Page 1

już piątek nowy dziennik

CO GDZIE KIEDY

DODATEK ROZRYWKOWY

sugar man – zagadka rozwiązana Czy obejrzeliście już wszystkie filmy z listy oscarowych laureatów? Upewnijcie się koniecznie, że nie zabrakło na niej „Searching for a Sugar Man”. Obraz ten mógłby zdobyć zdobyć Oscara za najlepszy scenariusz, gdyby nie to, że napisało go życie. Nagrodzony tegorocznym Oscarem film dokumentalny w koprodukcji szwedzko-brytyjskiej wyreżyserował Malik Bendjelloul. Detroit, 1968 r. Dobrze zapowiadający się muzyk folk-rockowy Sixto Rodriguez usilnie, acz jednak bezskutecznie, stara się zrobić karierę muzyczną. Jego dwie wydane w Stanach płyty przechodzą bez echa. Zapytany, ile egzemplarzy sprzedało się w USA, wydawca odpowiada z ekranu – „może sześć”. Piosenkarz zniknął bez śladu, pogrzebany legendą o po-

pełnionym na scenie samobójstwie. Cape Town, 1978 r. – drugie pod względem wielkości miasto w podzielonej apartheidem Południowej Afryce. Tłum ludzi protestuje przeciwko segregacji rasowej śpiewając utwory Rodriqueza, który – jak się okazuje – jest w RPA nieformalnym przywódcą duchowym ruchu wolnościowego. Jego postać, niczym herosa, otacza kult bohatera walki z nierównością społeczną. To nie wszystko. Trzymający w napięciu dokument opowiada historię muzyka oraz prze-

bieg poszukiwań, jakich pod koniec lat 90. podjęli się jego dwaj południowoafrykańscy fani. Dokąd one zaprowadzą? Film można by nazwać współczesną baśnią, gdyby nie to, że jest to historia prawdziwa. To opowieść o przewrotności losu, pasji i wierności życiowym obowiązkom. W RPA Rodriquez do dziś zaliczany jest do grona najbardziej cenionych muzyków wszech czasów. Sprzedał tam więcej płyt niż The Rolling Stones czy Elvis Presley.

Film, oprócz Oscara, zdobył także m. in. nagrody: BAFTA, Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych i dwie nagrody na festiwalu Sundance. n „Searching for the Sugar Man” VILLAGE EAST CINEMA 181-189 2 Ave., New York, NY 10012 Seanse o godz. 1: 15 ppoł., 3: 20 ppoł. 5: 25 ppoł., 7: 30 wiecz., 9: 35 wiecz.

FOTO: MATERIAŁY PRASOWE

Piątek 8 marca 2013


już piątek

nowy dziennik Piątek 8 marca 2013

everything – 1400 perfum w jednym flakonie

FOTO: ARCHIWUM

Holenderscy artyści Lernert Engelberts i Sander Plug zmieszali ponad 1400 próbek perfum zaprezentowanych w 2012 roku, tworząc zapach Everything. Jeszcze do 9 marca w paryskim domu towarowym Colette można testować zapach zamknięty w 1,5-litrowym flakonie. „Wydaje nam się, że zapach Everything pachnie jak przeciętna perfumeria, porównalibyśmy to do tej odurzającej ściany zapachu, która uderza w nas tuż po wejściu do perfumerii” – podsumowują zapach holenderscy artyści Lernert Engelberts i Sander Plug. Wśród „nut zapachowych” perfum Everything znalazło się m. in. pięć zapachów od Agent Provocateur, 15 zapachów odAvon, osiem od The Body Shop, dwa od Banana Republic, jedne perfumy Adidasa. Nie zabrakło również perfum z najwyższej półki, jak aromaty wykreowane przez domy mody Balenciaga, Burberry, Bulgari, Calvin Klein, Cartier, Chanel, Christian Dior, Chloe czy Comme des Garcons. „Znajomi twierdzą, że nasze perfumy pachną jak Chanel No. 5. Naszym zdaniem daleko im do tego zapachu, ale bardzo podoba nam się ta myśl, że mieszanka perfum z 2012 roku składa się w najbardziej klasyczny zapach, ikonę przemysłu perfumiarskiego” – mówią artyści. Nieco inne zdanie na ten temat miały osoby, które zetknęły się z zapachem. „Kiedy Lernert spryskał się perfumami i wsiadł do tramwaju, mężczyzna, który usiadł obok niego, w mgnieniu oka, przesiadł się na inne miejsce” – żartuje Sander Plug.

UWAGA! Okres rozliczeniowy

PRZEDŁUŻONY do 17 kwietnia 2013

z nowym dziennikiem ZAOFERUJ SWOJE USŁUGI!

„playboy” w języku hebrajskim Znany magazyn dla panów „Playboy” doczekał się w tym tygodniu pierwszego wydania w języku hebrajskim. Dotychczas bez większych problemów można było w Izraelu kupić ten popularny na całym świecie miesięcznik, ale wyłącznie w anglojęzyczną wersji. W pierwszym numerze „hebrajskiej edycji” wydawnictwa opublikowano zdjęcia izraelskich modelek. Za wydaniem magazynu „Playboy” w języku hebrajsku stoi amerykański emigrant Daniel Pomerantz, który z tej okazji zorganizował specjalną konferencję prasową w Tel Awiwie. Obserwatorzy rynku prasowego nie potrafią jeszcze ocenić, jak w Ziemi Świętej stanowiącej dość wybuchową mieszankę kultur i wielkich religii, zostanie przyjęty nowy magazyn. Na razie środowiska ortodoksyjnych Żydów, ani najbardziej konserwatywne kręgi muzułmańskie, nie zajęły oficjalnych stanowisk w tej sprawie. „Playboy” regularnie wywołuje kontrowersje. Ostatnio spore zamieszanie wywołała w Stanach Zjednoczonych „rozkładówka” z nagimi zdjęciami pierwszej modelki o indiańskich korzeniach. Nie obyło się bez ostrych protestów autorytetów moralnych zasiadających w komitecie ochrony tożsamości rdzennej ludności Ameryki. Pierwszy numer ukazał się w USA w 1953 roku, a jego ozdobą była jedna z największych gwiazd kina Marilyn Monroe. Szczyt popularności magazyn osiągnął w latach 70. Natomiast w ostatnim czasie jego sprzedaż wyraźnie zmalała w wyniku łatwego i bezpłatnego dostępu do erotyki, a nawet pornografii, w wersji internetowej.

Skorzystaj z okazji i zaoferuj usługi swojej firmy rozliczeniowej naszym Czytelnikom! CODZIENNIE! SUPERPROMOCJA!

TYLKO $199* Dzwoń: 212-594-2266 wew. 304 * Stawka za 1 miesiąc ogłoszenia ukazującego się codziennie w rozmiarze 1 kol (1.9”) x 2”

FOTO: ARCHIWUM

2


już piątek

nowy dziennik Friday, March 8, 2013

3

arkadiusz jakubik – do trzech razy sztuka

FOTO: PAP LIFE

Aktor Arkadiusz Jakubik otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2013 za drugoplanową rolę męską w filmie „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego. Była to trzecia nominacja Jakubika do tej nagrody i pierwsza wygrana. Do trzech razy sztuka! Arkadiusz Jakubik był nominowany do Orła w 2005 roku za rolę w filmie „Wesele” i w 2011 roku za reżyserię filmu „Prosta historia o miłości”. „Denerwowałem się strasznie. Gdy zobaczyłem nominacje, krew zaczęła mi szybciej płynąć. Powtarzałem sobie, że mimo wszystko będzie dobrze. Życie nauczyło mnie, żeby się nie nastawiać, lepiej przeżyć niespodziankę niż rozczarowanie – powiedział dziennikarzom tuż po otrzymaniu nagrody Arkadiusz Jakubik. – Orzeł to najważniejsza nagroda filmowa w tym kraju. Każdy aktor potrzebuje być czasem doceniony, bardzo tego potrzebowałem. To jest trzecia nominacja, a pierwsza nagroda. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie” – wyznał aktor. Postać, za którą Jakubik otrzymał nagrodę, to bardzo wrażliwy na kobiece wdzięki sierżant Bogdan Petrycki... „Petrycki otrzymał tę nagrodę za wdzięk, urok osobisty, bezpretensjonalność i za ilość ćwiczeń gimnastycznych, które musiał wykonać na ekranie. To przeszło moje najśmielsze oczekiwania. W scenariuszu było znacznie mniej figli, niż musiałem wykonać na planie. Wyobraźnia reżysera Smarzowskiego nie zna granic” – mówił z uśmiechem Jakubik, etatowy aktor Wojciecha Smarzowskiego. Wcześniej można było go oglądać także m. in. w „Weselu” oraz „Domu złym”. „Mam nadzieję, że nie siedzę tylko w szufladzie Smarzowskiego, choć jest to szuflada wygodna. Jedną z moich ulubionych postaci, które zagrałem, jest Gustaw w filmie Leszka Dawida 'Jesteś Bogiem' i mam nadzieję, że ta postać została zauważona przez widzów. Mam też nadzieję, że w tym roku już będzie można zobaczyć film Macieja Pieprzycy 'Chce się żyć', w którym biorę udział. To jest fantastyczny film, naprawdę polecam” – powiedział aktor i przyznał, że mimo wszystko nigdy Smarzowskiemu nie odmówi...

roma gąsiorowska w roli pedagoga

UWAGA DZIECI!

w wieku od 5 do 15 lat

Ogłaszamy KONKURS na najoryginalniejszą

FOTO: PAP LIFE

Aktorka Roma Gąsiorowska w styczniu otworzyła ośrodek roz wo ju ar ty stycz ne go WAMP – What AMystique Place. W niedawnej rozmowie z dziennikarzami artystka pochwaliła się swoimi pierwszymi sukcesami w roli pedagoga. WAMP powstał na warszawskiej Saskiej Kępie. Każdy, kto chce zapisać się do tego ośrodka, ma do wyboru m. in. zajęcia z aktorstwa, medytację czy jogę. W budynku znajduje się także galeria, kawiarnia, butik oraz komis vintage. „Miejsce, które otworzyłam, to ośrodek duchowego, twórczego rozwoju. Mamy zajęcia z jogi, tantry, medytacje. Prowadzę warsztaty filmowe, gdzie tworzymy film krótkometrażowy i serial internetowy. Mam bardzo dużo pracy, ponieważ muszę to wszystko dopiąć. Jestem w trakcie montowania pierwszego odcinka serialu internetowego. Bardzo mnie to ekscytuje” – powiedziała Roma Gąsiorowska. Oprócz niej zajęć z aktorstwa uczą m. in. Piotr Głowacki, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Marta Ścisłowicz, Magdalena Kuta, Aleksandra Konieczna, Lech Łotocki i Michał Żurawski. Zajęcia mają na celu przygotowanie młodzieży do egzaminów wstępnych do PWST i AT. „Bardzo się cieszę, ponieważ widzę, że moi studenci rozwijają się i kwitną. Cieszę się, że odważyłam się to zrobić, ponieważ mam wrażenie, że spełniam się w kolejnej odsłonie. Zapraszam wszystkich do mojej szkoły. Jesteśmy w trakcie zakładania wieczorowej grupy, której kurs potrwa cztery miesiące. Będziemy uczyli się aktorstwa. To jest dla mnie bardzo duże wyzwanie. Trzeba być bardzo wrażliwym na drugiego człowieka i delikatnym, żeby móc odkryć talent, a nie zablokować. Staram się wykrzesać z siebie jak najwięcej empatii” – wyznała Gąsiorowska. Artystka przyznała także, że zajęcia z młodzieżą zajmują jej wiele czasu, dlatego na razie porzuciła myśl o kolejnej kolekcji ubrań, którą zaprojektuje. „Na razie projektuję ubrania stopniowo na własne potrzeby. Z kolekcją chcę jeszcze poczekać, ponieważ mam teraz bardzo dużo pracy” – powiedziała.

Wielkanocna Pisanke

Każdy uczestnik konkursu może złożyć maksymalnie 3 prace przygotowane własnoręcznie dowolną techniką. Prosimy nie przesyłać prac zbiorowych. Prace winny być opatrzone informacją zawierającą: imię, nazwisko, wiek, adres i telefon kontaktowy.

Na prace konkursowe czekamy do 20 marca 2013 r. Adresy redakcji Nowego Dziennika: 70 Outwater Ln, Garfield, NJ 07026 (siedziba główna) lub 65-02 Fresh Pond Rd, Ridgewood, NY 11385

O rozstrzygnięciu konkursu poinformujemy w Nowym Dzienniku w wydaniu piątkowym (22 marca) oraz specjalnym wydaniu weekendowym w Niedzielę Palmową (23-24 marca), w telewizji NDTV oraz na stronie internetowej www.dziennik.com Więcej informacji i regulamin na naszej stronie internetowej www.dziennik.com w zakładce Co?Gdzie?Kiedy?


