Page 1

STRONA 15

SPORT

POLECAMY

STRONA 6

Polska 55. Magazyn w rankingu FIFA dla mężczyzn

Święty Mikołaj w Nanuet

STRONA POLACY W codziennie o 76wieczorem na USA kanale 25 WNYE

4

www.dziennik.com

CZWARTEK 20 GRUDNIA – THURSDAY, DECEMBER 20, 2012

Zachmurzenie częściowe

POLACY W USA

$0.75

6°C (43°F)

Jak odzyskać emeryturę ZUS n Po wyroku Trybuna∏u Konstytucyjnego (orzeczenie z 13

listopada 2012, sygn. K 2/12) emeryci mogà domagaç si´ wyp∏aty emerytur, które ZUS zawiesi∏ im w paêdzierniku 2011 roku. Ale dzia∏aç trzeba szybko – informuje konsulat w Nowym Jorku.

STRONA 3

AMERYKA

Podwyżki opłat MTA zatwierdzone

Więcej

FOTO: ARCHIWUM

łoby podstawę do wypłaty zawieszonego świadczenia razem z odsetkami. ZUS emeryturę odwiesi, ale czy wstrzymane pieniądze odda, nie jest pewne. Może będzie się bronił, że działał w dobrej wierze. Jeżeli nie odda, to polscy emeryci z pewnością pójdą do sądu, a postępowanie sądowe w Polsce jest dla emerytów bezpłatne. ZUS podkreśla, że wyrok TK nie dotyczy emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 r. Takie emerytury w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli pracownik przed dniem nabycia prawa do tej emerytury nie rozwiązał umowy o pracę ze swoim pracodawcą. EB

» STR. 11

Obama za kontrolą dostępu do broni n Prezydent Barack Obama w specjalnym oświadczeniu – w związku z tragedią w szkole w Newtown – stwierdził, że "Stany Zjednoczone mają obowiązek przerwania przemocy z użyciem broni".

Od 1 marca będziemy płacili więcej za przejazd metrem, autobusami, pociągami LIRR oraz Metro-North, a także niektórymi mostami i tunelami. Zarząd Metropolitan Transportation Authority zatwierdził w środę podwyżki, które wejdą w życie z początkiem marca 2013.

51412 >

8

08805 93287

4

ROK XLI Nr 11 693

NOWY DZIENNIK $0.75

Obama zapowiedział też, że koordynacją działań administracji w tej sprawie zajmie się osobiście wiceprezydent Joe Biden. Konkretne propozycje mają być opracowane do końca stycznia, zaś prezydent natychmiast wcieli je w życie. Barack Obama podkreślił też, że obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni mieć zbyt łatwego dostępu do broni, takiej, jaką posługują się żołnierze. Dodał, że jego administracja zrobi wszystko, by zapobiec kolejnym tragediom, podobnym do tej w Newtown. W ostatnim tygodniu do szkoły w Newtown w stanie Connecticut wtargnął 20-letni mężczyzna, który zastrzelił 20 dzieci i sześciu pracowników szkoły. Zabójca, który wcześniej zabił własną matkę, popełnił samobójstwo.

O działaniach ustawowych zmierzających do ograniczenia dostępu do broni mówił też w środę prokurator generalny Eric Holder. "Jasne jest, że musimy uczynić więcej" – zaznaczył Holder, dodając, że należy rozważyć szereg opcji, w tym zapewnienie "silnego i sprawnego" nadzoru obrotu bronią przez Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych. Ta federalna agencja uznawana jest za chronicznie niedoinwestowaną. Holder nie wspomniał jednak o ewentualnym przywróceniu zakazu sprzedaży pewnych rodzajów broni półautomatycznej, jaki obowiązywał w USA w latach 1994-2004. Prokurator generalny wielokrotnie deklarował się jako zwolennik takich restrykcji. BAT, (IAR, PAP), (R)

Raport w sprawie zabójstwa ambasadora w Bengazi

Clinton winna zaniedbań

n Departament Stanu ponosi odpowiedzialność za błędy, w wyniku któ-

rych we wrześniu tego roku śmierć poniosło czterech Amerykanów, w tym amerykański ambasador Chris Stevens.

Sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła, że akceptuje ustalenia niezależnej komisji badającej atak rebeliantów na amerykański konsulat w Bengazi w Libii. Komisja stwierdziła, że Departament Stanu ponosi odpowiedzialność za zaniedbania. Nakazała też zwiększenie ochrony amerykańskich placówek dyplomatycznych. Według wyjaśnień Białego Domu i Departamentu Stanu – po śmierci ambasadora Stevensa – do ataku na placówkę dyplomatyczną doszło w wyniku zajść w Bengazi, które zostały wywołane obraźliwym wobec islamu filmem wyprodukowanym w USA. Niezależna komisja ustaliła jednak, że zamach na ambasadora nie miał z tym nic wspólnego. W liście do Kongresu Hillary Clinton zapewniła, że wykonana zalecenia komisji. Dodała, że zwiększona będzie liczba żołnierzy piechoty morskiej chroniących ambasady, a Departament Stanu wystąpi o dodatkowe pieniądze na ochronę swych

FOTO: REUTERS

Przepisy dotyczą osób, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r., i którym, z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę, ZUS zawiesił wypłatę emerytury od dnia 1 października. Teraz mogą one w terminie do dnia 24 grudnia 2012 r. złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Skutkiem wydanego przez Trybunał orzeczenia jest wznowienie wypłaty zawieszonego świadczenia, a także możliwość ubiegania się przez te osoby o zwrot wypłaty zaległych emerytur. Po otrzymaniu wypełnionego wniosku ZUS powinien sprawę otworzyć, stwierdzić, że znikła przyczyna zawieszenia emerytury, co da-

placówek oraz powoła specjalnego urzędnika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo personelu dyplomatycznego w niestabilnych regionach świata. BAT, (IAR)


2

Ameryka

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Obama Człowiekiem Roku "Time'a"

FOTO: ARCHIWUM

Oto symbol przemian Szef NRA David Keene

NRA zaszokowane masakrą w Newtown n Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) jest "zszokowane" masakrą w szko-

le podstawowej w Newtown. "To były straszliwe i bezsensowne zabójstwa" – oświadczyła NRA, organizacja uważana za wpływowe lobby zwolenników broni. NRA po raz pierwszy zabrało głos po piątkowej masakrze w Newtown. "Nie chcieliśmy wcześniej tego czynić ze względu na szacunek wobec rodzin ofiar i ich żałobę" – napisały władze NRA w krótkim oświadczeniu.

Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie wyraziło gotowość do współpracy, by w przyszłości nie powtórzyły się podobne tragedie. Specjalne oświadczenie w tej sprawie ma zostać opublikowane w piątek. BAT, (PAP)

Szóstoklasista z pistoletem w szkole Szóstoklasista w stanie Utah przyniósł do szkoły pistolet, żeby mieć się czym bronić na wypadek takiego ataku jak w Newtown w stanie Connecticut. n

n Barack Obama otrzymał tytuł Człowieka Roku przyznawany przez

tygodnik "Time". Prezydent został uznany za symbol przemian zachodzących w Stanach Zjednoczonych. "Jesteśmy w centrum historycznych, kulturowych i demograficznych przemian i Obama jest zarówno symbolem, jak i w pewnym sensie architektem tej nowej Ameryki" – powiedział Rick Stengel, redaktor naczelny "Time'a", w programie NBC "Today". "Uzyskał reelekcję, pomimo wyższego bezrobocia niż to, z którym zmagali się inni w ciągu 70 lat" – mó-

wił Stengel. Obama pokonał m.in. palestyńską nastolatkę Malalę Yousufzai – ranioną przez talibów za to, że promowała edukację dziewcząt. Inni tegoroczni finaliści to: prezydent Egiptu Mohamed Mursi, dyrektor firmy Apple Tim Cook i Fabiola Gianotti, włoska badaczka zajmująca się fizyką cząstek elementarnych.

Prestiżowy magazyn "Time" już drugi raz przyznał Obamie tytuł Człowieka Roku – po raz pierwszy było to w roku 2008. W listopadowych wyborach prezydenckich Obama został wybrany na drugą czteroletnią kadencję. W ubiegłym roku tytuł Człowieka Roku przypadł zbiorowo "protestującym" – w uznaniu społecznych ruchów na całym świecie. Tygodnik co roku wyróżnia osobę, grupę osób lub rzecz, które miały w danym roku największy wpływ na wydarzenia na świecie w pozytywnym lub negatywnym sensie. BAT, (PAP)

Najmniej wykonanych wyroków śmierci od 20 lat formacji o Karze Śmierci. ra główna staje się marginalstanach wykonano w kończącym się na"Ka w coraz większej części kraju – 2012 roku co najmniej jeden wyrok uważa Richard Dieter, dyrektor cenśmierci. To najmniejsza liczba od 20 lat. trum i autor raportu. – W 2012 roku mniej stanów skazało na karę śmier75 procent egzekucji miało miejsce ci, mniej ją wykonało a wyroki i egw czterech stanach: Teksasie, Okla- zekucje skupiają się w niewielkiej homie, Missisipi i Arizonie. 65 proc. liczbie stanów". Spadła również liczba skazanych nowych wyroków zapadło w Teksasie, Kalifornii, na Florydzie i w Ala- na śmierć: w bieżącym roku wyniobamie – podkreśla raport Centrum In- sła ona 78, gdy w 1996 roku – 315. n Tylko w dziewięciu amerykańskich

Strony redaguje: Tomasz Bagnowski

W tym roku Connecticut zostało 17 stanem USA, w którym karę śmierci zniesiono. W sumie 29 stanów albo ją zniosło, albo nie wykonało żadnego wyroku od co najmniej pięciu lat. Żadnej egzekucji nie wykonano w tym roku w Alabamie, Georgii, Luizjanie i Missouri, a więc stanach bardzo konserwatywnych, gdzie większość mieszkańców popiera karę śmierci. BAT, (PAP)

Incydent wydarzył się w szkole na przedmieściu Salt Lake City. Gazeta "Salt Lake Tribune" ujawniła, że o broni poinformowało nauczyciela dwóch kolegów tego chłopca. Nauczyciel natychmiast go zatrzymał i wezwał policję. Nienaładowany pistolet i amunicję znaleziono w plecaku 11-latka. Uczeń powiedział kolegom, że to rodzice zachęcili go do przyniesie-

nia broni do szkoły. Sprawdza to policja, podobnie jak i skargę jednej z uczennic, która powiedziała, iż chłopiec wymierzył jej w głowę i mówił, że ją zabije. Telewizja Fox News informuje, że uczeń został przewieziony do ośrodka zatrzymań dla nieletnich. Może zostać postawiony w stan oskarżenia i wydalony ze szkoły. BAT, (PAP)

FOTO: ARCHIWUM

Barack Obama po raz drugi w ciągu 4 lat został Człowiekiem Roku “Time’a”

REKLAMA

POLSKI

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

212.267.0201 718.609.0300

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.


nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

3

Podwyżki opłat MTA zatwierdzone Hojny dar Zuckerberga

n Akcje Facebooka wartości około pół miliarda dolarów przekazał fundacji

n Od 1 marca będziemy płacili

dobroczynnej założyciel tego portalu społecznościowego Mark Zuckerberg wraz z żoną Priscillą.

nio o około 9 procent. Natomiast za przejazd autobusem ekspresowym będziemy płacić 6 dolarów – o 50 centów więcej niż obecnie. Zatwierdzone zostały również podwyżki za korzystanie z mostów i tuneli zarządzanych przez MTA. Opłata za przejazd Verrazano Bridge wzrośnie z 13 do 15 dolarów. W przypadku kierowców korzystających z E-ZPassów będzie wynosiła 10,66 dolara. Z kolei korzystający z Queens-Midtown Tunnel, Throgs Neck Bridge, Hugh L. Carey Tunnel, Bronx-Whitestone Bridge oraz Robert F. Kennedy Bridge będą płacić 7,5 dolara – o 1 dolara więcej;

użytkownicy E-ZPassa 5,33 dolara – o 53 centy więcej niż dotychczas. Członkowie zarządu MTA wyrazili ubolewanie w związku z podwyżkami, lecz jednocześnie stwierdzili, że nie można było ich uniknąć. Dzięki temu do budżetu MTA każdego roku wpłynie więcej o 450 milionów dolarów. Nowy taryfikator został zatwierdzony prawie jednogłośnie, tylko jeden członek był przeciwko podwyżkom. W głosowaniu brał również udział Joe Lhota, prezes MTA, który w piątek ustąpi ze stanowiska w związku z kandydowaniem na urząd burmistrza Nowego Jorku. WUEM, (R)

Osiemnaście milionów akcji Facebooka (obecny kurs wynosi niespełna 28 dolarów za akcję) zasili aktywa Silicon Valley Community Foundation, która jest zaangażowana głównie we wspieranie projektów komunalnych. Dwa lata temu Zuckerberg ofiarował 100 milionów dolarów szkołom w Newarku w stanie New Jersey. Jest największym akcjonariuszem swego portalu społecznościowego – posiada ok. 500 milionów akcji. W maju, gdy Facebook wchodził na giełdę, 28-letni Zuckerberg sprzedał niewielką liczbę swych udziałów, żeby zapłacić podatki.

Obecny kurs akcji Facebooka jest wciąż znacznie niższy niż w chwili giełdowej premiery portalu, kiedy za jedna akcję płacono 38 dolarów. Widać jednak tendencje wzrostową po okresach, kiedy kurs spadał nawet do 20 dolarów. W całym ubiegłym roku Silicon Val ley Com mu ni ty Fo un da tion otrzymała z dotacji 470 milionów dolarów, więc pakiet akcji Facebooka jest dla niej dużym zastrzykiem finansowym. Zuckerberg zapowiedział, że zaangażuje się we współpracę z tą fundacją przy projektach w dziedzinie oświaty i ochrony BAT, (PAP) zdrowia.

FOTO: REUTERS

Zarząd Metropolitan Transportation Authority zatwierdził w środę podwyżki, które wejdą w życie z początkiem marca 2013. Zgodnie z projektem opłata za miesięczną kartę metra wzrośnie o 8 dolarów i będzie wynosiła 112 dolarów. Z kolei za kartę tygodniową będziemy płacić 30 dolarów – o 1 dolara więcej niż do tej pory. Opłata za przejazd jednostkowy wzrośnie o 25 centów i będzie wynosiła 2,5 dolara. Pojawi się również nowa, dodatkowa opłata, tzw. ekologiczna (green fee), w wysokości 1 dolara za każdą nowo zakupioną kartę. Będzie jej można uniknąć ponownie uzupełniając zużyty karnet. W związku z wcześniejszymi protestami pasażerów nie zostały zlikwidowane bonusy obowiązujące przy zakupie kart o wartości powyżej 10 dolarów, lecz obniżona została ich wysokość do 5 procent i będą obowiązywały już przy kartach za 5 dolarów. Podniesiona zostanie również cena za bilet jednorazowy – często wykorzystywany przez turystów i nieregularnych podróżnych – z 2,5 do 2,75 dolara. W ramach podwyżek zmianie ulegną także taryfy opłat za korzystanie z pociągów Long Island Rail Road i Metro-North, które wzrosną śred-

FOTO: ARCHIWUM

więcej za przejazd metrem, autobusami, pociągami LIRR oraz Metro-North, a także niektórymi mostami i tunelami.


