właśnie na tym się koncentrowaliśmy. Wszystkie komentarze nie były dla nas ważne. Kiedy się dowiedzieliśmy o jego przeprowadzce do Bawarii? Oficjalnie we wtorek” – zakończył z uśmiechem na ustach. We wtorek Bayern Monachium pokonał na własnym boisku Barcelonę 4:0. W tej sytuacji zdecydowanie większe szanse na awans mają obie niemieckie drużyny. Jeśli spotkają się w finale, będzie to szczególny mecz dla Goetzego i Lewandowskiego. We wtorek oficjalnie ogłoszono, że reprezentant Niemiec od nowego sezonu będzie zawodnikiem Bayernu. W przypadku Lewandowskiego nie ma takiego potwierdzenia, ale co jakiś czasu ponawiane są spekulacje w sprawie jego przeprowadzki do Monachium. Po meczu powiedzieli: Jose Mourinho (trener Realu Madryt): “Nie upilnowaliśmy Lewandowskiego, choć wiemy, jak on gra. Wiemy o nim wszystko, chłopak zasługuje na uznanie, ale pomogliśmy

mu własnymi błędami. Wygrała drużyna, która dominowała na boisku fizycznie i mentalnie. Mam jednak wątpliwości przy kilku bramkach: czy był spalony przy drugiej, bo nie widziałem jeszcze powtórek telewizyjnych, czy słusznie podyktowano rzut karny. Walka jednak się nie skończyła i wszystko jest jeszcze możliwe”. Juergen Klopp (trener Borussii Dortmund): “Trzeba jeszcze pojechać do Madrytu i to wcale nie będzie spacerek w sanatorium. Trzeba będzie brutalnie walczyć o to, by nie stracić piłki. Wspaniale zagraliśmy w drugiej połowie. To jest po prostu niesamowite!”. n

niósł się do słów menedżera napastnika – Cezarego Kucharskiego, któwandowski pozostanie w tym niemieckim klubie na przyszły sezon. ry na antenie TVP Info powiedział, “Jestem o to zupełnie spokojny. Nie ro- nego, więc jeśli klub nie będzie chciał, że Lewandowski w przyszłym sezozumiem, dlaczego jego menedżer prze- to go nie sprzeda. A na razie Borus- nie “będzie grał w większym klubie kazuje inne informacje” – powiedział. sia nie chce jego odejścia” – podkre- niż Borussia Dortmund”. O odejściu napastnika reprezenta“Nie mam informacji, że Lewan- ślił Klopp na czwartkowej konferencji Polski z niemieckiego zespołu spedowski miałby nas opuścić. W jego cji prasowej. W ten sposób szkoleniowiec od- kuluje się od kilku miesięcy. Jego konkontrakcie nie ma klauzuli odstęp-

4 (1) 1 (1)

Bramki: dla Borussii - Robert Lewandowski (8, 50, 55, 66-z karnego); dla Realu - Cristiano Ronaldo (43). Sędziował Bjorn Kuipers (Holandia). Widzów: 65 829. Borussia Dortmund: Roman Weidenfeller; Łukasz Piszczek (83-Kevin Grosskreutz), Neven Subotic, Mats Hummels, Marcel Schmelzer; Ilkay Guendogan (90+1-Julian Schieber), Sven Bender, Jakub Błaszczykowski (82-Sebastian Kehl), Mario Goetze, Marco Reus; Robert Lewandowski. Real Madryt: Diego Lopez; Sergio Ramos, Pepe, Raphael Varane, Fabio Coentrao; Sami Khedira, Xabi Alonso (80-Kaka); Luka Modric (68-Angel Di Maria), Mesut Oezil, Cristiano Ronaldo; Gonzalo Higuain (68-Karim Benzema).

Włosi żałują n Robertem Lewandowskim już w 2008 roku zainteresowany był klub

Napoli , a na piłkarzu poznał się od razu jego ówczesny szef Pierpaolo Marino. W wywiadzie dla Ansy przyznał, że rokowania z Lechem Poznań w sprawie transferu załamały się niemal w ostatniej chwili. Pierpaolo Marino, który jest obecnie dyrektorem generalnym Atalanty Bergamo, powiedział włoskiej agencji prasowej, wspominając czasy, gdy był w Napoli: “Szybko odkryliśmy Roberta Lewandowskiego i długo go obserwowaliśmy. Już odkąd grał w polskiej drugiej lidze, w Zniczu Pruszków w 2007 roku, i przyglądaliśmy mu się, kiedy trafił do Le-

Klopp: Lewandowski zostanie w Borussii

n Trener piłkarzy Borussii Dortmund Juergen Klopp zapewnił, że Robert Le-

Borussia Dortmund Real Madryt

trakt wygasa w czerwcu 2014 roku i do tej pory strony nie porozumiały się w sprawie jego przedłużenia. Ostatnio media, jako prawdopodobne miejsce pracy w przyszłym sezonie Lewandowskiego, wymieniały Bayern Monachium. Wcześniej spekulowano o jego przejściu do m.in. Manchesteru United i Juventusu Turyn.