4

już piątek

nowy dziennik Piątek 8 marca 2013

aukcja obrazów namalowanych przez małpy i słonie Dzieła autorstwa zwierząt można oglądać w ogrodzie zoologicznym w Heidelbergu. W ten weekend w niemieckim ogrodzie zoologicznym ogłoszono aukcję dzieł malowanych przez słonie i małpy. Wszystkie prace posiadają certyfikat potwierdzający ich autentyczność.

FOTO: PAP LIFE

Aukcja nosi tytuł „Człekokształtne i słonie malują dla lwów”. Niemieckie zoo ma nadzieję zebrać środki na budowę nowego domu dla lwów oraz na zakup dodatkowych materiałów plastycznych dla uzdolnionych małp i słoni. Obrazy, niektóre bardzo dużych rozmiarów i w większości oprawione, zostały namalowane przez orangutany, szympansy i słonie. Niektóre dzieła powstawały kolektywnie i były malowane przez zwierzęce ekipy artystyczne. Większość dzieł to abstrakcje, ale wszystkie są bardzo kolorowe. Na niektórych widać dokładniej strukturę czy figury podobne do kwiatów, serc, a nawet ludzkich twarzy. „Bardzo chciałabym mieć w domu obraz namalowany przez słonia, bo bardzo lubię zwierzątka” – powiedziała pięcioletnia Zosia zapytana o to, czy widziała kiedyś obraz namalowany przez zwierzę. Jej tata Jacek, który jest architektem, bardzo lubi abstrakcje i z chęcią zobaczyłby obraz namalowany przez słonia. „Ciekaw jestem, czy te malujące słonie same dobierają sobie kolory czy ktoś im pomaga lub podpowiada. Chciałbym też wiedzieć, jak to jest ogólnie zorganizowane” – dodał. Ogród zoologiczny Heidelbergu przygotował również film, na którym można podziwiać, w jaki sposób tworzą zwierzęta, jakich technik używają oraz jakiego rodzaju pomocy wymagają od swoich opiekunów ci nietuzinkowi twórcy. Małpy malują na papierze używając przyborów dla dzieci. Natomiast słonie malowały na płótnie farbami akrylowymi i wykorzystywały do malowania trąbę, w której trzymały pędzle. Ich obrazy są o wiele większych rozmiarów niż te autorstwa małp. Sztuka zwierzęca to nowy trend artystyczny, który rozwija się od kilku lat, dzięki dużym nakładom ćwiczeń oraz pieniędzy wynoszącym tysiące dolarów.

W ramach projektu Art Talks firma Google uruchamia Hangouty, czyli nadawane na żywo rozmowy o sztuce, w których będą mogli uczestniczyć również internauci – poinformował Google. Do rozmów zapraszani będą badacze, historycy, kuratorzy wystaw oraz artyści. Hangouty Google+ to nadawany na żywo grupowy wideoczat, w którym równocześnie aktywnie może brać udział 10 osób, a taką rozmowę mogą oglądać wszyscy internauci, dzięki równoczesnej transmisji na żywo na Google+ i na YouTube. Zaproszeni do rozmów specjaliści opowiedzą o swojej pracy oraz podzielą się ciekawostkami na temat konkretnych dzieł sztuki oraz ich twórców. Pierwszy spotkania odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w czwartek 7 marca o godzinie 8 wiecz. Wezmą w nim udział Deborah Howes i Pablo Helguera, którzy zajmują się nauczaniem sztuki przez internet w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jor-

FOTO: ARCHIWUM

porozmawiaj o sztuce dzięki google'owi ku oraz studenci. Tematem spotkania będzie, jak uczyć sztuki przez internet. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 20 marca w londyńskiej National Gallery i poświęcone będzie zmianom i znaczeniu kobiecej nagości w sztuce. W kwietniu, w maju oraz czerwcu zaplanowano sześć Hangoutów (po dwa na miesiąc) a wśród miejsc, w których mają się one odbyć, wymienia się m. in., Narodową Galerię Sztuki w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles, Narodowe Muzeum Sztuki w Meksyku i Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze. Udział w Art Talks można wziąć za pośrednictwem profilu Google Art Project na Google+. Tam też zainteresowani znajdą informacje o kolejnych spotkaniach. Hangouty Google+ organizowali już m. in. prezydent Barack Obama, Dalajlama, David Beckham, Jamie Oliver, Richard Branson, piłkarska reprezentacja Polski i wielu innych.


nowy dziennik Friday, March 8, 2013

5

co, gdzie, kiedy PIĄTEK 8 MARCA Clark, NJ – Polska Fundacja Kulturalna zaprasza

właśnie trwają

PONIEDZIAŁEK 11 MARCA Manhattan, NY – Projekcja filmu „Imagine” w reż.

na koncert Ani i Piotra Filochowskich – niezwykłe- Andrzeja Jakimowskiego, autora filmów m. in: go, muzycznego rodzeństwa, uznanego przez kry- „Zmruż oczy” i  „Sztuczki”. Godz.  6:  30 wiecz. Midtyków i  uwielbianego przez publiczność. Po  kon- -Manhattan Library, 455 5th Avenue (przy 40 St.). cercie spotkanie z artystami przy kawie i ciastach. Wstęp wolny. Inf. (212)  340-0863. Godz. 8 wiecz. Bilety 15 dol., dzieci do lat 12 wstep Manhattan, NY – Projekcja filmu „Imagine” w reż. wolny. Inf. (732) 382-7197, pcfbraodway@aol.com. Andrzeja Jakimowskiego, autora filmów m. in: Greenpoint, NY – Koncert Sokoła i Marysi Sta- „Zmruż oczy” i  „Sztuczki”. Godz.  7 wiecz. JCC,  334 rosty „Czysta brudna  prawda”. Polski Dom Naro- Amsterdam Ave. Bilety  12 dol., członkowie  9 dol. dowy Warsaw, 261 Driggs Ave. Inf. www.gramx.com. UWAGA! Zniżka dla czytelników „Nowego DzienMamaroneck, NY – Nowojorska premiera filmu nika”. Każdy kto kupując bilet poda kod promocyj„Imagine” w  reż. Andrzeja Jakimowskiego, autora ny EFDPOLINS otrzyma zniżkę w wysokości 3 dol. filmów m. in: „Zmruż oczy” i „Sztuczki”. Godz. 7: 30. Inf. (646)  505-4444. Emelin Theater, 153 Library Lane. Bilety 15 dol. Inf. Manhattan, NY – Projekcja filmu „Major Zapora” w  reż. dr Ewy Kurek oraz wykład „Formacje (914)  698-3045. AK -ROAK-WiN majora „Zapory” z  Lubelszczyzny Transmisja widowiska muzycznego „Tych miaw  la tach  1944-1963 jako przykład oporu Żołniesteczek nie ma już”. W roli głównej Ewa Warta-Śmierzy Wy klętych przeciwko komunistycznej niewoli”. tana. Godz.  11 wiecz. na  antenie Telewizji Polonia. Godz. 6: 30 wiecz. 180 Second Ave. (pomiędzy uliSOBOTA 9 MARCA cami 11 i 12). Inf. (212) 505-9077, mail office@pilAstoria, NY – Projekcja filmu „Imagine” w  reż. sudski.org. Andrzeja Jakimowskiego, autora filmów m. in: ŚRODA 13 MARCA „Zmruż oczy” i „Sztuczki”. Godz. 2 ppoł. Museum of Greenpoint, NY – Publiczna krucjata różańcowa the Moving Image, 36-01 35 Ave. Film w cenie bi- Grupy Pro-Life Św.  M Kolbe. Przed  kościołem św letu wstępu do  muzeum. Inf. (718)  784-0077. Antoniego,  862 Manhattan Ave. Następnie proce-

Copaigue, NY – KPA Wydził Long Island i Polonia of Long Island zapraszają na spotkanie z dr Ewą Kurek historykiem, pisarką, reżyserem filmów dokumentalnych. Godz.  5 ppoł.  1635 Great Neck Rd. Manhattan, NY – Promocja książki Krystyny Piórkowskiej „Anglojęzyczni świadkowie Katynia”. Godz.  2 ppoł. Dom Weterana  Polskiego,  119 E.  15 St. Wstęp wolny. Inf. (212)  473-0580, info@pava-swap.org. Passaic, NJ – Występ Majki Jeżowskiej, czyli coś dla dzieci i ich rodziców. Godz. 5: 30 ppoł. Polsko-Amerykańskie Centrum Kulturalne, 1-3 Monroe St. Bilety (973)  980-5515. Roosevelt Island, NY – „Vernissage 12” – otwarcie dorocznej wystawy członków galerii RIVAA działającej na Roosevelt Island i zrzeszającej takich artystów jak: Tadeusz i  Jeremy Sudoł, Piotr R. Olszewski czy Esther Piaskowski. Godz.  6-9 wieczorem, RIVAA Gallery,  527 Main St. Wystawa potrwa do  21 kwietnia. Inf. www.rivaa.com. SOBOTA 9 MARCA – SOBOTA 21 KWIETNIA Roosevelt Island, NY – „Vernissage  12” – do-

roczna wystwawa członków galerii RIVAA działającej na Roosevelt Island i zrzeszającej takich artystów jak: Tadeusz i  Jeremy Sudoł, Piotr R. Olszewski czy Esther Piaskowski. RIVAA Gallery, 527 Main St. Inf. www.rivaa.com.

NIEDZIELA 10 MARCA Manhattan, NY – Centrala Polskich Szkół Do-

kształcających w Ameryce serdecznie zaprasza do udziału w Targach Edukacyjnych. Uczelnie z Polski będą kierować swoją ofertę kształcenia do młodzieży polskiego pochodzenia, kończącej amerykańskie licea. Godz.  11 – 4 ppoł. Konsulat Generalny RP w  Nowym Jorku,  233 Madison Ave. Manhattan NY – Koncert wybitnego polskiego pianisty Tadeusza Domanowskiego. Godz.  3 ppoł. Carnegie Hall,  881  7 Ave. Bronx, NY – „Giselle” w  wykonaniu The Russian National Ballet Theatre pod kierownictwem Eleny Radchenko. Godz.  4 ppoł. Lehman Center for the Performing Arts, 250 Bedford Park Boulevard West. Bilety  10-40 dol. Inf. (718)  960-8833.

NIEDZIELA 10 MARCA – NIEDZIELA 7 KWIETNIA Brooklyn, NY – „Saint Petersburg” wystawa fo-

tografii Hanny Kelker. Starbucks, 910 Manhattan Ave. Inf. (718)  609-0467.

sja różańcowa uda się do kościoła św. St. Kostki, gdzie zakończy krucjatę pod figurą Matki Bożej Fatimskiej. Godz.  12 w  poł. Inf. brat Jan (718)  389-7785.

ŚRODA 13 MARCA – CZWARTEK 14 MARCA Walling ton, NJ – Zapisy do  kindergarten

na rok  2013/14 odbędą się w  F. W. Gavak School. Śr godz.  9-11 rano, czw. godz.  9 rano-2:  30 ppoł. Dziecko musi mieć skończone  5 lat przed  1 listopada  2013. Aby zapisać dziecko trzeba się umówić na spotkanie z Mrs. Andriulli (973) 777-4420.

CZWARTEK 14 MARCA Greenpoint, NY – Spotkanie Grupy Pro-Life Św. M

Kolbe po mszy św. o  świętość życia. Poprowadzi je ks. kapelan Józef Szpilski. Kościół św. Stanisława Kostki. Inf. brat Jan (718)  389-7785.

PIĄTEK 15 MARCA Manhattan, NY – Wieczór literacki z  autorami

zrzeszonymi w wydawnictwie Fiction Collective: Yurim Tarnawskym, Alainem Arias-Missonem, Jonathanem Baumbachem, Stevem Katzem i Robem Stephensonem. Godz. 7 wiecz. Bilety 10-15 dol. Ukrainian Institute of America,  2 E.  79 St. Inf. (212)  288-8660, mail@ukrainianinstitute.org, www.ukrainianinstitute.org Glen Cove, NY – „Emerytura w Stanach czy w Polsce?”. Wykład Elżbiety Baumgartner, autorki wielu książek-poradników. Omówione będą najnowsze zmiany w polsko-amerykańskich przepisach emerytalnych i podatkowych, w tym nowa umowa podatkowa. Godz.  7 wiecz. Polski Dom Narodowy w  Glen Cove,  10 Hendrick Ave Inf. Marta Madey (516)-286-2552.

SOBOTA 16 MARCA Chicago, IL – Konferencja liderów organizacji polonijnych organizowana przez Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział Illinois. Godz.  7:  30 rano – 4 ppoł. Copernicus Center, 5216 W. Lawrence. Bilety  40 dol. Inf. www.copernicuscenter.org. Queens, NY – Grupa Pro Life zaprasza do udziału w  diecezjalnej krucjacie w  obronie życia. Godz. 7: 30 rano msza św. w kościele Queen of Martyrs,  110-06 Queens Blvd.,  11375 NY Następnie pod  klinikę aborcyjną uda się procesja różańcowa. Inf. brat Jan (718)  389-7785. Montclair, NJ – „Ślub doskonały” najnowsza komedia Teatru Kwadrat. W rolach głównych: Paweł Małaszyński, Katarzyna  Zielińska, Marta Żmuda Trzebiatowska, Andrzej Nejman, Ewa Kasprzyk., Ilona Chojnowska, Andrzej Grabarczyk. Godz. 7 wiecz.