Polska "Staruch" w końcu pod sąd 4

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Kaczyński i Głódź zasłużeni dla Solidarności

n Prokuratura przesłała do są-

du akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Staruchowiczowi, ps. "Staruch". Oznacza to, że po siedmiu miesiącach spędzonych w areszcie nieformalny szef kibiców warszawskiej Legii dostanie w końcu szansę na rozprawę przed sądem.

n Tytuł Zasłużonego dla NSZZ Solidarność odebrał w środę metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. To samo najwyższe wyróżnienie związkowe otrzymał również pośmiertnie Lech Kaczyński; w imieniu b. prezydenta tytuł odebrała jego córka Marta Kaczyńska.

zanie". "Pragnąłbym życzyć, aby związkowi pod przewodnictwem Piotra Dudy udało się zakończyć budowę Polski solidarnej. Sztandary do góry i z nowym rokiem dziarskim krokiem” – zaapelował hierarcha. Tytuł Zasłużony dla NSZZ Solidarność został ustanowiony w 2005 r. z okazji 25. rocznicy powstania Solidarności. Jest on przyznawany przez Krajowy Zjazd Delegatów na wniosek różnych struktur związku. Mogą go otrzymać osoby, które dochowują wierności ideałom Solidarności, swoją postawą przyczyniają się do popularyzacji jej ideałów lub wspierają aktywnie działalność związku. Uhonorowani tytułem Zasłużony dla NSZZ Solidarność otrzymują dyplom oraz pamiątkowy medal. Dotychczas tytuł ten otrzymało kilkadziesiąt osób, m.in.: Lecha Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, kardynał Henryk Gulbinowicz, ks. Henryk Jankowski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, reżyser Rafał Wieczyński, szef Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki. n

Metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź i córka byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Marta Kaczyńska podczas uroczystości w Gdańsku

FOTO: PAP/ADAM WARŻAWA

FOTO: ARCHIWUM

Uroczystość wręczenia tytułów Zasłużonego dla NSZZ Solidarność odbyła się w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej podczas drugiego dnia obrad Komisji Krajowej SoWarszawska prokuratura poinformolidarności. wała w środę, że Staruchowiczowi "Jestem wzruszona, że odbywa się przedstawiono dwa zarzuty: kupna w to w tym miejscu, gdzie ojciec wiemaju 2010 r. kilograma amfetaminy lokrotnie działał. Ten tytuł jest piękoraz "wprowadzenia do obrotu" konym podsumowaniem jego drogi żylejnych pięciu kilogramów narkotyciowej i zaangażowania na rzecz Soku. To czyny zagrożone karą do 10 lidarności. To także świadectwo prawlat więzienia. Prokurator Szymon Lidy. Wszyscy wiemy, ile rozprowadzaszewski z warszawskiej prokuratury nych jest kłamstw na temat działalapelacyjnej potwierdził, że oba zarzuności Lecha Kaczyńskiego w latach ty oparto na zeznaniach świadka ko80.” – powiedziała Marta Kaczyńska. ronnego (Marka H., ps. "Hanior", hanB. prezydent zginął 10 kwietnia dlarza narkotyków). "To typowa sy2010 r. w katastrofie samolotu pod tuacja 'jeden na jeden': ktoś twierdzi, Smoleńskiem. że sprzedał narkotyki, ktoś inny zaPrzewodniczący "S" Piotr Duda przecza, by kupił – wyjaśnił prokurator. – My daliśmy wiarę świadkoMecenas Wąsowski uważa, że pro- tecznie uznano, że była to pomoc na- podkreślił, że związek nigdy nie trakwi koronnemu, co oceni sąd" – dodał. kuratura nie dysponuje żadnymi no- ukowa narzeczonej "Starucha", po- tował Lecha Kaczyńskiego jako poJak powiedział w rozmowie z "No- wymi dowodami, które nie byłyby trzebna do pisania pracy dyplomowej. lityka. "To jest jedyny człowiek, na wym Dziennikiem" adwokat Staru- znane pół roku temu. "Ostatnich kilAle to nie powstrzymało prokura- którym Solidarność się nie zawiodła" chowicza, mec. Krzysztof Wąsow- ka miesięcy prokuratura spędziła na torów. "Nasi informatorzy mówią tak- – powiedział. Dziękując za przyznany tytuł abp ski, akt oskarżenia to "prawdziwe ku- szukaniu nowych zarzutów, a nie we- że, że w ostatnich tygodniach poliriozum". Prawnik cieszy się, że ryfikacji zarzutu głównego" – mówi cja obwoziła po mieście 'Haniora', na- Sławoj Leszek Głódź mówił, że stasprawa trafi w końcu do sądu, bo je- mec. Wąsowski. Dziennikarz gaze- ciskając, by przypomniał sobie do- nowi to dla niego "osobiste zobowiągo klient spędził już w areszcie sie- ty "Rzeczpospolita" Wojciech Wy- datkowe okoliczności, które mogłydem miesięcy. "Dziwię się tylko, że branowski napisał, że prowadzący po- by potwierdzić udział 'Starucha' w dysponując tak słabym materiałem stępowanie prokurator Walerian Ja- gangu handlarzy narkotyków. Ale i dowodowym pan prokurator chce nas do ostatnich chwil przed prze- to się nie udało" – powiedział nam kierować do sądu akt oskarżenia" – kazaniem sprawy do sądu próbował Wybranowski. podkreślił nam mec. Wąsowski. Je- znaleźć dodatkowe zarzuty. Prokuratura bagatelizuje zarzuty. go zdaniem zeznania świadka koronOprócz handlu narkotykami "Sta- "To typowa sprawa kryminalna, któnego nie mają potwierdzenia w in- ruch" został oskarżony o bezprawne ra nie wiem czemu nabiera jakiegoś nych dowodach materialnych. posiadanie dwóch dowodów osobi- niebotycznego wymiaru. JakiekolPiotr Staruchowicz, ps. "Staruch", stych (jak sam twierdzi, zostały zna- wiek kwestie pozaprocesowe nie mato chyba najsławniejszy aresztant w lezione przez kibiców Legii i miały ją tu znaczenia" – powiedział PAP Polsce. Przez wielu uważany jest za być oddane prawowitym właścicie- prok. Liszewski. symbol oporu wobec rządu Donal- lom). Po przedłużeniu aresztu o koPod przyjęciu sprawy przez sąd da Tuska (naraził się wymyśleniem lejne dwa miesiące w listopadzie śled- mec. Wąsowski złoży wniosek o i propagowaniem wśród kibiców ha- czy szukali dowodów pozwalających zwolnienie klienta z aresztu. "Przy sła: "Donald, matole, twój rząd oba- na rozszerzenie zarzutów, po znale- tych dowodach, gdyby się nazywał lą kibole"). Inni przedstawiają go ja- zieniu na komputerze "Starucha" ska- Iksiński, już dawno byłby na wolnoko przykład dalej stosowanej nad Wi- nu pustego zwolnienia lekarskiego. ści" – stwierdził. Jednocześnie adsłą instytucji tzw. aresztu wydobyw- "Przesłuchano 70-letnią pielęgniar- wokat wyraził nadzieję, że rozpraczego (przedłużania aresztu wobec kę i panią doktor na okoliczność, że wa przed sądem będzie jawna, a opipodejrzanych w celu znalezienia cze- Staruchowicz chciał wyłudzić zwol- nia publiczna będzie miała okazję poWALUTY 19 grudnia 2012 r. goś, co będzie można później użyć nienie lekarskie" – mówi "Nowemu znać słabość dowodów przedstawioNBP: kurs średni: dolar 3,0690 euro 4,0730 w sądzie). Dziennikowi" Wybranowski. Osta- nych przez prokuratora. PB, (R) KANTORY: DOLAR EURO Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22 Poznań ul. Głogowska

We wtorek, 18 grudnia, zmarła

Matka

,

wieloletniego pracownika, a później współpracownika “Nowego Dziennika”, obecnie korespondenta Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek, 28 grudnia, w Warszawie.

zespół „Nowego Dziennika“

3,04 3,03 3,01 3,06 3,01 3,07 3,07 2,98 3,05

3,09 3,10 3,15 3,10 3,11 3,09 3,09 3,16 3,13

4,04 4,05 4,01 4,06 4,00 4,06 4,07 3,94 4,05

4,09 4,10 4,08 4,09 4,09 4,08 4,08 4,18 4,11

Strony “Z Polski” na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

red. Tomasza Zalewskiego Naszemu przyjacielowi i koledze składamy wyrazy najserdeczniejszego współczucia.

kupno sprz. kupno sprz. 3,01 3,16 4,00 4,15 3,06 3,10 4,05 4,09 3,00 3,10 4,03 4,10 3,03 3,11 4,03 4,11 3,06 3,08 4,07 4,09

Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Świecko PZMot Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 53 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa

REKLAMA

DERMATOLOG

P. E. LEBOVITS, M.D., P.C. M. PALIWODA, RPA-C S P E C JAL L I S T A C HO O RÓ B S KÓRNYC C H I WE E NE E RYC C ZNYC CH OPERACJE SKÓRY LASEREM • ZABIEGI KOSMETYCZNE Medicare i większość innych ubezpieczeń akceptowane.

200 W. 58 Street (róg 7 Ave.) MANHATTAN tel.

158 Noble st. (róg Manhattan Ave.) GREENPOINT

212.757.7010 (mówimy po polsku)

laserowe usuwanie włosów, botox, wypełnianie zmarszczek, glycolic acid peels. Metro Manhattan: A, AA, D, B, CC i 1 do 59 St. (Columbus Circle) lub N, R do 57 St.

Dogodne godziny przyjęć, również rano, wieczorem i w soboty.


5 nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

n Kilkaset osób bez wody i ogrzewania, kilkanaście zasypanych ga-

raży – to efekt nocnego osunięcia się ziemi w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Ruch w śródmieściu jest utrudniony, jedna z głównych ulic miasta – ul. Polna – jest nieprzejezdna; wyznaczono objazdy.

ZDJĘCIA: MICHAł WALCZAK

Ziemia osunęła się w nocy z wtorku na środę. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar. W poprzek ulicy Polnej powstała głęboka na kilkanaście metrów wyrwa. Jak informuje policja, pod ziemią znalazło się od 12 do 20 garaży. Obecnie służby usuwają ziemię na zwałowisku. Wyrwa nie powiększa się, nie zarządzono ewakuacji pobliskich budynków. Do Ostrowca Świętokrzyskiego zostały skierowane patrole prewencji oraz drogówki ze stolicy regionu; mają pomóc w zabezpieczeniu miejsca katastrofy oraz w kierowaniu ruchem na objazdach – powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Bieżącej wody nie ma w dziesięciu blokach oraz we wszystkich domach mieszkalnych przy ulicy Polnej od ul. Iłżeckiej do Sienkiewicza.

Podobny problem mają mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Rosłońskiego. Wody nie ma także w budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w gimnazjum oraz liceum. Anna Niedbała z biura prezydenta miasta poinformowała, że kilkaset osób mieszkających w czterech czteropiętrowych blokach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie osuwiska nie ma ogrzewania. W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II liceum ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił gorące posiłki, kawę i herbatę dla mieszkańców bloków dotkniętych awariami oraz dla pracujących służb. Na razie nie są znane przyczyny osunięcia się ziemi. Sytuację oceniają geolodzy. n

15 lat więzienia za zabójstwo studentki rowca zabrał 35-centymetrowy gumowy przewód hamulcowy z mosiężną śrubą, który woził ze sobą już od dłuższego czasu, i zaczął bić ją nim po głowie. Pasażerka broniła się, Oskarżony był kierowcą nocnego w wyniku szarpaniny wpadli do roSąd podzielił zdanie oskarżyciela i uznał, że kierowca działał z zamia- autobusu w Krakowie, którym nad wu wypełnionego wodą. Tam studentka, która straciła przyrem ewentualnym, tzn. przewidywał ranem wracała do domu po spotkamożliwość śmierci pasażerki i godził niu ze znajomymi Catherine Z. We- tomność, upadła twarzą do podłoża. dług ustaleń prokuratury pasażerka Kierowca, wstając z rowu, oparł się się z tym. Krakowska prokuratura oskarży- zasnęła i przejechała przystanek, na na jej ciele, przez co jeszcze bardziej ła Mirosława Ł. o to, że 30 lipca ub.r. którym powinna była wysiąść. Na zagłębiło się ono w błoto. Następnie zadał 21-letniej studentce Catherine przystanku końcowym domagała się zabrał pałkę i nie oglądając się za sieZ. wiele ciosów w głowę metalowym odwiezienia na poprzedni przystanek. bie odjechał. Wyrzucił zakrwawioKierowca ruszył w stronę zajezd- ne ubranie, wrócił samochodem do przedmiotem, a następnie nieprzytomną pozostawił w rowie wypełnio- ni, zatrzymał się jednak po drodze. domu, a następnie wyjechał na urlop nym wodą i błotem, co doprowadzi- Pasażerka oświadczyła, że złoży na poza Kraków. Tam 30 sierpnia ub. r. niego skargę. Kiedy wysiadła, kie- został zatrzymany. n ło do jej uduszenia się.

Na 15 lat pozbawienia wolności skazał w środę krakowski sąd okręgowy 45-letniego kierowcę nocnego autobusu MPK Mirosława Ł. za zabójstwo pasażerki – 21-letniej studentki z Anglii Catherine Z.

n

Chrabota naczelnym "Rzeczpospolitej" n Bogusław Chrabota został redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" – poinformowała w środę pełnomocnik zarządu ds. korporacyjnych Presspubliki Hanna Wawrowska. Chrabota będzie pełnił obowiązki od 2 stycznia.