cha Poznań. Niestety pertraktacje prowadzone przez Napoli w 2009 roku z jego klubem nie zakończyły się powodzeniem, bo w ostatnim momencie Lech postanowił go zatrzymać” – dodał. Przypomina się też, że także Juventus podjął w zeszłym roku bez powodzenia próby negocjacji w sprawie zakupu Lewandowskiego. n

Również wśród kibiców ten temat nie gaśnie. W czwartek, po wielkim zwycięstwie w półfinale Ligi Mistrzów nad Realem Madryt 4:1, mówiono głównie o Lewandowskim. Z jednej strony chwalono go za zdobycie czterech bramek, ale z drugiej zastanawiano, czy w przyszłym sezonie nadal będzie w Dortmundzie. n


20

Sport

nowy dziennik Piątek 26 kwietnia 2013

Mucha liczy medale

n Minister sportu Joanna Mucha spotkała się z medalistami mistrzostw świata sezonu

Na spotkaniu zabrakło Justyny Kowalczyk. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego w Val di Fiemme zdobyła srebrny medal w biegu na 30 km techniką klasyczną. “Rozmawiałam z Justyną i zapewniła mnie, że duchem jest razem z nami. Nie mogła przyjechać z powodów zdrowotnych i treningowych” – powiedziała Mucha. Oprócz Kowalczyk na podium MŚ minionej zimy stawali również: skoczkowie narciarscy drużynowo (na trzecim miejscu, w składzie Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki) oraz Stoch indywidualnie (na pierwszym), biatlonistki – Krystyna Pałka (drugie miejsce) i Monika Hojnisz (trzecie), a także drużynowo łyżwiarze i łyżwiarki szybkie. Kobiety (Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska) sięgnęły po srebro, a mężczyźni (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański) po brąz. “Sytuacja jest naprawdę bardzo dobra. Widać zdecydowaną poprawę, w stosunku do tej sprzed czterech lat, gdy zbliżały się igrzyska w Vancouver. Uważam, że w Soczi polscy sportowcy mogą wywalczyć od pięciu do dziewięciu medali” – podkreśliła szefowa resortu.

W sezonie 2008/09 medale MŚ zdobywała tylko Kowalczyk; dwa złote i jeden brązowy w Libercu. Natomiast podczas zmagań olimpijskich w Kanadzie oprócz narciarki z Kasiny Wielkiej, która wywalczyła trzy krążki (po jednym każdego koloru), sukcesy odnieśli także Adam Małysz (dwa srebrne medale) i panczenistki drużynowo (brązowy medal). Teraz oczekiwania będą więc jeszcze większe. “Trasy w Soczi są bardzo wymagające. Liczę jednak, że jeśli sumiennie przepracujemy okres przygotowawczy, to w trakcie igrzysk dostarczymy kibicom powodów do zadowolenia” – przyznała Pałka. Przy okazji Mucha, marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowaniec oraz burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński podpisali list intencyjny w sprawie rozbudowy ośrodka biegów narciarskich na Polanie Jakuszyckiej. “Dzięki tej inwestycji będzie można tam rozgrywać nie tylko zawody PŚ w biegach narciarskich, ale również w biatlonie. Liczę, że prace ruszą w 2014 roku, a zakończą się dwa lata później” – zaznaczył Jurkowaniec. “Polana Jakuszycka to miejsce gdzie nie tylko trenują zawodowcy, ale przede wszystkim

FOTO: PAP/BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

zimowego 2012/13. Szefowa resortu uważa, że podczas igrzysk olimpijskich w Soczi polscy sportowcy mogą wywalczyć od pięciu do dziewięciu medali.

Panczeniści Zbigniew Bródka (z lewej) i Luiza Złotkowska, minister sportu i turystyki Joanna Mucha (w środku), prezes Polskiego Związku Biatlonu Zbigniew Waśkiewicz (drugi z prawej) oraz prezes PZN Apoloniusz Tajner przy okolicznościowym olimpijskim torcie podczas spotkania medalistów mistrzostw świata sezonu zimowego 2012/13, ich trenerów i prezesów związków, które odbyło się na Stadionie Narodowym

przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy amatorów, spragnionych aktywności fizycznej. Dlatego właśnie to miejsce jest bardzo ważne” – dodał Sokoliński. Niestety na poprawę infrastruktury w szybkim czasie nie mogą liczyć panczeniści. W Polsce nie ma żadnego krytego toru do łyżwiarstwa szybkiego i Biało-Czerwoni na specjalistyczne treningi muszą jeździć za granicę.

“Cała nasz delegacja podkreślała tutaj, jak wielkim problem jest brak takiego toru. Tu nawet nie chodzi o nas, a naszych następców. Jeśli w najbliższych latach nie powstanie stosowny obiekt, to po prostu łyżwiarstwo szybkie, jako dyscyplina w Polsce, będzie zagrożona” – powiedział Bródka. 28-letni specjalista od dystansu 1500 m w minionym sezonie został pierwszym Polakiem, który zdobył Puchar Świata w tej dyscyplinie. n

REKLAMA

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Thursday, April 25, 2013

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2013/04/26  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...