Wallington, NJ – Departament Zdrowia organizuje kurs dla młodzieży która chce opiekować się dziećmi czyli tzw. babysitting. Zajęcia odbędą się 6 i 20 marca od 6 PM – 8: 15 PM w budynku VFW. 214 Civic Center, 24 Union Blvd. Inf. (973) 777-0318 wew. DO PONIEDZIAŁKU 18 LUTEGO Manhattan, NY – „Wystawa The World Knew:

Jan Karski’s Mission for Humanity” (Jan Karski. Człowiek Wolności). Gmach główny Organizacji Narodów Zjednoczonych (Visitor's Lobby), 1 Ave. między  45 a  46 St. Wstęp wolny. Inf. www.PolishCulture-NYC.org.

DO PONIEDZIAŁKU 15 KWIETNIA Manhattan, NY – Inventing Abstracion – wysta-

ŚRODY Greenpoint, NY – Brooklyn Public Library, oddział na Greenpoincie (107 Norman) zaprasza na  konwersacje w  języku angielskim. Konwersacje na Greenpoincie odbywają się w środy 6–7 wiecz. Nie ma potrzeby zapisywania się, spotkania są nieodpłatne. Inf. (718) 349–8504, (718) 486–3365. Hempstead, NY – Chór im. K. Ogi ƒ skiego zaprasza na próby Êpiewania m´˝czyzn zamieszka∏ych na Long Island. Próby odbywajà si´ w ka˝dà Êrod´ o godz. 7 wiecz. w Polskim Domu Narodowym przy  329 Peninsula Blvd. Inf. (516)  671–6072, (516)  822–0358, (718)  208–8818. oraz w  soboty i  niedziele w  godz.  11 rano do  5 ppoł.

CZWARTKI Greenpoint, NY – Zapracowana Mamo, zadbaj

wa prac europejskich abstrakcjonistów z lat 19101925, w  tym Polaków Katarzyny Kobro i  Władysława Strzemińskiego. The Museum of Modern Art, 11 W, 53 St. Inf. (212) 708-9400, www.moma.org.

o swoją formę na zajęciach jogi podczas gdy twoje dziecko będzie się bawiło z rówieśnikami pod naszą opieką. Zajęcia w  każdy czwartek  4-5 ppoł. Pierwsze zajęcia gratis. W Awakening NY doceniamy ciebie i twoje maleństwo i wiemy jak trudne jest utrzymanie regularnej praktyki szczególnie jogi pośród zmieniania pieluch i  robienia jedzenia. Awakening, NY, 607 Manhattan Ave. Inf., rez. (718)  349-1380, www.AwakeningNY.com

PONIEDZIAŁKI Wallington, NJ – W każdy poniedziałek od 6: 30

do 7: 30 wiecz. w Civic Center odbywają się zajęcia gimnastyczne dla dorosłych. Można się zrelaksować i poćwiczyć z innymi przy muzyce. Trzeba przynieść swoją matę albo ręcznik i  ciężarki. Koszt zajęć to  2 dol.  24 Union Blvd.

PIĄTKI Brooklyn, NY – Polsko-Amerykański Zespół

WTORKI I SOBOTY Manhattan, NY – Wspólnota Odnowy w Du-

chu Âwi´tym Lew Judy zaprasza na rozwa˝anie S∏owa Bo˝ego we wtorki o  godz.  7:  15 wiecz. oraz na msz´ Êw. i spotkanie modlitewne w sobot´ o godz. 8 wiecz. w koÊciele Êw. Stanis∏awa B. M., 101 East 7th Street. Inf. (347) 416–2536, odnowany@earthlink.net. Montclair State University, Memorial Auditorium,  1 Normal Ave. Inf. www.scena.us.

NIEDZIELA 17 MARCA Manhattan, NY – „Ślub doskonały” najnowsza

komedia Teatru Kwadrat. W rolach głównych: Paweł Małaszyński, Katarzyna Zielińska, Marta Żmuda Trzebiatowska, Andrzej Nejman, Ewa Kasprzyk., Ilona Chojnowska, Andrzej Grabarczyk. Godz. 3 ppoł. i 6 wiecz. Tribeca Performing Arts Center, 199 Chambers St. Inf. www.scena.us. Manhattan, NY – Katolicki Klub Dyskusyjny im. bł. Jana Pawła II zaprasza na kolejne wielkopostne spotkanie. Projekcja filmu „Apokalipsa św. Jana”. Spowiedź o  godz.  2 ppoł. Msza św. o  godz.  3 ppoł. Film o godz. 4 ppoł. 325 E 33 St. pomiędzy 1 i  2 Ave., Inf. (212)  289-4423. Port Chester, NY – Komitet rodzicielski polskiej szkoły w  serdecznie zaprasza wszystkich na  poczęstunek wielkanocny, który odbędzie się o godz. 12 w  poł. po  mszy św. Sala przy  kościele Sacred Heart of Jesus Parish. Bilety  12 dol. Dochód na  potrzeby szkolne—pomoce dydaktyczne, wycieczki dla dzieci oraz stypendia naukowe. 229 Willett Ave. Inf. szkolaportchester@gmail.com.

Folklorystyczny poszukuje miłośników tańca ludowego!. Zapraszamy młodzież, byłych członków zespołów folklorystycznych w Polsce i USA na  zajęcia taneczne. Godz.  8:  15 wiecz. Zajęcia są bezpłatne. Polski Dom Narodowy Warsaw, 261 Driggs Ave.,  3 piętro. Inf. www.pafdc.org.

Bronx, NY – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Godz.  7 wiecz. Lehman Center for the Performing Arts, 250 Bedford Park Blvd W. Bilety (646) 7240487. Paramus, NJ – Opera góralska „Jan Paweł  II  na  Podhalu”. Zaprasza Związek Podhalan w Ameryce Północnej. Godz. 6 wiecz. Paramus Catholic High School,  425 Paramus Rd. Inf., bilety (551)  206-0877, (973)  464-8662. NIEDZIELA 7 KWIETNIA Trenton NJ – 123. Salon Artystyczny czyli wie-

czór autorski Janusza Szlechty – promocja autorskiego tomiku poezji i występ kabaretowy z udziałem gitarzysty Leszka Kuciarskiego. Godz. 6 wiecz. Druch Studio Gallery,  920 Brunswick Ave. Inf. (609)  532-3676.

PONIEDZIAŁEK 8 KWIETNIA – WTOREK 16 KWIETNIA Wallington, NJ – Pielgrzymka do  Ziemi Świętej

organizowana jest przez Classic Travel dla parafii Najświętszego Serca Jezusa z Wallington, NJ. W planie: Betlejem, Jerozolima, Nazaret, Galilea, Cezarea, Kafarnaum, Góra Tabor i  Oliwna, Tabgha, Masada. Morze Martwe. Cena:  2895 dol. + ubezpieczenie. Zgłoszenia do  początku marca. Inf. Classic Travel (973)  473-3845 oraz classic@classic-travel.com.

Trenton NJ – „Dzień Kobiet z Rewią Kapeluszy!” – 122. Wiosenny Salon Artystyczny naszej gaWTOREK 9 KWIETNIA lerii. Z  konceremt gitarowym wystąpi Evgen MaMan hat tan, NY – Uroczyste otwarcie wystawy linowski, który zaprezentuje repertuar piosenek Bu“Za gła da pol skich elit. Akcja AB – Katyń” z  udziałata Okudżawy oraz Włodzimierza Wysockiego. łem za stęp cy pre ze sa IPN Agnieszki Rudzińskiej Godz 6 wiecz. Druch Studio Gallery, 920 Brunswick odbędzie się  9 kwietnia o  godz.  6 wiecz. Podczas Ave. Inf. (609)  532-3676. otwarcia wystawy wykład poświęcony zbrodni kaCZWARTEK 21 MARCA tyńskiej i  akcji AB wygłosi Przemysław GasztołdPrinceton, NJ – Występ Zespołu Pieśni i  Tańca -Seń z  Instytutu Pamięci Narodowej.  61 W  62 St. Śląsk. Godz.  7:  30 wiecz. McCarter Theatre Cen- Inf. (212)  459-0600. ter, 91 University Place. Bilety (800) 591-1347. Inf. WTOREK 9 KWIETNIA – www.mccarter.org/. SOBOTA 23 MARCA Bronx, NY – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Godz.  2 ppoł. Lehman Center for the Performing Arts, 250 Bedford Park Blvd W. Bilety (646) 7240487.

CZWARTEK 18 KWIETNIA Manhattan, NY – Na  Columbia University bę-

dzie prezentowana wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.  61 W  62 St. Inf. (212)  459-0600.

REDAGUJE: ANNA TARNAWSKA, AT@DZIENNIK.COM


już piątek

6

nowy dziennik Piątek 8 marca 2013

kalendarium sztuka

recenzja The Madrid Edie Falco, który może pochwalić się produkcjami, takimi jak „The Sopranos” czy „Nurse Jackie”, powraca na Broadway z nowym przedstawieniem. „Madrid” to komediodramat o nauczycielce, która rezygnuje z rodzinnego życia. Występują: John Ellison Conlee, Phoebe Strole, Christopher Evan Welch, Heidi Schreck and theater treasure Frances Sternhagen Do niedzieli 21 kwietnia MANHATTAN THEATRE CLUB, 131 W 55 St., (między 6 i 7 Ave.), Bilety 55 dol., dostpne na: www.broadwaybox.com

wystawy

Z okazji 100. urodzin nowojorskiego dworca Grand Central uwadze podróżnych przedstawiona zostanie wystawa „Heard NY”. Złoży się na nią 30 „żywych rzeźb”, koni ubranych w wielkolorowe włóczkowe stroje autorstwa amerykańskiego artysty Nicka Cave'a. Prezentacji będzie towarzyszyć taniec wraz z muzyką na żywo w wykonaniu sześciu harfistów. Niezwykła eskapada ożywi miejsce tak przyziemnych ludzkich aktywności, jak codzienna droga na linii praca-dom. Nick Cave, artysta i performer, zasłynął przede wszystkich dzięki swoim „Soundsuits” – dźwiękowym kostiumom tworzonym z niekonwencjonalnych materiałów. GRAND CENTRAL TERMINAL VANDERBILT HALL 71-105 E. 42 St., New York Sobota 25 marca – piątek 31 marca

teatr

Impressionism, Fashion, and Modernity To odkrywcze spojrzenie na rolę mody w dziełach najważniejszych impresjonistów. Wystawa prezentuje około 80 prac najważniejszych przedstawicieli stylu – w tym Moneta, Renoira, Baudelaire'a, Mallarmé i Zoli. Obok damskich i męskich kostiumów z epoki, zobaczymy zdjęcia i ilustracje, które wezmą udział w dyskusji na temat związków mody i sztuki oraz paryskiej socjety, która prowokowała do działania twórców tego czasu. Do poniedziałku 27 maja METROPOLITAN MUSEUM 1000 5th Ave. New York, NY 10028 (212) 535-7710

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PROMOCYJNE

W przestrzeni Madison Square Park stanęła niecodzienna budowla: ogromna camera oscura. Jest to instalacja dwojga filmowców: Sandry Gibson i Luisa Recodera, którzy w świecie cyfryzacji dzisiejszych mediów wracają przekornie do najprostszych narzędzi. Odwrócone do góry nogami obrazy dadzą nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Topsy-Turvy: A Camera Obscura Installation” MADISON SQUARE PARK, przy E 23 St., New York Do soboty 6 kwietnia

After Photoshop: Manipulated Photography in the Digital Age Przegląd prac artystów, takich jak Nancy Burson, Filip Dujardin, Joan Fontcuberta, Beate Gütschow, fotografów, którzy używając cyfrowych technologii, zmieniali oblicze fotografii od lat 80. do dziś. W ostatnich dziesięcioleciach w tej dziedzinie sztuki zaszły dramatyczne zmiany: mechaniczne aparaty i filmy fotograficzne zastąpione zostały cyfrowymi nośnikami. Oprócz przełomu w fotografii i ogromnych możliwości, przemiana niesie za sobą także niebezpieczeństwa, do których należą m. in. manipulacje, jakich dokonywać można za sprawą programów komputerowych takich jak Photoshop. Jest to tym samym zagrożenie dla artystów, których umiejętności fotograficzne mogą sprowadza się dziś do wyboru jednego narzędzia w programie komputerowym. After Photoshop Manipulated Photography in the Digital Age METROPOLITAN MUSEUM Do poniedziałku 27 maja 1000 5 Ave. New York, NY 10028 (212) 535-7710

koncert

Cindirella Tradycyjna baśń w nowej wersji zrealizowana została przez Marka Brokawa według tekstu Douglasa Cartera Beana. W roli tytułowej występują: Laura Osnes jako Kopciuszek i Santino Fontana jako księżniczka. Wtorek 19 lutego – niedziela 29 września BROADWAY THEATRE, 1681 Broadway, (przy 53 St.), New York Bilety 45-299 dol., dostępne na: www.cinderellaonbroadway.com