Na stanowisko powołała Chrabotę rada nadzorcza Presspubliki, wydawcy "Rz". Chrabota urodził się w 1964 r. w Krakowie, jest doktorantem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku, publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym". Pracował w TVP, był m.in. zastępcą redaktora naczelnego TAI. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat – ostatnio był szefem publicystyki grupy Polsat i dziennikarzem Polsat News. W listopadzie rada nadzorcza Presspubliki ogłosiła konkurs na redaktora naczelnego "Rz". Miał on trwać do 21 grudnia, jednak – jak wyjaśniła Wawrowska – ze względu na pozytywny finał rozmów z Chrabotą, zdecydowano o wcześniejszym zakończeniu konkursu. Od kandydata oczekiwano co najmniej sześcioletniego doświadczenia w pracy w mediach, w tym też elek-

Konkurs na redaktora naczelnego został wcześniej zakończony ”ze względu na pozytywny finał rozmów z Bogusławem Chrabotą” – powiedziała rzeczniczka Presspubliki Hanna Wawrowska REKLAMA

tronicznych, oraz co najmniej trzyletnie pełnienie funkcji kierowniczych w mediach i zarządzanie zespołem dziennikarzy. Wymagana była też m.in. znajomość rynku nowych mediów oraz aplikacji na tablety i smartfony, a także znajomość procesu wydawniczego. Zmiana na stanowisku redaktora naczelnego "Rz" związana jest z opublikowaniem przez ten dziennik pod koniec października informacji, że śledczy na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Po postępowaniu wyjaśniającym rada nadzorcza Presspubliki uznała artykuł za nierzetelny i nienależycie udokumentowany i rekomendowała odwołanie redaktora naczelnego Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcy Bartosza Marczuka oraz szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego. Pracę stracił też autor artykułu Cezary Gmyz. n

FOTO: PAP

Ziemia zapadła się w środku miasta


6

Polacy w USA

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Święty Mikołaj w Nanuet

n Mikołaj zawsze znajdzie czas dla dzieci. Dla tych małych, jak i

imi sztuczkami. Przygotował specjalny świąteczny program z różnymi “czary-mary”. Było ich tak wiele, że trudno spamiętać. Były fruwające serwetki, gadające rysunki, cudowne kieliszki, uciekające piłeczki... Najbardziej spodobało się oraz zaskoczyło wszystkich, kiedy mała Julia Baroody po prostu lewitowała nad specjalnym stolikiem. To już była prawdziwa magia. Dla dzieci jak zawsze atrakcją były ogromne koła pizzy, jednak wszyscy zajadali się przepysznymi ciasteczkami z Banaś Bakery z Wallington, NJ, oraz domowymi wypiekami wolontariuszek. Tak to właśnie jest w okresie świątecznym, że często zaczyna się od deserów. Na stołach znalazły się także smakowite pierogi, panierowane kurczaczki, kluski w sosie pomidorowym, kotleciki mielone i ryż z warzywami. Nie zabrakło soczków, napojów gazowanych, kawy i herbaty. Byliśmy wiec duchowo i fizycznie przygotowani do powitania najważniejszego gościa. Kiedy patrzyliśmy jak Święty Mikołaj dostojnie jedzie na swych saniach, to można było uwierzyć, że bajka staje się rzeczywistością. Miał wspaniałą brodę i wąsy, w dłoni trzymał wielki pastorał, a u jego stóp piętrzył się olbrzymi, ozdobny wór z prezentami. Obok siedział urodziwy anioł, który trzymał na rękach malutkiego Świętego Mikołaja. Naszym Aniołem była Ola Pogoń-Stull, weteran US Army, a wdzięcznym małym Mikoła-

Dzieci bawią się w “krzesełka”

jem – Benjamin Kacper Tokarski. Wyjątkową uwagę przyciągał przymocowany do mikołajowego pastorału dzwonek, w takt którego twarzyczka Benjamina rozpromieniała się i rozlegał się jego radosny śmiech. W tym roku Mikołaj zaprosił do współpracy Buddy the Elfa, czyli Gracjana Baczę. Uroczym elfem była też Iza Bacza, znana radna z Wallington. Oboje w czasie zabawy dzielnie zajmowali się naszymi pociechami, a to tworząc piękne malowidła na twarzach dzieci, a to rysując kunsztowne tatuaże lub układając ze starszymi dziećmi szarady i puzzle. Również żona Mikołaja (Marzena) w tym roku nie miała czasu na leniuchowanie, asystując mu dzielnie. Święty Mikołaj – wraz z Moniką Fijor, Basią Stankiewicz i Wojtkiem Łuczakiem, wiceprezydentami klubu “Słoneczko” – rozdzielał prezenty. W przepastnym mi-

kołajowym worku znalazły się kolorowe samochodziki, lalki, książki – pięknie wydane polskie bajki i wierszyki, puzzle, skakanki, piłki oraz wiele, wiele innych niespodzianek. Wspaniałe, bogato zdobione sanie Mikołaja, wykonane z kunsztem przez Marcina Stankiewicza, są zawsze magnesem dla dzieci. Każde chciało w nich zasiąść, porozmawiać z Mikołajem, a także przekonać się, czy jest prawdziwy. Z rumieńcami na twarzach, wpatrzone w bajkową postać, dzieci mówiły, nieraz przekrzykując się: “Jesteś kochany Święty Mikołaju!”. Dobra zabawa i smakowity poczęstunek, co podkreślali wszyscy obecni, były możliwe dzięki licznym sponsorom wspierającym “Słoneczko” od lat. A są to: Delikatesy Piast i Delikatesy Golden Eagle z Garfield, Banaś Bakery z Wallington, a także wielu innych, którzy pragną pozostać

anonimowi. Sukces nie byłby możliwy bez olbrzymiej pracy społeczników. Nasi wolontariusze, a także donatorzy, to: Monika Fijor, Basia i Marcin Stankiewiczowie, Jowita Jabłońska, Zofia i Henryk Wójcikowie, Dorota Pogoń, Iza i Gracjan Baczowie, Wojtek Łuczak i Adam Stafiej. Szczególne podziękowania składamy panu Konradowi Łacie – przedstawicielowi firmy telekomunikacyjnej WDT, która przekazała dla naszych gości dwie karty telefoniczne. Także ciepłe podziękowania dla Ani i Marka Kudlińskich z Airmont. Cieszymy się, że tegoroczna “słoneczkowa” choinka była tak samo wspaniała jak ubiegłoroczna... a może nawet bardziej. Wszystkim życzymy – w imieniu Klubu “Słoneczko” z Rockland, NY – wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego 2013 roku. MARZENA KOSTRZEWA-STAFIEJ

Święty Mikołaj i elfy mieli sporo pracy

FOTO: M. LINTNER

FOTO: ANNA KUDLIŃSKI

W sali, stosownie przygotowanej do okoliczności, przyciągała uwagę ślicznie udekorowana choinka, na której – zamiast tradycyjnych ozdób – znalazły się całe tuziny ulubionych dziecięcych zabawek – pluszaków. Modne i poszukiwane “śpiewające” maskotki stanowiły dodatkowo dekorację stołów. Ponieważ zabawa była spotkaniem w gronie międzynarodowym, organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Obecni byli przedstawiciele wielu grup etnicznych, dlatego Monika, Jowita i Basia prowadziły konferansjerkę po polsku i po angielsku. Odwiedzili nas proboszcz naszej parafii Joseph Deponai, a także nowy ksiądz Antoni Mizzi-Gili, wnuczek włoskich i polskich imigrantów. W oczekiwaniu na przybycie Mikołaja dzieci bawiły się przy dyskotekowej muzyce. Z radością stwierdzamy, że mamy coraz większą gromadkę uczestników. W tym roku doliczyliśmy się 78 milusińskich reprezentujących różne grupy wiekowe. To z tego właśnie powodu prosta zazwyczaj zabawa w “krzesełka” zajęła bardzo dużo czasu. Zamieszania i radości było za to co nie miara. Część dzieci grała w kręgle, a najstarsze walczyły ze sprawiającą wiele kłopotów grą w rzutki. Kiedy zjawił się na sali profesjonalny magik, Matt Stevens z Highland Mills, z miejsca oczarował dzieci swo-

FOTO: EWA POGOŃ

dużych. W sobotę, 8 grudnia, zaraz po swoich imieninach, przybył do Nanuet. To taka urocza miejscowość w Rockland County w stanie Nowy Jork. Tam właśnie, w cafeterii szkoły przy parafii św. Antoniego, już po raz ósmy spotkał się z zaproszonymi przez Klub “Słoneczko” gośćmi.

Julia Baroody w stanie lewitacji... Obok magik Matt Stevens


7 nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

Tam gdzie my, tam jest Polska! n W sobotę, 15 grudnia 2012 roku w kalifornijskiej miejscowości

Nie zabrakło śpiewu kolęd, łamania się opłatkiem połączonego ze składaniem życzeń, obyczajowych wigilijnych potraw (tych naprawdę rytualnych, zanim Kościół w Polsce stwierdził, iż można jeść mięso!), ani bożonarodzeniwych jasełek i pokazu tańców w wykonaniu uczniów Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II z Pleasant Hill. Pojawił się Mikołaj, który przyniósł prezenty. Kiedy je rozdał, widać było mnóstwo zadowolonych, uśmiechniętych twarzy. Do stołu podawała szkolno-harcerska młodzież. Rodzice zaabsorbowani byli jedzeniem i pilnowaniem dzieci w czasie, gdy nie występowały na scenie. Na zewnątrz hulał wieczorny chłód, a tu, pośród przysłowiowych czterech ścian, była... Polska. Ta Rzeczpospolita opisywana w pieśni Legionów Polskich we Włoszech, lirycznym utworze o patriotycznym i ogólnonarodowym zasięgu. Znalazłem ją przedtem i w Chicago, i w Toronto, i w Londynie. Najwięcej jest jej w kraju nad Wisłą, który jest naszym wspólnym, niezależnie od pretensji zbyt dużej ilości polityków

twierdzących inaczej. Będzie ojczyzna w każdym miejscu na świecie trwała tak długo, dopóki my żyjemy. Po przywitaniu przybyłych gości nie zabrakło oczywiście odczytania fragmentu Biblii przez diakona. Minutą ciszy uczczono wszystkich zmarłych, a szczególnie dzieci, które tragiczne zginęły w Connecticut. Pośród zebranych najwięcej było dzieci właśnie, ich rodzin oraz znajomych. Był prezes północnokalifornijskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej, członkowie parafii z Martinez, harcerscy instruktorzy. Szkoda, że kombatanci akurat tego samego dnia w innym miejscu mieli swoje oddzielne spotkanie; lata temu byliśmy razem. Szkoda. Zbyt długa byłaby lista, aby wymienić wszystkich, którzy byli sprawcami tego sukcesu. Wiem, że nie oczekują tego. Otrzymali już tam na miejscu brawa i piękne róże. Są to jednak wspaniali ludzie, wspaniali Polacy. Raz jeszcze wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku! Cisi bohaterowie z zaplecza, którzy zadbali o to, aby każdy skosztował tradycyjnych wigilijnych potraw i aby nikt nie RYSZARD URBANIAK

FOTO: RYSZARD URBANIAK

Walnut Creek zebrała się prawie dwustuosobowa społeczność Polaków na tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Jak co roku od wielu już lat. Grupa zapaleńców, takich samych jak w każdym innym miejscu na kuli ziemskiej, poświęciła swój czas, energię i umiejętności, aby ją przygotować.

był głodny – od lewej: Joanna Michta, Mirosław Winkel, Iwona Urbaniak i Mariola Jaron

Ty także możesz pomóc! Anna Michaś-Bailey odkrywa tajemnice fotografii

n W Polsce jest blisko 18 tysięcy dzieci, które są wychowankami ponad 350

domów dziecka. Gdyby nie te placówki, najprawdopodobniej musiałyby żyć na ulicy. Dzieci z domów dziecka czekają na Twoją pomoc!

W Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie w czwartek, 13 grudnia, odbyła się bardzo ciekawa interaktywna prelekcja zatytułowana “Stwórz własną kolekcję fotografii. Historia technik fotograficznych – od dagerotypu do odbitki żelatynowo srebrowej”. Wykład przygotowała Anna Michaś-Bailey, konserwatorka zabytków z papieru i skóry oraz konserwatorka materiałów fotograficznych, absolwentka Uniwersytetu Toruńskiego oraz prestiżowego The Advanced Residency Program in Photograph Conservation w Rochester w latach 2007-2009. Prelegentka, która sama jest kolekcjonerką dagerotypów oraz innych starych fotografii, udostępniła swoją kolekcję, wyposażając uczestników wykładu w ochronne rękawiczki oraz lupki fotograficzne. Każdy mógł oglądać i dotykać fotografii wykonanych w omawianych technikach. Anna Michaś jest również autorką książki napisanej w dwóch językach, po polsku i angielsku, wydanej w 2011 roku pt. “Real & Other Photos. Wstęp do identyfikacji i kolekcjonowania wczesnych fotograficznych kartek pocztowych”.

FOTO: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

n

Anna Michaś-Bailey w czasie prelekcji

Z imponującego resume prelegentki można jeszcze wspomnieć o tym, że była konsultantką Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie na temat przedmiotów znalezionych w żydowskim getcie w Warszawie, pracowała dla Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora “Cricoteka” w Krakowie, wykładała na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie ucząc studentów archiwistyki zabezpieczania materiałów archiwalnych i bibliotecznych, była też przez ponad 15 lat kierownikiem Oddziału Konserwacji i Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Krakowie. Ostatnio, na zlecenie Na-

czelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie, sporządziła raporty na temat stanu zachowania zbiorów archiwalnych w Polskim Instytucie Naukowym oraz w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Obecnie zajmuje się opracowywaniem kolekcji fotografii w Instytucie Trwałości Obrazu w Rochester Institute of Technology. Jest też wolontariuszką w pracowni konserwacji materiałów fotograficznych w Międzynarodowym Muzeum Fotografii i Filmu w Rochester. Mamy nadzieję, że takich spotkań z Anną Michaś-Bailey będzie więcej. ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Dzieci, szczególnie w domach małego dziecka, ciągle czekają na swoją ciocię lub wujka. Często po zapoznaniu się z Państwem, zapytają: Ciociu (Wuj ku) kie dy do mnie przyjdziesz? Podczas pobytu w Polsce skontaktuj się z dyrekcją domu dziecka, wybranego blisko Twojej rodzinnej miejscowości i postaraj się pomóc bezpośrednio chociaż jednemu dziecku. Jeśli nie możesz pomóc sam, skorzystaj z naszego pośrednictwa. Nasza organizacja nie ponosi kosztów administracyjnych. Wszystkie otrzymane od Państwa pieniądze docierają do dzieci. Każdą donację można odpisać od podatku. Na życzenie wystawiamy specjalny certyfikat z naszym numerem podatkowym. Za każdy rodzaj pomocy dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci!

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI W najbli˝sze soboty, 22 i 29 grudnia, dyżuru redakcyjnego nie b dzie. Następny dyżur odbędzie się w sobotę 5 stycznia 2013 roku. Stronę redaguje: Janusz M. Szlechta, js@dziennik.com

Czeki można wystawiać na Direct Help to Eastern Europe, Inc. i przesłać na nasze adresy: Direct Help to Eastern Europe, Inc. 207 Ortiz Boulevard North Port, FL 34287 tel. (941) 426-7559 lub Region Illinois: 1221 Hampton Lane Mundelein, IL 60060 Tel. (847) 387-2030 Dodatkowe informacje można uzyskać na naszej stronie w internecie: http://www.directhelpforchildren.org lub pisząc pod niżej wymienione adresy: anianaz@yahoo.com - Ania, poloniaflorida@yahoo.com – Elżbieta i aniab@ameritech.net – Anna Borkowska. Pomagamy dzieciom od 1992 roku!


Świat

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Za ustawę Magnitskiego ukarzą dzieci

FOTO: REUTERS

“Zginął w walce ze złodziejskim systemem” – transparent poświęcony Siergiejowi Magnitskiemu podczas demonstracji w Moskwie

n Rosyjska Duma uchwaliła w środę prawo będące odpowiedzią jednak, że stanowisko władzy wyko-

na krytykowaną w Moskwie ustawę Magnitskiego, przyjętą przez Kongres USA. W ramach retorsji deputowani chcą… zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Krytykowana przez Moskwę ustawa wprowadza sankcje dla Rosjan naruszających prawa człowieka oraz zamieszanych w doprowadzenie do śmierci mecenasa Siergieja Magnitskiego, który prowadził dochodzenie w sprawie korupcji. Jeszcze przed uchwaleniem przez Kongres tzw. ustawy Magnitskiego Rosja zapowiedziała "adekwatną" odpowiedź. W miniony piątek Duma przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę nakładającą sankcje na obywateli USA, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli Rosji. Przegłosowano też zakaz adopcji przez Amerykanów rosyjskich dzieci oraz zakaz działalności orga-

nizacji pozarządowych finansowanych z USA, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji. Rosyjscy obrońcy praw człowieka twierdzą, że deputowani Dumy, wprowadzając zakaz adopcji, robią krzywdę Rosjanom. Projekt ostro krytykują również niezależne media. "Mszczą się na Ameryce, znęcając się nad sierotami i inwalidami" – skomentowało radio Echo Moskwy. Stanowisko w sprawie zakazu adopcji zajął też we wtorek Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że "ostra, pełna emocji reakcja rosyjskich parlamentarzystów jest w pełni zrozumiała". Rzecznik Kremla zastrzegł

nawczej jest bardziej powściągliwe. Trzecie, ostatnie czytanie nowej ustawy, która nakłada sankcje na obywateli USA, może się odbyć w najbliższy piątek. Później trafi do izby wyższej parlamentu, Rady Federacji. Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Niewierow nie wykluczył, że ustawa wejdzie w życie już od 1 stycznia 2013 r. Duma nazwała swoją ustawę imieniem dwuletniego Dimy Jakowlewa, który zmarł w 2008 roku pozostawiony w upał w samochodzie przez przybranego amerykańskiego ojca. Od 1991 r. obywatele USA adoptowali około 100 tys. rosyjskich dzieci, często niepełnosprawnych lub chorych. Od kilku lat liczba sierot z Rosji trafiających do rodzin w USA maleje. W 2007 r. wyjechało około 2 tys. rosyjskich dzieci, a w 2011 – 965. PB, (PAP)

Na szczycie UE-Rosja o wraku raczej nie ski poprosił Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku tupolewa rozbitego pod Smoleńskiem. We wtorek na stronie internetowej "Nie mieliśmy żadnych sygnałów w twa, które wciąż się toczy, ale jest w Interfaxu ukazał się zapis wywiadu tej sprawie" – powiedział w środę końcowej fazie. Więc to jest kwestia z Sikorskim, który powiedział, że dziennikarzom ambasador Władimir czasu raczej niż decyzji przywódców" "także po przekazaniu Polsce wraku Tu-154M rosyjska prokuratura, wyCzyżow. Unijna dyplomacja pod kie- – przekonywał Czyżow. Odpowiedzi na pytanie, czy spra- korzystując instrument pomocy prawrownictwem Catherine Ashton przygotowuje szczyt UE-Rosja wraz z ro- wa wraku będzie poruszana podczas nej, w razie potrzeby miałaby do niesyjską placówką przy UE. Gdyby spra- rozmów rosyjskich z najwyższymi go dostęp". Sikorski, pytany o swowa wraku miała się pojawić podczas przedstawicielami UE, unikali też ją decyzję, by zwrócić się do szeforozmów, unijni dyplomaci uprzedzi- urzędnicy unijni, którzy przekazy- wej unijnej dyplomacji, zauważył, że wali w środę dziennikarzom szcze- "dwustronny dialog w tej sprawie w liby o tym rosyjskich partnerów. "Kilka dni temu minister Sikorski góły dotyczące szczytu UE-Rosja. ciągu 2,5 roku nie doprowadził do odwiedzał Moskwę i rozmawiał o tym "Wiem, że polski minister podniósł rezultatu". Minister oświadczył zaz ministrem (Siergiejem) Ławrowem. tę sprawę z Catherine Ashton. Od- razem, że Polska nie zamierza iniMinister Ławrow wyjaśniał stanowi- notowała tę prośbę. Nic więcej nie cjować międzynarodowego śledztwa sko rosyjskie. Szczątki samolotu bę- mogę powiedzieć" – odparł jeden z w sprawie katastrofy smoleńskiej. dą przekazane po zakończeniu śledz- nich. 10 grudnia br. minister SikorPB, (PAP)

Przygotowując piątkowy szczyt UE-Rosja unijna dyplomacja nie zapowiada rozmów na temat zwrotu wraku Tu-154M do Polski – stwierdził w środę ambasador Rosji przy UE. O poruszenie sprawy na szczycie zabiegał wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

n

Stronę redaguje: Paweł Burdzy n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

Unia Europejska zabija ACTA n Komisja Europejska zdecydowała w środę o wycofaniu z Trybunału Spra-

wiedliwości Unii Europejskiej prośby o opinię na temat umowy ACTA. Powód? Brak szansy na zatwierdzenie umowy przez rządy państw członkowskich i Parlament Europejski. "Staraliśmy się uzyskać jasność, czy ACTA narusza fundamentalne prawa i swobody Europejczyków" – powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Wniosek wycofano, gdyż "nie ma żadnej realnej szansy, by Rada UE (rządy państw członkowskich – przyp. red.) i Parlament Europejski zgodziły się – na skutek wydarzeń ostatnich miesięcy – na ten traktat". ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Nie będzie obowiązywała w UE, gdyż nie ratyfikowała jej wystarczająca liczba krajów członkowskich, w lipcu br. odrzucił ją Parlament Europejski. Na początku roku w Polsce, a potem w innych krajach UE przeciwko umowie gwałtownie protestowali obrońcy wolności w internecie. Wskazywali, że zapisy umowy dotyczące ochrony własności intelektualnej ograniczyłyby swobodne funkcjonowanie sieci.

ACTA podpisały 26 stycznia 2012 roku w Tokio 22 kraje unijne, m.in. Polska, która n w wyniku protestów zawiesiła jej ratyfikowanie. Podobnie uczyniły m.in. Austria, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia. Zwolennicy ACTA w UE przytaczali przykłady nagminnego naruszania własności intelektualnej przez Chiny i inne kraje azjatyckie i podkreślali, że odbiera to Europie istotne przewagi konkurencyjne, wynikające z innowacyjności gospodarek europejskich i zgromadzonego przez nie bardzo cennego know-how. Polska fundacja Panoptykon, zajmująca się monitorowaniem prawa do prywatności, nazwała odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski "finałem ponaddwuletniej kampanii", a sprzeciw wobec umowy określiła jako "symbol walki o wolny, otwarty i niezdominowany przez komercyjne interesy internet". PB, (PAP)

Zgoda na budowanie w Jerozolimie n Izrael wydał zgodę na budowę nowych mieszkań we wschodniej części Je-

rozolimy (zamieszkanej głównie przez ludność arabską) oraz na rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. ONZ wezwał władze państwa izraelskiego do zmiany polityki i odblokowania środków finansowych dla Autonomii Palestyńskiej. Władze Jerozolimy wydały zgodę na budowę mieszkań w dzielnicy kolonistów żydowskich Giwat Hamatos we wschodniej części miasta. "Wiceburmistrz powiedział mi, że uchwalili budowę 2610 jednostek mieszkalnych" w Giwat Hamatos – podał szef Terrestrial Jerusalem Daniel Seidemann. Jego organizacja monitoruje izraelską kolonizację w Jerozolimie Wschodniej. Z kolei rzecznik izraelskiego ministerstwa budownictwa mieszkaniowego Ariel Rosenberg poinformował o wydaniu ostatecznego pozwolenia na powstanie tysiąca nowych domów na osiedlach Zachodniego Brzegu. Wyjaśnił, że jest to część planu budowy 3 tys. mieszkań, które mają powstać w odpowiedzi na przyznanie Palestyńczykom przez ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora. W najbliższych miesiącach Izrael ogłosi przetarg na rozbudowę osiedli położonych w głębi Zachod-

niego Brzegu. Szef departamentu spraw politycznych ONZ Jeffrey Feltman skrytykował postawę izraelskich władz. "Wzywamy rząd Izraela do wysłuchania międzynarodowych apeli o zakończenie budowy osiedli" – powiedział. Jak podkreślił, osiedla są w świetle prawa międzynarodowego nielegalne i zakłócają proces pokojowy. Feltman ocenił też negatywnie decyzję Izraela o zawieszeniu na cztery miesiące przekazywania władzom Autonomii Palestyńskiej podatków i ceł. "Wstrzymując te środki finansowe Izrael podkopuje autorytet władz palestyńskich. Władze w Ramallah już obecnie nie są w stanie wypłacać pensji; nauczyciele oraz przedstawiciele innych zawodów protestują" – ostrzegł Feltman, wzywając Izrael do ponownego przemyślenia decyzji i odblokowania pieniędzy. PB, (PAP)

FOTO: REUTERS

8

Ortodoksyjny Żyd na osiedlu Ramat Shlomo na Zachodnim Brzegu


To i owo

9 nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

Angelina ponownie w fotelu reżysera

20 grudnia – 355. dzień roku Imieniny obchodzą: Bogumił, Dominik NOWY JORK

Zachmurzenie częściowe

Aktorka Angelina Jolie ponownie stanie po drugiej stronie kamery. Gwiazda wyreżyseruje film o życiu olimpijczyka Louisa Zamperiniego, który w czasie II wojny światowej służył w lotnictwie i po katastrofie samolotu dryfował przez ponad miesiąc na tratwie.

6°C (43°F) 4°C (39°F)

Kartka z historii 20 GRUDNIA 1968 R. w Bielsku Podlaskim

FOTO: ARCHIWUM

urodził się Dariusz Snarski – polski bokser, olimpijczyk. Walczył w wagach lekkiej i lekkopółśredniej. Startował na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. w wadze lekkiej, gdzie odpadł w 2. walce. Największy sukces odniósł podczas mistrzostw świata w Tampere w 1993 r., kiedy w tej samej wadze dotarł do ćwierćfinału. Dwa występy w mistrzostwach Europy (w Bursie, 1993, w wadze lekkopółśredniej oraz w Vejle, 1996, w wadze lekkiej) nie przyniosły sukcesów. Trzykrotnie był mistrzem Polski w wadze lekkiej: w latach 1991, 1996 i 1997, a raz wicemistrzem w wadze Dariusz Snarski lekkopółśredniej (1993). Zwyciężył w Turnieju im. Feliksa Stamma w roku 1995 w wadze lekkiej. W 2008 walczył o wakujący tytuł mistrza świata federacji Universal Boxing Council. W 12. rundzie przegrał przez techniczny nokaut, chociaż u dwóch sędziów prowadził walkę na punkty. Zdobył tytuł mistrza świata federacji UBO, mistrza państw bałtyckich federacji BBU. Stoczył 294 walki, z których 247 wygrał, 5 zremisował, a 42 przegrał. Był zawodnikiem Hetmana Białystok i Olimpii Poznań.

20 GRUDNIA 1922 R. Stanisław Wojciechowski został wybrany na

drugiego prezydenta RP.

Cytat dnia: Historia nie uczy nas właściwie niczego innego poza tym, na czym polega złe rządzenie.

FOTO: PAP LIFE

"Jestem zaszczycona, że mogę pokazać historię Louisa na ekranie – oświadczyła Angelina Jolie. – To prawdziwy bohater, pełen wiary i odwagi" – dodała. Obraz zatytułowany "Unbroken" nakręcony zostanie na podstawie bestsellerowej książki pióra Laury Hillenbrand "Niezłomny" – biografii Louisa Zamperiniego, który dzięki uporowi i determinacji przetrwał przeciwności losu. Zamperini, w młodości na bakier z prawem, odnalazł swe powołanie w sporcie, zostając jednym z najwspanialszych biegaczy na świecie i robiąc furorę na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. Choć panicznie bał się latać, gdy wybuchła wojna, przywdział mundur lotnika. Zakończony katastrofą lot był zaledwie początkiem długiej podróży, w której czekało go jeszcze niejedno wyzwanie. Ocalały przez 47 dni dryfował po Pacyfiku na tratwie, zmagając się z rozszalałym tajfunem i atakami rekinów. Następnie musiał zmierzyć się z realiami życia w japońskim obozie jenieckim. Wytwórnia Universal Studios, w której powstanie "Unbroken", pokła-

Dzieƒ: Noc:

da wielkie nadzieje w talencie reżyserskim Angeliny Jolie. Mimo iż debiut aktorki po drugiej stronie kamery, film "Kraina miodu i krwi" z 2011 r., spotkał się z mieszanymi opiniami krytyków, szefowie Universalu przekonani są, że gwiazda znakomicie poradzi sobie z zadaniem. "Angelina udowodniła już nieraz, zarów-

[Thomas Jefferson]

no w życiu zawodowym, jak i prywatnym, że potrafi stawić czoło trudnym tematom" – przekonują Adam Fogelson i Donna Langley. Za scenariusz filmu odpowiada William Nicholson, autor takich przebojów kinowych, jak "Gladiator" czy "Elizabeth: Złoty wiek".