Wieczór z Leonardem Cohenem W związku z ogromnym zainteresowaniem fanów gwiazdor powraca do Nowego Jorku z dwoma koncertami. O jego poprzednim, grudniowym występie „The New York Times” napisał, że zaczarował scenę w cudownym, kameralnym rytuale. Sobota6 kwietnia, niedziela7 kwietnia, godz.8 wiecz. RADIO CITY MUSIC HALL, 1260 Ave. of the Americas New York, NY 10020, Inf. (212) 247-4777 Bilety: 69,50-250 dol., dostępne na: na www.ticketmaster.com

dido – „girl who got away” Zapewne ta pani nie zabłysnęłaby, gdyby nie niejaki Eminem, który do jednego ze swoich debiutanckich singli wybrał piosenkę Dido „Thank You” i jej fragment włożył do swego utworu. „Thank You” pochodzi z jej debiutanckiego albumu „No Angel„(1999), który był jednym z najlepiej sprzedających się w historii albumów w Wielkiej Brytanii (ponad 10 mln sprzedanych egzemplarzy). Najnowszy album po czteroletniej przerwie trochę zaskoczy tych, którzy oczekiwali nowego „Thank you” czy „White Flag”. „Praca nad tą płytą była czystą przyjemnością. Nie byłam poddawana żadnej presji” – mówi Dido. Materiał powstawał jeszcze w połowie 2011 roku, a nagrania odbyły się, kiedy artystka spodziewała się dziecka, stąd na całym albumie słychać tyle optymizmu i pozytywnej energii. „Tytułowa 'Girl Who Got Away' jest jedną z moich ulubionych piosenek. Uważam, że to takie podsumowanie moich kilku ostatnich lat życia. Nie mogę się doczekać, kiedy wszyscy będą mogli jej posłuchać” – mówi artystka. Ten album to świetne pomieszanie popu z soulem i hip-hopem oraz interesującą elektroniką. Utwory napisała Dido i jej brat. To jakby taka mniej drapieżna odmiana śpiewu a la Sinead O'Connor i Beth Orton, lecz nie jest to żaden zarzut. Ani Beth Orton, ani nawet Sade nie dorównuje, ale jest sympatyczną odskocznią od takich samych klimatów i tych samych, atakujących zewsząd dźwięków. Tu bronią się same piosenki, bezpretensjonalne, lekkie, subtelnie zaaranżowane ze stonowanym nastrojem. Dla mnie to rewelacyjna płyta. Dojrzalsza od „No Angel”, ale podobna stylistycznie i wbrew pozorom zupełnie antykomercyjna. Co rzadko się zdarza w anglojęzycznej muzyce. Poza tym poruszające teksty. Na pewno należy się wsłuchać dokładnie we wszystkie pozycje. Pewnie niektórzy z was zrozumieją, że efekt, jaki Dido osiągnęła, był zamierzony. Tym razem artystka zboczyła z drogi, która gwarantowała szczyty list przebojów. Brawo za odwagę! Po kilku dniach słuchania tej płyty z przyjemnością stwierdzam, że wbrew niektórym opiniom zarzucającym brak przebojowości (akurat tutaj w przypadku tej artystki to komplement) jest to płyta naprawdę dobra. Kojąca, ale nie nudna, pozytywnie nastawiająca do świata i pozwalająca na chwilę wytchnienia. Choć na co dzień słucham innej muzyki, Dido jest w mojej muzycznej czołówce. „Ta płyta Dido jest jak gorąca kąpiel z pianką po ciężkim i męczącym dniu. Słuchając jej przestaję egzystować w realnym świecie” – wyznaje jeden z krytyków muzycznych. Ja też polecam. Andrzej Zieliński

amatorska opera gromadzi tłumy Prapremiera opery „Jan Paweł II na Podhalu” odbyła się w maju 2012 r. w Domu Podhalan w Chicago. Widowisko zobaczyło wtedy 450 osób. Natomiast w połowie czerwca odbyła się wielka premiera w chicagowskim Copernicus Center. Na widowni zasiadło wtedy 1100 osób. Imponująca jest także liczba występujących aktorów. Widowisko tworzy prawie 100 górali, prawie wszyscy są amatorami, którzy poprzez swój charytatywny udział chcą oddać hołd polskiemu papieżowi. Opera jest wersją widowiska polskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. dr hab. Władysław Zarębczan. Autorem libretta – poeta z Poronina – Franciszek Łojas Kośla. Reżyserem jest Józef Bafia, prezenter radiowy, współprowadzący w Chicago program „Na góralską nutę”. Drugi gospodarz audycji – Andrzej Gędłek – jest koordynatorem przedsięwzięcia. Śpiewaczka operowa Mirosława Sokół-Sojka i asystentka reżysera Joanna Kula są jedynymi osobami, które skończyły studia w kierunku muzycznym. Reszta to amatorzy. Stanowi to istny fenomen. Bo, przecież jak mówi koordynator Gędłek, zapełnić salę tysięczną publicznością nie jest łatwo. W premierowym widowisku na Wschodnim Wybrzeżu, które wystawione zostanie w Paramus, wystąpi ok. 60 artystów – nie wszyscy bowiem mogą wyjechać w tym czasie z Chicago. Zwłaszcza dzieci – kilku- i kilkunastolatkowie, którzy z ochotą występują w oryginale. „W audytorium w Paramus jest 800 miejsc. Jeśli je zapełnimy, będzie to ogromny sukces – mówi Andrzej Gędłek. – Powinno się docenić dobrowolną pracę tych ludzi, którzy demonstrują w Stanach Zjednoczonych swoją polską i regionalną przynależność” – dodaje. „Jan Paweł II na Podhalu” Sobota 23 marca, godz. 6 wiecz. PARAMUS CATHOLIC HIGH SCHOOL 425 Paramus Rd, Paramus, NJ 07652 Inf. (201) 445-4466


już piątek

nowy dziennik Friday, March 8, 2013

film

7

nie wszystko na sprzedaż

W ramach piątej edycji ReelAbilities: NY Disabilities Film Festival wyświetlany jest film "Imagine" w reż. Andrzeja Jakimowskiego. "Imagine" to koprodukcja polsko-francusko-portugalska i pierwszy obraz Jakimowskiego zrealizowany po angielsku – miał światową premierę na międzynarodowym festiwalu w Toronto jesienią 2012 roku. Film przybliża życie osób niepełnosprawnych, czym znakomicie wpisuje się w misję festiwalu ReelAbilities. Akcja toczy się w szkole dla niewidomych w Lizbonie. Głównym wątkiem jest historia Iana (w tej roli Edward Hogg), specjalisty od orientacji przestrzennej, który uczy swych niewidomych podopiecznych poruszania się bez laski, zachęcając ich do podejmowania ryzyka i wypraw w nieznane. W szkole Ian spotyka piękną, nieśmiałą Evę (Alexandra Maria Lara). Nieoczekiwanie budzi się miedzy nimi uczucie. Andrzej Jakimowski (ur.1963) jest reżyserem, scenarzystą i producentem, uznawanym za jednego z najciekawszych twórców filmowych swojego pokolenia. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Zadebiutował w 2003 r. filmem "Zmruż oczy". Obraz ten zdobył w 2004 r. główne nagrody na międzynarodowych festiwalach w San Francisco i w Soczi, otrzymał też nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Mannheim-Heidelbergu w 2002 i cztery Złote Orły 2004: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską dla Zbigniewa Zamachowskiego. Kolejny film Jakimowskiego, "Sztuczki" (2007), zdobył ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym m.in. Lanterna Magica Award, w Wenecji , nagrodę specjalną jury MFF w Sao Paulo oraz nagrodę FIPRESCI w Bratysławie (2007), Grand

Jury Prize, Tbilisi IFF, 2007, 2007, Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Grand Jury Prize, Miami IFF, 2008 oraz Złote Lwy dla najlepszego filmu na Festiwalu Polskich filmów w Gdyni. W 2009 "Sztuczki" były polskim kandydatem do Oscara. Piątek, 8 marca, godz. 7:30 EMELIN THEATER 153 Library Lane, Mamaroneck, NY 10543 Inf. (914) 698-3045 Bilety 15 dol. Sobota, 9 marca, godz. 2 ppoł. MUSEUM OF THE MOVING IMAGE 36-01 35 Avenue, Astoria, NY 11106 Inf. (718) 784-0077 Bilety wstępu do muzeum (w cenie dorośli 12 dol., seniorzy i studenci 9 dol., dzieci do lat 12 6 dol.) uprawniają do bezpłatnego wstępu na projekcję. Poniedziałek, 11 marca, godz. 6:30 wiecz. MID-MANHATTAN LIBRARY 455 5 Ave. (przy 40 St.), New York, NY 10016 Inf. (212) 340-0863 Wstęp wolny Poniedziałek, 11 marca, godz. 7 wiecz. THE JCC IN MANHATTAN 334 Amsterdam Ave., New York, NY 10023 Inf. (646) 505-4444 Wstęp: 12 dol, członkowie JCC 9 dol. UWAGA, CZYTELNICY ND, KTÓRZY PODADZĄ W KASIE HASŁO PROMOCYJNE "EFDPOLINS" OTRZYMAJĄ ZNIŻKĘ W WYS. 3 DOL.

FOTO: JURIY TARNAWSKY

FOTO: JONATHAN BAUMBACK

oczami wyobraźni

Idea wolności sztuki i kreatywności przyświeca wspólnemu wspomnieniu literackiemu pisarzy zrzeszonych wydawnictwie Fiction Collective. W wieczorze literackim wezmą udział Alain Arias-Misson, Steve Katz, Rob Stephenson i Yuriy Tarnawsky. Spotkanie odbędzie się z okazji 40. rocznicy powstania alternatywnego wydawnictwa. Literacka impreza, która odbędzie się w majestatycznym budynku Instytutu Ukraińskiego na Manhattanie uhonoruje w ten sposób Yuriego Tarnawsky'ego – jedynego Ukraińca publikującego w Fiction Collective. Wydawnictwo to zajmuje ważne miejsce na amerykańskiej arenie literackiej. Zapoczątkowało nową falę odważnej literatury utalentowanych pisarzy, którzy nie dali skusić się propozycjom wielkich domów wydawniczych na rzecz rozwijania swej niezależnej kreatywności. Zrzeszeni w Collective Fiction wciąż uważają się za wolnych artystów. Do pisarzy, których książki ukazują się jego nakładem, należy też Magdalena Żurawski, urodzona w 1972 r. w Newarku, NJ, córka polskich emigrantów, która obecnie mieszka w San Francisco. Oprócz Tarnawsky'ego w wieczorze udział weźmie czterech pisarzy. Jonathan Baumbach wydał piętnaście powieści. Najnowsza z nich to „Dreams of Molly and You”. Steve Katz urodził się w 1935 r. na Bronksie. W 1991 r. napisał słynną „Swanny's Ways”. Uprawia zarówno literaturę piękną, jak i poezję. Jest także autorem scenariuszy filmowych. Wszechstronny Rob Stephenson pisze teksty piosenek, komponuje utwory muzyczne i realizuje materiały wideo. Jest także malarzem, rysownikiem i autorem instalacji. Fiction Collective opublikowało jego powieść „Passes Trough”. Za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę The Center For Experimental and Interdisciplinary Art. Yuriy Tarnawsky jest autorem ponad dwudziestu książek: tomików poezji, literatury pięknej, esejów, dramatów, a także tłumaczeń z ukraińskiego i angielskiego. Wśród jego powieści najbardziej znane to: „Meningitis”, „Three Blondes and Death”, „Like Blood in Water”. Z wykształcenia inżynier elektronik przez lata pracował dla koncernu IBM. Jest doktorem filozofii. Prowadził badania nad sztuczną inteligencją. Profesor ukraińskiej literatury i kultury na wydziale języków słowiańskich Columbia University. Jest ożeniony z Polką. Po spotkaniu poczęstunek i sprzedaż książek. COLLECTIVE MEMORY Piątek 17 marca, godz. 7 wiecz. 2 E. 79 St. New yrok, NY 10075 Inf. (212) 288-8660, www.ukrainianinstitute.org. Wstęp 15 dol., studenci 10 dol.

hiphopowa noc w warsaw Już dziś Polskim Dom Narodowy Warsaw zmieni się w bastion hip-hopu. Stanie się to za sprawą koncertu rapera Sokoła i jego partnerki Marysi Starosty. Wraz z ich występem odbywać się będzie wiele towarzyszących atrakcji. Wśród nich Urban Fashion Show – pokaz mody kolekcji Prosto, którą zaprezentują mistrzowie Nowego Jorku w break dance. Na specjalnie zbudowanej na ten wieczór scenie wyrosną zbudowane z kartonów wieżowce Manhattanu, które rozświetli się kolorowe graffiti wykonane przez artystów z 5 Pointz. Przed koncertem zaprezentowanych zostanie 100 najlepszych prac grafficiarskich. Towarzyszyć mi będzie popis umiejętności DJ-owskich. Zagra m. in. DJ Kmillion z Boogie Down Bronx, jednej z pierwszych grup hiphopowych. Ale to nie wszystko. Gwoździem programu będzie amerykański raper Sacario. Po raz

pierwszy hiphopowy artysta tej klasy weźmie udział w występie polskiego rapera. Sacario ma na koncie ponad 9 mln sprzedanych płyt, nominacje do nagrody MTV. Jego utwór „If I could go” utrzymywał się w pierwszej dziesiątce listy przebojów Billboardu. Koncert rozpocznie pięć lokalnych grup hiphopowych. Sokół znany jest przede wszystkim ze swoich tekstów. Stąd jego drugi pseudonim Nocny Narrator. Jest autorem przebojów: „Każdy ponad każdym”, „Angela”, „Uczę się uczuć”, pomysłodawcą i współautorem tekstów „W aucie” i „W wyjątkowych okolicznościach”. Prywatnie jest praprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego. Chociaż wywodzi się z nurtu ulicznego, ma na koncie nagrania z Michałem Urbaniakiem, Frankiem Kimono, Piotrem Leniewiczem i Karolem Ludewem z Mojej Adrenaliny czy Jankiem Młynarskim

i Michałem Foxem Królem z 15 Minut Projekt. Zaczynał w 1996 r. z ZIP Skład, która jest najliczniejszą warszawską grupą hiphopową. W latach 2000-2005 tworzył wraz z DJ Deszczu Strugi i Jędkierem zespół WWO (WWitrynach Odbicia / WWyjątkowych Okolicznościach) – najbardziej rozpoznawalną za granicą polską grupą hiphopową, z którą wydał 4 albumy. U szczytu popularności w la-

tach 2002-2005 grupa WWO potrafiła grać 150 koncertów rocznie. Sokół i Marysia Starosta „czysta brudna prawda” Piątek 8 marca POLSKI DOM NARODOWY WARSAW 261 Driggs Ave., Brooklyn, NY 11222 Od godz. 8 wiecz. Inf. www.gramx.com REDAGUJE: ANNA TARNAWSKA, AT@DZIENNIK.COM


już piątek

8

PIĄTEK 08. 03. 00:35 01:05 01:30 02:15 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:10 14:55 15:40 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00

Smak Grenlandii - dok., 4 Pomysł na weekend - pr. podróż. Miasto Kobiet W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 4/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Po mojemu, Wojciech Cejrowski - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 57/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Na Wspólnej - serial, 1724 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 4/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 57/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Kiedyś w Afryce - dok. Perfekcyjna pani domu - pr. rozrywk. Nieuleczalni - dok. Szalone serce - telenowela, 58/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 5/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Morderczy upał - film prod. włosk., reż. Eros Puglielli 22:45 Miasto Kobiet 23:35 MMAster - pr. rozrywk.

SOBOTA 09. 03. 00:00 00:50 01:40 02:30 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15

Historie z Karty, Białołęka - dok., 1/10 Ugotowani - pr. kulin. Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Odrobina Polski - pr. rozrywk. Szpital - serial fab.-dok., 5/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Nieuleczalni - dokument, 9/25 Pomysł na weekend - pr. podróż.

REKLAMA

06:40 07:25 08:15 09:00 11:10 11:35 12:00 12:25 12:50 13:25 14:00 15:40 16:10 16:35 17:05 17:55 18:45 19:10 20:00 20:25 20:35 20:40 21:00 22:10 22:35 23:00

nowy dziennik Piàtek 8 marca 2013

Kiedyś w Afryce - dok. Rozmiar w dół - dok. Historie z Karty, Białołęka - dok., 1/10 Dzień dobry TVN Co za tydzień - mag. Maja w ogrodzie - pr. ogrod. Pojechany łikend - pr. rozrywk. Smakuj świat z Pascalem - Ugotowani - pr. kulin. Stylowy magazyn - pr. rozrywk. Idealna niania - pr. rozrywk. Szukaj - film prod. szw., reż. Maria Von Heland Zdrowsza opcja - serial dok., 1/13 Operacja tuning - pr. motor. Na kłopoty Zawadzka - pr. rozrywk. Przepis na życie - serial, 2/13 Lekarze - serial, 2/13 Najsztub słucha - pr. rozrywk. Historie z Karty, Drukarze - dok., 2/10 Fakty Sport Pogoda Uwaga! X Factor - pr. rozrywk. Gliny - pr. motor. Nie daj się oszukać - dok. Trzynasty apostoł. Wybraniec - serial, 9/12

18:45 19:10 20:00 20:25 20:35 20:40 21:00 21:50 22:40

PONIEDZIAŁEK 11. 03. 00:15 00:40 01:30 01:55 02:30 03:05 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:25 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:10 14:55 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 22:55 23:35

NIEDZIELA 10. 03. 00:00 00:25 01:10 01:45 02:30 04:10 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:25 08:15 09:00 11:10 11:45 12:10 13:20 14:20 14:45 16:15 17:05 17:55

Legendy PRL - pr. motor. Na językach - mag. Fakty Sport Pogoda Uwaga! Ugotowani - pr. kulin. Przepis na życie - serial, 3/13 Trzy róże Ewy - miniserial, 5/12

Smakuj świat z Pascalem - Ugotowani - pr. kulin. Kiedyś w Afryce - dok. Magiel Towarzyski - pr. rozrywk. Sekrety chirurgii - pr. rozrywk. Morderczy upał - film prod. wł., reż. Eros Puglielli Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na osi - pr. motor. Miasto Kobiet Co za tydzień - mag. Rozmiar w dół - dok. Ugotowani - pr. kulin. Dzień dobry TVN Magiel Towarzyski - pr. rozrywk. Polak potrafi - pr. rozrywk. X Factor - pr. rozrywk. Trzynasty apostoł. Wybraniec - serial, 9/12 Pomysł na weekend - pr. podróż. Na Wspólnej Omnibus - serial, 437 Godność - dok. Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Prawo Agaty - serial, 2/13

Superwizjer Rozmiar w dół - dok. Operacja tuning - pr. motor. Stylowy magazyn - pr. rozrywk. Idealna niania - pr. rozrywk. Nie daj się oszukać - dok. Miasto Kobiet Na językach - mag. Fakty Sport Pogoda Uwaga! Pojechany łikend - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 58/150 Serwis pogodowy Perfekcyjna pani domu - pr. rozrywk. Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 5/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 58/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Trzy róże Ewy - miniserial, 5/12 SOS Uroda - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 59/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 6/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1725 W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Lekarze - serial, 3/13 Uwaga! Pirat - pr. motor. Rozmiar w dół - dok., 3/10

WTOREK 12. 03. 00:25 Morderczy upał - film prod. wł., reż. Eros Puglielli 02:10 W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok.

02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:10 14:55 15:55 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 22:55 23:45

Szpital - serial fab.-dok., 6/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! SOS Uroda - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 59/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Na Wspólnej - serial, 1725 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 6/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 59/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok., 132 X Factor - pr. rozrywk. Magiel Towarzyski - pr. rozrywk. Pascal: po prostu gotuj - pr. kulin. Szalone serce - telenowela, 60/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 7/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1726 W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Prawo Agaty - serial, 3/13 Kuba Wojewódzki - pr. rozrywk. Magiel Towarzyski - pr. rozrywk.

ŚRODA 13. 03. 00:20 02:00 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50

Szukaj - film prod. szw., reż. Maria Von Heland Odrobina Polski - pr. rozrywk. W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 7/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Pascal: po prostu gotuj - pr. kulin. Szalone serce - telenowela, 60/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Na Wspólnej - serial, 1726 Dzień dobry TVN Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok.

REKLAMA

LEON FUKS CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANT

wi 30 lat praktyki zawodowej Mó sku PonadProfesjonalne usługi l o p dla osób indywidualnych, firm i korporacji. po • Rozliczenia podatkowe INCOME TAX,

11:35 12:20 13:05 13:20 14:10 14:55 15:40 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 22:55 23:30

CZWARTEK, 14. 03. 00:05 00:30 02:00 02:10 02:45 03:30 04:15 05:00 05:25 05:30 05:35 05:50 06:15 07:00 07:20 07:50 08:15 10:50 11:35 12:20 13:05 13:20 14:10 14:55 15:40 16:25 16:50 17:40 18:25 19:15 20:00 20:30 20:35 20:40 21:00 21:30 22:05 22:55

Informujemy odbiorców telewizji polskiej, że “Nowy Dziennik” nie odpowiada za zmiany w poszcze gól nych pro gra mach. Program opracowywany i podawany jest w gazecie z wyprzedzeniem, dlatego też nie mamy moż li wo ści tych zmian wprowadzić.

• Amerykańskie rozliczenia dla osób mieszkających poza USA

31-53 Crescent St. Astoria NY 11106 Tel. 718.726.6080

Fax. 718.726.8722 O

D

A

T

E

K

|

Na osi - pr. motor. Trzy róże Ewy - miniserial, 5/12 Odrobina Polski - pr. rozrywk. W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 8/80 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Fakty Sport Pogoda Uwaga! Wiem, co jem - mag. Szalone serce - telenowela, 61/150 Serwis pogodowy W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Na Wspólnej - serial, 1727 Dzień dobry TVN - mag. Sędzia Anna Maria Wesołowska - serial fab.-dok. Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 8/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 61/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Przepis na życie - serial, 3/13 Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Po mojemu, Wojciech Cejrowski - pr. rozrywk. Szalone serce - telenowela, 62/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 9/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial, 1728 W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Perfekcyjna pani domu - pr. rozrywk. Powrót - film prod. czesk., reż. Václav Krístek

Uwaga!

w tym lata ubiegłe • Rozliczanie podatków dla korporacji i spółek • Konsultacje dla nowych biznesów • Reprezentacja w IRS (przy kontrolach podatkowych) • Finansowe planowanie i porady podatkowe • Księgowość dla biznesów

D

Rozmowy w toku Szpital - serial fab.-dok., 7/80 Serwis pogodowy Szalone serce - telenowela, 60/150 Ukryta prawda - serial fab.-dok. Lekarze - serial, 3/13 Prawo Agaty - serial, 3/13 Wiem, co jem - mag. Szalone serce - telenowela, 61/150 Rozmowy w toku Ukryta prawda - serial fab.-dok. Szpital - serial fab.-dok., 8/80 Fakty Sport Pogoda Uwaga! Na Wspólnej - serial obyczajowy, 1727 W-11 Wydział Śledczy - serial fab.-dok. Top Model. Zostań modelką - pr. rozrywk. Idealna niania - pr. rozrywk. Stylowy magazyn - pr. rozrywk.

T

E

L

E

W

I

Z

Y

J

N

O

|

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


już piątek

nowy dziennik Friday, March 8, 2013

PIĄTEK 08.03. 00:10 01:00 01:30 02:00 04:45 05:00 05:40 06:05 06:35 06:50 07:45 08:25 09:15 09:25 10:00 11:00 11:30 11:55 12:55 13:15 13:45 14:00 14:30 14:40 14:55 16:00 16:45 18:45 19:15 19:45 20:00 20:25 20:35 20:50 21:45 22:25 22:55

Warto kochać - odc. 51 Święty Bazyli Wielki; report. Mordziaki - Wszyscy za jednego odc. 8 Pytanie na śniadanie Polonia w Komie Polonia 24 Wszystko przed nami - odc. 41 Barwy szczęścia - odc. 771 Wiadomości M jak miłość - odc. 957 Wszystko po krakowsku - Artyści swojej Almae Matri cz. I; koncert Hala odlotów; talk-show Polonia w Komie Złotopolscy - odc. 640 Testament Tych miasteczek nie ma już...; Wszystko przed nami - odc. 41 Teleexpress 9. Przystanek Woodstock 2003 - Dżem; koncert Ex Libris - 119; mag. Barwy szczęścia - odc. 771 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport Pogoda.pl Na dobre i na złe - odc. 512 - Inny punkt widzenia Polonia 24 Pora umierać; film prod.polskiej; Wszystko przed nami - odc. 41 Mordziaki - Wszyscy za jednego odc. 8 Dobranocka za oceanem - Noddy Wiadomości Sport Pogoda.pl Na dobre i na złe - odc. 512 - Inny punkt widzenia Polonia 24 Barwy szczęścia - odc. 771 Pora umierać; film prod. pol.;

SOBOTA 09.03. 00:40 03:00 03:30 03:45 04:45 05:20 06:25 06:45 07:30 08:00 09:00 10:00 11:00 11:30 11:55 12:50 13:45 14:00 14:20 14:30 14:45 15:35 16:00 16:20 16:30 18:15 18:50 19:40 20:00 20:20 20:20 20:40 21:25 21:45 22:05 22:15

12:50 13:15 13:45 14:00 14:25 14:35 14:50 15:45 16:00 16:30 16:45 17:20 18:20 18:45 19:15 19:45

NIEDZIELA 10.03.