Zdjęcie dnia

AT, (PAP LIFE)

Dziewczyna Jaggera pokaże kolekcję ubrań w Londynie

FOTO: ARCHIWUM

Jagger i Scott są parą od jedenastu lat. Poznali się podczas sesji zdjęciowej. Zakochani nie tworzą szablonowej pary. Między innymi z powodu różnicy wzrostu, jaka ich dzieli. Muzyk, który ma 178 cm wzrostu, jest niższy od swojej partnerki o 15 cm. "Mick Jagger nie czuje się przy niej mały. On lubi wysokie kobiety. Szczególnie, jeśli są do tego piękne, młode i lubią rock and rolla" –mówił jednemu z brytyjskich dzienników znajomy Jaggera. Z powodu związku z wokalistą Rolling Stonesów amerykańska projektantka nieustannie kursuje między Stanami a Wielką Brytanią. Zapowiada się, że na początku przyszłego roku większość czasu spędzi w Euro-

pie. Powód? 17 lutego w Londynie odbędzie się jej pokaz mody. Wciąż nie wiadomo, gdzie konkretnie Scott zaprezentuje swoją kolekcję oraz jaką formułę będzie mieć wydarzenie. Do tej pory Amerykanka unikała tradycyjnych pokazów. Wolała organizować kameralne prezentacje, na które zapraszała wybranych dziennikarzy i słynnych przyjaciół. 45-letnia L'Wren Scott, nim została projektantką, pracowała jako stylistka i modelka. Artystka jest ulubienicą hollywoodzkich sław. Jej suknie noszą między innymi Nicole Kidman, Sarah Jessica Parker i Madonna. Plotkuje się, że to ona stworzy kreację ślubną dla Angeliny Jolie. AT, (PAP LIFE)

FOTO: PAP

Amerykanka LWren Scott, partnerka Micka Jaggera, zaprezentuje swoją kolekcję ubrań podczas lutowego Tygodnia Mody w Londynie. Wcześniej dziewczyna lidera Rolling Stonesów, która z zawodu jest projektantką, swoje premierowe kolekcje pokazywała w Nowym Jorku i Paryżu.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Olsztynie przeszło gruntowną modernizację. Przebudowano 52 boksy dla psów, szpitalik dla kotów, gabinet weterynaryjny i kuchnię n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com


10

Opinie

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

5 wy da rzeń Uciec od klifu mijającego roku OD REDAKCJI

W cieniu gorącego sporu o ograniczeniu dostępu do broni palnej, po masakrze w szkole podstawowej w Newtown, toczą się rozmowy na temat uniknięcia tzw. klifu fiskalnego. Mimo głośnego "odrzucania" kolejnych propozycji obie strony poczyniły znaczące ustępstwa, które przybliżają osiągnięcie kompromisu.

Published by Outwater Media Group

Kryzys strefy euro i niespokojna sytuacja na Bliskim Wschodzie należą do wydarzeń, które wpłynęły na sytuację na świecie w 2012 roku – ocenia główny komentator ds. międzynarodowych "Financial Times" Gideon Rachman.

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President

PRZEWODNICZĄCY IZBY REPREZENTANTÓW

Uniknięcie zabójczej mieszanki podwyżek podatków i obowiązkowych cięć wydatków wydaje się dziś bardziej realne niż kilka tygodni temu.

IN NYM PRZED MIOTEM SPORU SĄ

uprawnienia władzy wykonawczej przy usta la niu li mi tów długu publicznego. W swojej ostatniej ofercie Obama zgodził się, aby uprawnienia prezydenta dotyczące ustalania limitów długu publicznego przyznane zostały na okres 10 lat, a nie – tak jak chciał wcześniej – bezterminowo. Chce także, aby kolejny limit zadłużenia zaakceptowany przez Kongres był na tyle wysoki, aby wystarczył do wyborów w 2014 roku. Republikanie uważają, że sprawa limitu długu powinna pozostać w gestii Kongresu. Obie strony mają więc jeszcze sporo do uzgodnienia, np. w sprawie wysokości podatków od zysków kapitałowych, ale nowe propozycje przełamały wielotygodniowy impas, spowodowany przede wszystkim uporem republikanów w sprawie niepodnoszenia podatków. Już dziś wiadomo, że zgoda Białego Domu na nieprzedłużanie obowiązującej od niedawna obniżki podatku od wynagrodzeń przełoży się na wyższe obciążenia klasy średniej w nadchodzącym roku. NA ROZWIĄZANIE KRYZYSU POLITYCY MAJĄ JESZCZE ZALEDWIE KILKA DNI. Obama i

Boehner na pewno zadbają o odpowiednią dramaturgię przy uzgadnianiu szczegółów kompromisu. To jednak nieodzowny element politycznego teatru. Wyborcy muszą odczuwać, że wybrani przez nich kandydaci bronią ich interesów. Jednak uniknięcie zabójczej mieszanki podwyżek podatków i obowiązkowych cięć wydatków wydaje się dziś bardziej realne niż kilka tygodni temu. TD

EDITORS / REPORTERS Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Paweł Burdzy, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS

FOTO: REUTERS

John Boehner ustąpił w sprawie podniesienia podatków dla najbogatszych, czego stanowczo domagał się prezydent Barack Obama. Niejako w rewanżu Biały Dom zgodził się, aby zamiast wyższych podatków dla osób zarabiających więcej niż 200-250 tys. dolarów rocznie, wyższe obciążenia dotknęły Amerykanów o dochodach przekraczających 400 tys. dol. To ciągle daleko od stanowiska republikanów, którzy są skłonni wyrazić zgodę na podniesienie podatków dla zarabiających więcej niż milion dolarów rocznie. Na razie jesteśmy więc przede wszystkim świadkami sporu polityków o to, kto w Stanach Zjednoczonych jest na tyle bogaty, aby płacić wyższe podatki. Ale nie tylko do tego sprowadza się sedno sporu, jaki toczy się między Białym Domem a Kapitolem. Boehner chce, aby wzrostowi dochodów państwa o 1 bilion dolarów w ciągu najbliższych 10 lat towarzyszyły dodatkowe ograniczenia wydatków. Republikanie opowiadają się między innymi za zmianą sposobu indeksacji emerytur wypłacanych z funduszu Social Security i cięciami w Medicare – programie ubezpieczeń medycznych dla najstarszych. Co do tej pierwszej propozycji Biały Dom nie wyraża zastrzeżeń, co do drugiej – sprzeciw administracji i demokratów jest bardzo ostry.

Mieszkanka Newtown w jednym z miejsc upamiętniających ofiary masakry

Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska-Rossi: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev ADVERTISING & MARKETING

Zwycięstwo Mursiego i silna reprezentacja ulChoć dyskusje o światowej polityce w roku 2012 zdominowało przede wszystkim tak zwane prze- trafundamentalnych salafitów w egipskim parlasunięcie ku Azji, do której przemieszcza się po- mencie to dowód na rosnącą polityczną siłę islalityczne i gospodarcze centrum świata, co zmie- mu – wyjaśnia komentator "FT". Był to też rok ważnych wyborów i zmian ponia politykę zagraniczną USA, na początku listy najważniejszych wydarzeń mijającego roku po- litycznych w czterech z pięciu największych gowinny się znaleźć manewry polityczne wokół kry- spodarek świata: w USA i Francji odbyły się wyzysu strefy euro i zmiany na Bliskim Wschodzie bory prezydenckie. W Japonii do władzy wrócili liberalni demokraci (Partia Liberalno-Demo– pisze Rachman. W roku 2012 tak zwana stara Europa zdawała kratyczna), a premierem został Shinzo Abe. W się dzierżyć losy światowej gospodarki "w swych Chinach wyznaczono nowego sekretarza generoztrzęsionych dłoniach". Obawy o to, że kryzys ralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) . Jeśli nowy przywódca Chin Xi Jingping okastrefy euro nabierze "krytycznego" wymiaru, były stałym wątkiem debat politycznych – ocenia że się tym, który doprowadzi do głębokiej transformacji Państwa Środka, to jego namaszczenie publicysta "FT". Latem najważniejsi europejscy politycy i finan- na sekretarza generalnego KPCh będzie z całą pewsiści byli w stanie bliskim paniki. Człowiekiem, nością jednym z najważniejszych wydarzeń który rozbroił tykającą bombę, był szef Europej- 2012 roku – ocenia Rachman, ale zastrzega, że skiego Banku Centralnego Mario Draghi, który jest za wcześnie, by o tym przesądzać. Nie wydaje się prawdopodobne, by Francois obiecał zrobić "wszystko, co w mocy" kierowaHollande, który wygrał wybory prezynego przez niego banku, by uratować denckie we Francji, okazał się postaeuro. EBC zobowiązał się do skupocią polityczną, która doprowadzi do powania na wielką skalę obligacji państw "Wiele wydarzeń pogrążonych w problemach zadłuże- nie zmieściło się na ważnych przemian – prognozuje publicysta. Zaś co do Japonii, to "żaden nia publicznego – przypomina Gidetej liście", ale będą przywódca polityczny nie zdołał od 20 on Rachman. lat wyrwać kraju z jego gospodarczeJeśli strefa euro wpadnie znów w spimiały ważny go marazmu". ralę kryzysu, deklaracje Draghiego wpływ na historię Ponowny wybór Baracka Obamy na przejdą do historii jako niewiele znaroku 2012 – prezydenta USA oznacza wprawdzie czące przypisy – ostrzega komentator brytyjskiego dziennika. Podkreśla jed- twierdzi publicysta tylko zachowanie ciągłości w polityce Stanów Zjednoczonych, ale cały nak, że przynajmniej na razie interweni zalicza do nich świat "czułby się teraz zupełnie inacja Draghiego "zdecydowanie kwalifimasakrę w szkole czej", gdybyśmy oczekiwali na inaukuje się" do umieszczenia jej na liście gurację (republikańskiego kontrkandynajważniejszych wydarzeń 2012 roku. podstawowej data Obamy) Mitta Romneya. Wojna w Syrii i zwycięstwo Bracw Newtown. Piątą najważniejszą zmianą na liście twa Muzułmańskiego w Egipcie to – Gideona Rachmana jest nowe, bardziej zdaniem Rachmana – wydarzenia zajmujące drugą i trzecią pozycję w tym rankingu. wojownicze stanowisko Chin "w relacjach ze "Dowodzą one, że sytuacja na Bliskim Wscho- światem zewnętrznym". Fakt, że Pekin i Tokio dzie wciąż pochłania czas i energię światowych wdały się w spór terytorialny o własność niezaprzywódców, jest też źródłem ich poważnego nie- mieszkanych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Południowochińskim, jest "niepokojącą pokoju" – argumentuje publicysta. Wojna w Syrii pochłonęła już ponad 40 tys. ofiar. wskazówką na przyszłość", tym bardziej że USA USA zdają się jednak być tym razem zdetermi- dały jasno do zrozumienia, że w ewentualnym nowane, by nie dać się wciągnąć w kolejny kon- konflikcie o wyspy staną po stronie Tokio, zgodflikt w niespokojnym regionie – zauważa komen- nie z amerykańsko-japońskim traktatem o beztator, dodając, że nie sposób przewidzieć, jak roz- pieczeństwie. "Wiele wydarzeń nie zmieściło się na tej liwinie się sytuacja w Syrii. Wybór Mohameda Mursiego, który był kandy- ście", ale będą miały ważny wpływ na historię datem islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, roku 2012 – twierdzi publicysta i zalicza do nich na prezydenta Egiptu jest za to "jak dotąd najbar- huragan Sandy i masakrę w szkole podstawodziej znaczącą wskazówką, dotyczącą (polityczne- wej w Newtown, w której zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci. go) kierunku, w którym zmierza region" – pisze. BAT, (PAP)

Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aleksandra Lisowska (Classified) – ext. 303 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301 displays@dziennik.com classified@dziennik.com PRODUCTION Stanis∏aw Psyk PROOFREADING & TYPESETTING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements.

Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at New York, NY. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Finanse i my

11 nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

Po wyroku TK: jak odzyskać emeryturę ZUS kończyło się wydaniem prawomocnego wyroku, możesz żądać wznowienia postępowania administracyjnego, adresując skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Jest to możliwe w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a więc do 22 lutego 2013 r. Kwestię tę reguluje art. 4011, 405 i 407 kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.).

n Po wyroku Trybunału Konsty-

tucyjnego (orzeczenie z 13 listopada 2012, sygn. K 2/12) emeryci mogą domagać się wypłaty emerytur, które ZUS zawiesił im w październiku 2011 roku. Ale działać trzeba szybko – informuje konsulat w Nowym Jorku. Elżbieta Baumgartner

18 grudnia Konsulat Generalny RP opublikował w swojej internetowej witrynie www.polishconsulateny.org/ następujące oświadczenie: "Konsulat Generalny RP uprzejmie informuje, że w dniu 13 listopada przepisy zawieszające z dniem 1 października 2011 r. prawo do emerytury osobom, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011r. i nie rozwiązały stosunku pracy, są niezgodne z Konstytucją RP. W związku z powyższym, osoby, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r. i którym z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę ZUS zawiesił wypłatę emerytury od dnia 1 października, mogą w terminie do dnia 24 grudnia 2012 r. złożyć wniosek o wznowienie postępowania na podstawie artykułu 145a kodeksu postępowania administracyjnego. Wniosek złożony po tym terminie traktowany będzie jako wniosek o podjęcie wypłaty, w związku z czym wypłata świadczenia realizowana będzie od miesiąca złożenia wniosku. Wniosek o wznowienie postępowania można złożyć:

n w dowolnym oddziale ZUS n w oddziale Social Security Admi-

nistration Konsulacie Generalnym RP Jeżeli strona odwołała się od decyzji ZUS zawieszającej wypłatę świadczenia emerytalnego z dniem 1 października 2011r. do sądu, wniosek o wznowienie postępowania winna złożyć właśnie do sądu. Termin do złożenia takiego wniosku nw

upływa dnia 22 lutego, czyli po trzech miesiącach od ogłoszenia wyroku TK. Art. 145a. § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja. § 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego". CO SIĘ DZIEJE Oto jak rozszyfrować anons Konsulatu i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz jak ruszyć do akcji. Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z dnia 2010 nr 257, poz. 1726) nakazała emerytom wybierać między pracą a świadczeniami. Dokładnie mówiąc, dotyczyła osób, które nabyły prawo do emerytury od 9 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., czyli w okresie kiedy nie było obowiązku zwalniania się z pracy. ZUS rozesłał listy do emerytów, również

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

tych mieszkających w USA, domagając się decyzji: praca albo emerytura. Tym, którzy pozostali na etacie, ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 listopada 2011 roku. Skutkiem wydanego przez Trybunał orzeczenia jest wznowienie wypłaty zawieszonego świadczenia, a także możliwość ubiegania się przez te osoby o zwrot wypłaty zaległych emerytur. ZUS podkreśla, że wyrok TK nie dotyczy emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 r. Takie emerytury w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli pracownik przed dniem nabycia prawa do tej emerytury nie rozwiązał umowy o pracę ze swoim pracodawcą. CO ROBIĆ, GDY STRACIŁEŚ EMERYTURĘ ZUS Czy wstrzymano ci emeryturę ZUS od czasu zmiany przepisów emerytalnych nakazujących wybieranie pomiędzy pracą a świadczeniem? Oto jak walczyć o swoje pieniądze. ZUS i konsulat piszą o "złożeniu wniosku o wznowieniu postępowania", nie podając bliższych wyjaśnień. Oznacza to wniosek o wznowienie sprawy w ZUS (albo w sądzie, jeżeli zaskarżyłeś decyzję ZUS do sądu, o czym dalej). Osoby, którym emeryturę wstrzymano, powinny zwrócić się do swojego oddziału ZUS z wnioskiem o wznowienie postępowania i wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych. Wzór takiego wniosku można znaleźć między innymi w witrynie http://niezalezna.pl/35310-upomnij-sie-o-swoje-pieniadze, również w www.PoradnikSukces.com.