Złotopolscy - odc. 636-640 Polonia 24 Pogoda.pl W pustyni i w puszczy - odc. 1 - Porwanie Załoga Eko II - odc. 5 - W wielkim mieście; mag. Pogranicze w ogniu - odc. 6 Pamiętaj o mnie; koncert życzeń Ojciec Mateusz - odc. 101 - Tajemnica cmentarza Makłowicz w podróży - Luksemburg - Belgia Niemcy: Belgijskie Ardeny; mag. kulin. Na dobre i na złe - odc. 512 - Inny punkt widzenia Profesor od serca - Zbigniew Religa; film dok. Kulturalni PL; mag. Słownik polsko@polski - talk-show prof. Miodka Opole 2009 na bis; koncert M jak miłość - odc. 958 Zagadkowa blondynka; zabawa quizowa Dobranocka - Bolek i Lolek wyruszają w świat Wiadomości Sport Pogoda.pl Tajemnica twierdzy szyfrów - odc. 4/13 Pamiętaj o mnie Polonia 24 Pogoda.pl Dom - odc. 9/25 - Po obu stronach muru Słownik polsko@polski - talk-show prof. Miodka M jak miłość - odc. 958 Dobranocka za oceanem - Bolek i Lolek Wiadomości Sport Pogoda.pl Tajemnica twierdzy szyfrów - odc. 4/13 Pamiętaj o mnie Polonia 24 Pogoda.pl Dom - odc. 9/25 - Po obu stronach muru D

O

D

00:00 01:25 02:25 02:45 02:55 03:20 03:55 04:30 05:35 05:55 06:00 06:15 06:45 07:00 08:20 10:05 10:55 11:30 11:50 12:45 13:15 13:40 14:00 14:20 14:30 14:40 15:35 16:00 16:40 17:00 17:55 18:25 18:50 19:45 20:00 20:20 20:20 20:40 21:25 21:45 22:25 22:40 23:05

Galeria - odc. 133-135 Wszystko przed nami - odc. 40-41 Polonia 24 Pogoda.pl Mam przepis na pielgrzymowanie; cykl dok. Awantura o Basię - odc. 3/12 - Awantura trzecia, czyli rzecz o teatrze i niezwykłym psie Ziarno; mag. Trzecia granica - odc. 8 - Porachunki Pamiętaj o mnie Między ziemią a niebem Anioł Pański Między ziemią a niebem Pod Tatrami Transmisja Mszy Świętej - z kościoła pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu Dom - odc. 9/25 - Po obu stronach muru Wideoteka dorosłego człowieka Dzika Polska; serial dok. Teleexpress M jak miłość - odc. 959 Wszystko po krakowsku - Artyści swojej Almae Matri cz. II; koncert Szlakiem gwiazd - odc. 2 Marta Żmuda - Trzebiatowska; cykl report. Dobranocka - Miłka i Człapek Wiadomości Sport Pogoda.pl Siła wyższa - odc. 13/13 - Cud Pamiętaj o mnie Tygodnik.pl; mag. Pogoda.pl Wideoteka dorosłego człowieka Mam przepis na pielgrzymowanie; cykl dok. Załoga Eko II - odc. 5 - W wielkim mieście; mag. M jak miłość - odc. 959 Dobranocka za oceanem - Miłka i Człapek Wiadomości Sport Pogoda.pl Siła wyższa - odc. 13/13 - Cud Pamiętaj o mnie Tygodnik.pl; mag. Pogoda.pl Wszystko po krakowsku - Artyści swojej Almae Matri cz. II; koncert Kulturalni PL; mag.

20:00 20:25 20:30 20:45 21:35 22:05 22:10 22:20 22:50 23:40

WTOREK 12.03. 00:05 00:55 01:25 02:00 04:40 04:50 05:00 05:30 05:40 06:05 06:35 06:50 07:50 08:15 08:40 09:45 10:20 10:55 11:20 11:30 11:55 12:55 13:15 13:45 14:00 14:20 14:30 14:55 15:45 16:00 16:30 16:45 17:35 18:20 18:45 19:15 19:45 20:00 20:20 20:20 20:50 21:40 22:10 22:15 22:25 22:55 23:45

PONIEDZIAŁEK 11.03. 00:10 01:05 01:25 02:00 04:45 04:55 05:35 05:45 06:05 06:35 06:50 07:45 08:10 08:20 08:55 09:30 10:05 10:35 10:55 11:30 11:50 12:25 A

T

9. Przystanek Woodstock 2003 - Dżem; koncert Las bliżej nas; mag. Szaleństwo Majki Skowron - odc. 3. Mirabelle Pytanie na śniadanie Pogoda.pl Tygodnik.pl; mag. Pogoda.pl Galeria - odc. 136 Barwy szczęścia - odc. 772 Wiadomości Siła wyższa - odc. 13/13 - Cud Sztuka życia - odc. 43 Magda Steczkowska Notacje - Ignacy Gogolewski. Jestem aktorem charakterystycznym; cykl dok. Dzika Polska; serial dok. Zguba; film dok. Złotopolscy - odc. 641 Czyj Emil? Jak to działa - pr. pop.-nauk.- odc. 29 Szyfrowanie; mag. Architektura Warszawy - Między tradycją a nowoczesnością (1925-1935) Galeria - odc. 136 Teleexpress Okrasa łamie przepisy - Pieczywo; mag. kulin. Naszaarmia.pl E

K

|

T

E

Cafe Historia - Pomniki historii - Sobibór; pr. publ. Barwy szczęścia - odc. 772 Dobranocka - Przygód kilka wróbla Ćwirka Wiadomości Sport Pogoda.pl Londyńczycy II - odc. 14/16 Polonia w Komie Polonia 24 Pogoda.pl Tygodnik Gospodarczy; mag. TOMASZ LIS NA ŻYWO; talk-show Naszaarmia.pl Galeria - odc. 136 Szaleństwo Majki Skowron - odc. 3. Mirabelle Dobranocka za oceanem - Przygód kilka wróbla Ćwirka Wiadomości Sport Pogoda.pl Londyńczycy II - odc. 14/16 Polonia 24 Pogoda.pl Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 772 TOMASZ LIS NA ŻYWO; talk-show Tygodnik Gospodarczy; mag.

L

E

Tygodnik Kulturalny Słownik polsko@polski - talk - show prof. Miodka Maszyna zmian - Sobowtór Pytanie na śniadanie Polonia w Komie Pogoda.pl; STEREO, 10:9 Polonia 24; STEREO, 10:9 Pogoda.pl; STEREO, 10:9 Galeria - odc. 137 Barwy szczęścia - odc. 773 Wiadomości Tajemnica twierdzy szyfrów - odc. 4/13 Szlakiem gwiazd - odc. 2 Marta Żmuda - Trzebiatowska; cykl report. Informacje kulturalne TOMASZ LIS NA ŻYWO; talk-show Złotopolscy - odc. 642 Mocne uderzenie Tygodnik Gospodarczy; mag. Galeria - odc. 137 Polonia w Komie Teleexpress Profesor od serca - Zbigniew Religa; film dok. Informacje kulturalne Barwy szczęścia - odc. 773 Dobranocka - Lis Leon Wiadomości Sport Pogoda.pl Ojciec Mateusz - odc. 102 - Pani sierżant Polonia w Komie Polonia 24 Pogoda.pl Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego Hala odlotów - Co nas śmieszy? (odc. 24) Sztuka życia - odc. 43 Magda Steczkowska Galeria - odc. 137 Maszyna zmian - Sobowtór; serial TVP Dobranocka za oceanem - Lis Leon Wiadomości Sport Pogoda.pl Ojciec Mateusz - odc. 102 - Pani sierżant Polonia 24 Pogoda.pl Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 773 Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego Flesz historii - odc. 121; cykl report. W

I

Z

Y

J

N

O

ŚRODA 13.03. 00:05 00:40 01:00 01:25 02:00 04:40 04:50 05:00 05:30 05:40 06:05 06:35 06:50 07:50 08:50 09:50 10:15 10:55 11:20 11:30 11:55 12:55 13:15 13:45 14:00 14:30 14:35 14:50 15:45 16:00 16:30 16:45 17:45 18:15 18:45 19:15 19:45 20:00 20:25 20:30 20:45 21:40 22:10 22:15 22:25 22:55 23:45

Kocham Kino - mag. filmowy Grażyny Torbickiej Sztuka życia - odc. 43 Magda Steczkowska Wilnoteka; mag. Stawiam na Tolka Banana - odc. 3/7 Julek Pytanie na śniadanie Polonia w Komie Pogoda.pl Polonia 24 Pogoda.pl Galeria - odc. 138 Barwy szczęścia - odc. 774 Wiadomości Londyńczycy II - odc. 14/16 Zagadkowa blondynka; zabawa quizowa Po prostu. Program Tomasza Sekielskiego Złotopolscy - odc. 643 Na ból głowy - Andrzej Kocham Kino - mag. filmowy Grażyny Torbickiej Galeria - odc. 138 Polonia w Komie Teleexpress Benefis - Jerzego Bończaka Wilnoteka; mag. Barwy szczęścia - odc. 774 Dobranocka - Dziwny świat kota Filemona Wiadomości Sport Pogoda.pl Warto kochać - odc. 52 Polonia w Komie Polonia 24 Pogoda.pl Kabaretowy Klub Dwójki - Studenci; widowisko rozrywk. Tajemnice Watykanu - odc. 4/14 “Dywizje Jego Świątobliwości” Zguba; film dok. Galeria - odc. 138 Stawiam na Tolka Banana - odc. 3/7 Julek Dobranocka za oceanem - Dziwny świat kota Filemona Wiadomości Sport Pogoda.pl Warto kochać - odc. 52 Polonia 24 Pogoda.pl Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 774 Kabaretowy Klub Dwójki - Studenci; widowisko rozrywk. Wilnoteka; mag.

CZWARTEK 14.03. 00:05 Magazyn 00:40 Notacje - Ryszard Szurkowski. Miałem szczęście; cykl dok. 00:55 Jak to działa - program popularnonaukowy odc. 29 Szyfrowanie; mag. 01:25 Żegnaj, Rockefeller - odc. 1 02:00 Pytanie na śniadanie 04:40 Polonia w Komie 04:50 Pogoda.pl 05:00 Polonia 24 05:30 Pogoda.pl 05:40 Wszystko przed nami - odc. 42 06:05 Barwy szczęścia - odc. 775 06:35 Wiadomości 06:50 M jak miłość - odc. 958 07:40 Kabaretowy Klub Dwójki - Studenci; widow. rozr.. 08:45 Tajemnice Watykanu - odc. 4/14 “Dywizje Jego Świątobliwości” 09:15 Załoga Eko II - odc. 5 - W wielkim mieście; mag. 09:45 Złotopolscy - odc. 644 Kacper, nie podchodź! 10:10 Magazyn 10:55 Wszystko przed nami - odc. 42 |

R

O

Z

R

Y

W

K

11:20 11:30 11:55 12:55 13:15 13:40 14:00 14:25 14:40 14:55 15:45 16:00 16:30 16:45 17:35 18:45 19:15 19:40 20:00 20:25 20:35 20:50 21:45 22:15 22:20 22:30 23:00

9

Polonia w Komie Teleexpress Wideoteka dorosłego człowieka Informacje kulturalne Barwy szczęścia - odc. 775 Dobranocka - Przygody kota Gotfryda Wiadomości Sport Pogoda.pl Trzeci Oficer odc.1/13 Polonia w Komie Polonia 24 Pogoda.pl Instynkt - odc. 5 “Ten pierwszy raz” Zwyczajny Marzec; film dok. Wszystko przed nami - odc. 42 Żegnaj, Rockefeller - odc. 1 Dobranocka za oceanem - Przygody kota Gotfryda Wiadomości Sport Pogoda.pl Trzeci Oficer odc.1/13 Polonia 24 Pogoda.pl Polonia w Komie Barwy szczęścia - odc. 775 Zwyczajny Marzec; film dok.