GDY ZREZYGNOWAŁEŚ Z PRACY Jeżeli zrezygnowałeś z pracy, żeby utrzymać świadczenia ZUS, a nie znalazłeś nowego zatrudnienia,albo dostałeś pracę na znacznie gorszych warunkach, to poniosłeś straty, za które możesz pozwać Skarb Państwa do polskiego sądu. Podstawą roszczeń jest artykuł 417 w zw. z art. 4171 § 1 kodeksu cywilnego, który przewiduje odpowiewieszenia emerytury, co dałoby dzialność Skarbu Państwa za szkopodstawę do wypłaty zawieszone- dę wyrządzoną wydaniem aktu norgo świadczenia razem z odsetkami. matywnego, który został następnie ZUS emeryturę odwiesi, ale czy uznany za niezgodny z konstytucją. wstrzymane pieniądze odda, nie Będziesz musiał wykazać szkodę jest pewne. Może będzie się bronił, oraz związek przyczynowy między że działał w dobrej wierze. Jeżeli nie wydaniem niekonstytucyjnego przeodda, to polscy emeryci z pewno- pisu a poniesioną przez ciebie szkością pójdą do sądu, a postępowanie dą. Powinieneś skonsultować się z sądowe w Polsce jest dla emerytów polskim prawnikiem, by ocenił twoje szanse oraz odpowiednio przygobezpłatne. Pospiesz się: Według oświadcze- tował pozew. Zgodnie z art. 4421 k.c. masz trzy nia konsulatu, masz czas tylko do 24 grudnia 2012 roku. Jeżeli masz w Pol- lata na złożenie pozwu od dnia pusce kogoś upoważnionego do repre- blikacji wyroku Trybunału Konstyzentowania cię w ZUS, to poproś go tucyjnego w Dzienniku Ustaw. Jest o niezwłoczne złożenie wniosku. więc jeszcze dużo czasu na podjęcie Konsulat informuje, że w Stanach tej decyzji. Również pozew mogą złożyć osomożna wniosek złożyć za pośrednictwem konsulatu albo Administracji by, którym ZUS odmówił wznowieSocial Security (SSA). Przygotuj nia postępowania, albo bardzo rozwniosek według podanego wzoru, za- patrywanie odwleka. n adresuj go do Oddziału ZUS, który wypłacał ci świadczenia i złóż w nieprzekraczalnym terminie do 24 grudEL˚BIETA nia w konsulacie albo SSA z prośbą BAUMGARTNER o przesłanie do tego oddziału. Upewnie jest prawninij się, że urząd podstempluje twój kiem i nie udziela wniosek datownikiem i da ci popo rad praw nych. świadczenie. Niniejszy artykuł SSA nie jest zorientowany w polzo stał na pi sa ny skich przepisach, więc urzędnicy bęwyłącznie w cedą zdezorientowani. Będziesz im mulach in for ma cyj siał wyjaśnić, że opatrzone datą pinych. Jest ona ausmo ma być posłane do ZUS do Poltorką wielu ksiąski pod podany adres. Lepiej udać żek o profilu finansię po pomoc do konsulatu. sowym i konsuJeżeli przegapisz termin, to ZUS menckim, m.in. "Powrót do Polski”, wznowi wypłatę emerytury, ale za"Amerykańskie emerytury” i "Emeległych świadczeń nie zwróci. Nie rytura reemigranta w Polsce”. Są one dostępne w księgarni Polonia, 882 jest pewne, czy mieszkanie za graManhattan Ave., oraz Exlibris, 140 nicami Polski może być uznane za Nassau Ave., Greenpoint, albo bezuzasadnione okoliczności łagopośrednio od wydawcy (Poradnik dzące.

WIĘCEJ CZASU, GDY SIĘ ODWOŁAŁEŚ Po po otrzymaniu wniosku ZUS powinien twoją sprawę otworzyć, Jeżeli odwołałeś się od decyzji stwierdzić, że znikła przyczyna za- ZUS w sądzie powszechnym, co za-

Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com).


12

Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED MASON for construction firm. Minimum 5 years experience. Must have own tools. Hours: 6:45 am to 3:30 pm. Please call: (718) 326-5257

LABORER for construction firm. Duties include: cleaning, demolition and miscellaneous construction work. Steady work in stable company. Please call: (718) 326-0497

DELI KING OF LINDEN, NJ poszukuje od zaraz pracowników do zmywania naczyń i pomocy w kuchni. Proszę dzwonić: (908) 925-3909

PRACA HELP WANTED NY

POTRZEBNI PRACOWNICY OGÓLNOBUDOWLANI. Doświadczenie wymagane. Dobre zarobki, praca od zaraz. Ridgefield Park, NJ. Pozwolenie na prace obowiązkowe. www.marble.com Proszę dzwonić: (201) 527-6199

MIDTOWN JEWELRY COMPANY is seeking an experienced Jeweler for a full time position. Candidate MUST have solid experience working with PLATINUM & using laser machine. If interested, please fax you resume (212) 355-3963 or call (212) 355-8166

DUŻA FIRMA produkcyjna na Brooklynie poszukuje hutników, instalatorów. Doświadczenie w pracy przy konstrukcjach stalowych/ spawaniu/cięciach spawalniczych. Praca przez cały rok. Wynagrodzenie + benefity. Prosze dzwonić po godzinie 4 pm: (718) 417-4436

CARPENTER for construction firm. Steady job in stable company. Minimum 10 years experience. Must know drywall, carpentry and framing. Please call: (718) 326-5257 LIVE-IN HOUSEKEEPER WANTED for family of 4 adults. Must perform all housework, cook, clean, laundy, no children. Will have own room, with a TV & DVD. Christmas bonus available. Must work from Monday thru Saturday. Only serious long-term candidates should call. Salary $500. Please call: (516) 698-9528 please don’t call after 9 pm FINISHER NEEDED for cabinet/woodwork shop located in LIC. Must have minimum 10 years with spraying, mixing stains, colors & polishing. Must be able to read, understand & speak English. Please call: (917) 816-5957

LOOKING FOR A LIVE-IN NANNY ages between of 40 to 55 to take care of two kids. 6 days a week in Long Island. Housekeeping. Must understand or speak a little Russian. English a plus. Please call: (917) 903-6986 POTRZEBNA NIANIA Z ZAMIESZKANIEM, w wieku pomiędzy 40-55 lat do opieki nad dwójką dzieci. 6 dni w tygodniu na Long Island. Pomoc domowa. Musi rozumieć lub rozmawiać trochę w j. rosyjskim. J. angielski dodatkowym atutem. Proszę dzwonić: (917) 903-6986

HIRING HOSTESS, BARTENDERS & SERVERS for Japanese restaurant. Full time and part time positions available. Experience necessary. Good salary, steady job. Location Williamsburg/Greenpoint. Please call, ask for Sunny: (718) 963-2555

ELECTRICIANS WANTED. 2 years experienced. Please call: (718) 232-3132 FLATRATE MOVING poszukuje doświadczonych brygadzistów. Muszą być solidni i mieć elastyczny harmonogram pracy. Doświadczenie w podobnej pracy mile widziane. Atrakcyjny pakiet wynagrodzeń + benefity. Praca na Manhattanie i w okolicach. Potrzebne pozwolenie na pracę. Zgłoszenia telefoniczne: (646) 315-2747

PRACA HELP WANTED NJ

DRIVER WANTED for Queens based construction company to drive flatbed for pick-up and drop-off of materials. Also must maintain warehouse and be organized. Phone: (718) 326-5258

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

New Jersey, Lakewood Potrzebna doświadczona pomoc domowa na kilka dni w tygodniu. Niewielka znajomość angielskiego. Proszę dzwonić: Eva (347) 875-0512 New Jersey Lakewood Experienced housekeeper wanted for several days weekly. Little English ok. Please call: Eva (347) 875-0512

DO WYNAJĘCIA FOR RENT NY

POMOCNIK STOLARZA I DEKARZE “ROOFERS” potrzebni do pracy od zaraz w okolicy Trenton, NJ. Proszę dzwonić do Mariana: (609) 209-1056 ZATRUDNIMY PANIE w sklepie odzieżowym w Union Township, Union County, NJ na cały etat. Komunikatywny j. angielski i legalny pobyt obowiązkowy. Proszę dzwonić: (908) 686-0067 prosić Joannę. ZATRUDNIMY PANIE z terenu NJ do pracy na I i II zmianę w magazynie odzieżowym w Carteret, NJ. Proszę dzwonić: (732) 802-8100 w godzinach od 8.30 do 15.

AUTO BODY: potrzebny specjalista do napraw blacharki samochodowej, podwozia i zawieszenia. 15 lat doświadczenia. Proszę dzwonić: (973) 589-2424 od poniedziałku do piątku od 8:30 am do 6:30 pm oraz w soboty pd 8 am do 12 pm. BODY AUTO COLORMYCAR Newark, NJ (Ironbound).

AMAZING APARTMENT FOR RENT. Glendale/Ridgewood, Queens. 1,000 sq. feet, 6 georgeous rooms, 3 large boxed bedrooms, sunny, plenty of closet space, wood floors, yard with BBQ. Walk to subway L-Halsey stop, buses and shopping. Possible rental of garage. Deal of a liftime, only $2,200. Sorry no pets. Please call: (917) 916-3328 owner

POTENTIAL MEGA MONEY MAKER Greenpoint 2 family with commercial space. Best location. Excellent for any business. Best buy for 2,2 mln now. Ula’s RE (718) 389-4515

RIDGEWOOD - GATES/FOREST Apartment do wynajęcia od zaraz. Po kapitalnym remoncie, nowe ściany, kuchnia, łazienka, dwie sypialnie, jadalnia, kuchnia i salon. Bezpośrednio od właściciela: Dorota (516) 851-0523 BROOKLYN AVE J/EAST 56 ST. Do wynaj´cia du˝y, samodzielny, zamykany pokój w 4-sypialniowym 1-rodzinnym domu. Dla kobiety w Êrednim wieku. Niski czynsz w zamian za pomoc przy sprzàtaniu. Pomog´ w zalegalizowaniu pobytu. Prosz´ dzwoniç z osobà mówiàcà po angielsku: (917) 559-5585

SAMOCHODY CARS

LOKALE KOMERCYJNE DO WYNAJĘCIA BUDYNEK DO WYNAJĘCIA na biura adwokackie bądź lekarskie w Passaic, NJ przy kościele św. Józefa. Duży darmowy parking. Prosimy o kontakt z Kancelarią parafialną kościoła św. Józefa: (973) 473-2822

ELEKTRYKA ZATRUDNIĘ. Stała praca w Farfield, NJ. Proszę dzwonić: (973) 452-4473

NIERUCHOMOŚCI USA REAL ESTATE USA

PRACA HELP WANTED PA POSZUKIWANA KOBIETA z doświadczeniem przy opiece nad osobą częściowo sparaliżowaną w jej domu w Pittsburghu, Pennsylwania. Praca na cały etat. Potrzebne referencje. Proszę dzwonić: (231) 409-0131

SZUKAM PRACY POSITION WANTED POSZUKUJĘ PRACY jako OPIEKUNKA do ludzi starszych, chorych, potrzebujących opieki. Zapewniam czułą, troskliwą opiekę wysokich kwalifikacji. Język angielski i polski. Proszę dzwonić Elżbieta: (718) 417-3717 (zostawić wiadomość)

www. dziennik.com

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: SIEDZIBA GŁÓWNA GARFIELD Aleksandra Lisowska • daily: 9AM – 5PM

tel. 212 594-2266 ext 303

DISCLAIMER:

GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

GLENDALE, NY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave.

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

www.NajlepszaAgencja.com

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska

NEW BRITAIN, CT

• daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

elzbietapoplawska@yahoo.com

• M – SAT.: 10AM – 8PM

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


Og∏oszenia/Classified

13

nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

AGENCJE AGENCIES

TURYSTYKA TOURISM

USŁUGI SERVICES

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

(718) 389-2159 LICENCJOWANY ELEKTRYK WRÓŻKI PSYCHICS LAURA WRÓŻKA ASTROLOG Odsłania przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Rozwiązuje problemy rodzinne, miłości, separacji, małżeństwa i biznesu. Usuwa choroby i nieszczęścia. Odczytuje z Kart Tarota i ręki. Przyjmuje codziennie od 9am do 8pm. Adres: 18 W 37 St., suite 202 (pom. 5 i 6 Ave nad zakładem fryzjerskim), New York, NY 10018. Proszę dzwonić celem umówienia spotkania: (718) 207-2662

NAUKA EDUCATION

SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: • 10-godzinny kurs OSHA, • 4-godzinny: U˝ytkownik Rusztowania (Scaffold User – zatwierdzony przez Wydzia∏ Budynków NYC DOB). Proszę dzwoniç: (347) 684-4650 Marian

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

ogłoszenie drobne w gazecie i masz w

darmo

internecie

classified@dziennik.com


14

Sport

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Lokaut w NHL – nawet premier interweniuje

FOTO: REUTERS

n Premier Kanady Stephen Harper jest zaniepokojony przedłużającym się brakiem porozumienia w kwestii podziału zysków, co uniemożliwia rozpoczęcie rozgrywek ligi hokeja na lodzie NHL. Jego zdaniem sytuacja może spowodować wycofanie się wielu sponsorów.