PIĄTEK 15.03. 00:10 01:00 01:30 02:00 04:40 04:50 05:00 05:30 05:40 06:05 06:35 06:50 07:45 08:20 09:25 10:00 10:55 11:20 11:30 11:55 12:55 13:15 13:45 14:00 14:30 14:40 14:55 16:00 16:30 16:45 18:45 19:15 19:45 20:00 20:25 20:35 20:50 21:45 22:15 22:25 22:50 23:05 O

Warto kochać - odc. 52 Dom chleba; report. Mordziaki - Wielka podróż doktora Mordziaka (9) Pytanie na śniadanie Polonia w Komie Pogoda.pl Polonia 24 Pogoda.pl Wszystko przed nami - odc. 43 Barwy szczęścia - odc. 776 Wiadomości M jak miłość - odc. 959 Wszystko po krakowsku - Artyści swojej Almae Matri cz. II; koncert Zwyczajny Marzec; film dok. Złotopolscy - odc. 645 Im się zawsze udaje! Hala odlotów - Co nas śmieszy? Wszystko przed nami - odc. 43 Polonia w Komie Reportaż 11. Przystanek Woodstock 2005 - Moskwa; koncert Ex Libris - 120; mag. Barwy szczęścia - odc. 776 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport Pogoda.pl Na dobre i na złe - odc. 513 - W rozsypce Polonia 24 Pogoda.pl S@motność w sieci cz. 1 Wszystko przed nami - odc. 43 Mordziaki - Wielka podróż doktora Mordziaka odc. 9 Dobranocka za oceanem - Noddy w krainie zabawek Wiadomości Sport Pogoda.pl Na dobre i na złe - odc. 513 - W rozsypce Polonia 24 Pogoda.pl Barwy szczęścia - odc. 776 Polonia w Komie S@motność w sieci cz. 1; film prod. pol.; reż.:Witold Adamek; W

Y


już piątek

10

10:00 10:30 10:40 11:00 11:10 11:30 11:40 12:00 12:30 13:00 13:21 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 18:45 19:15 20:00 20:50 21:05 21:25 22:10 22:20 23:10

PIĄTEK 00:55 05:00 10:00 11:10 11:40 12:00 13:00 13:26 14:00 14:23 15:00 15:30 16:00 17:00 18:00 18:20 18:50 19:20 19:40 20:10 21:00 21:55 22:00 22:20 22:40 23:00 23:25 23:55 00:00 00:40

Serwis inf. i pogoda co 15 min Inf., sport, biznes, pogoda co 30 min Fakty po południu Prosto z Polski Świat według Jacka Tak jest Fakty Ludzie Pieniądze Fakty po Faktach Piaskiem po oczach Czarno na białym Rozmowa bardzo polityczna Polska i Świat Szkło kontaktowe Dzień po dniu Piaskiem po oczach Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach Szkło kontaktowe Dzień po dniu Supermeteo Multikino Polska i Świat Fakty po Faktach Portfel Maja w ogrodzie Supermeteo Dzień po dniu Multikino

Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Kalejdoskop Serwis inf., pogoda Prosto z Polski Serwis inf., pogoda Reporterzy Serwis inf., pogoda Magazyn Kontakt24 Portfel Fakty po Faktach Polska i Świat Horyzont Szkło kontaktowe Dzień po dniu Babilon Fakty po Faktach Dzień po dniu Polska i Świat Reporterzy Prosto z Polski Drugie śniadanie mistrzów Portfel Szkło kontaktowe Polska i Świat

13:00 13:21 14:00 14:30 15:10 16:00 17:00 17:30 18:10 18:40 19:00 19:40 20:05 21:00 21:45 22:00 22:40 23:05 23:25 23:30

00:00 00:30 01:00 05:40 06:20 07:30 08:00 08:30 08:40 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:10 11:30 12:00 12:15

Serwis inf. i pogoda co 15 min Serwis inf. Drugie śniadanie mistrzów Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Serwis inf. Babilon Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Multikino

22:00 22:15 22:35 23:05

Sukces pisany szminką Fakty po Faktach Polska i Świat Kawa na ławę Loża prasowa Szkło kontaktowe Dzień po dniu Inny punkt widzenia Fakty po Faktach Sukces pisany szminką Loża prasowa Polska i Świat Szkło kontaktowe Drugie śniadanie mistrzów Portfel Loża prasowa Dzień po dniu Maja w ogrodzie Supermeteo Sukces pisany szminką

00:00 05:00 10:00 11:10 11:40 12:00 13:00 13:26 14:00 14:23 15:00 15:30 16:00 17:00 18:00 18:20 18:50 19:20 19:40 20:10 21:00 21:55

Kalejdoskop Maja w ogrodzie Serwis inf. i pogoda co 15 min Loża prasowa Ewa Ewart poleca Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Kalejdoskop Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Serwis inf. Prosto z Polski Serwis inf., pogoda Serwis inf., pogoda Publiczna TV

Portfel Maja w ogrodzie Sukces pisany szminką Dzień po dniu

15:00 15:30 16:00 17:00 18:00 18:20 18:50 19:20 19:40 20:10 21:00 21:55 22:00 22:15 22:35 23:05

WTOREK 00:00 05:00 10:00 11:10 11:40 12:00 13:00 13:26 14:00 14:23 15:00 15:30 16:00 17:00 18:00 18:20 18:50 19:20 19:40 20:10 21:00 21:55 22:00 22:15 22:35 23:00

PONIEDZIAŁEK

NIEDZIELA

SOBOTA 01:00 06:00 06:10 07:00 07:30 08:00 08:10 09:00 09:30 09:40

nowy dziennik Piàtek 8 marca 2013

Serwis inf. i pogoda co 15 min Inf., sport, biznes, pogoda co 30 min Fakty po południu Prosto z Polski Świat według Jacka Tak jest Fakty Ludzie Pieniądze Fakty po Faktach Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Szkło kontaktowe Dzień po dniu Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach Szkło kontaktowe Drugie śniadanie mistrzów Supermeteo

Serwis inf. i pogoda co 15 min Inf., sport, biznes, pogoda co 30 min Fakty po południu Prosto z Polski Świat według Jacka Tak jest Fakty Ludzie Pieniądze Fakty po Faktach Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Szkło kontaktowe Dzień po dniu Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach Szkło kontaktowe Dzień po dniu Supermeteo Portfel Maja w ogrodzie Sukces pisany szminką Szkło kontaktowe

CZWARTEK 00:00 05:00 10:00 11:10 11:40 12:00 13:00 13:26 14:00 14:23 15:00 15:30 16:00 17:00 18:00 18:20 18:50 19:20 19:40 20:10 21:00 21:55 22:00 22:15 22:35 23:05 23:30

ŚRODA 00:00 05:00 10:00 11:10 11:40 12:00 13:00 13:26 14:00 14:23

Serwis inf. i pogoda co 15 min Inf., sport, biznes, pogoda co 30 min Fakty po południu Prosto z Polski Świat według Jacka Tak jest - pr. publicystyczny Fakty Ludzie Pieniądze Fakty po Faktach Kropka nad i Czarno na białym

sudoku 2/03

Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Szkło kontaktowe Dzień po dniu Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach Szkło kontaktowe Dzień po dniu Supermeteo Portfel Maja w ogrodzie Sukces pisany szminką Dzień po dniu

Serwis inf. i pogoda co 15 min Inf., sport, biznes, pogoda co 30 min Fakty po południu Prosto z Polski Świat według Jacka Tak jest Fakty Ludzie Pieniądze Fakty po Faktach Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Szkło kontaktowe Dzień po dniu Kropka nad i Czarno na białym Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach Szkło kontaktowe Dzień po dniu Supermeteo Portfel Maja w ogrodzie Rozmowa Rymanowskiego Polska i Świat Fakty po Faktach

Rozwiązanie sudoku 3/02

Nagrodę za prawidłowo rozwiązane sudo ku wy lo so wa ł Jan Gryczewski, Philadelphia, PA 19116 Książkę prześlemy pocztą.

IMIĘ I NAZWISKO ...............................................................

............................................................... ADRES ...............................................................

............................................................... TEL. ......................................................

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA?

Sudoku wycięte z “Nowego Dziennika” należy przesłać do 22 marca 2013 r. pod adresem: “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Ln, Suite 402, Garfield, NJ 07026 (z dopiskiem na kopercie: sudoku 2/03). D

O

D

A

T

NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com E

K

|

T

E

L

E

W

I

Z

Y

J

N

O

|

R

O

Z

R

Y

W

K

O

W

Y


już piątek

nowy dziennik Friday, March 8, 2013

PIĄTEK 08.03. 00:00 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:10 21:25 22:00 22:30 23:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.80 Gra w ciemno, odc.212 Rodzina zastępcza, odc.209 Szybkie kursy psychologii Daleko od noszy, odc.150 Powrót właściciela Rodzina zastępcza, odc.4 Trzęsawica somalijska Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.14 Derby Stolicy Graczykowie, odc.51 Rozróba Rodzina zastępcza, odc.5 Krótki weekend Daleko od noszy, odc.151 Tragedia w windzie Świat według Kiepskich, odc.2 Wiara czyni cuda Rodzina zastępcza, odc.210 Ślepa sprawiedliwość Graczykowie, odc.38 Kółeczko Rodzina zastępcza, odc.24 Miss szkoły Daleko od noszy, odc.152 “Sensacja goni tragedię” Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.20 Rodzina zastępcza, odc.167 Dwie planety Malanowski i Partnerzy, odc.361 Fałszywy wnuk Malanowski i Partnerzy, odc.362 Matka i córka Dlaczego ja?, odc.155 Przyszły Pan Młody znika po wieczorze kawalerskim Wydarzenia Interwencja, odc.1037 Trudne sprawy, odc.154 Trzykrotnie powtarzająca klasę dziewczyna nie ma lekko Rodzina zastępcza, odc.210 Ślepa sprawiedliwość Świat według Kiepskich, odc.210 Portier Rodzina zastępcza, odc.54 Angielski łącznik Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.39 Dlaczego ja?, odc.155 Przyszły Pan Młody znika po wieczorze kawalerskim Trudne sprawy, odc.154 Trzykrotnie powtarzająca klasę dziewczyna nie ma lekko Wydarzenia Interwencja, odc.1037 Pierwsza miłość, odc.1661 Świat według Kiepskich, odc.2 Wiara czyni cuda Cafeteria, odc.7 Taaaka ryba, odc.102 Dolina rzeki Pad

SOBOTA 09.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.81 Gra w ciemno, odc.213 Tajemnice Kniei, odc.2 2/16 Kaczka dziwaczka Dlaczego ja?, odc.151 Wnuk za wszelką cenę Dlaczego ja?, odc.152 Kobieta nie rozumie dlaczego jej siostra nienawidzi jej narzeczonego Dlaczego ja?, odc.153 Kobieta nie wie dlaczego jej mąż z dnia na dzień wyprowadził się Dlaczego ja?, odc.154 Matka chce poślubić ponownie swojego byłego okropnego męża= Dlaczego ja?, odc.155 Przyszły Pan Młody znika po wieczorze kawalerskim Graczykowie, odc.39 Szachy Rodzina zastępcza, odc.25 Wielka zmiana Daleko od noszy, odc.153 “Czarna Kaszelnica” Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.21 Rodzina zastępcza, odc.168 Ćwiczenia umysłu Malanowski i Partnerzy, odc.363 Cudze szczęście Malanowski i Partnerzy, odc.364

13:00 Tajemnice Kniei, odc.3 3/16 Bażant i kuropatwa.Walka o przeżycie 13:30 Ewa gotuje, odc.162 14:00 Wydarzenia 14:35 Interwencja, odc.932 15:00 Pamiętniki z wakacji, odc.29 “Siostrzenica anarchistka zamienia rodzinny urlop w piekło”. 16:00 Kabareton na TOPie Halama & Włodarczyk, Kabaret Młodów Panów, Andrzej Grabowski, Grzegorz Halama, Neo-nówka 17:00 Świat według Kiepskich, odc.211 Szczur lądowy 17:30 Rodzina zastępcza, odc.55 Skradziony skarb 18:00 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.40 Jak uchronić żonę przed piłkarzem? 18:25 Oblicza Ameryki, odc.596 19:00 Hotel 52, odc.55 19:45 Szpilki na Giewoncie, odc.36 20:30 Wydarzenia 21:10 Pamiętniki z wakacji, odc.29 ” 22:00 Świat według Kiepskich, odc.393 Moje kiepskie życie 22:30 Hotel 52, odc.78 23:30 Oblicza Ameryki, odc.596

PONIEDZIAŁEK 11.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 13:00 14:00 14:35 15:00

NIEDZIELA 10.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:00

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.82 Gra w ciemno, odc.214 Tajemnice Kniei, odc.4 4/16 Kilogramy na głowie Trudne sprawy, odc.150 Kobieciarz trafia w internecie na bezwzględną hienę 05:00 Trudne sprawy, odc.151 Matka uważa, iż dziewczyna jej syna jest niebezpieczną kłamczuchą 06:00 Trudne sprawy, odc.152 Pacjentka walczy z nieuczciwym lekarzem 07:00 Trudne sprawy, odc.153 Syn, którym miotają hormony cały czas dostarcza złości rodzinie 08:00 Trudne sprawy, odc.154 Trzykrotnie powtarzająca klasę dziewczyna nie ma lekko 09:00 Ewa gotuje, odc.162 09:30 Hotel 52, odc.56 10:30 Ludzie Chudego, odc.4 11:30 Jaka Ona jest?, odc.8 Hanna Gronkiewicz-Walz 12:00 Szpilki na Giewoncie, odc.37 13:00 Tajemnice Kniei, odc.5 Daniel. Zwierzę o męskim imieniu 13:30 Ewa gotuje, odc.162 14:00 Wydarzenia 14:35 Interwencja, odc.933 15:00 Pamiętniki z wakacji, odc.30 Mleczarz szuka żony. Świadek podbija serce panny młodej 16:00 Kabareton na TOPie Halama & Włodarczyk, Kabaret Młodów Panów, Andrzej Grabowski, Grzegorz Halama, Neo-nówka 17:00 Świat według Kiepskich, odc.212 Wizerunek 17:30 Rodzina zastępcza, odc.56 Ciotka Adela 18:00 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.41 Bliźniak z Brazylii 18:30 SPORT W POLSACIE 2 20:30 Wydarzenia 21:10 Pamiętniki z wakacji, odc.30 Mleczarz szuka żony. Świadek podbija serce panny młodej 2012 Dla małoletnich od lat 12 22:00 Oblicza Ameryki, odc.596 22:30 Przyjaciółki, odc.1 23:30 Tajemnice Kniei, odc.6 Muflon. Osiodłana owca

16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:10 21:25 22:00 22:30 23:00 23:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.83 Gra w ciemno, odc.215 Rodzina zastępcza, odc.210 Ślepa sprawiedliwość Daleko od noszy, odc.151 Tragedia w windzie Rodzina zastępcza, odc.5 Krótki weekend Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.15 Niebezpieczne zdjęcie Graczykowie, odc.52 Łańcuszek Rodzina zastępcza, odc.6 Zazdrość i pisanina Daleko od noszy, odc.152 “Sensacja goni tragedię” Świat według Kiepskich, odc.3 Kiepscy zboczeńcy Rodzina zastępcza, odc.211 Los rycerza Graczykowie, odc.40 Pajęczynka Rodzina zastępcza, odc.26 Bardzo biedna staruszka Daleko od noszy, odc.154 Stowarzyszenie porzuconych żon Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.22 Każdy ma romans Rodzina zastępcza, odc.16 Malanowski i Partnerzy, odc.365-.366 Dlaczego ja?, odc.156 Wydarzenia 12:50, odc.311 Interwencja, odc.1038 Trudne sprawy, odc.155 Świeżo upieczony mąż strajkuje w łóżku Rodzina zastępcza, odc.211 Los rycerza Świat według Kiepskich, odc.213 Łabudibuda Rodzina zastępcza, odc.57 Igraszki z magią Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.42 Zbrodnia na zamówienie Dlaczego ja?, odc.156 Córka wstydzi się bednej matki Trudne sprawy, odc.155 Świeżo upieczony mąż strajkuje w łóżku Wydarzenia Interwencja, odc.1038 Pierwsza miłość, odc.1662 Świat według Kiepskich, odc.3 Kiepscy zboczeńcy W obiektywie Justyny Steczkowskiej, odc.51 Ewa gotuje, odc.162 Gliniarze, odc.6

WTOREK 12.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.84 Gra w ciemno, odc.216 Rodzina zastępcza, odc.211 Los rycerza Daleko od noszy, odc.152 “Sensacja goni tragedię” Rodzina zastępcza, odc.6 Zazdrość i pisanina Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.16 Graczykowie, odc.53 Rekord Rodzina zastępcza, odc.7 Spełniona przepowiednia Daleko od noszy, odc.153 “Czarna Kaszelnica” Świat według Kiepskich, odc.4 Rekord Guinessa Rodzina zastępcza, odc.212 Oddech nieskończoności Graczykowie, odc.41 Bruneta 09:30 Rodzina zastępcza, odc.27

Wielkie pranie 10:00 Daleko od noszy, odc.155 “Nowa skóra profesora Wilczura” 10:30 Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.23 Wykradziona tajemnica 11:00 Rodzina zastępcza, odc.170 Prywatny detektyw 12:00 Malanowski i Partnerzy, odc.367 Żona idealna 12:30 Malanowski i Partnerzy, odc.368 Mordercze zamiary 13:00 Dlaczego ja?, odc.157 Żona widzi swojego zmarłego męża 14:00 Wydarzenia 14:35 Interwencja, odc.1039 15:00 Trudne sprawy, odc.156 Wielodzietna rodzina ma problemy z sąsiadami 16:00 Rodzina zastępcza, odc.212 Oddech nieskończoności 17:00 Świat według Kiepskich, odc.214 Ekolodzy 17:30 Rodzina zastępcza, odc.58 Prawo jazdy - serial 18:00 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.43 Tragedia salowego Basena 18:30 Dlaczego ja?, odc.157 Żona widzi swoijego zmarłego męża 19:30 Trudne sprawy, odc.156 Wielodzietna rodzina ma problemy z sąsiadami 20:30 Wydarzenia 21:10 Interwencja, odc.1039 21:25 Pierwsza miłość, odc.1663 22:00 Świat według Kiepskich, odc.4 Rekord Guinessa 22:30 Gwiazdy na dywaniku, odc.32 23:00 Sexy mama, odc.31 23:30 1000 rzeczy, które mężczyzna powinien zrobić w życiu, odc.1

ŚRODA 13.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.85 Gra w ciemno, odc.217 Rodzina zastępcza, odc.212 Oddech nieskończoności Daleko od noszy, odc.153 “Czarna Kaszelnica” Rodzina zastępcza, odc.7 Spełniona przepowiednia Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.17 Zaginiona przesyłka Graczykowie, odc.54 Mamusia Rodzina zastępcza, odc.8 Dom aukcyjny Daleko od noszy, odc.154 Stowarzyszenie porzuconych żon Świat według Kiepskich, odc.5 Kiepski film Rodzina zastępcza, odc.213 Plagi egipskie Graczykowie, odc.42 Pożyczka Rodzina zastępcza, odc.28 Grypa i bunt Daleko od noszy, odc.156 Kidler pod ochroną Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.24 Pusykat Rodzina zastępcza, odc.171 Serce siostry Malanowski i Partnerzy, odc.369 Stracona reputacja Malanowski i Partnerzy, odc.370 Zobowiązania małżeńskie Dlaczego ja?, odc.158 Niechciany lokator Wydarzenia Interwencja, odc.1040 Trudne sprawy, odc.157 Rozwiedziony żigolak nie daje spokoju

REKLAMA

REKLAMA

16:00 Rodzina zastępcza, odc.213 Plagi egipskie 17:00 Świat według Kiepskich, odc.215 Matka jest tylko jedna 17:30 Rodzina zastępcza, odc.59 Zamek lorda 18:00 Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.44 Kontra kadra 18:30 Dlaczego ja?, odc.158 Niechciany lokator 19:30 Trudne sprawy, odc.157 Rozwiedziony żigolak nie daje spokoju 20:30 Wydarzenia 21:10 Interwencja, odc.1040 21:25 Pierwsza miłość, odc.1664 22:00 Świat według Kiepskich, odc.5 Kiepski film 22:30 Aleja Sław, odc.63 23:00 Jem i chudnę, odc.32 23:30 Skazany za..., odc.32

CZWARTEK 14.03. 23:55 01:40 02:35 03:30 04:30 05:00 05:30 06:00 06:30 07:00 07:30 08:00 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 12:00 12:30 13:00 14:00 14:35 15:00 16:00 17:00 17:30 18:00 18:30 19:30 20:30 21:10 21:25 22:00 22:30 23:00 23:30

Nowy dzień w Polsat News Awantura o kasę, odc.86 Gra w ciemno, odc.218 Rodzina zastępcza, odc.213 Plagi egipskie Daleko od noszy, odc.154 Stowarzyszenie porzuconych żon Rodzina zastępcza, odc.8 Dom aukcyjny Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.18 Jak się pozbyć Violi ? Graczykowie, odc.55 Czwóreczka Rodzina zastępcza, odc.9 Testy małżeńskie Daleko od noszy, odc.155 “Nowa skóra profesora Wilczura” Świat według Kiepskich, odc.6 Umcia, umcia Rodzina zastępcza, odc.214 Szał przeprowadzek Graczykowie, odc.43 Karp Rodzina zastępcza, odc.29 Seks i ortografia Daleko od noszy, odc.157 Śniacz Synowie czyli PO MOIM TRUPIE !!!, odc.25 Skarb ! Rodzina zastępcza, odc.172 Gry Rodzinne Malanowski i Partnerzy, odc.371 Przypadkowe zdjęcie Malanowski i Partnerzy, odc.372 Wymuszona miłość Dlaczego ja?, odc.159 Córka podejrzewa, że jej matka jest wykorzystywana przez ojczyma Wydarzenia Interwencja, odc.1041 Trudne sprawy, odc.158 Dwie nastoletnie matki kłócą się o ojca ich dzieci Rodzina zastępcza, odc.214 Szał przeprowadzek Świat według Kiepskich, odc.216 Czarna dziura Rodzina zastępcza, odc.60 Potęga TV Daleko od noszy - Szpital Futpolowy, odc.45 Czy Kolumb był Polakiem? Dlaczego ja?, odc.159 Córka podejrzewa, że jej matka jest wykorzystywana przez ojczyma Trudne sprawy, odc.158 Dwie nastoletnie matki kłócą się o ojca ich dzieci Wydarzenia Interwencja, odc.1041 Pierwsza miłość, odc.1665 Świat według Kiepskich, odc.6 Umcia, umcia Looksus, odc.32 Gotowe na zmiany, odc.14 Małgorzata Ćwiek Poławiacze, odc.32

PIĄTEK 15.03.

OPTOMETR A

codziennie o 19 na kanale WNYE-TV

d r R y s z a r d Pa s k o w s k i Badanie oczu za pomocà najbardziej nowoczesnych aparatów. Okulary wszystkich gatunków, wszystkie typy szkie∏ kontaktowych. Realizujemy polskie recepty.

718.439.7070

4820 5 Ave. Brooklyn, NY 11220 D

O

D

A

T

E

K

|

T

E

L

E

W

I

Z

Y

J

N

O

|

R

O

Z

R

Y

W

K

11

O

W

Y


12

już piątek

nowy dziennik Piątek 8 marca 2013

kamilla baar: chcę żyć i grać „Nasz show-biznes jest dla mnie jak narowisty ogier, na którym trudno utrzymać równowagę, ale który zawsze zostawia po sobie niezatarte wrażenie” – mówi aktorka Kamilla Baar. Artystka zdradza, że najważniejszym momentem jej życia były narodziny syna.

W pozostałych kategoriach nominowani są artyści i politycy z pierwszych stron gazet. Interesuje się pani show-biznesem? Struktury show-biznesowe w Polsce w pewnych aspektach wręcz mnie fascynują. Nasz show-biznes jest dla mnie jak narowisty ogier, na którym trudno utrzymać równowagę, ale który zawsze zostawia po sobie niezatarte wrażenie. Kilka miesięcy temu otrzymała pani Złotą Kaczkę. Czy popularność daje się pani we znaki? Mam wrażenie, że ta nagroda jest silnie zakorzeniona w świadomości ludzi kochających kino i że jest nagrodą ważną. Zostałam nią obdarzona przez publiczność i dzięki temu poczułam się popularna i akceptowana przez widzów, jak nigdy przedtem. Widzowie serialu „Na dobre i na złe” bardzo emocjonalnie podchodzą do pani wątku. Jest pani utożsamiana z Haną? Jako kobietą, lekarzem... Na ogół nie odnoszę wrażenia, że widzowie

mylą mnie z Haną lub że to utożsamienie przekracza granicę miedzy mną a postacią. Przeciwnie. Dzięki tej roli widzowie dowiedzieli się w pierwszej kolejności o tym, że „istnieję”. A w drugiej, że to naczynia połączone, i że praca Kamilli Baar to serial, ale też i film, teatr i radio też. Gram wykwalifikowaną ginekolog i dlatego jestem najczęściej proszona o porady medyczne od kolegów aktorów (śmiech). Oczywiście nie wszystkim ich udzielam. Ukończyła pani Akademię Teatralną 10 lat temu. Jak ocenia pani ten miniony, zawodowy czas? Jako intensywny, nieprzewidywalny, pełen zaskakujących zwrotów akcji w życiu zawodowym i prywatnym. Od zawsze chciała być pani aktorką? Czy może dziś coś by pani zmieniła? Nie zmieniłabym niczego. Ta możliwość bycia, co chwilę „kimś innym” wciąż robi na mnie wrażenie. Mogę to porównać tylko do tańca. Ale pod skrzydłami Piny Bausch już nie zatańczę, więc skromnie pozostanę przy wyuczonym zawodzie. Jaki był najszczęśliwszy moment pani kariery? Najszczęśliwszy i najważniejszy to narodziny syna. Od tego momentu zaczęłam rozumieć, jaką jestem kobietą i w związku z tym, jaką jestem i jaką pragnę być aktorką. Jakie ma pani plany zawodowe? Żyć i grać. W takiej kolejności.

FOTO: PAP

Na scenie i na ekranie można oglądamy panią od wielu lat. Czym jest dla pani nominacja do Wiktora 2012 w kategorii odkrycie roku? Odmładza mnie to o kilka dobrych lat! Jest mi bardzo miło, że będąc tyle lat w zawodzie, wciąż jestem „odkrywana”. Życzyłabym sobie, żeby tak było już zawsze. Zdaję sobie sprawę, że jest to nagroda nobilitująca, prestiżowa i że wybór laureata jest przemyślaną decyzją autorytetów.

Kamilla Baar – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie oraz aktorka Teatru Narodowego. Znana m.in. z filmów "Vinci" i "Generał" oraz z seriali "Oficer", "Na dobre i na złe", "Siła wyższa". Jej życiowym partnerem jest aktor Wojciech Błach, z którym ma syna. Ma 34 lata.

Rozmawiała: Dominika Gwit

Białoruska tenisistka Victoria Azarenko podczas meczu New York Knicks z Miami Heat w Madison Square Garden

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

migawki z metropolii

Fanką Knicksów jest także Katie Holmes

Nowy Dziennik 2013/03/08 Już Piątek  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...