Pod koszami było gorąco. Al Jefferson z Utah Jazz (z prawej) zbiera piłkę po zablokowaniu przez Mo Williamsa (na pierwszym planie z prawej) rzutu Brooka Lopeza z Brooklyn Nets (w środku)

Minimalna porażka Nets n Koszykarze Brooklyn Nets dziewięć zbiórek). Wśród pokonanych drużyny mają taki sam bilans w obec-

nym sezonie (12-13). Sixers zajmują czwarte miejsce w Atlantic Division, a Mavericks – czwarte w Southwest Division. W meczu Chicago Bulls – Boston Celtics (100:89) tzw. triple-double zaliczył środkowy gospodarzy Joakim Noah. Francuz zdobył 11 punktów, miał 13 zbiórek i 10 asyst. Najwięcej punktów dla “Byków” (bilans 1410) rzucili Luol Deng i Carlos Boozer – po 21, a dla “Celtów” (12-12) Rajon Rondo – 26. Dwucyfrowe statystyki w trzech elementach gry osiągnął także Jordan Crawford z najsłabszego w NBA Washington Wizards (bilans 319), który w przegranym po dogrywce 95:100 meczu z Atlanta Hawks (15-7) zaliczył 27 punktów oraz po 11 zbiórek i asyst. W ekipie “Jastrzębi” najskuteczniejszy okazał się Lou Williams. Były zawodnik Sixers (spędził tam siedem sezonów) zdobył 24 punktów, co jest jego rekordem w obecnym sezonie.

zagrał tym razem nie na parkiecie, a w teatrze. Wcielił się w jedną z postaci “Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa, czym spełnił marzenie siedmioletniej dziewczynki chorej na raka. Mała La’Ren Kimble, która marzy tworzył w zespole Chicago Bulls eleko tym, by zostać aktorką, wystąpiła tryzujący kibiców duet z Michaelem u boku słynnego koszykarza, swo- Jordanem. Ta dwójka poprowadziła “Byki” do sześciu mistrzowskich pierjego idola. Rola, w którą wcielił się były ko- ścieni (1991-1993 i 1996-1998). Koszykówkę i współpracę z ludźszykarz – bogatego, XIX-wiecznego przedsiębiorcy – została napisa- mi, przydającą się także w teatrze, Pippen ma we krwi. Jako kilkuletni chłona specjalnie dla niego. 47-letni Pippen dwie dekady temu piec stworzył z pięcioma braćmi (uro-

Złote talenty szermiercze n Coroczny regionalny turniej szermierczy Barbara Lynch Charity, który odbył się 16 grudnia w klubie NJFA w Maplewood (NJ), zgromadził na planszach szermierczych około 400 zawodników z kilku stanów walczących we wszystkich broniach, w szabli, szpadzie i we florecie.

TW, (PAP)

Scottie Pippen zadebiutował w… teatrze n Scottie Pippen, sześciokrotny mistrz ligi koszykówki NBA z Chicago Bulls,

dal wielbicielem rosyjskiego hokeja. Jego zdaniem, w literaturze sportowej za mało wyeksponowany został wkład tego kraju w rozwój dyscypliny. “Kanadyjczycy, twórcy hokeja, grali od lat według jednego schematu. Rosjanie wnieśli wiele interesujących rozwiązań, zwłaszcza w ataku, co przyczyniło się do uatrakcyjnie nia gry” – stwier dził szef kanadyjskiego rządu. Rozgrywki NHL planowano rozpocząć 11 października. Zamierzenia tego nie udało się zrealizować, bowiem 16 września ogłoszono lokaut w wyniku braku porozumienia w kwestii podziału zysków. W rozmowach od ponad trzech miesięcy uczestniczą właściciele 30 klubów, władz ligi oraz Związku Zawodowego Graczy (NHLPA). Głównym punktem spornym jest sposób rozdziału między stronami kwoty 3,3 miliarda dolarów wpływów za ubiegły sezon. n

dził się jako... 12. dziecko Ethel i Prestona Pippenów) własną drużynę. W 1987 roku szefowie Seattle SuperSonics wybrali go w drafcie NBA z piątym numerem. W Chicago grał w latach 1987-1998 i 2003-2004. Był także zawodnikiem Houston Rockets i Portland Trail Blazers. Rozegrał prawie 1200 meczów, zdobywał średnio 16,1 pkt, miał 6,4 zbiórek oraz 5,2 asyst. W 2010 roku został wprowadzony do Galerii Sław NBA. W kolekcji ma także dwa złote medale igrzysk olimpijskich – z Barcelony (1992) i Atlanty (1996). n

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła

FOTO: JS

najskuteczniejszy okazał się rezerwowy Ryan Anderson (28 punktów). Licząc dwanaście ostatnich spotkań, to dziesiąta wygrana “Wojowników”. Obecnie zajmują drugie miejsce w PaTo 11. porażka w 24 spotkaniach obec- cific Division z dorobkiem 17 zwynego sezonu koszykarzy z Brookly- cięstw i ośmiu porażek. Czterech wynu, którzy zajmują szóste miejsce w granych brakuje im do powtórzenia Konferencji Wschodniej. We wtorek najlepszego początku rozgrywek w w ich szeregach najlepiej wypadł Joe historii klubu z sezonu 1991/92, gdy Johnson, zdobywca 21 punktów. Bro- osiągnęli bilans 21-8. ok Lopez dodał 16 punktów, Deron Ich wtorkowi rywale – koszykaWilliams – 14, a Gerald Wallace – 11. rze Hornets – zamykają tabelę SoDla Jazz 19 punktów uzyskał Mau- uthwest Division (5-19). rice Williams, 16 punktów i 11 zbióCzwartej z kolei porażki w lidze rek na swoim koncie zapisał Al Jeffer- (a siódmej w dziewiątym meczu) doson, a 13 punktów dodał rezerwowy znali zawodnicy Philadelphia 76ers, Derrick Favors. Ponadto Paul Millsap którzy wciąż muszą sobie radzić bez uzyskał 12 punktów, a Marvin Williams kontuzjowanego rozgrywającego – 11 punktów i 10 zbiórek. Jrue Holidaya. Koszykarze Golden State Warriors Tym razem popularne “Szóstki” kontynuują dobrą passę. Tym razem uległy Dallas Mavericks 100:107, popokonali u siebie New Orleans Hor- nosząc przy okazji siódmą z rzędu nets 103:96, odnosząc siódme zwy- wyjazdową porażkę z tym zespołem. cięstwo w ośmiu ostatnich meczach. Najwięcej punktów dla gospodarzy Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył O.J. Mayo – 26, a dla gości zdobył David Lee – 26 (miał także rezerwowy Dorell Wright – 25. Obie

przegrali przed własną publicznością z Utah Jazz 90:92 we wtorkowym meczu ligi NBA.

“Wszyscy jesteśmy rozczarowani tym, że start sezonu hokejowej ligi NHL nie będzie możliwy co najmniej do 30 grudnia. Przykre, że to już drugi lokaut w tym dziesięcioleciu. Wszystko to niesie ryzyko wycofania się sponsorów” – powiedział Harper, będący premierem Kanady od 6 lutego 2006 roku, w wywiadzie dla stacji telewizyjnej TVA Quebec. Sytuacja patowa sprawiła, że do końca grudnia nie zostanie rozegranych 526 spotkań, co stanowi 42,8 proc. ich ogólnej liczby w pełnym sezonie. Oblicza się, że codzienne straty z powodu lokautu kształtują się w granicach 18-20 mln dolarów. Harper jest wielkim sympatykiem hokeja. Od dziewięciu lat przygotowuje opracowanie na temat rozwoju najpopularniejszej w jego kraju dyscypliny sportu w prowincji Ontario. Ostatnio w wywiadzie udzielonym kanadyjskiej agencji prasowej Postmedia News powiedział, że był i jest na-

Podwójna złota medalistka Veronica Czyżewski i Casper Mika, który wywalczył złoto w kategorii do lat 10

Zawodnicy Janusza Młynka z Polsko-Amerykańskiej Szkoły Szermierczej zdobyli aż 3 złote medale na 5 konkurencji szablowych rozegranych w tym turnieju. Najlepszą zawodniczką turnieju szablowego w kategorii dziewcząt do lat 12 oraz 14 okazała się po raz kolejny Veronica Czyżewski, która na 20 pojedynków szablowych rozegranych w obu konkurencjach wiekowych wygrała wszystkie. Veronica potwierdza tymi wynikami świetne wyszkolenie techniczne oraz bardzo dobrą kondycję fizyczną. Złoto do lat 10 w szabli

mieszanej dziewcząt i chłopców zdobył w świetnym stylu Casper Mika. To duży sukces tego walecznego zawodnika, który z turnieju na turniej osiąga coraz lepsze wyniki. Natomiast brązowy medal w szabli dziewcząt do lat 12 wywalczyła Brenda Yang a wśród szablistów w tej kategorii Victor Osoliniec zajął 7. miejsce. Kolejna dawka sportowych emocji w wykonaniu szermierzy Janusza Młynka kończy sukcesami szermierczymi rok 2012. Życzymy równie udanych startów w nowym 2013 roku! JS


Sport

15 nowy dziennik Thursday, December 20, 2012

Ranking FIFA: Polska “oczko” w dół

Rewolucja w Red Bulls

Juninho w Nowym Jorku! n Zmiana warty w Red Bulls.

n Piłkarska reprezentacja Polski spadła o jedną lokatę i zajmuje 55. miejsce

Klub, który do tej pory opierał się na modelu skandynawskim, obecnie forsuje przymierze francusko-szkockie. Już teraz karty na Red Bull Arena rozdają Gerard Houllier i Andy Roxbourgh, którzy właśnie podpisali kontrakt z 47-krotnym reprezentantem Brazylii Juninho.

Nowy nabytek Red Bulls Juninho i dyrektor sportowy Andy Roxburgh

czyli najbardziej przepłacony i przereklamowany piłkarz w historii MLS. 111-krotny reprezentant Meksyku nie dotrwał do końca swojego 3,5-letniego, opiewającego na 4,6 miliona dolarów kontraktu i w przyszłym roku będzie reprezentować barwy Club Leon. Nie wiadomo jaką sumę Red Bulls musieli wypłacić byłemu graczowi Barcelony za podpis zwalniający jedno z miejsc dla Designated Players (pozostałe dwa zajmują najdrożsi po Niedługo potem w fotelu GM (ge- odejściu Beckhama gracze MLS: neral manager) rozsiadł się Fran- Henry i Cahill), ale wiadomość o cuz Jerome de Bontin, który jest jego powrocie do Meksyku zostaprzede wszystkim świetnym biznes- ła przyjęta z wielkim entuzjazmem menem i specjalistą od zwrotu od zarówno w jego ojczyźnie jak i inwestycji. Na robocie zna się jak wśród fanów nowojorczyków. W mało kto, bo właśnie tym przez 7 przeciągu 2,5 roku Marquez zagrał lat zajmował się AS Monaco (w w zaledwie 44 meczach i strzelił jed2008-09 pełnił tam też funkcję GM). ną bramkę, częściej przesiadując na Obecnie De Bontin, który zapowie- ławce z powodu kontuzji czy kadział, że zadba o zwiększenie fre- rencji kartkowej lub kłócąc się z kokwencji (w ubiegłym sezonie sta- legami, niż udowadniając swoją dion często zapełniony był ledwie wartość na boisku. w połowie) zasiada także w komitetach takich organizacji, jak DeveOstat nie dwa ru chy ka drowe lopment Committee i Investment działy się już z przy udziale noweCommittee przy U.S. Soccer Foun- go dyrektora sportowego (wczedation. Przy jego osiągnięciach śniej tę funkcję pełnił także Soler) CV Solera, który stał za wieloma Andy’ego Roxburgha. Szkot, któtransferowymi niewypałami (Ma- ry pracował jako trener reprezenrquez), wygląda bardzo blado. tacji Szkocji oraz dyrektor techKilka dni po kolejnym rozczaro- niczny UEFA zapowiedział, że w wującym występie w playoffs (trze- Red Bulls szkielet drużyny będzie ci rok z rzędu Red Bulls nie potra- amerykański. Dlatego też niemal fili wygrać u siebie) De Bontin i od razu przedłużono kontrakty z zwerbowany w czerwcu do klubu 26-letnim Brandonem Barklage i jako Global Sporting Director Ge- 23-letnim wychowankiem Conrard Houllier (były trener kadry norem Lade, którzy mimo, że w Francji, Liverpoolu, Lyon i Aston ubiegłym sezonie w sumie zarobiVilla) przewietrzyli szatnię. Na li 80 000 dol., na pewno nie zawiepierwszy ogień poszła dziesiątka za- dli. Nieco później do drużyny dowodników, których do klubu spro- koptowano najzdolniejszych grawadził Soler: m.in. Norweg Jan czy Akademii: bramkarza Santiago Gunnar Sollo, Fin Teemu Tainio i Castano i napastnika Armando nieźle spisujący się w końcówce se- Moreno. Obaj są etatowymi kadrozonu bramkarz Bill Gaudette. Nie wiczami amerykańskich młodzieutrzymał się także sprowadzony w żówek. Red Bull Arena stała się taktrakcie sezonu z Vancouver Seba- że nowym domem dla trzech westian LeToux, który oprócz gaży te ra nów MLS: 27-let nie go (169 000 dol.) nie wyróżnił się kom- argentyńskiego napastnika Fabiapletnie niczym. Francuz wrócił do na Espindoli, o 4 lata starszego koPhiladelphia Union, a Red Bulls, lumbijskiego obrońcy Jamesona oprócz gotówki, otrzymali w zamian Olave z Realu Salt Lake City oraz 22-letniego kadrowicza Kostaryki 28-letniego Japończyka Kosuke Kimury z Portland Timbers. Ten Josue Martineza. ostatni niedawno próbował szczęOstatnim graczem z rozwiązanym ścia w... ekstraklasie, ale oblał tekontraktem stał się Rafa Marquez, sty w krakowskiej Wiśle.

Wisienką na torcie stało się jednak sprowadzenie Juninho Pernambucano. Brazylijczyk, który grał na MŚ

w Niemczech, w styczniu skończy 38 lata, ale w swoim ostatnim klubie był niekwestionowaną gwiazdą i bożyszczem. W 50 spotkaniach strzelił dla Vasco da Gama aż 11 goli, z czego 4 z rzutów wolnych. Właśnie takich bramek już dziś nie mogą się doczekać kibice Red Bulls, dla których Juninho jest niczym najlepszy prezent na Gwiazdkę. Co ciekawe, grający na pozycji pomocnika zawodnik, który przez lata był podporą prowadzonego m.in. przez Houlliera Lyon, podpisał z Red Bulls roczny kontrakt, nieobciążający trzeciego miejsca dla Desygnowanych Graczy. Oznacza to, że w Nowym Jorku będzie zarabiać mniej niż 350 000 dolarów.

Do ułożenia układanki zostały więc dwa kawałki – kim będzie ostatni DP (mówi się o 33-letnim napast-

niku Paris Saint Germain Peguym Luyinduli) oraz kto przejmie stery po Hansie Backe, który jeszcze w trakcie sezonu otwarcie ubolewał, że nie przedłużono mu kontraktu. Wiele wskazuje na to, że nowym szkoleniowcem Red Bulls będzie rodak Roxburgha Gary McAllister. 47-letni Szkot był w przeszłości graczem takich klubów jak Leicester, Leeds, Coventry czy Liverpool, a także 57 razy wystąpił w reprezentacji swojego kraju. Ostatnio pracował w Aston Villa, gdzie był asystentem... Gerarda Houlliera. Właśnie dlatego to jego imię wymieniane jest najczęściej spośród wszystkich kandydatów. Na razie nominowany w ubiegłym sezonie do tytułu MVP Henry i spółka są na urlopach. Zarówno Francuz, jak i Cahill marzą o styczniowym wypożyczeniu do Premiership, ale brakuje im błogosławieństwa od Roxburgha. Na dodatek Houlllier twierdzi, że powrót Titiego do Arsenalu to prasowa spekulacja, bo Arsene Wenger jeszcze z nikim się w tej sprawie nie kontaktował. Tak czy inaczej w Nowym Jorku wiedzą, że najwyższy czas zakasać rękawy, bo do rozpoczęcia sezonu zostało mniej niż 3 miesiące. Na inaugurację 3 marca Red Bulls pojadą do Portland, gdzie rozpocznie się ich 18. już próba zdobycia pierwszego w historii klubu MLS Cup. TOMASZ MOCZERNIUK

Najbliższy rywal Biało-Czerwonych – reprezentacja Irlandii – zajmuje 42. miejsce (spadek o sześć lokat w porównaniu z poprzednim rankingiem). Podopieczni trenera Waldemara Fornalika zmierzą się z tym zespołem w towarzyskim meczu 6 lutego w Dublinie. Cztery dni wcześniej zagrają, ale tylko w krajowym składzie, z Rumunią. Z rywali Polaków w grupie H eliminacji mistrzostw świata najwyżej sklasyfikowani są Anglicy, którzy utrzymali szóste miejsce. Czarnogóra przesunęła się w górę o trzy lokaty i jest obecnie 31. Spory awans zanotowała Ukraina (z 55. na 47. miejsce), która w poprzednim rankingu plasowała się tuż za Polską. Mołdawia zajmuje 128. lokatę, a pozostające bez punktu San Marino – 207. Zwraca uwagę awans z ósmego na piąte miejsce reprezentacji Kolumbii, której największą gwiazdą jest napastnik Atletico Madryt Radamel Falcao. Z kolei z czwartej na siódmą pozycję spadła Portugalia.

Dopiero 18. miejsce zajmuje pięciokrotny mistrz świata i gospodarz najbliższego mundialu – Brazylia. “Canarinhos” w porównaniu z poprzednim zestawieniem spadli o pięć lokat. n

CZOŁÓWKA RANKINGU FIFA (w nawiasie miejsce w poprzednim rankingu)

1. (1.) Hiszpania 2. (2.) Niemcy 3. (3.) Argentyna 4. (5.) Włochy 5. (8.) Kolumbia 6. (6.) Anglia 7. (4.) Portugalia 8. (7.) Holandia 9. (9.) Rosja 10. (10.) Chorwacja ... 31. (34.) Czarnogóra 42. (36.) Irlandia 47. (55.) Ukraina 55. (54.) Polska 128. (132.) Mołdawia 207. (207.) San Marino

1606 pkt 1437 1290 1165 1164 1151 1144 1124 1070 1064

756 609 595 553 255 0

Balotelli pogodził się z karą n Włoski piłkarz Manchesteru City Mario Balotelli zaakceptował nałożoną

przez klub karę potrącenia dwóch tygodniówek i wycofał skargę złożoną w ligowym trybunale – poinformował w środę w komunikacie mistrz Anglii. Balotelli wycofał skargę tuż przed planowanym na środę posiedzeniem tego gremium. “Po długich rozmowach między stronami Mario, na znak szacunku wobec trenera Roberta Manciniego, kibiców i klubu, zdecydował się zaakceptować karę i wycofał skargę” – napisano w oświadczeniu, dodając, że w najbliższym meczu piłkarz będzie już do dyspozycji szkoleniowca. Władze “The Citizens” postano-

wiły ukarać zawodnika za zbyt wiele opuszczonych meczów w poprzednim sezonie z powodów dyscyplinarnych. Uzbierało się takich spotkań 11. Chcąc poskromić kontrowersyjnego piłkarza, wyznaczyły grzywnę w wysokości ok. 340 tys. funtów. 22-letni napastnik odwołał się, ale kierownictwo klubu nie zmieniło zdania, więc Włoch zwrócił się o rozstrzygnięcie do trybunału. W środę sprawa się zakończyła. n

FOTO: REUTERS/INA FASSBENDER

FOTO: NYRB

Piłkarski sezon w Nowym Jorku zakończył się ponad miesiąc temu, ale w klubie już od dawna nikt nie śpi spokojnie. Pierwszą ofiarą zmian, które musiały nastąpić (mimo jednego z największych budżetów w lidze i takich gwiazd w składzie, jak Thierry Henry, Rafa Marquez czy Tim Cahill, klubowa gablota dalej świeci pustkami) stał się Erik Soler. Niespodzianką był nie tyle fakt zwolnienia Norwega piastującego stanowisko głównego menedżera przez 3 lata, ale okres, w którym to nastąpiło. Głowa Solera poleciała bowiem jeszcze zanim DC United wyrzucili Czerwone Byki z playoffs.

w rankingu FIFA. W pierwszej trójce nie zaszły zmiany. Wciąż prowadzi mistrz świata i Europy Hiszpania, przed Niemcami i Argentyną. Dopiero osiemnasta jest Brazylia.

Mario Balotelli


16

Sport

nowy dziennik Czwartek 20 grudnia 2012

Slalom ze śmiercią w tle

n Austriak Marcel Hirscher wygrał slalom alpejskiego Pucharu Świata we włoskim kurorcie Madon-

Kamil Stoch pozostaje liderem reprezentacji, ale w turnieju będzie miał aż sześciu kolegów

Siedmiu poskacze w TCS n Pod koniec tygodnia trener Łukasz Kruczek poda skład reprezentacji na roz-

poczynający się 30 grudnia 61. Turniej Czterech Skoczni. Będzie w nim mogło wystartować aż siedmiu Polaków. Nie wiadomo jeszcze, czy szkoleniowiec skorzysta z tej możliwości. Podwyższenie kwoty startowej z sześciu do siedmiu było możliwe dzięki bardzo dobrym wynikom Klemensa Murańki w Pucharze Kontynentalnym. 18-latek z Zakopanego w ostatnich konkursach w Ałma-acie dwa razy plasował się na drugich pozycjach. Obok Polski jeszcze tylko Austria i Norwegia mają prawo do wystawienia siedmiu zawodników w najbliższych konkursach Pucharu Świata. Sześciu znajdzie się w ekipie Niemiec, Japonii i Słowenii. “Decyzję o składzie zespołu na Turniej Czterech Skoczni podejmiemy najpóźniej do końca tego tygodnia” – poinformował PAP Kruczek. O tym, jak liczną reprezentację może wystawić kraj w kolejnej części sezonu decyduje aktualna klasyfikacja “World Ranking List”. Im wię-

cej skoczków z każdego kraju znajdzie się w czołowej “55” rankingu, tym więcej reprezentantów może drużyna zgłosić do zawodów. Po konkursach w Engelbergu, w czołowej “55” jest sześciu Polaków, a dodatkowe, siódme miejsce to właśnie zasługa Murańki. Skład na TCS podali już Austriacy. W zawodach wystartują Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Michael Hayboeck i Manuel Fettner. 61. Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się w niedzielę 30 grudnia w Oberstdorfie. Dzień wcześniej zaplanowane są treningi i kwalifikacje. Później zawodnicy przeniosę się do Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. n

29-letni Yuasa po raz pierwszy w karierze stanął na podium pucharowych zawodów. Sześć lat młodszy Hirscher, który miał najlepszy czas obu prób, triumfował po raz drugi w tym sezonie, a 14. w karierze. Odniósł po siedem zwycięstw w slalomie i gigancie. Neureuthera wyprzedził o 1,67, a Yuasę o 2,28 s. Reprezentant Polski Michał Jasiczek wypadł z trasy i nie ukończył pierwszego przejazdu. Zawody we włoskiej stacji narciarskiej zostały rozegrane po siedmioletniej przerwie. Wśród kibiców był najsłynniejszy przed laty włoski alpejczyk Alberto Tomba, który tym razem nie miał wielu powodów do zadowolenia z postawy swoich młodszych kolegów. Zajmujący po pierwszym przejeździe trzecie i czwarte miejsce Cristian Deville oraz Giuliano Razzoli w drugim wypadli z trasy, nie kończąc zawodów. Do tego pierwszy przejazd został przerwany na 20 minut po starcie ośmiu zawodników. Jak się okazało, powodem była konieczność przeprowadzenia na stoku reanimacji jednego z sędziów, który miał atak serca. Mimo błyskawicznej reakcji służb medycznych, 70-letni mężczyzna zmarł. Hirscher od początku sezon jest w wyśmienitej formie – we wszystkich siedmiu dotychczas rozegranych konkurencjach technicznych stanął na podium. 21 lat temu tak udany początek sezonu miał... Tomba. W roku kalendarzowym pucharowe slalomy i giganty 16-krotnie ukończył w czołowej trójce. Podobne i lepsze osiągnięcia miał tylko wiele lat temu legendarny Szwed Ingemar Stenmark. Dzięki wtorkowemu zwycięstwu Au striak awan so wał na dru gie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świat, liderem jest nadal Norweg Aksel Lund Svindal. Hirscher objął prowadzenie wśród slalomistów. n

Radwańska zagrała w… czeskiej lidze Trzy zwycięstwa w singlu i jedno w deblu odniosła Agnieszka Radwańska w barwach drużyny Agrofert Prościejów, która w środę wywalczyła mistrzostwo Czech.

Łotyszkę Anastasiję Sevastovą (185.) pokonała 6:1, 6:4, a Czeszkę Renatę Voracovą (265.) – 7:6 (7-3), 6:2. Ten ostatni triumf odniosła w meczu finałowym, w którym dominujący w ligowej rywalizacji od lat Agrofert spotkał się z Prechazą Przerów. “Chętnie skorzystałam z możliwości Zespół z Prościejowa wygrał 5:0 i zdogry i treningu z dobrymi zawodnicz- był mistrzostwo po raz piąty z rzędu. kami” – przyznała polska tenisistka, Oprócz Radwańskiej wystąpiły w nim która zakończyła sezon na czwartym Petra Kvitova, Lucie Safarova i Petra Cetkovska, a z mężczyzn Tomas Bermiejscu w rankingu światowym. Polka może pochwalić się komple- dych, Niemiec Philipp Kohlschreiber, tem zwycięstw. Najwyżej notowaną Włoch Andreas Seppi i Fin Jarkko Niez jej rywalek była Klara Zakopalova. minen. Zwycięski team otrzymał w naZ zajmującą 28. miejsce w klasyfika- grodę 1,5 mln koron, tj. ok. 250 tys. zł. cji WTA Czeszką wygrała 4:6, 6:4, 6:3. “Nie miałam daleko z rodzinnego n

Krakowa, więc chętnie skorzystałam z zaproszenia. Możliwość gry i treningu z dobrymi zawodniczkami na pewno bardzo mi się przydadzą i pomogą w przygotowania do sezonu” – powiedziała Radwańska, cytowana przez agencję prasową CTK. Niespełna dwa tygodnie po zmaganiach w czeskich halach 23-letnia krakowianka otworzy nowy sezon na kortach w Auckland. Impreza rozpocznie się 31 grudnia. Do Nowej Zelandii, oprócz Polki, zawita też m.in. Niemka Julia Goerges, reprezentująca Kazachstan Jarosława Szwedowa oraz Rosjanki Wiera Zwonariewa i Swietłana Kuzniecowa. n

PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Wednesday, December 19, 2012

FOTO: EPA/CLAUDIO ONORATI

FOTO: PAP/EPA/SIGI TISCHLER

na di Campiglio. Drugie miejsce zajął Niemiec Felix Neureuther, a trzeci był Japończyk Naoki Yuasa, zajmujący po pierwszym przejeździe 26. pozycję.

Marcel Hirscher na trasie slalomu w Madonna di Campiglio

ALPEJSKI PŚ Wyniki slalomu: 1. Marcel Hirscher (Austria) 1.42,50 (52,07/50,43), 2. Felix Neureuther (Niemcy) 1.44,17 (52,13/52,04), 3. Naoki Yuasa (Japonia) 1.44,78 (54,13/50,65), 4. Andre Myhrer (Szwecja) 1.44,84 (53,35/51,49), 5. Manfred Moelgg (Włochy) 1.45,02 (52,75/52,27), 6. Markus Vogel (Szwajcaria) 1.45,18 (53,16/52,02). Klasyfikacja generalna PŚ (po 13 z 36 zawodów): 1. Aksel Lund Svindal (Norwegia) 614 pkt, 2. Marcel Hirscher (Austria) 560, 3. Ted Ligety (USA) 537, 4. Kjetil Jansrud (Norwegia) 322, 5. Felix Neureuther (Niemcy) 296, 6. Manfred Moelgg (Włochy) 281. Klasyfikacja slalomu (po 3 z 11 zawodów): 1. Marcel Hirscher (Austria) 240 pkt, 2. Andre Myhrer (Szwecja) 200, 3. Felix Neureuther (Niemcy) 196.

Serena Williams po operacji n Amerykanka Serena Williams – wybrana niedawno na najlepszą tenisistkę

świata mijającego roku – poddała się na Florydzie operacji dużych palców u stóp. Kontuzja uniemożliwi jej występ w pokazowym meczu w Tajlandii z Białorusinką Wiktorią Azarenką. Jak poinformował lekarz Jeffrey Rockefeller, Williams po operacji musi maksymalnie ograniczyć wysiłek, aby odzyskać pełną sprawność. To oznacza, że Amerykanka nie wystąpi 29 grudnia w pokazowym meczu z Azarenką na korcie w Hua Hin (Tajlandia). Zastąpi ją Chinka Na Li. 31-letnia Williams w mijającym roku wygrała dwa wielkoszlemowe

turnieju – w lipcu triumfowała w Wimbledonie, pokonując w finale Agnieszkę Radwańską, a we wrześniu w US Open. Poza tym zdobyła w Londynie mistrzostwo olimpijskie w singlu i deblu, a w październi ku trium fo wa ła w WTA Championships w Stambule. Tydzień temu Amerykanka została uznana przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) za najlepszą zawodniczkę 2012 roku. To wyróżnienie jest traktowane jak nieoficjalny tytuł mistrza świata w tenisie. n

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2012/12/20  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Nowy Dziennik 2012/12/20  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement